PDA

View Full Version : Bolesti ovaca

Advertisement

Strane : [1] 2 3 4 5 6

djura
02-02-09, 20:06
treba mi savet svih koji ste na forumu
pre 15 dana imao sam uginuće ovce simptomi su bili sledeći : prvo prilikom disanja čuje se zvuk kao kad ste prehlađeni i promukli tkz krkljanje , zatim prestanak uzimanja hrane i vode ,onda nadimanje stomaka uz jake napone kao pri jagnjenju. Nakon toga počinje sa dezorejentacijom u prostoru, počinje sa kočenjem vilice pojavljuje se zadebljanje na vratu i gotovo ovci postaje nemoguće da jede i guta. Smrt nastupa vrlo brzo, naime od prvih simtoma do smrti nije prošlo više od 12 sati. Veterinar je bio ,nije znao šta se dešava dao joj je injekciju zalio je , a ona je uginula 4 sata nakon intervencije. Danas se ponovila situacija sa drugom ovcom koja se jutros ojagnjila.Pozvao sam drugog veterinara koji joj je dao antibiotik zalio pregledao da možda nije ostala posteljica ( sve je ok ).Konstatovao je da je burag stao , ovca nema tempraturu , sve vreme škrguće zubima . Takođe je primetio zadebljanje na vratu .
napomena : ovce su vakcinisane 20. decembra sa Ivermektnom-s. Sve su visoko gravidne i nalaze se u izuzetnoj kondiciji Sem nekolliko koje su starije ostale su sve stare oko 5 godina. Ova što je prva uginula imala je 3 god , a druga 2 god. Danas sam im dao Distol protiv metilja iako nemaju nikakavih simtoma ali čisto da mi savest bude mirna.
Uslovi držanja su odlični imam tri nezaavisna objekta , imaju dobru pašu , dobro seno , žitarice.Simptomi se pojave naglo,pre toga ovce su bile potpuno normalne, obe su normalno jele ujutru tog dana.
Prosto ne znam šta se dešava ,zato molim svakoga ko mi može nekako pomoći. Veterinari iz mog kraja ne znaju šta je uzrok , ako neko zna nek mi javi ili predloži šta da radim dalje

brundalo
02-02-09, 20:18
@ djura hitno javi i ostale simptome. Pritisni to zadebljanje na vrati i vidi dali šušti pod pritiskom. dali je ta ovca pobacila ili se ojanjila. daj sta vise simptoma knjiga mi je ovdi otvorena i ima vec par bolesti sa takvim simptomima da to sta prije vidimo sta je. Znaci trk u stalu i pogledaj sta je sa blagom odvaja li se koja, dali se vrte u krug dali imaju iscjedak iz nosa. Pazi HITNO JE

djura
02-02-09, 22:09
Ojagnjila se i sve je bilo normalno, jagnje je živahno posisalo kolostrum . Bilo je sa majkom do 14 h danas kasnije je majka legla i više nije mogla da ustaje. Uginula je oko 18h, nosio sam se mišlju da je pre toga zakoljem i skratim joj muke , ali odustao sam jer ću probati da je sutra otvorim pogledam jetru ,pluća ... Sa ostalim ovcama sve je ok. Ne vrti se nijedna u krug , nema iscedatka iz nosa, ali najviše me užasava pomisao da nisu postojali ama nikakvi simptomi bilo kakve bolesti . Moja porodica i ja dosta provodimo vremena ne samo radeći oko ovaca već i posmatrajući ponašanje jer znam da se nataj način sve može preventivno sprečiti ...

Šošara
02-02-09, 22:15
Ovako naglo ispoljavanje bolesti tj simptoma se zove perakutni,akutni tok.Sto znaci veoma brzo ispoljavanje i nastupanje bolesti a u ovom slucaju i uginuca.

Kada budes radio obdukciju obavezno pozovi DOKTORA veterine i bilo bi dobro ako bi taj dok. bio jos ovcarski nastrojen(da je vise posvecen bolestima ovaca).

djura
02-02-09, 22:15
kada dođe do lošijeg stanja i gubitka ravnoteže oči su potpuno zamućene i reguje samo na zvuk, to sam primetio jer je reagovala na jagnje. nekih sat vremena pred smrt izlazila je pena na usta ali ne mnogo. Popodne negde oko 15h pokušali smo da je zalijemo ponovo ali tečnost nije mogla da se spusti niz vrat zbog otoka , sve je povratila. Postoji institut za veterinu u Kraljevu koje nije mnogo daleko od Guče , da li da odnesem leš sutra !!?

Šošara
02-02-09, 22:20
Najbolja varijanta.
Prvo ih nazovi tf da vidis kad ce da te prime ili mozda izadju oni na teren.

brundalo
02-02-09, 22:23
Najbolja varijanta.
Prvo ih nazovi tf da vidis kad ce da te prime ili mozda izadju oni na teren.

Obavezno a veceras ga stavi na hladno da usporis proces raspadanja. I zapamti imat ces samo trosak transporta a ostalo su oni zakonski duzni napravit. Imaj rukavice i zastitno odijelo na sebi jer ako se radi o tim bolestima to su zoonoze a one su opasne i za covjeka

djura
02-02-09, 22:25
nisam imao uginuća ovaca do sada, čak i vrlo retko uginuća jaganjaca između ostalog što vodim evidencije o ovcama kroz neke liste koje sam pravio ( nisu matične knjige ali imam kroz njih sve informacije čak i sa umetnutim slikama svih ovaca), e da ovaj drugi veterinar je posumnjao da je možda mali metilj kako on kaže i zato sam danas odmah dao tabletu distola svim ovcama

djura
02-02-09, 22:31
tri godine unazad ovlašćeni veterinari uzimali su uzorke krvi gde se ispitivalo na tri vrste bolesti ( jedna od bolesti je bruceloza ) i sve analize su bile negativne.

banatski
02-02-09, 22:33
kada dođe do lošijeg stanja i gubitka ravnoteže oči su potpuno zamućene i reguje samo na zvuk, to sam primetio jer je reagovala na jagnje. nekih sat vremena pred smrt izlazila je pena na usta ali ne mnogo. Popodne negde oko 15h pokušali smo da je zalijemo ponovo ali tečnost nije mogla da se spusti niz vrat zbog otoka , sve je povratila. Postoji institut za veterinu u Kraljevu koje nije mnogo daleko od Guče , da li da odnesem leš sutra !!?

Ako je u pitanju zarazno oboljenje, ni u kom slucaju nemoj les nikuda nositi, samo ostale zdrave zivotinje drzi podalje. Obavesti veterinara ili vet. inspektora.
Napominjem da nisam strucnjak, ali ovce sam drzao za sopstvene potrebe (desetak kom.) do pre godinu dana, tako da znam ponesto. Jesi li siguran da se ove sto su uginule, nisu nekako mogle otrovati?!

brundalo
02-02-09, 22:39
tri godine unazad ovlašćeni veterinari uzimali su uzorke krvi gde se ispitivalo na tri vrste bolesti ( jedna od bolesti je bruceloza ) i sve analize su bile negativne.

Prijatelju to treba ispitat 2 puta godisnje odnosno svakih 6 miseci uzet krv ovnovima. Nego posto su ovce i koze prvi rodjaci imas u bolestima moj post o listeriozi pa ga pogledaj. Po svemu mi se cini da je najbliza listerioza ali ovako napamet govorit ne mogu. Najbolje ti je da dodje veterinar uzme krv a mozes i ti ako znas uz sve mjere predostroznosti i odneses tamo a les obavezno ako ga ti neces transportirat dobro izoliranog zapalit nikako zakopavat. ali veterinari moraju doci. >:({
nek ti je sa srecom i dao bog da nije nista ozbiljno

tea
04-02-09, 12:30
bok svima! >:D ja sam tea i nova sam na forumu! imam 30 ovaca i jedan problem kod njih je to što im je vuna poćela ispadati, ali im je poćela nova vuna rasti. je li moguće da se ovce linjaju ili je to možda posljedica neke bolesti? ^-^ ispod vune sam im čak našla male bubice ( tzv.pauš). ako netko nešto zna o tome molim da mi da savijet da znam o čemu se radi! >:({

Šošara
04-02-09, 16:41
@Tea
Dobro nam dosla na forum.Drago mi je da imamo i zenskog clana ekipe. >:D

Malo opsirnije opisi simptome opadanja vune:
1)da li sama vuna opada i kako-da li na pecate na pojedinim delovima tela ili po celom telu.
2)da li ovce same sebi skidaju-cupaju-jedu vunu ili jedne drugima.
3)da li su ta mesta bez vune ogolela do koze(kakva je koza na tom mestu ako je gola) ili ima malo stare vune-tj one koja je spala.
4)kakve su to male bubice-kolike i kakvog oblika jer ekto-parazita ima vise.

Najbolje je da vidimo slike ako moze i to ovce i bubice.
U prethodnim postovima sam pisao o lekovima za ekto parazite koji se primenjuju injekciono i koji se primenjuju prskanjem odn. kupanjem.
Spadanje vune moze biti i nedostatak nekih mineralnih materija u hrani a moze biti izazvano ekto-parazitima.

toni
04-02-09, 17:33
pazi moe to bit suga(tribale bi bit i kraste),gljivice ili te tvoje pausi ili dlakojedi
_________________________________________________P ost Merge: 1233765266________________________________________ _________
brundalo sta bi sa šugom. kako ljecis??

djura
04-02-09, 19:06
da nastavim onu moju priču : odneo sam uginulu ovcu u institut za veterinu u Kraljevo.Radiće obdukciju i neke dodatne analize pa će do kraja nedelje biti gotovi rezultati . Veteinar u uputu je naznačio da moram ja kao vlasnik da snosim troškove tansporta i analize, inače čak nije hteo ni uput da mi donese nego sam morao da idem u Čačak. Toliko o službi koja treba da bude nama na usluzi , ali izgleda da mi postojimo za njih !!!
_________________________________________________P ost Merge: 1233771730________________________________________ _________
da ubacim još neke nove momente :
- prvo jedan lep , baš kada sam se vratio iz Kraljeva uđem u štalu i baš zateknem dvisku kako se jagnji jedno muško i jedno žensko
- uđem u drugi objekat gde su ostale ovce koje će se jagnjiti tek za 30 dana i primetim kod jedne dviske crvenu lopticu kako izlazi zante već gde. Uhvatim je kad ono krenula da izbacuje matericu. Pošto su veterinari u mom kraju nestručni operm ruke dobro uzmem mlake vode operem matericu i vratim je unutra. Odvojim dvisku u poseban boks , jede normalno ponaša se normalno. Do jagnjenja ima po evidenciji još 23 dana. Šta će biti videćemo.

brundalo
04-02-09, 19:22
pazi moe to bit suga(tribale bi bit i kraste),gljivice ili te tvoje pausi ili dlakojedi
_________________________________________________P ost Merge: 1233765266________________________________________ _________
brundalo sta bi sa šugom. kako ljecis??

Bila je suga i poduzete mjere su urodile ili ce urodit plodom. Iz stale za koze izbacena sva stara stelja i spaljena, stala dezinficirana, koze poprskane i sad je u redu, bilo mje pausi i krpelja, ma svakakve gamadi se nakotilo. Ovce i janjad su pospricani i zasad je sve ok. Naravno za 15-ak dana jos jednom i nadn se da cebit sve u redu. >:({
_________________________________________________P ost Merge: 1233772201________________________________________ _________

bok svima! >:D ja sam tea i nova sam na forumu! imam 30 ovaca i jedan problem kod njih je to što im je vuna poćela ispadati, ali im je poćela nova vuna rasti. je li moguće da se ovce linjaju ili je to možda posljedica neke bolesti? ^-^ ispod vune sam im čak našla male bubice ( tzv.pauš). ako netko nešto zna o tome molim da mi da savijet da znam o čemu se radi! >:({

Tea dobro dosla na forum a nadan se da ces tu i ostat. Sta se tice ovog tvog problema Sosara ti je sve opisa i napisa. Ja bih samo doda da bi bilo dobro da nan opises odakle dolazis, ovo pitam iz razloga sta bi tija znat koje je klimatsko podrucje gdje drzis ovce. Na taj nacin bi puno olaksala pronalazenje odgovora. Ne brini i meni se to prije dosta godina godina dogadjalo ali je ispalo da je bila kriva neadkvatna prehrana. zato ne boj se "izjadaj" nan se i pomoci cemo ti, a zauzvrat trazimo redovno prisustvo na forumu i aktivno ucesce he he. Sta nas je vise to bolje a necu spominjat da si nan kao zensko ulipsala forum. Pozdrav >:({
_________________________________________________P ost Merge: 1233772747________________________________________ _________
@ djura samo naprid. Htio san se vratit na onaj problem sa uginucem. Morat cete vi poljoprivrednici u Srbiji izvrsit pritisak prema gore radi tih troskova. Naime ako se radi o takvim stvarima u nas u Hr se te stvari moraju napravit od strane ovlastenih osoba (veterinara) potpuno besplatno i oni su po službenoj duznosti DUZNI izac na teren. Inace mi smo prije par godina po uzoru na humanu medicinu morali izabrat i veterinara koji ce nan lijecit blago. Zato djura drz se unatoc rezultatima obdukcije. >:({ >:({

tea
04-02-09, 20:32
hvala na dobrodošlici! 8)
prilikom kupnje ovaca nisam primjetila nedostatke na vuni.dolaskom u moju štalu(novu,ne korištenu) nakon 10-15 dana primjetila sam ispadanje vune po kičmi i vratu,na nekim jedeinkama. sada nakon 2 mjeseca im je počela rasti zdrava i nova vuna. nametnike koje sam pronašla odnjela sam veterinaru i on je ustanovio da je to pauš(nametnik koji pije ovčju krv) i ovčja uš. koža im je čista i nema znakova šuge. probala sam čupat vunu ali ne ide,dakle,vuna sama pada i odvaja se postepeno u krpama. znala sam vidjeti ovce dok su na paši da žvaću komadiće vune. kod kupnje ovaca primjetila sam da su ovce lizale cigle sa stare kuće,kada su došle kod mene u svakom boxu je bio kolut soli. pojele su je u roku od 2 tjedna. da li tako nagla promjena (transport,puno bolja prehrana,nova štala...)može utjecati na ispadanje vune?

brundalo
04-02-09, 20:50
hvala na dobrodošlici! 8)
prilikom kupnje ovaca nisam primjetila nedostatke na vuni.dolaskom u moju štalu(novu,ne korištenu) nakon 10-15 dana primjetila sam ispadanje vune po kičmi i vratu,na nekim jedeinkama. sada nakon 2 mjeseca im je počela rasti zdrava i nova vuna. nametnike koje sam pronašla odnjela sam veterinaru i on je ustanovio da je to pauš(nametnik koji pije ovčju krv) i ovčja uš. koža im je čista i nema znakova šuge. probala sam čupat vunu ali ne ide,dakle,vuna sama pada i odvaja se postepeno u krpama. znala sam vidjeti ovce dok su na paši da žvaću komadiće vune. kod kupnje ovaca primjetila sam da su ovce lizale cigle sa stare kuće,kada su došle kod mene u svakom boxu je bio kolut soli. pojele su je u roku od 2 tjedna. da li tako nagla promjena (transport,puno bolja prehrana,nova štala...)može utjecati na ispadanje vune?

poboljsana ishrana ne moze uticat na ispadanje vune. medjutim imaju li te ovce peruti? da li se inenzivno cesu? Dali su razdrazene? Nemirne? dali skrgutaju zubima? jer ima jos koznoh bolesti osim suge a to su Grebež (scrapie) i Malofagoza (pausljivost).
sta se tice ishrane sta te tvoje beke jedu? I na koncu konca koje su pasmine? E i jos jedna stvar koja moze izgledat smijesno ali nije budi sigurna. Dali su te ovce bile osisane kad si ih uzela? I jos jedno pitanje (izvini na dosadi) Sta im sluzi za stelju i koliko cesto postavljas novu stelju? >:({

tea
04-02-09, 21:15
njihova koža je čista. zaboravila sam reći da si znaju češati vratove gurajući glavu između dasaka. nisu razdražene niti nemirne. nisam primjetila da škrguću zubima. moje beke imaju mix meni. svaki dan dobe sijeno,jedu posije,kukuruz,zob i ječam. pasmina je romanovska. nije smiješno pitanje jer sam i ja o tome razmišljala,nisu bile ošišane i to pretpostavljam,duže vrijeme. sada su na toploj stelji od zobene slame. stavljam je po potrebi svaka 2-3 dana.

brundalo
04-02-09, 21:25
njihova koža je čista. zaboravila sam reći da si znaju češati vratove gurajući glavu između dasaka. nisu razdražene niti nemirne. nisam primjetila da škrguću zubima. moje beke imaju mix meni. svaki dan dobe sijeno,jedu posije,kukuruz,zob i ječam. pasmina je romanovska. nije smiješno pitanje jer sam i ja o tome razmišljala,nisu bile ošišane i to pretpostavljam,duže vrijeme. sada su na toploj stelji od zobene slame. stavljam je po potrebi svaka 2-3 dana.

Nista ti ne brini. meni su ljudi na ovom forumu puno pomogli pa cu i ja tebi. romanovska je sklona tome. a jos ako nije bila osisana... Za svaki slucaj uzmi u vet apoteci Tactic i napravi mjesavinu i dobro ih naspricaj i to tako da ih spricas a u isto vrime rukom prelazis preko vune u suprotnom smjeru ode repa prema glavi. Jedino pogledaj jos da ti u stali nije prevlazno i to bi bilo to. Cim zatopli dobro ih osisaj i naspricaj tacticom i nece bit frke. Inace kako tebi ide sa janjenjem? i dali je stado iz maticnog uzgoja?

tea
04-02-09, 22:22
hvala ti na savjetima! čovjeku puno znači kad ti netko hoće pomoć,makar ima puno ljudi koji samo trkeljaju gluposti i misle da sve znaju,a znaju drek! imala sam ja u planu na proljeće ošišat sve ovce okupati i dezinficirat štalu! stado mi je osnovno. janjenje prolazi relativno o.k. imala sam par uginuća, ali zato što su janjci bili jako slabi i ne razvijeni.

brundalo
04-02-09, 22:43
hvala ti na savjetima! čovjeku puno znači kad ti netko hoće pomoć,makar ima puno ljudi koji samo trkeljaju gluposti i misle da sve znaju,a znaju drek! imala sam ja u planu na proljeće ošišat sve ovce okupati i dezinficirat štalu! stado mi je osnovno. janjenje prolazi relativno o.k. imala sam par uginuća, ali zato što su janjci bili jako slabi i ne razvijeni.

tribala si ovce malo bolje hranit zadnjih 45 dana graviditeta. Pojacat koncentrat... i obavezno mjesec dana pred janjenje dati selen sa vitaminima AD3E. oboje se daje u inekcijama. Inace stalu mozes dezinficirat vapnom ili naprskat tim tacticom ali obavezno prije toga izvadit kompletnu stelju vani. Ovo o ishrani ovaca i koza imas i ovdi na forumu...pisali mi na veliko o tome a i jos cemo. Pretrazi cili forum imas skoro sve i svega smo se dotakli... >:({

tea
04-02-09, 22:53
dala sam im vitamin AD3E,tokoselen i tardomiocel(2 puta). p.s. živim u okolici zagreba! sigurno da ću ostat član foruma,a sada odoh na spavanac ::),pa se sutra čujemo!

brundalo
04-02-09, 22:56
dala sam im vitamin AD3E,tokoselen i tardomiocel(2 puta). p.s. živim u okolici zagreba! sigurno da ću ostat član foruma,a sada odoh na spavanac ::),pa se sutra čujemo!

a laku noc..ali imas jos jednu caku a to je kakve su ti ovce usle u pripust i dali im je ovan u rodu. Ali o tome iducih dana. laku noc i tebi

Šošara
04-02-09, 22:59
@ Djuro

Mi stocari i sluzimo vetrinarma(bez uvrede) da bi mogli da voze dzipove a mi lade i yugice.Za vecinu njih mi smo samo sredstvo za punjenje novcanika a ne korisnici njihovih usluga koje je muka naterala na to.Kamo srece da ih srecemo u kafani a ne u stali.

Sto se tice dviske i onoga sto joj je ispalo iz vagine to se zove jos i prolapsus vagine.Javlja se usled velikog pritiska ploda na cervikalni kanal i vaginu i u tom slucaju vagina prolabira tj narodno receno potrgne se.Nije nista opasno,dobro si uradio sve oko vracanja samo nemoj da te iznenedi da se to jos koji put ponovi.Obicno se desi kada ovca lezi,jer je tada pritisak najveci.A kada ustane moze i samo da se vrati u zavisnosti koliko je ispalo.
U slucaju da veoma cesto i mnogo ispada najbolje je da veterinar usije vaginu sa tzv.duvan-kesinim savom.Koji se skida kada se pocne jagnjiti.To je zbog higijene i da se ne iskompilikuje kod veceg ispadanja.
Posle jagnjenja se sve samo od sebe vraca u normalu.
Nemoj da se iznenadis jedincetu jako krupnom ili dvojkama ili trojkama.

brundalo
04-02-09, 23:05
@ Djuro

Mi stocari i sluzimo vetrinarma(bez uvrede) da bi mogli da voze dzipove a mi lade i yugice.Za vecinu njih mi smo samo sredstvo za punjenje novcanika a ne korisnici njihovih usluga koje je muka naterala na to.Kamo srece da ih srecemo u kafani a ne u stali.

Sto se tice dviske i onoga sto joj je ispalo iz vagine to se zove jos i prolapsus vagine.Javlja se usled velikog pritiska ploda na cervikalni kanal i vaginu i u tom slucaju vagina prolabira tj narodno receno potrgne se.Nije nista opasno,dobro si uradio sve oko vracanja samo nemoj da te iznenedi da se to jos koji put ponovi.Obicno se desi kada ovca lezi,jer je tada pritisak najveci.A kada ustane moze i samo da se vrati u zavisnosti koliko je ispalo.
U slucaju da veoma cesto i mnogo ispada najbolje je da veterinar usije vaginu sa tzv.duvan-kesinim savom.Koji se skida kada se pocne jagnjiti.To je zbog higijene i da se ne iskompilikuje kod veceg ispadanja.
Posle jagnjenja se sve samo od sebe vraca u normalu.
Nemoj da se iznenadis jedincetu jako krupnom ili dvojkama ili trojkama.

ajde decko objasni taj sav malo poblize i ako imas koju sliku ili skicu naime ja iman poribor za prvu pomoc i medicinske sestre ovdi a veterinar je u Zd i dok on dodje odnija vrag sve.......moze doc tek sutra dan od kad ga pozoven >:({

siks
04-02-09, 23:22
I sta raditi sa takvom ovcom,(IMAM I JA SLUCAJ)Cuvati dalje ili u rashod. {"{": ":":{

Šošara
04-02-09, 23:32
Evo ovako sto jednostavnije da objasnim.Poksao sam na netu naci neku sliku ali za sad nista kriju svoj zanat.Pa cu to recima da ucinim.
Taj sav kako i sam naziv kaze lici na sav koji je na kesi za duvan tj starinske kese za dukate i slicno.
Ovaj sav je kruznog toka tj sije se u krug oko vagine da bi se konac kada se stegne smanjio otvor same vagine.Nikada se ne steze do kraja da bi ovca/koza mogla nesmetano urinirati.
Sivenje se pocinje malo dalje od klitorisa-resice vagine i ide u krug po usminama(prvi bod iglom ide sa unutrasnje strane usmine i sledeci sa spoljasnje i tako redom naizmenicno a zadnji bod kao i prvi da se zavrsi sa unutrasnje strane usmine) sve do druge strane,onda se konac veze na masnu ili cvor ali tako da ostane manji otvor za uriniranje.
Kod zahvata sivenja ovcu obori tako da lezi na ledjima sa nogama u vis.Obavezno dobro drzati ovcu za zadnje noge i da se sto manje rita.
Kada pocne jagnjenje onda se skida sav tako sto se konac odsece na cvoru i izvuce u celosti.Jednostavno povuci.

Od pribora je potrebna savijena igla moze i oblika C ili S svejedno i konac hirurski.
Idealna zamena za hirurski konac je beli konac kojim su prosiveni dzakovi koncentrata.Taj konac se pre upotrebe samo dobro iskuva i to je to.
_________________________________________________P ost je spojen: Wed Feb 4 23:38:08 2009______________________________________________ ___

I sta raditi sa takvom ovcom,(IMAM I JA SLUCAJ)Cuvati dalje ili u rashod. {"{": ":":{

Kod mene je pre nekoliko godina jedna imala isto prolapsus vagine i vracao sam nekoliko dana i na kraju usio.
Nosila je trojke i nije ni cudo sto je se potrzala.
Sledece jagnjenje je nosila dvojke bez problema kao i jagnjenje pre trojki kad su bile dvojke.Samo je u 1. jagnjenju ojagnjila 1 jagnje ostalo sve 2 i 3.
Iskljucena je zbog starosti.

tea
05-02-09, 12:42
brundalo,pitao si me kakve su mi ovce ušle u pripust i da li im je ovan u rodu. ovce su bile bređe kada sam ih kupila. sada će se pariti sa mojim ovnom koji im nije u rodu,tako da ću ostaviti ženke koje koje su se sada ojanjile da povećam stado. imam i jedno pitanje,koja je najbolja solucija da mi ovan popari ovce u što kraćem periodu da mi se janjenje ne razvlaći po 2 mjeseca,ali da parenje ide prirodnim putem,dakle bez spužvica za poticanje tjeranja? >:({ >:({

brundalo
05-02-09, 13:07
brundalo,pitao si me kakve su mi ovce ušle u pripust i da li im je ovan u rodu. ovce su bile bređe kada sam ih kupila. sada će se pariti sa mojim ovnom koji im nije u rodu,tako da ću ostaviti ženke koje koje su se sada ojanjile da povećam stado. imam i jedno pitanje,koja je najbolja solucija da mi ovan popari ovce u što kraćem periodu da mi se janjenje ne razvlaći po 2 mjeseca,ali da parenje ide prirodnim putem,dakle bez spužvica za poticanje tjeranja? >:({ >:({

Mjesec dana pred tjeranje lipo kupi ovcama razi ili razene prekrupe(šrota) i time nadohranjuj ovce recimo u pocetku po 100 grama ujutro i uvecer pa nakon 2 sedmice dodji na 500 grama dnevno. Ovan ti mora bit odvojen od ovaca ali da ga vide i da ga mogu namirisat. Njega isto tako dobro hrani i cak bolje nego njih he he. Inace imas negdi na forumu pa nadji temu o ishrani prije pripusta. Sta se tice prihrane prije pripusta to ti se zove flushing. Normalna stvar da ces prije flasinga ovce tretirat antiparaziticima i tek onda ostalo....Ova metoda se pokazala najboljom prirodnom metodom za postizanje koliko toliko sinkroniziranog estrusa. znaci ovce bi ti tribale dobit svaka bar 5-6 kg da bi se normalno mrkale. Ne smiju uc predebele u sezonu mrkanja jer onda ti se nece mrkat a imat ces i problema na janjenju. O ishrani i nacinu ishrane i pripremi za pripust bit ce jos rijeci ovdi ne boj se.... >:({
_________________________________________________P ost je spojen: 1233836310________________________________________ _________

Evo ovako sto jednostavnije da objasnim.Poksao sam na netu naci neku sliku ali za sad nista kriju svoj zanat.Pa cu to recima da ucinim.
Taj sav kako i sam naziv kaze lici na sav koji je na kesi za duvan tj starinske kese za dukate i slicno.
Ovaj sav je kruznog toka tj sije se u krug oko vagine da bi se konac kada se stegne smanjio otvor same vagine.Nikada se ne steze do kraja da bi ovca/koza mogla nesmetano urinirati.
Sivenje se pocinje malo dalje od klitorisa-resice vagine i ide u krug po usminama(prvi bod iglom ide sa unutrasnje strane usmine i sledeci sa spoljasnje i tako redom naizmenicno a zadnji bod kao i prvi da se zavrsi sa unutrasnje strane usmine) sve do druge strane,onda se konac veze na masnu ili cvor ali tako da ostane manji otvor za uriniranje.
Kod zahvata sivenja ovcu obori tako da lezi na ledjima sa nogama u vis.Obavezno dobro drzati ovcu za zadnje noge i da se sto manje rita.
Kada pocne jagnjenje onda se skida sav tako sto se konac odsece na cvoru i izvuce u celosti.Jednostavno povuci.

Od pribora je potrebna savijena igla moze i oblika C ili S svejedno i konac hirurski.
Idealna zamena za hirurski konac je beli konac kojim su prosiveni dzakovi koncentrata.Taj konac se pre upotrebe samo dobro iskuva i to je to.
_________________________________________________P ost je spojen: Wed Feb 4 23:38:08 2009______________________________________________ ___

Kod mene je pre nekoliko godina jedna imala isto prolapsus vagine i vracao sam nekoliko dana i na kraju usio.
Nosila je trojke i nije ni cudo sto je se potrzala.
Sledece jagnjenje je nosila dvojke bez problema kao i jagnjenje pre trojki kad su bile dvojke.Samo je u 1. jagnjenju ojagnjila 1 jagnje ostalo sve 2 i 3.
Iskljucena je zbog starosti.

Poznata je cinjenica da se taj poremecaj provaljivanja maternice desava u mesnih i teskih pasmina ovaca koje se ne krecu puno zato bi bilo dobro da ma kakve bile vremenske (ne) prilike ovca bude bar 2-3 sata dnevno makar u ispustu ako ne moze na pasu..onako da bar protegne noge. Inace struka preporucuje takvu ovcu eliminirati iz priploda, radi navodne genetske uvjetovanosti toga. Ja san misljenja da ako se ovca dovoljno krece taj problem se moze izbjec. Ja san do sad samo jednom imao taj problem i ovca mi je uginula. Razmisljajuci o tome danas vidim da se ta ovca skoro pa i nije kretala a i mater joj je koliko ja znan imala taj problem...(mater san joj bija kupija par godina prije toga) Uglavnom nakon eliminacije te 2 ovce nikad vise nisan ima takvih problema

dudovcanin
05-02-09, 13:19
Brundalo, Tea
nemojte o tim ljubavnim pripremama u "bolesnoj" temi. >:D

brundalo
05-02-09, 13:22
sorry decko u pravu si ima tema za te stvari :D :D >:({ >:({

djura
05-02-09, 19:42
Šošara , analiza ti je potpuno tačna . Desilo se danas ponovo i isto sam uradio . Dviska normalno jede pije vodu mokri .... Pošto kažeš da ne mora da znači da će se to ponoviti onda ću je ako sve bude u redu ostaviti jer potiče od majke koja uvek daje dvojke i izuzetna je majka. Ovako detaljan opis ušivanja me odvraćuje od ideje da dozvolim veterinaru da to radi , lakše bi pristao da to nisam znao !!!!

Šošara
05-02-09, 21:24
@Djuro
Ne znam da li si citao post kada sam poceo pisati na forumu i kada me je istrazni sudija Brundalo ispitao sta sam po struci.Da ponovim tadasnji odgovor vet. tahnicar i inzenjer stocarstva u jednoj osobi.Jos i profi ovcar uz tu skolsku spremu.
Tako da cu uprkos svom skromnom znanju i iskustvu pomoci koliko mogu.

@Brundalo
Moje su ovce u intenzivnom nacinu drzanja sto znaci na jaslama stalno a slucaj sa prolapsusom sam imao samo kod te jedne jedine ovce i vise nikada ni pre ni posle toga.Cak ni njene cerke nisu imale takvih problema kao ni majka njena.Znaci moze a ne mora da bude genetski uslovljeno.Slucaj do slucaja i splet datih okolnosti.

djura
05-02-09, 22:11
Jedno pitanje , obzirom da sam pre par dana ovcama davao distol i da bi ih lakše hvatao bile su sabijene u boksu ( njih 30 kom), da nije možda i to još jedan od spleta okolnosti.
Jer to profi znači da samo živiš od ovčarstava ? Ako je odgovor da onda si ti za mene najkompetentniji za tu oblast .

popovic
05-02-09, 22:46
Brundalo i Sosara su Doktori nauka , sto se tice ovcarstva. >:({
_________________________________________________P ost je spojen: 1233871195________________________________________ _________
Tea , Dobro nam dosla!

Šošara
05-02-09, 23:58
@Djuro
Odgovor na to pitanje je moze da bude a ne mora da znaci.Sve zavisi koliko su se gurale u tom cosku i kako si ih hvatao itd itd.
Vec ti rekoh to mi je struka i profesija.Spojio sam lepo i korisno.Ovce gajim jer to volim i to mi je egzistencija,pored ovaca imam i kupinu na 20 ari(dopuna budzeta),i gajim i izvorne Šarplanince iz ljubavi,volim i traktore i mehanizaciju i sve sto vole mladi.
Ovcarsto je profi jer se bavim proizvodnjom priplodnog podmlatka rase Virtemberg.I posto ne volim sam sebe da hvalim reci cu samo da sam u dobroj meri direktno i indirektno na teritoriji moje a i susednih opstina popravio-oplemenio rasni sastav razlicitih sojeva pramenki.

@Popovicu
Hvala na unapredjenju.
PS nemoj nas mnogo hvaliti da se ne pokvarimo.

brundalo
06-02-09, 13:17
Brundalo i Sosara su Doktori nauka , sto se tice ovcarstva. >:({
_________________________________________________P ost je spojen: 1233871195________________________________________ _________
Tea , Dobro nam dosla!

Nemoj nas puno hvalit da se ne pokvarimo he he. Tako sad znamo sa sigurnoscu da na ovom forumu kolege šošara, vla i ja zivimo iskljucivo od ovaca/koza i da smo profesionalci. Ako ima jos ko nek se javi..oprostite ako sam koga zaboravija.. Kao sto šošara dopunski ima svoj posao tako imam i ja u jesensko/zimskoj sezoni bavim se ulovom liganja.. ali i to samo ako ima vrimena. >:({ >:({

djura
06-02-09, 17:37
da se zana imam i ja 15 ari kupina ali ove godine glavne pare sam zaradio od jagnjića, od kupina bilo je kao osrednji đeparac

Šošara
06-02-09, 21:42
@Brundalo
Mozda samo nas 3 smemo da "priznamo" za ovce. :lol:

@Djuro
2008. niko se od kupine nije obogatio.Bilo bi dobro da otvorimo temu o kupinama na vocarskom delu.Bice i tu zaniljivih stvari i razmene iskustava.

brundalo
06-02-09, 22:16
@Brundalo
Mozda samo nas 3 smemo da "priznamo" za ovce. :lol:

Prijatelju kako god ko tumacija ja san ponosan na to kojim se poslom bavim :lol:
Salu na stranu bilo bi bolje da nas je vise

Velimir
07-02-09, 23:29
Pomaze vam Bog dobri narode, >:({
imam problem sa jednom ovcom. Pitanje je dana ili mozda i sata kad ce se ojagnjiti. Problem je sa vimenom tj. jednom sisom. Vime je veliko i vec potpuno naliveno, jedna sisa je dobra, mekana i puna mleka. Ova druga sisa kao da ima neku zilu koja prolazi kroz sredinu i ta sisa je nekako prazna. Pretpostavljam da je neka upala po sredi, sta vi kazete? Nije joj prva laktacija. Kupio sam je prosle zime sa jagnjadima. Tad joj je vime bilo nepravilno, jedna sisa veca od druge ali je islo mleka. Sta mi je ciniti? Treba li nesto ciniti pre jagnjenja ili sacekati da se ojagnji, mada joj je velik stomak pa mislim da ce biti vise od jednog pa nece biti dosta jedna sisa.....pomagajte

Šošara
08-02-09, 08:08
Ne diraj nista dok se ne ojagnji
Ako bude mleka na toj problematicnoj sisi dobro je;a ako ne bude zaleci upalu vimena,a na drugu zdravu neka doji.Ako ojagnji 1 jagnje neka sisa zdravu sisu i malo ga prihranjuj na flasicu.Ako ojagnji 2 jagnjeta jedno kao sto rekoh a drugo odgaji samo na flasicu.Imas zamene za mleko u poljo apotekama.

djura
08-02-09, 11:00
nemoj više u buduće kupovati ovce sa nepravilmim vimenom , skoro uvek će nakon sledećeg jagnjenja doći doći do gubitka ili značajnog smunjenja lučenja mleka na slabijoj strani. Kada se ojagnji prati situaciju i kada odgaji jagnjiće obavezno je isključuj iz stada jer će sigurno kasnije ostati na toj strani vimena bez mljeka.

brundalo
08-02-09, 12:12
Pomaze vam Bog dobri narode, >:({
imam problem sa jednom ovcom. Pitanje je dana ili mozda i sata kad ce se ojagnjiti. Problem je sa vimenom tj. jednom sisom. Vime je veliko i vec potpuno naliveno, jedna sisa je dobra, mekana i puna mleka. Ova druga sisa kao da ima neku zilu koja prolazi kroz sredinu i ta sisa je nekako prazna. Pretpostavljam da je neka upala po sredi, sta vi kazete? Nije joj prva laktacija. Kupio sam je prosle zime sa jagnjadima. Tad joj je vime bilo nepravilno, jedna sisa veca od druge ali je islo mleka. Sta mi je ciniti? Treba li nesto ciniti pre jagnjenja ili sacekati da se ojagnji, mada joj je velik stomak pa mislim da ce biti vise od jednog pa nece biti dosta jedna sisa.....pomagajte

Ja ipak mislim da je rijec o mastitisu. I to onom zapustenom. Pazi za mastitis postoje lijekovi koje mozes i sam dati, to su ti antibiotici u obliku injektora(sprica bez igle) gdje se plasticni vrh sprice uvuce u sisni kanal i dadne pola doze antibiotika a druga polovica za 12 sati. Daje se polovica iz razloga sto je cijela sprica ustvari kravlja doza. E sad problem je sa mastitisom sta mogu postojat razliciti uzrocnici zato i svaki tip injektora ne pase na svaki mastitis. Inace injektori ti se daju na prazno vime, znaci triba ovcu izmust pa onda dat injektor. Posto mi se iz tvog opisa cini da je to dosta zapusteno da bi bilo dobro da zoves veterinara pa da on da ovci inekciju ili vise njih te da to bude pod njegovom kontrolom.Na taj nacin ce ti mozda ovca do janjenja nalit mliko i na tu sisu. Inace se ti mastitisi u principu ne lijece dok je janjad sa ovcama, iz razloga sta janje to posisa pa je vime praznije i mekse. I jos jedna stvar, jel to vime ima kakve crne fleke po sebi, onako kao kraste?
Za prvu ruku mazi svaki dan svinjskom mascu to vime dva puta dnevno dok ne dodje veterinar. Vime ce na taj nacin postat mekse i to mast dobro utrljaj. Inace kakav tip mastitisa je u pitanju neces moc saznat dok god ne izmuzes par mlazeva mlika i posaljes na analizu. To ce ti sve objasnit veterinar. Takodjer i janjad od te ovce po mom savjetu ne ostavljaj za priplod. Jer mastitis moze bit i genetski uvjetovan odnosno takva rasplodna janjad je sklonija mastitisu od ostalih ovaca...A ostalo su ti sve objasnili kolege >:({
PS obavezno cim se ojanji polako i vrlo njezno pokusaj izmust koji mlaz ali ni slucajno na zemlju da ne bi time zarazio i druge ovce. Ali prije izmuzivanja operi vime lagano u mlakoj vodi i dobro natrljaj svinjskom mascu. kako si reka da ces pokusat must ovce to znaj da se takva ovca muze posljednja i da se njeno mliko ne uptrebljava za ljudsku prehranu. I na kraju pogledaj sto je napisano o mastitisu kod koza.....Zadovoljan?

djura
08-02-09, 12:43
Usudiću se da dam komentar doktoru Brundalu , a to da je njemu primarna prozvodnja siireva i da stoga on mora da učini sve da njegovo blago daje što više zdravog mleka . U slučajevima gde se ide na proizvodnju jagnjadi to nije prioritet pa zato nisam baš uvek pristalica da se zove veterinar. Prvo su nestručnii ( čast izuzecima ) , a drugo i skupi su . Nestručni su zato što koliko sam primetio mnogo više ih interesuju druge grane stočarstva (govedarstvo i svinjarstvo ) jer tu pored lečenja rade i osemenjivanje pa se vrti mnogo više para, pa je i normalno što se oko toga mnogo više interesuju i usavršavaju. Ovčari vremenom mnoge stvari sami nauče pa ih ređe zovu što pak ove dodatno ljuti i tako imamo začarani krug. Zato kombinacije narodnog iskustva ( svinjska mast koja treba biti dobro utrljana ) i saveti sa foruma su po meni mnogo efikasniji nego pozivanje vetrerinara ( mnogo više je na terenu vet. tehničara koje je praksa čini mi se bolje naučila nego školovanih veterinara kojima je diploma donela i dosta sujete ).

brundalo
08-02-09, 14:09
Usudiću se da dam komentar doktoru Brundalu , a to da je njemu primarna prozvodnja siireva i da stoga on mora da učini sve da njegovo blago daje što više zdravog mleka . U slučajevima gde se ide na proizvodnju jagnjadi to nije prioritet pa zato nisam baš uvek pristalica da se zove veterinar. Prvo su nestručnii ( čast izuzecima ) , a drugo i skupi su . Nestručni su zato što koliko sam primetio mnogo više ih interesuju druge grane stočarstva (govedarstvo i svinjarstvo ) jer tu pored lečenja rade i osemenjivanje pa se vrti mnogo više para, pa je i normalno što se oko toga mnogo više interesuju i usavršavaju. Ovčari vremenom mnoge stvari sami nauče pa ih ređe zovu što pak ove dodatno ljuti i tako imamo začarani krug. Zato kombinacije narodnog iskustva ( svinjska mast koja treba biti dobro utrljana ) i saveti sa foruma su po meni mnogo efikasniji nego pozivanje vetrerinara ( mnogo više je na terenu vet. tehničara koje je praksa čini mi se bolje naučila nego školovanih veterinara kojima je diploma donela i dosta sujete ).

djura sa ovim postom se dijelom slazem a dijelom i ne. Skoro sve sta si naveo je tocno ali ja bih ipak zvao veterinara iz razloga sto zapusteno vime na ovaj nacin moze znacit i gangrenu vimena a to automatski znaci i eliminaciju ovce. Znaci za pocetak bi bilo dobro zvat veterinara a zatim eventualne injektore covik moze i sam davat. druga stvar bi bila da je to pocetni mastitis... a kako mi se cini to ovdi nije slucaj. Naime moze se desit da je i zarazni.....
Inace hvala na komplimentu...ali ja prijatelju nisan doktor he he (kad bi bar bio).
Druga stvar koju bi ti tija rec ali ne samo tebi nego svima skupa. Vjerovatno je da je u nas u HR veterinarska sluzba drukcije organizirana i postavljena na zdravije osnove iako i ovdi ima toliko skandala da koji put pomislim da bi ja neke stvari bolje napravija...najvjerovatnije ovo zahtijeva novu temu pod naslovom Veterinarske usluge i koliko smo zadovoljni s njima ili nekako slicno.
Pozdrav >:({

Šošara
08-02-09, 18:19
Svinjska mast je narodni lek ali ima i lek-mast bas za mazanje vimena i smirivanje upale.
Zove se IHTIOL-KAMFOR MAST i crne je boje.Daje dobre rezultate.Moze se kupiti u svim vet apotekama bez recepta tj u slobodnoj prodaji.

Jos jedan trik je da se svinjska mast pomesa sa kamforom koji se moze kupiti u humanoj apoteci.

Ovo sto se tice veterinara i stocara narocito ovcara je svakodneva tema.Mnogi veterinari su umislili da su nedodirljivi.Naravno ima i iztuzetaka.
U mom kraju imaju 2 ambulante i to jedna privatna i druga drzavna koja je skoro privatizovana od strane radnika.
Ovaj prvi kome ne zelim da se bavim je tikva bez korena,izuzetno nadmena "sveznalica".
Druga ambulanta je nesto sasvim drugo tu je vlasnik jedan divan dr vet medicine koji je skoro poceo da radi.Taj maldic pleni kako zanjem tako i ljubavi prema zivotinjama i kulturom u ophodjenju sa stocarima.
Znaci kucno vaspitanje na prvom mestu pa sve ostalo.

Inace odosmo van teme.Pa nas mogu faulirati.

djura
08-02-09, 20:18
Da nastavimo temu koja ima nešto veze sa predhodnom i mojim nezadovoljstvom sa veterinarskom službom. Pre tri godine dok su mi bile ovce na paši desilo se da je jednu ovcu nešto ujelo, nismo mogli tačno da ustanovimo šta je bilo ali predpostavka je bila da je zmija.U mom kraju nema otrovnica, ali i ove druge posle ujeda nekako prenesu bakteriju sa zuba pa ovca naglo dobije temperatu i kočenje obično prednje noge i dođe do upale jedne strane vimena. Naravno odmah sam zvao veterinara i on mi je rekao da preventivno dam injekciju penicilina i streptomicina , a da vime masiram mlakom vodom i da ga redovno izmuzam. Ovca se vrlo brzo oporavila i sutradan kada je došao veterinar dao joj je direkno lek protiv mastitisa u sisu.Ovca se brzo stabilizovala ali nakon nekoliko dana primetio sam da ta strana vimena naglo se suši. Otprilike nakon 15 dana ta strana je otpala.Rana je brzo zasušila. Ovca je izuzetne mlečnosti sa vrlo velikim vimenom i ostavio sam je u stadu.Nakon toga se još tri puta jagnjila i odgajala jagnje bez ikakvih problema, konačno sada je ojagnjila žensko jagnje pa ću imati zamenu za nju jer ona ima 10g i vreme je isključivanje. Svake godine desi se ujed i uspešno ga izlečim injekcijama ali pre puštanja na pašu zasušujem ovce.

brundalo
08-02-09, 20:47
Da nastavimo temu koja ima nešto veze sa predhodnom i mojim nezadovoljstvom sa veterinarskom službom. Pre tri godine dok su mi bile ovce na paši desilo se da je jednu ovcu nešto ujelo, nismo mogli tačno da ustanovimo šta je bilo ali predpostavka je bila da je zmija.U mom kraju nema otrovnica, ali i ove druge posle ujeda nekako prenesu bakteriju sa zuba pa ovca naglo dobije temperatu i kočenje obično prednje noge i dođe do upale jedne strane vimena. Naravno odmah sam zvao veterinara i on mi je rekao da preventivno dam injekciju penicilina i streptomicina , a da vime masiram mlakom vodom i da ga redovno izmuzam. Ovca se vrlo brzo oporavila i sutradan kada je došao veterinar dao joj je direkno lek protiv mastitisa u sisu.Ovca se brzo stabilizovala ali nakon nekoliko dana primetio sam da ta strana vimena naglo se suši. Otprilike nakon 15 dana ta strana je otpala.Rana je brzo zasušila. Ovca je izuzetne mlečnosti sa vrlo velikim vimenom i ostavio sam je u stadu.Nakon toga se još tri puta jagnjila i odgajala jagnje bez ikakvih problema, konačno sada je ojagnjila žensko jagnje pa ću imati zamenu za nju jer ona ima 10g i vreme je isključivanje. Svake godine desi se ujed i uspešno ga izlečim injekcijama ali pre puštanja na pašu zasušujem ovce.

Ja bi prijatelju na tvom mistu bija sacuva bar jednog muskog od nje..... >:({

Velimir
08-02-09, 21:43
Nema crnih fleka na vimenu....mislim da vime nije upaljeno( u smislu da ne moze da se napipa nista tvrdo i vruce, samo ta zila tanka kroz sredinu sise a sisa prazna, mada za nijansu punija nego juce dok je ova druga bas puna) i da li uopste moze da se upali pre jagnjenja i moze li se nesto izmust mleka pre jagnjenja?...hvala na dosadasnjim savetima

brundalo
08-02-09, 21:55
Nema crnih fleka na vimenu....mislim da vime nije upaljeno( u smislu da ne moze da se napipa nista tvrdo i vruce, samo ta zila tanka kroz sredinu sise a sisa prazna, mada za nijansu punija nego juce dok je ova druga bas puna) i da li uopste moze da se upali pre jagnjenja i moze li se nesto izmust mleka pre jagnjenja?...hvala na dosadasnjim savetima

To ti je stara upala koja sad ponovo izlazi na vidilo kako blago naliva mliko. znaci moze se upalit prije janjenja jer upala nije ni prosla, a drugo ne mora bit tvrdo da bi bilo mastiticno >:({

Velimir
08-02-09, 22:01
A moze li se izmust mleka pre jagnjenja, mislim sme li se da se nesto ne poremeti, i da li ce da ide mleko?

brundalo
09-02-09, 13:08
A moze li se izmust mleka pre jagnjenja, mislim sme li se da se nesto ne poremeti, i da li ce da ide mleko?

NE DIRAJ VIME DOK SE NE OJANJI....mislim na izmuzanje >:({

djura
09-02-09, 15:53
Bilo bi dobro kada bi Brundalo i Šošara poslali post o tome šta treba da ima jedan ovčar od lekova , masti i dr.. za brzo ili preventivno delovanje u svojoj apoteci , za bolesti ili probleme koji se najčešće javljaju kod ovaca ili jagnjadi

vla
09-02-09, 20:01
@velimir
Kod tvoje ovce postoji stari mastitis u toj sisi koji nije lecen kada se javio u prosloj laktaciji i nije dobro zasusena i lecena protiv mastitisa u toj fazi. Moj ti je savet da izmuzes ovcu samo na tu sisu iako se nije ojagljila, par dana.Prethodno sisu namazi mascu,po receptu Mestra Brundala, pa ce muza biti laksa. Kolostrum za jagnjad kada se ojagnji imas u drugoj sisi. Muzi je sve dok se ne ojagnji, a posle svake muze ubaci antibiotik u sisu pomocu injektora /neka ti neko pokaze ako to neznas/.Time ima sanse da posle jagnjenja ima mleka i na toj sisi, ali za dalje ,moj savet je da je skartiras iz stada posle odbica jagnjadi. Posebno obrati paznju na vimena ovaca posle jagnjenja i nacin kako ih zasusujes.Zbog propusta mnoge dobre ovce mlekulje idu na klanje.

brundalo
09-02-09, 20:30
@velimir
Kod tvoje ovce postoji stari mastitis u toj sisi koji nije lecen kada se javio u prosloj laktaciji i nije dobro zasusena i lecena protiv mastitisa u toj fazi. Moj ti je savet da izmuzes ovcu samo na tu sisu iako se nije ojagljila, par dana.Prethodno sisu namazi mascu,po receptu Mestra Brundala, pa ce muza biti laksa. Kolostrum za jagnjad kada se ojagnji imas u drugoj sisi. Muzi je sve dok se ne ojagnji, a posle svake muze ubaci antibiotik u sisu pomocu injektora /neka ti neko pokaze ako to neznas/.Time ima sanse da posle jagnjenja ima mleka i na toj sisi, ali za dalje ,moj savet je da je skartiras iz stada posle odbica jagnjadi. Posebno obrati paznju na vimena ovaca posle jagnjenja i nacin kako ih zasusujes.Zbog propusta mnoge dobre ovce mlekulje idu na klanje.

Vla na ovo moram odgovorit. Ne slazem se sa tobom da triba covik dat injektor iz jednostavnog razloga sta san gori spomenija da postoje razlicite vrsti mastitisa a samim tim i injektora za te mastitise. Druga stvar kako ti mislis da janje ne posisa onu sisu u kojoj je antibiotik. doduse moze se pokusat kondomom zatvorit sisu ali viruj da cim dobije zube ode kondom, moze se stavit i bilo sta drugo ali ne djeluje..sve ce janje progrist. stoga bi bilo najbolje da odnese uzorak toga na analizu a onda po tvome injektore unutra ali tek kad janje ojaca i pocne se odbijat od sise. Doduse tribalo bi tu sisu odmah zatvorit tako da janjad nezna da postoji i druga sisa i onda je licit ali posli ce bit muka naucit ih na drugu sisu. stoga je moj savjet neka je maze mascu i izmuza cim se ovca ojanji a ostalo ce ucinit janje dok se na injektore prelazi kad se janje odbije. Na taj nacin ce mliko koliko toliko kolat kroz sisni kanal i imat ce masazu vimena od strane janjeta a posli ce gazda ucinit svoje. Viruj mi ovo govorin iz vlastitog iskustva... >:({
_________________________________________________P ost je spojen: 1234208063________________________________________ _________

Bilo bi dobro kada bi Brundalo i Šošara poslali post o tome šta treba da ima jedan ovčar od lekova , masti i dr.. za brzo ili preventivno delovanje u svojoj apoteci , za bolesti ili probleme koji se najčešće javljaju kod ovaca ili jagnjadi

Ocu prijatelju koliko sutra objavit sta ja imam sad san viruj mi u black outu. Jutros od 4 san na nogama i nemam snage mislit. a druga stvar dobro si me podsjetija da vidin sta iman u prvoj pomoci, cemu je isteka rok trajanja i sta triba kupit. Hvala na podsjeti >:({

vla
09-02-09, 20:43
Brundalo, mestre
Pa nece pustati jagnje da sisa slobodno, vec ce ovcu izmuzavati i hraniti jagnje mlekom iz zdrave sise.To je jedini nacin da spase vime ovce. Ako se to ne uradi, ovca nece imati mleka a postoji sansa da se mastitis prosiri i na zdravu sisu, pa onda ode ovce.Jer ovca je i dobila mastitis jer nije izmuzavana na vreme, a imala vise mleka nego sto jagnje posisa ili nije pravilno zasusena.Injektori sadrze antibiotike koji deluju protiv bakterija-najcescih prouzrokovaca mastitisa, i u praksi to funkcionise i bez mikrobioloske analize koja je kod nas komplikovana, skupa i kada rezultati stignu vec je kasno za sve.Tako dajem i preventivno kod zasusivanja antibiotike u sisu pa nema mastitisa kod dobrih mlekulja. Kako ti kazes je sve OK po knjigama i protokolima, ali u zivotu to funkcionise sasvim drugacije, barem kod nas.Uostalom prethodni gazda je zato i prodao ovcu jer je znao da je zeznuo vime.
Oprez kod kupovine ovaca-uvek pregledati vime ovce i obratiti paznju na moguce anomalije i bolesti.
Moze se otvoriti i post-nasta treba obratiti paznju kod kupovine ovaca i koza naravno, posebno mlecnih.

Šošara
09-02-09, 21:51
Da dodam i ja nesto za dnevnik.

Ima vise vrsta injektora.Postoje oni koji sluze i za lecenje mastitisa i istovremeno za zasusenje te polovine vimena.Npr MASTOGAL injektor.

Injektori koji sluze samo za lecenje mastitisa su Trisulfaksilar,Klamox od domacih proizvodjaca a ima i stranih najcesce Italijanskih.

@ Djuro,naravno i ostali zainteresovani

Spisak lekova,masti i slicno bi bio sledeci:

Od antibiotika obavezno Jugocilin,Streptomicin(nabavlja se u humanoj apoteci zgodno jos ako se poznaje apotekar i objasni mu se da je za ovce uvek izadju u susret).Ima tu jos dosta lekova ali se nabavljaju u vet apotekama a vet tesko prodaju injekcione preparate(zakon im zabranjuje prodaju i zasto coban da da lek a da oni ne uzmu lovu za davanje leka).

Od masti Ihtiol-kamfor,Flogocid,Cink-vitaminska mast
.
Od vitamina Kalcigal=Kalfoset(Ca- kalcijumovi preparati),AD3E vitamin,E-vita selen ili Toko-selen ili Promtselen.

Od injektora za mastitis Trisulfaksilar,Klamoks ili neki od stranih proizvodjaca.

Od preparata za normalizaciju varenja Neosaningest,Laksans,
Soda-bikarbona,Kvasac,Laneno seme.

Za pustanje mleka nesto od preparata Oxsitocina.Ime zavisi od proizvodjaca a aktivna materija je ista.

Za endo parazite(unutrasnje parazite) imas sirok spektar tableta npr Albendazol,Monizol,Klozan,Vermitan bolusi i drugi.Od injekcija Faskoverm,Klozan,Cevamek=Alfamek.

Za ekto parazite(spoljne parazite) od injekcija Cevamek=Alfamek.A od preparata za prskanje Neocidol,Vetiol,Vetalin.

Lekovi koji se stavljaju u matericu su oblete najcesce Hlortetraciklin i Trisulfaksilar.

Od pribora krive igle oblika C i S,konac hirurski-idealna zamena je konac od dzakova koncentrata(koji je prokuvan),makaze,spricevi od 2 do 20 ml,igle(iz humane apoteke spricevi plasticni i igle).

Prasak za rane.

Obavezno citati uputstvo prilozeno uz lek i pridrzavati ga se( INDIKACIJE,DOZA I KARENCA).Traziti pri kupovini leka uputstvo

Daj Boze da ovo gore ne bude potrebno.
>:({ >:({ >:({

brundalo
10-02-09, 11:33
Brundalo, mestre
Pa nece pustati jagnje da sisa slobodno, vec ce ovcu izmuzavati i hraniti jagnje mlekom iz zdrave sise.To je jedini nacin da spase vime ovce. Ako se to ne uradi, ovca nece imati mleka a postoji sansa da se mastitis prosiri i na zdravu sisu, pa onda ode ovce.Jer ovca je i dobila mastitis jer nije izmuzavana na vreme, a imala vise mleka nego sto jagnje posisa ili nije pravilno zasusena.Injektori sadrze antibiotike koji deluju protiv bakterija-najcescih prouzrokovaca mastitisa, i u praksi to funkcionise i bez mikrobioloske analize koja je kod nas komplikovana, skupa i kada rezultati stignu vec je kasno za sve.Tako dajem i preventivno kod zasusivanja antibiotike u sisu pa nema mastitisa kod dobrih mlekulja. Kako ti kazes je sve OK po knjigama i protokolima, ali u zivotu to funkcionise sasvim drugacije, barem kod nas.Uostalom prethodni gazda je zato i prodao ovcu jer je znao da je zeznuo vime.
Oprez kod kupovine ovaca-uvek pregledati vime ovce i obratiti paznju na moguce anomalije i bolesti.
Moze se otvoriti i post-nasta treba obratiti paznju kod kupovine ovaca i koza naravno, posebno mlecnih.

Evo meni materijala za plemiku he he. Nasla se 2 doktora, ustanovili dijagnozu i samo je nacin lijecenja upitan...na kraju pacijent umre jer se nisu mogli dogovorit. I onda jedan drugome govori "Ja znan da ti znas, a ti znas da ja znan a ovi nan umro" :lol: :lol:
Dobro je da se ova polemika razvila jer u biti i jedan i drugi nacin su ispravni samo je stvar pristupa. Naime ako ovca/koza i ima mastitis i ako janje/jare sisa odnosno mater mu dozvoli da sisa i vuce mliko to je onda ok jer samo janje/jare svojim potezanjem i udaranjem glavom po vimenu vrsi masazu vimena a ako se jos to vime maze mascu onda za pocetak stvarno nije potrebno stavljati injektor i dokle god mlijeko ide to ne treba radit. Niko nece bolje blagu sredit vime od podmlatka. Naravno da to vime nece biti izlijeceno pa cak ni zalijeceno iz jednostvanog razloga sta tu treba antibiotik (injektor ili inekcija.... nema veze), samo je pitanje vremena kad ga dati. Ukoliko je sve navedeno gore kako treba (znaci da ovca dozvoljava janjetu da sisa i da ne pravi bolne grimase i bjezi od njega kad zgrabi tu sisu te narocito ako iz vimena ne ide krv ili sukrvica i gnoj) onda je moj savjet pustite janje i mazite mascu, a kad odvojite janje onda antibiotik. Druga je stvar ako ide krv, sukrvica i gnoj onda ne cekajte nego odmah krenite sa tretmanom antibioticima bilo u injektorima bilo u inekcijama. Moran opet ponovit da zbog toga sto postoje razlicite vrste odnosno uzrocnici mastitisa bilo bi dobro da se sadrzaj vimena odnese na analizu a po tome ce veterinar odredit koju vrstu antibiotika treba davat blagu. Nadan se da san sa ovim razrijesija dvojbu oko ovoga i da ce neiskusniji clanovi vidit da su metode lijecenja razlicite ali da mi svi tezimo da na kraju rezultat bude isti.
Ovo sa odnosenjem mlijeka na analizu govorim iz vlastitog iskustva.. Naime prije par godina dobila mi ovca mastitis i ja opali injektor.... ali ne pomaze. Promijeni i stavi drugi..opet isto. dok god nisan posla to na analizu nisan uspija izlijecit tu ovcu. Tek dolaskom rezultata analize veterinar mi je prepisa pravi injektor i sa 3 injektora san razrijesija problem.
E sad jedno pitanje za vas a ako neko zna odgovor neka objavi jer ja ni dan danas neznan ocemu je rijec.
Naime jednu ovcu san preklani muza normalno. Ustvari ona je dosla naknadno na muzu i prvi dan je sve bilo ok ali san nakon toga primjetija da mi se sir pokvari jos u kalupu. Sir bi pozelenio i to iznutra ali cak i izvana po svjezoj kori bi se razvila kao nekakva dubinska plijesan ili kao da je pao u pepeo a on se ne moze obrisat. Mliko smo slali na analizu i nikako nisu mogli ustanovi o cemu se radi. Cim san maka ovcu sa muze sir je bio u redu. Napominjem da mi se desilo i to da je mlijeko bilo zelenkasto ali ne svaki put. Ta ovca ce sad svakako na eliminaciju samo da odgoji jos ovo janje ali nikako ustanovit o cemu je rijec. Necu vas zamart sa pricama da je taj sir smrdio nemilo i ponavljam ja sir drzim u kalupu 24 sata ali bi se te sve promjene dogodile u roku prvih 12 sati. Znaci dok je sir fakat jos svjez i pod pritiskom. Stoga ako neko zna o cemu bi mogla bit rijec.....

djura
10-02-09, 15:14
imam pitanje ? Da li se može neka bolest preneti sa psa na ovce ? Skoro sam nabavio štene pulina ( ili Hrvatski ovčar ) i da bi se navikao na ovce stavio ga u štalu sa ovcama.

Šošara
10-02-09, 15:24
Pitanje na mestu.
Moji Šarci su sa ovcama.Od malih nogu su se druzili sa njima.
Nemoj da te iznenadi ako stene pocne da jede brabonjke ovcije,znaci moras ga odvici od toga i redovno cistiti od parazita posto upravo tako ce ih i dobiti.
Ukoliko su ovce i stene zdravi nema nikakvih problema bar iz mog iskustva.
Srecno sa pulinom. >:({

djura
10-02-09, 15:35
Mene brine obrnuto ja se plašim za ovce i jagnjad !!!!

brundalo
10-02-09, 18:28
Mene brine obrnuto ja se plašim za ovce i jagnjad !!!!

Cijepi psa redovno i uzivaj (obavezno protiv bjesnoce). Jedino da ti ih on ne pojede :lol: :lol: :lol:
I ono sta ti je reka šošara....Evo moja ima 10 godina ali jos dan danas pere janjadi usrane guzice i to samo do 15-og dana zivota. to joj sluzi ka sladoled he he. Ali u vezi sa ovim si me podstakao da uz ovaj post objavin jos jedan zbog svake sigurnosti......Pojava trakavica u pasa i ovaca
Evo da dodam i dijagram koji san pronasa u jednoj talijanskoj knjizi...normalno da ce uslijedit i prevod.
kalendar se odnosi na cijepljenje i zastitu ovaca u brdsko planinskim podrucjima.
http://slike.hr/slika.php?z=imgprevencijabolesti11.jpg

Evo i link na kojemu ce se slika bolje vidit. rezolucija je podesena za 17 incni ekran
http://slike.hr/vidi.php?z=imgprevencijabolesti12.jpg

_________________________________________________P ost je spojen: 1234300429________________________________________ _________
Evo malo slike kako se prenosi ehinokokus sa blaga na covika i psa - ustvari sve je to jedan zatvoreni krug i zato triba blago cijepit i pse i ovce / koze i goveda i ne smije im se davat svjeze iznutrice pogotovo ne jetru ili slezenu i pluca
http://slike.hr/slika.php?z=img000114.jpg

Šošara
10-02-09, 23:44
Brundalo nismo svi u skoli imali Talijanski kako da razumemo sta pise :lol: :lol: :lol:

djura
11-02-09, 18:24
Posle mog upornog insistiranja konačno su urađene analize na ovci koju sam odneo u veterinarski institut u Kraljevo . Vesti nisu dobre , potvrdili su prisustvo bakterije listerije i još nekih anaeroba. Sutra će doći veterinar da vakciniše sve ovce, ali on kaže da dejstvo vakcine traje samo tri dana. U sledeću sredu treba da dođe glavni veterinar iz instituta . Kažu da će da uzorkuju krv ...pa da pripreme načine lečenja ili da pristupe iskorenjavanju.
Ode sve u P.M. ( u međuvremenu još jedna se razbola na potpuno isti način kao i predhodna samo što se ova duže muči ) Sve me boli kad je gledam kako se muči pa pogledam one ostale i pitam se koja je sledeća. U međuvremenu neke se jagnje i skoro se sve blizne , nikad nisam imao ovako visoki procenad bliznih kao do sada.Šta dalje, ako neko nešto zna kako ovo može da se leči ili ako zna nekog veterinara nek se raspita pa napišite post !!!!

vla
11-02-09, 19:08
Listerioza
Javlja se kod gotovo svih domacih zivotinji i moze se preneti i na coveka.Izvor zaraze su bolesne zivotinje i kliconose ili kod ishrane silazom, koja ima PH vecu od 5.5,nedostatka vitamina A, uzimanja snega umesto vode i smrznute hrane ili glodari,svinje,krpelji.Bolest se javlja kod starije jagnjadi u obliku sepse a kod ovaca u obliku zapaljenja mozga.Bolest se narocito javlja u zimskim i prolecnim mesecima.Kod gravidnih ovaca listerija ulazi u matericu i izaziva pobacaj.Prognoza kod obolelih ovaca je najcesce losa i zavisi od blagovremenog lecenja.Ali izlecene ovce mrsave i uginjavaju od slabosti.Prema nekim izvorima najbolje je lecenje aureomycinom 4-8 ml na 50 kg zive vage u toku 4 dana, jer su listerije jako otporne na druge antibiotike, mogu i sulfonamidi ali se njima izleci oko 70% ovaca.
Preventiva je u pravilnoj ishrani ovaca i siljezadi/dovoljno belancevina,vitamina, posebno vit.A.Prekinuti davalje silaze.Glodare treba unistiti jer su kliconose.
Djuro ne cekaj veterinare -dok doju, naprave analize obolece sve ovce i jagnjad,vec obolele ovce izdvoj u karantin i izmeni-pojacaj ishranu vitaminima i mineralima,daj AD3, daj prekrupu kukuruza i lucerku i mlaku vodu da piju.Vakcinacija je korisna samo za zdrave ovce.Srecno!

brundalo
11-02-09, 19:15
@ djura prijatelju žao mi je jako - ali izgleda da ces ostat bez blaga. Neznan kako je kod vas ali kod nas se takvo blago humano utamanjuje - po zakonu. Ne brini nista brundalo ce iz ovih stopa se pobrinut da ti se pomogne radi nabave novog blaga. Evo znan da nije obicaj postat 2 istovjetna posta na forumu ali posto je ovo specifican slucaj ja molim Cugija i sefa da ne brisu ovaj post. Inace posto ce doc do toga da ces ostat bez blaga posavjetuj se sa veterinarom obavezno u vezi dezinfekcije stale a na forumu dobro procitaj post o ishrani i vise nikad ni sjenazu ni silazu nemoj davaz blagu, pa neka pjeva ko sta hoce. Oni su ti glavni uzrocnici te bolesti. takodjer neovisno o vasem zakonu ti nosi krv ovnova/jareva na analizu 2 puta godisnje a svaki pobacaj takodjer fetus na analizu. To ti je jedini nacin sprecavanja ove bolesti. Pozdrav i znaj da mi je žao, ali od srca žao.

Listerioza spada u grupu ZOONOZA sto znaci da se prenosi i na covjeka.

Listerioza je zarazna bolest brojnih vrsta domacih i divljih zivotinja (26 vrsta), ali i covjeka. Bolest se javlja u vise oblika: 1. septikemijski oblik, 2. upala mozga i mozdanih ovojnica, 3. pobacaj.
Uzrocnik bolesti je bakterija Listeria monocytogenes. Ova bakterija je vrlo otporna prema soljenju, toplini. dezinficijensima i antibioticima. U vanjskoj sredini uzrocnik ostaje ziv 6 mjeseci u zemlji, u vodi 70 dana. u balegi 260 dana zimi, u vlaznoj zemlji i fecesu 11-16 mjeseci, a u suhoj zemlji 2 godine.
Izvori infekcije: Primarni izvor infekcije su bolesne zivotinje. Izvor zaraze su takoder glodavci odnosno misevi i stakori.
Ovisno o obliku bolesti uzrocnik se iz organizma moze izlucivati iscjetkom iz nosa, ociju, mokracom i mlijekom (3-14 dana), a najdulje plodnim vodama, krvlju i djelovima posteljice (lohijama) nakon poba-caja. Izvor infekcije mogu biti i lesine uginulih zivotinja ako nisu neskodljivo uklonjene, te zagadena stelja. Vrlo vazni izvori listerioze su silaza i sjenaza (sekundarni izvor), zagadena hrana, voda, zemlja, pasa i otpadne vode.
Nacin sirenja infekcije: Listerioza se siri kontaktom zdravih s oboljelim zivotinjama. Veliki udio u pojavi listerioze imaju i losi higijenski uvjeti drzanja i hranidbe zivotinje. Jednom unijeta listerioza se odrzava u stadu 2-3 godine. U posljednje vrijeme bilo je slucajeva u kojima se listerioza pojavila u uzgojima gdje su koze hranjene sjenazom.
Prijemljivost: Smatra se da su na listeriozu posebno prijemljive mlade i gravidne (brede) zivotinje.
Uoceno je da se listerioza ucestalo pojavljuje na prijelazu zima - proljece. a veliki utjecaj ima nepra-vilna hranidba (slicno kao i kod enterotoksemije). Takoder pojavi bolesti pogoduje hranidba losom silazom i sjenazom. U pojedinim slucajevima prili-kom koristenja lose silaze (pH 5-7) pocela su masov-na oboljenja i uginuca ovaca.
ZNAKOVI BOLESTI:
Septikemijski oblik: Vrijeme izmedu ulaska uzrocnika do pojave prvih znakova bolesti nije poznato, a utvrdeno je da ovisi i o mjestu ulaska uzrocnika u organizam. Znakovi bolesti su povisena temperatura (41,5 - 42°C), potistenost, gubitak ape-tita. Smrt moze nastupiti za 2-3 dana.
Zivcani oblik: Ovce i koze su uzbudene, postaju plasljive, reagiraju na svaki sum, zatim padaju u depresiju. Karakteristicno je naslanjanje na ogradu ili zid, kretanje u krug, udaranje u prepreke, preplitanje straznjih nogu. Povremeno se javljaju grcevi.
Karakteristican je polozaj glave koja je flektirana unazad i naslonjena na jednu stranu tijela. S tim polozajem vecina zivotinja i ugiba, taj oblik traje 2-3 dana, ali moze se produziti na 10 dana.
Pobacaj: Prije pobacaja koze i ovce pokazuju nemir, gubitak apetita i pojacani iscjedak iz vagine. Pobacaj je dosta tezak, nije rijetko zaostajanje posteljice, a zivotinja koja pobaci, ako ne ugine, ude u zivcani oblik bolesti.

djura
11-02-09, 19:50
senažu nisam nikada davao ovcama , a silažu sam zadnji put davao pre dve godine i bila je odličnog kvaliteta jer sam koristio inokulante. Prošle godine sam napravio objekat za seno 7 x 14 m i visine 5m tako da svo seno izbalirano je stalo tu i nije bilo uopšte buđavih bala čak ni po dnu jer sam dno obložio okorcima od drveta. Rekao sam pre da je stado mlado u odličnoj kondiciji i sad kad pogledam šta je sve urađeno ne samo na selekciji nego i na usluvima čuvanja prosto nemam odgovora odakle je moglo doći do zaraze. Da znam kako se šalju slike rado bi ih slao čisto da se vidi kako izgledaju zdrave i nedaj bože više bolesne. Mada ja iskreno ne da se nemirim nego sve verujem da to možda može i da se izleči.

brundalo
11-02-09, 20:10
senažu nisam nikada davao ovcama , a silažu sam zadnji put davao pre dve godine i bila je odličnog kvaliteta jer sam koristio inokulante. Prošle godine sam napravio objekat za seno 7 x 14 m i visine 5m tako da svo seno izbalirano je stalo tu i nije bilo uopšte buđavih bala čak ni po dnu jer sam dno obložio okorcima od drveta. Rekao sam pre da je stado mlado u odličnoj kondiciji i sad kad pogledam šta je sve urađeno ne samo na selekciji nego i na usluvima čuvanja prosto nemam odgovora odakle je moglo doći do zaraze. Da znam kako se šalju slike rado bi ih slao čisto da se vidi kako izgledaju zdrave i nedaj bože više bolesne. Mada ja iskreno ne da se nemirim nego sve verujem da to možda može i da se izleči.

Prijatelju reka san zelin ti svu sricu...to sta si koristija inokulante ne znaci nista jer unutra moze bit ostatka zemlje a to je najopasnije......I javi mi molim te adresu na PP da ti mogu pomoc.
PS sta se tice slika uradi ovako ..imas 2 sajta iz bivse juge jedan je HR sajt a drugi slovenski pa ce ti bit lakse da razumis. Dakle sliku sa aparata ili mobitela sacuvaj na racunalu u nekom fajlu a zatim prebaci na jedan od sajtova cije linkove cu ti doli ostavit. Kad se tamo slika ukrca ona je malena. zato klikni na nju misem da bi se povecala. Kad se poveca onda desnim klikom misa stisni bilo gdje na sliku i otvorit ce ti se prozor properties iskopiraj tu adresu i vrati se ovdi na forum. Ovdi povrh kucice di pises tekst vidit ces 2 reda dugmadi. U donjem redu imas dugme broj 3 sa lijeve strane klikni na njega a dole u tekdstu ce ti se pojavit uglate zagrade. zatim jednostavno napravi paste kopiranog url-a slike u te zagrade i to ti je to.
Evo ti linkovi a ti odluci na kojeg ces ukrcat slike..svejedno ti je.
http://www.slike.hr/
http://www.moj-album.com/
pazi tamo se moras registrirat pod nekom nadimkom i sacuvat te slike tamo jer inace se ovdi nista nece vidit

djura
11-02-09, 21:09
http://slike.hr/vidi.php?z=s40205260.jpg

nadam se da je uspelo, ova tehnološka revolucija me uhvatila u ozbiljnim godinama pa se zato ne snalazim najbolje , ali zato nije sramota pitati čak ni ovako javno !

brundalo
11-02-09, 21:16
http://slike.hr/vidi.php?z=s40205260.jpg
nadam se da je uspelo, ova tehnološka revolucija me uhvatila u ozbiljnim godinama pa se zato ne snalazim najbolje , ali zato nije sramota pitati čak ni ovako javno !

Prijatelju nije uspilo vjerojatno zato sto slike nisi sacuva tamo na sajtu koji san ti reka. Tamo ih trebas spremit da ostanu. ja san premostija ovaj kvadratic i uzeo propertes i otisao na link ali su ti slike mutne strasno. Jedva se razabiru ovce koliko su slike mutne. tamo imas i rubriku da podesis velicinu slike pise vlastite dimenzije i ti ukucas 650x488 i onda ce ti slika bit odlicna.
Inace za revoluciju ne brini i ja san stariji od tebe pa o ovome ucim. Ovo su me klinci sa foruma naucili he he >:({

Čugi
11-02-09, 21:20
Dok se ne uhoda, evo njegove slike
http://img7.imageshack.us/img7/8940/slikayp5.jpg (http://imageshack.us)

djura
11-02-09, 21:41
http://slike.hr/slika.php?z=s40205691.jpg
uh !

Čugi
11-02-09, 21:44
Đuro ja sam ti sad ispravio link, iz propertiesa slike na sajtu slike.hr uzmi link za sliku i njega kopiraj ovde.

brundalo
11-02-09, 22:46
Brundalo nismo svi u skoli imali Talijanski kako da razumemo sta pise :lol: :lol: :lol:

Ja prijatelju nisan ucio u skoli talijanski nego engleski i ruski. a u gimnaziji jos 4 godine latinski (materinji jezik talijanskog he he) odatle znan taj jezik. Ali evo prijevoda
dakle naslov glasi Plan prevencije bolesti ( za ovce uzgajane u brdsko planinskom podrucju)
E sad idemo na "kruznicu" U centru su navedeni mjeseci. Zasjenjena podrucja se odnose na janjad.
Gen. (januar - siječanj) Tretiranje protiv metilja
Feb. (februar-veljača) nema poslova
Mar. (mart - ožujak) cijepljenje protiv encefalitisa i klostridija kao i kontrola vimena a ako je potrebno za to upotrijebiti i antibiotike ili oralno ili putem inekcija
Apr - Maj (april-travanj maj-svibanj) nastaviti posao zapocet u prijasnjem mjesecu te od sredine aprila do kraja maja cijepiti antibioticima janjad protiv jednog vida krpeljne bolesti (Piemija, septikemija izazvana klicama koje prouzrokuju gnojenja, usljed čega nastaju mnogobrojni apseci u raznim organima.)
Giu - (jun-lipanj) markiranje. tretiranje protiv crva nekim antiparazitikom kao i cijepljenje janjadi protiv enterotoksemije
Lug. - Jul - srpanj - odvajanje janjadi
Aug. august - kolovoz kupanje protiv vanjskih nametnika kao i cijepljenje protiv nekroticnog hepatitisa
Set - septembar - rujan izbor rasplodnih grla kao i cijepljenje janjadi protiv klostridija i provodjenje dehelminitizacije u janjadi
Ott - oktobar- listopad prodaja ovnova i ponovo tretiranje protiv metilja
Nov.- novembar - studeni ako je pogodno vrijeme zimsko kupnje ovaca protiv vanjskih parazita ili prskanje u protivnom
Dic. - Decembar - prosinac nista narocito he he
Zadovoljan? >:({

dudovcanin
12-02-09, 13:43
Djuro kakvo je danas stanje?

Šošara
12-02-09, 21:48
Brundalo i vise nego da sam zadovoljan hvala maestro. >:({

Djuro sprovodi terapiju kako su ti kolege sa foruma rekle.
Srecno.

Velimir
13-02-09, 01:02
Ojagnjila se ova moja mastitichna proslu noc, dvoje i to u razmaku od tri sata. Na onu problematicnu sisu mleka ni kapi a ova druga ogromna i lepo ide mleko... Jel moze bit neki problem sto vamo ne ide mleko, da prouzrokuje temperaturu ili je to to nema mleka i tacka...nego, kako se secam i tebi Brundalo neka ovca nije imala mleka ni kapi...kako se to zavrsilo? ::)

brundalo
13-02-09, 09:33
Ojagnjila se ova moja mastitichna proslu noc, dvoje i to u razmaku od tri sata. Na onu problematicnu sisu mleka ni kapi a ova druga ogromna i lepo ide mleko... Jel moze bit neki problem sto vamo ne ide mleko, da prouzrokuje temperaturu ili je to to nema mleka i tacka...nego, kako se secam i tebi Brundalo neka ovca nije imala mleka ni kapi...kako se to zavrsilo? ::)

Prijatelju izmasiraj joj vime i namazi svinjsko mascu ako nemas ihtiol kamfor mast. zatim nadji u vet apoteci lincosin injektor ili zovi vet da joj dadne inekciju direkt u vime. mliko ti najvjerojatnije nece ni nadoc ali ces zalijecit upalu vimena da se dalje ne siri. veceras cu ti idgovorit detaljnije. Injektora odmah uzmi 3-4 kom i daji joj po polovicu injektora ujutro i uvece ali izmuzi prije toga makar i 2 kapi. Pozdrav

Šošara
13-02-09, 10:50
U stvari izmusce sadrzaj injektora i nesto malo mleka ako ga bude.

Moras voditi racuna da jagnjad ne isisaju bolesni deo vimena odnosno sadrzaj injektora koji se nalazi u vimenu.
To je najlakse uraditi tako sto ces jaku tvrdu krpu( kao starinski dzakovi ili slamarice takav matrijal)povezati vime.Na 4 kraja krpe stavi kanap-vanilu sa bale-i krpu stavi preko celog vimena.Kanape-2 provuci ispred nogu a 2 iza nogu i vezi na sapima.Za zdravu sisu napravi rupu i provuci sisu tako da jagnjad mogu da nesmetano sisaju a da ne diraju bolesnu sisu.
Moze da se da Oxsitocin koji izaziva lucenje mleka.

Jos jedna varijanta lecenja je davanje Jugocilina 3-4 kom odjednom u toku 4-5 dana.

djura
13-02-09, 15:59
situacija je nepromenjena , nema novo obolelih. Ona poslednja što je obolele nije još uginula leži onako nepomično. Veterinar je bio juče i sve ovce vakcinisao, sledeću dozu će dati za 4 dana.Ovce sve izgledaju potpuno normalno. Ona što je imala onaj problem sa vaginom se ojagnjila juče (veterinar je ojagnjio ) jeno muško jagnje ali mnogo krupno.Juče bezobzira što se ojagnjila ,ponovo joj je ispadala vagina , pa je danas veterinar zašio. Počela je pomalo da jede ponovo pa se nadam da če se oporaviti. Jagnje dopunski hranim kod drugih ovaca pomalo tako da je ono dobro i vitalno.
Dao sam veterinaru ono našu prepisku, a i on se vidim dodatno konsultovao sa kolegama pa me teši da možda i nedođe do najgoreg. Ja ću sutra da malo slikam ovu bolesnu ako ne ugine pa ću objaviti da svi učimo o tome, ali samo na mojim greškama.

Šošara
13-02-09, 20:55
Djuro
Ne budi na kraj srca,jednostavno to tako mora da bude,jedni se radjaju drugi umiru.
Narod kaze Bog daje,Bog i uzima.

Covek se sekira i brine a tako mora.Glavu gore.Ne dozvoli da te par losih trenutaka i dogadjaja obeshrabri.Tesko je kada dodje los dan kada je gubitak.Taj dan prodje svane novi bolji i ide se dalje.

djura
13-02-09, 22:08
Nema šanse da se predam.Ja toliko ovo volim da mi neće biti problem da krenem ispočetka.Već mogu da preko jednog projekta dobijem stado od 50 ovaca koje treba da vratim posle godinu dana ( i to po kg žive vage , a ne po komadu ), ali prvo ću učiniti sve da spsem ovo postojeće po bilo kojoj ceni !

branko
13-02-09, 22:13
Pratim ovu vašu prepisku i jedino što mogu da kažem to je da me stvarno oduševljava Djurina volja i ljubav prema tim životinjama.

>:({

Šošara
13-02-09, 22:47
Djuro
Takvog te cenim. :D

Branko
Ovcari su u globalu takvi.Nezni ljubitelji svoga blaga a ujedno tvrdji od najtvrdje stene.Nesalomivi i neunistivi.Cudna neka fela ljudi. :D

Velimir
14-02-09, 01:28
Moze li objasnjenje za stavljanje injektora? A Brunda kako znas da je taj lincosin...jes da nisam nesto vican muznji ali ne moze ni kap. I kad vec tesko da ce nalit mleko dal da ostavim to dok ne zalucim jagnjad da ne bi izvodio ove akrobacije sa vezivanjem? ::) ... i da jel jugocilin isto injektor? a koja je varijanta sa oxitocinom, jel to injekcija

brundalo
14-02-09, 03:26
Moze li objasnjenje za stavljanje injektora? A Brunda kako znas da je taj lincosin...jes da nisam nesto vican muznji ali ne moze ni kap. I kad vec tesko da ce nalit mleko dal da ostavim to dok ne zalucim jagnjad da ne bi izvodio ove akrobacije sa vezivanjem? ::) ... i da jel jugocilin isto injektor? a koja je varijanta sa oxitocinom, jel to injekcija

Ja san upotrebljava puno vrsti injektora ali lincosin je zakon za te stvari......Reka san ti da joj prvo vime dobro operes u mlakoj vodi cak i malo vise od mlakog ali ne vruce ili slucajno vrelo. Zatim dobro osusi vime i onda utrljaj mast,da vime omeksa....lincosin je ovdi najskuplji injektor kosta 6 eura jedna tuba.
objasnjenje za stavljanje injektora je slijedece. Ovcu polegnes na pod da lezi na boku ili ledjima. neko ti je mora pomoc drzat ili joj vezi noge. Otkrijes kapicu - poklopac injektora koji izgleda kao mala cijevcica zatvorena sa jedne (gornje strane). Injektor ti izgleda isto kao šprica injekcije bez igle samo sto je plasticni vrh malo duzi i uzi. Zatim fino stisnes kraj sise lagano da vidis di je kanal (rupa di izlazi mliko) i polagano guras vrh sprice u taj kanal. Pazi radi to polako i pomalo vrti sa 2 prsta injektor (kao da vrtis olovku medju palcom i kaziprstom). Kad je doslo do kraja produzetka fino polako uspricaj sadrzaj pola tube injektora u taj kanal a zatim dobro izmasiraj tu polovicu vimema. Cuti ces kako lipo antibiotik bucka unutra i razliva se. E cim uspricas polovicu vadi injektor i sa dva prsta zatvori sisni kanal da antibiotik ne izadje a onda izmasiraj drugom rukom sadrzaj antibiotika u vimenu. to masiranje nek traje 20-ak sekundi tako da se antibiotik razlije po unutrasnjosti. Drugu povicu injektora zacepi i stavi u frizider i nakon 12 sati postupak ponavljas, ali prije toga obavezno isprazni sadrzaj te bolesne polovice vimena. Za ostale lijekove neznan jer su ovdi drugi nazivi. Inace injektor dobro protresi prije nego ga otvoris.

joco vitemberg
14-02-09, 10:33
Opet ja imam pitanje vezano za jagnjad. Pre dve nedelje mi se ojagnjila šilježica od 12 meseci. Nisam to imao u planu ali eto desilo se da je i nju ovan zaskočio i eto... Jagnje je dobre veličine i izgleda. Sisa normalno i gricka seno. Dao sam mu selen. Sve deluje u redu dok se ne pomera,a čim zakorači ili okrene naglo glavu deluje kao da će pasti. Totalno je nestabilno na nogama i deluje kao bokser u nokdaunu. Jedan iskusan veterinar(ne ovi lokalni stručnjaci) mi je rekao da će to selen da reši za 2-3 dana,međutimstanje je nepromenjeno. Kad ga pogledaš sve deluje super,a kad se pomeri ko da starac od sto godina ,sve se nešto trese i ljulja. Da li možda može da ima veze što je majka mlada? Je li imao ko ovakav slučaj,o čemu se radi,da mu pomognem.

brundalo
14-02-09, 10:43
Opet ja imam pitanje vezano za jagnjad. Pre dve nedelje mi se ojagnjila šilježica od 12 meseci. Nisam to imao u planu ali eto desilo se da je i nju ovan zaskočio i eto... Jagnje je dobre veličine i izgleda. Sisa normalno i gricka seno. Dao sam mu selen. Sve deluje u redu dok se ne pomera,a čim zakorači ili okrene naglo glavu deluje kao da će pasti. Totalno je nestabilno na nogama i deluje kao bokser u nokdaunu. Jedan iskusan veterinar(ne ovi lokalni stručnjaci) mi je rekao da će to selen da reši za 2-3 dana,međutimstanje je nepromenjeno. Kad ga pogledaš sve deluje super,a kad se pomeri ko da starac od sto godina ,sve se nešto trese i ljulja. Da li možda može da ima veze što je majka mlada? Je li imao ko ovakav slučaj,o čemu se radi,da mu pomognem.

Lako je sto si dao selen a jesi li dao i vitamin AD3E i kalcij mozda zato padaju jer nisu imali dovoljno kalcija odnosno majka im nije bila hranjena kako treba. ako nemas kalcija inekcije uzmi za prvu pomoc sumece tablete kalcija i rastopi u vodi te in daj na cuclu. jacina tableta neka bude ona najslabija verzija. Mozes im dat ujutro i uvecer po 2 deca toga. To sta je mater mlada nema veze. mozda im cak fali i fosfora u obroku pogledaj koje zitarice imaju fosfora pa im pojacaj majci malo ishranu ali ne puno. Ako nema proliva onda nije ni kokcidioza ni enterotokdsemija ali bi mogla bit kolibaciloza ili bolest bijelih misica...a za to ti je selen + vitamin AD3E za bolest bijelih misica dok za kolibacilozu postoji posebno cjepivo..Pozdrav i nad se da ce ti ovo pomoc >:({ >:({

joco vitemberg
14-02-09, 12:11
To što dajem je E-selen. reci ma za AD3,da li i to ima u vakcini? Ja ovcama u obrok stavljam dodatak AD3,a kako da dam jagnjetu? Ovcama dodajem u obrok i dikalcijum a probaću ono sa šumećim tabletama. Inače ovce hranim dobro i raznovrsno(kukuruz,zob,lomljeno žito,ječam,repin rezanac,sečem im i šećernu repu...).

brundalo
14-02-09, 13:18
To što dajem je E-selen. reci ma za AD3,da li i to ima u vakcini? Ja ovcama u obrok stavljam dodatak AD3,a kako da dam jagnjetu? Ovcama dodajem u obrok i dikalcijum a probaću ono sa šumećim tabletama. Inače ovce hranim dobro i raznovrsno(kukuruz,zob,lomljeno žito,ječam,repin rezanac,sečem im i šećernu repu...).

AD3 je posebna inekcija vitamina, inace se daje ovcama skupa sa selenom mjesec dana pred janjenje i to narocito onima koje ne idu na pasu zimi inace im se ne bi trebalo davat nego samo E selen >:({

vla
14-02-09, 14:26
DR Brundalo, svaka cast,Joco uradi kako je doktor rekao, ali isto daj i ovci, samo dodaj jos gvozdje, Ferum u obliku injekcije u unutrasnju stranu buta i ponovi za nedelju dana jos jednu dozu.Ovci majci uvedi pojacanu ishranu koncentratom /kukuruz kao energetski dodatak, minerale i vitamine-premix i dikalcijum fosfat/postepeno povecavajuci kolicinu , po 250g nedeljno, jer kao mlada zahteva dopunsku ishranu i za svoj rast i razvoj.Proveri koliko ima mleka. Uz majku i jagnje ce poceti da lize.I obavezno jodiranu so + seno lucerke.Ne brini bice sve OK.

brundalo
14-02-09, 14:38
Decki vidin da cesto spominjete jodiranu sol, a neko je u vezi sa tim spomenuo i gusavost. To je sigurno povezano jedno s drugim. Ja bih vas tija na nesto upozorit, ako su im se pojavile guse provjerite par stvari. Ako im dodajete jodiranu sol a dobijaju guse onda razlog moze biti puno ozbiljniji. METILJ.....nema veze veliki ili mali gusa se pojavi. Stoga ako niste cijepili ovce obavezno ih cijepite protiv metilja, a u slucaju da se gusavost nastavi obavezno promijeniti vrstu cjepiva jer se mozda pojavila otpornost - rezistentnost na lijek. Inekcija faskoverma se daje pod kozu u vrat ili s unutarnje strane buta a ako se daje oralno onda se daje monil ili valbazen..... >:({
Revakcinaciju obavezno ponoviti za 15-21 dan

joco vitemberg
14-02-09, 17:03
kokcidioza je proliv-jesam li u pravu? Čime se ona leči? A šta je enterotokdsemija? Šta nju prouzrokuje i kako se leči?

Šošara
14-02-09, 18:44
... i da jel jugocilin isto injektor? a koja je varijanta sa oxitocinom, jel to injekcija

Jugocilin si verovatno primao ako si isao kod dr zbog gripa ili prehlade. ::namigivanje::

Jugocilin je antibiotik u obliku praha koji se mesa sa destilovanom vodom pre primene.Daje se iskljucivo injekciono u misic tj intramuskularno-im.Mozes ga kupiti u svakoj humanoj apoteci.1 bocica +1 destilovana voda-2ml.

Oxsitocin je injekcioni prearat koji se daje injekciono u misic u dozi 1 do 2 ml a sluzi za:
Potpomaganje porodjaja,puerperalni i laktacioni poremecaji.

Porodjaj:primarno i sekundarno slabi porodjajni trudovi,ubrzavanje normalnog porodjaja.

Puerperalni poremecaji:atonija uterusa,krvarenja nakon porodjaja,retencija sekundina,prolapsus uteri(svezi slucajevi),carski rez,spontani pobacaji.

Laktacioni poremecaji:Postporodjajna agalakcija svinja i krava(ovca/koza),odstarnjivanje rezidualnog mleka u toku lokalne terapije mastitisa.

brundalo
14-02-09, 18:59
kokcidioza je proliv-jesam li u pravu? Čime se ona leči? A šta je enterotokdsemija? Šta nju prouzrokuje i kako se leči?

Aaa ti bi da znas sta je to? he he. Ne boj se decko evo odgovora
Tablica 70: Enterotoksemija - najčešći simptomi i preventive

Najčešći simptomi Preventive
Cijepljenje ovaca - majki tijekom
U pravilu bolest zahvaća najna- graviditeta. Uspješnost navedenog
predniju janjad koje puno jede i siše. postupka (pasivna. imunizacija - pri-
Prejedanjem dolazi do nastanka jenos protutijela s majke na mladunče)
atonije želuca i crijeva te prevage u znatnoj je mjeri određena količinom
anaerobnih bakterija koje tvore vrlo kolostruma koju posiše novorodeno
jake toksine. Toksini djeluju na janje.
središnji živčani sustav. Treba izbjegavati nagle promjene u
Janjad ubrzano diše, ima raširene sastavu i količini obroka, dodavanje
prednje noge, tetura, zabacuje glavu prevelike količne energetski bogatih
unazad, pada na tlo, vesla nogama, krmiva, iznenadnu i obilnu konzu-
bleji, te ugiba za 1 do 2 dana. maciju mlade trave (posebice nakon
kiše) kojom se u probavu unosi puno
dušika bez dostatnih količina celuloze.

Kokcidioza Simptomi: najcesce obolijeva janjad nakon odbica u losim zoohigijenskim uvjetima i u toplijr doba godine. Javlja se malaksalost, gubitak apetita i sluzavi proljev.
Laboratorijski dokazi: koproloski nalaz velikog broja oocita, te nalaz razvojnih oblika u bioptatu sluznice rektuma

Šošara
14-02-09, 19:01
Joco samo opusteno bez panike.

Tom jagnjetu izmeri telesnu temperaturu i ako je povisena daj mu pola jugocilina u misic a pola daj ovci,to radi u toku 3 dana.Jugocilin rastvoris sa 2 ml destilovane vode i das 1 ml jagnjetu a 1 ml ovci.Normalna temperatura je za ovce 39 do 39,5 stepeni celzijusa.Meri se tako sto toplomer stavis jagnjetu (ili ovci) u analni otvor-u guzu.I drzis najmanje 3 minuta.

Sto se tice Ca preparata izbegavaj davanje jagnjadima pre 10-15 dana starosti.Ja sam imao lose iskustvo sa davanjem u ranom uzrastu od par dana.Doza je do 2 ml po jagnjetu.

Sto se proliva tice dajes jugocilin kako sam ti gore naveo i ne brini proliv staje posle 2 injekcije,ali nastavis terapiju do 3 ili 4 u zavisnosti od intenziteta proliva.

Jos nesto vezano za sve nas,ma koliko se mi trudili da nesto izlecimo i da nesto zivi ako ono nije predodredjeno da ostane u zivotu mozemo i dubiti na glavi nema mu spasa.To se zove prirodna selekcija-najjaci opstaju uvek bilo i bice.Ko zna zasto je se nesto desilo mozda na kraju ispadne i dobro.Bolje je kada ode malo nego kada odraste da ima vecih zdravstvenih problema.Ovo je moja konstatacija a potvrdio mi je i jedan vrhunski Dr veterine.

brundalo
14-02-09, 19:06
Imas i prasak za proliv koji se zove INORGAN.......... >:({
kokcidioza se jos i moze izlijecit ali enterotoksemija ni u teoriji ":":{

djura
14-02-09, 20:21
Da se oglasim. Ovca je uginula, iskopao sa duboku rupu, zatrpo i bože moj idemo dalje ( nisam slikao jer nema ničeg netipičnog pa mi je bilo glupo ). Bogu hvala ostalo sve je ok. Još jedna se obliznila jutros sitna jagnjad ali borci i beće dobri.Dviska koja je imala problem sa ispadanjem vagine sada je ok ali primetio sam pošto joj je jagnje već dobro uznapredovalo da ima problem sa vratom. Pošto je ono izgleda bilo preveliko za nju dok je bilo unutra, još ono stalno ispadanje pa vraćanje ... No ono je veselo ,skakuće ali uskoro moraćemo da pomažemo pri sisanju jer ne može da izvije glavu. Takav slučaj sam imao davno i to jagnje smo odgajili bez problema pa se ne plašim za ovo.Generalno nema problema ,onih nerešivih .

brundalo
14-02-09, 20:32
Da se oglasim. Ovca je uginula, iskopao sa duboku rupu, zatrpo i bože moj idemo dalje ( nisam slikao jer nema ničeg netipičnog pa mi je bilo glupo ). Bogu hvala ostalo sve je ok. Još jedna se obliznila jutros sitna jagnjad ali borci i beće dobri.Dviska koja je imala problem sa ispadanjem vagine sada je ok ali primetio sam pošto joj je jagnje već dobro uznapredovalo da ima problem sa vratom. Pošto je ono izgleda bilo preveliko za nju dok je bilo unutra, još ono stalno ispadanje pa vraćanje ... No ono je veselo ,skakuće ali uskoro moraćemo da pomažemo pri sisanju jer ne može da izvije glavu. Takav slučaj sam imao davno i to jagnje smo odgajili bez problema pa se ne plašim za ovo.Generalno nema problema ,onih nerešivih .

Decko ajde ti to otkopaj i pospi po tome zivog vapna (kreca) ili natrijeve luzine i zapali jer tako u zemlji taj vrag moze zivit par godina.

branko
14-02-09, 20:45
Ajd' opet da se ubacim...
Kokcidioza se kod živine leči sulforpreparatima.

Pretpostavljam da je i kod ovaca isti slučaj.

Molio bih malo pojašnjenja.

brundalo
14-02-09, 21:12
Ajd' opet da se ubacim...
Kokcidioza se kod živine leči sulforpreparatima.

Pretpostavljam da je i kod ovaca isti slučaj.

Molio bih malo pojašnjenja.

Ma i ovdi je isti slucaj. Kako svaki proizvodjac lijeka ima svoje ime ja cu rec da sam znao koristit talijanski preparat sulfometazin i to oralno 5 dana uzastopice. Obavezna je promjena uvjeta boravka i prehrane zbog jakog proljeva. Inace ljudi ovu bolest cesto brkaju sa Strongilozama. Inace u ovih 10-ak godina ja san se sa ovom bolescu susreo samo 2 puta i to u par janjadi i lani sa jednim jaretom

branko
14-02-09, 21:25
Pa to zato što su toj bolesti podložni samo mali, mlai i slabašni organizmi. Isti slučaj i kod živine, kokoške ne oboljevaju, ali pilići ako ih ne zaštitiš preventivno - odoše pola.

brundalo
14-02-09, 21:42
Pa to zato što su toj bolesti podložni samo mali, mlai i slabašni organizmi. Isti slučaj i kod živine, kokoške ne oboljevaju, ali pilići ako ih ne zaštitiš preventivno - odoše pola.

Ma najbolja preventiva je ovdi da ih dobro drzis u cistome i da ih pravilno hranis i nema frke nikad problema >:({

branko
14-02-09, 21:45
Da...
Pa to je i osnov naše PP prepiske, druže. To tek sad shvatam, da je to najveća greška.

Šošara
14-02-09, 22:18
Ljudi mi ovde udarili o bolestima kod kojih se javlja proliv pa se moze neko i uplasiti kada mu se malo jagnje staro par dana presisa i dobije proliv.

brundalo
14-02-09, 22:25
Ljudi mi ovde udarili o bolestima kod kojih se javlja proliv pa se moze neko i uplasiti kada mu se malo jagnje staro par dana presisa i dobije proliv.

Prijatelju grijesis ili bar j tako mislim. Nece janje dobit proliv od toga sta je presisalo izuzev ako se ne hrani na bocicu. Janje ce dobit proliv od onog sta je majka pojela a ne radi presisavanja kao sto san rekao. Naime ako janje redovno sisa mater onda ono samo odustane od sise kad mu je dosta. zato ja janjad drzim uz mater skoro misec dana dan i noc. To je jedna stvar a druga da se vratim da cedobit proliv od onog sta je majka jela. to ti je isto kao kad ovca pojede zelenu travu janjad posisa bijelo mlijeko ali kaka zeleno ili sto zna bit gore ovca se najede pelina a ti nakon toga napravis sir i skutu. skuta ne moze bit bolja nego sta je a sir gorak ko svi vrazi ili kad se na pasi najede divljeg luka ista stvar se desi. znaci ako je janjad uz mater i redovno sisa onda nema proliva, problem je u odvajanju a onda u vezi s tim i neadekvatna ishrana janjadi >:({

Šošara
14-02-09, 22:35
Pazi ovako.Obrati paznju ::namigivanje::

Ima razne jagnjadi mislim na to koliki im je apetit.Normalno da ce proliti ako pretera sa sisanjem.Ovo pricam iz licnog iskustva,sve ovce u grupi jedu istu hranu a kod neke jagnje prolije a kod neke jok.Tj neko vise sisa a neko manje i to ti je to.

Sto se tice flasice nije ni to uvek slucaj pogotovu ako se daje Milsan zamena za mleko.Opet iz licnog iskustva nikada ali nikada nijedno jagnje koje sam othranio na fasicu sa ovom zamenom za mleko nije imalo proliv cak sta vise imaju uredniju i lepsu stolicu od onih sto sisaju majke.

I ovo vazi sto sam u prethodnom postu napisao u prvih 4-5 dana.A moze biti uslovljeno jacinom mleka tj kolostruma,u zavisnosti od grla do grla.

brundalo
14-02-09, 22:41
Pazi ovako.Obrati paznju ::namigivanje::

Ima razne jagnjadi mislim na to koliki im je apetit.Normalno da ce proliti ako pretera sa sisanjem.Ovo ricam iz licnog iskustva,sve ovce u grupi jedu isru hranu a kod neke jagnje rolije a akod neke jok.Tj neko vise sisa a neko manje i to ti je to.

Sto se tice flasice nije ni to uvek slucaj pogotovu ako se daje Milsan zamena za mleko.Opet iz licnog iskustva nikada ali nikada nijedno jagnje koje sam othranio na fasicu sa ovom zamenom za mleko nije imalo proliv cak sta vise imaju uredniju i lepsu stolicu od onih sto sisaju majke.

I ovo vazi sto sam u prethodnom postu napisao u prvih 4-5 dana.A moze biti uslovljeno jacinom mleka tj kolostruma,u zavisnosti od grla do grla.

E i ta jaca janjad najlakse dobije enterotoksemiju he he :lol:. Crni humor ali je tako. Dobiju je iz pohlepe. Zato janjce i triba drzat kako triba i to je to. Virova ti meni ili ne ja sa prolivima janjadi skoro da i neman problema. Javlaju se sitniji kad oni pocnu past i onda nalete na zeleno a organizam nije navika ali nista nerjesivo. Problem je sa ovcama kad pocnu kakat rijetko a muza u jeku e onda bi je... sam sebe u livo uho od muke :lol: ":":{ ":":{

Šošara
14-02-09, 22:44
Nemam ni ja problema sa tim nego kazem da ljudi ne panice ako se desi da se jagnje utrca od jakog kolostruma.
Ja ih drzim ko malo vode na dlanu ne sekiraj se.
Imaju uslove bolje no na sajmu.

brundalo
14-02-09, 22:49
Nemam ni ja problema sa tim nego kazem da ljudi ne panice ako se desi da se jagnje utrca od jakog kolostruma.
Ja ih drzim ko malo vode na dlanu ne sekiraj se.
Imaju uslove bolje no na sajmu.

Ti znas a i ja znan da kad janje i dobije proliv nije nista strasno... triba mu dat tekucine da ne dehidrira, prilagodit prihranu i eventualno kakv lijek protiv proliva( INORGAN) se pokaza odlicnim. Ali ako je bez volje ima temperaturu e onda se vec triba brinut...... a ukakne ovce...uh ne spominji, ali i one mogu dobit proliv od pretvrdog i starog neadekvatnog sijena. nego koliko ih ti imas da ne kopam po postovima sad? >:({

Šošara
14-02-09, 22:54
druze ja kad proliju stariji drmnem samo 3-4 penicilina-Jugocilin i odma prestaje.

>:({ >:({

vla
15-02-09, 08:10
Enterotoxemia
Ne leci se, nego se radi preventiva-vakcinacija.
Koristi se vakcina Covexin 8, koja je u isto vreme zastita od tetanusa.Vakcinacija se izvodi u 2 doze.Prva, pa posle 6 nedelja druga doza ,vakcinisu se ovce i jagnjad posle 8 nedelje starosti.Karenca je 0 dana.

brundalo
15-02-09, 12:24
Enterotoxemia
Ne leci se, nego se radi preventiva-vakcinacija.
Koristi se vakcina Covexin 8, koja je u isto vreme zastita od tetanusa.Vakcinacija se izvodi u 2 doze.Prva, pa posle 6 nedelja druga doza ,vakcinisu se ovce i jagnjad posle 8 nedelje starosti.Karenca je 0 dana.

Ili jos bolje samo ovce 40-ak dana pred janjenje. Tako janjad stekne pasivni imunitet preko kolostruma i mlika i zasticeno je do ove vakcinacije koju ti spominjes >:({ >:({

djura
15-02-09, 17:29
Obzirom da sam ja za neke stvari uporan ko mazga otišao sam kod tipa koji je mom tastu prodao štene pulina. Iz razgovora sa njm saznao sam da on njegovu kerušu nije vakcinisao već dve godine i da mu je prošle godine uginula jedna ovca sa potpuno istim simptomima (imao je 10 komada). Na ovo me je potaklo iskustvo jednog mog kolege čiji otac ima ovce i koji je imao uginuća sa istim simptomima pre više godina s tim što mu se isto pas nalazio u blizini ovaca.Imao je dosta uginuća, ali one koje su pretekle normalno su se razmnožavale tako da ih i danas ima.
Ona ovca što se juče obliznila jutros joj je vime bilo vruće a na stomaku nabubrene one mlečne žile, ja sam obavesto vetrinara i pošto se najavio da će doći da pogleda i da će ujedno i sve ostale da vakciniše. Kad je on došao jedna strana vimena se smirila dok na onoj drugoj upala još stoji ali manje nego ujutru. On joj je samo dao antibiotike , ništa za mastitis kaže ne treba vime nije trvdo i da samo nastavim da ga mažem svinskom mašću (pod rukom u dubini vimena se oseća malo tvrđi sloj).Jagnjad sisaju na obe sise.Da li da koristim nešto za mastitis, šta mi predlažete ? Veterinar je došao sa još jednim kolegom i njegov kolega kaže da nije video odavno ovce u ovako dobroj kondiciji.

brundalo
15-02-09, 19:21
Obzirom da sam ja za neke stvari uporan ko mazga otišao sam kod tipa koji je mom tastu prodao štene pulina. Iz razgovora sa njm saznao sam da on njegovu kerušu nije vakcinisao već dve godine i da mu je prošle godine uginula jedna ovca sa potpuno istim simptomima (imao je 10 komada). Na ovo me je potaklo iskustvo jednog mog kolege čiji otac ima ovce i koji je imao uginuća sa istim simptomima pre više godina s tim što mu se isto pas nalazio u blizini ovaca.Imao je dosta uginuća, ali one koje su pretekle normalno su se razmnožavale tako da ih i danas ima.
Ona ovca što se juče obliznila jutros joj je vime bilo vruće a na stomaku nabubrene one mlečne žile, ja sam obavesto veterinara i pošto se najavio da će doći da pogleda i da će ujedno i sve ostale da vakciniše. Kad je on došao jedna strana vimena se smirila dok na onoj drugoj upala još stoji ali manje nego ujutru. On joj je samo dao antibiotike , ništa za mastitis kaže ne treba vime nije trvdo i da samo nastavim da ga mažem svinskom mašću (pod rukom u dubini vimena se oseća malo tvrđi sloj).Jagnjad sisaju na obe sise.Da li da koristim nešto za mastitis, šta mi predlažete ? Veterinar je došao sa još jednim kolegom i njegov kolega kaže da nije video odavno ovce u ovako dobroj kondiciji.

Prijatelju moj to je sve ok ali pripazi ti na tu ovcu sa mastiticnim vimenom. Da ti kazem, vjerova ili ne da i ovca sa najmeksim vimenom moze imat mastitis. Zato pripazi na ovcu i u pocetku joj i ti izmuzi visak mlijeka a takodjer mazi vime ili svinjskom ili ihtiol kamfor mascu. Dok janjad sisa ne poduzimaj nikakve terapije osim inekcijskih ako su potrebne, ali cim odvojis janjad od ovce odmah predji na terapiju injektorima.... >:({
Sta se tice bolesti dao si mi mislit sad... necijepljeni pas......
Nego evo u prilogu i izvadak iz literature o mastitisu
http://www.moj-album.com/slike/11598142/4taB42NbIka38vH9.v.jpg

djura
17-02-09, 14:36
Interesuju me simptomi bolesti ketoze i kako se ona leči !!?

brundalo
17-02-09, 20:48
Ovo doli napisano ti se odnosi na krave koze i ovce
KETOZA

POREMECAJ METABOLIZMA KOJI SE MOZE JAVITI U USLOVIMA INTENZIVNOG GAJENJA I KORISCENJA KRAVA

Ketoza je bolest prezivara koju karakterise poremecaj metabolizma ugljenih hidrata, masti i proteina, uz povecanje proizvodnje ketonskih tela u organizmu. Javlja se u uslovima intenzivnog gajenja i koriscenja, kod krava u punoj laktaciji (od 2. do 4. nedelje po teljenju, narocito zimi), kada potrebe u energiji nisu u skladu sa snabdevanjem organizma iz hrane. Pojavu ketoze pri koriscenju silaze posebno podstice visok udeo buterne kiseline (> 1% suve materije), koja se apsorbuje u zelucu i krvotokom stize do jetre gde se transformise u keto tela. Do ketoze dolazi cak i pri upotrebi silaze odlicnog kvaliteta, sa vrlo malo buterne kiseline (silaze trava, ku¬kuruza), a zbog pogodnosti ovih silaza za proiz¬vodnju buterne kiseline u buragu.
Ketoza se ispoljava u dva oblika: subklinicnom (skrivenom) i klinicnom. Kod subklinicnog oblika nema spoljasnih znakova, osim variranja mlecnosti u toku dana. Kod klinicnog oblika dolazi do smanjenja mlecnosti za 50 - 70 %, javlja se mrsavljenje, atonija buraga i karakteristican miris na aceton u staji. Uz sve to dolazi do ostecenja jetre usled masne degeneracije i ciroze. Cirozu moze da prouzrokuje metil i etil alkohol, koji se u nekim silazama stvaraju u znacajnim kolicinama, a narocito etil alkohol koga u kukuruznoj silazi spremanoj od jako vlaznog materijala moze da bude i 5 - 7 % od suve materije. To jednostavno znaci da govece koje dnevno konzumira 20 - 25 kilograma kukuruzne silaze u organizam unese u nekim slucajevima i 200 - 300 grama etil-alkohola, sto je po nama blizim merilima jednako ili vise od 0,5 l nekog jaceg alkoholnog pica. Etil-alkohol se slabo razlaze u buragu, pa najveca kolicina preko zida buraga ulazi u krvotok, i u jetri se transformise u sircetnu kiselinu. Blokirajuci glikolizu i Krebsov ciklus, etil-alkohol pospesuje pojavu ketoze i preterano obrazovanje masti, te u duzem vremenu dovodi do ciroze jetre. Metil alkohol je znatno toksicniji od etil alkohola, a javlja se u lucerkinim silazama, gde nastaje iz pektina.
U slucaju pojave ketoze treba smanjiti ili iskljuciti silazu iz obroka i povecati kolicinu sena. U periodu zasusenosti krava treba maksimalno smanjiti kolicinu silaze.

vla
17-02-09, 21:00
Ketoza se zove i bolest DEBELIH krava i ovaca.
Redja je kod ovaca.

brundalo
17-02-09, 21:04
Ketoza se zove i bolest DEBELIH krava i ovaca.
Redja je kod ovaca.

ali je zato cesca kod koza...... >:({

djura
19-02-09, 12:52
Dolazio je veterinar iz zavoda u Kraljevu i nihova konačna dijagnoza je da je glavni uzročnik entrotoksemija.Blolest je unešena preko šteneta pulina.Mere su sledeće : da se još jednom uradi dvokratana vakcinacija ( sve u roku od 6 dana ).Nakon toga se pravi pauza od 15 dana pa se vakcinišu poliovinom iili sl. pa revakcinišu. Takođe mora se uraditi deratizacija svih objekata.

tea
19-02-09, 15:47
evo mene opet nakon dugo vremena! >:D vidim da dosta pišete o enterotoksemiji,pa da vam kažem da imam i ja taj problem! pošto se još do sada nisam upoznala s tom bolesti bila sam luda kada su mi "zdravi" janjci počeli ugibati! danas sam dopeljala jednog veterinara na farmu da pogleda o čemu se radi! prvo kada sam ušla u štalu imala sam za vidjet 3 janjeta mrtva! odmah smo otvorili jedno i ustanovili da je uginuo od enterotoksemije,a drugi pak od pasteroloze! da poludiš! jedino me brine da ne postoji neka bolest među ovcama koja je opasna i za ljude! sada ću ovcama izvadit krv i pocjepiti! ako ima tko kakav prijedlog šta da radim i s čim da cijepim neka mi kaže jer više ne znam ni sama šta da radim! >:({ >:({

Šošara
19-02-09, 16:27
Ja radim vakcinaciju Poliovinom i zadovoljan sam ucinkom. :D
Gde ima tu se i prosipa,mora imati neko uginuce ne moze se odgajiti svaka tura jagnjadi 100%.To nam je sastavni deo posla i zivota.

vla
19-02-09, 18:00
Jos o ketozi.
Ketoza je toksemija tokom bremenitosti i javlja se tokom poslednjih pet nedelja trudnoce ili ubrzo nakon pocetka laktacije.Ukoliko se rano otkrije moze se uspesno izleciti, a u suprotnom, smrtnost je velika.Predstavlja nedostatk hranljivih materija.Medu simpotomima su izrazena bezvoljnost, depresija, znatno smanjen apetit, pracenu kasnije opstom slaboscu i cudnim otezanim hodom ili grlo uopste ne hoda.Tada se radi testiranje urina na ketonska tela,test trakama koje imate u svakoj apoteci, jeftina i sigurna dijagnostika.Medjutim na ketozu treba posumnjati cim bremenita zenka pocne da se cudno ponasa ili sedi vise nego sto je uobicajeno.
Ketoza se obicno leci propilen-glikolom, koji nije otrovan.Ovakvo stanje se najbolje sprecava prevencijom, koja podrazumeva da se u hraniva za grla u kasnoj fazi bremenitosti doda secer ili melasa ili repin rezanac.Melasa se moze dodati i u vodi za pice.

Čugi
19-02-09, 21:44
Ovakvo stanje se najbolje sprecava prevencijom, koja podrazumeva da se u hraniva za grla u kasnoj fazi bremenitosti doda secer ili melasa ili repin rezanac.Melasa se moze dodati i u vodi za pice.

Običan šećer? Količina?

djura
19-02-09, 21:54
da li melase ima u formi kao lizalice obogaćene sa vitaminima i kako se vika ?

vla
19-02-09, 22:01
Da, onaj koji mi koristimo u ishrani, u kolicini 1% telesne tezine grla, nekoliko dana, a zatim nastaviti sa navedenom ishranom.U osnovi ketoze je hipoglikemija-smanjenje nivoa secera u krvi, pa otud takvi simptomi kod grla i opasnost od uginjavanja .Iz ishrane iskljuciti visokoenergetska hraniva, silazu i dr. jer je ketoza bolest debelih grla.

brundalo
19-02-09, 22:02
Dolazio je veterinar iz zavoda u Kraljevu i nihova konačna dijagnoza je da je glavni uzročnik entrotoksemija.Blolest je unešena preko šteneta pulina.Mere su sledeće : da se još jednom uradi dvokratana vakcinacija ( sve u roku od 6 dana ).Nakon toga se pravi pauza od 15 dana pa se vakcinišu poliovinom iili sl. pa revakcinišu. Takođe mora se uraditi deratizacija svih objekata.

Hvala dragom bogu.....to mozes sprijecit... sad znas kako. A gubitak. On se mora racunat u ovom poslu. Ne moze sve ici kao po loju >:({ >:({

Šošara
19-02-09, 22:34
da li melase ima u formi kao lizalice obogaćene sa vitaminima i kako se vika ?

Za sada nisam video tako nesto na nasem trzistu.
Daji repine rezance i ne brini.Oni su bogati secerima.
Imas u rinfuzi sveze a imas i peltirane u dzakovima od 25 i 50 kg.

Slavisa Njegic
19-02-09, 23:07
Postoje MILKIVIT kante za lizanje u kojima je osnov melasa sa svim potrebnim elementima. Proizvode se kante cak i po kategorijama i proizvodnim pravcima ovaca. U Republici Srpskoj im je cena oko 25 EUR. 1EUR=1kg. Ovce saizbalansiranom uzimaju veoma malo pomenutog dodatka.

P.S.Klostridije cesto mogu biti sekundarci narocito kod ketoza.

Šošara
19-02-09, 23:11
Kod svakog oboljenja postoji mogucnost da uslovno patogeni mikroorganizmi postanu patogeni i da dodatno zakomplikuju situaciju.
Cak postaju patogeni i u nekim uslovima,pa i ako nema druge bolesti.

bokuman
20-02-09, 00:36
Molio bih ko zna gde se moze nabaviti vakcina protiv EKTIME , mislim da se u Subotici vise neradi, bio bih puno zahvalan, znaci pricam o prevenciji a za terapiju vec radim ali ide tesko.

Forum pratim vec neko vreme evo sada i usestvujem, pretstavio sam se kod teme MLJECNOST OVACA

Pozdrav Boban

vla
20-02-09, 08:50
@bokuman
Uzmi vakcinu POLIOVIN-Vetrinarski zavod Subotica, jeftina a dobra i resices problem.

bokuman
20-02-09, 13:50
@bokuman
Uzmi vakcinu POLIOVIN-Vetrinarski zavod Subotica, jeftina a dobra i resices problem.

Ne ne to je neki virus koji niti dezinfekcijom se ne unistava ovce ga nose u sebi, problem nastaje kada se ojagnje ovce i nakon 10-15 dana prvo dobiju jaganjci zatim to ode i na vimena ovaca negde 30-50 % od stada zatim sledi terapija ustavri ciscenje i za jedno 10 dana prolazi malte ne samo od sebe to ti je nesta slicno kao herpes kod ljudi.
Poliovin vec je proban prosle godine bez nimalo uspeha, zaboravio sam kako se zvala vakcina koja je ragjena ranije u Subotici ali vise se neradi, imam neke informacije iz Bugarske i Francuske ali videcemo i tako ova godina je vec otisla

Boban

spensi
03-03-09, 11:57
evo mene opet nakon dugo vremena! >:D vidim da dosta pišete o enterotoksemiji,pa da vam kažem da imam i ja taj problem! pošto se još do sada nisam upoznala s tom bolesti bila sam luda kada su mi "zdravi" janjci počeli ugibati! danas sam dopeljala jednog veterinara na farmu da pogleda o čemu se radi! prvo kada sam ušla u štalu imala sam za vidjet 3 janjeta mrtva! odmah smo otvorili jedno i ustanovili da je uginuo od enterotoksemije,a drugi pak od pasteroloze! da poludiš! jedino me brine da ne postoji neka bolest među ovcama koja je opasna i za ljude! sada ću ovcama izvadit krv i pocjepiti! ako ima tko kakav prijedlog šta da radim i s čim da cijepim neka mi kaže jer više ne znam ni sama šta da radim! >:({ >:({

Vidim da imas problem s klostidijima, pa ti mogu dati jedan savjet.
Kod uginuca bilo odraslih grla a tako i mladih (u ovom slucaju janjadi), otvori ga. Kod klostridioze je karakteristican nalaz. Naci ce se hemoragicna upala crijeva, hemoragicna upala sirista (karakteristika), i sta je najbitnije treba pregledati bubrege. Bubrezi su mlohavi, nemaju cvrstu konzistenciju kao zdravi bubrezi. Zato se ova bolest jos i zove bolest mlohavih bubrega. Razoreni su toksinima klostridija.
Bitna je preventiva klostridije. Potrebno je izvrsiti preventivno cjepljenje ovaca i to dvokratno s razmakom od 15 do 30 dana, s tim da drugo cjepljenje treba biti mjesec dana prije janjenja. U tom slucaju janjad od tako preventiranih mama, su zasticena pasivnim imunitetom koji traje do treceg mjeseca zivota janjadi. Janjad s pasivnim imunitetom se ne smije cjepiti prva tri mjeseca (u tom slucaju moze doci do pojave i eksplozije bolesti).
Vakcine se apliciraju pod kozu u dozi od 2 ml po grlu.
Janjad koja ostavljate za uzgoj, nakon tri mjeseca cjepite i to dvokratno (razmak 15 -20 dana) uz prethodno antiparazitarno ciscenje.

_________________________________________________P ost je spojen: 1236080458________________________________________ _________
Melasa je u tekucem stanju i daje se per oralno (pistolj brizgalicom).
Ima je i u krutom stanju i koriste se uglavnom kod goveda.
Pakirana je kao i silikon s dozerom na rucici. Aplikacija je jednostavna per oralna.

Velimir
05-03-09, 02:34
Moze li se ovca spricati protiv parazita dok su jagnjad jos samo na sisi i stari desetak dana?

brundalo
05-03-09, 10:54
Moze li se ovca spricati protiv parazita dok su jagnjad jos samo na sisi i stari desetak dana?

Moze i ovca i janje od 3-4 dana starosti pa nadalje. To kaze ovaj proizvodjac TACTIC-a. Za druge proizvodjace ne znan

Velimir
06-03-09, 22:19
Jel koristio neko vezemicin protiv proliva kod jagnjadi? Jedan ovcar mi je preporucio. Ja imam neo-vezemicin-v a on koristi vezemicin-R. Ima li razlike?
Ima li razlike zbog cega jagnje ima proliv kod tretmana protiv istog, tj. da li je zbog ishrane ili neceg drugog? Vidim da Brundalo pominje inorgan, ima li ga u Srbiji ili neki drugi koji se daje peroralno ili su efikasniji injekcioni preparati? Temperatura mu je 39,8 i ima nesto smanjen apetit i neveselije je, proliv sam juce primetio ali izgleda da ga ima vec nekolko dana. Jagnje je staro malo jace od mesec dana oko 8kg i nije odluceno.

b92miki
06-03-09, 22:43
Dobar preparat za cscenje jagnjadi od parazita je Panacur daje se peroralno

spensi
10-03-09, 14:40
Kod proljeva janjadi dobro je davati oksitetraciklin (produzenog djelovanja - L.A.) injekciono i to 2 - 3 ml u misic kod janjadi starih jedno mjesec dana. Treba biti pazljiv na karencu.
Postoji i obliku tableta i daje se jagnjetu na korjen jezika tako da ga proguta. Karenca je znatno manja (ovisno o preparatu ali je nekih 15 - tak dana).

_________________________________________________P ost je spojen: 1236693402________________________________________ _________
Panacur je isto kao i elmipur i slicni preparati. Svi su ti preparati na bazi febendazola i kao takvi se koriste kod antiparazitarnih terapija zivotinja.
Svaki proljev ne znaci parazite.
Kod janjadi prije svega nakon odlucivanja od majki, odnosno mljeka je dobro provesti terapiju protiv kokcidija, i to preparatima na bazi diclazurala koji se daju per oralno.

brundalo
12-03-09, 20:11
http://slike.hr/slika.php?z=img16.jpg

b92miki
04-04-09, 22:12
Pozdrav kolege

Molim vas da mi neko pomogne oko godisnje zastite ovaca od parazita,kada davati koji lek.Danas sam pokusao da nadjem lek za mali metilj ali u prodaji nema takvog leka trenutno,klozan se ne proizvodi,interesuju me samo injekcioni lekovi.Dqa li je neko koristio vermisantel complex neki ga hvale.

miladinovic
04-04-09, 22:46
Ja planiram da nabavim faskoverm krka ima licencu za metilj bas,ne mogu vise s lekovima da se bakcem,koristio sam vermitan

b92miki
04-04-09, 23:11
Ja vec imam faskoverm ali on nije za mali metilj samo sa veliki.

bokuman
05-04-09, 01:48
Ja vec imam faskoverm ali on nije za mali metilj samo sa veliki.

Za mali metilj nemas injekciono bar u ove zemlje iz bivse drzave, moraces ako hoces 100% zastitu sa ampulama. Albendazol je provereno jako dobar, e sada problem je kako dati ovcama zavisi koliko ovaca gajis.

Svako dobro Boban

miladinovic
05-04-09, 15:50
kod komsije mi se pojavi svrab kod par ovaca po stomaku cesu se i slabo jedu ima li neka injekcija za to i koliko moze biti zarazno medjasi smo? >:({
sta je to?
nemam nikakva iskustva s tim
veterinar preporucuje kupanje ali to je bas komplikovano a i jos imaju vunu i hladno je

djura
05-04-09, 16:15
sada je vreme kada se aktiviraju krpelji pa je možda to razlog. neka pregleda ovce i ako je to onda ima vakcina protiv njih

miladinovic
05-04-09, 17:00
nisu krpelji,stomak je crven sa pokojom krastom i spala je vuna

miljko
05-04-09, 22:32
Bice da je suga problem, po tvom opisu
Probaj i na drugim mestima po telu, da li se i tamo vuna lako cupa.
Ako je to slucaj, onda je resenje Avermectin ili Dectomax u razmaku od dve nedelje dati preparat u misic. Doziranje 1ml na 50kg

miladinovic
05-04-09, 23:50
hvala miljko proverit cu ujutru dal se cupa ili ne treba i veterinari neki da jos provere tj da dodju znalci vajni :lol:

spensi
06-04-09, 21:13
Dali se cesu a narocito kad malo zagrije?
Mogu biti buhe, suga, a moze biti i dermatitis i to dosta cest je pustulozni dermatitis kod ovaca.
Narocito je vidljiv na vimenu u obliku gnojnih cvorica. Dosta brzo se siri u stadu.
Da li se pojavilo kod pojedine ovce ili kod vise njih?
Po opisu kao sto je prije receno pretpostavljam da se radi o sugi. U tom slucaju kod svih provedi jednu ivermektinsku terapiju i to 2 - 2.5 ml ivermektina injekciono po ovci. Onim jacim slobodno daj i 2.5 ml. Obavezno ponovit nakon 14 dana.
Dobro bi im bilo dati uz to i kortizon.
Pozdrav.

miladinovic
06-04-09, 21:46
4 ovce od 15 imaju imaju i gnojne cvorice neke na vimenu vuna je spala sa stomaka a ne cupa se lako sa ledja,spensi pisi o tom dermatitisu lici da je to.ove sveznalice od veterinara samo lupaju gluposti ko i moja baba stara >:({

spensi
06-04-09, 22:33
Ma jeli mozes to uslikat kako pa mi ili posalji preko foruma ili na pp.
Obicno na vimenu se nalaze takve promjene, vime je zacrvenjeno, mogu biti prisutne i kraste koje se gule, moguce su pustule i na sisama.
Ako se radi o tome, ali napominjem nije lako davati dijagnozu preko foruma i puterm rjecnog opisivanja, uzmi betadina ili joda, stavi u malu bocicu s prskalicom (poput one za prskanje cvjeca), i postrapaj dobro s jodi ili uzmes jedan pinel i dobro istrljas ta promjenjena mjesta.
Ukoliko se radi o nemljecnim ovcama odnosno ne koristis mljeko, dobro je dati antibiotik, i to npr. amoksicilin, ili pencilin produzenog djelovanja. Oni se daju svakih 48 sati i dosta je provesti dvostuku terapiju. Znaci ponovit je nakon 48 sati. Samo je problem karenca mljeka, koje onda ne mozes koristiti par dana (ovisno o antibiotiku).
Taj dermatitis je u biti bakterijskog karaktera, moze biti i jedan od uzrocnika mastitisa ukoliko se cesto pojavljuju u uzgoju, a prilikom muznje dobro bi bilo upotrebljavati rukavice (jednokratne).
Pozdrav.

miladinovic
06-04-09, 22:39
hvala spensi jagnjad jos sisaju ima li problema stim ?ako uslikam postavit cu

spensi
06-04-09, 23:49
Samo ti uzmi jod i pinel i dobro istrljaj. Poslje mi javi. Trebalo bi se pocet susit nakon dan - dva.

miladinovic
07-04-09, 00:02
pinel sta je ustvari?ne koristi se ta rec kod nas nizasta a na netu nema znacenje pojasni molim te. >:({
i hvala za savet naravno

spensi
07-04-09, 10:24
Izvini me moja je krivica.
Pinel je cetka za bojanje jeli. Kad farbas ogradu od zeljeza jeli koristis cetku.
Mislim da si sad razumio :)
Pozdrav

miladinovic
07-04-09, 10:52
jesam razumeo sam sad hvala >:({

Velimir
07-04-09, 16:26
Pozdrav kolege

Molim vas da mi neko pomogne oko godisnje zastite ovaca od parazita,kada davati koji lek.Danas sam pokusao da nadjem lek za mali metilj ali u prodaji nema takvog leka trenutno,klozan se ne proizvodi,interesuju me samo injekcioni lekovi.Dqa li je neko koristio vermisantel complex neki ga hvale.

Koristo sam ja vermisantel comlex, mada ne nesto dugo, prosle godina a mislim da cu i dalje. Prosle godine sam sa njim sugu resio. On je kolko znam i za mali metilj izmedju ostalog. Ima sirok spektar parazita na koje deluje. Malo je mislim skuplji no drugi.
pozdrav >:({

miladinovic
11-05-09, 09:45
Imam pitanje za vas strucnjake.
Jagnje koje je skoro rodjak kupio ima na prednjim nogama na kolenima kao zadebljanja(zglob izgleda veci a kad se pipne na prednjoj strani gde lezi je to mekano zadebljanje),na dodir je mekano koza nije upaljena crvena il slicno i ne boli ga to na dodir ne reaguje kao da je bolno.primetili smo to skoro ima oko 30 kg i verovatno je takvo i kupljeno,priplodno je grlo,lepo jede i napreduje i to mu uopste naocigled ne smeta.zanima me sta to moze biti. >:({

spensi
11-05-09, 12:58
Dali je na dodir hladetinasto i dali je prisutno na obje ili samo na jednoj nozi?

miladinovic
11-05-09, 14:44
na obe noge simetricno.hladetinasto mislis hladno ili...?cini mi se da je normalne temperature ako si to pitao

Velimir
12-05-09, 15:25
Jedna ispravka i izvinjenje za gresku,
naveo sam da je verimsantel comlex i protiv malog metilja ali u stvari nije.Pozdrav!

miladinovic
12-05-09, 18:52
oprosteno ti je-)))).
ima li uopste neka injekcija koja pokriva i mali i veliki metilj i da se moze naci u srbiji ii samo lekovi imaju za to,njih je muka davati. >:({

spensi
13-05-09, 00:51
Hladetinasto u smislu konzistencije. Tjestasto ili poput hladetine.
Ako je simetricno pretpostavljem da se radi o nekakvoj deformaciji.
Obrati paznju pri rastu, moze doci i do krivljenja i deformacije nogu.
Ako zadaje probleme, moze biti posljedica kod rasploda (muzjaci ne skacu).
Pozdrav

miladinovic
13-05-09, 07:44
zenka je u pitanju.jeste mekano je i testasto i velicine i oblika polovine veceg oraha.
kao da je ispunjeno nekim gelom takvo je na dodir. >:({

svetitrifun
14-06-09, 06:04
Једна овца ми има 4 као чирића са десне стране вилице према врату, они су величине око 1 цм, и благ оток између ува и њих. Звао сам ветеринара а он каже да треба мазати кремом против убода, отока ...питам шта је а он опет исту причу, ма немају појма. Издвојио сам је, јуче сам је почео мазати и давати јој покошену камилицу да једе. Иначе је живахна сасвим нормално се понаша, једе, пије, скаче...

toni
15-06-09, 14:01
mislin da su ti to limfni cvorovi (kazeoznI limfadenitis). dosta cesto kod koza.Da ti nepisen sad pogledaj malo malo ovu temu o bolestima od pocetka. mislin da je Tar detaljno to obradija.

miladinovic
16-06-09, 23:15
moze biti i neki od oblika pseudotuberkuloze izdvoj je od ostalih ako je to moze bit opasno,probaj sa nekim gentamicinom to da resis raspitaj se jos malo.

sasha
17-06-09, 18:46
imama problem sa jednim jagnjetom stalno mu kao suzi desno oko pa mu se stvara prljavstina ispod i oko oka da li je to opasno i da li to moze da se nekako zaustavi

miladinovic
17-06-09, 18:57
u apoteku veterinarsku po mast za oci reci ce ti sve i ko rukom odneseno kao i kod ljudi kad imaju infekciju,mast je jeftina ta i pazis kad stavljas da ga ne povredis lepo ga drzis

sasha
17-06-09, 19:04
hvala >:({ >:({

miladinovic
17-06-09, 22:07
nema na cemu i dr put

toni
18-06-09, 13:29
Pogledaj dobro oko ispod kapaka da mu nije nesto upalo (komadici trave,osje..)

sasha
18-06-09, 18:22
za svaki slucaj smo danas zvali i veterinara radi se o nekoj vrsti infekcije posto je jagnje imalo i slabiji apetit jagnje je vakcinisano i to bi trebalo po recima veterinara da se povuce za dva do tri dana a oko je pregledao i bilo je cisto hvala puno na datim savetima kasnije cu izbaciti slike pa da cujem vase misljenje

mara
11-07-09, 23:01
Cao svima! Nova sam na forumu,a odmah tražim savet. Evo o čemu se radi:moj ćale je početnik u gajenju ovaca,ima nekih 11 komada. Od pre 3 dana jedno jagnje od nekih 30-ak kg. je dobilo temperaturu. Veterinari su dolazili, dali neke inekcije,ali temperatura nikako da spadne. Jagnje je totalno malaksalo,više i ne ustaje. Od juče je i ovan počeo da "kašlje",pa smo baš zabrinuti. Imate li neku ideju šta bi to moglo da bude?

bokuman
13-07-09, 01:20
Cao svima! Nova sam na forumu,a odmah tražim savet. Evo o čemu se radi:moj ćale je početnik u gajenju ovaca,ima nekih 11 komada. Od pre 3 dana jedno jagnje od nekih 30-ak kg. je dobilo temperaturu. Veterinari su dolazili, dali neke inekcije,ali temperatura nikako da spadne. Jagnje je totalno malaksalo,više i ne ustaje. Od juče je i ovan počeo da "kašlje",pa smo baš zabrinuti. Imate li neku ideju šta bi to moglo da bude?

Takvi su ti nasi veterinari nazalost, kad ih pozoves dolaze skoro uvek malo prekasno,

Za jagnje ako je dehidrisano osven infuzija tesko da moze nesta drugo da mu se pomgne, jos ako ne ustaje, treba se borirti do kraja.

Za ovna oni su malo jaci od jagnjadi tako da ako neznate sami da lecite morate opet veterinara ali da budete uporniji sa njima.

Sada je vreme jako promenjlivo tako da ovakve stvari su malo i normalne barem pricam kod mene, proverite dali ovce imaju krpelje.

Pozdrav Boban

mara
13-07-09, 22:19
Bobane hvala na odgovoru.
Danas su još neke ovce dobile temperaturu,veterinari su utvrdili da je u pitanju neki virus (kako sam ja i pretpostavila),i krenuli terapiju injekcijama. Nadam se da će lečenje uspeti.

dr Dule
13-07-09, 22:26
sa veterinarima je uvek nezgodno. vrte par bocica po torbi i to tuku svim vrstama domacih zivotinja. mala sala. nije ni njima lako, mislim povisena temperatura moze biti iz 1001 razloga. pri tome ovca ili neka druga zivotinja ne moze da kaze sta je jos muci. iz nekog mog iskustva, koje istina za ovce nije veliko, problem moze biti i u hrani, odnosno trovanje. u svakom slucaju, treba smarati veterinara sto vise

bokuman
14-07-09, 01:26
sa veterinarima je uvek nezgodno. vrte par bocica po torbi i to tuku svim vrstama domacih zivotinja. mala sala. nije ni njima lako, mislim povisena temperatura moze biti iz 1001 razloga. pri tome ovca ili neka druga zivotinja ne moze da kaze sta je jos muci. iz nekog mog iskustva, koje istina za ovce nije veliko, problem moze biti i u hrani, odnosno trovanje. u svakom slucaju, treba smarati veterinara sto vise

Dali ste stvarno dr ja neznam ja svima njima sam ok super prijatelj ali nekad gadno znaju da pogrese mada se u principu slazem sa vama, pozdrav

dr Dule
14-07-09, 01:41
@bokuman
nisam dr, to cu, Boze zdravlja biti za jedno tri godine. al ne veterine, ne ni medicine, nego biotehnickih nauka. tako ih krstise. Srdacan pozdrav

djura
14-07-09, 22:46
obzirom da je ova tema započeta mojom mukom da se javim na ovoj baksuznoj strani 13 i kažem da ono što smo mi preživeli je bila jedna takva agonija i da dok to nije došlo do nivoa dr vet. medicine verovatno ne bi imalo srećan kraj i zato bez obzira na sve struka mora da se ceni a treba se biti kritičan prema pojedincima i ne generalizovati stvari. iz ove moje muke i veterinar koji to nije znao kako da leči je izašao bogat za jedno saznanje tako da se i on lično usavršio i sada je mnogo bolji i informisaniji i vidim da mu je jako stalo da se ovo moje stado dalje popravlja i u zdravstvenom i u genetičkom smislu.pozdrav svima

svetitrifun
15-07-09, 00:07
Маните се ветеринара. Скалпелом засеци свако уво јагњету , рез да буде у дужини 1-2 милиметра,никако више.Неко нека држи јагње оборено на земљи, а ти уво јагњета стави на длан леве руке, а у десну руку узми прутић од леске или неку другу шибу и са њом ударај, шибај по увету по резу, лако, тако да са њега капи крви падају полако. Испада као да тресеш уво, и одстрањујеш сувишну крв. Ово сам применио по наговору старијих тек после трећег напада температуре код јагњади и једног напада температуре код расног овна виртенберга старог три године, кад сам се наплаћао ветеринара а да ништа нису урадили и нису знали да ми објасне шта и откуда та температура. Ован је једва дисао и остао је жив захваљујући овоме. 90 посто ветеринара имају купљене дипломе и појма немају о болестима коза и оваца, ја кад их питам колико су платили диплому, тако се чудно понашају и избегавају поглед,

а камоли одговор. Бар да посећују форуме нешто би научили, него само шетају торбицу и возе југиће по селу. Имају шаблон и терају своје. Пробај ово што сам ти описао не можеш погрешити и нити се може нешто лоше десити.

bokuman
15-07-09, 02:01
Маните се ветеринара. Скалпелом засеци свако уво јагњету , рез да буде у дужини 1-2 милиметра,никако више.Неко нека држи јагње оборено на земљи, а ти уво јагњета стави на длан леве руке, а у десну руку узми прутић од леске или неку другу шибу и са њом ударај, шибај по увету по резу, лако, тако да са њега капи крви падају полако. Испада као да тресеш уво, и одстрањујеш сувишну крв. Ово сам применио по наговору старијих тек после трећег напада температуре код јагњади и једног напада температуре код расног овна виртенберга старог три године, кад сам се наплаћао ветеринара а да ништа нису урадили и нису знали да ми објасне шта и откуда та температура. Ован је једва дисао и остао је жив захваљујући овоме. 90 посто ветеринара имају купљене дипломе и појма немају о болестима коза и оваца, ја кад их питам колико су платили диплому, тако се чудно понашају и избегавају поглед,

а камоли одговор. Бар да посећују форуме нешто би научили, него само шетају торбицу и возе југиће по селу. Имају шаблон и терају своје. Пробај ово што сам ти описао не можеш погрешити и нити се може нешто лоше десити.

Milane ja se slazem da treba koristiti i stare metode, e sad nisu bas svi vetrinari za bacanje neku su mi i dosta pomogli neki dosta odmogli ali kada dogje neko i viddis da izbegava ustavri da se neisprlja a sam je odabrao taj posao to me posebno nervira.

A ovce i kokice mislim da su najrteze zivotinje za uspostavljanje dijagnoze.

mara
15-07-09, 14:21
Milane i ja sam čula za to "puštanje krvi",jer je pre nekih 20-30 godina moj deda gajio ovce i kaže da su tada ovce uglavnom lečili na taj način. A što se tiče veterinara-nemam komentara. To jagnje koje se prvo razbolelo je uginulo,veterinar je kao razlog naveo to da smo ih kasno pozvali. Ovan još uvek ima temperaturu iako mu oni svakog dana daju neke inekcije,u čudu su kako ne mogu da mu spuste temperaturu. U međuvremenu su i drugo jagnje i još jedna ovca dobili temperaturu. Danas kažu da ovan možda neće preživeti.Veterinar mi deluje totalno nezainteresovano,iako ga ja forsiram,ukazujem na nešto što sam saznala uglavnom na ovom i sličnim forumima,pa me je u jednom trenutku čak i upitao da slučajno ne studiram veterinu jer sam "upoznata sa materijom"?! Bolje bi bilo da je on upoznat sa materijom,a ne ja. A agonija se i dalje nastavlja.

miljko
15-07-09, 15:51
Zdravo svima,
danas sam procitao ove poruke na forumu pa mozda mogu donekle da pomognem.
Sto se temperature tice, obicno se pojavljuje klao reakcija tela na infekciju nekog organa ili dela tela, odnosno trovanja u razlicitim oblicima.Pre svake diagnoze treba uslediti detaljni klinicki pregled a to znaci predgled respiratornih organa,pregleg digestivnog trakta,urogenitalnih ograna,vimena kod ovaca ili nekih drugih spoljnih povreda.Bitan je i parazitoloski status kao i jos niz drugih stvari koje bi veterinali trebali da pogledaju.Pustanje krvi nije neka efikasna metoda kod akutnih oboljenja.Na taj nacin se donekle organizam oslobadja toksina ali je mnogo efikasnija infuzija u takvim slucajevima je se krvarenjem gube ne samo toksini vec i druge korisne materije i organizam dodatno oslabljuje.
Za sad toliko pa cu kasnije jos piasti

svetitrifun
15-07-09, 23:26
Zdravo svima,
danas sam procitao ove poruke na forumu pa mozda mogu donekle da pomognem.
Sto se temperature tice, obicno se pojavljuje klao reakcija tela na infekciju nekog organa ili dela tela, odnosno trovanja u razlicitim oblicima.Pre svake diagnoze treba uslediti detaljni klinicki pregled a to znaci predgled respiratornih organa,pregleg digestivnog trakta,urogenitalnih ograna,vimena kod ovaca ili nekih drugih spoljnih povreda.Bitan je i parazitoloski status kao i jos niz drugih stvari koje bi veterinali trebali da pogledaju.Pustanje krvi nije neka efikasna metoda kod akutnih oboljenja.Na taj nacin se donekle organizam oslobadja toksina ali je mnogo efikasnija infuzija u takvim slucajevima je se krvarenjem gube ne samo toksini vec i druge korisne materije i organizam dodatno oslabljuje.
Za sad toliko pa cu kasnije jos piasti
Па нећемо ваљда да их водимо на ВМА у Београд ? Маро пробајте ово са ушима док није сасвим касно за овна, а ветеринару пожели срећан пут код непријатеља. Ветеринар је задњи пут био на мом салашу пре две године, и не мислим да ће скоро долазити пословно. Може да дође да га угостим и примим као пријатеља...

bokuman
16-07-09, 01:44
Milane i ja sam čula za to "puštanje krvi",jer je pre nekih 20-30 godina moj deda gajio ovce i kaže da su tada ovce uglavnom lečili na taj način. A što se tiče veterinara-nemam komentara. To jagnje koje se prvo razbolelo je uginulo,veterinar je kao razlog naveo to da smo ih kasno pozvali. Ovan još uvek ima temperaturu iako mu oni svakog dana daju neke inekcije,u čudu su kako ne mogu da mu spuste temperaturu. U međuvremenu su i drugo jagnje i još jedna ovca dobili temperaturu. Danas kažu da ovan možda neće preživeti.Veterinar mi deluje totalno nezainteresovano,iako ga ja forsiram,ukazujem na nešto što sam saznala uglavnom na ovom i sličnim forumima,pa me je u jednom trenutku čak i upitao da slučajno ne studiram veterinu jer sam "upoznata sa materijom"?! Bolje bi bilo da je on upoznat sa materijom,a ne ja. A agonija se i dalje nastavlja.

nemoj da se predajes to jesu normalne ustvari nenormalne pojave ali bez toga se jednostavno nemoze, ukljucujuci imsve prevencije pre toga, jednostavno ima perioda narocito maj,Jun kada ovce nejcesce oboljevaju sto je slucaj kod mene u ovaj period svake godine mi ugine od 10-20 grla od raznih kategorija a imam stado od vise od 500 komada.I sa veterinarom i bez veterinara dogjemu skoro isto, i sa ovo sto prica Milan, ove godine sam probao i sa infuzijom i nista to sto legne na zemlju 99 % je otpisano, ja sam uporan do zadnjeg trenutka ali jednostavno ne ide, vise sam naviko nije mi sve jedno ali zivot ide dalje. E sad da ne zvicum i suvise pesimisticki ipak treba se boriti i svasta pokusati ali ponekad treba se naviknuti na zagube.

Pozdrav i svako dobro

svetitrifun
25-07-09, 23:12

Маро јел жжив ован?

mara
27-07-09, 11:52
Milane, ovan je preživeo! Veterinare koji su ga lečili smo "najurili", zahvalili im se na saradnji i pozvali starog veterinara koji je nekada radio na ovoj našoj teritoriji. Čovek se maksimalno zauzeo,dolazio i po nekoliko puta dnevno,na svaki naš poziv. I na kraju smo uspeli zajedničkim snagama da spasimo ovna.

svetitrifun
27-07-09, 22:22
::svaka cast::

EatMeatOrDie
30-07-09, 15:47
Nekad su stari ljudi koristili metod puštanja krvi ovcama kad ih i samo kad ih ugrizu zmije te pošto nije bilo veterinara tada, ili je veoma daleko, zasecali su uši ovcama.
Prva stvar koju treba da znate u dijagnozi jeste da izmerite telesnu temperaturu jedinke na taj način što će te toplomerom izmeriti temperaturu stavljajući ga u analni otvor jedinke.
Pošto se utvrdi da je temperatura povišena,sledi spuštanje temperature, to će te postići koristeći preparat NOVPIRON, a dalje sledi ubrizgavanje zaštitnih injekcija na bazi i/ili kombinaciji penicilina i tetraciklina. Uvek treba biti oprezan kod hranjenja jer to je najčešći uzrok razbolevanja grla.
Ovce i nekako mogu da podnesu hranu od koje bi svinje i koze uginule, ali to je sve rizik.
Dakle hrana koja nije plesniva, zakisla, muljava(silaze) i ostalo, NE dolazi u obzir ishrane.
Što se tiče zelene hrane može se desiti slično, mada su najpodožnije nadunu i prolivu nego povišenoj temperaturi.
Moguća je takozvana reakcija organizma na pojedine trave(FOTOSENZITIVIZAM).U tom slučaju ovcama zna da se uveliča glava, dobiju otok koji prolazi za par dana uz minimalno lečenje antibioticima i nedavanju zelene hrane. To je reakcija pojedinih biljnih vrsta,sunca i organizama koji su tome podložni. p.s. kada nije toplomer pri ruci, pipnite janjetu uši, ako su hladne znajte da ima temperaturu.
Zatvoren,zamračen prostor + leto i još niska tavanica jesu dodatan rizik za obolevanje.
Neprskajte ih vodom iz creva nipokakvom vremenu i temperaturi vazduha. Bolje je da pokisnu same na kiši. ":":{

bokuman
31-07-09, 01:04
Iz moje skromne prakse ostanovio sam da ovce barem je tako u mom slucaju oboljevaju najvise Maj,Juni,Jul i to najcesce zbog krpelja koji nose previse bolesti od kojih neke su jos i neotkriveni odnosno nepoznati medicini odnosno veterini.Ovo pricam za ovce koje se preventivno niz cele godine vakcinisu za ostale bolesti.

Ovo jos nisam cuo da neko prska vodm ovce bilo kada, bez komentara to oze samo ludi covek.

EatMeatOrDie
31-07-09, 22:06
Bilo je i toga da čovek saspe kantu vode ovnu po glavi, koji je bio izložen na suncu, i naravno da je ovan završio karijeru.
On je mislio da mu je pretoplo zato što je dahtao, jeste toplo je ali je postigao kontra efekat.
Imaš ludaka na svakom koraku.

lle de france
01-08-09, 14:40
zdravo svima

iso je otac da kupuje jagnjice kod coveka kad je otiso kod tog vido je da jagnjici imaju kako neke kraste oko usta on nije smeo da kupi da nebi nase ovce zarazio ::lose::
dali neko zna sta je to?

veliki pozdrav svima

b92miki
01-08-09, 16:40
Ja sam imao takav problem ,kad sam zbog pretrpanosti objekta morao par ovaca za izdvojim u drugu prostoriju zidanu ciglom,Od lose provetrenosti i lose higjene dobili su kraste po nosnoj pecurci i usnama.To sam tretirao sa POVIDON JODON jedan dan i posle se povuklo.

EatMeatOrDie
01-08-09, 22:48
Ta bolest gospodine Strainoviću se zove zarazna ektima, i prenosni se kako na ovce tako i na čoveka u najgoroj varijanti.
Zlo je kad jaganjcima iskoči na usnicama jer onda prenose i na vime majki, i na ostalu jagnjad.
Kao sto ti je rekao Mikib92 povidon jod i premažeš ta mesta sa krastama.
U težem slučaju kad je zahvaćeno celo stado, obavezno tretirati OTC-om (oksitetraciklinom).
Loše provetravanje, dakle ustajao vazduh,vlaga loša higijena i unos bolesti svake pa i ove su najčešći starteri i okidači za oboljenja.
Kod Zarazne Ektime (contagious ectima) treba proveriti i posle nedelju dana lečenja usnice jaganjaca jer se najčešće u krajevima kriju male krastice.

bokuman
02-08-09, 00:31
Najveci problem kod zarazne ektime jeste to sto i posle jake dezinfekcije to se javlja skoro svake godine kod jaganjaca i naalost to se prenosi i kod nekih vaca na vime. Vakacine se vise neradi u Subotici tako da to je jedan od velikih problema u ovcarstvo.

Post je spojen: 1249165964________________________________________ _________
Ile de France preporucujem da nikako ne uzimas jaganjce jer posle ces jako tesko stranit zarazu, koja nije smrtonosna ali je dosadna i javlja se skor svake godine

lle de france
05-08-09, 22:53
hvala vam drugari na savetima ::svaka cast:: ::svaka cast::
pola njih ne sprica ovce nicim ::lose:: i onaj sto zasticuje kupi od nekog i zarazi nedaj boze celo stado...nazalost ima i taki cobana kad mu trazis papire od cega je spricano nema ::lose:: te ovce nisu zastitu ni videle a kamoli dobile ::lose::
dobro je sto je vido to da su imali na ustima pa nije kupio ko zna sta bi bilo ":":{

veliki pozdrav >:({ >:({

taša
23-08-09, 09:40
pozdrav svima
kupila sam ovce pred tri mjeseca, 60 komada sa ženskim janjcima, četiri su so ojanjile kod mene, jedno žensko janje je uginulo pred 15 dana, veterinar je rekao upala pluća, jedno se ojanjilo pred 7 dana bilo je zdravo do jučer, jutros leži ne ustaje... ovce su zdrave zasada, kad sam ih dovezla dala sam im Monil i za sada ništa drugo, trebam pomoć i savjete, zna li neko što se janjetu može dogoditi u tako kratkom vremenu...

miladinovic
23-08-09, 09:58
mozda mu je stao stomak,zovi veterinara odmah to ti je najpametnije ako je neki strucnjak ako je neznalica ne znam sta da ti kazem.

dejan26
28-09-09, 06:30
Nek' ide swe u 3 lepe P.M. ojagnjio sam swa 3 mrtwa...prwo nije bilo dobro namesteno,dok sam ja u pola 5 jutros dosao kasno.SMUCILO MI SE SWE.

ivanhoe
28-09-09, 10:31
Ehhhh jbg {"{":
Kakva su joj predjasnja jagnjenja? Jel se oporavila?

dejan26
28-09-09, 12:57
Do sada bilo swe u redu,4 puta pó dwoje,a sad trojjke i odose.Owca je super.

miladinovic
28-09-09, 13:03
Jbg ides dalje nazad se ne moze ucinio si sve sto si mogao,nadam se da je ovca dobro.

dejan26
29-09-09, 00:09
Ne znam sta se dešawa sa mojim owcama od prosle ture jagnjenja swe je krenulo naopako,23 su se jagnjile,bilo 45jagnica,ali samo 36prežiwelo,owih 9 mi je uginulo na jagnjenu,jer su se samo 3 ojagnjile same,ostalim sam pomagao,ne znam zasto jagnjad ne zauzimaju normalan polozaj,i onda ako ostanu malo duže u njoj kraj,ižwucem ih mrtwe...ówce su u lepoj kondiciji,to im je 4-5jagnjenje...Isfrustriran sam skroz posle jutrošnjeg haosa!Nisam sujeweran,ali pomišljam i na neke nečastiwe sile...

Post je spojen: 1254176023________________________________________ _________
Znam ja da Wirtemberg ima malo teža jagnjenja,ali da swakoj owci treba pomoc,pa to nije nešto u redu!

miladinovic
29-09-09, 08:47
Ovan koji ih je pario da li je isti i ove i prosle godine i da li je pario ih i dok je bilo sve u redu?od ovna moze bitno zavisiti velicina jagnjeta,slican princip kao kod krava?da nisu predebele mozda pa su jagnjad suvise krupna a one tesne i nemaju mesta da se lepo okrenu?

dejan26
29-09-09, 09:07
Isti je owan,i meni je to padalo na pamet da su one 'tesne',ali te probleme nisu imale u prwa 3 jagnjenja a jagnjad su priblizno iste welicine!Sto se tice debljine nisu debele,wec su u priplodnoj kondiciji.Ja pomisljam da njima jednostawno mišicni sloj materice oslabi,jer uwek imaju dwojke.

miljko
29-09-09, 09:08
Kolega, nemoj da gubis nadu,ne ide svaki put sve bas glatko, i zapamti da se posle losih obicno desavaju dobre stvari.Sto se jagnjenja tice, ovce koje su u vise nego dobroj kondiciji, imaju problema sa suzivanjem porodjajnog kanala usled masnog tkiva a imaju i problema sa hipokalcemijom.Rezerve kalcijuma kod takvih ovaca su manje a i to sto imaju potrose usled dugog jagnjenja pa kontrakcije materice budu nedovoljne za izbacivanje odnosno pripremu fetusa.Kod dvojki i trojki je jos problem da se desava da fetusi krecu istovremeno ili zauzmu nefizioloski polozaj.
Verovatno imas dosta iskustva u tom poslu ali mozda jos par stvari na koje mi obracamo paznju pri jagnjenju.Kod nas se najveci deo ovaca jagnju po podne ili uvece i skoro uvek znamo kad ce se koja ojagnjiti pa redovno i pratimo odvijanje dogadjaja.Verovatno su i tvojim ovcama kupirani repovi pa mozes dobro da vidis vaginu.Na par sati pre jagnjenja se na korenu repa opustaju ligamenti i nekih sat do dva pre jagnjenja pocinje faza otvaranja pri cemu se sluzni cep materice razgradjuje i otvara materica pa iz vagine na pocetku curi mutna sluz koja kasnije bude providna.Izdvajanje iz grupe i manje konzumiranje hrane su takodje pokazatelji ali to sve verovatno i sam znas.To mozes uzeti kao neke orjentire da bi znao od prilike koliko vremena jos treba.Ovce koje se pri kraju graviditeta dobro hranjene imaju krupnu jagnjad sto je u sustini dobro ali im treba pomoc.
Puno te pozdravljam i zelim uspeha u daljem radu >:({

miladinovic
29-09-09, 11:19
Nema veze sto jagnje stalno dvojke bar ja nisam imao takva iskustva,mozda jednostavno taj ovan daje jagnjad cudne konstitucije i fiziologije,pomenuo sam paralelu sa kravama od nekih bikova telad imaju jako teska teljenja i ne mogu da objasne bas tacno zasto,mozda je i s tvojim ovnom tako to je pretpostavka samo.
naravno da ne smes gubiti nadu nikako.nadam se da ce ostala jagnjad se roditi ok.
pozdrav

dejan26
29-09-09, 11:58
Hwala puno drugari na podršci.Ostaje mi samo da se nadam da se nece ponowiti predhodna tura,ali kako je krenulo....

miladinovic
29-09-09, 12:40
Nema na cemu,a prvi se macici u vodu bacaju...

dejan26
29-09-09, 21:06
Danas smo tata i ja analizirali proslu turu jagnjenja i dosli do zakljucka da mladi ovan izgleda ima neke letalne gene,sva jagnjad koja su uginula bila su iz blizanacke tudnoce,pri cemu je u 3 slucaja prvo jagnje koje izvucem bude zivo ali slabo vitalno,ispusta cudan zvuk,kao neko piskavo blejanje,dugo mu treba da se ustane,volju za sisanjem uopste nema,ja mu dam vlasicom kolostrum,to popije i vise nece da uzme ni kap,i nakon 24h ugine,i tako svako jagnje koje mi je uginulo ima te simptome,potpuno iste kao preslikane,drugo jagnje je mrtvo,pri tome plodovi su normalno razvijeni,kao i plodovi omotaci i plodova voda sve je to ok,a ovce se uvek jagnje u terminu..... Varijantu da ugibaju zato sto budu malo duze u ovci u toku jagnjenja sam iskljucio zato sto sam u 2 slucaja izvukao prvo jagnje zivo i zdravo,i odmah posle 2min drugo koje je imalo simptome koje sam detaljno opisao i koje je naravno uginulo.Ako neko nesto zna neka pise,jar moje blago je posrnulo nacisto.Dok je ovce pario stari ovan sve je bilo uredu.....

miljko
30-09-09, 10:18
Koliko je blisko krvno srodstvo?Proveri genetsko stablo da li ovce i ovanm poticu od istih linija, tri generacije unazad ne bi trebale nikako da budu u srotstvu a posle pete bi mozda moglo da se ponovo upare ali verovatno ne mozes toliko daleko da pratis.Nemci u pedigreu daju tri generacije,kod nas obicno jedna retko kad dve.Smisao sveze krvi je bas iz tih razloga da se ne samo proizvodne sposobnosti vec i otpornost zivotinja odrzi ili poboljsa.Zbog nepreglednih papira samo mi i odluciji da maticno stado nabavimo u Nemackoj gde se svakoj zivotinji radi genetska analiza tako da ne postoji mogucnost manipulacije.
Pogledaj to pa nam javi kako stoje stvari,ima li to kakve veze.
Sto se nekih bolesti tice, nisu mi poznate a da su simptomi takvi.Kod bolesto ovce abortiraju pre termina za jagnjenje a i plodova voda kao i posteljica su patoloski promenjene.Pozdravljam te

dejan26
30-09-09, 11:40
Na osnowu izwoda nisu,ali znajuci nas narod i maticnu službu wrlo je moguće jesu....Sam znaš kako je kod nas.Owaj moj sadasnji owan je moj odgoj,majka mu je od Spiljewica direktno(imala je samo jedno jagnjenje,polomila nogu,pa sam je morao zaklati)a owan je moj stari...zato sam ga i ostawio,sto znam sigurno da nece biti srodstwa,jer sam računao ako je stari u srodstwu,owaj će biti još manje!Inače cowek od koga sam ja uzeo moje owce je imao 3 owna od Spiljewica...e sad sta je on radio...mada swi se zale

Post je spojen: 1254303980________________________________________ _________
na te ownowe sto su uzeli od njega,ja vise ne znam sta da mislim,samo widim da ću nacisto propasti ako se ponowi prosla tura.Dzaba sto jagnjad koja ostanu su lepa i odlicno napreduju,kada su gubitci weliki!Moram wideti neki mini kredit da uzmem,da promenim owna,pa ako to ne da rezultat,moram se toga resiti.

ivanhoe
30-09-09, 20:18
Moram wideti neki mini kredit da uzmem,da promenim owna,pa ako to ne da rezultat,moram se toga resiti.
A trampa?

dejan26
30-09-09, 21:22
To sto meni treba tu nema trampe,weć samo kes.

miljko
01-10-09, 14:49
Upravo tako i tada dobro otvarati oci jer se takvim nacinom gajenja najvise i najdalje bolesti prenose.Vrlo mali broj odgajivaca ima prostoriju za karantin i radi bilo kakve analize krvi ili izmeta.

dejan26
01-10-09, 15:30
Ja kad kupim neko grlo,uwek ga odnesem prwo kod tetke u wikendicu,3km od mene,tamo ima neka biwsa supa za drwa,pa sam ja to preuredio i tu bude 40dana,gledam- pratim...i tek onda ako je ok,dolazi kod mene!Oprez je najbolja zastita.

miladinovic
01-10-09, 15:51
Tako je.Krsten ili obrezan,budi oprezan :lol:

dejan26
02-10-09, 13:01
OPET PROBLEM.Owca zasusena pre 4mes,wec je 2,5 sjagnjena,jutros widim desna strana wimena naduwena,izmuzem wodnjikawu zuckastu tecnost jedno 50ml,sa belim ugrušcima,koji je to mastitis?

miladinovic
02-10-09, 14:28
ja sam davao gentamicin i bilo je sve ok,ovca je imala jagnjad staru mesec dana a 1 strana je bila naduvena i tekucima je biila bistro belicasta iz te sise.posto je sjagnjena gentamicin otpada ako zelis spasiti plod.

miljko
04-10-09, 11:59
Koliko se iz ove delimicne anamneze moze zakljucii, ovca je imala mastitis pre zasusivanja tj. u prosloj laktaciji i bakterija je ostala u vimenu.2,5 meseci je malo ne tipicno jer obicno pred jagnjenje ovca pocinje pa pravi mleko a samim tim i podlogu za bakterije.U vecem broju slucajeva se radi o Staph. aureus-u koji je jako dosadan i tezak za lecenje podotovu ako se radi od prilike, tj vizualno.Mnoge vrste bakterija u rezistentne na veliki broj antibiotika.Moja preporuka jer uzeti sterilnu probu mleka, odneti na bakteriolosku analizu a potom antibiogram.Jedino se tako moze efikasno mastitis leciti, sve drugo je nagadjanje i samo slucajnost da ce terapija uspeti.Mi smo takodje imali jednu ovcu koja je jos pri zasusivanju imala problema.Uzeli smo probu, redovno izmuzivali i terapirali intramuskularno a zadnjeg dana ubacili injektor za zasusivanje i to je dobro funksionisalo.

Velimir
09-10-09, 22:29
Поздрав народе,
имам проблем код једног грла,реч је о овну.Неки дан сам приметио да му је на једном оку као нека скрама, замагљена.Значи преко целе јабучице му се налази, врло мало види на то око и врло мало сузи.Друго око му је потпуно здраво.Да ли то може да буде од повреде или је неко обољење ако уопште може да буде болест јер је само једно у питању.Хвала унапред.

lle de france
09-10-09, 23:00
molim za pomoc

imam ovcu koja malo krvari na nos i slini dali znate sta je to?
da nije metilj?
ovca je sjagnjena sta da radim?

djura
10-10-09, 19:37
ta skrama je posledica uboda, vrlo brzo će proći ( bez panike )

Velimir
11-10-09, 21:15
Е фала Ђуро,жив био.Јел неког мањег убода,рецимо од оструге или тако нешто?

djura
11-10-09, 23:07
uparavo tako nešto i obično do takvih uboda dolazi na jaslama gde se ovce guraju oko hrane

Velimir
22-11-09, 18:34
Јел давао неко вермитан таблете високосјагњеним овцама против паразита или неке друге које садрже албендазол.Пише да не сме првих 45 дана бременитости а за крај ништа није наведено.Треба да ми се јагње неке овце у децембру па да питам дал им смем дати?
поздрав

Šošara
22-11-09, 18:44
Pa ako pise u uputstvu da sme u prvih 45 dana bremenitosti onda je logicno da posle nesme da se daje.
Svi preparati protiv parazita se ne daju u bremenitosti po reporuci proizvodjaca.

Posto ti se ovce jagnje u decembru sta te kosta da sacekas da se ojagnje i da ih onda tretiras.
Jednostavno se ne kockas.

Velimir
22-11-09, 18:56
Погрешно сам написао, исправио сам - не сме првих 45 дана. Мислио сам за сваку сигурност да побијем паразите јер нисам стиго пре мркања, мислио сам да ће касније да се паре.

miladinovic
23-11-09, 15:28
Ne sme u prvih 45 i u zadnjih 45 dana,ja dajem redovno vermitan zato sto mislim da je najbolji,kad smem tj zanam od kaza je sjagnjena ovca,za koju ne znam dobija fascoverm.

svetitrifun
23-11-09, 16:36
Јел има неки препарат против паразита а да се сме давати без обзира на то да ли је овца бременита или није ?

svetitrifun
24-11-09, 21:35
Шта ћутите, јесмо ми то посвађани ?

Velimir
25-11-09, 00:16
Kao што видиш могу се давати само зависи који је период бременитости и не за време мркања,Мислим да фасковерм може увек.

dejan26
25-11-09, 07:13
Dok su grawidne najbolje nista od preparata koristiti.

svetitrifun
01-12-09, 22:15
Ветеринар навалио, хоће да вадимо крв овцама а пред јагњење су, па ми се то не ради сада. Радили смо то сваке године али после јагњења. Каже да је министар наредио па сам их обојицу лепо по Српски поздравио. Јел неко вадио крв пред само јагњење ?

Velimir
02-12-09, 00:22
Код мене су фини, питају јел хоћу...
Кад смо већ код бруцелозе јел зна неко која је процедура ако се нађе неко грло позитивно на бруцелозу? Јел се цело стадо уништава или само то грло?

miljko
02-12-09, 11:40
Kod nas su uzimali uzorke krvi nezavisno os stadijuma graviditeta ali je bret pripremio prostor i zivotinje,oni su samo uzimali uzorke. Sve je bilo ok

dejan26
02-12-09, 17:47
Kod mene su uzimali uzorke pre neki dan a i jagnje se svakodnevno,samo polako da se ne izudaraju prilikom hvatanja,inace od igle im ne moze biti nista.Kod bruceloze se unistava celo stado,tako je stradala vojna farma na Tari,pricala moja profesorka iz mikrobiologije.

Srdjan Qmane
14-12-09, 11:32
imam jedan problem ovca vec nekoliko dana ne jede kako treba izdvaja se ima tem 39,2 a od prilike je oko 3-4 meseca sjagnjena bio je vet i dao joj anti bijotike ali od tada takodje nista se ne popravlhja nzm sta je i nzm sta da radim povodom toga...........ima li neko neki odg za to:lol:

Post je spojen: 1260786798________________________________________ _________
hitno mi je!!!!!!!!!!!

dejan26
14-12-09, 13:09
Pa ta owca nema temperaturu,normalano je 39,5,tako da taj anti.biot. nije ni pomogao.
Da nema neke probleme sa warenjem?Jel' redowno preziwa?

Srdjan Qmane
14-12-09, 14:32
pa da preziva ona sve ok,bas mi je nejasno ovca je ile de franse rase........ali to mi se do sada jos nije desilo kao da je pojela nesto i vise nece da jede............

Post je spojen: 1260797586________________________________________ _________
sta mi ti predlazes da uradim sledece:lol:??

dejan26
14-12-09, 15:18
Mozda ima mesto u ustima,cak i kad je zub boli,owca slabije uzima hranu,pregledaj je.

Post je spojen: 1260800723________________________________________ _________
Ako u ustima nema nista,uzmi Neosaningest,prasak za regulaciju warenja,razmuti i daj jos da popije,mozes u to dodati i malo kawasca!

alfa 9
14-12-09, 15:29
cao! nesto hitno mi treba ojagnjila se ovca i izasla ona materica,sta sad??

Srdjan Qmane
14-12-09, 16:22
pa zovi veterinara da joj vrati nazad i da je zasije ili nekog ko dobro zna to da raadi sto pre to bolje/.....

ivanhoe
14-12-09, 17:37
Sa jagnjadima (kad porastu) podnoz da se ne nasledjuje greska.
Stete pogotovo ako je lepo grlo {"{":

djura
14-12-09, 18:23
obavezno mora da se ovca ušije i kada joj jagnje napuni 30 dana odluči ga a nju dobro ugojiti pa pod nož

Srdjan Qmane
14-12-09, 18:24
Sa jagnjadima (kad porastu) podnoz da se ne nasledjuje greska.
Stete pogotovo ako je lepo grlo {"{":
naj lepsi su kada imaju oko 35 do 40 kg.............na razanj ja sam pekao skoro jednog za malo pa ni psi da se ne najedu!!!!

German hunting terrier | Jagdterrier