Jagode-opšta tema

Da li mora odmah cim se osisa jagoda da se isprska bakrom ili moze za neki dan?
 
Valjalo bi u roku od 2 dana , dali je netko sisao jagode sada u ovo vreme sa kosilicom za travu , imam kosilicu kojoj se moze nastelati visina tockova , ima iza kos za travu , a i kad vrti usisava sve kao usisavac , pa sta mislite da sada pokosim jagode sa kosilicom , dali je to itko probao ili vidio da se sada radi u 3 mj , sa kosilicom za travu
 
@moja lova

Druze ja tako vec 5 godina sisam jagode, sa kosilicom za travu, samo npr onu stranu koja ce ti gaziti foliju obmotas sa onom zastitnom trakom za prozore, znas na sta mislim, kao sundjeri sto se stavljaju izmedju prozora da dihtuje i nema da brines, mozes da zakacis na par mesta ali je to zanemarljivo koliko ces vremena i ::novac:: ustedeti. Samo sto ja sisanje obavim u oktobru i lisce ostavim tu da strune, jer ipak je mnogo cimanja da na 5-10m praznis kos . . .
 
vladam
Da li mora odmah cim se osisa jagoda da se isprska bakrom ili moze za neki dan?
mojalovaa
Valjalo bi u roku od 2 dana

osisao sam ih nedelju (pre 2 dana) je l problem da ih prskam za 5 dana u subotu... ako jeste da idem odmah sutra da prskam...
 
Ma nije problem. Ne znam zašto baš u roku od dva dana? Jagoda još nije ni krenula kako valja. Bar kod mene. Čak šta više mislim da nebi ni trebalo prskati kad je jako hladno, a noći su još uvek u dobrom minusu. Prskaj tako da se do večeri osuši
 
ma prskam ja sutra od jutra (bice suncano).. ne mogu da razmisljam... ima novih listica i lepo mi izgledaju pa da ne razmisljam... od vikenda krecem i da djubrim kad vec najavljuju 10dana sunca i temperature od 9C do 1C...
 
Upravo za to se i treba prskati sto prije , list jos nije u punoj vegetaciji , cak vecina jagoda sada jos miruje a rane od sisanja su friske i tu je naj veca mogucnost zaraze jagodea od virusa i bakterija i za to se bas i sprica da se rane prekriju sloje bakrenog supstrata tako da se napravi sloj koji ce tu ranu stititi od bolesti..
Bomy , dali si ikada sisao u ovo vreme jagode sa kosilicom , meni danas nece da upali kosilica pa sam otisao i kupio novu samohodnu , sutra cu da probam pa me zanima ako ima kakvih caki da pripazim.
 
Gledaj samohodna je mnogo teza, nikad sa njom nisam kosio preko folije, samo travu izmedju bankova, i samohotku ne mozes da stelujes tockove odvojeno i mislim da ce ti to predstavljati veliki problem jer poenta je ta spustis desne tockove koji ce ti gaziti foliju a leve da podignes na max i tako izravnas visinu i folija ne trpi nikakav teret od kosilice. A sto se sisanja tice nisam nikad u ovom periodu, sad samo ide jedna manja grupa radnika koja skine po neki list sto ostao
 
Da li šišanje može da se obavi trimerom koji ima samo strunu (bez nože). Da li na taj način može da se izčupa ceo busen. Takođe me je strah da struna ne pocepa najlon.
 
Pa sa trimerom se obično šiša na leto, malo ručno dotera i to je to. Neće se desiti da isčupa ceo busen ali pokoji izdanak strada. Sada ćeš teško uspeti trimerom jer je lišće uvenulo i manje-više leži po foliji. Struna neće pocepati najlon. Osim ako ga dokači :haha: Šalim se malo. Uz malo prakse može da se uradi a da se folija ne pocepa. Normalno da se negde i zakači ali nema idealnog. A zavisi i od strune.
 
Evo ja danas probao samohodnom kosilicom za travu , ide dosta dobro , naravno one stalone cu morati rucno ali 80 % lisne mase i trave ode van iz nasad tako da sam zadovoljan , jedino me muci folija , ne valikom djelu je sva popucala , dali bi vredilo staviti obican najlon prozirni da izdrzi samo do poslje berbe i tako su mi vec 3 godina tako da dok traj , traje.
 
Evo probao sa smohodnom i ide dosta dobro , 80% lisne mase i trave izbaci u kos , prije dva dana sam postavio plastenik 37x4.7 metara , hiljadu sadnica unutra u 3 reda , pa me zanima imali netko iskustva za koliko dana se moze ocekivati rod ako se odrade sve radnje potrebne jagodi , cekam sada da krenu mladi listovi pa da krenem sa prihranom , pocetno sa 11-44-11 +Me , danas je bilo pravo toplo unutra , cak mali i vruce , ja se oznojio dok sam otisao gore i nazad.
 
Pozdrav svim voćarima.Ja danas šišao jagode pa mislio poprskati bakrom i pustiti kroz sistem nešto protiv truleži korjena.Čuo sam da ljudi koriste Ridomil gold plus i kupio ga , da bi kasnije pročitao sastav da ima bakra a znam da on štetno djeluje na korjen.Ima li neko iskustvo s ovim sredstvom i kojom tačno oznakom ridomila?Hvala
 
Evo probao sa smohodnom i ide dosta dobro , 80% lisne mase i trave izbaci u kos , prije dva dana sam postavio plastenik 37x4.7 metara , hiljadu sadnica unutra u 3 reda , pa me zanima imali netko iskustva za koliko dana se moze ocekivati rod ako se odrade sve radnje potrebne jagodi , cekam sada da krenu mladi listovi pa da krenem sa prihranom , pocetno sa 11-44-11 +Me , danas je bilo pravo toplo unutra , cak mali i vruce , ja se oznojio dok sam otisao gore i nazad.
Malo mi nejasno zasto nisi isao sa 4 banka jer na sirinu 4,7 metara ima mesta za 4.Mislim da si malo zakasnio sa plastenikom tako da ocekuj neki dan kasniju berbu u odnosu na ostale.
 
Pozdrav svim voćarima.Ja danas šišao jagode pa mislio poprskati bakrom i pustiti kroz sistem nešto protiv truleži korjena.Čuo sam da ljudi koriste Ridomil gold plus i kupio ga , da bi kasnije pročitao sastav da ima bakra a znam da on štetno djeluje na korjen.Ima li neko iskustvo s ovim sredstvom i kojom tačno oznakom ridomila?Hvala

Nemas problema, koristio sam ga, ide pola kilograma na 1000 m2. To preporucujemo i kod paprike i paradajza . Probao sam i sa Ridomilom gold MZ i sa Aliette Flash sa istom dozom i pokazalo se dobro.
 
Koliko je potrebno Ridomila na 11 traka duzine 110met. i koji insekticid odma da pustim protiv zicara sa ridomilom i dali bi trebalo jos nesto. :ppozdrav:
 
Ovo je ridomil gold plus,mislim da nije istog sastava kao ridomil gold mz,jesi li njega koristio?Hvala na odgovoru
 
Увек нешто мењам и калкулишем шта ћу кад севају мисли које ми падну на памет :haha:
Пошто сам чуо да се продају гајбице фриго живића од по 500 комада? ја сам се одлучио за две сорте: Асиа и Ирма. Шта мислите јесам ли добре сорте изабрао? и оно што ме највише занима од вашег мишљења, колико од тих укупно 1000 живића заједно могу имати отприлике килограма приноса када буде пун род следеће године од садње? наравно уз сву максималну бригу око јагода: прихрана, заливање, заштита.. :cool:
 
Ridomil gold plus je metalaksil sa bakrom, Ridomil MZ je metalaksil sa mankozebom, koristio sam oba, za ist svrhu su i daju dobre rezultate. Sa R.MZ mozete mesati i Dursban ili Pirel (Nurelle, Morel, Chlorcirin, Chromorel) 1 litar/ha protiv zemljisne stetnike.
 
Kako sam zakasnio kad je bio snjeg do koljena , mozda naspram vas ali za ovdje nisam sigurno , vamo su nocne temperature jos uvjek u minusu i to dobrih 5 stepeni , nisam isao zbog toga sto sam sadio 10 komada u duzni metar ,pa sam pravio medjuredno veci razmak radi svjetla i provjetravanja , tako da mi se ne desi kao s ovima na otvorenom , kad naraste list spoje mi se redovi , pa jagoda nema niti svjetla niti zraka , a kad krene trulez , dzaba sto sam spricao.
 
Nazad
Vrh