Kako prepoznati rodne pupoljke na voćkama

slobnikolic

Novajlija
Učlanjen(a)
7 Feb 2009
Poruka
3
Kako da odredim koji su rodni pupoljci na vockama?
 
koje voce te interesuje, mozda neko ima neku sliku pa neka postavi ako ti nije kasno ja krajem februara idem u vocnjak pa bih mogao da fotografisem ne verujem da mogu ovako da objasnim jer i meni je prvi put bilo sve isto i svi pupoljci su mi bili isti.
 
Mislim da je to najbolje da se predstavi sa fotografijama, dobra ti je ideja. :D
 
kod stenleja su rodni pupoljci prepoznatljivi po tome sto su kao grozdz ,zbijeni i ima ih mnogo na kamari(uglavnom)
a kod ostalih vrsta sljiva rodni su uglavnom u sredini i malo su zaobljeniji od vegetativnih.Obicno se nalaze dva vegetativna i jedan
rodni u sredini.
 
Imam kivi (jedan muški i jedan ženski) više od 10 god, koji do sada nije ni cvetao ni rađao.Da li neko zna šta treba da preduzmem i da uradim pa da počne da donosi rod. Hvala svima na savetu. :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1249846380[/time]
_________________________________________________
Oa li neko može da mi detaljnije objasni kako da gajim smokvu.Ja imam smokvu(carigradska) koja je samo prve godine donela desetak zrelih plodova. a kasnije je donosila plodove ali nikad nisu sazreli do prvih mrazeva. Smokva je inače stara 10 godina, raste žbunasto i visine je do1 metra. Danas sam obišla vikendicu i pogledala smokvu - u pazuhu lista naziru se smokve veličine graška što mislim da je za ovo doba godine veoma malo. :ppozdrav:
 
Odakle si, mi smo u Apatinu već jeli smokve koje su sveže. I ovo je tema za rodne pupoljke, za kivi i smokvu, treba otvoriti nove teme, ako ne postoje već na forumu.
 
novii je napisao(la):
Odakle si, mi smo u Apatinu već jeli smokve koje su sveže. I ovo je tema za rodne pupoljke, za kivi i smokvu, treba otvoriti nove teme, ako ne postoje već na forumu.
Blago vama i prijatno vam bilo.
Pozdrav veliki vama od mene.
 
Nie problem u rodnim pupoljcima, već u tipovima rodnih grančica. Da li su kratke ili duge, jabuka ili šljiva, koja je sorta itd.
 
@Lija,

za nas laike, ovo ne bi bilo loše da se malo bliže objasni, ako može crtež ili slika, bilo bi još bolje!

::svaka cast::, :cao:, i :ppozdrav:
 
mislim da bi neka slika ili skica rodnog pupoljka, bili mnogim od koristi. meni svakako da. ja vas molim da nam pomognete, vi sto znate naravno.
jednom prilikom sam pitao jednog nazovi strucnjaka, da mi pokaze, on uzeo jednu grancicu, noz i poceo i otvorio jedan pupoljak, pa strucno utvrdi da je prazan, te da nece uopste biti cvetanja na prolece. za malo podrobnije objasnjenje strucnjak nije imao vremena. radilo se o jabuci.
najbolje bi bilo da neko postavi sliku i rodnog i vegetativnog pupoljka. molim, naucite nas ljudi.
hvala puno, naravno
 
Hmmmm...
Slika rodnog pupoljka?!
Nisu svi rodni pupoljci isti i neće svi dati isto_Ovo je teška i suviše ozbiljna lekcija za ovako površno pitanje. Treba razlikovati rodne ili cvijetne pupoljke različitih voćnih vrsta. Da li se radi o jabuci, višnji, šljivi, malini ...
Recimo ovako, koštičave voćne vrste imaju čisto cvijetni pupoljak odnosno u tom pupoljku nema začetka vegetativnog porasta ( grana, list ). Pupoljak u sebi nosi cvijet i ništa drugo. Zvisno od vrste može biti list ili kratki drvenasti prirast ali oni opadaju po plodonošenju. To su vrste koje prvo cvijetaju, a zatim listaju.
Kod jabuke i kruške u osnovi su cvijetni pupoljci isti, ali ti pupoljci često imaju u sebi i vegetativne kupe iz kojih se razvijaji u vegetativni prirasti koji najčešće predstavljaju rodno drvo u evoluciji.
Komplikovano dok ne vidite svojim očima i dok ne držite grančice sa različitim pupoljcima i prirastima koji su se razvili iz tih pupoljaka.
 
dobro, kako da ja taj cvetni pupoljak prepoznam? naprimer, sad odem u vocnjak, uzmem granu i vidim ima li ili nema cvetnih pupoljaka? u pitanju je jabuka. moze li me neko ko zna, ovome nauciti. hvala
 
k9bgw.jpg

jjrcci.jpg

Ovo je sljiva, ako vam moze sta pomoci.Ima tu i vegetativnih i generativnih pupoljka.Generativni su ovi sto su malo zaobljeniji
 
Nazad
Vrh