Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
I kod mene je skoro gotova konačna odluka za predstojeću setvu:
- za teške zemlje u brdu AS 51, AS 63, AS 73
- za malo niže terene i bolje zemlje NS 6030 i ZP 666
- za najbolje zemlje, njive pored reke AS 72, AS 55, ZP 684 i Pioneer N43
Na brdu razmak će biti od 26 do 30 cm (zemlje 5. i 6. klase), a u ravnici od 22 do 25 cm.
 
Vredi ona 15-ica azota koja ce se iskoristiti,pokazace u startu lep kukuruz a kasnije prosecan prinos.Ja sam tako 10 godina radio i mislio da je dobro,od kako zaoravam NPK podigao sam prinose za 20-30%.
 
Da li ima neko tabelu koliko ide hiljada zrna na hektar,sa razlicitim razmakom u redu?(ono tablica sto ima na poledjini pionira)
 
U mom kraju svi NPK djubrivo bacaju u proleće, kroz sejalicu tokom setve, što je pogrešno. Medjutim, njive se djubre redovno, uglavnom se seju kukuruz i pšenica ili ječam. Ljudi uglavnom idu sa 300 kg NPK 15:15:15 po hektaru. Ja sam relativno mlad proizvodjač, do pre dve godine moji su sejali max do 3-4 ha, kukuruza i ostalih žitarica zajedno. Ja sam proizvodnju dosta proširio za tri godine, na preko 20 ha. Prošle godine sam imao u planu da NPK djubrivo zaorem. Medjutim, iz raznih razloga to nisam uspeo.

E sad, ono što me muči jeste to koliko djubriva NPK da bacim kroz sejalicu? Svestan sam da je to loš način zbog fosfora i kalijuma i toga koliko će biti dostupni biljci. Ali, opet, pre dve godine tokom sejanja zagušili su valjci u kutiji na sejalici gde ide djubrivo. Kasnije te vrste koje nisu dobile NPK u setvi, su toliko bile uočljive i nisu mogle da sustignu one vrste koje su djubrivo dobile. Još sam te vrste više prihranio od ostalih, ali dzaba.

Dakle, svestan sam da mešana djubriva treba isključivo zaorati. Ali, ako to nije odradjeno, mislim da je ipak bolje baciti kroz sejalicu nego uopšte ne baciti (u ovo sam se lično uverio nekoliko puta). E sad koliko baciti...???
Analiza zemljišta nije radjena...
 
Kad već bacaš tako (a nemože se reći da je baš totalno pogrešno ,) , potrudi se bar da sijačica spusti dovoljno duboko , kako god znaš , spusti ulagače niže , ako treba navari nosač da može još malo dublje.
 
U mom kraju svi NPK djubrivo bacaju u proleće, kroz sejalicu tokom setve, što je pogrešno. Medjutim, njive se djubre redovno, uglavnom se seju kukuruz i pšenica ili ječam. Ljudi uglavnom idu sa 300 kg NPK 15:15:15 po hektaru. Ja sam relativno mlad proizvodjač, do pre dve godine moji su sejali max do 3-4 ha, kukuruza i ostalih žitarica zajedno. Ja sam proizvodnju dosta proširio za tri godine, na preko 20 ha. Prošle godine sam imao u planu da NPK djubrivo zaorem. Medjutim, iz raznih razloga to nisam uspeo.

E sad, ono što me muči jeste to koliko djubriva NPK da bacim kroz sejalicu? Svestan sam da je to loš način zbog fosfora i kalijuma i toga koliko će biti dostupni biljci. Ali, opet, pre dve godine tokom sejanja zagušili su valjci u kutiji na sejalici gde ide djubrivo. Kasnije te vrste koje nisu dobile NPK u setvi, su toliko bile uočljive i nisu mogle da sustignu one vrste koje su djubrivo dobile. Još sam te vrste više prihranio od ostalih, ali dzaba.

Dakle, svestan sam da mešana djubriva treba isključivo zaorati. Ali, ako to nije odradjeno, mislim da je ipak bolje baciti kroz sejalicu nego uopšte ne baciti (u ovo sam se lično uverio nekoliko puta). E sad koliko baciti...???
Analiza zemljišta nije radjena...
Te bolje vrste su iz razloga sto su dobile azot iz mesavine,a ne sto ima fosfora i kalijuma kojima treba 2-3 meseca da dodju stanje uzimanja od strane biljke a tada je vec kasno.
Najbolje kad bi mogao da das u sejalicu Kan i to po principu 5cm levo ili desno do biljke i 5 cm dublje od semena.
 
Te bolje vrste su iz razloga sto su dobile azot iz mesavine,a ne sto ima fosfora i kalijuma kojima treba 2-3 meseca da dodju stanje uzimanja od strane biljke a tada je vec kasno.Najbolje kad bi mogao da das u sejalicu Kan i to po principu 5cm levo ili desno do biljke i 5 cm dublje od semena.
Srdjane ajde mi objasni onda mehanizam delovanja ishrane biljaka kod direktne setve ? ? ? tamo biljka takodje dobije u setvi sve sto treba da dobije .........
 
I ako već u sijačicu onda sa više K , a manje P , jer ko što kaže Srdjan za fosfor je stvarno prekasno iako ga baš treba u startu ali kalijum dobro dodje i pri kraju vegetacije a pomalo se i kreće.
rabadžija tu se primjenjuju kvalitetnija djubriva (hidrofo... kako ono bi) , ili često u tečnom obliku , zatim azot često kao onaj opasni anhidrus nh3 nešto tako u gasovitom stanju a injektovan izmedju redova.
 
zdravo forumasi i od mene.dali e dobro da e nagubram niva so osoka(kokosji izmet ) sega naprolet posto planiram da e preoram na prolet uste ednas ili da bacam 3*15 i da preoram.
 
Te bolje vrste su iz razloga sto su dobile azot iz mesavine,a ne sto ima fosfora i kalijuma kojima treba 2-3 meseca da dodju stanje uzimanja od strane biljke a tada je vec kasno.
Najbolje kad bi mogao da das u sejalicu Kan i to po principu 5cm levo ili desno do biljke i 5 cm dublje od semena.

To sa Kan-om kroz sejalicu nikako! Znam ih nekoliko u selu što su tako radili, dakle, bez ikakvog mešanog djubriva, i nikakav prinos nisu imali. Komšija je sejao sa 200 kg Kan-a kroz sejalicu i kasnije 300 kg Kan-a kroz špartač. Moja njiva pored njegove. Ja sam kroz sejalicu 300 kg NPK Linzer 15:15:15 pa 400 kg Kan-a kroz špartač. Isti hibrid je bio i kod njega i kod mene, a prilično je imao manji prinos.
 
Da li ima neko tabelu koliko ide hiljada zrna na hektar,sa razlicitim razmakom u redu?(ono tablica sto ima na poledjini pionira)
Izvoli.
razmak.png
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh