Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ima li negdje furadana da se kupi i kako se on dozira? Trazio sam i čitao dosta po forumu, vidim da svi tvrde da je jako djelotovran ali i otrovan. Prošle godine imao sam problema sa žičnjakom i zlaticom na dvije parcele gdje se kukrurz sije već 4-5 godina zaredom pa ću ove godine morati da tretiram sjeme. Zanima me gdje može da se nadje furadan, koja je okvirna cijena i kako se i u kojoj dozi sjeme tretira? Mislio sam takodje da sjeme tretiram Slavolom, o tome sam već pitao na odg. temi ali me zanima može li se sjeme u isto vrijeme tretirati sa furadanom i Slavolom? Ako ne nadjem furadan mislio sam da iskoristim Prestige, vidim po forumima da ga ljudi koriste iako je predvidjen za krompir. Sijaću inače AS72 na sve parcele sem jedne na koju moram neki dosta raniji FAO (možda AS54) kako bih izbjegao glavni udar suše na toj parceli (to je ona na kojoj su dva traktora vukla berač, strašno je šta suša uradi sa kukuruza na njoj).
A zasto neprobas sa BIOFOROM za kukuruz.
 
Ako treba 2l furadana za 100kg semena i plus slavol 1.5-2l onda bolje naruciti tretiran neizadje mnogo skuplje... Ja nikad nisam seme tretirao furadanom nit mi pada napamet, pola semena narucim tretirano, a pola idem na blef...
 
Jedne godine dok jos nije bilo Furadana ja zastitio kukuruz sa nekim sredstvom za repu,kad ono kukuruz jako lose nikao,predpostavljam da mu je taj otrov naneo stetu na klici.
 
Nemojte preterivati sa dozama najviše 10-20% više od preporučene kad tretirate seme insekticidom i gledajte da to odradite pred samu setvu (najbolje na dan setve eventualno dan ranije) i vodite računa da seme što bolje izmešate sa preparatom da svako zrno dobije približnu količinu insekticida.Po meni mešalica za beton najbolje rešenje za taj posao (2-3 setvene jedinice na mešalicu uzavisnosti od krupnoće i težine semena) izmeša fantazija.DŽaba je tretirati velikim dozama seme ako je napad žičnjaka velik samo ubijate energiju i klijavost semena.
 
Jedne sezone sam ovako radio,dan pre setve sam naneo Furadan na seme,sacekao da se osusi,a sutra dan sam na seme naneo Biofor/za kukuruz/da napomenem da se seme susilo na promaji i zaklonjeno od sunca,istog dana sam ga i posejao.
 
Ljudi,nemojte se zajebavati sa furadanom,kupite tretirano seme,mnogo je bolje.Ja licno furadan ne koristim 4 god jer nevidim razliku izmedju furadanisanog semena i iz kese.Tretirano poncom izgleda samo na prvi pogled skupo,a to je ustvari skuplje 1 djak merkantilnog kukuruza po lancu a izvucicete dosta vise zbog odlicnog sklopa,jer ga insekti ne pipaju,i nema ometanja u pocetnom porastu.
 
Furadan je opasan pesticid to stoji ali nemojte misliti da je Poncho, Mesurol i svi ostali manje opasniji. Uz adekvatnu zastitu prilikom tretiranja semena i samo sa 0.75 l Furadana uz 0.75 l mleka ili piva na 25.000 jedinica, rezultat je efikasan i mnogo jeftiniji od svih drugih varijanti. A o Furadanovoj odradi sto se tice zastite zrna i same biljke suvisno je pricati.
 
Nijedno fabricki tretirano seme nemoze primirisati mom furadanisanom semenu. Dokazalo se, na istoj njivi koje seme je bolje ,bolji je bio sklop biljaka sa furadanom.
 
Jedne godine dok jos nije bilo Furadana ja zastitio kukuruz sa nekim sredstvom za repu,kad ono kukuruz jako lose nikao,predpostavljam da mu je taj otrov naneo stetu na klici.
Da nisi sa prestižom zastitio

---------- Poruka napisana u 18:46 ---------- Prethodna poruka je at 18:45 ----------

Nema bez furadana nista dok ga bude ja ga necu menjati
 
Kako zaprasujete seme Furadanom?
Ja sipam u mesalicu za beton po 2 setvene jedinice,sipam u spric za prskanje litru furadana,litru slavola i dodam vode tek toliko da razbistrim malo kako bi izlazio mlaz iz sprica,posto bez vode je jako gusto i nece da sprica,i onda dok mesalica mesa drzim spric na otvoru i jednako zaprasujem,svo seme je okupano jednako,i onda ga prostrem na najlon i tako prenoci...
 
mericom odredim dozu furadana prespem u posudu i sa mlekom izmutim pa sipam polako dok mesalica mulja seme i nema greske. posle na najlon prospem seme i razvucem u sto tanji sloj... uvek i svo seme kukuruza tretiram furadanom. juce zvao polj.apoteke svuda je oko 3450 din. litar... sa furadanom nema omaske u sklopu potvrdjeno iz god.iskustva! prosle god mi se podigla kaseta i posejao pola vrste po povrsini sva zrna su bila na broju i kad je kukuruz sklopio redove...::super::
 
U mesalicu za beton 1SJ kukuuza,1dl vode 1.5dl furadana.Kad se dobro pomesa prospem na najlon pa na sunce dobro osusim sa ponovo u dzakce od kukuruza zavezem i sutradan sejem.1SJ-25000 zrna.Jedna napomena ne raditi bez zastitne maske i rukavica jako je opasan.Na jednom predavanju su nam rekli predavaci da se okanemo furadana da ce nam stradati bubrezi.:sta:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh