PDA

View Full Version : Bolesti ovaca

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 2 3 [4] 5 6

spensi
01-03-11, 15:14
Ako je opce stanje lose (kako je u ovom slucaju) tesko da ce da prezivi.
Cak i ako je drzis pod anb ukoliko je stanje lose (ne jede, ne pije, mrsavi, ne krece se itd ) u dosta slucajeva dolazi do uginuca.
Otpadanje bolesne polovice ovisi, ali recimo u vecini slucajeva mi se desilo da se odljusti 20-30 tak dana nakon pojave mastitisa.
Pozdrav.

bokuman
01-03-11, 18:01
Ako je opce stanje lose (kako je u ovom slucaju) tesko da ce da prezivi.
Cak i ako je drzis pod anb ukoliko je stanje lose (ne jede, ne pije, mrsavi, ne krece se itd ) u dosta slucajeva dolazi do uginuca.
Otpadanje bolesne polovice ovisi, ali recimo u vecini slucajeva mi se desilo da se odljusti 20-30 tak dana nakon pojave mastitisa.
Pozdrav.

Bas tako,slazem se

alfa 9
01-03-11, 21:50
zdravo ljudi. imam opet problem,jedna ovca par dana ima sad da se ojagnji,medjutim jede lepo,sve obrok i seno pojede,ali nemoze da stoji na nogama,ustane na 5 sekundi,i odmah lezi,jako tesko i ustaje. sta moze to biti

sarbanac
01-03-11, 23:03
Rale predlažem ubistvo iz samilosti. Ako su joj šanse male da preživi bolje je da se nemuči. Od nje nema ništa pa nema.

Rale 83
01-03-11, 23:26
Rale predlažem ubistvo iz samilosti. Ako su joj šanse male da preživi bolje je da se nemuči. Od nje nema ništa pa nema.

Bice , danas pocela a jede , hvala bogu .
@spensi
Danas nije bilo krvave surutke iz vimena , a pojavile se neke crne tacke na toj polovici

čačanka
04-03-11, 21:51
treba mi savet svih koji ste na forumu
pre 15 dana imao sam uginuće ovce simptomi .................... normalne, obe su normalno jele ujutru tog dana.
Prosto ne znam šta se dešava ,zato molim svakoga ko mi može nekako pomoći. Veterinari iz mog kraja ne znaju šta je uzrok , ako neko zna nek mi javi ili predloži šta da radim dalje

Pročitala sam sve što si napisao, nije u pitanju bolest nego komšiluk, sve sam to imala pre dve godine u mojoj štali, od trideset ovaca dve su uginule. To ti je prijatelju otrov, ja imam dobrog veterinara, razume se u ovce, kad sam ga pozvala nije znao šta je, dao im je infuziju i još neke inekcije većina se oporavila ali za dve nije bilo poboljšanja. Vrte se u krug dok ih noge drže, to je zbog bolova, a onda legnu a kad uginu iz usta izlazi pena i žuta tečnost. Ono što je bilo zanimljivo je da ni jedno jagnje nije obolelo a ovce skoro sve, jagnjad su bila oko mesec dana stara i noću sam ih odvajala, tako smo zaključili da je otrov. Na jednoj ovci uradili smo neku vrstu obdukcije nas dvoje. Skoro svi unutrašnji organi uništeni i stomak pun žute tečnost. Pijani komšija je posle godinu dana pričao okolo šta je uradio, sipao im kreozan. Lek protiv toga ti je katanac na štalu i pušteno kuče i da te glava ne boli.

Pisala sam prošle nedelje o carskom rezu uspešno obavljenom i jagnje i ovca dobro, evo ima tome desetak dana, ovca se dobro oporavila, jagnje lepo napreduje ali ne ume samo da sisa, ja idem svakih dva sata u štalu i prinesem ga kad mu primaknem vime ono uhvati i sisa aktivno, ovca ga ne odbija ali samo nikako. Danas sam ih prvi dan pustila sa ostalim ovcama i shvatila šta je problem, jagnje je potpuno slepo, pa vas sve molim da mi kažete ima li leka i šta može da bude uzrok.

Rale 83
05-03-11, 20:34

Prodo danas . Nije kome je namenjeno vec kome je sudjeno .
Dao sam nju i jednog siljegana i jos 30e za 2 domace ovce sa po jedno jagnje

Sava21
05-03-11, 21:32
jedno pitanje za iskusne.kolika je normalna telesna temperatura kod ovce?moja ovca koja treba da se jagnji,nalila je vime,odbija hranu od jutros,umirila se kopa nogama,ali nema znakova na vagini.temperatura joj je 39,6.da li je to normalno?

bato87
05-03-11, 22:06
Normalna telesna temperatura kod ovce je 38,5-39,5, a kod jagnjadi 38,5-40 stepeni. Ako daje znake uskoro ce da se ojagnji.

Sava21
05-03-11, 22:18
hvala na odgovoru druze.praticu je nocas,izdvojena je u poseban box vec 3 ned.danas lezi stalno,hranu nije ni pipnula,primecujem da ustaje,vime je bas veliko i ona kad lezi sklanja rep,verovatno ce nocas,bitno mi je da temperatura od 39.6 nije znak da je neka bolest u pitanju.

bato87
13-03-11, 13:08
drugari imam veliki problem, pre 15-ak dana kada sam dosao u ovcarnik jedno jagnje lezi ne moze ne noge, zadnji kraj se trese tj. drhti kada pokusava da ustane, stenje, skripi zubima. veterinar je mislio da su ovce pregazile jagnje i da se radi o povradi kicme, ono je i danas zivo, medjutim koncentrovanu hranu uzima samo iz ruke, dok seno jede normalno, da bi posisalo ovcu moramo da mu stavimo sisu u usta, neko malo poboljsanje je primetno ali je i dalje lose. Medjutim jos veci problem je sto je i danas jedno jagnje sa istim simptomima, evo sada je bio veterinar kaze da se najverovatnije radi o misicnoj distrofiji

alfa 9
13-03-11, 13:23
drugari imam veliki problem, pre 15-ak dana kada sam dosao u ovcarnik jedno jagnje lezi ne moze ne noge, zadnji kraj se trese tj. drhti kada pokusava da ustane, stenje, skripi zubima. veterinar je mislio da su ovce pregazile jagnje i da se radi o povradi kicme, ono je i danas zivo, medjutim koncentrovanu hranu uzima samo iz ruke, dok seno jede normalno, da bi posisalo ovcu moramo da mu stavimo sisu u usta, neko malo poboljsanje je primetno ali je i dalje lose. Medjutim jos veci problem je sto je i danas jedno jagnje sa istim simptomima, evo sada je bio veterinar kaze da se najverovatnije radi o misicnoj distrofiji
bilo je to kod mene,dao veterinar selen i ad i jos neki antibiotik,i imao je i temperaturu.jel tvoj ima?

spensi
13-03-11, 13:45
Provaj mu dat selen, antibiotik na bazi penicilina te dobru dozu vit. AD3.
Pozdrav.

bato87
14-03-11, 00:23
alfa 9@imalo je temperatu, hvala, Spensi hvala

dejan26
15-03-11, 13:12
Moze biti da ima i upalu zglobova,i to kolenog ili karlicnog,pa ne moze da stane,a temperatura je je cesca kod upale zglobova nego kod distrofije,skrguce zubima jer ima jak bol,posto verovatno preziva,a i s obzirom kako tvoje stado na slikama izgleda,tesko da moze biti nedostatak selena.Dodaj mu malo i nekog kortiko preparata.Pozdrav

Petrovo
15-03-11, 20:24
jeste imali iskustva da ovce jedne drugima vunu jedu >:({

Maestro
16-03-11, 08:53
jeste imali iskustva da ovce jedne drugima vunu jedu >:({

Ili ti je stvarno mrsko čitati, ili pitaš radi pitanja?!?!...., juče izdvojena posebna Tema, po redu ispod ove, pogledaj: http://poljoinfo.com/index.php?topic=17873.0

>:({

milan bac
16-03-11, 22:52
bravo maestro ::svaka cast:: ::svaka cast:: ,stvarno toliko se pisalo o tome da mi mucenici sto citamo sve,poludesmo vise od jedenja vune,ja pre nego sto sam se uclanio na forum,oblasti koje su me zanimale procitao sam od a do sh,jer sam pretpostavio da su odgovori na vecinu pitanja koja su me interesovala,vec tu. :'({

Sava21
18-03-11, 21:57
pred predstojecu sezonu sisanja ovaca jedno bitno pitanje.kako bi trebala da izgleda kompletna zdravstvena zastita ovaca u toku jedne godine?
citao sam o ovome u knjizi i koliko sam razumeo,posto imam problema sa sugom i cupanjem vune odmah po sisanju da ima dam POLIOVIN i PROMECTIN(ivermectin),onda revakcinacija posle 2 ned.samo PROMECTIN,zatim 20 dana posle sisanja kupanje ovaca EKTANOLOM,opet ponovo kupanje nakon 2 ned.,i onda na svakih 6 meseci vakcinacija poliovinom i promectinom.
da li je ovo ispravna metoda zastite? >:({

Milivoje991
23-03-11, 12:46
Pozdrav..))
Planiram da gajim ovce na jednjoj njivi gde su pre 1 god., bile ovce koje su imale,,sap''. Pa me zanima, da li postoji neki preparat za denzinfekciju njive, posebno gde su se ovce zadrzavale??

djura
23-03-11, 21:04
to nije šap nego šepavost, ali bez obzira nije preporučljivo 3 godine da se po tom terenu kreću ovce pogotovo u kišnoj godini

strile
23-03-11, 22:23
Ako bi ipak pustio ovce na tu parcelu, koristilo bi prije izvršit tretiranje otopinom plavog kamena,

bokuman
24-03-11, 01:09
Ako hoces da nemas problema sa sepavosti a to ti je mozda jedna od najgore bolesti kod ovaca najbolje da netereas mada sepavost je bolest koja je najslabije odragjena od strane nauke

Milivoje991
24-03-11, 14:23
Ako bi ipak pustio ovce na tu parcelu, koristilo bi prije izvršit tretiranje otopinom plavog kamena,

Ok i hvala vam na savetima...
A gde bih mogao da nadjem otopinu plavog kamena, jel ima gde da se kupi ili se pravi??

bokuman
24-03-11, 15:24

Ok i hvala vam na savetima...
A gde bih mogao da nadjem otopinu plavog kamena, jel ima gde da se kupi ili se pravi??

Drugarski savet nikako ne terati ovce na taj teren nece biti neka vajda od plavog kamena

miladinovic
12-04-11, 22:32
pomoc hitno,
jagnje staro mesec dana vec 7 dana ne jede nista samo sisa,i vesela je (sto je jos cudnije)mokri redovno al izgleda ne balega,proteze se i skripa zubima ponekad,ponekad ima temperaturu do 40
dat joj je jugocilin,pa onda neki koktel produzenog dejstva.nonn stop je zalivaju kuvanim cetenovim semenom i praskom za varenje kao i praskom protiv zatvora
unapred hvala na bilo kom savetu vise ne znam sta da radim(veterinari takodje slezu ramenima)

miladinovic
12-04-11, 22:33
i da sepavost na zemlji(prisustvo kiseonika) moze da prezivi max 14 dana ako u tom periodu ne nadje domacina bakterija ugine

spensi
15-04-11, 16:24
pomoc hitno,
jagnje staro mesec dana vec 7 dana ne jede nista samo sisa,i vesela je (sto je jos cudnije)mokri redovno al izgleda ne balega,proteze se i skripa zubima ponekad,ponekad ima temperaturu do 40
dat joj je jugocilin,pa onda neki koktel produzenog dejstva.nonn stop je zalivaju kuvanim cetenovim semenom i praskom za varenje kao i praskom protiv zatvora
unapred hvala na bilo kom savetu vise ne znam sta da radim(veterinari takodje slezu ramenima)

Temperature nema, vjerovatno ima neki problem u probavi. Mozda je doslo i do zacepa. Uhvati janje za zadnje noge i uvali mu malu cjevcicu u rektum, zatim pusti slobodno kroz ljevak mjesavinu tople vode i ulja. Najbolje bi bilo vazelina.Nakon toga ostavi da pocne izbacivat vani izmet.
Dobro bi bilo palpirat je s donje strane stomaka, da se utvrdi ima li zacep, koje je velicine i gdje je lociran.
Istezanje uz skripu zubiju je simptom koji ukazuje na kolike i bol.
Pozdrav.

spensi
15-04-11, 16:31
Sta se tice sepavosti, ne pustat ovce na prostore gdje su boravile sepave ovce i to : za vrijeme vlaznih perioda (kisa, magla, rosa itd) min. 3 mjeseca, dok u vrucih i suhim periodima godine 1 mjesec.
Ukoliko obrezujete papke sepavih ovaca, najbolje je ostatke nakon rezanja zapaliti.
Otopina plavog kamena na izlazu iz stale je jedna od najboljih metoda prevencije sepavosti. Od ljekova jako dobro djeluju preparati na bazi tilmikozina, a dobro je provoditi i cjepljenje protiv sepavosti.
U svakom slucaju najbitnije je, da prilikom pojave sepavosti kod pojedine ovce, odmah je odvojiti, osisati papke (u slucaju trulezi rezati do krvi i skidati sve zahvacene djelove), dati dobru dozu oksitetraciklina ili tilmikozina, natopiti dobro bolesni papak ili anb. sprejom ili papak natopiti u otopinu plavog kamena.
Pozdrav.

Petrovo
15-04-11, 17:03
neznam za to sto nejede i nema stolicu ali kad to izlijecis i nebude jelo ostalu hranu probaj da ga na koji sat odojis od ovaca da mu u usta guras sitno sijeno i travicu i da mu drzis u ustima da sazvace i tako pomalo da bi krenulo da jede a to za sepavost ovce koje su oboljele treba ispred vrata staviti korito sa plavim kamenom da stalno kroz to prolaze i stala kad se ocisti da se pospe krecom

miladinovic
15-04-11, 17:07
hvala na savetima drugari,situacija niej promenjena jos tako da ce morati to da se radi sto je Spensi predlozio

miladinovic
15-04-11, 17:13
par tehnickih pitanja sta da radim s ovim janjetom spensi(poruku ne mogu ti poslat moras prebrisat sve poruke nazalost)
1.cevcica ide koliko duboko u rektum?
2.koliko te mesavine u litrima sipati?
3.posle izvadimo cevcicu i ostavimo jagnje na miru zar ne?
ako imas jos neki savet daj vec sam ocajan to traje od proslog utorka,dobilo je protiv parazita odmah lek,pa ponovljeno a non stop daju laksative i lekove za varenje mu i narodne(cetenovo kuvano seme ,cajeve,ulje,...) i ove komercijalne

spensi
15-04-11, 18:25
Eto ispraznio sam inbox. Nisam ni zna da triba to praznit :)
Malo vrimena pa cemo se snac i na ovom novom forumu :)

spensi
15-04-11, 18:36
par tehnickih pitanja sta da radim s ovim janjetom spensi(poruku ne mogu ti poslat moras prebrisat sve poruke nazalost)
1.cevcica ide koliko duboko u rektum?
2.koliko te mesavine u litrima sipati?
3.posle izvadimo cevcicu i ostavimo jagnje na miru zar ne?
ako imas jos neki savet daj vec sam ocajan to traje od proslog utorka,dobilo je protiv parazita odmah lek,pa ponovljeno a non stop daju laksative i lekove za varenje mu i narodne(cetenovo kuvano seme ,cajeve,ulje,...) i ove komercijalne

Slobodno utjeraj jedno dvadesetak centi. Nek je cjevcica mekana, ne tvrdu i lagano je guraj da nebi doslo do povrede. Ukoliko osjetis da ne ide dalje nemoj na silu. Ne znam koliko je janje, ali sipaj jedno pola do jedne litre. Poslje ga ostavi na miru, a mozes mu malo i promasirati crijeva stiskajuci lagano u podrucju gladnih jama.
Bilo bi dobro da provas opipati stiskajuci lagano prstima i dlanovima s jedne i druge strane u gladnim jamama (izad rebara), nebi li osjetio imali kakvog nakupljanja i zastoja.
Jos jedna napomena. Ako sam dobro shvatio u prijasnjim postovima, rekao si da ne balega nikako. Znaci i nakon davanja laksativa nema efekta izbacivanja. U tom slucaju nije dobro ni davati dalje laksative. Ne balega, a daljnjim davanjem laksativa moze se pogorsati stanje, jer laksativi uzrokuju kontrakcije crijeva, a to je ite kako bolno, a u slucaju da je doslo do nekroze crijeva (ukoliko je u pitanju zastoj) na mjestima zastoja, moze doci i do puknuca crijeva, poslje toga do peritonitisa i ugibanja.
Pozdrav.

mmmm
18-04-11, 20:33
molio bih za savet i pomoc,jedna ovca mi tesko ustaje sva se trese dok ustane,kao da nema snage u nogama,papci su u jako losem stanju pa sam ih danas orezao i tretirao sa plavim kamenomtj.onim sprejom.sta jos preporucujete?poz.

spensi
18-04-11, 21:44
Ovako kako je napisano, pretpostavljam da se radi o sepavosti ?
Daj joj slobodno jaku dozu oksitetraciklina (ovisi o preparatu koji imas i tezini ovce).
Pozdrav

mmmm
18-04-11, 22:36
hvala kolega

miladinovic
18-04-11, 22:56
i odvoj je od drugih ovaca da ih ne zarazi,najbolje da je sklonis potpuno,prodas zakoljes il sl ako je sepavost a ostale da ubacis u rastvor plavog kamaena po 5 min u neko korito(samo papke naravno tj da stoje u koritu po 5 min i orezi im svima papke a stalu preprskaj zivim krecom kad pocistis ili rastvorom plavog kamena)

bokuman
19-04-11, 02:26
molio bih za savet i pomoc,jedna ovca mi tesko ustaje sva se trese dok ustane,kao da nema snage u nogama,papci su u jako losem stanju pa sam ih danas orezao i tretirao sa plavim kamenomtj.onim sprejom.sta jos preporucujete?poz.

Ako je Sepavost a to do sada nisi imao isplatljivije je otstraniti ovcu od stada zauvek , nedaj boze da s prosiri zaraza teza bolest za lece nema, tako da obrati paznju.........

vragolance
12-05-11, 14:09
molim za savet1 u pitanju je ovan godisnjak krece se od pre 2 dana kao robot veoma sporo pomalo jede i slabo pije vode mada normalno balega kao da ima neku upalu misica svi pokreti su mu veoma spori i nezainteresovan je iako je do pre par dana jurio kao blesav

miladinovic
12-05-11, 14:26
koliko vidim tetanus je po simptomima,zovi veterinara ako vec nije kasno...

vragolance
14-05-11, 22:04
juce bio veterinar jeste tetanus ispod uva imao povredu danas je vec malo bolje dosta bolje jede i krece se kakvi su mu izgledi mada veterinar mu ne daje neke sanse

kvicoje
15-05-11, 13:05
Tretirao sam u martu i aprilu dva puta ovce protiv parazita. Prvi tretman je bio Monil tabletama 2 po ovci, drugi tretman je bio posle 20 dana Faskoverm injekcije. Pre par dana sam prodao komšiji za klanje jednu ovcu reče mi da ima metilja. Pa me interesuje dali neko zna gde sam pogrešio. Meni po baljezi ne izgledaju da su metiljave

MEDOLINA
15-05-11, 13:13
Teško je to reći ovako ali bilo bi dobro na osnovu čega je tvoj komšija zaključio da ovca ima metilja?

bokuman
16-05-11, 01:42
Nemozes da budes siguran da je komsija u pravu prva stvar druga stvar zavisi kako su ovce u kojom stadijumu u metilj tako da nekada je potrebno vise tretmana za oporavak

crni tekir
16-05-11, 10:44
Pozdrav drugari. Komsija je veoma jednostavno zakljucio da ovca ima metilj,jer kako kolega Kvicoje rece ovcu je uzeo za klanje.Metilj je inace veoma uocljiv,nalazi se svud' po iznutricama(jetra~dzigerica i pluca).Ako ga ima malo,tj ako je u pocetnom stadijumu onda ga nema spolja na iznutrici vec se uocava kada odstranimo zucnu kesu od jetre(mali crvici tamno braon do crne boje),a ako je uhvatilo maha onda se vidi i spolja na iznutrici.Inace meso od te ovce je 100% upotrebljivo,s'tim sto se iznutrica mora baciti a ostale ovce bi uz obavezan savet veterinara trebalo dodatno tretirati protiv ovog parazita.

Petrovo
16-05-11, 15:16
slazem se sa crnim tekirom lako je primjetiti i akoi je ovca stara slicno je kao i sa vlascima u plucima a meso je sasvim uredu

kvicoje
20-05-11, 20:57
Teško je to reći ovako ali bilo bi dobro na osnovu čega je tvoj komšija zaključio da ovca ima metilja?

Vidim ga danas kaže da je ovca imala neke vodene plikove po džigerici. To nije metilj to je nešto drugo zna li neko šta je to?

crni tekir
21-05-11, 00:34
Veruj mi druze da svaka druga starija ovca ima te vodene plihove na jetri,sto po meni i nije neka velika boljka ali prisustvo metilja nije pozeljno.Grla koja imaju metilj polako kopne i s' vremenom im se sve vise smanjuje aktivnost.Desavalo mi se da kada koljem "metiljivu ovcu" bukvalno crkne za 10 sekundi,bez trzanja i gicanja,tako da i krv slabije odidje iz nje.To kod tebe ocigledno nije nista ozbiljno,tako da reci ti komsi da on slobodno "krka" i da obavezno dobro zalije vinom ili rakijom~nema nista da mu fali :lol:>:({

spensi
21-05-11, 22:39
Parazitarne ciste. Iznutrice baciti, a meso dobro ispec, ili ga smrznuti par dana.
Pozdrav.

Sava21
30-06-11, 21:50
ljudi,jel kupa iko jos ovce protiv endoparazita?koje preparate koristite?

miladinovic
05-07-11, 09:08
imam pitanje
ovca stara 2,5 godine redovno se pari u sezoni ali se ne jagnji
sta moze da se pokusa?da nije neka cista ili....?nije lecena nikad od toga

strile
07-07-11, 10:07
Najuspješnije liječenje će bit da je dobro uhraniš i i zakolješ.Sve drugo mislim da ne garantira uspjeh, a trošak je siguran.

miladinovic
07-07-11, 11:03
ma znam ja to druze,ali kolega hoce da pokusa nesto
dat joj je sinhrogal pa cemo videti sta je
inace to je trenutno jedna od najlepsih i najkvalitetnijih geneticki ovaca u svojoj rasi pa je njegovo zalaganje razumljivo

strile
07-07-11, 17:26
Ako je takvih osobina razumljivo je da se sve pokuša, no htjedoh samo reći da nije uobičajeno barem kod nas amatera. Ako netko od kolega profesioonalaca nešto zna ,
nadam se da će se oglasiti, unatoč početku godišnjih odmora..
Sretno u liječenju.

sava 21 ,
u mom kraju ne kupaju ovce već godinama, svi se drže cjepiva.

Pozdrav

Sava21
07-07-11, 17:47
mislim da sam utvrdio razlog zasto moj ovan nece da skace na ovce.izgleda da ima bruh.primetio sam izbocenu kuglicu,ne obraslu vunom,velicine rotkvice iza testisa,a ispod repa.da li se neko susretao ranije sa ovim?

strile
07-07-11, 18:34
Provjeri da se ne radi o uobičajenoj kvrzi koja se često nalazi na leđima ili vratu,
a ispunjena gustim gotovo grisastim gnojem koji se istiska kada se kvržica razreže.
Imao sam slučajeva da bude veličine manje jabuke(doduše na prsima).
Isto tako se zagnojilo mjesto dgje sam ovci davao injekciju, kvrga kao šaka, razrezao, istiskao, dezinficirao i zaraslo.

Sava21
07-07-11, 19:50
vrlo je moguce da je to,posto su testisi normalne velicine i polozaja,medjutim,primecujem da mu je to mesto jako bolno na dodir,pa je komplikovano probati to istisnuti.hvala druze>:({

strile
08-07-11, 09:28
Bez obzira na bolnost, mišljenja sam da to treba hitno utvrditi o čemu se radi i sanirati.
Ako treba da ga dvojica svežu i drže dok se pregleda.

strile
17-07-11, 16:34
Jesi li druže riješio problem sa ovnom? šta je bilo?

Dzogi_89
17-07-11, 17:57
drugari,sta moze da bude mom jagnjetu,dosta zaostaje za ostalima u tezini,jede lepo ali sporo bas sporo napreduje...sta da preduzmem?

MEDOLINA
17-07-11, 18:03
Malo podataka si dao ali šta je tu je!
Daj mu TOKOSELEN i očisti ga od parazita. To je moje skromno mišljenje.::ideja::

Dzogi_89
17-07-11, 18:09
izvini ako nisam dobro objasnio.....ali ne znam sta drugo da kazem...ostali imaju 30-35 kg a ono nema vise od 12-14.......hvala na odg

MEDOLINA
17-07-11, 19:12
Ustvari dovoljno i važno si rekao a to je da jede a ne napreduje!

Petrovo
18-07-11, 08:48
ima vise razloga
mozda nije dugo sisalo mlijeko svoje majke kao drugi
ili je mejka ga rodila sa svojom godinu dana rano
ili ako je iz dvojni da je ono jagnje ga drugo guralo i ovo nije napredovalo

Dzogi_89
18-07-11, 19:44
kasnije...kad poraste,posto je zensko mislio sam da ga ostavim ..jel to nije neki problem i da li ce biti sve ok,kad ono bude trebalo da se ojagnji?

vojvođanin
18-07-11, 19:56
To nikada neće biti ovca,kad tako mlada "zarđa", samo možeš imati muke sa njom kasnije.

Sika
18-07-11, 19:57
Cim je tolicko znaci da ima neki problem i ako ga mi ne znamo sigurno ga ima,tako da ti je moj savet da ne ostavljas za priplod.

Dzogi_89
18-07-11, 23:33
poslusacu vas,kad dobije jos mase jednostavno cu je prodati i uzeti drugo...Hvala vam jos jednom

godzila
20-07-11, 23:12
Pozdrav, imam jedno pitanje, imam oko 20-ak ovaca , pa njih 7 je dobilo zarazni ektim, veterinar mi kaze da to nije opasno da ce proci samo da ih mazem sa jodom, a na internetu sam nasao da jeste opasno, pa me zanima da li je neko imao iskustva i da li zna da mi kaze, ako se izlece ovce da li mogu ponovo to da dobiju ? i procitao sam da te obolele ovce treba da se odvoje od zdravih ja za to sam kasno saznao pa ih nisam odvajao, a proslo je oko 8 dana pa da li ce da se zaraze ako nisu do sada? sa cim da dezinfikujem taj objekat gde su ovce ^-^ ? nemam mnogo iskustva pa moram da se posavetujem sa onima koji znaju. >:({

Dzogi_89
23-07-11, 20:19
e ne zamerite ako je pitanje glupo,ali ne znam sta znaci kad jagnje skripi zubima?

MEDOLINA
23-07-11, 20:59
Janje kad škripi zubima to znači da ima probavnih smetnji! Daj mu TRIMETASUOL ILI NEOSUL.Provjeri da nije žedno(zaprljana pojilica pa neće da pije,nema vode ili se je prejelo,možda ima proljev) u svakom slučaju prati njegovo ponašanje. Uslučaju da ima priljev daj mu SULFADIMIDIN,FUVICIN,SL. i ponovi u jutro.
To je moj skromni savjet ovako na neviđeno iako sam žensko!>:({

Dzogi_89
23-07-11, 21:02
hvala ti puno......probacu nekako da mu pomognem.....>:({

strile
24-07-11, 22:43
.... Uslučaju da ima priljev daj mu SULFADIMIDIN,FUVICIN,SL. i ponovi u jutro.
To je moj skromni savjet ovako na neviđeno iako sam žensko!>:({
U zadnje vrijeme izbjegavam upotrebu antibiotika u liječenju proljeva kod janjadi.Pokazalo se dovoljno skuhati čaj od hrastove kore i dati 2 puta na dan po 2,5 dcl.Antibiotik čuvam za teže

Gačević
24-07-11, 23:02
Мојих тридесетак се јагњи крајем августа, када би било добро да их вакцинишем, како би јагњад била заштићена и коју вакцину и количину да им дам...Поздрав.......

strile
25-07-11, 23:50
Sasvim je sigurno vrlo korisno 30-tak dana prije janjenja dati Promptselen ili Tokoselen.Za vakcine bi se trebao obratiti veterinaru.
Puno je preporuka a ja ne vakcinišem nisačime.Godišnje izgubim 1-2 janjeta zbog enetrotoksemije ali na to pristajem.

Sika
26-07-11, 00:20
Najbolje ne idrati ih dok se ne ojagnje pa onda sve zastititi posebno.Tako bar ja radim jel sam imao slucajeva da mi pobaci ovca kada dobije vakcinu,cak mi se to i sa kravom desilo.

Gačević
27-07-11, 00:44
Najbolje ne idrati ih dok se ne ojagnje pa onda sve zastititi posebno.Tako bar ja radim jel sam imao slucajeva da mi pobaci ovca kada dobije vakcinu,cak mi se to i sa kravom desilo.
После колико времена од рођења вакцинишеш јагњад, а када вакцинишеш овце...

markodjurdjevic
05-08-11, 22:20
Jedno mi jagnje naduveno i ima proliv, ali jede,medjutim iz dana u dan propada. Dao sam mu enrocin i novpiron danas, pa cu videti sta ce biti. Mada ja sumnjam da je neki virus.Ima li ko kakvu ideju sta li mu je i kako da ga lecim?

rajko gmilanovac
06-08-11, 00:11
Ocisti od pantljicare sto pre isti slucaj bio kod mene nedavno isteralo iz sebe gomilu i prozivelo eno ga vratilo se skroz.

Gačević
06-08-11, 23:14
Шта им дајеш за пантљичару...

rajko gmilanovac
06-08-11, 23:25
Pa najcesce Panakur mada ima boljih tableta dobavlja mi veterinar ali nemam originalno pakovanje pa i neznam kako se zovu pitacu ga nije mi problem.

dejan26
07-08-11, 08:53
Te pantljicare kod ovacu su najcesce iz roda Moniesia,onako bele plosnate,clankovite i dobro na njih deluje Monil,Vermitan tj.sve na bazi albendazola!

rajko gmilanovac
07-08-11, 16:16
Deki davao sam vermitan i pomislio da su jagnjad bila cista nisam video da izbacuju sve dok njih par nije pocelo naglo da mrsavi i da im samo stomak raste zatim pocela da dobijaju proliv probam sa Panakurom ne da su izbacivala gliste nego je to bilo strasno nisam mogao da verujem mada i sa njim nisam preterano zadovoljan dok sam uzimao te male tabletice bilo je sve ok medjutim ove godine kada mi je bilo potrebno veterinar ih nije imao pa sam cistio gore spomenutim.
Moram ga pitati kako se zovu mozda je cak to to o cemu ti pricas pozzz

dejan26
07-08-11, 17:38
Znam za Panacura,to je fembedazol,iz iste grupe je kao i albendazol,ne znam,moze se desiti da si dao rano,kada su bili mladi paraziti,pa slabije deluje,a onda nakon mesec dana kada si dao Panacur one su izbacile zato sto se parazit razvio u odrasli oblik,generalno jagnjad i ovce je najbolje tretirati 30ak dana od prvog izgona na pasu jer se tada najcesce zaraze i za taj period parazit se razvije i onda lek to ocisti,pa ponovis za 3ned ponovo da pobijes zaostala jaja koja su se u medjuwremenu razvila!

markodjurdjevic
08-08-11, 06:43
Sta mislite o IVERMEKCTINU, ja njega dajem protiv parazita i da li ga treba ponoviti?

vojvođanin
08-08-11, 08:23
Ja uvek radim revakcinaciju 21 dan(sa ivermektinom).

markodjurdjevic
08-08-11, 21:15
Na jednoj ovci sam primetio otok ispod vilice, na dodir je makan a nije crven, sta li moze da bude? Inace ovca je vesela, jede normalno.

miladinovic
08-08-11, 21:23
metilj,reaguj odmah da ne bude prekasno,moja preporuka lek vermitan

vojvođanin
08-08-11, 21:39
Na jednoj ovci sam primetio otok ispod vilice, na dodir je makan a nije crven, sta li moze da bude? Inace ovca je vesela, jede normalno.

To sam i ja imao kod jedne ovce i povuklo se nakon dva dana.Napominjem da nisam davao nikakve lekove.

markodjurdjevic
08-08-11, 22:03
I kod moje je bilo pa se povuklo, pa sad opet, mozda ju je pcela ujela, a mozda je i od metilja? Kazu da od metilja otice ispod vilice?

rajko gmilanovac
08-08-11, 22:45
Marko
metilj sto posto tako sam se i ja igrao letos dok nisam ostao bez jedne dviske posle tih simptoma posle tretiranja ostalih nijedna vise nije imala otok niti je bilo uginuca moj savet sto pre trtiraj od metilja po mogucnosti tabletom ako ovce nisu u prvoj fazi sjagnjenosti pozz

markodjurdjevic
08-08-11, 23:09
Pa jedan deo ovaca mi je sjagnjen oko mesec dana, njih nesmem da tretiram? A ova sto je otekla , od nje je tek odluceno jagnje. Znaci tablete su efikasnije od injekcija?

rajko gmilanovac
08-08-11, 23:20
To sta je bolje morali bi potati nase kolege veterinarske struke na forumu ovima sto su sjagnjene daj faskoverm recimo to ti je inekciono a koje nisu daj tablete ili daj svima inekciju pa sledece davanje kad uslovi dozvole daj tablete. Valja promeniti zbog rezistentnosti parazita na isti lek.

markodjurdjevic
09-08-11, 00:51
Hvala na savetima kolega!

Gačević
11-08-11, 15:34
Једна овца ми рамље на задњу ногу, не видим да се негде набола на нешто, нити могу да приметим да је сломила ногу, папци су у реду, али 5-6 сантиметара од папака и горњи део папка отекао, шта ли је најбоље да се ради. Скаче на три ноге...

^-^

Sika
11-08-11, 16:16
Uvrnula zglob,malo ce da hramlje ali procice.

Gačević
11-08-11, 23:05
Uvrnula zglob,malo ce da hramlje ali procice.
Пропратићемо је. Поздрав....

Sava21
18-08-11, 22:51
da li mi neko moze dati savet kako najjednostavnije da dam ivermectin ovcama?znam da se daje pod kozu,pa me zanima u koji je deo tela najlakse dati inekciju?

vojvođanin
18-08-11, 22:55
Najlakše u predelu oko vimena, tu nema vune,ali ako Te mrzi da ih rušiš,sada kad nije velika vuna,može i na grebenu.
Samo malo povučeš kožu da ne ode u meso.Ja tako radim.

strile
19-08-11, 21:51
Po litreraturi inverktin se daje pod kožu(sub cutalno) u nabor iznad lopatice.Vidio sam veterinara koji daje pod kožu na vratu.

Sava21
19-08-11, 22:03
da,tako pise i u uputstvu,e,sad posto ja nisam do sad to radio,znacilo bi mi da znam gde je najlakse dati inekciju.izgleda da je najbolja varijanta u predelu oko vimena sa kratkom iglom.

alfa 9
19-08-11, 23:30
imam lekove antibiotike,akonekoga zanima

kvicoje
28-09-11, 21:55
Dešava mi se već neko vreme da čujem kako jedna od ovaca kašlje dugo i uporno a neznam šta može da bude uzrok?

vojvođanin
28-09-11, 22:01
Verovatno pluća....probaj sa Penstrepom, tri dana po 2 kubika.

kvicoje
28-09-11, 22:18
Može li on i kad su ovce sjagnjene?

vojvođanin
28-09-11, 22:21
Ja sam davao, nije bilo pobačaja, ali ipak se konsultuj sa veterinarom.

dejan26
28-09-11, 22:25
Ako nije nesto pojela tipa neki trn da joj se zabo oko grla,onda je verovatno Dictiocaulus,parazit u plucima,e posto je sjagnjena Vascoverm injekciju i trebalo bi biti ok.Penstrep po knjizi ne treba davati,jer moze ostetiti plod,ali ja sam bio primoran i davao uzastopno 5 dana po 5cc,to je 1g strep. na dan a owca bila 20dana sjagnjenja i bilo sve ok,nista im falilo nije.

strile
28-09-11, 22:33
Ja bih radje provjerio da nije od vlasaca.Manja je šteta ako joj daš dozu inverktina, nego da odmah ideš sa antibiotikom.
Kašljati znaju i od mljevene hrane(sitno mleveni šrot ili posije).

entuzijasta
29-09-11, 07:54
bas tako strile, isto ako je seno malo prasnjavo hoce da se zakaslje po neka, ali ako je rec o samo jednoj onda...

dejan26
29-09-11, 08:56
Dictyocaulus filaria=plucni vlasac.:)Simptomi iznendni uporni kasalj i iscedak iz nosa...itd.

Petrovo
29-09-11, 10:22
imao sam isti slucaj ovci sam dao distol

kvicoje
29-09-11, 22:16
Kod jedne ovce se dešava pa verovatno da je vlasac, znači mogao bi faskoverm da pomogne?

rus 82
29-09-11, 22:23
caliersantel jel to isto sto i faskoverm.

dejan26
29-09-11, 22:43
Closantel je isto sto i Fascoverm,i moze da posluzi za prvu pomoc,nije bas efikasan sto posto,ali kad se ojagnji obavezno Ivermektin on je za vlasca tatamata!

BOCA
30-09-11, 18:21
Kolege sta kazete za BENVET GR600( distol )kako se pokazao i kada ga je najbolje koristiti pozz

Petrovo
30-09-11, 18:59
ja sam koristio distol ali neznam tacno koji je ja ga rasmutim sa malo vode o dam ovci da popije

kvicoje
30-09-11, 21:45
To je kao i vermitan dosta ima albendazola, verujem da metilj baš dobro očisti

Petrovo
03-10-11, 18:23
sta vi kazete da li kostovit pomaze u ishrani ovasca jer mi ovce povremeno jedu vunu

Sava21
03-10-11, 18:56
kostovit ima dosta bakra,koliko sam upucen i previse za ovce,bolje uzmi neki premix za ovce koji se isto daje 3 kg na 100 kg hrane,npr od milkivita ovivit.i moje su se cupale i od kako im to dajem cini mi se da su prestale sa cupanjem vune,ali videcemo jesam li u pravu sad kad vuna bas poraste.

vojvođanin
03-10-11, 19:05
Moje na raspolaganju imaju kamenu so i nikada nisam imao tih problema.

Edin Crnalić
12-10-11, 13:54
Pregled zaštite ovaca tokom godine!

IVERMEKTIN- protiv ŠUGE, crijevnih NEMATODA i Plućnih VLASACA
Vakcinisati kasno u jesen nakon prvih mrazeva, ubrizgavanjem pod kožu „nabor iza plečke. Doza 0.5 ml na 25 kg mase! Vakcinisanje 2 x u razmaku od 7 dana!
Zabrana korištenja mesa 35 dana nakon vakcine.

DIZEVAK, POLIOVIN, COGLAVAX – protiv ENTEROTOKSEMIJE
Provodi se jednom do dva puta godišnje vakcinom Dizevak, Poliovin ili sl. Lijek 2 ml po životinji bez obzira na dob i tjelesnu masu i to pod kožu (subkuturalno).
Dvokratno tretiranje provodi se u ne vakciniranih životinja, a nakon toga dovoljna je jednokratna vakcinacija godišnje.
Prvo cijepljenje potrebno je provesti krajem trećeg mjeseca gravidnosti, a drugo tri tjedna prije janjenja. Taj postupak vakcinacije preporučuje se zbog toga što janjad kolostrumom, tj. prvim mlijekom sisanjem dobije antitijela. Nakon toga dovoljna je jednokratna vakcinacija tijekom godine, u jednakim vremenskim intervalima. Ako je moguće, najbolje je životinje vakcinirati mjesec dana prije janjenja.
Janjad od vakciniranih ovaca vakcinira se u dobi od 2 mjeseca, a janjad nevakciniranih ovaca u dobi od 4 tjedna
Za Coglavax
- (gravidne ovce) 1. injekcija u periodu od 2. -2.5 mjeseca, revakcinacija 28 dana kasnije.
- (jagnjad vakcinisanih ovaca) 1. injekcija 56 dana starosti revakcinacija 28 dana nakon prve injekcije.
- (jagnjad nevakcinisanih ovaca) 1. injekcija 21 dan starosti, revakcinacija 28 dana nakon prve injekcije - ( negravidne ovce) 1. injekcija bilo kada, revakcinacija nakon 28 dana
U područjima gdje se često pojavljuju dizenterija i enterotoksemija, preporučuje se dati dvije doze godišnje. Neiskorišteni lijek baciti nakon tri sata od otvaranja!

Plan tretiranja ovaca mrotiv zaraznih bolesti METILJAVOST i sl.
1. tretiranje krajem marta, antihelmintikom Faskoverm 1 do 1,2 ml na 10 kg tjelesne mase,
2. tretiranje krajem juna, antihelmintikom Monil, 2 do 3 tablete, (1 tab. 30 KG)
3. tretiranje krajem septembra, antihelmintikom Nilzan, 2 do 3 tablete, (1 tab. -30 KG)
4. tretiranje krajem decembra, antihelmintikom Valbazen 10 %, 1 do 1,2 ml na 10 kg tjelesne mase u usta.
Janjcima u dobi od 1,5 mjeseci potrebno je dati antihelmintik Monil, 1 tabletu na 10 kg tjelesne mase. Isti tretman treba ponoviti kada su janjci u dobi 3 mjeseca, antihelmintikom Nilzan, 1 tableta na 15 kg tjelesne mase.
Ako je potrebno (pojava proljeva, izbacivanje parazita putem balege), pojedinačni tretman treba ponoviti i prije!

Ovako tretiram svoje ovce s tim da ovce u 3. mjesecu gravidnosti tretiram Selenom a janjad e odmah nakon poroda sa 2ml intramuskularno. AD3 kapi peroralno jagnjadima do 10 dana starosti.

vojvođanin
12-10-11, 16:07
Danas urađena vakcinacija Ivermektinom.
Revakcinacija za 7 dana.

Sava21
12-10-11, 20:31
trebalo bi ovih dana da idem u nabavku lekova,moze li mi neko preporuciti koji lek bih mogao da kupim da imam u rezervi a da deluje protiv proliva kod jagnjadi i ovaca?

entuzijasta
12-10-11, 20:56
bolje utvrdi od cega ti dobijaju proliv ^-^

MEDOLINA
12-10-11, 21:12
Da nije svježi kokuruz?:'({

Sava21
12-10-11, 21:14
nismo se razumeli kolege,nisam do sad imao problem sa tim,hvala Bogu,vec je kod nas nekad tesko doci do veterinara po par dana,pa samo da imam nesto za prvu pomoc.

dudovcanin
13-10-11, 01:08
Imam 5 ovaca, kod mene su od 5. marta i do sada nicim nisu tretirane. Pustene su u dvoristiu i ne mesaju se sa nekom drugom stokom. Velike su sanse da su sjagnjene, ja neznam da procenim, ali je ovan bio sa njima od 20. juna do 12. augusta. Sta preporucujete da radim?

kvicoje
13-10-11, 15:53
Da ih prvo tretiraš nekim antihelmintikom pa da ubaciš ovna kod njih, jer vrlo malo rasa ovaca oće da se pripate u periodu koji si ti naveo.

Sava21
14-10-11, 12:04
jel moze jedna mala pomoc?kupio sam preparat Promectin,aktivna materija mu je naravno ivermectin.hocu od nedelje da vakcinisem sve ovce.e,sad u uputstvu leka pise da se ovce tretiraju jednokratno i da nije potrebno ponavljati vakcinaciju,medjutim vidim da se ostali preparati na bazi ivermectina obavezno revakcinisu u razmaku od dve nedelje.sta da radim?

kvicoje
14-10-11, 22:49
Savo koja mu je cena bila? Meni je Deki rekao da sa njim sad ne tretiram ovcu koja ima plućni vlasac nego da sačekam da se ojagnji pa ivermektin a sada sam dao faskoverm

Sava21
14-10-11, 23:36
50 ml 650 din.u uputstvu pise da se ne daje 60 dana pred jagnjenje,a kolilo vidim moje,hvala Bogu,sad nemaju problema sa plucima,ali imaju sa sugom,zato ih moram vakcinisati.

dejan26
15-10-11, 13:04
Savo,ja ne znam da li sam ti rekao pre,ali sugu jedino suzbija Neostomosan,ali moraju se okupati,ali posto je sad kasno,uzmi toplu vodu i sundjer i natopi ta mesta gde widis da vuna odpada,jer Iwermektin nije efikasan kod ovaca za sugu kao kod svinja.

Sava21
15-10-11, 17:13
kupao sam ih proletos Deki,i to u razmaku od 14 dana.20 dana posle sisanja,sve po standardu odradjeno,ali eno suga se vratila,juce sam ih opet prskao neocidolom po ledjima koliko kod sam mogao da natopim vunu.moram probati sad sa ivermectinom,sta da radim...

strile
16-10-11, 21:46
Savo,ja ne znam da li sam ti rekao pre,ali sugu jedino suzbija Neostomosan,ali moraju se okupati,ali posto je sad kasno,uzmi toplu vodu i sundjer i natopi ta mesta gde widis da vuna odpada,jer Iwermektin nije efikasan kod ovaca za sugu kao kod svinja.
Redovno koristim ivermektin i nemam problema sa šugom, ali obavezno ponovim za 10-14 dana.To naravno nije najbolje sredstvo, najbolji je dektomax, ali je vrlo skup.Kad se pohjavi šuga na jednoj ovci , trebalo bi sve tretirati.

Petrovo
16-10-11, 22:09
vidjao sam kako uga izgleda gadna stvar cak se namjestima i krv pokazuje

Sava21
16-10-11, 22:35
da li onda smem ponoviti tretiranje ivermektinom nakon dve nedelje iako proizvodjac nije to spominjao?

CAR
25-10-11, 22:48
Ma ja sam imao prije 3-4 godine velikih problema sa sugom ALI VELIKIH zbog nesvijesnih ovcara sa kojima su se moje ovce mijesale.Doslo mi je da ih pobijem i onda sam isao sa Ivermektinom sa 50%jacom dozom od propisane i nakon 11 dana ponovio sa 50%jacom dozom od propisane ujedno sam kad sam ih drugi put tretirao dao im i Duotech i ocistio ih kako bog ljubi nakon mijesec dana to nisu vise bile one ovce one su zasijale,iduce godine sam isao sa dektomaxom i kombinacijom valbazen-monil sa isto 50%vecom dozom,ove godine idem sa Promectine(porodica ivemerktina) i Duotechom opet i nemam nikakvih problema.Protiv enterotoksemije sam samo ovce cijepio cca 2mijeseca prije poroda a janjce nisam nije bilo uginuca mozda 2-3 (zanemarivo)sta se tice enterotoksemije,pprosle godine kad sam bio u Norveskoj onda nisu ovce tretirane protiv entertoksemije ali sam janjce tretirao.Prosle jeseni nisu sa nicim tretirane samo sa Sugocidom a to su kum i zena ih natijerali koze i ovce u tor pregradili po pola i kum je u traktorsku prskalicu napravio rastvor "rasirio krila"i dobro ih natopio sa dvije ture po 300L rastvora ujedno je i pse povezao unutra i njih naprskao.Dobro je i to zasto ne bitno je da se suzbije ako suge ima ali nema ali preventiva je bolja od bilo kojega lijeka.

strile
25-10-11, 23:00
Care, sa čime si tretirao janjad protiv enterotoksemije?

Sava21
26-10-11, 17:07
Care,da li radis revakcinaciju promectinom?kupio sam taj preparat,a u uputstvu nije navedeno da treba ponoviti tretman.

CAR
26-10-11, 19:48
Strile
Neznam kako se zove ali znam da je nekakav grcki proizvod bio mozda imam negdje ambalazu slucajno ako nadjem javim ti.
Sava
Sad necu jer nemaju suge ali davam im preventivno,a gore sve pise sta sam radio necu kao papagaj ponavljati.

Sava21
26-10-11, 22:21
care,procitao sam ja pazljivo tvoj post.mozda me nisi najbolje razumeo.pitam iskljucivo za preparat promectin.zanima me da li treba sa njim raditi revakcinaciju nakom dve nedelje?(to nisi napomenuo)zanima me zato sto vidim da preparati ostalih proizvodjaca na bazi ivermectina obavezno moraju da se revakcinisu nakon 14 dana,a u uputstvu koje se dobija uz sam promectin nije navedeno dal treba revakcinacija.prvi put cu sam ove god vakcinisati ovce,pa ne bih nesto da zabrljam.hvala.

vojvođanin
26-10-11, 22:26
care,procitao sam ja pazljivo tvoj post.mozda me nisi najbolje razumeo.pitam iskljucivo za preparat promectin.zanima me da li treba sa njim raditi revakcinaciju nakom dve nedelje?(to nisi napomenuo)zanima me zato sto vidim da preparati ostalih proizvodjaca na bazi ivermectina obavezno moraju da se revakcinisu nakon 14 dana,a u uputstvu koje se dobija uz sam promectin nije navedeno dal treba revakcinacija.prvi put cu sam ove god vakcinisati ovce,pa ne bih nesto da zabrljam.hvala.

Sava21 izgleda da niko nema iskustva sa Promectinom.Pitaj nekog veterinara...>:({

CAR
26-10-11, 23:40
Savo
vijerojatno netreba ako proizvodjac nije prepisao jer je lijek sirokok spekta a daj malo vecu dozu obavezno ali nepreteruj,20% nesmeta nicemu jer neces svaku ovcu vagati.

Mladi Coban
02-11-11, 00:50
Preveo sam preko googla nadam se da ce pomoci ukoliko vam odgovara post nabavicu jos ukoliko ne odustajem :)

Маститиса оваца - ПРЕГЛЕД недавних књижевности
Паула И. Мензиес ДВМ МПВМ
Одељење становништва медицину
Онтарио Ветеринарски колеџ, Универзитет Гуелпх
Гуелпх, Онтарио Канада, Н1Г 2В1
Увод
Маститиса је по дефиницији, упала млечне жлезде. Упала је сада
обично због инфекције са патогена (интрамаммари инфекције или ИМИ) али такође може да на
због повреде и ређе услед алергије и неоплазме. Ако Упала је присутна
без детектовати ИМИ, у мају боли виме није повређен, то се опоравља од инфекције
самоповређивању је излечен, инфекција није због бактерије, или штета узорковања и култивисање
техника је неисправна. Литература варира значајно у оно што се сматра патогених
Значајан ниво запаљења или инфекције патогеном. Међутим, ако ИМИ и / или
Присуство Упала негативно утиче на ниво производње или квалитета млека
производа, онда је од значаја за овце индустрији.
Клиничкој слици
Куинливан 1968 развијен систем класификације клиничког маститиса овина и даље можете да повреди
примењује данас: четири категорије малих преживара маститиса:
Први У оквиру мале фиброзним лезија млечне ткива. Секрет су били у нормалном опсегу.
Сматра се да хронична у природи.
Други Шири фиброзе вимена. Млеко у распону од нормалне до гнојних на Грин или не
Оклузија чај са млеком, због фиброзног ткива. Опет мисли да се хронична.
Трећи Опсежна отицање вимена. Млеко је утврђено да буде бела, воденасто, серуму налик или пурулентог.
Вимена такође може бити последица претходног гнојни или руптуре гангренозног маститиса. Вероватно
акутне маститиса.
4. Перацуте маститиса. Учешће Комплетан виме са тешким упале. Да ли секрета
серуму-као и са различитим количинама фибрин и гнојних материјала. Млечне лимпхо чворова
Су углавном били увећани и подигнута телесну температуру.
Случајеви клиничког маститиса се може јавити у било које време лактације или сушног периода. Највиши
Опасно учесталост клиничких маститиса или перацуте Чини се да је око 2 до 4 недеље постламбинг
опет и само после одбијања. Мало је документацију и доказ да подржи овај
утисак, међутим. Маститиса Током сушног периода развија штету или касно дојења не сувише често
Накнадне обавештења док јагњења, као и, у случају не-млечних оваца, у Маказе време.
Маститис Перацуте
У перацуте маститиса, клиничка слика доминира депресија Генерално, почетни грозница Који
Може бити прате од хипотермије, дехидратације, анорексија и отечен, без боје жлезде.
Повремено, хромост може представљати важан Представљање знак. Кожа жлезде погођеним маја
Постаните Црвенкаста до љубичасте и хладно на додир. Иза дисцолоуратион протеже ЦЕСТО
жлезде стомак зид и препона. Секрет је попут серума и црвенкасти и могу да садрже
гаса. Животиња је слаба и може постати рецумбент. Случај смртности стопа због ефеката
токсемија су високе (30 до 40%) ако се не лечи. Ако се преживи почетне болести, гангренозног
жлезде ткива и околних Слау у периоду од неколико недеља и рана зарасте до
секундарне намера. Обично, Стапхилоцоццус ауреус и из култивисане Сол случајеви, као и
повремено Пастеурелла спп и цолиформс. Понекад клостридије организми су показали
на грам мрља, и, можда, да се представи као секундарни нападаче од анокиц ткива.
Акутни и хронични Клинички Маститис
Клинички маститиса карактерише опипљиво промена у Доследност жлезданог
ткива, пре нове ере тешко, фиброзним, апсцеси, жлезда величине (или скупљен или отицање) и / или изглед
од млека, које могу да садрже пахуљице, и гнојних материјала у промене боју. У случајевима оваца
подигао за производњу меса то можда неће бити могуће рећи трајања маститиса као виме
Испитајте тек у мају у јагњењу или у одбијању или ако животиња клинички респективно.
Субклиничке Маститис
Дефиниција субклиничке маститиса је упала је не боли лако детектује клинички
Али негативно утиче на производњу. Шта чини субклиничке маститиса код оваца у смислу нивоа
соматских ћелија броји (ПКС), Цалифорниа Маститис тест (ЦМТ) и бактериолошких културе резултата
Резултати нису тако јасно дефинисане и за млечних говеда.
ПРЕВАЛЕНЦА маститиса
Колико је чест маститиса код оваца је изузетно променљива. Студије Цулл оваца на клање у
Британији показују веома високу учесталост у распону од 13 до 50%, што указује клинички маститиса је такође повређен
Вероватно значајан узрок уништавање оваца у Великој Британији. У америчкој опсег јата, преваленца
клиничког маститиса се креће од 1 до 3%, али Виши учесталост је много ако вимена су култивисане
као и (5 до 30%) или ПКС позитивне реакције добија се (од 14 до 20%). Млечни Овце смо били
Јављено да имају преваленцу од маститиса, као што је одређено од стране позитиван млеко културе, до 35%
оваца и позитивне културе млека ПКС и 4 до 17%.
Етиолошки АГЕНТИ
Стапхилоцоццус ауреус: је врло чест у изолат Случајеви клиничког маститиса оваца, до
35% Клиничког предмета може се због ове бактерије.
Пастеурелла спп: Пастеурелла хаемолитица је веома важан узрок перацуте клиничких и
маститиса оваца. Експериментални инфекција вимена оваца "са онолико Мало 10 колонија формирање јединица
(ЦФУ) у Пет хаемолитица изоловани од плућна говеда овина и лезије или шупљине носа
Јагњад здрави, производи клинички случајеви да личи на повреде природни болести. Сол Налази
снажно подржавају теорију штету извор вимена инфекције Пет хаемолитица и из носа
Јагњад и грла негу.
Цолиформс: Најчешће изоловани од оваца цолиформс укључују Е. коли, Псеудомонас аеругиноса
и Клебсиелла пнеумонија, као сада заједнички, са више се ретко изоловано Салмонелла спп.
Псеудомонас аеругиноса Хас Беен имплицира у експлозији акутних маститиса са високим нивоом
смртности у лактацији млека оваца.
Животне средине Стрептоцоццус спп: У само овце истраживања, заштите животне средине СТРЕПс Такође се ретко
изолована, са изузетком од којих једна Великој Британији Истраживање је показало да је то више заједничког него коагулаза
негативне стафилококе.
Коагулаза негативних стафилокока. (ЦН-С): Постоји много различитих врста ЦНР-С Која
имају променљиви капацитет да изазове маститиса код оваца, на пример, С. цхромогенес С. хиицус С.
епидермидис, С. симуланс, и С. Варнер. Као група, они су сада заједничке изолата из
субклиничке маститиса у оваца у свим фазама лактације Укључујући суво-офф-а или одбијању. Много
врста ЦНР-С су изоловане од оваца и вероватно Многи су веома ниске патогености,
међутим неке врсте су показала да изазове клиничку маститиса толико опасан колико С ауреус.
Међутим, нису све Ц-НС изолата су повезане са упале. Један извештају 87% штете
400 клинички нормални оваца муже, војни Ц-НС као примарни култивисане изолат и излагали
низак ПКС од 200.000 ћелија / мл млека или мање.
Заразан агалацтиа: Ако клиничкој слици маститиса у стаду оваца у укључује артритиса и
коњуктивитис са или без упале плућа, заразне агалацтиа треба сматрати
дијагнозе. Узрочник ове болести синдром Мицопласма агалацтиае. И овај агенс
заједнички патогена оваца у Медитерану и алпских подручја Европе, али (на срећу)
Класификовани и као средство за стране болести у Северној Америци, али је била изолована случај
Цалифорниа маститиса у козу.
Маеди висна: Маеди-висна вируса (МВ-В), такође познат као Ови Прогресивно Пнеумонија вируса
(ОПП-В) је имплицира у хронична прогресивна упала плућа и губитак тежине, као и
промене млечне жлезде овина. Клинички у јагњења, виме је тешко и чини се да
Али пун мало млека млека може се изразити са жлезде. "Хард Баг" и смањење млека
далеко више преовлађује у серолошки позитивних стада МВ-в Када у односу на МВ-В негативан
(63,1% у односу на 8,0% у једној студији). СН-В може изоловати од млечне и ткива од
млеко. Много вишим нивоима од вируса налазе у колоструму на порођај у млека него што сугерише
Колострум такође може да нашкоди Важни Начин инфекције јагњади.
На жалост, то вирусна форма маститиса има штетан ефекат на продуктивност Овца. Неки
Западне у САД Овце произвођача Пријављено чак 10% уништавање оваца сваке године, због "тврдих
торба ". Још једна студија је показала мање штете ЕЛИСА позитивна оваца били продуктивни смислу јагње
раст (8,5 лб по овце јагњења), иако није познато да ли је ова разлика због маститиса или
Други Ефекти болести. Међутим, то је пронађен значајне штете постоји негативан
Корелација између јагњетине одбијања тежине и оштећења вимена оваца 'због МВ-В. Јагњад
Негу је сада погођеним оваца, тежина 5 кг мање при одлуцивању Јагњад Него негу непромењена
овце.
Разно инфекција. Серратиа мацресценс која се загадила у вези са чајем шоље.
Аспергиллосис укључује доњи стомак до грешке Након Лечење млечне жлезде
Антибиотици Пре јагњења.
Дијагноза
Клинички преглед
Као што је раније поменуто, било је добрих покушаја да покуша да по категоријама маститиса на бази
на клинички преглед жлезде и млека. Тешкоће у овчетина или влакана је у раним
Признање као виме може бити само рутински прегледане на јагњења, или понекад Маказе у
Док одбијању, врсте инфекције у овом животиња се јављају у сваком тренутку да често, али сада два до три
недеља после одлучивања и пост-порођајан. Произвођачи и неке Тешкоће идентификације благе
промене виме и дојења Током Постаните Понекад само евидентно клиничке промене
Током сушног периода. У месу животиња, важно је идентификовати Пре хроничних клиничких маститиса
штету узгој оваца или то чини компромисом вимена може бити Кален повређен у тренутку.

Mladi Coban
02-11-11, 00:52
Млеко културе
Протокол за добијање узорка млека је следећа:
• Узорак бочица треба да буде Лабелле са датумом, фарма ИД ИД и овце лево или десно, или "ц" за
композитни.
• виме треба да буде слободан од блата и приручника.
• Ако вимена је прљав, треба га опрати и осушити чистим пешкиром.
• Руке треба Антибактеријска опрати сапуном и сува са чистим пешкиром.
• предњег млека (млеко штете седи у чај и цистерну) треба да буде Огољена, идеално би било у
траке пехар.
• Чај се завршава дезинфиковати алкохолом натопљеном памучни брисева док брисеви чисти.
• Чај се крми први дезинфиковати и семпловани прошлог да се избегне контаминација.
• стерилне бочице треба да буде млеко.
• Пазите да не додирује унутрашњост поклопца или бочицу нити прљавштине спадају у бочицу Када
узорковања.
• треба да буде пола испуњен контејнер (минимално) и поклопац замени.
• Узорак Транспорте треба да буде лабораторију и расхладне што је пре могуће, или смрзнути
ако нема соматских ћелија је битно су да се уради и узорак неће бити Транспорте најмање 24
часова.
Позитивна култура је чиста култура са најмање пет-колонија-формирање јединице (ЦФУ-а)
Соматских ћелија тачкама
Мерење нивоа у млеку соматских ћелија је сурогат Мера маститиса, КК Упала као
одговор на инфекцију. Многи фактори осим гоодвилл-инфекције Елевате ПКС. Оно што је сада важно
Шта Нивои Смањење ПКС су повезане са производњом млека.
Нивои Указујући Значајне Интрамаммари инфекције (ИМИ):
У млеку оваца нормалним ', од 50 до 70% од ћелије су макрофага са ПМН-а чини Други
15-40%, 6-14% лимфоцита и других ћелија типа (епитела, еозинофили, итд.) Мање од које чине
Је 5%. За разлику од коза ПКС утврђивање, да ли је то важно Који тип Бројач се користи (Цоултер,
Фоссоматиц, Директна микроскоп), сви су веома прецизан нивоа за одређивање ПКС овина. Има
Различита мишљења о томе Одговарајуће ПКС рез-тачку да бисте користили за овце Избор који треба да буде
узоркована за културу. Предложене граничне вредности варирају од ниске од 100.000 до високе ПКС
1.000.000, са сада заједничким Предложени ниво бића 1.000.000. Међутим, користећи исте
као гранична вредност за говеда (250.000) ће осигурати нашкодити Скоро сви заиста заражене овце су узоркована и
на тај начин детектује.
Другим факторима осим ИМИ повређен утичу ПКС нивоу:
Фази лактације. Овце ПКС Нивои ће се уздићи Крајем лактације без ИМИ, али
Не у истој мери као у козе.
Број лактације. Прво лацатион Италијански млека овце имају много мањи значи ПКС од
57.000 ћелија / мл млека предлаже ове групе оваца боли маја имају нижи од нормалног вредност
мултипароус млека овце. Међутим, лактација број налога за само 6,6% од разлике у
ПКС, што указује на повреде лактација број је веома важно не када тумачења ПКС нивои стадо.
Време дана. Узорци млека узима ујутру мужу 7 до 22% вишу војну ПКС ниво
Него оне које се предузимају у вечерњим сатима.
Смрзавања и складиштења. Замрзавање не утиче неповољно на ниво на коме-ПКС нивоа
Они не могу бити интерпретирати, али је и даље препоручује да изведете на свеже ПКС Одређивање
узорци млека за тачно одређивање сада. Складиштење веће од 7 дана ће проузроковати
Значајно смањење у ПКС вредности (14%).
Индиректни Мера Упала
Цалифорниа Маститис тест (ЦМТ)
МХЦ реагенс реагује са ДНК присутне у епителних и инфламаторних ћелија. Више ДНК =
више желатински млека. У свакој добро и весло, једнаке количине млека и ЦМТ реагенс
се мешају (5 мл свака) Процените и одмах. Резултати су углавном извештаји као:
• нема негативних желатински видљив на свим
• траг мале количине гела приметити када весло и предвидети
• Значајне количине гела 1 + Када виде предвиди
• Када 2 + весло може Свирл, гел за тежи да прамен у средини
• Мешавина 3 + Потпуно гел и грудве у средини Када Свирл
Постоји фер да добри Повезаност ЦМТ и ПКС, ЦМТ је Сећање на штету
Субјективног теста. Што се тиче предвиђања присуство ИМИ, ЦМТ је боље у стању да класификују вимена
Не као инфицирани у односу на правилно утврђивање заражене жлезде. Ако вредности + ЦМТ или
Виших животиња се користи за избор за културу, а сада заражене овце узоркованих у добре воље.
ЗА Фактори ризика Маститис (ИМИ и узвисено ПКС)
Чај и виме Оштећења. Настанак ИМИ у не-млечне овце Има беен хипотеза да
предиспозиције према величини јагањци утихну негу овце. Два Истражитељи раног маститиса
Због тешке повреде спекулисали Јагњад може бити груба Када неге, маја ове доводи до модрице и
организама на крају инвазија Пастеурелла спп. Мало је писано о односу
Између виме видљиве лезије или чај и ризик од маститиса Али једна студија нису пронашли
удружења.
Виме усаглашености. Сиромашних виме конформација (супернумери сиса, сиса или Неконвенционална
лоше обликоване вимена) има мањи ефекат на Значајни Али учесталост ИМИ у оваца.
Незгодно фор Ламбс Приступ сиса вимена може објаснити неефикасно евакуацију
млеко жлезде и предиспозиција за ИМИ.
Број негу. Број јагњади рођен је пронађен да су позитивну корелацију са
Али учесталост ИМИ рачуна само мали део укупног својом разноликошћу. Ово сугерише
повреде и оштећења од честих енергичном сисања јагњади може изазвати оштећење штету виме
предиспонира овце на ИМИ.
Значајне Старост Генерално постоји позитивна повезаност између распрострањености ИМИ и
овце старости.
Фази лактације. Повећана заступљеност субклиничке маститиса са каснијим фазама
лактације.
Мужу системи и управљање. Овце су повређени руку млека имају тенденцију да имају виши ниво
субклиничке ИМИ, посебно са С епидермидис. Високи чарапа густине има утицаја на неповољни
виме здравље и млека оваца. Овце кућа на 2 м2/анимал него што је здравији
Виши кући на тим густинама.
Ниво производње млека. Студија млечних оваца на фарми могло да нашкоди фарме налази са Вишим
Виши производња млека значајно војске преваленца (48%) субклиничке маститиса у односу на
нижим производним газдинствима (22%). Је Претпоставља се производи високо штетности овце
Су фарме са високим приносом млека подложнији ИМИ да производе мале овце вези
фарме са ниским млечност.
Генетски отпор. Херитабилност отпора маститиса код оваца, КК Колико година
Произведена овце не силазећи са маститиса, био је процењен на само 0:13. Ово сугерише
Да се ​​не повреди избор за дуговечност Развој Вредна маститиса може бити да се у неким
Оплемењивању, посебно у високе стопе јата Можда повређен, али ће Генетски напредак
Вероватно Споро.
УТИЦАЈ НА маститиса продуктивности
Морталитета и Редукцијом. Кланица студије су показале штете маститиса или ненормалан вимена су
Проналажење уобичајено у оваца Кален, што је довело до спекулација може да нашкоди важан разлог за редукцију.
У једној британска студија, 46% свих низијско оваца Кален са два велика јата, су уклоњене због
Проблеми виме. У шкотски студији, у три године истраживање о губицима овце маститиса аццоунтид
овце за 8,4% свих смртних случајева.
Млечност и састав. ИМИ у оваца има добро Доцумента ефекат на производњу млека са
Смањена производња млека од 20 до 37%. Такође је Лактоза Концентрација Пад од ИМИ и
Повишене ПКС, на тај начин негативно утичу на производњу сира.
Перформансе и Оффспринг морталитету. Важно узрок перинаталне смртности је јагњетина
гладовање због мисмотхеринг процењује на 34% у једној студији, важна компонента Која
је због недостатка маститиса или млеко. Такође смањује инфекције Просечан дневни прираст до 20 ГМ / дан
и до 4 кг, од одбијања. Још једна студија је показала штету за повећање просеку 10 ГМ
Јагњад дневни прираст, дошло је до смањења у ИМИ преваленцу од 0,09%.
Лечење и превенција
Употреба антимикробне лекове у млечним оваца. Веома мали број лекова су одобрени за употребу у лактацији
млека оваца у Канади и Сједињеним Америчким Државама као што је приказано од стране Завода за ветеринарство дроге (Канада)
(Хттп: / / хвцвеб.хвц.ца / хране храна / енглески / ветеринари_другс / индек.хтмл) и Центра за
Ветеринарске медицине (САД) (хттп://дил.ветмед.вт.еду/ФДА/НАДА/НАДА.цфм), иако постоји
покрет у односу на рационализацију процес одобравања у САД (хттп://ввв.фда.гов/
ЦВМ / ФДУ / Пуддлес / минортоц.хтмл). Ветеринари у Северној Америци је дозвољено да преписују лекове у
Али ван етикета Начин Они су тада у обавези да обезбеди повреде не улазе у остатке хране
ланац. Оскудан литература постоји о одговарајућим Повлачење периода за млеко млека оваца.
Једна студија показује повређен комерцијалне лактацији крава интрамаммари инфузија производ (ЛК Синулок
Који садржи амоксицилин, цлавуланате и преднисон) захтева од предвиђеног периода за поништење 112
сати после његове употребе код здравих коза, два пута више од препоручене на етикети за говеда. Студије коришћења
комерцијална сува крава производи су нашли козу са повременим Антимикробна остатак на
Накнадни шале, чак и када сушног периода је докле год 100 дана. Раније ове супротности са
Налази указују повредити повредити говеда повлачење период је сада погодан за интрамаммари
инфузија производа. Препоручује се да се консултује дрвета (хттп://ввв.фарад.орг/) и да
Антимикробна користите детекцију тестови за млеко Кад год се антимикробне лекове користе за лечење млечних
оваца, мада погрешна позитивне и негативне су могуће када говеда Сол комплети су коришћени у
врста нарочито ако млеко се загрева или конзерванс додаје.
Клинички маститис. Постоји врло мало научно подржана информација о одговарајућој

Mladi Coban
02-11-11, 00:53
Лечење клиничких маститиса у лактацији оваца. Ако овце и системски (нпр. температура, лоше
Апетита), третман треба да буде системска и подршке терапије (течности, анти-инфламаторним агенти)
као и системских антибиотика треба користити. Ветеринариа треба контактирати да се обезбеди
најбоље неге. Овце са гангренозног маститиса су у озбиљан ризик од умирања. Недавно је објавио Нема
информација постоји на Лечење млечних оваца са интрамаммари инфузија производа током
лактације. У музних крава, одговор на лечење са интрамаммари Инфузија током лактације се
сиромашних (С. ауреус) на фер (ЦН-С и заштите животне средине инфекција).
Сушног периода терапија. Употребом сувог крављег интрамаммари терапија код оваца је добро студију.
Такође, постоје докази о побољшана лек стопа и смањење нивоа нових инфекција, мада Солуну
Нивои варирају од студијама знатно. Једна студија показује напредак у производњи млека
повређен у групи добила прокаин пеницилин у сисе, иако 72 х после одбијања брзо
Производе за сличне побољшање. У истраживању спроведеном у Онтарију Недавно, профилактичке
ињекције тилмицосин месец дана пре јагњења (у исто време као рутинска пре јагњења
Клостридије вакцинација је учињено) је показало да су од користи у смислу 43% смањења у
виме абнормалности у сисе, и одбијања Повећана Тежине Ламбс (0,52 кг тежи од
контролна група). Одлука о употреби облик сувог периода антибиотске терапије потреба да се
на основу распрострањености маститиса у стаду, као и лакоћа третмана (нпр. убризгавање вс
интрамаммари инфузија) и повлачење разматрања.
Мужа за управљање. Препоруке Следе преглед тренутне
Препоруке за мужу оваца у Европи, САД и Аргентине. Више службених
Препоруке за мале машине за мужу преживара ће ускоро бити предстојећи од
Интернатионал Даири Федерације и биће објављена у Билтену 354 (хттп://ввв.фил-идф.орг/
Велцоме.хтмл).
Вакуум пумпе капацитета. Израел предлаже 75 л / мин по јединици Док Холандију
препоручује вредности заснованих на стандарду ИСО 5707 узима у обзир штету Ефективна резерви, Клима
Потрошња Различите компоненте машина за мужу и потражња за чишћење ваздуха, за
пример 650 л / мин за 6 јединица, 1500 л / мин за 24 јединица, и 1.950 л / мин за 30 јединица.
Пулсација Карактеристике. Овчијег млека се много брже са пулсирање стопи него козе.
Препоруке су 120 до 180 циклуса / мин и Пулсатор однос од 50%. 180 циклуса / мин је била
ПКС је утврђено да је најнижи ниво у овце.
Вакуум Нивои. Овчијег млека су на нижим вакуум нивоу канџа него што је препоручено
за стоку (32-40 кПа) Али постоји много разлика, у зависности од мужу систем који се користи.
Препоруке за варирају од 33 до 36 кПа ловлине и кофу система за 44-48 кПа за високе
линија система. 36 кПа је препоручено за млечне овце система у складу са 0,9 метара
Изнад платформе.
Кластера. Млечни Овце Произвођачи имају тенденцију да користе цилиндричне или канџе са Хемиспхериц
Између 60 и обим од 200 цм3. Канџа такође треба да имају запорни вентил.
Друге. Аутоматско уклањање касетних је ретко коришћен за овце, иако аутоматско
за чишћење системи су популарни у великим млекарама. Неки произвођачи виме држачи за исправљање
постављање чај.

---------- Poruka napisana u 01:53 ---------- Prethodna poruka je at 01:52 ----------

Одржавање. Рутинско одржавање малих преживара машина за мужу није у најбољем случају спорадично.
Проблема као што су брод пукотине, вакуум флуктуација услед квара опреме, акумулација
млека камена и прљавштине у систему, могу довести до лошег квалитета млека и пораст инциденце
ИМИ.
Јединица по особи. То се разликује у великој мери у зависности од дизајна салон. За платформу
тип салоне, 2 до 4 јединице / особа једну платформу и препоручује се за 2 до 7 за двоструко
платформу. Млеко Време је веома кратак за овце (1,5 до 3 минута) и преко-мужа вероватно
Многи заједничка одлика у аутоматизованој млекарама.
Чај Дипс. Је веома мало рада објављен на процени чај у малим дипс
Преживара. Потребно више рада који ће бити објављени да би могао да се одреди ниво ефикасности у
Спречавање Случајеви новог ИМИ оваца.
Виме Припрема. Јер млеко Време је врло кратко у малих преживара, виме
Припрема треба да се уради брзо, као и да би се спречило губљење ефекат виме
подстицање на нека-доле. Ако прање вимена су у припреми за мужу, веома је важно
Они су довољно суве да нашкоди СПРЕЧИЛА животне средине маститиса, посебно Пет аергиноса
маститиса, због мокре вимена. Једна студија у поређењу повређен опрати и осушити коза стада са вимена
Индивидуални пешкири се користе да повреде заједнички стада прање вимена пешкир и сушено на ваздуху, и нашао повређен
Пракса је била повезана са овом другом Виши стопе ИМИ. Можда би било боље да само селективно
Оперите прљав вимена или Смањити број јединица по крава музара како би више времена да правилно сува
вимена, да би избегли овај проблем.
Други третмани
Администрација витамина Е и селена за млечне овце Током сушног периода у остварење
смањење ПКС нивоа, али не и нарочито ПМН у учесталости клиничких маститиса или
преваленца ИМИ.
Зоонотских Разматрање овчјег млека
Продаја сировог млека је илегална у Онтарију, упркос поглед код неких људи може да нашкоди здраве хране.
То могу повредити може да садржи Многи агенти болести болест узрок код људи. С. ауреус је обично
бактерија које се налазе у расутом стању резервоара млека са просеком од 2 до 3 ЦФУ / мл млека и изолован је
од до 13% од сира. Вероцитотокин-Производња Е цоли, Х7: 0157 изолован је од
сировог овчијег млека у Италији и познато је да преживи систем за обраду меког италијанске сиреве.
Листериа моноцитогенес изолованих од продавнице-Хас Беен Боугх мек и полу-меки сиреви овце
и од млека, млечне чвор лимфоцита и измет оваца са субклиничке маститиса. Цокиелла
бурнетии инфекције оваца је уобичајена и избијање људских болести, у којима су људи
Тешке хоспитализован са болешћу, су повезани са Потрошња и руковање сировог коза '
млеко. Других загађивача млека садрже патогене Иерсиниа ентероцолитица, Салмонела сп,
Клебсиелла сп, Стрептоцоццус фаецалис и Е цоли.
Закључци
У последње две деценије, било је огромно повећање у знању маститиса у
оваца, а посебно у вези са инфективним агенсима Одговоран за ИМИ и интерпретација
Нивои ПКС. Али, ако ветеринари су да разумеју и ефикасно контролишу маститиса код оваца,
Велике празнине у нашем знању болести мора да настави да вам се обратим. Са
Повећање популарност у Северној Америци од овчијег млека млечне производе, боље смернице
потребне за коришћење интрамаммари Не само антимикробних агенаса у лечењу маститиса,
Али за све класе лекова штете може бити од користи за одржавање здравља ове мале
штета врста производи млеко за исхрану људи.

manga_vu
12-11-11, 00:19
Pozdrav svima.
dali neko zna nesto o pseudotuberkulozi ili ima neko iskustvo sa tom bolesti?kako je leciti,sta raditi kad je ovca dobije?

Mladi Coban
12-11-11, 09:52
Pseudotuberkuloza
To je hronična zarazna bolest uzrokovana bakterijom Corynebacterium
pseudotuberculosis koja se može održati u zagađenom zemljištu više mjeseci
i biti izvor infekcije za zdrave životinje. Infekcija najčešće nastane
putem oštećene kože nastale šišanjem, a ukoliko se radi o plućnoj formi
značajni za širenje i nastanak bolesti su nosni ili iscjedak iz usta. Jedan od
načina širenja bolesti je i kupanje ovaca. Najčešći simptomi su povećanje
limfnih žlijezda koje abscediraju, a zatim se cijedi gust zeleni gnoj iz tih
mjesta. U ovaca su to obično limfne žlijezde okoline vimena a čirevi se
mogu naći i u unutrašnjim organima. U koza se nađu čirevi na glavi, na
vratu, a povrede kod koza nastaju usljed brsta na šikarama, međusobnih
borbi ili zbog korištenja ovratnika. Liječenje se obično ne provodi zbog
toga što se čir učahuri pa do uzročnika slabo dopiru antibiotici i preporučuje
se hirurško odstranjenje čireva. Od mjera preventive preporučuje
se uklanjanje ovaca kod kojih se tokom striže primijeti povećanje limfnih
čvorova, zatim čišćenje i dezinfekcija makaza, a u vrijeme jagnjenja ovcama
osigurati suh i dezinficiran teren. Preporučuje se mlađe životinje
šišati prije starijih. U nekim zemljama se primjenjuje i vakcinacija koja je
izgleda manje značajna kod koza.
Infekcija ljudi je rijetka.

manga_vu
12-11-11, 14:51
hvala mladi cobane.a sta raditi ako je celo stado(stotinjak komada)zarazeno?jel imao neko iskustva s tom bolesti?

nju-viliđ
28-11-11, 23:48
U zadnje vrijeme izbjegavam upotrebu antibiotika u liječenju proljeva kod janjadi.Pokazalo se dovoljno skuhati čaj od hrastove kore i dati 2 puta na dan po 2,5 dcl.Antibiotik čuvam za teže

To sa hrasta ogulis koru i skuvas?
Kolko kore ide u litro vode?

strile
29-11-11, 11:43
Malo manje od šake.Sipaš u vrelu vodu i ostaviš poklopljeno 15-tak min.

bojan nimberg
03-12-11, 23:22
pozdrav svima ..Uskoro kupujem moje prve ovce pa me zanima dosta toga neke stvari sam pronasao ovde u netu neke ne evo konkretno pitacu ovaj put dva pitanja ..zasto se kod ovce seku usi ili kad ..video sam puno ovce usi su im onako malo odseceni na neke manje neke vise..drugo video sam na vise snimka da posle jagnjena ovcari daju jagnjicima neke dve inekcije koje su to i zasta su gde se nabave hvala na svakom dogovoru.
Bojan

strile
04-12-11, 18:07
Nisam nigdje pročitao niti vidio da se ovcama sijeku uši.Psima da , ali ovcama...
Janjadi se u prva tri dana života daje injekcija selena može biti i u kombinaciji sa vitaminima (radi bolljeg razvoja mišićne mase, jer u našim krajevima nema dovoljno selena u tlu pa niti u hrani) , a može se i cijepiti npr. protiv enterotoksemije.

Sava21
04-12-11, 18:16
ajde ubaci te snimke da pogledamo.znam na sta mislis kad kazes secenje usiju,to sam i ja primetio da se u nekim stadima svim jaganjcima odsece delic uha nekim specijalnim klestima.a sto se tice inekcija,kod mene veterinari daju po 2 kubika vitamina i 2 kubika gvozdja,a ove godine cu sam da dajem gvozdje i selen sa vitaminima ad3e.

Velimir
07-12-11, 21:29
Тако се обележавају грла, одсецањем делића крајева ушију . То је вероватно била пракса пре почетка обележавања са ушним маркицама а негде се још задржала и после открића маркица.

vla
07-12-11, 21:49
Rovasenje-obelezavanje busenjem oba uva pomocu specijalnih klesta.Rez na donjoj ivici levog uva oznacava broj 1, a gornjoj broj 3, na samom vrhu uva broj 5, itd. Redje se upotrebljava, zadrzao se u Rusiji

Rale 83
10-12-11, 18:51
Proslogodisnji mastitis danas je pokazao da moze da uzme svoj danak , ovca koja se ojagnjila ima mleko samo na jednu stranu , sreca pa je ojagnjila 1. Sto mrzim kad mi veterinar dolazi u stalu

entuzijasta
10-12-11, 19:50
Jgb, isto sranje je i mene zadesilo, morao sam je prodati kad je malo prebolela i zaluciti jagnje, imala je nenormalnu upalu jedna strana skroz unistena nema je, drugi put se ojagnjila i samo odjednom BUM, jagnje je vec bilo oko 20-25dana...

Sava21
10-12-11, 20:07
jel postoji neka preventiva da je sprovedemo da ne dodje do mastitisa?mi u prvih par dana izmuzamo vime jer jagnje ne moze da posisa svu kolicinu mleka,cuo sam da je to osnova borbe protiv mastitisa,nadam se da ne gresim.

Rale 83
11-12-11, 00:24
Negresis , ima vise vrsta mastitisa , ja sam mastitis dobio u stadu nepravilnom upotrebom muzilice za ovce , puno smo o tome pisali prosle godine .
Nemogu da ravnodusno iskljucim to grlo iz priploda , moram sve iskoristiti dok imam volju , zdravlje i novaca da sirim stado dok ne skupim 50 i vise ovaca neodustajem , onda cu ostraniti stara i losa grla pa krenuti u selekciju.

strile
11-12-11, 12:04
Generalna prevencija je gotovo ista za velik broj bolesti: čista stelja, izbalansirana prehrana, pravovremeno odvajanje janjadi i zalučivanje itd...
Izmuzivanje u prvim danima poslije janjenja je korisno, pogotovo ako je jedno janje.

markodjurdjevic
27-12-11, 13:30
Primetio sam kod ovna da mu se na njusci uhvatila krasta, veseo je, normalno se ponasa. Da li je to samo herpes ili nesto drugo, da li je dovoljno namazati samo cink vitaminskom mascu? Jel imao ko slicna iskustva?

strile
27-12-11, 16:40
Znalo se događat dok hranim sojinom slamom.Malo je gruba pa si nabode njušku, al brzo prođe bez intervencije.

Sava21
01-01-12, 11:06
dobro jutro svima.molim vas za misljenje.naime,jedna ovca,stara 2 godine,sada je prvi put sjagnjena,ima poveliko i tvrdo vime,ovca se normalno ponasa i jede,a sise su prazne.da li je moguce da je to mastitis?

rajko gmilanovac
01-01-12, 12:27
Savo kazes prvi put sjagnjena znaci zasad mastitis iskljuci treba joj neki dan da nalije mleko u sise i eto jagnjenja nista strasno svaka jedinka je prica za sebe>:({

strile
01-01-12, 12:31
Sava, koliko je do janjenja, da li su sise pravilnog oblika kada ih rukom popipaš da li se osjete kao da su kvrgave?

dejan26
01-01-12, 12:45
Savo,spremi cistu slamu i uzivaj,bice jaganjaca uskoro!

Sava21
01-01-12, 15:53
Evo je.Jedno lepo krupno jagnje.Samo se ojagnjilo,u roku od sat vremena i vec sisalo.Ala znate ljudi,svaka cast.Ajd na pice>:({

vojvođanin
01-01-12, 15:58
Savo sve su to iskusni "lavovi" i znaju znanje.Srećan početak jagnjenja....>:({.Može i slika u temi "Bremenitost i jagnjenje

rajko gmilanovac
01-01-12, 17:54
Eto vidis Savo nije bilo potrebe za preteranom brigom sve ide kako treba. Ja te savetujem a gori sam od tebe brinem se za svaku sitnicu. Srecno jagnjenje kod mene jos nista cekam svaki dan.

FaRMERr
02-01-12, 17:25
Pozdrav svima ja sam novi clan na forumu imam stado od 30 komada ovaca danas sam primjetio da se kod pojedinih ovaca u uglovima usana pojavile male krastice koje lice na bradavice ovce su vesele normalno jedu dali neko zna sta je to?dali je opasno i kako se lijeci?molim sve koji nesto znaju o ovome da napisu unaprijed zahvaljujem

vojvođanin
02-01-12, 17:41
Pozdrav za novog člana foruma i kolegu ovčara.

Te krastice se i kod mene pojavljuju,ali u letnjem periodu.Probali smo sa :jodom,Dermo sprejom i Sinacilin mast,ali najbolji lek je vreme 10-tak dana i prođe samo od sebe.

galic
02-01-12, 17:49
Pozdrav drugari,ovca mi je pred jagnjenje nalila je vime,i odjednom joj se nesto ,sto bi kod nas rekli PRORADIO JOJ CRV,

Ne jede,tetura se kao pijan covek,2 dana je tako davali smo antibiotik, sad je malo pocela jesti preziva,bolje joj je ali i dalje je kilava..

Ima li neko pojma sta bi to moglo biti?

strile
02-01-12, 19:02
Interesantna izreka "proradio joj crv".Odnosi se na slučajeve kada u jesen ovcu ubode obad u njušku, odnodsno nosnicu položi jaja.Tijekom vremena se razviju crvi koji mogu ući u mozak pa izazivaju razne neurološke smetnje, vrti se ovca u krug, tetura...
Nadam se da nije taj slučaj.
Moguća je ketoza , ako je ovca imala malo jaču hranu (zrno,šrot i sl..)
Valjalo bi joj davati najbolje sijeno, smanjiti ili ukinuti zrno.

galic
02-01-12, 19:19
Hvala ,
Ostalom stadu nije nista,300 grama zrna kukuruz i jecam. po obroku dobija svaka ovca. Seno,kukuruzna,sojina slama.

Sava21
03-01-12, 20:20
http://oi40.tinypic.com/el6sg0.jpgEvo kako sam opremio moju malu kucnu apoteku.mozda ce nekom biti zanimljivo.ps.izvinjavam se na kvalitetu slike.

dejan26
03-01-12, 20:50
Savo,svaka cast,pola veterinara bi ti pozavidelo na ovom asortimanu.:)))

Sava21
03-01-12, 21:07
hvala Dejane,znas kako,nekad je tesko navatati veterinara,da dodje na vreme,pa bolje da ja to imam za svaki slucaj,drzimo i malo svinja pa mi i za to koristi,a imam srecu da mi jedan ovdasnji doktor veterine sve to lepo objasni o upotrebi lekova,a naravno hvala i svim drugarima sa foruma cije sam postove citao i naucio mnogo o preventivi i lecenju zivotinja,tu pre svega mislim na Dejana26,i na kolegu Sosaru koji je na trecoj strani ove teme lepo napisao sta bi ovcari mogli da imaju za svaki slucaj.Zna li neko zasto se on ne druzi vise sa nama u temi o ovcarstvu?

Petrovo
03-01-12, 21:11
Savo na zavidnom nivou stvarno ja iskreno nista nema kod sebe ni vitamone cak ni distol tablete kod mene kobajagi sve nesto prirodno hocu a koliko izadje opet sam zadovoljan

vojvođanin
03-01-12, 21:41
Petrovo....organska proizvodnja,jel tako.A Sava treba da promeni nick u dr.vet.med.Sava 21.Baš se opremio svaka čast. >:({

Petrovo
03-01-12, 21:46
ma kobajagi al sto jest jest jedu samo prirodno

galic
03-01-12, 22:39
Jagnjenje pocelo.... i problemi..

Kazite kako ste prolazili kad Vam ovca izbaci matericu ako se kod nekog desilo meni sad jedna ojagnjila 1 lepo zensko jagnje i onda sranje....

Jesu Vam prezivele? i kako je bilo sledeci put?
Ako se nekom desilo nek kaze iskustvo hvala

P.s vratili smo matericu unutra naravno,zasili i sad cekam da li ce iskrvariti.... tj da li ce morati na klanje,
strasno

vojvođanin
03-01-12, 22:42
Imao sam par slučajeva.Kad odhrani jagnje po preporuci veterinara...klanje.Nažalost.

galic
03-01-12, 22:52
Da,da li prezive ? da li ti se desilo da iskrvari?

Kolega veterinar mi kaze da u 80 odsto slucajeva uopste ne bude problema ako ne iskrvare,kod sledeceg jagnjenja kaze da kod krava to bude cesto pa se opet semene,a i ovce isto e sad nisu sve iste,

Petrovo
03-01-12, 22:55
treba je neko vrijeme paziti cuvati davati dobru hranu vitamine neka se skroz oporavi a ako sve zaraste i oporavi se kako treba jagnjice se ona ne brini

Sava21
03-01-12, 23:05
Petrovo....organska proizvodnja,jel tako.A Sava treba da promeni nick u dr.vet.med.Sava 21.Baš se opremio svaka čast. >:({
kad izlecim ono cupanje vune kod ovaca onda menjam nick u dr.vet.med.hvala svima,trudim se>:({

galic
03-01-12, 23:07
Eto vidis,svasta ima,ja se razboleo vec..Zao mi je,dobra ovca,dobra majka,sad sam bio podojio jagnje,sisa sve puca a ona je vesela ne vidim da je malaksala,zasad nista,videcemo sta ispadne,
uh samo problemi da se covek pojede.
Valjda ce biti dobro.

vojvođanin
03-01-12, 23:09
Da,da li prezive ? da li ti se desilo da iskrvari?

Kolega veterinar mi kaze da u 80 odsto slucajeva uopste ne bude problema ako ne iskrvare,kod sledeceg jagnjenja kaze da kod krava to bude cesto pa se opet semene,a i ovce isto e sad nisu sve iste,

Preživele su i odhranile jaganjce, ali ja nisam hteo da rizikujem.Prodam meso i za te pare kupim drugu ovcu.

galic
03-01-12, 23:09
http://oi40.tinypic.com/el6sg0.jpgEvo kako sam opremio moju malu kucnu apoteku.mozda ce nekom biti zanimljivo.ps.izvinjavam se na kvalitetu slike.
Ako covek ceka samo na veterinara onda tu posla nema!
Svaka cast podrzavam i ja isto tako radim.

dejan26
04-01-12, 00:08
Galicu i ja ti preporucujem da tu ovcu skartiras,osim ako ti veterinar nije dobar drug pa ti nije zao para.Ti ligamenti sto drze matericu kada popuste u malom broju slucajeva ponovo budu ok.

slavis
04-01-12, 07:50
savo bezi iz ove teme

Sava21
04-01-12, 16:51
savo bezi iz ove teme
A,sto da bezim?

slavis
05-01-12, 07:36
galicu nista se ne boj za ovcu sve ce se to vratiti u normalu (pisem iz sopstvenog iskustva ). kada jagnje prestane da sisa i kad ovca zasusi skini konce.na tebi je da odlucis da li ces je ostaviti za dalji priplod jer ovo ispadanje materice se moze ponoviti ali i ne mora.kod moje ovce se to ponovilo sledece godine pa sam je kasnije kada je odgajila jagnjad prodao, a jedno zensko ostavio koje se pre desetak dana ojagnjilo bez ikakvih problema.

savo fali ti samo jos penicilin i streptomicin nekoliko bocica i vodica koja ide uz njega

Sava21
05-01-12, 18:27
Naravno,kolega,pa to je obavezno.antibiotici za lecenje infekcija koji se kupuju u humanoj apoteci i voda za injekcije treba da su sastavni deo jedne kucne apoteke.naravno dosta su prakticni jer se pakuju u manjim bocicama,a i cena je niska za takva pakovanja.

galic
05-01-12, 18:38
Hvala drugari.

Petković Miroslav
05-01-12, 18:56
Pozdrav !

Ljudi ,imam jedan problem kod mojih ovaca ,pa ako je neko voljan da mi pomogne ...

Prosle godine pred parenje ovaca nisam uspio na vrijeme da ocistim ovce od metilja,nego ssam to ucinio pred novu godinu ,tamo oko 20 decembra.radilo se o kasljanju nekih jedinki te veterinar kaze da inekcija nece skoditi ovcama koje su se uparile.Uradio to i opet neke kaslju? Prije sedam osam dana sam na svoju ruku dao tablete protiv metilja ..nebi li bilo bolje,medjutim,nista.jedna pala na noge ,mrsava..kost i koza.Druge dvije kaslju ali jedu hranu.veterinara zvao ..dao imneki antibiotik sirokog sdpektra djelovanja i one inekcije vitaminske,medjutim,vidim ja u ocima ovaca da su bolesne..vidim to kada ih istjeram napolje i nihovo kretanje pratim.Noge neslusaju kao ranije(kod dvije tri jedinke).Sta da im radim, jer posteno govoreci nemam neko povjerenje u veterinara.Danas sam cuo jednu vijest, gdje je doticni veterinar dosao sve je pocrkalo?Ovce inace hranim sijenom i mijesam zob,kukuruz,jecam ,te im to dajem ujutro i navece.Takodje svaki mjesec na 30 ovaca dajem i jednu presovanu kamenu so od 5 kg.Vode svejeze uvijek ima (da nije hladna?).

Kod jedne ovce mi opala vuna velicine fudbalske lopte?Sa jedne strane vise ,dok sa druge manja.Kod dviju jedinki primjecujem ispod vrata vlat vune kao opada,to jeste kako visi ?da nije i kod njih isto?Toj jednoj ovci kod opadanja je vet dao neku inekciju..kaze suga?

Ako je neko voljan da komentarise napisano ..

Petrovo
05-01-12, 19:09
cuo sam za taj rpoblem pricao mi jedan covjek da mu se to desilo sa ovnom poceo da mrsavi sva je vuna opala sa njega al on ga odvijio i nadavo mu distole on se posle podinago i udebljao bez problema
znaci ako nemas neko rjesenje uzmi jednu distol tabletu razmuti je u 0,2 l vode i saspi u usta ovcaca koje kaslju posle to mozas ponavljati

Petković Miroslav
05-01-12, 19:38
cuo sam za taj rpoblem pricao mi jedan covjek da mu se to desilo sa ovnom poceo da mrsavi sva je vuna opala sa njega al on ga odvijio i nadavo mu distole on se posle podinago i udebljao bez problema
znaci ako nemas neko rjesenje uzmi jednu distol tabletu razmuti je u 0,2 l vode i saspi u usta ovcaca koje kaslju posle to mozas ponavljati

Vidi ,ovoj koja je opala vuna ona nekaslje,ona jede i sve je uredu...barem za sada.Ove tri su mi kriticne.Da ,zaboravio sam da kazem i danas sam jednu tretirao antibiotikom,znaci cetiri (veterinar je bio).Ali danas sam primijetio prvi puta jos jednu koja se nakasljala.Kako da shvatim taj kasalj-neki kazu da navodno ovca kasljajuci izbacuje iz sebe taj metilj?Ovdje kod mene je selo i slabo ko da ima nekog posebnog iskustva sa time.Svi ovdje rade sa distolima koji su pomijesani sa vodom te u grlo zivotinji.Tako sam i ja radio proljetos.

Mozda treba neka preventivna inekcija sa nekim sirokim spektrom zastite po pitanju tog metilja.Ovo sto daje nas veterinar je meni nekao sve nejasno.Mislim da su to krajnje jeftini proizvodi kod nas=lijeci dugo i pare uzmi od seljaka.

Sava21
05-01-12, 20:28
Kolega,neko moje skromno znanje kaze da ovce u prolece i u jesen treba cistiti od parazita.ulavnom od spoljasnjih inekcijom,a od unutrasnjih tabletom.ivermectin koji koristi za spoljne i neke unutrasnje parazite u vidu inekcija i vermitan koji se daje u obliku tableta da ovca proguta,mislim da ide jedna tableta na 80 kg telesne mase,ona se daje protiv velikog i malog metilja.
e,sad koliko si siguran da je metilj u pitanju?kasljucanje moze biti i posledica boravka u losem objektu i napada plucnih parazita.kod metiljavosti se cesto primeti otok ispod donje vilice.

Petrovo
05-01-12, 20:35
ispod vilice se stvori kesica ili metiljavost imao sam slucaj ali i kazljanje mose biti uzrok vlasaka u plucima
za preventivu sam koristio ivermecti isto kao i Savo ali za kasalj distol tablete koje su pomogle dosta i kasalje je nesta jedna tableta ide na 80 kg tjelesne mase zivotnje
melj najvesce dospjeva u pluca kada ovca pase na rosnoj travi ili na mocvarnom podrucju pase i pije vodu tako da i na to treba obratiti paznju

rajko gmilanovac
05-01-12, 21:24
Po tvojim objasnjenjima mislim da je kombinacija metilja i plucnog vlasca koja je uzela maha usled neredovnog tretiranja. Moras da znas da posle tretmana protiv metilja ovce nemogu odmah skociti na noge kao cigrevec treba da prodje odredjeni vremenski period pracen dobrom ishranom. Inace ovce tretiram 3-4 puta godisnje od metilja i jednom ivermektrinom obicno kad zalucim jagnjad i ponekad mi se cini da je i to malo. Jednom tableta jednom inekcija obicno Faskoverm. Hrani dobro i posle jagnjenja 21 dan uradi tretman protiv metilja ponovo. Pred pasu Poliovin obavezno kad odbijes jagnjad ivermektrin. Na kraju pasne sezone opet za metilj i u narednu zimu ulaze ti ovce ko topovi naravno ako se dobro hrane ako nebude tako prestajem da se bavim ovcama pozzz>:({

Petković Miroslav
06-01-12, 10:48
Ja sam prosle godine u proljece koristio tablete vermitan,sa vodom u nekoj flasici te tako zalivao ovce .Znam za taj preparat ,medjutim,tokom ljeta sve ovce su bile balave?Nazalost na jesen nisam smio davati nista jer je mrkanje bilo na pomolu,zakasnio sam.Kao sto sam rekao negdje oko 20 decembra sam zvao veterinara i on je dao injekcije .Interesantno je da mlade siljezice vise kaslju nego odrasle jedinke.Ja sam inace kupio prosle godine 13 komada mladih siljezadi.Od ovih "mojih" samo je jedna legla na noge ali nekaslje?Lezeci jede hranu.Takva je vec tri-cetiri dana.Veterinar mi rece da joj pojacam kalcijum u vidu premiksa u ishranu?Uzeo sam neko kostano brasno sa puno razno-raznih vitamina i to mijesam sa jecnom,kukuruzom te zob.Sijeno takodje pomalo jede.prije nije mogla niti na jednu nogu da stane a vec jutros na zadnje noge moze da stoji,normalno ako je malo pridrzimo-dok prve su jos slabe.Primijetio sam da se papci prosto savijaju pri pokusaju stajanja.

Stala u kojoj drzim ovce je zidana .Postoje veliki prozori koji su zastakljeni i koje preko dana otvaram da se malo ustajali vazduh ocisti(ovce pri lijepom vremenu u ovo doba godine izvedem na livadu pored kuce).Mozda bi trebalo "sada" ocistiti pod od naslaga djubreta,mozda tamo "leze krivci "??

Kako sam shvatio ja sada netrebam ili nesmijem davati nikakav preparat,do jagnjenja,pa sta bude?

P.S.

Ovce nemaju onu vrecicu ispod donje vilice...niti jedna.

---------- Poruka napisana u 09:48 ---------- Prethodna poruka je at 09:39 ----------

Nasi stari nisu nikada pustali ovce dok je rosa bila po travi,pa sam se i ja tako pridrzavao-pustao sam ih oko 10 i 30 gotovo svako jutro,ali dzaba..

Interesantno je da u pocetku mog drzanja ovaca nije bilo problema oko tog kasljanja.Mozda je problem "donesen iz drugog stada" (kupujuci druge jedinke)?Neka tiha zaraza ili slicno.

vojvođanin
06-01-12, 10:55
Uvek kad kupujem ovce, po preuzimanju dobiju Ivermektim 1 kubik na 50 kg telesne mase, i nakon 7 dana revakcinacija ista količina.Tek onda ih sastavljam.

Petković Miroslav
06-01-12, 11:04
Uvek kad kupujem ovce, po preuzimanju dobiju Ivermektim 1 kubik na 50 kg telesne mase, i nakon 7 dana revakcinacija ista količina.Tek onda ih sastavljam.

Cekaj,to je za unutrasnje ili spoljne parazite...ili oboje?malo sam pogledao u gogle i video sam da se to daje svinjama?

vojvođanin
06-01-12, 11:10
Šugarac,krpelji i neki unutrašnji paraziti.Napominjem da mi nemamo problema sa metiljem, tako da u tu problematiku nisam baš najbolje upućen.

strile
06-01-12, 15:32
........Stala u kojoj drzim ovce je zidana .Postoje veliki prozori koji su zastakljeni i koje preko dana otvaram da se malo ustajali vazduh ocisti(ovce pri lijepom vremenu u ovo doba godine izvedem na livadu pored kuce).Mozda bi trebalo "sada" ocistiti pod od naslaga djubreta,mozda tamo "leze krivci "??

Kako sam shvatio ja sada netrebam ili nesmijem davati nikakav preparat,do jagnjenja,pa sta bude?

Prozori na štali trebaju biti uvijek otvoreni, opasan je propuh na visini do 1 metra, a svježeg zraka nikad dosta.Naročito je opasno ako su ovce u zatvorenom prostoru. To pogoduje razvoju mnogih bolesti.
Ivermectin se protiv nametnika može davati u svako doba , pa i prije janjenjna.

Sava21
08-01-12, 18:22
ona ovca sto je imala tvrdo vime,pa se ojagnjila ponasa se normalno,jede,krece se,pije vodu,vesela je,i jagnje sisa.medjutim,primecujem da joj je jedna polovina vimena i dalje tvrda.izmuzali smo je dva dana kad se ojagnjila,danas pogledam,tvrda,i kad sam uhvatio da izmuzam izaslo je vrlo malo mleka u kapljicama.ne boli je na dodir.da li treba da brinem ili ce jagnje kad jos malo odraste razraditi i tu polovinu vimena?

rajko gmilanovac
08-01-12, 20:56
Ukoliko na vimenu neprimecujes nista neobicno tipa crvenila cvorica ili nedaj boze modrina bice sve u redu vremenom samo prati povremeno za svaki slucaj.

strile
08-01-12, 23:39
ona ovca sto je imala tvrdo vime,pa se ojagnjila ponasa se normalno,jede,krece se,pije vodu,vesela je,i jagnje sisa.medjutim,primecujem da joj je jedna polovina vimena i dalje tvrda.izmuzali smo je dva dana kad se ojagnjila,danas pogledam,tvrda,i kad sam uhvatio da izmuzam izaslo je vrlo malo mleka u kapljicama.ne boli je na dodir.da li treba da brinem ili ce jagnje kad jos malo odraste razraditi i tu polovinu vimena?
Preporučio bih da ne čekaš, već da redovito izmuziš tvrdu polovicu, ili još bolje ako imaš kakvo janje od dvojki da podmetneš dvaput na dan da ga posisa.
Jedno janje prvih 10-tak dana sisa uvijek jednu sisu.Za to vrijeme se druga može upaliti.

Petrovo
08-01-12, 23:54
zato ja kad imam jedincad podbacujem jedno vrijeme na obadvije sise da ne bi doslo do komplikacija

entuzijasta
10-01-12, 18:06
Problem nazalost. Preksinoc mi se ojagnjila ovca, jedno jagnje i sve ok, juce primetim da malac non stop podlece pod nju da sisa i ja da vidim o cemu se radi pogledam vime prepipam ono tvrdo, unutra kao da se mleko ugrudvalo u obadve strane vimena, probam da izmuzem malo izmasiram vime ali i danas ista prica, kad probam da izmuzem izadje malo mleka i to je to tako u obadve strane, sta da radim?

vojvođanin
10-01-12, 18:29
Starija, mlađa ovca, kako je bilo ranije?

Petrovo
10-01-12, 18:32
upala vjerovatno problem je ako nije jagnje posisalo kolostrim jer ce tesko onda da prezivi

entuzijasta
10-01-12, 18:36
Starija jagnjila se vec 4-5 puta, ranije sve bilo u redu, poslednji put se letos ojagnjla, pre toga septembar 2010...
Da li da mazem necim ili neke injekcije, sta da radim sa jagnjetom ono i dalje sisa ali nema tu puno mleka bar kad ja uzmem da izmuzem, verovatno da ono posisa pa je zato mala kolicina

vojvođanin
10-01-12, 18:43
Ako ima malo mleka verovatno je mališa posisao kolostrum.Probaj ga podbaciti pod drugu ovcu da se najede,a ovcu izmuzati i masirati vime i konsultovati veterinara u vezi antibiotika.

zemun
10-01-12, 21:13
Zeleo bih da uputim jedan apel gospodi (diplomiranim) veterinarima da ispolje malo vecu solidarnost prema kolegama ovcarima a ne samo prema kolegama veterinarima ( posto znam da su medjusobno veoma solidarni) da malo cesce postuju u okviru ove teme koja prosto vapi za njima.
Imam utisak da nekima od njih ovaj forum sluzi samo kao prostor za vlastitu reklamu i da su aktivni samo kada imaju nesto za prodaju.Pri tome nas na brzinu izbombarduju svojim vanzemaljskim proizvodnim rezultatima i onda dovidjenja do sledeceg jagnjenja.
Cast izuzecima !

strile
10-01-12, 22:31
Kolega Entuzijasta,
ako janje bleji onda nema dovoljno mlijeka, no ako leži , spava, sisa ili se igra onda je za njega dovoljno.
Obzirom da je vime tvrdo, pod ovcu bi trebalo svakako podmetati i drugo janje da redovito posisa i drugu sisu, postoje kreme za ublažavanje upale, a ako je već nastupila, antibiotik je obavezan.
Ako nisi siguran u vlastite procjene odmah zovi veterinara.

entuzijasta
10-01-12, 23:09
Nemam drugo jagnje ja sam drugo jagnje, poceo sam da je masiram mazem svinjsku mast i izmuzam do kraja 2-3 puta na dan, plus sto malac sisa, ne bleji on ponasa se normalno stim da imam utisak da je nekako poprazno (mozda mi se samo cini jer znam sta ga muci), danas u Loznici pitao veterinara sta bi bilo dobro da uradim kaze ako se dobro secam streptomicin i pencilin ali nije imao jedno od toga i zurio je tako da nista od toga...
Hocete li moci preciznije ustanoviti sta da radim ako ubacim sliku?
Sto se tice veterinara ovom bih radije platio da ne dolazi (ne bih da objasnjavam zasto...)

vojvođanin
10-01-12, 23:18
Probaj poslati PP članu Igorvet.Čovek je veterinar, ali uglavnom piše u temama o govedarstvu.
Nezahvalno je da mi procenjujemo pomoću slike.

strile
11-01-12, 17:25
Koliko izmuzeš dnevno?Ako mali ne bleji za sad mu je dovoljno no kako raste trebat će više.

Petković Miroslav
16-01-12, 14:00
Cini mi se da sam ja rijesio problem>>>ocistio generalno pod u stali,zatim dezinfekcija,i Nilzan svakoj ovci.Vec nekoliko dana niti jedna ne kaslje.Uz sve to ide i vitaminsko mineralni dodatak ishrani(vita- redin).Ovca koja je lezala ustaje na zadnje noge ,medjutim,prednji papci se jos savijaju te ide po stali na koljenima ,no pokazuje volju za zivotom..jede..odlicno.

P.S.Neko je ovdje pomenuo da prozori moraju uvijek biti otvoreni...Tacno .

Petrovo
16-01-12, 14:18
je li se jagni i da li si imao problema pobacaja zbog lijekova
drago mi je da si rjesio problem>:({

Petković Miroslav
16-01-12, 15:20
Kod mene se ovce jagnje pocetkom marta.Ovo je jos jedan dokaz da je danasnja veterina unosan biznis-veterinar nije htio da lijeci problem,nego je uvijek "fiksao problematicne ovce" sa antibiotikom,dok je klasicna zastita odsustvovala?.Dobro rece jedan moj poznanik...sve je to samo dobar i unosan biznis(veterina).

slavis
17-01-12, 08:11
entuzijasta, ako se to desi kod neke druge ovce narendas krompir u krpu i zavijes oko vimena i ostavis tako 2 sata. nakon toga ce vime biti meko sa izlecenom upalom.provereno iz moje prakse

kvicoje
17-01-12, 10:19
I nikada nemoj da mažeš sa mašću, najbolje ti je jabukovo sirće jer ono skida masnoću sa vimena a time se smanjuje i mogućnost napada bakterija koje su vrlo aktivne kada je vime ulepljeno mlekom.

entuzijasta
17-01-12, 19:14
entuzijasta, ako se to desi kod neke druge ovce narendas krompir u krpu i zavijes oko vimena i ostavis tako 2 sata. nakon toga ce vime biti meko sa izlecenom upalom.provereno iz moje prakse

Hvala na savetu, sto se tice one ovce mazao sam svnjskom mascu 2-3 dana i prestao, izmuzao 3puta dnevno 5 dana od jangnjenja i i dalje je jedna strana ostala tvrdja a druga je donekle popustila, ne sasvim, jagnje je sasvim veselo i zivahno, ona ima mleka sisa je redovno.
Posto je u pitanju starija ovca (6zuba)i nije se bliznila ni jednom u medjuvremenu sam odlucio da joj ovo bude poslednje jagnjenje i nisam hteo zvati veterinara da mi uzme hiljadarku dzabe ona ce mleka imati da izgura jagnje do mesec-mesec ipo posle ono ide samo.
Hvala svima na savetima i nesebicnoj pomoci. Pozdrav >:({

MEDOLINA
18-01-12, 13:06
Europu plaši novi virus Schmallenberg (6193) - Stočarstvo - AgroKlub.com

---------- Poruka napisana u 12:06 ---------- Prethodna poruka je at 11:58 --------

strile
18-01-12, 16:30
Opet je "nekome"pobjegao "kućni ljubimac".Upropastit će nas ti nedobudni "znanstvenici" , kao da im je dr.Megele bio otac.

Sava21
08-02-12, 19:14
Jedno jagnje mi ima upalu sluzokoze jednog oka,i krmeljivo je.drugo oko mu je normalno.pokusacu sutra da nadjem vezemicin mast za oci pa da mu mazem,ima li neko drugi predlog?

strile
08-02-12, 20:38
Svake kapi koje su zaljudsku upotrebu bi dobrodošle, kao i antibiotska mast za oči.Ja imam koloidno sredbro koje se pokazalo jako dobro.

vojvođanin
08-02-12, 20:44
Hidracyclin mast za oči.Ima u humanoj apoteci.

MIRKOPOZEGA
08-02-12, 21:03
sava21 slicne probleme sam imao sa jagnjadima idf na Zlatiboru,slali smo bris nekoliko puta u vet.instiitut Kraljevo,samo jednom je izolovana hlamidija(sumljam da je iz oka,pre ce biti da bris nije uzet pravilno),predpostavka je da se radi o nekom virusnom konjuktivitu,najbolje rezultate daje vzmicin mast,isperes sa fizioloskim i 2-3 puta dnevno naneses mast.sve ostale antibiotske masti i kapi nisu davale rezultate.

zarius011
08-02-12, 21:03
holanfenikol sam ja koristio kad je pas imao upalu oka, jako dobra mast. ako je pomogla psu, moze i jagnjetu. a inace je ta mast za ljude.pa sad izaberi od ovog sto smo naveli.

YT1RDI
18-02-12, 12:02
Europu plaši novi virus Schmallenberg
У Енлеској угинуће јагњади око 4,5% (за сад) најкасније минут по јагњењу. Енглези кажу да је вирус пренет из централне Европе а јесенас је дијагностикован у Немачкој, Белгији, Француској и Холандији. Јел' неко јесенас увозио грла и има ли код нас оваквих угинућа?

Sava21
18-02-12, 12:26
Koliko znam za sad se,hvala Bogu,niko nije zalio na uginuca vitalne jagnjadi minut po jagnjenju.

rajko gmilanovac
18-02-12, 12:31
Virus koji se prenosi insektima kako kazu iz urave za veterinu jos nismo ugrozeni jer je vremenski period takav da nije moguca migracija insekata.

YT1RDI
18-02-12, 12:38
Тако и ови рекоше да су инсекти претходне године раширили вирус који је напао и краве али за сада немају податке да је ту нанео штете. За човека није опасан.

nemanja_st01_58
18-02-12, 22:05
Jel se desilo da nekom izmrzne jagnjetu uvo? Meni oko ovih mrzazeva jednoj maloj bliznakinji od w izmrzlo uvo, mazao sam kantarion i crveno je i ljusti se, mnogo ruzno iygleda ali ono je veselo. Kakva je prognoza?

zarius011
18-02-12, 22:47
Jel se desilo da nekom izmrzne jagnjetu uvo? Meni oko ovih mrzazeva jednoj maloj bliznakinji od w izmrzlo uvo, mazao sam kantarion i crveno je i ljusti se, mnogo ruzno iygleda ali ono je veselo. Kakva je prognoza?
kolega ono sto ti mogu reci iz licnog iskustva da su meni oba uha billa izmrzla u vojsci, davne '99. oba uha bila crvena do pola i ljustila se bas! a evo ih sad oba su tu!>:({ Nastavi ih mazati kantarionom. cim je veselo znaci da nema bolove i da mu ne smeta previse to. bice ono dobro!

rajko gmilanovac
18-02-12, 23:16
Imam i ja jedno savilo ih mukica sve mu otekle nisu se pocele jos ljustiti.

Petrovo
18-02-12, 23:19
kod mene je jagnjetu smrzo rep do pola i zglobovi se pokocili u zadnjih nogu grijao sam ga i pazio na kraju je ipak umrlo

nemanja_st01_58
18-02-12, 23:24
Ovo je bila luda zima a jos nije gotova
valjda ce da mu bude ok, sva sreca pa na razanj ne idu ovcije usi ko prasece inace bi me posle pitali sto sam mu pojeo uvo Lkl{{

rajko gmilanovac
18-02-12, 23:28
Ja jos uvek nisam pametan kako su prosli bez gubitaka 12 ovaca mi se ojagnjilo na najzescim minusima.

Petrovo
18-02-12, 23:32
ma nece ono na razanj bice dobro kad se zagirje sa ovcama malo i naravno netreba da bude mokro po usima i da nije velika vlaga u stali

---------- Poruka napisana u 22:32 ---------- Prethodna poruka je at 22:29 ----------

kod emne je ovo jagnje stvarno snaslo bilo je zivahno ali ovca posle jagnjenja nikakva samo,lezala nije imo ko da ih u noci zgrije i jedno se smrzlo

irfan859
19-02-12, 14:16
Jedno jako ozbiljno pitanje: kupio sam jagnje staro 10 dana i nisam primjetio da ima upalu usnene suplje tj oko zuba krv i upala pbraza i nepc, jeste li imali slicnih problema i kako ste rjesavali?

Sava21
19-02-12, 14:25
Da li jagnje sisa ili mu mleko dajes na flasicu?

irfan859
19-02-12, 14:28
od juce od akda sam ga kupio dajme na flasicu a kaze prijasnji vlasnik da je bilo pod ovcu uz dohranu....

Sava21
19-02-12, 14:34
To je neka bakterijska infekcija,imas li mogucnosti da pozoves veterinara,to bi bilo najbolje.

irfan859
19-02-12, 14:39
On kaze da zalfijom ispiram i kamilicom i 2-3 puta limunom da malo ocistim plus sto mogu Kalij-hipermanganom da ocistim sa sunjdjerom sta vi kazete da li je to moguce i da li je moguce posto mu zubi rastu (donji) da se desava krvarenje?

German hunting terrier | Jagdterrier