PDA

View Full Version : Kukuruz 2012

Advertisement

Strane : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

malaksalo
07-03-12, 20:37
Koliko Slavola na 10kg semena stavljas?

Ja naspem u fajtalicu(za prozore) prospem sene na beton i polako mesam i fajtam u hladovini.Procenis od oka koliko je dovoljno,sacekas da se malo prosusi i taj dan sejes.

branko
10-03-12, 10:26
AN, SAN ili urea, imate neke razloge zašto birate jedno, drugo ili treće ili bacate šta je zgodno?

Preporuka iz PSS-a.

oldtimer
10-03-12, 10:34
Koliko Slavola na 10kg semena stavljas?
0,1 l po kesici (6-7 kg)

MARČELO
10-03-12, 19:02
Pivo ljudi stavljaju da se furadan bolje zalepi za seme a neznam za slavol dali nebi bilo loše staviti malo šećera ? ^-^

spasoje
10-03-12, 19:31
Tretirali ko seme MESUROLOM? U mom kraju skoro svi...Ja tretiram ako ga nabavim . Bolji je od furadana zato što je i repelant a furadan nije...

sale.d
11-03-12, 19:36
kakva su vam iskustva sa kws hibridima iz grupe 300 zrenja,ja sam do sada sejao kermes.Odlicno rodi ali velika vlaga.

Raca
11-03-12, 20:51
Interesuje me sa cim bih mogao zastiti ne tretirano seme dekalb hibrida? Nazalost jednu parcelu moram kukuruz na kukuruz pa bih vas molio za savet sta je po vama najbolje da se sacuva prvo od zicara a posle i od zlatice?

bado
11-03-12, 21:14
Prestige FS 290...prošle godine su mi preporučili sa njim,u monokulturi nisam imao problema sa diabrotikom,što ne znači da je zahvaljujući tom preparatu!

KishRobert
12-03-12, 18:53
Skoro pa konacna odluka za kukuruz
Za branje:
AS72
ZP684
KWS korimbos
LG antis
Syngenta sincero
Za krunjenje:
DKC 5699
Syngenta helico

Darko Dren
12-03-12, 19:12
I kod mene je skoro gotova konačna odluka za predstojeću setvu:
- za teške zemlje u brdu AS 51, AS 63, AS 73
- za malo niže terene i bolje zemlje NS 6030 i ZP 666
- za najbolje zemlje, njive pored reke AS 72, AS 55, ZP 684 i Pioneer N43
Na brdu razmak će biti od 26 do 30 cm (zemlje 5. i 6. klase), a u ravnici od 22 do 25 cm.

mladenmaso
12-03-12, 19:18
ja jos nista nisam odlucijo

DusanA
12-03-12, 19:28
Prestige FS 290...prošle godine su mi preporučili sa njim,u monokulturi nisam imao problema sa diabrotikom,što ne znači da je zahvaljujući tom preparatu!

Pa zar to nije za krompir ?

Srdjan Žorž
12-03-12, 19:31
Ja cu da bacim 330kg/ha UREA prije prelaza spremačem i odmah sjetva a u sjetvu (sijačicom) ide još 330kg/ha 15-15-15.
Ovo drugo ti je skroz pogresno i nepotrebno.Malo se raspitaj kada idu NPK djubriva.

MONTOYA
12-03-12, 19:44
zombi probaj na jednom delu baci kao što si planirao a na jednom ne,da vidimo dal šta vredi npk u proleće....

Srdjan Žorž
12-03-12, 19:49
Vredi ona 15-ica azota koja ce se iskoristiti,pokazace u startu lep kukuruz a kasnije prosecan prinos.Ja sam tako 10 godina radio i mislio da je dobro,od kako zaoravam NPK podigao sam prinose za 20-30%.

draganNb
12-03-12, 19:55
Da li ima neko tabelu koliko ide hiljada zrna na hektar,sa razlicitim razmakom u redu?(ono tablica sto ima na poledjini pionira)

Darko Dren
12-03-12, 20:01
U mom kraju svi NPK djubrivo bacaju u proleće, kroz sejalicu tokom setve, što je pogrešno. Medjutim, njive se djubre redovno, uglavnom se seju kukuruz i pšenica ili ječam. Ljudi uglavnom idu sa 300 kg NPK 15:15:15 po hektaru. Ja sam relativno mlad proizvodjač, do pre dve godine moji su sejali max do 3-4 ha, kukuruza i ostalih žitarica zajedno. Ja sam proizvodnju dosta proširio za tri godine, na preko 20 ha. Prošle godine sam imao u planu da NPK djubrivo zaorem. Medjutim, iz raznih razloga to nisam uspeo.

E sad, ono što me muči jeste to koliko djubriva NPK da bacim kroz sejalicu? Svestan sam da je to loš način zbog fosfora i kalijuma i toga koliko će biti dostupni biljci. Ali, opet, pre dve godine tokom sejanja zagušili su valjci u kutiji na sejalici gde ide djubrivo. Kasnije te vrste koje nisu dobile NPK u setvi, su toliko bile uočljive i nisu mogle da sustignu one vrste koje su djubrivo dobile. Još sam te vrste više prihranio od ostalih, ali dzaba.

Dakle, svestan sam da mešana djubriva treba isključivo zaorati. Ali, ako to nije odradjeno, mislim da je ipak bolje baciti kroz sejalicu nego uopšte ne baciti (u ovo sam se lično uverio nekoliko puta). E sad koliko baciti...???
Analiza zemljišta nije radjena...

MOMOSARIC
12-03-12, 20:20
Kad već bacaš tako (a nemože se reći da je baš totalno pogrešno ,) , potrudi se bar da sijačica spusti dovoljno duboko , kako god znaš , spusti ulagače niže , ako treba navari nosač da može još malo dublje.

bado
12-03-12, 20:26
Pa zar to nije za krompir ?
Jeste za krompir,to sam ih i ja pitao...preporučili su mi da probam sa prestižom,i nije bilo problema...

Darko Dren
12-03-12, 20:31
Kad već bacaš tako (a nemože se reći da je baš totalno pogrešno ,) , potrudi se bar da sijačica spusti dovoljno duboko , kako god znaš , spusti ulagače niže , ako treba navari nosač da može još malo dublje.

Razmišljao sam o tome. Sejalica je IMT-ova pneumatska, dvoredna.
A na jesen ću obavezno pod brazdu djubrivo...

Srdjan Žorž
12-03-12, 20:33
U mom kraju svi NPK djubrivo bacaju u proleće, kroz sejalicu tokom setve, što je pogrešno. Medjutim, njive se djubre redovno, uglavnom se seju kukuruz i pšenica ili ječam. Ljudi uglavnom idu sa 300 kg NPK 15:15:15 po hektaru. Ja sam relativno mlad proizvodjač, do pre dve godine moji su sejali max do 3-4 ha, kukuruza i ostalih žitarica zajedno. Ja sam proizvodnju dosta proširio za tri godine, na preko 20 ha. Prošle godine sam imao u planu da NPK djubrivo zaorem. Medjutim, iz raznih razloga to nisam uspeo.

E sad, ono što me muči jeste to koliko djubriva NPK da bacim kroz sejalicu? Svestan sam da je to loš način zbog fosfora i kalijuma i toga koliko će biti dostupni biljci. Ali, opet, pre dve godine tokom sejanja zagušili su valjci u kutiji na sejalici gde ide djubrivo. Kasnije te vrste koje nisu dobile NPK u setvi, su toliko bile uočljive i nisu mogle da sustignu one vrste koje su djubrivo dobile. Još sam te vrste više prihranio od ostalih, ali dzaba.

Dakle, svestan sam da mešana djubriva treba isključivo zaorati. Ali, ako to nije odradjeno, mislim da je ipak bolje baciti kroz sejalicu nego uopšte ne baciti (u ovo sam se lično uverio nekoliko puta). E sad koliko baciti...???
Analiza zemljišta nije radjena...
Te bolje vrste su iz razloga sto su dobile azot iz mesavine,a ne sto ima fosfora i kalijuma kojima treba 2-3 meseca da dodju stanje uzimanja od strane biljke a tada je vec kasno.
Najbolje kad bi mogao da das u sejalicu Kan i to po principu 5cm levo ili desno do biljke i 5 cm dublje od semena.

djendrag
12-03-12, 20:35
Mozda bi bilo bolje da kolega Darko Dren baci ovo sve pod taniracu, a jednu manju kolicinu (10-15 kg) NPK u sijacicu.

Rabadzija
12-03-12, 20:44
Te bolje vrste su iz razloga sto su dobile azot iz mesavine,a ne sto ima fosfora i kalijuma kojima treba 2-3 meseca da dodju stanje uzimanja od strane biljke a tada je vec kasno.Najbolje kad bi mogao da das u sejalicu Kan i to po principu 5cm levo ili desno do biljke i 5 cm dublje od semena.
Srdjane ajde mi objasni onda mehanizam delovanja ishrane biljaka kod direktne setve ? ? ? tamo biljka takodje dobije u setvi sve sto treba da dobije .........

MOMOSARIC
12-03-12, 20:48
I ako već u sijačicu onda sa više K , a manje P , jer ko što kaže Srdjan za fosfor je stvarno prekasno iako ga baš treba u startu ali kalijum dobro dodje i pri kraju vegetacije a pomalo se i kreće.
rabadžija tu se primjenjuju kvalitetnija djubriva (hidrofo... kako ono bi) , ili često u tečnom obliku , zatim azot često kao onaj opasni anhidrus nh3 nešto tako u gasovitom stanju a injektovan izmedju redova.

toni veljan
12-03-12, 20:56
zdravo forumasi i od mene.dali e dobro da e nagubram niva so osoka(kokosji izmet ) sega naprolet posto planiram da e preoram na prolet uste ednas ili da bacam 3*15 i da preoram.

MOMOSARIC
12-03-12, 21:02
Kokošija kaka je prava stvar.
::super::

DusanA
12-03-12, 21:04
Jeste za krompir,to sam ih i ja pitao...preporučili su mi da probam sa prestižom,i nije bilo problema...

A kako si radio, umesao sa sa semenom i sejao ?

Darko Dren
12-03-12, 21:15
Te bolje vrste su iz razloga sto su dobile azot iz mesavine,a ne sto ima fosfora i kalijuma kojima treba 2-3 meseca da dodju stanje uzimanja od strane biljke a tada je vec kasno.
Najbolje kad bi mogao da das u sejalicu Kan i to po principu 5cm levo ili desno do biljke i 5 cm dublje od semena.

To sa Kan-om kroz sejalicu nikako! Znam ih nekoliko u selu što su tako radili, dakle, bez ikakvog mešanog djubriva, i nikakav prinos nisu imali. Komšija je sejao sa 200 kg Kan-a kroz sejalicu i kasnije 300 kg Kan-a kroz špartač. Moja njiva pored njegove. Ja sam kroz sejalicu 300 kg NPK Linzer 15:15:15 pa 400 kg Kan-a kroz špartač. Isti hibrid je bio i kod njega i kod mene, a prilično je imao manji prinos.

KishRobert
12-03-12, 21:57
Da li ima neko tabelu koliko ide hiljada zrna na hektar,sa razlicitim razmakom u redu?(ono tablica sto ima na poledjini pionira)
Izvoli.
http://www.dodaj.rs/f/3m/MP/2KdDTZuc/razmak.png

majkan91
12-03-12, 22:05
kako su se pokazali R.A.G.T hibridi? jel koristi neko njih ?

bojcetic
12-03-12, 22:28
O bacanju mesanog vestaka u prolece sam pisao. Struka i nauka kaze da nema svrhe bacati NPK djubrivo u prolece. Praksa je pokazala da ipak ima razuma to bacati i da je prinos bolji.

Darko Dren
12-03-12, 22:34
Praksa je pokazala da ipak ima razuma to bacati i da je prinos bolji.

Baš tako...

bado
12-03-12, 22:59
A kako si radio, umesao sa sa semenom i sejao ?
Kao sa furadanom...

DusanA
13-03-12, 07:30
Mi smo uglavnom bacali npk u jesen, parcele koje nismo stigli u jesen, sada smo rasprsili npk, pa zatvorili, a u aprilu, pred setvu urea, pa setvospremiranje. Mozda je bolje u jesen, ali nije lose ni ovako, bice dostupno kasnije, predpostavljam.

pidikanac
13-03-12, 08:15
Dusane ja sam takođe koristio prestiž i to na preporuku stručnjaka iz AGROSAVE 1dl na setvenu jedinicu isto se radi kao i sa furadanom rezultat ekstraaaaaaa komšijama pipa samo brija kukuruz a kod mene jok super stvar

DusanA
13-03-12, 08:36
Koliko kosta Prestige, ako se secas ? I da li moze da se kombinuje sa ponchom ?

pidikanac
13-03-12, 08:41
mislim da je 1/2 l koštalo 2500,00 a nema potrebe mešati sa pončom ili pončo ili prestiž

Raca
13-03-12, 08:53
A da li prestiz utice na klijavost semena, mislim zbog da kazem rucnog nanosenja jer nece biti podjednako nanesen na svako zrno kao u doradnom centru? Ima ljudi kod mene koji su nanosili sami preparate pa je bilo pomora u kukuruzu zbog nicanja, kasnije oplodnje dosta jalovi biljaka, doduse nije bio prestiz u pitanju ali i oni misle da je zato sto su sami nanosili preparate na seme?

pidikanac
13-03-12, 08:58
što se tiče klijanja nema problema pozovite nekog iz AGROSAVE pa pitajte a ja vam kažem da je super jer sam ih zvao pitao i uradio po preporuci

skal
13-03-12, 11:32
jel neko sejao LG kukuruz Agrister i Ponco ?kako suse pokazali dosta malo ima o njima napisano na forumu .ja planiram da probam pase plašim da neuletim u nešto štoje nepoznato.

topalovic
13-03-12, 12:04
jel koristi neko posse za zaprasivanje semena...

Djole71
13-03-12, 12:37
Stavio sam ovaj post u temu Pionir hibridi,pa da se izvinim u napred moderatorima.Treba mi preporuka,na koju gustinu da sejem K-67 za krunjenje.Uradjena analiza zemljista,jesenos pod brazdu po savetu i PS.(Map..korigovano).Planiram jos predsetveno oko 200kg.ureje,predusev zito i nesto malo soje,bice uradjena puna agrotehnika,zemljiste 2 klasa....(mislio sam na 22)Nisam sejao K-67 nikad.

Srdjan Žorž
13-03-12, 12:49
Nisam neki strucnjak kako je neko to rekao,za No til tehnologiju ali sam video da ujesen podrivaci sa depozitorima unose vestak a u prolec u iste trake seju kukuruy.Ima i lako topljive formulacije vestaka(Yara) koje idu u direktnu setvu stime sto vestak ide na dubinu od 20 do 25 cm.

Francuz5
13-03-12, 13:01
kad je optimalno vreme za sejanje AS 66 i 72? jel se moze pocetkom aprila ?

vitezbb
13-03-12, 13:12
Stavio sam ovaj post u temu Pionir hibridi,pa da se izvinim u napred moderatorima.Treba mi preporuka,na koju gustinu da sejem K-67 za krunjenje.Uradjena analiza zemljista,jesenos pod brazdu po savetu i PS.(Map..korigovano).Planiram jos predsetveno oko 200kg.ureje,predusev zito i nesto malo soje,bice uradjena puna agrotehnika,zemljiste 2 klasa....(mislio sam na 22)Nisam sejao K-67 nikad.

Ja bi ga na 19.Pionir po priči promotera ne ide na 22.Ja sam prošle godine sejao f38(isti fao kao k67) na 19 na jednoj njivi i 21 na drugoj pod punom agrotehnikom.Bolje mi se pokazao na 19,imao je manju vlagu skoro za 2%.

panonstib
13-03-12, 13:12
To nije No till nego strip till.

Farmer II
13-03-12, 13:14

Za ove uslove slobodno cesce, 19-20 cm
http://srbija.pioneer.com/Proizvodi/Kukuruz/FAO500/PR36K67.aspx

kad je optimalno vreme za sejanje AS 66 i 72? jel se moze pocetkom aprila ?

Mi cemo as 72 pocetkom aprila, planiran je za berbu u klipu....Jednom smo presevali neku njivu 1 .maja i posejali upravo as 72, stigo za berbu u redovno vreme,

bado
13-03-12, 15:31
Koliko kosta Prestige, ako se secas ? I da li moze da se kombinuje sa ponchom ?
Cena je 6500-7000 din. za jednu litru...Mislim da nema potrebe mešati sa ponchom....

MONTOYA
13-03-12, 18:38
koji pionirovi hibridi su najbolji za branje u klipu

savato
13-03-12, 18:39
koji pionirovi hibridi su najbolji za branje u klipu n43,d11,d12...

saleso
13-03-12, 18:40
ljudi jel treba jos sa necim zasticavati kukuruz od zicara posto sam kupio zp zasticen imidorom

rasa02
13-03-12, 18:51
Što bi zaštićeno seme ponovo zaštićavao^-^

milanco_mk
13-03-12, 22:57
Imam jedno pitanje.
izorao sam jesenas oko 1,5ha i izdrljao.njive nisu bile ragjeni vise od 5 godina.ali bili su zapaleni i nisu imale mn. trava.nisam nisto bacio.planiram opet da ih preorem sredina april.i posle 20 april da pocnem da sejem kukuruz.ja sam u makedonija na 700m.nadmorska visina.i ovde nije zemja kako u srbiji.mora da se navodnjava kukuruz bar 4 puta ako ne,nema nisto prinis i se susi.prosle godine sam posejao 0,4ha.ns640(za proba)i imao sam prinos.3t.zrna.bacio sam samo 80kg. 3*15 u redovi. i 80kg. urea pocetak jula rucno na svaki koren po malo. sad planiram da bacim samo 250 kg. urea na hektar-ali planiram da bacim i opet da izorem njive.dali je tako ispravno?ili prvo da izorem pa da bacim ureu pa da izdrljam?.posto nisam bacio nisto u jesen sta preporucujete dali treba da bacim i 3*15 i u koju kolicinu?planiram opet da sejem ns.640 zadovoljan sam od prinos i dosta je bio suv pri branju u klipa pocetak oktobra.
imam i jos jedno pitanje-izorao sam 0.5ha.neragjenja niva 10 godina planirao sam da sejem tritikale ali posto je bila loso izorana ostao sam je tako samo izdrljana. sad planiram da je posejem kukuruz.ali malo je problematicna za navodnjavanje koju sortu kukuruz preporucujete da posejem(neka sto je za suvo sto ne trazi voda kod nas ima seme samo od novi sad i zemun polje).mogo bi bar 2 puta da je navodnjavam preko sila.i sta da bacim kakvo gjubre i u koju kolicinu? hvala svima koji ce mi pomognu.

rekreativac
13-03-12, 23:49
@milanco o djubrenju kukuruza imas ovde http://poljoinfo.com/showthread.php?1159-Koje-djubrivo-i-u-kojoj-kolicini-koristite-u-kukuruzu
n (http://poljoinfo.com/showthread.php?1159-Koje-djubrivo-i-u-kojoj-kolicini-koristite-u-kukuruzu)eznam zasto bi opet orao ali ako bas moras onda razbaci 3X15 pa izori pa razbaci ureu pa izdrljaj (bar ja tako radim). sto se tice kolicine djubreta to je jako tesko odrediti bez analize zemlje ali se pre kod mene(dok nisam radio analizu)bacalo 250-300 kg/ha 3X15 i toliko urea a posto kazez da duze zemlja nije obradjivana ona bi trebalo da je dosta plodnija od onih koje se stalno rade pa ako nemas viska novca nemoj bacati 3X15 sada nego cekaj jesen pred oranje.
potrazi i temu kukuruz 2011 pa ces i tamo mozda naci neki pametniji odgovor od moga posto ni ja bas nisam iskusan
>:({

vitezbb
18-03-12, 20:28
Danas bio da popravim međe,kako su traktori prolazili razorali sve živo pa i međe.Srećom imam dimenzije svoje i komšijine pa sam uspeo kako tako da ih ponovo postavim.Elem gledajući jučerašnji i današnji dan a i prognozu za narednih 10 dana da imam svoje mašine bez ustručavanja bi već posejao kukuruz.pretpostavljam da bi mnogi rekli da je rano i da može da udari mraz u aprilu ali to je moje mišljenje bez obzira koji je datum proleće je već stiglo

rekreativac
18-03-12, 20:31
jos samo par dana da se zemlja zagreje pa se moze sejati, ako ovako nastavi do aprila ja posejao

zombie_666
18-03-12, 20:43
Kod mene ista situacija, zemlja se naglo suši ali je još dosta hladna mada neće dugo. Još mi je rano za sjetvu a bojim se da ne zasuši previše. Mislio sam da sijem tamo posle 10. aprila, ne smijem ranije ali opet se lomim jer pratim prognoze i svi najavljuju ovakvo ili toplije vrijeme. Pravo da vam kažem, ne znam šta da radim. Veliki je rizik i ovako i onako.

MOMOSARIC
18-03-12, 21:08
Za kasniju fazu , naprimer klasavanje , češće je bolja ranija sjetva , mada nemora da znači , ko zna kakvo će vrijeme biti u julu,avgustu.
Sa druge strane još važnija je početna faza rasta i nicanje i dali više volimo nejednako nicanje i mučenje za preživljavanje ili ujednačeno nicanje i brz rani porast.

zombie_666
18-03-12, 21:14
Baš tako Momo, prošle godine sa posijao dosta rano, april bio mnogo hladan, nicanje bilo kilavo i sporo. Pravo mučenje, kako ti kažeš. Zemljište je trenutno u takvom stanju da bi se bez ikakvih problema moglo već sada pripremati za sjetvu a sama sjetva vršiti tamo oko prvog aprila ili čak i ranije ako vrijeme nastavi ovako. To bi sasvim sigurno bilo povoljno u slučaju velikih vrućina i glavnog udara suše krajem ljeta ali rizik je ogroman, april je vrlo nestabilan mjesec. U zadnje dvije-tri godine u mom kraju smo u aprilu imali temperature od 30 stepeni jedne godine a već sledeće je u istom mjesecu padao snijeg i mraz je uništavao voće, dok su treće padale beskrajne tople kiše od kojih je zrno znalo da truli. Klima je sve nastabilnija i to je činjenica, iskustvo ili prognoze ne daju više nikakvu sigurnost.

Rabadzija
18-03-12, 21:29
Jesenas sam od kamiondzija nabavio AGS 500 semenski u klipu nosio je u berbi za semensku kucu,osusio ga lepo,nedavno okrunio i klijavost je 100% svako od 100 zna je niklo
Imam jos i OS 515 nisam puno nisam smeo ali za probu ove godine su posejati po 2-3 Ha od sorte imam 20 kg i od jednog iod drugog.
Inace gde ja kupujem seme kaze mi covek da su prvi put ove godine imali prituzbe na Pionner,naime prosle godine je u okolini Zednika bilo problema cak je bilo i na TV ,coveka nije mrzelo da odnese seme na ispitivanje ( neznam tacno gde ) ali kaze da je problem sa klijavoscu.......tek toliko o semenskim kucama

panonac
18-03-12, 21:29
Samo da pitam clanove koji zalivaju svoj kukuruz dali ga mogu posejati i cesce od dozvoljenog.

zcurcic
18-03-12, 22:45
Obavezno. NS rekorder dole iz Srbije je imao preko 19 t nekog zrna (nisam siguran) sa grupa iz FAO 600, ali ih je sejao na 85-90.000 biljaka. Tri zalivanja, prošle godine.

machak
19-03-12, 07:43
...
Inace gde ja kupujem seme kaze mi covek da su prvi put ove godine imali prituzbe na Pionner,naime prosle godine je u okolini Zednika bilo problema cak je bilo i na TV ,coveka nije mrzelo da odnese seme na ispitivanje ( neznam tacno gde ) ali kaze da je problem sa klijavoscu.......tek toliko o semenskim kucama
Na skupu u sali Zorica predstavnici Pionira nisu krili da je bilo problema prošle godine uz obećanje da se više neće desiti.

Rabadzija
19-03-12, 15:36
Na skupu u sali Zorica predstavnici Pionira nisu krili da je bilo problema prošle godine uz obećanje da se više neće desiti.
mozda u recenici nisam dobro srocio,ali reklamacija je OD OVE GODINE tako da njihova prica ne pije vodu ......jednom prevarant...uvek prevarant

Srdjan Žorž
19-03-12, 15:41
Tako je od davnina bilo,neopere ih ni Dunav ni Sava.

vojvođanin
19-03-12, 15:42
Ko je uvoznik Pionir semena?

machak
19-03-12, 16:05
Delta agrar je zastupnik pionira u Srbiji.

Od ove godine? Opsa, ne valja.

vojvođanin
19-03-12, 16:08
Mišković & Co. Onda nije čudo što je falš roba...mufljuz.

Quercus
19-03-12, 16:10
Pioneer Hi-Bred SRB d.o.o.

Predstavništvo za Srbiju
DuPont Agriculture & Nutrition
Olge Petrov 10
21000 Novi Sad
Srbija
Telefon predstavništva:
021/674 22 40http://srbija.pioneer.com/Portals/0/icon-site.png srbija.pioneer.com
(http://srbija.pioneer.com/)Za sve dodatne informacije pozovite besplatni telefon

0800 390 000

pidikanac
19-03-12, 16:19
ma kakav pionir kada ga seju u padinskoj skeli a dorada u sremskoj mitrovici pionir je samo onaj koi stigne preko bare

machak
19-03-12, 16:20
umešana je tu i delta:

Program semena se realizuje kroz proizvodnju i distribuciju semena kukuruza, suncokreta kompanije Pioneer Dupont, kao i semena soje domaćeg proizvođača Selsem iz Beograda a takođe i kroz distribuciju semena pšenice Instituta za ratarstvo i povrtarstvo Novi Sad i proizvodnju i distribuciju semena pšenice, durum pšenice i ječma Austrijske firme Saatcuht Donau. Osim saradnje sa Institutom iz Novog Sada gde je Delta Agrar jedan od distributera, saradnja sa ostalim kućama je na ekskluzivnoj osnovi.

http://www.deltaagrar.rs/code/navigate.php?Id=15

(http://www.deltaagrar.rs/code/navigate.php?Id=15)

Srdjan Žorž
19-03-12, 19:14
Sve su to iste gazde umesane.
Ali kad roba valja nije bitno ko je "valja".

panonac
20-03-12, 20:38
Danas konacno odredjene sorte za ovu sezonu i to sa,Rajfajzen,ZP,Pionir,i Sindjenta.

MARČELO
20-03-12, 20:48
Danas konacno odredjene sorte za ovu sezonu i to sa,Rajfajzen,ZP,Pionir,i Sindjenta.
Gde ima rajfajzen seme da se nabavi ,koja mu je cena ?

panonac
20-03-12, 20:56
Ima ga ponegde,cena 3,700 zemlja porekla-Francuska i Rumunija.

vlajkoo
20-03-12, 21:00
Ima ga ponegde,cena 3,700 zemlja porekla-Francuska i Rumunija.

Gde ima Raiffeisen hibrida ako nije tajna i da li mogu biti i zaprasene vrece?

panonac
20-03-12, 21:15
Javis se njihovom promoteru,semena nisu tretirana sa zastitom.

dragan.kovacev
20-03-12, 21:16
nabavljeno seme za ovu godinu:

DKC
4888
5143
5276
5699

LG
agrister
3540

SYNGENTA
flovita
pako

150kg urea po kj. pred setvenu pripremu i neka da bog rodnu godinu >:({

vlajkoo
20-03-12, 22:02
Javis se njihovom promoteru,semena nisu tretirana sa zastitom.

Pa bi ja ali ne mogu da nadjem nikakav kontak, pa ako je moguce neka informacija.
Hvala.

---------- Poruka napisana u 22:02 ---------- Prethodna poruka je at 21:38 ----------

Hvala panonac...

lucky
20-03-12, 22:28
Kupljeno seme za ovu godinu:

DKC 4590
Pioneer F73
LG 3475
LG 3535
ZP 684

Srdjan Žorž
21-03-12, 14:34
To je sigurno sve za berbu?

mirmag
21-03-12, 15:29
Zavrsena nabavka semena:

Ns 6030
Ns 7020
Zp 505
Zp 666
Zp 684

lucky
21-03-12, 17:14
To je sigurno sve za berbu?

Ako si na mene mislio, za berbu samo 684 i eventualno LG 35.35.

savato
21-03-12, 19:36
Ove godine Kermess,Korimbos i DKC 6120...to je difinitivno i uzeto! 6120 treba da stigne do petka

Miloš D.T
21-03-12, 20:41
Ja ove godine sejem:
dekalb 5276
BC-pajdaš
ZP-606
Za silažu-aAS 160 silaž.

sale ratar
21-03-12, 20:50
Ove godine na probu zp 555, 600 a ostalo zp606, ns 7020,6030.

Peet
21-03-12, 20:51
Za berbu AS-72
Ostali hibridi za adaptaciju:
DKC 5783, 5276, Helico i KWS 3381

Shale
21-03-12, 23:29
Ja uzeo NS 6030, DKC 5783, Pionir A79, F38 i K67... NS ide za kotobanju, a A79 smo uzeli za probu (2 vreće) da vidimo kako će se pokazati, jer je najraniji hibrid na našem tržištu, ili jedan od najranijih... A ostali za vršaj...

macvanin
22-03-12, 07:59
zavrsena nabavka semena za berac NS 6030, AS 63, za kombajn AS 57, ZP 505, PAKO.
kada krecemo sa setvom? ja planirao 30-31 mart.
kako mi rece radnik u poljo apoteci vec su mu se hvalili da su juce sejali?????

pocerina
22-03-12, 16:49
I ja sam cuo da su kod mene u selu neki vec poceli sa setvom...

grunt
22-03-12, 17:36
Po meni nije toliko bitan datum setve nego uslovi i tempetratura zemljista!ne treba zuriti noci su hladne a i javljaju neko zahladjenje sledece nedelje.

Rabadzija
22-03-12, 23:02
imam jedan dzak F02 koji sam sadio 2010 i tretirano je Furadanom bilo jer je to sve pokupljeno iz masine i spakovano u tu vrecu. Stavio sam na klijanje i slijavost je 97% naime nisu ( jos ) nikla 3 najveca i najlepsa semena, sve ono gembavo i sitnije je niklo.Ponavljam bilo je tretirano jos 2010 sa Furadanom,tako da u mom slucaju nije uticalo na klijavost iako tako tretirano stoji dve godine

Francuz5
22-03-12, 23:23
ja setvu planiram tek posle uskrsa,ili posle 7mog aprila,nisam bas za ranu setvu,moze jos da zahladi pa ce biti problema sa nicanjem.

bojcetic
22-03-12, 23:30
Ja se lomim sta da radim. Da li da prvi u selu posejem, ili da pricekam jos 10tak dana...

Matic
22-03-12, 23:35
Komšija danas posejao kukuruz.U Subotu setva dugogodišnjem saradniku.Nije mi jasno gde ljudi žure.

steva 1984
22-03-12, 23:36
Bolje jos malo sacekati sa setvom

bojcetic
22-03-12, 23:40
Ako uspe egzibicija sa setvom oko 25 marta, hibrid fao 300-400 ima odlicne sanse da izbegne oprasivanje pre ekstremnih vrucina. Velika sansa da ga skidam dosta rano sa malom vlagom, itd

rasa02
22-03-12, 23:53
A još veće šanse da ga seješ ponovo.

Peet
23-03-12, 00:26
Ja takodje vodim neki duel sa samim sobom jer stvarno ne znam dal da krenem sa setvom ili ne. Jos nisam cuo da je iko posejao kod nas al me to ne zanima. Po dugorocnim vremenskim prognozama je sve idealno za setvu i kukuruza a i suncokreta jer u naredne dve nedelje je konstantno dobro vreme osim u Utorak 27.03. kad je temp. oko 13 stepeni i 1 Aprila kad je oko 10 stepeni. U svim ostalim danima je od 17 do 21 ili toplije. Meni se cini da nas zaj....va samo datum i nista drugo jer da je danas 15 April mislim da bismo svi sejali ko ludi pa makar bilo vani i 7 stepeni.

ddragan
23-03-12, 14:01
Da je 15 april bile bi male sanse da naidje hladan talas a i zemlja bi imala malo vecu temp.I kod nas su juce poceli setvu kukuruza.Ja pre 5-6 nemam nameru da krenem sa setvom,jedino ko hoce usluzno,jer ko se ispece na mleko i u jogurt duva.

Radovan 4
23-03-12, 19:50
Mislim da je jos zemlja hladna a to se po meni vidi na njivama gde je bio suncukret jer samorasti jos nije klijao.

sale ratar
23-03-12, 20:42
Pre jedno dve tri godine jeda lik kod nas posejao 25 marta kukuruze i mogu vam reći da nije baš bilo za pohvalu što se tiče prinosa a i samog toka vegetacije ponaročito kad je nikao (a nikao posle tri nedelje) pa pozutio, kavi, nikad da krene.Ja pre prvog aprila neću ništa sejati a posle će mo da vidimo kakvo će vreme da bude od njega sve zavisi.

Janosh
23-03-12, 20:52
Ja posejao pre 12 dana kukuruz. Danas isao do njive, a on poceo vec da formira vrstu. Za par dana cu morati da ogradjujem njivu.

kockasalascenej
23-03-12, 20:59
A sto da ogradujes oce da pobegne..:lol:

Matic
23-03-12, 21:05
Kod mene se seje sve u 16.Poludeo narod.Čim jedan prođe sa sejalicom kroz selo odmah za njim i ostali.Sutra kreće uslužno sejanje.

kockasalascenej
23-03-12, 21:12
Ako nastavi lepo vreme bice pametni ali ako bude zahladenja kako najavljuju moze da mu naskodi.Mislim da tu nemoze covek biti pametan.Ja cu jos sacekati malo.

zombie_666
23-03-12, 21:18
Kod mene jos niko nije ni počeo da priprema sem par ljudi koji su imali proljetno oranje. Ne vjerujem da će neko posijati prije prve sedmice aprila, prošle godine su neki sijali već 25. marta pa su mnogo nagrabusili zbog 10 dana ledenih kiša i niskih temperatura koje su usledile nakon toga.

leka
23-03-12, 21:20
mi necemo pre prvog sigurno

Dr.Gruja
23-03-12, 21:27
Raso02 sta kazu tvoje kolege da li je vreme za setvu i kada poceti?

spasoje
23-03-12, 21:31
I ja bih sejao ali nisam našao ZIMSKO seme..:lol:

Mačvanin 82
23-03-12, 21:35
a ja sam čuo da Bayer nezakrečava više sa Ponchom,kažu za Srbiju je sada aktuelno zakrečavanje Antifrizom 40%

dach
23-03-12, 21:44
Понедељак, 26. 17 | 0 °C Делимично облачно
Уторак, 27. 15 | 6 °C Делимично облачно
Среда, 28. 17 | 4 °C Могућа киша
Možda pogode a možda i ne.

Srdjan Žorž
23-03-12, 21:47
Evo koliko je hladna zamlja na dubini od 8cm,mereno danas u 17h i 30min.http://thumbnails72.imagebam.com/18124/3c882c181235640.jpg

šandor
23-03-12, 21:54
To je dovoljna temperatura , ali ipak treba još sačekati par dana , posle toplog vremena uvek dođe hladnije vreme pa opet toplo ja ću početi setvu kad zahladi tamo posle 2. aprila

dragan.kovacev
23-03-12, 21:57
trebaju se i neki rokovi setve ispostovati, I rok 25.03. II rok, kao naj bolji godinama unazad od kad pratim 05.04. III 15.04. samao da napomenem da je I rok bolji od III roka, izuzev 2007 kad je III rok bio naj bolji... tako da sej te ljudi od nedelje>:({

Peet
23-03-12, 22:36
Mislim da je jos zemlja hladna a to se po meni vidi na njivama gde je bio suncukret jer samorasti jos nije klijao.
Pitacu te za 3-4 dana dali je klijao taj samonikli? Ima da se zeleni za par dana garant.

MOMOSARIC
23-03-12, 22:44
Čisto da podsjetim na jednu stvar , koju sigurno znamo, što veći kukuruz teže podnosi nisku temp,. Mraz može totalno da ubije kukuruz samo kad mu tačka porasta (školarci će znati kako se stručno zove zaboravio sam ) izadje iznad zemlje a to je oko 4 pera.

grunt
23-03-12, 22:44
Vrlo interesantno neki seju dali da sejem i ja :lol:po meni jako smesno,neka seju sejacu kad se stvore pravi uslovi za sejanje sigurno nece biti 15 maj JBT.

rasa02
23-03-12, 22:51
trebaju se i neki rokovi setve ispostovati, I rok 25.03. II rok, kao naj bolji godinama unazad od kad pratim 05.04. III 15.04. samao da napomenem da je I rok bolji od III roka, izuzev 2007 kad je III rok bio naj bolji... tako da sej te ljudi od nedelje>:({
Odkad su to rokovi setve kukuruza?

macosd
23-03-12, 23:07
evo temperature u Somboru http://imm.io/jUuy
pa vi se mislite da lli sejati ili ne a vetar duva lil duva!!!! A vlage sve manje!!!^-^

oldtimer
24-03-12, 04:47
Ne znam tacno gde, ali sam procitao da PIK Tamis nikad nije presevao kukuruz iz martovskih rokova setve... Mozda moze Bogdan Garalejic, ili neko iz Pik-a, ko prati forum da me ispravi, ali mislim da sam dobro zapamtio. Isto tako cini mi se da sam procitao da su najbolji prinosi dobijeni setvom oko 5-og aprila... Opet, dosta sam siguran, ali ne mogu tacno da tvrdim!!!

branko
24-03-12, 06:34
Kasnije posejan kukuruz (oko polovine aprila) vrlo brzo dostigne rano posejani kukuruz (početak aprila).

zoran_vs
24-03-12, 06:45
Po meni nije toliko bitan datum setve nego uslovi i tempetratura zemljista!ne treba zuriti noci su hladne a i javljaju neko zahladjenje sledece nedelje.za Vrsac u utorak predvidjaju od 0 do 20 stepeni,jutros +2

---------- Poruka napisana u 06:45 ---------- Prethodna poruka je at 06:42 ----------

mi necemo pre prvog sigurno
to je i moj plan

Shale
24-03-12, 07:53
Ali taj kukuruz posejan ranije, početkom aprila, u jesen će sigurno imati manje vlage od onog koji je posejan polovinom aprila...

panonac
24-03-12, 07:55
Dali treba zbog suse ici malo redji sklop.

paorpaor
24-03-12, 08:27
Sve oko setve je relativna stvar. Ja sam imao prosle godine posejan kukuruz u prvoj dekadi aprila koji je sporo nicao i mucio se sa hladnim danima (10. i 11. april) koji su usledili posle setva. Prijateljev kukuruz je posejan 18. , 19. i 20. aprila, i nikao je kad i moj i imao bolji start i na kraju bolji i prinos (ne mnogo,a li ipak bolji) , a vlagu istu.
Kukuruz zavisi od sume temperatura, a ne od roka setve, pa tako nekad i setva 1. aprila moze da bude bolja od one 20. aprila, a nekad je sasvim obrnuto.
Ne kaze se dzabe da je ovo fabrika pod vedrim nebom, ali je nama ipak mnogo lakse da procenimo momenat setve jer su nam dostupne neke tehnologije koje to ranije nisu bile, a pre svega mislim na internet i vremensku prognozu koja je koliko toliko pouzdana bar u onom kracem roku od nekoliko dana. Ako mraz udari 1. maja to je nesto sto se jako tesko moze predvideti, mada ni to nije nemoguce.
P.S.
Seve je videla i sneg u maju, a ne mraz.

branko
24-03-12, 08:41
Ali taj kukuruz posejan ranije, početkom aprila, u jesen će sigurno imati manje vlage od onog koji je posejan polovinom aprila...

To je samo delimično tačno.
Ako je godina suva, to nema značaja. Prošle godine sam Pionir F73 posejao 14. maja na neuspeli suncokret, i taj sam kukuruz skidao prvi, 23 septembra sa 18 % vlage.

Shale
24-03-12, 18:34
Slažem se sa tobom Branko, ali ja sam imao iskustva da sam prošle godine sejao F02 oko 5-og aprila (meni) a prijatelju R10 25. aprila. 20-septembar ja sam imao vlagu 15%, a on 18%... Ja lično volim više raniju setvu...

Inače danas smo za probu posejali 1 kj A79 pionira...

kiraj
24-03-12, 18:45
Sve parcele su danas spremljene za setvu.Čekamo da trnjine procvetaju i može da se seje.

MARČELO
24-03-12, 19:05
Slažem se sa tobom Branko, ali ja sam imao iskustva da sam prošle godine sejao F02 oko 5-og aprila (meni) a prijatelju R10 25. aprila. 20-septembar ja sam imao vlagu 15%, a on 18%... Ja lično volim više raniju setvu...

Inače danas smo za probu posejali 1 kj A79 pionira...
Ovo ima logike da ranija setva znači manja vlaga u žetvi, mada na samu vlagu prilikom žetve utiče i razmak billjaka prilikom setve , što su biljke gušće posejane vlaga je manja ( rađeni su mini ogledi po tom pitanju )

case ih
24-03-12, 21:29
Sve parcele su danas spremljene za setvu.Čekamo da trnjine procvetaju i može da se seje.
Kod mene se kaze "da bagrem krene".

KishRobert
24-03-12, 21:30
A sta su komso trnjine?

kiraj
24-03-12, 21:34
http://www.herbalia.org/index.php?id=prunus-spinosa
I (http://www.herbalia.org/index.php?id=prunus-spinosa)ma ih dosta pored puteva .
http://www.google.rs/imgres?q=trnjine&hl=sr&sa=X&biw=1138&bih=560&tbm=isch&prmd=imvns&tbnid=JYR9p4qHkaRCAM:&imgrefurl=http://doubletkitchen.blogspot.com/2011/04/aktivni-roendanski-odmor-ili-post-bez.html&docid=OcespMZIybebnM&imgurl=http://lh4.ggpht.com/_M-lqnQWwpow/TZi4_UIyyzI/AAAAAAAAI3A/ptU95xw2W0A/trnjina-1%255B5%255D.jpg&w=512&h=512&ei=7C9uT8OcHYrNtAaZsYS0Ag&zoom=1&iact=hc&vpx=255&vpy=225&dur=445&hovh=225&hovw=225&tx=114&ty=137&sig=110864594727026792315&page=3&tbnh=164&tbnw=176&start=35&ndsp=16&ved=1t:429,r:7,s:35

vladj
24-03-12, 21:38
A sta su komso trnjine?

Plave bobice slicne borovnicama samo gorkog ukusa dok se ne ugnile. Inace rastu u trnovitim zbunovima i dosta su lekovite.

kristal
24-03-12, 21:40
Ja vise verujem termometru.Lkl{{

dragan.kovacev
24-03-12, 22:08
Odkad su to rokovi setve kukuruza?

http://issuu.com/instituttam/docs/rezultati_ogleda_2011

spasoje
24-03-12, 22:09
Kako se izborite protiv korova u ranoj setvi .Bojim se da ne zahladi i kuku. slabo ide herbicidi zbog hladnoće i nedostatka vlage ne odrrade kvalitetno a korov raste.Zar nije sigurnije sejati kaa otopli jer će biljka kukuruza brzo preći u fazu intezivnog porasta i uz pomoć he4rbicida slakoćom pobediti korov .Naravno nemože on stići onaj iz rane setve. Druga stvar : za mene je najvažnije pravilo da kukuruz nikne sav u okviru dan dva a ne da jadan 40 % nikne a ostalo smetne pa čeka kišu koja nedodje 15 dana . Mislim da ovi što su seju ovih dana neće moći da obezbede uslove za 100% nicanje jedino ako dobro natopi kiša .Verovatno nisu smeli ići na dublju setvu zbog rane setve i straha od zahladjenja.To je opet samo moje mišljenje jer sam nekoliko puta imao baš probleme sa nejednakim nicanjem i onaj što je kasnije nicao nikad nije dostigao punu formu ,ostao je mali i zelen...(čaorak)

MOMOSARIC
24-03-12, 22:13
..da ujednačeno nicanje je najjača stvar od svega ovog što bistrimo na forumu..

Dr.Gruja
25-03-12, 19:23
Malo pre sam razgovarao sa jednim strucnjakom iz Agrosave i rekao mi je da sa setvom ne treba zuriti bar do 1.aprila.

pidikanac
25-03-12, 19:56
ja sejem 1 aprila a kod mene u selu su i danas neki sejali

Miloš D.T
25-03-12, 20:07
Jel neko koristio ovo za zaprašivanje?http://www.agromarket.rs/index.php?/ser/Zastita-bilja/Tretiranje-semena/SEMAFOR-20-ST

BATONI
25-03-12, 23:02
ja sam juce posijao 2,9ha a sutra cu isto 2ha naravno usluzno
mada se necu baviti ni sa svojom sjetvom iako mi djeluje rano

miroslav k
25-03-12, 23:05
Gde ste sad Kisačani? Vi uvek žurite sa setvom i berbom.

kanalas robert
26-03-12, 07:47
Ja cu ovih dana da proverim kako napreduje list od dude ako je vec toliki kao pacovo uho onda mozemo krenuti sa setvom.To je meni jedan stari paor rekao pre par godina da uvek gledam to i necu pogresiti,dosad i nisam.Tu do 10 aprila sam uvek posejao

pidikanac
26-03-12, 12:09
Jel neko koristio ovo za zaprašivanje?http://www.agromarket.rs/index.php?/ser/Zastita-bilja/Tretiranje-semena/SEMAFOR-20-ST
Semafor 20 ST je nesistemični insekticid za tretman semena kukuruza i suncokreta neposredno pre setve radi zaštite od zemljišnih štetočina. Ne deluje na insekte koji oštećuju nadzemni deo useva. Ima određeno repelentno delovanje na ptice ako se koristi u povećanim dozama.
pa i nije neko srečno rešenje polovično deluje nije seme zaštičeno od pipe nego samo od ptica i podzemne gamadi

Shale
26-03-12, 16:31
Danas posejano 7 kj kukuruza 4 kj DKC 5783 i 3 kj Pionir F38... DKC na 18,2cm, a Pionir na 19,6cm...

Za vikend planiramo ostalo, jer treba da ga izfuradanišemo...

toni soprano
26-03-12, 16:49
jel sejao neko pionir d79? ja kupio 9 vrece ali me najvise interesuje koliko rodi sa navodjavanjem posejan na 18cm... hvala unapred ;D}

Lala iz Banata
26-03-12, 19:56
Danas doneo seme i izbor za 2012 je sledeći
Pioneer D11, A46, T56 - za berbu
KWS Kitty, Kermess, Grecale- za silazu i berbu
LG Agrister, 25,33- za zrno
AS 72 i 160 - za berbu i silažu
Syngenta Helico i Sycora - za zrno.
Interesantna stvar da je T56 Made in USA.

Boki-Vl
26-03-12, 20:04
Moj izbor za ovu godinu je
Pionir F02, K67, T56, P12
Kws Kermess, 3381
Syngenta Helico, Sycora
Ns 640
Zp 684 ultra, 666
Agris 83
BC 678

spasoje
26-03-12, 22:25
Jel neko koristio ovo za zaprašivanje?http://www.agromarket.rs/index.php?/ser/Zastita-bilja/Tretiranje-semena/SEMAFOR-20-STJa ga koristio prošle godine u bočicamaod 50 ml. na vrećicu.Dobar insekticid ali ovo što kaže @pidikanac da ima odredjena repelantna svojstva ja se ne slažem (doduše nisam išao pojačane doze) . Na uvratinama ipokraj medja sve fazan povadio.Zato tražim SAMO ,ISKLJUČIVO,DEFINITIVNO ,mESUROL.

pocerina
26-03-12, 22:45
Ove godine cu sejati samo 3 hibrida.... Danas sam uzeo AS 160 za silazu, i Sycoru za berbu u klipu.... Jos se ramisljam oko treceg hibrida, mozda probam Agrimaxovu zonu....

Čugi
26-03-12, 22:53
Ove godine kao i prošle samo P12.

dalibor79
26-03-12, 22:58
kakav ti je P12 men ga nafalili ja uzeo dosta njega

Čugi
26-03-12, 23:03
Prvi put sam ga sejao prošle godine i zadovoljan sam bio, s' obzirom na sušu i da nisam bacio gram đubriva, imao sam oko 4t/kj zrna.

Matic
26-03-12, 23:21
To je onda neka specijalna agrotehnika urađena.

sasamatic
27-03-12, 17:50
Ove godine sejem AS72 AS73 NS6010 NS6030 i NS7020 pa sta bude. Kad poceti sa setvom?>:({

Čugi
27-03-12, 18:03
Plodna zemlja Matiću i čista njiva, redovno dobro đubreno prethodnih godina, zakačila kiša kad treba i eto ga.

kloki
27-03-12, 20:12
ove godine ću prvi put sejati najverovatnije kukuruz na kukuruz 10ha
pa dali neko ima iskustva šta činiti u tom slučaju
pre toga mi je bio kukuruz svake treće godine

Lala iz Banata
27-03-12, 20:15
Ako sejes prvu godinu kukuruz na kukuruz, nema problema.

kloki
27-03-12, 20:20
kažu mi da ako bude sušna godina može jako da podbaci

branko
27-03-12, 20:24
Samo ti uradi što je do tebe, i nema brige. Neće biti kukuruz kao posle soje, ali će biti jako dobar.

MOMOSARIC
27-03-12, 20:37
Pa šta ima čudno , mnogi ovde siju dosta godina zaredom , mi imamo po deset petnest godina zaredom samo kukuruz , pa nevidim neku veću razliku (osim poslije soje malo bolji) . Prošle godine je svagdje podbacio i gdje se ponavlja i ne ponavlja. Diabrotica se pojavila tek prošle godine i bilo je svagdje.
Što kaže lala prve godine ništa a poslije malo više pažnje na bubice.
Još treba obratiti pažnju kolki je bio prinos prošle godine , ako je bio dobar treba hranu nadoknaditi , ne štediti .Mali problem mogu praviti ostaci u redovima ako nije dobro preradjeno , isitnjeno ili zaorano.

Dolovac
27-03-12, 20:41
kod mene setva kukuruza u jeku,cini mi se da je rano al vreme dozvoljava... za vikend krecem da sejem sikoru

zombie_666
27-03-12, 20:57
Smije li se sjeme tretirati Furadanom sad a da sijem za eventualno 10-15 dana? Ne znam kakvo će vrijeme biti u narednom periodu, računam da će sjetva biti u spomenutom vremenskom roku a volio bih da iskoristim ovo lijepo toplo vrijeme da se sjeme dobro osuši.

branko
27-03-12, 21:05
Nemoj bez potrebe da eksperimentišeš. Za tih 15 dana će isto biti sunca koje će to tretirano seme osušiti.

skal
27-03-12, 21:33
kažu mi da ako bude sušna godina može jako da podbaci Pa meni je prošle god bio isti kukuruz po kukuruzu kao i kukuruz u ugaru nikakve razlike

DusanA
27-03-12, 21:42
Mi sejemo 2 godine kukuruz, a posle toga trece godine menjamo kulturu, do sada nije bilo problema, nismo cak ni ponco koristili. Ove godine ce na 16ha biti trecu godinu za redom kukuruz, pa cemo videti kolika ce steta biti.

Pitanje, posle soje, sejacemo kukuruz, osnovno djubrivo nista jesenas, koliko bi bilo idealno, minimalno urea-e sada pred setvu ?

branko
27-03-12, 21:48
Neće mu škoditi ni 150kg Urea-e.

sale ratar
27-03-12, 21:49
Ako možeš 2ookg po kj to bi bilo dobro a minimalno 150kg po kj.

diklofen
28-03-12, 07:12
Slobodno tretiraj Furadanom u propisanoj količini i može da stoji i mesec dana bez ikakve bojazni.Kako semenske kuće tretiraju insekticidima u decembru pa stoji do aprila.

MARČELO
28-03-12, 09:11
Slobodno tretiraj Furadanom u propisanoj količini i može da stoji i mesec dana bez ikakve bojazni.Kako semenske kuće tretiraju insekticidima u decembru pa stoji do aprila.
Potvrđujem , ja sam prošle godine pa jedno mesec dana ranije furadaniso i nije bilo nikakvih problema , kad se seme lepo prosuši na nekom najlonu , spakuješ u iste džakove i čekaš dan setve.

diklofen
28-03-12, 11:44
Ja sam sad pripremio da popodne bar nešto odradim furadanom.Da ne čekam da mi se sve nakupi pred setvu.

Miloš D.T
29-03-12, 20:00
:'({Završena setva.:-\:'({

SasaK
29-03-12, 20:12
Da nije malo rano?

Tombica
29-03-12, 20:26
Danas naisao jedan moj kolega i kaze da je video iznikao kukuruz na jednoj njivi,prvo nije dobro video ali kad je prisao blize to jeste bio kukuruz,pitam se jel to moguce ili kad je taj uopste posejao???

nexcom
29-03-12, 20:28
Da nije na putu Klek-Zitiste? :)

Miloš D.T
29-03-12, 21:09
Da nije malo rano?

Videćemo kako će biti.

Tombica
29-03-12, 21:27
Da nije na putu Klek-Zitiste? :)On mi rece da je kod mlekoprodukta negde na izlasku iz zrenjanina prema kleku

zombie_666
29-03-12, 21:54
Danas malo pregledao kukuruz posijan 24. i iz zrna počela da izbija mala klica, tek što se pojavila. Napominjem da se radi o parceli koja je jako, jako topla, posijan je na 5cm i povaljan. Danas ga poprskao, evo malo trusi i neka slabašna kišica, taman da herbicidi odrade svoje i odu u zemlju.

RatkoPa
29-03-12, 22:05
Danas naisao jedan moj kolega i kaze da je video iznikao kukuruz na jednoj njivi,prvo nije dobro video ali kad je prisao blize to jeste bio kukuruz,pitam se jel to moguce ili kad je taj uopste posejao???
Ja sam posejao za probu 12.03. i za sada ima samo malui klicu na dole(danas gledao)sejano na dubinu od 6cm,jos je hladno
http://poljoinfo.com/showthread.php?4462-Šta-ste-radili-danas-Deseti-deo./page99

PG Krnac
29-03-12, 22:38
danas dobio seme kukuruza za ogled,MAISADOUR. Nisam jos nikad sejao njihovo seme... videcemo sta ce biti. Jel ima neko iskustva sa ovom semenskom kucom? >:({

rasa02
29-03-12, 23:14
Taj kolega baš ima bujnu maštu:lol:

70zoran
29-03-12, 23:49
Ja danas video jednog jedinog sa sejalicom a svakog dana sam po terenu video sam i ja ali prosle godine da je nikao kukuruz zemlja suva ko barut videcemo kakva ce nam setva biti veceras kod mene samo porosila kisa koliko da se vidi da je pala

Miloš D.T
30-03-12, 06:31
danas dobio seme kukuruza za ogled,MAISADOUR. Nisam jos nikad sejao njihovo seme... videcemo sta ce biti. Jel ima neko iskustva sa ovom semenskom kucom? >:({
Ja sam imao prošle godine 57A i 59P to je jedno golo go..o (pogotovu 57A)
Na istoj parceli je bio 434 zemunski 5 u čelo za njih.

KishRobert
30-03-12, 08:02
Samo kad bi malo prelistali teme...mozda bi bilo bolje da delimo kartoncice,jer su na forumu ljudi postali veliki gotovani,koji sve cekaju na tacnu!
http://poljoinfo.com/showthread.php?1459-MAISADOUR-semena/page5

DusanA
31-03-12, 18:42
Moj otac nece da sejemo barem ne do 15.04.
Danas uzeo seme F73 i V52 sa punom dozom poncho-a od Pionira. Cena, sitnica, 5800din
Sutra uzimam Sycoru i B23 bez Poncha

diklofen
31-03-12, 21:07
Sutra počinjem setvu kukuruza.Prvo sejemo naravno najkasnije sorte tako da u zemlju prvi ide LG Poncho.

Zoran Kostović
31-03-12, 21:12
Gde nađe nedelju za početak tako važnog posla?

Deni
31-03-12, 21:12
Dal planirate smanjiti gustinu ili sejati po preporuci ?(zbog deficita zimske vlage,) ja razmišljam da smanjim za 5%

KishRobert
31-03-12, 21:16
Za krunjenje cu ici na 21cm,za branje 22-24cm.
Secam se da je 2010 bila slicna,mart je bio dosta suv,ali kad je aprila kisa krenula...

LACKOIGI
31-03-12, 21:22
Ja sam poceo vec u cetvrtak, K67, V74, F38 sejem na 20.8cm a F73 i N 01 na 19.5cm.

nikola ilic
31-03-12, 21:29
Ja pocinjem u ponedeljak,sve ide na 19cm.

ljusha
31-03-12, 21:46
Danas posijo dkc 4795 na 18 cm.
Jedno jutro sam posijo na 16 cm. pa da vidim razliku.

Dragan18
31-03-12, 21:51
F02 posejan na 20 cm , D11 na 21,5 , ZP 600 23,5 , DKC 4888 18,5 , DKC 6120 i Kermes na 20 cm , KWS 3381 na 18,5 cm , DKC 5699 na 18,5

savato
31-03-12, 21:54
Dajte ljudi malo "lufta" biljkama...:) Ja cu Kermess i Korimbos na 22 a DKC 6120 na 21 cm...Pa kako bude-bice!

nikola ilic
31-03-12, 21:55
@Dragan18
Auu pa hoces znati di ti je sta posejano?

Dr.Gruja
31-03-12, 22:39
I ja pocinjem setvu kukuruza u ponedeljak!

Dragan18
31-03-12, 23:46
@Dragan18
Auu pa hoces znati di ti je sta posejano?
hehe ,pa valjda znam gde sam sipao koje seme :)

Peet
01-04-12, 02:14
Hteo sam poceti setvu kukuruza od Utorka 3/Aprila medjutim u velikoj sam dilemi jer vremenske prognoze kazu da ce od 8 Aprila temperature pasti na 12 stepeni sa mnogo kisa.

Lord Ogy
01-04-12, 02:27
Temperatura zemlje prosle nedelje na 10 cm dubine, nocna se spustala do 6-7 dnevna se penjala do 15. Bojim se da ovo zahladjenje onima koji su zurili nikako nece dobro doci. Najavljuju mraz za utorak. Polako ljudi, neka bude padavina ,taman ce setveni sloj biti fino navlazen, pa kada se stabilizuje vreme krajem sl nedelje setva.Znam ljude zurili pre dve godine sejali 27marta, pa naisla hladnoca, a moj kukuruz sejan 10 aprila lepo stigao njihove.

Peet
01-04-12, 02:36
Temperatura zemlje prosle nedelje na 10 cm dubine, nocna se spustala do 6-7 dnevna se penjala do 15. Bojim se da ovo zahladjenje onima koji su zurili nikako nece dobro doci. Najavljuju mraz za utorak. Polako ljudi, neka bude padavina ,taman ce setveni sloj biti fino navlazen, pa kada se stabilizuje vreme krajem sl nedelje setva.Znam ljude zurili pre dve godine sejali 27marta, pa naisla hladnoca, a moj kukuruz sejan 10 aprila lepo stigao njihove.
Vreme ce se pogorsati krajem sledece nedelje u tome je problem. A posto smo recimo sa istih teritorija pogledaj vreme za Temisvar.
http://www.portal-info.ro/vremea/prognoza-meteo-pentru-timisoara.html

Quercus
01-04-12, 07:55
Juče posejan F 02 na 20 cm...

Lord Ogy
01-04-12, 08:18
Vreme ce se pogorsati krajem sledece nedelje u tome je problem. A posto smo recimo sa istih teritorija pogledaj vreme za Temisvar.
O tome pricam. Zato sam rekao i 10 april je odlican. Samo da se stabilizuje vreme!!!

dreger
01-04-12, 10:17
za probu jedna kesa ZP 606, NS Zenit je vec proveren,ako bude trebalo jos ZP 684 i to je to za ovu godinu.

mladen87
01-04-12, 14:09
ja sam sejao dekalb 4590 na 17cm,5276 na 18.5cm,as54 na 20cm a pionir d11 na 24.5cm.mozda sam pionir trebao malo gusce al nema veze...

Dragan18
01-04-12, 15:55
Jedini razlog zasto sam pojacao sklop na D11 je taj što je jedna kesa semena bila od prošle godine sa klijavošću oko 85 %

draganNb
01-04-12, 16:46
ja sam sejao dekalb 4590 na 17cm,5276 na 18.5cm,as54 na 20cm a pionir d11 na 24.5cm.mozda sam pionir trebao malo gusce al nema veze...
Sta ce biti sa ovim ako bude susna godina,kako je pocela?tu nece biti veceg klipa od sake...

diklofen
01-04-12, 19:31
Ne vidim razlog da se bojite kiša koje najavljuju krajem nedelje.Kao prvo to su vrlo male padavine a i temperature su više nego odlične.Ja sam danas počeo setvu kukuruza i veoma sam zadovoljan gde je seme leglo.Posejan Poncho na 21,5cm i DKC 6089 na 20cm.

mladen87
01-04-12, 19:57
Sta ce biti sa ovim ako bude susna godina,kako je pocela?tu nece biti veceg klipa od sake...
A na koliko sam trebao da sejem po tebi?dkc 4590 je fao 310 a 5276 i as54 su oko fao 450....

Rabadzija
01-04-12, 20:08
danas posadio 10 Ha KWS 3381 na 21,5 cm....evo malo slika pneumatska sejacica AGRIA brzina kretanja 7,5 km/h

http://i42.tinypic.com/e7bcdc.jpg

http://i42.tinypic.com/u31ja.jpg

http://i39.tinypic.com/35btlzs.jpg

Dragan18
01-04-12, 21:15

80 000 klipova kao šaka ja baš ne bih potcenjivao :D

pocerina
01-04-12, 21:25
Ja sam juce poceo sa setvom... Posejan AS 160, na razmak 23 cm... Hteo sam na 21, ali greskom otislo na 23...

rale
01-04-12, 21:38
Sreca nasa da su kod nas u kalendaru nedelje ofarbane crvenom bojom,i nedeljom ne pocinjemo poslove u polju.

macvanin
02-04-12, 09:38
zavrsena setva kukuruza i prskanje u protekla 4 dana, sa manjim prekidima zbog kise. razmak u setvi 23-25cm

zoran_vs
02-04-12, 14:55
jutros u 5i30 sati po nizim predelima grada mraz je bio

slobapatrola
02-04-12, 16:49
80 000 klipova kao šaka ja baš ne bih potcenjivao :D
ako budu kao saka to je dobar rodsobziromna gustinu...
nego dragane daj savet,u jesen sam zaorao oko 200 kg 15 tice linc i sada greskom manje bacio ureje islo je od 120 do 150 po kj..planirao sam da sejem na 20cm,fo2,k67 i b23 dali sada da povecavam razmak sobzirom da sam planirao oko 170 kg ureje da bacim?

Dragan18
02-04-12, 17:37
Ne moras da smanjujes razmak za F02 i K67 ali za B23 mi deluje malo jači sklop, da ga ja sejem kod sebe na njivi sejao bi ga na 21,5 maksimalno ,opet, zavisi kakvog je kvaliteta zemlja.

Čugi
02-04-12, 17:39
jutros u 5i30 sati po nizim predelima grada mraz je bio

I kod mene u to vreme mraz i -2.

pankin
02-04-12, 18:02
kod mene jutros -3 lucernu je lijepo mraz opalio

milanco_mk
02-04-12, 21:52
dali je neko sejao seme kukuruza od firme singenta?i kako je zadovoljan? kod nas u makedonija prvi put ove godine se promovise -seme je austrisko.
i jos jedno pitanje.imam jedna niva jedno jutro sto ne moze da se poliva sa vodom-malo je problematicna.preporucajte mi neko seme sto je skros za suvo.(novosadsko,zemun polje ili singenta-to ima kod nas u prodaju)pozz.hvala

MOMOSARIC
02-04-12, 21:57
Hibrid što kraće vegetacije (npr pioneer a24 ) , sijati što ranije malo rjedje , orati što dublje i da azota ima malo više nego što mu treba.

spasoje
02-04-12, 22:31
Sto posto A24 .On rodi i na 11 klasi zemlje:lol: al ičovek ima samo na raspolaganju singentu zemun i NS. Pošto se ja nepazim sa ovim sejem samo pionir i singentu mogao bih ti prep'oručiti ako ima CLUMBIJA ,HELIKO >:({Ali eznam otkud Austrijsko ????^-^

---------- Poruka napisana u 22:31 ---------- Prethodna poruka je at 22:27 ----------

zavrsena setva kukuruza i prskanje u protekla 4 dana, sa manjim prekidima zbog kise. razmak u setvi 23-25cmUvek me zanimalo dali mrazevi smeaju herbicidima,??? Dali si inkorporirao...??

Darko Dren
02-04-12, 22:37
Ja sutra idem da spremim tri hektara pa da u sredu posejem. U pitanju su hibridi AS 63 i AS 73. Ostalo ću sledeće nedelje...

mica967
02-04-12, 22:48
Sutra krećem sa setvom kukuruza.

nikola ilic
02-04-12, 22:59
Bogami i ja,suncokret jos nije stigao,pa da ne dangubim,danas posejao soju.

bewisa
02-04-12, 23:15
@milanco
Ne boj se Singente,to je ozbiljna semenska kuca!Ove godine sam posejao Heliko i Maverik,a prosle Sikoru.
Pregledaj te4mu o Siingentinim hibridima,ima puno toga poucno.

milanco_mk
03-04-12, 00:10
bewisa procitao sam prospekt i vrlo dobro je objasneto.i zainteresiran sam ove godine da sejem ali neznam iskustva kakve su koliko ragja?pa zato sam pitao. inace koje seme ga preporucujes ti za branje u klipu? a koje sa susne povrsine isto u klip?

toni soprano
03-04-12, 00:59
danas zavrsio pripremu zemlje preksutra krecem u setvu nego sam u dilemi pa da pitam,da nije gusto ako posejem pionir d79 na 17,5 18 cm navodjavacu ga i baceno je 3kg ureje pre 15tak dana otprlike? hvala unapred >:({

kristal
03-04-12, 05:49
danas zavrsio pripremu zemlje preksutra krecem u setvu nego sam u dilemi pa da pitam,da nije gusto ako posejem pionir d79 na 17,5 18 cm navodjavacu ga i baceno je 3kg ureje pre 15tak dana otprlike? hvala unapred >:({

Taj hibrid se u suvom ratarenju seje na19-19.5 tako da pri navodnjavanju komotno moze na tu gustinu koju navodis sejati.Nije mi jasno ili je greska u pisanju 3kg ureje

RatkoPa
03-04-12, 05:57
.Nije mi jasno ili je greska u pisanju 3kg ureje
Verovatno po Aru...............

johnny 12
03-04-12, 08:08
ide veca kisa narednih 7 dana,i pritom veca mislim konacno ce nesto da pada
odlozili smo sve do utorka

лично
03-04-12, 11:27
Bio sam u nekoliko poljoapoteke i svi nude samo jedan hibrid koji su dobili pre neki dan oznaka hibrida sa dzaka je bila 323 s PKB. Moze li mi neko dati karakteristike hibrida ili link gde mogu pogledati?

toni soprano
03-04-12, 19:20
Verovatno po Aru............... da,da po aru 3kg nisam napisao. greska u pisanju...Lkl{{

vitezbb
03-04-12, 20:57
danas bačeno 150kg ureje+100kg ana po jutru i setvospremirano.setva se odlaže do utorka dok ne prođu ladni dani za vikend i kiša koja je u najavi.Inače na moje iznenađenje vlage u setvenom sloju ima sasvim dovoljno.

rasa02
03-04-12, 21:35
Ti baš lepo "soliš";D}

vitezbb
04-04-12, 09:27
Ti baš lepo "soliš";D}

Mislim da po ceni od 20 dinara za kukuruz vredi baciti toliko đubriva ne može da škodi a može samo da ti poveća prinos.Tih 100kg an-a je razlika u odnosu na prošlu godinu gde je bilo 12 tona pa me interesuje kako će proći ova sa tim dodatkom

Švajger
04-04-12, 10:50
I ja sam spremio istu kombinaciju kao i član vitezbb, i planiram da danas to bacim, samo se još lomim da li da odmah bacim AN, ili da ga bacim "na pusto" rasturivačem, kad kukuruz bude 5-6 listova (pred paranje)? Varijanta bacanja đubra paračem (depozitorima) nije u opticaju. Inače, setvu kukuruza planiram sledeće nedelje.

diklofen
04-04-12, 21:37
Ja ne volim da bacam rasturivačem kad je kukuruz već uveliko u listovima.Uvek bude oštećenja.Znam da to nije trajno ali ipak zaostane u razvoju.Mnogo je bolja opcija spustiti đubrivo u redove.Jeste da ide mnogo sporije ali je ipak bolje.

KAMENI
04-04-12, 21:46
Ako u jesen nije zaoran NPK onda netreba preterivati sa azotom u proleće.

toni soprano
04-04-12, 22:42
danas popodne sejao kukuruz posejao 130ari i pade kisa sad... ::jako_besan:: vajda nece da napravi debelu koru... ne sejem ni zrnce vise dok ne jave razvedravanje i toplo vreme,nije zapelo...

Peet
04-04-12, 23:19
danas popodne sejao kukuruz posejao 130ari i pade kisa sad... ::jako_besan:: vajda nece da napravi debelu koru... ne sejem ni zrnce vise dok ne jave razvedravanje i toplo vreme,nije zapelo...
A sunce i lepo vreme bez padavina se najavljuje tek od 18 Aprila. Ni ja nisam nista posejao a najverovatnije da necu ni krenuti.

dragan.kovacev
04-04-12, 23:33
jel pala kisa u lokvama, ovde skoro nista, ujutro nastavak setve...

Peet
04-04-12, 23:49
jel pala kisa u lokvama, ovde skoro nista, ujutro nastavak setve...
Slaba Dragane. Al pogledaj ovo.http://www.mojgrad.rs/Pancevo/vremenska-prognoza

dragan.kovacev
05-04-12, 00:18
a toliko je sevalo, ja pobegao sa njive da me ne opali munja :DD
ja bi vise voleo da pljusne nego da sejem ujutro.

diklofen
05-04-12, 07:11
Po meni nema ništa lepše od prognoze koju je Peet postavio.Svakoga dana kišica sa veoma dobrim temperaturama.Najviše volim kad mi usevi izbijaju po mokrom.Tu pokorice ne može biti jer svakog dana po malo kvasi.

Dolovac
05-04-12, 07:25
12 stepeni vedro bez vetra,pokvasila sinoc al vidim ide se na njive ...

macvanin
05-04-12, 07:51
---------- Poruka napisana u 22:31 ---------- Prethodna poruka je at 22:27 ----------

Uvek me zanimalo dali mrazevi smeaju herbicidima,??? Dali si inkorporirao...??[/QUOTE]
neznam dali smetaju, al praticemo dali cu proci sa jednim dubinskim prskanjem. nisam inkorporiro ali je kisica pala i posle setve i prskanja. preparat je acetohlor 90 2l/ha + zeazin 1,5l/ha

balkanac
05-04-12, 09:53
U SUBOTICI ni kapi nije palo! Mozda tek sutra malo orosi. Nervira me vec ova susa

Shale
05-04-12, 17:59
Kod nas je sinoć palo 9 litara, danas popodne ljudi sejali kao da ništa nije bilo... Ja posejao 10 kj K67 na 19,6cm...

zoran_vs
05-04-12, 18:44
nocas kisa,ali od jutros se radilo po njivama.setva maltene gotova,ljudi pozurili !danas sam sejao usluzno ,kad gazda kaze ti radis :)

German hunting terrier | Jagdterrier