Jagode-opšta tema

Ako je neko od jagodara zainteresovan za ovu manifestaciju neka posjeti.
Održava se 24.i 25.maja.

Inače za one koji ne znaju gdje se nalazi Čelić .
Sjevernoistočna Bosna,udaljen od Brčkog oko 15 km,a od Bijeljine nekih 40.km.

U Čeliću je bio jedan od najvećih prerađivačkih kapaciteta jagodičastog voća Fructalova fabrika Frigos Čelić.

DAni-jagodastog-1.jpg
 
@ilicin
Postavicu veceras slike, 3 sorte mi se mnogo muce a 4 guraju kao lude e sad koji je razlog da me ubijete neznam, sve su sadnjene sa istim radnicima, sve istu prihranu dobile isto zemljiste a sta se desava to niko ne moze da provali:sta:. Danas podsadjujemo holandske pa cu da znam od prilike procenat ne primanja.
@zoran
Sutra cu da uradim jednu malu berbicu 50-100 kg i odmah da oprskam switchem, da je zastitimo od ove kise, jer ceo maj najavljuju:kisa:
 
@dubansr
sto se tice ambalaze moje je misljenje da je jagoda sama po sebi meksa vockica pa ako se drzi u gajbi i vadi lopaticama bude udarena ili naceta i brzo truli pa samim tim i cena pada. Ovako je zasticena od dodira i raznih vazdusnih strujanja. Na gajbe prodajem onima koji traze u gajbi i tada je cena niza za cenu ambalaze samo. Moji su kupci prezadovoljni i mogu ti reci da mnogi i skupe i vrate mi ambalazu.


Koju povrsinu imas pod jagodama?
 
Ljudi,jel ima neko problem sa zmijama ispod folije.I ako ima,da li ga je resio i na koji nacin?
 
Ne znam druze stvarno kako bi mogao da resis te zmije, verovatno postoji onaj uredjaj sto emituje ultrazvuk koji smeta tim glodarima u gmizavcima. Cudi me stvarno da se zadrzavaju pod folijom mislim da je vlaga i da im smeta. Iskreno da ti kazem ja bi im sinuo talstar kroz kpk mada ipak pitaj u poljopr. apoteci a pitao bih i u veterinarskoj.
 
@boomsyte,
sto se tice sadnje jos pregovaram oko zemlje i ako uspem da dogovorim uradicu samo pripremu zemlje i cekati prolece jer sada koliko znam nema frigo zivica na lageru niko od dobavljaca u kolicini za jedan hektar a i razmisljam se koju bi sortu da sadim?

@petrovicnikolaaa

znam da je hektar malo za saradnju sa rusima zato se polako i sirim malo po malo. Polako cu da pripremim teren za taj vid saradnje. Ove godine cu da obidjem okolna mesta oko moga grada da vidim ko se i u kojoj meri bavi proizvodnjom jagode da cujem njihovo misljenje i planove i ukoliko ima zainteresovanih za saradnju napravila bi kod mene otkupno mesto. Posto dobro govorim Ruski i imam dosta prijatelja Rusa ( preko predjasnjeg posla ) u prednosti sam oko dogovora sa Ruskim partnerom tako da niko ne moze da mi kaze jedno a uradi drugo. Ali kazem sve je to deo mojih planova kojima tezim a znajuci sebe necu stati dok ih ne ostvarim. Ja sam jednini proizvodjac jagode u mome gradu mozete li to da zamislite? Oko mene na sve strane njive zaparlozene i niko se ne trza da uradi bilo sta a ja se evo vec pola godine mucim da nadjem hektar da kupim. Cujem da ima u okolnim selima ali da uglavnom sade za svoje potrebe. Sa par njih sam razgovarala i pokusavala da ih navedem da pocnu da se bave jagodom ali svi isto kazu da ima dosta da se radi. Cudan neki svet!
Nego dragi moji Jagodari ja mislim da mi treba svi da se udruzimo i da napravimo JAGODIJADU. Posle ovolikog rada i ubiranja plodova naseg rada i naravno ovih divnih i veoma korisnih prepiski treba da malo damo sebi oduska i uz dobro mezence i muziku da se lepo provedemo svake godine u drugome gradu. Samo da odredimo mesec i datum. Ja sam za a vi?
 
I ja sam za, al aj sad gde ce biti skup, ja bi voleo kod mene u Blace, da ne putujem mnogo:haha:, Kozilice jagode ces imati u Junu, tad svi dobijaju rasad, a za prolece je diskutabilno dal mozes dobiti italijanske, mada mozda se i ove holandjanke pokazu ok ali dok se ne uverim nista ne pricam :haha:, to tada italijanske su zakon:cool:
 
@boomsyte,

Bomy, ja ove sto sam posadila u prolece holandska Medena evo pocela da crveni po koji plod i ima ga dosta. Sto se tice sadnje razumem sta si rekao ali zar nismo morali unapred da platimo da bi sebi obezbedili frigo zivice, i da li ti mislis da neko sada ima na lageru zivica za hektar i koju sortu ima ako ima a ja se jos mislim koju da sadim? Dajte mi predlog sta saditi imam, kleri, marmoladu i medenu?! Sto se tice Jagodijade drago mi je da se moj predlog svidja jagodarima, mislim da je dobro da se i susrecemo i da razmenjujemo iskustva i tim putem a ko zna mozda i zajedno uradimo nesto vece za nas same jer nikada se ne zna ko od nas ima negde nekoga ko nam moze izaci u susret kada nece nasa drzava a mozda i nju pokrenemo????? Meni je svejedno gde cemo se naci bitno je da odredimo mesec i datum i da nam to bude za ubuduce. Nesto sam razmisljala da bi dva dana bilo dovoljno i to da bude vikend recimo subota na nedelju. Treba se raspitati za smestaj a i putem foruma da vidimo koliko bi nas bilo da znamo radi organizacije i rezervacije. Bilo bi dobro da svako ko zna jos nekog jagodara povede ga sa sobom ukoliko ga to zanima. Verujem da kada se spoji nase znanje i iskustvo ima mnogi vocari da nam zavide na druzenju osecam da smo poseban sklop mi jagodari. Citajuci ovaj forum a citam kada god mogu i stare postove nigde nisam naisla na los komentar ili zavist. Nasa konkurencija treba da bude nasa snaga i drago mi je da sam clan foruma jagodara koji su iskreni i otvoreni za saradnju!

---------- Poruka napisana u 08:32 ---------- Prethodna poruka je at 08:23 ----------

 
Svaka cast kozlice, nek je sa srecom branje svim jagodarima pa i da se upozamo vec jednom. Odredite negde skup i cucemo se putem foruma.
 
Citajuci o prosirenjima meni je prosto krivo sto se ne mogu kao vi siriti.
Imam samo 20 Ari, a u planu mi je da dodjem do hektara.
Kada bi samo znali koliko kosta zakup zemljista kod mene ne bi mi verovali a tek kupovina.
Problem predstavlja i voda posto su kod nas bunari dosta duboki .
Cena po hektaru za voce na duzi period od 12g do 15g (prve cetri 400-600 posle cetvrte 800-1200 E )
Kada ides na kracu varijantu na par godina onda cena raste. Prodajna cena krece se od 100e pa navise po ARU i ni jedna nema bunar.
U planu mi je da se ove godine prosirim na jos 20ari sto se sorta tice samo ALBA,prva godina ekstremno krupna druga bas kako treba.
Kod mene ima par otkupljivaca ja dajem jednoj zeni Mariji trebalo bi da je zna @boomsytre, koja izvozi za Austriju.
Trenutna cena 155din za moj ovogodisnji sitan rod koji stize na kasikicu zbog loseg vremena.
Sto se tice udruzivanja to je najbolja stvar ne samo za jagodu nego za sve .
Sto se tice proslave i zabave uvek sam za .
A ovo vreme pravo BRITANSKO.
 
@dejan10,
zanima me koliko imas roda na 20 ari i kako si zadovoljan sortom Alba jer i ja razmisljam da nju posadim ako uspem da kupim zemlju nikako da se dogovorimo oko cene i kod nas je skupa.
 
Ja sam danas rezervisala 4000 sadnica klerija i marmolade.Za zemlju me malo zezaju valjda covjek sam sebi dize cijenu ne vidim drugog razloga.
Kod nas berba nije jos pocela nadam se najdalje za jedno sedmicu da bi trebala krenuti.

Citam vas vezano za kutijice sve mi se cini da je to kod nas malo jeftinije ja trenutno placam 1000(od 1 kg) komada 50 eura


Ljudi kidate li vi stalone?Veceras gledamo na nekim sadnicama ima po 5 -6 komada:sta:
 
Poslednja izmena:
Sto se tice Albe, uopste sorti jagoda i mene jako interesuje koliko ona moze da da po zivicu u knjizi pise do kilogram mada tamo pise svasta...meni i klery rodila fino ove godine, e sada da li ce izneti rod do kraja i kakva ce biti videcemo...zbog ovog vremena.Sto se tice stolona do sada sam ih i kidao, sada sam odustao pa cemo videti pojacao sam samo prihranu. Inace sam resio da napravim zivice i to dobre, frezirao medjured, razvukao stolone sada su na mekoj vlaznij zemlji bez korova. Posle berbe radicu prihranu fosfornim djubrivima i prskati protiv uskolisnih trava pa cemo videti nadam se da ce biti dobri zivici.
 
@kozlica
Na 20ari imam 8200 sadnica oko 5000 alba i 3000 kleri prosle godine sam imao 7600 kg prodatih jagoda
Sto se tice sorte alba daje i preko kilo u dobroj godini . Lako se bera a gajbe samo ispadaju iz reda.
Drugar sa frigo zivicima prosle godine je brao u proseku po zivicu 1.1 kg
Prosek po plodu mu je bio skoro 50g ove godine bice sigurno sitnija ali ce imati lep plod
Steta sto nema slika da se vidi kako izgledaju jer smo brali u cancice po 500g .Stavis 7,8 jagoda i vec puno cance
Sa klerijem nisam zadovoljan dosta cvetova i los april mesec pa plod bude dosta sitan i malo daje po zivicu do 700g maksimum
cuo sam da nekima radja i vise ali za mene je ALBA zakon
Zaboravio sam da kazem da sam sadio kontejnerske zelene sadnice i da sam zadovoljan
Ove godine vadim pa sadim ponovo ALBA ce biti jedina sorta kod mene
Mozda cu posaditi i MAYU koja ima iste karakteristike kao ALBA ako budem dosao do sadnica


---------- Poruka napisana u 11:27 ---------- Prethodna poruka je at 11:21 ----------

Slokacu gajbicu ALBE druga godina iz mog zasada
 
@ dejan 10

Cuo sam se sa gospodjom marijom sto izvozi za austriju ali nista se dalje nismo dogovarali, dosla je do mog kontakta i terba da se cujemo jos za neki dan ponovo mozda i ostvarimo neki vid saradnje, ako ima obostrana korist:ppozdrav:, a sto se tice zakupa zemlje i to ti nije skupo je r prosta racunica da je zakupis na 3-4 godine i da placas i po 1000e godisnje, ti sa jednog hektara beres od 20-35t jagoda, u najgoru ruku cena je oko 70-80 dinara, tako da ako sve to stavis na papir, isplati se potpuno da je zakupis, prodju 3 godine selis se na drugu parcelu i cao :haha:, ti za 3 godine das 3000e zakup ali zaradis minimu 30000e tako da se u svakom slucaju isplati jer ako ne das ti 1000 ne mozes ni da zaradis:ppozdrav:
 
Kad smo vec kod tog 3-4 godine bas me interesuje koliko dugo vam traje zasad jagoda? Meni je sad jedna parcela u trecoj godini i zali boze ulozenog u nju, dok je u prvoj godini rodila fino a u drugoj razbila...evo sada imam nekih 25 ari u prvoj godini koji su fantasticni videcemo koliki ce biti prinos ocekujem preko 5 tona od ovih 25 ari. A ova parcela u trecoj sa 20 ari ako naberem tonu ipo bicu zadovoljan. Prosle godine smo radili razredjivanje korenovih vratova pa se bojim da je to nije omelo jer je mnogo kasnije krenula sa vegetacijom nego ova nova. Takodje jos jedno pitanje ja se izvinjavam posto na njega negde na forumu vec postoji odgovor a ono glasi: kada je idealno vreme za sisanje jagode posle berbe? Primetio sam razliku u redovima odnosno parcelama u zavisnosti od perioda sisanja, takodje znam da nije dobro ni mnogo rano osisati je jer da drugi rod iste godine a sledece nema nista. Vasa misljenja i iskustva. Hvala.
 
Nazad
Vrh