Soja 2012.g.

Koliki rod soje očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 6 6,5%
  • 0.5 t

    Glasovi: 5 5,4%
  • 1 t

    Glasovi: 26 28,0%
  • 2 t

    Glasovi: 37 39,8%
  • 3 t

    Glasovi: 12 12,9%
  • Više

    Glasovi: 7 7,5%

  • Ukupno glasača
    93
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Mi mozemo samo da sanjamo o tim prinosima,kod mene je u kraju PROSEK svih godina onako djuture 17-18 meteri po kj.
Ima kad je bilo i 22metera po kj,a ima kad je bilo i 12 meteri po kj.

Northy, to je turinska zemlja, černozem I klase...poseješ dugme a nikne kaput.
 
Da dodam 2007 prosek 1700 kg.,2008 1800kg.,2009 1500kg.po katastarskom jutru tako da i kod nas ume da podbaci.Tih godina nam je vreme okrenulo leđa avgust bez padavina a temperature visoke.Primer 2009 god. prva ovršena soja 15 avgusta sorta novosađanka prinos 1670 kg. po katastarskom jutru a kasnije bilo i lošijih.
 
Čitajući ove postove o soji , i to u najkvalitetnijim zemljištima na svijetu , a sa pšenicom imam i iskustva , potvrdjujem sam sebi nešto što sam davno riješio : kukuruz je kralj , j....š plodored.
 
@MOMOSARIC
Soja je odlicna sto moze da se proizvede "bez novaca". Ostavis od proslogodisnjeg roda 40-50kg soje za 1kj. Vestaka samo malo da bolje startuje(100kg AN/kj). Seme (svoje) + vestak za soju ne prelazi ~60e. Kukuruz (za kombajniranje) NPK+UREA+seme=80e+80e+60e=200e. Ostali troskovi su ti manje vise isti.
 
U soju bez vestaka sa punom kvalitetnom hemijom je ulog u seme i hemiju bez vestackog djubriva posto se kod nas to ne koristi oko 8000RSD sto je ekvivalentno oko 80EUR/kj.
 
Ja svake jeseni i za soju zaorem NPK 15-15-15 ili 5-24-16 150 kg. po katastarskom jutru a azotna ne koristim (jedini folijarno) zato što tretiram seme nitraginom pa na korenu imam kvržice (azotofiksatori) koji soji omogućavaju usvajanje azota iz vazduha. Mislim da treba konstantno unositi NPK bez obzira na gajeni usev čisto zbog kondicije zemlje desi se da sejemo soju 2-3 godine uzastopce pa posejemo kukuruz a najesen tuga.U zadnjih 10 god. konstantno unosim osnovna đubriva i stalno mi se ulog vrati a bude i lepe zarade dok kod ljudi kojima radim uslužno i ne koriste ovu agrotehniku bude prinos manji za 10-30% iako imamo kvalitetno zemljište.Ispoštuj agrotehnuku i rezultati moraju biti dobri.
 
Jedna ispravka,bakterije azotofiksatori vezuju za tlo azot koji soja proizvodi iz vazduha

A za ostalo se potpuno slažem

Šta mi radi moj prijatelj CRVENI?
 
Sema pre setve izmesas sa nitragino,kada kupis seme dobijes i kesicu nitragina a kada sejemo nase sa tavana kupimo u apoteci.Mi to svake godine radimo.
 
Ja u to nemogu da poverujem... Kod mene se soja pokazala kao najbolji predusev za kukuruze, a u monokulturi je nikad nisam gajio....
 
Neka se jave Turinci i Nadaljcani i kazu rec, dve koliko im je godina soja u monokulturi (5-:cool: i koji su im prinosi (dobri).A isto tako neka kazu nesto o bolestima...
 
Ja sam imao 6god i bukvalno svake godine bolja! Netreba mi predusev za kukuruz,jer ga nesejem! A što se bolesti tiče,jedino se seme neostavlja iz monokulture,inače bi verovatnoća bila veća da dođe do nekih bolesti
 
slazem se sa clanom vajska ... mi vec godinama vrsimo jednom coveku iz sela i ima po 3,4 godine soju na soju
 
Spajki ja lično soju nesejem više od dve godine uzastopce radi plodoreda ali znam ljude koji je seju 5-6 godina uzastopce i nisam primetio neke razlike (mada netreba prizivati đavola).Što se tiče bolesti tu je prisutna plamenjača,grinje i vanesa.Protiv grinja se borim preparatima na bazi akaricida inače grinje se javljaju tokom visokih temperatura koje traju više nedelja i prskaju se bar dva puta u razmaku 7-10 dana samo žarišta i oko žarišta da se nešire dalje.Vanesu (onaj lepi leptir što ga vidimo po ataru tokom vegetacije) suzbijam insekticidima kad procenim da to treba i ako može da se uđe u parcelu zbog visine useva.Inače ove bolesti napadaju list soje.Ako sam nešto pogrešio ili zaboravio ispravite me.
Što se tiče prinosa moj najveći pojedinačni prinos po kj. je 2600kg a inače sam zadovoljan kad imam u proseku 2000kg po kj.Mislim da je to dobar prinos sobzirom kakve vremenske prilike imamo u zadnji par godina.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh