Jagode-opšta tema

@ DEJAN 10
Sadnice su frigo zivici, svaka firma ce da ti uveze ako narucis 180-200 000 sadnica kao ja :osmeh: i planiram bar 4 berbe, tj ovu i jos 3 godine pa kako bude, ne mora da bude neka krupnoca i veliki rod ali nek svaki hektar da po 15t jagoda u 3 godini to mu dodje oko 60t jagoda pa cena koja bude, sigurno ce vise da ostane nego da unistim zasad:haha:

@Nebojsa
Ajmo prostom logikom, 180-200 000 sadnica treba da posadim prosek nek bude 200g to je oko 35-40t jagode u prvoj godini tj posle 2 meseca, neka bude cena oko 100 dinara koji ja imam zadnjih 5-6 godina to mu dodje oko 35-40 000e uzetog novca odbaci 10000e na radnike sredstva prihrane i i sta ti ja znam ostace oko 25-30 000e a ukupna ulaganja su oko 60 000e. I zar to nije povracaj 40-50%:cool:. E sad sto se tice cvetova, to me ne brine jer ce to vec biti dosta jaka biljka i krajem septembra (tada ce imati 6 meseci jer bi sadnja trebala da se zavrsi do polovine aprila) ide kosenje tako da nema problem sa skidanjem cvetova. E sad ako uspem da dobijem povracaj trebalo bi da bude oko 30-34 000e za 4,5 hektara to bi znacilo da skoro imam sve ulozeno vraceno i da sledece godine prvi jak rod nek bude 100-120t jagoda malte ne dobijas kao cistu zaradu. E sad ovo sto si ti rekao za 200-250komada u gajbici je tek neisplativo jer cena tih zivica je malte ne duplo skuplja mislim da su negde oko 35centi a sto mu dodje negde oko 40 dinara a ja ove sadnice placam oko 20 dinara tako da na ovu kolicinu ti je razlika u ceni 35-40000e zar ne ? Sve ovo su sve moje zelje ali zivi bili pa videli, sva dobra i nadam se ne mnogo losa iskustva podelicu ovde sa Vama:ppozdrav:
 
Nemam pojma koliko su ove jače sadnice skuplje ali evo jedne računice. Prvo, sadnice od 600-700 kom mislim da nema šanse da daju 200 gr prosek. To bih voleo da vidim. Pitaj ti te stručnjake što ti kažu da ćeš dobiti 200 gr. koliko će onda dati sadnice od 200-250 kom. Možda 500-600 grama :sta: Drugo, neka ove jače sadnice daju samo toliko koliko ti računaš da ćeš dobiti od ovih slabijih, znači 200 gr. Šta misliš kolika će cena jagoda biti u jesen kad ih niko nema!? Neka bude samo duplo pa računaj. A imaš siguran rod od 200 grama i jedno šišanje manje a manje i drugog posla.
Odok da :spavam:
 
Nije lose poceti nesto novo ali na 4,5 hektara za mene je to mnogo a ulaganja nisu mala
Sto se tice sadnica mislim da su kontejnerske najbolje jos ako ih sam proizvedes smanjis cenu sadnje
Video sam u jednom zasadu kontejnerske pored frigo u rodu nisu imale razlike ni u kolicini , krupnoci a ni po bujnosti biljke
Postoji par problema sa kontejnerima , mogucnost prenosenja zaraze a i one se ne subvencionisu pa postoji i rizik sa prijemom
Sto se tice kolicine roda po povrsini sa sortom ALBA prosle godine na nekih 20 ari sa 8800 sadnica naplatio sam 7000kg (koje kilo vise) da je april bio bolji bilo bi i vise
Sadnice su bile kontejnerske od frigo zivica
Sve vodjeno na papir od strane supruge prihod , rashod ,kolicina i mnogo toga
Sto se tice jesenje proizvodnje nije lose ali koliko ja znam da niko ozbiljnije to ne radi jer svi cuvaju biljke za prolece
 
Jeste Nebojsa ali je i velik problem prodati kolicinu u jesen, znam po tome sto imam Irmy stalno radjajucu sortu koja je davala rod do polovine novembra i jedva sam prodavao 30kg na dan i to po ceni od 80 dinara, nije joj sezona i ne mozes ocekivati veliku prodaju kao u sezoni, a kao drugo sadnice su 450-500 u gajbici, a za 250-300 u gajbici daje 100g vise (250-350g tako holandjani rade i idem po njiohovoj preporuci). Pazi ovako evo ti jedan experiment koji sam ja imao, posadio sam obicne zivice u novembru i odmah je pao sneg posle toga tako da nisu radile nista, na leto sam imao oko 250g po zivicu sto mu skoro isto dodje kao da sam posadio frigo pocetkom aprila ali videcemo sta ce biti :haha: I da ne zaboravim ako beres rod u jesen, kad ocekujes da ti biljka spremi hranu za sledecu godinu,jer poznato je da ona sprema rod 45 dana posle berbe, jesi li o tome razmisljao ? :sta:
 
@ dejan10

Kod kontejnerskih ti je bolji prijem nego kod frigo. Znači sa prijemom ne sme da bude problema. Problem sa prenošenjem zaraze postoji ali i to se kontroliše odabirom živića, dezinfekcijom i zaštitom.
Što se tiče jesenje proizvodnje, tačno je da to malo ko radi i da se biljke spremaju za proleće ali šta drugo da uradiš kad sadiš sadnice A 600 ili 700 koje ti, kao što se dešavalo, isporuče krajem jula ili čak u avgustu. Srbija je mali igrač i dobijamo neke reslove sa zapada kada se oni namire, po paprenim cenama. Pa politika ministarstva sa subvencijama i gušenjem domaće proizvodnje... Ali to je duga i druga priča...
 
Odlicno druze, lepo postavljena folija, samo mi se cini da ti malo desna strana vise vuce foliju nego leva, po rupama se vidi.
 
Ja danas nakon malo peripetija proverio i video da mi je subvencija za jagodu uplacena 25.01.2012 godine:osmeh:.(resenje da mi je odobrena subevencija stiglo 6 februara,pozovem sabac kazu rok na zalbu imas 15 dana nakon toga ako se ne zalis zvacemo te na potpisivanje ugovora ja naravano nestrpljiv pozovem danas sabac da pitam ona proveri i kaze pa vama je leglo jos 25.01.2012 god. jer do 500.000 se ne potpisuje ugovor ).Tako da nema veze bitno je da je legao novac...
 
Поздрав свима,
прочитао сам свих 137 страница о јагодама и требало ми је за то времена неколико дана,:osmeh: али очито пошто нисам све схватио потребно ми је да обрнем још један круг да све схватим (али и то би било под знаком питања) :osmeh:, и уз то да поставим које питање стручним људима овог форума. Пре него што почнем, велике похвале посебно Буму и Небојши, као и свима за несебиче савете нама почетницима.

Имам у плану да у башти поред куће посадим сад на лето од 550-600 садница фриго-живића и то више различитих сорти у 8 редова, отприлике сваки ред би био дужине 9 до 10 метара.

Потребна ми је од вас груба калкулација трошкова, као и неки савети, посебно у области кпк и набавке садног материјала.

Ако у метру малч фолије иде око 7? садница (30 пута 30), на десет метара мог једног реда иде 70 садница. Размак сам рачунао 50 цм између банкова. Али ако може и 40-45? цм мени би још више одговарало, јер башта није преширока, сваки цм ми много значи, а осим тога, у средини морам оставити пролаза најмање 2,5 м, јер у јесен тим путем возим кукуруз у котобању. Уосталом видећете фотографију коју сам радио аматерски у Фотошопу па ће све бити јасније (једна слика вреди 1000 речи, зар не). :)

Што се тиче садног материјала, рекли су ми да вероватно нико не продаје на мало фриго живиће,:sta: (бар не по оној приступачној цени), али постоји могућност за то у Зеленом Хиту, уосталом Зелени Хит би ми највише и одговарао пошто он има већину сорти које су мени потребне. Али ако не успем да набавим, можда би ми неко од форумаша могао продати сад на лето када буде наручивао за себе велике количине? (па да се и ја ушлепам уз њега, купим уз њега).:sta:

Што се пак тиче кпк, применио бих наливање искључиво, ако за то постоји могућност, "слободним падом". Колега Топаловић је рекао већ некоме у једној теми на форуму: "probaj trake koje imaju lateral utisnut na traku takve trake proizvodi firma tan trade i uvozi ih firma atp jer one provereno rade na "slobodan pad"." Ето, можда ми он може детаљније објаснити или неко од вас, да ли може наливање слободним падом.

Имам бунар који је удаљен само 16 метара од будућег јагодњака, и јаку пумпу која ми буре од 200 лит напуни за само неколико минута. Вода никада у животу није била мутна, увек бистра, хладна и чиста (хладила у башти пиво и лубенице за трен ока) :osmeh: кад год сам заливао башту. Тако да воду имам обезбеђену. Размишљао сам, пошто има два бурета од 200 лит, да их уздигнем, на неких, рецимо, метар или метар и по висине, у дно бурета прикључим окитен црево, које положим на чело редова, и са окитена прикључим потребни број трака кпк за наливање. Да ли би то било оствариво? пошто редови нису дугачки свега 10 м мислим да би могло изгурати. Свако буре од 200 лит.би покривало своја 4 реда. Тако испада да 200 лит. снабдева око 280 садница јагода. Тј. 400 лит. свих 560 садница. Да ли то може природним падом?

Е сад у вези трошкова. Негде овако би угрубо било... саднице око 12.000 дин; траке кпк (сваки ред две траке), 160 метара пута 7 дин = 1.200 дин; 16 славина (2 сваки ред) = 1.600 дин; малч фолија у Екструдеру је 1180 дин 50 метара дужине (60 м2), тако да је једна мало, значи две фолије 2.400 дин; окитен 2 пута 6 м најмање = не знам можда 1.000 дин; неке спојнице између окитена и кпк трака = 500 дин; итд, и др. Прихрану овог пута нећу рачунати, о том-потом. Трошкови око 19.000 дин :udri:
-----
Размишљам два реда Асие, два реда Клери, једна Роксана, једна Ароса, једна Јоли, и једна станорађајућа Ирма (или мање вероватно - Алба). Може ли сталнорађајућа успети у близини ових других сорти да се не поремети?

Толико за сад..


кликни за већу фотку
 
Poslednja izmena:
Auh svaka cast kao lektiru da sam citao dok sam procitao tvoj post (toliko mi vremena trebalo da procitam iz 3 navrata:haha::haha:). Racunica ti je ok nisi omasio nista, e samo mi je malo sumnjivo oko slobodnog pada, svaki sistem radi na nekih idealnih 1 bar a koliko me matematika sluzi to mu dodje 10m visinske razlike tako da je to nemoguce izvesti, mozda ako zalivas po 1 foliju odjednom ali i to ti nebi garantovao. Ja koristim sistem iz ATP-a i ove godine sam narucio kod njega 60km i tesko da na nasem trzistu ima boljeg sistema (ovo je moje misljenje jer sam probao bar 5 sistema) a tan trade zaobici u sirokom luku, mada za tvoju upotrebu mozda je i ok, da kazemo za amatersku a za pumpe nikad ih vise nebi uzeo. Na kraju krajeva nista te ne kosta da probas ali mislim da neces moci da zalivas iz bureta.:ppozdrav:
 
Ko to kaze , meni je njiva dugacka 65 metara , imam na svakom buretu od 1000 litara spojeno po 6 reda , dva creva u red , svakih 15 cm kapaljka , bure sam podigao na visinu od 1.3 metra i iscuri za oko 45 minuta , tako mi je i druga strana isto spojena i radi , glavna cijev za dotok vode mi je sest cetvrt cola ili 28 mm unutarnji promjer.
Radit ce ti sigurno , pogotovo sto ti imas kratke redove , ako je ovako kao na slici , e sad jedino sto je tebi bure od 200 litara pa ne znam oces li imati dovoljno vode da stvori taj pritisak (hidraulicni pritisak zbog mase vode) , uzmi one plasticne od 1000 litara i radi ti sigurno ok.
 
Pa najvise zbog toga sam mu i rekao jer je mala zapremina i neznam dal ce moci napraviti dovoljan pritisak, ali nista ga ne kosta da proba:ppozdrav:
 
Kao i "mojalovaa" vido sam da se jagoda zaliva iz kanistera od 1000l i redovi su im dozi od 10m .Kanisteri su podignuti na nekih metar visine.
Jesenas je probao da zaliva direkno iz gratskog voda i kaze da je bolje pa planira da skine kanistere.
Mozda je bolje da zalivas direkno sa pumpe to ti je jos nekih 15m okiten creva imaces siguran pritisak i brze ce biti zalivanje.
Neznam zasto "boomsyte" smetaju pumpe
 
А да ли би један канистер (цистерна) од 1000 лит могао да буде довољан за истовремено заливање свих осам редова од 10 метара, слободним падом? Не бих да купујем два. Дићу ја то и на метар и по ако треба. Никакав проблем.
 
Poslednja izmena:
Naravno da imas dosta , kod mene je na jedan rezervar spojen ukupno 390 metara pa ide dobro , mora kod tebe jos bolje ici , prednost rezervara je sto se voda ugrije i nema toplinskog soka za biljku.
 
Rekao sam za tan trade kapaljke da je problem pumpa. jer sam ih imao i ja i moj prijatelj, pucala su pod malo jacim pritiskom kao da su od najlon kesa:ppozdrav:
 
vido sam da se jagoda zaliva iz kanistera od 1000l i redovi su im dozi od 10m
Ево нађох то што причаш на интернету: http://slobodni.net/t1167/. Интересантне су задње три фотке на дну странице. На првој цистерна ми изгледа да је на метар (до метар и по) висине, а трећа фотка показује како и нису баш кратки редови.
 
Poslednja izmena:
Ако се сади више различитих сорти једна поред друге хоће ли се временом изгубити свака сорта и добити нешто сасвим друго мешано бог зна шта? "%$#%
 
Pozdrav svim jagodarima u novoj proizvodnoj godini 2012. Zelim svima da nam bude rodna i plodonosna godina. Gde ste, sta mi radite kako su vam jagode prezimile. Kod nas u Zrenjaninu bilo - 27 ali se ja nadam da ce moje jagode dobro to podneti jer je visina sneznog pokrivaca bila i preko 70 cm. Dolaze lepsi dani pa sa njim i radovi...
 
Nazad
Vrh