Kako odrediti vreme za početak orezivanja voćnjaka

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.367
Lokacija
Apatin
Jasno je da je svaka godina drugačija, te tako ni vreme za početak orezivanja voćki nemože biti fiksno. Verujem da je to sve povezano sa temperaturom vazduha. :sta:
 
Onaj ko ima na hektare voćnjaka može početi već sutra. Za amatere može i malo kasnije a breskvu ostavim za sam kraj. Ukoliko dođe do izmrzavanja može se korigovati rezidba.
 
rezidba moze da se obavlja od jeseni do proleca to jest kad opadne list pa dok ne krene vegetacija ko se plasi izmrzavanja obicno reze u prolece za neke vocne vrste kao kupina, vinova loza i sl je bolje u prolece jer u slucaju da deo izmrzne mozes posle da ostavis ono sto nije izmrzlo a ostalo da odstranis. recimo do sada mi se nikada nije dogodilo da sljiva izmrzne( neznam ni koje bi tu temperature trebale da bi se to dogodilo. u svakom slucaju za uzu srbiju bi vazilo da do pocetka marta treba da bude zavrseno sa rezanjem a i pre u slucaju tople zime i visokih temperatura u februaru
 
Moze se rezati tokom cijele godine a zimska rezidba moze poceti vec cim list spane a sad ga skoro svi poslije berbe prscemo da spane i pocinjemo rezati. Poslije odmetanja plodova ide kidanje rukama dok su jos grane zeljaste i daju se laku trgati i taman dok se to zavrsi pocinje tz ljetna intervencija i to ispane da se tokom cijele godine moze rezati
 
Ove godine podigao sam novi vocnjak od 50 ari sa visnama i slivama.Sva su se stabla uhvatila i pustila su mladih grancica.Danas u vocnjaku usla je Koza i na oko 10 drveta pojela sve mlade grancice, tako da sada stoi samo stablo bez grana.Dali neko moze da mi kaze dali ce se ovi sadnici osusiti ili ne, i dali ima sanse da puste nove grane? Hvala puno ja sam pocetnik i zelim neki savet.
 
Vjerovatno da se nece osusiti samo ako nije koru ogulila. Obicnu tu izrastu novi listovi i sve se to izjednaci sa ostalim sadnicama da se i ne primjeti. Sreca pa nije puno ostetila stabala, tako je mogla ici redom i obrstiti sve.
 
koze su smrt za vocke i lozu i koru katastrofa ako upadnu u vocnjak .Ako nije kora ostecena povratice se to dosta ce bolovati
 
desilo mi se da ove godine nisam orezao jabuku. vocnjak je u petnaestoj godini i redovno je orezivan. jludi koji su to radili jednostavno su zatajili i nijesu mogli doci. dovedem neke druge koji su umjeli rezati manje no ja. provrsljase dva tri sata kroz 300 stabala i vele gotovo. zna li ko kolika je steta napravljena ovim propustom i moze li se kako popraviti. u pitanju su jonagold, melroza i ajdaret. puno hvala
 
Pa nema mnogo štete po voće, ali iduće zimsko orezivanje mora se sprovesti kako treba i vjerovatno će biti oštrije. Nemoguće je 300 stabala u 15-toj godini orezati kako treba za 3h, to je nemoguća misija po mom mišljenju. Jedino ako je bilo nekoliko rezača?
 
Nazad
Vrh