Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Za klip ti je bolji 341 od 434. Kod mene su se oba ova hibrida prošle godine pokazala odlično. Rano klasaju, izbegnu sušu u avgustu, crvenilo ih manje ugrozi jer ranije stižu.
 
Mi iz Vojvodine tesko cemo ti preporuciti takvu ranu grupu za berbu, jer i 500grupa se jos kruni sa njive ali od AS mogao bi da probas 42 ja sam ga krunio prosle godine dobar je to kukuruz.
 
Danas u Loznici kupljeno sjeme i herbicidi za "crno" prskanje. Kupio sam AS72 i AS54, nisam našao ništa ranije od AS54 nažalost, biće valjda dobro. Za prskanje sam uzeo Trophy i Rezon a za zaštitu sjemena Furadan, 1L je bio 25E. Nekako sam nakaburio novac za sjetvu i gorivo, 150L dizela.

---------- Poruka napisana u 18:47 ---------- Prethodna poruka je at 13:33 ----------

Jel mislite da bi mogao Furadan da nanesem mješalicom za beton? Mislio sam da stavljam 1.5dl na 10kg sjemena.
 
zombie_666
U koliko nemas puno setvenih jedinica,mozes i u najlonskom dzaku(po jednu setvenu jedinicu).Ja sam dodavao i na setvenu jedinicu pored furadana i 1,5 deci litra
piva da bolje veze.Svezes dzak i okreces ga,muljas,najlon na prikolici i istreses da se osusi.Radio sam i sa mesalicom,kada ima puno semena.
Nekako mi bolje sa dzakom lepse izgleda i vise prijanja za zrno,u mesalici puno ostane na zidovima bubnja....
 
Mnogo vam hvala na pomoći, ipak ću raditi sa najlonskim vrećama, nemam mnogo sjemena, 60kg tako da nije neki veliki posao. Kada bi tretiranje trebalo raditi, koliko dana prije sjetve?

Da rezimiram postupak:

1. Istresem sjeme u najlonsku vreću (10kg)

2. Dodam 1.5dl Furadana i 1.5dl piva

3. Miješam (koliko dugo?)

4. Istresam na najlon na neku prozračnu površinu (hladovina ili sunce?)

5. Sušim sjeme (koliko dugo?)

6. Pakujem u vreće (mogu li koristiti papirne vreće od sjemena ili najlonske?)

Ako sam negdje pogriješio molim da ispravite i dodate informacije koje nedostaju pošto to nikad do sada nismo radili :)
 
-Mesas dok svo seme nebude rozo,minut dva
-Istreses na neki lim u sto tanjem sloju(patos prikolice) jer se lepi na najlon,susis na suncu
-Seme susis dok nebude suvo(3,4,5,6 sati)a neki put bude suvo za pola sata
-Pakujes u vrece iz kojih istreses seme ili ako je veca kolicina iste sorte u najlon dzakove
-Ako ti ostane za sledecu godinu furadanisano seme obavezno ga ostavi u PAPIRNI dzak,ako je u najlonskom izgori klica semenu
 
Mesas seme dok se ne ofarba sa furadanom,furadan je lila boje.Kad i zrna takva postanu,to ti je znak da je ok.
Na sunce.
Susis 4~5 sati.
Vracas u original vrece da znas koje ti je gde seme.
 
Ako furadan nosi ST oznaku onda sadrži i lepak u sebi tako da nema potrebe ga mnogo razređivati sa pivom (0,5dl može i voda čisto da malo razrediš otrov pošto je gust i lakše ćeš ga ofarbati) pošto ideš sa jačom dozom furadana tako da tu ima dovoljno tečnosti (netreba ga bez potrebe puno kvasiti jer to sve utiče na klijavost i energiju).
Što se tiče mešanja najbolje je mešalica za beton, 2okg semena plus 3dl furadana pomešan sa 1dl (vode ili piva) i ona to lepo izmeša za par minuta.Sušenje , videćeš sam kad je suvo (može i na suncu) i onda pakuješ u vreće u kojima je bilo seme.
Tretiranje semena na dan setve eventualno dan ranije.Ovako sam ja radio kod mene a ti kako hoćeš.Pozdrav.
 
Moj savet je da ne sušiš nikako na suncu.Raširi na neku najlonsku ponjavu(džak) i par puta promešaj.Na taj način će se najveći deo sredstva zalepiti i upiti u zrno ,a to i jeste cilj.
 
Mnogo vam hvala na pomoći, ipak ću raditi sa najlonskim vrećama, nemam mnogo sjemena, 60kg tako da nije neki veliki posao. Kada bi tretiranje trebalo raditi, koliko dana prije sjetve?

Da rezimiram postupak:

1. Istresem sjeme u najlonsku vreću (10kg)

2. Dodam 1.5dl Furadana i 1.5dl piva

3. Miješam (koliko dugo?)

4. Istresam na najlon na neku prozračnu površinu (hladovina ili sunce?)

5. Sušim sjeme (koliko dugo?)

6. Pakujem u vreće (mogu li koristiti papirne vreće od sjemena ili najlonske?)

Ako sam negdje pogriješio molim da ispravite i dodate informacije koje nedostaju pošto to nikad do sada nismo radili :)

Pisem kako sam ja radio:tretiranje dan dva pred setvu,mesanje dok seme skroz nedobije rozu boju-par minuta po setvenoj jedinici,istresati ne na sunce ,bar ja nisam.Da se polako osusi sipas u tankim slojevima-seme upije furadan,ako je na jakom suncu onda se kao malo ljusti sa zrna u glavnom sve je bolje nego nista
u to vreme temperatura vazduha pred setvu je dovoljno topla da se osusi i u hladovini.Obavezno na prikolicu ili gde vec budes istresao stavi najlon,otrov je jak da nebi posle nesto drugo otrovao...(seno..)ako nosis u prikolici...(zbog nepaznje coveka koji mi je pomagao otrovali smo dve patke-ispalo seme i one pojele)
U koliko je tanak sloj brzo se susi,videces i sam.Mozes da promesas radi brzeg susenja(rukavica na ruci)Obavezno pakujes u papirne vrece,ja sam pakovao u iste,
napisali su ljudi u drugim postovima zbog cega....POZDRAV:osmeh:.
 
Imam jedno pitanje, hocu da bacam 100kg/kj ureu pre setve, samo neznam kad da bacam? Neki kazu ovako neki onako, dal da bacam sad pre zatvaranja brazde ili pre setve (dva tri dana)? Do sad smo uvek bacali pre setve,al sam cuo da je bolje bacati 20 dana (sad + - 5 dana) pre setve ! ? Unapred zahvalan!
 
Ja imam slicnu dilemu. Za sada sam recimo 80% da cu bacati ureu pre zatvaranja brazde (za 5-10dana), ali? Ima li neko da misli da je bolje pre zavrsnog setvospremanja?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh