Bolesti svinja i njihovo lečenje

shotapen nije cist penicilin, to je kombinacija penicilin i streptomicin, a ja licno nepocinjem nijedno lecenje sa antibiotikom produzenog delovanja iz vise razloga
 
srele je napisao(la):
shotapen nije cist penicilin, to je kombinacija penicilin i streptomicin, a ja licno nepocinjem nijedno lecenje sa antibiotikom produzenog delovanja iz vise razloga
tačno je to što kažeš.a koji su razlozi.zašto ne lečiš odmah sa lekovima ovakve vrste?
 
svi lekovi koji imaju produzeno delovanje sporo deluju. recimo das takav antibiotik a zivotinji nista bolje ili cak jos gore pa trebalo bi da promenis antibiotik a zivotinja je jos 2 dana pod prvim antibiotikom! vecina antibiotika neide u kombinaciji sa drugim antibiotikom
 
Dali vam se desava da u leglu imate"kilavost' prasica i u kojoj meri. Kako postupate sa njima?
 
A kako komentarises kada se to desi kod tri krmace u selu koje su pripustene na istog nerasta. I ni manje ni vise ali do slovce sva muska prasad budu "kilava' u leglima. U proseku oprasile su po 5-6 muskih prasadi u leglima ii sva kilava.Neverovatno ali istinito.sta ljudi da rade ,dali da zovu veterinara, Ginisa ili "ipak se okrece' ::pomoc:;
 
Ja sam cuo da je to, i setajuce masno tkivo posledica nekog virusa koji je uvezen semenom iz inostranstva.Pojavljuje se i na zglobovima isto kao i ta kila ,balon pun tecnosti,ali to se vremenom sa kolena spusta na dole i nestaje.
 
Kriptorhizam odnosno kilavost ako se javi u većem obimu u određenim leglima jeste nasledna anomalija, koja se selekcijski ne toleriše, odnosno nerastovi ili nazimice kod čijeg porekla se javi ova pojava automatski i bez odlaganja se isključuju iz reprodukcije. Znači, IPAK SE OKREĆE! :D
 
Pozdrav-
Ovih dana imam najcrnje scenarije s odbijenim prascima.Odbio sam ih sa 5 tjedana, normalno su jeli,rasli sve do prošloga tjedna kada su počeli ugibati katastrofalno..veterinar šika injekcije ali bez ikakve učinkovitosti.Prvo što se dogodi budu kao pijani, a potom šlogirani.Izvrnu se i vuku na jednu stranu.Od čitavoga legla ostalo mi je samo jedno.Veterinar kaže kao da je od jake hrane u što apsolutno ne vjerujem jer uvijek svi prasci mi jedu isto(mlad je pa sumnjam u njegovu priču).Iako može biti samo da je koncentrat zatrovan ili nemam pojma šta drugo,ostale sve komponente su moje.Taj jedan što je ostao ima sada kao neke kraste iza ušiju i gore oko vrata(vjerovatno je zato i ostao što je izbilo na van).veterinar kaže kao da ima dosta slučajeva, kao novi kukuruz i te spike ali...Zna li tko o čemu je riječ??
 
Verovatno je edemska bolest. Desava se kada mlada prasad konzumiraju veće količine hrane nego što mogu da svare. Moraš ograničiti hranu, pa postepeno povecavati. Treba paziti kod zalučenja, jer je stres za prasad i tada mogu postati podložni raznim bolestima. I ja sam imao te probleme, iako sam citao o tome, nisam dovoljno pazio dok nisam platio tako sto je celo leglo uginulo.
 
@markob

u hranu obavezno ubaciti neki lek protiv proliva (ako ga nema u hrani koju kupujes),i prasice hraniti sto cesce,a manju kolicinu davati.Ne znam iz cega jedu prasici,ali vodi racuna da sto manji broj jede sa istog mesta (ako im sipas po podu sipaj na sto vecu povrsinu),zato sto najjace jede dok se ne prejede,a oni slabiji jedu sta ostane,tako da uvek prvo najbolji prvi odu (bolje i da ne budu svi siti nego da se jedno prejede).To sto je novi kukuruz ima veze samo ako nije dovoljno zreo.
 
hvala vam svima na odgovorima,ne znam više šta da mislim, a što je sa onim što je ostao i te kvrge (kraste) ima. Možda za sve postoji prvi put pa tako i za ovo,već sam pomišljao da je nešto i genetski,luuuud sam.
 
meni to vise lici na mikotoksine, jer da je edemska pored silnih inekcija i redukcije hrane moralo bi im biti bolje, neverujem da bi svi preziveli ali sigurno vise nego sto je sada jedno
 
kod nas se u komsiluku u vise domacinstava to pojavilo. rekao bih da to nije edemska bolest posto su vrsili obdukciju. u zelucu su im pronasli veliku kolicinu nesvarene hrane . zeludac im je bio tvdr kao kamen. sta je pojma nemam al moguce da je od hrane
 
Odg: Bolesti svinja i njihovo lečenje

drox je napisao(la):
kod nas se u komsiluku u vise domacinstava to pojavilo. rekao bih da to nije edemska bolest posto su vrsili obdukciju. u zelucu su im pronasli veliku kolicinu nesvarene hrane . zeludac im je bio tvdr kao kamen. sta je pojma nemam al moguce da je od hrane

To i jeste edemska kod svinja,one kraste ne znam kako su se pojavile,mozda je malo pobudjao sirov kukuruz,ali cim se primete prve nepravilnosti u kretanju i drzanju prasica odmah treba pokupiti svu hranu ispred njih i dati vitaminske injekcije.Meni se desilo par puta kad sam kupovao bas male prasice (ispod 15 kg) da bude taj problem,ali ako se uoci na vreme i odmah reaguje ne ugine ni jedno.Takodje sam poceo tad ,dok se ne priviknu,posto su kod mene hranilice i mogu da jedu po zelji,i ne nadju meru koliko jedu, desetak dana stavljao preventivno Oldoxin u hranu i ni jedno nije imalo problem ni sa prolivom ni edemom.
 
Nazad
Vrh