PDA

View Full Version : Sađenje bagrema i bagremar

Advertisement

novii
06-02-09, 20:48
Planiram da posadim nekih 100 sadnica bagrema na jedenoj njivi, pa me interesuje imali neko možda nekog iskustva sa njegovom sadnjom.

brundalo
06-02-09, 21:18
Planiram da posadim nekih 100 sadnica bagrema na jedenoj njivi, pa me interesuje imali neko možda nekog iskustva sa njegovom sadnjom.

E svaka ti cast na ovoj temi. Da samo znas kako to mene interesira... pokazao se kao strasan igrac u unistavanju makije i svega nepozeljnog. Ajmo znalci naprid....ostali..slusajmo

ivanhoe
06-02-09, 21:44
Posto Akacija stiti sebe od premnozavanja seme se mora obariti.
2. metod hranjenje zeceva i peradi semenom (valda cak i svinja) i razvacivanje izmeta.
3. Ubacivanje semena i sredinu cutke.(sapurika,kocanj...otpad od krunenja kuruza-ko ga kako zove)
4. Poseci bagrem u vegetaciji, iz zila krece pun q...c mladara koji se odlicno primaju

krcinac
06-02-09, 22:18
evo i ja cu nesto o bagremu, to je drvo koje najvise mrzim na ovom svetu i jedino. i sebi sam zadao zadatak da ga unistim gde god ga ima na mom imanju ne brini novii necu da idem toliko daleko. ali ako mrzis komsiju , pa to je dobar nacin da mu se osvetis jer se toliko siri da ce uskoro i on imati bagremar brzo raste moze vec sa 10-12 godina da se koristi kao ogrev ali ja ga nikada nebih posadio sve su mi sume lepse i korisnije od bagremara .

nemanja_st01_58
06-02-09, 22:22
Ja lično bagrem mrzim iz dna duše. Borim se sa njim da mi ne predje iz komšijskih njiva.
Što se tiče sadnje, ono što sam video na terenu je da se sadnice sade na metar puta metar i tada raste uspravno, brzo zaseni podlogu a višak sadnica se osuši. Potrebna mu je nega u prve dve tri godine, košenje oko njega da ga trava ne uguši.
Evo dok pišem još jednog ko misli kao ja. :D

brundalo
06-02-09, 22:25
evo i ja cu nesto o bagremu, to je drvo koje najvise mrzim na ovom svetu i jedino. i sebi sam zadao zadatak da ga unistim gde god ga ima na mom imanju ne brini novii necu da idem toliko daleko. ali ako mrzis komsiju , pa to je dobar nacin da mu se osvetis jer se toliko siri da ce uskoro i on imati bagremar brzo raste moze vec sa 10-12 godina da se koristi kao ogrev ali ja ga nikada nebih posadio sve su mi sume lepse i korisnije od bagremara .

Prijatelju pogledaj malo temu pasnjaci u forumu o ovcama/kozama. Sve ce ti bit jasno, zasto ja hocu bagrem. Ono sta on tebi predstavlja meni je ova makija. Tako smo na istom... s tom razlikom sta ispod bagrema bar raste trava a ispod ovog vraga ni ku... >:({

banatski
06-02-09, 22:34
Planirao sam i ja da otvorim slicnu temu na forumu o sadnji drveca, podizanju remiza i vetrozastitnih pojaseva.
U nasem ataru je lokalno Lovacko drustvo pre 15-ak godina zasadilo izvesne povrsine pod bagremom i hrastom, u cilju zastite divljaci i kao vetrozastitni pojas. Posadili su na dva mesta po 10 kj pod bagremom i hrastom. Te povrsine su vec prave sume. Sirina im je mislim oko 30 m, a duzina cetiri duzi ( oko 1600 m ).
Bagrem su sadili tako sto su sakupljali seme i sami proizvodili mladice. Mogu vam reci da bagrem mnogo bolje napreduje od hrasta, koji se godinama mucio, ali je izgleda i on prebrodio krizu i sada lepo raste.
Primetio sam da i tako mala povrsina sume u sred atara jako puno znaci. Ne samo zbog trenutnog hlada, nego mi se cini da su letnji pljuskovi u tom delu obilniji i cesci. A da vam ne pricam o uzivanju kada na +35 C, zastanete u hladu da se odmorite ili natocite vode (izbusen je bunar i postavljena je vetrenjaca).
Jos jedna nesumnjiva korist je u vreme cvetanja bagrema pasa za pcele.
Sad ima i jedna losa strana takvih suma, a to je da se tu odmah nasele vrane. Ali i za to ima efikasnih resenja...

Na slici je polozaj jedne od tih parcela:

http://i40.tinypic.com/e8jrm8.jpg

brundalo
06-02-09, 22:46
Sad ima i jedna losa strana takvih suma, a to je da se tu odmah nasele vrane. Ali i za to ima efikasnih resenja...

Prijatelju spomenuo si vrane. Kakvo rjesenje pomagaj ako boga znas >:({

banatski
06-02-09, 22:59
Pa ne znam kakvih problema imas, ali kod mene vrane najvise problema prave u prolece kada u potrazi za hranom unistavaju mlade , tek iznikle biljke kukuruza ili suncokreta.
Seme se pre setve tretira Mesurol-om ili Furadan-om i nemas brige...

brundalo
06-02-09, 23:11
Pa ne znam kakvih problema imas, ali kod mene vrane najvise problema prave u prolece kada u potrazi za hranom unistavaju mlade , tek iznikle biljke kukuruza ili suncokreta.
Seme se pre setve tretira Mesurol-om ili Furadan-om i nemas brige...

ma ovdi napadaju sve.. Sta se tice usjeva njih ovdi nema ali raznose smece po krovovima a kisnica sluzi za pice... A meni napadaju malu janjad i cak ulaze u jasle gdje blagu dajem kncentrat..

ivanhoe
06-02-09, 23:54
Pazite u pitanju je zasticena vrsta! Tvrdi se da je strvinar!

banatski
07-02-09, 00:04
Pazite u pitanju je zasticena vrsta! Tvrdi se da je strvinar!

Vrlo retko se neka ptica otruje, ovi preparati ih samo odbijaju od useva.

cukaneca
07-02-09, 05:28
1,5m razmak redova 1m razmak u redu 3 ili 5 godine iseci sekirom i onda sledece jeseni posto obicno izbije vise prutova ostaviti najjaci a ostale iseci naravno govorimo o belom bagremu a ne o crnom /kvalitetniji/ neznam latinske nazive ili kako se kod vas u kraju zovu beli bagrem trazi zemljiste bogatije vodom gde mnogo brze i bolje raste

zarkodj
07-02-09, 08:34
Kada kažeš crni bagrem da li misliš na gledičiju ili trnovac. Takav bagrem bi mogao biti dobar za ogradu.

cukaneca
08-02-09, 05:34
kao sto rekoh u raznim krajevima ima mnogo naziva za bagrem .beli ili moravski bagrem ima izrazene iglicaste trnove, raste prav u visinu i dosta brzo ali kazu da je slabijeg kvaliteta kao gradja.domaci ili crni bagrem je doskora kod mene bio jedina vrsta.dosta sporo raste zna da bude kriv u svim pravcima ali zato kad se pravilno odradi seca i obrada /ograda-taraba/ moze da traje mnogo godina.prica o starosti srpske ograde i americke drzave.

markosavic
15-03-09, 19:31
Fenomenalna tema. Ja planiram da na jesen posadim hektar šume. Kombinovao bih bagrem i topolu. Sadnja, navodno, ide na 3 m između redova s tim da je razmak u redu kod bagrema 1 m a kod topole 5 m. Nakon 5-6 godina, seče se svaki drugi bagrem. Tad je već dovoljno velik da može da se koristi za ogradu.

mims
10-08-09, 10:25
Ako nekom treba kakvih sadnica bresta, duda, bagrema i jasena za sadnju na jesen, a ima i sadnica divljih jabuka za kalemljenje, nek se javi na PP

pepelence
21-12-10, 19:44
Pozdrav!
Moze li neki savet imam 8000 sadnica koje treba da posadim na 4 hektara, kako bih najlakse bilo i najbolje. Ima li tu nekakva pavila?

Milanche
21-12-10, 20:12
Pozdrav!
Moze li neki savet imam 8000 sadnica koje treba da posadim na 4 hektara, kako bih najlakse bilo i najbolje. Ima li tu nekakva pavila?
pravilo ima da se prvo predstavis >:({ >:D

pepelence
21-12-10, 20:52
Jesam ja prvi put ovde, ali je sasvim dovoljno pepelence. >:D
Rekao sam i pozdrav, ako je to malo za Vas moze i VELIKI pozdrav.
Neznam pravila foruma, ali i zasigurno znam da netreba da pisem o sebi nista vise tipa... maticni broj iz LK.
Sto i naravno nije problem reci, ako Vam bas treba.
Ako pak mislite na povrsno pitanje koje sam postavio, bio sam uskracen i mobilan pisao sam iz auta.

Recite kako bih izgledalo predstavljanje na ovom forumu? >:({

Hajde da ispravim povrsno pitanje.

Treba da posumim oko 4 hektara. Nisam puno razmisljao o vrsti drveta (mozda gresim ispravite me) podneo sam zahtev u ministarstvo suma za dodelu besplatnih sadnica za parcele (6 klase) nadam se da ce da mi odobre.

U razgovoru sa ljudima u upravi oko obuke u vezi sadnje, dali su mi za mene iznenadjujuce preporuke da razmak izmedju redova bude oko 2.5 metara a izmedju drveta 2 metra. Opet mozda gresim, ali meni to deluje malo mnogo.

mims
21-12-10, 21:58
Evo pravila, http://poljoinfo.com/index.php?topic=6.0
a imaš i posebnu temu za predstavljanje.

Nije ti velik razmak sigurno, može i više 2x3, 2,5x3, 3x3. To je šuma a ne voćnjak.

talianu
21-12-10, 23:22
Zadnj bagremar u koji sam obišao bio je na 1x1 m ^-^ a ima u blizini jedan u Deliblatskoj peščari 2x2,5 m.Jel to izašla neka uredba o dodeli sadnica ili je na lokalnom nivou? Javi ako znaš ima nas sigurno više zainteresovanih.

kinez
21-12-10, 23:29
Pozdrav!
sadi se dvobrazdnim plugom jedan sedi na plug i spusta sadnice izmedju prve i druge brazde na oko 2m daljine to ti je najlaksi nacin >:D

panonac
21-12-10, 23:54
Mislim da uredba i dalje vazi za dodelu besplatnih sadnica,samo se treba obratiti na pravo mesto i u pravo vreme,i ja ih vijam.

pepelence
22-12-10, 00:10
Ovo sa plugom mi je zanimljivo, ali nisam siguran da znam kako se to radi i da li je izvodljivo ^-^
nisam se nikada vozio na plugu ::svaka cast::

A sto se tice za dodelu besplatnih sadnica mogu vam objasniti ostaviti linkove za prijavu ako smem. ^-^
U sustini je prosto mada ste sada zakasnili za mart morate cekati kraj godina pa saditi pred zimu. Moze da se uzima 2 puta godisnje, i to na zemlju koja je samo 6 klasa. moze i na 5 ali treba uplatnica i izlazak komisije da se prebaci u 6 klasu. Samo 6 moze da se posumi (mozda ima i 7 nem pojma)
Putanja je:1 u opstini izvadite "vlasnicki list" mora da bude 1/1 (znaci vi vlasnik)
2 nadjete najblizi registrovani rasadnik u vasoj opstini (spisak imate na sajtu ministarstva)
3 sa vlasnickim listom odete kod njih odaberete vrstu drveta i cekate odobrenje drzave.

Ako prodjete na vame je da posadite po upustvu nadleznih i posle 3-4 meseca izlazi komisija pregleda sadnice...

Da li stvarno moze sa dvobraznim plugom?

Ja sam mislio nesto slicno ovome:
http://www.youtube.com/user/savoug#p/a/u/0/--C6V6eMc4Y

kinez
22-12-10, 00:18
da izbusis rupe za8000 sadnica :lol:uzni plug napravi neko sediste od daske bilo cega i skroz plako i da vidis kako to fino ide,ne ores celu pvrsinu samo redove.kod nas tako rade,i obavezno ga orezu sledece godine

pepelence
22-12-10, 00:30
Da, da deluje mi moguce mada nisam siguran da bi izmedju 2 brazde bile uspravne sadnica. zadnja brazda bi je oborila gotovo poloske ^-^
Moracu da probam! Hvala ti! >:({

kinez
22-12-10, 00:36
bagrem mozes i da bacis na zemlju i on ce da se primi,ne menja to stvar sto ce da budu polozene sadnice ispravi se on

Tar
22-12-10, 08:09
deleted

dzionik
22-12-10, 09:33
Bagrem je jedna od retkih leguminoza pogodnih za našu klimu, većina leguminoza su tropske vrste.
Ovde imate spisak leguminoza od kojih nekoliko uspeva i kod nas:

http://www.cd3wd.com/cd3wd_40/cd3wd/FORESTRY/WI05NE/EN/B1181_12.HTM

Samo da dopunim Tara
Bagrem - Robinia pseudoacacia - Balck locust
Trnovac - Gleditsia triacanthos - Haney locust

Gustina sadnje zavisi od namene drveta, za tehničko drvo se sadi gušće da bi se dobila prava i duga stabla, da bi se izbegle štete od vetra. Naravno kasnije se radi proredjivanje i skidanje donjih grana.

Za ogrevno drvo se radi "coppicing" ne znam srpski izraz za takvo sečenje kada se ostavlja visoki panj da iz njega izraste novo drvo, što je najbolji način korišćenja šume jer novo drvo raste veoma brzo i u šumskom sklopu ide u visinu.

panonac
23-12-10, 14:02
Ja sam neke godine dobio sadnice Madjarskog medonosnog bagrema,neznam kakav je kvalitet drveta od njega i za cega bi jos mogao da posluzi.

pepelence
23-12-10, 17:07
Moje iskustvo sa rasadnikom u Batocini nije bas potkovano strucnim objasnjenjima, :<<> na pitanje koje sadnice bagrema dobijam receno mi je "nas domaci beli". Na tome se prica zavrsila! ^-^
Vidim da ovde ima ljudi koji se veoma razumeju u vrste bagrema, verovatno ni oni nemogu da razumeju njihovo objasnjenje...

Nisam ni insistirao za tacan naziv, bitno mi je da pokrijem te parcele koje nisam koristio kao obradivo zemljiste.

panonac
23-12-10, 17:15
A za cega najradije koristite bagrem..

cukaneca
23-12-10, 17:43
Znanja nikad dosta. Hvala gospodi Tar i Dzionik !

kinez
23-12-10, 17:51
A za cega najradije koristite bagrem..
u mom kraju se najcesce koristi za stubove za vinograd,stubovi za ogradu,za tarabu,bandere,krovne konstrukcije,drske za razne alate za manje mostove na seoskim putevima za sve to traze crni bagrem

pepelence
23-12-10, 17:58
Ja se grejem na cisto drvo (nemesam sa ugljem), koristim cer i bukvu, i naravno bagrem. Moji preci su mi ostavili veliko imanje i ogromne kolicine starih suma, ali hocu da imam i bagrema, jer je po meni veoma dobro drvo za mesanje sa cerom i bukvom. :-*

meeker
23-12-10, 18:40
Ja se protiv bagrema borim totalnim herbicidima ili mehanički. Uvek mi se dešava da u malinjaku gde je zemlja skoro uvek obrađena niče sam iz semena i vrlo brzo raste {"{": {"{":. Ne znam da li su različite vrste ali bagrem koji raste na manjoj nadmorskoj visini i u dolini reka uopšte nije trajan, vrlo brzo trune. Dok onaj sa većih nadmorskih visina i kamenjara je nešto potpuno drugo, izuzetno tvrd i otporan na propadanje. Više puta sam ga kupovao za kolje u špaliru malina.

P.S. Nije bagremu mestu u ovoj temi (Voćarski proizvodi )

pepelence
23-12-10, 19:00
U mom kraju Arandjelovac i u okolini, ja licno sam imao bagrenje koje je veliko kao prednji tocak od ferdze 539 nikada ga nisam merio, ali je od prilike takav, Sekao sam ga na colovne daske i koristio kao pokrivka ispod hidro izolacije krova zgrada. Veoma je trajan i postojan.

Da neprosirujem temu dalje van okvira odgovoricu ovde.

Ma da... ali sam ga prodavao ljudima koji su koristili za podove ispod tovljenika prave mrezu kroz koju propada...
ako su tu uticaji vlage, kiselina, amonijaka....mali neznam gde su veliki. I tovljenici po 200kg stoje na stafnicama 40x40mm duzine 1200mm na razmaku 30mm.
Nase bagrenje se vodi kao veoma istrajno u svim uslovima. Naziv se vuce kao crni bagrem, dok navodno beli nevalja.

meeker
23-12-10, 19:07
U mom kraju Arandjelovac i u okolini, ja licno sam imao bagrenje koje je veliko kao prednji tocak od ferdze 539 nikada ga nisam merio, ali je od prilike takav, Sekao sam ga na colovne daske i koristio kao pokrivka ispod hidro izolacije krova zgrada. Veoma je trajan i postojan.

Ma za to može bilo šta, nije izloženo atmosferskim uticajima. Kolje je nešto drugo, na kiši suncu snegu mrazu jedan deo uvek u zemlji.... Ako je bagrem pravi traje i traje.
>:({

dzionik
24-12-10, 12:34
Postoji i nešto što se zove "kiseli bagrem" visoko stablo sa granama koje se lako lome i lošeg kvaliteta, brzo propada, srčevina ima malo crvenkasto smedju boju nije zelenkasta kao kod bagrema.
E sad da li je to uopšte bagrem, ne znam ali nije upotrebljiv što kaže Meeker.

topalovic
24-12-10, 14:09
koliko je meni poznato postoji bar 5-6 vrsta bagrema koji uspeva kod nas

Tar
25-12-10, 13:01
Ja se protiv bagrema borim totalnim herbicidima ili mehanički. Uvek mi se dešava da u malinjaku gde je zemlja skoro uvek obrađena niče sam iz semena i vrlo brzo raste {"{": {"{":. Ne znam da li su različite vrste ali bagrem koji raste na manjoj nadmorskoj visini i u dolini reka uopšte nije trajan, vrlo brzo trune. Dok onaj sa većih nadmorskih visina i kamenjara je nešto potpuno drugo, izuzetno tvrd i otporan na propadanje. Više puta sam ga kupovao za kolje u špaliru malina.

P.S. Nije bagremu mestu u ovoj temi (Voćarski proizvodi )

U malinjaku ne može ali bagrem je odlično drvo za pašu. Koze a verovatno i ovce bi trebalo rado da ga brste i satiru. Navodno nije deobra čista ishrana bagremom jer pored puno proteina ima i dosta tanina i još po nešto(?)
Kao svako divlje drvo bagrem ima dosta varijeteta( a ne vrsta). razlike u trajnosti mogu da budu posledica bržeg rasta tamo gde ima više vode. Ovo je samo jedna predpostavka, jer načelno osim hrasta lužnjaka većina drveća sa vlažnih terena je meka. Ali trajnost nije posledica tvrdoće (samo) jer npr. grab je naše najtvrđe grvo a hrastovina je trajnija. Trajnost bagrema ( i hrasta) je verovatno zahvaljujući taninu...?
Tačno je da Mađari prave medonosnu selekciju. Mislim da se osim obilnosti paše radi i na produženoj sezoni cvetanja?

....i stvarno odkud ova temu među voćkama? ^-^

Post je spojen: субота, 25. децембар 2010. 06:07:04 CST_______________________________________________ __

Postoji i nešto što se zove "kiseli bagrem" visoko stablo sa granama koje se lako lome i lošeg kvaliteta, brzo propada, srčevina ima malo crvenkasto smedju boju nije zelenkasta kao kod bagrema.
E sad da li je to uopšte bagrem, ne znam ali nije upotrebljiv što kaže Meeker.

ako misliš na kiselo drvo, Ailanthus altissima, nema veze sa bagremom. To je agresivna vrsta iz Azije i ne znam za šta bi mogla da se koristi ^-^
To je pravo pionirsko drvo a koliko mu malo treba vidi se u sred Bg gde raste na raznim visinama na zgradama oštećenim u bombardovanju. Npr zgrada sup-a. ^-^

I bagrem je pionirska vrsta. Na korenu ima kvržice sa bakterijama koje vezuju azot (kao lucerka, detelina.....) zato je dobar za ozeljenjavanje to jest rekultivizaciju napuštenih površinskih kopova i sl. Posle njega u zemlji ostaje azot a sama biljka je bogata proteinima!

dzionik
25-12-10, 15:34
Nije kiselo drvo, ovo izgleda kao bagrem i ima slične i listove, nisam posebno zagledao ali na prvi pogled bi ga zamenio za bagrem.
Postoji puno varijeteta bagrema od patuljastih ukrasnih medonosnih itd.
Takodje postoji i puno sličnih vrsta koje je lako zameniti na prvi pogled kao Ceratonia siliqua, http://en.wikipedia.org/wiki/Carob ili Albizia familija.

I kad smo već kod leguminoza, ovo je interesantna vrsta koja može da uspeva i kod nas Chamaecytisus palmensis

panonac
25-12-10, 15:42
Samo da napomenem da kod nas kiselo drvo koriste za gradju,i jako brzo raste.

Tar
25-12-10, 23:55
Takodje postoji i puno sličnih vrsta koje je lako zameniti na prvi pogled kao Ceratonia siliqua, http://en.wikipedia.org/wiki/Carob ili Albizia familija.

Ovo je rogač. Mediteranska "voćka" raste i u Dalmaciji.Mahuna je jestiva.Može da se jede svež a mleven služi za kolače i u nekoj varijanti kao zamena za čokoladu....Ne liči na bagrem, ima drugačiju formu, mnogo krupnije, "masne" zimzelene listove i nema trnje..

I kad smo već kod leguminoza, ovo je interesantna vrsta koja može da uspeva i kod nas Chamaecytisus palmensis

Ovo jeste zanimljivo drvo ali nikada ga nisam video kod nas.....sa onolikom količinom proteina bilo bi dobro da raste kod nas.
Ako si ga negde video javi da ga razmnožimo.

dzionik
26-12-10, 09:15
To su neke od biljaka sa mog spiska za nabavku, uglavnom leguminoze koje hoću da posadim u bašti kao vetrobran i malčer. Ako nešto nadjem javiću.
Možda Tagasaste ima i domaće ime, nisam znao ni za Rogač, evo jedan dobar link:
http://www.zdravlje.hr/clanak.php?id=12823

Tar
26-12-10, 13:11
Kada sam video ovu sliku "drvo lucerka" ili "drvena lucerka"....
http://www.tropicalforages.info/key/Forages/Media/Html/Chamaecytisus_prolifer_var._palmensis.htm
setio sam se da sam to drvo video negde u primorju....
Na netu stoji da neke varijante odlično uspevaju na Novom Zelendu na 46°S i to u planinama....... u Etiopiji i na 3000 m nad morem.
Drugi na planimama Novog Južnog Velsa podnose redovne mrazeve od -15....a biljka se dobro obnavlja iz korena.

Mladi izbojci i lišce imaju 25-29% sirovih proteina (!)
Sadi se u redove sa razmakom od 5m i 2m međuredno. To je 1000 sadnica/ha i daje 15-20 tona suve materije sa navedenom količinom proteina ! Pošto se drži u formi žbuna i sa razmakom od 5m i sa sposobnosću da vezuje azot to znači da se međuredeno mogu gajiti neke dobre trave pa ukupni prinos prinos suve materije po ha značajno raste.....
Za ishranu stoke idealno i sastav i prinos po ha. Naročito za pregonsko napasanje(brst)...

tražimo seme!

dzionik
26-12-10, 14:48
Ušao sam joj u trag čitajući knjige o permakulturi što pokušavam malo da propagiram ovde. :-)
Jedna od primena može da bude i u sistemu "chop and drop" za malčiranje i djubrenje neke druge biljke, popravljanje strukture zemljišta, vetrobran itd.
To je jedan od principa permakulture da svaki element odnosno biljka u sistemu ima više funkcija i interakcija sa drugim elementima sistema. Da sam sistem radi za sebe i da se samoodržava.

Tar
26-12-10, 17:07
ima semena u prodaji na netu ali treba malo (više) dopisivanja da se nađu varijante sa južnog NZ ostrva ili oni sa planina Novog Južnog Velsa.
Garantovano da ga neko ima ako uopšte može ovde da opstane, kao što ima puno Albizie (koju mnogi zovu "ružičasta mimoza). Ima ih u Beogradu, Nišu...........

većina ovih leguminoza je jako vitalna, dobro se obnavlja (kao i lucerka) posle radikalne seče, pa se vrlo vrovatno lako razmnožavaju vegetativno. Albiziu mnogi, kao i bagrem, zbog invazivnosti smatraju korovom uostalom.

frenky9415
05-05-11, 00:33
Moj prijatel je imao bagrem koji cveta roze boje a ukrasan je i osusio se bio je kalemljen na beli bagrem raste u nekako sirokoj patuljastoj krosnji .

igordulic
07-05-11, 20:26
Jel moze neko da mi pomogne,treba mi broj od nekok ko prodaje bagrem u srbiji.unapred zahvalan.

none 73
07-05-11, 21:48
Interesuje me seme bagrema gde ga mogu kupiti...hvala...

panonac
07-05-11, 21:54
@ none 73,mislim da si malo zakasnio za to,da si javio na vreme ja bih ti nabavio naravno za forumase besplatno.

panonac
07-05-11, 21:57
@igordulic,ako nista nenanjes,mozes da mi se obratis-mozda ti mogu pomoci.

none 73
07-05-11, 21:58
Negde sam procitao da je optimalan rok za sejanje semena bgrema od 15 Aprila do 15 maja...mozda malo kasnim ali nece biti na odmet da imam informaciju,ako ne uradim ove godine bar da budem spreman za sledecu,sa znanjem normalno...

panonac
07-05-11, 22:05
A da nabavis gotove sadnice,jel ti treba jako puno.

cukaneca
08-05-11, 08:37
None, pre 10-ak godina kada sam sadio bagrem kupovao sam sadnice u Orasju u nekoj zadruzi. Ne znam da li to jos postoji?

draganpan
08-05-11, 09:34
Da li je tacno, kako sam cuo, da se seme prvo popari toplom vodom pa se seje?
Zna li neko kako se kalemi bagrem?

panonac
08-05-11, 12:34
@draganpan,dobro si to cuo,inace nista od sadnice.

igordulic
08-05-11, 14:21
Seme treba mom jednom prijatelju,on bi sam da proizvede sadnice.

panonac
08-05-11, 14:42
Sasvim je jednostavno,ujesen ili rano prolece naberes seme begrema/maune/koje se otrebe i potope par puta u vrelu vodu,i seme je spremno za sadnju,ja ga obicno sejem u bastu i tako proizvedem rasad za svoje potrebe,kada lisce opadne i stane vegetacija sadnice su spremne za sadnju,moze da se sadi u jesen ili rano plolece,ako je susno prolece pozeljno je zaliti koji put,ili u toku leta kada je velika susa,ako se zeli proizvesti pravno i visoko drvo saditi cesce,i ponekad orezati nepozeljne grane,radi pravnijeg stabla.

telnett
08-05-11, 15:02
Imas coveka na Majdanu bukvalno je za dzabe da kupis sadnice .

none 73
08-05-11, 16:07
@cukaneca
Zadruga u orasju neradi vise sadnice bagrem vec nekoliko godina,zabranili im.Ja planiram cisto da probam da napravim rasad za svoje potrebe ako uspem a ako ne tu su ljudi koji to rade i znaju...

Lorencio
31-07-11, 19:35
Pozdrav , Da li sada , u avgustu mesecu mogu saditi bagrem ? tj da premestim sa jednog mesta na drugo bagrem 100 - 150 cm visine

draganpan
31-07-11, 21:37
Ja ti nebih savetovao dok mu ne opadne lisce...

panonac
31-07-11, 21:54
taj potez ce biti neuspesan,sacekaj ipak jesen

mims
01-08-11, 00:05
Možeš da probaš, ali hoće da se ne primi i kad se sadi u jesen.

Lorencio
01-08-11, 04:53
Zahvaljujem na brzim odgovorima . A sibirski brest , mislite da ce uspeti sada ?

mims
01-08-11, 11:22
A gde se tebi žuri?

Lorencio
02-08-11, 03:00
Pa ne žurim bas , sačekaću onda do kraja septembra .

dzionik
02-08-11, 08:05
Ma možeš i sada ali moraš baš dobro da ga zalivaš. Treba i zemlju pre sadjenja zaliti. Ako je go koren dobro je zamočiti ga u retko blato sa kompostom.
Sve to ako baš ne možeš ta sačekaš. (čitaj "vruć vetar") :-)

Lorencio
02-08-11, 22:17
Ma možeš i sada ali moraš baš dobro da ga zalivaš. Treba i zemlju pre sadjenja zaliti. Ako je go koren dobro je zamočiti ga u retko blato sa kompostom.
Sve to ako baš ne možeš ta sačekaš. (čitaj "vruć vetar") :-)

E , pa probaću ja ipak sada da presadim par sadnica cca120-150cm , nije problem zalivati jer imam bunar na par metara . Čitao sam nešto ovde o besplatnim sadnicama bagrema , biće toga još u septembru ? tj na jesen

panonac
12-10-11, 20:25
Treba li nekom semena bagrema..

Lorencio
17-10-11, 18:29

Fruška Gora :( malo mi je daleko da dođem . Koja je inače cena sadnica ?

panonac
17-10-11, 18:59
Neznam cenu sadnica,a seme mogu i postom da posaljem.

Lorencio
17-10-11, 19:08
Neznam cenu sadnica,a seme mogu i postom da posaljem.

A kako bih se ja vama odužio ?

panonac
17-10-11, 20:38
@Lorencio,mozda i ti meni nekad pomognes.. Sve je OK

Lorencio
17-10-11, 20:52
Ok, kada budete imali priliku da pošaljete, dogovorićemo se na forumu .

mladenmaso
18-10-11, 21:17
nisam nikada ovo ni radio ni vidio pa me zanima pokusao bi ove jeseni da posejem sjeme bagrema. zanima me koliko vrela voda trba da bude i koliko vremena sjeme treba drzati u vodi

mims
18-10-11, 21:38
To je malo teže odrediti, ima da se kupi termički obrađeno ili pilirano seme.

Sumadinac-Gruzanin
19-10-11, 16:19
bolje baci žir i za 15ak godina imas šumu i drva za prodaju , ja imam bagrenjak , bagrem nije nesto posebo dobar za ogrev bolja ti je šuma.A moji su sadili tako sto su samo sadnice ubacivali u rupu koji naprave tako sto zabodu od jarma šipku u zemlju i pritegnu sa strana a stric je ašovom pravio rupe a bagrem mu je mnogo sporije rastao od našeg.Palica od jarma je gvozdena sipka 10 ili 12 nista posebno .

panonac
19-10-11, 22:48
@mladenmaso,seme potopi tri puta u vrelu vodu,i to ti je to.

Pcelar_KG
25-10-11, 20:26
Pozdrav!

Molio bi Vas za još malo pojašnjenja, mada ste mi već dosta pomogli!

Dakle seme bagrema kako sam shvatio potopiti tri puta u prostrujalu vodu ( nadam se da netreba u vodu koja baca ključ).

To raditi neposredno pre sadnje?? Isti dan?
Da li treba saditi na jesen? Ja mislio da sadim u proleće!

Iskreno, i ja ću saditi bagrem,
i to u etapama.
Planiram 3-4 hekrata da zašumim. Okolina planine Rtanj.
Zemlja je loša, već je na nekim parcelama počelo da niče samoniklo žbunje gde ima svega, a najmanje šumskog drveća.
Pa za 2-3 godine da odradim poso i biću zadovoljan.

Ove jeseni ću kupiti sadnice, a dogodine možda nešto i mojih uspe.
Mora tako, malo i da smanjim troškove ulaganja, mada iskreno i nisu skupe sadnice.
Ali trošak je trošak.

Pozdrav.

mims
25-10-11, 21:46
Moraš prvo razlikovati sejanje i sadnju. Seje se u kasno proleće odnosno nešto pre nego što prirodno pusti seme. Seme se može pripremiti i nekoliko dana ranije, obrađeno seme je solidne klijavosti. koliko imaš semena?

Pcelar_KG
26-10-11, 20:31
Ma jasno, ove godine sadim, sadnice koje kupujem.

S proleća sejem seme u Kragujevcu,
pa planiram da dobijene sadnice u jesen iste godine presadim u selo.
Ako nešto neide ili mi fali sadnica uvek mogu da kupim sadnice. :)

Seme sam skupio za otprilike punu teglu od 0.5l zapremine.
Ima tu dosta. Seme je sitno. Računam da 20-30% otpadne (poneka semenka ima sitnu rupicu kao da je žižak pojeo!!!)

U vezi semena koje sam skupio:

Oborena su bila dva drveta. (pre nekih 10 dana).

Iako su bila jedno do dugog i na izgled potpuno ista stabla i list, jedno je bilo puno i prepuno mahuna sa semenkama.
Više je mahuna nego lišća čini mi se.
Drugo bilo sušta suprotnost. Vrlo malo mahuna na drvetu.

Seme sa drveta punog mahuna je za nijansu tamnije i osetno sitnije (valjda kao voće kad prerodi)
dok je seme sa drugog drveta malo svetlije i dosta krupnije. (Meni se čini da je ono bolje, njega sam se trudio da više nakupim.)

neznam da li neko ima objašnjenje za ovu razliku.

Da nije crni ili beli bagrem:lol:

Mada mislim da neću pogrešiti koji god da je bagrem u pitanju!

Pozdrav svima.

panonac
27-10-11, 12:40
Mislim da je u pitanju starost drveta,jer mladje drvo ima zelenije lisce.

mims
27-10-11, 15:42
Imaš za jedno 1500 komada semena.

krecar
08-12-11, 22:34

Jel ta ponuda semena jos uvek vazi ili je kraj

panonac
09-12-11, 09:13
Jel ta ponuda semena jos uvek vazi ili je kraj Za nase clanove Poljoinfa vazi stalno.

Čokan
26-12-11, 14:03
Ove jeseni sad već zime planiram da zasadim oko 3000 sadnica koliko sam spremio u malom rasadniku. Ukupno planiram da pošumim površinu od 1 ha. Zbog slabijeg nicabja semena uspeo sam da proizvedem oko 3000 sadnica, a ukupno mi je potrebno oko 6000 sadnica. Planiram da posadim na 3m međurednog rastojanja, da bih mogao što duže da tanjiračom međuredno obrađujem zemlju, a u redu što gušće oko 0,5 m. Ako ima neko neki savet neka se javi.

mims
26-12-11, 21:56
Dobićeš sigurno još koji komad na proleće tamo gde si posejao a ovo na 0,5m je pregusto. Šta si ti nameravao sa tom šumom?

panonac
26-12-11, 22:33
@Cokan,kada vec radis tako veliki posao, bar ga odradi kako treba,nemoj praviti greske.

Čokan
27-12-11, 09:34
Pored moje parcele nalazi se bagremar 4 godine star. Prošle nedelje sam pomagao drugaru, orezivali smo donje grane kako bi bagrem rastao u pravcu sunca. Sađeno je jako gusto, negde i gušće od o,5 m i izuzetno dobro se razvia. Prosto mi je bilo žao da ga proređujem.Moja šuma nema za sada namenu, verovatno će biti za ogrev. Radim ovo isključivo zato što je zemljište izrazito peskovito i svaka kultura u julu i avgustu izgori u tom pesku. Prinosi su mali, a parcela je udaljena 10km od kuće i nije mi isplativo da je obrađujem. Planiram postepeno da proređujem i zato sam se odlučio na 0.5 m u redu. Na koje greške mislite, molim savet.

panonac
27-12-11, 10:32
Da na upravo gustu sadnju,lepo se razvija dok je mali,a kad mu bude gusto moraces ga razredjivati a ta drva ce biti kao siblje i za skoro nikakvu upotrebu,ako vec radis gledaj da ga maksimalno iskoristis,sada imas u planu da ga sadis za ogrev,ali za par godina mozda promenis svoje misljenje ili dodju neka povoljnija vremena pa promenis svoj dosadasnji plan.Ako vec imas manjak sadnica posadi ih na 1m,a sirinu uzmi koja tebi odgovara ako vec hoces da obradjujes izmedju redova,bitno je da ga korov ne ugusi,a kada pocne da cveta mogao bi da ga iskoristiti za dobijanje dobrog meda.

Čokan
27-12-11, 10:44
U pravu si što se tice gustine. Bagrem u 4. godini na većoj gustini jako lepo izgleda, a svestan sam i ja da če to posle biti pregusto. Na kraju parcele ima niži deo zemljišta koji je slatinas, gotovo uvek tu leži voda.Radi se o površini od 50 x 25 m. Tu sam planirao da posadim topolu. Sta mi preporučujete na koje rastojanje da sadim?

panonac
27-12-11, 10:53
I ja planiram saditi topolu,pa mi inzinjer savetuje da sadim na razmak 3x6 /predpostavljam da se to posle svede na 6x6 razredjivannjem/

Čokan
27-12-11, 11:14
Treba da zmaš da topola za razliku od bagrema jako brzo raste barem u prvim godinama. Na parceli pored moje ima i bagrema i topole pa se lako moze uporediti. Hoću da kažem da se kod bagrema suše donje bočne grane pa one ne predstavljaju toliki problem dok se kod topole one moraju redovno orezivati kako bi dobili pravne i visoke sadnice. Verovao ili ne prečnik stabla popole je duplo veći u odnosu na bagrem. Biće slika ovih dana!

talianu
27-12-11, 12:13
U pravu si što se tice gustine. Bagrem u 4. godini na većoj gustini jako lepo izgleda, a svestan sam i ja da če to posle biti pregusto. Na kraju parcele ima niži deo zemljišta koji je slatinas, gotovo uvek tu leži voda.Radi se o površini od 50 x 25 m. Tu sam planirao da posadim topolu. Sta mi preporučujete na koje rastojanje da sadim?
Pogledaj na netu "srbija šume-rasadnik Kovin" pronađi neki kontakt telefon i tamo će ti sve lepo objasniti.
Ja sam bio na Pijaci u Pančevu pre par godina i sretnem Ladu nivu (njihovu) zaustavim ih i ispitam,baš su bili ljubazni i raspoloženi za razgovor oni su me i uputili na njihov rasadnik u Kovinu.

Čokan
11-01-12, 11:51
Posadio sam oko 2 500 sadnica. Biće uskoro slika. Datum sađenja 04. Januar, a vreme i vlažnost zemljišta idealni za sadnju plugom. Sad krećem u sakupljanje mahuna za nove sadnice.Lkl{{

Čokan
16-01-12, 15:18
[/URL]Evo par slicica...

http://upload.slike.com/slike/npWk.jpg (http://upload.slike.com/slike/wRLf.jpg)
[url]http://upload.slike.com/slike/nMhDZ.jpg
http://upload.slike.com/slike/5ZaJS.jpg
http://upload.slike.com/slike/DjVxw.jpg
http://upload.slike.com/slike/zZOgW.jpg
http://upload.slike.com/slike/wRLf.jpg

mojalovaa
22-01-12, 15:31
Sta uradi od tako ljepe parcele , gdje ti pamet bila , pa suma se sadi na zemlji koja nije ali bas za nista , a ovo bar na oko djeluje ljepa parcela i ljepa zemlja.
Sto ne kupis zemlju negdje u brdu , na nekim padinama i posadis sumu , pa ja sam iskrcio bagrem kraj njive , evo vec 8 godina mi stalno izbija mladi iz nekih zila koje jos valjda nisu istrule , pa ovo ce da zezne sve tvoje susjede koji imaju njivu oko tvoje ima da i oni za 5 godina imaju bagremik bez sadnje , hee , heee , heeee

Čokan
09-02-12, 10:19
Da li mogu da upotrebim prošlogodišnje seme za setvu na proleće. Da li gubi seme na klijavosti i koliko?

sickohn
09-02-12, 12:05
stvarno, i meni deluje ovo kao lepa njiva.Koliko si daleko sadio od komsijine njive?da ne bude problema?ja sam cuo da je pozeljno da se kopa kanal, i to dubok okolo kako se ne bi bagrem prosirivao u susedne parcele

dzionik
09-02-12, 12:34
Mojalova možda je pogrešio ako je njiva baš dobra ali i ti si brate pogrešio što si okrčio medju. Bagrem je leguminoza i ne smeta toliko usevima koliko ima koristi od njega.

Čokan
10-02-12, 09:38
Sa jedne strane je burazerova šuma, a sa druge strane je takođe moja parcela. Da ponovim još jednom da je parcela udaljena 10 km od kuće, da izgubim 2 sata u transportu, da obrađujemo 30 godina ovo zemljište i dobro znam šta i koliko može da rodi na čistom pesku. Sto se tiče rastojanja od međe mislim da je 3 m sasvim dovoljno i ne bi se složio sa nekim clanovima da je ne moguće zaustaviti bagrem kad poćne da se širi.

sickohn
12-02-12, 16:32
pa moguce ga je zaustaviti, ali je pitanje kako bi reagovao komsija kad krene.I ja imam jednu livadu koju nameravam da zasadim ili bagremom ili necim drugim, a do sada to nisam uradio samo iz razloga sta ce da kazu komsije.zato jos uvek razmisljam i gledam sta cu.ono za kanal sam cuo, ali mi se nesto ne kopa u krug.ima dosta

Čokan
12-02-12, 20:11
Ma kakvo kopanje kanala. Burazer ima bagremar pored mene u 5. godini, nikad do sada nije bilo problema. Redovno ga je orezivao da raste uspravno, čak se nije ni naslonio na moju stranu parcele. Ljudi sade, odvoje dovoljno od komšije i nema probleme, jedino ako te komšije ne obrađuju svoju zemlju onda ni nemaju pravo da se bune. Ja sam izorao plugom bez problema jednogodišnje sadnice, a o samoniklim neću ni da pišem. To može svaki plug da odradi samo treba redovno obrađivati.
(http://poljoinfo.com/member.php?8878-sickohn)

talianu
12-02-12, 21:46
Čokan gde si nabavio sadnice i koliko para.Ja prošle godine u februaru kupio na vašar 3 din komad nisu bili ni za šta.

Čokan
14-02-12, 14:09
Sam sam proizveo. Posejao ih 20. Aprila, a vadio plugom početkom Decembra. Trebao sam vaditi sadnice i ranije, ali sam kao i svi čekao kišu zbog presađivanja. Proizveo sam oko 3000 sadnica bez uloženog dinara. Ove godine mi treba još 3000 sadnica.

nesajaca
16-02-12, 20:33
Zdravo narode. Evo i ja da pomognem u sadjenju. Seme (mahune) sam skupljao ujesen po bagrenjaru i ocistio.
Krajem aprila 3dana pre sejanja seme se sipa o KLJUCALU vodu pomeri sa sporeta i mesa dok mozete da drzite prst u vodu.
Ostavite da se voda ohladi sa semenom jedno 2h,pa onda ocedite vodu pokrite vlaznom krpom i ostavite na kraj sporeta (ne mnogo vruceg) i nakon 3-4 dana seme ce proklijati.
Ja sam ga sejao u brazdi motikom na razdaljini oko 10 do 15cm. da bih mogao da ga plevim. Seme sam posipao rukom u brazdu kao nekad stari sto su sadili konoplju.
Ujesen sam ga povadio kad je list opao oko novembra i sadio 1,5m*1m. One sa vecim zilama budakom a ostale metalnom sipkom-stanglom.
Nisam se setio pluga mnogo je lakse ako imate vise probajte. Ja sam posejao oko 60ari, pre 5god. i posekao ga prosle godine bolje raste i ima iz jednog panja po 3-4 stabla.
Jesam bio opsiran ali mislim da sam vam pomogao.

sickohn
16-02-12, 21:17
sve si posekao posle 5 godina? ili si proredjivao?sta ima da se sece posle 5 godina?kolje ili si to uradio da bi bolje raslo

gm80
17-02-12, 15:27
sve sto vas interesuje u vezi saddnje bagrema , sadnica, sece... pitajte me slobodno! ovo je moja struka. Ne znam koliko ste upuceni ali postoji mogucnost da se dobijaju subvencije od drzave za podizanje zasada. Treba uzeti svaki dinar koji se nudi. procedura nije jako komplikovana i polako to pocinje da se realizuje kod nas. Za sada najvise para se dobija za topolu ali i za bagrem mada ne tolio. Slobodno pitajte .
Moze se organizovati i vise ljudi koji bi hteli da sade sumu, samim tim bi se moglo konkurisati za sledecu godinu.
pozdrav

nesajaca
17-02-12, 16:29
Posekao sam sve redom (debljina kao ruka) i do jeseni iz svakog isecenog stabla izbila su po 3-4 stabla debljine 1 do 2 cm. Tako se radi u mom kraju. Prvi put sece se rucno ne motorkom zbog ulja iz lanca.

Čokan
17-02-12, 18:07
sve sto vas interesuje u vezi saddnje bagrema , sadnica, sece... pitajte me slobodno! ovo je moja struka. Ne znam koliko ste upuceni ali postoji mogucnost da se dobijaju subvencije od drzave za podizanje zasada. Treba uzeti svaki dinar koji se nudi. procedura nije jako komplikovana i polako to pocinje da se realizuje kod nas. Za sada najvise para se dobija za topolu ali i za bagrem mada ne tolio. Slobodno pitajte .
Moze se organizovati i vise ljudi koji bi hteli da sade sumu, samim tim bi se moglo konkurisati za sledecu godinu.
pozdrav

Da li znaš da nam kažez nešto više u vezi subvencionisanja države za pošumljavanje. Koji su uslovi za bagrem i topolu?

gm80
17-02-12, 23:06
Ove godine je bilo obezbedjeno oko 350 mil dinara za poslove u sumarstvu na teritoriji Vojvodine. Dobar deo je isao na podizanje novih zasada. Posto je Vojvodina poznata kao najobesumljenija regija u Evropi sa nekih 6% sumovitosti. . Plan je da se to podigne na nekih 14%, da bi se plan ostvario neophodno je ucesce privatnog sektora tj. potrebno je podizanje privatnih suma. Od ove godine za podizanje sume moze da se konkurise za svaku kategoriju zemljista (do sada samo zadnje dve kategorije), samo je potrebno da se direkciji za poljoprivredno zemljiste posalje dopis o prenameni zemljista. Mislim da se to radi tako sto poljoprivredni insp. napravi zapisnik o stanju na terenu i zapisnik zajedno sa vasim podneskom saljete u direkciju. Ovo ide uigrano zato sto je u pitanju interes drzave i nema brige oko prenamene. Zatim morate pre sezone posumljavanja a i ranije da nadjete neki registrovani rasadnik (spisak ima na sajtu sekretarijata) od kojega ce te vi preuzeti sadnice pre posumljavanja (ovo je neohodno uraditi sto ranije kako bi rasadnici javili sekretarijatu koliku potraznju imaju za sadnim materijalom, i da sekretarijat vidi da li mu se to uklapa u racunicu tj. da li ce to da finansira). Znaci vi preuzimate sadnice BESPLATNO i vasa obaveza je da ih o sopstvenom trosku posadite, a rasadnici dobijaju pare od sekretarijata i to pola odmah a pola posle par godina ,kako bi se sekretarijat uverio da je to podignuta suma. E sada kako ce rasadnici stimulisati poljoprivrednike da odrzavaju taj zasad (to je i njihov interes) jos nije razjasnjeno, ali izgleda da ce i sam poljoprivrednik dobijati pare za negu zasada na svoj racun. Ovo mislim da nije jos 100% utanaceno.
Treba vam i plan posumljavanja (rado cu vam pomoci) od licenciranog dipl.ing. sumarstva. Sve u svemu ako ima interesenata za sadni materijal, tehnologiju podizanja zasada (topola,bagrem - to je sada najaktuelnije) javi te se . Raspitacu se direktno kakvi su jos uslovi i to je to
pozdrav

rekreativac
17-02-12, 23:58
Posekao sam sve redom (debljina kao ruka) i do jeseni iz svakog isecenog stabla izbila su po 3-4 stabla debljine 1 do 2 cm. Tako se radi u mom kraju. Prvi put sece se rucno ne motorkom zbog ulja iz lanca.
A sta smeta ulje iz lanca? ako mislis da nece rasti novi varas se,sve sto sam u jesen posekao u prolece iz panja izbijaju par novih stabala

nego ljudi da vas pitam kad posadite bagrem da li ga skracujete? matori kad je sadio pre 30-tak god. skracivao na par okaca a kaze(ili je cuo) da je bolje skratiti na 1-2 okca jer onda brze raste(navodno), nesto poput ovoga sto @necajaca kaze

Čokan
21-02-12, 11:49
To je istina. Daleko brže raste kad se skrati. Koren mu se užili u prvoj godini i posle kada se skrati samo šiba ko iz vode. Ipak ja moj nisam skraćivao sto ne mora da znači da neću. Sve zavici koliko štete naprave zečevi na kori. Kada se skrati u glavu onda ima dodatnog posla dok se neodneguju 2-3 izdanka.

rekreativac
21-02-12, 19:09
ti radis skracivanje u drugoj godini i to sto kazes da se prvo uzili koren ima logike medjutim moj matori je skracivao pre sadnje i posle nikakvih poslova nije imao niti je bilo 2-3 izdanka,potera on 2 ali se ubrzo osusi i otpadne jedan a to kad ima 2-3-4 izdanka je jedino kad se stablo otsece ali i to posle nekoliko godina se samo regulise. ovde nema problema sa zecevima.

gm80
22-02-12, 13:03
U tehnologiji podizanja zasada bagrema kao obavezna mera se navodi takozvano 'cepovanje' sadnica. To je upravo skracivanje nadzamnog dela do zemlje kako bi na prolece koren isterao vise izbojaka od kojih se kasnije ostavlja jedan najbolji.
Naj cesca greska koja se desava kod podizanja zasada je dubina sadnje sadnica. Ljudi jednostavno sade bagrem preduboko! potrebno je da dubina rupe bude takva da sadnica na terenu bude na istoj dubini kao i u rasadniku. Lako se to vidi na korenovom vratu...
Potreba za 'cepovanjem' se javlja iz tog razloga zato sto u prolece dolazi do razvoja pupoljaka i listanja sadnica , covek taman pomisli da su se primile kad se one od jednom osuse. Ovo se javlja zbog toga sto se koren prilikom vadjenja u dobroj meri redukuje i to najcesce one najfinije dlacice koje upravo crpe najvise vlage iz zamljista. Takav koren jednostavno ne moze da zadovolji potrebu za vodom lisnih pupoljaka, koje je toplo vreme izmamilo i koji listaju zahvaljujuci rezervi vlage u samoj stabljici...Lkl{{

Čokan
12-03-12, 16:03
Juče sam bio u bagremaru i popriličnu štetu su napravili zečevi na mladim sadnicama. Kora je izgrickana na 50 % sadnica na visini od 20 - 30 cm od zemlje. Sta da radim? Da li da skaćujem sadnice??

gm80
13-03-12, 08:39
ne znam kada si sadio bagrem , ali ako je jesenja sadnja skrati bez brige...

Čokan
13-03-12, 09:11
Sađeno je jesenas. Na koju visinu treba skratiti? da li je dovoljno na nekih 10 cm iznad površine?

gm80
14-03-12, 08:54
sadnice se po pravilu cepuju do zemlje. Ako ih cepujes na 10 cm dobices zbun. Slobodno seci do zemlje eventualno na 1-2 cm od zemlje...

agroekonomista
08-05-12, 23:01
Da li neko zna koliko se moze dobiti kubika posecenog bagrema za ogrev na povrsini od 1 ha na razmaku sadnje od 1x1,5m? Hvala.

rekreativac
08-05-12, 23:29
zavisi jel seces u prvoj, desetoj, dvadesetoj... godini posle sadjenja. ja nisam racunao kod sebe

agroekonomista
10-05-12, 13:28
Pa recimo da secem posle 10-12 godina, mislim da je sasvim dovoljno da naraste da moze da se sece, a opet i da se spase od drvokradica koji operisu veoma ogranizovano.

gm80
22-05-12, 12:09
u desetoj godini starosti , prvom bonitetu i sadnjom 2x2 ukupno proizvedena drvna masa je 126 kubnih metara. E sada oduzmi otpad (obicno se racuna 15%) i dobijes okvirnu zapreminu.

rekreativac
26-05-12, 00:48
nesto mi to retko izgleda,kod mene je 1,5m red od reda i 1m u redu mada negde ima pokoje prazno mesto gde se nije primio
znas li mozda na takvu gustinu koliko bi bilo drveta?

doduse moramo uzeti u obzir da ima svakakvog drveca, moj bagremnjak je star 30-tak god. i ima drveca sto daju oko kubika ogrevnog drveta(obicno u krajnjim redovima gde su imali vise mesta za rast) i onih koji daju par cepanica

dzionik
26-05-12, 05:26
To je dobar sklop za početak ali si trebao odavno da proredjuješ, gde može 30 godina stara šuma da raste na 1x1.5 metar. Tako samo gubiš na produktivnosti kao što možeš i sam da vidiš jer samo na krajevima raste normalono.

gm80
28-05-12, 11:49
bas kao sto rece kolega dzionik, to je ok za pocetak ali kasnije sklop treba da bude 2500 stabala po hektaru. To je idealan sklop za bagrem kod nas. Tako knjige kazu...a i praksa

Slav
05-06-12, 07:55
Godinama već razmišljamo da na parceli kojoj se uglavnom može prići samo helikopterom, u većem delu godine, zasadimo bagrem.

Problem je u tome što se bojimo širenja bagrema i na komšijske parcele što verovatno oni ne bi rado prihvatili a i nije u redu. Postoji li način da se to spreči, neko je pominjao kopanje kanala pored parcele da li to ili nešto drugo može da pomogne? Da li je to neko probao i uspeo da spreči širenje?

gm80
05-06-12, 14:07
Moj ti je savet da ga posadis i budes bez brige. Naravno odmakni prvi red od komsijine njive bar jedno dva-tri metra (zbog hladovine). Bagrem se siri vegetativno uspesno, ali je potrebno da mu se zile ostete ili na drugi nacin iziritiraju i pokrenu rast. Iz semena se ne siri ili jaaaaako tesko. Onih par metara do komsije ce ti dati dosta vremena da bagrem vec naraste i bude zreo za secu ako se i pojavi kod komsije. Pa meni je avlija na salasu puna bagrema pa nemam ni jedan jedini koji raste pored sa namerom posadjenog bagrema a i imaju vec 20-30 godina. Travnjak se redovno kosi i odrzava...

agroekonomista
08-07-12, 14:59
Jel moze neko da mi kaze koliko se krece cena za bagremove stubove visine 2,5m sa korom?

gm80
09-07-12, 07:54
bilo ih je za 250-300 din komad

Nalim
11-07-12, 18:28
gm80

Pošto vidim da se dosta dobro razumeš u ovu materiju, zanima me da li može bagrem koji sam gusto posejan da se prska herbicidima. Ja sam se fizički obračunavao sa korovom i nisam smeo da rizikujem sa herbicidima.

dubansr
11-07-12, 18:40
Zanima me koje je rastojanje najbolje za sadnju bagrema,posto imam 500m bagrema uz njivu pa bih da posadim jos koju sadnicu?hvala unapred

novii
11-07-12, 18:56
Pa u startu se sadi jako gusto, onda kako stabla rastu a krošnje se šire se vrši proređivanje, jer ovi koji se u tom ranijem periodu uklanjaju mogu da posluže kao stubovi. A što se tiče školske preporuke za sadnju, onako kako knjiga i stuka kažu, to ne znam, ali kako je bagrem značajnija biljka, sigurno da postoji i preporuka struke.

gm80
13-07-12, 10:41
2m x 2m, optimalan razmak sadnje. Zadrzavajuci optimalnu gustinu (2500 kom/ha) moguce je menjati razmak sadnje izmedju redova kako bi se omogucila masinska medjuredna obrada u prvim godinama ...

forest
22-07-12, 00:35
Ovo sto cu sada da pitam nema veze sa bagremom ali na zalost jos uvek mi nije dozovljeno da otvorim novu temu tako da cu otici u off topik, ne svojom krivicom. Ima veze sa drvecem pa sam zato ovde odabrao.
Interesuje me da li neko zna za neki preparat kojim se premazuju panjevi da bi se sprecilo da iz panja krenu da rsatu izbojci. Znam da u Sremu prilikom obnavljanja suma hrasta luznjaka panjeve premazuju nekim pereparatom i na taj nacin onemogucavaju da iz panja krenu izdanci. Mi ovde kod nas imamo problem sa grabom i grabicem u sumama hrasta sladuna i cera. Svaki pokusaj obnavljanja tih suma propada jer grab i grabic uguse hrastov podmladak zato sto rastu brze od njega, pa hocemo da pokusamo za premazivanjem panjeva. Takodje i iz posecenih hrastova krecu izbojci i na taj nacin ponovo dobijamo izdanacku sumu koja je loseg kvaliteta umesto sume semenog porekla. Zir koji je pao pre sece nikne ali ga izbojci iz panja uguse zato sto brzo rastu. na taj nacin umesto sume semenog porekla dobijamo izdanacku sumu.
Da li neko zna za neki preparat koji moze da se iskoristi za ovu namenu? Mozda neki od totalnih herbicida ili postoji neki preparat bas za ovo sto sam opisao?

MILOJKO
22-07-12, 00:54
Meni je pricao covek koji je u Nemackoj radio kao drvoseca da su oni, navodno, kada odseku drvo panj prskali nekim mikrobioloskim preparatom u obliku spreja i da panj u potpunosti istruli nakon dve godine. Ja ga pitam kako se zove, a on ne moze da se seti. E sad, da li me je folirao ili... pitanje je? A i treblo bi mi tako nesto, pa ako neko zna nesto o tome...

agroekonomista
22-07-12, 01:02
Meni je pricao covek koji je u Nemackoj radio kao drvoseca da su oni, navodno, kada odseku drvo panj prskali nekim mikrobioloskim preparatom u obliku spreja i da panj u potpunosti istruli nakon dve godine. Ja ga pitam kako se zove, a on ne moze da se seti. E sad, da li me je folirao ili... pitanje je? A i treblo bi mi tako nesto, pa ako neko zna nesto o tome...

Postoji takvo sredstvo, aj pitacu kuma da mi kaze i za tebe Milojko i tebe forest.

panonac
22-07-12, 10:05
Bilo je u prodaji preparat Garlon 3A za tu namenu,ali u sumskom gazdinstvu su sekaci dobijali neki preparat iz Slovenije.

gm80
27-08-12, 14:40
gm80

Pošto vidim da se dosta dobro razumeš u ovu materiju, zanima me da li može bagrem koji sam gusto posejan da se prska herbicidima. Ja sam se fizički obračunavao sa korovom i nisam smeo da rizikujem sa herbicidima.
bagrem uspsno mozes prskati sa fuzilajdom, znaci samo uskolisni korovi, a za sirokolisne moras zasukati rukave...

agroekonomista
27-08-12, 16:22
Postoji takvo sredstvo, aj pitacu kuma da mi kaze i za tebe Milojko i tebe forest.

Garlon je u pitanju, kao sto rece kolega Panonac, to koriste u sumariji za panjeve.

Astrea
13-10-12, 23:44
Moyda malo kasno ali da se prikljucim diskusiji - Pre 2 godine sam posekao nekoliko bagremova u starom vocnjaku i odmah u prolece sledece godine je krenulo 'hiljadu' izdanaka. Nije bilo drugog resenja nego sam ih prskao obicnim totalnim herbicidom a neke najupornije sam premazivao koncentratom tog herbicida odnosno nisam herbicid uopste razredjivao.
U martu ove godine sam odsekao jedan bagrem precnika 8-10 cm i odmah posle toga se pojavilo 17 novih mladara koje sam unistio totalnim herbicidom, posle par meseci opet pojavilo se jos 14 /brojevi su vrlo precizni jer sam brojao sta se javlja od jednog posecenog bagrema/ mladara i njih sam unistio - posle se vise nisu javljali.

Nalim
24-10-12, 11:33
Da li ima neko na prodaju sadnice bagrema. Kako se kreće cena sadnica? Potrebno mi je oko 1000 komada.

dejan 351
24-10-12, 11:42
obratite se kolegi gm80,covek je dao oglas http://poljoinfo.com/showthread.php?7148-jednogodisnje-sadnice-bagrema

Postar
24-10-12, 11:45
Da li ima neko na prodaju sadnice bagrema. Kako se kreće cena sadnica? Potrebno mi je oko 1000 komada.

Ima moj deda na prodaju,bas u nedelju spremljeno preko 3500sadnica, cene su oko 5-6dinara

gm80
25-10-12, 07:43
ima sadnica koliko god treba , cena 8 din/kom. Jos uvek je rano za vaditi sadnice jer nije bilo mrazeva i list nije opao tj. biljka se jos nije pripremila za zimu. Ako ovako vreme bude kako prognoziraju za oko 2 nedelje cu poceti sa vadjenjem...

Čarapan.
13-02-13, 10:55
ja sam pre par dana kupio 200 komada, cena po komadu 2,50.din

krecar
18-02-13, 14:27
gde si uzeo jel negde u okolini, imam i ja nekih 50ari da zasadim , pa reko da uzmem to negde u komsiluku ?

bojan bor
14-10-13, 19:14
Moze li se sada saditi bagrem ili mora u prolece ? Koja je cena sadnica i ima li ko na prodaju sadnice ?

gm80
15-10-13, 07:30
Jesenja sadnja je uvek bolja! biljka se bolje prilagodi i spremnije doceka vegetaciju. Moze naravno i u prolece ali se kao obavezna mera savetuje cepovanjetj.odsecanje nadzemnog dela sadnice . postavio sam oglas pre par nedelja...

PantaD
29-03-14, 10:46
DA malo osvežimo temu.
Moj bagrem tačno 2 godine i dva meseca od sadnje.
http://www.dodaj.rs/f/11/6n/2FEwgEgQ/bagrem-1.jpg
http://www.dodaj.rs/f/11/BX/28GTlO97/bagrem-2.jpg
http://www.dodaj.rs/f/3V/ZA/2DZ18kWF/bagrem-3.jpg
http://www.dodaj.rs/f/V/fA/4ezzIxBa/bagrem-4.jpg

- - - - - - - - - -

Burazerov bagrem u 6. godini...
http://www.dodaj.rs/f/k/10e/1L5ZbXKj/laki-1.jpg
http://www.dodaj.rs/f/2Z/3O/1gN7Fik9/laki-2.jpg
http://www.dodaj.rs/f/1K/pC/4R8YepEy/laki-3.jpg

- - - - - - - - - -

Najmlađi, zasađen u januaru.
Sledeći viken ide još jedno tanjiranje, kopanje i sečemo sadnice ,, u glavu''.
http://www.dodaj.rs/f/2r/I0/224yMUtP/novi-1.jpg

frkani
29-03-14, 18:05
Al će se komšije obradovati kad počne sječa. Lkl{{ Ja sam iskrčio oko 300 m2 i od marta do jeseni narasli i do 4m u vis a ima ih debelih 5 cm. Neki nisu mogli izdržati taj teret pa se odvalili od panja, a onih iz žila ima na sve strane. Imamo i ja i komšija.

dubansr
29-03-14, 21:09
PANTAA! CITIRAM:citiram:To znaći da ću preseći sadnicu skroz do zemlje. Time dobijam jače razvijanje korena i brži rast bagrema. Ukoliko ostavim ovako kako jeste na slici, sadnice će brzo krenuti tj. već su krenule, a korenov sistem je slab, plitak nedovoljno razvijen. U Julu i Avgustu kada bude puna vegetacija grane postaju preteške i usled duvanja vetrova dolazi do izvaljivanja.
Jedina mana sečenja u glavu je što će izbiti 2-3 mlada bagrema i treba jednog ostaviti da raste, a ostale ukloniti.

Druze kada se sece do panja u kojem mesecu i da li se sece sa sekirom ili makzama za voce?Hvala jos jednom,pozdrav

PantaD
30-03-14, 09:32
Sečeš makazama skoz do zemlje. Ja to radim u Aprilu.

Deda Lala
30-03-14, 20:06
Панто,а где су ти пчелиње кошнице у багремару?

German hunting terrier | Jagdterrier