Soja 2012.g.

Koliki rod soje očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 6 6,5%
  • 0.5 t

    Glasovi: 5 5,4%
  • 1 t

    Glasovi: 26 28,0%
  • 2 t

    Glasovi: 37 39,8%
  • 3 t

    Glasovi: 12 12,9%
  • Više

    Glasovi: 7 7,5%

  • Ukupno glasača
    93
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja ove godine sejem nepuna 3 kj tj. jedna njiva je 1 kj tačno, a druga 1 ha tačno... Na ovu prvu je zaorano 100 kg npk 15:15:15 u jesen, a na ovu drugu je planirano da se baci 100 kg uree... Sortu koju planiram da sejem je Balkan, jel je se on kod nas najviše seje, iako se soja generalno malo seje...
 
A jel ima Balkan u prodaji? Danas su na predavanju koje je organizovao PSS SM rečeno da se Balkan povlači iz prodaje.
 
Pravo da ti kažem nemam pojma, planiram da idem od nedelje na institut pa ću videti... Ako nebude Balkana, možda uzmem Trijumf, jer po čitanjima na forumu on se najbolje pokazao kod nekih proizvođača...
 
Probajte savu ona je zamena za balkan a viktorija se jako lupala prošle godine i sitnija je od balkana.Inače sava kod mene i u sušnoj i u kišnoj godini dala dobre dobre rezultate a stiže kao i balkan i ne osipa se kao balkan sobzirom da je krupno zrno (izuzetna sorta za moj pojam i naš teren).
 
Probajte savu ona je zamena za balkan a viktorija se jako lupala prošle godine i sitnija je od balkana.Inače sava kod mene i u sušnoj i u kišnoj godini dala dobre dobre rezultate a stiže kao i balkan i ne osipa se kao balkan sobzirom da je krupno zrno (izuzetna sorta za moj pojam i naš teren).

Kakvi su to dobri rezultati,sa kakvom agrotehnikom,i na kojoj površini,može i na pp
Krupnoća zrna je odlučna samo ako je prinos veći,inače neide na reviju,i valjevka je sitnija ali je IIMA
 
Prosek na 20-25 kj koliko sejem pod savom kod mene u zadnje 2 godine je 2400-2500kg po kj a od đubrenja ujesen zaorem 150kg 15-15-15 po kj a predusev je uglavnom kukuruz, setva na sedamdeset red od reda ,prskanje od korova plus dva špartanja a inače radim i usluge ljudima pa i kod njih je rezultat sličan uzavisnosti od korišćenja đubriva 2000-2500kg po kj.Što se tiče krupnoće zrna tu se ističe što je zrno krupno okruglo i ujednačeno.Mana (kolko je mana) stablo joj je malo deblje.
 
Na 3-3,3cm zrno od zrna, znači na hektar 400000-420000 biljaka što mu dođe oko 50kg po jutru pošto je krupna a inače znate da se prva grupa zrenja seje oko 450000 biljaka po hektaru i to treba poštovati.
 
Koliko znam,Sava je zamena Balkana...ovako je to izgldealo prosle godine kod nas,a kad vidim kako su izgledale parcele za semensku,da sednes i places-od svake moguce trave,preko zemlje do srafova.ipak mi je draze domace seme...
ziwy6h.jpg
 
Srđane na koji razmak su redovi?
Ja uglavnom sejem balkan ali što je ženin deda kupio seme nekih davnih godina.Zadovoljan sam ali bi malo da promenim.
Izbor je pao na Savu . Dajte još neki predlog samo da nije gorštak .
 
Redovi su na 70.balkan vrsemo kada je jos poluzelen i tada daje perfektne rezultate,znaci vlaga 15-16.sa savom smo jako zadovoljni,kao i sa venerom i valjevkom.
 
Ja sam ove godine sejao nešto na 70 a nešto sa žitnom dvoredno.Nije bilo neke razlike u prinosu malko bolja na 70 ali mislim da je to zbog ujednačenog nicanja više .
Ove godine nabavio još jednu bateriju pa sejem na 50 cm,kod nas u selu se već odomaćila setva na 45-50 i ako ljudi ne lažu bolji je prinos.
Moje zapažanje je da soja mnogo bolje zatvori površinu pa samim tim i manje je napredovanje korova,malo je problem za špartanje ali bar kod nas ta operacija polako odlazi u istoriju.
 
Ja sam ove godine sejao nešto na 70 a nešto sa žitnom dvoredno.Nije bilo neke razlike u prinosu malko bolja na 70 ali mislim da je to zbog ujednačenog nicanja više .
Ove godine nabavio još jednu bateriju pa sejem na 50 cm,kod nas u selu se već odomaćila setva na 45-50 i ako ljudi ne lažu bolji je prinos.
Moje zapažanje je da soja mnogo bolje zatvori površinu pa samim tim i manje je napredovanje korova,malo je problem za špartanje ali bar kod nas ta operacija polako odlazi u istoriju.

Bices mnogo zadovoljniji sa setvom na 50 cm sigurno.

Dali neko zna jel imaju trenutno Trijumfa i Rubina u institutu NS za prodaju. Ove god. sam resio definitivno da probam ove sorte pa makar i samo na 2kj.
Ako znate br. telefona maloprodaje ili neki drugi mozete i na pp.
 
@ Sale ratar

Kakva su ti iskustva sa Idilom? Ovo društvo oko mene je jako hvali, tako da sam rešio da uzmem 200kg od brata (taman za 4kj) i probam je. Inače, i moja iskustva sa Savom su odlična, i prošle i pretprošle godine je bila odlična, u proseku bolja od Selsema. Jedina mana joj je (za mene) što joj slama nije toliko kalorična (za grejanje) kao Selsem sorte...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh