Jagode-opšta tema

@kozlica
Imas na slici crnih cvetova to je verovatno od mraza . Vidi se razlika od ostecenog cveta i zdravog.
http://thumbnails41.imagebam.com/18680/45fe37186796709.jpg
Sledeci put ti saljem slike da vidis razliku

---------- Poruka napisana u 21:38 ---------- Prethodna poruka je at 21:37 ----------

Sa mojih cvetova
ZDRAV PLOD IZMRZAO I CVETOJED
 
Има ли неко фотографију да видимо како изгледа јагодин цветојед.
 
He hee hee , pa vjerovatno zbog toga sto je veoma visoka vlaga u zraku preko noci dok je zatvoren i zbog toga sto nema antikapajucu voliju pa kao kisa se saspe voda s najlona ujutro , pa i zbog toga sto jagoda kada zbog nekog razloga stane s rastom pocinje da trune i ima milion stvari.
 
Jagodin cvetojed (Anthonomus rubi)
Pored jagode napada malinu i kupinu. Odrasli insekti su dugi 2-4 mm, crne boje.
Ženka polaže jaja u cvetni pupoljak, a potom potom pravi zarez na cvetnoj dršci
koja se lomi, pa pupoljak vene i opada.
Suzbijanje: Vrši se primenom insekticida po pojavi cvetnih pupoljaka u
bokoru. Suzbijaju se imaga pre polaganja jaja, insekticidima na bazi fenitrotiona,
bifentrina, fosalona, cipermetrina....

ILI

Proizvođači jagode i maline redovno sprovode zaštitu u svojim zasadima protiv cvetojeda (Anthonomuus rubi) sa dva tretiranja odgovarajućim insekticidima - jedno pre cvetanja a drugo posle berbe. Tretiranja su namenjena za suzbijanje odraslih formi insekata, mada štete nanose njihove larve izjedajući cvetne pupoljke.

Međutim, proizvođači jagoda u svojim zasadima treba da prate i prisustvo jagodinog svrdlaša (Rhynchites germanicus). Ove male štetočine po veličini, ali po karakterističnim štetama koje prouzrokuju i koje mogu biti velike, zaslužuju posebnu pažnju.

Neki proizvođači simptome (štete), koje ostavljaju ovi mali stanovnici u njihovim zasadima, pripisuju nečem drugom pa dolazi do neodgovarajuće zaštite. Ovaj kratak tekst sadrži elemente za prepoznavanje štetočine i daje odgovor za njeno suzbijanje Odrastao svrdlaš je insekt zelenkastoplave boje, metalnog sjaja, veličine 2-3 mm. Rasprostranjen је u cеlој nаšој zеmlji do 1200m n/v., а pоrеd јаgоdе nаpаdа mаlinu i кupinu Za razliku od cvetojeda, štete čine samo odrasli insekti tko što ubodom u tkivo prekida sprovodne snopiće na lisnim i cvetnim pupoljcima zbg čega se ti delovi biljke sasušuju. U sasušeni deo ženka polaže jaja iz kojih se kroz 10 – 15 dana pile larve. Jedna ženka položi oko 250 jaja i uništi isto toliko mladih lisnih i cvetnih pupoljaka. Da bi ženka položila jedno jaje često napravi više uboda na više pupoljaka, pa i kada ima malu brojnost štetočina pričinjava velike štete. Pri većem napadu skoro svi bokori imaju sasušene vršne letoraste i onda smo suočeni sa katastrofalnim štetama. Jagodin svrdlaš živi 8-14 meseci, ima jednu generaciju gdišnje i prezimljava kao odrastao insekt.

Suzbijanje – Oštećenja se uočavaju krajem aprila i početkom maja meseca, pre cvetanja jagode, pa zato pre toga redovnim pregledom, moramo utvrditi prisustvo štetočine. Efikasno suzbijanje jagodinog svrdlaša je moguće samo u stadijumu odraslog insekta pre nego što nastanu štete, odgovarajućim insekticidima ( NURELL.-D, TONUS, FENITROTION, TIOCID, DECIS i dr.).
Pre tretiranja voditi računa o krajnim rokovima primene insekticida.


---------- Poruka napisana 27-04-12 u 21:33 ---------- Prethodna poruka je 26-04-12 at 21:59 ----------

Evo jos koja slika mojih jagoda sorte KLERI. Sledece slike bice kad plod sazri. Postavljajte i vase slike da gledamo lepotu naseg rada. Srecni vam poslovi jagodari! Da nam dospe uspesna berba 2012 ta!

@dejan10

dejane u pravu si. Danas sam pregledala ceo jagodnjak i ima na par mesta crnih cvetova koje sam otklonila ali mogu ti reci da je jagoda bas dobro procvetala i da jos cveta a krenuo je i plod. Hvala ti sto si mi ukazao na moje propuste.


adaf6c187213793.jpg
[/URL]
 
Poslednja izmena:
Ma uspeo sam, zasadio sam sve u utorak ali mi za sada nesto traljavo ide, mada je ovde do juce bila temperatura ispod 10 stepeni tek juce i danas malo krenulo toplo, tako da ocekujem da znam pravo stanje tek za nedelju dana, moje su u nekoj fazi sad kao one tvoje posle 5 dana sadnje ali mi smo imali i par dana -2 i od 12 dana imao sam 7 dana kisu, danas sam ih natopio dobro i sutra mi jos malo ostalo da zalijem i to im je pa cekamo da vidimo sta ce biti :haha:
 
Ja bi pitao jel netko imao neostecenih od mraza , kod mene je 98% PROPALO OD MRAZA ,sada vidim da negdje neki tera ponovo koji nije ostecen.
 
pa zar niko neratuje sa rutavom bubom kod mene je prava najezda danas prskao tonusom a spremam se verovatno na isti tretman i sutra temperatura iznad 20 C ih je izvukla iz zemlje pa ih sad ima kolko volis prvo mraz pa sad ova ofanziva bube valjda ce nesto biti i za branje
 
ma ratuje se nago šta. a što se tiče prskanja, ako hoćeš da se rešiš rutave bube možeš da poprskaš jedino TOTALOM. onda si je sigurno rešio :osmeh:
 
Poslednja izmena od urednika:
Ljudi , danas sam se iznenadio , kad sam dosao u jagode cvjeta ko u prici a treca godina jagoda , vec su se bile rascvjetale ali ih mraz stukao do temelja , pa sam mislio da nece vise nista da bude , sad kad sam dosao one ponovo rascvjetale a ima jos duplo vise cvjeta , dali se to jos ikome dogodilo.
Zanima me kada vrsite zastitu od trulezi , cuo sam da treba sada da se sprica dok cvjetaju , a ne kad se formira plod , kazu da je tada vec kasno , dali je to istina ?
 
@sopot
Da li i dalje drzis agril ili sklanjas?
@mojalovaa
Ja sam prosle godine prskao sa signumom u cvetu i imao sam trulezi, a ove godine sam isao sa swicom kada je precvetala tj. kada je zametnula rod pa cemo videti.
 
vladam,
drzim jos uvek jer imam cvetova. Skidam svako jutro i vracam uvece.
Ako si prskao 2x switchom ne bi trebalo da imas problema, ali spremi teldor za berbu
 
Nazad
Vrh