Plodnost ovaca i sihronizacija estrusa

Velimir

Član
Učlanjen(a)
14 Dec 2008
Poruka
497
Lokacija
Љиг, Србија
proletos sam uzeo nesto ovaca ali nisam zadovoljan sa napretkom. sve se nekako sporo desava,slabo se jagnje a te sto se ojagnje sve po jedno. gde se mogu nabaviti ti cepici za ubrzavanje??
Мој савет ти је да не стављаш сунђере јер ћеш тако брзо упропастити овце зарад неке краткотрајне економске добити. Да би повећао плодност и раније јагњење постоји више природних начина који су већ објашњавани: исхрана, ефекат овна, укрштање са другим плоднијим и полиестричним расама... Ако желиш озбиљно да се бавиш овчарством требао би порадити на овоме и временом ћеш побољшати своје стадо. Поздрав!
 
Ovo sto ti je Velimir rekao je potpuno tacno. Plodnost je nisko nasledna osobina ali je kod ovaca nezavisno od rase normalna pojava ovulacije vise jajnih celija za razliku od krava, konja ali je potrebna dobra ishrana za to.Da bi te oplodjene jajne celija odnosno embrioni preziveli potrebna je dobra ishrana i povoljni uslovi gajenja da budu obezbedjeni za prvih 3-4 nedelje posle parenja u suprotnom embrioni budu resorbovani. Ne moze se ocekivati da neke mrsave ovce ojagnje dvojke ili trojke i da ih odgaje. To se mozda nekada moze desiti das e slucajno pogodi dobar trenutak pre nidacije ali je ovca tada na svom metabolickom limitu. Takvim ovca jos kad se stave sundjeri to je manje vise sigurna propast za njih.
 
Moje misljenje je, da bi se i do te nisko nasledne osobine moglo doci sa strogom selekcijom .. i bez ubacivnja i melezenja sa vise produktivnim i poliestricnim rasama ovaca. Npr, ovca koja u prva dva,eventualno tri jagnjenja, ne da dvojke, bez obzira na njen kvalitet, po meni treba se iskljuciti iz stada.. Za dalji priplod ostavljati zensku jagnjad iz bliznadi ili trojki,i pri nabavljanju ovna pored fizionomije isto obratiti paznju da i on bude iz bliznadi ili trojki.. I samim tim potomstvo takvih zivotinja bi imalo vece sanse za pobboljsavanje plodnosti.. msm tako bi bar trebalo :ppozdrav:
 
promenuo sam ovna pre mesec dana,sada mi preostaje samo da cekam a sto se tice hrane i uslova...mislim da tu nema greske ;)
 
Што се тиче овна, да би требао бити из већег легла, то је због његових потомака на овце које пари тешко да ће да утиче на плодност. Ако оставља његове ћерке оне би требале да наследе плодност и по очевој линији. У праву си Минутауро и селекција је битна али ту је већ пут мало дужи и несигурнији. Ако човек не пати од тога да има само чистог виртемберга најбрже му је да повећа плодност увођењем овна неке плодне расе и оставља његове ћерке. А ако хоће виртемберг, онда тај систем селекције јер сам каже да му је храна на месту, што сам и претпостављао јер је човек у војводини... Мада виртаћ мора баш домаћински да се храни...
 
Ovan nema veze sa brojem jagnjadi on samo ima funkciju oplodnje a od same ovce zavisi koliko ce jagnjadi biti..
 
Ne bih hteo da budem pogresno shvacen, naravno da je selekcija na plodnost bitna ili mozda jos bolje selekcija na broj odgajene jagnjadi ali se vise moze uticati, pogotovu kratkorocno, na plodnost samom ishranom. Tu pre svega mislm na solidnu kondiciju ovce koja zavrsava sa dojenjem i na pripremu za parenje odnosno odredjeni period posle parenja
 
Требало би од овна, јер сперматозоиди одређују пол, који први стигне до јајне ћелије. Мада... код мене у комшилуку постоји једна коза која увек јари мушку јарад, а водили су је код разних јарчева, па ти буди паметан сад?
 
Muzjak =XY hromozomi : Zenka= XX hromozomi
Znaci neminovno je da zenka da X, koji ce pol biti zavisi iskuljucivo od momenta oplodnje, ako se spoji X hromozom muzjaka i naravno X od zenke dobice se XX=zenski pol, ukoliko se u momentu oplodnje spoji muski Y i zenski X plod ce biti muskog pola XY.
 
Ovaj deo sam odvojio iz Winterberg teem, pa cu ga prebaciti u deo koji ima veze sa plodnošću kod ovaca.
 
Ovde je počelo sa sinhronizacijom i veštačkim izazivanjem polnog ciklusa. Ovca je što se parenja tiče sezonska životinja. Na izazivanje polnog žara utiče hormon melatonin koji se luči noću. Kad je kratak dan a duža noć dolazi do lučenja ovog hormona. Parenje van sezone je vrlo teško postići bez sinhronizacije tj veštački pomoću sunđera i inekcija (sugonal). Kod manje plodnih ovaca ovom metodom dobije se više jagnjadi. Nisu retke trojke ni četvorke a poznat mi je slučaj da je bilo i petorki. Ja kad imam trojke obično jedno jagnje posle par dana sklanjam od ovce pa ili hranim na sisak ili kupim neku jeftinu kozu koju posle otet prodam. Plodnost se može povećati i inekcijama sugonala u toku sezone i preko 50%. Podrazumeva se da ovce moraju biti zdrave očišćene od parazita i u dobroj kondiciji ali ne i utovljene. Ja radim tako što ovce koje zalučim početkom marta sinhronizujem. Tako dobijem 3jagnjenja u dve god uz jednu sinhronizaciju.
 
Sta se desi ako je ovca vec sjagnjena i onda se (neznanjem da je sjagnjena) pomocu sunjera uvede u estrus, da li ona onda pobaci jagnje ili se pari ponovo a da to ne smeta vec zacetom jagnjetu, ovo me bas zanima?
 
Mene zanima da li je moguće da ovce zbog "predebelosti" ne žele da se jagnje ? Mislim da nam se 3 šiljegice nisu mrkale, bar nisam video ovna kako skače na njih i kako ih vija.
 
Nazad
Vrh