Subvencije za mlečno govedarstvo

Isplata 50% subvencija, ne zna se kada a ostalih 50% u zavisnosti od priliva sredstava u budžet. ::lose::
Neka me neko ispravi ako sam pogrešno razumeo.
 
Dobro si razumeo, za krave prvo 50%, a ostatak ko zna kad. ::lose:: Za ostale kategorije ide u celosti. Kakvo licemerje, navodno daju 25000, a ti dobijes(ako dobijes) isto ko i lane 12000.
 
Upravo sam razgovarao sa predstavnikom naše lokalne službe za matičenje. "Prilagodili" su tarifu uredbi, neće biti 3000 din.po grlu kako su obećali već 2500, unapred, naravno.
 
To je cist lopovluk idi izvadi onaj papir donesi ovo , fotokopiraj to i to , onda samo udare pecat i pare unapred, a mi cekamo i cekamo. Posto ja imam sve papire-pedigre zar nebi bilo mnogo jednostavnije ovako. Podneses zahtev za toliko i toliko grla,nakon toga dodje vet inspekcija pregleda sta si prijavio napravi zapisnik i za nekoliko dana-mesec evo para na racun. Tako da bi na ovaj nacin bile izbbegnute veterinarske stanice i ostali hostapleri koji samo trljaju ruke.
 
Kod nas bar ne traze pare unapred, vec znaju otprilike kada je uplaceno i tada te zovu da im odneses pare. Mada bilo bi mi bolje da uzimaju pare unapred a da manje uzimaju novca za maticenje
 
vala kolko love uzimaju oni od drzave za vodjenje evidencije po grlu + bonus na bikovske majke + pracenje laktacija +++++ ovo bi trebali da rade dzabe, jer od nas i nase stoke zive ako ce mo posteno
 
Ljudi kakva je procedura sto se tice maticenja grla?ja imam 8 komada sto krava sto junica steonih,neke su se potelile produzio sam registraciju i sta sad treba da radim da bi umaticio ta grla i kao dobio neke pare, prosto smesno zvuci ej dobiti pare od drzave heheheheh
 
Sad ako hoces da umaticis tele, ono ili mora da bude od umaticene krave (logicno) ili da ga prijavis za maticenje pa ce tek tele ko je ono oteli biti umaticeno.
 
E to me zanima mada ovde ljudi pricaju dodje ti covek umatici das 2000 po kravi,ali kao platis kad dobijes pare od drzave,odma mi je to bilo sumljivo znaci nista od toga?samo tele moze da se umatici ako ima HB br pa kad bude krava ili se oteli imas pravo ma subvencije koliko sam shvatio,a HB koji je to broj?,moje krave su sve evidentirane imaju pasose i svu dokumentaciju mogu u EU :sjasi:
 
HB je skracenica od herd book, odnosno ona se vodi pod tim brojem u centralnoj maticnoj knjizi priplodnih grla za odredjenu rasu. Tu evidenciju (kontrolise) vodi republicka selekcijska komisija. Po nasem pravilniku koji vazi da i grlo dobilo hb broj mora imati bar 75% poznatog genoma, tj poznat bar njen otac i majcin otac. Kad bi krenuo od teleta hb broj bi moglo da dobije tek cerka od tog teleta.\ sto je u najoljem slucaju 4 godine.
 
Do 1.7.2009. je moglo tako, a umaticeno tele koje je prvi put uvedeno umaticne knjige prilikom prvog teljenja dobije hb broj. Ja imam od 15.7.2009. do danas 8 umaticenih, jer moji nisu vodili o tome racuna, velika greska. Ima ljudi selu koji su tako maticili sve, ovi iz selekcijske sluzbe samo da uzmu noac pa muzu 7 takvih krava i proizvedu 60kg mleka dnevno ali sad imaju subvencije. Ali ko nam je kriv, veliki propust.
 
Sad sam se cuo sa kolegom iz maticne sluzbe i on mi rece da je doneta mera podsticaja da svaka prvotelka posle teljenja 25 000 din bez obzira na broj junica na gazdinstvu, samo je bitno da ima hb broj. Jel ima neko vu informaciju?Ja iskreno nisam citao uredbu, mrzelo me, on me sad zove i kaze da je i to odobreno. :sta:
 
Nazad
Vrh