PDA

View Full Version : Bolesti i lečenje krava

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 [2] 3 4 5 6 7

danijella
07-04-11, 23:01
http://i55.tinypic.com/353174l.jpghttp://i53.tinypic.com/i6d1ch.jpghttp://i51.tinypic.com/2w7hgyx.jpg
Zna li neko sta je ovo?Javlja se oko ociju i brzo se siri.

cika_jova
07-04-11, 23:04
jel se javlja samo oko ociju ili ima i na repu, vratu... ?

danijella
07-04-11, 23:07
Samo oko ociju,za sad.Pojavilo se pre 7 dana i prelazi na ostalu telad.

cika_jova
07-04-11, 23:14
suga, po meni, 90 % sam siguran, opadanje dlake, javljaju se sitne ranice...
najbolje da pogleda veterinar, ako imas ispust - pretpostavljam da su telad u tovu izbaci ih na sunce..
da sacekamo jos neko misljenje..

danijella
07-04-11, 23:22
Ne bi trebalo da je suga,pelcovani su pre 10ak dana protiv toga,a ovo se pojavilo nekoliko dana kasnije.Veterinar je bio prvo ne zna sta je pa onda misli da je neko bakterijsko obolenje i isprobava terapiju,a rezultata nema.

banatski
07-04-11, 23:31
I ja mislim da je šuga u pitanju. Neznam jesu li telad tretirana protiv ekto i endo parazita, ako nisu valjalo bi to uraditi. Dati nesto na bazi IVERMEKTINA.

danijella
07-04-11, 23:43
Tretirani su protiv suge,ne znam cime.A sta su to ekto i endo paraziti?

banatski
07-04-11, 23:55
Pa to su spoljašnji i unutrašnji paraziti goveda : vaši, šugarci, želudačno-crevni valjkasti paraziti i sl.

danijella
08-04-11, 11:21
Onda jesu.

boban97
05-05-11, 01:14
Pozdrav forumaši. Imam problem sa kravom pa ako je neko imao nešto slično ako bi mogao da mi pomogne. Večeras kad sam išao da muzem primetio sam da krava ne balega. Danas je balegala, bila na paši, preživa i pije vodu. E da i primetio sam da se isteže i kad je pipnem kao da se malo uvije kao kad traži bika ali nema sluzi i mirna je (inače kad traži bika skače kao luda, danas joj je 70 dan stelosti).

cika_jova
05-05-11, 02:57
nista njoj ne fali ujutru te cekaju kolica balege nemoj da se sekiras, a ako ne gledaj jel preziva i opipaj joj stomak

boban97
05-05-11, 12:14
Hvala cika jovo. Jutros balega. Sve je normalno.

olja02
01-06-11, 16:05
Imam problem sa kravom.Oteljena juče ujutru u 6 sati uz pomoć veterinara.Teljenje počelo prethodno veče ali je potrajalo,tele je izašlo prvo sa zadnjim nogama.Krava je semenjena i tele je baš krupno ,muško.Krava je stajala do nekih 9 sati i onda legla i više ne ustaje .Probali smo da je dignemo na sve moguće načine ali ništa.Juče oko 5 bio veterinar koji ju je otelio i kaže mlečna groznica,dao infuziju i neke inekcije i ona polako ustala na zadnje noge,pa joj je uključio elektro šokove da bi ustala na prednje.Posle toga stajala donoći.Jutros opet ne može da ustane.Veterinar ostavio neke inekcije da se daju jutros i to smo dali i rekao da joj se na svaka dva sata daje koštano brašno ali ga ona neće.Dva puta smo ga razmutili sa vodom i nasuli direktno pod jezik.Šta dalje raditi tele isto nije moglo da ustane ali smo ga masirali juče i jutros i već danas po malo ustaje.Da veterinar je rekao da se krava ne muze odnosno da se sme izmusti samo op jedna čaša iz svake sise do sutra uvečeMislim po jedna na svaki podoj znači tri čaše dnevno iz svake sise,sada se bojim da se vime ne upali. Izvinjavam se na dugom postu.

prof. dr. Seljak
02-06-11, 10:32
Izgleda da je veterinar u pravu ali morao bi i dalje da daje injekciono preparate kalcijuma i glukozu intravenozno kroz infuziju. Birajte joj kvalitetnije seno od deteline, lucerke ili neke druge leguminoze ako hoće da jede. Za vime držite samo čisto ispod njega, da ne bude mokro i prljavo i pratite ga, ne bi trebalo da bude većih problema. Čim je i tele tako avitalno ona je imala ozbiljan deficit vitamina pogotovu vitamina D. Sad će vas ta muka sa kravom i finansijski i živaca više koštati nego da ste vodili računa o ishrani krave, ali šta je tu je, to je čest i ne puno težak problem kod krava na teljenju.

cika_jova
02-06-11, 10:59
slazem se u potpunosti sa prof.dr.seljak, ne brinite za par dana ce krava nadoknaditi nedostatak kalcijuma - bice sve ok

olja02
02-06-11, 14:07
Još uvek ne može sama da ustane ali je danas već bolje ,ustaje uz pomoć.Vime je za sada u redu .Juće je dobila još dve injekcije po podne;a danas če opet doći veterinar jer nije izbacila jedan deo posteljice pa će je detaljno pogledati.Tele jutros odlično samo stoji i sisa iz kante.Opet jutros smo je zalili sa koštanim brašnom.Veterinar savetuje ishranu svežom travom .

aca74
06-06-11, 00:43
Olja kakva je situacija sa uzimanjem hrane, to moze biti problem. Dati joj bilo sta da jede. samo da nesto uzima kabaste hrane(dobra detelina, seno ili sveza hrana). Drzati cisto kravu, srediti zaostalu posteljicu, i dizati kravu kako bi sto manje lezala. Normalno sva terapija koju veterinar sprovodi, sad nema stednje.

olja02
07-06-11, 12:15
I krava i tele već četri dana imaju temperaturu.Veterinar prepisao jugociline ali nista ne govori o čemu se radi .Tele veselo ,lepo jede,krava se podigla ustaje i ona jede .Ne znam šta više raditi.Bilo je jedan dan vime tvrdo i crveno ali smo masirali i sada izgleda uredu.Mleko normalno.Recimo da krava zbog tog vimena ima mastitis ali šta je sa teletom od čega je kod njega temparatura 40.3.Da, prvi dan im je bila povišena temparatura,drugi dan im je temparatura bila normalna ,treći povišena i evo danas četvrti dan opet povišena.

Nicyolas
08-06-11, 04:23
Ovako , pre neki dan kad sam usao u stalu vidim kravu kako lazi skroz zadnjinom u kanalu sa zategnutim lancem ! Teram je da ustane ma jokkk nista , pozovem veterinara i pogleda je i kaze mi da probamo da je polijemo vodom , mi je polijemo ona se uplasi i ustane kad ono zadnje desna noga skorz savijenajeedva krava stoji a stomak veliki steona pred zasusuje se termin 5.avgust uopste se nije kretala samo je stojala i tresla se tu joj je veerinar nakoko silne infuzije i injekcije i kalcijum i mnogo toga . Ona nista posle je legla ja sam je na brzinu pomuzao od pre dva dana slabo jede pije samo vodu nista nece da okusi osim sto je jela malo silaze ali ne vise od 1kg ! Evo vec dva dana samo tako malo jede ne ustaje uopste plasim se sad je pred drugo telenje imala je oko 25l sigurno fantasticna kravica ne prevelika od odlicnog oca Weinold-a , misli stvarno bila je medju boljim grlima u stali ! Interesujeme da li se nekemo desilo ovo da krava nesto nedaj boze polomi ali vet kaze da nije polomila mozda je naprslo ,mislim da li se izvukla ! Visoko je steona plasimm se mislim da nosi dvojke tako mi je vet rekao ili je tele preveliko , sta da radim ne znam ni sam !

cika_jova
08-06-11, 08:44
kod mene je u komsiluku bio isti slacaj pre 10ak godina, krava je tako lezala sve do teljenja i kad se otelila ustala sama

inace ako joj je termin 05.08 ti si trebao da je vec zasusis, ja ih ostavljam 225 dan steonosti i to je max sto se muze tice - ipak treba mlecna zlezda da se odmori
dodaj joj malo minerala i vitamina u obrok, ako su dvojke vuce to vise hranljivih materija iz organizma - a sad ce poceti u stomaku sve vise da uzimaju iz organizma krave - treba joj to nadoknaditi

prof. dr. Seljak
08-06-11, 09:01
Cika Jova je u pravu. Može da se desi da naprsnuće, to je 90%, preraste i kad se krava oteli zbog manje mase lakše ustane. E sad do teljenja ima još 2 meseca, imaćeš muke sa njom oko jela, ustajanja, ali ako si uporan moćićeš do da izguraš. Krava je mlada a i po proizvodnim rezultatima trebalo bi se potruditi da preboli. Kod komšije se to isto desilo prošlog leta na teljenju. Bilo malo teže teljenje, bio veterinar, i kako je se telila u stojećem stavu oklizne se na ležištu i padne i naprsne joj noga. Lečili je dva meseca i jedva iščupali ali je bila starija krava ali jako dobra. Samo koštalo ga je živaca i brige ai novca, 300e mu uzeo veterinar.

Nicyolas
08-06-11, 19:17
NAdam se da ce sve biti dobro , ona se vec zasuslila :D

milan971
09-06-11, 17:38
za olja02 neka vas veterinar malo bolje obrati paznju na kravu,moguce da je zbog produzenog teljenja krenula neka infekcija u njoj, a tele to sve usvaja preko mleka

Nicyolas
15-06-11, 23:52
LJudi ovo postaje neizdrzljivo krava ne moze da ustane uopete juce smo je dizali jedva je mogla da stane na noge veterinar samo daje kalcijum svaki dan od pre 3h iz nje sluz ko pred telenje , mislim da ce da se izjalovi a i bolje bice joj lakse stomak joj je ogorman vet je reko da sacekamo sutra prekosutra ako ne da ona najverovatnije nesto da izbaci tele nzna ni on sta da radim ?

milan971
16-06-11, 10:28
Imao sam takav slucaj prebolela je ali posle 1.5 mesec,velikih muka i za nju iza mene.Kod mene je vet. samo 4 dana davao kalcijum jer od previse Ca moze da dodje do disbalansa mikroelemenata u organizmu a to moze da izazove srcane smetnje i druge posledice.Posle je dobijala samo antibiotik i nesto od bolova.

cika_jova
16-06-11, 23:21
antibiotik i visoko steona krava :<<>

pazljivo

Nicyolas
17-06-11, 01:17
JAoooo.....nznm sta da radim bolje da se izjalovi bice joj lakse
pa posle da je lecim na miru da sene plasim za telad i nju !

milan971
17-06-11, 12:09
cika_jova izvinjavam se sto nisam odmah napisao krava je nazalost pobacila,posle sam se samo borio da nju osposobim jer je bila kvalitetna.

Nicyolas
17-06-11, 13:29
Eeeeeeeeeeeee evo i kod mene izjalovila se nocas izbacila dvojke mrtve ali ne ide na klanje ostaje u stali da se oporavlja krava je trenutno prima infuziku neki koktel vitamina i tako kaze vet da se en brinem :D

milan 87
17-06-11, 16:30
ja mucim muku sa mastitis masiram muzem muke zive.izmuzem bre smuzalicu i dok muzem masiram i posle rucno i do cega moz da bude ??al vi lecite id mastitis sami ili veterinar kako vi to resavate?

velja_dvor
17-06-11, 17:16
@milan87:
probaj da nadjes uzrok mastitisa,da li je jedna krava u pitanju ili vise njih?
Za nastajanje mastitisa je pogodna tamna i ne provetrena stala ,pa je mozda uzrok u tome .
Trebao bi odneti uzorke mleka u neki Veterinarski institut koji ti je naj blizi da se uradi antibiogram ,da bi se videlo koja bakterija je u pitanju i da ti kazu koji antibiotik je najbolji za taj soj.
S' obzirom da je promet antibioticima strogo kontrolisan (nema ih u slobodnoj prodaji) vecinom to veterinari rade.
Savet je i sa strucne (vet .tehnicar sam) a i sa strane drzaoca krava tako da su obe strane pokrivene ...pozdrav

Nicyolas
17-06-11, 21:43
MAstitis leci veterinar :D

cika_jova
18-06-11, 17:17
uzorak pa na antibiogram i da se primeni odgovarajuca terapija u suprotnom ce vet da udari neki antibiotik sirokog spektra delovanj kojeg ima najvise u torbi, pa ces lepo da izgubis tu sisu u ovoj laktaciji, a njemu ces masno da platis sto ti sjebo kravu

milan 87
18-06-11, 17:57
ljudi ala na savetima .samo masiranje i muza kad udari drugo nema tako kaze on

milan971
18-06-11, 19:11
Ako tako kaze , menjaj veterinara .Masiranje i muza pomazu samo kod edema vimena,a kod mastitisa ne.Mastit je bakterijska infekcija koja se siri ako se ne leci adekvatno.Nego ti poslusaj clanove cika_jova i velja_dvor pa ces resiti problem.

velja_dvor
19-06-11, 00:24
Druze lecenje Mastitisa je otklanjanje posledice ,a ti treba da nadjes uzrok toga.Kod tezih oblika mastitisa je dolazilo i do uginuca krava zbog toga sto su vlasnici masirali i muzli umesto da zovu veterinara na vreme.

Nicyolas
19-06-11, 14:15
ljudi ala na savetima .samo masiranje i muza kad udari drugo nema tako kaze on
izvini mislim da nemas dobrog veterinara !

bane 93
19-06-11, 21:47
interesuje me imal kakav prirodni lijek pojavilo mi se kod jedne krave kod oka neka velika kao bradavica velicine oraha i stalno suzi oko kod krave i polako se zatvara.Veterinar kaze da nema on nikakav lijek protiv toga.

cika_jova
19-06-11, 21:53
bradavice se ja mislim skidaju kauterizacijom, al posto je pored oka ^-^

mims
26-06-11, 23:51
interesuje me imal kakav prirodni lijek pojavilo mi se kod jedne krave kod oka neka velika kao bradavica velicine oraha i stalno suzi oko kod krave i polako se zatvara.Veterinar kaze da nema on nikakav lijek protiv toga.

Daj neku sliku pa da vidimo.

bane 93
27-06-11, 21:16
Daj neku sliku pa da vidimo.

kao otvorena rana velicine oraha i stalno suzi,veterinar kaze dobro bi bilo odstraniti ali ne smije sad jer ima dosta musica kaze najbolje bi bilo zimi.Ako bih neko znao imal kakva mast ili neki prirodni lijek da se napravi da se maze do zime bojim se da krava ne oslijepi na to oko .

steva44
28-06-11, 00:51
za baneta93 uzmes plasticnu cevcicu napunis je secerom obicnim i duunes na tu ranu 2/3 puta na dan ,slicni problema sam i ja imo kod krava pa su mi to rekli stariji ljudi ,oni su koristili trsku za duvanju ali sad ima cevcica makar kakvi da biras .nekad mi je uspelo nekad ne .pa probaj ,nekosta te nista. i to pozuri jer kada se kravi usmrdi oko od tog goreg smrada nema. nemozes idrzati u stali, da. mazes posle xipermanganom.ima ga u svakoj apoteci za ljude .mozees da rastopis xipermangan pa da poprskas.on je strava za te stvari ,pozdrav.

bane 93
28-06-11, 10:58
za baneta93 uzmes plasticnu cevcicu napunis je secerom obicnim i duunes na tu ranu 2/3 puta na dan ,slicni problema sam i ja imo kod krava pa su mi to rekli stariji ljudi ,oni su koristili trsku za duvanju ali sad ima cevcica makar kakvi da biras .nekad mi je uspelo nekad ne .pa probaj ,nekosta te nista. i to pozuri jer kada se kravi usmrdi oko od tog goreg smrada nema. nemozes idrzati u stali, da. mazes posle xipermanganom.ima ga u svakoj apoteci za ljude .mozees da rastopis xipermangan pa da poprskas.on je strava za te stvari ,pozdrav.
hvala na odgovoru probacu to sa secerom a kupicu i taj xipermangan pa da probam.pozz

nikola_VUK
28-06-11, 16:31
Samo pitaj u apoteci kako se rastapa hipermangan, jer je on koncentrovan u prahu!

Maximus Ruralis
30-06-11, 22:02
Procitao sam celu temu i moram da pitam.........Aman ljudi,pa te vase krave i telad kao sa fronta....radite li vi nesto drugo osim sto ih lecite i busite.....?

bane 93
30-06-11, 22:29
74
Samo pitaj u apoteci kako se rastapa hipermangan, jer je on koncentrovan u prahu!
Kupio sam hipermangan i rastopio sam ga po uputstvu i interesuje me dal nece on sta smetat ako slucajno ode malo kravi u oko kada budem stavljao obloge,dal nece ako slucajno ode u oko krava ostat slijepa?

nikola_VUK
01-07-11, 02:39
A da probas malo da joj oko zatvoris i izlepis sa gazom i hanzaplastom (ako ti bude dozvolila), tako da nista ne moze da upadne u oko?

milan 87
17-11-11, 19:44
dali je cuo i vido neko da krava kad udari na vime moze da se izleci pomocuuuuuuuuu. * mesavine goriva* za motor za drva. i ulje sae 30. *

cika_jova
17-11-11, 19:56
милане ,
најбољи лек је превенција, чисто лежиште, чист апарат за мужу, редовна мужа увек у исто време, а кад дође до лечења онда зна се узме се прво узорак млека из оболеле четврти, иде се антибиотиком широког спектра да би се добило на времену и спречила већа штета док не дођу резултати узорка који је послат на антибиограм и приступа се одговарајућем лечењу, све остало је скупља дара него мера

encho
17-11-11, 21:19
Pozdravljam sve,ljudi da vas pitam za mišljenje jedno,juče mi je uginula krava,njemački crveni holštajn,uvezena iz njemačke prije tri godine kao junica,ja je kupio prije tri mjeseca,bila steona deveti mjesec,Prije nego sam je kupio pregledao je moj veterinar sve ok,kupio od čovjeka kojeg poznajem,krava bila mirna normalno jela ,ponašala se sasvim normalno,otelila se sve ok i kako treba oteljena prije mjeces dana,par sati prije nego će uginuti mama je muzla ništa nije izgledalo da je problem neki neki,ujutro je zatekli kao da spava,nema da se trzala,da je otrovana da se udavila ili nešto,krava sasmo naduvana,pozvao veterinara da pogleda,kada kaže čovjek da je imala infarkt,nismo je niti otvarali niti išta to je kao konačni zaključak...njegova teorija je da je krava živjela u mirnom kraju sa puno više krava nego ja imam i da je moguće pošto je bio neki vatromet da se prepala......Da li je to moguće?HVala svima

kifler
17-11-11, 21:55
Imao sam isti takav slucaj samo sto je simentalka bila u pitanju ,uvece nista ujutru ukocena tog dana nisam imao vremena da je otvorim i vidim sta je bio uzrok smrti . Veterinar je rekao da je mozda nesto progutala ,sa tim se nisam uopste slozio ali sta je tu je idemo dalje. encho sto se tice vatrometa to sigurno nema veze sa uginucem, jer po toj teoriji za vreme rata sve krave su trebale da dozive extra stres koji bi tesko prezivele.

encho
17-11-11, 22:23
Slažem se i ja što se tiče vatrometa,a i ja sam juče bio u totalnom šoku tako da nisam je ni otvarao,ne znam šta bi mogao biti uzrok,ali u svakom slučaju čekam analizu preostalih par goveda pa da se vidi ko zna.....

RatkoPa
18-11-11, 11:36
A sta je jela?Jel si je obilazio u toku noci?Mozda se nadula pa se ugusila a da nisi video.

encho
18-11-11, 17:59
Taj dan je jela samo otavu,nismo joj davali niti žito niti išta drugo,a nema tragova trzanja ili nekog pačenja,kao da spava,tako je izgledalo....

RatkoPa
18-11-11, 19:23
Jesi li joj pogledao oci?Kod gusenja su oci krvave(popucaju kapilari)
Zivotinja se nemuci samo legne i sa svakim izdahom joj se smanjuje kapacitet pluca dok ne okonca

Surdonja
18-11-11, 20:10
Sinoc sam imao jedan problem, nije u pitanju krava, vec tele starsti dva meseca ali mislim da ne odudara puno od teme. Kada sam zavrsio sa namirivanjem sinoc dao tim malima milsan, koncentrat i napoijo bilo je sve u redu. Zatvorio sam stalu i dok sam se umivao cujem iz stale neko riganje. Kada sam otvorio vidim da je telo diglo glavu prema plafonu, stomak se naduvava i izduvava, a iz stomaka se cuje bas jako buckanje i krcenje creva. To je trajalo oko 5-6 minuta. Posle toga je bas bilo zaduvano i jedva je dolazilo do daha. Sve se smirilo nakon 20 minuta. Nekoliko puta sam nocas obipazio stalu, video sam pred zoru da preziva. Jutros je dva puta balegalo. Kada sam hteo da mu dam da pije mleka nije htelo da ustane, jedva sam gq podigao. Posle mleka je opet jelo malo koncentrata i opet leglo. U toku dana je balegalo 6-7 puta, balega je bas cvrsta i jako tamna. Veceras je bez problema ustalo da sisa. U cemu je problem. Da nisam mozda preterao sa koncentratom, mada njemu uvek ostaje u valovu za razliku od njegova dva vsnjaka priblizne tezine.

---------- Poruka napisana u 19:10 ---------- Prethodna poruka je at 19:07 ----------

Zaboravih da napisem sinoc posle tog riganja kada se malo smirilo non stop je podrigivalo i jutros su mu krcala creva dok sam namiivao.

RatkoPa
18-11-11, 20:11
Stao mu je burag prejelo se.nije svako tele isto,malo mu smanji hranu par dana da se nebi ponovilo.Moguce i da si mu dao jaci rastvor milsana

Surdonja
18-11-11, 20:19
Hvala na odgovoru, mislim da je ovo prvo u pitanju, rastvor nije bio jaci. Nikada nisam video tako nesto stomak se nenormalno naduvavao i izduvavao. Danas sam mu smanjio koncentrat za oko 30 posto. Valjda ce biti dobro.

RatkoPa
18-11-11, 20:23
Ako se slucajno ponovi daj mu mlako mleko 1/2l i zejtin 1/2l i dve kasike sodabikarbone

Surdonja
18-11-11, 20:32
U principu kao i bik kad se napne samo da dodam i mleko. Napinjala su nam se junad mnogo puta, ali kad se napne napelo se, ali ovo kao da ga neko duva i izduvava nikada nisam video do sinoc. Hvala jos jednom na savetu!

RatkoPa
18-11-11, 20:35
I kod junadi slobodno dodaj mleko,mnogo brze deluje.Isprobano kod mene mnogo puta

Surdonja
18-11-11, 20:46
Eto, naucih jos nesto, za to nisam znao. Mada bih voleo da mi ne zatreba.

pankin
18-11-11, 21:21
jeste li kod nadma goveda probali sa svinjskom masti brzo i jako djelotvorno

Surdonja
18-11-11, 21:35
Moji nekad, a i ja sad koristimo ulje i sodubikarbonu. Da li Vam se svinjska mast pokazala bolje. Takodje sam procitao negde na forumu da daju junadima i slaninu da bi splasli.

pankin
18-11-11, 21:40
šaku masti uvališ duboko kravi u usta i očas prazna , a od lijekova membuton je odličan za preživanje naročito kod krava poslije telenja

Surdonja
18-11-11, 21:50
Predpostavljam da ste mislili na mast u cvrstom stanju. Jos jedan zanimljiv metod.

Miloš D.T
18-11-11, 21:58
Šaku masti na krišku hleba,ili pola litre zejtina(ako se radi o teletu),ili SICAVET za zalivanje koji se razmućiva u 3-5 litara vode(posle toga ide NEOSANINGEST)itd......

milan 87
19-11-11, 12:48
evo ljudi men krava sinoc kad cu da muzem udarila na vime. i ja pomuzem i namazem sa gorivo i jutros vime polu tvrdo i splasnulo.a bilo tvrdo ki kamen i danas mazanje i ce prodje .fala bogu vise bez inekcija .mozda vama zvuci uvrnuto al meni pomoglo.

pankin
19-11-11, 13:28
sas kakvo gorivo neko od posebnu vrstu ili obično

milan 87
19-11-11, 17:28
ma ne. kupis kao za mesavinu za motor za drva navodnjavanje .bezolovni.samo dA NE BUDE CIS

pankin
20-11-11, 21:59
kako smo u off u pitanju su tačne doze u liječenju vimena kod krava

---------- Poruka napisana 20-11-11 u 20:59 ---------- Prethodna poruka je 19-11-11 at 19:58 ----------

sunce ti šta tu poruka fali!!!!!!!!!!!

Ako je u njima bilo nešto pametno, vratićemo, nije problem. Z.K.

Surdonja
24-11-11, 20:15
Evo mene sa novim problemom. Dva teleta su pocela da mi kasljucaju. Predpostavljam da je to zbog toga sto sam dobro zaptio stalu pre 12-13 dana, zbog dolaska novih sisavaca(plasio sam se da ce im biti hladno). Ocigledno da sam time prouzrooovao drugi problem 3-4 dana nakon toga dva starija(3,5meseci) pocinju da kaslju. Za sada ne disu ubrzano i teko, i nema sluzi iz nozdrva. Nisam siguran da je to 100% rqzlog posto ostali ne kaslju, samo njih dvoje. Naravno stalu tih dana sam redvno provetravao, ali ocigledno ne dovolino, posto sam primetio da se vrata jako znoje. Od juce je stala opet otvorena, a ove malisane sam blindirao slamom. Da li je razlog kaslja velika vlaznost vazduha i slabo provetravanje ili nesto drugo. Nesto malo im je opao i apetit, staje im oko 20% kncentrata. Molim iskusnje kolege za misljenje i savet kako da saniram kasalj. Pozdrav!

pankin
24-11-11, 20:34
kako smo u off u pitanju su tačne doze u liječenju vimena kod krava

---------- Poruka napisana 20-11-11 u 20:59 ---------- Prethodna poruka je 19-11-11 at 19:58 ----------

sunce ti šta tu poruka fali!!!!!!!!!!!

Ako je u njima bilo nešto pametno, vratićemo, nije problem. Z.K. pa ako je pametno ono s gorivom onda su pametne i one ostale poruke

---------- Poruka napisana u 19:34 ---------- Prethodna poruka je at 19:30 ----------

prijatelju telad si ugušio amoniakom daj im antibiotike svima koji kašljucaju da to ne bi napredovalo u upalu pluća . a što se tiče zime za telad čitave zime su napolju čak i na -12 inje im se povata na brkove a oni pucaju od zdravlja i jedu ko mećave samo ne smije da bude na mokrom a zima mu ne smeta

Surdonja
24-11-11, 21:04
@pankin vidim i ja sad da sam napravio glupost. Hvala na odgovoru!

Nicyolas
25-11-11, 01:01
Patoloski edem vimena ! Nece da se skine !!!!

pankin
25-11-11, 08:52
daj joj diuretik dve tabletice ujutru dve naveče prvi dan a drugi samo dve u toku dana ako već ne možeš da nađeš preparat kao što je permammas

milan 87
25-11-11, 13:00
daj joj diuretik dve tabletice ujutru dve naveče prvi dan a drugi samo dve u toku dana ako već ne možeš da nađeš preparat kao što je permammas*

Pojasni malo al to za vime ili?

---------- Poruka napisana u 12:00 ---------- Prethodna poruka je at 11:59 ----------

patoloski edem vimena ! Nece da se skine !!!!*

sta mu to znaci patoloski edem?

Edit by Mims

pankin
25-11-11, 16:33
edem su tu nakupine vode ispod kože ,ono kad izgleda kao upala a nije ili poslije telenja kad pritisneš prstom na vime a kad makneš prst ostane rupa .diuretik je lijek koji tu vodu izbacuje van.poslije telenja ako nema upale edem je sasvim uobičajena pojava i u pravilu se ne dira

milan 87
25-11-11, 16:51
lele to znam kad pred telenje se spusti strasno pa jos ako su male sise katastrofa. a kad ima to al zobis normalno il ne? zobis dok se ne povuce?

pankin
25-11-11, 17:02
stvarno nije zajebancija prevedi mi šta znači "zobiš dok se ne povuče"

RatkoPa
25-11-11, 17:54
stvarno nije zajebancija prevedi mi šta znači "zobiš dok se ne povuče"
Prevod........jel dajes koncentrat dok vime ima edem?

pankin
25-11-11, 18:29
Prevod........jel dajes koncentrat dok vime ima edem? molim te kako si ti iz onog izvuko ovaj prevod.

---------- Poruka napisana u 17:29 ---------- Prethodna poruka je at 17:27 ----------

da dajem bez obzira na edem a edem se obično javlja kod onih krava koje nisu hranjene koncentratom već čistim šrotom, i da sol obavezno izbaciti

milan 87
25-11-11, 18:36
e sad sta znaci srotom?

pankin
25-11-11, 19:07
kukuruz u mljevenom stanju

Nicyolas
25-11-11, 21:39
edem su tu nakupine vode ispod kože ,ono kad izgleda kao upala a nije ili poslije telenja kad pritisneš prstom na vime a kad makneš prst ostane rupa .diuretik je lijek koji tu vodu izbacuje van.poslije telenja ako nema upale edem je sasvim uobičajena pojava i u pravilu se ne dira
Kada ostaje prst to je progresivni mastitis . A patoloski edem se javlja kod krava posle telenja , nece patoloski edem da se javi kood krava koje daju 20l bar kod mene ova koja ima patoloski edem ima preko 30l sada i ima veliko vime duboko , siroko . Naravno da se daje koncentrat, nema nikakve veze to cime je hranjena !
Uzeo sam dve kasike svinjske masti stavio u casu od jogurta i napunio jabukovim sircem i dobro promesao da bude homogeno i vime se maze , to sam danas uradio i sad i onako izgleda bolje....

pankin
26-11-11, 11:58
nije tačno kod mastitisa ne ostaje rupa već se vraća u prvobitno stanje a kod edema bilo kojeg kad pritisneš ostane rupa neko vrijeme zato jer si razmasirao ili rasterao tu vodu

steva44
26-11-11, 19:37
Da lije neko imao slicni problem ,imam jadno junce tu je oko 200 kg i sad mi se u zadnji mesec dana konstantno naduvava svaki drugi dan .Ja sam to resavo ranije dam ih na klanje.Ali ovo je limuzince zensko,pa sam mislio da ga odnesem na salas ,za sistem ,,krava tele,,.Posavejtu me dal da ga liferujem ili jos nasto da probam.Sve mislim da nije pojelo manilu,nisam pametan.

Miloš D.T
26-11-11, 19:41
Može to da se sredi!

RatkoPa
26-11-11, 20:05
Da lije neko imao slicni problem ,imam jadno junce tu je oko 200 kg i sad mi se u zadnji mesec dana konstantno naduvava svaki drugi dan .Ja sam to resavo ranije dam ih na klanje.Ali ovo je limuzince zensko,pa sam mislio da ga odnesem na salas ,za sistem ,,krava tele,,.Posavejtu me dal da ga liferujem ili jos nasto da probam.Sve mislim da nije pojelo manilu,nisam pametan.
Daj mu dva tri dana samo koncentrat(prekrupu) i slamu,ne bi trebalo da se ponavlja
Ako je vezano do zida odmakni ga

Nicyolas
26-11-11, 20:13
nije tačno kod mastitisa ne ostaje rupa već se vraća u prvobitno stanje a kod edema bilo kojeg kad pritisneš ostane rupa neko vrijeme zato jer si razmasirao ili rasterao tu vodu
Nznm sta da kazem sve zavisii !

Surdonja
26-11-11, 20:19
@RatkoPa ako moze objasnjenje zasto da ga odmakne od zida, nije mi jasno pa ako hocete da mi pojasnite, nikada nisam cuo za to. Pozdrav!

steva44
26-11-11, 20:25
Gospodine RatkoPa jeste vezan je u za zid ,mozete mi samo objasniti u cemu je tu fora,cisto da znam za ubuduce .Pusticu ja njega u tor .

RatkoPa
26-11-11, 20:51
Kad je vezano do zida obicno i lezi naslonjeno ili jako blizu pa mu se prehladi burag(stane).Cim zahladi javlja se ta pojava i u 90% slucajeva je zid sa leve strane gledano od pozadi>:({

Surdonja
26-11-11, 21:02
Totalno logicno, ja o tome nisam razmisljao. Hvala, sto svoje znanje delite sa nama!

steva44
26-11-11, 21:48
Kad je vezano do zida obicno i lezi naslonjeno ili jako blizu pa mu se prehladi burag(stane).Cim zahladi javlja se ta pojava i u 90% slucajeva je zid sa leve strane gledano od pozadi>:({Kod mene je vezan sa desne strane ,ali ipak hvala na savetu,za ubuduce.POZDRAV.

milan 87
26-11-11, 22:02
sta to znaci manila?.i zbog cega sisa puca sasta da mazem?

Miloš D.T
26-11-11, 22:09
Uzica za presovanje!

RatkoPa
26-11-11, 22:11
Manila-kanap-lika

Kako puca?

pankin
26-11-11, 23:01
sta to znaci manila?.i zbog cega sisa puca sasta da mazem?
maži flogocidom ili cink vitaminskom masti

milan 87
26-11-11, 23:40
puca popreko ?i to puca gore pred kraj sise i na sredinu?

rus 82
26-11-11, 23:44
iseci nokte pre muze

RatkoPa
27-11-11, 00:00
puca popreko ?i to puca gore pred kraj sise i na sredinu?
A da ti tu kravu nesisa neka druga ili vece tele pa je isece zubima?

cika_jova
27-11-11, 00:38
можда нема довољно простирке, па гребе бетон

milan 87
27-11-11, 13:30
ovako muzem je muzilicom ?kakvu ulogu sad nokti imu?ima slama pod njo.ne sisa krava druga nisam primetio.

steva44
27-11-11, 15:23
Milane kupi tecni jod onaj za zatveranje sisa posle muze.A pre toga cink vitaminska i flogocid ono sto je pankin rekao .Kad ztvaras sise tecnim jodom posle muze,budu im sise ko svila.

nju-viliđ
28-11-11, 02:26
Kod nas leukoza odjednom.
kao svake godine se pregledava 3 puta godisnje na leukozu. i bas sad je dosla prije EU.
Oko 700 grla je vec izluceno,sljedi jos. jer ima da se pregleda preko 150 000 krava
http://www.agroklub.com/stocarstvo/leukoza-se-siri-seljaci-u-panici-a-inspekcija-i-veterinari-sute/5972/ (http://www.agroklub.com/stocarstvo/leukoza-se-siri-seljaci-u-panici-a-inspekcija-i-veterinari-sute/5972/)

miladinovic
30-11-11, 13:08
imam problem i pitanje
junica osemenjena sa 14 meseci starosti,povadjala 3 puta,sad utvrdjena uvecana materica
sta raditi?kako leciti ?ne bih je pod noz...
inace u valjevskom kraju kao i kod zena sve su cesce anomalije reproduktivnih organa kod stoke kao pozdrav radijacije i nato avijacije iz 1999. god

mims
30-11-11, 13:52
Ispiranje jodnim preparatima. Ko je utvrdio "uvećanje", mada to nemože biti dijagnoza, taj nek je i leči.

miladinovic
30-11-11, 14:59
veterinar koji mi odrzava krave,kaze da je uvecana,klasican pregled obavio kako ja kazem na pipanje...

kifler
30-11-11, 17:38
Miladinovicu svaka cast veterinaru, ali neko moje iskustvo govori da su oni tu samo da bi uzeli p... . Ako imas nekog bika u tovu pripusti ga i on ce sigurno zavrsiti posao , ako to ne uspe onda joj nema spasa.

miladinovic
30-11-11, 19:49
hvala druze,ceo dan sam jurio po selima za sledeci ciklus odgovarajuceg deliju,i da pokusaju to nekim lekovima da smire tj da urade sto je moguce...

RatkoPa
01-12-11, 21:29
steva44
kako ono june sto se naduvavalo?

Nicyolas
02-12-11, 02:19
KOd patoloskog ne upada prst tvrdoo je !

---------- Poruka napisana u 01:19 ---------- Prethodna poruka je at 01:15 ----------

Nznm sta da kazem sve zavisii !

imam problem i pitanje
junica osemenjena sa 14 meseci starosti,povadjala 3 puta,sad utvrdjena uvecana materica
sta raditi?kako leciti ?ne bih je pod noz...
inace u valjevskom kraju kao i kod zena sve su cesce anomalije reproduktivnih organa kod stoke kao pozdrav radijacije i nato avijacije iz 1999. god
Zasto osemenjena tako rano ? Ja moje junice osemenim izmednju 16-18 meseca desava se i sa 20 !

miladinovic
02-12-11, 10:13
prvi put je trazila sa 11 meseci,da ne bi dosadjivala trazeci u svakom ciklusu osemenili su je posle 3 meseca

cika_jova
02-12-11, 11:55
и ту опет долазимо на оно да се сада углавном гледа да ли има јуница 350кг и јаче, а не колико је стара

pankin
02-12-11, 12:42
pa možda čovjek oće da ostane stelna da može da je proda.znači nije mu bitno oće biti škart krava ili ne

steva44
02-12-11, 18:30
steva44
kako ono june sto se naduvavalo?Dobro je Ratko ,pustio sam ga u boks i zasad se ne naduvava.Hvala na pitanju.

grunt
06-12-11, 19:15
http://img851.imageshack.us/img851/484/kravaz.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/851/kravaz.jpg/) Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us/)Kolege ova krava koju vidite otelila je jedno tele teljenje je bilo tesko,posle je pocelo nesto da ispada kao na slici ali u vecem obliku,veterinar je bio i usivao i rekao da je sve ok,ona kad ustane sve se povuce normalno se ponasa i jede sad je steona 3 meseca.Sta mislite sta da radim sa njom dali je neko imao ovakvu situaciju?Inace krava je dobra daje 20 litara mleka zavisi od hrane.

Miloš D.T
06-12-11, 19:19
PRODAJI,to joj ispada materica!

nju-viliđ
06-12-11, 19:38
Izvaljena maternica.
Odnnosno inverzija maternice.

Obrljan94
06-12-11, 19:43
Da i ja se slazem da se radi o ispadanju materice,a ispadanje materice cesto se javlja ukoliko se krava nalazi na vecem nagibu od dozvoljenog,ma da to nije pravilo ali ako je veci nagib cesto se javlja taj problem.

bato87
06-12-11, 19:52
Ako ti je gravidna i nemas problema sa njom ostavi je, kod mene je isti slucaj samo sto ispada u manjem obimu, posle teskog telenja(prvog) pocelo se isto desavati,popustio je grlic materice, medjutim do sada nisam imao nikakvih problema sa njom i sada je po treci put steona.
evo kako izgleda potpuni prolapsuus materice http://www.kashvet.org/oasis/tag/uterus/

cika_jova
06-12-11, 20:08
продај не зајебавај се с тим уколико не мораш, јер са сваким следећим тељењем расте вероватноћа да се то понови и то у току самог тељења да поиспада све живо, а у штали нехигијена, остаци од сламе, мокраће, плодове воде, а све мора бити чисто пре него се врати и ветеринар има да те одере, па заштита, ушивање и на крају опет на клање

pankin
06-12-11, 20:16
moj kum je imao nekoliko krava od kojih je jedna imala to jače izraženo i po savjetu veterinara napravio je kontra nagib od dasaka kod guzice je bila visina oko 25cm a kod glave na nuli krava se telila sedam puta s tim da je kasnije oplođavao crvenim holštajnom i imala je laka telenja

Miloš D.T
06-12-11, 20:38
Sve je to u redu,ali što mučiti i sebe i kravu!!

cika_jova
06-12-11, 21:27
ј... и краву и паре и нагиб, има да ти поједе живаца и да ти донесе муке и секирације да ти живот преседне

Zoran Kostović
06-12-11, 21:36
Pa ne može da je proda u ovakvom stanju, znači da posluša savete kako bi održao graviditet a onda posle teljenja da vidi šta mu je činiti dalje.

grunt
06-12-11, 23:18
Hvala kolege na iskustvima i savetima jako sam vam zahvalan!Steona je dobra i pitoma pa i mlada da nije otisla bi odmah,vidim da su misljenja podeljena ima ljudi sa ovakvim iskustvom pa su ostavljali te krave ona ce svakako na klanje ali ipak cu je ostaviti pa cu videti kakva ce biti situacije ali podicicu joj zadnji kraj.Hvala vam puno>:({

steva44
06-12-11, 23:44
Grunte Stara Pazova ti je blizu ,nosi je dok nije jace steona.dok mozes dobro da je prodas ,ja sam za moju matoru dobio 1.25 ti ces sigurno 1,40 .Imao sam i ja takvi slucajeva i veterinar mi je savetovo da prodam i ja sam prodo .Jednom sam se zezno pa sam ostavio cerku od takve jedne pa se i cerki isto desilo.Vidim da ima razliciti misljenja povodm ovoga ,ali sto kaze cika jova nije vredna zivaca.Mozda ces dobiti i vise od 1.40 posto je matijevic digo bikove na 190,pa izgleda da je cena stoke u porastu.Ipak ti odluci.

dejan26
07-12-11, 00:30
Prijatelju resi se te krave sto pre,jer kad ima takav prolapsus sa 3meseca kad je plod mali,zamisli kako ce to izgledati kad krava bude ako doceka kraj sa plodom od 40ak kg,ja sam vidjao na farmi prolapsuse ali pri kraju graviditeta 8mes,pa su to sili ili fleso drzao do telenja,ali ti takvi rani su nepovoljni totalno!

mark3
07-12-11, 00:36
http://img851.imageshack.us/img851/484/kravaz.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/851/kravaz.jpg/) Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us/)Kolege ova krava koju vidite otelila je jedno tele teljenje je bilo tesko,posle je pocelo nesto da ispada kao na slici ali u vecem obliku,veterinar je bio i usivao i rekao da je sve ok,ona kad ustane sve se povuce normalno se ponasa i jede sad je steona 3 meseca.Sta mislite sta da radim sa njom dali je neko imao ovakvu situaciju?Inace krava je dobra daje 20 litara mleka zavisi od hrane.
Pomogao bih ti rado ako bi mi dao jos neke informacije u vezi krave. Moj otac je takodje veterinar specijalizirao je porodiljstvo i v.o krava u Nemackoj tako da imamo dosta iskustava, a od pre tri meseca radimo u veterinarskoj stanici Indjija. Ako ti je stalo do krave voleo bih da ti pomognem ako je to ikako moguce i ekonomski i zdravstveno

mims
07-12-11, 00:36
To je prolapsus vagine a ne materice, mada je slika loša, ostalo ste uglavnom upravu.

bato87
07-12-11, 00:43
mims potpuno ste u pravu. Evo clanak sa sajta pss:
Uzroci: Pritisak u trbušnoj duplji ili zadebljanja zidova vagine mogu imati za posledicu njeno uvrtanje ili ispadanje kroz stidnicu. Ispadanje vagine dešava se najčešće kod goveda. Razlog tome je telesna slabost koja može biti prouzrokovana nedovoljnom ishranom, nedovoljnim kretanjem i starošću životinja. Od ostalih faktora mogu doći u obzir i zamorni transporti, suviše koso ležište, kao i povećana labavost karličnog tkiva pred kraj steonosti. Kod uvrtanja vagine ne može se pregledom stanja ništa primetiti, međutim, ispadanje vagine dolazi do izražaja redovno samo u ležećem položaju, dok se po ustajanju vagina vraća u normalan položaj. Izuzetak čine stare krave sa potpuno labavim vezivnim tkivom.
Prognoza povremenih ispadanja vagine je nepovoljna, jer se kod svake sledeće bremenitosti ispadanj javlja redovno i u većim razmerama.
Znaci oboljenja: Ako dođe do potpunog ispasanja vagine i ako ono traje duže na površini izvaljenog dela mogu se primetiti promene koje govore o nastajanju komplikacija. Boja vagine je modra, a ona sam je otečena i zadebljala. Mogu se primetiti manji il veći defekti i oštećenja sluzokože, krvarenja i zagađenost balegom i drugom nečistoćom. Iz ovoga se može razviti tgnojno ili truležno zapaljenje vaginalnog zida. Obolele životinje se napinju i drže zgrbljeno. Zapaljivi proces se posle telenja može proširiti na matericu i tako izazvati teže komplikacije. Kod lakših slučajeva ispadanja vagine opšte zdravstveno stanje krave nije poremećeno.
Lečenje: Ono zavisi od stepenja ispadanja. Ako se radi o delimičnom ispadanju vagine samo kada krava leži, u tom slučaju ne treba preduzimati nikakve intervencije, jer se vagina spontano vraća kada krava ustane. Jedinu treba podesiti ležište, ukoliko je njegov zadnji deo niži i normalizovati ishranu životinje, tako da ne dođe do prenatrpavanja buraga i razvoja gasova koji vrše pritisak na genitalne organe i tako izazivaju njihovo ispadanje.
Kada je u pitanju kompletno ispadanje vagine tada je treba vratiti nazad. Pre toga ispalu vaginu treba dobro oprati i dezinfikovati. Prilikom vraćanja kravu treba podići da ustane, jer se na taj način može vagina lakše retenirati, tj. vratiti.
Ako je vagina bila oštećena ili inficirana, mra se posle vraćanja ubaciti neko dezinfikaciono sredstvo (antibiotska mast ii sl.). Posle završene repozicije stidnicu treba zašiti sa nekoliko šavova ili staviti Flesa zatvarače radi sprečavanja i ponovnog ispadanja vagine. Ako je došlo do promena opšteg zdravstvenog stanja, treba preduzeti odgovarajuće lečenje.

dr Radosav Vujić
http://www.psss.rs/e107_files/public/1272975851_25_FT0_sdc13390.jpg

mark3
07-12-11, 00:43
I ja takodje mislim da je samo prolapsus vagine. Sto je donekle resiv problem

RatkoPa
07-12-11, 09:56
Ja sam imao prolapsus vagine kod jedne prvotelke samo manje izrazen nego kod ove @gruntove
Veterinar mi je rekao da je pustim da seta i da ne bi trebalo da bude problema,kod drugog teljenja je bila ista situacija i otelila se bez problema,ali morao sam da je teram da stoji jedno 4-5 sati posle teljenja da joj nebi ispala materica

dejan26
07-12-11, 10:48
Jel' imao neko ovakav slucaj da u 3mesecu graviditeta ima prolapsus a da se sve zavrsilo happy end-om?

mark3
07-12-11, 11:46
Imao sam ja jedan slucaj zavrsio se carskim rezom uspesno i po kravu i po tele.

bato87
07-12-11, 13:08
Imam ja, prvo teljenje je bilo uzasno tesko i od tada se javio ovaj problem, sada je treci ili cetvrti put steona, mislim da je cetvrti i teli se bez problema.

dejan26
07-12-11, 13:08
Sto je bio carski,nije se smelo cekati da se prirodno porodi ili je plod bio veliki?

mark3
07-12-11, 14:44
Sto je bio carski,nije se smelo cekati da se prirodno porodi ili je plod bio veliki?
Nismo smeli da rizikujemo sa normalnim telenjem zbog opasnosti od prolapsusa materice.

flex202
07-12-11, 17:09
Imam problem sa jednim teletom,tesko dise i kasljuca pomalo kao da je prehladjen,sad bio veterinar davao antibiotike ali nesto mi to sve labavo od njega izgleda,ne zna ni on sta je u pitanju :S .Ostala telad(NE SVA) kasljucaju pomalo,sta da radim sa njima,da li je do amonijaka,drzim ih u stali u zatvorenom,ima samo jedan mali prozor koji je non stop otvoren.Nebi volio da mi ugine tele,ako neko ima iskusta sa ovim kasljom neka napise :)

isidor
07-12-11, 19:04
Pa verovatno je pneumonija ,Ako jede sisa sta ves izvuci ce se .Telad obavezno u provetreno bez amonijaka bolje i da je malo hladnije nego toplo i zagusljivo
Ja se inace petljam sa zamenama za mleko ali kod mene cena neigra ulogu jer ako je mleko lose dzaba sto je jeftinije ako dobijaju proliv .

prof. dr. Seljak
07-12-11, 19:18
Veterinar je dao to sto je trebalo, bar bi trebalo tako. Odmah ih isteruj na provetreno, samo je bitno da je suvo ispod njih, inace mozes napraviti sebi veliki problem. Mozda bi trebao im dati neku potpornu materiju tipa vitamina, eventualno deksametazon. Ali obavezno na cist vazduh, dobro je rekao Isidor.

pankin
07-12-11, 21:53
znam da je ovo off ali ovo pitanje oko hermetičkog zatvaranja štale tobož da telad ne ozebu se stalno ponavlja pa me zanima zašto su ljudi ubeđeni da tele može tako lako da ozebe

Zoran Kostović
07-12-11, 22:02
Držim stoku u štali bez prozora i vrata, nikada ništa nije lečeno po pitanju pneumonije, prehlade ili proliva.

flex202
08-12-11, 14:37
Imaju li kakvi antibiotici a da nisu tablete da im probam dati?Kod nas ovdje nema iskusnih veterinara po pitanju ovih malih teladi a i uopste.

milan 87
08-12-11, 15:07
dali kod vas veterinar ulazi sa cizmama pa navlaci nesto na nji?jer ako u drugoj stali ima proliva on ce to preneti??

pankin
08-12-11, 16:12
dali kod vas veterinar ulazi sa cizmama pa navlaci nesto na nji?jer ako u drugoj stali ima proliva on ce to preneti??
što se tiče prenošenja bolesti veterinari su najveći prenosnici a u pravilu trebao bi imati dez barijeru ko god se ozbiljnije bavi stočarstvom i što manje zvati doktora . uopšte dolazci i kurte i murte da pregledaju krave me nerviraju poslije uvjek neka zajebancija

---------- Poruka napisana u 15:12 ---------- Prethodna poruka je at 15:10 ----------

Imaju li kakvi antibiotici a da nisu tablete da im probam dati?Kod nas ovdje nema iskusnih veterinara po pitanju ovih malih teladi a i uopste.
sustrepen ,benzapen,trimetosul itd zavisi od oblika pneumonije

Surdonja
08-12-11, 16:17
@flex202 druze imao sam slican problem pre par nedelja, mislim da sam pisao bas u ovoj temi. Kasalj se javio kod tri teleta, kod jednog je bio najintenzivniji i tele je postalo poprilicno depresivno. Dobilo je tri injekcije antibiotika i sad je sve kako treba. Veterinar je rekao da ona dva nema potrebe da dobijajaju sve dok su veseli. Posle dva tri dana sam na svoju ruku, otisao u vet. apoteku i uzeo neki prasak koji se mesa u hranu i dao drugoj dvojici, kasalj je prestao i kod njih. U zadnja dva tri dana pocela su da mi kasljucaju jos tri teleta, tako da cu i njima dati isti lek. Ja sam takodje mislio da je problem zasuskana stala, ali me veterinar ubedjuje da to nije glavni uzrok, vec da su sa tim virusom stigli sa farme kod mene, a da je amonijak samo to malo intenzivirao. Veoma je moguce jar je stala sada konstantno otvorena sa jedne strane i danju i nocu, a opet novi pocinju da kasljucaju. Mogu ti ujutru javiti sta sam im davao, videcu kad budem isao da namirivam.

flex202
08-12-11, 17:54

Ne navlaci nista na cizme.

---------- Poruka napisana u 16:52 ---------- Prethodna poruka je at 16:51 ----------

sustrepen ,benzapen,trimetosul itd zavisi od oblika pneumonije

To mogu nabaviti negdje u veterinarskoj zar ne?

---------- Poruka napisana u 16:54 ---------- Prethodna poruka je at 16:52 ----------

@flex202 druze imao sam slican problem pre par nedelja, mislim da sam pisao bas u ovoj temi. Kasalj se javio kod tri teleta, kod jednog je bio najintenzivniji i tele je postalo poprilicno depresivno. Dobilo je tri injekcije antibiotika i sad je sve kako treba. Veterinar je rekao da ona dva nema potrebe da dobijajaju sve dok su veseli. Posle dva tri dana sam na svoju ruku, otisao u vet. apoteku i uzeo neki prasak koji se mesa u hranu i dao drugoj dvojici, kasalj je prestao i kod njih. U zadnja dva tri dana pocela su da mi kasljucaju jos tri teleta, tako da cu i njima dati isti lek. Ja sam takodje mislio da je problem zasuskana stala, ali me veterinar ubedjuje da to nije glavni uzrok, vec da su sa tim virusom stigli sa farme kod mene, a da je amonijak samo to malo intenzivirao. Veoma je moguce jar je stala sada konstantno otvorena sa jedne strane i danju i nocu, a opet novi pocinju da kasljucaju. Mogu ti ujutru javiti sta sam im davao, videcu kad budem isao da namirivam.

Mene jedno tele muci,tesko dise,kaslje s vremena na vrijeme,dobio je 3 inekcije,ne znam nadam se da ce ozdraviti.Ostala telad u stali kasljucnu tu i tamo,bojim se da ne napreduje u nesto ozbiljno.Ajd javi sta si im davao pa cu da probam.

Surdonja
08-12-11, 18:19
@flex202 sad sam na poslu javljam ti ujutru , sigurno. Mislim da je ipak bolje da nastavis sa injekcijama, kod tog teleta kod kog je bolest uzela maha, a ostalima koji manje kasljucaju da dajes ovaj prasak. Prvo vece kad je dosao veterinar dao mu je odmah 2 injekcije u vrat i rekao da cekam tri dana, pa ako bude potrebe da ga zovem da da jos, rezultata nije bilo, onda mu je dao jos jednu i 2 dana posle te trece injekcije se video blagi napredak, sada je vec sve u redu. Moje tele je jelo normalno, ali sam ja morao da ga teram da ustane i glavu je non stop drzalo na slami, na podu, nije lezalo normalno. Svo je bilo splasnulo, bas je izgledalo lose i naravno usput je kasljucalo. Ovde ima dosta iskusnih ljudi, najverovatnije ce ti dati bolje savete od mene, ja sam ipak pocetnik. Mogu samo da ti prenesem kako je bilo kod mene.

pankin
08-12-11, 23:05
flex 202 teško ćeš to dobiti u veterinarskoj bar kod nas i u srbiji ne možeš kupiti legalno i bez recepta . na crno ili ako imaš prijatelja veterinara,najbolje ako imaš nekog da radi na nekoj farmi oni mogu svašta da nabave

steva44
08-12-11, 23:47
Flexe kupis u apoteci za ljude,penicilin ili..jugocinil.. onaj od 1.600 kubnih,kupis odmah i spric i sto deblju iglu ,i destilovanu vodu.sve ukupno kosta ispod 100 dinara po dozi .i rokaj jednu dozu ujutru jednu uvece .jedno 3 dana .

mims
09-12-11, 13:49
Antibiotici se daju bar pet dana, a ne mogu se legalno kupiti u apoteci bez recepta.

pankin
09-12-11, 14:13
kao što ja već rekoh

steva44
09-12-11, 14:54
Mimse kod nas moze da se kupi.Neznam stvarno kako je kod vas u Zrenjaninu .ali u ovom delu Backe mozes da kupis i citosstatike bez recepta ,a ne sugave antibiotike.

flex202
09-12-11, 22:16
Kupio je otac jutros nesto u veterinarskoj,ne znam tacno kako se zove,vidjecu sutra kad budem davao pa cu napisati ovdje.Daje se dva puta dnevno po kasicicu i tako 3-5 dana.Ovo tele sto me je mucilo,je malo bolje jede normalno.I dalje tesko dise(povremeno) ali je bolje,vidjecu sutra da zovnem veterinara da mu dadne jos jednu inekciju ako se ne popravi nimalo.Preselio sam ga napolje,odvojio od ostalih na provjetreno na svjez vazduh.

Hvala svima na odgovorima >:({

dejan26
13-12-11, 12:02
Cujem da se u Hrvatskoj pojavila leukoza kod krava iz uvoza tj.koje su uvezene kao junice,da ne budu i nase junice takve,daleko bilo?

nju-viliđ
13-12-11, 13:58
http://www.vecernji.hr/vijesti/sedamsto-krava-leukozom-klaonicu-vlasnicima-odsteta-clanak-355492

Kazner
14-12-11, 20:36
ljudi mozel pomoc:mozd nisam u odgovarajucoj temi, nije krava ali je bik u pitanju, jutros kad sam uso u staju primjeti da mi je bik ne veseo,ali hadj nisam puno obraco paznju,kad sam opet oko podne otiso u staju primjetim da bali-pjeni i da mu je njuska ko oznojena,znal ko sta bi moglo biti,mada ako u jutro bude ista situacija zovem veterinara

Miloš D.T
14-12-11, 20:47
Jel jede?Ima li temperaturu?

Kazner
14-12-11, 20:53
ma jede on ali slabije onako prebire po jaslama pa njuska,mozda ce biti glupo al kako da mu izmjerim temperaturu

Miloš D.T
14-12-11, 20:56
Nemoj da me shvatiš pogrešno,(stavi mu termometar u dupe i drži oko 3-4 minuta)

Kazner
14-12-11, 21:02
vidicemo sutra sta ce biti,pa ako bude isto zvacemo veterinara,.,

Miloš D.T
14-12-11, 21:07
Znao bi mnogo toga(tj koje inekcije da mu daš kada bi znao dali ima temperaturu)>:({

Kazner
14-12-11, 21:10
cijenim tvoju volju i nastojanje da mi pomognes,.

Miloš D.T
14-12-11, 21:12
Nema na čemu,imao sam dosta problema pa i po prilici poznajem te stvari.

flex202
16-12-11, 21:13
Davao sam teladima koji su kasljucali BIOCILLIN-200 i izgleda da je proslo,medjutim drugi mi poceli kasljucati pomalo pa sam ga opet kupio u veterinarskoj.

http://img832.imageshack.us/img832/3386/16122011160.jpg

Ovo tele sto mi ima upalu pluca dobija inekcije njemu ne dajem taj prasak.

kifler
22-12-11, 22:11
Napokon se oporavila, juna otelila zivo tele izbacila deo posteljice, sutradan ne ustaje pozonem vet on pregleda kad unutra jos jedno tele mrtvo nije cistio samo je ubacio tabletu , sutradan jos gore ponovo dodje vet dao tri inekcije i cistio je mada se vec sve zestoko upalilo . Posle toga vet dolazi ujutro inekcije uvece inekcije , ona jedva da ustaje uz moju pomoc , mleko potpuno ukinula vet nastavlja ujutro uvece terapija boljitka nema. Ja sam vec digao ruke ,vet je dolazio jos 7 dana , njoj za mrvicu bolje, podizao sam je da pije vode pocela po malo da jede , polako po malo i oporavila se . Jednom je vet osemenjavao ali nista drugi put sam pustio bika i on je obavio posao . Mislim da sam dobro postupio sto sam je ostavio , jer dok je bila bolesnhttp://i40.tinypic.com/24do9w8.jpga bio neki sinter i davao 150e , za te pare nek c---- al ne dam.

dejan26
22-12-11, 22:30
Kako se ponasa ona krava sa prolapsusom vagine?Jel' kolega aktivan na forumu?

RatkoPa
22-12-11, 22:48
kifler (http://poljoinfo.com/member.php?5020-kifler)
Pa kako ne pregledate odmah posle teljenja da nema jos nesto unutra?
Mi to za svaki slucaj obavezno radimo

flex202
24-12-11, 15:19
Pozdrav svima,imam dvoje teladi jedan holstajn i jedan simentalac,kao da imaju sugu molio bi iskusnije clanove da podijele svoje misljenje,evo slika:

http://img818.imageshack.us/img818/6657/24122011201.jpg
http://img842.imageshack.us/img842/2081/24122011203.jpg

i simentalac miljenik moj Lkl{{

http://img407.imageshack.us/img407/7641/24122011204.jpg

Jel to opasno,nemam iskustva sa bolestima kod goveda?

Jos nesto,jedan holstajn ima kvrgu,evo pogledajte:

http://img716.imageshack.us/img716/9223/24122011200.jpg

Da li bi mogao imati problema sa njim kasnije?

Hvala svima i pozdrav

RatkoPa
24-12-11, 15:53
U kakvim su uslovima bila ova telad,da nisu lezali u mokrom?

flex202
24-12-11, 16:00
U kakvim su uslovima bila ova telad,da nisu lezali u mokrom?

Ma pazim na njih ko na djecu Lkl{{ cistim svaki dan,suvo je ispod njih,nije 24h suvo jer normalno mokre i sve to ali cistim svaki dan i pustam ih napolje poslije hranjenja da trcu do navece.Da li je to nesto opasno,mislio sam zvati veterinara u ponedeljak.Zanima me misljenje kolega sa foruma,nemam povjerenja u lokalnog veterinara.

RatkoPa
24-12-11, 16:29
Meni se desavalo da se ojedu tako tj.opadne im dlaka od mokre slame
Cim ih stavim na suvo prodje
Rano je da menjaju dlaku,verovatno ima nekog sa viseiskustva na forumu pa ces dobiti tacniji odgovor >:({

pankin
24-12-11, 17:05
je to ima samo na slabinama ili još negde ,jel na istom mjestu na oba teleta

mims
24-12-11, 17:21
Mislim da nije šuga jer je na otvorenom delu tela, nije na korenu repa iza ušiju i sl. Jel puno leže zbog zime?

A ovo drugo je najverovatnije neki apsces.

Zoran Kostović
24-12-11, 18:59
@flex202
Nemojte trošiti pare na veterinarske intervencije. Dlaka će podrasti ponovo a i onaj apsces na holštajnu je bezopasan.>:D

flex202
25-12-11, 00:23
Jel puno leže zbog zime?

Leze normalno,kad se najedu legnu pa uzimaju sijeno pomalo,mislim da im nije zima jer izlaze dosta napolje,neki leze i napolju ima malo sijena odmah do stale pa tu nekad legnu ali vecinom hodaju.Druze se Lkl{{

---------- Poruka napisana u 23:19 ---------- Prethodna poruka je at 23:18 ----------

je to ima samo na slabinama ili još negde ,jel na istom mjestu na oba teleta

Kod ovog prvog na dva mjesta na nozi a kod drugog(simentalca) na vratu malo ^-^ primjetio sam i kod treceg teleta dole iznad papaka malo.

---------- Poruka napisana u 23:23 ---------- Prethodna poruka je at 23:19 ----------

@flex202
Nemojte trošiti pare na veterinarske intervencije. Dlaka će podrasti ponovo a i onaj apsces na holštajnu je bezopasan.>:D

I nisam bas za to da zovem veterinara,nema ovdje iskusnih ljudi,samo cu se nadavati para bezveze kao i uvjek do sad,ali sta ces,prepane me tako te sitnice,ulozis i radis,patis se i onda tako nesto se desi pa to covjeka prepane >:({ a reci mi za taj apsces jel se moze to izlijeciti,da li cu imati ikakvih problema sa tim kasnije?

pankin
25-12-11, 10:37
ma nećeš on pukne ili mu ti malo pomozi kad osjetiš da je tvrd i da se unutra voza tekućina probij ga i maži flogocidom

Igorvet
25-12-11, 14:53
Sto se tice crvenog,ovako kako vidim lici mi na trihofitozu,to je gljivicno oboljenje koze koje moze preci i na ljude,ja sam se jednom na farmi zarazio.a ovo drugo moze biti i aktinomikoza,to je isto gljivicno oboljenje,ovako na nevidjeno nemogu tacno da kazem....

mark3
25-12-11, 16:01
Juce smo uspesno operisali kravu sa desnom dislokacijom abomasusa (sirista).

Igorvet
25-12-11, 18:01
Super,svaka cast.Desna dislokacija je komplikovanija i nezahvalnija za rad od leve tako da svaka cast koegi sto je radio...

Miloš D.T
25-12-11, 18:21
Trihofitoza je to "narodski rečeno"lišaj?

Igorvet
25-12-11, 18:32
Otprilike,to je gljivicno oboljenje koze kao i lisaj...

flex202
25-12-11, 18:55
ma nećeš on pukne ili mu ti malo pomozi kad osjetiš da je tvrd i da se unutra voza tekućina probij ga i maži flogocidom

Koliko kosta taj flogocid i gdje ga mogu nabaviti?

---------- Poruka napisana u 17:55 ---------- Prethodna poruka je at 17:54 ----------

Sto se tice crvenog,ovako kako vidim lici mi na trihofitozu,to je gljivicno oboljenje koze koje moze preci i na ljude,ja sam se jednom na farmi zarazio.a ovo drugo moze biti i aktinomikoza,to je isto gljivicno oboljenje,ovako na nevidjeno nemogu tacno da kazem....

Kako lijeciti tu trihofitozu,jel to nesto opasno?

pankin
25-12-11, 19:20
u veterinarskim apotekama ili poljo apoteci a mislim da su ga dozvolili i za ljudsku upotrebu onda bi trebalo da ga ima i među humanim lijekovima

Igorvet
25-12-11, 20:18
Na farmi smo prskali ili utrljavali -dektanol- u vidu tecnosti.A inace postoji vakcina potiv trihofitoze -trihofitan- se zvala kad smo vakcinisali goveda,a sad neznam ko je proizvodi -trihofitan- je proizvodjen u rusiji....flogocid mozes uzeti u poljo apoteci i nije skup,ja mislim da sam placao oko 200 dinara pre mesec dana...

Surdonja
26-12-11, 17:18
Flogocida ima i u obicnim apotekama (za ljude), isti je nema razlike, ja uzimam gde mi je blize.

flex202
26-12-11, 22:24
Na farmi smo prskali ili utrljavali -dektanol- u vidu tecnosti.A inace postoji vakcina potiv trihofitoze -trihofitan- se zvala kad smo vakcinisali goveda,a sad neznam ko je proizvodi -trihofitan- je proizvodjen u rusiji....flogocid mozes uzeti u poljo apoteci i nije skup,ja mislim da sam placao oko 200 dinara pre mesec dana...

Sutra cu zvati veterinara da pogleda ovog simetalca pa da mu dadne nesto pa cu napisati ovdje.

milan 87
06-01-12, 22:21
ljudi al znate neki prirodni lek za proliv ima mi tele i to onaj najgori.dalazio vet i dao inekcije .al da mu dajem na silu mleko nece ovako?dajem mu caj od kamilicu gustin okesten .slaba vajda.

Sava21
06-01-12, 22:28
Probaj caj od hrastove kore da napravis i to mu daj da popije na silu.to je jedini prirodni lek za koji znam.jel znas koje inekcije je veterinar davao?

milan 87
06-01-12, 22:38
a to on ne prica ?samo da mu das pare a sta mu dao bog te pita.

marica
06-01-12, 22:50
jos bolje ti je drveni ugalj jednu saku izmrvis sitno i sa vodom das.

Sava21
06-01-12, 22:55
skoro je stric lecio proliv kod teleta.kupio streptomicin prasak u kesici od jedan gram i to mesao u mleko koje tele pije.terapija je trajala tri dana i uspesno ga je izlecio.

RatkoPa
06-01-12, 23:27
Maju(siriste) 2 kubika mu ubrizgas spricom u usta posle napajanja

Miloš D.T
06-01-12, 23:52
Skuvaj čaj od štavolja pa ga zalij sa njim.

Igorvet
07-01-12, 00:08
Kad imas telad,onda bi trebao da imas i aktivni ugalj -carbo bismut- on ti je baba roga za prolive.Das mu 2-3kafene kasicice i ako treba ponovis jos jednom i nema proliva,ja samo njega koristim za proliv kod teladi.Jel ima sadrzaja u prolivu?

milan 87
07-01-12, 00:49
igor vet.ima sadrzaja.dao sam mu tucan ugalj pa ce vidimo sutra.

za milos d t..... sta je stavolj?

Miloš D.T
07-01-12, 08:38
http://www.svetbiljaka.com/Forums/viewtopic/t=4986/start=0.html

Evo kako izgleda štavolj,imaš ga sigurno u okolini.

Surdonja
07-01-12, 09:23
Za proliv, je od prirodnih lekova, jako dobar i caj od gunjinog lista. Ja, inace koristim Fenotyl (ako nisam pomesao sa necim drugim), ujutru dam injekciju i do uvece prodje proliv, bar je tako bilo do sada.

pankin
07-01-12, 09:57
jeste gunjin list je odličan ,a umjesto mlijeka dok ne stane proljev daj mu po litar jogurta zagrijan na temperaturu tek pomuženog mlijeka i tako ujutru i uveče

flex202
07-01-12, 12:01
Kao sto rece kolega Igorvet (http://poljoinfo.com/member.php?10076-Igorvet) probaj sa aktivnim ugljem,kod mene je pomoglo uvjek.Ima u veterinarskoj za kupiti,cijena je oko 3-4 evra,vrecica od 100grama.

malaksalo
07-01-12, 12:20
Ja sam davao streptomicin,caj od stavolja,caj od lista dunje. Nesto od toga uspe.Desavalo se da nece da stane od jednog onda predjem na drugo.U poslednje vrema cim donesemo telad odma im damo NEOTYL(veterinari kazu da je najlosiji) injekciju,ali nismo imali vecih problema.

Igorvet
07-01-12, 12:23
Dobro je dok ima sadrzaja onda nije strasno,strasno je kad je voda.Moj drugar iz Lepojevica kod Rekovca susi kestenovu koru i kad se osusi onda je samelje i tako samlevenu daje u koncentrat ili direktno kasikom u usta,kestenova kora je bogata taninom koji zaustavlja proliv.

nesa1
07-01-12, 13:00
Kad mi se kod nekog teleta javi proliv ja mu dam injekciju pensrep,tilovet i obavezno otpratim sa viteminima.Ako za 24 casa neme nista bolje zovem veterinara.

Igorvet
07-01-12, 13:32
Jedan prijateljski savet,nemoj leciti na pamet sa antibioticima i drugim inekcijama.Bolje mu daj karbo bizmut,vetan ili hemosul p u velikoj meri zaustavices proliv i postedeces tele bockanja.Ja sam veterinar i gde god mogu ja izbegnem da bockam i pravim racun ljudima.Ja ti ovo kazem kao kolega stocar kolegi stocaru,a ti ne moras da prihvatis.Pozzzz

---------- Poruka napisana u 12:32 ---------- Prethodna poruka je at 12:31 ----------

Milane,bolji ti je aktivni ugalj,jeste malo skup ali radi posao jako dobro.

Surdonja
07-01-12, 18:00
Dobro sam pretpostavio u prethodnom postu, da sam pomesao imena lekova. Pa da ne bih nekog doveo u zabludu, da se ispravim. Koristio sam neotyl 200 kao i clan @malaksalo. Izvinjavam se za gresku, malo su mi se sva ta imena kojekakvih lekova izmesala u glavi.

Homoljac
07-01-12, 19:51
Nemojte se zajebavati coveku nije do zezanja uopste, pre dve nedelje sam imao isti problem samo sto se meni zarazila cela stala, haos 9 teladi od po mesec dana, bikovi, poludeo sam, veterinar svaki dan , nekako se ovi veci zalecili ali ovi mali sisavci nikako sve zivo smo probali, jedan mali simentalac uginuo, dva kriticna sve dok nisam procitao u ovoj temi, znaci 2 kubika sirista u mleko i odmah napajanje, to ih je izvuklo, sada su svi dobro krenuli na koncentrat, da sam pre procitao mozda sam mogao spasiti i ovog sto mije uginuo....
Postovi sa tom konotacijom su sklonjeni, obratite pažnju na Vaš vokabular. Z.K.

milan 87
07-01-12, 22:12
ljudi dali neko zna da ima neki covek koji gleda u stoku da je nesto napravljeno u stoci.

RatkoPa
07-01-12, 22:19
ljudi dali neko zna da ima neki covek koji gleda u stoku da je nesto napravljeno u stoci.
Zaharije Trnavcevic:lol:

pocerina
07-01-12, 22:22
Objasni malo bolje na sta tacno mislis ? Mislis na veterinara ili nekog vraca....

Zoran Kostović
07-01-12, 22:23
Milanče, probaj da pitaš nekako drugačije. Nismo te baš razumeli...

milan 87
07-01-12, 23:09
evo sad sam doso dao sam 1.5 mleko i dao 2 kubika siriste.imalo je dans 5 puta proliv.ako ono prezivi dobro ce biti.proliv je dodje bistro i kao voda i ljigavo je.ustaje ladne mu usi nos mu ladan tele je 5 dana starosti.covek il zena koja gleda dali je nesto napravljeno stoci.vracka.dali neko veruje u te stvari.??

RatkoPa
07-01-12, 23:11
Kako pije mleko jel lepo ili kilavo?

Igorvet
07-01-12, 23:13
zovi veterinara da mu da infuziju,dehidrirace ti....

milan 87
07-01-12, 23:14
na flasu ga pojim.pije onako, i pije i izbegava ,ali vise pije.

Surdonja
07-01-12, 23:18
@milan87 uz mleko i siriste, skuvaj mu i caj od gunjinog lsta, i teraj ga na silu da pije, moglo bi da dehidrira zbog proliva. Ovo je moj predlog, a ti sacekaj da vidis sta ce na ovo reci i neke iskusnije kolege.

RatkoPa
07-01-12, 23:22
@milan87 za jedno dva sata ga obidji pa vidi kako se ponasa
Jel popilo svo mleko?

Golub
07-01-12, 23:26
Kažu kod mene pitaj patilo a ne starilo. Pošto su prošla nekoliko dana sa prolivom ono je sve slabije mora ćeš da mu daješ da jede silom preko šprica voda pomešana sa šećerom 1litar dnevno da ne dehidrira posle toga ide mleko. Lek (inekcija)Borgal 24% samo je to trebalo odma da zaustaviš čim si primetio. Ako se zakasni počinje krv onda su bakterije pola pojele njegova creva tada je kasno.

pocerina
07-01-12, 23:28
MAni se ti vraceva, poslusaj sta kolege kazu, a ne bi bilo lose i da pozoves veterinara...

milan 87
07-01-12, 23:39
@ratko pa.popilo je litar ipo mleko.

Igorvet
08-01-12, 09:39
To sto vi svi pricate o kljukanju teleta na silu moze samo tele da se udavi,time se nista ne postize,ako nece da jede,nece ni piti cajeve i ostale stvari,a jos kad cujem da dajete neke terapije sto ste videli i culi da je dao veterinar onda me glava zaboli,jel neko ovde od vas sto raspravljate oko cajeva i melema,a ne zobete veterinara da da infuziju i pomogne teletu zna sta je taj borgal 24% sto ga spominje kolega @Golub i za sta se koristi????Vreme vraceva i vracara je proslo,pocnite da idete u korak sa svetom....

Homoljac
08-01-12, 11:10
Igore imas pravo ali nisu svuda veterinari strucni i snabdeveni sa lekovima, ljudi se hvataju za svasta samo da spase stoku, recimo kod mene na primeru veterinar je dolazio 5 dana davao mu antibiotike i vitamine a telad pocela da dehidriraju, oci im pocele upadati u glavu, ja kazem jel mozete da im date infuziju ne bi li im nadoknadili tecnost oni me gledaju belo, kao ne rade to oni.... hocu da kazem da strucnost nije svuda zastupljena....

Igorvet
08-01-12, 11:35
Prvi razlog da promenis veterinara.Na infuziji ne moze da zaradi kao na antibiotiku pa zato izbegava da je daje.Potrazi drugog veterinara.

pankin
08-01-12, 12:27
jeste to mu je sporo da čeka da iscuri infuzija ,ali kad oči počnu da upadaju to je onda zadnji voz za infuziju .kad proljev krene kod mene je prvi korak dijeta ujutru litr mlijeka tako i naveče ukoliko to ne pomogne sutradan dajem trimetosul i na obrok pola litre mlijeka pola jogurta ako ni to ne pomogne onda obavezno veterinar i infuzija . uz to što sam nabrojao kao pomoć može kuvano laneno sjeme,čaj od gunje ,elektroliti u prašku ili nešto na bazi tanina ali samo kao pomoć. to lupanje mlijekom na silu može dovesti samo do pojačanja proljeva

Igorvet
08-01-12, 12:44
Naravno,a moze dovesti i do ugusenja teleta kod davanja na silu.Ne mora mu dati infuziju u venu,moze mu dati i po kozu,ali kao sto je kolega pankin rekao kad pocnu da upadaju oci to je poslednji voz da se zove veterinar da mu da venski infuziju.Proliv je zeznuta stvar,nije svaki proliv isti i ne leci se uvek istim lekovima,davanjem pogresnih lekova mozete napraviti samo gore....

Homoljac
08-01-12, 15:30
E sad... letos smo kupili kvalitetnu kravu, otelila se kod nas ima dosta mleka, pre mesec dana smo primetili da joj je natekla prednja noga u zglobu, ne hramlje i ne pokazuje bol, sta to moze biti? Cale sumnja da je udarala u betonsku pojilicu pa je od toga, sad smo je udaljili.....

mims
08-01-12, 16:50
Daj koju sliku.

milan 87
08-01-12, 18:18
od jutros do sad tele je imalo stolicu 3 puta 2 po malo i sad bas dosta stolica je sivo zuckasta gusta nije retka lekar ,mu dao 2 bocke i jednu bocu infuziju.i ja sam mu dao sirilo ,mislim da mu je oto bolje.ali jos nije bas veselo vedecemo sutra sta ce biti.

pankin
08-01-12, 20:45
od čega mu je bolje od bocke i infuzije ili od sirila?

milan 87
08-01-12, 23:41
infuzija ga je malo osvezila mislim da je bolje od sirila.

prof. dr. Seljak
08-01-12, 23:48
@Homoljac
Udarila je nogu u pojilicu, prednji zid jasala ili šta već. Ako ne hramlje i oslanja se na nju normalno, onda je to. Kod mene isto najbolja krava uradila, kao veliki žulj, relativno meko na dodir, nije bolno, veterinari preporučuju otvaranje , meni žao bilo samo estetski dojam, ali funkcionalno nikakav problem.

Igorvet
09-01-12, 06:18
Ako ste dali inekcije i siriste u isto vreme,kako onda znas da mu je bolje od sirista????

Homoljac
09-01-12, 16:12
Moje je vidjenje da ne moze njega siriste da izleci ali moze da mu pomogne da ne dehidrira, da ne izbacuje tecnost dok lekovi ne odrade svoje, sa siristem mu se vestacki usiri mleko u stomaku dok se ne stabilizuje.....

milan 87
09-01-12, 17:02
kasno sam mu dao siriste trebalo je odma danas je uginulo.najgore mi je sto imam samo 4 krave i nemog kraj sa krajem da zakrpim.da imam 20 grla stoke ovo mi nebi tolko tesko bilo kao sa 4.hvala svima koji su mi pomogli .a imam jedno bikce od 300 kila ono ima proliv.kupio sam neke praskove *.napisacu kasnije koji

kifler
09-01-12, 17:43
Milane moras naci uzrok proliva,neispravna hrana ,budjava detelina ili silaza, promaja, koncentracija amonijaka . Tele u fazi sisanja (pojenja) je najosetljivije, ali posto i june ima proliv to je vec ozbiljno, potrazi obavezno pomoc pravog veterinara. Sto se tice gubitka nemoj tako crno da gledas svi mi koji drzimo stoku moramo da se pomirimo i sa gubicima.

Igorvet
09-01-12, 18:21
Kod mene se kaze -u njegovu glavu- bitno da su celjad u kuci ziva i zdrava,a gde ima mora i da propadne....Ozbiljno kuburis sa veterinarom ili ga kasno zoves ili on nema pojma.Cim nesto primetis,a nemas iskustva odma zovi veterinara,jeftinije ti je nego posle da ga zoves kad uhvati maha.Pocnite da lecite bika dok jos nije kasno....

70zoran
09-01-12, 21:11
milane sta bi sa junetom jel ima proliv sta si mu dao od lekova ili praskova mislim da je kod tebe u stali usao virus posto ti se javlja i kod drugog juneta proliv dali ti june ima temperaturu

Igorvet
09-01-12, 21:18
Ako ima proliv imace i temperaturu u rektumu zbog proliva

pankin
10-01-12, 11:53
kasno sam mu dao siriste trebalo je odma danas je uginulo.najgore mi je sto imam samo 4 krave i nemog kraj sa krajem da zakrpim.da imam 20 grla stoke ovo mi nebi tolko tesko bilo kao sa 4.hvala svima koji su mi pomogli .a imam jedno bikce od 300 kila ono ima proliv.kupio sam neke praskove *.napisacu kasnije koji jebiga kad ne možeš da izađeš na kraj sa ovo malo goveda kako bi onda sa 20 krava

Igorvet
10-01-12, 11:58
To bi onda bila nemoguca misija.Ja sam na farmi dok sam radio sa jos dvojicom kolega vodio racuna o 1200 muzara i jos pitaj boga koliko grla drugih kategorija i mogu da se pohvalim da smo imali samo 3% uginuca godisnje i 91 % steonosti...

steva44
13-01-12, 23:54
Ja sm sad pre sat vremena jednog muskog preklo ,,ima oko 150 do 170 kila ,preduvo se ,najo se sitne deteline.Dao mu ulje i ajd da ga obidjem za za oko 10 minuta kad on lezi i ne dise .Tako da u cenu treba racunati ,i prinudna klanja i uginuca ,A ne samo kad je sve na miru ,ipak ziva bica su to.

MONTOYA
14-01-12, 14:25
nisi ga trebao ostavljati,ako vidiš da ne spada-buši

steva44
14-01-12, 21:40
nisi ga trebao ostavljati,ako vidiš da ne spada-bušiDa ne odemo u off, prebacicu u bolesti krava.
Već sam prebacio. Z.K.

---------- Poruka napisana u 20:40 ---------- Prethodna poruka je at 20:35 ----------

To june sto sam preklo ,sve je trajalo ne duze od 15 minuta .mislim od naduvavanja do klanja,to mi se nikad dosad nije desilo.

bruno baranda
26-01-12, 14:12
juce sam kupio musko tele star 20 dana,simentalac.kad sam ga doveo kuci u roku od sat vremena je crko.tamo odakle sam ga kupio bio veseo,ni malo da izgleda da je bolestan.doveo sam kuci u kola na zadnje sediste,super mu je bilo.ubacio sam u stali i otisao sam da spremim mleko.kad sam se vratio,posle 20 min,on lezi na boku i tesko dise.zvao sam vet za 5 mi je bio kod mene dao mu je vit b i ja mislim nesto da isprazni creva,ali za 15 min crko.ja ne znam da li je greska do mene .sta vi mislite?da li moze neki savet.

---------- Poruka napisana 26-01-12 u 13:12 ---------- Prethodna poruka je 25-01-12 at 09:31 ----------

bas niko da ne zna nista.

mims
26-01-12, 21:40
Bez obdukcije ništa ovako napamet. Jel ga otvarao veterinar?

Kazner
27-01-12, 22:26
Jutros nam crkolo june nekih 300 kg,otac ujutro uso da namjeri sve bilo uredu,kaze juncic veseo jede ma nista sve ok,dao mu kukuruz i kaze dok je otiso da da drugom biku i nazad kaze lezi june i samo se zagica par puta i gotovo ravna linija,.mislimo da je infarkt e sad da li je ili nije steta je vec nacinjena i nema povratka,.

Homoljac
28-01-12, 20:18
Evo kolena kod Krave o kome sam vec pisao, sta ciniti?

http://img13.imageshack.us/img13/3541/slika0291.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/13/slika0291.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

http://img109.imageshack.us/img109/9600/slika0292.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/109/slika0292.jpg/)

http://img51.imageshack.us/img51/1502/slika0296.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/51/slika0296.jpg/)

Nicyolas
28-01-12, 20:42
Imam ja taj slucaj jos je i vece ! Cekam da se oteli pa da joj dreniramo !

German hunting terrier | Jagdterrier