Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Šteta što nisam slik'o,tad nije bilo telefona koji mogu da slikaju.
Okolo svakog zrna je bilo 2-3 akrepa.
Seme je bilo tretirano kako bog zapoveda.
 
Uopšte ne tretiram seme kukuruza ni sa čim. Jedino ako se desi da je predusev pšenica, onda tretiram sa Furadanom.
 
LJuša koliko znam žičarima smeta oštrija priprema to jest prolećno oranje malo grudevitije i stajnjak ko unosi a što se tiče vlage ona koliko znam ne menja stvar.Ako primetiš kad ti izađe kukuruz da ga dira žičar gledaj da ga ošpartaš bar dva puta u roku nedelju dana što bliže da idu motike do biljaka pošto žičar nevoli kad se zemlja pokreće i meša.Ovo sam ja primenjivao na mojim njivama kad sam imao problema sa žičarima a čuo sam od starijih poljoprivrednika.

Peet moli boga da nemaš napad žičara kao što sam ja imao i član ljuša (2-3 komada na zrno) tu je slaba vajda od insekticida na semenu samo inkorporacija pre setve ili inkorporacija sa paračom ali to nepreporučujem nikom pošto je to jako opasno (to sam samo ja ludak radio ali je efekat bio dobar ).
 
LJuša koliko znam žičarima smeta oštrija priprema to jest prolećno oranje malo grudevitije i stajnjak ko unosi a što se tiče vlage ona koliko znam ne menja stvar.Ako primetiš kad ti izađe kukuruz da ga dira žičar gledaj da ga ošpartaš bar dva puta u roku nedelju dana što bliže da idu motike do biljaka pošto žičar nevoli kad se zemlja pokreće i meša.Ovo sam ja primenjivao na mojim njivama kad sam imao problema sa žičarima a čuo sam od starijih poljoprivrednika.

Peet moli boga da nemaš napad žičara kao što sam ja imao i član ljuša (2-3 komada na zrno) tu je slaba vajda od insekticida na semenu samo inkorporacija pre setve ili inkorporacija sa paračom ali to nepreporučujem nikom pošto je to jako opasno (to sam samo ja ludak radio ali je efekat bio dobar ).

Nije mi jasno o kom spartanju govoris? Koje spartanje ako kukuruz nije jos nikao? Ako ima u toj parceli zicara onda napadnu zrno ako nije tretirano odmah nakon setve.
 
Jedne godine dok jos nije bilo Furadana,posejao sam kukuruz posle podne,kada sam sutra ujutro dosao na njivu na svakom zrnu po par zicara,i tako mi pojeli celu parcelu,od tad se koristi Furadan,pa dok ga ne zabrane,a imao sam napad zicara i na razoranoj detelini.
 
Mesurol sam gledao na sajtu Bayera. Lepo pise o njemu, nisam cuo da ga je neko koristio u moj okolini.

@darko
Kakva su iskustva sa time kod tebe?
 
Prošle godine sam na jednoj parceli pola semena tretirao, a pola ne. U pitanju je bio AS 51. Jedino što sam primetio jeste to da ptice neće da kljucaju tretirano seme.
Do sada sam svake godine tretirao mesurolom. E za ovu godinu se razmišljam šta ću jer poprilično treba vremena da se ručno istretira svaki dzačić, a svake godine sejem sve više hektara, lepo i košta, a nisam primetio neku bitnu razliku od onog koje ne tretiram mesurolom. A koliko se razumem, većina hibrida je već tretirana nekim sredstvom...
 
Jedini razlog zasto ja tretiram seme sa nekim zastitnim sredstvom, je da me ne grize savest. Racunam ako vec ulazem poprilicno u proizvodnju kukurza, da dam jos 5-10e po hektaru nije neka stavka zbog koje bih trebao da rizikujem. Sta bi bilo da nisam tretirao ne znam, ali jednostavno ne zelim da eksperimentisem.

@darko
Koja je cene po hektaru ili po dzaku semena?
 
Jedna bočica mesurola ide na 10 kg semena. Cena je prošle godine bila oko 750 dinara, tako da po hektaru otprilike izadje od 1000 do 1200 din.
Pa i kod mene je taj razlog u pitanju. Moj otac je tako radio pa sam i ja preuzeo to kao obavezan postupak pre setve.
Ove godine ću probati neke druge preparate. Npr., furadan nikad nisam koristio...
 
ja sam koristio i furadan i prestiž i imidor i mogu reći sledeće na jednoj parceli do mene prvi komšija mi je tast :osmeh: ja sam tretirao sa prestižom a on furadanom kada je nikao kukuruz obilazimo mi njive i gle čuda kod mene pipa nije jela kukuruz a kod njega se već iz traktora primeti koliko su ga popasle i od tada furadan nikad više bar kod mene
 
ja sam koristio i furadan i prestiž i imidor i mogu reći sledeće na jednoj parceli do mene prvi komšija mi je tast :osmeh: ja sam tretirao sa prestižom a on furadanom kada je nikao kukuruz obilazimo mi njive i gle čuda kod mene pipa nije jela kukuruz a kod njega se već iz traktora primeti koliko su ga popasle i od tada furadan nikad više bar kod mene
Koji si imidor koristio posto ima imidor70ws i imidor600fs
 
Poslednja izmena:
:ppozdrav:
Nije mi jasno o kom spartanju govoris? Koje spartanje ako kukuruz nije jos nikao? Ako ima u toj parceli zicara onda napadnu zrno ako nije tretirano odmah nakon setve.

Peet kukuruz je bio tretiran insekticidom ali je napad bio velik i to srednji deo parcele (od 5kj jedno 3 kj po sredini duplo zaostao u porastu od napada).Ja onda odem i kupim 15l pirineksa (3l po jutru) zakačim prskalicu za jedan traktor a za drugi parač i u smiraj dana odemo ja i tata i kolega i udri.Tata prođe prskalicom jedan prohod (12 redi) a ja i kolega parač (4 reda) i peglaj za njim da promešamo zemlju i tako prohod za prohodom.Inače kukuruz je bio dosta velik (oko 6-7 listova) pošto sa krajeva ga žičar nije dirao i ja sam dosta kasno primetio da sredinu urniše žičar (kad sam otišo da param prvi put) i prekinem paranje i kući pa pravac radnja.To veče nam je i pomogla kiša koja je pala pa je ova inkorporacija sa paračem bila 100% uspešna i od tog doba na toj parceli više nema problema sa žičarom mada i dalje koristim zaštićeno seme insekticidom.Ovu meru nebi nikom preporučio zato što je dosta otrvna za ljude pošto taj pirineks smrdi ko đavo inače dosta podseća na lindan.Nadam se da si me razumeo šta sam ti odgovorio, pozdrav.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh