Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Samo nek oni pisu sta hoce, mi pre 25. aprila nikada nismo sejali. Ove godine, ako dozvole uslovi za to na 2 parcele koje su peskovite i na jos nekim sitnim parcelama koje sam sve radio redukovanom obradom-gruberisanje umesto oranja cu posejati mozda izmedju 15. i 20. aprila, nikako ranije.

Postujem nove tehnologije i globalno zagrevanje i temperaturu zemljista ali moje skromno iskustvo, visegodisnje iskustvo mog oca (koji je bio i ostao paor) i prosecni prinosi suvog zrna sa kojima sam ja zadovoljan i koji su priblizno ujednaceni u susnim i kisnim godinama kazu drugacije.
 
Jel se neko vec obezbedio sa semenom?Hocu da pitam za cenu pioneer i ns?I jel se seca neko posto je bilo prosle godine dorada semena sa ponchom?
 
Zadnjih godina stalno sijem dosta rano , ponekad čak i krajem marta.Prošle godine sam kreno 3.4.
Ništa netreba generalizovati , niti mogu sad opisati zašto , ali kad sve dobro sagledam odlučio sam da ove godine sijem dosta kasnije zavisi od vremena al vjerovatno neću prije 20. Aprila , možda neke parcele.
 
To samo znači da naši stari nekad nisu bili glupi.
Svaka godina je za sebe. Ponekad vredi rano sejati, a ponekad bolje prođu oni koji seju krajem aprila.
 
Taj kasnije posejan kukuruz zna da stigne ovaj ranije posejan, vise puta je potvrdjeno kod presejavanja. Jedino sto ce i korovi krenuti, ali sad bar ima resenja za njih. Sto se tice prinosa, zadnjih godina takve njive su dale ili isto ili vise od onih gde je ranije posejano (pisem za suncokret i kukuruz), tako im je legao raspored padavina , sto opet mislim da nije slucajno.
 
Nije mi jasno kakvu polemiku imate oko vreme setve. Zanima me ko je taj od vas koji ne krene sa setvom ako primera radi temperatura vazduha bude 20 C od 20 Marta pa recimo do 5 Aprila. Nemojte mi reci da cete cekati 25 April. Dakle vreme ce pokazati kad treba poceti sa setvom.
 
institut tamis rokovi setve:

prosek

1rok 25.03 13595kg

2rok 05.04 14016kg

3rok 15.04 13180kg

4rok 25.04 13158kg

5rok 05.05 12994kg

6rok 15.05 12902kg

meni ovo deluje priblizno, mada je taj 2 rok naj jaci, ovakav redosled je bio i 2010god. samo sa drugim prosekom.
 




I dakle mozes sacekati 25 April i ne ici sejati pocetkom Aprila iako je toplo do 20 C 10 dana za redom?
Ja 90% kukuruza skidam u zrnu i jako mi je vazno posejati ga do 15 Aprila najkasnije pa makar to bio i iz grupe 400. Normalno da ako dozvoljavaju vremenski uslovi.
Hladno vreme sa temp. do 5 c znalo je da bude i za 1 Maj a ako se secas 2010 taj talas hladnog vremena je bio pocetkom Juna.
 
Kod nas se pokazalo jako dobro ranija setva, tu mislim na prvu dekadu aprila. Narocito hibridi iz ranije fao grupe za krunjenje.
 
i ja zavrsim od prilike do 15 tog, nesto malo ostane preko 15 tog...i uvek imam dogru vlagu u vrsidbi, cak sam i 2010 stavio kuci na gomilu 70t i nije se pokvarilo sa 18% vlage...

cak je i prvi rok dao vise od treceg...
 
Po svakoj logici treba sejati sto ranije (al ipak kad se moze) ako zelis dobru vlagu prilikom skidanja u zrnu.
Mozda clan Momosaric ne skida u zrnu nego bere i onda ne igra mu nikakvu ulogu datum setve a i sigurnije je onda sejati krajem Aprila.
 
Prosle godine smo naknadno uzeli 4kj zemlje u zakup(u decembru), nismo stigli da pooremo u jesen. Poorali smo krajem februara i kad je doslo vreme setve tu parcelu nismo mogli da spremimo, posejana je oko tri nedelje kasnije(kad smo uspeli da razbijemo grudve) od parcele do nje. Prinos na toj kasnije sejanoj pareli je bio bolji za 20 %. Da nije bilo mene tata je ne bi ni sejao, resio covek da ostavi u parlogu. Na kraju tu ispade bolje, nikad se to sa sigurnoscu ne zna.
 
sta mi je jos zanimljivo, u svih 6 rokova setve neki MAS 59 P je dao preko 15tona a u drugom roku preko 16tona, ovi drugi jok, sve na 13t. AS 55 koliko vidim da ga N01 samo u dva roka potuko i to za 200kg..

MAS 59 P kompanija (Axereal) nikad cuo a kamoli sejao...
 
Ja u zadnjih 5 godina uvek posejem do 15 aprila.Pocinjem izmedu 5-8 suncokret zatim kukuruz pa soja,i da vam kazem da sam jako zadovoljan sa rodom.Kukuruz prosek 6t/kj suncokret 2.2t/kj soja mi ne uspeva zadnjih godina 1.5t/kj
 
Zadnjih nekoliko godina praktikujem ranu setvu. Prvo sejem kukuruz pa suncokret ali gledam da sve bude završeno do 20-tog aprila
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh