Jagode-opšta tema

Da li neko zna nešto o firmi ATP IRRIGATION iz Zaklapače, koja inače preferira prolećnu sadnju jagoda. U ponudi imaju isključivo frigo žiniće holandskih sorta.
Voleo bih da pročitate njihovu ponudu na sajtu www.atpdoo.rs i da iznesete svoje mišljenje o ovome. Zvuči zanimljivo i primamljivo.
 
E ovako, u kratkim recima cu reci ja sam narucio sadnice kod Mileta iz ATP-a, znam se licno sa njim i ne mogu reci da imam lose iskustvo sa njim bar sto se sistema za navodnjavanje tice, jer vec skoro 10 godina uzimam samo Pluvio sistem koji nudi ATP i nenadmasan je, e sad sto se tice sadnica veoma je diskutabilno ja cu raditi ove godine po tom programu pa kako mi bude, imate nekoliko posteva unazad o prolecnoj sadnji sto sam pisao :) Sadnice ko sadnice mogu da budu veliki promasaj, jer neznamo za koje klimatske uslove su radjene i zato nama najviose odgovaraju Italijanske ali isto tako mogu i da budu pun pogodak, ja sam uzeo 3 sorte Salsu, figaro, i florence i kad ih bude o obrao sledece godine znacete svi sta i kako :)
 
Druze ja imam 11 sorti jedne pored druge i evo 4 godina kako su sve iste, neznam ko je pricao da ce se vremenom oprasiti i promeniti ali u praksi evo ti kod mene se nista nije desilo


Naredni post (od Janosh) prebačen u temu: http://poljoinfo.com/showthread.php?2532-Đubrenje-i-prihrana-jagoda

Naredni postovi prebačeni u temu:
http://poljoinfo.com/showthread.php?5304-Jagode-opšta-tema


---------- Poruka napisana 27-02-12 u 17:51 ---------- Prethodna poruka je 25-02-12 at 21:23 ----------

Admine ubijas me sa ovim seljenjem tema:haha::haha::haha:. Zasto prosto kad moze komplikovano:sjasi:. Vise i neznam koja tema za sta sluzi, ipak je bila bolja jedna pa sve da se obuhvati tu.
POzz:ppozdrav:
 
Poslednja izmena od urednika:


---------- Poruka napisana u 18:45 ---------- Prethodna poruka je at 18:43 ----------

Moja jagoda ispod zimskog pokrivaca

 
Poslednja izmena:
@Saja
sto se tice ATP-a i ja kao boomsyte koristim njihov sistem KPK a sadnice sam uzimala iskljucivo zelene i sadila ih u prolece. Ne znam da li je dobra sadnja u prolece ili je bolja u leto meni prolecna odgovara jer se bolje jagode prime i cini mi se da budu jace a sto kazu iskusni tacno je da ima manje navodnjavanja.
 
Kozlice , kada si to sisala jagode , ovo mi djeluje super , ja za probu pokosio u 10 mjesecu oko 1000 sadnica , jbg. ostalih 5500 nisam , pa sam sada nadrapao , od sutra pocinjem sisanje i prihranu , sta kazete na tu ideju.
 
Da nije malo rano za prihranu, jos uvek su hladne noci ispod minusa . . . Ja bi sacekao jos nekih nedelju danan minimum
 
@mojalovaa

osisala sam jagode oko sredine novembra meseca ove koje imam u okviru kuce a na imanju imam oko 3000 i to nisam stigla pa cekam lepse dane. Sto kaze bomy i ja se slazem da je jos rano ali nista vise nije sigurno evo cujem da se sneg ocekuje oko 13 marta ponovo kao manje padavine ali ko ce vreme znati. U svakom slucaju tu smo pa cemo razmenjivati iskustva kao i do sada.

boomsyte,
bomy sta mi preporucujes da posadim imam jos prostora za nekih 2000 zivica a hocu da sadim sad u prolece? Cujem da ima novih sorti?
 
Ja bi probao novu sorty Jolly ili Asiu ili Roxanu, ja sam uzeo 7 sorti pa kako mi bude :)
 
@boomsyte

bomy, aj napisi koje si sorte uzeo i kod koga. Ja danas dobila ponudu iz ATP - a za zivice ima sorte za koje sam ja zainteresovana ali bi da uporedim cene. Ako uspem postavicu na forum da pogledaju i ostali ako ih zanima cena zivica po sortama u ATP. Primaju porudzbine do kraja nedelje.

---------- Poruka napisana u 20:16 ---------- Prethodna poruka je at 20:04 ----------

Evo cene zivica sorti koje mene zanimaju za prolecnu sadnju: sorta Honeoye ( medena ) A (rana sorta) pakovanje 500 kom. cena po zivicu 19.50 - Daroyal A (rana sorta) pakovanje 500 kom. cena 27.30 - Sonata A (srednje rana sorta) pakovanje 500 kom. 27.30 - Figao A (srednje rana sorta) pakovanje 500 kom. cena 27.30 - Salsa A (kasna sorta) pakovanje 500 kom. 27.30 - Florence A (kasna sorta) pakovanje 500 kom. cena 21.30 - Simphony A (pozna sorta) pakovanje 500 kom. cena 21.30. Ovo su cene zivica u ATP - u.
 
Poslednja izmena:
Pazi, ja ne mogu reci cene jer sam ipak uzeo ogromnu kolicinu i naravno sam dobio neki popust, Sorte su novina kod nas tj Holandske sorte, ja sam uzeo ove malo kasnije, Figaro, Salsu i Florence (ATP) a od italijanskih Asiu, jolly, galia i Roxana. (Milorad ex zonex firma) ali imate isto tako i firmu Intersad i oni nude veoma povoljno sadni materijal.
 
Imas Dolly od italijanskih ali je nisam uzeo jer meni trebaju kasne sorte a ne rane e sad za Holandske ipak morate da pitate Gospodina Mileta iz ATP-a mada ima i ja negde prospekat ako nadjem javljam
 
I meni se Pluvio za sada pokazao jako dobro. Za ovo drugo ne znam. Evo boomsyte je rešio da napravi ogled pa ćemo videti kako je zadovoljan.

Neću sad da komentarišem šta je bolje, letnja ili prolećna sadnja, jer ni vi ni ja nemamo nikakvo iskustvo sa tim. Ali imamo iskustvo sa nekim drugim stvarima. A evo o čemu se radi

Oni koji se malo duže bave jagodama znaju kako je išla priča o letnjoj sadnji i frigo sadnicama. Te 101% prijem sadnica, te 100% rod već u proleće, te vratiš pare već od prve berbe i još ti ostane za pivo, te prolećna sadnja je zastarela i zaostala tehnologija i ne znam ni ja šta još. Niko nije spominjao koliko košta zakidanje stolona i cvetova i koliko košta prihrana i zaštita do prve berbe, koliko koštaju radnici za sadnju, čišćenje na proleće, berbu.... U njihovim kalkulacijama je bila folija, sistem, đubrivo do sadnje i naravno sadnice. A sad je druga priča i naravno sve što smo onda slušali da je dobro sad ne valja. Sad se u leto ne primi 10-30% sadnica, sad u prvoj berbi dobiješ 60% od punog prinosa i ipak frigo sadnica neće dati 1-1,2 kg, sad se sve to ne isplati jer, zamislite postoje nekakvi troškovi kojih se pre nismo setili a ni te sadnice baš ne rađaju onako kako smo vam pre pričali... I najsmešnije od svega što sad dolazimo do onoga što smo mi i pre znali, a to je da mi dobijamo nekakve reslove sumnjivog kvaliteta koji ostanu u Italiji i Holandiji i to kad se namire značajniji kupci i veći igrači od nas u Srbiji.

E sad se ja pitam a pitam i sve vas. Jesu li nas lagali pre ili nas lažu sad? Ili možda i jedno i drugo. Možda će se pojaviti za par godina (kada i ako ukinu subvencije) sa pričom da su ipak najbolje kontejnerske sadnice koje će se proizvoditi ovde kod nas. Ili možda uvoziti iz Mađarske. Mislite o tome ;)
 
@ Nebojsa

Sve si to u pravu, ali ipak niko to od nas ne moze da zna dok ne probamo na licnom primeru. Ja sam se zato i odlucio da probam pa kako bude, iskustva sa letnjom sadnjom imam odlicna i u proseku tesko da se primi vise od 85% sadnica a npr za 1h da se ne primi 15% od 40000 sadnica je 6000 sto je u ::novac:: prevedeno 1200e samo za nove sadnice plus sadnja i jos dodatih troskova, e sad zamisli to kod mene x4 pa dodjemo do nekih 7-10 000e stete za letnju sadnju, Prihranu u oba slucaja moras da stavljas, sto se tice kidanja cvetova i to imas u oba slucaja, za letnju sadnju kidas u zavisnosti kad posadis ali jul-avgust a za prolecnu sadnju posle berbe negde septembar-oktobar a tad ce biljka biti vec dosta jaka da ces moci mozda ujedno i sisanje da obavis. Ovo je samo neka teorija po meni koja ima neku dobru kalkulaciju i logiku ali praksa ce pokazati svoje i konacan odgovor cu dati sledece godinu krajem juna kad zavrsim prvu jaku berbu, imace te svu racunicu, koliko je dala u prolecnoj sadnji i odmah sledece godine i dali je to isplativo ili nije:ppozdrav:. I da zavrsim na kraju svaki prodavac hvali svoga konja tako i ovi nasi prodavci sadnica a na nama je da sami izaberemo svoga konja:sjasi::haha:
 
@ boomsyte

Znam ja da svaki prodavac hvali svoga konja. Ali zamisli da sam ja diler i da prodajem Mercedes. I godinama tvrdim da je Mercedes najbolji po svemu. Onda počnem da prodajem BMW i počnem da pljujem kako Mercedes puno troši, kako je skupo održavanje, kako je nepouzdan, kako je skup.... Šta bi ti mislio o meni?

Znam i ja da nema smisla pričati o 100 % prijemu frigo sadnica. Meni se pre dve godine nije primilo pola sadnica Albe a moje kontejnerske skoro sve (da ne kažem baš 101%). A tebi inspektor traži najmanje 95% prijem za subvencije. A on te gleda u oči i ne trepne kad ti kaže da se primi 100%, ili da će roditi 1kg ili čak 1,2kg. O tome ja pričam. I zato kažem da ako su lagali onda kolike su šanse da ne lažu i sad? Ne kažem ja da nema neke logike u toj priči ali bio bih budala da poverujem da je baš sve kao što kažu.
Ti imaš neku kombinaciju, jer ne bi ulazio u tu priču na 4,5 ha, i u to ne ulazim. Samo kažem zbog drugih ljudi da se ne zaleću već da probaju sa manjom površinom.
 
Naravno to sam i ja rekao, jbg ovako nesto moze uraditi samo budala kao ja:haha::haha::haha: ali iskreno bez sale, podici skoro 4,5 h u prolecnoj sadnji, 7 sorti jagoda od kojih poznajem i gajim samo 2, veliki rizik je u pitanju i zato ja nikom ne preporucujem da to radi u ogromnim kolicinama ali moja je znatizelja da to uradim prvi u Srbiji pa sto bi se reklo ili ce to da stvarno da neke dobre rezultate ili negativne videcemo kad se podvuce crta plus i minus 2013 u julu. Jer da nebi ponavljali pricu sa gospodinom Mileticem i vertikalnim uzgojem, svi znamo krajnji ishod, mnoga domacinstva i dan danas ne mogu finansijski da se oporave od gubitka a znamo i sami sta je obecavano prilikom prodaje te tehnologije, gomila kupaca, minimalna cena 5e po 1kg i da ne filozofiram dalje ali stvarnost je bila mnogo drugacija i veoma surova tako da pre svakog posla trebamo 5x izmeriti pa1 iseci. U ovom mom da ne kazem suludom ogledu sam 3 meseca merio i nadam se da sam dobro presekao . . .
 
Nazad
Vrh