PDA

View Full Version : Bolesti ovaca

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 2 [3] 4 5 6

srele
02-07-10, 10:43
vrlo moguce da je prilikom zasusivanja pretrpela neku upalu

siks
02-07-10, 12:17
Danas sam dao jagnjicima selen i gvozdje ,dali treba opet davati selen ili nesto drugo kasnije i sta i kad?
>:({ ::svaka cast::

dejan26
06-07-10, 22:21
Vec 3 dana imam neresiv slucaj i ludim.Ovca 18 dana do jagnjenja,vec 3 dana ne jede nista,ne preziva,nema izmeta,naduvena,uvek isti obim stomaka i ujutro i uvece i tako vec 3 dana,nema temperaturu,burag nije atonican,cak se na momente vide intenzivni pokreti buraga u levoj gladnoj jami....Ovca je do nedelje isla na pasu,na pasi je slabije pasla poslednjih 7 dana i cesto legala,ali je prezivala pa sam mislio da je to zbog plodova jer je malo kraca i ogromna,ima sigurno 2-3 jagnjeta,i svako jutro i vece tih 7 dana sam joj davao kad dodje sa pase malo sena i po 300gr kukuruza u zrnu i jela je kao vuk sve do ned ujutro i od tada nista....E sad sto me najvise buni ona nije nevesela i potistena kao druge ovce sa indigestijama....Davao sam joj neosaningetst,sikavet,kvasac-sodu,U venu sam joj do metamizol,sa opusti burag,i u venu glukozu,bojim se da ne ode u toksemiju-ketozu...i nema efekta....pocinjem da sumnjam da je nesto pojela(kanap,najlon.....) pa da se na napravio neki bezoar i zapusio je....imao sam takav slucaj pre kod ovna...Ako neko ima neki predlog neka kaze....jer se jezim od pomisli da ce "OTICI". >:({

strile
07-07-10, 21:25
U sličnim slučajevima, najbezopasnije mi se čini dati gorku sol ( razmutiti 1-2 kašike u pola litre vode i sipati u pivsku bocu).Ako je bilo šta vezano za probavu, barem će je očistiti.

spensi
10-07-10, 08:13
Pozdrav.
Moze bit da se radi o ketozi, na osnovu simptoma koje si opisao.
Nazalost kod ovog slucaja ovca tesko da reagira na terapije i uglavnom je rezultat uginuce i plodova i ovce.
Ukoliko ugine, savjet je pogledati jetru kakve je boje i dali ima promjena na njoj. Ako se radi o ketozi naci ces jetru svjetle boje (sivkaste, svjetlo kafene), moze biti povecana, a na pritisak prstom se raspada.

dejan26
10-07-10, 09:46
Juce je malo jela sena,ali nisam je video da preziva vec 6-i dan,i jos uvek je zivahna ali mrsavi na oko svaki dan,sreca pa je bila u kondiciji...

spensi
10-07-10, 10:43
Jedna od karakteristika ketoze je i to da prije nego zalegne vidis kako malo sepa. Kao da je boli kad hoda. Poslje toga zalegne i ne dize se. Jede po malo i pije, ali kako kazes na oko mrsavi.
Mozes joj provati dati melasu. To je jedan pripravak koji se daje kod ketoze. Daje se u usta, a poput paste je. Mozes joj provat dat i/v glukozu, fosfor i B vit., ali ne znam ukoliko se radi o ketozi koliko se isplati. Skuplje te dodje ljecenje, a ne znas rezultat. Ketoza je jedan od velikih upitnika kod ovaca i uvjek zahvaca ovce jedno tjedan dva prije janjenja. Moze se javiti i do mjesec dana prije redovnog janjenja i javlja se kod ovaca koje imaju dvoje, troje janjadi.
Nadam se da kod tvog slucaja se ne radi o ovoj bolesti.
Pozdrav.

zeljko_bl
10-07-10, 11:31
dejane probaj ovo uzmi pivsku flasu natoci vode do pola flase dodaj malo sirceta i isjecaj sitno par cesnjeva bijelog luka i ubaci u flasu i stim zali ovcu,trebao bih joj proraditi stomak moguce da dobije malo proljeva od toga ali bice joj bolje

alfa 9
02-08-10, 22:05
cao. za kupanje ovaca sta treba kupiti i kako treba mesati?

alfa 9
10-08-10, 11:06
oxyvet sprej jel valja nesto?

miladinovic
10-08-10, 12:32
svaki valja necemuj aiskreno koristim kloramivet za sitne povrede tipa ogrebotine i slicno

alfa 9
15-08-10, 10:45
koji su to bolesti ovaca koji mogu da zaraze coveka?

Post je spojen: 1281862008________________________________________ _________
kako izgleda taj bolest? posto mi je nesto sumljivo

Sumadinac-Gruzanin
15-08-10, 16:37
šta kje štrkalj_ Kakav je to parazit kad se ne prenosi na druge ovce a od njega ovca slinavi kao blesava

aca74
15-08-10, 23:04
Vec 3 dana imam neresiv slucaj i ludim.Ovca 18 dana do jagnjenja,vec 3 dana ne jede nista,ne preziva,nema izmeta,naduvena,uvek isti obim stomaka i ujutro i uvece i tako vec 3 dana,nema temperaturu,burag nije atonican,cak se na momente vide intenzivni pokreti buraga u levoj gladnoj jami....Ovca je do nedelje isla na pasu,na pasi je slabije pasla poslednjih 7 dana i cesto legala,ali je prezivala pa sam mislio da je to zbog plodova jer je malo kraca i ogromna,ima sigurno 2-3 jagnjeta,i svako jutro i vece tih 7 dana sam joj davao kad dodje sa pase malo sena i po 300gr kukuruza u zrnu i jela je kao vuk sve do ned ujutro i od tada nista....E sad sto me najvise buni ona nije nevesela i potistena kao druge ovce sa indigestijama....Davao sam joj neosaningetst,sikavet,kvasac-sodu,U venu sam joj do metamizol,sa opusti burag,i u venu glukozu,bojim se da ne ode u toksemiju-ketozu...i nema efekta....pocinjem da sumnjam da je nesto pojela(kanap,najlon.....) pa da se na napravio neki bezoar i zapusio je....imao sam takav slucaj pre kod ovna...Ako neko ima neki predlog neka kaze....jer se jezim od pomisli da ce "OTICI". >:({

Dejane šta se na kraju desilo?

dejan26
16-08-10, 08:09
Ovca je proradila nakon 2 nedelje,samo sto je extremno izmrsavila i sto sada ima slabo mleka pa blizance dohranjujem zamenom...tako da sam prezadovoljan,jer sam je bio vec precrtao. >:({

miljko
16-08-10, 12:08
dobro je da je tako, samo napred kolega :D

Sumadinac-Gruzanin
28-08-10, 20:13
Danas mi bio veterinar, uzimao krv ovaca i stavljao mindjuse i kaze za onu sto mi drugi veterinar rekao da ima strkalj da moze da slinavi od zuba.Sve sve ali od zuba ....

Dolovac
23-09-10, 08:29
Ajde malo da aktiviram temu,prvi put sam u ovoj temi prelistao sam prethodne postove i imam jedno pitanje.Sta vi dajete jaganjcima-siljezadima za ciscenje od glista,pitam jer moji vec duze vreme ne napreduju a i jedu ko ale ^-^ unapred hvala

Matkee
23-09-10, 22:49
pozdrav svima, ako neko može da mi pomogne, pre par nedelja sam primetio da mi šiljegica hramlje na prednju desnu nogu, kada sam pogledao šta je u pitanju, video sam da joj je pukao papak, očistio sam ga, naprskao sprejom, i zavio zavojem, svako veče od tada gledam papak i radim isto, ali ne vidim boljitak. Nzm da li je to neki poremećaj, ali ne izrasta joj novi papak, nzm da li je to neka bolest....

alfa 9
26-09-10, 13:28
zdravo ljudi! molim vas za brz pomoc. pre 4dana mi se ojagnjila ill de france ovcica,i juce sam primetio da ima jak proliv,nakon 2sata vec vidim da ovca nije u balansu,tkz.jedva hoda i nece sama da ustane.veterinar bio,pa dao neke injekcije juce,ali vidim danas da nije joj bolje.nece da jede, izgleda nema ni mleka ...sta da ucinim ,molim vas zao mi je

Post je spojen: 1285476833________________________________________ _________
^-^ ^-^ ^-^

Post je spojen: 1285519076________________________________________ _________
moze li neko pomoci?

strile
05-10-10, 21:13
Kolega Alfa, nažalost mislim da kod tebe nije jednostavna situacija.Najčešći proliv je od loše ili pokvarene hrane.Ako ti veterinar to ne riješi, možeš je otpisati.

I meni treba pomoć.Već par dana primječujem da jedna ovca, svaki put kada dajem šrot(miješan sa mljevenom zobi), u pola jela prestaje sa jelom, počinje mahati glavom i povračati veče količine pjenušavih bala, to traje 5 minuta, za vrijeme kojih skače u zrak, maše glavom i kao da pokušava nešto ispljunuti.
Tako se ponašla i prošle godine u ovo vrijeme, ali to kasnije prestane.Danas sam primijetio da se isti simptomi javljaju kod jedne šilježice Wirtenberga.Ne znam šta može biti uzrok.
Da li je tko imao sličnu situaciju?.

KARMEN
06-10-10, 19:37
Alfa, meni je tako u nedelju otišla koza. U četvrtak imala je malo proljeva, ali dobra je bila, jela je sve. Odmah sam ji dala Farmatan (tanin). U petak još je imala proljev, bio je veterinar, sve mi je cijepio sa Ivomecom (za parazite). U subotu legla je, vrlo malo je jela. Dala sam ji Sulfaguardinin (protiv bakterija), Farmatan, vodu sa malo šečera i soli, a sol mi je i lizala iz ruke. Proljev je bio več eksplozivan (sama voda), u nedelju je nisam več mogla podignuti, a ako sam jo, sama nije više stala. U dva dana je puno smršavila, u crijevima se čula revolucija. U ponedeljak ujutro nije je bilo više. Koza je bila burska, stara 6 godina, zdrava, protiv parazita je dobila Monil pred tri meseci. Mislim, da je nije bil kriv proljev, ali neznam šta bi bilo. Ni jedan lek nije bio efikasan.
A Strile, i to se mi desilo, jedan put kot jedne male kozice, koja je pojela previše brzo zob. Počela se je pijeniti i vikati. Za nešto minuta sve je prestalo. A jedan put se to desilo kod jedne starije, mislim da je pojela koju životinjicu, pijenila se zeleno, od trave.
Probaj ji dati po malo, možda guta brzo i velike količine. Ja bi se bala, da se ne zaguši.

miladinovic
04-11-10, 13:34
Imam pitanje,nisam imao iskustva s ovim pa da vidim dal neko ima.danas me zvali od kuce,ovcica stara oko 7 meseci,primetili da kad balega i nakaslje se(nije ciscena od parazita inace) ispadne joj oko 3-4 cm debelog creva pozadi i odmah se vrati.
sta da radim da to saniram,grlo je za priplod i noz ne dolazi u obzir?pomagajte
>:({

spensi
04-11-10, 16:31
Imam pitanje,nisam imao iskustva s ovim pa da vidim dal neko ima.danas me zvali od kuce,ovcica stara oko 7 meseci,primetili da kad balega i nakaslje se(nije ciscena od parazita inace) ispadne joj oko 3-4 cm debelog creva pozadi i odmah se vrati.
sta da radim da to saniram,grlo je za priplod i noz ne dolazi u obzir?pomagajte

Generalno je jedan problem koji je tesko rjesit kod ovaca. Narocito kad su gravidne i dolazi do ispadanja rektuma i vagine.
Kako se kod tvog slucaja radi o mladoj ovci,a u nekim slucajevima se moze i povuci samo od sebe, moj savjet je da je prvo ocistis od parazita, zatim je odvoji i stavi je u jedan manji box u kojem stelja naginje prema naprijed. Znaci podbaci po zadnji kraj deblji sloj stelje, tako kad lezi da joj je straznji dio na vecoj razini u odnosu na glavu. Odrzavaj cisto ispod nje, a kod prehrane suho dugo sjeno i voda par dana.
Ukoliko se nakon par dana povecava taj prolapsus, onda se moze staviti sav (sav duhanske kese), ali je problem kod toga, sta svako malo trebas taj sav odvezat i ispraznit rektum.
Moze se provat prethodno i s anesteziranjem staznjeg dijela.
Pozdrav.

miladinovic
04-11-10, 16:44
Hvala Spensi druze,koliko sutra u noc cu uradit tako.moj veterinar predlaze da malo koncem to podsije tj suzi otvor koncem,iskreno kako to planira da odradi ne znam.sta mislis o toj ideji?
i iskreno ima li nade da sve to bude ok i kolike su sanse?

spensi
04-11-10, 17:17
Ovako.
Moze on to provat malo podsit, ali to je ok ako nije tiskanje jako od strane ovce. Npr. ja sam imao masu tih slucajeva, ali vecinom kod gravidnih. Sivao sam ne koncem, nego jednom trakom bas primjenjenom za tu svrhu, i u dosta slucajeva su razbijale tu traku, tako da sam ih sivao i par puta. Neke su se oporavile i ojanjile bez problema, a za neke na zalost nije bilo spasa.
Imao sam nekih slucajeva kod negravidnih, i u biti sve su prosle ok. Neke su se poslje i janjile bez problema i nisu imale vise ovih problema.
Najprije treba provat laksim metodama, a poslje toga se ide na radikalnije.
Najefikasnije sivanje je kako sam ti prije napisao, ali ako ti veterinar garantira uspjesnost njegovog zahvata, u svakom slucaju provaj.
Cuj te svari se mogu javit i periodicno, a da se poslje nikad vise ne pojave. Zavisi od cega su uzrokovane. Npr. nadrazljivost sluznice podrazuje tiskanje, zatim ta sluznica otekne, upali se itd. Npr moze se desiti i kod profuznih proljeva.
Ti provaj ovako (ja ti pisem, ali ne vidim). Provaj je polozit s straznjim dijelom prema dolje. Ako ispada vani, uzmi hladne vode i dobro operi. Bilo bi dobro npr. taj dio koji izlazi dobro naprasit s secerom u prahu. Ostavis malo vremena i nakon toga operes s hladnom vodom i stavi malo joda u vodu, ili nekog drugog dezinficijensa.
Zatim ako imas antibiotsku kremu, dobro ne namazi s kremom. Bilo bi dobro da joj das i malo kortizona ako ga imas.
Ukoliko se radi samo o rektumu, a posto je ovca mlada, mislim da nebi trebalo biti problema.
Ukoliko se pojavi poslje u graviditetu, onda su problemi. Ali ovo sada ne mora znacit da ce se poslje pojavit.

Pozdrav.

miladinovic
04-11-10, 17:23
Hvala druze puno,upustvo je isprintano pa cemo ja i veterinar na osnovu njega pokusati da to saniramo kako treba nadam se.

dejan26
04-11-10, 18:30
Spensi,cutajuci sve ove dosadasnje tvoje postove,zakljucujem da se malo ko moze pohvaliti tvojim znanjem i iskustvom u svim sverama ovcarstva.Jos jednom svaka cast,lepo je citati coveka kao sto si ti, koji barata sa toliko informacija sto knjiških sto iz realne prakse. >:({

miladinovic
04-11-10, 18:44
Nas Spensi je stara kuka:),uvek od njega moze da se cuje pametan i lepo objasnjen predlog za resenje problema

MIRKOPOZEGA
04-11-10, 18:50
kolega MILADINOVICU postoje opasaci(kais)za prolapsuse,sivenje moze da izazove infekcije i veoma nezgodna ostecenja usled rupture tkiva narocito anusa

miladinovic
04-11-10, 18:57
Kolega @Mirko pojasnite malo oko tih kaisa a i sivenja,radeci an velikoj farmi sigurno ste se nagledali dosta slicnih primera

miljko
04-11-10, 19:04
Ja ovu temu duze vremena nisam citao ali je ocigledno da treba edukacije ne samo odgajivaca vec i veterinara. Spensi je ovo jako dobro opisao i ne znam ima li kakve veze sa veterinom ali su ovo sve bile metode koje mogu biti uspesne. Ja sam ljubitelj prevencije i brat mi ponekad kaze sato nesto radimo i trosimo novac kad nenano problema. Posto se ja u veterini trenutno vise bavim svinjarstvom pokusavam da povucem neke paralere izmedju svinja i ovaca. Postoje ne stvaro koje se obavezno kod ovaca trebaju raditi da ne bi doslo do pomenutih problema u proslim postovima.
Jedan od najbitnijih kompeksa oboljenja kod malih prezivara su parazitoze, zatim poremecaji organa za varenje, pa mastitisi i problemi sa reproduktivnim traktom.
Ovce koje veci deo godine provodi na istoj ispasi bi trebale svakih 6 do 8 nedelja da se ciste od parazita ali da se pre bar prve terapije uradi parazitoloska nalazokza izmeta da bi ciscenje bilo efikasno. Ako se livada cesto menja ili ovce veci deo godine provode u stali onda se dehelmentizacija moze raditi i jednom godisnje. Paraziti pored toga sto trose hranu ovcama, slabe i njihov imunitet na druge bolesti tako da se u mehanicki ostecenim srevima bakterije lakse mogu razmnozavati i resorbovati (Clostridije E.coli) Nije samo aparat za varenje pogodjen parazitima vec u vecini slucajeva i pluca tako da se na taj nacin stvaraju uslovi za bronhopneumonije (upale pluca) Kod jagnjadi sve to ide mnogo brze jer njiima fali imunitet na parazite koji odraskle zivotinje donekle imaju. Vakcinacija protiv Clostridija treba da bude standardna operacija u toku godine jer moze mnogo toga spreciti ili ublaziti. Separisanje bolesnih zivotinja takodje doprinosi da se uzrocnici bolesti ne prenesu na zdrave jedinke. Sto se prolapsa debelog creva tice to je kao sto je spensi vec napisao posledica parazita koji draze crevo odnosno stvaraju lokanu uparu i iritaciju. U slucaju da se radi o prolapsu varine u toku graviditeta, moze se to usivati kako je spensi vec nabrojao ali to je visoko nasledan porevecaj, odnosno slabost vezivnog tkiva i takve zivotinje kao i njihovo potomstvo se izbacuju iz kavkog dalje uzgoja.. U ostalom je bitno da je generalno higijena, pogotovu u jagnjilistu dobra. Jos jedna bitna stvar je da poneke bolesti mogu sa zivotinje na coveka da se preneku pa je bitno da se u sumnjivim slucajevima, odnosno kod obolelih zivotinja nose rukavice odnosno ruke dobro operu i dezinfikuju. Nadam se da sam donekle pomogao nekima

MIRKOPOZEGA
04-11-10, 19:25
kolega MILJKO ::svaka cast:: >:D no medjutim kad dodje do problema treba ga resiti,sasvim je sigurno da se na tvojoj farmi to radi krajnje profesionalno,kad uzmemo u obzir tvoju strucnost,ulaganje u proizvodnju stvar je jasna.analiza je osnov dobrog i pravilnog tretmana ma da te ne hvalim vise.sto se tice opasaca dobio sam ih iz Engleske prakticni su i ne izazivaju infekcije,kod prolapsa resavaju problem u 99% slucajeva e sad sa prolapsom anusa sam se jednom sreo i proslo je samo od sebe verujem da je bila u pitanju iritacija sluzokoze parazitima i njihovim produktima

miladinovic
04-11-10, 19:26
Da ne odlutamo od teme i problema koji me muci,sta protiv parazita da joj dam,dal ce Ivermektin pomoci?ili nesto drugo da uzmem?veterinari bas i nisu vicni ovakvim slucajevima.
Posto me metilj davi(ispasa kraj reke),cistim ovce od parazita 2-3 puta godisnje?
koliko je stetno ako to radim cesce i ima li potrebe za tim?
koristim Vermitan lekove ili Fascoverm u zavisnosti dal su i koliko sjagnjene

Post je spojen: 1288895287________________________________________ _________
I @Mirko ako moze slika tih opasaca i kratak opis,svakako je korisna stvar ako tako dobro resava ove probleme

MIRKOPOZEGA
04-11-10, 19:43
dok sam ovcario na zlatiboru dehelmintizaciju sam sprovodio najmanje 4 puta godisnje u zavisnosti od godisnjeg doba tj.vrste parazita(valjalo bi procitati neku knjigu o parazitskim bolestima)nekad je potrebno i ponavljanje nakon 1-2 nedelje.u pozegi su potrebe za tim manje 2-3 puta,analiza bi bila pravo resenje,metilj(veliki imali) je jedan od tezih za unistavanje,meni se cini da vz-helmint daje najbolje rezultate(i cena mu dovoljno govori)veoma je bitno dehelmintizaciju sprovoditi redovno grla posle tretmana zadrzati par dana u ogranicenom prostoru itd.OBAVEZNO VAKCINACIJA PROTIV CLOSTRIDIJE.nedeljno sam 2-3 puta u Valjevu kolega Miladinovicu pa ti mogu prodati KAIS ::novac::(sala)

miladinovic
04-11-10, 19:53
Pa Vi Mirko ste cesce u VA od mene:).Vz helmint mnogi hvale ali kod nekih u komsiluku se nije bas pokazao pa nisam hteo rizikovati,drzim se Vermitana problem s tzv poticanjem nemam nikad na 2 tretmana godisnje,ali kad se grlo zakolje u jetri ima dosta parazita tako da je ocigledno 2 puta godisnje malo to raditi obzirom da su na pasi uvek kad nema snega

MIRKOPOZEGA
04-11-10, 19:56
i zaboravih reci dozu uvek povecam makar za 30%

spensi
04-11-10, 20:50
kolega MILADINOVICU postoje opasaci(kais)za prolapsuse,sivenje moze da izazove infekcije i veoma nezgodna ostecenja usled rupture tkiva narocito anusa

Ma sivanje savom duhanske kese se ne sije anus i tako da nema opasnosti.
Kais opet ima rupu i kod jakog tiskanja moze prolabirati.
Kaisevi se vise koriste kod prolabiranja vagine.

Ja ovu temu duze vremena nisam citao ali je ocigledno da treba edukacije ne samo odgajivaca vec i veterinara. Spensi je ovo jako dobro opisao i ne znam ima li kakve veze sa veterinom ali su ovo sve bile metode koje mogu biti uspesne. Ja sam ljubitelj prevencije i brat mi ponekad kaze sato nesto radimo i trosimo novac kad nenano problema. Posto se ja u veterini trenutno vise bavim svinjarstvom pokusavam da povucem neke paralere izmedju svinja i ovaca. Postoje ne stvaro koje se obavezno kod ovaca trebaju raditi da ne bi doslo do pomenutih problema u proslim postovima.
Jedan od najbitnijih kompeksa oboljenja kod malih prezivara su parazitoze, zatim poremecaji organa za varenje, pa mastitisi i problemi sa reproduktivnim traktom.
Ovce koje veci deo godine provodi na istoj ispasi bi trebale svakih 6 do 8 nedelja da se ciste od parazita ali da se pre bar prve terapije uradi parazitoloska nalazokza izmeta da bi ciscenje bilo efikasno. Ako se livada cesto menja ili ovce veci deo godine provode u stali onda se dehelmentizacija moze raditi i jednom godisnje. Paraziti pored toga sto trose hranu ovcama, slabe i njihov imunitet na druge bolesti tako da se u mehanicki ostecenim srevima bakterije lakse mogu razmnozavati i resorbovati (Clostridije E.coli) Nije samo aparat za varenje pogodjen parazitima vec u vecini slucajeva i pluca tako da se na taj nacin stvaraju uslovi za bronhopneumonije (upale pluca) Kod jagnjadi sve to ide mnogo brze jer njiima fali imunitet na parazite koji odraskle zivotinje donekle imaju. Vakcinacija protiv Clostridija treba da bude standardna operacija u toku godine jer moze mnogo toga spreciti ili ublaziti. Separisanje bolesnih zivotinja takodje doprinosi da se uzrocnici bolesti ne prenesu na zdrave jedinke. Sto se prolapsa debelog creva tice to je kao sto je spensi vec napisao posledica parazita koji draze crevo odnosno stvaraju lokanu uparu i iritaciju. U slucaju da se radi o prolapsu varine u toku graviditeta, moze se to usivati kako je spensi vec nabrojao ali to je visoko nasledan porevecaj, odnosno slabost vezivnog tkiva i takve zivotinje kao i njihovo potomstvo se izbacuju iz kavkog dalje uzgoja.. U ostalom je bitno da je generalno higijena, pogotovu u jagnjilistu dobra. Jos jedna bitna stvar je da poneke bolesti mogu sa zivotinje na coveka da se preneku pa je bitno da se u sumnjivim slucajevima, odnosno kod obolelih zivotinja nose rukavice odnosno ruke dobro operu i dezinfikuju. Nadam se da sam donekle pomogao nekima

Sve je to ok, ali kako je neznam ko rekao, kad se desi treba rjesavati. Ja sam isto za to da se takve zivotinje izbacuju iz daljnjeg uzgoja. Milardovic je napisao da noz ne dolazi u obzir i da oce da rjesi ako je moguce. Znaci on prevenciju ne moze raditi. Trebao je neko radit prije njega :)
Drugo s cim se ne slazem je ciscenje protiv parazita svakih 6 - 8 tjedana.
Ukoliko neko koristi mljeko, znaci ne moze ga koristiti u velikom djelu laktacije.
Sta se tice prolapsusa vagine koji su obicno prisutni u graviditetu, ne znaci da su nasljedna osobina. Obicno su prisutni pri kraju graviditeta, kad je plod velik i velika je sila od strane uterusa, a narocito ako dodje do slucaja i laznih porodiljnih kontrakcija.Uglavnom su pracene nakon poroda i s prolapsusom uterusa, a kod vecine slucajeva se desilo da u sljedecim graviditetima nisu imale nikakvih problema.
Jedan od uzroka je pretjerana proteinska prehrana u toku i kraju graviditeta, sto uvjetuje oslabljenje sirokih uterusnih ligamenata.
Pozdrav.

KARMEN
05-11-10, 18:51
Samo moj komentar u vezi sa parazitima: prošle godine sam 2 puta vakcinirala (Ivermectin-03.2009, i Dectamax-09.2009. U januaru ove godine jedna koza je poginula zbog parazita ^-^. Ove godine sam jim dala Monil u razmaku 2-3 sedmice, a u 10.mjesecu vakcinirala sa Ivomec i nisam sigurna, ako sam se riješila parazita ":":{. Sa Monilom ni problema, jer je karenca na mlijeku 7 dana, problem su vakcinacije, jer imaju karencu 30 dana ::lose::. Kod nas se paraziti odmah prikazuju sa lošom dlakom (na kozi se to dobro vidi), tankom kožom, blijedi sluznici u očima i pokašljivanjem (ne često).

miljko
05-11-10, 19:16
Ivermectin nije vakcina, to je antiparazitik. Na vakcine nema karence. Vakcine se koriste da bi stimulisale organizam da u skucaju infekcije odredjenom vrstom virusa ili bakterija bude spreman
Ako se dehelmetizacija radi pogresnim sretstvom moze se uraditi i 100puta bez uspeha.Zato parazitoloska analiza

KARMEN
05-11-10, 19:21
Znam, da nije vakcina, ali kako da napišem "antiparazitik u injekciji" {"{":?

spensi
05-11-10, 20:56
Kombinacijom Monila i Ivermektina rjesavas jako veliki spektar parazit. Tako da nebi tribalo bit problema. Ukoliko sumnjas na jace invazije parazita, tretmane treba ponoviti i pojacati dozu.
Koristenjem samo jednog od navedenih ne rjesavas vecinu parazita.
Osim toga zavisi i od produkta koji koristis.
Koliko vidim nalazis se u Sloveniji. Vjerovatno ima nabaviti Tolomec, koji je na bazi ivermektina, i mislim da mu je karenca 28 dana.
To je produkt koji je registriran za koze, ali doza mu je 5 ml na 10 kg tjelesne tezine. Uprotivnom ako se koristi u manjim dozama kod koza je neefikasan. Doze nisu iste za ovce i koze.
Pozdrav.

KARMEN
05-11-10, 21:07
Tolomec ne poznam, do sad smo davali Ivermectin, Dectamax i Ivomec.
Jedno pitanje: Zolj, crv koji napada srne (pod kožo ili u nosu), može se prenesti na koze?

http://www.google.si/imgres?imgurl=http://s0.mojalbum.com/lovstvo-kozni-zolj-pri-srnjadi_257360_257371_257382.jpg&imgrefurl=http://www.mojalbum.com/petit/lovstvo/kozni-zolj-pri-srnjadi/257382&usg=__x8RYIljh3tAOvAeTyZmjNC18OsA=&h=431&w=640&sz=66&hl=sl&start=3&zoom=1&um=1&itbs=1&tbnid=q7hELXrW6A58TM:&tbnh=92&tbnw=137&prev=/images%3Fq%3Dzolj%26um%3D1%26hl%3Dsl%26sa%3DX%26tb s%3Disch:1

miladinovic
05-11-10, 21:15
Jedno pitanje?kad odrasle ovnove svrbe rogovi i krecu da udaraju,kazu da imaju crva u rogu,ima li tu pomoci?

bokuman
05-11-10, 23:29
Jedno pitanje?kad odrasle ovnove svrbe rogovi i krecu da udaraju,kazu da imaju crva u rogu,ima li tu pomoci?

Ima pravac klanica ili jako jako dobra opreznost.

U Makedoniji samo ja sto znam od udarca ovnova poginule su 2 osobe.

Alexa
06-11-10, 00:32
ako kazu da imaju crva u rogu,onda je to estroza-Oestrus ovis,tj njegova larva. probaj sa ivermektinom,daj malo vecu dozu,posto je sinus u pitanju.

spensi
06-11-10, 10:05
Tolomec ne poznam, do sad smo davali Ivermectin, Dectamax i Ivomec.
Jedno pitanje: Zolj, crv koji napada srne (pod kožo ili u nosu), može se prenesti na koze?

http://www.google.si/imgres?imgurl=http://s0.mojalbum.com/lovstvo-kozni-zolj-pri-srnjadi_257360_257371_257382.jpg&imgrefurl=http://www.mojalbum.com/petit/lovstvo/kozni-zolj-pri-srnjadi/257382&usg=__x8RYIljh3tAOvAeTyZmjNC18OsA=&h=431&w=640&sz=66&hl=sl&start=3&zoom=1&um=1&itbs=1&tbnid=q7hELXrW6A58TM:&tbnh=92&tbnw=137&prev=/images%3Fq%3Dzolj%26um%3D1%26hl%3Dsl%26sa%3DX%26tb s%3Disch:1

Ne znam dali se prenosi na koze, ali spadaju u isti tip parazita. U biti su larve koje probijaju i migriraju kroz tkivo.
Postoji tip specifican za koze, kao i za srne.
Isto kao sto je oestrus ovis koji je karateristican za ovce, ili gasterophilus kod konja, hypoderma bovis kod goveda.
Pozdrav.

Slavisa Njegic
06-11-10, 12:33
Kolega Miladinoviću, da li se radi o teksel ovci?

miladinovic
06-11-10, 12:47
ne,srecom texel su dobro,u pitanju je sjenicko jagnje koje je takodje skoro kupljeno.jutros je ocisceno od parazita ivermektinom i dao sam joj dozu gentamicina.normalno se ponasa ali je jako kasljala i verov od naprezanja je to popustilo.spolja izgleda sve ok,kad se zavali nizbrdo nista ne ispada.ali kao da je anus malko natecen spolja gledano,nadam se da ce gentamicin to resiti ako je upala neka,spolja sam dezinfikovao jodom.
Ako imate jos neki dobar savet napisite,koristit ce i meni i onima kojima ce se nekad to ne daj Boze desiti.
Pozdrav i hvala svima na savetima.
Bokumane i u srbiji ima dosta smrtnih ishoda i slomljenih kostiju,ja samo pitam kako to da sprecim,oprez i dobro potupanje se podrazumevaju,ali nekad je i to dzaba.vrhunsko grlo debelo placeno da ide na klanje i nije bas srecno resenje.

KARMEN
18-11-10, 14:37
Vladimir :D:

http://s7.mojalbum.com/zivali-foto_10611947_10611959_18262771.jpg

CAR
18-11-10, 17:49
Jel jos mirisi ili burski nemirise :lol: :lol: :lol: .

KARMEN
18-11-10, 18:45
Moj Vladimir lepotane sad ne miriše više, jer su se sve koze obrejile >:({. Sad je lijep, bel in čist. Miris nije bio tako strašan i trajao je malo vremena 8).
Vidim, da imate probleme sa čupanjem vune oni koji imate ovce zatvorene. Da jim nije dosadno ::)?

KARMEN
20-11-10, 09:25
Evo, snežne koze ;D}. Kad su zagledale sneg, poludile su:

http://s7.mojalbum.com/zivali-foto_10611947_10611959_17524066.jpg

Rale 83
29-11-10, 18:58
Danas sam primetio da mi jedna ovca ne ustaje ":":{ visoko sjagnjena , i ima sline a spricane su od mitilja pre jedno 30 dana , danas je drugi dan da ih ne teram na ispasu, imaju so , dohranjujem ih kukuruzom u jakim kolicinama , da nebi doslo do nedostatka kalcijuma , temperaturu nisam merio jer nisam nasao toplomer , al nereaguje na mahanje i sutiranje nogu , uz pomoc ustaje al joj losa ravnoteza i nereaguje na vodu i hranu , sta vi mislite

CAR
29-11-10, 19:27
Kako mislis "spricane od metilja" ^-^ Pa bale kad vise su u 99,9% slucajeva paraziti umutarnji.E sad ti malo pojasni i mozda netko bude znao odgovor.

Rale 83
29-11-10, 19:39
Kako mislis "spricane od metilja" ^-^ Pa bale kad vise su u 99,9% slucajeva paraziti umutarnji.E sad ti malo pojasni i mozda netko bude znao odgovor.

Pretpostavljam da ste hteli daq napisete unutarnji paraziti.
Mi praktikujemo da protiv parazita -mitilja spricamo ovce , nedajemo lekove pod jezik ili praskove u hrani, jednostavno pozovem veterinara u prolece i u jesen i trazim da mi sprica ovce od mitilja .

spensi
29-11-10, 21:09

Pretpostavljam da ste hteli daq napisete unutarnji paraziti.
Mi praktikujemo da protiv parazita -mitilja spricamo ovce , nedajemo lekove pod jezik ili praskove u hrani, jednostavno pozovem veterinara u prolece i u jesen i trazim da mi sprica ovce od mitilja .

Koliko joj fali do poroda otprilike ?
Nisu u pitanju paraziti. Slikaj je ako mozes da je vidimo.
Zavrce li glavu u stranu ?
Jeli joj se tresu noge kad stane na njih i ako slucajno hoda ?

Rale 83
29-11-10, 21:23
Bila je supruga kod nje u 19h i kaze da je ustala kad je ona usla ne zavrce glavu u stranu , al primetilismo jos pre nedelju 2 da se sporije krece , al danas me zabrinula .
Ocekujem u toku ove eventualno sledece nedelje da se ojagnji ( ocekujem minimalno 2 od nje, radjalaje 2-2-3-1 i sad ocekijem barem 2 )

Post je spojen: 1291062377________________________________________ _________
Nemogu da napravim hvalitetnu sliku zbog loseg osvetljenja , a strasno veliki stomak imai jako je krupno grlo-zivotinja je jako razvijena

vla
29-11-10, 21:31
Ukini joj kukuruz i koncentrat
Samo seno

Rale 83
29-11-10, 21:41
ni jutros ni veceras nije ni jela ni pila vodu , Koncentrat ne koristim a seno samo kad ih neteram na pasu , samo da doceka veterinara ujutru, ako nije temperatura {"{": {"{": neznam sta ce biti , prosle godine sam imao problema-gubitaka sa nedostatkom kalcijuma nadao sam se da cu idopunskom shranom kukuruza to nadoknaditi

strile
29-11-10, 21:50
Da li je moguće da se prejela kukuruza?
Da li je kukuruz sušen u sušari ili je sirov sa klipa?

spensi
29-11-10, 21:53
Jeli to kad si primjetio prije 2 nedjelje pokazivalo simtome kao neke lagane sepavosti i jeli imala lagani tremor u nogama ako se sjecas. Kao npr. da hoda po iglicama. Ne znam kako bi ti opisao.
To sta kazes da nosi najmanje dvojke je upravo to sta me zabrinjava. Uostalom bitno je da ima vode ispred i ako se dize tjeraj je da hoda. Nadajmo se da ce se sta prije ojagnjiti.
Ako zalegne javi i ako ne daj boze dodje do najgorega javi da vidimo o cemu se radi.
Ako slucajno zalegne i ne dize se vise, obrati paznju jeli nalila vime. U tom slucaju ne cekaj nego provociraj porod, da se spasi sta se spasit moze. Uglavnom javi sta se desava.
Bilo bi joj dobro dat melase ako je ima za uzet kod veterinara ili u kakvoj apoteci.

Post je spojen: 1291064107________________________________________ _________

ni jutros ni veceras nije ni jela ni pila vodu , Koncentrat ne koristim a seno samo kad ih neteram na pasu , samo da doceka veterinara ujutru, ako nije temperatura {"{": {"{": neznam sta ce biti , prosle godine sam imao problema-gubitaka sa nedostatkom kalcijuma nadao sam se da cu idopunskom shranom kukuruza to nadoknaditi

Kakvih gubitaka si imao prosle godine?

strile
29-11-10, 22:02
Imao sam tri ovce koje su zalegle, jedna prije jagnjenja, jedna nakon što se ojanjila, a jedna prijew tjeranja.
Ova prije jagnjenja je srečom ustala i za par dana se ojanjila, tjerao sam je hodati i vodu na silu nalijevao u nju pivskom bocom.
Onu što se ojanjila sam dizao da se pomokri, donosio hranu pred nju i također nalijevao vodom (uz malo dodatka soli ) te ju pridržavao da bi janje sisalo.Ustala je nakon par dana i sve je bilo super.
Treća je dugo hodala kao po iglicama, sitnim brzim koracima.Pokušao sam i antibiotikom, antiparaziticima, kalcijem, AD3 vitaminima, no i danas neznam šta je bilo.
Imaš li spensi kakvu dijagnozu?

spensi
29-11-10, 22:04
Imao sam tri ovce koje su zalegle, jedna prije jagnjenja, jedna nakon što se ojanjila, a jedna prijew tjeranja.
Ova prije jagnjenja je srečom ustala i za par dana se ojanjila, tjerao sam je hodati i vodu na silu nalijevao u nju pivskom bocom.
Onu što se ojanjila sam dizao da se pomokri, donosio hranu pred nju i također nalijevao vodom (uz malo dodatka soli ) te ju pridržavao da bi janje sisalo.Ustala je nakon par dana i sve je bilo super.
Treća je dugo hodala kao po iglicama, sitnim brzim koracima.Pokušao sam i antibiotikom, antiparaziticima, kalcijem, AD3 vitaminima, no i danas neznam šta je bilo.
Imaš li spensi kakvu dijagnozu?

Sta je bilo s tom trecom ?

strile
29-11-10, 22:06
Sad je dobro samo je kod nje najduže trajalo, posebno nije htjela na prednje noge, drhtale su joj kad bi stala na njih, a zadnje su bile kao malo ukočene.

Rale 83
29-11-10, 22:11
Ne hodala je skoro normalno samo malo sporije i noge nekako sa strane , nemam zaraznu sepavost u stadu , papci su odrezani i tom prilikom je Zenin deda proverio i papke .
Prosle godine su mi stradale dve ovce i njihovi jagnjici posle porodjaja se vise nisu dizale , znam da im veterinar davao odredjene kolicine kalcijuma potkozno ( 2 veterinara su postavili itu dijagnozu)
i dodatno 1 jagnje posle 7 dana , ovce su bile na senu i ovsu , zato sam sada koristio maksimalno pasu i celoleto na kukuruzu

spensi
29-11-10, 22:24
Neke ovce znaju zaleci par dana prije poroda i nakon poroda sve bude ok. Dizu se povremeno pit vodu i pojedu malo i opet zalegnu. Tu nema nikakvih problema. Najbitnije je tjerati da hoda jer to pomaze pri porodu i ako je pred sam porod stimulira. Neke mogu zaleci poslje poroda kao rezultat manjka kalcija, i kako si vec i sam radio, najbitnije je dizati i stavljati joj vodu i hranu pred njih da ne dodje do dehidracije. Najbolje je dati joj jednu dobru dozu Ca intravenozno s prethodnim davanjem malo kardiatika (jedno desetak minuta prije davanja Ca u venu, te dati takodjer u venu dozu ad3e vitamina, te kortizon u misic. Uglavnom kod nedostatka kalcija sve je ok. A ako nema ovih preparata, bitno je davati joj da jede i pije i za par dana ce se stanje popraviti. Uz normalno dizanje i okrecanje da ne dodje do upale pluca, i da se noge malo pokrecu.
Problem je kod zaljeganja prije janjenja i to s simptomima za koje sam i pitao, i prvenstveno ako se radi o graviditetu s dva ili tri janjeta. Na pogled svaki dan se vidi kako ovca mrsavi, ne jede, ne pije, stenje, zaokrece glavu u stranu. Prethodno je karakteristicno hodanje (tremor misica, sitni koraci, zaostajanje i sl).
U tom slucaju se radi o ketozi i tesko da se ista moze napraviti, osim ako si siguran provocirati porod i nastojati sta vise dizati ovcu, tjerati je da hoda, stavljati joj hranu i vodu da je ima uvjek.
Mogu se simptomi ketoze javiti i dosta prije poroda. U svakom slucaju treba sta vise ovce na pasu, makar i nemale nista da pasu ali trebaju ici vani da hodaju sva vise. Dobro je preventivno davati melasu (secer, glikogen) u obliku paste se daje na usta.
Ne pretjerivati s proteinskom ishranom u toku graviditeta.
Kao sta san i rekao prije, uglavnom se javlja kod graviditeta s dva i vise janjadi.

Post je spojen: 1291068288________________________________________ _________
Nisu te ovce otisle zbog manjka kalcija. Imale su ketozu (metabolicna bolest jetre) a i janjad kod takvih ovaca i ako se ojanje, poslje uginu u dosta slucajeva, jer nisu razvijeni u potpunosti.
Kukuruz je pun energije. Nije bas dobro ga davati samog u vecoj kolicini.
Ako se desi kod ove ovce isti slucaj, a nadajmo se da nece, ali ako se desi i dodje do uginuca, otvori je i pogledaj jetru. Ako je jetra povecana i ako je svjetlo smedje i sivkaste boje i raspada se na pritisak (boja poput kuhane jetre) radi se o ketozi bez dvojbe.
Tesko da ovce odgovaraju na bilo kakvu terapiju kod ketoze. Mozes pokusati kako sam ti i rekao ukoliko zalegnu svaki dan davati na usta joj melasu. Eventualno infuzije svakodnevno uz davanje vitamina, vode i sjena.

Ne hodala je skoro normalno samo malo sporije i noge nekako sa strane , nemam zaraznu sepavost u stadu , papci su odrezani i tom prilikom je Zenin deda proverio i papke .
Prosle godine su mi stradale dve ovce i njihovi jagnjici posle porodjaja se vise nisu dizale , znam da im veterinar davao odredjene kolicine kalcijuma potkozno ( 2 veterinara su postavili itu dijagnozu)
i dodatno 1 jagnje posle 7 dana , ovce su bile na senu i ovsu , zato sam sada koristio maksimalno pasu i celoleto na kukuruzu

Rale 83
30-11-10, 15:41
Probio joj stomak , neznam da se izrazim kao bruh kod coveka spustio se dole ":":{ ":":{
Sta sad da radim , veterinar ":":{ ":":{ ":":{ nemoze nista , razmisljam , carski rez -spasiti jaganjce ovci smrtna presuda , ali nismo sigurni u kom su stadijumu jaganjci ":":{ ":":{ ili da idemo sa povezom - tu se namece pitanje da se nisu umrsila creva , temperatura 39,5 .
Definitivno ce se ova ovca izbaciti iz priploda na ovaj ili onaj nacin ":":{ ":":{ ":":{

Post je spojen: 1291128144________________________________________ _________
UPOMOOOOOC

spensi
30-11-10, 16:13
Kako probio stomak?
Kako ne moze nista veterinar ?
Pa nek procjeni s obzirom na vime jeli kraju graviditeta ?
Daj slikaj to da vidimo. Nece joj nista bit, polako. Nema zapetljanja.
Tesko je ovako.

Rale 83
30-11-10, 16:21
Docice , supruzin deda , da je povijemo , tad cu povesti i zenu da slika foto aparatom zbog blica , probio je taj ubutrasnji sloj stomaka i creva su se spustila do ovcije koze i sad su u tom sloju , neznam strucnije da ti objasnim , kao bruh kod coveka

vla
30-11-10, 16:51
Najverovatnije se radi o kiseloj indigestiji uzrokovane preobilnom ishranom kukuruzom

Rale 83
30-11-10, 16:58
Razlog je ok al sta saddarsdim

spensi
30-11-10, 17:28
Evo me tu sam, morao sam nesto vani.
Daj mi reci imas li kakav kontakt di se moze chatat. Skype, facebook, jer ovako je malo nezgodno.

Rale 83
30-11-10, 17:33
Evo vec te trazim na fejs

Post je spojen: 1291109731________________________________________ _________
poslao sam ti zahtev

Post je spojen: 1291139480________________________________________ _________
http://i55.tinypic.com/2v84hfc.jpghttp://i52.tinypic.com/eiqz5.jpg
http://i51.tinypic.com/v4m2ra.jpghttp://i53.tinypic.com/25q6ds5.jpg
http://i53.tinypic.com/qrbvb6.jpghttp://i54.tinypic.com/2ns6dmt.jpg

vla
30-11-10, 20:05
Zovi veterinara, trebalo bi isprati burag, što će mali broj hteti i u njega uneti 2 l sluzi lanenog semena ili svežeg sadržaja buraga od druge ovce, može i od goveda, dati antibiotike, medicinski ugalj na usta i pekarski kvasac. Za neutralizaciju kiseline u vodi se razmuti amonijum hidroksid i daje ovci da pije. Stalno joj davati po malo sveže vode.
I naravno puno sreće

spensi
30-11-10, 20:43
Izvinjavamo se kolegama,jer smo se Rale 83 i ja prebacili na chat radi brzeg izjenjivanja informacija.
Uglavnom radi se o pupcanoj kili (herniji) kod ovce u visokom graviditetu.
Kila je prisutna vec duze vrimena, ali je sada doslo do veceg izrazaja, upravo radi graviditeta.
Kako je u rizicnom stupnju graviditeta, nije pozeljno podvrgnuti je operaciji, ali sigurno koji vet. koji ima muda se moze i upustiti u rjesavanje problema. Problem kile se moze rjesiti, ali kako je jedna od prenosivih osobina kod ovaca (i to prvenstveno pupcane kile), savjet je izbaciti takve jedinke iz daljnjeg uzgoja. Rale je podvezao stomak ovce, da bi olaksao funkcioniranje probave i da bi olaksao disanje ovce. Ovca je bez temperature, preziva, i nadajmo se da ce izgurati do kraja graviditeta. Jos nije nalila vime, sto znaci da je jos rano za porod. Janje ili janjci rodjeni u ovom periodu graviditeta tesko da bi prezivjeli.
Slike koje su stavljene su slike nakon prvog podvezivanja, koje mi je poslao, ali smo se dogovorili da malo promjeni sistem podvezivanja, koji mora obuhvatiti cjeli donji dio stomaka, od prsne kosti do vimena, s jacim vezivanjem preko ledja. Kod prvog pokusaja, kako nije obuhvacen cijeli stomak, doslo je (na posljednjoj slici) do prolabiranja vjerovatno gravidne maternice ispred podveza.
Pozdrav.

Rale 83
01-12-10, 12:34
Ipak je Ketoza ":":{ ":":{ pracena poremecajem varenja , jagnjad se spustila dole ali nije kila .
http://i55.tinypic.com/6rsqr5.jpghttp://i52.tinypic.com/2m79bep.jpg

Post je spojen: 1291203836________________________________________ _________
Ovo je treci veterinar ( pola ovce vec ode ::novac::)

spensi
01-12-10, 13:27
Kako sad nije kila ?
Pa onaj sinoc ti je reka da ima kilu ?
To jednostavno dijagnosticirat. A razlika izmedju kile i ketoze je kao da ti je rekao da je svinja a ne ovce.
Ako se radi o ketozi, lose. Tesko da ce joj ista pomoc.

Rale 83
01-12-10, 15:12
Jutrasnji doktor , reko kila nije nego se jagnjad spustila dole , Dijagnoza , ketoza lecenje 5% uginuce 95%
Posle njega sam pozvao drugog ( sa slike ) dao je dva sistema , uspeo da je vrati na noge aal ima problema sa stomakom nije kila , i nezna sta da kaze o stomaku , kaze jednostavno zeludac se poneki put uvrne a cesto se isto tako i odvrne - nekad se to nedesi . Dobro mi naplatio i Dosta paznje je posvetio Ovci-pacijentu .
Ovci sam dao pola litra mleka sa secerom , sada cu joj dati polalitre caja od kamilice sa secerom .
Mnogo se napinje da balega i dosta je tvrda i krupna balega

spensi
01-12-10, 17:44
Rale,
Ja da ti budem iskren slabo to kopcam.
Zeludac se uvrne, zavrne, sam odvrne nista mi to nije jasno. Ako se ista zavrne moze doci do rotacije sirista. Drugo sta se moze zavrnuti je maternica, i onda su problemi.
Ako se radi o ketozi onda je sigurno 2 ili 3 janjeta u njoj. Pa triba je malo opipat i utvrdit o cemu se radi. Uglavnom to na dnu i malo po strani su sigurno jagnjad. Ako malo stisnes osjetices janje unutra. Osjete se kosti, glava itd.
Ako je dosla do zastoja probave, normalno da ima problema i s baleganjem. Kako sam ti rekao.Kvasca u toploj vodi, to je najbolje.
Da ti budem iskren gledajuci zadnju sliku od sinoc, meni se cini da bi tu moglo biti rjeci o kili. Nekako mi je abnormalan stomak ispred podvoja.
Jeli se sam digla ili je on podigao i stavio na noge ?

Rale 83
01-12-10, 21:30
Veterinar je pomogo , al vec je opet u istom stanju ":":{ ":":{ nece joj biti spasa

Post je spojen: 1291235504________________________________________ _________
Haval na trudu, javicu ako bude bilo nesto pozitivno

spensi
01-12-10, 21:58
Ako se radi o ketozi nazalost tesko da se moze ista napravit.
Stvar je u tome sta i jagnjad unutra ko zna u kakvom su stanju. Mozda su i mrtva.
Ukoliko ugine javi se ja sam uvjek spojen na fb, pa ti javim sta ces pogledat i slikat.
Janjad i da izvadis cisto sumnjam da bi krampala. Tesko. Ja sam imao veliki broj slucajeva ketoze, i uglavnom bi ih vadili dok je ovca jos ziva, ali od njih masu koju smo izvukli mislim svega tri - cetiri su se spasili. Ostali su uginuli odmah prvi dan ili par dana poslje.
Pozdrav

milan bac
02-12-10, 18:08
tako je bilo i sa mojom prvom ovcom,imala je trojke jedno dzinovsko je vec u njoj bilo mrtvo,a druga 2 su umrla za 3 dana ovca nije mogla da ustane na zadnje noge ni da izbaci posteljicu,na kraju je i ona crkla,to je moje strasno i prvo iskustvo sto se tice jagnjenja ::lose::lose

Rale 83
07-12-10, 19:20
Da bih oslobodio vise prostora za jagnjenje , odvojio sam siljezad i OVNA iz stale u drugi objekat .
Objekar je polu otvoren sa ispustom , mali ispust a zivotinje mogu uci unutra kad zele .
Ovan mi nesto slabije jede , prati pokrete hraanioca i umuljavase , al se negura za zrnastu hranu udje na hraniliste i stoji , napolju je hranilica za seno i uvek ima u nnjoj sena , nocu ih ne zatvaram jer smatram da ako im bude hladno sami ce uci unutra i sabiti se da se ugreju .
STA VI MISLITE O OVOM OVNU ?
P.S. Razlog pisanja velikim slovima nije vikanje nego sam zeleo da naglasim pitanje .

bokuman
08-12-10, 23:11
Da bih oslobodio vise prostora za jagnjenje , odvojio sam siljezad i OVNA iz stale u drugi objekat .
Objekar je polu otvoren sa ispustom , mali ispust a zivotinje mogu uci unutra kad zele .
Ovan mi nesto slabije jede , prati pokrete hraanioca i umuljavase , al se negura za zrnastu hranu udje na hraniliste i stoji , napolju je hranilica za seno i uvek ima u nnjoj sena , nocu ih ne zatvaram jer smatram da ako im bude hladno sami ce uci unutra i sabiti se da se ugreju .
STA VI MISLITE O OVOM OVNU ?
P.S. Razlog pisanja velikim slovima nije vikanje nego sam zeleo da naglasim pitanje .

Koliko vremena to traje, zavisi mozda je neso bolestan a i nemora da znaci jer ako je hrana po volji, isto kao i kod ljudima nekome treba vise hrane nekome manje ali bolje ga posmatraj nekoliko dana

miladinovic
16-12-10, 18:39
Imam pitanje,maloj jagnjadi su se u izmetu pojavili kao crvici mali(tako su mi ih opisali,nekad nece da sisaju),sta je to,stari su 10 -20 dana?

cukaneca
22-12-10, 07:30
Jutros iznenadjenje u boksu gde sam odvojio dve ovce pred jagnjenjem. Jedna od njih je 'izbacila telo'. Ne znam kako se to stručno zove i dosad mi se nikad nije dešavalo kod ovaca. Kod krava sam imao toga dosta. Pokušao sam da pronadjem da li je negde nešto pisano o tome i nisam uspeo. Ako negde ima uputite me. 'Telo' sam polako vratio unutra, e sad me brine što je prilikom vraćanja došlo do izlivanja neke tečnosti za koju nisam siguran da li je mokraća ili je možda pukao vodenjak. Posle vraćanja sam pokušao da uvučem ruku i nisam mogao jer je zatvorena materica. E sad se pitam šta raditi naročito zbog lošeg iskustva od prošlog jagnjenja kad smo mislili da se ovca 'otvara' a ustvari je bilo suprotno i naravno na kraju sepsa. Napominjem da je normalnog ponašanja tj. jede i pije vodu.

djura
22-12-10, 08:28
to je prolapsus materice. tečnost koja je izašla je mokraća.ako do jagnjenja ima par dana onda je odvoji i hrani sa malo sena ali više puta u toku dana , mora biti u čistom i svaki put kada ispadne moraš vraćati.ukoliko ima do jagnjenja više dana onda treba je ušiti pa na dan jagnjenja skinuti kopču.jagnjenje obavezno da odradi veterinar koji nakon jagnjenja mora je ponovo ušiti i to drži tako do zalučenja jagnjeta. ako sve bude u redu ovcu možeš zadržati u dalji priplod i nije pravilo da se to može opet ponoviti. ja sam imao taj problem prošle godine i rešen je ovako kako sam ga opisao, ovca je opet sjagnjena i mislim da nosi dvojke isto kao i prošle godine stim što sada nema ispadanja materice

cukaneca
22-12-10, 12:58
Hvala gospodine Djuro! Uradiću tako. >:({

cukaneca
28-12-10, 10:46
Jutros iznenadjenje u boksu gde sam odvojio dve ovce pred jagnjenjem. Jedna od njih je 'izbacila telo'. Ne znam kako se to stručno zove i dosad mi se nikad nije dešavalo kod ovaca. Kod krava sam imao toga dosta. Pokušao sam da pronadjem da li je negde nešto pisano o tome i nisam uspeo. Ako negde ima uputite me. 'Telo' sam polako vratio unutra, e sad me brine što je prilikom vraćanja došlo do izlivanja neke tečnosti za koju nisam siguran da li je mokraća ili je možda pukao vodenjak. Posle vraćanja sam pokušao da uvučem ruku i nisam mogao jer je zatvorena materica. E sad se pitam šta raditi naročito zbog lošeg iskustva od prošlog jagnjenja kad smo mislili da se ovca 'otvara' a ustvari je bilo suprotno i naravno na kraju sepsa. Napominjem da je normalnog ponašanja tj. jede i pije vodu.

Rano jutros kad sam video da je deo vodenjaka napolju pomislio sam da je kraj mukama ali ona i dalje nije otvorena. Ne znam šta dalje? Znači materica nije otvorena /jedva stavim dva prsta/ a deo vodenjaka je napolju verovatno zbog napona kad izbaci 'telo'.
http://thumbnails20.imagebam.com/11277/fdf263112760131.jpg (http://www.imagebam.com/image/fdf263112760131) http://thumbnails20.imagebam.com/11277/540e73112760149.jpg (http://www.imagebam.com/image/540e73112760149)

alfa 9
28-12-10, 11:55
ma ja mislim da tu nema mnogo,ubrzo ce se otvoriti i ojagnjiti, ili u suprotnom jagnje ce uginuti,mada nisam siguran 100%

spensi
28-12-10, 16:35

Rano jutros kad sam video da je deo vodenjaka napolju pomislio sam da je kraj mukama ali ona i dalje nije otvorena. Ne znam šta dalje? Znači materica nije otvorena /jedva stavim dva prsta/ a deo vodenjaka je napolju verovatno zbog napona kad izbaci 'telo'.
http://thumbnails20.imagebam.com/11277/fdf263112760131.jpg (http://www.imagebam.com/image/fdf263112760131) http://thumbnails20.imagebam.com/11277/540e73112760149.jpg (http://www.imagebam.com/image/540e73112760149)

Jeli se ojanjila ?

cukaneca
28-12-10, 16:47
Nije se ojagnjila ali je počela da se otvara.

alfa 9
28-12-10, 19:36
komandante ima li vec nesto?

Post je spojen: уторак, 28. децембар 2010. 05:36:45 CST_______________________________________________ __
>:D >:D >:D

Post je spojen: уторак, 28. децембар 2010. 13:27:19 CST_______________________________________________ __
::) ::) ::)

Post je spojen: 1293564493________________________________________ _________
::novac:: ::novac:: ::novac::

cukaneca
28-12-10, 22:03
Možda najteže jagnjenje koje sam dosada radio. Zasada je sve ok. malo me brine ovca ali nije joj bilo lako. Dva komada al su bili jako spušteni i duboko.

wulf
28-12-10, 23:23
Kakav je po vama VERMITAN 600 za suzbijanje metilja i ostalih parazita creva i pluca.

miladinovic
28-12-10, 23:30
Po meni najbolji (2 ili 3 puta godisnje i ne mislim ,samo pazim kad su sjagnjene kada ga dajem vodim racuna o tome ),bolji od fascoverma,vz helminta i sl,jedino je kako moja baba kaze od njega bio bolji dobri stari distol,u kraju sam gde je metilj prava napast

Sava21
29-12-10, 16:46
pozdrav svima.moze li neko da mi preporuci koje preparate da koristim za preventivu suge i crevnih parazita i u koje doba godine?mnogo kuburim sa ovdasnjim veterinarima,svakakvim sredstvima se sluze,jedan je cak dobio nadimak"coca-cola"pretpostavljate zbog cega.

CAR
31-12-10, 00:09
Bezbroj puta je receno malo samo prolistaj nazad, ivemerktin i porodica ako nista neuspijes "naci"upisi u google druze i sve ti se samo kaze >:({ .

Sava21
31-12-10, 14:15
hvala druze. >:({

alfa 9
31-12-10, 14:27
treba da se jagnji jedna ovca,juce je vec izasla neka crvena voda,ili bolje receno zuto crvena voda,ali jagnje jos nije izaslo, nego oko vagine s obe strane neki edem se stvorio ,tako velika da se uopste nevidi se vagina. sta se to desava? jagnje je vec sigurno mrtav

zemun
31-12-10, 18:16
kada sam primetio da su pocele da se cupaju krajem sept.ubacio sam im stocnu lizalicu proizvodjaca"amstel".ima deklaraciju i u svakoj trgovini su mi rekli da je to najkvalitetnija na nasem trzistu.da li su potrebni meseci da se to suzbije?

Trgovci kao trgovci.Na svu srecu na nasem trzistu ima i daleko kvalitetnijih lizalica tipa "sanders" (zemlja porekla Francuska) ili "sauman" (Nemacka).

nenad75
02-01-11, 01:51
Pozdrav svima, mozeli mi neko preporuciti nekog veterinara u Valjevu i okolini koji se malo vise bavi ovcama, i gde se moze izvrsiti autopsija ovaca da se utvrdi zasto je ovca uginula.

Maestro
02-01-11, 10:39
Pozdrav svima, mozeli mi neko preporuciti ..................da se utvrdi zasto je ovca uginula.

Nenade dobro došao na Forum Ovčarstvo, uspešno postovanje i 3 x ::svaka cast:: za predstavljanje !!!

CAR
02-01-11, 17:04
Miladinovic je tu

alfa 9
03-01-11, 14:08
zdravo! primetio sam danas,da jedna tesko sjagnjena ovca ima neke tvrde kugle u vimenu,jel to je taj mastitis? jedno vime ispravno,drugo nije,i na sredini isto neko tvrdo nesto. ima li pomoci?

vla
03-01-11, 15:12
Mastitis, pod hitno akcija

strile
03-01-11, 15:36
Kada bi se trebala jagnjit?

alfa 9
03-01-11, 16:58
pa do kralja jan. najkasnije. nasao sam i jednu sto nije sjagnjena,i isto jedno vime tvrdo! scime da radim? da zovem veterinara?

djura
03-01-11, 17:08
nažalost za tu što nije sjagnjenja nema pomoći ili je prodaj pod jalovu ili dobro utovi pa pod nož

strile
03-01-11, 18:18
Kad sam imao problema sa tvrdim vimenom, krenuo bih sa jakom dozom anibiotika, i "prisilnim " dojenjem.
Naime uvijek sam imao pojavu upale u vrijeme kada ovca doji, pa sam primjećivao da ne dopušta janjcima sisanje i to zbog upale.Tada bi držao ovcu, a janjad prinosio pod nju da sisaju.Upala bi prolazila za dva do tri dana.
U težim slučajevima bi od veterinara nabavljao injektore za vime , pa bi nakon sisanja injektirao u vime lijek.No mislim da je sisanje ili izmuzivanje upaljenog vimena jako bitno.
Jednom sam izmuzivo ovcu koja se još nije ojanjila, jer je imala jako tvrdo vime, uz antibiotike se stanje brzo popravilo, a kad se ojanjila bilo dosta mleka i sve prošlo dobro.
Imao sam više mastitisa kad sam štedio na slami za suhu stelju.
To moraš i sam pogledati, ovce uvijek moraju ležati na suhoj podlozi.
Kada odlučim janjad, obično izaberem manje janje romanovke ( jedno ili dva) i naučim da sisa svaku ovcu pod koju ga stavi.
On mi služi za intervencije kod preventive upale , kad nekoj ovci treba "isprazniti " vime.

spensi
03-01-11, 18:51
Pazljivo. Provjeri dali se radi o mastitisu. Ovca je sjagnjena. Provaj izmusti malo i vidjeti dali se radi o kolostrumu i ima li izmjena (grudice, krv, serum i sl.) Izmjeri temp. i provjeri bolnost vimena.
Mozda se radi o starom mastitisu, a ukoliko je generalno tvrdo vime, moze biti da se radi i o edemu vimena koji je fizioloski.
Pozdrav.

alfa 9
03-01-11, 20:45
verovatno je stari mastitis,sta onda da radim ^-^

spensi
03-01-11, 20:57
Ako se radi o starom mastitisu, ostavi. To su krvge koje su ostale kao posljedica mastitisa.
Jesi provao izmusti iz te polovine vimena gdje su kvrge? Jeli ovca promjenila ponasanje (ne jede, sepa, osjeca bolnost na stisak vimena i sl) ?
Pozdrav.

pijandura
03-01-11, 22:12
Zovi veterinara da pogleda i pusti lecenje preko neta

CAR
04-01-11, 20:56
Nista pusti je nek se ojanji trebali bi janjci to rijesiti ali pripazi 5-6 dana izmuzi je svaku vecer pa oni i nek malo preduraju.Naravno vime masiraj muski prije izmuzanja jest da ce se bacati ali nije kobila da te ubije.Namazi svaku vece vime mijesavinom svinjske masti i rastvorom octa.Ako sve bude ok onda kad je budes zasusivao daj injektore sa dogovorom veterinara i sve ce biti ok.Znam da ima boljeg lijeka ali ovaj je besplatan i dijeluje a ako das veterinaru pare koliko kosta ovca i jagnje bolje je da krepa a gdje je tvoje izgubljeno vrijeme i zivci.To je moje iskustvo.

Post je spojen: 1294171119________________________________________ _________
Speni je u pravu >:({ .

cukaneca
06-01-11, 06:51

Epilog- malopre je ova ovca uginula posle teškog jagnjenja i dva jagnjeta. Jedno jagnje je uginulo posle 48 sati a ona je sa drugim bila ok sve do juče, kad je prestala da jede. Nije imala temperaturu i dosta se normalno ponašala osim što je dosta ležala /mislio sam zbog teškog jagnjenja/. Mali ovnić je dobar i od jagnjenja ga hranim na bočicu. Da li samo ja imam ovakve gubitke kod W ili ne. Popizdeo sam, šta da radim sada sa uginulom ovcom po ovakvom vremenu i zaledjenom terenu??

dejan26
06-01-11, 08:34
Kolega,iskreno mi je zao.Takav je nas posao,mucan maximalno. >:({

alfa 9
06-01-11, 10:31
cukaneca imam i ja jednu zaledjenu,isto prvog januara se uginula u jagnjenju,tako da i kod mene isto sr.. samo drugo pakovanje!

rajko gmilanovac
06-01-11, 18:23
I ja sam sinoc zakopao jednu jedva na srecu uginula od starosti bila je u zasluzenoj penziji jednostavno nisam mogao da je prodam izgleda da mora tako sta cemo kod mene stari kazu gde je tor tu je i mor.

milan bac
07-01-11, 19:30
a kod nas kazu po turski,dje je ajvana tu je i zijana >:D

Matkee
07-01-11, 20:18
danas sam primetio da i moje ovce imaju simptome šuge, u ponedeljak idem da kupim Ivermektin s.c. {"{":

bokuman
07-01-11, 20:38
Drage kolege takav je posao sa zivotinjama, kad bude sve dobro kad pogje sve naopako ali jednostavno mora tako da bude.

Ali glavu gore ide se dalje.

CAR
08-01-11, 01:58
Mora se danak platiti a i bok uzima svoj dio.Kad nebi bilo toga zivot nebi bio zanimljiv,samo netreba to srcu uzimati.

KARMEN
08-01-11, 09:18
^-^ ^-^ ^-^
I ja sam morala prošle godine na 1.januara zvati mesara, jer sam našla jednu kozu sa slomljenim nogom, i to teški zlom, sve razcepano ^-^.
Na jednom našem forumu imam kolega, kojemu koze zvrgavajo mrtve kozliče do mjesec dana pred jagnjenjem, a niko ne zna, da mu objasni, šta se desilo (ni veterinar).
Kod nas imamo higienika, kojega se pozove na teren, da odnese truplo (besplatno). To je dobro, ako nimaš mogučnosti pokopavanja trupla.
Nadam se, da ste sa time slučajevima smrti sad platili porez za ovu godinu i da čete imati cijelu godinu mirno, zdravo i plodno ;D}.

CAR
08-01-11, 15:06
Nejadikuj, ja sinoc sav nikakav, mamuran,umoran,pijan uuu nocas se probudio odem ovce,janjce naraniti oko 2 sata jer sam sinoc preskocio jednostavno nisam bio u stanju.Zaspem oko 3i30,dignem se u 6 uobicajno kad zvoni mi mobitel kave popio nisam zove me 1 damatinac ako za boga znam treba mu 10 janjaca do 9 sati biti u Kninu.Glava veca od lavora kao da pcele u njoj zuje,zovnem veterinara,probudim ga covijek nabrzaka ispise papire ja i zena povatamo jance natovarimo i autoprikolicu odem kod njega po papire i poudaramo mindjuse i gas.Ja na pola puta van mijehur mi se naduo pogledam u janjce kad jedno lezi drmam ga i nema znakova zivota jednostavno mora da je odmah crklo kad sam ga natovario.Hm e sad sta mu bi dal srce,stres ili sta nemam pojma.Jednostavno ga izbacim van u grmlje i kad sam se vracao natovarim ga da ga mrtva nevozam dolje i kuci snjim iskomadam ga i sve ok nema nista sumljivo.Zato sam rekao kako bi bilo da je sve idealno i ode mi 100 eura u vatru.Imalo je 33kg kad sam ga mrtva vagnuo.

dejan26
08-01-11, 15:24
E Care,car si,keve mi Anke. >:({

CAR
08-01-11, 18:10
Deki moj sta da se radi,kod nas se kaze gdje ce suza nego na oko.

Matkee
11-01-11, 10:38
da li neko od forumaša zna gde mogu da kupim Ivermektin s.c. u Novom Sadu ili okolini ?

Sava21
11-01-11, 12:43
da li neko od forumaša zna gde mogu da kupim Ivermektin s.c. u Novom Sadu ili okolini ?

druze,ja sam probao svuda u novom sadu i nigde nisu hteli da prodaju meni kao fizickom licu,prodaju samo veterinarima sa licencom.medjutim cuo sam nesto da u sr.kamenici jos uvek jedna poljoprivredna apoteka prodaje inekcije bez recepta,e sad koliko je to tacno ne znam. >:({

Matkee
11-01-11, 12:53
@savo upravo tako, gledao sam u bar deset polj. apoteka, ali niko nije smeo da mi proda :<<>.. da li znaš kako se zove ta polj. apoteka ili adresu, broj telefona ?

Sava21
11-01-11, 13:06
joj,stvarno ne znam,ali mislim da je to najveca polj.apoteka u kamenici,ako imas nekog poznanika tamo sigurno ce znati da ti kaze.i ja muku mucim sa tim,ajd sto su veterinarske usluge skupe,neka nek zarade,al sto veterinari u mojoj okolini slabo sta znaju o ovcama i onda im daju neke lekove bezveze uzmu lovu i gas,a kad se nesto desi svi okrecu ledja.imas li i ti slicnih problema?

Matkee
11-01-11, 13:19
Pa ovde kod nas veterinari dosta dobro znaju svoj posao, kada god su došli izlečili su nam ovcu, svinju... Ne mogu da grešim dušu i da kažem da nisu stručni, ali to što urade znaju debelo i da naplate {"{":, ovce su nam bile u čoporu kod prijatelja, rekao nam je da ih je ošišao i odmah potom okupao, ali... :<<>... sada ću malo pregledati google. i mape....hvala ti u svakom slučaju... ::namigivanje::

Sava21
11-01-11, 13:37
u svako doba >:({

ovcar80
23-01-11, 10:12
POzdrav svima .imam problema kod dva jagnjeta koja su stara oko mesec dana.Simptomi:nevoljni su,prestali su da jedu koncetrat i seno,nemaju proliv,i sta je jos zanimljivo stalno se kao protezu(istezu),doje svoje majke.Davao sam im sicavet(za prezivanje) ,kod jednog se stanje poboljsalo jedan dan,pa se vratilo na isto,a kod drugog nije pomoglo.ponovio sam jos jednom i nista.sta moze da bude?//:lol:

pijandura
23-01-11, 10:24
Kakvo ti je seno smanji koncetrat mora injekciono da se leci .Nemoj da cekas brzo napreduje proces zovi veterinara . Nemoj da dajes sicavet jagnjadima!

djura
23-01-11, 19:48
ako su muškarci vidi da li mokre. ako ne onda prinudno klanje, ako je otežano mokrenje onda isto tako (stvorio se kamen u mokraćnom kanalu ).Ukoliko nije to onda zvati veterinara

spensi
23-01-11, 20:10
Prije svega izmjeri im temperaturu.
Od kada jedu koncentrat i u kolikoj kolicini ? Cini mi se da su jos mladi da je moglo doci do nastanka kamenaca i pijeska u mokracnim putevima. To protezanje moze biti uzrok kako nekih poremecaja u probavnom sistemu, tako i u mokracnom. Moze se pojavljivati i kod bronhitisa ili upale pluca.
Pozdrav.

Matkee
25-01-11, 02:37
Vidim da ovde pišete dosta o problemu koji nastaje usled formiranja kamena kod muških jaganjaca, da li je moguće to nekako izbeći ? ::namigivanje::

djura
25-01-11, 20:07
može se izbeći ako držiš jagnjiće približno iste veličine ( ako su neka izrazito veća onda ona više i halapljivije jedu od manjih pa je mogućnost stvaranja kamenca velika) i ako uvek imaju na raspolaganju čistu vodu

Matkee
25-01-11, 21:08
@djuro čekaj, imam malo jagnje oko 30 kg kupljeno za priplod ill de france, sa velikim je ovcama, znači li to da ne treba često da im menjam vodu ^-^

djura
25-01-11, 21:37
izgleda da nisam se lepo izrazio , moraju uvek da imaju čistu pijaću vodu

Matkee
25-01-11, 23:32
aha, a da li možda znaš da li postoje neki dodatci ishrani da mogu da ih dodam u koncentrat ili posebna ishrana da se izbegne stvaranje kamena ?

djura
26-01-11, 21:05
nema nekih dodataka da se to sprečava ali treba uvek malo hranu soliti tako da ih to dodatno stimuliše da piju vodu

spensi
26-01-11, 21:34
Nema dodataka, ali prvenstveno se sprijecava odvajanjem muske jagnjadi od zenske, te kontrolirano davanje koncentrata. Cesto uzrok nastajanja je disbalans ak cistina, lizina itd. a prvenstveno cistin u velikoj kolicini u koncentratima uzrokuje pojavu mok. kamenaca.
Zato strogo kontroliranje koncentrata, i davanje u dva navrata na dan. Izbjegavati kod muske jagnjadi koncentrat po volji.
Uz to kako je Djura rekao uvjek svjeze i ciste vode, da se mok. sustav sta vise ispira i cisti.
Pozdrav

pijandura
26-01-11, 21:58
Moze se prevenirati zakisaljavanjem hrane ili vode jabukovim sircetom ili limunskom kiselinom .Naravno uvek voda pred njima .

spensi
26-01-11, 22:06
To mi se bas ne cini korisnim, a narocito kod janjadi koja pocimu razvijati burag.
Opcenito kod prezivaca intervenirati kiselinom u burag, ukoliko se ne radi o alkalozi, nije bas korisna stvar.
Pozdrav.

pijandura
26-01-11, 22:29
Moze naravno ne treba preterivati i treba pravi pauze.

Matkee
26-01-11, 23:16
Moze naravno ne treba preterivati i treba pravi pauze.

дај буди мало конкретнији {"{":, немају овде сви искуства у овчарству, у чему не треба претеривати, какве паузе ?

strile
26-01-11, 23:44
U hranu dodajemo stočnu kredu da bi smanjili kiselost u probavi, dodavanje kiseline mi se čini previše rizično.
Hranim mušku i žensku janjad intenzivno,gotovo ds jrdu po volji, voda je puna željeza i nije baš za piće(iz dubinskog je bunara, druge nema u blizini) a još nisam imao problema sa kamencima.

Matkee
27-01-11, 01:05
U hranu dodajemo stočnu kredu da bi smanjili kiselost u probavi, dodavanje kiseline mi se čini previše rizično.
Hranim mušku i žensku janjad intenzivno,gotovo ds jrdu po volji, voda je puna željeza i nije baš za piće(iz dubinskog je bunara, druge nema u blizini) a još nisam imao problema sa kamencima.

Hvala ti druže, dodajem im stočnu kredu u koncentrat ::namigivanje::, sada mi je lakše...... ::svaka cast::

Sava21
27-01-11, 16:13
matke,
jesi li uspeo negde da kupis ivermectin?

Matkee
27-01-11, 18:54
matke,
jesi li uspeo negde da kupis ivermectin?

nisam druže, tražio sam ga još u par apoteka, ali nema, nesmeju da prodaju, zvao sam veterinara da dođe, došao čovek, dao im injekcije ovih dana treba da ga zovem da da i po drugi put !

alfa 9
31-01-11, 20:33
jel vam se desilo sada da jagnje uginuo od tetanusa?

strile
31-01-11, 21:41
Kako to izgleda, po čemu znaš da je tetanus?

spensi
31-01-11, 22:16
To i mene zanima. Koje je simptome imalo i kako se ponasalo?
Pozdrav.

strile
01-02-11, 10:03
Bilo je dosta priće o tetanusu koji prijeti kada se odraslim ovcama stavljaju gumice na repove.
Upravo ovih dana treba otpasti još tri repa ovcama, a prethodna dva mjeseca sam na taj način kupirao repove 15 ovaca.
Iako se ne radi baš o potpuno beskrvnoj metodi, jer se ipak na kraju stvori krasta, nijednom se nije dogodilo otrovanje tetanusom.
Tetanus je po prirodi bakterija koja živi u anaerobnim uvjetima i vrlo je rijetka mogučnost infekcije( ubod vilama, ili kakvim oštrim predmetom koji se nalazi u đubretu).
U narodu se zove "zli grč" i smrt karakterizira kočenje mišića, pa i mišiića dijafragme, te praktički dolazi do prestanka disanja.
Nisam u 10 godina imao niti jedan takav slučaj, niti sam koga u okolini čuo da je imao.

cukaneca
01-02-11, 10:26
Već 10-ak i više dana pratim jedno jagnje sa čudnim ponašanjem. Kao da ima problema sa mišićima /ukočenost/, starosti je oko mesec i po dana. Normalno jede i sisa a deluje da mu je stomak naduven i 'čvrst' sa donje strane. Žensko je a primetio sam ga tako što ne beži kad udjem kao ostali nego je usporeno.

Sancho
01-02-11, 10:59
Evo jedno pitanje za veterinare i iskusne ovčare.
Kod moje koleginice, koja drži wirt.,počelo jagnjenje.Prve dvije ovce ojagnjile dvojke. Kod obe je isti slučaj: dva jagnjeta,jedno ekstremno krupno a drugo izuzetno sitno,sitnije ugine nakon par sati, krupnije ugiba sutradan.
Inače što se tiče vitamiziranja i preventive mislim da pretjeruje.
Unapred zahvalan u njeno ime.

alfa 9
01-02-11, 13:43
padne,ukoceni su mu misici,ja kad sam usao u stalu,vidim da mi jedno jagnje lezi,ja ga dignem i ide opet na noge kod mame da sisa,za 5 minuta opet padne i nemoze sam ustati,vrlo otezano dise,bas se cuje kako dise.to se desilo juce,danas je joz ziv,isto kao da ga gusi nesto,pojavljulje se pena na usta itd. mrzi me slikati ali to bi bilo najbolje da vam pokazem. tetanus ubija od 3-12 dana,kod jagnjadi maximalno 5 dana,oko 95-100 posto uginu.zarazno je,sad sam izvadio sve iz stale,imam 8 jagnjadi jos oko nedelju dana starosti.sta mislite hoce im biti problem ako je nocu -13 stepeni?

spensi
01-02-11, 14:06
Evo jedno pitanje za veterinare i iskusne ovčare.
Kod moje koleginice, koja drži wirt.,počelo jagnjenje.Prve dvije ovce ojagnjile dvojke. Kod obe je isti slučaj: dva jagnjeta,jedno ekstremno krupno a drugo izuzetno sitno,sitnije ugine nakon par sati, krupnije ugiba sutradan.
Inače što se tiče vitamiziranja i preventive mislim da pretjeruje.
Unapred zahvalan u njeno ime.

Desava se i kod normalih jagnjenja da kod blizanaca jesno moze biti krupno, a drugo znatno manje. Medjutim to ne znaci da ce doci do ugibanja. Jeli bilo kakvih simptoma, kakvih promjena u obliku, sranog zaudaranja (smrad), izrazito zute do smedje boje posteljica. Jeli krupnije sisalo po rodjenju i sl. Dajte malo vise podataka.
Pozdrav.

Post je spojen: 1296565878________________________________________ _________

padne,ukoceni su mu misici,ja kad sam usao u stalu,vidim da mi jedno jagnje lezi,ja ga dignem i ide opet na noge kod mame da sisa,za 5 minuta opet padne i nemoze sam ustati,vrlo otezano dise,bas se cuje kako dise.to se desilo juce,danas je joz ziv,isto kao da ga gusi nesto,pojavljulje se pena na usta itd. mrzi me slikati ali to bi bilo najbolje da vam pokazem. tetanus ubija od 3-12 dana,kod jagnjadi maximalno 5 dana,oko 95-100 posto uginu.zarazno je,sad sam izvadio sve iz stale,imam 8 jagnjadi jos oko nedelju dana starosti.sta mislite hoce im biti problem ako je nocu -13 stepeni?

To nije tetanus. Kod tetanusa nastupi ukocenje. Zivotinja samo gleda i dise, ali je ukocena poput komada drveta. Prije mi se cini da se radi o misicnoj distrofiji janjadi, koja je dosta cesta, ali koliko sam vidio po postovima, malo ko o njoj govori i sumnja.
Nakon uginuca otvori ga i obrati paznju na misice i na srcani misic da li su bljedi.
Provaj mu dat jednu dobru dozu selena i vit. E, pokrij ga antibiotikom (na bazi penicilina), te mu daj dobru dozu AD3
Pozdrav.

alfa 9
01-02-11, 14:18
spensi. to je tetanus,jer vec ujutru sam ga hteo da dignem i bas tako,ukoceno ko drvo,lezi i dise,jer celo telo ukoceno,glavu nemoze pomerati

Post je spojen: 1296566355________________________________________ _________
jel ce im biti problem u svinjcu da je -13 noci?

spensi
01-02-11, 16:26
spensi. to je tetanus,jer vec ujutru sam ga hteo da dignem i bas tako,ukoceno ko drvo,lezi i dise,jer celo telo ukoceno,glavu nemoze pomerati

Post je spojen: 1296541155________________________________________ _________
jel ce im biti problem u svinjcu da je -13 noci?

Onda moze biti da je tetanus. Ja sam razumio da ga ti podignes, a ono hoda malo, pa nakon nekog vremena padne. Uglavnom kod tetanusa dolazi do ukocenosti. Moze se ljeciti, ali nema smisla narocito ako se radi o janjetu. Nije zarazno da se prenosi s jedne zivotinje na drugu. Iskljucivo se inficira preko rana, i do razmnozavanja bakterija dolazi nakon zarastavanja rana, tj. kad nastupe anaerobni uvjeti (bez kisika). Najveci izvor tetanusa je konjski djubar.
Pa nije im bas ugodno na toj temperaturi :) Stavi im lampu blizu da se griju.
Pozdrav.

zorami
01-02-11, 16:59
imosam problem sa jagnjetom nije mogo da stane na papke seto je na prvim zglobovima iznad papka na sve cetri noge tako. mobiliziro sam mu sa letvicama i uvezo zavojem i tako nedelju dana juce sam skino i sada hvala bogu seta normalno neznam od cega se to desilo dosad nisam imo takav slucaj

zemun
01-02-11, 18:05
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Totalni sam laik po pitanju veterinarske medicine i ne bih se usudio da bilo sta protivrecim ljudima kojima je to primarno obrazovanje ali s obzirom da imam nesto malo "enciklopedijskog znanja" a i iskustva sa slicnim pojavama u praksi usudio bih se ipak da prognoziram da je u pitanju tetanus i da je u vezi sa pupkom.
Pre x godina imao sam tri istovetna slucaja uginuca jagnjadi.Za mene je indikativno bilo to sto su sva jagnjad uginula u istoj starosnoj dobi, nekih 15-ak dana nakon rodjenja i bez obzira sto mi je ordinirajuci veterinar tvrdio da nije tetanus (jer ne postoji otvorena rana) nego distrofija misica, ja sam i dalje nastavio da tragam za uzrokom konsultujuci izmedju ostalih i "praksu" pa sam tako dobio odgovor od ne bas obrazovanog ali odgajivaca sa visedecenijskim iskustvom u stilu: Sta ces otvorenije "rane" od pupka?
Od tada obavezno nakon jagnjenja pupak premazem jodom i vise nikada nisam imao slicnih problema.
Ne tvrdim da sam "otkrio Ameriku" ali iznosim sam jedno u nizu iskustava koje mozda pomogne i drugim kolegama.

alfa 9
01-02-11, 19:05
tako je kolega zemun. ja nisam sa jodom namazao pupak nijednom.sad tamo vamo imam osam kom. koji su tu negde 15 dana. boljim se da ce biti kod svakog. ja sam juce otisao kod veterinara,on mi kaze da to nemoguce da jagnje ima tetanus ako nema otvorenu ranu.i kasnije pogledao u nekoj knjizi i kaze da ima 77 god. i nije znao za to. sad sam sve izdjubravao u stali,ubacio sam novu prostirku.sad nebi trebalo. ali ako sto @zemun kaze da moze sve dobiti u istoj starosnoj dobi,onda je ":":{ .juce sam dao svima tetaser,moguce da mi uginu?

Post je spojen: 1296583639________________________________________ _________
stavio sam van jagnje od mesec dana,nadam se da nece skoditi -13

Karalic
01-02-11, 22:42
Ma vracaj ih unutra ! -13 je bas ozbiljna temperatura. Puca kamen, a ne tkivo...

spensi
01-02-11, 22:46
Ma to je sve u redu. I normalno je da kod novorodjenih zivotinja glavni ulaz bakterije je pupak.
Ta tvoja jagnjad imaju vec nekoliko dana zatvoren pupak, a tetanus pocima sa zatvaranjem rane.
Onda racunaj da je inkubacija (period od pocetka infekcije do prvih simptoma) kod tetanusa uglavnom je 1-3 dana kod mladih zivotinja.
Pupak uvjek dobro dezinficirat nakon poroda. Jodom, ili anb sprejom.Na taj nacin sprijecavas i infekciju pupka, cestu kod novorodjenih zivotinja (gnojne upale pupka).
Pozdrav.

alfa 9
02-02-11, 20:15
http://thumbnails26.imagebam.com/11783/6e7fe5117824588.gif (http://www.imagebam.com/image/6e7fe5117824588) http://thumbnails37.imagebam.com/11783/2c2350117824623.gif (http://www.imagebam.com/image/2c2350117824623) http://thumbnails26.imagebam.com/11783/8de857117824667.gif (http://www.imagebam.com/image/8de857117824667) http://thumbnails34.imagebam.com/11783/e58890117824708.gif (http://www.imagebam.com/image/e58890117824708) http://thumbnails26.imagebam.com/11783/5f0e53117824757.gif (http://www.imagebam.com/image/5f0e53117824757) http://thumbnails35.imagebam.com/11783/109a9f117824796.gif (http://www.imagebam.com/image/109a9f117824796) http://thumbnails9.imagebam.com/11783/aed99f117824864.gif (http://www.imagebam.com/image/aed99f117824864) http://thumbnails41.imagebam.com/11783/5a842c117824913.gif (http://www.imagebam.com/image/5a842c117824913) http://thumbnails27.imagebam.com/11783/29e3a1117824953.gif (http://www.imagebam.com/image/29e3a1117824953) http://thumbnails34.imagebam.com/11783/ae882d117825005.gif (http://www.imagebam.com/image/ae882d117825005)

Post je spojen: 1296674159________________________________________ _________
evo slike o cemu sam pisao.ako nesto nevalja,nek moderator ispravi.

cukaneca
02-02-11, 20:16
tetanus.. RiP.

alfa 9
02-02-11, 20:17
skroz ukoceno

spensi
02-02-11, 21:15
Tetanus !
Slike ok.

abrkili
03-02-11, 19:49
Ništa nije lijepo kod bolesti,ali su ove slike lijep primjer za prikaz tetanusa.

Ne znam koliko ćeš dobiti izđubravanjem iz boksova,jer kako sam učio,Clostridium tetani je jedna bakterija koje ima svugdje.

Alexa
07-02-11, 23:14
http://i55.tinypic.com/6timhd.jpg

Post je spojen: 1297091777________________________________________ _________
ko pogodi sta je,3 bambija! :<<> cuvajte svojastada od ovoga! ":":{

Post je spojen: 1297117197________________________________________ _________
http://i52.tinypic.com/2nklzyt.jpg

nicolai
07-02-11, 23:25
A UUUUUUUUUUUU, JETRA JE RAZORENA,RECI ŠTA JE U PITANJU !?

Alexa
07-02-11, 23:33
to vam je veliki metilj! negde sam pisao o tome sta mi se desilo jesenas. to je jetra zaklane ovce,tretirana je closanom jesenas,ovo su odrasli oblici. prezivele sam oko nove godine tretirao albendazolom,pa cu krajem meseca,u zavisnosti da li ce biti muze ove godine opet raditi closanom

spensi
08-02-11, 08:54
Ima ih ko u prici :(

lle de france
08-02-11, 09:36
imam problem ojagnjila se ovca ima dvojke nece da jede i samo lezi od juce bio je veterinar juce dao 4 inekcije dali je neko imo ovaki problem? ^-^

alfa 9
08-02-11, 13:38
jebote kako je opasan taj metilj

strile
08-02-11, 19:08
imam problem ojagnjila se ovca ima dvojke nece da jede i samo lezi od juce bio je veterinar juce dao 4 inekcije dali je neko imo ovaki problem? ^-^

Imao sam sličan slučaj kad je zalegla prije jagnjenja, pa ojanjila dvojke , dizao sam je 3 puta dnevno da mokri i pije vodu, kad nije htjela piti nalijevao sam je iz pivske boce.Dizao je da janjad sisa, nakon svih mogučih terapija( kalcij intravenozno, antoibiotik, vitamini i sl..) podigao sam je sa B6 B12 vitaminima (injekcija).Ne odustaj, diži je da stoji i zalijevaj vodom sa malo soli.

lle de france
08-02-11, 20:19
hvala sve je ok danas je ustala pije jede mokri juce dobila 3 inekcije i danas dve inekcije

spensi
09-02-11, 21:46
hvala sve je ok danas je ustala pije jede mokri juce dobila 3 inekcije i danas dve inekcije

Vjerovatno se radilo o hipokalcemiji. U tom slucaju izbjegaji davati joj brasno par dana dok se ne oporavi.

alfa 9
09-02-11, 21:57
jel daje neko ovcama poliovin?

Alexa
10-02-11, 01:14
ja sam davao svojim,i pratim rezultate kod jos 500 bravi otprilike. dobar je sto se tice sepavosti,mada je 2010god imunitet probijen,zbog silnih kisa i padavina. dobar je i protiv dizenterije jagnjadi,smanjuje se broj uginuca

Matkee
10-02-11, 01:16
za šta se on tačno koristi, suzbij šta ?

Alexa
10-02-11, 01:27
sepavost i infekcije izazvane klostridijama.dizenteriju jagnjadi,enterotoksemiju ovaca itd. sad su ubacili jos neke sojeve

alfa 9
10-02-11, 18:26
koliko kubika das po ovci,i gde?

strile
10-02-11, 22:28
Danas sam prvi put vidio tešku upalu vimena i to takvu da umjesto mlijeka iz sise ide gusta tamna krv.
Ovca se prvi put ojanjila, srećom jedno janje(melez romanova i wirtem)Kada sam povukao rukom prve mlazeve mlijeka(kolostruma) iz lijeve sise je na moje veliko čuđenje špricnila tamna krv.
Ta polovica vimena je bila tek nešto tvrđa od zdrave, izmuzao sam je do kraja, dao ovci injekciju geomicina retarda, utrljao Flogocid mast.Isto sam ponovio u podne, a evo većeras je krenulo mlijeko svijetlo-roza boje, nadam se da će se oporavit.
Nikad još nisam vidio da umjesto mlijeka možeš izmusti krv.Bojim se da će janje posisati i tu sisu, pa sam mu preventivno dao antibiotik.

spensi
10-02-11, 23:03
Nema frke.To nije mastitis. To je pojava krvavog mljeka. Cesto se javlja kod ovaca koje se prvi put janje, mada se ponekad moze javiti i kod starijih ovaca, ali s primjesama krvi u manjoj kolicini.
Ukoliko se radi o mastitisu kod kojega ces vidjeti krv, koja opet nece biti potpuno crvena vec malo vodenasta, i uz to vime je hladno i zivotinja sepa ili se jedva krece, to je najtezi tip mastitisa. Gangrenozni stafilokokni mastitis.
To kod tebe sta se pojavilo je krvavi kolostrum. Neka janje slobodno sisa i nece biti nikakvih problema.
Ne treba davati nikakve anb., a kroz par dana mljeko ce biti ok.Bitno je da je normalno muzes.
Pozdrav.

entuzijasta
10-02-11, 23:07
Nema frke.To nije mastitis. To je pojava krvavog mljeka. Cesto se javlja kod ovaca koje se prvi put janje, mada se ponekad moze javiti i kod starijih ovaca, ali s primjesama krvi u manjoj kolicini.
Ukoliko se radi o mastitisu kod kojega ces vidjeti krv, koja opet nece biti potpuno crvena vec malo vodenasta, i uz to vime je hladno i zivotinja sepa ili se jedva krece, to je najtezi tip mastitisa. Gangrenozni stafilokokni mastitis.
To kod tebe sta se pojavilo je krvavi kolostrum. Neka janje slobodno sisa i nece biti nikakvih problema.
Ne treba davati nikakve anb., a kroz par dana mljeko ce biti ok.Bitno je da je normalno muzes.
Pozdrav.

nema sila si od coveka, uvek tu kad je nekome potreban pomoc i strucni savet, ziv ti nama bio >:({

strile
11-02-11, 07:13
Hvala spensi.

Maestro
12-02-11, 09:13
Deki moj sta da se radi,kod nas se kaze gdje ce suza nego na oko.

Zna li neko gde je i šta radi naš kolega CAR, bio super aktivan, a nema ga nigde više od mesec dana?!?!

ovcar80
12-02-11, 21:29
Zdravo forumasi.Citao sam na 11 strani ove teme o lekovima za sugu i kako je suzbiti.Mom drugu se dve godine za redom kod njegovih ovaca javlja suga ,prosle godine ih je kupao,i prestala je suga, pa se opet ove godine pojavilo,ja sam mu dao Clarisantel(spanske injekcije) one su izmedju ostalog i za sugu.sad vidim da mora da spricanje ponovi jos jednom.Interesuje me,sta bih mogao da urdi da bude siguran da se nece ponovo suga pojaviti.pozdr

spensi
13-02-11, 22:26
Osim sta tretiras ovce protiv suge, tribas tretirat i prostor u kojem se nalaze.
Mislim da je bilo govora o tome vec u prethodnim postovima.
Pozdrav.

ovcar80
15-02-11, 11:24
Ovo nije bas u vezi sa temom,ali se i tice zdravlja i zivota ovaca i jagnjadi.Imam problema sa cetiri lutalice(psi).Treba mi ideja kako da ih uhvatim zive,pusku nemam,a i da imam tuzice me da ubijam pse.(ima cinkarosa dosta).Jednom sam se jedva izvukao??Iz azila su dolazili,ali ne mogu da ih uhvate,nece oni da ih jure po livadama i groblju(koje mi je u blizini).Hocu da im pruzim sansu da ih uhvatim zive ,a ako ne na kraju ce mi trebati recept za unistavanje(samo da me ne cuju ove zastitnici pasa).Vec su meni i stricu poseli desetak kokosaka,i prevrsili svaku meru?

bato87
15-02-11, 13:47
Ja sam gledao kod drugara koji je napravio zamku za lisice, drveni sanduk ne znam dimenzije duzine oko 1,5 metar, sirine oko 50cm, visine oko 70, 80 cm potpunu zatvoren samo je jedna strana otvorena a na suprotnoj strani sveze mrtvog goluba, komad slanine ili tako nesto, tako da kada zivotinja povuce taj mamac on preko poluge koja se nalazi na kavezu oslobadja poklopac koji pada i zatvara zivotinju. otrove ti ne bih preporucio da koristis jer pored tih pasa mozes otrovati i druge zivotinje, tu ti je puska zakon, namami ih negde u polje 200 metara od kuca mislim da se na toj udaljenosti sme pucati i resi se bede, meni su tako jednom napali ovce, a jednom upali u volijer i podavili mi sve fazane, tu je naravno im presudila lovacka. kada ih pobijes zakopaj negde leseve pa ako ima ko sta da kaze neka dokaze ::lose::

sarbanac
15-02-11, 14:50
Ja imam problema sa lutalicama ali nebih preporučio nikom ni da truje ni da ubija. Ja sam se izvuko za dlaku da ne odgovaram. Najbolje napraviti zamku pa ih žive uhvatiti i predati u azil. Razmišljam da kupim štene šarplaninca i da ga odgajim među ovcama. Ako štiti ovce od vukova neznam dali bi ih čuvao i od pasa lutalica. Psi lutalice čine velike štete ovčarima i nema neke zakonske zaštite. Ja razumem da neko voli pse ali isto tako ja volim moje ovce pa ako drzava štiti pse nek plaća štetu. Ali država ima preči poslova tako da selju nejebava ni za dinar.

bato87
15-02-11, 15:03
Pa srbanac verovatno da ce da stiti ovce i od lutalica jedino sto ima jedan problem, cest je slucaj da kerusa nece da napadne kera, a ker nece kerusu, opet mislim da je bolje uzeti kerusu nego kera, sutra naidje neka kucka u teranju i on kao i svako musko ode za njom jebo i ovce i imanje :lol: mi u bn imamo dobro organizovan azil dolaze po pozivu, zivotinje kojim je tesko prici uspavaju ih tako da sve manje imamo problema sa lutalicama :D

bokuman
15-02-11, 19:25
Ja imam problema sa lutalicama ali nebih preporučio nikom ni da truje ni da ubija. Ja sam se izvuko za dlaku da ne odgovaram. Najbolje napraviti zamku pa ih žive uhvatiti i predati u azil. Razmišljam da kupim štene šarplaninca i da ga odgajim među ovcama. Ako štiti ovce od vukova neznam dali bi ih čuvao i od pasa lutalica. Psi lutalice čine velike štete ovčarima i nema neke zakonske zaštite. Ja razumem da neko voli pse ali isto tako ja volim moje ovce pa ako drzava štiti pse nek plaća štetu. Ali država ima preči poslova tako da selju nejebava ni za dinar.

Naravno da ce stiti od svega i svacega ali samo pod uslov da poraste samostalno kao stene, posle 7-8 meseci nikome nece dozvoliti da se priblizava ovcama.

markodjurdjevic
15-02-11, 20:27
Ljudi, koja je normalna temperatura kod ovaca? Jedno jagnje mi je cutljivo, slabo jede, samo cuti,a temperatura mu je 39, sta moze da bude?

djura
16-02-11, 10:42
to mu je normalna temperatura, ako je sito onda samo spava u pocetku

alfa 9
18-02-11, 14:23
imam problem. jedno jagnje je bas slab,gubi ravnotezu,puno lezi,tesko hoda,tesko pomera noge.sta moze to biti.s cime leciti?

strile
18-02-11, 15:55
imam problem. jedno jagnje je bas slab,gubi ravnotezu,puno lezi,tesko hoda,tesko pomera noge.sta moze to biti.s cime leciti?

Da li je takvo od početka ili je sad postalo.Da li si mu dao selen u prva dva dana po jagnjenju?

alfa 9
18-02-11, 19:01
sad je postalo.ne nego juce sam dao selen i ad3,malo je kasno jel? i primetio sam sad kod 3-4jagnjeta da su im krivo raste zube.zbog cega je to? kupio sam 4ovce koje su bile sjagnjene

entuzijasta
18-02-11, 19:45
Mozda su parene u srodstvu

spensi
18-02-11, 22:44
sad je postalo.ne nego juce sam dao selen i ad3,malo je kasno jel? i primetio sam sad kod 3-4jagnjeta da su im krivo raste zube.zbog cega je to? kupio sam 4ovce koje su bile sjagnjene

Selen se daje ovcama, bolje je nego jagnjadi po rodjenju. Daje se ovcama jedno mjesec dana prije jagnjenja i to u malo jacoj dozi.
Koliko si im dao selena i koji je preparat ? Koliko su teski ?
Pogledaj tim janjcima desni, da nisu desni promjenjene (otecene, zacrvenjene, promjenjene kao s nekim cvoricima i sl.) i provjeri dobro zube.
Pozdrav.

bokuman
19-02-11, 00:04

Selen se daje ovcama, bolje je nego jagnjadi po rodjenju. Daje se ovcama jedno mjesec dana prije jagnjenja i to u malo jacoj dozi.
Koliko si im dao selena i koji je preparat ? Koliko su teski ?
Pogledaj tim janjcima desni, da nisu desni promjenjene (otecene, zacrvenjene, promjenjene kao s nekim cvoricima i sl.) i provjeri dobro zube.
Pozdrav.

Kao i uvek slazem sa Spensijem, ja svake godine dajem selen mesec dana pre jagnjenja i problema sa jaanjicima nisam imao sem ove godine gde zbog nekih stvari pre svega nenavremene nabavke selena i nisam dao ovcama, jaganjci s bii na uzrastu od 1 do 40 dana dva komada su pocela da gce muskulaturu nazalost jedno je uginulu dok smo drugo spasili, nemora se dai bas prvi dan ali u naredna 15 dana obavezno ako pre toga majke nisu primile.

alfa 9
19-02-11, 10:43
imaju oko 10 kg. dao sam po 3 kubika PROMTSELEN-a i 3 kubika SUBOVIT AD ,u dva zadnja buta. inace oci desni zube su u redu samo kazem da nisu bas zube kako treba ^-^ a jedno se tesko prohoda,slabo se krece. sali su mozda zglobovi u pitanju?

Post je spojen: 1298110237________________________________________ _________
i drugo,sad sam stavio ovna medju ovce. i vidim trebam hitno im dati ivermektin. onda ako je neku ovcu upario ,onda ivermektin ce biti stetno za plod u ranim periodu?

pijandura
19-02-11, 11:35
E nece moci tako zasto si davao i jedno i drugo .Nije kasno ali ti preparati su istog sastava tako da si presao doze za duplo dovoljan je samo promtselen .Drugo zovi veterinar subovit je jako los preparat i zna ceo but da otekne od njega mora se pogledati .Svi preparati selena su prva pomoc na nasem prostoru je hrana deficitarna u selenu i jedina prava preventiva je dodavanje kroz hrana .

alfa 9
19-02-11, 12:56
uvek negde zajebem

Post je spojen: 1298116660________________________________________ _________
a sta je sa ivermektinom?stetno za plod do prvih mesec dana?

pijandura
19-02-11, 13:04
U prvih mesec dana embrion je najosetljiviji tako da bi trebalo izbegavati davanje kao i pre jagnjenja mesec dana zbog hvatanja i obaranja jer je to za ovcu veci stres nego sam ivermektin .

Sancho
21-02-11, 08:26
Pozdrav.

Prije par dana Tražio sam pomoć zbog gustog kolostruma.Sada je to u redu.Međutim sada su prisutne projene na desnama, kao što je to spensi opisao.Da li je upitanju manjak selena?

spensi
21-02-11, 12:01
Neka problema za ivermektin. Sada je ionako gotovo, jer si ga dao. Ali u glavnom nisu se jos ni mrkale kad si ih tretirao. Bice to ok. Ako su u pitanju zglobovi, trebala bi biti izrazena sepavost.
Kod ona dva preparata nisi prenaglio, jel samo u jednome je Se dok u drugom su vit.
Ali treba biti pazljiv, jer Se u suvisku moze dovesti do preblema, pa i do uginuca u predoziranju.
Za davanje gravidnim, ali i opcenito ovcama ili kozama ljekove, ne treba ih obarati. Pod kozu mozete davati s gornje strane vrata, podignes kozu i apliciras ljek, ili iznad rebara razdvojis malo vunu i pod ostrim kutom apliciras pod kozu. Mozete npr. ivermektin aplicirati i s donje strane repa pod kozu.
Obaranje je samo sok za zivotinju i sok za vasu kicmu.
@sancho nije u pitanju nedostatak Se, i prati dali ce doci do jacih promjena. Ukoliko dodje, uzmi jednu cetkicu za zube i dobro je umoci u otopinu joda i glicerina, te dobro istrljaj bar dva puta dnevno. Obicno ako se pojavi kod jednog, siri se i na drugu jagnjad.
Ove promjene sam slucajno naveo, jer sam krivo razumio nesto u prethodnim postovima.
Pozdrav.

alfa 9
21-02-11, 17:48
a sad sam primetio da jedna ovca ima upalu vimena. izlazi nesto kao surutka? sta moze to biti? ima blizance. kakvim lekom ide na to?

Post je spojen: 1298308843________________________________________ _________
ima li ko da pomogne?

radoje milovanovic
21-02-11, 19:24
a sad sam primetio da jedna ovca ima upalu vimena. izlazi nesto kao surutka? sta moze to biti? ima blizance. kakvim lekom ide na to?

Post je spojen: 1298283643________________________________________ _________
ima li ko da pomogne?

u pitanju je mastitis-upala vimena.dobro izmusti tu sisu po mogucstvu sto vise ali ne u prostirku radi sirenja infekcije nego u neki stari sud pa prosuti van.ako ima mogucnosti ubaciti u sisu injektor -klamox ili mastrepen ili trisulfaksilar od krava masirati upaljeni deo rastvorom sirceta i hladne vode 10 postotni peraci sapun ili obican temperaturu izmeriti rektalno ako je do 39,3 o.k. sve preko mora antibiotik penicilin sulfo preparati gentamicin streptomicin tetraciklini i sl. a burag pomozite rastvorom kvasca i bikarbone sode -pivska flasa 1 kocka kvasca 2 bikarbone u pola litra vode sa strane lagano zalite da pomognete digestiju-varenje.nadam se da ce nesto koristiti ima i veterine i alternative sta mozete preduzmite provereno pomaze.poz

alfa 9
21-02-11, 20:59
hvala lepo!probacu obavezno

Post je spojen: 1298318408________________________________________ _________
ali jede ona normalno,samo vidim danas da joj je jedna strana crveno,i tvrdo

bokuman
21-02-11, 21:33

ima li ko da pomogne?

Posto gajim mlecne ovce melezi awassix domaca svake godine oko 5-10 ovaca imam taj problem, tako da ako se ovca oporavi za par dana za tu godinu bice ok mozda i iduce. Ali pricam iz izkustva ima velike verovatnoce da opet to pojavi sledece godine tako da moj ti je savet posle iskoriscavanja komercijalno ove godine najbolje je otsraniti. Jedino ako suvise mlecna pa sa jednim vinem hraniti 2 jaganjca.

alfa 9
21-02-11, 22:02
pokusacu sutra da joj pomognem.ali neznam zasto se to desava,kad jagnjad stalno sisaju

majilovac
22-02-11, 20:49
pitanje za kolega,danas se ojagnjila dviska kodmene gde po jagnjenju joj ispo splod/materica pa je veterinar morao vracat to i usivati,dali je to moguce da ce se desavati i narednim jagnjenjima ili je stvar sredjena tako da nece biti problema sa time u buduce?

spensi
22-02-11, 21:08
Nije pravilo. Ne znaci da ce se u narednim jagnjenjima ponoviti.
Pozdrav.

strile
22-02-11, 21:10
Jednom sam pročitao interesantan stav o tome kako se biraju ovce koje češ ostaviti za rasplod.
Traži se jedan razlog da je izbaciš.Čim ga nađeš izbacuješ ovcu iz daljnjeg priploda. Mislim da si ti našao jedan.

BOCA
22-02-11, 21:16
pitanje za kolega,danas se ojagnjila dviska kodmene gde po jagnjenju joj ispo splod/materica pa je veterinar morao vracat to i usivati,dali je to moguce da ce se desavati i narednim jagnjenjima ili je stvar sredjena tako da nece biti problema sa time u buduce?
Ja sam imao isti problem pre 2 nedelje, dviska se obliznila i po jagnjenju se upravo to desilo , takodje je veterinar zasio.
Isto se dogodilo i sa tri ovce kod coveka koji mi je tu dvisku prodao kao jagnje a to znam jer nas isti veterinar posecuje .U razgovoru sa njim sam saznao da se ta osobina nasledjuje.
Po meni najbolje je ovcu zadrzati i pratiti dalje ali neostavljati od nje potomke .

spensi
22-02-11, 22:13
Jednom sam pročitao interesantan stav o tome kako se biraju ovce koje češ ostaviti za rasplod.
Traži se jedan razlog da je izbaciš.Čim ga nađeš izbacuješ ovcu iz daljnjeg priploda. Mislim da si ti našao jedan.

Nije osobina koja se nasljedjuje, i nema nikakvog pravila da se ponovi. Ja sam imao masu slucajeva i samo u jednom ili dva slucaja se javljalo kod iste ovce, dok kod ostalih nije bilo ponovnog slucaja.
Kao drugo ne slazem se da je triba izbacit iz uzgoja, jer taj razlog u vecini slucajeva je uzrokovan nepravilnom prehranom i nepravilnim drzanjem. Ako je to razlog za izbacivanjem iz uzgoja onda bi se masu grla trebalo izbacit iz uzgoja i na cemu bi ostao.
Kao trece, vidite i samo da se javilo u slucajevima gdje se radilo o dvojkama, i ukoliko su plodovi veliki, dolazi do malo tezeg poroda i malo pretjeranog istiskivanja od strane maternice, a pogotovu ako im se pomaze izvlacenjem, sto moze vrlo lako uvjetovati prolapsus maternice.
Ako je zivotinja dobra, mljecna i daje dobro potomstvo, nema razloga da se izbaciva iz uzgoja.
Pozdrav.

cigaja
23-02-11, 13:16
pozz kolege imam jedan problem jedna ovca mi nesto stenije kao pre jagnijenija,vreme jagnijenija joi nije jos otprilike tri nedelije jede lepo sve samo stenije neznam sta da joi radim letos je ojagnila dvoike sad isto ima malo veci stomak al vime tek sto pustila a mrkala se jos jaganci nisu bili zaluceni sto je ratkost kod cigaje

majilovac
23-02-11, 14:52
hvala spensi na odgovoru i ostale kolege,koleda cigaja dali je ovca stara?

cigaja
23-02-11, 15:18
pozz kolege,nije ovca stara sad ide 3 jagnije naso sam joj boljku prejela se kukuruza,kad sam oko podneva dao detelinu ona je bas lepo jela ali pomalo stenijala posle oko sat vremena dao sam kukuruz ona je gricnula malo par zrna pa je sklonila glavu i vratila se da sakuplija ostatke deteline po toru,sad vise nestenije po meni je da se prejela kukuruza jer bas nemoze da mu odoli a sad sklonila glavu ko da ga bas nevoli,ja se uplasio bez veze mada videcu jos sta se desava snijom ovako neizgleda uopste bolesno

alfa 9
25-02-11, 18:36
zdravo ljudi! koristite li VITOLIGAM kod ovaca? i kako ,na svakih 6 meseci? ja sam nabavio,pa hocu sutra da odradim

Sava21
25-02-11, 20:24
jedno pitanje.kod kolege jedno jagnje koje hrani na cuclu slabije sisa,i stalno je naduvano,zaokruglilo se,a ne primecuje da vrsi nuzdu.sta to moze biti i cime da se suzbije?

bokuman
26-02-11, 00:22
zdravo ljudi! koristite li VITOLIGAM kod ovaca? i kako ,na svakih 6 meseci? ja sam nabavio,pa hocu sutra da odradim

Druze dobro namerno ali mozda nisam upravu ali mislim da ti svojim ovcama svaki drugi dan dajes neki preparat.
Za to ima tablica kada treba i protiv cega davati, treba imati razmak izmedju njih, tako da ako nije problem navedi sve sta si davao ovih dana, pa da vidimo da ne preteras u neke stvari, ovo pricam dobronamerno.

Veliki pozdrav.

Matkee
26-02-11, 00:24
@bokuman kakva tablica druže ? Da li možda možeš da je postaviš na forum, da i mi manje stručni vidimo kada šta treba preventivno da se daje....

alfa 9
26-02-11, 09:06

Druze dobro namerno ali mozda nisam upravu ali mislim da ti svojim ovcama svaki drugi dan dajes neki preparat.
Za to ima tablica kada treba i protiv cega davati, treba imati razmak izmedju njih, tako da ako nije problem navedi sve sta si davao ovih dana, pa da vidimo da ne preteras u neke stvari, ovo pricam dobronamerno.

Veliki pozdrav.

trebam ivermektin ovih dana da zavrsim. a za VITOLIGAM sad imam sve ovce koje su ojagnjile u oktobru i novembru,i ima koji nisu ostali sjagnjene.svakako daj tabelu. hvala Bokumane

bokuman
26-02-11, 16:56
@bokuman kakva tablica druže ? Da li možda možeš da je postaviš na forum, da i mi manje stručni vidimo kada šta treba preventivno da se daje....

Nema neke posebne tablice sam pravi svoj raspored zavisi od proizvodnje i od mesta gajenja ovaca.

Kod mene je sledece:
1.Period mesec dana pre mrkanja ovaca dajem MONIL kapsule za sve vrste parazita
2.Krajem novembra FASCOVERM injekciono protiv metilja,
3.Pocetkom Decembra mesec dana pre jagnjenja polivalentna vakcina POLIOVIN + Selen

E sada zavisi nekad protiv parazita dajem dva puta godisnje, sve zavisi svaki teren nije isti, mislio sam na taj tip tablice nista specijalno.

posto mi poticemo iz razno raznih krajeva ovi preparati mogu imati i drugacija imena jer nema uvek recimo Poliovin ili Dascoverm tako da sa konsultacijom veterinara trazi se zamena.

Zatoa sam pitao i Alfa 9 da ne daje iste stvari u roku od par dana ao nema potrebe, mada nekad protiv parazita potrebno je ponoviti postupak

Svako dobro

Matkee
26-02-11, 17:47
Hvala ti druže.... ::namigivanje::

Rale 83
26-02-11, 22:01
Drage kolege , imam velikih problema u stadu .
Kupio sam muzilicu i krenuo u muzu , muzilica je radila na 7 bari ::lose:: i nakon par dana jedna ovca je dobila temperaturu preko 42 i mastitis sutradan 2 je dobila mastitis trecidan se pojavio cir-guta i kod trece cetvrti dan je veterinar isto intervenirao i dao neku mast tamno braun boje i danas je onoj 2 ovci
pocelo da se guli koza sa vimena . 1 ovca je izgubila mleko u 1 vimenu i treca ja danas povukla mleko .
Imateli neki savet za mene .

alfa 9
26-02-11, 22:06
uu tu je neka frka velika,moraju da ti strucnjaci pomognu. puno srece

Rale 83
26-02-11, 22:15
Veterinar vec 5 dana radi sa njima , zeleo bi i vasa misljenja i iskustva da cujem >:D

Post je spojen: 1298754989________________________________________ _________
Sa muzilicom sam prestao da radim cim sam primetio , a danas sam obustavio i muzu dok se ovce neoporave , pustam jaganjce

abrkili
27-02-11, 09:32
Oguljena koža sa vimena može biti posljedica te antibiotske kreme...

Rale 83
27-02-11, 09:37
Dok nismo dobili kremu , veterinar je terao moju suprugu da pomesa mast i secer i da joj utrlja u vime dok on nestigne popodne da dodje, sad ga ocekujem za jedno pola sata da dodje pa cu pisati

spensi
27-02-11, 12:17
Kakve su promene mljeka bile na oboljelim ovcama ?
Dezinficiras li muzilicu nakon svake upotrebe?
Pozdrav.

Rale 83
27-02-11, 14:19
Muzilicu sam dezinfikovao , al sam isao sa 7 bara vakuma i vimena su pomodrela od nje ::lose:: ::lose:: sjeb... samo tako .
Mleko je u vimenu kao surutka , i ima ko grudve sira u njemu i neprijatnog mirisa , sad vec pocele da gube mleko skoro sve sto su lecene i drasticno su smrsale i nemaju apetita a vimena su bolna .
Jednom recju KATASTROFA izgubio sam i laktaciju i vimena i jos ::novac::

alfa 9
27-02-11, 14:23
da kolega,kao surutka i sir izlazi,sad sam lecio i ja jednu. pa sa koliko bara bi trebalo ici?bas mi je zao

Rale 83
27-02-11, 15:23
´Nezvanicni podatak ispod 4bara

spensi
27-02-11, 15:48
Ovisi o vimenu i osjetljivosti ovce. Dok god se pojavljuje ljubicasti prsten na bazi sise nakon muznje muzilicom, prejako je. Sama auto. muznja je stres za zivotinju a pogotovo za vime.
I upravo zbog toga dolazi do mastitisa i koliko sam razumio dobar mastitis se javio, i s ne bas povoljnim ishodom s obzirom na vime i naredne laktacije.
Tako riskiras i pojavu gangrenoznog mastitisa, koji se lako moze nadovezati na taj tip koji se pojavio, a u tom slucaju nema spasa. Dolazi do propadanja i otpadanja polovice zahvacene mastitisom, a mljeko se javlja u obliku krvave surutke, kiselog mirisa i prisustva ugrusaka. Vime je hladano na dodir i ljubicaste boje.
Kod ovog sta se pojavilo, moras koristiti jake udarne doze anb. i to u kombinaciji ili pencilina i strptomicina, ili provati kombinaciju sulfonamida i oksitetraciklina. Uz svakodnevnu muznju i to vise puta dnevno, te nakon muznje apliciranje u vime anb. u plasticnim spricama za intramamarnu aplikaciju. Sta vise praznis vime to je bolje.
Pozdrav.

Rale 83
27-02-11, 17:26
Spensi
Ovako , na 2 ovci bilo je svih simtoma tog gangrenoznog mastitisa , sem krvave surutke .
Sada ima ranice , guli se koza sa vimena i idalje je bolno , samo se ugrusci izgubili , ovca slabo jede
Imamli jakih razloga da se brinem za njeno stanje - zivot , veterinara cekam jos od jutros

Gačević
27-02-11, 20:55
Jedna ovca, koja bi trebalo da se ojagnji za 10-tak dana ima desnu sisu malo tvrdu, a kada probam da je muzem izadje nekakava žuta gusta tečnost, nisam više probao, mislim da je kolostrum, a leva sisa je nešto veća od desne i skroz tvrda, kao kada se uhvati za prst od ruke ili noge, iz nje ne može ništa da izadje. Isto tako u obe polovine vimena je tvrdo. Interesuje me šta će biti kada se ojagnji, da li sada može nešto da se uradi ili da se čeka jagnjenje.

bokuman
28-02-11, 00:31
Jedna ovca, koja bi trebalo da se ojagnji za 10-tak dana ima desnu sisu malo tvrdu, a kada probam da je muzem izadje nekakava žuta gusta tečnost, nisam više probao, mislim da je kolostrum, a leva sisa je nešto veća od desne i skroz tvrda, kao kada se uhvati za prst od ruke ili noge, iz nje ne može ništa da izadje. Isto tako u obe polovine vimena je tvrdo. Interesuje me šta će biti kada se ojagnji, da li sada može nešto da se uradi ili da se čeka jagnjenje.

Dok se ne ojagnji nemoj nista da diras

Rale 83
28-02-11, 09:58
Spensi
Ovako , na 2 ovci bilo je svih simtoma tog gangrenoznog mastitisa , sem krvave surutke .
Sada ima ranice , guli se koza sa vimena i idalje je bolno , samo se ugrusci izgubili , ovca slabo jede
Imamli jakih razloga da se brinem za njeno stanje - zivot , veterinara cekam jos od jutros

Jutros nastupio gangrengalni mastitis , sad su svi simptomi tu {"{": {"{": {"{": na jednoj polovici vimena .
@spensi
Ima li mogucnosti za hirurski zahvat tu , to bi bilo manje stresno za mene , a ovcu sam vec prezalio.

cukaneca
28-02-11, 11:21
Rale, ne znam šta da ti napišem. Strašno

spensi
28-02-11, 11:51
Kako sam ti rekao. Odvoji i ako zelis da ti prezivi, drzi je pod antb., ali kao takva je izvor bolesti za ostale ovce.
Nema nikakvih zahvata, polovica koja je oboljela ce ispasti kroz par dana. Medjutim stavi je negdje sa strane, jer siri jako i neugodan miris.
Pozdrav.

bokuman
01-03-11, 00:24
Kako sam ti rekao. Odvoji i ako zelis da ti prezivi, drzi je pod antb., ali kao takva je izvor bolesti za ostale ovce.
Nema nikakvih zahvata, polovica koja je oboljela ce ispasti kroz par dana. Medjutim stavi je negdje sa strane, jer siri jako i neugodan miris.
Pozdrav.

I da se ndejau lekovi ovca moze da prezivi ali postace vrlo vrlo mrsava,vime otpada garant i to ne za nekoliko dana vec za puno vise ako se desi da je vreme veoma toplo i da ima muva ondak je sa crvicima jako tezak problem.

Pre svega treba jaka upornost

German hunting terrier | Jagdterrier