PDA

View Full Version : Jagode-opšta tema

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

novii
27-07-08, 00:16
Gajenje jagoda je nešto o čemu se dosta govori u poslednje vreme kao o dobrom biznisu. Meni se najviše dopada mogućnost uzgoja jagode na njivi, što neznači da je to najbolji sistem uzgoja. Njiva se lepo uzore, bace se đubriva i potom se njiva isfrezira. Potom se postavi folija sa sistemom za navodnjavanje i posade se sadnice jagoda. Zvuči jednostavno zar ne?

Ima tu još stavki od kojih zavisi uzgoj jagoda u polju, na primer treba obratiti pažnju na to šta je bila predkultura, na suzbijanje korova, čišćenje njive od miševa. Takođe je bitna stavka odabir sadnog materijala, koji se u poslednje vreme najčešće priprema kao frigo sadnice.

Ima tu još verovatno dosta stavki o kojima bi se moglo govoriti i zato sam rešio da pokrenem ovu temu.

Treba napomenuti da ako se radi o organskoj proizvodnji zastiranje može da se odradi sa slamom.

ivanhoe
28-07-08, 03:49
Evo kako to radi komsija http://www.miletic-doo.co.yu/tehnologija.html
I on sto je omo pod nebom ovih dana izoro i mece plastenik

brasa
01-08-08, 14:08
Pre tri godine sam bacio oko 5000e na tehnologiju vertikalnog uzgoja u zasticenom prostoru (50ari)po tehnologiji gospodina Miletica.Postupio sam po svim uputstvima i preporukama ali nikakvog rezultata nije bilo . Jedino objasnjenje je da sadni materjal nije bio kvalitetan (kuplen od Miletica) ili sama ideja tehnologije uzgoja nije dobra. Problema je bilo puno
1.Nedovoljno svetla u donjim delovima
2.Nejednaka vlaznost po vertikali gornje saksije suve donje prevlazne.
3.Ispiranje i erozija supstrata u gornjim saksijama. Gornji redovi ostaju bez hranjlivih materija , kvari se vodno vazdusne karakteristike, degradacija supstrata je potpuna .Posle 12 meseci ono sto je ostalo od supstrata ninasta nije licalo ( kao suva slama) normalno da u tome nemoze da raste nista.
Sta reci! Tehnologija neproverena zvanicno za sada nepriznata.
Za sada samo klasika na otvorenom, moj savet.

ivanhoe
01-08-08, 15:44
Verovatno nije podesen sistem.Svakoddevno prolazim pored imanja,sve saksije deluju =

krcinac
13-11-08, 22:13
i ja sam se zanosio idejom vertikalnog uzgoja jagoda i hvala bogu da sam se ohladio. sto se tice gospodina miletica njemu svaka cast sve to lepo izgleda i sve je dobro uradio. ali stavite na papir kolko novca tu treba a koliko ce vama ostati to jest kolika je zarada pa cete shvatiti da su svi dobro zaradili sem naravno vas koji ste radili. mislim da je puno isplativije na njivi sa niskim tunelom i navodnjavanjem za to se bar zna da funkcionise

ivanhoe
14-11-08, 15:25
sto se tice gospodina miletica njemu svaka cast sve to lepo izgleda i sve je dobro uradio. ali stavite na papir kolko novca tu treba a koliko ce vama ostati to jest kolika je zarada pa cete shvatiti da su svi dobro zaradili sem naravno vas koji ste radili. mislim da je puno isplativije na njivi sa niskim tunelom i navodnjavanjem za to se bar zna da funkcionise

Ne znam kako sve to funkcionise ali se covek za 10ak godina obogatio ::novac:: ^-^

novii
15-11-08, 00:28
Dali od gajenja jagoda vertikalno ili se obogatio od prodaje robe za vertikalan uzgoj jagoda.

Sada smo malo otišli u :){{ pošto je naslov gajenje jagode na otvorenome polju

nebojsa
16-01-09, 18:17
Da tačno, naslov je "gajenje jagode na otvorenom", a ko je stavio ovu temu pod "voćarski proizvodi" :lol:
Ja sam otvorio temu "jagode" pod "voćnjak i radovi u njemu" pa možemo piskarati i tamo a može admin i da ih spoji ;D}
http://poljoinfo.com/index.php/topic,744.0.html

novii
17-01-09, 10:25
Nema potrebe, ono što si ti otvorio ostaje kao opšta tema o jagodama :D

jeja
12-04-09, 16:07
Muz i ja smo pocetnici u gajenju jagoda na otvorenom.Trenutno smo posadili 5000 sadnica.Od toga 4000 na jednom mestu a 1000 na drugom koje planiramo da stavimo u tunele i da uvedemo grejanje.Molimo sve da nam svojim savetima pomognu u ovom poslu.

novii
12-04-09, 22:23
Moraš konkretno da postaviš pitanje šta te zanima ili na kakve ste probleme naišli pri gajenju jagoda na otvorenome ?

nebojsa
12-04-09, 22:31
Tako je, admin mora da se sluša Lkl{{
Možda ćeš mešto zanimljivo naći na

http://poljoinfo.com/vocnjak-i-radovi-na-njemu/jagode/

i na

http://poljoinfo.com/vocnjak-i-radovi-na-njemu/vertikalni-uzgoj-jagoda/

Ako neneđeš ono što te zanima slobodno pitaj.

jeja
19-04-09, 13:03
Posadili smo jagode jedne 1. aprila a druge 11. aprila. Interesuje me da li je potrebna kakva prihrana i koja?

Srecan Uskrs svima.HRISTOS VASKRS!!!

ts.marko
01-05-09, 22:19
Totalni sam početnik što se poljoprivrede tice . Imam oko 4ha zemlje ravnicarske, pored Morave i zainteresovan sam za vocarstvo, pre svega jagode. Interesuje me sve. Od toga kad se sade, koje sorte, kolika su ulaganja po ha,itd. Hvala unapred .

nebojsa
02-05-09, 20:43
http://poljoinfo.com/vocnjak-i-radovi-na-njemu/jagode/
Ako ima još pitanja tu smo.

novii
03-05-09, 00:50
Ima tu mnogo toga, za početak otvoreno polje ili plastenik. Možda razmišljaš i o vertikalnom uzgoju. Prvo malo vidi po forumu bilo je priče o svemu, a ako nema neki info, pitaj. Tu smo >:D

lavinelo
25-09-10, 18:24
>:({ Imam oko 7 jutara zemlje. Radim klasiku, kukuruz, psenicu ili suncokret. Od toga leba nema. Hocu da radim nesto od cega mogu pristojno da zivim. Ne plasim se rada. Zato sam planirao da mozda krenem sa jagodama na povrsini od otp. 1 jutro. Interesuju me iskustva ljudi koji tako rade, na otvorenom. Interesuju me kolika su ulaganja, kako ide sa plasmanom, cena sadnica itd. Ja sam iz Zrenjanina. >:({ ;D}

dejantmitrovic
25-09-10, 20:48
za lavinelo odes ma temu jagode tamo ti bas sve pise

Jagodica
16-10-10, 19:13
Posadila sam zivice jagoda u saksiji avgusta meseca, za nekih nedelju dana planiram da ih rasadim u bankove na otvorenom polju....
Zanima me kakav rod mogu da ocekujem do godine....
Unapred hvala... 8)

mojalovaa
04-03-11, 19:41
Dali si to sama pravila živiće , ako jesi molim te da pod temu Matičnjaci za rasad Jagoda napišeš sistem na koji ih proizvodiš , ako ne predstavlja nikakav problem.

trkulja.milan
05-03-11, 23:11
Imam mali, ali veliki problem, a neznam kako da ga resim. Ako neko moze da mi kaze kako da se resim krtica, i to ih imam dosta, medju jagodama. Jagode su posadjene na otvorenom, zemlja sipka i lepo uradjena, redovno zalivanje, pa valda to privlaci krtice koje mi strasnu stetu cine. Molim vas da mi neko pomogne da ih se ove godine resim pre nego sto krenu.Unapred sam zahvalan.

mojalovaa
05-03-11, 23:18
He he , pa i ja imam isti problem , ako pomognu vama pomogli su i meni.
Ma salim se , navodno da pomazu oni rastjerivaci za krtice , izgleda kao mali plasticni kolac , zabijes ga u zemlju , ima baterije i on salje vibracije i tako tjera sve podzemne zivotinje pa valjda i krtice, dali radi ne znam , kazu da pokriva oko 900 m2 jedan.

gradoivana
22-03-11, 15:08
zdravo svima.ja sam novi,hocu da se bavim uzgojom jagoda.da li je bolje na otvorenom ili u plasteniku?gde mogu da nabavim sadnice i ostalo sto je potrebno za uzgoj?

pavkovic
26-03-11, 22:09
sadnice nabavis kod nekoga ko vec ima jagode ! jagode stavis na otvoreno a na prolece mozes jedan deo parcele da pokrijes malo da je ubrzas !! pozdrav srecno >:D

Kurkela
19-09-11, 11:18
Posto je tema o jagodama preobimna, da ne bih pravili jos vecu guzvu, postavljam ovde slike moje jagode.
Trenutno je na otvorenom, u prolece sve ide pod plastenike.

http://i54.tinypic.com/k1fdl.jpg

http://i55.tinypic.com/2nbrb78.jpg

milan 87
19-09-11, 16:17
e blago tebi.8)

polke
19-09-11, 17:50
Kurkela, lepo izgleda! Je l' sadnja bila u avgustu? Koji plastenik stavljas, visoki ili onaj sto pokriva 3 reda?

Kurkela
19-09-11, 21:08
Jagoda je sorte Klery i jedan deo Asie.
Poceta je sadnja oko 10 - 12 avgusta.
Ima nesto malo gresaka, koje cemo ovih dana nasaditi.
Postavljamo plastenike sa folijom od 8 metara sirine.
Tj, sirina plastenika 5, 60m, visine 2, 20m, duzine 30m
Pokriva cetiri reda.

milan 87
20-09-11, 15:56
jagodari kolika je verovatnoca da ako jagodu sadim po 20 oktombrra nece da izmrzne.ako na svaku sadnicu stavim po saku stajnjaka.dal ce on da je zastiti malo.

polke
21-09-11, 15:33
Ako u decembru ne bude mraza, onda ces biti dobar :)

Trebao si to ranije uraditi. Dobro proceni da li moras sad saditi, da ne budu posle bacene pare.

radovan123
29-12-11, 11:30
Pozdrav ljudi,
Može li mi netko reći koja je cena frigo zivica a koja je cena kontenjerskih zelenih?

boomsyte
02-01-12, 13:15
Pozz za administratore :) mislim da je mnogo bolje bilo da je sve ostalo na jednom topicu a sad malte ne ste proizvodnju jagoda podelili u 6 topica i malo je nezgodno za pracenje ali aj ako vi mislite da je to dobro pokusacu da Vam verujem ali ipak sam za to da se sve vrati na prethodni koji je otvorio Nebojsa 8)

@ radovan123

Cene frigo zivica se obicno krecu oko 0.20 e tj zavisno od klase ili ti bro sadnica u gajbici a cenu kontejnerskih neznam jer nikad nisam njih kupovao :)

@ meeker

aj ponovo daj link od topica za krtice veoma me interesuje to a ti si stavio link od home poljo info :)

meeker
03-01-12, 13:13
@boomsyte
Evo ispravan link >:({

http://poljoinfo.com/showthread.php?1382-Kako-uništiti-krtice-u-voćnjaku&highlight=krtica

boomsyte
03-01-12, 16:24
@meeker

Hvala druze >:({

Koristite opciju -Zahvali se- u donjem levom uglu posta.

dejantmitrovic
03-01-12, 20:44
Pozz za administratore :) mislim da je mnogo bolje bilo da je sve ostalo na jednom topicu a sad malte ne ste proizvodnju jagoda podelili u 6 topica i malo je nezgodno za pracenje ali aj ako vi mislite da je to dobro pokusacu da Vam verujem ali ipak sam za to da se sve vrati na prethodni koji je otvorio Nebojsa 8)

http://poljoinfo.com/showthread.php?2808-Uredjivanje-dela-za-vocarstvo
(http://poljoinfo.com/showthread.php?2808-Uredjivanje-dela-za-vocarstvo)
Naravno da je bolje i ja sam takodje negodovao . Ali naravno da je dzaba jer mi izgleda neznamo sta je najbolje za nas.
A danas posto je lepo vreme ja malo izasao napolje i sisao nesto vrlo malo starih jagoda i skidao bokvice gde ima dosta i ostavljao po 4-6 da probam po tvojoj boomsyte tehnologiji da vidim da li ce biti krupnije inace te su sada u trecoj godini ali moram ti reci da dosta sporo ide ali nadam se da ce biti krupnije nego sto bi bile da neskidam .

futurefarming
04-01-12, 00:58
Nastavak na temu Jagode (http://poljoinfo.com/showthread.php?497-Jagode).

boomsyte
04-01-12, 01:52
MOgu ti reci samo da sam ja imao krupniji plod u 3 godini nego u drugoj i to samo zbog razredjivnja bokora, ostavio sam ih sad i 4 godinu da rode pa ce da vidimo sta ce biti, u 3 godini sam ubrao oko 17t jagoda i skoro 2-3t mi propale od trulezi tako da to nije los rod sa 1h za 3 godinu i prosecna cena se kretala oko 100 dinara tako da idem i 4 godinu bez obzira na rod i kvalitet :D

dejantmitrovic
04-01-12, 19:23
Pa ta kolicina je bas dobra za trecu godinu,to mu dodje oko 0,5 kg po biljci st o je mislim sasvim zadovoljavajuce.

Jagodica
04-01-12, 20:22
Htela bih da pitam gospodina iz Blaca na koliko glava je ostavljao jagode u rezanju ,jel imam nameru da moje jagode dobro prekratim jer su izbokorile na 7 /8 glava ,radi se o sorti kleri nesto u plasteniku i na otvorenom.

mojalovaa
04-01-12, 23:14
Boomy , dali mozes napisati kojim redosljedom i kojim gnojivom si prihranjivao svoje jagode , te takodjer ako mozes i zastitu kojim si redom koristio , i naravno dali mozda znas koliko si vode po sadnici davao kroz navodnjavanje.
Ajde molm te napisi to , ja sam prve godine imao jagode u prosjeku 90 grama plod , ali mi 70% propalo zbog kise , prva mi godina bila i nisam znao nikakvu zastitu pa sam radio sve u zakasnjenju i to 10 dana , onda mi u drugoj godini vise od 30% cvjeta spalio mraz , e onda sam bio kratak sa vodom pa sam svaki 3 dan davao 0,5 litara vode po sadnici i to mi je mislim i naj veci razlog zbog malog roda , prosjek mi bio 180 grama otprilike po sadnici , krupnoca ploda mi je u prosjeku bila 20 grama ( vidis razlike) , mislim da sam zastitu rjesio koliko toliko na vreme ali opet nije od viska napisati kada se sta radi , pa ako nije problem da netko napise , ne moras biti ti , moze i netko drugi.

boomsyte
05-01-12, 15:12
Htela bih da pitam gospodina iz Blaca na koliko glava je ostavljao jagode u rezanju ,jel imam nameru da moje jagode dobro prekratim jer su izbokorile na 7 /8 glava ,radi se o sorti kleri nesto u plasteniku i na otvorenom.

Jaoj ja gospodin :lol: gde me nadje:lol:, pa sta znam ja sam ostavljao od 4-7 zavisno kako je gde radnik otkinuo ali savet je da ne bude manje od 5 korenovih vratova jer svi znamo da je clery sorta koja slabije radja tako da mozes dovesti do toga da dobijes krupniji plod ali zato da imas 200-300g po zivicu max jer njen maximum je oko 550g po zivicu. Ja sam clery izbacio iz upotrebe, sadim novije i rodnije sorte, i mislim da ce sorta jolly nadmasiti clary u svemu, bar tkao italijani rekli kad smo bili kod njih :)

@mojalovaaa

Druze ja iskreno najvise koristim program od dr Nebojse Momirovica, imas na njihovom sajtu http://www.zelenihit.rs/index.php klikni u levom donjem uglu skola gajenja jagode i to je po meni veoma interesantna literatura koja ti moze pomoci u svemu, o zastiti, prihrani, prepoznavanju bolesti i ostalih stvari na otvorenom polju.To sto si imao prosek 180g po sadnici je poblem zbog mraza a ne zbog vode jer je mraz jedno veliko zlo, isto se i mom prijatelju desilo prosle godine i on je sa 35 ari jedva imao 2t jagoda a prethodne je imao preko 10t. Ja pravo da ti kazem neznam tacno ko0licinski koliko stavljam vodu ali aj da pokusamo prostom racunicom, kapaljek su mi na 30cm a 1 kapaljka izbaci 2lvode na 1h. Ja u proseku zalivam 1 nedeljno tj tako stavljam prihranu i po principu, 5min navodnjavanje, 15-20min prihrana i 5 min da ispraznim sistem od prihrane, tako da mu to dodnje negde oko 1l po sadnici ali sad za novu parcelu sam narucio sistem po mojoj meri, kapaljke su na 15cm i protok kapaljke je 1.2l /1h tako dan na jednom metru imam skoro 8l vode na 1h i time cu mnogo brze i kvalitetnije zalivati jagode.

mojalovaa
05-01-12, 20:19
Jao nekako mi se mnogo malo cini u 7 dana 8 litara vode po kvadratu , to ti je 1.2 litre onako odoka po danu na kvadrat ili oko 2 dcl vode po sadnici na dan , imali itko ikakvog iskustva jos s tom vodom , ja sam ljetos imao isparavanje od skoro 2 litre vode po kvadratu po danu , evo ja bi ove godine trebao brati jagode po mom sistemu sadnje od 10 sadnica po metru kvadratnom , znaci da bi trebao oko dve litre po kvadratu na dan ili tjedno oko 16 litara , probat cu ali mi djeluje premalo vode , ajde navedi koja gnojiva koristis i koju kolicinu , e da i pitanje koliki si imao prinos u prosjeku po sadnici.

Imali itko iskustva s jagodom u plasteniku na gredicama.

boomsyte
06-01-12, 00:09
Druze a to je jedno crevo a znas da uvek imas 2 creva tako da mu to dodje na 7 sadnica koliko idu na 1m skoro 16litara vode ;)

milan 87
08-01-12, 23:47
posadio bi 10 ari jagode u prolece kleri.obican rasad.dali se mogu nadati 150 grama po zivicu.naravno uz prihranu?i dali bi bilo dobro sada kada je na foliji sneg da bacim vestak preko snega i on ce se stopiti,i uci ce neki deo djubriva u rupe?sta mislite o tome?

boomsyte
09-01-12, 17:08
Milane milane, uvek si pun ideja :) zasto bi sad bacao vestak preko snega, kao prvo tesko se i vidi gde je jagoda a i ne mora da znacida ce se oopiti na jagodu, terbao si pre snega da bacis pored jagoda i resio bi taj problem ;) ali opet ne vidim zasto bi sad bacio djubre koje bi otislo ko zna gde u zemlji, to mu isto dodje da tebe neko hoce da natera da pijes a ti si se pre toga napio :),a sto se tice sadnje u prolece zavisi od kvaliteta sadnica, ja cu ove godine ici na prolecnu sadnju frigo zivica i nek mi je bog napomoc:lol:, ima dosta logike u prolecnoj sadnji, kao prvo nemas velike temperature kao u junu, julu i avgustu, u martu i aprilu je veci broj padavina sto znaci i manji broj zalivanja, veci procenat primljenih zivica, ne trebaju ti radnici za skidanje cvetova jer ostavljas rod koji ces obrati do polovine juna (u proseku od 150-250g/1 zivicu sto skoro moze da ti povrati novac za sadnicu koju si kupio) i sadnica imam sasvim dovoljno vremena da spremi rod za sledecu godinu, koji bi trebao da bude uvecan bar za 20% vise nego u letnjoj sadnji, ovo je samo teorija stranaca koji rade tu tehnologiju veoma uspesno a ja ako prezivim sve to pisem sledece godine koliko je to tacno :lol:>:({

mojalovaa
10-01-12, 16:11
Ja sam sadio u 3 mj , negdje krajem mjeseca iz vlastite proiizvodnje i nisam ih skoro ni zaljevao , a gnojivo uopste nisam davao i dala je svaka skoro sam siguran blize 100 grama , mozda i vise , a one koje sam hranio , navodnjavao , spricao zezno mraz i dale su mozda duplo vise , eto logike.
Jagode su biile kao kokosije jaje pa usporedite i dala svaka sadnica 3 pa i 5 komada.
Zemlju sam prije sadnje dobro nadjubrio kravljim stajnjakom ali 2 godien star i primile se 99% sve.

jokisic
10-01-12, 21:45
Pozdrav jagodari>:({ kad krecete sa pokrivanjem agrilom, ja planiram negde krajem februara ako nebude snega.

boomsyte
14-01-12, 05:06
@ jokisic

Ja iskreno ne stavljam agril jer mi je poenta da idem na zadnju proizvodnju, jer mi je takvo podneblje da nikako ne mogu da dobijem raniju jagodu, nego idem na sto kasniju

mojalovaa
14-01-12, 11:01
To ti je i prednost jer te prodju kisni dani bar u vecem djelu , kada bi valjalo da se postavi plastenik , ako netko zna da mi odgovori.
Bomy , kada sisas svoje jagode za sto kasniju proizvodnju , dali ima razlike kod sisanja u vremenu cvatnje i radjanja , dali se s time moze pomjeriti vegetacija , odnosno cvjetanje.

boomsyte
14-01-12, 15:32
Pa ja iskreno sisam krajem septembra da ona nebi cvetala ponovo, a samo podrucje i odabir kasnijih sorti mi daju mogucnost kasnije berbe, i sto je za mene jedna velika prednost izlazim na trziste kada skoro svi zavrsavaju i relativno imam 100% sigurnu prodaju po da kazemo dobroj ceni. Tako da ja raniju berbu izbegavam u sirokom luku jer nikako ne mogu dobiti npr pre od okoline krusevca koji imaju berbu na otvorenom bez folije i do 10-15 dana ranije od mene. A sto se tice razlike u sisanju iskreno neznam, mislim da nema veze kad je osisas, po nekoj literaturi idealno je 45-60 dana posle berbe ali pritom imas i mogucnost ponovog cvetanja pa to iziskue dodatne troskove za skidanje .

dejantmitrovic
14-01-12, 19:17
To ti je i prednost jer te prodju kisni dani bar u vecem djelu , kada bi valjalo da se postavi plastenik , ako netko zna da mi odgovori.
Bomy , kada sisas svoje jagode za sto kasniju proizvodnju , dali ima razlike kod sisanja u vremenu cvatnje i radjanja , dali se s time moze pomjeriti vegetacija , odnosno cvjetanje.
Plastenik se postavlja krajem Fubruara .

mojalovaa
17-01-12, 23:17
http://upload.slike.com/?v=YCtqd.jpg
http://upload.slike.com/?v=YCtqd.jpg

B (http://upload.slike.com/?v=YCtqd.jpg)omy el mozes mi reci prema iskustvu kako ti se cine ove moje jagode , slika je od 2011 negdje polovica 4 mjeseca.
Skroz desno je Clery u 2 reda , pa druga 2 su Quen elisa , onda 3 dva je Lia , pa iduca 2 Asia , , Arosa i zadnje sto se vide skroz desno su ti Galia , dali su dovoljno razvijene i kako ti se cini cvjetanje za to doba godine , inace prva 4 reda desno su pokrivana u tunele a ostale nisu.

boomsyte
18-01-12, 20:53
Pa meni se svidjaju, za taj period su ok, mada meni cvetanje pocinje tek u maju :lol: Bokor je lepo razvijen, po boji vidim da je list zdrav, cini mi se da ti je folija malo losa, ili je to mehanicki iscepana, e sad jedno pitanje koje mene interesuje, kako ti se pokazala galija, jer je to nova sorta nasltala od kombinacije sa klerijem i najkasnija je, zato sam se i odlucio na nju ali jos niko nema iskustva sa galijom ako pricamo o istoj sorti .. .

mojalovaa
18-01-12, 23:31
Folija je popucala do jeseni sva , kupio kod nas u jednoj zadruzi ali izgleda da je dugo stajala na skladiszu , 90% je popucalo , bude hebeno kad treba sisati i pljevit.
Galia je super sto se tice krupnoce ploda , jagode budu ko kokosija jaja , bar su takve kod mene , lisna masa je veoma gusta , rodi kao luda , kad procvjeta ima cvjeta koliko i lista , e sad , plod se jako ali bas jako tesko bere i naj cesce otpadne gornja kruna na jagodi (zeleni listici na spoju peteljke i jagode)veoma je mekana , i za mene ukus mi bas nije nesto , prosjecan okus , plod je bljedje crvene boje , u presjeku je bjel totalno , dosta je napadaju one bube male crne sto je izbuse iznutra.
od prvog ploda do kraja berbe negdje oko 2 tjedna mozda treci ako je losije vreme , intenzivne berbe imas negdje drugom drugi tjedan berbe i u 4 dana tad imas sigusnio 60% jagode za branje.
Ukratko , kolicinski radja za 5 , okus za 3 , otpornost na bolesti 5 , otpornost na stetocine 4 , vreme zrenja 3 (prebrzo) .
Kod mene pocinje berba galije negdje 07 Juna ( 6 mjesec) a kleri oko 10 maja ( 5 mjesec)8)

vesnarist
18-01-12, 23:50
@ Mojalovaa

Dali pustas prihranu preko ona dva rezervoara koja se vide u pozadini.
Jagoda odlicno izgleda.

boomsyte
19-01-12, 04:48
Hmmm interesantno je sto je dosta kasnije ali da izuzmemo tebi je kleri bio i pod plastenikom sto si time dobio oko 15-20 dana ranijeg branja i tako da mu dodje da je galija kasnija od klerija oko 10-15 dana sto se meni mnogo svidja jedino karakteristika da je meka, citao sam da je dosta tvrda jagoda, pa me sad to malo buni, ja se razmisljam za sorte roxana, asia, jolly i galija i par holandskih sorti Salsa, figaro i florence, od svake sorte po 30000 pa kako bude, uglavnom su sve kasnije sorte i jedino sto me samo plasi kakav je kvalitet ploda, rodnost ako bude 500g ja sam srecan, sve preko je bonus, samo da nisu sitni i meki plodovi:P{

mojalovaa
19-01-12, 06:32
Da , svaki ima 1000 litara , i njih dva pustim na 5500 sadnica svaki 3 dan ali mislim da mi je to malo vode , mozda i premalo , trebao bi svaki dan ali nemam toliko vode.

vesnarist
19-01-12, 22:32
Evo i moje jagode,
sorte su Klery i Asia, u prvoj polovini avgusta.
Interesuje me kada bih stavio plastenike, koliko dobijam raniju berbu.

---------- Poruka napisana u 21:32 ---------- Prethodna poruka je at 21:27 ----------

http://i43.tinypic.com/2zybsk9.jpg

Nije ociscena od starog lista.

milan 87
20-01-12, 11:49
*za *vesnarist.lepo su se uvatile .sadila si ih kad treba ali ipak su se izborile od vrucine.koliko je siroka ova folija al veca od 120sm?i ko si uspela da ovako stavljas zemlju na foliju odakle si uzimala zemlju?da li je uzimala iz sredine de se gazi?

vesnarist
20-01-12, 20:20
folija je 120 cm, zemlja uzimana iz sredine (izmedju folije)
sada preostaje ciscenje, zastita i prihrana

boomsyte
21-01-12, 17:07
@ vesnarist

Lepe jagode, samo bih ti predlozio da stavis slamu izmedju folije jer dosta ti je sirok razmak izmedju redova i malte ne tebi ce rod jagode da bude na zemlji a time ces imati i dosta prljavu jagodu ako pada kisa i ne daj boze trulez kao meni sto se desilo . . .

Saja
21-01-12, 18:24
Ćao, ja sam nov na forumu.
Planiram ozbiljniju sadnju jagoda, a s obzirom da ovde ima ljudi sa dosta iskustva u ovoj oblasti, izneo bih vam svoj plan sadnje, a vi mi odgovorite da li je to ostvarljivo ili nije.
Planiram da u maju posadim 20 ari sa frigo živićima, a da kada oni puste nove pelcere te pelcere iskoristim za sadnju 40 ari već ove godine negde krajem avgusta, kako bih već sledeće godine imao prinos sa 60 ari.
Unapred hvala na savetima.

vesnarist
21-01-12, 20:56
@ vesnarist

Lepe jagode, samo bih ti predlozio da stavis slamu izmedju folije jer dosta ti je sirok razmak izmedju redova i malte ne tebi ce rod jagode da bude na zemlji a time ces imati i dosta prljavu jagodu ako pada kisa i ne daj boze trulez kao meni sto se desilo . . .

Hvala na savetu!
Trudicemo se da sto bolje odradimo proizvodnju.

boomsyte
22-01-12, 05:37
@Saja

Kao prvo, neznam gde ces nabaviti frigo zivic u maju, kao drugo mislim da je nemoguce da proizvedes sadnicu do avgusta za tako kratak period, jedino ako kidas pelcere i pravis kontejnersku sadnicu u plasteniku onda mozda i napravis rasad.,mozda ako posadis u martu ili aprilu pa da kazemo, krajem avgusta da dobijes sadnice ali ito je pod znakom pitanja.

Saja
22-01-12, 15:49
@boomsyte
Da li to znači, ako te dobro razumem, da ako ove godine posadim frigo živiće , nove pelcere od njih mogu da zasadim tek sledeće godine.
Kada se sade frigo živiće?
Kada mogu očekivati da pelcere od njih iskoristim za nove zasade?
Unapred hvala na savetu

mojalovaa
22-01-12, 16:24
Mozes iste godine da ih pravis ali ih sadit ne mozes prije 11 mjeseca jer ti nece dovoljno da narastu , ja sam tako pravio i imao sam jos jako dobre sadnice do berbe i solidno roda na njima , pravio sam ih za rasadnik ali nisam ni navodnjavao niti spricao , ustvari nisam ih uopste odrzavao i eno opet bolje od ovih kupovnik , mozes napraviti tako i imat ces jos u proljece sigurno ljepu kolicinu ploda.

Saja
22-01-12, 17:04
da li te nove rasade, kad odvojim od "matičnjaka", mogu (ako dovoljno narastu) da posadim odmah na novom mestu ili je predhodno potrebno obaviti još nešto pre sadnje.
Da li će to što ću ih kasnije (novembar) posaditi, uticati na prinos naredne godine?
Frigo sadnice koje sadim u maju (junu) verovatno će do kraja godine cvetati. Da li te cvetove treba kidati i nedati im da rađaju kako bi sledeće godine dali bolji rod?

Saja
22-01-12, 17:21
Zanima me da li neko prodaje rasade?
Kolika je njihova cena?
Koliki je prinos kod ovakvih sadnica po živiću?
Interesuje me kolika je razlika u prinosu između ovakvih i frigo sadnica?

Naredni postovi prebačeni u: http://poljoinfo.com/showthread.php?4309-Chat-u-voćarstvu

boomsyte
27-01-12, 02:48
cek sad tek nista ne razumem, zasto se mesaju postevi sa vocarstvom, sljive, maline kupine i bla bla bla????:){{

futurefarming
27-01-12, 14:52
boom, pojasni na šta misliš.

boomsyte
27-01-12, 21:34
Pa svi postevi se prebacuju u chat sa vocarstvom, malo i mene zbunilo mislio sam da se gasi ovaj topic o jagodama i da se prelazi na celokupno vocarstvo . ..

futurefarming
27-01-12, 23:54
Prebačeno je onih par postova o slikama da svima budu dostupni, malo ko sem jagodara zalazi u ovaj podforum. Sve ostaje, nema razloga za brigu. >:D

jokisic
02-02-12, 18:09
jagodari recite mi jel ovaj minus kod nas -10 je mozel sta uticati jagodi posto nema nikako snega, jel otporna na ove niske minuse bez pokrivaca.

nebojsa
02-02-12, 23:05
Pa vidi, da je baš dobro i nije. Dokazano je da kleri posle jakih zima smanjuje i onako mali prinos. Za ostalo ne znam pouzdano. Valjda neće potrajati.

boomsyte
03-02-12, 02:16
Pa ono jeste tako ali opet mislim da ne utice na njih bar kod mene jer mi je jagoda prekrivena sa preko pola metra snega tako da ne verujem da bas moze toliko da dopre do nje, gadni su oni suvi mrazevi bez snega mada to je samo moje misljenje ne mora da bude tacno :)

nebojsa
03-02-12, 12:24
Da ali mi smo tek danas dobili prve pahulje ove zime a zadnjih dana je išlo i preko -10

jokisic
03-02-12, 21:24
Napokon pade;D}, sad ga bas ima.

ilicn
03-02-12, 21:56
meni su jagodice 30-40cm ispod snega od prvog dana ovog minusa... valjda im je toplo :D

boomsyte
04-02-12, 01:30
Nezn\m kod vas kako je ali kod nas je je vec 20 dana sneg preko 30cm tek zadnjih 5 dana je napadao preko 70 cm tako da se nesto i ne sekiram za njih jer su minimum pola metra pod snegom ako ne i vise 8)

riciboy
05-02-12, 19:31
Zdravo jagodari,
kako stvari stoje, mislim da sam prvi poceo ovogodisnje aktivnosti oko jagodama. Danas sam zatvorio plastenik i pustio jagodama malo vode da bi se osvezili u pocetku vegetacije. U toku nedelje planiram da ih prihranim sa fosfornim gjubrivom i tretirati bakrom. Svima zelim veoma uspesnu proizvodnu godinu.

Janosh
05-02-12, 19:42
Druze dali si odstranio stari list na jagodama?

riciboy
05-02-12, 19:53
Jesam druze, u toku januara kad je bilo lepih dana osisao sam jagode, otstranio svo staro i suvo lisce, i izneo napolje. U principu , ne dozvoljavam da mi se aktivnosti nakupe u kratkom roku.*

dejantmitrovic
05-02-12, 22:14
Jesam druze, u toku januara kad je bilo lepih dana osisao sam jagode, otstranio svo staro i suvo lisce, i izneo napolje. U principu , ne dozvoljavam da mi se aktivnosti nakupe u kratkom roku.*
Kakvo je vreme kod tebe .Razmisljam da li nije malo rano za zatvaranje plastenika jer ako jagode krenu pa ih u cvetu saseku mrazevi moze biti vrlo lose,osim ako ne zagrevas plastenik .

Janosh
05-02-12, 22:25
Koliko sam upucen u temu ovaj clan ima blok plastenike bez grejanja.
Mene interesuje ako se jagoda pokrije pocekom marta za koji vremenski rok stize za berbu? ( u negrejanom)

dejantmitrovic
05-02-12, 22:49
Koliko sam upucen u temu ovaj clan ima blok plastenike bez grejanja.
Mene interesuje ako se jagoda pokrije pocekom marta za koji vremenski rok stize za berbu? ( u negrejanom)
U mom kraju ljudi pokrivaju plastenike oko 20 februara . Zavisi od vremenskih uslova ali orjentacionu stizu oko 1 Maja na rod

Janosh
05-02-12, 23:17
Ne znam samo kakvo je oprasivanje, jer ipak je to ogromno ulaganje. Kod nas obicno jagodu proizvodjaci
pokrivaju samo agrilom. Govorim o jagodi sa otvorenog polja.

dejantmitrovic
05-02-12, 23:34
Ja sam imao problema sa oprasivanjem u plasteniku tako da sam i odustao od plastenika,a znam par ljudi koji imaju plastenike i oprase im se razlog zasto je kod mene tako stvarno neznam .

riciboy
06-02-12, 00:27
Za sada ovde temperature su u rasponu od -5 do +5 C. Prosle godine plastenik sam zatvorio 13-og februara, a prvu berbu sam imao 20-og aprila. Sad idem malo ranije, i ako u kriticnim fazama postoji rizik od mrazeva imam i nesto agrila. Za oprasivanje sam obezbedio solitarne pcele, a i cesce cu provetravati.

boomsyte
17-02-12, 19:54
Jedno pitanje sta mislite jer ce nam biti potrebno zalivanje kad se otopi ovaj sneg :)

nebojsa
17-02-12, 20:13
Ej, gde si ti? Šta ima?
Ne sekiraj se, trebaće sigurno :) Ali sad mi je veći problem to što ću izgleda morati da lopatam sneg i sa njive da bi počeo sa radovima :lol: Ili da tražimo od vlade da zbog vremenske situacije i vanrednog stanja odloži početak marta tamo negde za april :lol:

dejan10
18-02-12, 02:23
Interesuje me da li neko ima iskustava sa sortom MAYA
Ako ima neka napise kako se ponasa kod nas
Cuo sam da se u bosni dobro pokazala

---------- Poruka napisana u 03:23 ---------- Prethodna poruka je at 02:51 ----------

Zaboravio sam da pitam da li je neko radio jagodu horizontalno na otvorenom
Gledajuci neke holanske sajtove vidim da to kod njih uspeva ali ima i orosivaca za mraz
Ja sigurno ove godine sadim iznad mojih jedno 100m pa da vidimo sta ce biti i kako ce prezimiti

nebojsa
18-02-12, 18:53
Pa bojim se da na otvorenom u takvom sistemu neće preživeti. Mala je to količina supstrata. Čak se i u plasteniku u džakovima sa supstratom koji su na zemlji vrši dodatno pokrivanje slamom ili agrilom. Probaj.

mojalovaa
18-02-12, 23:21
Jedan kolega ima , kaze da je odlicna , i usput malo je sitna kao salica za kafu , ako bi i stala u nju , samo okus joj nije bas nesto specijalno , izgled 5 , oblik 5 , boja , 5 , okus 3 , otpornost na bolesti 4, uvjeti za uzgoj 4,

dejan10
19-02-12, 14:33
NEBOJSA@:
Sto se tice horizontalnog zasada ja sam i mislio da ih skidam pa da ih ponovo vratim u prolece (zbog prostora i oplodnje)
Neznam da se sve to isplati i koliki je posao ali moram da probam pa makar i u dvoristu na par metara

MOJALOVAA@:
Kada joj je vreme zrenja (MAYA) koliko dana posle KLERI ili ALBE
Citao sam da stize posle ALBE 5 dana
Kako se pokazala u praksi
Koju kolicinu plodova daje u proseku po zivicu ( prolece)

mojalovaa
19-02-12, 18:23
Pa tu je negdje od 3 do 5 dana

Znali itko kako ide prihrana jagode recimo na 1000 sadnica , uzeo sam jucer 11-44-11+Mgo+Me , 18-18-18 +Me , i 16-8-32+Me , pa da netko vec jednom napise kako sta ide.

boomsyte
19-02-12, 21:25
@ Nebojsa
Mene iskreno plasi ovo vreme, da ce me zeznuti za prolecnu sadnju, ja sam planirao da sve zavrsim do 15 aprila ali kako je krenulo tesko :( Mada, ako uspem i do kraja maja, rod ce biti obran do kraja juna tako da jagoda opet ima sve uslove da se pripremi za sledecu godinu ali videcemo otop potom, da se ovaj sveg prvo otopi , da se malo kupamo po jezerima na putevima pa posle da sadimojagode :lol:

@ mojalova

Druze idi na sajt www.zelenihit.com i imas u pdf formatu skola gajenja jagoda po meni je to jedna od najboljih literatura za nase uslove i tu imas sve sto te interesuje >:({

nebojsa
20-02-12, 13:53
@ boomsyte

A zašto prolećna sadnja? Koje sadnice?

boomsyte
20-02-12, 20:16
PA jedan deo ce biti holandske sorte a veci deo Italijanske Asia, jolly, Roxana, imas par posteva unazad ali aj u kratkim crtama da ponovim, , planiram da zavrsim sadnju do polovine aprila tako da vec pocetkom juna imam oko 150-250g po zivicu, i jagoda ima mnogo vise vremena da spremi rod za sledecu godinu, ne sadis je po najvecoj vrucini, procenat primanja je 99% i odmah znaci posle max 2 meseca vracas nekih 40-50% ulaganja i ako bog da malo srece da dobijem povracaj od drzave, ja prvi dobar rod imam sa minimalnim ulaganjima, ima dosta dobre logike, bicu prvi koji ce to uraditi u Srbiji pa kako kazu bicu il pokojnik il pukovnik :lol::lol:

dejan10
20-02-12, 20:38
boomsyte@:
Znam da rade takav sistem u zatvorenom sistemu (plastenik , staklenik)
Sadnja je malo ranija u sustini sve je tempovano za rod u prolece i kasnije jesen kada bi trebalo biti najvise roda
Na otvorenom neznam ima logike ako bude oko 200 grama vec si na dobitku
Saceka se sledece leto ubere se maksimalan rod pa jos jedno leto ima logike.Tri branja nije lose
Nisi napomenuo tip sadnica posto pominjes subvencije onda su to FRIGO ZIVICI ako ne gresim
Gde si nabavio tako rano uglavnom donose u julu pa do kraja avgusta nisam znao da moze da se naruci da stignu i ranije

nebojsa
20-02-12, 21:50
@ boomsyte

Ti bre počeo ko naš Milanče sa nekim eksperimentima :lol:
Bez šale, meni to nema neke logike. Nećeš ti biti pokojnik, ali mislim ni pukovnik. Ništa nećeš pogrešiti, samo mislim da se to ne isplati, ali probaj, pare su tvoje. Verovatno će te tvoje sadnice ponovo cvetati na jesen. Ako te cvetove ne ukloniš neće valjati. A skidanje košta. Nema šanse da sa tim rodom isplatiš 40-50 % ulaganja. Znaš kako je pre pisalo po poslastičarnicama "Ako ste zadovoljni recite svima a ako niste samo nama" :lol:
A što ne uzmeš jače sadnice (200-250), sadiš u junu, bereš taj rod na jesen kad ih niko nema a sadnice su dovoljno jake da daju dobar rod na proleće. Plus manje posla.

boomsyte
21-02-12, 01:51
@ DEJAN 10
Sadnice su frigo zivici, svaka firma ce da ti uveze ako narucis 180-200 000 sadnica kao ja Lkl{{ i planiram bar 4 berbe, tj ovu i jos 3 godine pa kako bude, ne mora da bude neka krupnoca i veliki rod ali nek svaki hektar da po 15t jagoda u 3 godini to mu dodje oko 60t jagoda pa cena koja bude, sigurno ce vise da ostane nego da unistim zasad:lol:

@Nebojsa
Ajmo prostom logikom, 180-200 000 sadnica treba da posadim prosek nek bude 200g to je oko 35-40t jagode u prvoj godini tj posle 2 meseca, neka bude cena oko 100 dinara koji ja imam zadnjih 5-6 godina to mu dodje oko 35-40 000e uzetog novca odbaci 10000e na radnike sredstva prihrane i i sta ti ja znam ostace oko 25-30 000e a ukupna ulaganja su oko 60 000e. I zar to nije povracaj 40-50%8). E sad sto se tice cvetova, to me ne brine jer ce to vec biti dosta jaka biljka i krajem septembra (tada ce imati 6 meseci jer bi sadnja trebala da se zavrsi do polovine aprila) ide kosenje tako da nema problem sa skidanjem cvetova. E sad ako uspem da dobijem povracaj trebalo bi da bude oko 30-34 000e za 4,5 hektara to bi znacilo da skoro imam sve ulozeno vraceno i da sledece godine prvi jak rod nek bude 100-120t jagoda malte ne dobijas kao cistu zaradu. E sad ovo sto si ti rekao za 200-250komada u gajbici je tek neisplativo jer cena tih zivica je malte ne duplo skuplja mislim da su negde oko 35centi a sto mu dodje negde oko 40 dinara a ja ove sadnice placam oko 20 dinara tako da na ovu kolicinu ti je razlika u ceni 35-40000e zar ne ? Sve ovo su sve moje zelje ali zivi bili pa videli, sva dobra i nadam se ne mnogo losa iskustva podelicu ovde sa Vama>:({

nebojsa
21-02-12, 03:24
Nemam pojma koliko su ove jače sadnice skuplje ali evo jedne računice. Prvo, sadnice od 600-700 kom mislim da nema šanse da daju 200 gr prosek. To bih voleo da vidim. Pitaj ti te stručnjake što ti kažu da ćeš dobiti 200 gr. koliko će onda dati sadnice od 200-250 kom. Možda 500-600 grama ^-^ Drugo, neka ove jače sadnice daju samo toliko koliko ti računaš da ćeš dobiti od ovih slabijih, znači 200 gr. Šta misliš kolika će cena jagoda biti u jesen kad ih niko nema!? Neka bude samo duplo pa računaj. A imaš siguran rod od 200 grama i jedno šišanje manje a manje i drugog posla.
Odok da ::)

dejan10
21-02-12, 09:55
Nije lose poceti nesto novo ali na 4,5 hektara za mene je to mnogo a ulaganja nisu mala
Sto se tice sadnica mislim da su kontejnerske najbolje jos ako ih sam proizvedes smanjis cenu sadnje
Video sam u jednom zasadu kontejnerske pored frigo u rodu nisu imale razlike ni u kolicini , krupnoci a ni po bujnosti biljke
Postoji par problema sa kontejnerima , mogucnost prenosenja zaraze a i one se ne subvencionisu pa postoji i rizik sa prijemom
Sto se tice kolicine roda po povrsini sa sortom ALBA prosle godine na nekih 20 ari sa 8800 sadnica naplatio sam 7000kg (koje kilo vise) da je april bio bolji bilo bi i vise
Sadnice su bile kontejnerske od frigo zivica
Sve vodjeno na papir od strane supruge prihod , rashod ,kolicina i mnogo toga
Sto se tice jesenje proizvodnje nije lose ali koliko ja znam da niko ozbiljnije to ne radi jer svi cuvaju biljke za prolece

boomsyte
21-02-12, 12:41
Jeste Nebojsa ali je i velik problem prodati kolicinu u jesen, znam po tome sto imam Irmy stalno radjajucu sortu koja je davala rod do polovine novembra i jedva sam prodavao 30kg na dan i to po ceni od 80 dinara, nije joj sezona i ne mozes ocekivati veliku prodaju kao u sezoni, a kao drugo sadnice su 450-500 u gajbici, a za 250-300 u gajbici daje 100g vise (250-350g tako holandjani rade i idem po njiohovoj preporuci). Pazi ovako evo ti jedan experiment koji sam ja imao, posadio sam obicne zivice u novembru i odmah je pao sneg posle toga tako da nisu radile nista, na leto sam imao oko 250g po zivicu sto mu skoro isto dodje kao da sam posadio frigo pocetkom aprila ali videcemo sta ce biti :lol: I da ne zaboravim ako beres rod u jesen, kad ocekujes da ti biljka spremi hranu za sledecu godinu,jer poznato je da ona sprema rod 45 dana posle berbe, jesi li o tome razmisljao ? ^-^

nebojsa
21-02-12, 13:04
@ dejan10

Kod kontejnerskih ti je bolji prijem nego kod frigo. Znači sa prijemom ne sme da bude problema. Problem sa prenošenjem zaraze postoji ali i to se kontroliše odabirom živića, dezinfekcijom i zaštitom.
Što se tiče jesenje proizvodnje, tačno je da to malo ko radi i da se biljke spremaju za proleće ali šta drugo da uradiš kad sadiš sadnice A 600 ili 700 koje ti, kao što se dešavalo, isporuče krajem jula ili čak u avgustu. Srbija je mali igrač i dobijamo neke reslove sa zapada kada se oni namire, po paprenim cenama. Pa politika ministarstva sa subvencijama i gušenjem domaće proizvodnje... Ali to je duga i druga priča...

jokisic
22-02-12, 17:47
http://www.dodaj.rs/?T/Kj/2QeZHQzH/14072011081.jpg

boomsyte
23-02-12, 19:50
Odlicno druze, lepo postavljena folija, samo mi se cini da ti malo desna strana vise vuce foliju nego leva, po rupama se vidi.

dejantmitrovic
23-02-12, 19:50
Ja danas nakon malo peripetija proverio i video da mi je subvencija za jagodu uplacena 25.01.2012 godineLkl{{.(resenje da mi je odobrena subevencija stiglo 6 februara,pozovem sabac kazu rok na zalbu imas 15 dana nakon toga ako se ne zalis zvacemo te na potpisivanje ugovora ja naravano nestrpljiv pozovem danas sabac da pitam ona proveri i kaze pa vama je leglo jos 25.01.2012 god. jer do 500.000 se ne potpisuje ugovor ).Tako da nema veze bitno je da je legao novac...

stole77
24-02-12, 14:24
Поздрав свима,
прочитао сам свих 137 страница о јагодама и требало ми је за то времена неколико дана,Lkl{{ али очито пошто нисам све схватио потребно ми је да обрнем још један круг да све схватим (али и то би било под знаком питања) Lkl{{, и уз то да поставим које питање стручним људима овог форума. Пре него што почнем, велике похвале посебно Буму и Небојши, као и свима за несебиче савете нама почетницима.

Имам у плану да у башти поред куће посадим сад на лето од 550-600 садница фриго-живића и то више различитих сорти у 8 редова, отприлике сваки ред би био дужине 9 до 10 метара.

Потребна ми је од вас груба калкулација трошкова, као и неки савети, посебно у области кпк и набавке садног материјала.

Ако у метру малч фолије иде око 7? садница (30 пута 30), на десет метара мог једног реда иде 70 садница. Размак сам рачунао 50 цм између банкова. Али ако може и 40-45? цм мени би још више одговарало, јер башта није преширока, сваки цм ми много значи, а осим тога, у средини морам оставити пролаза најмање 2,5 м, јер у јесен тим путем возим кукуруз у котобању. Уосталом видећете фотографију коју сам радио аматерски у Фотошопу па ће све бити јасније (једна слика вреди 1000 речи, зар не). :)

Што се тиче садног материјала, рекли су ми да вероватно нико не продаје на мало фриго живиће,^-^ (бар не по оној приступачној цени), али постоји могућност за то у Зеленом Хиту, уосталом Зелени Хит би ми највише и одговарао пошто он има већину сорти које су мени потребне. Али ако не успем да набавим, можда би ми неко од форумаша могао продати сад на лето када буде наручивао за себе велике количине? (па да се и ја ушлепам уз њега, купим уз њега).^-^

Што се пак тиче кпк, применио бих наливање искључиво, ако за то постоји могућност, "слободним падом". Колега Топаловић је рекао већ некоме у једној теми на форуму: "probaj trake koje imaju lateral utisnut na traku takve trake proizvodi firma tan trade i uvozi ih firma atp jer one provereno rade na "slobodan pad"." Ето, можда ми он може детаљније објаснити или неко од вас, да ли може наливање слободним падом.

Имам бунар који је удаљен само 16 метара од будућег јагодњака, и јаку пумпу која ми буре од 200 лит напуни за само неколико минута. Вода никада у животу није била мутна, увек бистра, хладна и чиста (хладила у башти пиво и лубенице за трен ока) Lkl{{ кад год сам заливао башту. Тако да воду имам обезбеђену. Размишљао сам, пошто има два бурета од 200 лит, да их уздигнем, на неких, рецимо, метар или метар и по висине, у дно бурета прикључим окитен црево, које положим на чело редова, и са окитена прикључим потребни број трака кпк за наливање. Да ли би то било оствариво? пошто редови нису дугачки свега 10 м мислим да би могло изгурати. Свако буре од 200 лит.би покривало своја 4 реда. Тако испада да 200 лит. снабдева око 280 садница јагода. Тј. 400 лит. свих 560 садница. Да ли то може природним падом?

Е сад у вези трошкова. Негде овако би угрубо било... саднице око 12.000 дин; траке кпк (сваки ред две траке), 160 метара пута 7 дин = 1.200 дин; 16 славина (2 сваки ред) = 1.600 дин; малч фолија у Екструдеру је 1180 дин 50 метара дужине (60 м2), тако да је једна мало, значи две фолије 2.400 дин; окитен 2 пута 6 м најмање = не знам можда 1.000 дин; неке спојнице између окитена и кпк трака = 500 дин; итд, и др. Прихрану овог пута нећу рачунати, о том-потом. Трошкови око 19.000 дин {"{":
-----
Размишљам два реда Асие, два реда Клери, једна Роксана, једна Ароса, једна Јоли, и једна станорађајућа Ирма (или мање вероватно - Алба). Може ли сталнорађајућа успети у близини ових других сорти да се не поремети?

Толико за сад..

кликни за већу фотку
http://thumbnails59.imagebam.com/17656/661290176559483.jpg (http://www.imagebam.com/image/661290176559483)

boomsyte
24-02-12, 22:55
Auh svaka cast kao lektiru da sam citao dok sam procitao tvoj post (toliko mi vremena trebalo da procitam iz 3 navrata:lol::lol:). Racunica ti je ok nisi omasio nista, e samo mi je malo sumnjivo oko slobodnog pada, svaki sistem radi na nekih idealnih 1 bar a koliko me matematika sluzi to mu dodje 10m visinske razlike tako da je to nemoguce izvesti, mozda ako zalivas po 1 foliju odjednom ali i to ti nebi garantovao. Ja koristim sistem iz ATP-a i ove godine sam narucio kod njega 60km i tesko da na nasem trzistu ima boljeg sistema (ovo je moje misljenje jer sam probao bar 5 sistema) a tan trade zaobici u sirokom luku, mada za tvoju upotrebu mozda je i ok, da kazemo za amatersku a za pumpe nikad ih vise nebi uzeo. Na kraju krajeva nista te ne kosta da probas ali mislim da neces moci da zalivas iz bureta.>:({

mojalovaa
25-02-12, 09:29
Ko to kaze , meni je njiva dugacka 65 metara , imam na svakom buretu od 1000 litara spojeno po 6 reda , dva creva u red , svakih 15 cm kapaljka , bure sam podigao na visinu od 1.3 metra i iscuri za oko 45 minuta , tako mi je i druga strana isto spojena i radi , glavna cijev za dotok vode mi je sest cetvrt cola ili 28 mm unutarnji promjer.
Radit ce ti sigurno , pogotovo sto ti imas kratke redove , ako je ovako kao na slici , e sad jedino sto je tebi bure od 200 litara pa ne znam oces li imati dovoljno vode da stvori taj pritisak (hidraulicni pritisak zbog mase vode) , uzmi one plasticne od 1000 litara i radi ti sigurno ok.

boomsyte
25-02-12, 10:24
Pa najvise zbog toga sam mu i rekao jer je mala zapremina i neznam dal ce moci napraviti dovoljan pritisak, ali nista ga ne kosta da proba>:({

dejan10
25-02-12, 11:13
Kao i "mojalovaa" vido sam da se jagoda zaliva iz kanistera od 1000l i redovi su im dozi od 10m .Kanisteri su podignuti na nekih metar visine.
Jesenas je probao da zaliva direkno iz gratskog voda i kaze da je bolje pa planira da skine kanistere.
Mozda je bolje da zalivas direkno sa pumpe to ti je jos nekih 15m okiten creva imaces siguran pritisak i brze ce biti zalivanje.
Neznam zasto "boomsyte" smetaju pumpe

stole77
25-02-12, 11:34
А да ли би један канистер (цистерна) од 1000 лит могао да буде довољан за истовремено заливање свих осам редова од 10 метара, слободним падом? Не бих да купујем два. Дићу ја то и на метар и по ако треба. Никакав проблем.

mojalovaa
25-02-12, 16:41
Naravno da imas dosta , kod mene je na jedan rezervar spojen ukupno 390 metara pa ide dobro , mora kod tebe jos bolje ici , prednost rezervara je sto se voda ugrije i nema toplinskog soka za biljku.

boomsyte
25-02-12, 17:38
Rekao sam za tan trade kapaljke da je problem pumpa. jer sam ih imao i ja i moj prijatelj, pucala su pod malo jacim pritiskom kao da su od najlon kesa>:({

stole77
25-02-12, 18:19
vido sam da se jagoda zaliva iz kanistera od 1000l i redovi su im dozi od 10m Ево нађох то што причаш на интернету: http://slobodni.net/t1167/. Интересантне су задње три фотке на дну странице. На првој цистерна ми изгледа да је на метар (до метар и по) висине, а трећа фотка показује како и нису баш кратки редови.

mojalovaa
25-02-12, 18:39
To sam ti i rekao , ovi redovi su negdje oko 40 metara ,a visina rezervara je na oko 1 metar.

stole77
25-02-12, 20:11
Ако се сади више различитих сорти једна поред друге хоће ли се временом изгубити свака сорта и добити нешто сасвим друго мешано бог зна шта? "%$#%

kozlica
27-02-12, 12:03
Pozdrav svim jagodarima u novoj proizvodnoj godini 2012. Zelim svima da nam bude rodna i plodonosna godina. Gde ste, sta mi radite kako su vam jagode prezimile. Kod nas u Zrenjaninu bilo - 27 ali se ja nadam da ce moje jagode dobro to podneti jer je visina sneznog pokrivaca bila i preko 70 cm. Dolaze lepsi dani pa sa njim i radovi...

stole77
27-02-12, 14:24
Ови тврде да је пролетња садња боља од летње, и да у летњој се не прими 10-30 посто садница. Не знам јел мисле на фриго-живиће.^-^

http://www.atpdoo.rs/images/chtml/Prolecna%20sadnja%20jagoda%20donosi%20profit.pdf (http://www.atpdoo.rs/images/chtml/Prolecna%20sadnja%20jagoda%20donosi%20profit.pdf)

Saja
27-02-12, 15:35
Da li neko zna nešto o firmi ATP IRRIGATION iz Zaklapače, koja inače preferira prolećnu sadnju jagoda. U ponudi imaju isključivo frigo žiniće holandskih sorta.
Voleo bih da pročitate njihovu ponudu na sajtu www.atpdoo.rs i da iznesete svoje mišljenje o ovome. Zvuči zanimljivo i primamljivo.

boomsyte
27-02-12, 18:41
E ovako, u kratkim recima cu reci ja sam narucio sadnice kod Mileta iz ATP-a, znam se licno sa njim i ne mogu reci da imam lose iskustvo sa njim bar sto se sistema za navodnjavanje tice, jer vec skoro 10 godina uzimam samo Pluvio sistem koji nudi ATP i nenadmasan je, e sad sto se tice sadnica veoma je diskutabilno ja cu raditi ove godine po tom programu pa kako mi bude, imate nekoliko posteva unazad o prolecnoj sadnji sto sam pisao :) Sadnice ko sadnice mogu da budu veliki promasaj, jer neznamo za koje klimatske uslove su radjene i zato nama najviose odgovaraju Italijanske ali isto tako mogu i da budu pun pogodak, ja sam uzeo 3 sorte Salsu, figaro, i florence i kad ih bude o obrao sledece godine znacete svi sta i kako :)

boomsyte
27-02-12, 18:51
Druze ja imam 11 sorti jedne pored druge i evo 4 godina kako su sve iste, neznam ko je pricao da ce se vremenom oprasiti i promeniti ali u praksi evo ti kod mene se nista nije desilo

Naredni post (od Janosh) prebačen u temu: http://poljoinfo.com/showthread.php?2532-Đubrenje-i-prihrana-jagoda

Naredni postovi prebačeni u temu: http://poljoinfo.com/showthread.php?5304-Jagode-opšta-tema
(http://poljoinfo.com/showthread.php?2532-Đubrenje-i-prihrana-jagoda)

---------- Poruka napisana 27-02-12 u 17:51 ---------- Prethodna poruka je 25-02-12 at 21:23 ----------

Admine ubijas me sa ovim seljenjem tema:lol::lol::lol:. Zasto prosto kad moze komplikovano:P{. Vise i neznam koja tema za sta sluzi, ipak je bila bolja jedna pa sve da se obuhvati tu.
POzz>:({

kozlica
27-02-12, 19:45
---------- Poruka napisana u 18:45 ---------- Prethodna poruka je at 18:43 ----------

Moja jagoda ispod zimskog pokrivaca

http://thumbnails57.imagebam.com/17708/404e64177073583.jpg (http://www.imagebam.com/image/404e64177073583)

kozlica
27-02-12, 19:55
@Saja
sto se tice ATP-a i ja kao boomsyte koristim njihov sistem KPK a sadnice sam uzimala iskljucivo zelene i sadila ih u prolece. Ne znam da li je dobra sadnja u prolece ili je bolja u leto meni prolecna odgovara jer se bolje jagode prime i cini mi se da budu jace a sto kazu iskusni tacno je da ima manje navodnjavanja.

mojalovaa
28-02-12, 00:28
Kozlice , kada si to sisala jagode , ovo mi djeluje super , ja za probu pokosio u 10 mjesecu oko 1000 sadnica , jbg. ostalih 5500 nisam , pa sam sada nadrapao , od sutra pocinjem sisanje i prihranu , sta kazete na tu ideju.

boomsyte
28-02-12, 06:30
Da nije malo rano za prihranu, jos uvek su hladne noci ispod minusa . . . Ja bi sacekao jos nekih nedelju danan minimum

kozlica
28-02-12, 09:24
@mojalovaa

osisala sam jagode oko sredine novembra meseca ove koje imam u okviru kuce a na imanju imam oko 3000 i to nisam stigla pa cekam lepse dane. Sto kaze bomy i ja se slazem da je jos rano ali nista vise nije sigurno evo cujem da se sneg ocekuje oko 13 marta ponovo kao manje padavine ali ko ce vreme znati. U svakom slucaju tu smo pa cemo razmenjivati iskustva kao i do sada.

boomsyte,
bomy sta mi preporucujes da posadim imam jos prostora za nekih 2000 zivica a hocu da sadim sad u prolece? Cujem da ima novih sorti?

boomsyte
28-02-12, 09:32
Ja bi probao novu sorty Jolly ili Asiu ili Roxanu, ja sam uzeo 7 sorti pa kako mi bude :)

kozlica
28-02-12, 21:16
@boomsyte

bomy, aj napisi koje si sorte uzeo i kod koga. Ja danas dobila ponudu iz ATP - a za zivice ima sorte za koje sam ja zainteresovana ali bi da uporedim cene. Ako uspem postavicu na forum da pogledaju i ostali ako ih zanima cena zivica po sortama u ATP. Primaju porudzbine do kraja nedelje.

---------- Poruka napisana u 20:16 ---------- Prethodna poruka je at 20:04 ----------

Evo cene zivica sorti koje mene zanimaju za prolecnu sadnju: sorta Honeoye ( medena ) A (rana sorta) pakovanje 500 kom. cena po zivicu 19.50 - Daroyal A (rana sorta) pakovanje 500 kom. cena 27.30 - Sonata A (srednje rana sorta) pakovanje 500 kom. 27.30 - Figao A (srednje rana sorta) pakovanje 500 kom. cena 27.30 - Salsa A (kasna sorta) pakovanje 500 kom. 27.30 - Florence A (kasna sorta) pakovanje 500 kom. cena 21.30 - Simphony A (pozna sorta) pakovanje 500 kom. cena 21.30. Ovo su cene zivica u ATP - u.

Janosh
28-02-12, 22:34
Dali je neko vec sadio ove sorte jagode ili je ovo novina od ove godine?

boomsyte
28-02-12, 23:16
Pazi, ja ne mogu reci cene jer sam ipak uzeo ogromnu kolicinu i naravno sam dobio neki popust, Sorte su novina kod nas tj Holandske sorte, ja sam uzeo ove malo kasnije, Figaro, Salsu i Florence (ATP) a od italijanskih Asiu, jolly, galia i Roxana. (Milorad ex zonex firma) ali imate isto tako i firmu Intersad i oni nude veoma povoljno sadni materijal.

Janosh
28-02-12, 23:35
@ Boom
Dali je neka od gore navedenih ima ranije dospece od Klery?

boomsyte
28-02-12, 23:38
Imas Dolly od italijanskih ali je nisam uzeo jer meni trebaju kasne sorte a ne rane e sad za Holandske ipak morate da pitate Gospodina Mileta iz ATP-a mada ima i ja negde prospekat ako nadjem javljam

nebojsa
29-02-12, 13:49
I meni se Pluvio za sada pokazao jako dobro. Za ovo drugo ne znam. Evo boomsyte je rešio da napravi ogled pa ćemo videti kako je zadovoljan.

Neću sad da komentarišem šta je bolje, letnja ili prolećna sadnja, jer ni vi ni ja nemamo nikakvo iskustvo sa tim. Ali imamo iskustvo sa nekim drugim stvarima. A evo o čemu se radi

Oni koji se malo duže bave jagodama znaju kako je išla priča o letnjoj sadnji i frigo sadnicama. Te 101% prijem sadnica, te 100% rod već u proleće, te vratiš pare već od prve berbe i još ti ostane za pivo, te prolećna sadnja je zastarela i zaostala tehnologija i ne znam ni ja šta još. Niko nije spominjao koliko košta zakidanje stolona i cvetova i koliko košta prihrana i zaštita do prve berbe, koliko koštaju radnici za sadnju, čišćenje na proleće, berbu.... U njihovim kalkulacijama je bila folija, sistem, đubrivo do sadnje i naravno sadnice. A sad je druga priča i naravno sve što smo onda slušali da je dobro sad ne valja. Sad se u leto ne primi 10-30% sadnica, sad u prvoj berbi dobiješ 60% od punog prinosa i ipak frigo sadnica neće dati 1-1,2 kg, sad se sve to ne isplati jer, zamislite postoje nekakvi troškovi kojih se pre nismo setili a ni te sadnice baš ne rađaju onako kako smo vam pre pričali... I najsmešnije od svega što sad dolazimo do onoga što smo mi i pre znali, a to je da mi dobijamo nekakve reslove sumnjivog kvaliteta koji ostanu u Italiji i Holandiji i to kad se namire značajniji kupci i veći igrači od nas u Srbiji.

E sad se ja pitam a pitam i sve vas. Jesu li nas lagali pre ili nas lažu sad? Ili možda i jedno i drugo. Možda će se pojaviti za par godina (kada i ako ukinu subvencije) sa pričom da su ipak najbolje kontejnerske sadnice koje će se proizvoditi ovde kod nas. Ili možda uvoziti iz Mađarske. Mislite o tome ;)

boomsyte
29-02-12, 19:02
@ Nebojsa

Sve si to u pravu, ali ipak niko to od nas ne moze da zna dok ne probamo na licnom primeru. Ja sam se zato i odlucio da probam pa kako bude, iskustva sa letnjom sadnjom imam odlicna i u proseku tesko da se primi vise od 85% sadnica a npr za 1h da se ne primi 15% od 40000 sadnica je 6000 sto je u :-\ prevedeno 1200e samo za nove sadnice plus sadnja i jos dodatih troskova, e sad zamisli to kod mene x4 pa dodjemo do nekih 7-10 000e stete za letnju sadnju, Prihranu u oba slucaja moras da stavljas, sto se tice kidanja cvetova i to imas u oba slucaja, za letnju sadnju kidas u zavisnosti kad posadis ali jul-avgust a za prolecnu sadnju posle berbe negde septembar-oktobar a tad ce biljka biti vec dosta jaka da ces moci mozda ujedno i sisanje da obavis. Ovo je samo neka teorija po meni koja ima neku dobru kalkulaciju i logiku ali praksa ce pokazati svoje i konacan odgovor cu dati sledece godinu krajem juna kad zavrsim prvu jaku berbu, imace te svu racunicu, koliko je dala u prolecnoj sadnji i odmah sledece godine i dali je to isplativo ili nije>:({. I da zavrsim na kraju svaki prodavac hvali svoga konja tako i ovi nasi prodavci sadnica a na nama je da sami izaberemo svoga konja:P{:lol:

nebojsa
29-02-12, 20:01
@ boomsyte

Znam ja da svaki prodavac hvali svoga konja. Ali zamisli da sam ja diler i da prodajem Mercedes. I godinama tvrdim da je Mercedes najbolji po svemu. Onda počnem da prodajem BMW i počnem da pljujem kako Mercedes puno troši, kako je skupo održavanje, kako je nepouzdan, kako je skup.... Šta bi ti mislio o meni?

Znam i ja da nema smisla pričati o 100 % prijemu frigo sadnica. Meni se pre dve godine nije primilo pola sadnica Albe a moje kontejnerske skoro sve (da ne kažem baš 101%). A tebi inspektor traži najmanje 95% prijem za subvencije. A on te gleda u oči i ne trepne kad ti kaže da se primi 100%, ili da će roditi 1kg ili čak 1,2kg. O tome ja pričam. I zato kažem da ako su lagali onda kolike su šanse da ne lažu i sad? Ne kažem ja da nema neke logike u toj priči ali bio bih budala da poverujem da je baš sve kao što kažu.
Ti imaš neku kombinaciju, jer ne bi ulazio u tu priču na 4,5 ha, i u to ne ulazim. Samo kažem zbog drugih ljudi da se ne zaleću već da probaju sa manjom površinom.

boomsyte
29-02-12, 20:17
Naravno to sam i ja rekao, jbg ovako nesto moze uraditi samo budala kao ja:lol::lol::lol: ali iskreno bez sale, podici skoro 4,5 h u prolecnoj sadnji, 7 sorti jagoda od kojih poznajem i gajim samo 2, veliki rizik je u pitanju i zato ja nikom ne preporucujem da to radi u ogromnim kolicinama ali moja je znatizelja da to uradim prvi u Srbiji pa sto bi se reklo ili ce to da stvarno da neke dobre rezultate ili negativne videcemo kad se podvuce crta plus i minus 2013 u julu. Jer da nebi ponavljali pricu sa gospodinom Mileticem i vertikalnim uzgojem, svi znamo krajnji ishod, mnoga domacinstva i dan danas ne mogu finansijski da se oporave od gubitka a znamo i sami sta je obecavano prilikom prodaje te tehnologije, gomila kupaca, minimalna cena 5e po 1kg i da ne filozofiram dalje ali stvarnost je bila mnogo drugacija i veoma surova tako da pre svakog posla trebamo 5x izmeriti pa1 iseci. U ovom mom da ne kazem suludom ogledu sam 3 meseca merio i nadam se da sam dobro presekao . . .

nebojsa
29-02-12, 20:30
Ti ko hrabri krojač :lol: Imaš čak i 7 sorti. Hoće biti jednim udarcem 7 muva :lol:

boomsyte
29-02-12, 20:50
Pa za sada imam sigurno 2/7:lol: (Asia i Roxana su se pokazale EXTRA) E sad ove 2 nove Jolly i Galia su mi potpuno nepoznate, mada za jolly sam cuo sve najbolje a za galiu je neko vec pricao da je dobra sorta , krupna i veoma rodna, jedini problem je da se malo teze bere da ima jake stalone ali to nije problem makazice u ruke i drske po 10cm pa eto dobiti na drskama:lol:. A za Holandske iskustvo 0, ali spartao sam dosta po netu i citao o sortama sve reci hvale ali i na tarabi pise . . . pa nije :lol:.

kozlica
01-03-12, 10:09
@Janosh

isprazni poruke ne mogu da ti posaljem odgovor javlja mi da ti je sanduk pun i da ne mogu da ti proslede. Pozdrav!

---------- Poruka napisana u 09:09 ---------- Prethodna poruka je at 09:07 ----------

Moj sajt o proizvodnji jagode www.jagode-monako.co.cc sve sto radim ja postavljam na sajt.

Saja
01-03-12, 13:11
Sajt je odličan, nudi dosta korisnih informacija, a kako mi se čini ima za cilj i da poveže sve jagodare u zemlji kako bi udružili svoja znanja i iskustva, a sve u cilju još bolje i profitabilnije proizvodnje.
Svaka čast, samo napred.

kozlica
03-03-12, 19:45
Jagodari, da li ste poceli sa radovima. Ja sam iskoristila danasnji lepi dan i pocela da pravim bankove za prolecnu sadnju?

@ Saja

Hvala na lepim recima. Tudim se da sajt bude svima dostupan i prilagodjen proizvodnji.

ilicn
03-03-12, 20:26
hehe danas pošišano oko 5000 ostalo još 3000.. sad moram da pogledam negde kojim redom ide prskanje Lkl{{Lkl{{

jokisic
03-03-12, 20:49
Mi smo juce i danas ocistili oko 50ari. jagode i isprskao bakrom i danas pokrili agrilom, ostalo jos pola i da se prekrije pa malo odmora par dana dok ne krene pa onda idemo sa prihranjivanjem za jedno 10 dana, ako vako vreme bude lepo. idem sa 20-20-20.

---------- Poruka napisana u 19:44 ---------- Prethodna poruka je at 19:28 ----------

http://www.dodaj.rs/t/1l/S http://www.dodaj.rs/t/2q/IW/t0yEBOl/1/slika0350.jpg (http://www.dodaj.rs/?1l/SJ/z2YvydM/1/slika0351.jpg) J/z2YvydM/1/slika0351.jpg http://www.dodaj.rs/t/1/29/28BEljWk/1/slika0352.jpg (http://www.dodaj.rs/?1/29/28BEljWk/1/slika0352.jpg) izvinjavam se za ponavljanje poruke, valda sam dobro postavijo slike.

---------- Poruka napisana u 19:49 ---------- Prethodna poruka je at 19:44 ----------

http://www.dodaj.rs/t/2q/IW/t0yEBOl/2/slika0350.jpg (http://www.dodaj.rs/?2q/IW/t0yEBOl/2/slika0350.jpg)

milan 87
03-03-12, 21:47
za joksic.al nije rano za pokrivanje?sta ko budu prolecni mrazevi?

boomsyte
03-03-12, 21:47
Ja sam danas bio u jagode i ocistio sam jedno 5t snega dok sam dosao do kuce:lol: a od jagoda ni rec da se vide jer ima jos 20 cm snega:lol:

Janosh
03-03-12, 21:55
Jagoda je zasada odlicna. Javljaju toplo vreme.

stole77
04-03-12, 01:55
Да ли се јагоде морају садити у правцу север-југ, како читам на интернету да би требало, или је тотално небитно? Питам јер би мени највише одговарало правац исток-запад. Наводно исток-запад је мањи принос и слабији квалитет јагоде пошто је том приликом мање осунчана јагода. Реците ми истину, јагодари. позз

jokisic
04-03-12, 11:48
Да ли се јагоде морају садити у правцу север-југ, како читам на интернету да би требало, или је тотално небитно? Питам јер би мени највише одговарало правац исток-запад. Наводно исток-запад је мањи принос и слабији квалитет јагоде пошто је том приликом мање осунчана јагода. Реците ми истину, јагодари. позз Praktikuje se da se svaki zasad postavlja sever jug, kod mene je bar sav zasad tako postavljen, ko sto si i napisao zbog sunca da jednako svaka strana dobije osuncanost.

---------- Poruka napisana u 10:48 ---------- Prethodna poruka je at 10:44 ----------

>:({
za joksic.al nije rano za pokrivanje?sta ko budu prolecni mrazevi? Zato je druze tu agril jedan je 23 gramski a neki dan sam kupijo jos 17 gramskog, prosle godine sam je pokrivao oko 20 marta.

milan 87
04-03-12, 12:00
hvala na odgovoru;D}.pitam zato sto cu da stavljam tunele pa zato te pitam.

nebojsa
04-03-12, 13:09
@ stole77

Pravac sever-jug jeste najbolji ali često je takva situacija na terenu da ne može da se bira. Ako si u mogućnosti da biraš postavi ih tako. Moje njive su, na primer, dugačke 350-360 m a široke 17 i 32 m. Sreća pa su okrenute približno u dobrom pravcu ali sve i da nisu ne bih imao izbora. Kako okrenuti redove popreko na tako malu širinu? Na strani koja dobija manje sunca kasniće ti zrenje koji dan, za nijansu će biti manje slatka ali po meni je to manji problem nego komplikovati sve postavljanjem "na silu" redova u željenom pravcu. To je moje mišljenje.

Janosh
04-03-12, 22:28
Pitanje za jagodare koji prekrivaju zasad agrotekstilom (agrilom),
Dali pokrivate PO jagodi ili postavljate lukove pa na njih agril.
Mi sve useve koje prekrivamo agrilom u rano prolece u plastenicima, agril postavljamo po lukovima.
Tako da biljke nemaju dodir.

jokisic
05-03-12, 08:49
Za agril nemas potrebe postavljati nikakve lukove bar sto ja znam, u jagodi netreba bas zbog lakoce kako biljka raste tako ga sama i podize stim da nesme biti jako zategnuta, uv http://www.dodaj.rs/t/1v/cF/2E0Q0dtN/picture-281.jpg (http://www.dodaj.rs/?1v/cF/2E0Q0dtN/picture-281.jpg) ek se malo vise prepusti sa strana u samom pocetku postavljanja.

polke
05-03-12, 17:39
Pazi, ja ne mogu reci cene jer sam ipak uzeo ogromnu kolicinu i naravno sam dobio neki popust, Sorte su novina kod nas tj Holandske sorte, ja sam uzeo ove malo kasnije, Figaro, Salsu i Florence (ATP) a od italijanskih Asiu, jolly, galia i Roxana. (Milorad ex zonex firma) ali imate isto tako i firmu Intersad i oni nude veoma povoljno sadni materijal.

Boomsyte, da li planiraš da apliciraš za subvencije, jel prikupljaš dokumentaciju?

Isto pitanje i za ostale koji su kupovali sertifikovane sadnice.

jbranko986
05-03-12, 18:04
Pozdrav svima!!!
Ja poceo danas da skidam list na otvorenom, sta mislite da nije rano?

nebojsa
05-03-12, 19:08
Ma piči blago čiči Lkl{{ Grabi lepe dane, nema se šta čekati. Može samo da se okiša pa da se to razvuče. I ja sam danas otvorio sezonu.

boomsyte
05-03-12, 19:14
@polke
Naravno da planiram, jer bez toga je ovaj korak vise nego sulud:lol:. Cekam da izadje uredba i samo gas, mada 90% posto je ista dokumentacija ali videcemo sta ce biti, jedno znam da ove godine nece trebati da budes PIO osiguranik da bi podneo za 2 hektara.

mojalovaa
05-03-12, 23:07
Dali je itko probao da sisa jagode sada sa kosilicom za travu , imam kosilicu koja se moze riktati na tockovima po visini , a jako dobro usisava prema gore od noza i ima kos ozada za travu i list , pa me zanima dali je to itko probao da radi , kod mene lisne mase da umres od sisanja , a i tako najlon sav popucao pa me zanima imali itko iskustva sa takvim radom.

vladam
05-03-12, 23:37
Da li mora odmah cim se osisa jagoda da se isprska bakrom ili moze za neki dan?

mojalovaa
05-03-12, 23:49
Valjalo bi u roku od 2 dana , dali je netko sisao jagode sada u ovo vreme sa kosilicom za travu , imam kosilicu kojoj se moze nastelati visina tockova , ima iza kos za travu , a i kad vrti usisava sve kao usisavac , pa sta mislite da sada pokosim jagode sa kosilicom , dali je to itko probao ili vidio da se sada radi u 3 mj , sa kosilicom za travu

boomsyte
06-03-12, 00:34
@moja lova

Druze ja tako vec 5 godina sisam jagode, sa kosilicom za travu, samo npr onu stranu koja ce ti gaziti foliju obmotas sa onom zastitnom trakom za prozore, znas na sta mislim, kao sundjeri sto se stavljaju izmedju prozora da dihtuje i nema da brines, mozes da zakacis na par mesta ali je to zanemarljivo koliko ces vremena i :-\ ustedeti. Samo sto ja sisanje obavim u oktobru i lisce ostavim tu da strune, jer ipak je mnogo cimanja da na 5-10m praznis kos . . .

ilicn
06-03-12, 16:47
vladam
Da li mora odmah cim se osisa jagoda da se isprska bakrom ili moze za neki dan?
mojalovaa
Valjalo bi u roku od 2 dana

osisao sam ih nedelju (pre 2 dana) je l problem da ih prskam za 5 dana u subotu... ako jeste da idem odmah sutra da prskam...

nebojsa
06-03-12, 18:06
Ma nije problem. Ne znam zašto baš u roku od dva dana? Jagoda još nije ni krenula kako valja. Bar kod mene. Čak šta više mislim da nebi ni trebalo prskati kad je jako hladno, a noći su još uvek u dobrom minusu. Prskaj tako da se do večeri osuši

ilicn
06-03-12, 19:07
ma prskam ja sutra od jutra (bice suncano).. ne mogu da razmisljam... ima novih listica i lepo mi izgledaju pa da ne razmisljam... od vikenda krecem i da djubrim kad vec najavljuju 10dana sunca i temperature od 9C do 1C...

mojalovaa
06-03-12, 20:29
Upravo za to se i treba prskati sto prije , list jos nije u punoj vegetaciji , cak vecina jagoda sada jos miruje a rane od sisanja su friske i tu je naj veca mogucnost zaraze jagodea od virusa i bakterija i za to se bas i sprica da se rane prekriju sloje bakrenog supstrata tako da se napravi sloj koji ce tu ranu stititi od bolesti..
Bomy , dali si ikada sisao u ovo vreme jagode sa kosilicom , meni danas nece da upali kosilica pa sam otisao i kupio novu samohodnu , sutra cu da probam pa me zanima ako ima kakvih caki da pripazim.

boomsyte
07-03-12, 04:18
Gledaj samohodna je mnogo teza, nikad sa njom nisam kosio preko folije, samo travu izmedju bankova, i samohotku ne mozes da stelujes tockove odvojeno i mislim da ce ti to predstavljati veliki problem jer poenta je ta spustis desne tockove koji ce ti gaziti foliju a leve da podignes na max i tako izravnas visinu i folija ne trpi nikakav teret od kosilice. A sto se sisanja tice nisam nikad u ovom periodu, sad samo ide jedna manja grupa radnika koja skine po neki list sto ostao

Saja
07-03-12, 14:35
Da li šišanje može da se obavi trimerom koji ima samo strunu (bez nože). Da li na taj način može da se izčupa ceo busen. Takođe me je strah da struna ne pocepa najlon.

nebojsa
07-03-12, 18:47
Pa sa trimerom se obično šiša na leto, malo ručno dotera i to je to. Neće se desiti da isčupa ceo busen ali pokoji izdanak strada. Sada ćeš teško uspeti trimerom jer je lišće uvenulo i manje-više leži po foliji. Struna neće pocepati najlon. Osim ako ga dokači :lol: Šalim se malo. Uz malo prakse može da se uradi a da se folija ne pocepa. Normalno da se negde i zakači ali nema idealnog. A zavisi i od strune.

mojalovaa
07-03-12, 19:50
Evo ja danas probao samohodnom kosilicom za travu , ide dosta dobro , naravno one stalone cu morati rucno ali 80 % lisne mase i trave ode van iz nasad tako da sam zadovoljan , jedino me muci folija , ne valikom djelu je sva popucala , dali bi vredilo staviti obican najlon prozirni da izdrzi samo do poslje berbe i tako su mi vec 3 godina tako da dok traj , traje.

mojalovaa
07-03-12, 19:56
Evo probao sa smohodnom i ide dosta dobro , 80% lisne mase i trave izbaci u kos , prije dva dana sam postavio plastenik 37x4.7 metara , hiljadu sadnica unutra u 3 reda , pa me zanima imali netko iskustva za koliko dana se moze ocekivati rod ako se odrade sve radnje potrebne jagodi , cekam sada da krenu mladi listovi pa da krenem sa prihranom , pocetno sa 11-44-11 +Me , danas je bilo pravo toplo unutra , cak mali i vruce , ja se oznojio dok sam otisao gore i nazad.

zoka
10-03-12, 14:48
Pozdrav svim voćarima.Ja danas šišao jagode pa mislio poprskati bakrom i pustiti kroz sistem nešto protiv truleži korjena.Čuo sam da ljudi koriste Ridomil gold plus i kupio ga , da bi kasnije pročitao sastav da ima bakra a znam da on štetno djeluje na korjen.Ima li neko iskustvo s ovim sredstvom i kojom tačno oznakom ridomila?Hvala

dejantmitrovic
10-03-12, 18:20
Evo probao sa smohodnom i ide dosta dobro , 80% lisne mase i trave izbaci u kos , prije dva dana sam postavio plastenik 37x4.7 metara , hiljadu sadnica unutra u 3 reda , pa me zanima imali netko iskustva za koliko dana se moze ocekivati rod ako se odrade sve radnje potrebne jagodi , cekam sada da krenu mladi listovi pa da krenem sa prihranom , pocetno sa 11-44-11 +Me , danas je bilo pravo toplo unutra , cak mali i vruce , ja se oznojio dok sam otisao gore i nazad.
Malo mi nejasno zasto nisi isao sa 4 banka jer na sirinu 4,7 metara ima mesta za 4.Mislim da si malo zakasnio sa plastenikom tako da ocekuj neki dan kasniju berbu u odnosu na ostale.

riciboy
10-03-12, 18:29
Pozdrav svim voćarima.Ja danas šišao jagode pa mislio poprskati bakrom i pustiti kroz sistem nešto protiv truleži korjena.Čuo sam da ljudi koriste Ridomil gold plus i kupio ga , da bi kasnije pročitao sastav da ima bakra a znam da on štetno djeluje na korjen.Ima li neko iskustvo s ovim sredstvom i kojom tačno oznakom ridomila?Hvala

Nemas problema, koristio sam ga, ide pola kilograma na 1000 m2. To preporucujemo i kod paprike i paradajza . Probao sam i sa Ridomilom gold MZ i sa Aliette Flash sa istom dozom i pokazalo se dobro.

jokisic
10-03-12, 21:45
Koliko je potrebno Ridomila na 11 traka duzine 110met. i koji insekticid odma da pustim protiv zicara sa ridomilom i dali bi trebalo jos nesto. >:({

zoka
11-03-12, 00:19
Ovo je ridomil gold plus,mislim da nije istog sastava kao ridomil gold mz,jesi li njega koristio?Hvala na odgovoru

stole77
11-03-12, 21:47
Увек нешто мењам и калкулишем шта ћу кад севају мисли које ми падну на памет :lol:
Пошто сам чуо да се продају гајбице фриго живића од по 500 комада? ја сам се одлучио за две сорте: Асиа и Ирма. Шта мислите јесам ли добре сорте изабрао? и оно што ме највише занима од вашег мишљења, колико од тих укупно 1000 живића заједно могу имати отприлике килограма приноса када буде пун род следеће године од садње? наравно уз сву максималну бригу око јагода: прихрана, заливање, заштита.. 8)

riciboy
11-03-12, 22:32
Ridomil gold plus je metalaksil sa bakrom, Ridomil MZ je metalaksil sa mankozebom, koristio sam oba, za ist svrhu su i daju dobre rezultate. Sa R.MZ mozete mesati i Dursban ili Pirel (Nurelle, Morel, Chlorcirin, Chromorel) 1 litar/ha protiv zemljisne stetnike.

mojalovaa
12-03-12, 09:13
Kako sam zakasnio kad je bio snjeg do koljena , mozda naspram vas ali za ovdje nisam sigurno , vamo su nocne temperature jos uvjek u minusu i to dobrih 5 stepeni , nisam isao zbog toga sto sam sadio 10 komada u duzni metar ,pa sam pravio medjuredno veci razmak radi svjetla i provjetravanja , tako da mi se ne desi kao s ovima na otvorenom , kad naraste list spoje mi se redovi , pa jagoda nema niti svjetla niti zraka , a kad krene trulez , dzaba sto sam spricao.

boomsyte
12-03-12, 10:43
PA obe su odlicne sorte, Irma ti je stalnoradjajuca ako nisi znao>:({

mojalovaa
12-03-12, 11:18
Prinos joj je u godini 2.6 kg po zivicu , ja sam ih htio saditi ali sam odustao jer sam cuo da kada dodje drugo voce da onda jagoda vise ne ide , sta vi mislite o tome , a cuo sam i da kasnije budu dosta sitne.

zoka
12-03-12, 18:49
Ridomil gold plus je metalaksil sa bakrom, Ridomil MZ je metalaksil sa mankozebom, koristio sam oba, za ist svrhu su i daju dobre rezultate. Sa R.MZ mozete mesati i Dursban ili Pirel (Nurelle, Morel, Chlorcirin, Chromorel) 1 litar/ha protiv zemljisne stetnike.

Hvala na ogovoru,u srijedu ću pustiti kroz sistem

stole77
13-03-12, 20:08
Говориш о Ирми?

mojalovaa
13-03-12, 23:37
Da , to mi kaze covjek iz tvrtke sivis d.o.o. , on je uvoznik te sorte za RH

zupljanin
14-03-12, 19:56
Pozdrav jagodari! Novi sam clan na forumu bavim se proizvodnjom voca jagodu proizvodim vec nekih petnaest godina tako da imam dosta iskustva u toj proizvodni.Od sorti imam albu,asiju i roksanu koje prodajem najvecim delom za rusko trziste.Ovaj post je bio samo radi upoznavanja!

nebojsa
14-03-12, 21:10
Pozdrav i dobro nam došao >:({

jokisic
14-03-12, 22:46
Pozdrav kolega>:({, i sretno sa prolecnim radovima. Ja sam juce pustijo start, ridomil i neki insekticid protiv zicara prvo zalivanje, a za nekih 5 dana krecem sa 20-20-20 do cvetanja. http://www.dodaj.rs/t/39/WX/YzuKB93/1/slika0359.jpg (http://www.dodaj.rs/?39/WX/YzuKB93/1/slika0359.jpg)

boomsyte
14-03-12, 22:48
Zupljanin aj mi samo reci odakle si :)>:({

mojalovaa
14-03-12, 23:51
Mislim da je to republika srpska , aleksandrovac kod Laktasa (blizu banjaluke)

boomsyte
15-03-12, 01:45
Aleksandrovac ti je na 30km od Blaca ;) i dobro poznajem taj kraj pa me zato interesuje odakle je tacno, tj iz koje okoline Aleksandrovca >:({

mojalovaa
15-03-12, 11:16
He hee hee , pa nisam znao da ima i u RS Aleksandrovac , ovaj dio koji sam ja naveo je kraj laktasa , blizu BL , inace to je ljevce polje , vecinski poljoprivredni dio i mislim da je to i naj ljepsi dio za poljoprivredu u cjeloj BiH , i tamo ih se dosta bavi uzgojom jagoda.
Bommy , de mi reci kada razredjujes jagode , koje rasjecas a koje ostavljas , evo bas sam jucer gledao na quen elisa imam po grmicu i 15 izbojaka pa bi htio da razredim ali ne znam koje treba ostaviti a koje odsjecati.

boomsyte
15-03-12, 14:58
Pa ja sad razredjujem jagode, po pravilu bi terbao da imas max 5 zavisno od sorte. E sad najbolje bi bilo kad bi mogao da nozem iseces sredinu tj stari bokor a da ove sa strane ostavis ali to je dosta tesko tako da ja iskreno radim to cnasumice, skidaju radnici rukom pa sta ostane :lol:

kotor2
16-03-12, 20:02
Pozdrav kolega>:({, i sretno sa prolecnim radovima. Ja sam juce pustijo start, ridomil i neki insekticid protiv zicara prvo zalivanje, a za nekih 5 dana krecem sa 20-20-20 do cvetanja. http://www.dodaj.rs/t/39/WX/YzuKB93/1/slika0359.jpg (http://www.dodaj.rs/?39/WX/YzuKB93/1/slika0359.jpg)

Pozdrav,
da li ubacujes dodatno i kalcijum do cvetanja?

zupljanin
16-03-12, 20:27
Boom je u pravu ja sam iz Rataja selo u opstini Aleksandrovac zupski 30 km od Blaca i Krusevca.Boom to je nekih 5 km od sela Trnavci misim da znas iz tog sela LJupceta,Veru i LJubu.Hvala na skracenom casu geografije nisam znao da ima Aleksandrovac u Republici Srpskoj.Hvala na DOBRODOSLICI!!!

stole77
16-03-12, 20:45
Које сорте јагода су вас разочарале, а које пријатно изненадиле? Значи које сорте бисте поново садили које су по вама сорте будућности од којих ћете имати профит и корист. Немам искуства али причају за Албу да је веома приносна али страшно неукусна, док са друге стране кажу да је Клери веома укусна али мали принос по живићу. Где наћи златну средину, и задовољити себе(свој профит) и купца (са укусом и аромом). Да сви буду задовољни у неку руку. Ово је тема Јагоде-општа тема и сад имамо још времена да бацимо коју реч док нису сви изашли на њиве, па ето да прозборимо коју. >:({

zupljanin
16-03-12, 21:32
Moje misljene je ovo ako te jagode zanimaju za tvoje potrebe i potrebe tvoje porodice sadi Kleri ima odlican ukus i boju ali mali prinos po zivicu oko 500 g. Ako imas interes za veci profit sto moze da pruzi kleri sadi albu,asiju roksanu,marmoladu one daju rod oko jednog kg-a po zivicu.Ima jedna veoma bitna stvar koja utice na boju i ukus a to je broj suncanih dana tokom berbe.Misim da marmolada moze da bude neka sredina ali ima nakih mana koje druge sorte nemaju ili imaje vrlo malo.Ipak velika vecina se bavi profesionalno jagodom itesko je zadovoljiti sto kaze poslovica i jare i pare!:-\

jbranko986
16-03-12, 22:08
Stole je zapoceo dobru diskusiju, nadam se da cete pisati. Moje iskustvo je isto Albu sam brao prosle godine i veoma je prinosna 1kg po zivicu, videcu kakva je u drugoj berbi, i istina je da je neukusna, rekao bih da malo 'kisi' , dok Clery je sladak i otporniji na bolesti, ali radja malo manje do 600gr po bohoru i u drugoj godini je manji prinos i plodovi su sitniji. Imao sam iskustva i sa Elsantom koja je slatka ali ne radja previse... Takodje sam probao i favetu staru sortu koja se dugo godina gajila samo na otvorenom, a na foliji dobro radja okrugla je nadam se da je svi znate, i ona rodi oko pola kg po ohoru i mislim da je najotpornija na bolesti... Jos uvek se po malo gaji u mom kraju jer prva stize, nedelju dana pre Cleryja. Od kasnih sorti Roxana i Tutop su ok ali samo u prvoj godini. E sad ako ima neko jos nekih sorti da su rodne i kvalitetne nek nesto napise?

boomsyte
16-03-12, 23:18
Pa naravno da znam kad sa njima radim 5 godina:lol:, oni su glavni kupci mojih jagoda a ja sam ljupcetu postavljao foliju tj moj brat ja sam smugnuo tad ali nisam propustio pecenje za zavrsetak :lol:

boomsyte
16-03-12, 23:26
Pa ja bi tu dodao Asiu koja je izuzetno rodna, krupna i slatka a mogu reci i da je dosta otporna na bolesti i videcemo kako ce se pokazati ova nova sorta Jolly, ona je po italijanima nova sorta koja ce pregaziti Clery, jer ima sve karakteristike Clery, ukus, otpornost na bolesti, trasportabilnost a rodnost i krupnocu na Albu i Madlejn. A marmeladu izbegavam u sirokom luku, jer i rusi poceli da beze od nje ko djavo od krsta:lol: ali ja je nikad nisam ni gajio, a alba jeste dobra ali je problem sto ne trpi transport, mnogo brzo se promeni i to sam video svojim ocima . . .

zupljanin
17-03-12, 00:17
Znam pricao mi LJupce zato sam pomenuo nih troje takodje su oni kupci mojih jagoda !

jokisic
19-03-12, 19:23
Ne, u berbi pustam i kalijuma.

Knez1
23-03-12, 00:28
Dali bi mi ko znao reci tjst napisati koja je cena zivica jagoda sada na trzistu nebitno dali su frigo ili kontejnerske i koliko su pouzdane sadnice iz instituta u Cacku(ako neko ima iskustva sa njima)??Hvala unapred.

boomsyte
23-03-12, 01:08
@Knez 1
PA cena ti zavisi dosta i od kolicine ali da kazemo cena frigo sadnica ti je u proseku od 19-20 euro centi, iskreno ja nemam nikakva iskustva sa cackom a i ne bi voleo da proveravam kad imam sigurne firme kao sto su Intersad i Zonex koji uvoze frigo sadnice iz najpoznatijih rasadnika u Italiji Salvi i Mazzoni, tako da ti je moj iskreni savet ako se odlucujes na sadnice da tu uzmes ...>:({

Knez1
24-03-12, 21:10
Dali bi mi mogli dati adrese tih firmi,gde se nalaze?

---------- Poruka napisana u 00:38 ---------- Prethodna poruka je at 00:27 ----------

boomsyet pronasao sam adresu ove prve firme sto ste mi dali ali ove druge nisam pa bih vas jos jednom zamolio da mi date njihovu adresu.

---------- Poruka napisana 24-03-12 u 20:10 ---------- Prethodna poruka je 23-03-12 at 00:38 ----------

Imam jedno pitanje:Kakve su te jagode sto radjaju tokom cele godine,koja je to sorta i kakav im je prinos po zivicu?

boomsyte
25-03-12, 01:00
PA nisu lose imaju vise cvetanja u godini, npr krenu normalno u maju i ako ih odrzavas redovno, mogu dati rod do novembra, bar sam ja imao dok nije ocistio mraz :lol:, Ja sam imao Irmu i veoma je lepa jagoda

Knez1
25-03-12, 09:24
Neznam sta da radim za tu jagodu dali da je sadim posto mi je daje jedan poznanik ali jagoda nije sertifikovana mislim da je upitanju neka stara domaca sorta koja radja cele godine.Problem je da mi nezaraze nekom bolescu sertifikovane sadnice i dali je dobar period sada za sadnju tih jagoda?

zupljanin
30-03-12, 21:41
Svako ima neko svoje iskustvo i radi onako kako misli da je najbolje.Ja OBAVEZNO pustam kalcijum pre cvetanja tako sto prvo pustim dvadeseticu nakon tri do cetiri dana kalcijum oko 1,5-2grama po zivicu mnogo znaci nema kovrdzavih listova koji su pokazatelji nedostatka kalcijuma a nije ni skupo 65 din kilogram

jbranko986
30-03-12, 22:55
Da prenesem ja svoje iskustvo, mislim to sertifikovane sadnice??? Ja sam pravio od nekih svojih sadnica jagoda zivice i uporedo u parceli sam imao i doticne frigo sertifikovane, i sve ok u berbi ali posle berbe uhvatilo neko virusno oboljenje te sertifikovane a moje ne, nije rec o nekoj velikoj kolicini, mislim da treba razmnozavati te stare sorte jedno je sigurno, mozda nemaju prinos kao ove novije ali da su otpornije to sigurno!!!

Knez1
31-03-12, 10:28
Danas sam kupio neko seme jagoda pa me interesuje dali je neko imao iskustva i koliko to moze biti uspesno?

nebojsa
31-03-12, 10:48
Gde ima po 65 din/kg? Jel to Ca-nitrat?

ilicn
31-03-12, 10:59
da li Ca-nitrat postoji od Scotts-a i je l sme da se ide zajedno izmesano sa 20-20-20...

edit: malo pre pitao u apoteci na pijaci 110din/kg

nebojsa
31-03-12, 18:57
Mislim da Scotts nema Ca-nitrat, možda za folijarnu primenu. Ca-nitrat se ne meša sa drugim đubrivima ali možeš prvo pustiti 3x20 pa onda Ca-nitrat. Onih 65 din/kg mi izgleda nemoguće.

milan 87
31-03-12, 22:08
a gde si to kupio *koja je cena? ko proizvodi?

Janosh
31-03-12, 22:32
Kod nas je 85 din/kg.

nebojsa
01-04-12, 00:24
Janoše gde to uzimaš? U Skali? Više se ni ne sećam koliko je bilo prošle godine, imam negde zapisano. Ja sam uzimao u Hemoslaviji

zupljanin
01-04-12, 11:34
Ca-nitrat Yara,danas sam uzeo cena 66 dinara kilogram.Mesto gde uzimam je Stopanja,na putu Trstenik-Krusevac.U tom mestu ima desetak apoteka koji su direktni uvoznici svih vrsta djubriva, semena,sistema za navodnjavanja itd...Znam da zvuci malo nelogicno sobzirom da je kod vas dosta skuple.Ja tri dvadesetice nabavljam po 180 dinara. Ako nekoga zanima mogu dati broj telefona preko privatnih poruka,da ne vrsimo reklamu preko foruma.Ca-nitrat ne mesa seni sa jednim djubrivom,mora se pustiti sam.Najbolje prvo dvadeseticu nakon par dana kalcijum.Bar tako ja radim,mozda gresim,ali meni se pokazalo dobro!

Janosh
01-04-12, 12:57
@ Zupljanin
Kalcijum - nitrat pustate kroz zaliv na pocetku cvetanja jagode?
Sta dalje koristite.

@ Nebojsa

U Skali sam kupovao, za rodjaka.

zupljanin
01-04-12, 17:51
@ Janosh
Kada zametnu plod,ja pustam djubrivo sa vecim % kalijuma. npr: 16-9-24,brojevi zavise od proizvodjaca!
Kako se blizi vreme zrenja povecavam % kalijuma.

Janosh
02-04-12, 20:34
Jagodari ubacite neku sliku vasih zasada, da vidimo kako napreduje jagoda.
Dali ce skoro da cveta?

ilicn
02-04-12, 21:11
kod mene "trci trci" pa cvet..

vladam
02-04-12, 21:19
Kod mene je pocela da cveta, samo sto mi je jutros zakacio mraz i to ispod agrila.

Janosh
02-04-12, 21:20
@Ilicn
Dali je pokrivana agro-tekstilom?

ilicn
02-04-12, 21:28
nesto me zeza forum...
koliko god slova da otkucam kaze nemam 10komada koliko je minimum..

nisam uzimao agril jbg...

mojalovaa
02-04-12, 22:31
Pozdrav , evo kod mene Lia cvjeta dosta ljepo (u plasteniku) i ako sam ju sadio u 11 mj, ali nije losa , ove na otvorenom jos nisu pravo niti krenule , a i ne forsiram ih bas , jer kad ih forsiram onda imam kada i svi , poslje kad nitko nema ja prodajem ko lud.
Dali ima itko da je sadio IRMU , bas sam se i ja zainteresirao za nju

Janosh
02-04-12, 22:39
@Mojalovaa

Kako ste zadovoljni oplodnjom jagode u plastenicima?

sopot
02-04-12, 22:59
jel neko zna koncentraciju wuxal
bora na 10l vode, treba mi

Janosh
02-04-12, 23:02
Ima na sajtu agrosave
iz upustva

0,5 do 1 litar na hektar u vocarstvu.

sopot
02-04-12, 23:08
ma zanam ja to nego koja je koncentracija koliko da sipam bora na 100 l vode npr.

Janosh
02-04-12, 23:10
Od 200 - 300 ml = 100 l vode

mojalovaa
Ja sam lani spricao s borom na 10 litara vode 1.5 dcl , to je bila fertina B

Ostatak postova o plasteničkom uzgoju u temi: http://poljoinfo.com/showthread.php?5304-Jagode-opšta-tema

mojalovaa
sto se tice oprasivanja , nemam pojma , dugacak je 37 metara , sirok 4,7 i cjela jedna prednja strana je otvoren , mislim da cu morati napraviti i drugu da se otvara radi vrucine , ne znam ovo mi je prva godina , inace sadio sam unutra 10 biljki na metar experimentalno da vidim kako ce ici , vase misljenje molim.

sopot
02-04-12, 23:23
Od 200 - 300 ml = 100 l vode
Puno hvala

---------- Poruka napisana u 22:23 ---------- Prethodna poruka je at 22:19 ----------

Janosh,
da i tebe priupitam, jel moguce da mi sada u ovo vreme pokaze nedostatak bora na listovima (i da li je uopste nedostatak bora). list mi se kovrža, uvija kao rolna a na nalicju lista crna fleka (slicno kao kod nedostatka Kalijuma) to mi se pojavilo u zasadu starom 3 godine, prskao borom do sada nikad nisam.
P.S. kada uporedim list sa nekim slikama na iternetu najvise mi lici na taj nedostatak, (nije grinja, nije pepelnica sigurno te sam bolesti i isekte prelezao)

mojalovaa
02-04-12, 23:25
Prskaj ti vetimacom jer ti je to grinja a ne nedostatak minerala , iz iskustva znam , Janos , da se nisi malo preso nesto ti mnogo malo to , tekuci bor je koncentrat u odredjenom postotku a kod nas ne prelazi 20% , provjeri ti to opet

sopot
02-04-12, 23:34
Ma nije se presao jer na uputstvu je potrosnja za voce od 0.5-1l, po hektaru sigurno
Grinja nije, a i oprskao sam sa abastate

mojalovaa
02-04-12, 23:39
http://poljoinfo.com/showthread.php?2531-Za%C5%A1tita-jagoda

Ovako , ako ti je list malo urolan , ufrkan , sa naboranim djelom oko centralnog djela lista , zadebljane mase lista i sa tamnijim flekama (zeleni cak nekad vuku i na sivo ili na crno) su ti grinjeeeeeeeeeeeeee , ja sam se 2 god zezao s time i na kraju su bile grinje , a to je upravo ovo sto ti kazes , probacu naci neku sliku pa okacit , a ti okaci svoju da vidimo.

Janosh
02-04-12, 23:41
@Sopot
Znas kak se kaze, ''Jedna slika vise vredi od sto reci.''
List se moze uvijati zbog toplog vremena, koje prati vetar ovih dana. E, sada to kovrdzanje malo me dovodi u nedoumicu.
Sto posto sam siguran da nije do nedostatka bora, ako uredno dajes prihranu, zastiti je folijarno i sacekaj neko vreme
da vidis kako ce se situacija odvijati. Ako se ne siri na zasad sa ovim merama se postize rezultat.

Janosh
02-04-12, 23:41
@ Mojalovva
Malo me buni to oprasivanje cvetova bez bumbara.
Molio bih ako neko ima iskustva da napise neku rec.
Ubedjen sam da vetar dosta doprinosi oplodnji. Takodje i neki bezopasni insekti poput paukova,,,

mojalovaa
02-04-12, 23:48
Brate vjetra uopste ne nedostaje jer je plastenik okrenut pravac istok zapad pa ga sjever brije po najlonu tako da i unutar plastenika nimalo ne fali vjetra , cirkulacije zraka , bumbar nekad naidje neki ali rjetko , vidio sam i par pcela ali slabo dosta , vidjet cu kako ce da bude , nego imal itko iskustva sa Irmom , kako se pokazala.

Janosh
03-04-12, 00:13
@ Mojalovva
Ako imas druze u okolini nekog da gaji u plastenicima jagodu, raspitaj se malo oko oplodnje
bez bumbara. Poceo sam malo da se zanimam za to.
Svi koji imaju iskustva neka se jave, podele sa nama.
Malo smo van teme, ne zamerite. >:({

mojalovaa
03-04-12, 16:01
Nemam nikoga , znam da se jagoda moze oprasivati i vjetrom ali je naj sigurniji nacin bumbari i pcele , imas u subotici gospodina miletica , ja sam ga nekoliko puta zvao i sve je tako kako mi je on rekao , covjeka nikada nisam u zivotu sreo , nasao broj na internetu i nazvao ga , bas i mene zanima iskustvo ljudi koji imaju jagode u plasteniku , sada me jedna stvar zanima , zasto od vas nitko ne uzima sadnice gospodina miletica , ja sam imao priliku da vidim te sadnice i djeluju puno , ali mnogo puno bolje od ovih talijanskih koje ja kupujem , mislim da su cak i nesto jeftinije , bas bi volio znati zasto , dali netko ima iskustva sa tim sadnicama ili ga jos uvjek zezaju s papirima tako da njegove sadnice ne mogu da dobiju poticaj.

Janosh
03-04-12, 21:49
Predpostavljam da svi tog gospodina zaobilaze, jer je veoma ''dobro'' poslovao.

mojalovaa
03-04-12, 22:21
Pa kod nas na balkanu je uvjek pravilo da tudje gov.. mirisi a nase smrdi , pa tako i to , ja sam se uvjerio u to da se njegove jagode primaju 98% iz zelenih sadnica , a ove uvozne talijanske se prime mozda 80% , drugo je veoma zanimljivo , veliki dio jagoda uvezenih iz italije se u drugoj godini osusi , barem 10% od ukupnog broja rodnih , u 3 godini jos sigurnih 23% , a znam ljude koji su uzeli njihove i niti jednaim se nije ni u drugoj ni u 3 god. osusila , mislim da tu nije problem kvalitete tih sadnica vec uvoznicki lobi , kako to da se kao potice domaca proizvodnja a na sadnice koje su certificirane i rade se u srbiji , ne moze da se dobije poticaj , znam nekoliko ljudi koji su radili po tehnologiji gosp. miletica , u vertikalnom uzgoju stvarno nitko od njih nije presao 350 grama po zivicu , ali za to na otvorenom su prelazili i 1 kg , mnogi od njih prve 2 godine nisu slusali savjete a u 3 su odradili jer su vidjeli da tako ne ide i iznenadili se kolicinom roda , ja pitam jer i ja sam prve 2 godine nisam bas radio po savjetu strucnih ljudi nego onako kako sam ja mislio da treba pa mi prosjek 300 grama po zivicu , sada bi htio odraditi sve po savjetima pa me zanima bas zbog toga koliko te razlike u sadnicama mogu utjecati na prinose.
Samo da kazem iz iskustva da sam ja 2010 god. napravio 650 sadnica jagoda , posadio ih 15.04.2011 i jos do kraja 5 mj. ubrao oko 150 grama jagoda po sadnici , a nisam ih bas niti zalivao a prihranu nisam davao nikakvu ali bas nikakvu , zbog toga pitam za te sadnice gospodina miletica , jer me zanimaju rezultati i usporedba s njima , naravno ako itko zna ista o tome , ne ovo , e pa ja bas kazem da ne valjaju jer mi baba pela rekla da su otrovne , i bla bla blaaa.

boomsyte
03-04-12, 22:34
PAzi ovako, niko ne osporva da su te sadnice ok, samo je problem oko papira ali njegovo ime je mnogo ozloglaseno oko tog vertikalnog uzgoja jer je ljudima prodavao pricu kako je to najisplativija tehnologija, mnogo para, obezbedjeno trziste aa realnost je mnogo drugacija:lol:., Mnogi su na njegovoj tehnologiji tako pukli da ne mogu godinama da se oporave, i zato je on mnogo ozloglasen, meni je prijatelj radio vertikalni uzgoj i jedva je uspeo da povrati pare u 3 godini, e sad sadnice cu znati ove godine kako se ponasaju, prijatelj je uzeo prosle godine od njega i posadjene su u isto vreme kad i moji zivici koje sam ja licno proizveo, za sada po napredtku vode moje ali videcemo konacan rezultat prinosa i odpornosti kad se zavrsi godina

mojalovaa
03-04-12, 23:30
Za vertikalni znam , nitko nije uspio da odradi tako da sve bude bas kako on kaze jer jednostavno je nemoguce pocetniku da odradi bas sve u detalj , a tu je jedna nijansa pola roda , tako da znam da je to kod nas , pogotovo kod nas pocetnika nemoguce odraditi do detalja , zbog toga me i cude ljudi kad pocinju jagode pa odmah vertikalni sistem , u americi se vec 15 godina uspjesno gaji s prinosima i do kg po zivicu , s time da se prema nizim djelovima prinos smanjuje.
Za usporedbu sadnica bi bilo naj bolje da ih posadis na istoj njivi i da se za oba nasada radi na isti nacin i u isto vreme , onda bi to bilo relevantno , ali bas i mene zanima to , jer znam nacin proizvodnje tih zivica pa me bas zanima kakvi su rezultati , siguran sam da bi morali biti bolji , jer sam ja kao pocetnik od svojih sadnica koje sam sam pravio postigao bolje rezultate nego ove frigo iz italije , e sad jedino je pitanje sta oni nama kao uvoznici uopste prodaju (koja klasa sadnica je stvarna a koja je pisana).
Naj vise me zanima radi ove stvari , imam 1000 sadnica koje sam radio 2010 i 1000 sadnica koje sam radio 2011 godine , ove 2010 su sadjene u 4 mjesecu 2011 , a ove 2011 u 11 mjesecu 2011 , i sve su sadjene u gustini od 10 sadnica u metar , jednored , to mi je test poligon da vidim kakvi ce mi biti rezultati u toj gustini sadnje , radjene su kao i mileticeve , sad korisitim original gnojiva vodotopiva , pa me naj vise zanimalo koliko je prinos takvih jagoda koje miletic prodaje (zelenih zivica).
Ako je sve onako kako on kaze i ako se bude mogla prihrana odraditi prema potrebi biljaka , to znaci da ces u buduce umjesto recimo 40 000 biljaka na hektar moci da posadis 60 do 65 hiljada komada sto je dosta vise i u prinosu po hektaru.
zanima me vase misljenje

sopot
04-04-12, 00:01
http://thumbnails70.imagebam.com/18344/c18b89183432793.jpg (http://www.imagebam.com/image/c18b89183432793)

jel grinja ili sta je vec

---------- Poruka napisana u 23:01 ---------- Prethodna poruka je at 22:57 ----------

http://thumbnails17.imagebam.com/18344/62fa97183432789.jpg (http://www.imagebam.com/image/62fa97183432789)

Janosh
04-04-12, 00:27
Moje misljenje da nije grinja.
List se moze uvijati i od pepelnice i visoke temperature.
Ovi listovi su verovatno zaradili neku bakteriozu.

mojalovaa
04-04-12, 06:30
Ove tamne flek mogu biti grinja i ako me cudi da ti tamni djelovi nemaju naboran taj dio lista , trebao bi biti kao da je zguzvan , ovo sto je ufrkan list ti je pepelnica , a ona nastaje zbog povecane vlaznosti i temperature.

ilicn
04-04-12, 20:56
hehe isto...
[/URL][URL=http://www.imagebam.com/image/b1f218183432805]http://thumbnails6.imagebam.com/18344/b1f218183432805.jpg (http://ultraphoto.org/)

mojalovaa
04-04-12, 22:40
el je to u plasteniku ili na otvorenom , dali ste vrsili zastitu sa vertimacom i karateom ili sa kalipsom , hmm ovo me stvarno muci tako nesto jos nisam vidio , pepelnica ti je sigurno jer su ti listovi lagano savijeni prema gore , pogledaj ispod lista dali imas onako kao bjelog praha s doljnje strane lista , ako je pepelnica imas sigurno , gledajte ja ne znam sta bi vam tacno rekao ja sam elektronicar nisam agronom , ali iz iskustva znam da vecinu tih stvari stvara grinja ili bakterija , znaci kao sto sam vec pisao , odradite 2 puta u razmaku 8 dana koktel spriciva , na 10 litara vode 5 ml karate zeon ili kalipso , 10 ml vertimac i 10 ml quadris ili swica , ja tako odradim i stvarno nemam nikakvih problema sa listom , ako se naknadno pojavi pepelnica odradim ponovo quadris ili swic , ako imam ploda ne diram do poslje berbe nista i onda sisanje i opet , plavi kamen pa tretiranje ovim koktelom preventive radi , probajte nemate sta izgubiti sigurno ce vam veca steta biti ne raditi nista.

---------- Poruka napisana u 21:40 ---------- Prethodna poruka je at 21:37 ----------

Evo malo sam gledao po internetu , to vam je pepelnica , znaci quadris ili swic , ali svakako bar jednom odradite ovaj koktel preventive radi.

German hunting terrier | Jagdterrier