PDA

View Full Version : Soja 2012.g.

Advertisement

Strane : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9

Dr.Gruja
02-01-12, 18:10
Evo posto smo usli u 2012. godinu da otvorimo i novu temu, hocemo li sejati soju i ove godine. ^-^ >:({

miroslav k
02-01-12, 18:13
Sejace se, mora se zbog plodoreda

Mačvanin 82
02-01-12, 18:27
na ovogodišnju cenu soje sigurno povećavam za narednu sezonu površinu za sejanje

Bubu
02-01-12, 18:42
Sejace se soja na skoro 40% povrsina.

Dukat definitivno sejem opet, Galeb nikad vise, Veneru mozda ako ne nadjem ono sto sam naumio a Triumf, Rubin, Valjevku i Savu ako nabave oni sa kojima cu praviti ugovor ili ako ja odresim 'kesu' pa pazarim tamo gde ima.

Mačvanin 82
02-01-12, 18:46
Bubu
a što druže nećeš Galeb^-^

cicimoric
02-01-12, 18:48
Sejace se soja na skoro 40% povrsina.

Dukat definitivno sejem opet, Galeb nikad vise, Veneru mozda ako ne nadjem ono sto sam naumio a Triumf, Rubin, Valjevku i Savu ako nabave oni sa kojima cu praviti ugovor ili ako ja odresim 'kesu' pa pazarim tamo gde ima.

Mi smo godinama sejali i Dukat i Galeb. Interesantna stvar je da je Galeb svake godine bio bolji od Dukata, a koliko vidim kod tebe je kontra. Verovatno kod mene teren vise odgovara Galebu a kod tebe Dukatu.

Mačvanin 82
02-01-12, 18:50
i ja sejem Galeb stalno i dobar je pa sam ga zato i pitao zbog čega se njemu nesvidja

branislav022
02-01-12, 18:52
Sejemo Rubin, Trijumf i Savu. Ostavljeno seme.

Bubu
02-01-12, 18:52
Imao sam ga 2011. godine prvi i zadnji put. Posejao sam ga na peskovito zemljiste malo kasnije nego sto sam trebao na tu zemlju (svaka skola se placa) ali 'ajd generalno gledano kompletnu soju sam posejao u ta 2 dana. Soja je od pocetka delovala bledunjavo, slabasno...i na kraju je jos vruc vetar u avgustu oprljio i prinos je bio katastrofalan. Te dve njive gde sam imao Galeb jesu bile malo prljave posto mi je to tek druga godina da drzim u arendu a prethodni zakupci su drzali prilicno prljavo. Primera radi, nedaleko od te 2 njive sam imao Veneru na zemlji od istog gazde sa istim uslovima gajenja isti dan posejana njiva i prinos ravno 3 puta bolji.

cicimoric
02-01-12, 18:53
Mi smo izbacili galeb iz upotrebe samo iz razloga sto kasni 2 nedelje za Balkanom a to meni ne odgovara jer zaostajem puno dok cekam da sazri. Inace sa prinosom sam uvek bio zadovoljan.

North ARMY
02-01-12, 18:57
Rubin nam se odlicno pokazao,a ni ZPove nisu bile lose samo sto su onako izmesane posejane na jednu njivu dok je Balkan bio najgori...

Slavko91
02-01-12, 19:25
mi smo ovih god probali svakakve sorte i najbolje nam se pokazala Sava. Nije omanula ni u susnoj godini, standardna, tako da ce sve biti pod Savom kao i prosle god. Seme nase, izredjeno ...

Bubu
02-01-12, 19:37
Sto se zrenja tice meni je Galeb manje-vise stigao u slicno vreme kad i ostale sorte jedino mi je Venera kasnila na jednoj njivi dosta vremena. Balkan sam eliminisao pre 2 godine jer on trazi da se sve kockice sloze da bi rodio. Nije bas tolerantan na susu.

@cicimoric

Nedaleko od mene, u zabaljskom ritu soja uspeva fenomenalno. Mislim da se prinosi vrte i do 50% vise u odnosu na prinose na redovnim zemljama, prve klase. Razlog tome je blizina reke Tise, obilje rose i cesto dovoljna kolicina vlage u zemlji. Mislim da je teren kao kod tebe.

miroslav k
02-01-12, 19:40
Mi sejemo samo Balkan

Bubu
02-01-12, 19:58
Probaj nesto drugo, prijatno ces se iznenaditi.

malaksalo
02-01-12, 20:11
Mi vec par godina sejemo Lanu (ZP) jeste kasnija sorta ali ne mora da se pece svinjama kada se daje i prvenstveno je zato sejemo.Pojavila se prosle godine i Laura ranija grupa zrenja a isto se ne pece mozda ce mo ove godine probadi i nju.

Dr.Gruja
02-01-12, 20:12
Ja sam lane sejao savu i balkan, balkan mi je bio bolji.

Deni
02-01-12, 22:13
Mi sejemo Savu i Trijumf, provereno,

branko
02-01-12, 22:33
Sejem samo Galeb.

PG Krnac
02-01-12, 22:55
ja cu ove godine Dukat i Galeb sejati,do sada sam imao balkan ali necu vise....

acosrbo90
02-01-12, 23:08
Mi vec par godina sejemo Lanu (ZP) jeste kasnija sorta ali ne mora da se pece svinjama kada se daje i prvenstveno je zato sejemo.Pojavila se prosle godine i Laura ranija grupa zrenja a isto se ne pece mozda ce mo ove godine probadi i nju.Pozdrav,da li ove dve sorte mogu da se daju svim uzrastima svinja bez prethodne termičke obrade?Šta mislite koja sorta je bolja za moje podneblje?Nikad do sad nisam sejao soju ,ali planiram ove godine da probam,samo za svoje potrebe.

branko
03-01-12, 09:47
Već je više puta bilo priče o tome. ZP soje se mogu bez termo obrade koristiti za veće kategorije životinja.

mladen87
03-01-12, 11:47
ja cu sejati balkan i trijumf!balkan imam svoje seme a trijumf moram kupiti....

mindjušar
03-01-12, 20:15
Valjevka i Idila za probu,jel sejao neko?

Bubu
03-01-12, 20:22
Ja sam o Valjevki cuo samo pozitivne komentare. Kazu da je niskog rasta ali da jako puno nosi na bocnim granama.

IPON
03-01-12, 20:42
ravnica, vojvodjanka,becejka, i ubacicu jos neku novu, ko sta predlaze od sorti sto ranije stizu !?

mindjušar
03-01-12, 22:13
Fortuna,da nju sam zaboravio,lane bila na testiranju,00 grupa,lepa rodna

MARČELO
04-01-12, 00:29
Kod mene se Gorštak bolje pokazo od Galeba ( ista agrotehnika) tako da ću sejati i ove godine Gorštaka jer sam njega i ostavio za seme a na nekoj manjoj površini probao bih Trijumf , Dukat ili eventualno Savu ako nađem seme.

malaksalo
05-01-12, 07:20
Pozdrav,da li ove dve sorte mogu da se daju svim uzrastima svinja bez prethodne termičke obrade?Šta mislite koja sorta je bolja za moje podneblje?Nikad do sad nisam sejao soju ,ali planiram ove godine da probam,samo za svoje potrebe.
Kazu da ne treba davati prasicima laksim od 30,35 kg.Sto se tice setve soje,mozda bi trebalo da probas sa nekim ranijom grupom zrenja.Raspitaj se tu kod tebe koje ima i gde moze da se nabave.

kanalas robert
05-01-12, 08:56
Ja cu ove godine sejati Galinu koji se bolje pokazala od Valjevke,ukupno 6.5 kj u ritu

Jugos
05-01-12, 13:11
Moja predvidjanja za soju ove godine nisu dobra,pre svega malo padavina i lane a i ove zime dosad, a i na dalje izgleda da nece biti bolje,tako da cu sejati samo 10% povrsina.I ne verujem u sebi da bi i treca godina za redom bila dobra po prinosu a cena manje vise...

Shale
05-01-12, 15:16
Mi ćemo i ove godine balkan 3 kj....

miroslav k
05-01-12, 16:28
@Jugos
sta ces onda sejati? nemoze sve da bude repa, a kukuruz u monokulturi se ne preporucuje

mindjušar
05-01-12, 19:37
Pa tek repa netrpi sušu

Proteinski sirak je jedan od useva najtolerantnijih na sušu

Jugos
07-01-12, 23:53
@Jugos
sta ces onda sejati? nemoze sve da bude repa, a kukuruz u monokulturi se ne preporucuje
Pa upravo to sto si napisao,manje vise zbog komasacije u nasem ataru. A i zbog tih mojih razloga koje sam naveo ne verujem po treci put za redom da ce soja ubosti. Preklane je bio extra rod zbog kisa cena ok,prosle godine rod je bio opet dobar cena isto ok, pa ne verujem da ce opet biti tako.Ako udari susa kao sto se i pokazuje od dobrog roda nista 12-15 meteri po jutru sta je to^-^ ni kilograma ni dinara.

mindjušar
08-01-12, 08:32
Kakva komasacija?

miroslav k
08-01-12, 09:03
http://poljoinfo.com/showthread.php?2284-Komasacija-u-Vasem-ataru/page2&highlight=komasacija+vasem+ataru
mozemo se preseliti ovde da ne idemo u OFF, komasacija u KO. kulpin je pri kraju, na jesen je ce biti dodela novih parcela,

Matic
08-01-12, 10:11
Jugos kod mene u selu kada rodi tih pomenutih 15 po jutru to je rekord.Prosle godine se prinos kretao od 3 do 13 meteri po jutru niko nije imao preko toga.

mindjušar
08-01-12, 18:10
Probajte menjati nešto,sortu,setvenu normu,treba se malo poigrati s tim pa će biti bolje

MOMOSARIC
08-01-12, 18:17
Evo moje mišljenje , možda 80% poena za prinos soje nosi "lokacija" . Ovde u nekim selima , tačnije parcelama bude redovno dobar prinos , a negdje neće pa da rodiš majmuna.
Čini mi se da je tako , a nemora biti.

Matic
08-01-12, 18:18
Sve je isprobano i probano.Jednostavno smo susno podneblje gde ima jako malo padavina tokom godine i u 2010-oj nismo imali kise nikada kada je trebala.

mindjušar
08-01-12, 19:35
Neznam šta je to sve probano,naučnici da imaju takav stav nebi sko ro ništa patentirali
Kod mene na lakšoj zemlji bolje rodi ranija sorta,fortuna(00)a na redovnim opet valjevka (0) da više od balkana,i iz iskustva valjevka rodi više sa posejanih 35kg/kj nego sa 50kg/kj,dok to balkan kod nas u toj meri nevoli,najbolje 45-50kg/kj,a žitnom je opet neka druga priča

branko
08-01-12, 19:39
Šta žitnom? Seješ soju žitnom sejalicom?

tesla
08-01-12, 19:50
Pa Branko, nije to ništa novo, i kod nas je čovek do pre par godina sejao žitnom sejalicom. Znaš ga, ima malg zmaja.

Matic
08-01-12, 19:51
Ne sejemo soju od juce vec od sredine 90-ih konstantno svake godine pa je isprobavano i ovako i onako ali da ne pisem referat po tom pitanju.

malaksalo
08-01-12, 20:11
Ja od kada znam za sebe mi smo uvek sejali soju.Imali smo raznih rezultata.Prosle godine smo imali 13 metara po kj. i mogu da se pohvalim da smo dili jedni od rekordera u selu.A 2010 smo imali 22 metra.Tako ta je kod nas jako velike oscilacije ali je ipak sejemo.

MOMOSARIC
08-01-12, 21:01
Par pitanja :
Koliko bi se moglo orijentaciono reći da je prosječan prinos soje kod vas , kada se uradi solidna-dobra agrotehnika?
Koliko bi moglo povećati prinos navodnjavanje ugrubo?
Koliki su prosječni gubici usljed rasipa kod kombajnisanja?
Hvala iskusni sojaši.

Jugos
08-01-12, 21:22
Jugos kod mene u selu kada rodi tih pomenutih 15 po jutru to je rekord.Prosle godine se prinos kretao od 3 do 13 meteri po jutru niko nije imao preko toga.
Pa u nasem ataru je neki lanski prosek bio recimo oko 18 meteri,kod mene oko 23, 2010.god je bilo i do 30 meteri. A tamo neka 2003., ili koja je bila susna imao sam i 12 tamo nema zarade....nisam pametan sta sejati

Matic
08-01-12, 21:29
Momo pisano je redom po temama o soji.Sve zavisi od podneblja gde se seje soja.Samo smo jedne godine imali prinos od 25 po k.j i nikada vise samo manje.Sejemo je i dalje pa kako bude.

sremac88
08-01-12, 21:34
U mom kraju je prosek 2 tone po jutru.

Matic
08-01-12, 21:36
Sremac dobra vam je zemlja i pada kisa vise nego ovde.

sremac88
08-01-12, 21:38
Nije u celom ataru tako, to sam uzeo prosek za onaj deo atara koji je prema Rumi i Malim Radincima pošto se tamo najviše seje soja retko ko seje na padinama Fruške Gore.Moj stic je sejao jedne godine pod šumom, što mi kažemo, i imao je samo 1.3 t/kj.

pocerina
08-01-12, 21:45
Ja sam 2010. imao 1.8 t po hektaru

branislav022
08-01-12, 22:12
Kod mene 2009.godine prosek bio 2,8 t/jutru 2010. godine prosek bio 2,8 t/jutru, a 2011. godine prosek bio 2,2 t/jutru.

mindjušar
08-01-12, 22:40
Tako je moj drugar Dragan iz mokrina bio očajan,i Čeda iz bašaida isto,pa sad skidaju zavidne prinose valjevke
Valjevka je u zadnjih 5god po statistici NS instituta treće mesto rodnih sorti,znači prinos je stabilniji(naravno da varira iz godine u godinu,zbog vremenskih uslova,svaka godina je priča za sebe) na svim lokalitetima(ali o tome vešto ćute)
Brat od tetke u Bačkom Gradištu seje uglavnom Ravnicu,bolja mu je od ostalih,isto i Bečejci hvale Rubin,Savu,ja sam Ravnice ima dva puta,pre 6-7god,nije mi se pokazala kao posebna,Rubin sam radio uslužno,ista njiva pola Balkan,pola Rubin,bio bolji na oko,ali je tanje curilo u bunker

Pa BRANKO šta se čudiš,no-till soja koju si letos gledao kod mene je sejano žitnom,a tako će i ove godine

MARČELO
08-01-12, 23:11
Pa BRANKO šta se čudiš,no-till soja koju si letos gledao kod mene je sejano žitnom,a tako će i ove godine

Ako praktikuješ no-till setvu soje korisno je da pročitaš ovo:http://www.agroklub.com/ratarstvo/sumpor-skriveni-esencijalni-element/5791/

mindjušar
08-01-12, 23:33
Ima sumpora u đubrivima koje koristim

Spajki
09-01-12, 13:48
Becejka,Galina i Valjevka.Svake godine probamo ponesto novo (ili staro)i uvek za narednu godinu ostaju ove sorte.

sale ratar
10-01-12, 21:42
Ove godune sava, dobra stara ravnica,viktorija i ako nađem idile i valjevke.Površine 50% obradive zemlje.Prosek prinosa 2010 god. 2280 kg. a 2011 god. 2260 kg. po katastarskom jutru plative soje.

North ARMY
10-01-12, 23:19
Mi mozemo samo da sanjamo o tim prinosima,kod mene je u kraju PROSEK svih godina onako djuture 17-18 meteri po kj.
Ima kad je bilo i 22metera po kj,a ima kad je bilo i 12 meteri po kj.

radivoj.nadlacki
11-01-12, 07:31
Mi mozemo samo da sanjamo o tim prinosima,kod mene je u kraju PROSEK svih godina onako djuture 17-18 meteri po kj.
Ima kad je bilo i 22metera po kj,a ima kad je bilo i 12 meteri po kj.

Northy, to je turinska zemlja, černozem I klase...poseješ dugme a nikne kaput.

sale ratar
11-01-12, 09:00
Da dodam 2007 prosek 1700 kg.,2008 1800kg.,2009 1500kg.po katastarskom jutru tako da i kod nas ume da podbaci.Tih godina nam je vreme okrenulo leđa avgust bez padavina a temperature visoke.Primer 2009 god. prva ovršena soja 15 avgusta sorta novosađanka prinos 1670 kg. po katastarskom jutru a kasnije bilo i lošijih.

MOMOSARIC
11-01-12, 22:28
Čitajući ove postove o soji , i to u najkvalitetnijim zemljištima na svijetu , a sa pšenicom imam i iskustva , potvrdjujem sam sebi nešto što sam davno riješio : kukuruz je kralj , j....š plodored.

bojcetic
12-01-12, 02:31
@MOMOSARIC
Soja je odlicna sto moze da se proizvede "bez novaca". Ostavis od proslogodisnjeg roda 40-50kg soje za 1kj. Vestaka samo malo da bolje startuje(100kg AN/kj). Seme (svoje) + vestak za soju ne prelazi ~60e. Kukuruz (za kombajniranje) NPK+UREA+seme=80e+80e+60e=200e. Ostali troskovi su ti manje vise isti.

Bubu
12-01-12, 04:53
U soju bez vestaka sa punom kvalitetnom hemijom je ulog u seme i hemiju bez vestackog djubriva posto se kod nas to ne koristi oko 8000RSD sto je ekvivalentno oko 80EUR/kj.

sale ratar
12-01-12, 20:30
Ja svake jeseni i za soju zaorem NPK 15-15-15 ili 5-24-16 150 kg. po katastarskom jutru a azotna ne koristim (jedini folijarno) zato što tretiram seme nitraginom pa na korenu imam kvržice (azotofiksatori) koji soji omogućavaju usvajanje azota iz vazduha. Mislim da treba konstantno unositi NPK bez obzira na gajeni usev čisto zbog kondicije zemlje desi se da sejemo soju 2-3 godine uzastopce pa posejemo kukuruz a najesen tuga.U zadnjih 10 god. konstantno unosim osnovna đubriva i stalno mi se ulog vrati a bude i lepe zarade dok kod ljudi kojima radim uslužno i ne koriste ovu agrotehniku bude prinos manji za 10-30% iako imamo kvalitetno zemljište.Ispoštuj agrotehnuku i rezultati moraju biti dobri.

mindjušar
12-01-12, 21:45
Jedna ispravka,bakterije azotofiksatori vezuju za tlo azot koji soja proizvodi iz vazduha

A za ostalo se potpuno slažem

Šta mi radi moj prijatelj CRVENI?

sale ratar
13-01-12, 08:12
Jedna ispravka,bakterije azotofiksatori vezuju za tlo azot koji soja proizvodi iz vazduha

A za ostalo se potpuno slažem

Šta mi radi moj prijatelj CRVENI?

Miomir ili njegov brat LJubomir.Inače sam dobar i sa jednim i sa drugim.
Hvala na ispravci.

North ARMY
13-01-12, 12:22
A da vas pitam sto dodajete nitragin svake godine ??

mindjušar
13-01-12, 13:18
Ja nestavljam nitragin na njivama gde je predusev soja

malaksalo
13-01-12, 13:39
Sema pre setve izmesas sa nitragino,kada kupis seme dobijes i kesicu nitragina a kada sejemo nase sa tavana kupimo u apoteci.Mi to svake godine radimo.

Shale
13-01-12, 13:45
@mindjušar
Seješ soju u monokulturi? Kakve prinose imaš na tim parcelama?

mindjušar
13-01-12, 14:26
Svake godine sve bolje

Shale
13-01-12, 14:46
Ja u to nemogu da poverujem... Kod mene se soja pokazala kao najbolji predusev za kukuruze, a u monokulturi je nikad nisam gajio....

Spajki
13-01-12, 14:50
Neka se jave Turinci i Nadaljcani i kazu rec, dve koliko im je godina soja u monokulturi (5-8) i koji su im prinosi (dobri).A isto tako neka kazu nesto o bolestima...

mindjušar
13-01-12, 15:07
Ja sam imao 6god i bukvalno svake godine bolja! Netreba mi predusev za kukuruz,jer ga nesejem! A što se bolesti tiče,jedino se seme neostavlja iz monokulture,inače bi verovatnoća bila veća da dođe do nekih bolesti

vajska
13-01-12, 18:38
U Vajskoj se dosta seje soja u monokulturi i nista nesmeta.

Slavko91
13-01-12, 19:20
slazem se sa clanom vajska ... mi vec godinama vrsimo jednom coveku iz sela i ima po 3,4 godine soju na soju

cicimoric
13-01-12, 19:55
Pre dve godine smo kupili jednu parcelu od 4 kj u kojoj je bila samo soja sejana 17 godina a i mi smo sejali soju jos 2 godine. Sad u 2012 planiram da posejem kukuruz samo iz razloga sto se pojavila palamida u flekama.

sale ratar
13-01-12, 20:55
Spajki ja lično soju nesejem više od dve godine uzastopce radi plodoreda ali znam ljude koji je seju 5-6 godina uzastopce i nisam primetio neke razlike (mada netreba prizivati đavola).Što se tiče bolesti tu je prisutna plamenjača,grinje i vanesa.Protiv grinja se borim preparatima na bazi akaricida inače grinje se javljaju tokom visokih temperatura koje traju više nedelja i prskaju se bar dva puta u razmaku 7-10 dana samo žarišta i oko žarišta da se nešire dalje.Vanesu (onaj lepi leptir što ga vidimo po ataru tokom vegetacije) suzbijam insekticidima kad procenim da to treba i ako može da se uđe u parcelu zbog visine useva.Inače ove bolesti napadaju list soje.Ako sam nešto pogrešio ili zaboravio ispravite me.
Što se tiče prinosa moj najveći pojedinačni prinos po kj. je 2600kg a inače sam zadovoljan kad imam u proseku 2000kg po kj.Mislim da je to dobar prinos sobzirom kakve vremenske prilike imamo u zadnji par godina.

mladen87
14-01-12, 09:19
Ja nestavljam nitragin na njivama gde je predusev soja
koji je razlog nestavljanja?

Matic
14-01-12, 09:36
Zato što su bakterije već unešene u zemljište prilikom prethodne setve.

mladen87
14-01-12, 09:40
a dal su prezivele od prosle godine?

Matic
14-01-12, 11:14
Ako su uopšte i unešene zašto ne bi preživele.Nije mi jasno to oko Nitragina.Lepo piše ne izlagati bakterije direktnom uticaju sunca.Naspemo seme u bure a njih mućkamo u nekoj posudi(izložene suncu)sa vodom i onda sipamo u bure gde se meša sa semenom.Nakon mešanja sipamo u kante gde je opet uticaj sunca direktan pa sipanje u sejalicu,znači da su one već mrtve dok dospeju u sejalicu.Po nekoj logici trebalo bi ih mešati noću dok nema sunca jer jedino tako mogu ostati žive i naravno sejati po mraku.Čini mi se da su to samo mami pare.

North ARMY
14-01-12, 13:51
Baca pogodi ga k'o veliki.
Nesto sam cuo "sa strane" o njima i kasnije ucio na casovima mikrobiologije i stvarno ne znam sto se unosi taj nitragin tj bilo bi dobro da seme vec bude tretirano njima kao seme kukuruza poncom npr. a ovo sto mi radimo po njivama je sviranje kur.. . Radilo je kod mene u selu dosta njih pa i sam cale ogled pola njive sa a pola bez nitragina i rezultat je isti.

mindjušar
14-01-12, 16:44
Bakterije azotofixatori ne povećavaju prinos soje,nego to malo azota vežu za tlo što soja pravi
Soja nemože tako da se meša kao kukuruz,taj koji ti je to uvalio ,taj veze nema sa tim,jer bakterije te na sunčevim zracima (ako je samo posuda izložena suncu,nema veze) ginu za manje od pola sata,tako da po apotekama nevredi kupovati,jer najverovatnije se o tome nevodi računa,isti slučaj i za SLAVOL,a u tlu prežive i dve godine iako se neseje soja,e zato se nemora stavljati nitragin gde je predusev bila soja,prethodne,ili 2god ranije

North ARMY
14-01-12, 16:59
Ne povecavaju prinos,ma nemoj a sta rade ?

jaglica
14-01-12, 17:40
Bakterije se ne dodaju u doradnim centrima vec neposredno pred setvu iz kesice zbog toga sto se u kesici nalazi podloga-nosac.On im je neka vrsta privremene hrane i sigurnog utocista. Inokulacijom semena dolaze u zemljiste i setvom dospevaju u neposrednu blizinu korenovog sistema.Razvojem korena dolazi do simbioze izmedju biljke i bakterije i stvaraju se kvrzice na korenu.Fiksacija azota se ne vrsi u telu bakterija vec u tkivu kvrzica. Uvek se u zemljistu nalazi odredjeni broj bakterija ,ali je on relativno mali.Do njegovog povecavanja dolazi inokulacijom semena uzimajuci u obzir da odredjeni broj ugine sto zbog svetla,sto u kesici koja ima ograniceni rok trajanja(hrana im je ogranicena).
Bakterije ne vezu azot za zemljiste! Stvaranjem simbioze biljke i bakterije, biljka snabdeva bakteriju ugljenjim hidratima,a za uzvrat biljka koristi azot vezan u kvrzicama. Time se smanjuje iskriscavanje zemljisnog azota jer potrebe biljaka zadovoljavaju batreije koje su stvorile kvrzice na korenu.

North ARMY
14-01-12, 17:45
Sve je to tacno ali teoretski.

jaglica
14-01-12, 18:01
Kao sto bi rekao nas glumac Lane Gutovic... U svakom slucaju ne skodi.A ako ne skodi znaci da koristi!

Postoji mnogo faktora koje treba da ispune za postizanje dobrog prinosa.Na neke ne mozemo da uticemo i tu ne mozemo promeniti nista,ali ako mozemo da uticemo na na neke onda treba iskoristiti tu mogucnost. Zato sam ja za upotrebu Nitragina! Ne kosta puno ,a sigurno je bolje sa njim,nego bez njega.

Dr.Gruja
14-01-12, 18:03
Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
O NAMA (http://poljoinfo.com/about/?opt=soy&cat=about#mbp) KONTAKT (http://poljoinfo.com/contact/?opt=mbp&cat=contact)

Biofertilizatori koji se koriste u proizvodnji
leguminoznih biljaka pod zajedničkim nazivom NS NITRAGIN

Primenom preparata ostvaruje se histološka veza između korena leguminoza i simbioznih bakterija. Kvržične bakterije specifične za svaku biljnu vrstu imaju svojstvo da u simbiozi sa biljkom domaćinom stvara aktivne nodule-kvržice (biološke fabrike azota) na njenom korenu i da tada fiksiraju azot iz vazduha. Preparati su zamena za oko 50 do 70 % mineralnog azota.
Preparati su čvrsta đubriva koja sadrže sterilni treset kao nosač vlažnosti 55 – 60 % i aktivne agense - sojeve kvržične bakterije Rhizobiom/Bradyrhizobium. Inokulacija (tretiranje) semena je neposredno pred setvu. Preparati su stabilni 9 meseci na hladnom i tamnom mestu.

NS Nitragin Mikrobiološko đubrivo za sojuhttp://poljoinfo.com/img/flags/rs.png

Preparat karakteriše veliki broj (titar) smeše visoko aktivnih sojeva kvržičnih bakterija – simbioznih azotofiksatora Bradyrhizobium japonicum (2.0 – 3,0 x 109. g-1 nosača).

Proizvodi se preparat za inokulaciju 50 kg semena 1/2 ha) i za 100 kg semena soje (1 ha).

NS Nitragin Mikrobiološko đubrivo za soju je neophodna mera u proizvodnji soje.

NS Nitragin Mikrobiološko đubrivo za boraniju i pasuljhttp://poljoinfo.com/img/flags/rs.png

Preparat karakteriše veliki broj (titar) smeše visoko aktivnih sojeva kvržičnih bakterija – simbioznih azotofiksatora Rhizobium legominosarum bv. phaseoli (2.0 – 3,0 x 109. g-1 nosača).

Proizvodi se preparat za inokulaciju 50 kg semena.

NS Nitragin Mikrobiološko đubrivo za za grašakhttp://poljoinfo.com/img/flags/rs.pngNS Nitragin Mikrobiološko đubrivo za lucerkuhttp://poljoinfo.com/img/flags/rs.png
Biofertilizatori koji se koriste
u proizvodnji šećerne repe

Preparat karakteriše veliki broj (titar) smeše visoko aktivnih sojeva kvržičnih bakterija – simbioznih azotofiksatora Rhizobium legominosarum bv. viciae (2.0 – 3,0 x 109. g-1 nosača).

Proizvodi se preparat za inokulaciju 50 kg semena.

Preparat karakteriše veliki broj (titar) smeše visoko aktivnih sojeva kvržičnih bakterija – simbioznih azotofiksatora Rhizobium mrliloti (2.0 – 3,0 x 109. g-1 nosača).

Proizvodi se preparat za inokulaciju 10 kg semena

http://poljoinfo.com/img/flags/rs.png

Preparat karakteriše veliki broj (titar) smeše visoko aktivnih sojeva kvržičnih bakterija – simbioznih azotofiksatora Bradyrhizobium japonicum (2.0 – 3,0 x 109. g-1 nosača).

Proizvodi se preparat za inokulaciju 50 kg semena 1/2 ha) i za 100 kg semena soje (1 ha).

NS Nitragin Mikrobiološko đubrivo za soju je neophodna mera u proizvodnji soje.

grunt
14-01-12, 18:11
Predprosle godine nisam koristio nitragin soja je rodila oko 2,2 po kj,bila je i dobra godina! prosle godine sam koristio nitragin bila je susna god kao sto znate rod je bio od 1,3do1,5t po kj necu ga ni ove god koristiti bas zbog tog isteka roka na kesicama nitragina i sunca a i posla oko mesanja.

North ARMY
14-01-12, 18:15
Nisam je muckao jedno 2 godine,a i kad sam muckao bio sam u zurbi jel pise negde na kesici na koji se nacin inokulira sa semenom i u kojim uslovima ?

sale ratar
14-01-12, 19:00
Kolko ja znam rađeni su ogledi po tom pitanju u PSS i navodno su soje tretirane nitraginom davale veći rod u proseku od 200-500kg po hektaru što nije malo sobzirom na cenu koštanja nitragina a da nepričamo koliko azota dospe u zemljište iz vazduha preko kvržica. Nek je samo pola od ovog istina mislim da se isplati inokulacija (tretiranje semena) i ja ću je tretirati i dalje.

kloki
14-01-12, 19:42
neozbiljni ste
nitragin je toliko jeftin da me nekošta da ga stavim
sejao sam i bez njega neke prolaze ali nisam pratio rezultat

međutim primetio sam da mi je soja mnogo lošija i travljivija tamo gde mi je upaljen kukuruz ,nego gde je zaoran jer mi je njiva te godine pola izgorela

malaksalo
15-01-12, 16:55
Mi ponesemo korito za surenje svinja,pored prikolice u ladovini naspemo 2 djaka(100kg) jednu kesicu nitragina flasa sa izbosenim cepom malo pofajtamo soju pa malo nitragina pa malo promasamo pa onda opet.Naspemo u sejalicu a ostatak pokrijemo sa djakovima u ladovini.Nista komplikovano.

Deni
15-01-12, 17:39
@malaksalo isti je postupak i kod mene... jedina razlika da umesto vode koristim slavol

branko
15-01-12, 17:49
Svake godine za setvu soje pozajmim spravu od bureta napravljenu za mešanje semena soje sa nitraginom.

mica967
15-01-12, 18:02
Od bureta se napravi dobar mešač. Em je dobro zatvoren tako da sunčevi zraci nemogu doći do semena a i lako se meša i prazni. Ta radnja mešanja u buretu se vrši desetak minuta pre punjenja u baterije sejalice.Možda neko ima sliku takvog mešača a ako ne ja ću sutra uslikati i postaviti u ovu temu.

malaksalo
16-01-12, 07:28
Slikaj Mico pa da vidimo.

mindjušar
16-01-12, 08:09
Evo,ova je moja,bure je 100lit,stane džak iako ima 60kg
http://i1123.photobucket.com/albums/l555/milinskipal/Picture009-4.jpg
ovde se sipa odgore
http://i1123.photobucket.com/albums/l555/milinskipal/Picture007-5.jpg
ovde se ispušta oddole u kante od 25l od jupola
http://i1123.photobucket.com/albums/l555/milinskipal/Picture008-6.jpg
a ovde se kane par kapi ulja da neškripi
http://i1123.photobucket.com/albums/l555/milinskipal/Picture010-4.jpg

mica967
16-01-12, 11:39
To je to stim da mi ispuštamo soju na onaj veći otvor na koji i sipamo u bure.

Dr.Gruja
16-01-12, 20:03
To je to stim da mi ispuštamo soju na onaj veći otvor na koji i sipamo u bure.

Takvo je i moje i ja ispuštam na otvor za sipanje, moje bure je od 200l.
Ja mislim da je i Minđušarovo od 200l samo je pogrešno napisao ^-^

mindjušar
16-01-12, 20:11
ne,100l,još dok je radio NOVOPAK u NS,pre 10god sam dao 30eura za bure

sale ratar
16-01-12, 20:32
Ja imam napravljeno od 200l i zovem ga suzana .

vojvođanin
16-01-12, 20:38
Da li je neko kupovao seme na Institutu. I koja je cena?

cicimoric
16-01-12, 21:23

hahhaahah i nasa mesalica se zove Suzana Lkl{{

marko22
16-01-12, 23:35

hahhaahah i nasa mesalica se zove Suzana Lkl{{
Vas dvojica ste primer emancipacije i rodne ravnopravnsoti. Lkl{{

MOMOSARIC
16-01-12, 23:46
Šta vam je kakvo poredjenje prinosa pa ne služi to za povećanje prinosa ^-^ .

Shale
16-01-12, 23:51
Da li je neko kupovao seme na Institutu. I koja je cena?

ja sam bio da pitam i rekli su mu da će se cena semenske robe znati posle 1. februara...

grunt
23-01-12, 18:04
Ljudi da li ste na nekim njivama pred setvu soje prskali totalom sacekali da on odradi zatim setvospremac i sejanje,ako ste to radili kad bi trebalo podrljati i kad prskati,odnosno dali ta mera moze da steti soji?

milos bota
23-01-12, 19:29
Jasam radio na par njiva tako što rano poravnam njivu i nediram ,posejem i 3-4 dana posle setve prskam totalom, ali sejem sa majom koja ima diskosne ulagače a može i sa oltovom mehaničkom i ona ide dobro u zemlju mislim da obična nodetka to nebi mogla,a kada oprskaš totalom i posevospremačiš koda i nisi prsko totalom nema efekta

Srdjan Žorž
23-01-12, 19:47
Total ne deluje na "gmo'tako da se neboj.>:({

grunt
23-01-12, 20:14
Niste razumeli!ja hocu da rano podrljam(poravnam)i pustim korove da krenu zatim prskam totalom kad total odradi posle 10ak dana setvospremac i sejanje dali je to neko radio?

branko
23-01-12, 20:19
Pa lepo je milos bota odgovorio.
Prskanje totalom u to vreme kad ti hoćeš nema efekta, jer tad ima malo niklih korova.
Dakle, ili izbaciš prskanje totalom, ili izbaciš setvospramiranje pre setve.

malaksalo
23-01-12, 21:03
@grunt.Moze i tako kako si zamislio samo sto di setvu morao da pomeris tamo negde za 15 maj.Naj bolje ti je posle setve da poprskas ili jos bolje da nabavis gmo tu mozes da prskas kad hoces.

grunt
23-01-12, 21:04
Npr poravnam pocetkom marta pa korovi moraju nici do pocetka aprila oprskam 5, 6(ili 10 aprila) i setvospremiram i sejem oko 18, 20 aprila za tih 10 ,12 dana mora total delovati pa koliko toliko vise od 70%.GMO nego stahttp://poljoinfo.com/images/smilies/undecided.gif

O nama (http://www.vet-kalinova.hr/)

3.1.prije pripreme za sjetvu kukuruza, suncokreta, šećerne repe i krumpira, za suzbijanje;
- jednogodišnjih travnih i širokolisnih korova, kada su visine 5-10 cm (travni korovi visine najmanje 5 cm, a širokolisni s razvijena najmanje 2 para listova), u količini 1,5-2 l/ha (15-20 ml na 100 m2),
- pirike (Agropvron repens), kada je visine 10-25 cm, u količini 2-3l/ha (20-30 ml na 100 m2),
- poljskog osjaka (Cirsium arvense), u razvojnom stadiju pune rozete (15-25 cm visine) u količini 3-4 l/ha (30-40 ml na 1000 m2). Obrada tla i sjetva mogu se obaviti 5 dana nakon primjene sredstva. Ne koristiti sredstvo prije sjetve šećerne repe.
3.2. primjena nakon žetve na strništima, te nakon berbe povrća, za suzbijanje:delovati pa koliko toliko vise od 70%.GMO nego sta:-\

Dr.Gruja
23-01-12, 23:13
Da se malo podsetimo nije tako daleko setva:

Mesto soje u plodoredu

Strnine su cesto predusev soji u nasim uslovima, rano napustaju zemljiste, zetveni ostaci se mogu izneti ili dobro usitniti, a ljustenjem ili tanjiranjem strnjike unistavaju se korovi. Sve to omogucava blagovremenu i kvalitetnu osnovnu obradu i cini strnine dobrim predusevom za soju.
Kukuruz je nepovoljan predusev za soju ukoliko se ukoliko se kukuruzovina dobro usitni izaore. Ogranicavajuci faktor mogu biti herbicidi na bazi triazina zbog rezidualnog dejstva.
O vrednosti secerne repe kao preduseva za soju postoje razlicita misljenja. U intezivnoj proizvodnji secerna repa je dobar predusev za vecinu ratarskih biljaka. Medjutim, visegodisnji nedostatak padavina, smanjena upotreba stajnjaka u zemljistu cija je biogenost znacajno smanjena, obrada i djubrenje za secernu repu nemaju odgovarajuci uticaj na naredni usev.
Suncokret i uljana repica su vrlo rizicni predusevi za soju zbog zajednickih bolesti. Soju ne treba gajiti u monokulturi, ni posle drugih leguminoza. Bolesti, kontrola korova, bolje iskoriscavanje zemljista i bolji prinos su razlozi zasto soji treba pazljivo odabrati mesto u plodoredu.
Soja kao leguminoza popravlja strukturu zemljista i obogacuje ga azotom. Ako se u zemljistu ne nalaze velike kolicine azota, a kvrzice na korenu su dobro formirane, 60 do 70 % azota potrebnog za formiranje biomase usvaja se iz atmosfere.

nikola indjija
23-01-12, 23:44
Koje se sorte soje najvise granaju,ja je sejem na 70cm razmaka pa mislim da to ima uticaja i posle na prinos

Bubu
24-01-12, 00:28
Mi smo samo u 2010. igrom slucaja imali psenicu kao predusev za soju, inace je to kukuruz. Nisam primetio nikakve razlike u prinosu.

topalovic
24-01-12, 06:10
Koje se sorte soje najvise granaju,ja je sejem na 70cm razmaka pa mislim da to ima uticaja i posle na prinos
Galeb se dobro grana...

grunt
24-01-12, 11:52
Obrada tla i sjetva mogu se obaviti 5 dana nakon primjene sredstva.Ovo pise za Total sta mislite o mojoj ideji?sa predhodnog posta.

sale ratar
24-01-12, 21:04
Grunt ako već seješ 18-20 aprila pripremi zemlju za setvu što ranije (može i početkom aprila da bi što više trave izašlo) pa posej i sačekaj pred nicanje soje i onda raspali totalom tu završavaš sa većim delom korova.Posle nicanja soje kad bude imala 1-3 troliske radiš korekciju (to znaš).Posledica se neboj jer se total brzo razlaže bitno je da gajeni usev nije izašao ili počinje da izlazi.

grunt
24-01-12, 21:25
E puno ti hvala kolega tacno si shvatio sta sam hteo da pitam>:({a sta mislis da uradim ovako zatvorim vlagu polovinom februara i negde pocetkom aprila oprskam totalom to sto je izaslo,posle desetak dana setvospremac i sejanje?

Steco
24-01-12, 22:07
Ja mislim da nema smisla jer šta će da ostane posle setvospremača.Sale je u pravu .

grunt
24-01-12, 23:01
Pa od korova nece nista to i jeste poenta

vitezbb
25-01-12, 15:22
Prvi put sejem soju pa bih imao jedno pitanje uradio sam analizu zemlje jesenas i ukupan azot mi je 0.258%.Pod oranje sam bacio 100kg/jutru 3*15 pa sada imam sledeću dilemu:da li je potrebno da još pre setve bacim 100kg/jutru an-a?Ovo pitam zbog bojaznosti da ne bude previše azota u zemlji pa da ne dođe do stvaranja kvržica na korenu.Inače bih sejao sortu Savu.Unapred zahvalan na odgovoru.

Srdjan Žorž
25-01-12, 18:09
Ja tu nista ne bi dodavao ima tu dovoljno azota.A i ona ce stvoriti nesto.

sale ratar
25-01-12, 20:04
E puno ti hvala kolega tacno si shvatio sta sam hteo da pitam>:({a sta mislis da uradim ovako zatvorim vlagu polovinom februara i negde pocetkom aprila oprskam totalom to sto je izaslo,posle desetak dana setvospremac i sejanje?

Grunt to može da bude dobro ako bude toplog vremena da bi isprovocirao što više klijanaca korova pošto i korov traži toplu zemlju (neki manje neki više) kao i gajeni usev.U tom periodu kad planiraš da prskaš nećeš imati potrebe za punom dozom totala pošto će se korov nalaziti u fazi nicanja i kotiledona pa sa 2l po kj to može uspešno da se odradi.Ako imaš palamide (boce) ili neke teže korove onda idi sa 3l. po kj.

grunt
25-01-12, 20:15
Znas zasto pitam ja sam to radio prosle godine na nekih pola kj,ostalo mi od jeseni nisam uzorao drugi put nisam stigao a cale podrljao odmah posle prvog oranja,kad je doslo prolece ja nisam hteo da orem a na njivi livada,i ja oprskam totalom i posle desetak dana sve izgorelo presao sa spremacem i posejao soju bila je ko bog.Posto sam prskao u split aplikaciji tu njivu sam oprskao samo sa pola doze nije bilo potrebe prskati drugi put dvaput ospartao i tu sam imao naj bolju i najcistiju soju.Hteo sam da vidim dali je to jos neko radio>:({

sale ratar
26-01-12, 20:18
Grunt ja sam radio u split aplikaciji samo njive (arende) koje su jako zakorovljene i tako bi svi trebali da radimo sve parcele ali ljudi izbegavaju ovu meru zbog cene koštanja i zbog duplog trovanja sebe a inače korov je najlakše uništiti u fazi nicanja i kotiledona ponaročito ako na parceli ima korova poput ambrozije, čičak, divlja paprika,pepeljuga....Ove korove ako nesuzbiješ i ranom porastu posle je kasno.Ja planiram od ove godine da ozbiljnije primanjujem split aplikaciju pošto tu može da se uštedi na hemiji a samim tim i usev lakše podnosi tretman ponaročito soja koja je podložna stresnim situacijama.Uzmi samo primer repe.

branko
26-01-12, 20:30
Grunt ako već seješ 18-20 aprila pripremi zemlju za setvu što ranije (može i početkom aprila da bi što više trave izašlo) pa posej i sačekaj pred nicanje soje i onda raspali totalom tu završavaš sa većim delom korova.Posle nicanja soje kad bude imala 1-3 troliske radiš korekciju (to znaš).Posledica se neboj jer se total brzo razlaže bitno je da gajeni usev nije izašao ili počinje da izlazi.

Pre par godina sam jednu parcelu soje prskao totalom zbog velikog napada palamide neposredno pre samog nicanja. Neke su biljke čak već i zemlju pridizale, ali ni na njima nije bilo oštećenja.

grunt
26-01-12, 21:16
Branko nisam te bas naj bolje razumeo jel si mislio na soju(biljke)?Inace uvek soju radim u split aplikaciji na svim njivama.

branko
26-01-12, 21:51
Ne, nego sam zemlju rano spremio, pa je već tokom setve soje bilo dosta nikle palamide. Hteo sam da oprskam totalom nakon setve, međutim desilo se da je par dana padala kiša, pa sam sa prskanjem malo zakasnio, tako da sam prskanje totalom obavio kad su pojedine biljčice već pridizale zemlju, tj počele da niču.
Total soji nije smetao a palamidu je spržio.

sale ratar
26-01-12, 22:05
Pre par godina sam jednu parcelu soje prskao totalom zbog velikog napada palamide neposredno pre samog nicanja. Neke su biljke čak već i zemlju pridizale, ali ni na njima nije bilo oštećenja.

Branko to sam i ja radio i nije bilo problema bitno je da se usev nevidi golim okom.

grunt
26-01-12, 22:08
J a imam pozitivno iskustvo sa tom semom koju sam naveo gore u postu to cu ove godine da uradim na celoj povrsini za soju,bas iz tog razloga kise i ne mogucnosti ulaska u njivu,odradi total svoje kazu neki zastitari i proizvodjaci totala da moze da se seje nakon 5 dana od prskanja ja cu ostaviti 10 i setvospremac pa sejanje ja mislim da cu biti u prednosti u odnosu na korove dacu soji vremena da stvori troliske i posle korekcijaLkl{{

kristal
27-01-12, 20:23
Ja sam isto radio totalom sojiste,ali na taj nacin kako@Branko kaze znaci uradim pre setve njivu provociram korove da sto pre niknu i posejem soju .Sacekam zadnji momenat i onda prskam totalom i dobijem bum efekt.Prvo total pa spremac i setva po meni je bolja prthodna varijanta zato sto korovi imaju duze vremena za nicanje>:({

grunt
27-01-12, 22:01
Da u pravu si bolja je varijanta,ali i rizik veci!

mijat
28-01-12, 17:32
Prosle godine sam prvi put sejao soju, sorta Balkan. Soja je bila dobra, na pojedinim mestima na parceli i do 1.3-1.5m visoka ali je uhvatila susa pa je dosta podbacila samo 1.7t/ha, inace najveci prinos u selu je bio malo preko 2t/ha. Ove godine pored Balkana nameravam da probam Savu, kakva su vasa iskustva sa njom, kakva je u odnosu na Balkan, da li bolje trpi susu, kakav je prinos u odnosu na njega sa istom agrotehnikom?

Koju bi mi jos sortu preporucili, kraj brdski zemljiste srednje plodno? Kakva su vasa iskustva sa Vojvodjankom i Valjevkom u odnosu na Balkan?

kanalas robert
28-01-12, 17:44
Ja ti preporucujem najpre Fortunu pa posle Valjevka ili Galina,malo su ranije sorte ali daju solidne rezultate u svim regionima

grunt
29-01-12, 10:19
Ja imam oko 5kj zemlje relativno brdovit teren ali je u sto mi kazemo doljaci kotlini tu mi redovno bude naj bolja soja sejem balkan,zato sto se jako dugo zadrzava rosa a soji to prija u susnim godinama

istrazivac
31-01-12, 12:24
Kod mene 2009.godine prosek bio 2,8 t/jutru 2010. godine prosek bio 2,8 t/jutru, a 2011. godine prosek bio 2,2 t/jutru. I koje si seme koristio?

DusanA
31-01-12, 14:49
Treba mi pomoc, savet. U planu mi je da posejem oko 15-20kj soje. Predusev je bio kukuruz. Od vestaka je bacena urea u prolece 2011. po 170kg po kj. Njive su uzorane i cekaju prolece. Koje djubrivo koristiti i da li uopste i koristiti djubrivo na prolece ?

mica967
31-01-12, 15:07
Ja ću ići sa 70 kg/ kj AN-a da ima za početni porast.

DusanA
31-01-12, 15:10
Mislis, pre setve ili kada nikne ?

vojvođanin
31-01-12, 15:24
I kod mene je bio kukuruz lane, izvučen ovčiji stajnjak (oko 20 tona) na dva jutra.Treba li soji još nešto?

branko
31-01-12, 17:41
I to joj je previše. Samo nemoj na hemiji štedeti, inače ćeš imati velikih problema.

mica967
31-01-12, 22:39
Mislis, pre setve ili kada nikne ?Pre setve.

bojcetic
31-01-12, 22:45
@DusanA
Pre setve, i posle samo prati korove da procenis pravo vreme za prskanje.

DusanA
01-02-12, 16:22
Kaze mi drug da ce on da baci pre setve od 100 - 150 kg/kj npk 15/15/15.

sale ratar
01-02-12, 18:08
Dušane ja samo ujesen zaorem NPK i to joj je sve a ti ako hoćeš da baciš NPK gledaj da to što pre odradiš (čim vreme dozvoli).Azotnu prihranu nemoraš koristiti.

DusanA
06-02-12, 11:00
Da li neko zna sta znaci inkorporacija zemljista ?

mladen87
06-02-12, 11:09
prskanje hemijom i odmah zatim prelazak setvospremacem da se izmesa zemlja i hemija!

branislav022
07-02-12, 15:05
2009 i 2010 imao sam posejan Gorstak. Sejao sam Rubin, Triumf i Savu 2011.

sale ratar
07-02-12, 15:11
Branislave kako si zadovoljan sa rubinom i kakvi su prinosi.

zcurcic
07-02-12, 15:18
Još jedna odlika Rubina je tehnološki kvalitet. Ima veći sadržaj proteina u odnosu na druge sorte. Ako sami pravite stočnu hranu, topla preporuka Rubin.

mladen87
07-02-12, 15:21
2009 i 2010 imao sam posejan Gorstak. Sejao sam Rubin, Triumf i Savu 2011.
koja ti se sorta najbolje pokazala?

branislav022
07-02-12, 15:31
Gorstak necu vise sejati zato sto hoce da polegne a i kasnija je sorta. Rubin, Triumf i Sava ove godine su bili podjednaki. U pitanju su nijanse, a prosek je bio 2,2 t/jutru.

istrazivac
13-02-12, 11:54
A sto se tice djubriva,dali si bacao i sta?

branislav022
14-02-12, 10:50
Po analizi zemljista u jesen zaorano 8-16-24 260 kg/ha.

Shale
14-02-12, 18:05
Ja ove godine sejem nepuna 3 kj tj. jedna njiva je 1 kj tačno, a druga 1 ha tačno... Na ovu prvu je zaorano 100 kg npk 15:15:15 u jesen, a na ovu drugu je planirano da se baci 100 kg uree... Sortu koju planiram da sejem je Balkan, jel je se on kod nas najviše seje, iako se soja generalno malo seje...

branko
14-02-12, 18:25
A jel ima Balkan u prodaji? Danas su na predavanju koje je organizovao PSS SM rečeno da se Balkan povlači iz prodaje.

Shale
14-02-12, 19:35
Pravo da ti kažem nemam pojma, planiram da idem od nedelje na institut pa ću videti... Ako nebude Balkana, možda uzmem Trijumf, jer po čitanjima na forumu on se najbolje pokazao kod nekih proizvođača...

mindjušar
14-02-12, 19:42
A jel ima Balkan u prodaji? Danas su na predavanju koje je organizovao PSS SM rečeno da se Balkan povlači iz prodaje.

Ako ne ove,sledeće godine će ga povući,Viktorija je naslednik,možda i jeste rodnija,ali se rasipa strašno

grunt
14-02-12, 19:44
Znaci balkan iz ambara :lol: imam pun ambar tako da nema jeda,viktorija ce da se zapati.

mindjušar
14-02-12, 20:26
Viktorija se otvara dosta,imao je moj brat,pa nikad više neće sejati

sale ratar
14-02-12, 20:46
Probajte savu ona je zamena za balkan a viktorija se jako lupala prošle godine i sitnija je od balkana.Inače sava kod mene i u sušnoj i u kišnoj godini dala dobre dobre rezultate a stiže kao i balkan i ne osipa se kao balkan sobzirom da je krupno zrno (izuzetna sorta za moj pojam i naš teren).

mindjušar
14-02-12, 20:49
Probajte savu ona je zamena za balkan a viktorija se jako lupala prošle godine i sitnija je od balkana.Inače sava kod mene i u sušnoj i u kišnoj godini dala dobre dobre rezultate a stiže kao i balkan i ne osipa se kao balkan sobzirom da je krupno zrno (izuzetna sorta za moj pojam i naš teren).

Kakvi su to dobri rezultati,sa kakvom agrotehnikom,i na kojoj površini,može i na pp
Krupnoća zrna je odlučna samo ako je prinos veći,inače neide na reviju,i valjevka je sitnija ali je IIMA

sale ratar
14-02-12, 21:11
Prosek na 20-25 kj koliko sejem pod savom kod mene u zadnje 2 godine je 2400-2500kg po kj a od đubrenja ujesen zaorem 150kg 15-15-15 po kj a predusev je uglavnom kukuruz, setva na sedamdeset red od reda ,prskanje od korova plus dva špartanja a inače radim i usluge ljudima pa i kod njih je rezultat sličan uzavisnosti od korišćenja đubriva 2000-2500kg po kj.Što se tiče krupnoće zrna tu se ističe što je zrno krupno okruglo i ujednačeno.Mana (kolko je mana) stablo joj je malo deblje.

Bubu
14-02-12, 21:17
@sale ratar

Na koji razmak u redu sejes soju?

mindjušar
14-02-12, 21:18
sale ratar,a koliko seješ po kj,jer sam i ja naručio

sale ratar
14-02-12, 21:27
Na 3-3,3cm zrno od zrna, znači na hektar 400000-420000 biljaka što mu dođe oko 50kg po jutru pošto je krupna a inače znate da se prva grupa zrenja seje oko 450000 biljaka po hektaru i to treba poštovati.

srdjan7
15-02-12, 13:07
Koliko znam,Sava je zamena Balkana...ovako je to izgldealo prosle godine kod nas,a kad vidim kako su izgledale parcele za semensku,da sednes i places-od svake moguce trave,preko zemlje do srafova.ipak mi je draze domace seme...http://i42.tinypic.com/ziwy6h.jpg

talianu
15-02-12, 13:29
Srđane na koji razmak su redovi?
Ja uglavnom sejem balkan ali što je ženin deda kupio seme nekih davnih godina.Zadovoljan sam ali bi malo da promenim.
Izbor je pao na Savu . Dajte još neki predlog samo da nije gorštak .

srdjan7
15-02-12, 13:47
Redovi su na 70.balkan vrsemo kada je jos poluzelen i tada daje perfektne rezultate,znaci vlaga 15-16.sa savom smo jako zadovoljni,kao i sa venerom i valjevkom.

mindjušar
15-02-12, 13:47
Ovo je na 70 ja bih rekao

talianu
15-02-12, 16:45
Ja sam ove godine sejao nešto na 70 a nešto sa žitnom dvoredno.Nije bilo neke razlike u prinosu malko bolja na 70 ali mislim da je to zbog ujednačenog nicanja više .
Ove godine nabavio još jednu bateriju pa sejem na 50 cm,kod nas u selu se već odomaćila setva na 45-50 i ako ljudi ne lažu bolji je prinos.
Moje zapažanje je da soja mnogo bolje zatvori površinu pa samim tim i manje je napredovanje korova,malo je problem za špartanje ali bar kod nas ta operacija polako odlazi u istoriju.

Peet
19-02-12, 01:49
Ja sam ove godine sejao nešto na 70 a nešto sa žitnom dvoredno.Nije bilo neke razlike u prinosu malko bolja na 70 ali mislim da je to zbog ujednačenog nicanja više .
Ove godine nabavio još jednu bateriju pa sejem na 50 cm,kod nas u selu se već odomaćila setva na 45-50 i ako ljudi ne lažu bolji je prinos.
Moje zapažanje je da soja mnogo bolje zatvori površinu pa samim tim i manje je napredovanje korova,malo je problem za špartanje ali bar kod nas ta operacija polako odlazi u istoriju.

Bices mnogo zadovoljniji sa setvom na 50 cm sigurno.

Dali neko zna jel imaju trenutno Trijumfa i Rubina u institutu NS za prodaju. Ove god. sam resio definitivno da probam ove sorte pa makar i samo na 2kj.
Ako znate br. telefona maloprodaje ili neki drugi mozete i na pp.

dukej
19-02-12, 02:59
@ Sale ratar

Kakva su ti iskustva sa Idilom? Ovo društvo oko mene je jako hvali, tako da sam rešio da uzmem 200kg od brata (taman za 4kj) i probam je. Inače, i moja iskustva sa Savom su odlična, i prošle i pretprošle godine je bila odlična, u proseku bolja od Selsema. Jedina mana joj je (za mene) što joj slama nije toliko kalorična (za grejanje) kao Selsem sorte...

talianu
19-02-12, 09:43
Peet, ići ću ja da kupim ako ima samo da mi majstor završi kamionet pa ti mogu doneti .
Imaš broj na sajtu.

milankos
19-02-12, 10:35
Можда ће некоме користити ...

http://www.polj.savetodavstvo.vojvodina.gov.rs/sadrzajd/rezultati-makroogleda-soje-na-oglednim-poljima-poljoprivrednih-stru%C4%8Dnih-slu%C5%BEbi-apv-u-2011-g

branko
19-02-12, 11:00
Ostalo mi je 50kg semena soje Galeb od prošle godine, pa ne znam da li je to seme dobro posejati ove godine?
Koliko se smanji klijavost semena?

mindjušar
19-02-12, 11:03
do 99% može da se smanji

branko
19-02-12, 11:24
Šta to znači? Da ipak to ostavim za stočnu hranu i kupim novo seme?

srdjan7
19-02-12, 11:26
Ja sam prosle godine sejao nekoj starijoj zeni soju,i nije imala za svu povrsinu,falilo za oko pola lanca-kaze ima neko seme kuci jos...kada smo dosli,na deklaraciji je pisalo da je 2008 godine pakovano...bilo je i pojedenog od miseva-preko volje strpam to u sejacicu i posejem.rezultat-nicanje,napredak i rod na oko se nije razlikovao prema semenu od te godine.

North ARMY
19-02-12, 11:28
Sortna semena mozete sejati bez problema sa njive,samo ih pustite kroz selektor malo.

rasa02
19-02-12, 11:29
Branko,možeš i sam ispitati klijavost tog semena što ti je ostalo od prošle godine.

Dr.Gruja
19-02-12, 12:48
Branko ja sam lane posejao oko 20 kj. svog semena soje balkan selektirao sam ga i bila mi je klijavost bolja nego kod kupovnog semena soje, a što se tiče i prinosa nije bilo nikakve razlike.

mindjušar
19-02-12, 13:04
Kako sam ja shvatio Brankovu problematiku,da mu je ostalo 50kg soje od prošlogodišnje setve,takvu sam imao i ja dilemu pre par godina,pa sam posejao 50zrna u žardinjeru i stavio u prozor,iznad radijatora,pa je niklo neverovatno 2 biljke,a moglo bi se reći nijedna normalna,tako da se ja nebi upustio u takav rizik da posejem takvo i slično seme

cicimoric
19-02-12, 13:23
Ostalo mi je 50kg semena soje Galeb od prošle godine, pa ne znam da li je to seme dobro posejati ove godine?

pa zar je toliki problem posejati 100 zrna soje i isprobati klijavost?

sale ratar
19-02-12, 17:37

Branko ni pod tačku razno nemoj sejati staro seme soje, ovo ti govorim iz iskustva pošto sam sejao ljudima uslužno nekoliko puta i uvek je bilo problema sa nicanjem(50% manje nicanje). Evo primer, čoveku posejem 5kj soje od toga 3 džaka staro seme i 2 novog, ovo gde je bilo staro seme nije niklo pola (retko) a ovo sa novim super, tačno u red se ocrtalo dokle je staro a dokle novo.

branko
19-02-12, 18:23
Hvala na savetima. Znači staro seme najbolje da preradim u griz.

sale ratar
19-02-12, 18:38
@ Sale ratar

Kakva su ti iskustva sa Idilom? Ovo društvo oko mene je jako hvali, tako da sam rešio da uzmem 200kg od brata (taman za 4kj) i probam je. Inače, i moja iskustva sa Savom su odlična, i prošle i pretprošle godine je bila odlična, u proseku bolja od Selsema. Jedina mana joj je (za mene) što joj slama nije toliko kalorična (za grejanje) kao Selsem sorte...

Dukej, Idile sam imao prošle godine samo 16 redi na duž (20 redi kj) dobio džak semena od kolege i posejem da joj uhvatim seme.Jedna odlična sorta što se tiče prinosa i opšteg izgleda biljke tokom vegetacije,inače druga grupa zrenja, dobro podnosi sušu, izgled biljke u vršidbi svetlo žute (kao balkan), dosta dobro stoji (u odnosu na savu koja hoće da polegne ko tepih),zrno svetle boje (kao balkan), donji spratovi izuzetno krupno a gornji srednje krupno zrno jajastog oblika (50-50%).Nažalost nisam je ostavio za seme pošto se jako lupala prilikom vršidbe(oko 50% jako se razočarao kad sam video toliki lom) iako sam je ovro sa 15,2% vlage (inače su se sve sorte manje više lupale sezone 2011) a što se tiče prinosa na tih 16 redi je 2100kg što mu dođe 2600kg po kj.Inače žao mi što nisam ostavio za seme pošto sam je zadnju ovro i predao pa nisam ni znao dok je nisam izmerio koliki je prinos.Inače mana po meni (kolko je mana) što joj je zrno nejednako i što se jako lupala zbog te njene krupnoće (mada je ova godina posebna priča što se tiče vršidbe soje) što neznači da će se dogodine lupati prilikom vršidbe.Ako nađem seme negde sejaću je ako ne onda ću na institutu uzeti rubin a sava znači po meni vodeća sorta (najzastupljenija kod mene).

Bubu
19-02-12, 18:47
Ja ne sejem 'staro' seme soje jer sam cuo dosta negativnih iskustava.

Peet
19-02-12, 21:24
Ili ja ne razumem o cemu pricate ili je nesto sasvim drugo u pitanju. Pa ljudi soja nije hibrid, ja od 2000 god nisam ni jedno zrno uzeo iz zadruge, svake god. od svoje soje ostavljam za seme i stalno tako u krug vec 11 god. Nikakav problem sa nicanjem nisam imao zbog semena osim kad nije bilo dovoljno padavina a soju sam posejao sa zitnom sejalicom. Ako na prolece imam viska semena to bez ikakvih problema sejem naredne godine. Bitno je samo da ne bude tretirano nitraginom. Sortu koju sejem je Balkan.

Matic
19-02-12, 21:33
Sve zavisi u kakvim se uslovima čuva seme.Ako je u vlažnim prostorijama normalno da neće valjati.

Peet
19-02-12, 21:41
Sve zavisi u kakvim se uslovima čuva seme.Ako je u vlažnim prostorijama normalno da neće valjati.

To se podrazumeva.

mladen87
20-02-12, 13:33
jel se zna cena semenske soje na institutu?

grunt
20-02-12, 18:59
Da i ja sejem svoje seme i nije bilo problema nikad odnesem da se pusti kroz selektor i sejem u pitanju je Balkan inace preko godine stoji u rinfuzi u ambaru na 100%suvom.

Shale
21-02-12, 00:02
Zna se cena semenske soje, 66 din/kg (cena ista kao i prošle godine) stim da je trenutno nemaju u prodaji, kako mi je rekla ona žena danas tamo imaće od ponedeljka...

I da, sve sorte koje su imali prošle godine imaju i ove godine u ponudi, uključujući i Balkan...

vojvođanin
23-02-12, 12:00
http://www.nsseme.com/contact/?opt=soy&cat=contact&lang=sr

spasoje
23-02-12, 12:36
Oni ovde pod pojmom staro seme podrazumevaju sojo od dve godine a ne onu koja je vrsena prošle jeseni , to je valda novo seme . Tako sam ja shvatio . Jer svako seme preko zime izgubi malo klijavosti a ako ostane još jednmu zimu onda izgubi i do 30% a ako ostane jos jednu izgubi i do 70% itd i todase čuva u adekvatnom prostoru .

Peet
23-02-12, 18:09
Oni ovde pod pojmom staro seme podrazumevaju sojo od dve godine a ne onu koja je vrsena prošle jeseni , to je valda novo seme . Tako sam ja shvatio . Jer svako seme preko zime izgubi malo klijavosti a ako ostane još jednmu zimu onda izgubi i do 30% a ako ostane jos jednu izgubi i do 70% itd i todase čuva u adekvatnom prostoru .
Sto ne mora da znaci. Ako nije bila izlozena vlagi.

MOMOSARIC
26-02-12, 12:01
Jel neko radio soju postrno , poslije pšenice , naravno sa navodnjavanjem , jel ima šanse. (Ako ne stigne bar će biti dobro zeleno djubrenje)

Spajki
26-02-12, 17:34
Kod nas PIK Becej to radi ali sa intenzivnim navodnjavanjem i to posle graska koji dospeva pre jecma i psenice.

soul fly
27-02-12, 15:04
pred oranje baceno 100kg map-a, sta baciti pred setvu i koliko?

mindjušar
27-02-12, 21:27
JEDNO jare na ražanj pa da nas zoveš,eto još toliko predsetveno

dosta je MAP,ništa više netreba

mickey
29-02-12, 17:31
Veliki pozdrav od novog clana za sve. Hteo sam da pitam za par informacija u vezi setve soje posto sam se odlucio na to za ovu godinu. Na oko 1h i 30ari bi posejao soju pa sam pred zimsko oranje izvukao i razbacio stajsko djubre,sem jedne parcele od oko 45ari,a za nju sam planirao AN da bacim,jel to ok i koliko ga baciti? I koliko sam citao o soji po forumu mislim da cu se odluciti za Savu!

branko
29-02-12, 20:19
Samo spremi dosta para za hemiju i blagovremeno je primeni, inače ćeš imati zanimljiv sport ručnog čišćenja korova u soji.

Peet
01-03-12, 00:38
Uslov za brzo skontanje u zastitu bilja je bacati stajsko djubrivo a potom soju sejati. Tako da sto Branko rece spremi se da u par navrata dobro isprskas ako ti nije do cupanja preko cele godine.

mickey
01-03-12, 20:35
ma kakvo cupanje i ciscenje rucno,nema od tog posla nista. nego citam po forumu da se ljudi odlucuju da nakon setve isprskaju totalom,jel to ok?

mindjušar
01-03-12, 20:41
Jeste OK,ali gde semena ima na stotinehiljada i rizoma na izvoz,to neće rešiti probleme ni pola,u takvoj situaciji samo fifika je spas

Peet
01-03-12, 20:42
Jeste to dobra stvar ali onda trebas pospremiti njivu za setvu sto ranije pa je onda ostaviti dok su korovi velicine 10-15 cm sejati kroz te korove pa nakon 2-3 dana isprskati totalom. Nakon nicanja sledi korekcije za sirokolisne korove do trece troliske pa zatim za sirak.

MOMOSARIC
01-03-12, 21:12
Ma samo se šalimo , nego Peet , ok ti je plan , ali prokleti korovi uvjek iznova niču , i šta ti znači da ih upoloviš , ma da ih desetkuješ na taj način opet ima dovoljno za nicanje i da ti zagorčaju život .

mindjušar
01-03-12, 21:12
Nemam čega da se plašim,imao sam je pre 5god,4puta sam prskao sa 6l/ha,pa zamislita kakva je bila njiva,i kakvu bi matematiku imao sa redovnom sojom da bude čista,otad nemam,ali za slične njive nema opcija B

pujol
02-03-12, 23:19
Drustvo hteo bih prvi put ove godine da zasejem soju na nekih 1 ha,e posto kod nas to niko ne seje i nemam kog da pitam,interesuje me sledece,pa kog ne mrzi neka mi odgovoriLkl{{.Seje se kukuruznom sejalicom to znam,kog datuma se seje?Koliko je kg semena potrebno za jedan ha,koje seme mogu odmah da upotrebljavam za tov junadi,a da ne mora da ide na preradu,.Djubrenje kolko i sta,isto tako i prskanje od korova cime i kad?Za zetvu cu da pitam kad dodje vreme za to,previse pitanje al to vam je;D}

mindjušar
03-03-12, 09:33
Seje se kad i kukuruz,seme ako kupuješ kupi 100kg za hektar,ako misliš da ćeš moći rasporediti možda je i 75kg dovoljno! što se sorte tiče za lanu sam siguran da preživarima nemora da se prži,ali to pitaj stočare,bolje znaju! Djubrenje ako je njiva u dobroj kondiciji netreba ništa,ako nije,po meni je trebalo da se zaore,ali ako imaš viška para ti baci! Što se prskanja tiče,da neidem u jako opširno,šta bude od trava i koliko,puno,srednje,malo?

ljakse
03-03-12, 13:04
Drustvo hteo bih prvi put ove godine da zasejem soju na nekih 1 ha,e posto kod nas to niko ne seje i nemam kog da pitam,interesuje me sledece,pa kog ne mrzi neka mi odgovoriLkl{{.Seje se kukuruznom sejalicom to znam,kog datuma se seje?Koliko je kg semena potrebno za jedan ha,koje seme mogu odmah da upotrebljavam za tov junadi,a da ne mora da ide na preradu,.Djubrenje kolko i sta,isto tako i prskanje od korova cime i kad?Za zetvu cu da pitam kad dodje vreme za to,previse pitanje al to vam je;D}Druže ja bi ti rado pomogao al neznam ništa o tvojoj sejalici za kukuruze(jel pneumatska?,koje je marke?),kod pneumatske moraš da menjaš ploče za soju,a takođe neznam ništa ni o tvom hektaru(jel đubrena dosad ili nije?,jel čista ili prljava?,šta imaš uglavnom od korova?itd.),prskanje protiv širokolisnatih korova se vrši do druge trolistke soje.Količina semena ti zavisi od krupnoće semena i koliko hoćeš razmak u redu.Ali od prilike ti treba 70-80 kg/ha.I ja sam čuo kako ti već član mindjušar rekao za sortu Lanu,da može bez termičke obrade da se da stoki.Optimalni rok za setvu je isto kao i za kukuruze u tvom kraju.Soja se kombajnira septembar-oktobar,a nekad i krajem avgusta(kad je sušna godina).

pujol
03-03-12, 19:31
Druže ja bi ti rado pomogao al neznam ništa o tvojoj sejalici za kukuruze(jel pneumatska?,koje je marke?),kod pneumatske moraš da menjaš ploče za soju,a takođe neznam ništa ni o tvom hektaru(jel đubrena dosad ili nije?,jel čista ili prljava?,šta imaš uglavnom od korova?itd.),prskanje protiv širokolisnatih korova se vrši do druge trolistke soje.Količina semena ti zavisi od krupnoće semena i koliko hoćeš razmak u redu.Ali od prilike ti treba 70-80 kg/ha.I ja sam čuo kako ti već član mindjušar rekao za sortu Lanu,da može bez termičke obrade da se da stoki.Optimalni rok za setvu je isto kao i za kukuruze u tvom kraju.Soja se kombajnira septembar-oktobar,a nekad i krajem avgusta(kad je sušna godina).
Sejao bi je mahanickom olt sejalicom na 70 cm u redu,njiva nije djubrena jer sam je kasno uzeo u zakup pa sam je samo izorao pa ne znam sta da bacim,a od korova ne znam sta ima jer je prvu put radim znam samo da je pre toga bila psenica.Zanima me jer soju mogu da isprskam zemljisnim herbicidima kao i sto moze kukuruz i kojim?

kanalas robert
03-03-12, 19:33
Naravno pisano je vec koji su ti zemljisni herbicidi prelistaj malo ima vise resenja

sumar
05-03-12, 14:33
Kolega ja sam preprosle godine sejao lanu mehanickom sejalicom ali ti mogu reci da je vrlo tesko postici sklop zbog izuzetno guste setve sejana je na 40cm razmak da bi mogo nadoknaditi sklop ali uprkos mom zalaganju i dalje je sklop bio redak cak i duplo redji od optimalnog sejao sam 20a u istitutu su mi rekli da je optimalno 1kg/a ne secam se tacno koliko sam utrosio semena ali znam od jednog djakcica 20kg koliko sam kupio da mi je ostalo vise od polovine od djubriva smo koristili samo 70kg 16:16:16 pre setve znam da sam prskao nekim zemljisnim herbicidom nakon setve posle sam prskao tri puta murtonikom i koristio nesto protiv isekata.

Shale
06-03-12, 01:08
Juče sam bio na institutu da kupim seme soje Balkan, kad ono nema više sve rasprodato... ČPa sam se odlučio za Savu... Šta kažete za nju, kažu da je to poboljšani Balkan?

bojcetic
06-03-12, 01:13
@Shale
Sava je odlicna sorta, bez brige.

Shale
06-03-12, 01:16
Al nemogu da verujem da nema Balkana, a bilo je priče da se povlači iz prodaje... I mislim da više nemaju ni Rubina.

Peet
06-03-12, 15:46
Al nemogu da verujem da nema Balkana, a bilo je priče da se povlači iz prodaje... I mislim da više nemaju ni Rubina.
Shale nisi pitao za Triumf i Rubin jel imaju ili ne?

Deni
06-03-12, 16:20
@Peet

Evo tel broja distributivnog centra 021/48-98-280 pa pitaj, rade do 19 h

North ARMY
06-03-12, 16:27
Rubina nema JOS sad sam zvao.
U principu me samo on interesuje jer je lane najvise rodio,a i inace je koliko vidim pri vrhu i kod drugih ratara.

sale ratar
06-03-12, 20:31

Pre neki dan sam kupio nešto semena soje u distribucionom centru i onaj lik mi kaže da je propala prošlogodišnja proizvodnja balkana (loša klijavost) pa ga zato nema.Što se tiče save to ti je odlična sorta.

vojvođanin
06-03-12, 20:36
I ja sam zvao danas...kažu stiže Rubin prekosutra.

North ARMY
06-03-12, 20:56
Bane koja je cena po vrecici i koliko ima zrna-kila ?

vojvođanin
06-03-12, 21:08
Bane koja je cena po vrecici i koliko ima zrna-kila ?

Pakovanje od 25 i 50 kg. 66 dinara kg.Tako su mi rekli.

North ARMY
06-03-12, 21:15
Taman sam se resio bede(ostavio pare za 200kg mesavine) sad jos 100kg semenske treba calovati...
Samo da mi se na kraju isplati sav ulog. 8)

vojvođanin
06-03-12, 21:17
Moj brat ga je lane sejao (Rubin) i po onom zlu od vremena imao 25,5 meteri po jutru.....treba li bolje?

North ARMY
06-03-12, 21:23
Kod nas je malo vise bilo al po hektru,Rubin je svima bio najbolji.

markodjurdjevic
06-03-12, 23:25
Kakva je soja Gorstak, zna li ko?

dukej
07-03-12, 00:35
Kakva je soja Gorstak, zna li ko?

Kasna sorta, veoma visoko naraste, velik broj mahuna, sitnije zrno, kombajneri se žale da se teže vrše nego ostale sorte (ali ako nemaš kombajn i plaćaš vršidbu - onda ti je sve jedno), dobar prinos, slama odlična za loženje...

vojvođanin
07-03-12, 19:48
Stiglo seme Rubin, danas.Ko je zainteresovan neka požuri...kažu da ga nema mnogo.

mickey
10-03-12, 21:15
a jel korisna slama za ishranu neke stoke mozda,i sta vi radite sa njom inace?

mindjušar
10-03-12, 21:23
a jel korisna slama za ishranu neke stoke mozda,i sta vi radite sa njom inace?
Grejemo se na bale sojine slame

mickey
10-03-12, 21:39
cuo sam za te vece kotlove gde se stavlja po cela bala. znaci da je dobra za nesto bolje nebi je spaljivali,hvala puno

mladen87
11-03-12, 10:16
malopre zvao institut,rasprodat sav rubin,trijumf i sava!jel ima negde da se kupi seme trijumf ili rubin,treba mi 50kg da uhvatm seme?

North ARMY
11-03-12, 10:18
Ako i nadjes to ce biti po zadrugama 2 reprodukcija samo upakovano u NS vrece. Kako sam cuo da im je podbacio semenski Rubin pa ga zato nema ove godine u prodaji dovoljno.

mladen87
11-03-12, 10:21
Ako i nadjes to ce biti po zadrugama 2 reprodukcija samo upakovano u NS vrece.

ma znam,lopovska posla.....

sale ratar
16-03-12, 19:26
Danas mi jedan prijatelj priča da jedan od jačih poljoprivrednika u selu radio analizu klijavosti soje koju je sam ostavio za seme (sava i vojvođanka) i analiza mu kaže da sava ima lošu klijavost i da nije za setvu a vojvođanka je uredu.Ja moju sutra stavljam na analizu da nebi bilo presevanja.Preporučio bi svima koji su ostavili svoje seme da ga provere dok ima vremena.

Shale
16-03-12, 20:09
Da li je neko počeo setvu soje? Ja planiram sledeći vikend, ako vreme ostane ovaka...

mindjušar
16-03-12, 20:13
A ko može garantovati da je u slučaju deklarisanog semena i u vreći isto što i na deklaraciji piše,i na tarabi piše da je pi..a,ja sa svojim semenom nisam nikad imao problema,a sa deklarisanim jesam

talianu
16-03-12, 20:16
Da li je neko počeo setvu soje? Ja planiram sledeći vikend, ako vreme ostane ovaka...
Zemlja je hladna.Ja za jedno mesec dana ,loša iskustva sa rano posejanom sojom.

vitezbb
16-03-12, 20:25
ja planiram i soju i kukuruz sredinom one tamo nedelje 25.-26.jer najavljuju temperature do 1.aprila oko 18 stepeni a početak aprila u najavi su i neke veće kiše,ali otom potom.Konačnu odluku ću doneti sledeći vikend.

Shale
16-03-12, 20:32
Ja sam baš dobio preporuku od čoveka koji seje soju naveliko da je treba rano sejati, e sad videćemo još šta će biti do kraja... Al po mom mišljenju, ako nije rano za repu neverujem da će biti rano ni za soju...

MARČELO
16-03-12, 21:51
Danas mi jedan prijatelj priča da jedan od jačih poljoprivrednika u selu radio analizu klijavosti soje koju je sam ostavio za seme (sava i vojvođanka) i analiza mu kaže da sava ima lošu klijavost i da nije za setvu a vojvođanka je uredu.Ja moju sutra stavljam na analizu da nebi bilo presevanja.Preporučio bi svima koji su ostavili svoje seme da ga provere dok ima vremena.
Ja sam proveravo klijavost semena soje gorštak , ostavljeno od prošle godine i iselektrirana 98% je nikla ;D}

German hunting terrier | Jagdterrier