PDA

View Full Version : Bolesti i lečenje krava

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : [1] 2 3 4 5 6 7 8

dragansavin
23-01-09, 14:35
hteo sam da ako neko ima nekih iskustva da malo diskutujemo na ovu temu, sto se tice samog lecenja ja licno imam malo strucnosti u tome posto uglavnom sam lecim svoju stoku, naravno lakse bolesti a sto je teze konsultujem se sa svojim veterinarom

ja licno sad imam problem sa teletom i nemozemo da odgonetnemo sta mu je. Bio je bolestan od pluca i to izlecimo vrlo brzo za jedan dan e sad prosto nece nista da jede,pa dali je imao neko takav slucaj ista je radio

banatski
23-01-09, 15:59
ja licno sad imam problem sa teletom i nemozemo da odgonetnemo sta mu je. Bio je bolestan od pluca i to izlecimo vrlo brzo za jedan dan e sad prosto nece nista da jede,pa dali je imao neko takav slucaj ista je radio

Ja imam podosta iskustva sa govedima, ali dato je premalo podataka, da bi se moglo reci nesto više. Koliko je staro tele? Kakav je problem sa plucima imalo?

cukaneca
23-01-09, 17:50
ako izlecis bolesna pluca kod teleta za jedan dan onda si promasio profesiju.daj malo vise podataka ,temp. opsti izgled cime si ga lecio veliko je pitanje posto je rec o kupljenom teletu.sta se desavalo sa njim pre nego je stiglo kod tebe

branko
23-01-09, 19:07
Iskustvo mi govori da se problemi sa plućima ne leče baš brzo, ako uzmeš u obzir i usporavanje u rastu...

dragansavin
23-01-09, 21:33
ljudi ja neznam sta da vam kazem ali lecenje pluca kod nas znaci da tele,june duva sto znaci da ubrzano duva, izgleda bez ljutnje da se nismo najbolje sporazumeli i ja stvarno ako nije uhvatilo maha za dan ,dva to lecim. Lecio sam ga sa marbocilom 10% i daje se pod kozu ide 1ml/40-50 kg, prvo sam poceo terapiju sa pen-strep 15 ml(tele tesko oko 140 kg) 10 ml vitamina to je bilo prvi dan drugi marbocil i 20 ml kalcijuma jos da ga malo ojacam. Inace to je od ovih novih teladi kupljeni pre 2 nedelje. Sto se tice izgleda znaci miran je ,nece da jede, njuska mu je normalno vlazna i pmalo neveseo,mozda ce nekom zvucati smesno ovo ne veseo ali neznam kako da drukcije objasnim

novii
24-01-09, 17:40
Izbrisao sam ono i svinja iz naslova, pošto je ova rubrika na forumu za govedarstvo. A u delu za svinje sam otvorio temu lečenje svinja.

todor
19-02-09, 02:09
jel ima neko pojma o leku draxin čuo sam da je extra za upalu pluća

dragansavin
19-02-09, 21:54
imam ja pojma lecio sam pre par nedelja jedno tele sa njim.
evo ovako lek ti deluje 3 dana i tek posle 3 dana mozes da vidis reakciju, ustvari kada se lek draksin da posle njega nema lecenja nikakvim inekcijama u narednih tri dana i onda tek vidis rezultate a karenca mu je jako velika nemoj me drzati za rec ali mislim da je i 60 dana. iz mojih postova mozes da vidis sta je bio moj problem zasto sam davao drakstin ali nemogu da ti kazem 100% o njegovom delovanju jer je moj problem bio prvo pluca(ubrzano duvanje) koje je zaleceno i posle nije hteo da jede i kada sam mu dao drakstin uvece je dosao taj sto mi donosi telad i nisam smeo da ostavim tele pa sam ga zamenio ali nismo se ni culi ni videli da pitam sta je sa teletom, razlog sto sam ga zamenuo cisto strah jer su mi 2008 god. dva uginula, pa reko da i treci a slaba zarada onda bolje neka ide. Pitaj sta te jos zanima
Ja ti preporucujum za Plucu sledece:
Marbocil 10% 1/ml-50kg
Pen strep 10ml-100 kg
intermicin 10 ml-100 kg itd...

todor
19-02-09, 22:49
znam ja sve o njemu samo što nikad ne treba davati kravama jer mleko nemože da se koristi godinu dana

farmil
23-02-09, 20:06
o lečenju teladi možemo da diskutujemo mnogo jer je mnogo faktora koji prouzrokuju bolesti. Inače ubrzano duvanje je prvi simptom bronhijalne pneumonije kod goveda praćen povišenom temperaturom i "neveselim ponašanjem",slabom konzumacijom hrane.Lekova ima mnogo i mnogo kombinacija koje su dobre. Ako hoćeš pravi savet iz iskustva najbolje je odvojiti tele od ostalih u neku provetrenu prostoriju sa dosta svežeg vazduha. Najbolje bi bilo uraditi Bris iz nosa u nekom veterinarskom institutu i onda aplikovati preventivu na primer: pen-strep 1ml na 10kg težine, neki od sulfata(hemosul,alfatrim 24%,oxitriprim), noramin 1ml na 20kg i dexu 5ml na 150 kg. kad ti stignu rezltati, biogram i anti biogram onda znas tačno šta je u pitanju i šta tačno deluje na tu bolest. ja lično sam lečim ali u nekim slučajevima radim i briseve u institutu u kraljevu-stižu za dan-dvajavascript:void(0)

Miloš D.T
24-03-09, 18:07
Jel neko zna najbolju kombinaciju lekova za upalu pluća? ^-^

todor
24-03-09, 20:08
moji veterinari koriste draxin,za čega ti treba za tele ili kravu

spensi
24-03-09, 20:26
Jel neko zna najbolju kombinaciju lekova za upalu pluća? ^-^

Provaj s enrofloksacinom i to 10 % -tnim.
Dobar je narocito kod goveda i teladi s respiratornim problemima. Nema veliku karencu, i ima veliki spektar djelovanja. Djeluje i antimikoticno, a u goveda i teladi moze doci i do upale pluca na gljivicnoj osnovi. Dobar je i u kombinaciji s kortizonom.
Pozdrav

dragansavin
25-03-09, 14:19
mozes da probas i sa jugocilinom inace lek se kupuje u ljudskoj apoteci a daje se direktno u traheju, kod upale pluca po meni najbolji nacin za sto brze ozdravljenje davati direktno u traheju(samo treba da znas, uglavnom to mora strucnjak)

Miloš D.T
25-03-09, 19:58
Hvala ali se nebi usudio da im dajem u traheju.

dragansavin
26-03-09, 21:29
ni ja ti nebi preporucio ako isi bas bas sposoban

Miloš D.T
27-03-09, 20:37
Koliko imaš teladi i koliko imaš problema sa njima?Šta im daješ NAJČEŠĆE od pneumonije?

dragansavin
02-04-09, 23:15
ukupno drzim 35 kom. Uglavnom dajem Pen Strep, Intermicin, Marbocil 10%(pod Kozu),oksitetraciklin, to mi prvo palo na pamet. Neznam dal si mene pitao Milose D.T

Miloš D.T
05-04-09, 21:52
Da,i kako deluju,jel se brzo oporave od tih lekova. >:D

dragansavin
10-04-09, 15:41
pa zve u zavisnosti kolko je oboleo, ako je lakse bolestan normalno da se brze i oporavi, sta znam za nekih 2-3 dana je skoro izlecen, bar kod mene za ta 2-3 dana budu izleceni

Miloš D.T
17-04-09, 19:36
Dobro,hvala >:D

dragansavin
17-04-09, 19:47
nema na cemu i drugi put >:D :D

Miloš D.T
26-04-09, 12:44
Jel zna neko koje je najbolje rešenje za naduvljivane teladi. >:D

kombajner
26-04-09, 13:48
meni preminula krava jedna pre neki dan!!! imala je 12 god prilicno stara ali odjednom sam primetio da nemoze da stoji gubi ravnotezu dodje veterinar napuni je sa infuzijom i kad da joj da inekcije ona se uplasila i mislim da je imala mozdani udar nije mogla da ustane vise mislio sam da zadnje noge nisu je drzale i eto jedno vece pocela da se muci i odjednom prestade da dise dodje komsija presece vene i odvezo je jedan covek na klanici u sremskoj mitrovici mislim !gde je ona klanica koja je obavezna da uzme u bilo koje doba noci ili na bilo koji dan zivotinje od registrovanih domacinstava??uh namucih se

dragansavin
26-04-09, 22:18

pazi ovako bar sta ja radim
1. 2dl ulja (za jelo)
2. saka soli stocna ,ljudska nebitno
3. 1 pivo(ozbiljno) ili ako imas mleka jos bolje onda pola litre mleka i to sve izbuckas zajedno i dajes mu sa flasom polako da popije, ali to ti je lek dok ne pocne da duva i desnu stranu, onda je vec zajebano ,onda guma(sonda) ili trokar. Ja stvarno radim to sto sam ti napisao ali to je samo da ga izduvas i u 99% slucajeva meni uspeva. A za neki lek da se trajno izleci to jos nisam cuo

ujo
26-04-09, 22:40

probaj sa http://www.vetzavodzemun.com/producthem.php?id=25 možeš i nadodati germe

todor
27-04-09, 18:29
meni preminula krava jedna pre neki dan!!! imala je 12 god prilicno stara ali odjednom sam primetio da nemoze da stoji gubi ravnotezu dodje veterinar napuni je sa infuzijom i kad da joj da inekcije ona se uplasila i mislim da je imala mozdani udar nije mogla da ustane vise mislio sam da zadnje noge nisu je drzale i eto jedno vece pocela da se muci i odjednom prestade da dise dodje komsija presece vene i odvezo je jedan covek na klanici u sremskoj mitrovici mislim !gde je ona klanica koja je obavezna da uzme u bilo koje doba noci ili na bilo koji dan zivotinje od registrovanih domacinstava??uh namucih se i koliko si para dobio

kombajner
27-04-09, 19:05
jos nisu isplatili tek posle mesec dana ali tu je negde oko 26000 din

todor
27-04-09, 21:13
to je extra ja sam morao da pretim ubistvom da od nakupca dobijem jebenih 10000 za kravu od 850kg

kombajner
27-04-09, 21:46
e jbg pa nisi znao ima ova klanica koja je obavezna da ti kupi kravu i placa 100 din kg mesa pa koliko izadje a natkupci da ne pricamo

todor
27-04-09, 22:12
koja je to klanica jel imaš broj,ma tukao sam nakupca čak i milicija bila

kombajner
27-04-09, 22:28
imam br kako ne poslacu ti na P.P a klanica je kravu uzela u 12 i 15 min nocu na dan uskrsa znaci oan to mora da radi!!! dacu ti br a todore nakupci to i zasluzuu poneki !!znam kad prodajem telice te skembavi te duge noge jao dlakav ma ... ":":{ a kako si proso sa milicijom

dragansavin
27-04-09, 22:34
da niste pogesili temu ovo je lecenje goveda,izvini te i molim bez ljutnje

kombajner
27-04-09, 22:35
ok necemo vise izvinite ::namigivanje::

todor
27-04-09, 23:11
imam br kako ne poslacu ti na P.P a klanica je kravu uzela u 12 i 15 min nocu na dan uskrsa znaci oan to mora da radi!!! dacu ti br a todore nakupci to i zasluzuu poneki !!znam kad prodajem telice te skembavi te duge noge jao dlakav ma ... ":":{ a kako si proso sa milicijom

dve ture pića jer to su ćaletovi drugovi iz policije ,pošalji mi na p.p ,prezime moje znamo da je za lečenje ali nekog i ovo zanima

kombajner
27-04-09, 23:15
to jeste tacno !!!

todor
27-04-09, 23:49
aj pošalji broj

dragansavin
28-04-09, 17:36
ok je to i slazem se da nekoga zanima, zanima licno i mene ali vi 100% odoste u :){{ ,zasto ne otvorite novu temu u vezi toga sto raspravljate, stvarno nebi voleo da admin zakljuca ovu temu

kombajner
28-04-09, 17:47
dragan savin os te bije todor:lol: salim se ok je nepisemo vise o tome >:({

todor
28-04-09, 18:11
ok je to i slazem se da nekoga zanima, zanima licno i mene ali vi 100% odoste u :){{ ,zasto ne otvorite novu temu u vezi toga sto raspravljate, stvarno nebi voleo da admin zakljuca ovu temu
on zaključa mi napravimo drugu

kombajner
28-04-09, 18:14
:D :D :D

Miloš D.T
30-04-09, 12:33
Ja sam imao pizdarije sa naduvljivanjem pre 5 dana,zalivao sam ih SIKAVETOM I NEOSANINGESTOM,I MASTI sam davao.Ali sam morao jednog da probušim.ZAJEBANCIJA NAOPAKO!!!!!

dragansavin
30-04-09, 16:36
@ milos znam kako ti je bilo imao sam dosta takvih slucajeva kod mene

Miloš D.T
30-04-09, 21:22
A cena bikova pada,pa gledaj kako mi seljaci živimo. {"{":

kombajner
30-04-09, 21:26
a gde ga busis brate/

neradnik
01-05-09, 01:28
Gadno je to sa naduvavanjem , mora se svako vece proveravati kako izgledaju . Ako ne uocis na vreme , ujutro moze biti vec kasno. Svojevremeno za te slucajeve sam zvao iskljucivo veterinara.Sonda , flasa kisele (stara staklena ) pa pod jezik .Tako nekako . Nije mi se zezalo sa bikom od 550 kg. Jeste da kosta, ali 1000eura bik :<<>

Miloš D.T
01-05-09, 09:54
kombajner,od prilike sa šaku od kičme kad se jako napne.

ujo
01-05-09, 11:55
Ja večinom nisam imao tolikih problema sa bikovima da ih moram bušiti. One koji su se češće napirivali obićavao sam odvojiti u posebni boks i dobro ih staviti na djetu. Za jelo je dobivao samo slamu i vodu + terapija sa svinjskom mašću + zalijevanje direktno uburag sa nekim od preparata koji pomažu pri napirivanju.

todor
01-05-09, 13:05
jel ima neko pojma šta raditi imam jedno tele imalo je upalu pluća ali ima puno šlajma pa je to guši jel ima neki lek za izbacivanje

Miloš D.T
01-05-09, 21:20
Todore to ti je jako zajebano,meni je pre mesec dana jedan uginuo zbog toga,davao mu veterinar nekcije u pluća ali nije vredelo.A i takvo lečenje mnogo ::novac::

todor
01-05-09, 22:13
znam sad je uginula došlo mi da udavim veterinara

dragansavin
01-05-09, 22:50
mislim da ne vredi da krivis veterinara jer nekad stvarno nema pomoci nazalost ::lose::

todor
01-05-09, 23:01
da je došao kad je trebalo bilo bih ali je njemu lakše da uzme pare nego da radi

novica
04-05-09, 17:20
da li neko zna sta je najbolje za zaustavljanje proliva kod teladi ?

todor
04-05-09, 19:52
ima inekcija koja se daje teladima

ujo
04-05-09, 20:07
možeš i preventivno u smjesu dodavati shaumicid ili sanocid, a ako je tele još uvijek na sisi možeš dodati sano fit

evo našao sam i link http://www.sano.ba/pro/konceptprotivproljeva.html

dragansavin
04-05-09, 20:44
da li neko zna sta je najbolje za zaustavljanje proliva kod teladi ?

tu bar imas dosta vrsta inekcija kao sto su:
evo ti tabela pa citaj

Neostrep L. A. 5-10ml/100kg t. m. proliv,kasalj
Tardomiocil 3ml/50kg proliv
Oksimicin 1ml/10kg proliv
Tiamulin-S 0.5-.075ml/10kg proliv
Spektolin 10ml proliv
Vitoligam 5-10ml vitamini
Tribrisen 1ml/32kg tezi slucaj 1ml/20kg proliv I kasalj
Ido-Genabil apetit 5-15ml apetit
Biodeksamin 8ml proliv
Noramin Bik 20ml Tele 5-15ml Kolika
Enrocin-S 10% 1ml/40kg proliv
Enrocin-S 5% 1ml/20kg proliv
Oksitetraciklin L A 1ml/10kg proliv
Novpiron 10-20ml Kolika
Egocin L. A. 1ml/10kg Proliv
Vitamin AD3E-S 4-8ml vitamini
Buskopan Bik 20-25ml Tele 5-10ml Kolika
Pen Strep Depo 10-20ml bik 5-10ml tele proliv,kasalj
Quin Abic 14% 1ml/20kg proliv,kasalj
Vitamin AD3E-S 3E 5-10ml vitamini
Gentamicin 1ml/40kg proliv,kasalj
Vetramycin-p forte 20-25ml bik 500kg 10-15ml june 250kg 5-8 ml tele 100kg proliv,kasalj
Vanasulf 1ml/10kg Kasalj
Ampicilin 20 % 2.5 ml/100 kg Kasalj,upala zglobova
Dexaveto 4 ml za telad Kasalj
Neopen 1ml/10kg Proliv
Surcalce 15-20 ml Tele Kalcijum pod kozu
Oksitocin 4 ml za prasenje krmace
Vanafer 1.5 ml Mijofer
Strepsol 1ml/10 kg Proliv
Vitamin B kompleks 5 ml/tele vitamini
Vitamin AD3E 300 5ml/tele vitamini
Hloramfenikol 10ml/tele proliv,kasalj
Veyx yl LA 200 5 ml/tele 10ml/bik proliv,kasalj
Roxacin 5-6 ml/tele proliv
Gentavan 5% 10ml/tele 20 ml/bik proliv,kasalj
Lincomycin 10 ml/tele proliv,kasalj
Myogaster- E 5 ml/tele vitamini
vanavit 10 ml/tele
Retardoxi 20LA 10 ml/tele kasalj
Neotil 10 ml/tele kasalj
macrolan 200 1ml/20kg proliv, krvavi
Gentavet 5ml/100kg proliv
Hemosul 1ml/10kg proliv

nije bas lepo slozeno ali valjda ces se snaci

ujo
04-05-09, 23:02
još bi na ovu listu nadodao TRIMETOSUL

http://www.veterina.hr/default.aspx?id=55&pid=73

Još ima jedan zanimljiv šaumanov proizvod kalbi vital ( http://www.schaumann.de/englisch/b3d9d38fa8e8b08a/index.php ) koji se koristi protiv proljeva, on se ubrizgava teletu u usta. Nažalost nisam ga imao priliku koristiti, ali čujem da je jako dobar.

Miloš D.T
05-05-09, 13:39
Možeš da daješ NEOTYL 1 kubik na 10 kg,, ili hloranfenikol od 4 do 6 kubika na 100kg. >:D

novica
05-05-09, 15:44
HVALA LJUDI
A DA LI IMA KAKAV PRASAK KOJI SE MOZE DAVATI U OBROKU
KADA PROLIV NIJE PRETERANO REDAK

todor
05-05-09, 18:44
ima nešto poput uglja

Miloš D.T
06-05-09, 09:24
da to je Karbo bizmut a miže i neosulfoks >:D

dragansavin
06-05-09, 16:53
hemosul-p prasak izvanredan je

Gildor
11-05-09, 01:17
Vidite,poznavaoci lečenja goveda i davljenja veterinara,hloramfenikol je ZABRANJEN za upotrebu kod bilo kojih životinja namenjenih za ljudsku ishranu jer izaziva jezive genetske promene na DECI!I to u toku intrauterinog razvoja,tj.u toku trudnoće.
A dajući vašim govedima linkomicin možete ih i ubiti,pa će vam opet veterinar biti kriv.
I najbolje je da vašeg bika od 500 kg nafilujete antibioticima i onda ga date na klanje,da ga nečija deca jedu.
1 (jedan) jugocilin koji kupujete u "ljuckoj" apoteci ima karencu za meso od 30 dana.
Pa se posle pitamo zašto se kod dece toliko javlja alergija na peniciline.....
Pozdrav

todor
11-05-09, 09:14
alo gildor to niko ne radi dragan je to rekao za telade a ne za bika od 500kg

dragansavin
11-05-09, 14:51
ma pustiga prezime neka covek pise sta hoce zato je forum da se diskutuje, pa neka nam da on neki dobar savet posto se iz prilozenog vidi da je jako strucan, pa molim a savete

todor
11-05-09, 18:06
i to što kažeš pezime

Gildor
11-05-09, 22:55
Hloramfenikol dat u bilo kom uzrastu ostaje u organizmu životinja do kraja njihovog života,tj. ako je životinja namenjena ishrani ljudi,oni će lepo uneti taj HF u svoj organizam iako je,na primer, primenjen kod teleta od 130 kg.

dragansavin
11-05-09, 22:59
dal ti imas jos neki savet ili si sesamo zalepio za hloramfenikol, daj bre neke druge savete,posto si izgleda strucan, ako nije tajna jesi ti zavrsio za veterinara? Posto vidis mi smo ovde uglavnom samouki, pa sta ukrademo znanja ukrali smo

todor
11-05-09, 23:55
prezime kakvo je to tele od 130kg koliko ja znam to je june a ne tele

dragansavin
12-05-09, 13:53
prezime pa nemoj bas da si takav, doduse kod mene u selo tele se smatra i do 160 kg, nemoj da zezas coveka :D ::namigivanje::

todor
12-05-09, 14:44
kod mene je to june

spensi
13-05-09, 01:45
Za ljecenje proljeva kod teladi mozete koristiti tetraciklinske ljekove u injekcionom obliku ili u obliku tableta koje se daju na usta. Bolje je tablete jer im je karenca manja za razliku od injekcionih preparata.
A vidim da se pricalo o Kloramfenikolu, i doista je zabranjen jer je karcenogen, mada je davao jako dobre rezultate u ljecenju proljeva i to narocito kod svinja.

Miloš D.T
13-05-09, 16:38
Što ga onda ne prestanu da proizvode ako škodi ljudima?

dragansavin
13-05-09, 19:37
Milose to pitaj naseg strucnjaka Gildora, zar ne prezime?

todor
13-05-09, 20:10
naravno on je izgleda promašio forum trebao je da ide u poljo savetodavnu službu

Miloš D.T
13-05-09, 21:23
Pa i pitam ga ako ne valja PREKINUTI PROIZVODNJU a ne da se ljudi truju :<<> :<<> :<<>!

todor
13-05-09, 21:32
da ne valja bila bi prekinuta proizvodnja sad sam baš pričao sa veterinarom i to starijim koji je malo više iskusniji od gildora i rekao je da su to čiste gluposti

Gildor
13-05-09, 23:50
Hloramfenikol se proizvodi i dalje i namenjen je za upotrebu kod pasa,mačaka i konja koji neće završiti na klanici. Svaka čast starijem kolegi, ali ja vrlo dobro znam šta pričam, a u svakom vademekumu mu ima uputstvo,pa može pročitati.
Diplomirani sam veterinar,vlasnik (suvlasnik,tačnije) privatne veterinarske stanice, imam (blizu) 32 godine.Sve ono što ovde napišem se vrlo lako da proveriti.
Ne svidja mi se to što što se vi u startu postavljate kao sveznadari i vrlo prepotentno,ali to je,ipak,vaš problem.
Kada nekada dođem do vas,platiću vam to GOVEČE od 130 kg po ceni juneta,pošto vidim da grešim u nekim stvarima.
A saveta,koliko vidim,vama ne treba.
Ja sam mislio da forum služi za razmenu mišljenja,ali sam,izgleda, i tu pogrešio.
http://en.wikipedia.org/wiki/Chloramphenicol
Posebno obratite pažnju na deo Adverse effects

todor
14-05-09, 00:17
pa ti prvi se praviš pametan što mi ovde ne volimo kao da smo mi ovde zaostali

novii
14-05-09, 09:02
todor
pa ti prvi se praviš pametan što mi ovde ne volimo kao da smo mi ovde zaostali

Ako nemaš da napišeš konkretan odgovor, nema potrebe da na forumu ni pišeš nepotrebne gluposti i na taj način nabijaš broj postova. Ako si znao ono što je Gildor napisao, zašto to prvi nisi napisao na forumu, a ako nisi znao, onda si nešto novo naučio.
Međutim iz ovoga posta koji sam citirao niko ništa ne može da nauči. Korišćenej antibiotika za lečenje stoke je veoma loša stvar. Znam da postoji sistem, jedno se gaji za pijacu, a drugo za nas u kući. ::lose::

spensi
14-05-09, 12:20
Jedno se gaji za pijacu, a drugo za nas u kući.

Taj sistem je uvjek postojao i postojat ce dok god sistem kontrole ljekova na trzistu nije doveden do stupnja da se zna gdje je koji ljek, tko ga je prepisao i ko ga je kupio.
Kojoj zivotinji je davan, gdje je ta zivotinja zavrsila, i ako je zaklana ko je pregledao tu karkasu i dao papir da je sve ok.
Dok god vlasnik zivotinje moze doci u posjed odredjenih ljekova, nikad se nece znati sta se jede i kupuje.
Ali mislim da je ovo neka druga tema koja ne spada u ovu kategoriju.
Ono sta je Gildor napisao je ok i vjerujem da je napisao u dobroj namjeri, a ne da prodaje pamet po forumu.
To sta govori neki stariji veterinar da su to gluposti, mislim da ga je pregazilo vrijeme i bilo bi bolje da obrati paznju na kolegijalnost, i ne omalovazavati znanje mladjih kolega.
Proslo je vrijeme tri antibiotika u tri dana. Ako ne ozdravi kolji!!
Pozdrav.

todor
14-05-09, 12:52
taj stari veterinar je u sve upućen čovek i dan danas radi tako da je to greška

spensi
14-05-09, 13:20
Pa ako je dobro upucen onda bi trebao znati za negativna djelovanja kloramfenikola i da je zabranjen za terapije zivotinja namjenjenih proizvodnji hrane.
Osobna misljenja imaju svi, pa tako i neki stariji veterinari sta se tice ovog proizvoda. I ja isto imam prijatelje starije veterinare koji i dan danas placu za kloramfenikolom jer je imao jako dobre rezultate (kako sam u jednom postu i naveo). Ali osobna misljenja ne valja ne valja stavljati u javnost i tvrditi da su ispravna, jer u protivnom neko ce to ovdje procitati i reci: ma onaj tip je rekao da su to gluposti. Uzet ce taj antibiotik koristit ga u terapiji i poslje zaklati tele za prehranu svoje familije ili ga dati mesaru koji ce to opet prodati jadnim ljudima koji nemaju pojma sta jedu.
Na srecu ima ljudi kao sto je Gildor i skrecu paznju ljudima na neke stvari koje mozda ne poznaju, i koje mogu nauciti ovdje na forumu.
Zao mi je kolege Gildora, jer je pisao na forumu nesto sta je vidio da ljudi rade pogresno. Mogao je isto tako ne pisati nista i ne skrenuti paznju na nesto sto je neispravno. Kako se kaze: Rekao pa ostao posr.....
Pozdrav.

todor
14-05-09, 14:12
ma da ovaj veterinar 40god radi u struci i sad on nezna daj molim te

novii
14-05-09, 14:32
Znači da je ipak taj lek ispravan za davanje životinjama koje se koriste u ljudskoj ishrani, iako na uputstvu za upotrebu piše drugačije ?

Ova rasprava se odvija u pravcu ne samo jednoga leka, nego i nekih drugih, i tiče se dali treba poštovati uputstvo za upotrebu. Svi ovde stavovi su lična mišljenja i kao take ih treba shvatiti. Ovo sam morao da napišem jer ima mnogo gostiju koji nisu registrovani na Poljoinfo forumu, a ipak čitaju šta se piše.

E sada ako se taj lek ne može koristiti, kakva je altenativa za lečenje ?

todor
14-05-09, 14:36
imaš šaumanov preparat koji ja uglavnom i koristim ali retko jer sad i nemam sa prolivom i ostalim bolestima problema

dragansavin
14-05-09, 14:43
ma imas vise vrste lekova sto mozes koristiti od obicnog streptomicina pa do daljnjeg

spensi
14-05-09, 22:54
Streptomicin je dobar,ali i on se danas izbjegava koristiti, upravo zbog karenze koja mu je dignura na 60 dana.

_________________________________________________P ost je spojen: 1242331214________________________________________ _________
Ne razumijem ili ja ili ti Todore.
Koliko god radio u struci, 5 ili 50 godina, jedan je zakon. Kloramfenikol je zabranjen!

todor
15-05-09, 00:06
spensi ja sam ti rekao šta je veterinar rekao ipak je on malo duže u tom poslu nego ti

spensi
15-05-09, 12:34
Ok mislim da je daljnje pisanje o ovoj temi navlacenje maka na konac.
Svak radi na svoju savjest.

Miloš D.T
16-05-09, 10:29
Dali dajete teladima IVERMEKTRIN od parazita? >:D

spensi
16-05-09, 13:22
Injekcioni ivemec za goveda je preparat na bazi ivermektina. Ivermektin ima veliku karencu. Od 40 - 60 dana po aplikaciji.
Za telad (kod proljeva) je dobro dati preparate na bazi tetramizola (Nilverm).
Antiparazitik koji postoji u injekcionom obliku, u obliku tableta i granula.
Najbolje je dati u obliku granula i to 2 puta u razmaku od 15 dana.
Pozdrav.

dragansavin
16-05-09, 13:48
Injekcioni ivemec za goveda je preparat na bazi ivermektina. Ivermektin ima veliku karencu. Od 40 - 60 dana po aplikaciji.
Za telad (kod proljeva) je dobro dati preparate na bazi tetramizola (Nilverm).
Antiparazitik koji postoji u injekcionom obliku, u obliku tableta i granula.
Najbolje je dati u obliku granula i to 2 puta u razmaku od 15 dana.
Pozdrav.

covek je pitao za ivermektin, a ne za proliv, i sta ima veze kolka je karenca kad se daje teletu od 120-150 kg koje je u tovu i do godinu dana

spensi
16-05-09, 14:00
Pa po pitanju za ivermektin neda se zakljucit jeli tele u tovu do godinu dana ili ne. Osim toga neko kolje i telad od 3 - 4 mjeseca starosti. Neko ih kolje dok su na mljeku. Nije bas specificirano iz prethodnog pitanja.
Kao sljedece ne daje mu antiparazitik tek tako. Palo mu napamet. Vjerovatno ima indikacije zasto ga davati. Jedan od vrlo cestih simptoma parazitarne invazije kod teladi je proljev.

dragansavin
16-05-09, 16:10
kolko ja znam iveremktrin sluzi da telad izbace gliste i za sugu, bara se kod nas zato koristi, pa mi reci kako ces mi kazati dal telad imaju u sebi gliste i dali ce dobiti sugu

todor
16-05-09, 17:40
dragane pa pitaće neku proročicu kleopatru ili baba vangu da mu kaže

dragansavin
16-05-09, 19:24
pa za gliste i moze da mi jos i kaze a za sugu bas i neverujem, jer za gliste moze da zavirne unutra :lol: :lol:

Miloš D.T
16-05-09, 21:26
Spensi pročitaj moju prethodnu poruku! {"{": {"{": {"{": {"{": {"{": {"{": {"{": {"{": {"{": {"{":

spensi
16-05-09, 21:58
haha Jaki su todor i dragansavin jaki su :D :D
Zna se kad imaju i gliste (kako vi kazete) i sugu. Vjerujem da sugavu telad nikad niste ni vidjeli kad pisete tako.
Ivermektin ne sluzi za sve gliste. Treba ga koristiti u kombinaciji s drugim antiparaziticima da bi se pokrio veliki spektar. Ali mislim da je to za vas malo prekomplicirano.
Pa todore pitaj svog prijatelja starog veterinara. On ce ti to strucno objasnit.

todor
17-05-09, 03:20
spensi aj ne lupaj više keve ti da ti ja i moje prezime nebi neke stvari stručno objasnili jer nama je pun očin tih što se prave pametni a tele ili bika su videli samo na slici

novii
17-05-09, 09:45
spensi aj ne lupaj više keve ti da ti ja i moje prezime nebi neke stvari stručno objasnili jer nama je pun očin tih što se prave pametni a tele ili bika su videli samo na slici

Da li bi bio ljubazan da sa nama podeliš svoja iskustva u vezi čišćenja od parazita.

spensi
17-05-09, 12:22
Ma?
Ocito da neki koriste forum za ljecenje svojih kompleksa umjesto da ga koriste za ucenje i razmjenu iskustva.
Tema je ljecenje goveda a ne ljudi.

_________________________________________________P ost je spojen: 1242552315________________________________________ _________
Izvinjavam se citateljima foruma, jer nije mi u interesu nabijati postove s glupostima.
Moje prisustvo na forumu ima druge interese.
Pozdrav.

dragansavin
17-05-09, 13:50
spensi da ja tebe pitam nesto jesi ti video nekad tele ili june kako god ti hoce, i odmah da ti kazem nezelim ni ja da nabijam postove a ni da se prepirem po forumu, samo ti mogu reci da to sto si ti (ako si ucio) u skoli to je stvarno jedno a praksa nesto sasvim drugo, a iz prakse se jasno kaze i govori da IVERMEKTRIN SE DAJE DA BI SE SPRECILO DA TELAD DOBIJU SUGU, a i ako imaju gliste u sebi da bi ih izbacili, i tacno je da mi nismo sugavu telad videli(niti bi je kupio) zato sto smo davali ivermektrin da do toga nebi doslo. A i Milos ti je lepo napisao procitaj njegovu predhodnu poruku, pa je moje misljenje da ti naduvavas malo postove kaceci se sa drugima. Jos jednom tebi svaka cast ako si ti zavrsio skolu za veterinara, ali shvati da skola i praksa nije isto. >:D :D
_________________________________________________P ost je spojen: 1242557531________________________________________ _________
spensi ako ti nije problem molim te napisi koliko imas godina, posto u profilu nepise

novii
17-05-09, 15:07
Postovi koji nemaju veze sa temom će se brisati >:D

todor
17-05-09, 16:17
samo napred novii

Miloš D.T
17-05-09, 18:39
Karenca za Ivermektrin kod goveda je 35 dana a kod svinja 28, a ne kao što ti Spensi kažeš do 60 dana. :<<> :<<> :<<>

dragansavin
17-05-09, 20:12
novi samo napred, ali dokazali smo da ovi uceni veterinari , iz prakse manje znaju od nas sto smo pored junadi odrasli. I opet kaze jedno je skola a drugo praksa >:({

novii
17-05-09, 22:19
Terija piše brojeve, ali praksa okreće bubanj. Uvek je tako bilo. >:D
Zato i treba više iskustava iz prakse, ali konkretnih.

spensi
18-05-09, 14:43
Karenca za Ivermektrin kod goveda je 35 dana a kod svinja 28, a ne kao što ti Spensi kažeš do 60 dana. :<<> :<<> :<<>

Ivomec za goveda koji sam ti naveo ima karencu za meso 42 dana ne 35.

Miloš D.T
18-05-09, 16:05
NEOMECTIN proizvodi ga SUBOTIČKI NCP ima karencu 35 dana i daje se 1 kubik na 50 kg teladima za šugu,vlasac i gliste. 100 puta sam ga davao!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :<<> :<<>

spensi
18-05-09, 16:33
NEOMECTIN proizvodi ga SUBOTIČKI NCP ima karencu 35 dana i daje se 1 kubik na 50 kg teladima za šugu,vlasac i gliste. 100 puta sam ga davao!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :<<> :<<>

Pa onda sta pitas informacije za ivermektin:lol:
Naveo sam ti najbolji ivermektinski preparat i njegovu karencu.
Pa ako te bas toliko interesira nadji ga na netu pa procitaj.

Gildor
18-05-09, 18:03
Izvinjavam se što nisam odgovarao na prozivke ovih dana,bio0 sam na putu,u Makedoniji.
Mogu reći da bi se "prezimena" veoma obradovala kada bi videli kako u MKD u bilo kojoj vet.ambulanti može da se kupi BILO koji lek,najlegalnije moguće. I to veterinari čak i podstiču proizvođače da ih sami daju.
A onda mlekara nađe antibiotike,antiparazitike ili njima slične stvari u mleku (tj.rezidue istih),pa platiš punu cisternu mleka koje oni "moraju da prospu", i stave te na neki vid crne liste,i nijedna mlekara ne uzima više mleko od tebe.
A i inače slabo otkupljuju,cena je 8-13 denara,što bi bilo 12-14 evro centi.Prokukaše na nas,svo mleko iz Srbije dolazi (Imlek,Subotička,Dukat (ne znam koja je to mlekara ali piše da je iz Srbije,verovatno neka privatizovana pa joj ime promenjeno),jeftinije 20 % nego kad nas što je. Zbog subvencija,valjda.
Inače je Imlek,tj.Salford kupio i Bitolsku mlekaru i smanjio otkup za preko 30 posto, a cenu i do 50%.
A što se tiče nekog pređašnjeg pitanja u vezi iskustva,zaboravio sam da napomenem da sarađujem sa 4 tovljača koji imaju oko 90 bikova u turnusu,na obostrano zadovoljstvo,bar za sada.
Ne znam,ali bih voleo da čujem,koliko prezimena tove bikova.
A što se tiče ivermektina,moja preporuka je da prva primena bude kod teladi starosti oko 3 nedelje,sa ponovnim davanjem nakon 15-ak dana. Na taj način se dobija primetan efekat.
Kasnije,u zavisnosti od namene životinje,može se opet ponoviti.
Kod tovljača sa kojima sarađujem,praktikujemo tretiranje životinja pri ubacivanju u tov,i to svih odjednom,desetak dana nakon toga temeljno čišćenje i dezinfekciju poda,jasala, (sve je slobodni tov) i efekti su ekstra.

dragansavin
18-05-09, 19:37
e pa Glidore da pratis forum onda bi sigurno negde i procitao kolko tovim ja bikova, a sto se tice lekova nemoram da se radujem makedoniji posto ih imam mnogo mnogo blize i to legalno da ih kupim i plus upola jeftiniji nego sto kod nas kostaju, inace su lekovi uglavnom holandski,nemacki i madjarski. A ako te bas zanima gde ih i ti mozes naci ja cu ti odmah reci u Rumuniji, sto je meni prvo selo udaljeno samo 7 km. I jos da ti kazem da lekove kupujem uz savet veterinara(koji je pre oko 3 meseca dobio papir da moze sam da otvori svoju ambulantu) inace je covek 54 god. i radio je dugo dugo kod nas na farmi. A sto se tice tog mleka i mlekare sto ti pominjes ja bih te zamolio ako mozes da dodjes do mene da mi pomuzes kojeg bika posto ja krave ne drzim

todor
18-05-09, 20:20
ha ha ha prezime to si mu dobro rekao sigurno nikad nije video ni kravu ni bika pa je nama našao da deli filozofije ko da mi to neznamo nego mora neki gildor da se pravi pametan

cukaneca
18-05-09, 20:28
ja volim da cujem drugacije misljenje cak i kada je u suprotnosti sa mojim ne moramo se vredjati ako ne mislimo isto jednostavno neka svako nastavi da radi kao i dosad sto je radio >:D

Miloš D.T
18-05-09, 21:53
Opet moram da ti kažem da pročitaš moju prethodnu poruku.Pitao sam dali neko daje IVERMEKTRIN?SAVRŠENO DOBRO ZNAM kako se daje,zbog čega se daje i sve ostalo u vezi toga. >:D

dragansavin
18-05-09, 22:53
Milose ja ga nisam jos davao, ali isto znam i kako se daje i kad se daje i zasto se daje, pa stoga sto znam o njemu u daljem tovu cu poceti da ga koristim. A ovaj se vezao nas prezimenjaka pa zato sad tebe ni nevidi, prezime ovaj iz Italije on je mogao da vidi samo zabe i gugutke :lol: :lol: :lol:

todor
18-05-09, 22:57
:lol: :lol: prezime sumnjam da je ito video a ako ima nešto protiv prezimena SAVIN neka kaže

Gildor
19-05-09, 00:32
Ništa ja protiv prezimena nemam,nemojte me pogrešno shvatiti,nego sam video da se vas dvojica tako oslovljavate,pa je i meni lakše nego da se obraćam pojediačno.
A mislim da nisam zaslužio da me pozivaš na mužu bikova,ostavio bih to tebi.
Ja bih tebe,kao domaćin,pozvao na pršutu,sir i rakiju,iako te ne poznajem. Valjda je tu razlika u kulturi i odnosu prema ljudima.
Ako nađem da je nekome potrebna savet ili pomoć,pokušaću da mu pomognem ili bar da razmenimo iskustva kako bi svi naučili nešto novo,a vama stručnjacima se zahvaljujem na tome što ste samo još jednom potvrdili moje mišljenje o nabeđenim "farmerima" koji su popili svu pamet ovog sveta a ne znaju pošteno ni da se potpišu.
A forum sam od skoro počeo da pratim,nadajući se da ću nešto pametno naći na njemu,ali na ovoj temi slaba vajda.
Zato ne znam koliko bikova imaš u tovu.

todor
19-05-09, 00:36
lepo te je dragan zvao da vidiš

Gildor
19-05-09, 01:19
Malo mi je daleko,ali ako nekada budem zabasao u taj kraj Srbije,sigurno ću svratiti

todor
19-05-09, 01:22
on je u vojvodini

Miloš D.T
19-05-09, 11:13
Dragane probaj videćeš rezultate,ja ga dajem već 4 godine i prava je stvar. :D

dragansavin
19-05-09, 14:58
Gildore ti prvo osudjujes nekoga i napadas, a prvo pri tom neznas nista o njemu. Inace drzim 35 bikova za sad ni malo ni mnogo, a ako te slucajno put na nese slobodno svrati i sigurno ces biti ugoscen u mojoj kuci, e sad mi nismo iz srbijanski krajeva pa tako da nemozemo da ti ponudimo prsute,kajmak itd... jer kod nas ima sunke,slanine i da ti ne nabrajam ali jos verujem da ti nebi smeo nista da pojedes posto neznas sta smo mi pametnjakovici davali od antibiotika. Inace pozdrav za tebe :D

spensi
19-05-09, 21:51
Milose ja ga nisam jos davao, ali isto znam i kako se daje i kad se daje i zasto se daje, pa stoga sto znam o njemu u daljem tovu cu poceti da ga koristim. A ovaj se vezao nas prezimenjaka pa zato sad tebe ni nevidi, prezime ovaj iz Italije on je mogao da vidi samo zabe i gugutke :lol: :lol: :lol:

Sinko moj bilo bi ti pametnije da se uvalis u posao i radis, nego da prosudjujes nesto o nekome o cemu pojma nemas.
Koliko sam razumio ti se bavis nekim stocarstvom:lol: Jadno ti je i to stocarstvo!

todor
19-05-09, 22:05
spensi jel se ti baviš stočarstvom kad si tako pametan i kad napad dragana da mu je jadno stočarstvo što je po meni čista laž ili se samo foliraš da smo ja i dragan glupi spram tebe sveznalice

spensi
19-05-09, 22:49
Pa ti mu dodjes kao advokat. Tebe nitko nije ni spomenuo. Vidim da se poistovjecujes s njim.
Uostalom niko vama nije rekao da ste glupi. Vi ste ti koji se tako klasificirate kao daste pokupili svu pamet ovog svjeta i vi ste ti koji koristite forum za omalovazavanje drugih. To se i iz vasih postova moze jako dobro vidjeti.
Ja za razliku od vas imam i kulturu, sta je vama vidim jako losa strana. Forum koristim radi korisnih stvari, kako je vec navedeno, a i ja sam naveo da ucenja nikad dosta.
Ako si dobro citao moje postove, naveo sam da tek poslje skole pocinje ucenje. I ja sam najvise naucio terenskim radom i razgovorom s stocarima. I dan danas pitam ono sta me zanima. O ratarstvu, travama, silazi, sjenazi, itd itd. Pitam, a ne prodajem pamet. Uvjek ima neko "pametniji"
Koliko sam razumio i ti se bavis stocarstvom? Nezamislivo mi je da se neko bavi stocarstvom, a cjeli dan stoji ispred kompjutera (u srcu sezonskih radova) i odgovara neukusnim postovima kojima je jedino cilj omalovazavanje i pocjenjivanje nekoga koga u biti poznaje preko foruma.
Ako ti netko ne odovara svojim razmisljanjem, dosta je preci preko posta i nastaviti citati ostale.
Nema nista loseg u tome. Zato ti savjetujem da skupljas citav niz iskustava koje mozes naci na forumu i za koje smatras da su ok i to sve u cilju jos veceg napredovanja stocarstva kojim se bavis, a ujedno ti i ja zelim da se razvijas sta vise i bolje.
Kad svratis do mene nema problema. Zaba ovdje kod mene nema, ali vidi igrom slucaja ja ih imam u zamrzivacu (iz mog su kraja) i nema problema. Crnog vina i pohovanih zaba koliko hoces.

P.S. Vidis meni je cudno kako se moze kupovati ljekove u slobodnom trzistu ko hoce i koliko hoce.
Daju se ljekovi kako kome padne na pamet. To je u naprednom stocarstvu nezamislivo.
Sad cu ti ja nesto o tom napisat, a ti ces odgovorit u smislu sta ovaj pametuje. Ne interesira te sta ce se desit npr. ako udjete u EU. S cim ces se morat suocit, sta te ceka i na koje probleme moras racunati.

Pozdrav i mislim da bi bilo pametnije ne nastavljati ovu raspravu koja ne vodi nicemu niti ima smisla.

novii
20-05-09, 00:26
Postovi koji nemaju veze sa temom su izbrisani. >:D

Ništa lično, ali da se ne smaraju ostali sa vašm privatnom prepiskom.

voganjac
07-06-09, 00:37
Ima li neko iskustva sa vakcinom Cattle Master 4. Koriste je u R.H., proizvodjac je Pfizer USA.

b92miki
07-06-09, 22:45
Pozdra drage kolege

Zeleo bih da vam izlozim moj problem u vezi tova junadi.Imam strasnih problema sa nadunom ili napirivanjem junadi.
Od hrane koristim gebi premix 3% i lucerku.Tekodje u smesi se nalazi :kukuruz,tritikale.mekinje,sun,sacma.Kakva su vasa iskustva sa tim problemom?

Miloš D.T
08-06-09, 10:16
prelistaj ovu tenu pisali smo o tom problemu.ja im stavljam i zobi.ako ti nešto ne bude jasno ti pitaj. >:D

dragansavin
08-06-09, 14:21
bas kao sto kaze Milos pregledaj malo temu , molim bez ljutnje

b92miki
25-06-09, 23:13
Procitao sam prethodne postove i nisam nasao nista zanimljivo,tako da mi nije bilo od koristi.

Miloš D.T
26-06-09, 10:47
kako to ?? ^-^ ^-^ ^-^tu ti je sve napisano šta možeš da daješ,stvarno mi nije jasno? ^-^ ^-^ ^-^

ujo
27-06-09, 18:12
Pozdra drage kolege

Zeleo bih da vam izlozim moj problem u vezi tova junadi.Imam strasnih problema sa nadunom ili napirivanjem junadi.
Od hrane koristim gebi premix 3% i lucerku.Tekodje u smesi se nalazi :kukuruz,tritikale.mekinje,sun,sacma.Kakva su vasa iskustva sa tim problemom?

probaj u jednom obroku (npr. navećer) izbaciti lucerku i umjesto nje daj slamu u valov i tako par dana

Miloš D.T
15-08-09, 22:43
Pre dva dana mi krava izgubila kalcijum,dobila je brdo inekcija i HVALA BOGU sad je bolje.

dragansavin
15-08-09, 23:00
kolko znam iz prica da krave uglavnom ustaju kada izgube kalcijum, mislim imaju mnogo vece sanse nego krmace, kod krmaca je to jako jako tesko mozda od 100 da 1 ustane

mara
11-10-09, 02:34
Pozdrav svima!
Imam jedan problem pa molim za pomoć ili savet. Krava se otelila pre 6 sati,još uvek ne može da ustane,tele je baš krupno i teško se otelila. Da li znate šta je uzrok tome što ona ne ustaje? Na Internetu sam naišla na podatak da je uzrok tome nedostatak kalcijuma,ali je mene strah da prilikom teljenja nije priklješten neki nerv ili još gore da nije neko iščašenje kostiju.

todor
11-10-09, 04:33
ostavite je malo nek odmori kod mene su krave tako padale zbog nedostatka kalcijuma

mims
11-10-09, 10:43
Može biti više razloga, osim para kalcijuma, pucanje karlice, oštećenja nerava, unutrašnje iskrvarenje, trovanja... Jel ima očuvanu svest? Jel reaguje? Bolje zovi veterinara nego da ti ode krava.

mara
11-10-09, 21:13
Hvala na odgovorima! Imam dobre vesti- krava je jutros ustala,ponaša se potpuno normalno a bio je i veterinar.

maki_vs
18-10-09, 20:53
dali neko zna koliki procenat alkohola treba da bude pri proveri mleka na kiselost,ovde kod nas koriste 75%.a cuo sam od jednog coveka da treba da bude 50% pa me interesuje dali nas mlekara zavlaci ili tako i treba da bude.

todor
18-10-09, 21:41
@maki mogu se raspitati kod sirovinaca kad budu dolazili pa ti javim

dragan69
31-01-10, 20:50
Ako bih u jednu sisu ubrizgao injektor protiv mastitisa da li bi se ta mast iz injektora prenela u druge sise,odnosno da li bi se u mleku iz drugih sisa pojavio antibiotik,sobzirom da je vime podeljeno na četiri nezavisna dela-sise.

todor
31-01-10, 20:53
nebi trebalo ali ipak nebi rizikovao zbog antibiotika

mims
31-01-10, 21:05
Neće, između mamarnih kompleksa postoje jaki ligamenti. Postoji ipak mala mogućnost da se deo antibiotika resorbuje i preko krvi prenese u druge delove vimena.

dejan26
01-02-10, 10:55
Preneće se sto posto i bice rezidua antibiotika u mleku iz swih cetwrti.

Zoran Kostović
01-02-10, 11:49
Komšiji su analizom mleka utvrdili da je bilo antibiotika u mleku iz ostale tri sise.Platio je svo mleko sa otkupnog mesta.Sa tim nema šale.

dragan69
01-02-10, 23:42
Sobzirom da vime čine 4 posebna dela spojena u jednu celinu ni ja nisam potpuno siguran pa zato pitam ,hvala. :D

todor
15-02-10, 00:36
http://www.agromreza.org.rs/files/Metabolicke_bolesti.pdf evo malo najčešćih bolesti kod krava

Golub
03-03-10, 10:20
Interesujeme kako mogu, ako je to moguće izlečiti bront kod prvotelke. Prednja leva sisa je do pola zahvaćena(površinski),a dubinski ide nekih 2cm, mleko za sad ide naj normalno.Krava je mlečna(simentalac) trenutno uz mršavu hranu daje oko 19,20,21 litar. {"{":

mims
06-03-10, 21:38
Pošto se radi već o ozbiljnom stanju bolje zovi veterinara.

IVAN ILIC
15-03-10, 19:12
Pozdrav svima! Nov sam na forumu,a donekle i u stocarstvu. Imam problem sa simentalkom 6 godine starosti je. Prvi put joj se javlja problem s vimenom. Veterinar je vec intervenisao jedno 4 puta,bez poboljsanja je i dalje.Simptomi su:povecana temperatura (i do 41 stepen),smanjen apetit,mleko se zgrusava u vimenu,gornji deo vimena osetno tvrdji. A sve se to desilo odmah posle odbijanja teleta nakon 60 dana od telenja.Temperaturu skinemo,apetit se vrati,ali vime nikako da sredimo,naravno i mleko,koje inace prosipamo zbog antibiotika koje prima.ne znam tacno koje antibiotike joj daje putem inekcije,a ubacuje joj lek i u vime. Interesuje me vase misljenje i savet,unapred hvala.

zx
15-03-10, 23:24
Ili nisi na vreme primetio promene na vimenu, ili je loš izbor lekova. Inače, to je mastitis (infekcija vimena) i sada je, po tvojoj priči, u debelo hroničnoj formi i za izlečenje će trebati vremena, živaca i para, a obolela četvrt će propasti ili se značajno oštetiti. Inače, bolest se jako brzo razvija. Npr., pomuzeš je i sve je ok, a kad posle 2-3 sata uđeš u štalu krava naježena i vime kao kanta.

IVAN ILIC
16-03-10, 19:57
Jasno mi je da je neki vid mastitisa,tele je sisalo sve vreme a resto se izmuze muzilicom.Tu smo se zeznuli,nismo odmah primetili da se s vimenom nesto desava.Dezinfekcija je na nivou,jos malo pa cu i ja da spavam kod njih,koliko vremena provodim u stali.Problem je ovde odraditi i analizu,a o troskovima da ne pricam.Nadam se da je napad samo lokalnog karaktera i da ga polako savladavamo.Hvala ti ZX sto si se ukljucio,to sto si reko-to je to.Sada se uzdam u znanje veterinara i moju upornost.

zx
16-03-10, 22:19
Ako misliš na analizu zbog bakterije (antibiogram) ja je radim u Zavodu za zaštitu zdravlja- ako u blizini nemaš sličnu ustanovu (kontrola namirnica i sl.) pokušaj da to odradiš u nekoj laboratoriji, privatnoj ili bolničkoj. Poslednji put me je to koštalo 600 din. u Zavodu u KG. Što se tiče izazivača i nije ti neophodno jer u takvim slučajevima se koriste lekovi širokog delovanja, mada ne bi bilo loše da se proveri da li su se razvile spore jer u tom slučaju lečenje bi bilo specifično.Pre 2-3 god. sam na terenu imao sličan slučaj i nisam uspeo da ga rešim ni uz konsultacije sa profesorom i onda mi je on kao krajnje rešenje poslao jedan antibiotik (cefalosporin)- ne sećam se tačnog naziva- iz humane medicine koji je jedva odradio posao i koštao je - dobro se toga sećam- oko 80€ pet neophodnih doza + potporna terapija ::novac::!!! ali vredelo je. Krava je tu laktaciju završila sa jedva nekoliko mlazeva mleka iz te četvrti, a u sledećoj je bilo jedva primetne razlike u odnosu na zdrave.

IVAN ILIC
16-03-10, 23:49
Posle vecerasnje muze stanje je malo bolje,nadam se da se stanje polako stabilizuje.Ono sto ostaje da se vidi,naravno ako se bakterija primiri,je koliko ce ostecenje ista ostaviti na kravi.Hvala jos jednom ZX,drago mi je sto si na ovom forumu.

zx
17-03-10, 00:55
Kad primetiš da se sve sredilo, nastavi terapiju još 2-3 dana. Srećno!!!

ivanm
17-03-10, 21:43
Jasno mi je da je neki vid mastitisa,tele je sisalo sve vreme a resto se izmuze muzilicom.

Imenjače, kada si izlečio POSLEDICU sada se malo pozabavi UZROKOM.Ako sam dobro razumeo prvo pustis tele da sisa pa posle pomuzeš kravu ?!Prijateljski savet je da to više NIKAD ne uradiš. Pomuzi ti kravu muzalicom, a teletu daj posle onoliko koliko ti smatras da treba, na taj način sama muža neće trajati duže od 10-tak minuta i smanjićeš mogućnost mastita. Pored toga mnogo lakše kontrolišeš koliko je dala krava i koliko je popilo tele. Logično zar ne?

dragan69
20-03-10, 00:08
Danas mi otelila krava muško tele ,tele ima problem sa prednjim nogama povijene su u skočnom zglobu,prvi zglob posle papaka,kada se proba da se mrdnu rukom teško ide skoro se ne pomeraju dao sam 5ml vitamina i izmasirao zglobove.kakva su iskustva po ovom pitanju da li će se pokrenuti ima li pametnijeg rešenja.

mims
20-03-10, 00:11
Može doći do istegnuća - povrede prilikom pomaganja kod telenje. Jel ste jako vukli? Jel vas bilo puno? Trebalo bi da bude ok za par dana. Jel zglob otekao - ili je topliji od okoline?

dragan69
20-03-10, 00:22
Tele je vučeno suprotno od uobičajenog sa zadnjeg kraja vezano je bilo za zadnje noge tako da nije bilo kontakta sa prednjim nogama,ne znam da li jepovijenost nastala usled takvog razvoja ploda ili grča zbog nerotiranja ploda u materici,i veterinar kaže da će se ispraviti .Šta kaže praksa.

zx
20-03-10, 01:12
Ne brini. Ako teško pokrećeš zglobove rukom najverovatnije su u pitanju tetive, a mogu biti i ligamenti zgloba. Sve jedno, biće OK za par dana-dok se opuste. U najgorem slučaju može da traje 15 dana (retko toliko dugo). Možeš da masiraš zglobove ihtiol-kamforom 2-3 puta dnevno, a nije neophodno.

mims
20-03-10, 07:21
Statistički tele izlazi u zadnjem položaju u nekih 5% slučajeva i to je sasvim normalno, tako da nemoj to da te brine.

Farmer Bob
11-04-10, 22:44
Eto i kod mene problem.krava crno-beli holstajn,oteljena tacno pre 7 dana.Jede,pije vode ali nije ponasanje kao pre.Pre podne je imala tepm.oko 41 C,i veterinar je dao EROCIN,zbog krace karence.Medjutim,temp.nije spadala,pa je veceras ponovo bio veterinar i dao neki koktel(vise vrsta lekova),a u medjuvremenu smo otkrili i blazi oblik ketoze {"{": i sad treba za sutra da spremim KETALA i ostalo(infuzije itd.).A posteljicu je bacila tog dana kad se otelila.E sad da li ej moguce da je ostalo nesto u materici,danas je stavio one tablete,a nesto mi je i zgrcena krava i drzi rep na gore ^-^ Da li smo sve dobro na vreme uradili ??Da,i to na moje insistiranje je dosao veceras,inace ne bi,pod izgovorom:"Jos nije pocelo dejstvo leka datog oko 10h pre podne."A eto ispostavilo se da je dobro,sto je dosao i veceras.Valjda ce biti dobro...i otkud ta ketoza,pa nije mi krava jako debela ^-^ Ako je tu @zx,pa malo da objasni..... >:({

zx
11-04-10, 23:13
Bob, da ne ispadne da sam ja neka sveznalica, ali mislim da ti je veterinar opičen ili alkos ako je na 41*C dao samo enrocin! Pošto je krava skoro oteljena, tu može biti svašta, ali su najčešće vime i materica. Kod tek oteljenih krava se može javiti i mastitis kod kog ne dolazi do upale ml. žlezde već parenhima vimena (mesnatog dela) koji se može pomešati sa edemom jer u tom slučaju nema promena u izgledu mleka. Prepoznaje se tako što celo vime izgleda kao da nije izmuzeno, toplo je (nekad i vruće) i na prelazu vimena ka telu krave veoma je upadljiva granica (kao da je vime prikačeno, a ne celina. Ako je rep na gore posle ubacivanja tableta onda su one izazvale nadražaj, a ako to traje od ranije onda može biti neka povreda na telenju, upala materice (ako ima čišćenje proveri miris i izgled iscetka), upala mokraćnih organa ili otežano ili onemogućeno mokrenje. Za ketozu imaš efikasnijih preparata od ketala- energi +, milk ose(provereni).Proveri temp. kravi. Čekam te!

Farmer Bob
11-04-10, 23:43
Evo me.Sad je temp.40,5C a cini mi se da je malo veselija,a rep je jos na gore.Zaboravio sam da kazem,da smo dan dva po teljenju dali KORTIZON to praktikujemo vec koji put a i mleko se koristi.A onaj koktel sto sam rekao se zove kaze zena nesto kao SHATOMAN ili tako nesto.....ne zameri mi.

zx
11-04-10, 23:54
Dobro je što temp. opada. Nemoj više da daješ kortizon (ni bilo koji sličan lek) bez antibiotika jer ako postoji neka infekcija koja nije pod kontrolom može doći do kontraindikacija. Nije ti potrebno ništa posle telenja osim vitamina, minerala, ... Javi se ujutru!
Nije mi poznat shatoman. Ima 300 čuda koja su ista, a prodaju se pod razl. imenom.

Gildor
12-04-10, 00:03
Verovatno šotapen....A zašto praktikujete kortizon po teljenju, zx je u pravu, a uz to i smanjuje, delimično, mlečnost?

Farmer Bob
12-04-10, 00:05
Verovatno šotapen....
e to je....... ::svaka cast:: ::svaka cast::
vazi @zx,cujemo se ujutro.... >:({

Post je spojen: 1271020146________________________________________ _________

Verovatno šotapen....A zašto praktikujete kortizon po teljenju, zx je u pravu, a uz to i smanjuje, delimično, mlečnost?
U majku mu..... {"{": hvala,za savete za KORTIZON.A stvarno nije to ta mlecnost koja bi trebala da bude(poznavajuci kravu,naravno).

Zoran0230
12-04-10, 00:10
Farmer Bob,holštajni su podložni ketozi.Nemoj da brineš,to se leči a najčešće se pojavljuje u prve 2 nedelje posle teljenja-Ja imam jednu-crveni holštajn,2 puta se telila i oba puta imala ketozu i sada je moram dati na kantar(nisam je osemenjavao).Mislim da se takvih krava treba otarasiti ili ih hraniti kvalitetnijom hranom ili ih pred teljenje preventivno lečiti sa energi+,ako želiš da je ostaviš.

Farmer Bob
12-04-10, 00:26
Farmer Bob,holštajni su podložni ketozi.Nemoj da brineš,to se leči a najčešće se pojavljuje u prve 2 nedelje posle teljenja-Ja imam jednu-crveni holštajn,2 puta se telila i oba puta imala ketozu i sada je moram dati na kantar(nisam je osemenjavao).Mislim da se takvih krava treba otarasiti ili ih hraniti kvalitetnijom hranom ili ih pred teljenje preventivno lečiti sa energi+,ako želiš da je ostaviš.
Uh....a vidis,mislim da si bas ti pisao da krave hranis samo qqruzom i detelinom,a KETOZA se javlja kod debelih krava i neraznovrsne ishrane?!

Zoran0230
12-04-10, 00:40
ja sam do sada imao samo 2 slučaja ketoze i uvek držim 5-6 krava(nekih 20 i kusur godina)
I pre 20 godina su krave isto jele kao i danas.
Krava koju sam napomenuo u prethodnom postu je naprotiv slaba ko vivak.Ne znam kako ću je i prodati-ona 21 mesec posle teljenja ima 7l mleka.
Što se ostalih krava tiče veterinara vide ako se ne otele same i kada se osemenjavaju.Slikaću ih da i vidiš-nisu sve debele-one koje daju na mleko su slabije i obrnuto

Farmer Bob
12-04-10, 10:29
Zdravo @zx!Evo mog jutarnjeg izvestaja.Temp.je spala na normalu,rep jos uvek drzi na gore,a povremeno joj izlazi "iscedak" onako mutne boje,zuckaste a pomalo penusa.A od lekova smo dobili da kupimo sledece:NEOSANINGEST 2kom.,KETAL,infuzije od 10%.Nesto je smanjila mleko pa smo se vratili na dvokratnu muzu ":":{ .......eto.Da ostavim KETAL i uzmem ENERGI + ili drugo nesto ^-^. >:({

zx
12-04-10, 12:43
Energi+ daje bolje rezultate. Neosaningest nije neophodan, a i nema neke naročite efekte (to je sranje koje za nijansu bolje radi od kvasca za testo. Ako ketoza nije uhvatila maha uzmi 4,5 l glukoze (10% 500 ml 3 kom na 24 h u trajanju od 3 dana).Imaš privatnu poruku!!!

Zoran0230
12-04-10, 13:56
I meni je veterinar rekao da obavezno ide Neosaningest(prašak za preživ)-biće dobro ako hoće sama da pije ako ne onda silom

Smanjiće s mlekom obavezno.Koje je teljenje po redu?

zx
13-04-10, 10:35
Kako krava Bob?

Nicyolas
13-04-10, 15:29
Bobe pricao sam sa mojim veterinarom rekao da je pustis u ogradjen prostor u stali da ne pobegne i da promenis veterinara !

Farmer Bob
13-04-10, 18:06
Pa,krava je......solidno?!Jede,pije,vime je normalno,temp.oko 39-39.5C,malo mi je jos onako neraspolozena,jos joj se malo oseca iz usta ono(ketoza).Jutros je dobila ponovo ENROCIN i drugu turu KETALA.Sutra ce mo ponovo da "hvatamo"urin pa da se vrsi test na ketozu.Eto......sutra ce mo i ovu drugu bocu infuzije dati. >:({

zx
13-04-10, 22:11
Glukozu OBAVEZNO u venu, nemoj da te opet namagarče!!!

dragan69
22-04-10, 00:05
Ja imam problem sa jednom kravom nagura temperaturu do 42 , vime jedna cetvrt mastitis,dati injektori iveterinar joj dao tri boce ,ne znam koje,par dana padne temperatura treci dan 41 stepen dode veterinar slusa je izvedi je napolje dijagnoza hronicni mastitis ,opet tri injekcije jedna za temperaturu,jedna vitamin c i treca ne znam sta je dva dana proslo opet temperatura i dve cetvrti vemena pod upalom.Ne znam sta da radim da li da menjam veterinara ili kravu.

zx
22-04-10, 00:44
U praksi najveći broj hroničnih mastitisa ide bez visoke temperature. Javi se u početku, a kasnije, u hroničnom toku bolest uglavnom prati tvrd otok i promene u mleku obolele četvrti. To je slučaj i kod najopasnijeg uzročnika Escherichia coli (kod nje može temperatura da bude povišena duže, ali bez povratka na normalu). To je praksa, ali NE POSTOJI PRAVILO!
E. coli možeš prepoznati tako što je otok veoma izražen, sadržaj iz obolele četvrti izgleda kao pivo (žut i proziran, retko malo zamućen) i temp. preko 41*C. Vrlo brzo se razvija. Ukoliko si prepoznao ove simptome kod svoje krave i ako to traje nekoliko dana spasavaj kravi glavu (pu,pu,pu)!

Farmer Bob
22-04-10, 22:53
Pozdrav dr@ZX :D!!E,evo mene sa novim "problemcicem".Ona crna krava je sad dobro(pu,pu,)danas smo prvi put predali mleko mlekaru.Nego,imamo jednu junicu,termin za telenje pocetak maja,a ona je vec odavno nalila vime.Ali,zadnja dva dana slabo skoro nikako ne jede,vode takodje,a temper.je blizu 40C.Prekjuce mi je nesto kao "povracala",a umesto balege izbacuje neku mutno-crvenkastu sluz,u stvari vise kao tecnost nego sluz.A vime je sad manje nego do sad i nije tako crveno i zategnuto kao sto je bilo.Veceras mi je bio veterinar(ne onaj stari),dao joj je malo antibiotika i konstatovao je mogucu upalu creva.Telenje je prognozirao pre termina......sta ti mislis o ovom slucaju? ^-^

zx
23-04-10, 01:54
Sve to može biti i zbog blizine telenja, u svakom slučaju ne treba rizikovati. Temp. može biti i da je malo povišena i zbog toga što je sad vagina prokrvljena više pa je i cela regija malo temperirana (upaljena), a sukrvica iz creva možda se pojavila i zbog toga što ne jede (creva su prazna i nadražena).
Šta god, dobro je da je pod terapijom jer je sad ona podložnija za svašta zbog porođajnog stresa. Možeš da joj daš prašak vetan 55, on štiti sluzokožu creva (nisam 100% siguran za kontraindikacije pa ću dopuniti post ujutru. Pogledaj obavezno pre neg što ga daš!).
Smeš da daš vetan 55 (nema štetnog delovanja)

dragan69
24-04-10, 00:03
Simptome koje si naveo zuto mleko, kod ove krave se nisu javljali bilo je samo malih ugrusaka sa blagim otokom vimena i veomabrzim razvojem temperature koja se kretala do kraja toplomera 42stepena spadne dan dva iopet se poveca.

zx
24-04-10, 00:53
Dragan69
Ili loš izbor lekova, ili terapija ne traje dovoljno dugo. Kod hroničnih mastita terapija mora da traje 5 dana, odnosno 2-3 dana po prestanku simptoma.

dragan69
27-04-10, 00:50
Da bih znao koje su bakterije tačno u pitanju morao bih da uradim analizu pa prema tome davati i terapiju, ako sam te dobro shvatio ,to znači da ovi moji veterinari leče napamet ili su totalno nezainteresovani da problem reše do kraja.

zx
27-04-10, 19:01
Ne mora uvek da se radi analiza (antibiogram).Koriste se lekovi sa širokim spektrom delovanja (na više vrsta uzročnika), najčešće koristim "koktel" na bazi penicilina i streptomicina (poneki može da ima dodat neki kortizonski preparat) ,ili gentamicin kod nesteonih + potporna terapija. Kod krava sa dosta mleka dajem cefalosporine (antib.sa još širim delovanjem i mnogo većom cenom ali je karenca za mleko do 24h pa se isplati). Međutim, u slučaju kao kod tvoje krave preporučljivo je uraditi antibiogram i ako je uzročnik koji stvara spore mora se lečiti cefalosporinom i to 5 dan jer je mastitis uporan. Imao sam sličnih slučajeva i bilo je uspešno, ali loša vest- 5 doza cef. antibiotika košta 50-70€.

dragan69
09-05-10, 23:53
Večeras sam primetio da jedna krava slabije jede izmerim joj temperaturu 41.5 bez ikakvih prethodnih simptoma osim pumenutih,i upala jedne četvrti krava je peti mesec steonosti.Pošto je ZX u prethodnim postovima pomenuo da mastitis nije praćen naglim skokom temperature,koji je uzrok naglom skoku temperature i to odjednom na41.5stepeni.

zx
10-05-10, 15:42
Dragan69
Onda smo pričali o hroničnom obliku i o recidivu (kad se navraća), a kod akutnog mastitisa u mnogo slučajeva temp. skoči i pre nego što se promeni mleko ili četvrt, ali je to kratak interval jer se vrlo brzo jave promene karakt. za mastitis- u to ste već svi upućeni, u mleku prirodno postoje bakterije koje su i uzročnici upale, a mleko kao podloga je raj za razvitak mikroorganizama pa iz tog razloga su i simptomi burni i brzi jer bakterije za vrlo kratko vreme dostignu patološki nivo. Meni se često dešavalo da pomuzem neku kravu sasvim normalno, a kad ubacim slamu posle muže ona naježena i vime ko kanta. Glavni uzrok je da organizam popusti i svojim imunitetom ne uspe da održi br. bakterija u normali. To se dešava iz mnogo razloga. Takođe, važan faktor je i higijena i mikroklima štale.

Farmer Bob
23-05-10, 00:13
Prvotelka,oteljena pocetkom maja,ima DISLOKACIJU SIRISTA! ":":{ vecerasnja dijagnoza veterinara.A vec pre tel;enja bila neka infekcija creva,slab apetit,i dodje KETOZA.Daj,Ketal,glukozu,i popravi se stanje(posle telenja).Kad sad opet nejede i evo sta je sad.I to kaze na desnoj strani.(tezi slucaj). A vec je bilo muke s njom u pocetku muze,a sad jos i ovo.... {"{": {"{": neznam da li da operisemo to ili.....da trazim drugu kravu?! {"{": {"{":

zx
23-05-10, 11:49
Mislim da operacija košta 100-150 € pa kalkuliši. S obzirom da je mlada i još ako je dobra isplati se. Za nju u tom stanju možeš dobiti 500 € i za drugu da dodaš još 300-500 € što je mnogo više od onih 150 €. Kontaktiraj vet. fakultet ili nekog ko će ti garantovati uspeh.

Farmer Bob
23-05-10, 14:40
Tragicna vest - prvotelka je uginula,"kao"pustili smo krv,ali mozda kasno jer dok je dosao drugar i.......odneli je jedni iz Karadjordjeva za 15000din ::lose:: ::lose:: sta reci....... {"{": {"{": e sad jos i voda da mi poplavi 6 jutara u ljutovo,posejanih njiva,djubrivo,hemija....... {"{": onda u p.m.!!!!

CAR
24-05-10, 13:51
Jos jedno pitanje umijesto prijatelja.

Citiram:pitaj ljude kako da se rijesim ciste na jajnicima kod jedne krave,zvao sam veterinara i kad mi je sve sracunao i jos negarantuje za uspijeh dodje mi vise nego sto sam dobio za tele od 180kg?Inace svakih 19-21 dan se naganja redovno,a proslo je 5 mijeseci kako se otelila.Pokusao je bika i veterinara ali bez uspijeha i ustanovljena je dijagnoza ciste po jajnicima.

Farmer Bob
24-05-10, 23:58
Ja sam imao slucaj krave sa cistama na jajnicima.I:"...nije strasno,sredicemo,daj indukciju(da trazi bika) itd,ali nista.NIje ostala steona i prodao je na vagu. {"{": {"{":

CAR
27-05-10, 00:45
Znaci snjom na mesnicu ili cigi kakvom a od ljecenja nista.

zx
27-05-10, 09:06
Najverovatnije ima zapalenje materice ili nepravilnu ovulaciju. Manje od 1% krava pod cistom ima traženje na 19-21 dan. Kod ciste je traženje neuredno i nepravilno (uglavnom na 10-ak dana) ili uopšte ne potražuje.

CAR
27-05-10, 16:09
Zx
sta napraviti jer mi se cini da ovaj ga hoce oderati

zx
27-05-10, 17:14
Ne verujem da mu izbija lovu, pre je da nezna. Predloži mu da "ispere" matericu (ubaci lek) lotagenom, jodom ili oksitetraciklinom. Mnogo veterinara metritis dijagnostikuje samo kad ima mutne sluzi, ali nije uvek tako.

CAR
27-05-10, 20:11
Zx
Nazvao je i kaze mu da je to dugotrajno ljecenje i da se ishod nezna,a da nije to bas to da nezna sta uraditi.

Nicyolas
25-06-10, 15:13
Evo problem kod mene krava mi dobila mastitis , ona se tesko muze ne pusta mleko sa muzalicom a ni rucno , kako god udjem u stalu ja je muzem , stalno joj ostaje mleko u vimenu , i sada je veterinar dao antibiotike i lek u sisu i ostavio mi je 10 mastalone za jutro vece !

cika_jova
25-06-10, 15:54
jel steona?

zx
26-06-10, 09:00
Da li neće da spusti ili je tvrda ( mleko se teško izmuza)?
Ako neće da spusti mleko (da opusti vime) možeš da joj 2-3 dana pre svake muže daš 2 ml oksitocina, a ako je tvrda (mali sisni otvor) nema leka- može da se pokuša sa kanilama (cevčice koje se stavljaju u sisu), ali uglavnom nije uspešno.

cika_jova
26-06-10, 09:55
jel prvotelka ili matora krava?

CAR
02-07-10, 00:15
Da ne otvaram novu temu,scim poprskati ove moje kravice osim neopetroidom da ih muhe i obadovi nejedu toliko.Neopetroid je jakooo skup kod nas.

cika_jova
02-07-10, 00:23
kod nas u veterinarskoj imaju neku zajebanciju i sa njom mazu vrata, prozore i kazu da nema onda muva unutra

ja licno imam u stali laste 8)

MONTOYA
23-07-10, 23:36
kod komšije visoko steona junica (280 dana) pala i otišla...prethodilo je nenormalno oticanje nogu i veliki zamor organizma se osećao,dolazili veterinari dijagnoza njihova je srčana mana

prof. dr. Seljak
24-07-10, 00:04
Nije isključeno, edem ekstremiteta može biti posledica lošeg rada srca i cirkulacije. Bilo je ovo vreo period tako da je moglo biti još što šta, jer goveda to veoma loše podnose, pogotovu grla pred teljenje. Evo kod mene danas udjem u 3h u štalu kad bik ima nadun, nisam mogao da verujem, obrok je isti već mesec dana kako sam ja kući, nema logike uopšte, pozovem druga veterinara on ustanovi penušavi nadun, je se krstio, dali bu sredstvo za razbijanje pene ali još je naduvan. Sutra ide kod dr. Mesara, jeste mlad i dobar (13meseci blizu 600kg) ali takav mu horoskop.

zx
27-07-10, 16:39
kod komšije visoko steona junica (280 dana) pala i otišla...prethodilo je nenormalno oticanje nogu i veliki zamor organizma se osećao,dolazili veterinari dijagnoza njihova je srčana mana

Sigurno je to. Bolesti srca se lako dijagnostikuju jer se sve promene odražavaju na srčane tonove. Veoma slični simptomi se javljaju i kod bolesti bubrega.

Zoran0230
05-01-11, 21:02
danas sam primetio da junica koja treba da se teli za desetak dana,čini mi se ima krpelja ali je taj odavno zabio.Da li je neko imao slična iskustva ,da li govedima smeta krpelj tj. da li može da im naškodi

Miloš D.T
05-01-11, 21:42
Može,ali otkud sad krpelj u sred zime. ^-^

Zoran0230
05-01-11, 21:54
Ma ja sam danas tek osetio pod ruke,veličine zrna graška,možda ga je uhvatila pre par meseci ali ga nisam video,to izgleda kao neka bradavica,nisam baš ni siguran da je krpelj

cika_jova
05-01-11, 22:34
da nije pa-sisa

Zoran0230
05-01-11, 23:36
da nije pa-sisa

ne razumem ^-^

cika_jova
05-01-11, 23:41
na vimenu krava pored uobicajene 4 sise javljaju se i takozvane pa-sise, izrazenije su kod simentalki nego kod hf, i obicno se odstranjuje jednostavnom hirurskom intervencijom, nema mlecne cisterne za pa-sisu izgleda kao zakrzljala mala sisica, obicno je velicine nokta otprilike

Zoran0230
05-01-11, 23:55
Aha,sad mi je jasno-ovo se nalazi na gornjem delu zadnjeg desnog buta

cika_jova
05-01-11, 23:57
sa unutrasnje strane?
u prevoju?
gde se spaja koza buta i koza vimena?

Zoran0230
06-01-11, 00:00
U blizini jamica koje se udubljuju pred teljenje (11 joj je termin),na 10-ak cm od repa

cika_jova
06-01-11, 00:01
da li si u mogucnosti da slikas?

Zoran0230
06-01-11, 00:05
Tu sam duduk ,jedino decu da zamolim a to je ko da im vadim zdrav zub-teško bi se to i videlo jer osetiš samo na dodir samo ja mislim da je to odavno jer sad krpelji sigurno ne opstaju a opet malo se brinem

sandbarst
20-02-11, 19:55
evo i mene ovde pa da i ja pitam junica mi se otelila i to dvojke lak oteljaj sam je otelio a mozda bi se i sama otelila jedna posteljica je ostala pa je ciscena i stavljene oblete posle je dobila i inekciju mislim dexan jer je bila prestala da jede pretpostavka da se nije dobro ocistila zatim je pcela da jede ali jos drzi rep malo nadignuti ispocetka jako lepo davala mleko oko20l medjutim sad odjednom pocinje da odbija prekrupu koja se sastoji od kukuruza soje i zita a obaska joj dajem i stocni kvasac ali dzba vidim da veceras skoro nije ni liznula ja sumjam na ketozu a veterinar onako od oka da nije veceras sam joj dao i neosan ingest
inace detelinu jede i vodu dosta dobro pije i soli joj dajem iz ruke,jos samo raznjice sto joj nisam nudio jer nema mleka bez kocentrata, sta da radim razmisljam da uhvatim mokracu da testiram kod veterinara

cika_jova
20-02-11, 20:03
Sindrom debelih krava

Karakteristican je za krave koje su suvise ugojene. Javlja se nekoliko dana iza teljenja kada krave gube apetit, javlja se opsta slabost organizma i krave su podlozne razlicitim infekcijama. Jetra ima umanjenu funkciju zbog nagomilavanja loja. Ovakvo stanje je za vreme i posle teljenja praceno i drugim poremecajima kao sto je dislokacija sirista, zadrzavanje posteljice, upala materice, mastitis idr
Preventiva je pravilna i kontrolisana ishrana

sandbarst
20-02-11, 21:33
pa sta da se radi cika jovo kako da se sanira

Zoran0230
20-02-11, 21:44
Sandbarst,tvoje su sumnje na mestu.uzmi uzorak mokraće da bi što pre počeo da je lečiš (ako je holštajn oni su podložni ketozi)

cika_jova
20-02-11, 21:46
ja bih rekao da je u pitanju dislokacija sirista, dvojke dosta mesta u stomaku zauzimaju, sad jos ako si rokao koncentrata...
trebalo bi u obrok ukljuciti vise sena - kabaste hrane...
sad je u pitanju jel preziva, jel ustaje, da nije spala s nogu, i nemoj da joj dajes mlevenoga zita, ako imas malo mekinja i u njih dodaj kvasca ako hoce da uzima

sandbarst
21-02-11, 20:23
jutros dao istu smesu i nije htela iznesem je i dam samo kukuruz i tritikale i vidim lepo jela inace dajem joj po saku stocnog kvasca pre svakog obroka ai soli vec sam reko da detelinu jede dosta dobro a i vode pije oko 50 60 lna dan posto joj dajem mlaku vodu iz kante i veceras dosta dobro jela tako da mi to daje nadu da nije dislokacija sirista a mokracu lovio 2 sata i nisam ulovio i odusto,uvece sam na preporuku jednog drugara dao 2 dcl sirceta razblazenog sa vodom vidim popila i jos bi al nisam smeo pa cemo videti sutra kako ce se ponasati

Post je spojen: 1298287721________________________________________ _________
inace davo sam joj 7-8 kg koncentrata na dan u dve ture

Post je spojen: 1298312969________________________________________ _________
i video sam da preziva danas

cika_jova
21-02-11, 20:57
samo polako sa hranom i ako ona preziva i stomak radi bice i mleka >:({

Zoran0230
21-02-11, 22:26
Uzmi joj mokraću da budeš siguran-daj bože da nije ketoza

sandbarst
22-02-11, 20:05
da se javim krava danas znacajno bolje dobro jela i to konc. oko 5,6 kg u dvaput ali samo kukuruz i tritikale izbacio sam soju i psenicu ponovio sam ono sa sircetom i ujutro i uvece pre pojenja po dva dcl razblazena sama pije bez prisile,samo neznam dokle to da dajem da neodem u drugu krajnost,preziva i vidim da je veselija,lize se sa drugom kravom,tako da lici da ce biti dobro e sad sta je doprinelo poboljsanju onaj neosan ingest ili sirce ili oboje neznam,povecala i mleko vec danas za 2,5 l izvinjavam se ako sam bio naporan ali valja podeliti iskustva,za kraj evo jedan dobar sajt ako ga vec nemate

Post je spojen: 1298398007________________________________________ _________
http://www.veterina.info/index.php?option=com_content&view=article&id=71&Itemid=68

cika_jova
22-02-11, 20:15
ima negde i na internetu mislim da je u pitanju diplomski rad o upotrebi jabukovog sirceta u ishrani prezivara tj njegov uticaj

al ukratko- dokazan je pozitivan uticaj na trazenje, jacanje imuniteta u dozi od 50gr/grlu, dok kod slabosti kostiju i nogu kravama treba davati 100gr sirceta dnevno

ja sam ubacivao u zob >:D

Zoran0230
22-02-11, 21:53
Da li može sirće da se daje i preventivno,da li bi škodilo

cika_jova
22-02-11, 22:02
neskodi, naprotiv

to ti je kao sto ti zimi pijes limunadu, a nisi jos dobio grip, pozitivno deluje na organizam zivotinje jer u sebi sadrzi razlicita jedinjenja ima bas tamo i poredjenje izmedju dve grupe zivotinja jednima je davana odredjena kolicina sirceta u svakodnevnom obroku, a drugima ne i uporedni rezultati - inace su u pitanju bile krave - uticaj na laktaciju, na trajanje servis perioda, bolesti reproduktivnih organa itd

pokusacu da nadjem ceo rad na netu

evo jedan lik nesto kao skracena verzija onog sto sam pisao
http://www.stocarstvo.com/ishrana/jabukovo_sirce_goveda.htm

sandbarst
24-02-11, 00:04
e taman sam hteo da vam to posaljem bas tu sam naso nekoliko clanaka o jabukovom sircetu i kvascu po njima cuda prave

cika_jova
24-02-11, 00:06
kvasac je zakon :D

od njega je zesci lek samo svinjska mast ;D}

sandbarst
24-02-11, 00:07
a imam tridesetak stabala jabuke pa bi moglo da se napravi tog sirceta a i rakije >:({

Maidovski
25-02-11, 15:59
Pozdrav forumasi :)
Ja imam problem s kravom koja se otelila prije 2 mjeseca.
Krava normalno jede,pije ,ali iza usiju i na par mjesta na vratu kao da joj je dlaka pocela opadati?
Uvjeti drzanja su ok i krava ima svu neophodnu njegu.
Jel to mozda nedostatak nekog vitamina ili neceg drugoga?

KAMPARI
26-02-11, 21:52
veliki pozdrav svima na forumu;ja sam ovde nov pa vas molim za savjet;
Kod jedne krave 7 dana posle oteljaja se pojavila upala sise pracena temperaturom od 40,6 c
danas sam joj dao neke inekcije od veterinara(izvinite za nestrucnost).temp.je sada normalna ali nema prezivanja iako sam joj dao i neosandigest kako li se zove taj lek.od tada sam je cesto masirao ali nema nekog efekta.Sta jos mogu da uradim...UNAPRED HVALA

Kod nas je običaj da se prvo ide na ovu adresu:
http://poljoinfo.com/index.php?topic=2.0
Z.K.

cika_jova
26-02-11, 22:04
@ maidovski
jel se javlja i na repu i oko sednjacinih kvrga?

moguce je i da je suga, a moze i nedostatak nekih mikroelemenata...
jel dajes kostano brasno ili neki premiks?

@ KAMPARI
jel krava jede?

predstavi se u odgovarajucoj temi, postuj kucni red >:D

Hvala kolega, bićete adekvatno nagradjeni... Z.K.

KAMPARI
26-02-11, 22:38
@ cika jova;jede pomalo

mims
27-02-11, 00:52
Pozdrav forumasi :)
Ja imam problem s kravom koja se otelila prije 2 mjeseca.
Krava normalno jede,pije ,ali iza usiju i na par mjesta na vratu kao da joj je dlaka pocela opadati?
Uvjeti drzanja su ok i krava ima svu neophodnu njegu.
Jel to mozda nedostatak nekog vitamina ili neceg drugoga?

Koje boje su ta mesta?

Maidovski
27-02-11, 00:58
Da javlja se i na repu,danas sam gledao i ima nesto poput "prhuti" i tu dlake isto opadaju?
Jel to suga,jel opasno??
Kako da lijecim??
Hvala na odgovoru.
Dajem koncentrat sa prekrupom,tu smjesu koristim od prije i sve je bilo u redu..

mims
27-02-11, 01:15
To ti šuga nije opasno, samo je uporno i dosadno parazitsko oboljenje.

kifler
27-02-11, 10:35
Ako dlaka odpada kad je uhvatis prstima onako zajedno sa nekom peruti onda je to sugarac, kod jedne krave imao sam opadanje dlake na vratu ,a za to su bili krivi neki insekti jedva vidljivi kao nekakve vasi. Ni jedno ni drugo nije nista opasno suzbija se veoma lako, vetiolom namocim na krpu i trlja se na tim mestima. To se javlja krajem zime pocetkom proleca i ne napada sve krave,uglavnom napada one sa meksom dlakom.

cika_jova
27-02-11, 10:38
mozes i pumpicom da polijes vrat i repove u malo sirim zonama oko mesta gde se javlja, lako je resiv problem

@ KAMPARI

jel balega?

jel joj stomak tvrd ili ima vazduha?

Maidovski
27-02-11, 12:58
Hvala vam puno ..
Ja se vec prepao da mi nece krava ostati bez dlaka :lol:
>:({

Zoran0230
27-02-11, 13:36
Narastiće druga,ja na to ni ne obraćam pažnju,kako dođe tako i prođe

KAMPARI
27-02-11, 20:07
sada je sve u redu,preziva,jos joj je jedna sisa otekla ....Bice dobro nadamo se. HVALA

sandbarst
08-03-11, 20:31
ako je mastitis a izgleda da jeste mozda treba jos koji injektor ubaciti ako nije bas najbolje reagovala na prethodne onda moras promeniti vrstu injektora ili zvati veterinara u svakom slucaju dobro je da jede znaci temperatura je pala a od te sise ne ocekuj mnogo

zzivica
13-03-11, 21:34
da li postoji majstor za secenje papaka nemogu naci nikog ali se usavrsio mislim da ima prikolicu za krave i tim mnogo lakse i bez zajeb. oceci papke?
Pokušajte ovde da se malo informišete o tom problemu a pretpostavljam da imate lokane majstore koji to znaju da rade.
http://poljoinfo.com/index.php?topic=7644.0
Z.K.

German hunting terrier | Jagdterrier