Soja 2012.g.

Koliki rod soje očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 6 6,5%
  • 0.5 t

    Glasovi: 5 5,4%
  • 1 t

    Glasovi: 26 28,0%
  • 2 t

    Glasovi: 37 39,8%
  • 3 t

    Glasovi: 12 12,9%
  • Više

    Glasovi: 7 7,5%

  • Ukupno glasača
    93
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Grunt ako već seješ 18-20 aprila pripremi zemlju za setvu što ranije (može i početkom aprila da bi što više trave izašlo) pa posej i sačekaj pred nicanje soje i onda raspali totalom tu završavaš sa većim delom korova.Posle nicanja soje kad bude imala 1-3 troliske radiš korekciju (to znaš).Posledica se neboj jer se total brzo razlaže bitno je da gajeni usev nije izašao ili počinje da izlazi.
 
E puno ti hvala kolega tacno si shvatio sta sam hteo da pitam:ppozdrav:a sta mislis da uradim ovako zatvorim vlagu polovinom februara i negde pocetkom aprila oprskam totalom to sto je izaslo,posle desetak dana setvospremac i sejanje?
 
Prvi put sejem soju pa bih imao jedno pitanje uradio sam analizu zemlje jesenas i ukupan azot mi je 0.258%.Pod oranje sam bacio 100kg/jutru 3*15 pa sada imam sledeću dilemu:da li je potrebno da još pre setve bacim 100kg/jutru an-a?Ovo pitam zbog bojaznosti da ne bude previše azota u zemlji pa da ne dođe do stvaranja kvržica na korenu.Inače bih sejao sortu Savu.Unapred zahvalan na odgovoru.
 
E puno ti hvala kolega tacno si shvatio sta sam hteo da pitam:ppozdrav:a sta mislis da uradim ovako zatvorim vlagu polovinom februara i negde pocetkom aprila oprskam totalom to sto je izaslo,posle desetak dana setvospremac i sejanje?

Grunt to može da bude dobro ako bude toplog vremena da bi isprovocirao što više klijanaca korova pošto i korov traži toplu zemlju (neki manje neki više) kao i gajeni usev.U tom periodu kad planiraš da prskaš nećeš imati potrebe za punom dozom totala pošto će se korov nalaziti u fazi nicanja i kotiledona pa sa 2l po kj to može uspešno da se odradi.Ako imaš palamide (boce) ili neke teže korove onda idi sa 3l. po kj.
 
Znas zasto pitam ja sam to radio prosle godine na nekih pola kj,ostalo mi od jeseni nisam uzorao drugi put nisam stigao a cale podrljao odmah posle prvog oranja,kad je doslo prolece ja nisam hteo da orem a na njivi livada,i ja oprskam totalom i posle desetak dana sve izgorelo presao sa spremacem i posejao soju bila je ko bog.Posto sam prskao u split aplikaciji tu njivu sam oprskao samo sa pola doze nije bilo potrebe prskati drugi put dvaput ospartao i tu sam imao naj bolju i najcistiju soju.Hteo sam da vidim dali je to jos neko radio:ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Grunt ja sam radio u split aplikaciji samo njive (arende) koje su jako zakorovljene i tako bi svi trebali da radimo sve parcele ali ljudi izbegavaju ovu meru zbog cene koštanja i zbog duplog trovanja sebe a inače korov je najlakše uništiti u fazi nicanja i kotiledona ponaročito ako na parceli ima korova poput ambrozije, čičak, divlja paprika,pepeljuga....Ove korove ako nesuzbiješ i ranom porastu posle je kasno.Ja planiram od ove godine da ozbiljnije primanjujem split aplikaciju pošto tu može da se uštedi na hemiji a samim tim i usev lakše podnosi tretman ponaročito soja koja je podložna stresnim situacijama.Uzmi samo primer repe.
 
Grunt ako već seješ 18-20 aprila pripremi zemlju za setvu što ranije (može i početkom aprila da bi što više trave izašlo) pa posej i sačekaj pred nicanje soje i onda raspali totalom tu završavaš sa većim delom korova.Posle nicanja soje kad bude imala 1-3 troliske radiš korekciju (to znaš).Posledica se neboj jer se total brzo razlaže bitno je da gajeni usev nije izašao ili počinje da izlazi.

Pre par godina sam jednu parcelu soje prskao totalom zbog velikog napada palamide neposredno pre samog nicanja. Neke su biljke čak već i zemlju pridizale, ali ni na njima nije bilo oštećenja.
 
Ne, nego sam zemlju rano spremio, pa je već tokom setve soje bilo dosta nikle palamide. Hteo sam da oprskam totalom nakon setve, međutim desilo se da je par dana padala kiša, pa sam sa prskanjem malo zakasnio, tako da sam prskanje totalom obavio kad su pojedine biljčice već pridizale zemlju, tj počele da niču.
Total soji nije smetao a palamidu je spržio.
 
J a imam pozitivno iskustvo sa tom semom koju sam naveo gore u postu to cu ove godine da uradim na celoj povrsini za soju,bas iz tog razloga kise i ne mogucnosti ulaska u njivu,odradi total svoje kazu neki zastitari i proizvodjaci totala da moze da se seje nakon 5 dana od prskanja ja cu ostaviti 10 i setvospremac pa sejanje ja mislim da cu biti u prednosti u odnosu na korove dacu soji vremena da stvori troliske i posle korekcija:osmeh:
 
Ja sam isto radio totalom sojiste,ali na taj nacin kako@Branko kaze znaci uradim pre setve njivu provociram korove da sto pre niknu i posejem soju .Sacekam zadnji momenat i onda prskam totalom i dobijem bum efekt.Prvo total pa spremac i setva po meni je bolja prthodna varijanta zato sto korovi imaju duze vremena za nicanje:ppozdrav:
 
Prosle godine sam prvi put sejao soju, sorta Balkan. Soja je bila dobra, na pojedinim mestima na parceli i do 1.3-1.5m visoka ali je uhvatila susa pa je dosta podbacila samo 1.7t/ha, inace najveci prinos u selu je bio malo preko 2t/ha. Ove godine pored Balkana nameravam da probam Savu, kakva su vasa iskustva sa njom, kakva je u odnosu na Balkan, da li bolje trpi susu, kakav je prinos u odnosu na njega sa istom agrotehnikom?

Koju bi mi jos sortu preporucili, kraj brdski zemljiste srednje plodno? Kakva su vasa iskustva sa Vojvodjankom i Valjevkom u odnosu na Balkan?
 
Ja ti preporucujem najpre Fortunu pa posle Valjevka ili Galina,malo su ranije sorte ali daju solidne rezultate u svim regionima
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh