Bolesti i lečenje krava

Odg: lecenje goveda

Danas mi otelila krava muško tele ,tele ima problem sa prednjim nogama povijene su u skočnom zglobu,prvi zglob posle papaka,kada se proba da se mrdnu rukom teško ide skoro se ne pomeraju dao sam 5ml vitamina i izmasirao zglobove.kakva su iskustva po ovom pitanju da li će se pokrenuti ima li pametnijeg rešenja.
 
Odg: lecenje goveda

Može doći do istegnuća - povrede prilikom pomaganja kod telenje. Jel ste jako vukli? Jel vas bilo puno? Trebalo bi da bude ok za par dana. Jel zglob otekao - ili je topliji od okoline?
 
Odg: lecenje goveda

Tele je vučeno suprotno od uobičajenog sa zadnjeg kraja vezano je bilo za zadnje noge tako da nije bilo kontakta sa prednjim nogama,ne znam da li jepovijenost nastala usled takvog razvoja ploda ili grča zbog nerotiranja ploda u materici,i veterinar kaže da će se ispraviti .Šta kaže praksa.
 
Odg: lecenje goveda

Ne brini. Ako teško pokrećeš zglobove rukom najverovatnije su u pitanju tetive, a mogu biti i ligamenti zgloba. Sve jedno, biće OK za par dana-dok se opuste. U najgorem slučaju može da traje 15 dana (retko toliko dugo). Možeš da masiraš zglobove ihtiol-kamforom 2-3 puta dnevno, a nije neophodno.
 
Odg: lecenje goveda

Statistički tele izlazi u zadnjem položaju u nekih 5% slučajeva i to je sasvim normalno, tako da nemoj to da te brine.
 
Eto i kod mene problem.krava crno-beli holstajn,oteljena tacno pre 7 dana.Jede,pije vode ali nije ponasanje kao pre.Pre podne je imala tepm.oko 41 C,i veterinar je dao EROCIN,zbog krace karence.Medjutim,temp.nije spadala,pa je veceras ponovo bio veterinar i dao neki koktel(vise vrsta lekova),a u medjuvremenu smo otkrili i blazi oblik ketoze :udri: i sad treba za sutra da spremim KETALA i ostalo(infuzije itd.).A posteljicu je bacila tog dana kad se otelila.E sad da li ej moguce da je ostalo nesto u materici,danas je stavio one tablete,a nesto mi je i zgrcena krava i drzi rep na gore :sta: Da li smo sve dobro na vreme uradili ??Da,i to na moje insistiranje je dosao veceras,inace ne bi,pod izgovorom:"Jos nije pocelo dejstvo leka datog oko 10h pre podne."A eto ispostavilo se da je dobro,sto je dosao i veceras.Valjda ce biti dobro...i otkud ta ketoza,pa nije mi krava jako debela :sta: Ako je tu @zx,pa malo da objasni..... :ppozdrav:
 
Bob, da ne ispadne da sam ja neka sveznalica, ali mislim da ti je veterinar opičen ili alkos ako je na 41*C dao samo enrocin! Pošto je krava skoro oteljena, tu može biti svašta, ali su najčešće vime i materica. Kod tek oteljenih krava se može javiti i mastitis kod kog ne dolazi do upale ml. žlezde već parenhima vimena (mesnatog dela) koji se može pomešati sa edemom jer u tom slučaju nema promena u izgledu mleka. Prepoznaje se tako što celo vime izgleda kao da nije izmuzeno, toplo je (nekad i vruće) i na prelazu vimena ka telu krave veoma je upadljiva granica (kao da je vime prikačeno, a ne celina. Ako je rep na gore posle ubacivanja tableta onda su one izazvale nadražaj, a ako to traje od ranije onda može biti neka povreda na telenju, upala materice (ako ima čišćenje proveri miris i izgled iscetka), upala mokraćnih organa ili otežano ili onemogućeno mokrenje. Za ketozu imaš efikasnijih preparata od ketala- energi +, milk ose(provereni).Proveri temp. kravi. Čekam te!
 
Evo me.Sad je temp.40,5C a cini mi se da je malo veselija,a rep je jos na gore.Zaboravio sam da kazem,da smo dan dva po teljenju dali KORTIZON to praktikujemo vec koji put a i mleko se koristi.A onaj koktel sto sam rekao se zove kaze zena nesto kao SHATOMAN ili tako nesto.....ne zameri mi.
 
Odg: Bolesti i lečenje krava

Dobro je što temp. opada. Nemoj više da daješ kortizon (ni bilo koji sličan lek) bez antibiotika jer ako postoji neka infekcija koja nije pod kontrolom može doći do kontraindikacija. Nije ti potrebno ništa posle telenja osim vitamina, minerala, ... Javi se ujutru!
Nije mi poznat shatoman. Ima 300 čuda koja su ista, a prodaju se pod razl. imenom.
 
Verovatno šotapen....A zašto praktikujete kortizon po teljenju, zx je u pravu, a uz to i smanjuje, delimično, mlečnost?
 
Gildor je napisao(la):
Verovatno šotapen....
e to je....... ::svaka cast:: ::svaka cast::
vazi @zx,cujemo se ujutro.... :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1271020146[/time]
_________________________________________________
Gildor je napisao(la):
Verovatno šotapen....A zašto praktikujete kortizon po teljenju, zx je u pravu, a uz to i smanjuje, delimično, mlečnost?
U majku mu..... :udri: hvala,za savete za KORTIZON.A stvarno nije to ta mlecnost koja bi trebala da bude(poznavajuci kravu,naravno).
 
Farmer Bob,holštajni su podložni ketozi.Nemoj da brineš,to se leči a najčešće se pojavljuje u prve 2 nedelje posle teljenja-Ja imam jednu-crveni holštajn,2 puta se telila i oba puta imala ketozu i sada je moram dati na kantar(nisam je osemenjavao).Mislim da se takvih krava treba otarasiti ili ih hraniti kvalitetnijom hranom ili ih pred teljenje preventivno lečiti sa energi+,ako želiš da je ostaviš.
 
Zoran0230 je napisao(la):
Farmer Bob,holštajni su podložni ketozi.Nemoj da brineš,to se leči a najčešće se pojavljuje u prve 2 nedelje posle teljenja-Ja imam jednu-crveni holštajn,2 puta se telila i oba puta imala ketozu i sada je moram dati na kantar(nisam je osemenjavao).Mislim da se takvih krava treba otarasiti ili ih hraniti kvalitetnijom hranom ili ih pred teljenje preventivno lečiti sa energi+,ako želiš da je ostaviš.
Uh....a vidis,mislim da si bas ti pisao da krave hranis samo qqruzom i detelinom,a KETOZA se javlja kod debelih krava i neraznovrsne ishrane?!
 
ja sam do sada imao samo 2 slučaja ketoze i uvek držim 5-6 krava(nekih 20 i kusur godina)
I pre 20 godina su krave isto jele kao i danas.
Krava koju sam napomenuo u prethodnom postu je naprotiv slaba ko vivak.Ne znam kako ću je i prodati-ona 21 mesec posle teljenja ima 7l mleka.
Što se ostalih krava tiče veterinara vide ako se ne otele same i kada se osemenjavaju.Slikaću ih da i vidiš-nisu sve debele-one koje daju na mleko su slabije i obrnuto
 
Zdravo @zx!Evo mog jutarnjeg izvestaja.Temp.je spala na normalu,rep jos uvek drzi na gore,a povremeno joj izlazi "iscedak" onako mutne boje,zuckaste a pomalo penusa.A od lekova smo dobili da kupimo sledece:NEOSANINGEST 2kom.,KETAL,infuzije od 10%.Nesto je smanjila mleko pa smo se vratili na dvokratnu muzu :zli: .......eto.Da ostavim KETAL i uzmem ENERGI + ili drugo nesto :sta:. :ppozdrav:
 
Energi+ daje bolje rezultate. Neosaningest nije neophodan, a i nema neke naročite efekte (to je sranje koje za nijansu bolje radi od kvasca za testo. Ako ketoza nije uhvatila maha uzmi 4,5 l glukoze (10% 500 ml 3 kom na 24 h u trajanju od 3 dana).Imaš privatnu poruku!!!
 
I meni je veterinar rekao da obavezno ide Neosaningest(prašak za preživ)-biće dobro ako hoće sama da pije ako ne onda silom

Smanjiće s mlekom obavezno.Koje je teljenje po redu?
 
Bobe pricao sam sa mojim veterinarom rekao da je pustis u ogradjen prostor u stali da ne pobegne i da promenis veterinara !
 
Pa,krava je......solidno?!Jede,pije,vime je normalno,temp.oko 39-39.5C,malo mi je jos onako neraspolozena,jos joj se malo oseca iz usta ono(ketoza).Jutros je dobila ponovo ENROCIN i drugu turu KETALA.Sutra ce mo ponovo da "hvatamo"urin pa da se vrsi test na ketozu.Eto......sutra ce mo i ovu drugu bocu infuzije dati. :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh