PDA

View Full Version : Bolesti i lečenje krava

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 2 3 [4] 5 6 7 8

dragan69
29-07-12, 23:05
@dr Seljak sa detektorom je veterinar utvrdio da ima metal,koncetrat je prepolovljen jos pre teljenja i pre pojave gore navedenih simptoma, hvala na misljenju, ali sam jos uvek u nedoumici da li je prodati ili joj pruziti sansu sobzirom da mi je to najmlecnije grlo u stali- crveni holstajn.

bojanbk
07-08-12, 16:06
Imam problem sa jednom prvotelkinjom, pomoc bi mi dobro dosla. Otelila se u novembru, znaci pre devet meseci i nikako da ostane steona. Redovno trazi bika na nekih dvadesetak dana, ali nista, bar jedno sest puta je vestacki osemenjavana i jedno dva puta je pokusano sa bikom, ali mu krava ne dozvoljava da pridje. Jako je smrsala i smanjila je melko za nekih 50%, a jede za dve krave. Inace je crni holstajn, dosta je krupna i lako je oteljena, tako da ne verujem da je bilo nekih povreda prilikom telenja. Hranim je lucerkom i kukuruzom, a jedno dva meseca je jela i koncetrat, ali nista se nije ugojila. Pretpostavljam da bi se ugojila kad bi ostala steona, ali niko ne zna sto ne ostaje. Hvala unapred!

Miloš D.T
07-08-12, 16:23
Zovi veterinara da je ispere,pa onda je osemeni.
Ako ne pomegne predaj da ne jede džabe skupu ranu.

RatkoPa
07-08-12, 16:45
I jedna moja crni holstaj se ugoji samo dok je zasusena a dok je u laktaciji kost i koza je tako da nemora da znaci da joj nesto fali ako je mrsava a svaka smanji mleko po ovoj vrucini

ivanm
07-08-12, 21:21
Bojane, da li je ta prveskinja ispirana ?
Da li lepo traži ili ima tihi estrus?
Zapravo, šta god da ti mi ovde stručno predložimo ništa ne vredi jer to mora da uradi veterinar koji je kod tebe. Tako da sva priča pada u vodu...

bojanbk
08-08-12, 08:34
On je smanjila odavno, jos negde u martu.

---------- Poruka napisana u 07:34 ---------- Prethodna poruka je at 07:25 ----------

Nije ispirana nikad, ima normalan estrus, tako i veterinar kaze. Mozda on i ne zna da treba da se ispira, a glupo mi je nekako da ja njemu govorim sta treba da radi. Ne verujem da ne zna, dugo godina je u tom poslu. On govori da je mrsava jer je visokomlecna krava i da daje sve na mleko, ali mislim da je previse mrsava, vide koj se rebra. Ne znam stvarno sta da radim...

Kasmir
08-08-12, 09:18
Slazem se sa Milosem D.T.
Mozda si vec posle treceg neuspelog v.o. trebo da je isperes.

bojanbk
08-08-12, 12:08
A cime se to ispira, kako se zove? Ne znam da li da je predajem, ima oko18l mleka, s'obzirom da se otelila pre 9meseci i nije lose, mada je u pocetku imala oko 27l.

Kasmir
08-08-12, 13:06
Koliko znam cesto se koristi Lotagen-metriinjektor,jednokratno,
ako treba ponovo za 14 dana.(nas lek VZZ)
Za hronicne endometritise(hronicno zapaljenje materice)i sumnje da je on uzrok
neuspelih osemenjavanja dobar je Metricure injektor,mislim da je Holandski lek.

Igorvet
15-08-12, 17:27
Lotagen stvara prilraslice u materici i treba ga izbegavati ako je moguce i ne koristiti vise od 2% rastvora.Moze se ispirati i lugolovim rastvorom,povidon jodom ili mesavinom povidona i fizioloskog rastvora.

Ljuljaci
21-08-12, 00:42
Kolege,imam jedan problem...
Od jedne krave koja je mesec dana pred zasusenje,mleko se kiseli odmah nakon muze odnosno izlazi kiselo,a nema nikakvih promena
koje mi ukazuju na mastitis ili tako nesto,neki kazu da je mnogo jako pa zbog vrucine u sta ja sumljam..
Ako je neko imao slicnih problema,nek me posavetuje ili da zovem veterinara?

Mladi poljoprivrednik 1
31-08-12, 16:29
Moj komsija ima jednu junicu i ja sam hteo da je kupim,ona ima oko 13 meseca do sada je trazila bika 2 puta i pre 2 dana potrazila i 3 put i danas pocela da izbacuje krv ja sam cuo da takva junica ne moze da ostane steona,da li je to istina i da li neko zna nesto o tome???

nesa1
31-08-12, 16:49
Neznam ko ti je to rekao iz iskustva ti kazem da to nije tacno ja sam imao prilike da osemenim kravu posle dva dana pusti krv a ipak ostane steona.27.08.2012sam osemenio junicu posle dva dana je pustila krv za tidesetak dana napisacu dali je sreona ili nije kad je pregledamo ultra zvukom.

Mladi poljoprivrednik 1
31-08-12, 20:07
Ali ova nije ni osemenjena,kaze mi baba imali smo mnogo ranije jednu junicu takvu 4 puta bila osemenjena i nista,vazii..

Igorvet
31-08-12, 21:07
Kad se zavrsi estrus krava mora da prokrvari,nekad se to ne vidi,ali se u vesini slucajeva vidi,to ti je isto kao i menzis kod zena u tom slucaju se izbacuje neoplodjena jajna celio i propali endometrijum materica.To je mogao da ti kaze samo neko ko je krave gledao na slici.

boss
21-10-12, 21:56
pozdrav svima,molio bih za jedan savjet potiv mastitisa,kod krave je to vec lijecim 5 dana(injekcija ampidexalone,kalcium,vetalgin,vet kar u vrat jedan puta + injektori mastiquick u sise+veyxat gel masaza vimena svako jutro i veče)al evo 4 ili 5 dan manje je ali i sada je tvrda samo jedna cetvrt i nema mlijeka iz te sise mala casica samo bude a iz ostalih skoro pa normalno,pa ak neko ima savjet ^-^

milan971
21-10-12, 23:20
Ako imas mogucnost daj mleko na analizu da se utvrdi soj bakterija da bi se islo sa ciljanom terapijom .
Sto se tice terapije koja joj je data ta terapija zadovoljava , ali verovatno ne deluje na soj bakterije iz tvoje stale.

Igorvet
22-10-12, 09:52
Kao sto ti je rekao @milan971 odnesi mleko na veterinarski institut da se uradi antibiogram

boss
22-10-12, 18:41
e hvala vam za savjet,ne znam ja gdje da to nosim,kod nas je to mali problem,uzeo sam na savjet jednog doktora 100 ml cefalexina,bočica=25 EURA,pa cu probati njime,posto izgleda dosadašnja terapija ne pomaže,opet cu uz cefaleksin i mastquick injektore i gelom s vana namasirati pa trebalo bi pomoći,dali ste vi koristili cefaleksin I dali je učinkovit?^-^

milan971
22-10-12, 23:15
Cefaleksin(cefalosporin) mogao si mnogo jeftinije proci to je za ljudsku upotrebu Palitrex.
Po mom misljenju kad je vec kod toga bolji izbor je Longacef , a sto se tice te sise koja gubi mleko ona je za ovu laktaciju verovatno zavrsila svoje, gledaj samo da je spremis da bude u funkciji za sledecu.

Igorvet
23-10-12, 17:13
Postoje i cefalosporinski injektori -cefalocol- oni su meni resavali teske mastitise.Ali ipak ne treba pametovati,to je jako dugacko lecenje koliko ti lecis.Uzorak odnesi u prvi veterinarski institut,manje boli nego ovo lecenje na pamet.

boss
23-10-12, 21:39
E danas je bolje,hvala vam na savjetima sta znaci to da je spremim za iducu laktaciju?

Igorvet
23-10-12, 22:31
Znaci da je izlecis i ocistis tu cetvrt od patogena,da ti u sledecu laktaciju udje cista i sa zdravim vimenom

milan971
23-10-12, 22:40
Evo ovako , napisao si da u jednoj cetvrti nema mleka ili ima samo malo.Ako je to mleko jos uvek belo i nema u njemu nekakvih anomalija poput sitne zrncavosti ili grudvica pri izmuzanju postoji mogucnost da se povrati i u tu cetvrt doduse umanjeno.
Ali ako je zrncavo i grudvicasto(krpice) i jos izgubilo boju(bledo poput surutke) onda ga je tesko u ovoj laktaciji povratiti.
Zato pri sledecem zasusivanju obavezno trazi od svog veterinara injektore koji se ubrizgavaju u vime i svode mogucnost zaraze mastitom na minimum.

vasiliej
28-10-12, 12:38
Ima li ikakvog iskustva sa pojavom kamena u žuči stoke?

mims
28-10-12, 16:56
Ko je to dijagnostikovao?

mark3
28-10-12, 17:02
Ima li ikakvog iskustva sa pojavom kamena u žuči stoke?

i mene interesuje ko je to dijagnostikovao

Nicyolas
28-10-12, 17:59
Kada se poremeti lucenje zuci sigurno dolazi do poremecaja u varenju ili zutice , ako se ne varam ?

mims
28-10-12, 18:42
Nije to baš tako jednostavno, zato i pitam o čemu se radi.

kifler
28-10-12, 20:03
Imao sam ja takav slucaj ali ga niko od dr vet nije ustanovio, vec samo govedo svremena na vreme odbijalo hranu i u tom periodu (2-3) dana oci bi joj upale unutra bilo je vidno da ima jake bolove, dr je tri puta kao lecio ali bez uspeha, posle kraceg vremena izlecio je moj ujak mesar. Zucna kesa je bila ogromna a u njoj se nalazilo oko 15 kamena velicine oraha.

vasiliej
28-10-12, 20:07
Jel jos uvek postoji tih 15 komada?

kifler
28-10-12, 20:34
Nazalost ne postoje vise jer su se nakon dve godine razgradili u prah.

pankin
13-11-12, 14:45
da li neko zna jel ima injektora za vime na bazi amoksicilina ili ampicilina

- - - - - - - - - -

zar baš niko ne zna pa ni moj prijatelj igorvet

cika_jova
22-11-12, 22:31
imam problem sa jednom kravom

krava odbija - slabo jede- kolko da prezivi, nema temperaturu, vesela ovako kada je pogledas, preziva, nema proliv samo nestaje svakim danom sve vise, svukla se sa preko 800 na cirka 500kg, pregledana na steonost, nalaz negativan, sumnjao sam na zube, al ipak je to krava tri puta se telila, nikakvih promena nema na dlaci, kozi...

ima li neko neku ideju...

veterinar konstatovao projesce , od te konstatacije proslo 10ak dana- nista, bio opet da semeni neku drugu kravu i ista konstatacija...

al ona kilavi kako kilavi..

mims
22-11-12, 23:15
Jel probao kravu na strano telo?

cika_jova
22-11-12, 23:22
mislis da nije progutala nesto ?

i ja sam sumnjao na takvo nesto, al veterinar - ne bi reko

mims
23-11-12, 08:04
Rekao ili je probao, može da se uradi proba nije to ništa posebno.

cika_jova
23-11-12, 10:41
nije imao kod sebe ono za ispitivanje za metal, sad ako su u pitanju kanapi / mada se pazi ili nesto trece...

RatkoPa
23-11-12, 11:11
Ako nema proliv kanapi nisu,jesi li probao da promenis hranu?......

Meni je jedna koju sam kupio letos tako jedno mesec dana nije htela da jede i strasno oslabila a bila je kako ti kazes vesela,sada se povratila i lepo jede a jedina razlika je to sto joj sada umesam koncentrat u silazu a pre nisam nego sam sipao odozgo.kako sam poceo tako da radim sve je bolje i bolje jela........

prof. dr. Seljak
23-11-12, 11:27
Mi smo imali takav slučaj 2004. Najbolja krava postepeno na pašnjaku primetimo da prva leže, da slabije pase, jednostavno počela je da gubi masu i lakše se umara. Polako je smanjivala i hranu. Dolazio veterinar, davali vitamine, šta sve nismo probali i džaba. I tako 6 meseci polako kopnila, 7 dana pre nego što će uginuti nije mogla ni da ustane. Kad je uginula, veterinar i ja je otvorimo da vidimo o čemu se radi. Imala je kancer, za nepoverovati. Bila je tad u 5-6 laktaciji, nije bila steona. Ali ovo sam jedino video tad i nikad posle toga nisam čuo da je neko imao sličan problem.

cika_jova
23-11-12, 11:42
moja logika je neka da je progutala metal, imala bi temperaturu, unutrsnje neko krvarenje bi se javilo imalo bi povecan broj somatskih celija u mleku, sad sam opet bio kod nje preziva...

to je grlo iz mog uzgoja, od teleta je kod mene M.O Sava, otac Fanger, cini mi se da sam prvi put primetio od kako smo poceli da dajemo silazu, pa posto je obrok dosta izmenjen ja sam mislio da je mozda to neki period dok se odredjeni broj - soj - bakterija ne namnozi u buragu, mada nije ona meni jedino grlo imam ih 25 i ni kod jednog nisam do sada primetio neke slicne simptome...

mada opet mozda i gresim u vezi sa pocetkom davanja, mislim da od kada smo je premestili zbog muze na drugo mesto da je to pocelo..

inace u obrok sada ide slama, silaza i zob - melje se kukuruz, jecam, tritikal, ovas i dodaje se stocno brasno i neko kostano brasno, od kako sam poceo da orem nisam pekao soju i dodavao u zob, danas cu ponovo da je uvedem..

inace slama tj zitarice nisu polivane herbicidima, silaza je kvalitetna uhvacena na vreme a ima i zrna solidno u njoj...

prof. ako je kancer onda jbga

ivanm
23-11-12, 12:45
E moj Jovo, jedino što mogu da ti kažem - menjaj veterinara.
Postoje 5 metoda ( a metal detektor je samo jedna od njih) za dijagnozu stranog tela u predželucima, tako da ako nema metal detektor nije mu izgovor. (geceova proba štapom, kožna proba, kretanje uzbrdo-nizbrdo), jer one govore o oštrim predmetima u predželucima.
Međutim čudi me da nisi odmah posumljao na ketozu, jer po svim pokazateljima klinička slika se uklapa u nju ( s tim da ketoza je mogla i da nastane kao posledice stranog tela). kod merenja tem. kod keotze ona je ili normalna ili blago niža od mormanih vrednosti. Uradi urinarni test na ketonska tela, barem je to lako i jeftino.Bilo kako bilo udri glukozu vonozno 2-3litra dnevno (5% naravno) , ako ne umeš sam, onda nađi nekog ko će to da uradi, pa ćeš videti pomake. Nezaboravi ketoza je podmukla bolest i svaki sat našnjenja u lečenju produžava i poskupljuje lečenje, a kamoli kada se radi o nekoliko dana.
Naravno , obavezno leči indigestiju preparatima kao indigest, genabil, genabutil (injekcioni preparati), ali i nalivanjem prepatarima kao što je neosanigest i sl

nikola_VUK
23-11-12, 13:03
Šta misliš o ovome da probaš: http://www.sano.rs/Stimudigest

prof. dr. Seljak
23-11-12, 14:43
Verovatno nije kancer, to samo kažem jer prosto i mi smo je lečili do onog što najčešće daje takvu kliničku sliku. Jednostavno daji joj najkvalitetnija hraniva sa naglaskom na kabastu hranu, sodu bikarbonu u koncentrat, i sve ovo što su kolege navele i biće to ok. Ali i vitamine ne zaboravi, pogotovu sa selenom u kombinaciji.

pankin
23-11-12, 15:12
čika jovo jel krava ide balega?

cika_jova
23-11-12, 19:59
krava je u vezanom sistemu, balega normalno, jedino sto jede ko pticica...

kako se radi urinarni test na ketonska tela ?

nismo nikad imali slucaj ketoze kod nas...

sta ti je ovo geceova proba stapom, kozna proba i kretanje uzbrdo / nizbrdo

ivanm
23-11-12, 21:20
Sve su ovo probe na strano telo u predželucima (ne samo metalne predmete) - ukratko
-proba štapom-> ti sa jedne, neko sa druge strane krave, provucite ispod nje štap (držalicu lopate, vile) ipostavite ga odmah iza grudne kosti, podižite štap i ako ima oštro strano telo reagovaće mukanjem ili stenjanjem.
-druga proba štapom-> isti štap, isto dvojica, samo što joj sada pritiskate leđa opet u tom delu leđa gde na trbuhu prestaje grudna kost. Ona će početi da se ugiba, ali ako ima strano telo opet će se buniti i stenjati.
-kožna proba->malo teža za objasnjavanje u postu
-kretanje uzbrdo-nizbrdo-> kretanjem krave na ovaj način opet dolazi do promene položaja stranog tela koji izaziva bol i ona reaguje stenjanjem ili izbegava da se kreće.

Sve se ovo odnosi na oštra strana tela, ali ako se radi o klupku kanapa ili gomili glavica čička (što takođe nije nemoguće)jedina zaista dijagnoza je ultra zvuk ili rendgen.

Urinarni test - kad krava "piški" uhvati joj malo mokraće i u čašu stavi traku za ketonska tela (najverovatnije da je ima veterinar jer je odlična stvar i nije uopšte skupa), pročitaš reakciju i to je to.

"Štalska" metoda kojom se postavlja sumlja na ketozu je što mokraća nema onaj jak kiseli miris, već pomalo ima miris voća (kao slatke jabuke). Kao što napisah u predhodnom postu - izmeri joj temperaturu, barem toplomer imaš. Svako sniženje telesne temperature ispod 38 je, pored ostalih pobrojanih simptoma, pokazatelj najverovatnije ketoze.

Na kraju nisi napisao kada se otelila. Jer ako su simptomi krenuli 10-15 dana po teljenju ne sme se zanemariti i mogućnost dislokacije sirišta, ali tu dijagnozu može d apoastvi samo veterinar direktno na kravi.

Zmaj 151
23-11-12, 21:26

krava odbija - slabo jede- kolko da prezivi, nema temperaturu, vesela ovako kada je pogledas, preziva, nema proliv samo nestaje svakim danom sve vise, svukla se sa preko 800 na cirka 500kg, pregledana na steonost, nalaz negativan, sumnjao sam na zube, al ipak je to krava tri puta se telila, nikakvih promena nema na dlaci, kozi...

veterinar konstatovao projesce , od te konstatacije proslo 10ak dana- nista, bio opet da semeni neku drugu kravu i ista konstatacija...

Ja sam imao isti problem,pa je veterinar ubacio magnet u kravu i na dnu stomaka se uvatio strano tele mislim metal i od onda nemam problema sa tom kravom,a i isto je mrsavila

cika_jova
23-11-12, 22:28
oteljena je poodavno proslo je 3 meseca od osemenjavanja i pregled na steonost negativan...

o ketozi - citat -

Klinička slika

Ketoza može da se javi u subkliničkom ili klinčikom obliku. Kod subkliničke ketoze nema značajnijih vidljivih simptoma osim varijacija u proizvodnji mleka. Ovaj oblik bolesti ima negativan uticaj na dnevnu količinu mleka, sadržaj i količinu mlečne masti i belančevina u mleku. Ovaj oblik se može otkriti jedino nalazom ketonskih tela u krvi, mokraći ili mleku i na taj načni izbeći ekonomski gubici.
Klinički oblik ketoze javlja se u vidu digestivnog tipa, nervnog tipa, mešavine ova dva tipa i u vidu oblika koji podseća na puerperalnu parezu. Klinički oblici ketoze najčešće se javljaju kod visokoproduktivnih krava. Manji broj životinja oboli sa teškim kliničkim simptomima bolesti, naročito ako se sa terapijom počne na vreme, a neke životinje mogu i spontano da ozdrave. Tok bolesti je najčešće akutan i pri pravilnoj i blagovremenoj terapiji većina krava ozdravi za 2 do 4 dana s tim što su mogući recidivi. U težim slučajevima i kod dužeg toka bolesti dolazi do oštećenja jetre usled masne degeneracije, a ako se sa terapijom ne počne na vreme životinja ugine u hipoglikemičnoj i acetonemičnoj komi.
Digestivni tip je najčešći oblik ketoze i sličan je kliničkoj slici indigestije. Kod ovog tipa životinje postepeno ili naglo gube apetit, prestaju da preživaju, gube kondiciju, smanjuju mlečnost za 50 do 70% i naglo mršave. Nastaje atonija buraga, defekacija je usporena, a ponekad se javlja i proliv. Životinja stoji sa pogrbljenim leđima, spuštenom glavom, poluzatvorenim očima i apatična je. Zadah životinje često ima sladunjav miris na aceton. Ketonska tela se izlučuju putem mokraće i mleka i mogu se dokazati raznim testovima.
Nervni oblik bolesti može da se javi samostalno ili sa digestivnim tipom, a najčešće se javlja posle ili pre porođaja i mnogo je ozbiljniji od digestivnog tipa. Pored gubitka apetita i smanjenja mlečnosti javljaju se i nervni simptomi bolesti u vidu ekscitacije, pareze, parestezije i hiperestezije. Životinje žvaću u prazno, škripe zubima, riču, imaju divlji pogled, oči su im iskolačene, a iz usta im se cedi pljuvačka.
Oblik ketoze sličan puerperalnoj parezi javlja se nakon porođaja i kod njega simptomi podsećaju na puerperalnu parezu s tim što je pupilarni refleks očuvan i terapija kalcijumom ne daje rezultate.

nista od ovog crvenog nema

pankin
23-11-12, 22:30
onda nije dislokacija a vrlo vjerovatno ni ketoza

cika_jova
23-11-12, 22:44
probacu sutra probe na strano telo...

ivanm
24-11-12, 21:44
To što nema ništa od onog crvenog znači da ima onog crnog, dakle opet može da se sumlja na ketozu. Nemoj da ti bude preteško da joj daš glukozu kao što sam ti preporučio (dnevno će te ona koštati do 500din), u svakom slučaju ne može da joj škodi.

RatkoPa
01-12-12, 12:22
Sta ciniti,ostala neplanski steona od bika,cetvrti ili peti mesec odprilike,prethodna dva teljenja bilo mnogo manje i kasnije se pojavljivalo,telila se bez problema a sad?.................^-^

http://i49.tinypic.com/262beb8.jpg

http://i45.tinypic.com/2n0o4m1.jpg

cika_jova
01-12-12, 14:45
izdigni joj zadnji kraj nekako da joj bude vislje malo da ne trpi pritisak, mozes neku gredu da stavis na dve cigle da ispod moze da prolazi mokraca i naravno slame

zvončica3
01-12-12, 15:04
Pripazi da uvijek bude na čistom, kad vidiš da je mnogo izbacila, potjeraj je da se digne, uhvati je za prednji dio kičme da se što više izvije i uvuče to nazad. Takve krave se u pravilu lagano tele. postoji još jedna opasnost, osiguraj da druga krava ne može do nje, da joj to ne prigazi i ne ozlijedi je. Mi takve krave uglavnom prodamo nakon telenja.

grunt
01-12-12, 15:18
Drugar imao sam takav problem ima negde slika u predhodnim postovima,jednostavno resi se te krave tako sam ja uradio prvo lecio pa veterinari šili i opet isto a odlicna krava bila jedna od boljih u mojoj stali

draganbilli
01-12-12, 18:37
I ja sam imao takvih problema sa junicom što sam uvezao,bila je u 5-om mjesecu steonosti kad je došla meni u 8-mom mjesecu se to počelo dešavati,veterinar dolazio i kaže da nije strašno otelila se bez problema,oplodimo je ponovo i u 6-mjesecu ponovo joj se to desilo ali mnogo više jedva dogurala do teljenja,posle smo je plodili 4-5 puta ali nije ostala steona i prodamo.

pankin
01-12-12, 18:52
Ratkopa kod nas su to uspješno rješavali rampom na gredu 10*10 koju staviš na kraj ležišta zakuješ fosne prema valovu da izađe na nulu kod još gorih situacija s vremenom se toliko popravi situacija da izgleda zanemarivo,ali dok je živa više ne silazi sa toga

livre
01-12-12, 19:01
Dobro vece svima. Imam jedan problem. Cuvam 2 krave koje su skoro kupljene,pre nekih 2god dana i primetila sam da postoji problem kad se najedu dobro da udare na vime,dolazio je veterinar,radjene su analize i utvrdjeno je da imaju kandidu u mleku. Da li je mozda neko od vas imao takav slucaj? Da li se to leci ili te krave nisu vise za cuvanje?

zvončica3
01-12-12, 19:45
Nisam imala sličnih problema, ali sam čula kako su drugi to rješavali. Navodno za candidu ne postoji pravi injektor, ali se dosta uspješno to rješava sa nistatinom za humanu medicinu. Probaj porazgovarati sa veterinarom. Nakon terapije ne bi trebalo više biti problema.

livre
01-12-12, 19:48
A da li bi mleko moglo da se koristi ? Posto koliko znam candida zna da se povrati

zvončica3
01-12-12, 19:58
Porazgovaraj sa veterinarom u vezi karance. Znam da humani lijekovi znaju biti problematični upravo jer se ne zna karenca.

RatkoPa
01-12-12, 20:04
Dobro vece svima. Imam jedan problem. Cuvam 2 krave koje su skoro kupljene,pre nekih 2god dana i primetila sam da postoji problem kad se najedu dobro da udare na vime,dolazio je veterinar,radjene su analize i utvrdjeno je da imaju kandidu u mleku. Da li je mozda neko od vas imao takav slucaj? Da li se to leci ili te krave nisu vise za cuvanje?
Probaj sa nekom zastitom posle muze tipa BLUE-GARD ja sam sa njime resavao problem kod jedne krave....
http://www.greenlab-serbia.com/downloads/UPUTSTVO%20BLUGARD%20N%20DIP.pdf

nju-viliđ
02-12-12, 02:07
Ratkopa kod nas su to uspješno rješavali rampom na gredu 10*10 koju staviš na kraj ležišta zakuješ fosne prema valovu da izađe na nulu kod još gorih situacija s vremenom se toliko popravi situacija da izgleda zanemarivo,ali dok je živa više ne silazi sa toga

Imaš kakvu fotku toga ili neku skicu?

pankin
02-12-12, 12:25
http://i50.tinypic.com/1jq8ub.pngevo ovako otprilike a širinu koliko želiš ali da nije uže od 120cm guzica ti ide iznad grede .malo nezgodno izgleda ali više puta provjereno u praksi.

- - - - - - - - - -

sa zaštitom poslije muže neće riješiti candidu a nystatin hoće doza za korištenje nistatina ti je 800000 i.j. po četvrti stavljaš tri dana ujutru i uveče u sve četvrti i treći dan poslije zadnjeg davanja nema nikakvih tragova antimikotika u mlijeku .da te ne uplaši candida zna jako burno reagovati na nystatin i počne da izlazi strašno puno krpica (puna cjediljka ) ali treći dan kad završi terapija prolazi kao rukom odnešeno

ivant
02-12-12, 13:21
plod ce svakako viriti napolje samo u manjoj meri i prljace se i dalje a ni njoj bas ne prija da joj zadnjica mesecima bude podignut, najbolje je da veterinar to usije

pankin
02-12-12, 15:18
prijatelju moj kum je imao kravu koja se pet puta telila na tome a šije je tek poslije telenja da ne izbaci sve van

kifler
03-12-12, 22:29
Juce resen problem, mesec dana stagnacija ,slabljenje povremeno pena na ustima, slaba kozumacija hrane, uzrok u zeludcu napravilo se citavo klube kanapa a odakle nemam pojma.

nju-viliđ
03-12-12, 23:12
Ma uvijek nađu ono što ne trebaju.

Iako je ovo izvan teme da napišem,meni je pas progutao skoro tulinu da nismo ni primjetili. I kad ga je veterinar operirao kaze pa sa cim ga hranite :)
A isao na operaciju noge. I to nasli u zeludcu.

bobanvrb
03-12-12, 23:21
Pozdrav drugari.Imam jedan problem sa kravom.otekla joj sisa pri vrhu i ispucala koža i to stvara probleme pri muži.Bio veterinar i kaže da nije vime,testirao mleko sve ok.Kao da je neka infekcija spolja.Dali bi neko znao da mi kaže sa čim da joj to mazem.Slikaću sutra pa kačim slike.

zvončica3
04-12-12, 09:14
Da li mlijeko normalno izlazi ili se kanal zatvara?

bobanvrb
04-12-12, 13:05
Izlazi normalno jedino je spolja onako malo oteklo i ispucala koža.

zvončica3
04-12-12, 13:25
U prvi mah sam pomislila da joj je možda druga krava prigazila sisu. Bitno da kanal nije oštećen. kako ti se danas čini, jel ide na bolje ili otiče i dalje? Pokušaj utrljati neku mast, da ispucana koža ne puca dalje. vidjet ćeš šta će se dalje dešavati.

bobanvrb
04-12-12, 13:28
Pa to radimo već nekoliko dana i stanje je isto.Dali bi smeo da probam sa nekim antibiotikom-mast.Hlorofenikol 5% ili tako nešto.Dali smem zbog mleka?

zvončica3
04-12-12, 13:47
Mislim da ne bi trebalo biti problema, ako se maže izvana. Ajde ipak, za svaki slučaj, pitaj veterinara, da kasnije ne bi bilo "nismo znali".

kifler
04-12-12, 22:26
Svinjska mast ti je odlicna za ispucale sise ,probaj namazi . Proveri i muzne gume znaju i one da prave probleme ako su izhabane.

bobanvrb
04-12-12, 22:30
Ja nemam druze muzne gume ja imam zenu>:({.Mazemo sa svinjskom masti.Nisam stigo danas da slikam pa da okačim slike.

azrakoss
16-12-12, 21:48
pozdrav prijatelji....ovako imam problem,posljednjih 5 dana krava mi pomalo umanjiva mljeko i ja svaki dan dam joj vise i mulja i mita i sve najbolje a ona meni svaki dan manje...ima oko 700kg a tek dvoje teladi otelila,vetrinar kaze da je previse ugojena,vecaras bas jedva 3lit umuzla pa zvala vetr.kaze moze biti poremecaj hormona a ja se bojim da je neka opasna bolest pa sta vi mislite ako mi moze neko odgovoriti...oplođena prije 40 dana nece brze zasusiti ili ce povđati...hvala vam

Nicyolas
16-12-12, 23:33
A koliko ima od kada se otelila ? ne znam kakva opaka bolest moze da bude ...

ZRudolf
16-12-12, 23:43
Imao sam Kravu koja je cim ostala stevana za 2 meseca se zasusila.Sama. Na pocetku sam i ja zvao i veterinera ali nista .Kada se 3 put otelila i lepo zasusila onda sam mu rekao zbogom .To je moj slucaj.!

Nicyolas
16-12-12, 23:45
desava se to kod krava koje nemaju puno mleka .. a jel mozda bila sa teletom pa je razdvojena , jel ono sisalo ?

Igorvet
17-12-12, 13:08
Krv na analizu,skoro sam imao slican slucaj.Kadsu stigli rezultati bilirubin je bio tri puta veci

azrakoss
17-12-12, 14:57
otelila se prije 5 mjeseci,kravicu hranim pored nje i bez problema sam je odbila prije dva mjeseca,i muza je do unazad 5-6 dana bila dobra,a hrana je ista

Igorvet
17-12-12, 17:10
Moj savet vam je da izvadite krv pa date na analizu u obliznji veterinarski institut da urade kompletnu krvnu sliku

azrakoss
17-12-12, 23:01
hvala svima na savjetima,evo veceras je hvala bogu sve uredu,muza se vratila,vjerovatno je nesto prolazno bilo,ja sam zadovoljna nadam se da nece vise problema biti....

steva44
30-12-12, 22:42
Dal je neko imao slican problem,radjen carski rez i sad joj mleko curi izmedju ti savova od rane i onako oteceno ko dve pesnice.Verovatno je ostecen mlecni kanal.Da li ce to proci il je moram zasusivati,sto ce ici malo taze posto je sad pocela da bolje jede i gura u mleko.

milan971
30-12-12, 23:48
Od kad se carski rez radi u visini mlecnog kanala...?

steva44
31-12-12, 00:01
Sve ja to znam ali otkud mleko.

RatkoPa
31-12-12, 11:31
Jesi li siguran da je mleko.Da nije gnoj?Rekao si da ima otekline kao pesnice.............

steva44
31-12-12, 12:21
Ma mleko ,nije gnoj tako tecan.a i toj prednjoj levoj sisi ima puno manje mleka.

mims
05-01-13, 11:06
Jes da malo kasnim ali šta je bilo sa tom kravom, nemož biti mleko sigurno. Stavi koju sliku biće lakše.

steva44
06-01-13, 22:57
Slikacu preksutra treba i stale od otverenog tova da slikam sto sam obeco u drugoj temi.Pod uslovom ako prezivi sad 2 dana nista nije htela da jede.A veterinar mi je prico jedan jedan drugi ,da je to moguce da je mleko ,ako se ostetila ,,cisterna,, prilikom carskog reza.I kao ako je to najbolje da je zasusis ako prezivi.Videcemo sta ce biti svakako cu napisati.

cika_jova
07-01-13, 13:08
ja nisam bio prisutan ni na jednom carskom rezu, ali kazu da je zato bolje kada se cepa rukama nego kada se sece jer onda puca po vlaknima

mims
07-01-13, 13:09
Taj je sekao do vimena?

@Cika Jova šta da se cepa?

steva44
07-01-13, 13:14
http://i49.tinypic.com/20raflw.jpg

RatkoPa
07-01-13, 13:21
Nesto mi to mnogo nisko seceno...........

http://www.youtube.com/watch?v=Z2HJNAgoels

cika_jova
07-01-13, 13:22
Taj je sekao do vimena?

@Cika Jova šta da se cepa?

pretpostavljam koza, sta bi drugo moglo ?

po nekoj logici na taj nacin je brze / lakse zarastanje rane i mogucnost povrede je smanjena - jos jednom podvlacim pricali su mi ljudi koji su radili carski rez, neka ovo neko potvrdi ili opovrgne ili neka se izbrise post da ne pravi pometnju

jer ovde je otprilike skalpel zarezao gde nije smeo

steva44
07-01-13, 13:27
http://i47.tinypic.com/2mfyuev.jpghttp://i48.tinypic.com/b49utc.jpg

milan971
07-01-13, 16:27
Prisustvovao sam na 5-6 zahvata i svi su radjeni ili na ovaj nacin sto je postavio Ratko Pa ili u lezecem polozaju , ali ni jedan vet. nije sekao ovako nisko.

pankin
07-01-13, 16:54
i ja sam prsustvovao carskom isto sečeno gore di i rus

mims
07-01-13, 17:41
Za kožu nisam siguran da uopšte može da se pocepa prstima, na hirurškom rezu postoji manja površina koja treba da zaraste.

Ovaj sa snimka radi uobičajeno kako se radi kod nas. A ovako kako je rađeno na slici se radi kod kobila, može i kod krmača. Neznam da neko tako radi a neznam ni šta je time dobio, ovako je suviše nisko. Po nekoj stranoj literaturi se može raditi na više mesta ako se napipaju noge od teleta. Ko je radio ako nije tajna, vole naši ljudi da se prave pametni.

steva44
07-01-13, 18:27
Radi nas lokalni veterinar,i nije prvi put da je radio kod mene carski rez ,isto je tu seko i bilo je sve ok ,i verovatno di god radi tu sece ,vazi za jednog od najbolih veterinara ,potkovan je stvarno sa znanjem i sa praksom.Plus mi je drug iz detinjstva,stvarno nesumnjam u njegovu strucnost.Umre i zena u porodilistu gde je okruzena non stop lekarima,sto bi se reklo visa sila.

mims
07-01-13, 18:43
Ok, jedino ovde postoji mogućnost da potkači i deo vimena, krvne sudove, limfne čvorove... Verovatno mu je tako lakše da izvuče tele jer je niže, ali ipak mislim da je onako sigurnije.

tarota
07-01-13, 19:32
molim vas krava ima prliv sta da radim hvala

RatkoPa
07-01-13, 19:37
Kakav je,smrdi ili ne,koliko dugo,sta krava jede............daj malo vise podataka,nismo mi vidoviti............

mims
07-01-13, 19:55
I koje je boje?

tarota
08-01-13, 22:57
to je kod moga brata traje oko sedam osam mjeseci daje obogacenu prekrupu kukuruz tritikal zob mekinje i sijena kolko moze da pojede balega je rijetka kasasta zelene boje smrdi pozdrav i hvala

Surdonja
08-01-13, 23:19
Nek prestane da im daje tu obogacenu prekrupu. Ne znam kako je kod vas, ali kod mene tu obogacenu prekrupu uglavnom prave od zizljavog kukuruza i obogate je kredom. Moguce da je od tog kukuruza, a mozda im daje i puno tritikala, hoce goveda i od njega da se useru. Ne mora da znaci da sam upravu, to je moje misljenje. Cuces savete od drugih forumasa, vecina njih ima mnogo vise iskustva od mene.

RatkoPa
08-01-13, 23:23
Cim traje tako dugo to je redja balega od hrane,najverovatnije tritikale..............

kockasalascenej
16-01-13, 22:09
Aj recite mi sta je najbolje za sugu,ovi moji se osugavili.

cika_jova
16-01-13, 22:14
данас баш и ја моју екипу полио леђном прскалицом, ја сам користио ектанон иде 1:400

требало би после 10 дана да се понови, па после 20 ( кад прође још 10 ) , али мени је у једном цугу завршавао посао

nesa1
16-01-13, 22:23
Ja sa kupio ektanon pre 2 meseca i sve oklevam da ih istretiram.Cika Jovo,znas li dali ektanon ima karencu za mleko?Ja sam ranije utljavao ektanon, ti radis to prskalicom.Dali je efekat isti?

cika_jova
16-01-13, 22:35
слободно, нема каренцу на млеко- тј бар ја незнам да има, али не би требало, то је инсектицид који је за спољашњу употребу, користио сам га и пре, полио сам и бикове и јунад и краве са леђном прскалицом 10мл ектанона и 4 литра воде за 25 грла и 2 свињчета

то се јавља углавном око врата, репа на грудима...

опала овде на 18стр

http://www.docstoc.com/docs/78056727/VADEMECUM-VETERINARY-INSTITUTE-SUBOTICA

пише 48х млеко

http://www.vetzavod.com/index.php?cid=10&sid=50&stid=230&lang=rs

има и овде нешто, ако хоћеш сачекај 2-3 дана, мени свакодневно узимају млеко на анализу па ће мо видети дал је било сра*а , мада досад није било...

kockasalascenej
16-01-13, 22:43
Jesi li 4l vode na 25 grla i na dva svinceta ili sam ja lose razumeo ili 10ml ektanona na 4l vode pa kolko stignem da oprskam?

cika_jova
16-01-13, 22:47
ма да 4л на све

kockasalascenej
16-01-13, 22:54
Ja bi moje moro dobro da nakvasim barem jedno dve litre na komad JEL SMEM da ih ne potrujem..:lol:

cika_jova
16-01-13, 23:08
њих нећеш, да не потрујеш оне у Београду ^-^ ,

мада ја им дајем имунитет са малим дозама ко да их вакцинишем :lol:

azrakoss
24-01-13, 16:39
e ovako imam problem sa kravom unazat neko vreme daje manje mljeka na zadnju lijevu sisu a puno vise na desnu ,ostale 2 normalno a ova jedna kao da se zacepi kanal pa kod prođe malo pa opet ide mljeko pa stane i tako,ako neko ima takvog iskustva hvala na savjetima sta da uradim

zvončica3
24-01-13, 18:04
da li mlijeko ide ili ne, kako misliš da se kanal začepi, zar mlijeko ne izađe, ostane u toj četvrti?

milan971
24-01-13, 22:05
Pojava zrncavosti tj. krpica u mleku je siguran znak da u toj cetvrti ima upalni proces.
Mleko daj na analizu i po preporuci lecenje.

dragan69
30-01-13, 22:16
Šta je uzrok?krava ne uzima hranu uopšte nema volju da je uzima ni kabasti ni koncetrat,nema temperaturu pomalo preživa ni sam ne znam šta kad uopšte ne jede. Pre sedam dana je dobila proliv to smo izlečili, od početka proliva apetit se načisto izgubio samo po malo pije vode smanjila je sopstvenu težinu za 50%,jutros smo je otelili tele je bilo uginulo u njoj , pre nego što je dobila proliv primećivao sam da je tele mrdalo u stomaku što znači da je smrtnost nastala u zadnjih 6-7 dana e sad da li je to uzrok nekog virusa koji je doveo do proliva ili nešto drugo.Šta misle stručnjaci iz oblasti lečenja o ovom problemu i da li postoji način da krava počne uzimati hranu, moj vet.mi je rekao da joj dam funtu kvasca ja sam to ponovio 2 puta ali ništa ne pomaže posle telenja rekao je da je sve ok a kravi sve gore...

Ljuljaci
30-01-13, 22:24
Ja sam imao problem sa neuzimanjem hrane isto gubitak tezine i mleka,a uzrok je bio metilj,e sad posto je ona imala proliv i pobacaj mozda je u pitanju nesto drugo...

babun
30-01-13, 22:38
Ja sam imo slican slucaj krava je dobila jaku upalu vimena i 3 dan je pobacila tele i poslije toga nista nije jela 7 dan sam je prodo na prinudno klanje (krava je bila u 6 teletu )

dragan69
31-01-13, 10:01
E da je metilj ona bi jela koliko bilo ali ova ni lek a krava je mlada tek joj drugo tele,Žalosno je što imamo veterinare koji su potpuno nezainteresovani da reše problem ili jednostavno da kažu ,,ja to ne znam,, menjao sam i njih ali tu nema razlike svi su slični, ima samo jedan dobar njega zovu rus ali se odao alkoholu i nema saradnje ubi ga rakija.

babun
31-01-13, 12:53
Kod bas su veterinari sa malo iskustav i nezainteresovani da nauce samo gledaju da oni nisu u minusu, u kom je mjesecu bio pobacaj dali se ocistila krava?

dragan69
31-01-13, 19:56
Ja to ne mogu da nazovem ni pobačaj kravi je pukao vodenjak sedam dana posle termina stim što ona nije imala nikakve napone za teljenje ,obično se krave neprežu kod ove toga uopšte nije bilo pa je moralo tele da se izvlači napolji bez ikakve pomoći krave.

babun
31-01-13, 20:37
To je vec nesto drugo,kako je sada krava?

pankin
02-02-13, 15:24
narode ove godine 50 % bolesti dolazi od mikotoksina kod nas je čak selekcijska služba dala upozorenje na to ja sam imao velikih problema sa posljedicama od 2 uginule i 4 poslane na klanje .nema šta nismo pokušali imam i odlične veterinare nosio sam i krv i mokraću na institut u novi sad pa poslije toga i hranu i kao sve savršeno u redu ali nismo radili analizu na mikotoksine da bi ja na internetu tražeći šta bi moglo biti naletio na stranicu firme koja prodaje preparat koji otklanja toksine iz hrane i na njoj video sve simptome i među njima i te koje su moje krave imale .odmah sam otišao i kupio preparat i nakon 10 dana sve bolesti su stale povukli se simptomi i situacija u štali se neuporedivo promjenila.preparat je jako jeftin i nećete pogriješiti ako ga probate koristiti

RatkoPa
02-02-13, 15:41
Kakvi su bili simptomi?Meni je jutros jedna uginula od sepse ,za 48 sati se osusila,nije htela da jede........kad smo je otvorili jedan ekser joj pocepao burag i sadrzaj se prolilo u stomak..........

Otelila se 15. januara i treci dan nije mogla na noge zbog kalcijuma,to smo sredili pa se desilo ovo

zvončica3
02-02-13, 18:48
narode ove godine 50 % bolesti dolazi od mikotoksina kod nas je čak selekcijska služba dala upozorenje na to ja sam imao velikih problema sa posljedicama od 2 uginule i 4 poslane na klanje .nema šta nismo pokušali imam i odlične veterinare nosio sam i krv i mokraću na institut u novi sad pa poslije toga i hranu i kao sve savršeno u redu ali nismo radili analizu na mikotoksine da bi ja na internetu tražeći šta bi moglo biti naletio na stranicu firme koja prodaje preparat koji otklanja toksine iz hrane i na njoj video sve simptome i među njima i te koje su moje krave imale .odmah sam otišao i kupio preparat i nakon 10 dana sve bolesti su stale povukli se simptomi i situacija u štali se neuporedivo promjenila.preparat je jako jeftin i nećete pogriješiti ako ga probate koristiti

da li kod vas vrše pregled stočne hrane na mikotoksine, kod nas terenci iz mljekare nešto obilaze i uzimaju uzorke hrane

nju-viliđ
02-02-13, 19:26
Vjerovatno rade, samo ih treba to zatražiti.

pankin
02-02-13, 20:33
zvončica 3 kod nas iz mljekare ne uzimaju ali radi selekcija uzimaju i šalju za križevce

zvončica3
02-02-13, 20:39
bili su iz Dukata kod nekih proizvođača, uzimali uzorke sjenaže,silaže i sijena

milan 87
02-02-13, 20:45
pankin kako ze zove taj lek?

pankin
03-02-13, 12:18
nije to lek to je dodatak hrani koji veže na sebe mikotoksine herbicide i još kojekakva sranja.uglavnom su na bazi zeolita i oni su najjeftiniji a ima i drugačijih na bazi zemlje algi i ostalogoni su skuplji .na primjer minazel ,mykofix ,mikonal itd,itd

dragan69
07-02-13, 20:16
Шта дати телету старости 4 дана против пролива.

nikola_VUK
07-02-13, 22:55
Imaš ovo http://www.sano.rs/Proizvodi-telad-Antilaxan

milan992
10-02-13, 01:29
kesicu vezemicin r 20 g na 50 kg tm

- - - - - - - - - -

krava kod mene na nosnog ogledala sa leve strane ima bradavicu 1cm duzine otprilike ,kad pipnem u blizi bradavice krava se buni ,kako da je uklonim

vladj
10-02-13, 22:03
Cime se lece lisajevi kod krava ?

milan971
10-02-13, 22:06
@vladj
Ocisti dobro povidon penom i kad se osusi Canesten- mast za humanu upotrebu , nekoliko mazanja i procice.

vladale.rs
10-02-13, 22:25
za milan992 uzneš svilen konac i prevezeš slepački pa surta isto jedan krug pa prekosutra i tako dok ne odpadne da bradavici presečeš put da se ne hrani krvljom malo zajeb... spominješ nos.da nije neki čir pa ksd sazri da pukne sam od sebe razlije krv zaraste i kao da nikad nije bio tu

vladj
10-02-13, 23:14
Cuo sam za to da koriste i gumice za tegle, jer kada se nekoliko puta obmotaju oko bradavice, one same od sebe vrse pritisak i zaustavljaju krv.

milan992
13-02-13, 00:11
primetio sam ima 2 meseca ,kao da vrh malo otpadne i opet da taj deo obnovi ,stalno ne raste velicina se nije ni menjala ,a za konac samo da podvezem i tako dok ne otpadne bice problem jer nju ocigledno boli u okolini kad pipnem pokusacu

- - - - - - - - - -

Imali da se nadje respi-ol vakcina za krave mi treba ,ili neka slicna protiv pneumonije

arandjelovic
18-02-13, 13:32
Imam problem sa jednom junicom. Otelila se pre 2 meseca, pre teljenja je imala jaku upalu dve cetvrti vimena, na jednoj cetvrti su ostale posledice, prepolovljena je kolicina mleka u odnosu na ostale cetvrti i iz jedne sise sam 2 puta izmuzo ugruske krvi sta je u pitanju? Molio bi veterinare da se jave. Hvala unapred

steva44
18-02-13, 21:27
Nisam veterinar al ponesto znam ,napisi nam prvo da li ima mleka u tim sisama,to sto je bilo krvi to se desava pukne kapilar i prodje,i to mi nije jasno dve cetvrti ,to mu valda dodje pola vimena ili u 2 sise.Ako ima mleka u svim sisama onda je dobro ,na sledecem teljenju ce se normalizovati,.Eto zasad toliko,malo si informacija napiso ,dal si je lecio ,davo mastogale i to ,ovako samo nagadjamo.

Nicyolas
18-02-13, 21:44
Kako imas prblem sa junicom o.O , a ona se otelila ? Slikaj joj vime .. Jel su zadnje sise u pitanju ? a za upalu vimena pre telenja nisam cuo znam sam za fizioloski edem .. kao ova moja ... ja njoj mazem ihtiol-kamfor , vexxa frote . polivam komovicom dosta joj se smanjiloo nije vise kao ovo na slicii , a ona se jos nije otelila ...Nego je prestala da jede i 278 dan je pustila malo sluzavu krv a pre toga nikakva sluz nije istal ja pozovme veerinara a pre toga izmerim temperaturu ka ono 40 .... On dodje da joj da antibiotik i njoj je sad bolje , a ne planira da se oteli ..https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/599905_586317294729254_917502501_n.jpg
^-^

babun
18-02-13, 21:54
Ako ti se pojavljuje ugrusak krvi u mlijeku mozda joj je puko kapilar ili je dobila udarac u vime . A i desavalo mi se da junica prilikom prve 3 muze ima rozikasto mlijeko i ugrusaka koji su od krvi al to nema veze sa upalom vimena, to ti prodje za sedam dana 3 muzom te krave i 4 puta bi valjalo da se muze dok ne bude cisto mlijeko TO NIJE MASTITIS

RatkoPa
18-02-13, 23:07
Za fizioloski edem koristim SanDitan®Thermogel green uz tri muze edem potpuno nestaje za 7-8 dana..........

http://www.veyx.de/fileadmin/_veyx/pdfs/pdf_EN/KB_SanDitan_Thermogel_EN_200904.pdf

babun
18-02-13, 23:15
Ja koristim ovu mast kod edema i tabletede za ljude edemit samo kod jako zatecenih krava koristim tablete
Prije svakog nanosenja masti perem vime toplom vodom i posusujem ga pa onda nanosim mast i masiram vime
http://www.dodaj.rs/f/3Y/PG/4fiwYLaU/.jpg

Nicyolas
18-02-13, 23:46
Zeljko slikaj joj vime i tu cevrt jel kad se gleda jel se razlikuje od drugih ? manja ?

pocerina
18-02-13, 23:49
Da je nije slucajno pre teljenja sisala krava koja je do nje vezana ?

Nicyolas
18-02-13, 23:56
Mozda je sisala pre telenja duze vreme pa je ona napravila vime i spustila mleko ko mom komsiji .. junica u 5 mesecu steonosti ima vime ... kad se otelila kolostrum u dve sise koje je sisala druga junica nije bio kolostrum nego zamo zgrusamo mleko .... mislim da je uzgasila te dve sise ... pa su se tek u drugoj laktaciji povratile ...

arandjelovic
19-02-13, 10:22
Zdravo. Kada sam napisao 2 cetvrti mislio sam na polovinu vimena tj na 2 sise, desna strana vimena. U zadnjoj sisi sa te desne strane ima skroz malo mleka zato sto kada se otelila kada sam je muzo izlazili su samo ugrusci mleka ne mleko u tecnom stanju, plasim se da u toj sisi nece imati vise nikada mleka. Medjutim ugrusci krvi se ne pojavljuju u toj sisi vec u prednjoj levoj koja nije bila tako ugrozena. Nadam se da sam sada bio detaljniji.

babun
19-02-13, 11:13
Slazem se sa kolegom nicyolas
Arandjelovac budi uporan izmuzaj te sise kao i ostale nek ima i dva deca bice mlijeka u drugoj laktaciji i obavezno joj stavi injekore za zasusivanje kada je budes zasusivo

cika_jova
19-02-13, 11:17

krava poslata na klanje - utvrdjeno da su joj otisli bubrezi...

zvončica3
19-02-13, 11:32
kolega @arandjelovic, jesi li pregledao četvrti na mastitis? iako nema ugrušaka, može postojati latentni ili prikriveni mastitis kao posljedica problema nakon telenja. ako to ne izliječiš na vrijeme, problem će se prenijeti u slijedeću laktaciju i postati kroničan. ako imalo reagira, tretiraj sa injektorima i injekcijama. redovito izmuzuj do zadnje kapi mlijeka i masiraj vime, da krene cirkulacija.
kod krava koje imaju velikih problema sa edemom vimena nakon telenja mi dajemo tablete za izbacivanje vode i u većini slučajeva problem se brzo riješi.

- - - - - - - - - -

Imali smo iskustva i sa junicom kojoj je mlijeko navukla druga junica. bile vezane jedna do druge i sisale se. junica od godinu dana koju da nisam izmuzivala dobila bi upalu. pokušali smo zasušiti injektorima ali bez uspjeha, tako da smo je prodali nakon isteka karence. u ovom poslu čovjek uči dok je živ.

arandjelovic
19-02-13, 11:46
kolega-koleginice @zvoncica3, nisam radio cmt ali uradicu.

poljo123
19-02-13, 15:57
Sta da uradim, kada krava nece da spusti mlijeko, jednom ili dvaput spusti, treci put nece?

pankin
19-02-13, 16:27
dal puštaš tele da sisa

babun
19-02-13, 18:20
Daj malo vise detalja da li se tek otelila ili si obio tele od sisanja

poljo123
19-02-13, 18:50
ne, ne pustam tele, a oteljenja je prije 2mjeseca

babun
19-02-13, 19:09
Jel ti se to cesto desava kod te krave ili se sada tek desilo

poljo123
19-02-13, 20:28
Dešava se otkad se otelila, odnosno od prije 2 mjeseca

zvončica3
19-02-13, 20:43
da nisi kupio kravu koja se muzla ručno pa sad ne pušta mlijeka ako muzeš strojno?

bobanvrb
19-02-13, 20:52
Pozdrav svima.Imam jedno pitanje?Upravo sam ispratio veterinara koji je bio da pregleda kravu,sve ok krava stelna sve normalno.Na vimenu joj izašle neke bradavice i on mi reko da pozovem nekog da prebaje jer kaze da nema drugog leka?Dali me zajebava ili mislai ozbiljno?

Nicyolas
19-02-13, 20:56
Hahhahahahahhahah...

bobanvrb
19-02-13, 21:03
Ima li leka tim bradavicama? ako nema da trazim stvarno nekog da prebaje!

zvončica3
19-02-13, 21:05
Pozdrav svima.Imam jedno pitanje?Upravo sam ispratio veterinara koji je bio da pregleda kravu,sve ok krava stelna sve normalno.Na vimenu joj izašle neke bradavice i on mi reko da pozovem nekog da prebaje jer kaze da nema drugog leka?Dali me zajebava ili mislai ozbiljno?

Bradavice su virusnog porijekla, pa ih je dobro tretirati npr. povidon jodom ili nekim sredstvom za dezinfekciju vimena. 100% pomaže i smokvin sok, ali sad ga nema. Obavezno stavljaje rukavice jer su bradavice prenosne za čovjeka. Ako ne uspiješ ovako, poslušaj veterinara...Lkl{{

bobanvrb
19-02-13, 21:07
Hvala.@->--

babun
19-02-13, 21:36
Dali je krava steona

bobanvrb
19-02-13, 21:46
jeste fala bogu

pankin
20-02-13, 16:43
ta kakvo bajanje. imaš onog đavola što smrzava bradavice ,saznaću od sestre kako se zove to rješava bez problema bradavice.a veterinaru reci da mu je pankin reko da ide u ku.ac i da ne jebava narod bez veze.

nikola_VUK
20-02-13, 19:33
To št osmrzava se zove tečni azot za bradavice imaš u apoteci ali mislim da košta oko 15e.

pankin
20-02-13, 21:04
jest košta toliko ali uspješno rješava problem ,ako ti je skupo uvjek ostaje bajanje( s tim da neznam koliko košta ta usluga)

MarkoSreta
26-02-13, 10:31
Najbolje za bradavice je propolis,ili ako imas nekog pcelara u okolini trazi mu onaj otpad (ostatak saca,med i propolis koji nisu mogli da izdvoje) pomaze i kod ljudi i kod zivotinja garantovano!

bobanvrb
26-02-13, 16:15
Nabavio sam bajalicu i sad supruga uvežbava bajanje čekamo tačno određeno vreme i krećemo na poso.Kuku srbijo šta dočeka......{"{":

kifler
26-02-13, 17:31
Sad kad te obaja najebo si .

milan992
27-02-13, 00:50
da li neko koristio satar u skidanju bradavica

milan971
27-02-13, 12:57
Jesam ja , i to na sebi i bilo je uspesno

pankin
27-02-13, 16:27
Nabavio sam bajalicu i sad supruga uvežbava bajanje čekamo tačno određeno vreme i krećemo na poso.Kuku srbijo šta dočeka......{"{":
neš valda stvarno bajat?????????????????

bobanvrb
27-02-13, 22:05
Pankin?????::000::

dragan69
01-03-13, 00:31
Проблем,крава глође бетон од јасала и гвоздене шипке од везова и затеже оковратник повлачећи се уназад понеки пут и млати главом лево десно, а пре подне је све било ок.

cika_jova
01-03-13, 09:36
cim krava glodje jasle drvene ili bilo sta drugo znaci da joj nedostaje nesto u ishrani, dodaj joj kostanog brasna u zob..

Miloš D.T
01-03-13, 20:35
Kod mene ova kombinacija trenutno aktuelna:
NOVPIRON-10 ML PO KOMADU
DEKSAMETAZON- 1ml na 10 kg
VITAMIN C-10 ML po komadu
NEOTIL-1ml na 10 kg.

vladale.rs
01-03-13, 20:56
miloš pa to su ti sve vitaminske injekcije ima tu uspeha,ali dragane nemoj da preteraš sa kokanje da nedobiju avitaminozu mora da znaš kolko kubika na kolko dana,,malo oprezno,,

nesa1
01-03-13, 21:15
NOVPIRON-10 ML PO KOMADU
NEOTIL-1ml na 10 kg.
Za sta je aktuelna ova kombinacija?

- - - - - - - - - -

NOVPIRON-10 ML PO KOMADU
NEOTIL-1ml na 10 kg.
Za sta je aktuelna ova kombinacija?

dragan69
01-03-13, 21:59
Када сам позвао ветеринара синоћ и рекао му шта се догађа он је одговорио одмах јој дај 1 кг шећера пао јој шећер, ја тако и урадих и после два сата стање се нормализовало престаде крава да мљацка и да глође везове и бетон, пад шећера,дође ми да све ово распродам и одем у пм. сваки дан неки проблем.

vladale.rs
01-03-13, 22:24
kad smo kod šećera ima i jedna mini prirodna vitaminska bomba a to je ,,suvo grozđe,, iz prodavmice ono za kolače,to sluzi da u najkraćem roku stabilizuje organizam od stres iliti iccrpljivanje organizma

milan971
01-03-13, 23:01
miloš pa to su ti sve vitaminske injekcije ima tu uspeha,ali dragane nemoj da preteraš sa kokanje da nedobiju avitaminozu mora da znaš kolko kubika na kolko dana,,malo oprezno,,
Ovde je samo vit.C vitaminsi dodatak , Novpiron je antipiretik , Deksametazon - kortiko steroid , Neotil - antibiotik...
Lecenje upalnih procesa ili preventiva ?

vladale.rs
01-03-13, 23:21
bravo milane na ovo još mozeš da dodaš i čist kofein i da joj ubrzaš srce i jurnjava u štalu do sutra ujutro polako kokanje moraš da znaš kolko kubika na kolko dana to se zove koktel

Miloš D.T
02-03-13, 09:12
Ovde je samo vit.C vitaminsi dodatak , Novpiron je antipiretik , Deksametazon - kortiko steroid , Neotil - antibiotik...
Lecenje upalnih procesa ili preventiva ?

Lečenje je u pitanju.

milan971
02-03-13, 10:25
bravo milane na ovo još mozeš da dodaš i čist kofein i da joj ubrzaš srce i jurnjava u štalu do sutra ujutro polako kokanje moraš da znaš kolko kubika na kolko dana to se zove koktel
Stvarno ne znam sta si hteo ovim postom da kazes....^-^

Milos D.T
Po kombinaciji lekova bih rekao da su problemi pulmoloske prirode ili mozda gresim , kako se pokazala komb. jel delotvorna?

Miloš D.T
02-03-13, 11:27
Jeste,duvaju,balavi su ne jedu,ima po koji temperaturu.....

vladale.rs
02-03-13, 11:46
a jel ti daješ na svoju ruku te lrkove ili veterinar ako je za lečenje ureduje,jer ta kombinacija i još neke stvaraju doping,kazem i kofein je lek ali u konbinaciji sa nekim pomenutim,ovu kombinaciju neverujem da si ti sam napravio,mozda sa veterinarom ili neko ko zna sastav leka i doziranje leka.kazem i ovo ja nebi smeo nikad da se igram s lekovi zbog kontra efekta

Miloš D.T
02-03-13, 11:53
Ova kombinacija je napravljena uz konsultacije i diplomiranih veterinara i doktora veterinarske medicine.

milan992
07-03-13, 00:05
NOVPIRON-10 ML PO KOMADU
NEOTIL-1ml na 10 kg.

ovo kobinacijom lekova se leci...................

Vojkanvrelo
08-03-13, 13:25
Проблем,крава глође бетон од јасала и гвоздене шипке од везова и затеже оковратник повлачећи се уназад понеки пут и млати главом лево десно, а пре подне је све било ок.
Ovo je jako zanimljiv slucaj,definitivno je tu bilo manjka secera u krvi,ali.... to je kod prezivara mnogo retko jer sve sto ona pojede ubrzo se pretvori u secer tako da bi secera trebalo da ima kolko hoces non-stop,treba biti oprezan kod lecenja ovakvih krava jer joj definitivno kolicina insulina varira.Ili si se nekada mozda igrao sa SANO MULTISAN NEKTAR.
Inace kada je izrazeno cesto i ucestalo lizanje i glodanje predmeta siguran je deficit NaCl tj. soli ili kalijuma,povecanjem kolicine u hrani sa 1% na 3% se resava problem a kasnije se opet vrati na 1%.

mims
17-03-13, 14:42
A jel si ti čuo za ketozu?

pankin
17-03-13, 14:58
još ako se počne ljuljati lagano lijevo desno slobodno je zakoljite

mark3
17-03-13, 15:23
Ovo je jako zanimljiv slucaj,definitivno je tu bilo manjka secera u krvi,ali.... to je kod prezivara mnogo retko jer sve sto ona pojede ubrzo se pretvori u secer tako da bi secera trebalo da ima kolko hoces non-stop,treba biti oprezan kod lecenja ovakvih krava jer joj definitivno kolicina insulina varira.Ili si se nekada mozda igrao sa SANO MULTISAN NEKTAR.
Inace kada je izrazeno cesto i ucestalo lizanje i glodanje predmeta siguran je deficit NaCl tj. soli ili kalijuma,povecanjem kolicine u hrani sa 1% na 3% se resava problem a kasnije se opet vrati na 1%.

I mi smo imali jednom takav slucaj nema sta nismo pomislili i probali i na kraju se ispostavilo da je krava pojela dzemper kompletan

pankin
17-03-13, 15:31
pa dobro odakle joj džemper ,izvadila iz ormana valjda

RatkoPa
17-03-13, 15:46
Zaboravila neka snajka u senu........

mark3
17-03-13, 15:52
pa dobro odakle joj džemper ,izvadila iz ormana valjda

Imali su malo blesavog radnika skino se stavio dzemper u valov otiso po cigare kravo progutala dzemper on se poplasio i pobego kuci. Cutao je dok krava nije otisla na klanje

Vojkanvrelo
17-03-13, 22:54
I mi smo imali jednom takav slucaj nema sta nismo pomislili i probali i na kraju se ispostavilo da je krava pojela dzemper kompletan
Desava se to,samo takva krava je valjda morala da ima drugacije simptome.Gubitak apetita,lezanje.

nikola_VUK
18-03-13, 09:02

Ne bi trebalo da se igrao sa NEKTAROM jer on striktno ide 50gr po kravi dnevno (nema filozofije).

Prolaznik
18-03-13, 13:05
Jedan bik koga sam tovio davno imao je gomilu zica kad smo ga otvorili, skinuo sve stare instalacije iza supe gde je nocio posle pase. Sto mu je to bilo zanimljivo pojma nemam.

Milk
18-03-13, 17:18
Evo vec treci dan krava skoro da nista nejede. uglavnom lezi i nekako je neveselea. otezano dise(ubrzano). i kaslje s vremena na vreme. dolazio veterinar i merio joj temp. bila 39,4 (ili tako nesto neznam koliko je tacno iza zareza) dao jojj neke antibitoke i rekao mi da je to od toga sto je staja topla i nema ventilaciju odma sam to resio ali evo od juce kad je bio veterinar do sad krava je isto. molim pomagajte

Vojkanvrelo
18-03-13, 17:59
Znas kako se kaze "kad se kola prevrnu put se nadje"
Tako i ti,ako si sve zatvorio toliko da kaplje sa zidova i prozora pa unutra vlaga,napravio si problem.Moze li se znati sta je dao taj veterinar?

Milk
18-03-13, 18:15
rekao mi je da joj je dao antibiotike i vitamine. rekao mi je da nesme da joj da jos neku inekciju jer je osemenjena prije 40 dana
imam i drugu kravu i tele koji takodje kaslju i veterinar mi je rekao da njima netreba inekcije dovoljno je da ih izvedem napolje 2-3 dana
a sto se tice toga da curi voda sa zidova bilo je i toga ali ne u zadnje vreme otprilike pre mesec dana tad se i krava znoila ali tad je bila sama u staju pa sam se bojao da ne smrzne zato sam utoplio staju sto je bilo moguce vise

Vojkanvrelo
18-03-13, 18:20
Ne bi trebalo da se igrao sa NEKTAROM jer on striktno ide 50gr po kravi dnevno (nema filozofije).
Pa kolega sad cu ti reci,iako mislis da nema filozofije.Na nekoliko produktivnih farmi u vojvodini koje su na pocetku laktacije dobijale taj preparat dogodilo se to da posle prestanka davanja preparata krava ispoljava znake konstantnog nedostatka secera.Posto se slucaj dogodio na 15-ak krava u nekoliko stada istrazivano je sta je bio uzrok pada glukoze u krvi.Posle visemesecnog ispitivanja ustanovljeno je da je pankreas proizvodio velike kolicine insulina koji je uklanjao visak glukoze iz krvi i smestao je u misice,medjutim nakon prestanka davanja preparata pankreas je i dalje proizvodio prevelike kolicine insulina koji je sada dovodio do manjka glukoze u krvi i do poznatih simptoma-gubitka apetita,neveselosti,pospanosti,lezanja...

- - - - - - - - - -

rekao mi je da joj je dao antibiotike i vitamine. rekao mi je da nesme da joj da jos neku inekciju jer je osemenjena prije 40 dana
imam i drugu kravu i tele koji takodje kaslju i veterinar mi je rekao da njima netreba inekcije dovoljno je da ih izvedem napolje 2-3 dana
Pa valjda pise na priznanici sta je dao?Sta da ti kazem,poslusaj ga.Nece krava u vlaznoj prostoriji.Sta god da ti kazem,ti niti imas lekove niti umes da joj das.

Milk
18-03-13, 20:03
nema priznanice ne daju je. kazi ti sta moze da bude i sta treba da joj dam. lekove mogu da kupim

Vojkanvrelo
18-03-13, 22:02
Ajde premeri joj temperaturu i reci mi cime si tacno hranio te krave i jel piju ledenu vodu i piju li na pojilicu ili iz kante.Jesi li primetio da prezivala ovih dana,juce,prekjuce.Ima li hrane u zelucu-kad stavis ruku na levu gladnu jamu jel prazna ili puna?Daj kazi nesto,tesko se postavlja dijagnoza i terapija ako se ne vidi to licno.

Milk
18-03-13, 23:22
Krave hranim suvim senom i jednom dnevno dobivaju desetak kilograma pokiseljenog rezanca kome dodajem stocno brasno(trice) i kukuruznog brasna otprilike po 1 kg. Kravee piju sa pojilice sa sistema. Sa istog sistema pijem i ja. Danas je malo jela sena i pojela je rezanac i brasno. Ali i dalje ubrzano i otezano dise i nevesela je.

cika_jova
18-03-13, 23:28
zapaljenje pluca..

Milk
18-03-13, 23:29
cime leciti ?

Vojkanvrelo
18-03-13, 23:38
Pa sad,ne moze se tek tako reci upala pluca,ako je temperatura 39,5 to je skoro normalno,nisi rekao jel preziva ili ne.Jel pun stomak ili nije.To sve mora da se zna da bi se uspostavila valjana terapija i dijagnoza.

Milk
19-03-13, 00:05
sad sam joj merio temperaturu i 37 stepeni je evo sad sam joj polozio i jede, a da sam je video da preziva nisam , stomak skoro pa da je pun tj poprilicno je sita.

Vojkanvrelo
19-03-13, 00:50
To ne moze biti upala pluca,temperatura bi bila daleko veca,krava tesko dise,glava je nisko,uglavnom lezi,ne jede i ne preziva.Teska je to bolest.Ovo moze biti jedino prehlada.Ako pocinje da jede ja to ne bih nista dirao.Ako kasljucne po neki put a temperatura se ne podize to je nista strasno.Ako ima balege,verovatno i preziva.A ako preziva onda se neboj nista.Daj joj toplu vodu,nemoj sa pojilica,hladno je vreme.Gledaj da joj dajes najbolju hranu dok joj to ne prodje.Sad ako bi bas hteo nesto da joj das mada verovatno nema potrebe jer ce svaki antibiotik da ti zabrani upotrebu mleka za odredjeni period.Mogao bi da joj das prasak za prezivanje neosaningest ili slican neki 1 izjutra 1 uvece,to ce spreciti pojavu acidoze i ume da izazove osecaj gladnoce a moze i neka receptura iz narodne medicine,zatim 40ml AD3E vit. i/m,50ml vit C i/v ozbiljnije lekove ja ne bih tu davao,antibiotici bi mogli samo da skode.Ako insistiras ja cu ti reci a bilo bi lepo da i jos neko kaze sta misli.
I nemoj da joj pravis promaju.

nikola_VUK
19-03-13, 09:47
Ne znam da li u njegovoj okolini ima http://www.sano.rs/Produkt-Rind-Bovifit mislim da bi je vrlo brzo digao na noge, pod uslovom da nije mnogo bolesna, ako se ne varam košta oko 6-7 eura, ima i onaj stimudigest ali mi deluje da nema potrebe za tim.

pankin
19-03-13, 11:28
prijatelju sad ćeš reći da te zajebavam ali nisam izdržao da ne pitam kakve veze ima bovi fit sa ovom boljkom

nikola_VUK
19-03-13, 11:50
Pa očigledno je da krava slabije jede nema nikakvu upalu i treba joj nešto da je "digne" kako bi počela da funkcioniše, jel tako, znam ja da se nije otelila ali mislim da će joj pomoći.

pankin
19-03-13, 11:56
pa bovi fit je udarna energija koja pomaže kravi da se"digne" usljed velikih napora što kod ove nije slučaj osim ako se jako napinjala kad ide srat.za upalu ne možeš da tvrdiš možda je tek početak i nije još dobila temperaturu.a ako krava podbija dok diše to definitivno upućje da nešto nije u redu.tako da iz ovog možemo zaključiti da je za nju trenutno bovi fit kao meni i tebi čaša vode sa kockom šećera

Vojkanvrelo
19-03-13, 12:04
U ovom slucaju bovifit nece nista da pomogne.

nikola_VUK
19-03-13, 12:04
Mislim da nisi u pravu jer ako bovi fit uspe da je digne i krava počne nešto da jede dobiće vremena da je izleči ili će taj problem koji ima (prehlada ili šta već) da prođe za razliku od varijante da sedi i čeka šta će da se desi.

pankin
19-03-13, 12:07
pa ta nazovi prehlada neće da prođe od toga što je ona počela da jede,a bovi fit je obišna šećerna vodica i njoj ako treba snage i ako je toliko propala onda infuzija glukoze i ništa drugo

Milk
19-03-13, 17:10
Evo danas je pregledao drugi dr. veterinar i kaze da su pluca uredu.njegova dijagnoza je poremecaj varenja (metabolizma) rekao mi da joj dam 1 kg izutra i jedan kg navece pekarskog kvasca rastvorenog u 2l vode.Staa mislite o tome ? Krava danas jede seno, mislim vise prebira ali ipak bolje nego predhodnih dana. Video sam i da prezijeva.

pankin
19-03-13, 17:16
zalij je litrom vazelinskog ulja pomoći će joj da se očisti a nije agresivno.a kvasac definitivno povoljno utiče na floru buraga i dobar je i za zdravu kravu a kamoli za bolesnu

Milk
19-03-13, 17:18
A dali je mnogo 1kg odjednom da se da kravi koja ima otprilike 500-600 kg ?

Vojkanvrelo
19-03-13, 17:38
Ako su pluca u redu mada kazes da malo kasljuca.Najbolje ti je da das ovo,to vazi za svakoga koji ima problem sa varenjem kod krave:pravis emulziju 200gr vruce vode,200gr.zejtina,2 sode bikarbone,150 gr belog vina i 100gr sirceta vinskog.Voda da bude vruca a ostale komponente tople,nalij u staklenu flasu i jako promuckaj.Videces da se stvori bela smesa koja ako cekas izdvaja komponente odnosno ulje usplivava,zato odmah po muckanju napoj kravu.Izjutra i uvece po jedared.Vazelin nisam koristio ali ima logike.Nadam se da se slaze kolega Nikola::namigivanje::

pankin
19-03-13, 18:30
ne boj se milk više puta isprobano i iz iskustva ti kažem da ne može da škodi.vazelinsko ulje podmazuje čitav probavni trakt kod krave a najbolje djeluje na knjižavac ili listavac u kojem se kod slabijeg preživanja hrana stvrdne ili spekne i olakšava da hrana krene dalje a za razliku od gorke soli nije nimalo agresivna

nikola_VUK
19-03-13, 19:15
Ja kad sam pričao o boni fitu (koji ima u sebi kvasac) bio sam lud, ali nema veze, najvažnije je da kravica ozdravi. Možda bi stimudigest bio najbolje rešenje ujedno i najskuplje.
Na mestu milka ja bih probao nešto od tih recepata pa ako nema efekata stimudigest i ima da peva.

Milk
19-03-13, 20:24
Dali je mnogo da dam kravi odjednom 1kg pekarskog kvasca razstvorenog u 2l vode? molim brz odg jer treba da dam sad a ako je mnogo onda koja kolicina. i dali ce se sta osecati na mleko ?

Nicyolas
19-03-13, 21:24
350g mi je rekao veterinar da dam jednom kravi ... nznm za Kilogram ..

pankin
19-03-13, 21:58
Ja kad sam pričao o boni fitu (koji ima u sebi kvasac) bio sam lud, ali nema veze, najvažnije je da kravica ozdravi. Možda bi stimudigest bio najbolje rešenje ujedno i najskuplje.
Na mestu milka ja bih probao nešto od tih recepata pa ako nema efekata stimudigest i ima da peva.
kolega vuk u bovi fitu ima toliko kvasca da ne bi mogao od toga ni pogaču da umesiš a kamoli da pokreneš probavu kod krave.svati već jednom da je bovi fit preparat koji zdravoj kravi pomogne da povrati deo elektrolita koji je naglo izgubila u telenju a nikako za liječenje krava.a najveća stavka kod davanja bovi fita je da krava rado popije što veću količinu tekućine koja sprečava dislokaciju buraga.znači nikakvu pomoć nema u liječenju

Vojkanvrelo
19-03-13, 22:06
To je po meni i vise nego mnogo,ali opet ko zna.Mozda taj kolega ima neku ideju.Ako razmislimo malo bolje,rastvoriti 1kg kvasca u 2 kg vode to ce biti kasa i kako ces time napojiti kravu jebem li ga.Kada dodje sutra taj veterinar pitaj ga za onaj moj recept koji sam isprobao bezbroj puta.Bas me zanima sta ce da kaze.
Kolega iz Osijeka sve si lepo rekao,svaka cast.Jedino taj bovi fit ima malo elektrolite koji nadoknadjuju gubitak tecnosti i soli iz organizma kao posledica telenja.Stavise on bi najvise trebalo da nadoknadjuje jone opet kao posledica telenja ali za to sve ovde nema ni potrebe ni razloga.Prvi put cujem da on ima kvasac u sebi.

pankin
19-03-13, 22:13
ja sam koristi 1 kg ali je bilo u većoj količini vode

nikola_VUK
19-03-13, 22:31
Ima u sebi kvasca i semena lana....sve ok nadam se da će sve ovo nekome da pomogne. Ako se ne varam boni fit ide na 20 a stimudigest na 40l mlake vode.

pankin
20-03-13, 18:07
čim sano ima tako čudotvorna dejstva u liječenju pretpostavljao sam da ima neke veze između vuka i sana

nikola_VUK
20-03-13, 18:49
mislim da bi sano u ovom slučaju stvarno pomogao, ali dobro kako god hoćete........

Vojkanvrelo
20-03-13, 19:37
Nisam nasao na forumu i ako nema te teme,bila bi jako zanimljiva tema koja govori o proizvodjacima koncentrata i uopste dodacima stocne hrane.Imao bih neke stvari da kazem ali na zalost ovde nije mesto za to.

cika_jova
20-03-13, 21:26
http://poljoinfo.com/showthread.php?4995-Isplativost-kupovine-gotovog-koncentrata-cene-u-vasem-kraju

Milk
21-03-13, 12:48
Ljudi, preksinoc osemenjena jedna krava, sutra ujutru vidim da se cistila (izbacila sluz) kad juce vidim da je izbacila krv, i jutros ponovo sukrvicu (krvavu sluz) interesuje me sta to znaci?

Vojkanvrelo
21-03-13, 14:41
Nista se druze ne sekiraj to je normalno,nekih polovina populacije krava oko 3. dana nakon partusa zakrvari neke ne krvare ali nema veze.Ako krvari to ti je samo siguran znak da je trazila a da li ce ostati steona to isto nema veze,moze i ne mora da znaci da ce ostati steona.

mims
22-03-13, 22:51
Vojkane jel ti znaš šta znači partus?

Vojkanvrelo
22-03-13, 23:39
Vojkane jel ti znaš šta znači partus?
UUUU brate mili,izvinjavam se svima za takvu gresku,nisam vido sta sam napisao.Hteo sam reci pripust.Katastrofa.

grunt
24-03-13, 08:15
Imam malo muke sa dve krave 3 tele obe,povadjale su po jedan put svaka sad su steone 4,5,i 5 meseci.Smanjile su mleko 100%,ova jedna daje u toku dana 3litre,ova druga malte ne nista,nekako mi to prerano da smanje mleko tojiko i postoji problem mastitisa,veterinari me zajebavaju higijena ovo ono a u stali mogu ja da spavam pored njih!Pre par meseci sam i papke cistio ali ista pesma.Sta mi je ciniti?

nikola_VUK
24-03-13, 08:48
Koliko dugo su u laktaciji?

pankin
24-03-13, 10:49
po onom što je napisao u laktaciji su između 7 i 8 mjeseci.i ja sam imao problema ove godine dosta sa upalama i isto na nagovor veterinara promjenim dezinficijens i evo već 3 mjeseca nijedna upala na kontroli mlijeka nijedna nema preko 100 000 somatski. kupio sam aktivnu pjenu za pranje bez vode i jako mi se sviđa jedina mana jako skupo

nikola_VUK
24-03-13, 11:23
Terminologija je različita, povađala ako se ne varam znači pobacila, zato sam i pitao jer moguće da im je vreme za zasušenje. Bolje je zasušiti par meseci ranije i u sledećoj laktaciji imati kravu kako treba nego silovati još tri meseca laktacije.

pankin
24-03-13, 11:29
varaš se povađala prevodila ili pregonila znači da nije od te oplodnje ostala steona u ovom slučaju prvi put od druge je ostala steona.znači dva mjeseca od telenja se pripušta prvi put imala je jedan pregon to je još 21 dan otprilike + onih 4,5-5 mjeseci koliko je steona .eto kad to sve zbrojiš dobiješ otprilike 7-8 mjeseci od telenja.ispravite me ako ne računam dobro

German hunting terrier | Jagdterrier