Samovezačice

branko

Super Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16 Mar 2008
Poruka
8.378
Lokacija
Stara Pazova
Ovo je sprava o kojoj sam čuo, ali je nikada nisam uživo video.
Dakle, ako dobro razumem, samovezačica odseca stabljike kukuruza (ručno obranog) i vezuje u snopove.
Da li je neko sa time ikada radio? I da li se tu može podešavati visina sečenja i veličina snopa?
Ako neko ima bilo kakvu sliku toga, molio bih da postavi.
 
Nisam nikad video uzivo , ali znam na sta mislis. Evo jedan klip sa YouTube:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=pxwqjpyeVKA&feature=related[/youtube]
 
Nije to to na sta je Branko mislio! Ja sam video takvu masinu ali ne u radu vec u dvoristu kod jednog tipa kad smo isli da razgledamo kombaje! Masina se kaci na traktor, sece kukuruzovinu (ima klasicnu kosu kao zmaj kombaj) 2 reda istovremeno, slaze u snop i vezuje!
 
Da to su dve različite mašine . Ova za kako kaže mityoo seče , sortira u snopove i vezuje (sličan vezač kao kod prese ) . Koristi isti kanap kao i presa . To su mašine iz 50-70godina.

Po meni je onda bolje kupiti tarup adapter na presu i tako skladištiti kukurozovinu !
 
Ili istarupirati obicnim tarupom pa presovati!
Ili ako je 100%suva kukuruzovina silirati silokombajem! Jedne godine smo radili i bolje je jela stoka nego baliranu kukuruzovinu!
 
Hvala, samo me je interesovao princip rada.

Da li tako nešto ima negde da se kupi?
 
Može se kupiti prepravljeno da traktor nosi !

@mityoo - taj tarup adapter je dobra stvar jer ne ulazi zemlja i koren biljke ako ga iščupaju grablje - nego samo čista stabljika i lišče .
 
90tih godina jako puno smo sijali industrisku konoplju za bivšu tvornicu .Oni su dolazili i kosili konoplju dvije godine je dolazili sa samovezačicom.Vukao je TD 75 a iza je bila prikvačena vučena samovezačica,zahvat je bio nekih 2mt.Naprijed je na stroju je bila strižna kosilica a malo ispred je bio radnik na platformi i imao je veslo i veslao konoplju na kosilicu.Odmah iza kosilice je bila platforma na koju je padala pokošena masa i nešto ju je vuklo prema uređaju za vezivanje.Kada bi se nakupilo dovoljno za snop vezači bi svezali i izbacili snop na zemlju.Snop je bio u obujmu nekih 30-40cm.
 
~Kiki~ je napisao(la):
Može se kupiti prepravljeno da traktor nosi !

Gde?

ZvonaHR je napisao(la):
90tih godina jako puno smo sijali industrisku konoplju za bivšu tvornicu .Oni su dolazili i kosili konoplju dvije godine je dolazili sa samovezačicom.Vukao je TD 75 a iza je bila prikvačena vučena samovezačica,zahvat je bio nekih 2mt.Naprijed je na stroju je bila strižna kosilica a malo ispred je bio radnik na platformi i imao je veslo i veslao konoplju na kosilicu.Odmah iza kosilice je bila platforma na koju je padala pokošena masa i nešto ju je vuklo prema uređaju za vezivanje.Kada bi se nakupilo dovoljno za snop vezači bi svezali i izbacili snop na zemlju.Snop je bio u obujmu nekih 30-40cm.

To bih voleo da vidim...

Razlog zbog kog me ovo interesuje jeste sakupljanje sirka metlaša, gde je jako važno da metlica ostane čitava, a sve ostalo je nusproizvod.
Toga se u Vojvodini seje na stotine ha, ali koliko je meni poznato, sve se radi ručno. Nigde, baš nigde nisam našao sliku neke sprave koja bi to radila mehanički... A vredne radne snage je poprilična oskudica.
 
Bilo je pre par meseci u Svaštari , sad neznam dali je prodato . Vidi na netu imaš svaštaru!
 
Ova masina sto sam ja video ima vitlo na visini oko 2 metra te prihvata vrh stabljike i polaze stabljiku na gumenu traku koja istu nosi na limeni "naslon" gde se skuplja snop! E sad jos nisam uspeo da odgonetnem kako masina"odlucuje" da je snpo dovoljno velik i da treba da ga veze! Nakon toga ga izbacuje na zemlju i pocinje da skuplja novi snop!
 
@ Branko
Da imam vec bi ih postavio!
A to sto sam ja video je u Cantaviru pa mi se neda voziti 50km samo za 2-3 slike!
 
Ma Mićo hvala i za ove informacije. Ionako treba uskoro da odem u Suboticu, pa ću svratiti tamo... :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh