Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
ljudi jel treba jos sa necim zasticavati kukuruz od zicara posto sam kupio zp zasticen imidorom
 
Imam jedno pitanje.
izorao sam jesenas oko 1,5ha i izdrljao.njive nisu bile ragjeni vise od 5 godina.ali bili su zapaleni i nisu imale mn. trava.nisam nisto bacio.planiram opet da ih preorem sredina april.i posle 20 april da pocnem da sejem kukuruz.ja sam u makedonija na 700m.nadmorska visina.i ovde nije zemja kako u srbiji.mora da se navodnjava kukuruz bar 4 puta ako ne,nema nisto prinis i se susi.prosle godine sam posejao 0,4ha.ns640(za proba)i imao sam prinos.3t.zrna.bacio sam samo 80kg. 3*15 u redovi. i 80kg. urea pocetak jula rucno na svaki koren po malo. sad planiram da bacim samo 250 kg. urea na hektar-ali planiram da bacim i opet da izorem njive.dali je tako ispravno?ili prvo da izorem pa da bacim ureu pa da izdrljam?.posto nisam bacio nisto u jesen sta preporucujete dali treba da bacim i 3*15 i u koju kolicinu?planiram opet da sejem ns.640 zadovoljan sam od prinos i dosta je bio suv pri branju u klipa pocetak oktobra.
imam i jos jedno pitanje-izorao sam 0.5ha.neragjenja niva 10 godina planirao sam da sejem tritikale ali posto je bila loso izorana ostao sam je tako samo izdrljana. sad planiram da je posejem kukuruz.ali malo je problematicna za navodnjavanje koju sortu kukuruz preporucujete da posejem(neka sto je za suvo sto ne trazi voda kod nas ima seme samo od novi sad i zemun polje).mogo bi bar 2 puta da je navodnjavam preko sila.i sta da bacim kakvo gjubre i u koju kolicinu? hvala svima koji ce mi pomognu.
 
@milanco o djubrenju kukuruza imas ovde http://poljoinfo.com/showthread.php?1159-Koje-djubrivo-i-u-kojoj-kolicini-koristite-u-kukuruzu
n
eznam zasto bi opet orao ali ako bas moras onda razbaci 3X15 pa izori pa razbaci ureu pa izdrljaj (bar ja tako radim). sto se tice kolicine djubreta to je jako tesko odrediti bez analize zemlje ali se pre kod mene(dok nisam radio analizu)bacalo 250-300 kg/ha 3X15 i toliko urea a posto kazez da duze zemlja nije obradjivana ona bi trebalo da je dosta plodnija od onih koje se stalno rade pa ako nemas viska novca nemoj bacati 3X15 sada nego cekaj jesen pred oranje.
potrazi i temu kukuruz 2011 pa ces i tamo mozda naci neki pametniji odgovor od moga posto ni ja bas nisam iskusan
:ppozdrav:
 
Danas bio da popravim međe,kako su traktori prolazili razorali sve živo pa i međe.Srećom imam dimenzije svoje i komšijine pa sam uspeo kako tako da ih ponovo postavim.Elem gledajući jučerašnji i današnji dan a i prognozu za narednih 10 dana da imam svoje mašine bez ustručavanja bi već posejao kukuruz.pretpostavljam da bi mnogi rekli da je rano i da može da udari mraz u aprilu ali to je moje mišljenje bez obzira koji je datum proleće je već stiglo
 
Kod mene ista situacija, zemlja se naglo suši ali je još dosta hladna mada neće dugo. Još mi je rano za sjetvu a bojim se da ne zasuši previše. Mislio sam da sijem tamo posle 10. aprila, ne smijem ranije ali opet se lomim jer pratim prognoze i svi najavljuju ovakvo ili toplije vrijeme. Pravo da vam kažem, ne znam šta da radim. Veliki je rizik i ovako i onako.
 
Za kasniju fazu , naprimer klasavanje , češće je bolja ranija sjetva , mada nemora da znači , ko zna kakvo će vrijeme biti u julu,avgustu.
Sa druge strane još važnija je početna faza rasta i nicanje i dali više volimo nejednako nicanje i mučenje za preživljavanje ili ujednačeno nicanje i brz rani porast.
 
Baš tako Momo, prošle godine sa posijao dosta rano, april bio mnogo hladan, nicanje bilo kilavo i sporo. Pravo mučenje, kako ti kažeš. Zemljište je trenutno u takvom stanju da bi se bez ikakvih problema moglo već sada pripremati za sjetvu a sama sjetva vršiti tamo oko prvog aprila ili čak i ranije ako vrijeme nastavi ovako. To bi sasvim sigurno bilo povoljno u slučaju velikih vrućina i glavnog udara suše krajem ljeta ali rizik je ogroman, april je vrlo nestabilan mjesec. U zadnje dvije-tri godine u mom kraju smo u aprilu imali temperature od 30 stepeni jedne godine a već sledeće je u istom mjesecu padao snijeg i mraz je uništavao voće, dok su treće padale beskrajne tople kiše od kojih je zrno znalo da truli. Klima je sve nastabilnija i to je činjenica, iskustvo ili prognoze ne daju više nikakvu sigurnost.
 
Jesenas sam od kamiondzija nabavio AGS 500 semenski u klipu nosio je u berbi za semensku kucu,osusio ga lepo,nedavno okrunio i klijavost je 100% svako od 100 zna je niklo
Imam jos i OS 515 nisam puno nisam smeo ali za probu ove godine su posejati po 2-3 Ha od sorte imam 20 kg i od jednog iod drugog.
Inace gde ja kupujem seme kaze mi covek da su prvi put ove godine imali prituzbe na Pionner,naime prosle godine je u okolini Zednika bilo problema cak je bilo i na TV ,coveka nije mrzelo da odnese seme na ispitivanje ( neznam tacno gde ) ali kaze da je problem sa klijavoscu.......tek toliko o semenskim kucama
 
Obavezno. NS rekorder dole iz Srbije je imao preko 19 t nekog zrna (nisam siguran) sa grupa iz FAO 600, ali ih je sejao na 85-90.000 biljaka. Tri zalivanja, prošle godine.
 
...
Inace gde ja kupujem seme kaze mi covek da su prvi put ove godine imali prituzbe na Pionner,naime prosle godine je u okolini Zednika bilo problema cak je bilo i na TV ,coveka nije mrzelo da odnese seme na ispitivanje ( neznam tacno gde ) ali kaze da je problem sa klijavoscu.......tek toliko o semenskim kucama
Na skupu u sali Zorica predstavnici Pionira nisu krili da je bilo problema prošle godine uz obećanje da se više neće desiti.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh