Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Po svakoj logici treba sejati sto ranije (al ipak kad se moze) ako zelis dobru vlagu prilikom skidanja u zrnu.
Mozda clan Momosaric ne skida u zrnu nego bere i onda ne igra mu nikakvu ulogu datum setve a i sigurnije je onda sejati krajem Aprila.

Ne , odavno skidam samo u zrnu , doduše ovde sijemo uglavnom grupe 500 ( eventualno 400 i 300 ) a grupu 600 uglavnom samo za silažu.Ja se trudim da "prošaram " od 300 do 600 , da smanjim rizik jer je nemoguće znati kakve će biti vremenske prilike . Jednostavno sam riješio da pomjerim sjetvu od 15.4 i da negledam temperature zato što nemožemo znati kakve će biti poslije sjetve. Veća je vjerovatnoća da će biti toplija zemlja 15 dana kasnije , a to znači ujednačenije nicanje a to je ono što me najviše zanima. Neka je i manji al nek je pod špagu po visini.
 
@mladen87
U nasem ataru D11 se pokazao bolje. Razlike neke specificne ti ne znam reci, osim da D11 vise rodi. Kako je to kukuruz koji se pretezno bere beracem, nisam nikad pricao sa ljudima koji seju za detalje, jer sav kukuruz skidam u zrnu.
 
U mojih 30 g sejanja kukuruza pamtim možda 5 snegova u aprilu . Ono sosnežnica i hladna kiša par dana itd. Tada je skoro obavezno presejavanje jer se tlo ohladi i dok se zagreje ode seme . Ali je takodje činjenica da je to bilo uglavnom 80 -ih godina i možda jednom u devedesetim ne sećam se baš tačno . Znači nem atoga zadnjih godina pa ću i ja krenuti mal ranije naravno što reče kan robert @ zavisno od temp...
 
mladen 87

d-11 je FAO710 a d-12 je FAO730 pa možeš žaključiti da su oba kasne grupe zrenja. Ja d-12 sejem nekih 5-6 god i veruj mi i u lošim godinama poput ove 2011 ima relativno stabilan prinos. d-11 sam probao ove godine jednu manju parcelu, takođe sam zadovoljan prinosom a jedinu razliku između ta dva hibrida sam primetio u berbi. d-11 se lepše bere tj. dosta čistije a pogotovo od nekih ranijih iz FAO grupe 600 ili 500.
Inače u pionirovom katalogu za d-12 piše, citiram:Treba ga sejati na što kvalitetnijem zemljištu. Traži što bolju agrotehniku. Zbog svoje dužine vegetacije (kasni hibrid) treba ga sejati što ranije u proleće (do 15 aprila)
 
ali nije diabrotika jedina živuljka koja napada kukuruz tuje i pipa,žičar tako da treba uzimati tretirano seme
 
Ja imam svake godine odredjenu kolicinu povrsina gde sejem kukuruz dve godine zaredom i dosad nije bilo problema. 1.5 dl na setvenu jedinicu furadana i napred.Krunio sam jednom coveku usluzno gde je kukuruz bio tri godine zaredom tu je vec bilo problema.Nisu se videli redovi koliko je bio povaljen.Dali je necim tretirao seme neznam.
 
Naravno da je neophodno tretirati seme sa insekticidom zbog ostalih zemljišnih štetočina ali je bilo reči o kukuruznoj zlatici,o tome sam pisao.
 
Ima li negdje furadana da se kupi i kako se on dozira? Trazio sam i čitao dosta po forumu, vidim da svi tvrde da je jako djelotovran ali i otrovan. Prošle godine imao sam problema sa žičnjakom i zlaticom na dvije parcele gdje se kukrurz sije već 4-5 godina zaredom pa ću ove godine morati da tretiram sjeme. Zanima me gdje može da se nadje furadan, koja je okvirna cijena i kako se i u kojoj dozi sjeme tretira? Mislio sam takodje da sjeme tretiram Slavolom, o tome sam već pitao na odg. temi ali me zanima može li se sjeme u isto vrijeme tretirati sa furadanom i Slavolom? Ako ne nadjem furadan mislio sam da iskoristim Prestige, vidim po forumima da ga ljudi koriste iako je predvidjen za krompir. Sijaću inače AS72 na sve parcele sem jedne na koju moram neki dosta raniji FAO (možda AS54) kako bih izbjegao glavni udar suše na toj parceli (to je ona na kojoj su dva traktora vukla berač, strašno je šta suša uradi sa kukuruza na njoj).
 
Nema ga sad baš nešto mnogo i iz nekog razloga se ne pojavljuje na cijeloj površini tih parcela već sam na sredini gdje je tlo glinovito. Ne znam zašto pa sam mislio da bar koliko-toliko zaštitim kukuruz.
 
Prošle godine je bilo tretirno sa fungicidima ali ne i insekticidima.

Zombi i prošle godine je bilo as hibrida tretirani insekticidom imidor ali to su bile mahom manje količine ili naručene pošto to seme ako se ne proda nije preporučljivo za sledeću godinu pošto utiče na klijavost.

Ako nenađeš furadan probaj naći imidor na njemu piše kako se upotrebljava (doza) pošto je praškast i moja ti je preporuka da ga tretiraš na dan setve eventualno dan ranije.

Što se tiče dijabrotike bolje ti je da raduš inkorporaciju zemljišta koja je nažalost skuplja ali i otrovnija za čoveka ali rešava (uništava) bolje štetočine u zemlji od bilo kog insekticida koji se nanosi na seme pošto seješ kukuruz više godina uzastopno.Nemoj se zanositi da će seme tretirano većom dozom insekticida da zaštiti kukuruz od zlatice najbolje je da pratiš brojnos zlatice na parceli kad se kukuruz oprašuje i svila pa na osnovu toga sledeće godine proceniš da li da ponoviš kukuruz.Inače ni napad žičara ako je velik nemožeš sprečiti tretiranim semenom insekticidom nego jedino inkorporacija (veruj imam iskustva sa tim,imao na mojim parcelama).Cena inkorporacije u odnosu na zaštićeno seme je velika (duplo a možda i troduplo u zavisnosti od cene preparata) ali je daleko sigurnija.Najbolje je plodored mada sam i tu imao gorkih iskustava kad se dijabrotika pojavila,na zaraženim parcelama kukuruza ljudi sledeće godine sejali soju pa onda ponovo vratili kukuruz a zlatica dočekala kukuruz iako je pauzirano jednu godinu i napravila manju štetu zato oprez sa njom.Ovo je moje iskustvo sa njom i od tad vodim računa na plodored.
 
Moze da se nadje Furadan,3000din/lit,koja je za 100kg semena,unistava sve osim dijabrotike.Bolji je Gaucho,Imidor(ista aktivna mat).....ima duzu aktivnost i nije za suncokret,nagaze pcele.I on moze na crno 60000din,20lit za 2000t.
Ja sam imao problema sa dijabrotikom i suzbio sam je preparatom POSSE,galenikin,mislim da se koristi za krompirovu zlaticu,to mi je jedan zastitar preporucio i on kaze da se sa njim radi inkorporacija.
:off_topic:
 
@zombie_666

Iz mom iskustva u korišćenju Furadana mogu ti reći da ako imaš dosta žičnjaka onda tu mora da ide neki zemljišni insekticid jer Furadan nije dovoljno efikasan. Evo link koji ide u prilog mojoj tvrdnji: http://www.komora.hr/adminmax/publikacije/kukuruz.pdf
Pogledaj deo "Zaštita od štetnika".
Kako može insekticid koji spada u prvu grupu otrova (Furadan 35 ST) da bude neefikasan:sta:Treba ga staviti 1,5-2 lit. na 100 kg semena i nemaš brige.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh