PDA

View Full Version : Inkubatori i prateća oprema

Advertisement

Advertisement

Advertisement

markoni22
24-01-09, 17:20
Zanima me gde se mogu kupiti, koji su problemi pri koriscenju, i naravno saveti onih koji ih koriste.

pozdrav.

markoni22
20-02-09, 19:18
Gde se mogu nabaviti jaja za izleganje tovnih piladi?

robins
21-02-09, 01:00
Postoji mnogo nacina za nabavku inkubatora ali moras da preciziras njihov kapacitet, da li zelis nove ili polovne i sta zelis da u njima inkubiras i sl.
Sto se tice priplodnih jaja trenutno ih je jako malo na trzistu i kod njih se prodaja uglavnom vrsi na godisnjem nivou ali opet sve zavisi od kolicina i duzine perioda kupovine jaja.

markoni22
22-02-09, 10:24
Interesuju me manji do 200 kokosijih jaja, automatski, pre bih uzeo novi zbog garancije.

@robins
Da li mozes da mi preporucis neke prodavce, ili da mi das neke kontakte?

nemanja_st01_58
22-02-09, 13:37
Mene interesuju i manji (100 jaja). Ako neko zna neka stavi cene, dobavljače i iskustva

Edin
12-03-09, 17:12
Hočeli ko reči gdje se mogu kupiti inkubatori automaski 50-100 kokošijih jaja i kolika je cijena ali nov i fabrički:lol::lol::lol::lol:

markoni22
12-03-09, 20:30
Evo jedan sajt http://www.centrokoka-mbd.co.yu/

robins
23-03-09, 22:41
Inkubatori manjeg kapaciteta se najlakse nabavljaju preko oglasa (halo, novosti i sl. ) i postoje i rucno pravljeni i fabricki. One veceg kapaciteta - nove mozete kupiti kod zastupnika a najpoznatiji inkubatori u svetu su belgijski PETERSIME ( agricon Novi Sad ), holandski PAS REFORM (Iradia Novi Sad ) i italijanska VIKTORIA (Centro koka Pozarevac ) . Polovne manjeg i veceg kapaciteta mozete naci i kod nekih servisera a ako nekog zanima moze se javiti na mejl yurobins@yahoo.com pa cu poslati brojeve telefona da ih ovde ne objavljujem. I novi i polovni daju dobre pilice samo ako su jaja kvalitetna i ako se ispostuje tehnologija izvodjenja po pitanju temperature, vlaznosti i ventilacije. Svako odstupanje ima za rezultat lose izvodjenje i lose pilice tako da se o tome mora voditi racuna.

cvećar
21-04-09, 10:31
Do sada sam nekoliko puta uspesno izveo pilice. Danas jedan inkubator treba da se izvodi ali sam primetio da pilici slabo i polako buse ljusku da li treba necim poprskati ili sta je u pitanju.

ivanhoe
21-04-09, 16:20
Trebao si svo vreme u tacni drzati vodu da se isparava i savki dan prevrtati jaja.
Zagrij vodu na telesnu temperaturu i tek tada prskaj

cvećar
22-04-09, 08:38
Da sve sam to radio kao i do sada ali izgleda da mi je temperatura bila visoka, to mi je jedan covek rekao. Kad sam uporedio termostat video sam da "laze" za 1,5 stepeni. Izveo se mali broj jaja.

ivanhoe
26-04-09, 18:21
JBG ucimo se na greskama {"{": ::lose::

robins
26-04-09, 22:44
Po tehnologiji temperatura bi u prvih 18 dana trebala da bude 37,7 C a vlaznost od 55 do 65 % u zavisnosti od starosti jata (starije jato veca vlaznost jer su pore na jajima vece pa se vise vlage gubi u procesu). Zadnja tri dana se temperetura smanjuje na 36.8 C a vlaga povecava na 85% 19. i 20. dana a poslednjeg dana izvodjenja na 60 % da bi se pilici osusili.Tempereturu i vlagu je najbolje kontrolisati pomocu dva termometra od kojih je jedan suv a drugi vlazan (na deo sa zivom ili alkoholom se navuce pamucni fitilj ciji se drugi kraj ubaci u posudicu sa vodom na rastojanju od 20 mm). Prvi treba da pokazuje temperaturu vazduha a drugi vlaznost na osnovu dijagrama za vlazan vazduh. Za ostvarenu temperaturu vazduha od 37.7 C na prvom termometru, drugi treba za vlaznost od 55% da pokazuje temperaturu od 31.5 C . Za vlaznost od 85% drugi treba da pokazuje temperaturu od 34,0%. Ovo je najsigurnija metoda i mnogi savremeni inkubatori je koriste jer joj ne smetaju kretanje vazduha i paperje od malih pilica .
Okretanje jaja treba vrsiti na svaka dva sata. Ako je sve u redu najveci broj pilica se izvede izmedju 18 i 19 dana a ako je visoka temperatura onda se izvode ranije a ako je niska onda kasnije. Termometre je najbolje kontrolisati tako sto se u posudu sa toplom vodom (npr casa ili sl. ) na dno ubaci tanji sundjer ili krpica pa se nakon par minuta ubace uspravno nekoliko termometara . Kada se pokazivanja tempereture stabilizuju onda se ocitaju odstupanja. Najbolje je ako svi pokazu istu temperaturu ili malo odstupanje od recimo max 0.2C.

elkont1
10-08-09, 12:41
Proizvodnja i prodaja inkubatora za lezenje zivine kapaciteta do 3000 komada jaja. Servis inkubatora svih kapaciteta. Blize informacije na www.inkubatori.com

novii
11-08-09, 10:44
Blize informacije na www.inkubatori.com

Nema nikakav cenovnik na sajtu i pomalo su šture informacije.

paor
11-08-09, 19:00
http://www.imex.hr/fiem_mali_inkubatori.php

Moj sin je kupio inkubator Maya - oko 250€ sa pdv i dostavom (Hrvatska). Leženje je vrlo jednostavno (automatizirano) i ako imaš kvalitetna jaja :D uspješnost je dobra.

agroeko
05-09-09, 18:04
Interesuju me manji do 200 kokosijih jaja, automatski, pre bih uzeo novi zbog garancije.

@robins
Da li mozes da mi preporucis neke prodavce, ili da mi das neke kontakte?
ja ti imam inkubatorsku stanicu i radim vec 11 godina sa inkubatorima trazi petersime masine

zeko
10-10-09, 00:02
ovo što je napisao robins je tačno i vrlo precizno, samo što se to odnosi na višeslojne inkubatore koji imaje ventilator u pogledu temperature
kod malih inkubatora koji imaju samo jednu tacnu i okretanje jaja se vrši ručno temperatura na površini jajeta treba da je veća od 37.7 negde oko 39.5 bar je tako moje iskustvo sa malim inkoubatorom od100 kokošijih >:Djaja

ivanhoe
10-10-09, 10:10
Ima vec i takvih kicosa,proizvodjacu nije tesko napraviti a lakse se proda ::namigivanje::

mirza
11-10-09, 00:42
Interesuje koja vrsta koka nosilja se kod nas najbolje pokazala? Mogući problemi s njima obzirom da se nisam bavioovim poslom a planiram kupiti do 200 kom.

Mirso
18-10-09, 11:05
Pravim i izradjujem inkubatore svih vrsta
sa jako pristupacnim cjenama sa neogranicenoim garancijom
na ispravnost rada.nesto od toga mozete pogledatiu na ovom forumu pod oglasi
Ostale pojedinosti na PM ili na dautbeg@yahoo.com
Pozdrav za sve Mirso
izmenio ivanhoe NA prebaci ovo kod sebe

mirza
25-10-09, 23:10
Pozdrav svima!
Može li mi neko odgovoriti kako su se pokazali inkubatori Morava, koje su im dobre a koje loše osobine? Da li se prilikom kupovine polovnog inkubatora u Srbiji plaća carina prilikom uvoza u BiH? Ako neko ima detaljan opis procesa stavljanja jaj u inkubator, priprema jaja, dezinfekcija, optimalna temperatura i vlažnost, kada se jaja prebacuju u valionik, te postupanje sa tek izleženim pilićima kao i transport, interesuje me kompletna procedura i postupanje?. Ili ako me neko može uputiti na literaturu koja govori o ovoj tematici.

Unaprijed zahvaljujem!.

robins
30-10-09, 20:13
Evo opet mene posle poooduze pauze. Sto se tice moravinih inkubatora oni su se pokazali kao veoma dobri i pouzdani za to vrema a i danas mnogi rade sa njima zbog dobrog kvaliteta pilica i jednostavnog odrzavanja. Mana im je malo tezi rad sa njima i veca potrosnja struje. Mogu se naci i danas u oglasima i to za par stotina evra za masinu od 16000 jaja ili kvocku od 4000 jaja. Temperarute o kojima sam pisao su zaista za viseslojne inkubatore a kod jednoslojnih bi trebalo biti vece. Sto se tice literature o postupku ulaganja imam nesto skenirano pa prebaceno u Word format i to je folder od oko 2MB pa ako nekog zanima neka se javi na mejl yurobins@yahoo.com pa cu poslati.Posto je vece od ogranicenja od 360 Kb neznam da li moze da se nekako prilozi uz poruke. Sama procedura je da treba ulagati samo cista jaja sa vrhom nadole i da pre ulaganja budu na temperaturi od bar 18C da ne bi doslo do kondezacije na ljusci. Po ulaganju treba izvrsiti dezinfekciju sa mesavinom vode, hipermangana i formaldehida. Postupak je da se prvo pomesa voda i hipermangan ( na inkubator od 20m3 se koristi 0.3 l vode i 25ograma hipermangana ) pa se zatim u to sipa 0.3litra formaldehida . Posle nekoliko sekundi pocinje reakcija koja je brza i burna a formaklin je opasan i kancerogen pa treba biti brz i zatvoriti vrata masine. Jaja su upredvaljaoniku 18 dana na temperaturi od 37,7 C i vlaznosti od 50-60 % a zatim se prebacuju u valjaonik gde su jos tri dana ali sad na temperaturi od 37C i vlaznosti od 85 %. Kad se izvede oko 30% pilica u valjaonik se ubacuje posuda u kojoj se pomesa 0.2l vode i 0.2l formaldehida koji u ovom slucaju polako isparava i vrsi dezinfekciju. Veoma je vazno da posuda u oba slucaja bude iskljucivo plasticna ili keramicka a nikako metalna. Proces inkubacije traje 21 dan i 8sati i potom se pilici vade iz valjaonika i prebacuju u kutije ili gajbice za transport. Optimalna temperatura u transportu je oko 27C ali uz obavezno dovoljnu kolicinu svezeg vazduha jer lako dodje do pregrevanja u kutijama i uginuca. Prilikom transporta treba napraviti dovoljan razmak (bar 5 do 10 cm ) izmedju kutija zbog ventilacije. Danas ima mnogo proizvodjaca inkubatora a najpoznatiji su PETERSIME, PAS REFORM, VICTORIA itd. Mi radimo sa PETERSIME i GLOBALOMAT inkubatorima i stvarno rade odlicno. Ako treba jos informacija tu sam i valjda cu u buduce imati vise vremena za forum jer ide jesen i zima pa je i posla manje.

mirza
31-10-09, 00:07
Zahvaljujem se Robinsu na iscrpnom odgovoru samo mi nije jasno jel stavim jaja u inkubator i onda obavim dezinfekciju i jaja i inkubatora zajedno, jel ovaj omjer vode, hiprmangana i formaldehida vrijedi i za inkubator kaciteta od 1130 jaja i gdje se može kupiti formaldehid i hipermangan.

salaso
10-11-09, 23:08
Interesuje koja vrsta koka nosilja se kod nas najbolje pokazala? Mogući problemi s njima obzirom da se nisam bavioovim poslom a planiram kupiti do 200 kom.

Kod nas se najvise koristi ross 308 i uzadnje vreme cob koji je postao hit.Radio sam i sa jednima i sa drugima i mogu reci da je teze raditi sa kobom ali rezultati su bolji, prvenstveno zbog kvaliteta tovnih pilica.

robins
14-11-09, 23:46
Ove kolicine hemikalija su za inkubator od 20m3 a za manje i kolicina je proporcionalno manja ali oprez pri radu treba imati uvek.

Ukika
16-12-09, 14:29
zasto ti to nebi napravio?

a Mirso, prijatelj moj, car sto se tice inkubatori.. ja imam njegov model, sve preporuke!!!

Dzonko
16-03-10, 17:28
Koliko ja znam tako mali inkubatori (100-200 kokosijih jaja) ne prave se da budu automatski, cak nisam video ni poluautomatski tog kapaciteta. Cena novih je euro po jajetu odnosno za 100jaja 100eura. Ako je neko zainteresovan neka me kontaktira da ga povezem sa covekom koji ih odlicno pravi, naravno daje garanciju.
A ako neko odluci da se ozbiljno bavi time neka nadje za 1200kokosijih, automatski AM 1152 imam ga i vise puta je do sada isplatio sam sebe :)

lle de france
16-03-10, 18:16
pozdrav svima
mene interesuje automacki inkubator do 150 jaja ili manji za svoje upotrebe
ako ima neko ili zna de ima da se kupi nek mi se javi

pozdrav

robins
16-03-10, 22:37
Ima ih dosta po oglasima tipa Halo oglasi, Novosti i sl, i uglavnom imaju automatsko regulisanje temperature a okretanje jaja se vrsi otvaranjem i rucnim okretanjem svih jaja. Okretanje se kod automatskih vrsi na svaki sat a kod ovih manjih moze cetri do sest puta dnevno tako da to nije neki problem. Ne znam kakvog su kvaliteta ali im obavezno treba proveravati i bazdariti temperaturu uz pomoc zivinog termometra jer je to najsigurniji nacin.

lle de france
17-03-10, 03:31
ima covek u leskovcu-Stankovic automacke inkubatore samo sipas vodu drugo radi samo sve 200 jaja 200e do kuce postom city a od 100 jaja isti taki 160e sa dostavom do kuce imaju neki drugari obicne oni su 56 jaja 4500din taj sto radi je proveren covek i ovi drugari su zadovoljni evo slika od drugara on je kupio pre 3 godine nikad nije do sad imo problema
http://img2.imagetitan.com/img2/small/35/35_f68587316b.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=35_f68587316b.jpg)

transtar
17-03-10, 12:22
na svijet-ljubimaca.com imate temu za inkubatore za 180 strana
pozdrav,

Post je spojen: 1268821737________________________________________ _________
robins a zasto taj folder ne postavis na rapid share i ovde postavis link.

Dzonko
17-03-10, 15:30
Ovaj inkubator na slici ne deluje mi da je automatski... Mislim da ces ipak morati rucno da okreces jaja. Da je dobar to stoji, ali ces morati da vodis racuna i na temperaturu prostorije gde ti je inkubator, jer moze dosta da utice na temperaturu u inkubatoru dok inkubiras jaja.

Post je spojen: среда, 17. март 2010. 06:33:42 MST_______________________________________________ __

Ima ih dosta po oglasima tipa Halo oglasi, Novosti i sl, i uglavnom imaju automatsko regulisanje temperature a okretanje jaja se vrsi otvaranjem i rucnim okretanjem svih jaja. Okretanje se kod automatskih vrsi na svaki sat a kod ovih manjih moze cetri do sest puta dnevno tako da to nije neki problem. Ne znam kakvog su kvaliteta ali im obavezno treba proveravati i bazdariti temperaturu uz pomoc zivinog termometra jer je to najsigurniji nacin.

Kada se kaze automatski misli se da se jaja sama okrecu, poluautomatski imaju rucicu kojoj se menja polozaj i time se okrecu sve fioke dok kod ostalih se jaja rucno okrecu... Zar ne?!

transtar
17-03-10, 15:36
i ja sam narucio dva inkubatora, za po 56 kokosjih jaja, od stankovica iduce nedelje idem da ih uzmem.
Okretanje je rucno a radi ih od medijapan/izolacija/medijapan, grejanje jaja je bez ventilatora samo sa grejacem.

robins
17-03-10, 17:29
Podela je dobra.
Automatski imaju tajmer koji na svakih sat pomocu mehanizma ili pneumatski okrene jaja. Kod poluautomatskih se okrece rucno pomocu rucice i mehanizma a kod jednoslojnih manjih jaja se rucno okrecu svako posebno. Uputstva za inkubiranje sam slao svima koji su mi putem mejla trazili a vece je od 360KB tako da mislim da ne mogu da ga postavim ovde. Na neki drugi sajt bih postavio kad bih znao kako se postavlja. Cim naucim postavljam i javljam a transtaru saljem mejlom odmah.

lle de france
17-03-10, 17:33
sliku inkubatora sto sam okacio nije automacki to je od drugara kupljen kod stankovica

Davor1
23-03-10, 23:49
Prijatelji,drugari,reci te mi gde u Srbiji i koji termostat da kupim za inkubator od 13o jajcana mesta,jednoslojni?

transtar
24-03-10, 09:19
kvalitetne termostate radi
mirso
dautbeg@yahoo.com
Zavidovicki put 46
72220 Zavidovici / BiH
TEL. 061 854294 mozda bi ti mogao poslati autobusom i
stankovic iz leskovac 016/256-095

lle de france
24-03-10, 09:57
@davor1 zovi stankovica ima covek sve i povoljan i daje garanciju
a kao covek je lik posalje ti brzom postom na kucnu adresu >:({

dario bulic
24-03-10, 21:24
ima covek u leskovcu-Stankovic automacke inkubatore samo sipas vodu drugo radi samo sve 200 jaja 200e do kuce postom city a od 100 jaja isti taki 160e sa dostavom do kuce imaju neki drugari obicne oni su 56 jaja 4500din taj sto radi je proveren covek i ovi drugari su zadovoljni evo slika od drugara on je kupio pre 3 godine nikad nije do sad imo problema
http://img2.imagetitan.com/img2/small/35/35_f68587316b.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=35_f68587316b.jpg)

ja imam ovakav inkubator kupljen kod stankovica i jako sam nezadovoljan sa njim

transtar
25-03-10, 10:11
pa objasni zasto si nezadovoljan.

dario bulic
25-03-10, 14:30
pa objasni zasto si nezadovoljan.

prvo zasto sto je jako slabo izolovan temperature osciliraju po par stepeni u kuci tokom noci kad se ne lozi i zato sam imao
jako malu izlaznost pilica jednom od 130 jaja izaslo 5 prepelica sto je jako smesno drugi put stavim jaja od domavcih koka llupao da vidim jel su oplodjena i jesu al mi se od 50 jajaizleglo jedno pile ali sam ga oblozio stirodurom i sad ga drzim u podrumu i temperatura ne mrda izlaznost pilica preko 80 %nemam nista protiv stankovica dobar je covek i hoce pomoci zvao sam ga par puta i gleda da ustedi kupcu sto vise moze sto je danas retko eto ako poradi na izolaciji inkubatori ce mu biti dobri i za male pare

transtar
25-03-10, 14:39
hmm da, pa i ja kad sam pricao snjim i kad mi je objasnio za izolaciju odma sam sebi rekao da cu ga ja dodatno izolirati, jedino je meni bitno preciznost i stabilnost termostata.

dario bulic
25-03-10, 19:23
ne dosta je losa izolacija ali sam ga sad izolovao i radi kao lud

lle de france
25-03-10, 22:42
kako si ga izolovo jel stiroporom u krug...ubaci neke slike drug da vidimo i mi
jel si uzo od stankovica automacki ili onaj sto sam okreces jaja...ako je automacki objasni mi sta sve radis ja planiram da kupim od njega od 200 jaja automacki
pozdrav

Davor1
26-03-10, 08:56
Ja sam izradio tj.napravio inkubator od stirodura i drveta,kapacitet mu je 140 jajcana mesta,moj prijatelj inzinjer ga vec ima i samo vam mogu preneti rezultati vrh,super je,ispostovano je sve a mene je sve kompletno izaslo oko 70 E,sa elektronskim termostatom od Stankovica i L zivinim termometrom,inace radi se o jednoslojnom inkubatoru.

P.S.-Bicu iskren,neznam kako se postavljaju fotografije inace bi rado postavio sve detalje tj.kako inkubator izgleda.

transtar
26-03-10, 09:13
juce sam se cuo sa stankovicem i odlozio mi za 10.Aprila,
a sto se tice izolacije, dodatne, ja sam mislio 5cm stiropor (imam veliko parce kod kuce) isecem na kocke po dimenzije inkubatora i oblozim.

Maestro
26-03-10, 09:33
@Davor1

detaljno Uputstvo kako se postavljaju slike imaš na ovom linku, pa izaberi jedan od programa:
http://poljoinfo.com/ovcarstvo-i-kozarstvo/b-i-t-n-o-postavljanje-fotografija-na-forum!!!/

Pošto vidim da si novi na Forumu i da si spreman da lepo saradjuješ, red je da nam se predsatviš i to možeš ukratko da učiniš (šta radiš i čime se baviš) na ovm linku: http://poljoinfo.com/caffe/za-nove-clanove-da-se-predstave/

>:({ Moderator

dario bulic
26-03-10, 09:54
juce sam se cuo sa stankovicem i odlozio mi za 10.Aprila,
a sto se tice izolacije, dodatne, ja sam mislio 5cm stiropor (imam veliko parce kod kuce) isecem na kocke po dimenzije inkubatora i oblozim.

ja sam stavio stirodur okoloo samo oblozio po njegovom isekao gde su rupe i staklo i radi nema sta da se slika prosto ko pasulj nema nauke stavio bi slike nije problem vec su jaja u njemu a dole mi mrak pa se ne bi bas videlo a uzeo sam onaj sto se jaja rucno okrecu i brzo to ide nije problem

transtar
26-03-10, 09:56
dada za 56 jaja i ja cu uzeti dva komada jedan za mog drugara koji cuva fazane.

kurta_75
26-03-10, 11:06
Moj inkubator je od iverice,ali sam ga naknadno obložio stiroporom (5 cm) i sad dobro drži i kad je temp. i 2 stepena. Tolika je temperatura bila zimus u toj prostoriji, a napolju - 20.

Davor1
28-03-10, 09:42
Mislim da su kommbinacija STIRODUR i drvo najbolja kombinacija sto se tice izolacije i drzanja temperature,stim sto stirodur sa unutrasnje strane mora biti oblozem aluminijskom folijom tj.folijom za pecenje i tu nema greske.Uskoro cu postaviti fotografije od mog inkubatora pa mozda moze i vama da pomogne oko detalja samoizgradnje.

perje
28-03-10, 19:47
Pozdrav!

Imate detaljno opisano na forumu www.svijet-ljubimaca.com u temi uzgoj fazana i ukrasne peradi - inkubatori 2. Tamo vam je link za 1. dio i tamo je opisano kako izraditi inkubator. Mirso je opisao izradu inkubatora tzv. zvono,od stirodura.

Nadam se da će vam svima u nećemu pomoći :D

Beca
29-03-10, 21:58
Da li znate da neko u okolini Bgd mozda izradjuje ovakve plasticne drzace za jaja

http://www.youtube.com/watch?v=9Ze9SnuPpeg

otvori treba da su fi 40mm ili fi 41mm.

Hvala i pozdrav

zeko
29-03-10, 23:53
ovaj inkubator sam napravio 1999 i od tada radi besprekorno kapaciteta 100 kokošijih jaja izolacija od staklene vune (to sam imao) elektronski termostat tolerancije 0,2 stepena

http://i42.tinypic.com/jtuscz.jpg

robins
30-03-10, 23:38
Plasticne drzace za jaja proizvodi a i prodaje Jomapeks iz Novog Sada . Kod njih se moze naci kompletna oprema za zivinarstvo i mislim da su najpovoljniji po pitanju cena-kvalitet. Kod inkubatora koji god inkubator da imate kontrolisite i bazdarite elektronske termostate uz pomoc zivinih termometra. Inkubator bi trebalo da se nalazi u prostoriji u kojoj je temperatura bar 18C jer nije bitan samo gubitak toplote zbog lose izolacije vec problem pravi hladan vazduh koji ulazi u inkubator i zbog toga se javlja kondenzacija na jajima. Ta vlaga zatvara pore na jajaima i to dovodi do uginuca embriona u njemu. Sada kad je toplo otvore na inkubatoru slobodno otvorite na maksimum a postoji i jedno staro a veoma dobro pravilo koje kaze da inkubator treba svakog dana drzati otvoren bar onoliko minuta koliko su stara jaja koja se inkubiraju (npr. ako je 15.ti dan inkubacije slobodno ga tog dana drzite otvorenog 15 minuta , naravno ako je u prostoriji optimalna temperatura a ne neki mraz )

njegush
13-04-10, 00:49
Zna li neko gdje se mogu naruciti inkubatori fabricki, za oko 100 jaja ?

CAR
13-04-10, 00:56
Zna li netko koliko se krecu cijene termostata za inkubator moj se pokvario jos jesenas a kako mi nije to posao kojim se bavim malo sam zanemario.

transtar
13-04-10, 09:12
u nedeju sam bio u leskovac da kupim inkubatore od stankovice na prvi pogled ink. su hmm pa mogu reci i odlicno napravljeni videcemo kako ce se pokazati u praksi.

dacha
13-04-10, 21:14
pozdrav svima na forumu! Transtar zamolio bih te da mi kazes gde se nalaze ti Stankovici u Leskovcu u kom delu? i ako znas koja je cena ovih malog kapaciteta od 50 do 100 kokosja jaja HVALA UNAPRED!

transtar
14-04-10, 09:22
Stankovic 016/256-095 ja sam platio inkubator za 56 kokosjih jaja 40 eur

Post je spojen: 1271226775________________________________________ _________
posto sam usao u Leskovac kod Nevene drugi semafori desno prva desno i opet prva desno mislim da je tako bilo

transtar
14-04-10, 09:29
stankovic prodaje i termostate pitaj njega

dacha
14-04-10, 13:57
dali treba da okreces jaja ili je automatsko

transtar
14-04-10, 13:58
OKRECES

dario bulic
14-04-10, 20:36
OKRECES

samo izoluj inkubator sa stirodurom i neces imati problema

kurta_75
14-04-10, 21:36
CAR pošto si iz Hrvatske, neznam koliko bi ti se isplatilo da kupiš ovde termostat. Inače ja sam kupio prošle godine termostat od Stankovića,cena je bila oko 15e. Termostat je fenomenalan, s njim sam do sad izveo oko 500 pilića i isto toliko prepelica. >:({

CAR
14-04-10, 23:12
Ma nije problem od BG transportovati ga do mene svaki 3-4 dana ljudi putuju tu relaciju ali je problem do Beograda ga donjeti.Ako nenadjem nigdje ovdje po povoljnoj cijeni cucemo se jer su ovdje cijene ubi boze,a ta cijena od 15e mi jako odgovara.

CAR
14-04-10, 23:22
Ma ja sam napravio od starog frizidera inkubator koji je sluzio mi 5 godina bez problema sa 3 sijalice od 40w su grijaci a posuda stara aluminiska na samom dnu radi svoj posao sa vlagom i jako sam zadovoljan bio sa njime.Samo sam na sredini vrata prosijekao kvadrat i nalijepio staklo na silikon na kojem visi toplomijer najobicniji da mogu pogledati temperaturu katkad.Napravljen inkubator za sat vremena da funkcionira jer je moja zena ga probila nozem kad ga je odledjivala i trgala led. ":":{ ali poslje :D a sad opet ^-^ a pilica trebam jer kod nas je koka nosilja od 60 dana starosti 5e a imam jaja od pataka,gusaka,kokoska jako puno.

dacha
15-04-10, 00:49
care kako si rasporedio sijalice po frizideru i jesi li svakog dana okretao jaja?

Post je spojen: 1271283055________________________________________ _________
a koliko je najbolje da budu jaja stara da bi se stavila u inkubator?

transtar
15-04-10, 09:13
onda najbolje pitaj stankovica jel ti ga moze autobusom poslati za BG pa natempiraj vreme kad tvoji ljudi budu u BG da ga preuzmu.

Post je spojen: 1271312446________________________________________ _________
CAR ovaj covek je iz BG i radi inkubatore i termostate evo njegov post sa drugog foruma:

Zdravo. Ja sam Tosic Predrag iz ZEPPELIN electronica. Prijatelj mi je preneo da se neko raspitivao o mojim termostatima i trazio telefon. Telefon je 063 77 27 384. Zivim u okolini Beograda i proizvodnjom termostata za inkubatore se bavim vise od 20godina

kurta_75
15-04-10, 10:15
Prema knjigama,najbolje je postavljati jaja u inkubaror starosti do 10 dana,kao i ne mlađa od 3 dana. Srazmerno starenju jaja smanjuje se postotak valjanja pilića. Tako sam pročitao, i toga se strogo pridržavam. >:({

CAR
15-04-10, 16:31
Dvije na vrh i jednu dolje pri dnu sa kosim grlom jaja svaki dan 2 puta okrecem ujutro i uvecer svako jutro dosipam vode u posudu koja je na dnu frizidera-inkubatora zadnjih 2 dana posudu sa vodom izvadim a jaja prskam sa cetkom namakanjem u vodu 3 puta dnevno da pile kad ispadne ne padne u posudu.Jaja najstarija 10-12dana starosti mecem i nikad iz frizidera koja su bila hladjena nit prana pod vodom.Ako su blatnjava samo vlaznom krpom ih predjem a zatim suhom.Prezadovoljan sam bio a nadam se da i hocu ubuduce samo da termostat zbavim.

dacha
15-04-10, 19:05
i koliko ti je jaja stajalo u tom frizideru odnosno inkubatoru i usta si ih pakovao

CAR
15-04-10, 23:05
usta bi ih trebao pakovati

dacha
15-04-10, 23:19
Da da

Post je spojen: 1271367792________________________________________ _________
da bi ih stavio u inkubator

Beca
16-04-10, 21:20
Dvije na vrh i jednu dolje pri dnu sa kosim grlom jaja svaki dan 2 puta okrecem ujutro i uvecer svako jutro dosipam vode u posudu koja je na dnu frizidera-inkubatora zadnjih 2 dana posudu sa vodom izvadim a jaja prskam sa cetkom namakanjem u vodu 3 puta dnevno da pile kad ispadne ne padne u posudu.Jaja najstarija 10-12dana starosti mecem i nikad iz frizidera koja su bila hladjena nit prana pod vodom.Ako su blatnjava samo vlaznom krpom ih predjem a zatim suhom.Prezadovoljan sam bio a nadam se da i hocu ubuduce samo da termostat zbavim.

Koliko imaš otvora za ventilaciju na frizideru, koliki je prečnik otvora i gde si ih rasporedio ? Takodje i kolike ti je površine posuda sa vodom ?
Ako te ne mrzi slikaj ga i okaci neku sliku, pošto i ja ovih dana pravim jedan od frižidera, koji je takođe "ispustio dušu" dok ga je žena čistila ...
Hvala i pozdrav

kurta_75
16-04-10, 22:15
Evo ovako izgleda inkubator koji sam pravio pre više od 10 godina,od iverice je,a pre 2 god. sam ga obložio stiroporom,grejač je od cekas žice iz starog električnog šporeta koji je povezan dijodom,koja mu smanjuje skoro duplo snagu.
http://i42.tinypic.com/ekno76.jpg
ovako je bilo u njemu prošle godine to sam slikao da pokažem bratanici kako izgleda pa ostala slika u kompu.
http://i42.tinypic.com/f0db1w.jpg
http://i44.tinypic.com/35k2yhu.jpg
A sutra ću da uslikam i da ubacim inkubator koji sam pravio prošle godine,on je od frižidera. >:({

CAR
16-04-10, 22:20
Ventilacija je napravljena sa borerom od 12mm na vratima imaju 5 rupa dvije gore dvije dole i jedna ispod stakla rupa,mozda je to cudno ali funkcionira bez problema ,jaja polozim na njegove resetke od frizidera a prethodno jaja sa jedne strane flomasterom zabiljezim da se nebi zeznuo kad okrecem jedan put uvece jedan put ujutro,posuda stoji na dnu obicna stara serpa u kojoj ima litra vode ono staklo na dnu gdje je kutija je izvadjeno a tu je serpa.Tri mrezice njegove orginal stoje u njemu a kutiju od zamrzavanja sam zanemario.Samo fleksom prosijekao kvadrat na sred vrata i nalijepio staklo obicno na silikon i pustio da se posusi.Tu sam obicni toplomijer metnuo koji sam imao rezerve i uglavio ga.Sijalice su dvije ispod gornje kutije(zamrzivaca malog)okrenuto koso grlo gore da je manji udar topline na prvih par jaja a jedno koso grlo dolje okrenuto na dnu iznad posude sa vodom gdje je bilo staklo tu sam ga zaserafio sa 2 serafa znaci tacno iznad donje ladice gdje je bila a sad je tu serpa(tepsija)samo da se mogu vrata zatvoriti.Termostat od frizidera je izvadjen i metnut njegov termostat koji je spojen sa sijalicama od 40w(mozda mogu jace sijalice ali da nebi doslo do przenja jaja) i sijalice reguliraju temperaturu ustvari moras sam provesti jedan dan na prekide dok nariktas 37,7 da se gasi a 36,8 da se pali sijalica koja jako kratko gori dok se neugrije inkubator"najduze prvi put i dok se neustela".Kad to nariktas samo jaja ubaci i okreci ujutro i uvece svakih 12 sati najvise 15 min drzi jaja van inkubatora. :D

Maestro
19-04-10, 13:48
Radi bolje preglednosti i smanjenja broja Tema spojene Teme Inkubatori i cijena termostata u novu temu Inkubatori i prateća oprema.

Uspešno post-vanje članovima Foruma Živinarsto!

>:({ Moderator

Beca
29-04-10, 13:28
Evo završio sam i ja svoj inkubator,zahvaljujući savetima prijatelja Predraga Tošića iz Zeppelin electronic-a.Kapacitet je 84 kokošijih jaja. U četvrtak 22.04.2010 sam stavio 58 domaćih kokošijih jaja, a u ponedeljak 26.04. i 47 od japanske prepelice.
Temperatura je 38.2 C a vlaga 56%. Grejanje se vrši pomoću 6 sijalica od 40 W, koje su redno vezane, tako da rade na 110V i 20W svaka. Grejanje posude sa vodom, po potrebi, se ostvaruje sa grejačem za akvarijum snage 25W. Osetljivost termostata je 0.01 C stepen. Okretanje jaja se vrši pomeranjem ručke sa strane za oko 7cm, čime se jaje okrene za 180 stepeni.
Na kraju, 18 dan se vadi ram pomoću koga se jaja okreću,a jaja ostaju na mrežici.

http://i39.tinypic.com/14sjyur.jpg

http://i40.tinypic.com/wv1mci.jpg

http://i43.tinypic.com/2wp44gg.jpg

http://i44.tinypic.com/nlnzmq.jpg

http://i41.tinypic.com/2iurzls.jpg

http://i41.tinypic.com/2vdhaar.jpg

http://i39.tinypic.com/262uulj.jpg

I na kraju ...

http://i50.tinypic.com/2jzldv.jpg

slobos
09-06-10, 18:46
zna li neko koliko kosta inkubator za 50-100 jaja i gde se moze nabaviti. ;D}

CAR
23-06-10, 23:52
Prijatelj me naganja da napravimo jos jedan inkubator ali :lol: od zamrzivaca koji je ispustio dusu oce covijek u biznis {"{": ali da rucno ne okrece jaja cak je i zvao Stankovica da mu posalje termostat a kolega ce mu donjeti iz SRB do HR.Jel netko pokusao nesto slicno, coko bi da sto vise jaja strpa u njega.Sta cu pomocu mu ako je izvedivo sto jest ali kako sve to uraditi ako neko hoce da kaze primam i na pp savijete.

Post je spojen: 1277375778________________________________________ _________
Hm

Post je spojen: 1277408256________________________________________ _________
hm

CAR
26-06-10, 01:01
Pa gdje su majstori za inkubatore?

AMEL MARUŠIĆ
12-07-10, 16:48
da li neko zna gdje u BIH mogu kupiti inkubator do 100 jaja,po mogucnosti nov ili polovan ali fabricke izrade,automatski

perje
29-08-10, 16:54
Radi ih jedan čovjek iz Zavidovića, Mirso. Član je na forumu www.svijet-ljubimaca.com Nisu tvornički ali čovjek stvarno radi savršene inkubatore. Prodao ih je mnogo i nitko se ne žali. Ima automatskih, poluautomatskih...
Nađi ga na forumu i obrati mu se. Pozdrav

Kurkela
26-09-10, 20:47
Mi smo jedno vreme imali tri inkubatora. U najmanji inkubator je stajalo 130 kokosijih jaja.
Sopstvene izrade su. Ove jeseni smo nasadjivali jedan sa curkinim jajima.

Fazanerija TS
18-10-10, 13:31
DObar dan svima :) treba mi automatski inkubator za jaja od fazana,imam fazaneriju pa mi treba jos 2 inkubatora,ko ima nek mi se javi ovde ili na PP
hvala Fazanerija TS

CAR
18-10-10, 21:45
treba mi automatski inkubator za jaja od fazana ^-^.

Post je spojen: 1287427559________________________________________ _________

DObar dan svima :) treba mi automatski inkubator za jaja od fazana,imam fazaneriju pa mi treba jos 2 inkubatora,ko ima nek mi se javi ovde ili na PP
hvala Fazanerija TS

Fazanerija TS
19-10-10, 10:40
Ako nisi razumeo treba mi automatski inkubator,a stavljacu jaja od fazana

perje
19-10-10, 11:15
Postavi u oglase, i napiši kakvog kapaciteta te inkubatori zanimaju. 50, 100,200,1000 komada jaja...

CAR
19-10-10, 13:58
fazanerija

primijetio sam sve nisam glup ali si napisao isto kao da bi ja napisao u oglasu"trazim iglu za bijeli konac"

slobodan43
19-10-10, 18:20
8)

Fazanerija TS
19-10-10, 18:48
Ne mogu jos da postavljam oglase,tek kad budem imao 30pos

Post je spojen: 1287506298________________________________________ _________
:D car dobar si ;D}

kurta_75
19-10-10, 20:21
Fazanerija TS
popokusaj po oglasima. Imaš Stankovića iz Leskovca,koliko znam on radi i automatske inkubatore. Ako ti trba adresa i telefon ja ću ti poslati. >:({

CAR
20-10-10, 21:45
Nije reklama
Stankovica iako neznam razgovarao sam sa njim covijek mi je poslao do Zrenjanina termostat i kolega mi poslao sa busom koji vozi ZR-ZD ja docekao autobus na Plitvicama.Pozzz za njega.

SAKULJAN
10-12-10, 23:00
Pozdrav svima imam inkubator MORAVA POZAREVAC kapaciteta 1200 jaja automatski sam podesava vlagu okrece jaja i ostalo koga interesuje neka se javi na pp na prodaju je radio sam sa njimsamo par godina >:D

robins
18-12-10, 20:27
To su bili veoma dobri inkubatori ako mu je sve ispravno. Narocito su se dobro pokazali kod izvodjenja fazana pa su ih mnoge fazanerije koristile.

SAKULJAN
18-12-10, 20:29
Ispravan je komplet i nije tako ni star

Mirso
23-12-10, 10:31
Pozdrav prijatelji vec duze vrijeme
izradjujem ove inkubatore ............................. Edited by Maestro - hvala Mirso, lepo izgleda, ali pročitaj pravila Foruma i naredni post .............

http://i55.tinypic.com/mbthtw.jpg

Ljep pozdrav Mirso

Maestro
23-12-10, 11:22
Pozdrav prijatelji vec duze vrijeme
.................................................. ...Ljep pozdrav Mirso

Mirso, lep ti je Inkubator, ali ovo je čista reklama, a to možeš, na ovom Forumu, da uradiš tek posle 30 post-ova.
Vidim da si već preko godinu dana naš član imogao si do sada dosta toga da napišeš ipriložiš, psoebno oko samogradnje inkubatora (iako ti to možda nije bilo u interesu).
Pored toga, na forumu postoji mesto za reklamu i prodaju, a to je: http://poljoinfo.com/index.php?board=40.0, .

Nažalost, ovo moram da ti izbrišem, a ti počni da učestvuješ u radu forumu svojimprilozima i stvar će se brzo rešiti.

>:({

Hrvach
10-01-11, 19:51
Prošle godine sam napravio inkubator za 60 jaja koji se je pokazao odličnim jel je valivost bila redovito viša od 90%. Problem je bilo ručno okretanje koje sam odlučio riješiti za ovu sezonu pa me zanima jel ima neko neku shemu za automatsko okretanje ili barem neki koristan prijedlog?

sivka
26-01-11, 19:50
Pozdrav svima!
meni bi trebao inkubator za gusca jaja za oko 120 jaja

Hrvach
27-01-11, 21:25
Sivka gušča jaja su dosta teška za inkubiranje, treba ih često okretati,hladiti, špricati s vodom.. Kakav si inkubator mislio napraviti, kakvo okretanje (automatsko,polu automatsko,ručno). Temperatura za guske je malo niža od temperature za ostalu perad. Potraži po internetu imaš dosta nacrta za inkubatore. Inače je kod inkubatora najosjetljiviji dio termostat koji mora biti jako precizan i pouzdan jel neko veće odstupanje temperature ili promjene temperature znači i manja ili nikakva izleženost.

Beca
30-01-11, 15:14
Prošle godine sam napravio inkubator za 60 jaja koji se je pokazao odličnim jel je valivost bila redovito viša od 90%. Problem je bilo ručno okretanje koje sam odlučio riješiti za ovu sezonu pa me zanima jel ima neko neku shemu za automatsko okretanje ili barem neki koristan prijedlog?

Meni je prijatelj pre neki dan napravio ovako nešto. Može da se podesi da okreće jaja na 2,4,6 i 8 h.

http://i53.tinypic.com/9i4jye.jpg

http://i54.tinypic.com/2z3utme.jpg

A evo kako izgleda proba svega na inkubatoru

http://i52.tinypic.com/154h6ck.jpg

http://i51.tinypic.com/2vsrd5f.jpg

http://i56.tinypic.com/1zday3d.jpg

Pokušao sam mobilnim da snimim kako sve to treba da funkcioniše, pa ako te zanima pogledaj

http://www.youtube.com/watch?v=_xoecRn0MIY

Šemu smo našli na forumu svijet ljubimaca , koju je postavio Starnet mada je prijatelj vršio neke manje izmene.
Evo ovde
http://svijet-ljubimaca.com/forum/viewtopic.php?t=15314&postdays=0&postorder=asc&start=600

Vremenski rele je podešen, pošto ovaj motor od ražnja iz el. šporeta ima 2 okretaja u minutu, da drži uključen motorčić 15 sec, koliko treba za pola kruga, mada može i preko mikro prekidača. Ostalo je još da postavim odgovarajuće ( kraće ) zavrtnje i da sve sve očistim i ofarbam , zajedno sa inkubatorom.

Nadam se da sam ti bar malo pomogao
Pozdrav

Hrvach
31-01-11, 20:01
Ne da si mi bar malo pomogao, nego si mi rekao sve šta mi treba ::svaka cast:: Sviđa mi se ideja mehanizma za okretanje, ja ću složiti preko roli koje su povezane sa špagom na kojima su jaja i onda preko okretanja motora okretati špagu i tako okretati jaja. Vidio sam u jednom inkubatoru i to mi se čini najbolje rješenje za moj inkubator. Čim mi prestanu s...a s fakultetom bacam se na izradu ovog sklopa. Jel kod vas krenula sezona nasađivanja ili je još rano? Ja planiram da ću krenuti za 10-15 dana.

Beca
01-02-11, 07:46
Mislim da je rano. Velike su hladnoće, iako su mi Vijandote u zatvorenom, koke slabo nose a pitanje je i kolika je oplođenost i to malo jaja što snesu, tj koliko im je do "bludnih radnji" na ovoj zimoći ::namigivanje::.
I ja sam pomalo ne strpljiv, ali izgleda da ću morati da sačekam do početka marta ...

Hrvach
01-02-11, 15:44
Kod mene niti jedan dan nije iznad 0°, imam domaće kokoši koje su cijeli dan puštene vani i dnevno nose oko 5 jaja na 10 kokoši. Ja se polako spremam i primam narudžbe da si znam planirati legla. Nije mi problem ako imam prvu turu početkom 3 mj jel su pilići pod žaruljom dok su mali.Dal ima neko iskustva s japanskim prepelicama i njihovim inkubiranjem?

robins
02-02-11, 12:14
Za povecavanje aktivnosti petlova su potrebni vitamini B kompleksa pa je dobro u vodu za pice dodavati vitaminske preparate a i davanje ovsa ili zobi kao zrnevlja.

Beca
02-02-11, 12:17
Za povecavanje aktivnosti petlova su potrebni vitamini B kompleksa pa je dobro u vodu za pice dodavati vitaminske preparate a i davanje ovsa ili zobi kao zrnevlja.

Hvala, to me je baš zanimalo.
Pozdrav

Hrvach
02-02-11, 21:08
Moji od vitamina dobivaju jedino Muvisel u prahu koji ide u vodu. Mislim da bi i bez vitamina prašio ko lud, ovom mojem niti zima niti led ne smeta :lol: Inače je po zimi dobro peradi davati hranu koja "grije",a to je najčešće ječam ili kukuruz.

Milan BMK
04-02-11, 18:01
Što se tiče inkubacije japanskih prepelica,inkubacija traje 17 dana, a pr. za oplođenost tj. za izleganje je : od 55 jaja izlegao sam nekada davno 49 pilica.........temp. sam podesio kao za kokosija jaja.....

Hrvach
04-02-11, 20:45
Hvala Milane 8) Koliko si ih puta okretao i kakva je vlaga bila na kraju, ista ko i za kokoši ili...? Ja sam ih inkubirao prošle godine isto s kokošjima i valivost je bila 100% ali sad hoću biti siguran kakvi parametri trebaju biti. Mislim isto da treba sve ko za kokoši ali sam htio čuti savjet od nekog iskusnijeg nego ja.

Milan BMK
05-02-11, 13:18
Ja sam ih samo jednom legao doduse sa namerom da ih prodam (piliće), nisam imao puno iskustva oko njih, pa sam ih "tretirao" kao kokosja jaja, okretao sam ih 2 puta na dan, a pred kraj inkubacije standardni postupak "prskas jaja toplom vodom kad ih okrećes"
Primetio sam da mnogi koji drze prepelice izbegavaju jedinke u bojama, odnosno ostavljaju jedinke u prirodnoj boji za dalju proizvodnju.

robins
14-02-11, 15:43
Posto sam dobio bas dosta poruka sa molbom da Vam posaljem uputstvo za inkubiranje jaja postavio sam ga na ovoj adresi pa ga mozete skinuti. Uputstvo je Euriborovo a veoma je korisno pa ako hocete dobru inkubaciju iscitajte ga lepo i obavezno se svega pridrzavajte.

http://www.2shared.com/file/Dht33rSD/Euribird.html

Post je spojen: 1297691464________________________________________ _________
Uputstvo za priplodna jaja

http://www.2shared.com/file/AmOTj3jY/priplodna_jaja_KNJIGA.html

Hrvach
14-02-11, 17:56
Puno hvala na uputstvima! Puno sreće i budućem inkunbiranju >:({

Gačević
18-02-11, 00:59
Ima li veze što se jaja okreću vrhom nadole ili mogu i stranom, jer ako se okreću automatski ne mogu stajati vrhom okrenuta dole.

Hrvach
18-02-11, 13:39
Gačević, jaja se spremaju za nasad vrhom prema dole zato da se razvije zračna komora. Kod okretanja jaja u inkubatoru jaja se najčešće okreću po strani jel je to najprirodnije. I u gnijezdu od kokoši jaja se okreću po strani. Kolega je napravio pokus gdje je jedna jaja okratao prirodno-po strani,a druga je okratao na vrhove. Izleženost je bila jako različita, u ovima okretanim na vrhove je bila oko 50%,a po strani preko 90%. Treba učiti od kokoši i čim više se približiti sistemu kojim perad leži na jajima.

robins
18-02-11, 21:39
Jaja se uvek okrecu sa vrhom na dole da bi se razvila vazdusna komora i da bi se halaze koje drze zumance ravnomerno opteretile. Pri inkubaciji se okrecu za +-45 stepeni odnosno ukupno za ugao od 90 stepeni na svakih sat ili dva sata u zavisnosti od inkubatora. Ako okretanje nije dobro izvodi se manje pilica a cesto izvedeni pilici imaju krive kljunove i nemogu da stoje na nogama. Cak je i kasnije u tovu mnogo vece uginuce u prvim danima.

Gačević
18-02-11, 22:20
Koliko puta za 24 sata je dovoljno okretati jaja u manjem inkubatoru gde se to radi rukom.Da li prilikom okretanja jaja kao na prethodnom filmu treba jaja okretati za pola kruga ili na drugi način.

robins
18-02-11, 22:36
Jaja se okrecu za cetvrtinu kruga tj. 90 stepeni a ne za pola kruga. Ako bi ih okretao za pola kruga ili 180 stepeni jaja bi poispadala iz lesa. Za manje inkubatore sa rucnim okretanjem moze ici 6 okretanja u toku dana ili na 4 sata. Okretanje jaja je bitna stvar kod inkubiranja i ako zakaze bude dosta problema a to govorim iz sopstvenog loseg iskustva.

Gačević
18-02-11, 22:43
Izvinjavam se Robins, govorim o malom ručnom inkubatoru gde jaja stoje u fioci na mreži, a druga fioka se gura po prvoj radi okretanja kao na slikama iznad ovih tekstova. Ja vidim da pomicanjem gornjeg dela jaja se okrenu više od 90 stepeni.

robins
18-02-11, 22:47
Sad sam tek pogledao na YT i moze i tako mada mislim da je mnogo bolje kad jaja stoje vertikalno nego ovako mada i kod kvocke stoje polozena pa se pilici lepo izvedu. ^-^

Gačević
18-02-11, 23:06
E, ovo mene interesuje koliko se ona guraju napred, nazad ceo krug ili pola ili više, jer planiram da ovo ugradim u moj inkubator da ne bih okretao jaja svaki put rukom. Prvo hladim ih dok ih okrenem, drugo dohvaćam ih uvek rukama i nisam siguran kako ih okrenem, čak sam crtao putače na njih , pa uveče putača gore, a ujutro putača dole.

Beca
18-02-11, 23:36
Jaja koja leže položeno okreću se za 180 stepeni, tj. pola kruga jer ako je ceo krug dođeš na isto i ništa nisi uradio. Kod mene u inkubatoru je to nekih 7 cm pomeranje. Jednostavno, izmeri obim jajeta i podeli na dva i to je tih nekih 7cm. To jest, ako je prečnik jajeta za nasad oko 4.5 cm onda je obim 4.5 x 3.14= 14.13 cm i to podeliš sa dva.
Što se tiče načina na koja su jaja postavljena, mislim da nema neke velike razlike, jer kao što reče Robins i pod kvočkom su poleške, i da tu mnogo više odlučuje ekonomski faktor.
Recimo u ovaj moj napravljen od starog frižidera staje 84 kokošijih jaja, ali da su poređana uspravno , kao što je Robins opisivao, a i kao na ovoj slici

http://i54.tinypic.com/iedv0p.jpg

stalo bi ih bar 20% više. Meni to nije bitno jer mi je i ovo dovoljno, ali ako je u pitanju inkubator od recimo 10 000 jaja, tu već 20% gore-dole ima značajnu ulogu, uz utrošak iste energije.

Ali sam primetio da je mnogo bitnije i bolje ako je inkubator skoro pun ili pun, nego poluprazan, pogotovo kod onih koji nemaju ventilator. Zato sam i ja u svoj naknadno dodao dva koja se koriste za hlađenje kućišta računara.
Pozdrav >:({

Gačević
18-02-11, 23:57
Jesi li ventilator priključio direktno na struju od 220 V ili preko termostata. Radi li ventilator non-stop ili ga " odmaraš ".

Beca
19-02-11, 00:10
Povezani su preko starog napajanja od računara koje sam imao, pošto rade na 12 V, ili ako imaš neki adapter i non stop rade. Nemaju veze sa termostatom, rade i kad termostat uključi i isključi grejače, tj u mom slučaju sijalice. Nema potrebe da se odmaraju, predviđeni su da rade tako. Na poslu gde radim na termokomandama računari se ne gase mesecima, i još ni jedan nije crkao od "umora". Kod mene su u pitanju dva od 140 mm i nekih 1000 o/min, a ima da se kupe za nekih 350- 400 din po komadu. Još imaju i plave diode na sebi, pa kad se doda ono pali - gasi svetlo od strane termostata, u inkubatoru dođe kao u nekom disko-klubu ... ::namigivanje::

Gačević
19-02-11, 00:26
Pošto je meni grejač na plafonu, zategnuta spiralna žica, da li da stavim ventilator iznad jaja, odnosno izmedju grejača i jaja ili ispod fioke, odnosno ispod jaja. Ako može još jedno pitanje pošto je ovo ručni inkubator, sam sam ga pravio, koja bi trebalo da bude optimalna temperatura na termostatu, odnosno u inkubatoru. Ja vršim kontrolu toplomerom.

Beca
19-02-11, 08:25
Ne znam kako ti izgleda inkubator i veličinu, ali recimo ovu sam sliku našao na netu na jednom sličnom forumu, i mislim da može da ti pomogne, gde je žica grejač kao kod tebe i postavljena na plafonu inkubatora, a u pitanju manji inkubator. I kod mene su slično postavljeni ventilatori, ali površina plafona je nešto veća i izdužena, a ne približno četvrtasta kao na slici, pa se pokazalo da je bolje staviti dva.

http://i55.tinypic.com/2wefiis.jpg

Ventilator obavezno duva u plafon inkubatora,gde se dalje vazduh širi prema grejačima, zagreva i potiskuje dole prema jajima.

A temperaturu podesi da bude oko 38,2 - 38.3 C, bar je kod mene tako, mereno u visini vrha jaja, ali da toplomer ne dodiruje jaja već meri prostor između njih. Imaš sliku na 4 strani ove teme, gde sam opisao izgradnju mog inkubatora sliku kako je postavljen toplomer između jaja, kojim se kontroliše temperatura .
Obavezno inkubator prvo prazan zagrej na tu temperaturu , pa kad se ustali ubaci jaja. Moraćeš možda da koriguješ temp bar još dva puta,tj malo će porasti pa ćeš morati da je smanjiš, prvi put posle recimo dan-dva kada se jaja zagreju, a drugi pred kraj inkubacije kada pilići ožive u jajima i počnu i sami da odaju toplotu.

Aleks
19-02-11, 14:29
koje velicine je kuler?

Beca
19-02-11, 22:59
koje velicine je kuler?

Taj crni ne znam tačno pošto je slika preuzeta sa neta, ali na mom su dva od 140 mm i 1000 o/min. Dimenzije unutrašnjosti inkubatora su širina 70 cm, visina 45 cm i dubina nekih 50 cm.

http://i53.tinypic.com/eqdy5d.jpg

http://i51.tinypic.com/hrn40l.jpg

a evo i konačnog izgleda dela za automatsko okretanje, a i snimka kao odgovor nekima koji su me pitali zašto okrugla ploča, može li samo neki vid ekcentar osovinice, jer se na prvim slikama nije video postavljeni mikro prekidač, koji kada motor dobije signal da krene, uvek ga isključi na pola kruga ili ti već pominjanih 180 stepeni.

http://i55.tinypic.com/mrv40w.jpg

http://i52.tinypic.com/2iqxq15.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=6As0gXqFK80

http://www.youtube.com/watch?v=0CQrTV7RKI8

Gačević
19-02-11, 23:05
Mičeš li ovu gornju, pokretnu fioku, pred izbodjenje pilića.

Beca
20-02-11, 00:47
18 dan se vadi napolje i jaja ostaju na mrežici, doda još jedna posuda vode ispod police sa mrežicom i ne dira ništa do vađenja pilića posle izleganja.
Sada, baš "testiram" da nađem posudu odgovarajuće površine na koju ću staviti žičanu mrežu i mali ventilator, i pokušavam da dobijem kada je ventilator mali isključen vlažnost oko 55 % u inkubatoru, a kada ga uključim da duva u pravcu površine vode nekih 70% vlažnosti, tako da bih izbegao potrebe za ubacivanjem druge posude.
Takođe u isto vreme proveravam toplomerom temperature po uglovima i sredini inkubatora, i za sada su odstupanja svedena na minimum. Ali to nisam postigao samo ventilatorima, primetićeš gore na prvoj slici da sijalica u sredini svetli nešto slabije nego sijalice pored nje. Razlog je taj što su te sijalice sa strane od po 60W redno vezane jer je tem. bila najniža u uglovima do vrata, nešto viša u sredini i iza leve sijalice gde su dve sijalice redno vezane od po 40W, A iza desne sijalice i ove u sredini temp. je bila najviša i tu su dve sijalice od po 25W isto redno vezane.

Kada je bilo stanje kao na prvoj slici

http://i53.tinypic.com/jrd69w.jpg
odstupanja u temperaturi su bila oko 1.2 C

a kada sam povezao ovako i dodao ventilatore
http://i53.tinypic.com/t9wp5u.jpg
odstupanja su 0.2-0.3 C

ALI, poenta svega ovog što sam napisao i gušio sve vas koji ste ovo čitali, je ta da kod samogradnje inkubatora svaki je priča za sebe, i jedino sa probama i ponovnim probama na svom inkubatoru možeš da dođeš do dobrih rezultata. A ovo je vreme idealno, pre nego što počne sezona inkubiranja...
I kao što reče Milan Gutović,ko zna što sam se ovoliko raspisao, možda zato što znam kako je meni kad mi treba pomoć da nešto saznam, ali u svakom slučaju možda će nekom i koristiti. A i ako nekom naškodi, nemojte me gađati mućkovima, molim vas, nije bilo namerno ::namigivanje:: !!!

Gačević
20-02-11, 01:09
Je li jednostavnije da se stavi grejač, šta ako sijalica crkne, a priznaćeš često se dešava.

Beca
20-02-11, 10:39
Jedino što ti priznajem, da si neumoran sa pitanjima ::namigivanje::, i mene si prevazišao na tom polju !
Redno vezane sijalice rade sa pola snage ( ako su od 60W rade sa 30W ) i na 110V svaka, tako da su rasterećene i RETKO, vrlo retko u tom slučaju crkavaju. A i ako se desi, pošto imam tri vezano nezavisna para, tu su druga dva da nadoknade dok se sijalica ne zameni. ...ima sve lepo opisano na netu ...ostalo je stvar izbora, recimo ove gore sijalice ukupno daju 125W, a nisam mogao da nađem tako mali grejač, pa još da je iz tri dela, pa ako jedan izda..zatim jeftinije su, lakše se menjaju ...itd ....imaju i grejači svojih prednosti, ali za hobiste mislim da je jednostavnije ovo sa sijalicama, ali ponavljam opet, stvar izbora.

Hrvach
20-02-11, 16:39
Nisam jedno vrijeme čitao ovu temu i vidim da ste se dosta raspisali. U ovim inkubatorima vidim dosta sličnosti sa svojim. Moj ima 2 ventilatora od kompjutera koji su između grijača i jaja i pušu prema grijaču. Treći ventilator je na komadu stiropola s rupom u sredini i pluta u posudi s vodom i puše prema vodi. Sva tri su spojena preko stabilizirano ispravljača napona i prvih 18 dana se vrte na 8-9V ,a poslije povečam na 12,5-13,5V. Radili su više od 5 mjeseci bez prestanka bez ikakvih problema. Odstupanje u temperaturi u inkubatoru je max. 0,2 °C, a termostat je precizan 0,1°C. Temperatura za kokošja jaja je 37,8-37,9 prvih 18 dana, kasnije je 37,5-37,6. Izleženost je uvijek iznad 95%. Inače su najbolji grijači oni od CEKAS žice. Te žice ima u svakom boljem elektro dućanu,a grijač vam može namotati svaki bolji električar ili ih odnesete tamo gdje se premataju elektromotori. Mene je grijač 150W izašo 20 kn (cca. 2,5 €)

Gačević
20-02-11, 20:17
Kako regulišete ventilaciju na otvorima sa strane prvih dana i pred kraj inkubiranja.

Hrvach
20-02-11, 20:48
Ja imam 8 rupa na inkubatoru promjera 1 cm. Po dvije na svakoj strani. Prvih 14 dana su 3 otvorene, od 14 do 19 je 5 rupa otvoreno, od 19 do 21 tj. kad izlaze pilići otvorim po potrebi od 6 do 8 rupa. Ne hladi se previše jel je stiropol unutra pa malo teže probije zrak. Kad svi pilići izađu otvorim sve rupe da imaju zraka a njih ostavim unutra da se posuše.

mica56
08-03-11, 15:05
Pozdrav svima. Ja sam novi na forumu. Molim nekog da mi kaze sta bolje utice na inkubaciju: sijalice ili spiralni grejac. unapred hvala

SaleCar
02-06-11, 14:28
Dobar Dan

Zanima me da li neko zna gde ima de se kupe novi inkubatori do 150-200jaja....?
U kojima bih mogao da lezem pilice, curice, guscice i morcice.....?

Ali da budu sa automatskim okrecanjem jaja posto nisam uvek u mogucnosti da to u radim ja...?
I jos ako bi imali i automatsko kvasenje jaja, zaista bi bilo super.

Ako neko zna gde to moze da se nabavi, zamolio bih ga da mi se javi na pp. Hvala :)

Funaki
16-07-11, 20:49
Jaja koja leže položeno okreću se za 180 stepeni, tj. pola kruga jer ako je ceo krug dođeš na isto i ništa nisi uradio. Kod mene u inkubatoru je to nekih 7 cm pomeranje. Jednostavno, izmeri obim jajeta i podeli na dva i to je tih nekih 7cm. To jest, ako je prečnik jajeta za nasad oko 4.5 cm onda je obim 4.5 x 3.14= 14.13 cm i to podeliš sa dva.
Što se tiče načina na koja su jaja postavljena, mislim da nema neke velike razlike, jer kao što reče Robins i pod kvočkom su poleške, i da tu mnogo više odlučuje ekonomski faktor.
Recimo u ovaj moj napravljen od starog frižidera staje 84 kokošijih jaja, ali da su poređana uspravno , kao što je Robins opisivao, a i kao na ovoj slici

http://i54.tinypic.com/iedv0p.jpg

stalo bi ih bar 20% više. Meni to nije bitno jer mi je i ovo dovoljno, ali ako je u pitanju inkubator od recimo 10 000 jaja, tu već 20% gore-dole ima značajnu ulogu, uz utrošak iste energije.

Ali sam primetio da je mnogo bitnije i bolje ako je inkubator skoro pun ili pun, nego poluprazan, pogotovo kod onih koji nemaju ventilator. Zato sam i ja u svoj naknadno dodao dva koja se koriste za hlađenje kućišta računara.
Pozdrav >:({

Ovu sliku sam licno slikao... ovo je moravin inkubator!!!

Beca
17-07-11, 15:02
Da, tu sam sliku kao primer uzeo, a mislim da je bila postavljena, ako se ne varam, na forumu svijet ljubimaca. Takav tip inkubatora, višeslojni, nisam nikada koristio, ali sam čuo da su stari moravini inkubatori dosta pouzdani, pa ako si ga koristio, molim te da izneseš svoje utiske o njemu.

Funaki
21-07-11, 00:12
odlican je, ko zeli intenzivno da se bavi ovim poslom... inace ima 1000 mesta za jaja, regulator vlage, automatsko okretanje...

Dosljo
11-09-11, 12:52
Interesuje me inkubator za jaja kapaciteta oko 50 kom kokosijih automacki, dje da nabavim moze i polovni ja sam iz Crne Gore.

Duško58
17-09-11, 17:24
@Dosljo

Pozovi "Jomapeks" iz Novog Sada.

Goran23
27-11-11, 18:25
Imam jedan stari frizider sirina 75, visina 45, dubina 40 od njega bi napravio inkubator za svoje potrebe i posto sam totalni pocetnik sto se tice toga imam dosta pitanja a planiram da ga napravim po uzoru na ovaj posto vidim da se dobro pokazao
http://www.dodaj.rs/f/3Z/GJ/3jWPVv3m/55.jpg
Pitanje za pocetak za kolegu Beca,
1.gde se otprilike nalazi ram, na trecini visine? i
2.cini mi se da je onaj uvuceni deo na dnu frizidera isecen ili ?
Hvala unapred

Beca
28-11-11, 09:20
@Goran23 (http://poljoinfo.com/member.php?10413-Goran23) , pogledaj pp.

priest77
09-12-11, 19:05
@Beca
(http://poljoinfo.com/member.php?1775-Beca)
Jako je dobar ovaj tvoj sistem automatskog rotiranja i nameravam da napravim i ja nesto slicno, pa bih te zamolio da mi pokazes ako imas semu elektronike koje koristis? Moze i na PP.
Nasao sam nesto slicno ovde (http://svijet-ljubimaca.com/forum/viewtopic.php?t=15314&postdays=0&postorder=asc&start=600) samo ne znam da li je isto?

Pozdrav!

Beca
09-12-11, 20:17
Ma nije problem, prijatelj i ja smo original šemu našli na sajtu svijet ljubimaca, ako se dobro sećam postavio je član foruma Starnet i ja mu se i ovom prilikom zahvaljujem, samo što ju je moj prijatelj preradio i napravio uređaj koji za sada odlično funkcioniše.
Sem postavljanja šeme za tebe i sve koje zanima,ne mogu vam nešto više pomoći pošto nisam elektroničar, samo mi je objašnjeno kako mogu da biram da li hoću da se aktivira na 2,4,6 ili 8 h i da ništa drugo ne diram ::namigivanje::
Kod mene je podešeno na 4h da aktivira motorčić za okretanje jaja.
Evo prerađene šeme, a slika gotovog uređaja je na 6 strani ove teme.
http://img534.imageshack.us/img534/2624/semazaokretanjejajakoja.jpg
Pozdrav

priest77
09-12-11, 21:20
Hvala puno, to mi je trebalo!

Goran23
02-01-12, 20:31
Pocela izrada
http://www.dodaj.rs/t/1H/sA/4CCAHMMm/dsc00038.jpg (http://www.dodaj.rs/?1H/sA/4CCAHMMm/dsc00038.jpg)http://www.dodaj.rs/t/1q/Yk/18ArXT5/dsc00035.jpg (http://www.dodaj.rs/?1q/Yk/18ArXT5/dsc00035.jpg)http://www.dodaj.rs/t/7/lF/cLIPB1F/dsc00036.jpg (http://www.dodaj.rs/?7/lF/cLIPB1F/dsc00036.jpg)http://www.dodaj.rs/t/1D/SN/2yW40Szf/dsc00037.jpg (http://www.dodaj.rs/?1D/SN/2yW40Szf/dsc00037.jpg)

priest77
12-01-12, 00:04
@Beca
(http://poljoinfo.com/member.php?1775-Beca)Nikako nisam uspeo sa ovom tvojom shemom, ali uspeo sam da je preradim i da radi.
Koji program koristis za crtanje shema?

Evo kako izgleda moja shema:

http://www.dodaj.rs/f/2Q/JI/2yHCLZiR/tajmer5s4h.jpg

Beca
12-01-12, 14:10
Šemu sam nacrtao, tj. prepravljao u Paint-u, po šemi koju mi je prijatelj olovkom nacrtao napamet na papiru na poslu, pošto su je još neki tražili. Sad ne znam da nisam ja negde pogrešio u precrtavanju, ali kod mene radi a kad odem na posao pitaću prijatelja da pogleda obe....poslaću ti na pp slike uređaja izvađenog iz kutije slikanog sa obe strane, pa možda i uočiš grešku kad uporediš sa šemom.

nju-viliđ
21-03-12, 22:17
Moze netko da obajsni,postoji li razlika kod valionika i inkubatora?

priest77
27-03-12, 15:03
@Beca
(http://poljoinfo.com/member.php?1775-Beca)Na koliko da ostavim okretanje jaja, na 2 ili 4 sata?
Koliki je precnik onih rupa za ventilaciju?
Ja sam napravio sa burgijom od 5mm i ne znam da li je to dovoljno i da li su na dobrom mestu:
http://www.dodaj.rs/f/3C/5a/1bzx90L4/dsc8062.jpg

Zavrsio sam prepravku inkubatora, napravio termostat, automatsko okretanje jaja (hala @Beca), ubacio dva ventilatora, napunio stiroporom i dodao sam pumpu za vodu koja se sama ukljucuje kada spadne nivo vode u posudi (ali nisam bas zadovoljan kako se ukljucuje pumpa, moram da napravim po drugoj shemi).
Evo par slika, sada treba jos malo da ga sredim da bi lepse izgledao, ali morao sam da ubacim prvu turu:

http://www.dodaj.rs/f/1W/XK/14wPAd9R/dsc8010.jpg

http://www.dodaj.rs/f/1s/nv/2amFBaL2/dsc8055.jpg

http://www.dodaj.rs/f/1o/10/2SzSQRcp/dsc8028.jpg

http://www.dodaj.rs/f/3X/rN/lQh1MRW/dsc8033.jpg

http://www.dodaj.rs/f/2p/vg/2ckZkxmX/img0280.jpg

Beca
29-03-12, 08:11
Po meni, okretanje na 4h sasvim dovoljno, i dok sam ručno okretao na 8h nije bilo problema, a otvori za ventilaciju su ti u visini grejača i to je ok, samo to što su 5 mm može da bude problem, pošto se u njima "sudara" topao vazduh iz inkubatora i hladniji iz prostorije. Dolazi do kondenzacije a ako je otvor mali, malo veća kap vode može da ga zatvori ili prepolovi, a onda i vlaga u inkubatoru varira. Kod mene su na prvom inkubatoru 12 mm, a na ovom drugom 10 mm. Ti ih imaš dosta i nema potrebe da budu veći od 10 mm. Napravi i čepove za otvore a vlagu od 55-60% za prvih 18 dana podesi kada je pola njih zatvoreno, a otvaranjem i zatvaranjem ostalih dodatno regulišeš vlagu. Sve otvore ćeš morati da otvoriš tek kad pilići počnu da izlaze i vlaga skoči preko 80%, tako da bi je smanjio, i neće biti problema. Bar je kod mene tako.
Pozdrav

Joks
18-01-13, 01:01
Kad treba poceti sa prskanjem jaja pumpicom? Posto mi je inkubator poluautomatski sa ventilatorom, da li treba povremeno vaditi jaja da se hlade kao i kod obicnih inkubatora?

Piksi
27-05-13, 21:14
poz mozete li mi poslati broj nekoga ko pravi digitalne termostate za inkubatore treba mi za kolegu.nuapred hvala

nemanja_st01_58
28-05-13, 12:31
Ima li ko ili zna gde mogu da se nabave plastične uloške za ćureće i pačija jaja za moravin inkubator (1000 ili 1200 jaja)

pecaj
13-11-13, 14:38
Pozdrav svima. Posto uskoro ponovo dolazi vreme za inkubiranje jaja, nadam se da ce se ova tema zahuktati. Elem ja sam prosle sezone napravio viseslojni inkubator za 360 jaja , sa posebnim delom za izleganje ( postavicu slike uskoro) pa posto sam se mucio 2 meseca da ga nastelujem kako treba , mozda nekome mogu da pomognem oko izrade slicnog. Pozdrav

SAMA
13-11-13, 22:26
To bi bilo veoma lepo i korisno.Unapred hvala u ime svih zainteresovanih.

- - - - - - - - - -

Posto si novajlija evo ti uputstvo za postavljanje slika zlu ne trebalo.Lkl{{
http://www.youtube.com/watch?v=PMOH1ePSMqk>:({

pecaj
14-11-13, 18:15
Hvala,nadam se da cu danas uspeti da stignem da slikam...Pozdrav

- - - - - - - - - -

Slike inkubatora i prolecne ture pilica
http://www.dodaj.rs/f/P/uq/1omYfuGI/1006374.jpg
http://www.dodaj.rs/f/9/L1/2HLtJsJc/1006375.jpg
http://www.dodaj.rs/f/34/xL/4DA7210q/1006370.jpg
http://www.dodaj.rs/f/2l/kl/21uYP9Zn/1006372.jpg
http://www.dodaj.rs/f/1w/lS/4oAY5dR6/1006368.jpg
http://www.dodaj.rs/f/1Y/N5/4KcvNqIs/cam00109.jpg
Pozdrav

marconi74
24-11-13, 12:27
Lepo odradjeno,reci mi gde si nabavio ove plasticne uloske za jaja.Ja nikako da ih nadjem.Moze odgovor i na PP.
Hvala...

pecaj
26-11-13, 17:06
Pravi ih firma u Novom Sadu. Poslali su mi brzom postom.Mislim da ovo nije reklama , pa cu staviti njihovu web adresu
http://www.jomapeks.com/proizvodnja.php
Pozdrav

marconi74
28-11-13, 13:56
OK.
Hvala jos jednom

wulf
06-03-14, 10:42
Ja sam kupio inkubator od 120 jaja od coveka iz Subotice i on nije automatski ,jaja se okrecu rucno,ima termostat sa sondom i digitalni termometar sa sondom koju sam stavio pored sonde termostata pri samom vrhu jaja.Na dno ide plasticni ancer sa vodom.E sad u upustvu pise da temperatura bude 39-39,5 c pri vrhu jaja i da pada po 1c za 1cm visine tj. na sredini jajeta je onda 37,8 .Napomena da je ovo namenjeno za jednoredne inkubatore bez ventilatora.Za vlagu mi je rekao da pri toj povrsini vode na dnu i toj temperaturi nemoram meriti vlagu.Sta iskusni misle o ovome?Kako na kraju perioda izleganja da povecam vlagu?Preporucio mi je orosavanje jaja 15-19 dana i hladjenje po 10 min.Pozdrav i unapred zahvalan.

vladale.rs
06-03-14, 13:26
Nemoj da podizeš temp.iznad39c.ja drzim na 38c i nakraju do izleganja dođe do 38,5-39,posuda sa vodom treba da tije pokriva dvetrećine ,mozeš da prskaš jaja ali na 1l vode stavi jednu kafenu kašičicu sirćeta domaćeg da omekša ljusku da bude 39c topla voda,jasam i bez prsskanje izvodio,taman dok okreneš 110kom jaja etoti 10min hlađenje,ako ti od tih 110 jaja izađu 70 pileta tisi na konju normalno tu ulazi neoplođenost jaja uginuo plod zametak kad počne da pluta po jajetu,nemoj isto mnogo da pituješ ovi što imaju inkubatore ceo dan ima da ti drze predavanje i nakraj se sve svede na isto,kad ih pitaš kolko izlaze kod tebe kazuti 95 posto,iinkkubatorske stanice nemaju taj procenat izleganja,najvaznije u celu ovu priču ti je termostat.

Joks
06-03-14, 15:45
Vlado, ako sam te dobro razumeo, tebi dve trecine povrsine inkubatora pokriva posuda sa vodom? Reci mi, pred izvodjenje kada treba da se poveca vlaga, da li dodajes jos neku posudu?

vladale.rs
06-03-14, 21:26
Ja nikako nemogu da povećam vlaznost a da se nepoveća temp.a mozešli ti

Joks
06-03-14, 23:00
ja nikako nemogu da povećam vlaznost a da se nepoveća temp.a mozešli ti
Pravo da ti kazem, ne znam. Kad sam kupio inkubator dobio sam neki kineski vlagomer koji ne meri tacno, tako da vlagu procenjujem odprilike, a temperaturu merim termometrom za akvarijum. I primetio sam da mi leghorni super izlaze, dok vijandote dosta slabije.

vladale.rs
07-03-14, 01:29
Leghorni ti izlaze što imaju tanju ljusku,to sam i ja uočio,vijandota ima deblju ljusku,ali ponovo dolazimo do ispravnost jaja,kolko smo sigurni ja ti ...da je jaje bilo ispravno,odakle znamo na kolko dana pre izlaska da se nije pile ugušilo unutra ,anije ni nakljocalo.znaš i sam gde je tema inkubatori kolko su pričali o vlaznosti i nijedan nije dao odgovor,a cela tema se svela moja proizvodnja inkubatora bolja od tvoju,pa ioni ink.što kupuju po nemačku nemaju visok procenat izlezenosti.a kako ti to otprilike procenjuješ procenat vlage.našao sam 2 petla leghorna i od nešu iz stopanje sam uzeo jednu koku na poklon,stavio sam prvu turu u ink.pola kosovski pevač pola leghorn,pa ćevidimo šta će sve daizađe.

wulf
08-03-14, 11:28
Juce mi nestalo struje od 05 h do 14h ali sam video na vreme pa mi temp.nije padala ispod 25 c a prosek je bila oko 27 a zadnja dva sata sam stavio tople vode u ancer i podigao temp. na 30 c.Sta li ce se desiti sa jajima da li ce moci da nastave razvitak jer im je to bio 10 ti dan razvoja?

ca blues
09-08-14, 22:48
8)...WULFe.....šta je bilo sa jajima ???...8)

OZZSrem
18-08-14, 09:42
Ako nekog zanima zadruga Srem iz Indjije prodaje inkubator velikog kapaciteta. Licitacija se održava u sredu u Indjiji. Inkubator za leženje pilića, francuska marka Bekoto, Inventarni broj 111/II, godina proizvodnje 1985. sa pripadajućom pratećom opremom. Početna cena : 2.600.000,00 dinara. Inkubator se sastoji od dve grupe uredjaja i to uredjaja za prijem i smeštanje jaja – predvaljonika i uredjaja kojima se vrši izleganje jaja – valjaonika. Predvaljaonici se sastoje od 4 tunela sa po dva reda u koje staje po 9 kolica sa po 6.750 jaja. Ukupan kapacitet svih predvaljaonika je 486.000 jajnih mesta. U sklopu valjaonika i predvaljaonika nalaze se i kolica za prevoz jaja i pilića. Proces rada je poluautomatizovan, tj umetanje jaja i iznošenje pilića vrši se ručno, a proces grejanja i klimatizacije u inkubatoru je automatizovan.

žećo
02-10-14, 14:42
Pozdrav!
Koliko jak grijač(kanthal žica) mi treba za jednoslojni, 80 kom kokošijih,sa ventilatorom,dimenzije drvene kutije širina 54,visina 37 i dubina 60cm.I mora li grijač biti baš 20 cm iznad jaja,možda bih na tu visinu kutije mogao ugurati dvije police.??!
hvala

edit;ili staviti jači grijač ,npr 170w i ugraditi potenciometar.?

PrepNik
14-10-14, 18:39
Pozdrav društvo. Ja sam nov u prepelicarstvu i planiram da napravim jedan inkubator za oko 100 jaja (prepelicijih), a moze i kokosijih. Malo sam precesljao internet i mislim da moze da se napravi jedan dobar za jedno 50 €. Ubrzo kupujem sav potreban materijal, pa saljem detaljno kako se pravi (ako ga napravim) :)
Sto se tice elektronike, sve sam narucio na AliExpress-u: Dvije grejne sijalice (5€ obje), sinhroni motor za okretanje jaja (7 €), digitalni relej termostat (15 €), mjerac vlažnosti (2 €), a ostalo imam: ventilator, osb panele, stiropor, instalacije, itd.

German hunting terrier | Jagdterrier