Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Neznam kako,svi se zalite za Pioneer,ali kod nas se niko nije zalio,i niko ga nije presevao,mislim na normalne uslove...
 
Ja sam gratis dobio Colombu i sa njom je bilo problema oko nicanja a sa ostalim semenom nije bilo.
 
I kod drugara je jako lose nikao B23,izgleda da mu "istekao rok trajanja" u Srbiji,ja licno nisam imao problema sa nicanjem(K67,A24),al je zato svaki treci K67 bio budjav.
Ja sam za gratis imao da biram,ocu R10 ili P12.
 
Odlicno je nicanje kod Pionira, al' mnogi su se zalili na B23 u 2011!

Ja sam jedan od njih, mora sam presejati b23 jer je bilo tuga za pogledati...
Da je do semena siguran sam jer je zafalilo za 8vrsta u jednoj parceli i tu smo nastavili zp704 on nikao svaki ama do jednog ovaj em kilavo em ides ides pa kukuruz tako da sam presejao zp666 koji je odlicno izgurao
 
I kod drugara je jako lose nikao B23,izgleda da mu "istekao rok trajanja" u Srbiji,ja licno nisam imao problema sa nicanjem(K67,A24),al je zato svaki treci K67 bio budjav.
Ja sam za gratis imao da biram,ocu R10 ili P12.
Za k67 mogu da potvrdim da se kvari,pre par sezona sam ga uzeo na probu bio je na istoj parceli sa b23 i a24 i bilo je toliko kvarnog-budjavog da sam ga jedva prodao dok kod druga dva hibrida u istim uslovim ni zrna kvarnog.tako da je kod mene odma izbacen iz upotrebe
 
ja lično sijem samo pionir sjemena i nemam problema sa nicanjem ali su već pretjerali sa cijenama a moje lično mišljenje je da je zp u rangu pionira pa ću ove godine polako prelazit na njih
 
Cena im je niska ali i prinosi gledajući po prosečnim prinosima ogleda.Daleko je to od DKC,Pion,KWS.......
 
ja nisam imao problema sa nicanjem,posejao sam b23 na 20jutara i k67 na 15jutara i oba hibrida su mi nikla sto posto.
k67 je extra rodio za ovu god.odnosno za 2011god. negde oko 5,5 tona po kj.
dok je b23 podbacio...
a naj gore od svega hibrid Kermes koji sam posejao na 5kj.je toliko podbacio da nisam imao na svu tu povrsinu negde oko 10t.
 
Ja sam sejao B23 30. aprila i jednu parcelu 8. maja zbog izvlacenja stajnjaka i svuda je bilo dobro nicanje i dobar rod. B23 kanda ne vole kad se rano seje..
 
Odakle vam ideja da ne vole ranu setvu :sta:

Kukuruz se seje kad se postigne temperatura zemljišta od 10 do 12 stepeni!!!


Evo sad videh na pionirovom sajtu da čak i nižu temperaturu preporučuju!!!


Pre same setve sejačica mora biti detaljno proverena tokom remonta, kako ne bi bilo velikih kavrova u toku setve, a samim tim i velikih gubitaka vremena odnosno učinka. Setvu kukuruza treba otpočeti kada se za to stvore povoljni vremenski uslovi, pre svega se misli na temperaturu zemljišta koja bi trebala biti minimum 8 – 10°C u setvenom sloju, znači na dubini 4 – 6 cm. Ukoliko je zatvaranje brazde i predsetvena priprema obavljena na vreme i kvalitetno, setveni sloj neće oskudevati u vlazi potrebnoj za klijanje i nicanje bez obzira da li je i koliko padavina bilo neposredno pre setve.


A to da li će Vaš komšija posejati pre vas ili ne, zavisi od svih napred navedenih faktora koje je potrebno odraditi što kvalitetnije a samim tim će se stvoriti i povoljniji uslovi za raniju setvu. Normalno ovde se podrazumeva da se u što većoj meri poštuju agrotehnički rokovi u svakom segmentu pripreme za setvu i same setve.
Dubina setve je vrlo bitna za kvalitetno i brzo nicanje. Optimalna dubina setve je 4-6 cm i ona zavisi pre svega od kvaliteta predsetvene pripreme i vremena setve. Preduboka setva – više od 7 cm nije preporučljiva iz razloga da dolazi do iscrpljivanja klice i potrošnje svih hraniva koja se nalaze u endospermu semena. Plitka setva – ispod 4 cm nije preporučljiva iz razloga što se površinski sloj zemljišta veoma brzo i lako prosuši pod dejstvom prolećnih vetrova, tako da seme ostaje u suvom. Plitka setva je opravdana samo u slučajevima veoma rane setve (ukoliko je setva između 20-25. marta) i tada u tom slučaju dubina treba da se kreće od 3-4 cm, nikako pliće.
 
Poslednja izmena:
Sve ce napisati samo da prodaju sto vise semena.Kad su dosli u Srbiju sve se svodilo nikako pre 15.04 a sad po ovome tvom ako se zemlja ugreje jedan dan na 10 stepeni moze i u martu.Da ne bude zabune ja sejem sto ranije i volim raniju setvu ali nisu sve sorte za to.
 
što kaže moj imenjak srđan žorž sve če napisati samo da ga prodaju a kada ga poseješ rano pa ne nikne i presevaš onda ti kažu pa rano ste ga sejali bilo mu je hladno i obrni okreni uvek seljak nadrlja
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh