Odlučivanje, uzgoj i ishrana jagnjadi

A ta mlecna zamena, jel to mleko u prahu ili nesto drugo? Malo mi je cudno jer je jeftinije od obicnog kravljeg mleka.
 
Zamena za mleko-mleko u prahu

MILSAN

Sastav:
Slatka surutka u prahu susena rasprsivanjem,fino mlevena lanena pogaca,surutka u prahu delimicno delaktozirana i demineralizovana,rafinisana biljna mast,sojin proteinski koncentrat,suseni pivski kvasac,nabubreli psenicni skrob,predsmesa vitamina i hranljivih materija.

Hemijski sastav:
sirova mast 17%
sirovi protein 23%
lizin 1,7%
kalcijum 0,9%
fosfor 0,7%
sirova vlakna 2,5%
pepeo 9,0%
Ca-D pantotenat 10mg
nikotinska kiselina 20mg
folna kiselina 1 mg
gvozdje 100mg
holin hlorid 250mg
kalcijum formijat
bakterije mlecne kiseline 0,8X109U
Enterococcus Faecium M-74
(NCIMB) mikroorganizmi br. 15


Spravlja se kao napoj u odnosu 1kg Milsana+ 9L vode=10 L zamene za mleko
 
zanima me,nisam imao to gde pitati pa pitam ovde,jecam ovcama smem li davati nesamleven i u kojim kolicinama tj procentima?imate li iskustva sa davanjem proklijalog jecma ili psenice?kravama vredi ovcama ne znam pa pitam.jagnjadima dajem u odredjenom procentu prekrupljen a za ovce me zanima kako to ide.posto su mi ovce na pasi uglavnom,zimi ide seno i jos i koncentrat ojagnjenim, dobijaju mix kukuruz,ovas,psenica u razmeri 50:25:25.
 
miladinovic je napisao(la):
zanima me,nisam imao to gde pitati pa pitam ovde,jecam ovcama smem li davati nesamleven i u kojim kolicinama tj procentima?imate li iskustva sa davanjem proklijalog jecma ili psenice?kravama vredi ovcama ne znam pa pitam.jagnjadima dajem u odredjenom procentu prekrupljen a za ovce me zanima kako to ide.posto su mi ovce na pasi uglavnom,zimi ide seno i jos i koncentrat ojagnjenim, dobijaju mix kukuruz,ovas,psenica u razmeri 50:25:25.
Eto sam si odgovorio...samo nastavi tako davat i nemas problema. mozes im dat i jecmenu prekrupu...u stvari sve zrno je bolje prekrupit zbog toga sto ovce manje vremena potrose na prezivanje cime im ostaje vise vremena za proizvodnju mlika koje je potrebno janjadi ili za mužu. Ja bih na tvom mjestu potpuno izbacija psenicu i u tom istom omjeru davao jecam.
Sto se tice proklijalog zrna...moj savjet je izbjegavaj to. :ppozdrav: :ppozdrav:
 
hvala brundalo maestro :ppozdrav:.ziveli.ako budes dolazio na sajam u Ns popicemo i tu valjevsku prepecenicu,da vidis znam li i to raditi kako treba ::namigivanje::
 
Kolicina mleka koje mora da posisa jagnje:
1 jagnje 2 jagnjeta
prva 3 dana 0.7 lit.kolostruma 1.2 lit.kolostruma
4-10 dana 1 l 1.7 l
10-20 dana 1.3 l 2 l
Od 3 nedelje jagnjad uzimaju koncentrat i seno pa se smanjuju potrebe za mlekom
20-30 dana 1 l 1.7 l
30-40 dana 0.5 l 0.8 l
Za 1 kg prirasta do 3 nedelje starosti jagnjetu je potrebno oko 8 l mleka.
 
vla je napisao(la):
Kolicina mleka koje mora da posisa jagnje:
1 jagnje 2 jagnjeta
prva 3 dana 0.7 lit.kolostruma 1.2 lit.kolostruma
4-10 dana 1 l 1.7 l
10-20 dana 1.3 l 2 l
Od 3 nedelje jagnjad uzimaju koncentrat i seno pa se smanjuju potrebe za mlekom
20-30 dana 1 l 1.7 l
30-40 dana 0.5 l 0.8 l
Za 1 kg prirasta do 3 nedelje starosti jagnjetu je potrebno oko 8 l mleka.
sa zadnjom konstatacijom se ne slazem...potrebno je oko 4 litre mlika
 
8 lit. za dva jagnjeta, he,he,he
Svaka cast majstore, ipak se pomno prate teme.Drago mi je.
Tako je, 4 lit. mleka na 1 kg prirasta, tako da do odbijanj jagnje posisa oko 50 lit.mleka, pa se taj podatak koristi u kalkulacijama.
 
vla je napisao(la):
8 lit. za dva jagnjeta, he,he,he
Svaka cast majstore, ipak se pomno prate teme.Drago mi je.
Tako je, 4 lit. mleka na 1 kg prirasta, tako da do odbijanj jagnje posisa oko 50 lit.mleka, pa se taj podatak koristi u kalkulacijama.
Je prijatelju ali zaboravljas da ta kalkulacija igra samo do starosti od 2-3 sedmice mozda maximalno mjesec dana posle toga janje mora i jest i onda vise kalkulacije o prirastu janjadi na temelju mlika padaju u vodu. meni se desilo prije par godina da mi je janje uginulo odmah po dolasku na svit i tako san uspija saznat koliko mi je ta ovca mlijecna jer je mjerena od prvog dana. Medjutim vise manje se slazem sa tobom u svemu :ppozdrav: :ppozdrav:
 
brundalo je napisao(la):
vla je napisao(la):
Kolicina mleka koje mora da posisa jagnje:
1 jagnje 2 jagnjeta
prva 3 dana 0.7 lit.kolostruma 1.2 lit.kolostruma
4-10 dana 1 l 1.7 l
10-20 dana 1.3 l 2 l
Od 3 nedelje jagnjad uzimaju koncentrat i seno pa se smanjuju potrebe za mlekom
20-30 dana 1 l 1.7 l
30-40 dana 0.5 l 0.8 l
Za 1 kg prirasta do 3 nedelje starosti jagnjetu je potrebno oko 8 l mleka.
sa zadnjom konstatacijom se ne slazem...potrebno je oko 4 litre mlika


Da, da brundalo je upravo 4
_________________________________________________Post je spojen: [time]1235944312[/time]_________________________________________________
brundalo je napisao(la):
vla je napisao(la):
8 lit. za dva jagnjeta, he,he,he
Svaka cast majstore, ipak se pomno prate teme.Drago mi je.
Tako je, 4 lit. mleka na 1 kg prirasta, tako da do odbijanj jagnje posisa oko 50 lit.mleka, pa se taj podatak koristi u kalkulacijama.

U pravu ste ali, ima situacije evo primera iz moje prakse iz prosle godine, jer kod mene ima ovaca od 0,5 do 2,5 litra mleka, tako da ovca koja je sa manje mleka dala je bolje jagnje nego ovca sa vise mleka za isti period pricam nemora nista da znaci ali cisto kao primer
Je prijatelju ali zaboravljas da ta kalkulacija igra samo do starosti od 2-3 sedmice mozda maximalno mjesec dana posle toga janje mora i jest i onda vise kalkulacije o prirastu janjadi na temelju mlika padaju u vodu. meni se desilo prije par godina da mi je janje uginulo odmah po dolasku na svit i tako san uspija saznat koliko mi je ta ovca mlijecna jer je mjerena od prvog dana. Medjutim vise manje se slazem sa tobom u svemu :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Kalkulacija ishrane jagnjadi:

Vestacki odgoj jagnjadi do 1 meseca
8 l mleka u prahu/mlecne zamene
5 kg koncentrata
3 kg lucerke

Period tova do 100 dana-dnevni prirast 250g
mleko-posisa 50 l mleka za 60 dana
36 kg koncentrata
30 kg lucerke

1 jagnje pojede:za 1 kg prirasta
sisanje/mleko - 4 l
lucerka - 1.15 kg
koncentrat- 1.54 kg
 
Ona moja ovca sa mastitisom i mlekom samo iz jedne sise uspela je da prehrani dvoje jagnjadi...posle 15 dana jagnjad su ukupno dobila oko 6,5kg tako da je ona lucila na jednu sisu skoro 2 litra mleka
 
Kod umjetne ishrane janjci moraju imati mljeka koliko hoce. Prestarter se daje vec od 15 dana starosti (trebaju ga stalno imati - nema doza), a kvalitetno sjeno (djetelina) se moze staviti na volju janjadi vec od 4 - 5 dana starosti.
Mljeko u prahu se daje u konc. 200 grama mljeka na 1 litru tople vode (37 °C).
Odlucivanje s 50 dana uz koncentrat na volju i obilno kvalitetno sijeno.
Silaza se moze davati vec u starosti od 70 dana.
 
Velimir je napisao(la):
Ona moja ovca sa mastitisom i mlekom samo iz jedne sise uspela je da prehrani dvoje jagnjadi...posle 15 dana jagnjad su ukupno dobila oko 6,5kg tako da je ona lucila na jednu sisu skoro 2 litra mleka
A sta je sa sisom? :ppozdrav: :ppozdrav:
 
markosavic je napisao(la):
Pregledao sam recepture za ishranu jagnjadi i nigde nisam video premiks. Da li se sve potebe zadovoljavaju ovim smešama?

Nista nije obavezno ali ja ga dajem i tvrdim da ima 30% efekat bolji i na prirastu i na bolju uhranjenost jagnjadi, ja svoje jaganjce ako prije toga zadovoljavaju sve ostalo znaci da su u top formi i da nemaju proliva i slicno odlucujem nakon 30-40 dana i muzem mleko i prvaim sir, jaganjci napreduju izvanredno, ali pre toga mora se vrsiti neke pripreme u smislu navikavanje na ranu ishranu jagnjadi treba biti malo uporan i mozda jedno par dana non-stop biti kod njih prisutan, kad navrsee 20,30 dana treba jedno mleko oduzimat kako bi bolje uzimali hranu i ondak kad je sve uredu komotno se mogu odluciti.

Boban
_________________________________________________Post je spojen: [time]1236983778[/time]_________________________________________________
brundalo je napisao(la):
Velimir je napisao(la):
Pa nista jedna cuti a druga radi za dve....
To je ok ali dali si dava injektore ili inekcije radi mlijeka dogodine... :ppozdrav: :ppozdrav:

Nista strasno kad ima ovaca ima i vune takos e kod nas kaze, ja svake godine imam po 5-6 ovaca koje upropaste jedno vime od 400 i vise ovaca u reprodukciji i mislim da je dobar procent, narocito kad skoro sve ostavljam radnicima i svremena na vreme kontrolisem nekada to upali ali vise puta ne.
 
5 -6 ovaca na 400 je zanemarivo.
Sta se tice mastitisa kod ovaca, tesko da se vime moze spasiti ako je kasno poduzeta terapija.
Osim toga je dobro napraviti i sljedece. Ako imate problema velikih s mastitisima, uzme se uzorak mljeka bolesne ovce prije nego se pocne s terapijom i posalje na analizu. Drugi dio uzorka se moze koristiti i na proizvodnju stabulogene vakcine.
Kod mastitisa ne najvaznije sta vise izmuzivati bolesnu polovicu vimena i dati odmah sto prije veliku (buster) dozu antibiotika. Dobra je kombinacija amoxicilina i sulfonamida. Obavezno dati injektore u vime i to jako dobri su cefalosporinski injektori koji postoje i za ovce u laktaciji kao i one koje npr. imaju veliku kolicinu somatskih stanica. Takve je dobro zasusiti i pri kraju zasusenja se daju ovi injektori koji su specificirani da se daju u zasusenju.
Kod gangrenoznog mastitisa ne treba normalno provoditi nikakvu terapiju.
 
Nazad
Vrh