Soja 2012.g.

Koliki rod soje očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 6 6,5%
  • 0.5 t

    Glasovi: 5 5,4%
  • 1 t

    Glasovi: 26 28,0%
  • 2 t

    Glasovi: 37 39,8%
  • 3 t

    Glasovi: 12 12,9%
  • Više

    Glasovi: 7 7,5%

  • Ukupno glasača
    93
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sve je isprobano i probano.Jednostavno smo susno podneblje gde ima jako malo padavina tokom godine i u 2010-oj nismo imali kise nikada kada je trebala.
 
Neznam šta je to sve probano,naučnici da imaju takav stav nebi sko ro ništa patentirali
Kod mene na lakšoj zemlji bolje rodi ranija sorta,fortuna(00)a na redovnim opet valjevka (0) da više od balkana,i iz iskustva valjevka rodi više sa posejanih 35kg/kj nego sa 50kg/kj,dok to balkan kod nas u toj meri nevoli,najbolje 45-50kg/kj,a žitnom je opet neka druga priča
 
Pa Branko, nije to ništa novo, i kod nas je čovek do pre par godina sejao žitnom sejalicom. Znaš ga, ima malg zmaja.
 
Ne sejemo soju od juce vec od sredine 90-ih konstantno svake godine pa je isprobavano i ovako i onako ali da ne pisem referat po tom pitanju.
 
Ja od kada znam za sebe mi smo uvek sejali soju.Imali smo raznih rezultata.Prosle godine smo imali 13 metara po kj. i mogu da se pohvalim da smo dili jedni od rekordera u selu.A 2010 smo imali 22 metra.Tako ta je kod nas jako velike oscilacije ali je ipak sejemo.
 
Par pitanja :
Koliko bi se moglo orijentaciono reći da je prosječan prinos soje kod vas , kada se uradi solidna-dobra agrotehnika?
Koliko bi moglo povećati prinos navodnjavanje ugrubo?
Koliki su prosječni gubici usljed rasipa kod kombajnisanja?
Hvala iskusni sojaši.
 
Jugos kod mene u selu kada rodi tih pomenutih 15 po jutru to je rekord.Prosle godine se prinos kretao od 3 do 13 meteri po jutru niko nije imao preko toga.
Pa u nasem ataru je neki lanski prosek bio recimo oko 18 meteri,kod mene oko 23, 2010.god je bilo i do 30 meteri. A tamo neka 2003., ili koja je bila susna imao sam i 12 tamo nema zarade....nisam pametan sta sejati
 
Momo pisano je redom po temama o soji.Sve zavisi od podneblja gde se seje soja.Samo smo jedne godine imali prinos od 25 po k.j i nikada vise samo manje.Sejemo je i dalje pa kako bude.
 
Nije u celom ataru tako, to sam uzeo prosek za onaj deo atara koji je prema Rumi i Malim Radincima pošto se tamo najviše seje soja retko ko seje na padinama Fruške Gore.Moj stic je sejao jedne godine pod šumom, što mi kažemo, i imao je samo 1.3 t/kj.
 
Tako je moj drugar Dragan iz mokrina bio očajan,i Čeda iz bašaida isto,pa sad skidaju zavidne prinose valjevke
Valjevka je u zadnjih 5god po statistici NS instituta treće mesto rodnih sorti,znači prinos je stabilniji(naravno da varira iz godine u godinu,zbog vremenskih uslova,svaka godina je priča za sebe) na svim lokalitetima(ali o tome vešto ćute)
Brat od tetke u Bačkom Gradištu seje uglavnom Ravnicu,bolja mu je od ostalih,isto i Bečejci hvale Rubin,Savu,ja sam Ravnice ima dva puta,pre 6-7god,nije mi se pokazala kao posebna,Rubin sam radio uslužno,ista njiva pola Balkan,pola Rubin,bio bolji na oko,ali je tanje curilo u bunker

Pa BRANKO šta se čudiš,no-till soja koju si letos gledao kod mene je sejano žitnom,a tako će i ove godine
 
Becejka,Galina i Valjevka.Svake godine probamo ponesto novo (ili staro)i uvek za narednu godinu ostaju ove sorte.
 
Ove godune sava, dobra stara ravnica,viktorija i ako nađem idile i valjevke.Površine 50% obradive zemlje.Prosek prinosa 2010 god. 2280 kg. a 2011 god. 2260 kg. po katastarskom jutru plative soje.
 
Mi mozemo samo da sanjamo o tim prinosima,kod mene je u kraju PROSEK svih godina onako djuture 17-18 meteri po kj.
Ima kad je bilo i 22metera po kj,a ima kad je bilo i 12 meteri po kj.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh