PDA

View Full Version : Isplativost i zarada gajenja povrća u plastenicima!!!

Advertisement

Strane : [1] 2

Salee
18-01-09, 12:28
Gledao sam ovu procenu

http://www.hermes-plastenici.com/procena_ulaganja.html

ali mi ovo deluje malo nerealno, u smislu da je zarada koja se dobija po ovim proracunima prilicno interesantna.
Sta mislite da li moze ovolika zarada da se ostvari na nacin prikazan na ovom sajtu??

novii
18-01-09, 17:57
Najbolje bi bilo tražiti od te firme da kažu nekoga kome su već prodali pa se direktno raspitati. A najbolje bi bilo da se javi neko ko je radio sa tom firmom.

U svakom slučaju ulaganja u plastenik su velika u početku.

Smart
18-01-09, 21:29
Uobicajena je praksa da proizvodjaci opreme za plastenike navode neke procene
koje su vec na prvi pogled nerealne,pa bi i meni bilo drago da neko od proizvodjaca povrca podeli sa nama svoja iskustva...
Unapred mu hvala na tome!!!

Salee
18-01-09, 21:52
Po njihovom racunu, na 100m2 ostaje 412.000 din zarade.
Kada bi ostajalo pola od toga, odmah stavljam 1000m2 pod plastenicima, zaposljavam polj. inzinjera i prostu radnu snagu i idem na ::suncanje::

Kao nekog ko je planirao povratak iz grada na selo, jako me interesuje neka REALNA racunica. Imam nesto plodne zemlje, pored reke, zgodno za navodnjavanje, pa me posebno interesuju plastenici i organizovana proizvodnja.

I ja se unapred zahvaljujem... >:D

nebojsa
18-01-09, 22:13
Da ovo je stvarno sve lepo izračunato ali kako oni kažu "uz konstataciju da će se klijent maksimalno angažovati u procesu održavanja, proizvodnje i prodaje". Možda u procesu prodaje i može nešto da uradi npr. da oletvi svakog ko mu ne plati odgovarajuću cenu :lol: :lol: :lol: ali kako da proizvede toliko povrća po 1 kvm to nemam pojma ::jako_besan::

Salee
18-01-09, 22:45
Paradaj uz optimalne uslove moze od 15-115 kg po m2. Podatak iz skripte polj. fakulteta, tako da nije neizvodljivo.

nebojsa
19-01-09, 00:02
Ma naravno da nije neizvodljivo ali bi voleo da mi pokažu kako bi to postigli u ovom plasteniku i to uz planiran još jedan rod ^-^ (za 2 god. 2x paradajz + 2x paprika). U Holandiji, u celogodišnjoj proizvodnji, stablo se veže za nekakve sajle i kako se plod bere tako se stablo spušta dole i mota u krug i nastavlja dalje da raste. Uz ovakvu vrhunsku tehnologiju i vrhunske objekte (staklenici su u pitanju) može se ubrati doooosta paradajza, da sad ne licitiram cifrom jer neznam tačno.
Mislim da su im cifre naduvane. Na 1 kvm nemože da stane više od 2.5 strukova paradajza u proseku, neke kuće za svoje hibride preporučuju čak do 2.2 biljke.
Što nisu napravili kalkulaciju i za onaj drugi plastenik? Verovatno bi bili zatrpani narudžbinama :lol:

ogi
19-01-09, 11:33
Prosle godine sam podigao 2 plastenika ukupne povrsine 560 m2. U prvom plasteniku povrs. 288m2 ubrao sam 5000 kg. paradajza a u drugo povrs. 272 m2 ubrao sam 2000 kg. paprike. Racunica je sledeca da je prosecna cena paradajza na veliko bila 25 din./kg. a paprike 55 din./kg. Znaci ukupno oko 235000 din/oko 3000 eura po tadasnjem kursu 80. Plastenici sa sistemom za navodnjavanje, venturi sistemom, mrezama za sencanje i motokultivator su me kostali 8000 eura. Za pocetak ti treba barem za oju povrsinu 680 eura za rasad i oko 200 do 250 eura za prihranu i zastitu. Voda me je izasla oko 13000 din za period april - oktobar.
Racunica za pripremu za april i pocetak sadnje paradajza i paprike:
Oranjeje 20 eura
Rasad 680 eura
Prihrana i zastita 250 eura
Voda 150 eura
Nafta za kola ?
Ukupno 1100 eura
Znaci ostaje oko 1900 eura zarade za 6 meseci. Inace ja snabdevam samo radnje.

ogi
19-01-09, 11:36
Bez grejanja nema isplatljivosti u ovom poslu, tako da na onu predhodnu cifru treba dodati oko 4000 eura za grejanje. Tada tek moze da se racuna na zaradu jer imas dve berbe npr. paradajza i njegovu prosecnu cenu oko 100 din./ kg.

Smart
19-01-09, 15:13
Hvala Ogi~ju na,napokon, konkretnim podacima o mogucim prinosima u plasteniku!!!
Verujem da se svako ulaganje u smislu grejanja,dodatno osvetljenje,gajenje na podlogama prilagodjenim odredjenoj vrsti kulture(u saksijama),oprasivanje pomocu bumbara (kvalitetniji plodovi,veci prinosi i do 17%) vraca boljim rezultatima i naravno boljom zaradom!!! Lkl{{

ogi
19-01-09, 18:41
Bumbari su obavezni, zbog veceg prinosa ali jos vaznije zbog kvalitetnijeg rod. Kvalitet rasada je jako bitan jer je on 80% uspesne proizvodnje. Sorta paradajza koju sam koristio je TAMARIS a sorta paprike MADONA. TAMARIS je narucito dobar za pocetnike jer dozvoljava greske. Sto se grejanja tice, vec rekao da bez njega nema ozbiljne poizvodnje. Kalkulacije o prinosu su nerealne jer u plasteniku se ne koristi cela povrsina vec sto moze da se vidi po rasporedu sadnje u redovima (staza-red-staza-red-staza-red-staza-red-staza)

nebojsa
19-01-09, 19:13
2 ogi
Ako si dao 150 e za vodu trebao bi ozbiljno da razmislis o bunaru. Mene je bunar kostao oko 220 e, na 28 m dubine sa sve materijalom. Treba ti još pumpa ali posto ti netreba neka velika količina vode verovatno ni pumpa nije jako skupa. Mene je nova tomosova samousisna 550 l/min izašla 32000 din (tada 410 e) i dobio sam povrat 50%. Ako ti je plastenik uz kuću može ti i neka na struju odraditi posao. Nemoj zaboraviti ni uticaj hlora ako koristiš vodu iz vodovoda.
Sad jedno pitanje koja djubriva koristiš, gde i po kojoj ceni ih uzimaš?

ogi
19-01-09, 19:42
Nebojsa, poslao sam ti tabelu Kamire na mail. Zeleo bih da cujem tvoje misljenje.

Salee
19-01-09, 22:33
Ogi, hvala na konkretnim podacima, upravo to sam hteo da vidim. Evo jednog linka sa nekim podacima

INVESTICIONI PROGRAM PROIZVODNJE POVRĆA U PLASTENICIMA

http://www.poljoberza.net/PG14_2.aspx

ogi
19-01-09, 23:18
Svako ko dobije 25-30 kg./ m2 paradajza kod nas se moze smatrati da ima dobar prinos. One racunice 15-115 kg./ m2 su tako nerealne, pa to ni Holandjani nisu uspeli po jednoj berbi. Njihov max. je trenutno 80-tak kg./m2. ali u toku cele godine.

nebojsa
19-01-09, 23:43
2 ogi
Šta da ti kažem, Kemira je moj prvi kontakt sa vodotopivim djubrivima a prva ljubav zaborava nema Lkl{{. Nisam detaljno čitao onu brošuru što si mi poslao a džaba i da čitam jer sigurno o tome neznam ni blizu kao ljudi što su je pisali. Ne sumnjam da je to sve korektno napisano imam i ja i tu i hrpu drugih brošura. Za početak je to odlična stvar. Ono što sam ja tražio od njih je da mi na osnovu analize zemljišta i analize vode naprave tačnu recepturu za prihranu (u mom slučaju jagode) po fazama razvoja. Od njih sam dobio brošuru a od Srdjana iz Virdžinije sam dobio ono što sam tražio i zato sad koristim Scots. Šta god da koristiš nećeš pogrešiti samo gledaj gde ćeš dobiti više konkretne pomoći.
Pitao sam te za cenu jer sam čuo da je otišla gore zbog kursa što i ne čudi. Trebalo bi uzeti koliko se može jer će sigurno ići još više.

ogi
19-01-09, 23:49
Kamira mi se pokazala extra a i rekao sam da imam svu pomoc od jednog agronoma. To za analizu zemljista je prava stvar jer kao sto znas i preterano koriscenje nekih elemenata moze da da kontra efekat. Cena prosle godine je bila solidna a za ovu cu da vidim ali u svakom slucaju je isplatljivije kupovati veca pakovanja.

nebojsa
20-01-09, 00:06
Pogledao sam malo bolje onu brošuru. Meni deluje ok dosta je jasna i precizna i ne ostavlja ti prostora da lutaš. Ono što sam ja dobio izglega isto ovako ali su preporuke tipa od 25-40 kg nedeljno pa ti razmišljaj šta ti je činiti.
O Phosfiku sam čuo sve najbolje, pogledaj na sajtu. Gvoždje sam i ja koristio ali nemam pojma da li ga sad imaju u ponudi jer ih je kupila neka druga firma Yara ili tako nekako (oni proizvode kristalon) pa se tu nešto ispomeralo. U svakom slučaju nemoj da se ustručavaš da ih pitaš sve što te interesuje to plaćaš kupovinom djubriva a sad u zimskom periodu često organizuju predavanja a to je uvek dobro čuti bez obzira koliko si siguran u svoje znanje.

ogi
20-01-09, 00:14
Ja do sad nisam cuo za toliku kolcinu. Prosle godine sam koristio za paradajz u berbi oko 5-6 kg. na 290 m2 ili za 780 biljaka. Kod nas se cesto organizuju predavanja a sad preko zime sam bio na 2 predavanja o zastiti i cuo mnogo dobrih stvari.

nebojsa
20-01-09, 00:36
To su količine po hektaru ja gajim jagode na otvorenom Lkl{{ i koristim mnooogo djubriva >:D

ogi
20-01-09, 00:52
Tako da. Nego mi odgovori na jedno pitanje. Kako se ti snalazis sa plasmanom robe i koje su kolicine u pitanju?

nebojsa
20-01-09, 00:57
Za sad nisam imao prilike da se snalazim, prva sezona, prvi rod na proleće. Inače ide nakupcima a ima i neka hladnjača pa što se ne proda ići će njima

nebojsa
20-01-09, 00:59
Što se količine tiče neću da malerišem ali trebalo bi da bude 8-9-10 tona jebem li ga

Smart
21-01-09, 18:21
Posto vidim da se proizvodjaci povrca u plastenicima uglavnom opredeljuju na proizvodnju na zemljistu zatecenom u plasteniku iako je i sama sterilizacija zemljista sama po sebi skupa,da li neko ima iskustva sa uzgojem u saksijama na supstratu sa navodnjavanjem kap po kap kao mogucom opcijom ustede vode,prihrane i smanjivanjem stete od bolesti i stetocina?
Mozda je veca pocetna investicija ali je mozda i veca mogucnost ustede...
ili nije:lol:

ogi
21-01-09, 19:59
Bio sam na predavanju o sterilizaciji plastenika ali je moj zakljucak da je to jako skupo za pocetnika. Znam da je to jako dobro ali se pridrzavam stare tehnologije sa krecom jer je tako jeftinije. Sto se tice gajenja u saksijama neces ustedeti na vodi i prihrani jer koristis isto kao i na obicnom zemljistu. Jedino moze i jeste da pomogne oko zastite od stetocina. Nisam siguran koliko je to pametna investicija za pocetak pored svih STVARNO potrebnih sredstava. Na stetocine se deluje preventivno a ne kad za to dodje do potrebe.

nebojsa
22-01-09, 00:15
Što se tiče dezinfekcije uspešno i jednostavno se radi Basamid granulama (a.m. dazomet).
Što se tiče proizvodnje u supstratu bilo da je kamena vuna ili neka kombinacija treseta, kokosovih vlakana, perlita, zeolita... to jeste da tako kažem naprednija tehnologija (stručni naziv "hidroponija") koja ima svoje prednosti ali i mane. Prednosti su te što ne gajiš biljke u zemljištu i time izbegavaš neke probleme kao što su štetočine, bolesti korovi i "zamor zemljišta" koje se javlja u monokulturi ali i brži razvoj biljke jer se koren lakše zagreje u supstratu nego u zemlji.
E sad mane. Za ovakav vid proizvodnje potrebno je više znanja naročito oko prihrane jer je biljci na raspolaganju samo ono što joj daš preko sistema za navodnjavanje. Potrebno je i više opreme (čitaj para) tankovi za mešanje i uredjaji za doziranje djubriva, razni uredjaji za kontrolu rastvora (EC-metri, Ph-metri...) zatim ako hoćeš da još bolje iskoristiš plastenik treba ti dodatno osvetljenje a postoje i uredjaji koji povećavaju koncentraciju CO2...
Kad sve sabereš i oduzmeš za neku manju da ne kažem običnu proizvodnju odlične rezultate daje Basamid.
Nadam se da sam ti bar malo pomogao, ako te zanima nešto više pročešljaj malo po netu naći ćeš dosta toga.

cabage
22-01-09, 18:41
Imam i ja ovdje štošta za reči. Ljudi, ako ozbiljno razmišljate o proizvodnji povrća, kupujte plastenike sa svim sredstvima koje imate, čak i onima koje nemate, ako imate mogučnost. Mogu vam reči, da vam je Todorić došao na tržište, a kuda on dođe, ne ostaje prektično nitko drugi. Kod nas u hrvatskoj, u zadnje tri godine dogodile su se ogromne promjene u proizvodnji povrća. Unazad taj period nije bilo neke plasteničke proizvodnje, a sada već pomalo neće kupovati vanjsku papriku i paradajz. A glavni kupac je Todorić, 90 % proizvodnje. Isplativo je, na dulje vrijeme. Sama tehnologija omogućuje dulji period berbe, dakle veći prinos, a i bolju kvalitetu, koja se sve više traži na tržištu.

Da vam dam kalkulaciju za negrijani plastenik za proizvodnju paradajza u hrvatskoj.

Površina 400 m2 - 5.500,00 eura
Biljaka paradajza 1200 s prosjekom od 6 kg po biljci - cijena kg paradajza 0,45 eura - 3.200,00 eura
Ambalaža za paradajz 400 eura
Repromaterijal za proizvodnju - sve potrebno cca 600 eura
Radna snaga - 300 eura

Dakle, ako zbrojite 5 godina proizvodnju ispadne vam neto oko 4 tisuće eura ili 1000 eura godišnje.

Postoje tu još neki sitni troškovi, ali ne mogu umanjiti zaradu za više od 100 ili 200 eura

Ispada onda da je isplativo podizati plastenike, naravno uz poznatog kupca robe koju proizvedete. E da napomenem, ovo je prinos u negrijanom plasteniku, grijanje može povečati prihod, ali upitna je cijena ranog paradajza, jer je Todorić pokupovao veliku večinu plodnih makedonskih polja i tamo širi proizvodnju povrća.

Plastenik vam mora biti čvrste konstrukcije da se ne sruši pod snijegom.

Naravno da postoje i plastenici koji koštaju puno više po kvadratu, ali tu ulazi bočno provjetravanje, krovno provjetravanje, multipla konstrukcija, grijanje termogenima ili centralno grijanje, kompjutorsko vođenje i upravljanje. Koliko više uložite na početku, nakon deset godina više štedite. Uvjek je to tako.

Ima jedino jedan dosta veliki problem, a zove se plodored. Sve dezinfekcije nisu učinkovite koliko je učinkovit plodored, a tri kulture koje se proizvode u plastenicima su paradajz, paprika i krastavac, a napadaju ih isti štetnici i iste bolesti. Ipak ne treba previše razmišljati, več ako to radite krenite i ne osvrčite se. Zarada je solidna, samo treba raditi ko magarac i ne gledati lijevo i desno što ljudi govore.

Isprika na poduljem postu. A sad idem kartati Belu i dolazim za koji dan Lkl{{

nebojsa
22-01-09, 21:51
Ma ne sekiraj se za dužinu posta kome je dugačko neka ne čita. Zanimljivo je ovo što si napisao za Todorića. Kod nas je Rodić pre par godina kupio plastenike u Gložanu kod NS renovirao i sad proizvodi povrće za svoje markete tako da je to izgleda neki trend. Samo treba znati da su to trgovci, i to veliki a oni kupuju na veliko a plaćaju na malo :lol: . Šalim se naravno ali u svakoj šali ima istine. Da bi bio zanimljim velikim lancima treba ti i velika količina robe, sve više se traži da to bude kalibrirano, čisto, lepo upakovano... Nedavno sam gledao neki TV prilog o jednoj povrtarskoj zadruzi koja je trebala da izvozi robu u Sloveniju i sve je bilo ok i cene i količina ali nisu mogli da isporuče robu odgovarajućeg standarda i posao je propao.

Dakle, da bi bio interesantan velikima moraš i sam biti veliki ili ići na udruživanje i formiranje zadruga.

Što se te cene od 0.45 e tiče mislim da je to dobra cena. Nisam proizvođač ali koliko se ja sećam kod nas je cena u najvećem delu sezone bila oko 25 din. što je tada bilo oko 0.30 e. Kod mene u okolini je čovek pred novu godinu prodavao na veliko za 50 din (0.55-0.60 e). Opet kažem nisam proizvođač pa dozvoljavam da grešim, ima ovde proizvođača pa neka kažu nešto više o ceni kod nas.

Što se tiče plodoreda slažem se da je to najbolje rešenje ali u intenzivnoj povrtarskoj proizvodnji sve teže ostvarivo zbog malog broja kultura koje se proizvode. I sam si rekao paradajz, paprika, krastavci na koje otpada najveći procenat plasteničke proizvodnje napadaju iste bolesti i štetočine tako da je neki vid dezinfekcije neophodan.

Evo i ja se malo zaneo, nago reci mi kako vi u HR stojite sa jagodama?

rades
24-01-09, 20:28
sve te price o ogromnim prinosima su sarena laza one su dobijene u idealnim uslovima kakvih je kod nas malo realan prinos paradajza kod nas je od10 do 15kg po metru kvadratnom a vecina kalkulacija nije uzela u obzir cijenu zastite ni vodotopivih djubriva svako ko pocne plastenicku proizvodnju iprve godinevrati ulog ijos nesto zaradi treba da je zadovoljan

nebojsa
24-01-09, 23:33
2 rades
Svako ko počne bilo kakvu plasteničku proizvodnju i vrati ulog prve godine i još nešto zaradi je mađioničar >:D

cabage
25-01-09, 08:54
Jagode? Pa stanje je takvo da svaki ozbiljniji proizvođač jagode ima minimalno jedno jutro pod veronezzi plastenikom. Pod plastenicima prvenstveno zbog kiša koje znaju u berbi smanjiti prinos i 50 posto. Ne možeš brati dok pada, a jagoda zrela. Svi znamo što se onda događa.
Cijena kile je nekih 12 kuna prosječna, dakle 1,65 eura za kilu. Prinosi su nekih 600 grama po biljci, a mogući su i veći, samo kod pravih proizvođača. Ja osobno ne sadim zbog radne snage, ne želi nitko brati. U mom kraju su ljudi navikli rađe doma odmarati za 1000 kuna mjesečno, koje dobe kao socijalnu pomoć, nego raditi za 3000 kod nekoga kao ja. Jer ja sam "lakom"!!!

U posljednje vrijeme, samo kod pravih entuzijasta, kreće vertikalan uzgoj jagode u grijanim plastenicima, tako da ima jagode cijelu godinu. Ide se u biti na to da se bere u zimi kad je cijena najveća, samo nekako mi se čini da je grijanje preskupo. I sama oprema košta čitavo bogatstvo. Plastenik sa svom opremom košta nekih 70 tisuća eura za nekih 1000 kvadrata.

nebojsa
25-01-09, 20:42
2 cabage

Ja imam jutro pod jagodom na otvorenom folija, sistem za navodnjavanje... Reci mi kakvi su to verronezzi plastenici, jel to neki proizvođač ili model plastenika ^-^. Ako imaš neke slike ili link nakači da vidim o čemu se radi. Što se tiče cene to je ok cena, znam da je u HR cena viša, kod nas je bila oko 1 e u jeku berbe na veliko, na početku je cena veća ali kasnije padne.
Sa radnom snagom je isto i ovde. Ako hoćeš pravu ekipu sa grupovođom (da ne kažem sa šefom) na koju možeš 100 % da se osloniš moraš dobro da zavučeš ruku u džep.
Što se tiče vertikalnog uzgoja ja još nisam čuo da je neko zaradio pare osim onih koji prodaju opremu. Oni će sigurno naći nekog da pokažu kako to sve savršeno funkcioniše ali ja nisam siguran. Sve to lepo izgleda ali ja ovo radim za pare a ne iz hobija.

cabage
26-01-09, 12:19
Evo link da pogledaš kakvi su to plastenici. To inače ljudi najjeftinije naprave doma sami, jer je stvarno jednostavno i praktično. Inače ovi na slikama su za jagodu, visine boka negdje oko metra a u sljemenu dva i pola. Slični takvi se kod nas jako koriste i za papriku, rajčicu i krastavac. Naravno da se mora izrađivati posebna armatura za krastavac i rajčicu jer ovi plastenici ne mogu nositi teret. Služe samo tome da ne pada kiša po biljkama, da ne dolazi do flakavosti. Inaće su praktični i jeftini, samo što ima posla sa skidanjem folije prije zime, jer ne može podnijeti snijeg.
http://www.koting-plastenici.hr/component/option,com_expose/Itemid,19/

nebojsa
26-01-09, 15:01
2 cabage
Ovi plastenici izgledaju ok, dobra ideja. Samo me interesuje kako vrše prskanje t.j. zaštitu, kako prolazi traktor sa prskalicom. Čini mi se nemoguće to sklanjati da bi prošao traktor ili ima neki drugi način ^-^

cabage
26-01-09, 20:40
Naravno da je jednostavno. Napraviš na prskalici grane koje nisu šire od te tri gredice koje su pokrivene jednom lađom plastenika. Dakle prolaziš svakim tunelom. Prednost toga je što recimo na tako male grane možeš napraviti malo i kerefeke pa staviti više dizni i pod kutevima tako da bolje prskaš, hehe. Nije loša ideja, jel.
Moj ti je savjet da to probaš raditi, efekt je očigledan. Pogotovo jer toga kod vas nema koliko sam shvatio. Sam napraviš takav plastenik za nekakvih 2 eura po kvadratu maksimalno. Lukovi su od cijevi fi 22 x 1,5 a stupovi fi 27 x 1,5. Shvačaš mjere valjda. Raspitaj se za cijevi kolko koštaju.
Nemam u blizini ni jednog za poslikati, ali ako budem išao tastu skoro potrudit ću se da ti uslikam kak to ljudi rade sami. Folija se veže gore špagom s jednog stupa na drugi u križ i tako od početka do kraja. Neće to nikud, osim ako nemaš neke olujne vjetrove da to sve polome

nebojsa
26-01-09, 21:09
Nije loša ideja ::super:: . Hvala ti. Kod nas nisam video da neko tako radi, ili rade čisto na otvorenom kao ja ili plastenik. Ima pokušaja da se radi vertikalni sistem ali mršavi su rezultati a mnooogo veliki ulog.

hermes_plastenici
04-02-09, 12:29
S obzirom da imam taj plastenik za koji komentarišete, i provereno je zato sam i stavio na forum, jer sam prezadovoljan.
Ukoliko vas interesuje bilo kakva informacija o zaradi i uopšte o palsteniku raspolozen sam da komentarišem,
Kontaktirajte me i daću vam informaciju >:({

jhon dere
11-03-09, 16:09
citajuci ovo sve pitam se gde ja gresim ? haha . imam plastenik 8x20 metalna konstrukcija i dupla folija . zalivanje kap po kap . zaludjujem se sa njim od 2004 i dosada sam zaradio zuljeve i ... sve je to lepo sto prodavci plastenika pisu , normalno samo dabi prodali plastenik, a kad stigne roba i kad je treba prodati onda je prica drugacija tu te njihove kalkulacije nemaju veze sa stvarnim stanjem :<<>

_________________________________________________P ost je spojen: 1236784546________________________________________ _________
ako nekoga nesto interesuje neka pita , jasam experimentisao sve i svasta i mrka kapa od svega, i paradajz i paprike i krastavce i salatu i spanac itd i shvatio neke fore u proizvodnji posto ja sam pravim rasad i pratim od smena do ploda sve faze razvoja

nebojsa
11-03-09, 19:23
Vidi sa tih 160 m2 i nemožeš očekivati čudo. Mene interesuje kakve su cene povrća bile u odnosu na ono što u svojim kalkulacijama prikazuju proizvođači (i prodavci) plastenika?

jhon dere
12-03-09, 14:33
pa dobro nisam ja ni ocekivao nesto extra ali bar neku zaradu nesto malo , a ja zaradim za seme supstrat i prihranu i totije to , mada ja to radim vise iz hobija ne zivim samo od toga , pa vidi ovo naprimer sada imam spanac u plasteniku i cepam svaki dan po 10kg , moja tetka ide na pijacu u zemunu , ali ona prodaje pilice i zivinu, i nema mesta na tezgi da mi ona prodaje spanac , daje ga tamo prodavcima koji prodaju povrce , i oni meni placaju kilu 50din a oni prodaju pola kile za 100din , pa ti sad racunaj koje tu lud a na kvantasu u bg je 80din kila. a ja daidem svaki dan na kvantas da prodam 10 kila po 80 nemam ni za gorivo :<<>

ogi
15-03-09, 23:04
Ti sa tom povrsinom nemoj ni da racunas na neku zaradu jer u principu nemas ni kolicine za prodaju. To je plastenik za kucnu upotrebu. Sto se spanaca tice cena jeste na kvantasu od 60-80 din ali ja spanac prodajem prodavcima na nasoj pijaci i oni ga uzimaju od mene za 60 din/kg i to 20-30 kg. dnevno. Meni cena odgovara jer i sam znas koja je cena semena a da nepricamo o radu oko spanaca. Ravno je nuli. Jedini rad je sama berba koja u mom slicaju traje najvise 15 dana. Po mom iskustvu najvise se isplatio spanac i rotkvica.

jhon dere
16-03-09, 08:57
a kazimi jel to cupas sa korenom ili samo listove ? slazem se sa cenom semena i to stose tice rada oko spanaca , koje seme koristis ja sejem marisku ono pakovanje od 1kg , i ja nacupam za otprilike 1-2 h 10 kila dnevno ali onako lagano , mada imam i na otvorenom 2x toliko ako ne i 3x samo taj jos mora malo dase oporavi od zime i kad se on oporavi ja onda prelazim napolje da cupam a u plastenik rasadjujem paradajz paprike i krastavac , a taj napolju cupam do kraja maja. a paradajz je sheri, paprike aplauz i slonovo uvo , ringo , a salatar tornado, imaosam i onu ljutu pravu 20-30 cm fortese se zove ta je prava
_________________________________________________P ost je spojen: 1237214990________________________________________ _________

Igor
16-03-09, 22:22
Kad su tako male povrsine u pitanju, najbolje se prolazi tako da se individualno prodaje na zelenoj pijaci.. Ja prodajem spanac trenutno na tezgi za 160 din/kg..

jhon dere
16-03-09, 23:14
da ali ja dok zakupim tezgu i dok platim pijacarinu svaki dan ... nemam bas nekog racuna ,zato sto kod nas u pazovi i nije nesto velika prodaja na pijaci a i svi sve imaju , asad da idem negde dalje opet benzin i... neznam nemoz covek biti pametan tu , nema sanse

ogi
17-03-09, 23:42
Berem sa korenom naravno. One kolicine sto sam ti naveo gore uberem za par sati. Seme koje koristim cu ti reci sutra jer mi je napolju pakovanje. Znam da je bilo od 1 kg. Sto se pijace tice tj. tezge na pijaci mislim da se bar kod mene neisplati jer ja ga dajem po 60 din./kg. na veliko a cena kod nas je na malo 100 din./kg. maximalna. Za tebe je najbolje da probas sa radnjama jer oni uzimaju manje kolicine ali redovno, tako je kod mene slucaj (3-5 kg.). Par radnjica u okolini i to ti je dovoljno. Ja jos par dana i zavrsavam pa prelazim na rasadjivanje paradajza i paprike. Paradajz je sorta TAMARIS a paprika je MADONA i RINGO. Posto je ovo tema o isplatljivosti ja mislim da sa ovom cenom španaca i zel. salate mogu biti zadovoljan, vise me brine paradajz da ne bude kao i prosle godine losa cena. Interesuje me jos i gde prodajes sheri i kako ide prodaja?

jhon dere
18-03-09, 08:13
pa ja cupam samo listove spanaca i prodajem pijacarima po 50din kg, svaki dan po 10kg, i ja to cupam stalno zato meje i iznenadilo stosi reko da kod tebe traje berba 15 dana , a recimi dali si imao problem sa lisnim vasima na spanacu nekada i ako jesi kako si se resio, a probaj papriku aplauz toje babura ali extra , a stose tice prodaje sherija to isto dajem na pijacu i za pocetak ako kod tebe na pijaci nema sherija trebaceti par meseci dok se ljudi nenaviknu na njega kod mene je bilo , uuu staje to kakav je to sitan ,ovo ono , e a sada nece drugi nego samo sheri haha cena je ista kao i normalan paradajz , pa prosle godine u julu i avgustu je bilo cena 1kg paradajza 20-30 din a glavica salate 35din , a o razlici u gajenju salate i paradajza da i nepricam

Mladendj
18-03-09, 22:08
Pozdrav svima ... ajde ljudi da mi pomognete nesto ako hocete. Neki znaju da sam zastitar i da radim u Institutu za povrtarstvo u Smederevskoj palanci, i trenutno radim na izradi doktorske disertacije. Tema je Fuzariozno uvenuce paradajza, pa mi treba sto je vise moguce izolata tog patogena sa vih strana. Tako da ako se, ne daj Boze, pojavi neka biljka u plasteniku koja preko dana gubi turgor i vene a tokom noci se oporavlja, bio bih vam zahvalan ako bi mogli ostvariti kontakt i da ja takve biljke preuzmem radi daljeg proucavanja.
Naravno bicu od koristi i ja vama koliko god to mogu.

Igor
18-03-09, 22:15
Pa samo listove cupajte naravno sa peteljkom od par cm.. I kad krene da se bere, moze ohoho da potraje.. Ja berem vec mesec dana.. A sto se tice cene paradajza, drzimo fige da bude dobra ove godine.. :)

nebojsa
18-03-09, 22:48
@ Mladendj
Malo ćemo otići :){{ ali valjda će nam admin oprostiti. Kakva je razlika između fuzarioznog i verticiloznog uvenuća?

jhon dere
18-03-09, 23:08
mladendj napisi ti to pitanje brate SRPSKI date svi razumeju jer ja pravo dati kazem nemam pojma ni staje jedo (fuzariozno) ni drugo (verticiozno) iskreno da ti kazem , kako to izgleda sta se desava ukratko. a za igora imam ja neke slike da vidis stasu primerci , mislim listovi , samo nemogu bas dase snadjem kako da ih postavim ovde a neznam ni dali moze dase postave slike u ovoj temi, nisam ti ja bas neki HAKER {"{": :lol:

nebojsa
18-03-09, 23:19
Evo link
http://poljoinfo.com/caffe/postavljanje-slika-na-forum/

jhon dere
19-03-09, 00:00
evo
_________________________________________________P ost je spojen: 1237420252________________________________________ _________
eee evo ga >:({

nebojsa
19-03-09, 07:33
Jel ovo spanać "slonovo uvo" :lol:
Izgleda odlično ::super::

jhon dere
19-03-09, 14:40
a evo u plasteniku

nebojsa
19-03-09, 16:47
::super::
Šta ti je ono pokriveno uz ivicu plastenika?

jhon dere
19-03-09, 17:12
tu pravim rasad , paradajz paprike krastavce itd to grejem topom onim na gas duva u taj tunel topao vazduh i citao sam da gas kad sagoreva proizvodi , e sad neznam tacno , ugljen monoksid ili dioksid tako nesto, neka me neko ispravi ako gresim , a toje potrebno biljkama dase bolje razvijaju i napreduju, a usput mi malo zagreje i ceo plastenik

nebojsa
19-03-09, 17:28
Ugljen-dioksid je u pitanju.
Kako uspevaš da dobiješ podjednaku temperaturu čitavom dužinom tog tunela?

jhon dere
19-03-09, 17:36
pa neznam bas dali je svuda ista temperatura ali drzim je na 20c negde na sredini mije termostat , pa on kad duva tose naduva malo kao balon , a zagreje ga za par sec.

Mladendj
19-03-09, 22:09
U simptomima i nema velike razlike skoro da nema nikakve to se tek kasnije ispitivanjem utvrdjuje precizno o cemu je rec. A simptomi su sledeci: najcesce se javljaju kod pojave prvih plodova kada treba da zru, ili otprilike u to vreme a ogledaju se u blagom zucenju lisca, prvo najstarijeg, zatim kada su temp. najvise ( 8) ) dolazi do uvijanja lisca a kasnije se primecuje da biljka u najuzarenijem delu dana sva svene kao da nije zalivana a onda se u toku noci i jutra oporavi potpuno da bi kasnije u toku dana kako ratu temp. ponovo svenula...i sve to tako ide dok polako cela biljka ne pozuti i propadne. Kada takvu biljku izvadite iz zemlje i rascepite na pola vidi se nekroza (braon obojenost srzi) sprovodnih snopica.
eto ukratko je to to...to se javlja na mestima na kojima se dugo gaji paradajz i jednom zarazeno zemljiste tako ostaje uglavnom zauvek zarazeno.
e takve biljke meni trebaju

jhon dere
19-03-09, 22:54
pa tomije nesto poznato ali to za lisce stose uvija jasam citao dase to biljka brani od sunca i vrucine tako stose listovi savijaju nagore i prave sebi hladovinu , dali je to istina , jasam imao par biljki extra stablo cak i vece i deblje od ostalih ali plodovi nikako da sazru i plodovi su naborani i mali na celoj biljci , toje cat face ili tako nesto . dali sam u pravu ^-^

Mladendj
21-03-09, 21:58
Da biljka se tako hrani od prevelike temp ili nedostatka vlage,ali se listovi u tom slucaju uvijaju prema nalicju (na dole) u tubu.A kod ove bolesti biljka upravo umire zbog nedostatka vlage jer jer srz stabla istrulela i nema dotoka vode. Ima hibrida kod kojih je to i sortna karakteristika. A sto se tice naboranosti plodova ne znam za taj izraz ali mi , po opisu simptoma to lici pre na neki nedostatak nekog od mikro ili makro elemenata u ishrani...bolest nije. Takodje uvijanje listova na gore nije odbrana od nedostatka vlage vec je ili u pitanju nedostatak u ishrani ili mozda neka virozna ili neka bolest slicna virusnoj, za taj deo zastite bilja nisam kompetetan bez slika ili biljnog materijala na uvid.

jhon dere
21-03-09, 22:28
Ili nadole nesecam se tacno samo znam dasu bili onako savijeni u tubu. a to sto te pitam plod je mali kao loptica za stoni tenis i onako naborani od gore do dole a ostale biljke u redu pored i okolo normalne i plodovi i sve super , mislim da onda nije do ishrane , daje do ishrane bile bi i ostale biljke slicne valjda ^-^
_________________________________________________P ost je spojen: 1237672352________________________________________ _________
interesuje me dali neko seje blitvu preko izme u plasteniku i kakva su mu iskustva sa njom ?

jhon dere
31-03-09, 16:18
Ljudi kazu da salata isplati plastenik za jednu zimu

jhon dere
22-05-09, 17:18
evo i mog plastenika http://i42.tinypic.com/4re4ix.jpghttp://i41.tinypic.com/nyhifl.jpg

stevara
25-05-09, 12:57
u pa lepo izgleda ovo ja bi pokusao ovako sa dva ovakva ali ovde sam svasta procitao i oko zarade i isplativosti ali nesto moram u mom kraju posla nema a cale mi savetuje da probam povrce jer ce mi on pomoci jer je radio to ranije ali verujem da bi ovo bilo najbolje uz neki posao...ali gledam sad te hermes plastenike lepo zvuci i jako primamljivo jos ako u tu cenu nebi morao da uzmem sitne alate i tako nesto sto mi netreba cena nije velika ali mozda i gresim ^-^

kombajner
25-05-09, 13:08
lep plastenik imam i ja jedan manji i sad imam veliki kupio sam ali metalni veoma su povoljne cevi 3/4 debljine!! kupio sam 12 kom taman za 10 m

jhon dere
28-05-09, 21:36
vidi ja kad sam pregovarao oko kupovine plastenika reklisu mi sledece , da plastenik stoje duzi izadje jeftinije , zato sto su vrata - čela , dosta skupa , i ti sad kad gledas plastenik duzine 10m i racunas koliko kao izadje e ::novac:: po m2 i naprimer 60m duzine ovaj duzi ti izadje jeftinije po m2

kombajner
28-05-09, 23:31
hmmm majku mu nisam znao ali treba mi samo za mene tako da sam ja uzeo toliko jer mi vise netreba!! a to sto ti kazes moguce moguce >:({

jhon dere
16-06-09, 14:12
Evo mog plastenika posle mesec dana skoro http://i42.tinypic.com/69feo5.jpghttp://i39.tinypic.com/aorhwz.jpg i paradjza šeri koji nije video špric i hemikalije nikakve samo zalivanje sa koprivom kroz sistem kap po kap http://i40.tinypic.com/2i1e72b.jpg

cvećka
17-06-09, 10:18
JD, ;D}šta ćeš da radiš kada se obogatiš :Dprihrana i zaštita džabe a mališa ko veliki >:({ >:({ >:({

jhon dere
17-06-09, 21:10
:lol: cvećka , napraviću i zaštiti tj. patentirati moj preparat za zaštitu bilja i prihranu :lol: koprive ima fala bogu kolko oćeš samo je berem-kiselim i pakujem u flaše i još ubacim na etiketi 100% prirodno , bez karence , i da vidiš štaje ::novac:: :lol:

kombajner
17-06-09, 21:14
sta se radi koprivom?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ??

jhon dere
17-06-09, 21:15
kombajner nerazumem ? pojasni malo sta si mislio?

kombajner
17-06-09, 21:18
pa pise zalivanje sa koprivom o cemu se radi cemu to pomaze nikada nisam cuo!! ??

jhon dere
17-06-09, 21:29
Pa pomaže svemu , biljka je jača i otpornija , naprimer ja neprskam ništa ,moje biljke u plasteniku nisu ni videle špric i hemiju , a pogledaj u temi Bolesti paradajiza u plastenicima i vidi šta rade ljudi i biće ti jasno

kombajner
17-06-09, 21:43
pa sta da radim sa koprivom da bi bile otpornije na bolesti i to sta vi kazete?

jhon dere
17-06-09, 21:48
pročitaj http://poljoinfo.com/organska-poljoprivreda/prirodni-pesticidi/

Ljupce
21-06-09, 23:29
jhona DERU Molim te u kratkim crtama mi opiši kako kiseliš koprivu za zaštitu da je nebi kupovala jer ima koprive na sve strane.I u napred hvala prijatelju. >:({ >:({ 8)

jhon dere
21-06-09, 23:33
ljupče jednostavno pokosis koprive i ubacis u neko bure i zaliješ vodom i ostaviš na suncu , sačekaš dase ukiseli i toje to , videćeš kad počne da peni znači radi , i kad prestane osetićeš po "mirisu" daje spremna i to uzmeš litru na deset litara vode i zalivaš biljke

branko
21-06-09, 23:35
Baš me zanima kako bi reagovala šećerna repa na takav rastvor?

jhon dere
21-06-09, 23:38
vidi se na onim prvim slikama plastenika napolju se vidi kopriva a desno je ono belo duguljasto , toje ono od veš mašine , e u njemu kiselim , a na ovim drugim slikama novijim kad pogledaš nema više koprive iza plastenika pokošena i spremna za zalivanje i ono burence štose vidi u plasteniku u njega sipam tu koprivu i onda se to meša sa vodom kojom zalivam plastenik kap po kap Branko , verovatno joj nebi smetalo ništa 100%

jhon dere
03-07-09, 12:07
http://i42.tinypic.com/2lix9iu.jpghttp://i40.tinypic.com/9t21ra.jpg paradajz ŠHERIhttp://i39.tinypic.com/2j5hz6.jpg i paradajz isto tipa sheri domaći hibrid iz superiora velika plana pogledajte cvetne "grančice" http://i44.tinypic.com/287gkdl.jpghttp://i44.tinypic.com/10mrhbq.jpg

mali_lala
03-07-09, 12:24
@jhona DERU

Na slikama se vidi da je plastenik jako cist, tj. nema nekih nepozeljnih travcica izmedju redova. Na koji nacin se boris protiv toga pa je takocisto?

jhon dere
03-07-09, 12:30
MOTIKOLOM :lol: >:({

mali_lala
03-07-09, 12:45
;D}

jhon dere
03-07-09, 12:51
mali_lala pa vidi ja nemam neku veliku površinu plastenik je 8X20 znači 160m2 i bilobi sramota da nisam u stanju daga lepo održavam , tu imaš posla 2 sata , ali redovnim okopavanjem i čupanjem korova on se smanjuje i pošto koristim kap po kap onda korov raste samo pored te trake i to malo počupaš i gotov poso >:D

ciak
03-11-09, 22:18
Poštovani ukratko da se predstavim zovem se vladimir i u rumi već 9 godina držim firmu koja se bavi prodajom projektovanjem i montažom sistema za navodnjavanje svih vrsta.
Uz to što se dugo bavim navodnjavanjem prvi smo i pokrenuli samoizgradnju kao metod da jeftino dodjete do svojih ozbiljnih objekata.
Video sam ovaj forum i deluje mi ozbiljno i ja sam vam na raspolaganju da mi postavite sva sručna pitanja a obecavam administratoru da se neću ovde reklamirati nego davati besplatne savete i ....
8) 8) ::novac:: ::novac::

nebojsa
04-11-09, 11:48
@ ciak
Dobro ti nama došao >:({ i hvala što si se ponudio da pomogneš.
Ja (a mislim ni admin) nemam ništa protiv da izreklamiraš neke povoljnosti tipa akcijske cene i tome slično. Na kraju krajeva zakači link pa ko hoće neka pogleda o čemu se radi. A ima šta da se vidi ::super:: .

ciak
06-11-09, 18:41
ne bi da se "admin" ljuti jer naravno ovakvi forumi su napravljeni bas da bi razmenjivali strucne informacije ali ako vas vec intersuje nešto posebno mozete mi slati mailove na [ciakagrar@yahoo.com] ali i za sva strucna pitanja na temu navodnjavanje mi semozete i ovde obratiti bar sad imam malo vremena u toku zime.
dok ne dodje ponovo 8) 8)

nebojsa
06-11-09, 23:40
Pa većina nas ima malo više vremena tokom zime Lkl{{

ševa
15-11-09, 18:08
Zdravo narode! novi sam na ovom forumu i ono što sam do sada pročitao,sviđa mi se.
Bavim se uzgojem paprike i paradajza u plastenicima. radio sam samo holandske hibride. sve fino utegneš,od sjemena do rasada i kad presadim sve tako dobro izgleda..........i onda dođu krtice..........

jhon dere
15-11-09, 18:15
ševa pogledaj ovde

http://poljoinfo.com/plastenici-staklenici-i-visoki-tuneli/problemi-sa-krticama/

ciak
15-11-09, 21:41
ševa potraži na google-u elktrični rasterivač krtica ,ima firma koja proizvodi neka metalna čuda koja se zabijaju u zemlju i putem nekih ultrazvukova rasteruju sve podzemne stetočine neki moji proizvođači su mi rekli da su ga probali i da funkcioniše, toliko ako sam pomogo.
8)

NsJagodica
15-11-09, 23:35
Nova u poslu

Procitala sam vecinu postova i sve mi je jako zanimljivo.
Molila bih vas za pomoc i da mi kazete da li sam donele koliko toliko dobre zakljucke?
1. Koliko investiras u opremu plastenika i repro materijal toliko ti se vrati. Nema mnogo caka, bozje volje, sudbine i sl. ;)
2. Investicija ti se vrati za oko dve godine. Svi moji komentari se odnosi na manje plastenike do 1000 kvadrata i manje prozvodjace, a ne na Rodice koji se pominju u nekom postu.
3. Godisnji prihod je, ako sve ide kako treba i imas srece, otprilike kao osnovna investicija. Ako si ulozio 10.000 otprilike toliko ces moci godisnje da zaradjujes kada se malo uhodas. Mozda, ali to nisam skontala iz postova, zarada raste visestruko kada su povrsine vece, mislim ne raste proporcionalno ulaganjima vec kada ostvaris veliku proizvodnju zaista mozes da racunas i na neuporedivo vecu zaradu. Mada, kanda se niko nije obogatio.
4. Posao i rizik oko gajenja povrca (nekih skromnijih razmera npr. 500 do 1000 kvadrata) je gotovo jednak kolicini posla oko plasmana i prodaje.

Tako nekako?

Volela bih da cujem vasa misljenja.

nebojsa
16-11-09, 00:22
Pa evo ja bi prokomentarisao ovu tačku br. 3. Po meni je sasvim suprotno. Kad imaš malu proizvodnju radiš skoro sve sam, znači nemaš troškove radne snage ili oni nisu toliko veliki. Drugo, dobar deo robe, ako ne i svu, možeš sama prodati (bez nakupaca) što znači i veću cenu. Veća površina=veći troškovi radne snage+manja cena proizvoda. Tome još moraš dodati i mnogo bolju organizaciju proizvodnje i još dosta toga. Zaključak bi bio da je sa povećanjem površine zarada veća, što je i normalno, ali ne i proporcionalna ulaganju a kamoli veća.
Za ovo drugo bolje da ti odgovore kolege koje to i rade.

jhon dere
17-11-09, 08:35
ns jagodica , ovako kao prvo i najosnovnije je da treba imati rešenu prodaju , bez toga nema potrebe raditi , i nema se šta računati kolika je zarada . ako zavisiš od nakupaca onda ... nema ::novac::

a ja koliko znam računica je sledeća , na primeru zelene salate , za jednu sezonu , januar -april, naprimer pošto posle nje dolazi drugo paradajz , paprika krastavac itd .

ako ide na m2 25komada salate i neka palstenik bude 100m2 i evo cene salate od početka ove godine sa kvantaša
29/Dec/2008 do 04/Jan/2009 20.00
05/Jan/2009 do 11/Jan/2009 ---
12/Jan/2009 do 18/Jan/2009 ---
05/Jan/2009 do 11/Jan/2009 20.00
12/Jan/2009 do 18/Jan/2009 30.00
19/Jan/2009 do 25/Jan/2009 30.00
26/Jan/2009 do 01/Feb/2009 40.00
02/Feb/2009 do 08/Feb/2009 35.00
09/Feb/2009 do 15/Feb/2009 35.00
16/Feb/2009 do 22/Feb/2009 40.00
23/Feb/2009 do 01/Mar/2009 40.00
02/Mar/2009 do 08/Mar/2009 38.00
09/Mar/2009 do 15/Mar/2009 33.00
16/Mar/2009 do 22/Mar/2009 30.00
23/Mar/2009 do 29/Mar/2009 30.00
30/Mar/2009 do 05/Apr/2009 30.00
06/Apr/2009 do 12/Apr/2009 32.00
13/Apr/2009 do 19/Apr/2009 32.00
20/Apr/2009 do 26/Apr/2009 30.00
27/Apr/2009 do 03/May/2009 30.00

znači ovako
25 x 100 =2500 X 30din(prosek neki)= 75000 din

još jednom da napišem da su to cene na kvantašu , a na pijacama je bilo i do 60 din , što bi dupliralo zaradu al...

al sve je to ovako na papiru u praksi je malo drugačije >:D

Post je spojen: 1258443572________________________________________ _________
a ovo su cene salate sa pijace u istom periodu pa ti vidi ko koliko zaradjuje dali proizvodjač ili nakupci
05/Jan/2009 do 11/Jan/2009 40.00
12/Jan/2009 do 18/Jan/2009 50.00
19/Jan/2009 do 25/Jan/2009 50.00
26/Jan/2009 do 01/Feb/2009 70.00
02/Feb/2009 do 08/Feb/2009 60.00
09/Feb/2009 do 15/Feb/2009 60.00
16/Feb/2009 do 22/Feb/2009 60.00
23/Feb/2009 do 01/Mar/2009 60.00
02/Mar/2009 do 08/Mar/2009 60.00
09/Mar/2009 do 15/Mar/2009 50.00
16/Mar/2009 do 22/Mar/2009 50.00
23/Mar/2009 do 29/Mar/2009 50.00
30/Mar/2009 do 05/Apr/2009 40.00
06/Apr/2009 do 12/Apr/2009 50.00
13/Apr/2009 do 19/Apr/2009 50.00
20/Apr/2009 do 26/Apr/2009 50.00
27/Apr/2009 do 03/May/2009 40.00

Post je spojen: 1258443679________________________________________ _________
cene su sa .stips.minpolj

NsJagodica
17-11-09, 09:39
j. D.

Da li to znaci da jednom berbom tj. za pola godine zaradis bruto 75000 na salati!?! A gde su troskovi? Ne razumem sad? A nekko je ovde napisao da salata isplati plastenik za godinu dana?

nebojsa
17-11-09, 10:32
Pa ako računaš da godišnje možeš imati dva turnusa salate (a između toga još nešto) onda je to tako. E sad koliki su troškovi neznam ali mislim da nisu ni blizu polovini zarade. Ja mislim da za toliko para može da se nabavi plastenik, naravno ne nešto ultra-moderno ali dovoljno za salatu. Treba računati i na to da je učešće folije u ceni nekog jeftinijeg plastenika značajno (neznam tačno ali možda i polovina cene) a traje ti 2-3 godine, eventualno 4.

jhon dere
17-11-09, 14:29
NsJagodica , da tih 75000 zaradiš na "papiru" a onda od njih odbiješ troškove proizvodnje , jasam napisao da salata otplati plastenik , ali kad počneš proizvodnju onda ćeš videti šta i kako TO ide i koliko tu ima ::novac::

Post je spojen: 1258465315________________________________________ _________
Teoretski je sve moguće samu u praksi to malo škripi ... :lol:

Post je spojen: 1258490789________________________________________ _________
nebi bilo loše da hermes plastenici odrade neku njihovu računicu sa salatom
kao ovo
http://www.hermes-plastenici.com/procena_ulaganja.html
jedino što tamo piše da je paradajz 80din ^-^

NsJagodica
17-11-09, 23:30
Neko je pomenuo plasiranje proizvoda. Da li je zakupljivanje tezge na pijacu smisleno? Mozda sa jos nekim proizvodjacem. Koliko to kosta godisnje? Kolika produkcija povrca je potrebna da bi ta tezga bila iskoriscena?

nebojsa
17-11-09, 23:41
Mislim da ti je tezga isplativa samo ako stalno nešto i prodaješ na njoj. Neznam kako je tamo ali kod nas se tezga licitira jednom godišnje, i nisu nimalo naivne pare, plus pijačnina svake pijace. Za jedan-dva plastenika mislim da nema smisla uzimati tezgu. Eventualno da se "umuvaš" kod nekog za vreme dok imaš robe.
Što se tiče računice hermesa i sl. bilo je već reči pa da se ne ponavljamo. Ako ti trgovci budu računali prinos i zaradu biće ::novac:: ::novac:: ::novac::

jhon dere
17-11-09, 23:45
Da li je zakupljivanje tezge na pijacu smisleno
ako hoćeš da zakupiš tezgu na pijaci onda ti treba još jedan radnik koji će to prodavati , nemožeš stići i na pijacu od 6 ujutru pa do 13-14h a posle toga raditi u plasteniku , a ako već planiraš tezgu da uzmeš onda ti je bolje da odeš na kvantaš pa uzmeš koliko ti treba za 2-3 dana i to prodaješ i imaš čistu zaradu bez nerviranja oko proizvodnje , i troškova plastenika zalivanje KPK prihrane itd...

a zakup tezge je posebna filozofija svake pijace , stim što ti tezgu plaćaš za godinu dana , a onda svaki dan plaćaš pijačarinu posebno dnevnu , kod nas ide tako da od 6-14h plaćaš jednom a ako ostaješ i posle 14h onda plaćaš opet :lol: , a da nepričamo o vremenskim uslovima na kojima treba da stojiš tamo svaki dan od +40 c do -20 c po :'({ i 8)

nebojsa
17-11-09, 23:51
U pravu si, mi proizvođači stalno nešto kukamo na te nakupce i pijačare, ali nije ni njima lako. Svaki posao ima svoje dobre i loše strane.

jhon dere
17-11-09, 23:57
i ko ti garantuje da ćeš prodati baš sve što si spremio za tezgu tog dana ili sutra dan ? niko ! možeš ceo dan da stojiš tamo i da nezaradiš ni za pijačarinu tog dana :<<> sve je to ...
a kao drugo opet moraš imati svašta na tezgi nemožeš izaći sa dve tri gajbe salate i toje to , treba ti sve živo , široka ponuda , a nemožeš ti baš sve da proizvedeš u plasteniku ili napolju opet moraš pazariti na kvantašu ... tako da se sve to vrti u krug i desi tusi završiš na kvantašu ili kao prodavac ili kao kupac :lol: >:({

NsJagodica
18-11-09, 21:06
Da li je ona hermes racunica za 2 godine ili po godini? Rekla bih za dve prve godine?

NsJagodica
19-11-09, 23:55
MOLIM POMOC!

Imam ponudu za dva plastenika -ukupno 720 kvadrata za 6.ooo evra i jos kojekakva oprema, masinice i alatke, ali bez grejnog sistema. Nalazi se na dobrom mestu. Negde na forumu sam procitala da folija ne moze da traje duze od 4 g. Ovaj covek se kune da njegova moze i 10, a sada su joj 4 godine. Sta mislite, vredi li?

jhon dere
20-11-09, 12:52
NsJagodica

1. Dali tu ima bunar i struja za pumpu za zalivanje ?

2. "Na dobrom mestu" ^-^ Šta to znači? jel ti to kupuješ i zemlju ili uzimaš u arendu ili šta?

3. Zavisi koja je folija ali pitaj ti njega koliko je fabrička garancija na foliju , i čime ti on garantuje da može da izdrži 10godina ? i dokle važi ta njegova garancija , dok mu nedaš 6000e ili ...

To treba pogledati videti u kakvom je stanju šta valja nevalja itd ... moj savet tije da ti ako već imaš te pare kupiš lepo jedan nov plastenik , možda i manje površine od tih 720m2 pa onda kad se uhodaš malo u proizvodnju i prodaju lako ćeš ti kupiti još jedan , novo je ipak novo .

A zašto on to prodaje ^-^ namlatio se ::novac:: i dosta muje ili šta?

Tu treba dobro da razmisliš i da pitaš sve proizvodjače koliko je nov plastenik pa onda vidiš dal se to isplati ili ne . >:D

nebojsa
20-11-09, 17:33
Nisam baš upućen u cene ali mi na prvu loptu zvuči puno. To izađe skoro 10 e/m2. Naravno zavisi kakav je plastenik, nisi baš ništa detaljnije napisala. Kakve to alatke i oprema ide uz njega? Najbolje bi bilo da nađeš negde na netu plastenik sličan tom (visina, širina, kvalitet konstrukcije...) pa da uporediš.
Što se tiče folije iskreno ja nisam čuo da neka može da traje duže od 5 a kamoli 10 godina, baš ću probati da nađem nešto na netu. Neka ti kaže proizvođača i karakteristike. Svaka folija je obeležena jednom vrstom šifre koja znači opis kvaliteta folije, neka ti to pročita sa folije. Što se tiče folije može ona fizički da traje duže od onog što piše u garanciji ali posle tog roka ona gubi svojstva zbog kojeg je i stavljamo. Između ostalog, zamuti se i propušta manje svetla a samim tim gubi i temperaturna svojstva. Da sam na tvom mestu ja foliju nebi uopšte uzimao u obzir pri eventualnoj pogodbi. Ako on misli da vredi neka je skine i proda posebno a ti sebi kupi novu. To ti je moj savet u vezi folije, za konstrukciju nađi malo vremena+Google i eto rešenja.

ljubek
20-11-09, 22:19
Mislim da je 6 hilj. evrona puno za tako nesto jer je folija sigurno na izmaku 10 godina nema sanse.
720 mkv je solidno za blizinu novog sada jer se sigurno proizvodnja moze plasirati.

Malo sa cenkaj...

NsJagodica
21-11-09, 11:27
Uf, bas sam se nasla u mukama.
Tek kada sam procitala vase odgovore sam skontala da je samo sigurno covek prodaje plastenike ali da ne znam DA LI IZDAJE to parce zemlje. Grozno. Ja sam iz njegove price skontala da se to podrazumeva. Zato i kaazem na dobro je mestu :((. Videli ste mozda da trazim partnera za taj posao, definitovno mi treba ali mi se niko ne javlja. S druge strane, tesko je doci do odgovarajuceg parceta zemlje - baste na koju bih postavila plastenik jer ne moze da bude u njivi zbog kradje a i ne bih volela na njivi vec uz kucu. Izgleda da cu morati da kupim i kucu:lol:!!! :(

nebojsa
25-11-09, 20:48
Evo nešto što je daleko od nas pa možemo samo da plačemo, ali vredi videti šta se i za koliko (malo) para može kupiti

http://www.agriaffaires.it/usato/orticoltura/994220/serre-richel-con-copertura-in-nylon.html

cabage
26-11-09, 18:12
Jel to stvarno za tu lovu ^-^

Ako je ne mogu vjerovati svojim očima. Nikako. Da imam kinte tolko ako nebih odmah letio tamo.

nebojsa
26-11-09, 20:04
Pravo da ti kažem i ja sam malo zastao kad sam video cenu. Neverujem da je "progutana" nula to bi bilo previše. Stoji tako jedno vreme, da je greška verovatno bi do sada ispravili. Opet, kad pogledaš i druge oglese za plastenike na tom sajtu vidiš da se stvarno može naći plastenik za relativno male pare.

cabage
26-11-09, 21:20
Ali čovječe...

Još uvijek sam bez riječi. I još uvijek....

Još nešto za transport i nešto za uvoz i opet mnogo mnogo manje od novoga kod nas. Kod nas su 20 eura po m2 na dalje, goli bez ikakve elektronike i krovnog provjetravanja.

nebojsa
26-11-09, 23:58
Ja sam isto razmišljao kao ti, da imam te pare to bi bila dobra trgovina. Ali mislim da bi meni sve preselo kad bi došao do teme špedicije, papira, carine, taksi, mita i korupcije :lol:

Post je spojen: 1259356041________________________________________ _________
Evo opet ja, neda mi đavo mira, opet razmišljam o onom plasteniku. Sve više mi se čini da je ona cena greška. 4.000 m2 za 16.000 e, to je 4 e/m2, ipak nemoguće. Kad bolje razmislim čak ni kad se doda nula (40 e/m2) nije nerealno. Skupo jeste ali nije nemoguće, dobijaš kvalitetnu konstrukciju, automatiku, luftere, sistem za navodnjavanje...

ciak
30-11-09, 18:38
takav tip objekta novog od tog francuskog proizvodjača i kod nas go košta blizu 40evra po metru kvadratnom go bez ikakve opreme na tom sajtu su verovatno okačeni objekti koje prodaju banke zašto mislite da prizvođači propadaju samo kod nas pa ima tog i na divljem zapadu, a drugo u tom vidu prozvodnje se koristi dvodtruka folija od 200mic koja ima paprenu cenu u ovom slučaju a taj ko je rakslpio objekat i posle vratio foliju na svoje mesto bez posledica niej se još rodio.

a što se tiče dileme nsjagodice moraš znati da ga verovatno nisi dobro razumela ,svaka profi folija od 180 mic pa na više sa s3 oznakom ili većom ima vek mnogo veći nego tri ili četiri godine kolika je fabrička garancija ali oni garantuju samo za difuziju svetlosti a imam primera gde tvk folija traje od 2000godine u pećincima i preživela je katastrofalni led u sremu 2004te godine sa manjim oštećenjima i dan danas još stoji na tom objektu.
što naravno ne znači da je taj proizvođač pametan nego ne sluša, jer je naučno dokazano da nedostatak svetlosti tačno proporcionalno utiče na količinu prinosa pa kad ti u 4toj godini difuzija spadne na 60% ti računaj koliko svake godine gubiš prinosa ili ti novaca.
nadam se da sam pomogao.
8)

tibor.danji
09-12-09, 10:08
pozdrav, prepravljam postojece 3 plastenika ukupne povrsine 222 m/kv. i imam neke cene a sve u cilju isplativosti !
1 cev 3/4 6 met oko 650.00 din / 8 met 900.00/ ,savija cevi 200.00 din komad, uv stabilna folija nekapajuca /3 trogodinja/ 10 kvm/1 x 10/ 650.00 din, farba 0,75 kg 505.00 ,razredjivac uljni 150.00 din , pa elektrode , i sitan materijal.. pa rad ne racunas .
za /1 komad/ plastenik od 15 met/ s 4.6 x d 15 met/ :cca 25 cevi 8 met 900.00 =22500.00 , savijanje 16 x 200.00=3200.00 ,folija oko 150 kvm + prednji i zadnji deo 20 kvm =cca 170 kvm =11050.00 din , farba i razradjivac cca 10x 505.00 = 5050.00 dinara i razredjivac 3 litra 150.00 =450.00 i 2kg elektroda 650.00 =1300.00 din , mornarski kanap 8 mm 20 met x 48.00 din =960.00 i jos ostalo . to je grubo racunato 44510.00 dinara + ostalo , .
-ako hoce neko Venturi kap po kap 1 met cevi 6.5 din /4 reda x 15 met -bilo bi bolje 8 redova po 15 met*/ + venturi /oko 5000.00 / + cevi 780.00 din pa kolena i slavine to mu dodje cca 8000.00 din .
e sada za rasad -2000w /grejac sa termostatom 1.5 x 2.5 met = oko 4000.00 dinara ,
supststrat KTS 1 250 litara oko 1800.00 dinara + potgrund H 2 x 6o litara /2 x 900.00 / 1800.00,
od ovoga moze da se napuni oko 750 casica /2 dl/ jugurta.
sadio sam seme paradajza ABELUS F1 /100 semenki 2250.00 dinara / i magnus f1 /250 semenki 2500.00 dinara/
rasad jedva prodavao po 40-60 din komad, i prodao jedva 100 kom,
sve ostalo sam posadio u plasteniku razmak izmedju biljaka 40 cm/cini mise gusto/ medjuredni razmak 100 cm, to znaci 4 reda po 40 biljaka , prinos negde oko 800-900 kg , i od ovoga sam prodao 32 kg , ostalo je iskuvano i stavljeno u flase.!!
zemljiste je dezinfikovano Basamidom 5000.00 din , uneseno stajsko djubrivo . bacena odredjena kolicina galationa,
od hemijskih sresdtava koristeno : bakarni krec , ridomil ,pencozeb, eqvation , decis, /najkraca karenca/.
od prihrane kemirine proizvode/sada yara/ nedeljno od 600 gr ferticare 15-30-15 + kalcijum nitrat 120 gr / 2 kg je oko 400.00 dinara. E sada bi jos mogao pisati o svemu i svacemu , pocev od plodoreda , bumbara, eco zastite,korisnim predatorima/ inace kopriva samo unistava samo neke insekte. a postoje jos i tripsi, crveni pauci , zlatice i jos mnogo toga. Posto i ja jedem to sto proizvodim ne prskam kada ne treba i bas pazim na karencu, svi hemijski preparati koji imaju kratku karencu/ 3 dana/ su izmedju 6000.00 -8000.00 din, bavim se proizvodnjom od decembra 2005. ali ja jos nisam video odredjenu zaradu/ne veliku./ izuzev punjenja zamzivaca i spajza/ Moguce da ja ne radim nesto dobro , uzimam skupe hibride ili ... . ovo je sto sam napisao realnost , nije ni povrsina pod plastenicima tako ni mala 222 kvm, ali trebalo bi da se zaradi bar za reprodukciju. odredjene kolege na forumu sa duplom kvadraturom imaju zaradu bar 2000 eura , pa bi molio da napisu kako uspeju to , jer ne ide bas to tako. /bar meni ne/ izvinjavam se sto sam bio predugacak. ::novac:: ::novac::

jhon dere
09-12-09, 17:55
prinos negde oko 800-900 kg , i od ovoga sam prodao 32 kg , ostalo je iskuvano i stavljeno u flase.!!
pa sam si odgovorio nemaš rešenu prodaju tuje problem , ne u skupim hibridima

nebojsa
09-12-09, 19:52
@ tibor.danji
Jeste sve skupo (osim gvožđa, bar trenutno) ali kao što kaže jhona DERU prodaja ti je problem. U principu manje-više svima je prodaja problem.
Hvala za ovako detaljnu kalkulaciju troškova :D

ivanhoe
10-12-09, 12:37
izvinjavam se sto sam bio predugacak. ::novac:: ::novac::

Nisi predugacak Jedino bi trebalo malo oblikovati da ovaj odlican post bude pregledniji ::svaka cast::

adolino
13-12-09, 01:49
Postovanje!
prije svega da vas pozdravim sviju ja sam novi clan od danas i imam namjeru da probam sa plastenicima al neznam kako i sta pa ako neko moze da mi pomogne kako se sadi paradajz i paprika ?
koliko da se pravi ramak izmedju stabljika ? jel idu kolcici il neke spage umjesto kolcica i tako svasta po nesto bi mi dobro doslo.
kupio sam dva mala plastenika po 50cm2 to samo da zapocnem i da vidim hoce li mi se svidjeti taj posao a za dalje bi uzeo vece.
zemljiste je dosta vlazno i koliko vidim da bi najbole bilo da posadim papriku i paradajz.
UNAPRIJED HVALA I POZDRAV SVIMA

tibor.danji
13-12-09, 09:34
dobro dosao , posto je tema dugacka za pisanje ,kao prvo na forumu u ovoj temi imas detalje od dezinfekciji zemljista o pravljenju rasada ,o kontejnerima, zemljistu , i sve potrebno , na tvoj email mogu ti poslati neke brosure/pdf / o proizvodnji paradajza i paprike , vrstama i bolestima /zastita/ .A da li trebaju kolci pored zavisi koju sortu hibrida F1 zelis saditi /determinantni -niski , poludeterminantni -polu visoki , indeterminantni visoki raste vise od 2.5 metara kod mene pustam do 10 sprata/ a moze i vise.Ja sam probao Amati /nije se pokazao/, Mobil /dobar za kuvanje/,
Magnus ,dobar , Abbelus /jako dobar -otporan na temperaturne stresove i na razne bolesti/ to su sve skuplje sorte. MAlo pogledaj koja semena ima na trzistu , samo pazi sta pise na kesici-pakovanju jer sada ima semena od prosle godine a klijavost im je sada vec 60-70 %, u dokumentaciji koju cu poslati imas i raspored sadnje rasada posle 60 dana od setve . http://i49.tinypic.com/126bdqd.jpg i cini mi se da ti je kvadratura mala 50 cm/2 , pretpostavljam da je plastenik 50 kvm ili sirina 5 met x 10 met ili tako nesto . ja sadim u paradajz negde oko 20-25 februara , imam grejac ispod rasada , i taj rasad se moze saditi vec pred kraj aprila u plastenik a ako vreme dozvolji i napolje /ne bi trebalo saditi napolje pre 5-6 maja/ onda zreo paradajz imas pocetkom jula meseca. sve se menja ako imas grejanje u plasteniku , :-* :'({

ciak
14-12-09, 15:39
adolino , koji beo bosne i hercegovine imate vi nekih bogom datuh predela za povrtarstvo a posebno za ranu proizvodnju, a u svakom slučaju to je kod vas tek u povoju i taj vid proizvodnje ća se tek ozbiljnije razvijati, sve što ti treba pitaj to je posao kao i svaki drugi i jedino ako ulažeš u tehnologiju moćeš da očekuješ zaradu ali bilo bi najpametnije da se oma rešiš tih malih plastenika jer njihova neadekvatna visina će ti stvarati mnogo problema.
8)

ljubek
14-12-09, 19:33
Ciak na sta si mislio kad pises ako ulazes u tehnologiju onda mozes ocekivat zaradu....
Gde je granica ulaganja u plastenickoj proizvodnji:lol:??

Adolino na forumu ima dosta saveta o pocetku proizvodnje pa se malo vrni nazad i citaj.
Moj predlog podji od samog sebe mozes li ti to da utopis ili ce bit problema i po kojoj ceni-uzmi minimalnu isplativu pa pravi matematiku.
Znas od svih povrtarskih smerova najbitnija je matematika......

Post je spojen: 1260815675________________________________________ _________
Ja sam dosta puta "okino" iz matematike >:D

Post je spojen: 1260815830________________________________________ _________
I slazem se sa ciakom ne praviti male plastenike jer se totalno ne isplati na duzi period.Pravi samo od 3,5 m i > tu mozes imati vise izbora.

ciak
14-12-09, 21:00
ljubek,
mislio sam da permanatno ulaganje u tehnologiju koje je naravno etapno od kap sistema , preko automatizacije đubrenja ph i ec pa dogrejanja na bio masu i veštačkog osvetljenja što ne postoji još niko ko je u to uložio da nije profitirao naravno MATEMATIKA je važna ali i neko ko može da te prati na njegovoj treitoriji postoji nekoliko staklenika koje je izgradio jedan moj prijatelj koji su izgrađeni koštali 100 eura/m2 i ljudi ih u bosni isplatili za manje od 3godine ali su u prvom momentu imali petlju podigli kredite i danas imaju standardan prihod i proizvodnju od 11meseci godišnje.
8)

stojan77
16-12-09, 22:46
jel neko moze da me posavetuje gde se mogu kupiti provereno dobri plastenici i po kojim cenama za 500 m2

jhon dere
16-12-09, 23:48
jel neko moze da me posavetuje gde se mogu kupiti provereno dobri plastenici i po kojim cenama za 500 m2
to ti sam moraš da nadješ , da zoveš sve redom proizvodjače da vidiš cene , kakva je kostrukcija koji fi cevi koja folija itd ...

Post je spojen: 1261003801________________________________________ _________
garancija na foliju , na konstrukciju . ima tu puno stvari , a mislim da niko neće da di preporuči neku firmu paako oni nešto "omanu" pa to neispadne baš najbolje da onda taj neko bude kriv štoje preporučio tu firmu >:D

d.j.grljanac
23-12-09, 21:21
Plastenicka proizvodnja se definitivno najvise isplati, ovo ne kazem iz licnog iskustva vec na osnovu utiska iz mog okruzenja jer se svakog narednog proleca povecavaju povrsine. Ja inace imam mali plastenik, 12 x 4,5 m, metalna konstrukcija sopstvene izrade (kopiran), savrseno zadovoljava potrebe sestoclane porodice, rasad kupujem, ne prskam hemijom, ne kupujem na pijaci, dosta toga podelim prijateljima. A sto se tice odnosa ulaganja, troskova odrzavanja i zarade, mislim da je to povoljno, da zarada prati troskove, a da je u svemu najbitniji izbor folije, dakle verujem da se ulaganja isplate.

tibor.danji
23-12-09, 21:42
Plastenicka proizvodnja se definitivno najvise isplati, ovo ne kazem iz licnog iskustva vec na osnovu utiska iz mog okruzenja jer se svakog narednog proleca povecavaju povrsine. Ja inace imam mali plastenik, 12 x 4,5 m, metalna konstrukcija sopstvene izrade (kopiran), savrseno zadovoljava potrebe sestoclane porodice, rasad kupujem, ne prskam hemijom, ne kupujem na pijaci, dosta toga podelim prijateljima. A sto se tice odnosa ulaganja, troskova odrzavanja i zarade, mislim da je to povoljno, da zarada prati troskove, a da je u svemu najbitniji izbor folije, dakle verujem da se ulaganja isplate.

---samo zavisi sta imas od kultura posadjeno ,ako sadis paradajz /razmak izm. biljaka 50 cm medjuredni 100 / , eventualno mozes posaditi 100 kom rasada u plastenik od 54 kvm, koje kupujes , mozda sa kromprirom ili kornisonima na spalir ali povrsina mala , a i rasad je relativno skup , a voleo bih da napises kako ti to uspeva , to znaci malo vise detalja pa i mi da probamo , a to da se neko siri ne znaci da je bas od plastenika stekao *bogatstvo, izvinjavam se ako gresim

d.j.grljanac
23-12-09, 22:14
Pa rekao sam, u tom plasteniku proizvodim svo povrce za sestoclanu porodicu, rasad kupujem zato sto mi se ne isplati da proizvedem mali broj raznog povrca, ove godine sam imao 10 struka krastavaca, 30 paradajza, 100 paprika dugih, 40 babura, 20 ljutih, salate u tri navrata po 30, rotkve, mlad krompir, krompir, sargarepa, kupus, kornisoni 30 struka, sto na smenuu, sto izmedju redova, ali ono na sta sam ponosan je sto ne koristim hemiju, uvek sveze.
Sto se tice prosirenja proizvodnje ja tih namera nemam, govorio sam o utiskuu iz okruzenja, ako se prosiruju to je valjda zato sto im se isplati?

tibor.danji
23-12-09, 22:34
pa sve je moguce a od toga je najbolje sto se ne koristi hemija . jesi li mozda imao crvene pauke i sovice,tripse i zlatice /sa cime si ih neutralisao/ ja imam oko 250 kvm pa kuburim sa navodnjavanjem/kap po kap/,zastitom,prihranom . prodajom,i .., koje se kulture podnose a koje ne kao susedi ili komsije.
popis dobrih i losih
kultura, dakle biljke koje ne rastu dobro ako su posadjene jedna blizu druge
i one koje rastu ko lude ako imaju bas konkternog susjeda :

VRTNE SPAROGE
dobri: - rana salata, salata u gredicama, kopar
losi: - luk

MLADA SALATA
dobri: - vrtne sparoge, crni korijen, kopar, niski grah, rajcica, rabarbara,
radic, cikla, anis
losi: - persin

BLITVA
dobri: - mrkva, niski grah, radic, rotkva, zeljaste biljke
losi: nema

TIKVICE, TIKVA
dobri: - luk, visoki grah

CIKORIJA
dobri: - salata u glavicam, mrkva, rajcica, visoki grah

LUK
dobri: - tikvice, tikve, crni korijen, salata u glavicama, kopar, mrkva,
krastavci, matovilac, cikla, jagode
losi : - cesnjak, grasak, krumpir, niski grah, poriluk, visoki grah,
zeljaste biljke

CESNJAK
dobri: - mrkva, krastavci, matovilac, rajcica, jagode, vocke

CRNI KORIJEN
dobri: - rana salata, luk, mrkva, poriluk, koraba
losi: - nema

ENDIVIJA
dobri: - poriluk, visoki grah, zeljaste biljke
losi: -nema

SALATA U GLAVICAMA
dobri: - sparoge, luk, crni korijen, grasak, kopar, kukuruz, krastavci,
matovilac, niski grah, rajcica, metvica, poriluk, rabarbara, rotkva, anis,
visoki grah, celer
losi: - persin

GRASAK
dobri: - salata u glavicama, koraba, kopar, mrkva, radic, zeljaste biljke
losi: - luk, cesnjak, krumpir, rajcica, poriluk, visoki grah

HREN
dobri: - krumpir, vocke

KORABA
dobri: - sparoge, luk, crni korijen, grasak, kopar, kukuruz, krastavci,
matovilac, niski grah, rajcica, metvica, poriluk, rabarbara, rotkva, anis,
visoki grah, celer, persin

KOPAR
dobri: - sparoge, rana salata, luk, salata u glavicama, mrkva, krastavci

CIKLA
dobri: - sparoge, salata, luk, grasak, krastavci, blitva, grasak, kopar,
niski grah, rajcica, spinat, grah, cesnjak, koraba
losi:- mrkva, kukuruz, krumpir, poriluk, spinat, visoki grah

PERSIN
dobri: - matovilac, rajcica, radic, rotkva
losi: - salata u glavicama

METVICA
dobri: - salata u glavicama, mrkva, rajcica

--------------------------------------------------------------------------------
PORILUK
dobri: - crni korijen, endivija, salata u glavicama, koraba, mrkva,
matovilac, rajcice, jagode
losi: - luk, grasak, niski grah, persin, cikla, visoki grah, zeljaste
biljke

RABARBARA
dobri: - rana salata, salata u glavicama, niski grah, jagode, spinat,
zeljaste biljke

RADIC
dobri: - rana salata, salata u glavicama, grasak, mrkva, matovilac, niski
grah, rajcica, spinat, visoki grah, zeljaste biljke, koraba
losi: - krastavci, persin

CRVENA ROTKVICA
dobri: - rana salata, grasak, mrkva, niski grah, persin, spinat

MRKVA
dobri: - blitva, cikorija, luk, cesnjak, crni korijen, grasak, kopar,
rajcica, poriluk, radic, rotkva
losi: - cikla

KUKURUZ
dobri: - salata u glavicama, rajcica
losi: - cikla, celer

KRUMPIR
dobri: - hren, koraba, niski grah, metvica, spinat
losi: - grasak, krastavci, rajcica, cikla, celer

KRASTAVCI
dobri: - luk, cesnjak, salata u glavicama, kopar, niski grah, cikla, anis,
visoki grah, celer, zeljaste biljke
losi: - krumpir, rajcica, radic, rotkva

MAL INE
dobri: - rana salata, salata u glavicama, niski grah
losi:-nema

MATOVILAC
dobri: - luk, koraba, poriluk, rabarbara, visoki grah, zeljaste biljke

NISKI GRAH
dobri: - rana salata, blitva, salata u glavicama, cikla, krumpir,
krastavci, matovilac, rajcica, rabarbara, radic, rotkva, zeljaste biljke
losi: - luk, cesnjak, grasak, poriluk

PAPRIKA
dobri: - blitva, salata u glavicama, crvena rotkvica, spinat
losi: - visoki grah

RAJCICA
dobri: - rana salata, cikorija, cesnjak, salata u glavicama, koraba, mrkva,
kukuruz, niski grah, spinat, cikla, persin, metvica, poriluk, radic, rotkva,
celer, zeljaste biljke
losi: - grasak, krumpir, krastavci

--------------------------------------------------------------------------------
PASTRNJAK
dobri: - rana salata, luk, koraba, mrkva, poriluk

JAGODE
dobri: - sparoge, luk, cesnjak, salata u glavicama, niski grah, persin,
poriluk, radic, rotkva, cikla, zeljaste biljke

REPA
dobri: - rana salata, kopar, niski grah, spinat

VOCKE
dobri:- cesnjak, hren, spinat

SOJA
dobri: - sparoge, blitva, krumpir, krastavci, rajcica, rabarbara, cikla,
crvena rotkvica, repa, celer

SPINAT
dobri: - koraba, krumpir, matovilac, rajcica, rabarbara, radic, rotkva,
visoki grah, celer, zeljaste biljke
losi: - cikla

VISOKI GRAH
dobri: - tikvice, tikve, cikorija, endivija, salata u glavicama, koraba,
krastavci, radic, rotkva, jagode, spinat, celer
losi: - cesnjak, luk, grasak, poriluk, cikla

CELER
dobri: - salata u glavicama, koraba, krastavci, niski grah, poriluk, visoki
grah, zeljaste biljke
losi: - kukuruz, krumpir

ZELJASTE BILJKE
dobri: - rana salata, blitva, endivija, salata u glavicama, krumpir,
krastavci, matovilac, niski grah, rajcica, rabarbara, radic, rotkva, jagode,
visoki grah, celer
losi: - cesnjak, luk, grasak, poriluk

KADULJA
dobri: - anis

JAGODICARSKO POVRCE, VOCKE
dobri: - luk, cesnjak

Post je spojen: 1261604649________________________________________ _________
ovo pise prodavac i distributer plastenika :-*: VRIJEME PROIZVODNJE I EKONOMSKA OPRAVDANOST
*****RANIJA I KASNIJA PROIZVODNJA U ODNOSU NA NJIVSKU**** - *****DUŽINA EKSPLOATACIJE BILJKE***** - ******PROIZVODNJA TOKOM CIJELE KALEND. GODINE***** To je samo niz parametara koji govore o prednostima plasteničke proizvodnje PLASTENIK 224 m2 – JEDNO RADNO MJESTO***** TROŠKOVI OKO 20% , NETO DOBIT JE OKO 80%******** - ******* U ODNOSU NA OSTALE PRIVREDNE GRANE I UZ MALA ULAGANJA – VISOK KOEFICIJENT ISPLATIVOSTI
--izvinjavam se zbog velikih slova , prevukao sam tekst ":":{

jhon dere
24-12-09, 03:00
tibor.danji jesi li to o dobrim susedima prepisao iz organske bašte ?

mozda sa kromprirom ili kornisonima na spalir
pojasni ovo gore , kako misliš krompir na špalir?

tibor.danji
24-12-09, 06:11
tibor.danji jesi li to o dobrim susedima prepisao iz organske bašte ?

mozda sa kromprirom ili kornisonima na spalir
pojasni ovo gore , kako misliš krompir na špalir?

nisam prepisao iz organske baste ,tu knjigu ne mogu da nadjem na netu dz. negde sam skinuo davno ,
-/ili kornisonima na spalir* ^-^

jhon dere
24-12-09, 14:42
nisam prepisao iz organske baste ,tu knjigu ne mogu da nadjem na netu
probaj ovde
http://www.biospajz.rs/index.php?mod=catalog&op=product&product_id=937

d.j.grljanac
24-12-09, 17:24
tibor.danji
Naravno, budu te ale na biljkama ali ne nanose veliku stetu, porskam ih preventivno cajem od kopirva i duvana naizmenicno, inace i ja zalivam kap po kap ali iz bunara i to samo zorom ranom.

sasa j
31-12-09, 19:26
Zdravo svima koji na forumu,kao novi clan zelim da pozdravim sve proizvodjace poljoprivrednih proizvoda iskljucivo vocare i povrtare,inace se bavim proizvodnjom jagode u zatvorenom i otvorenom prostoru.Srecna nova od novog ucesnika.

nebojsa
01-01-10, 21:06
Pozdrav sasa j
Imaš temu o jagodama pa napiši par reči o tvojim iskustvima sa proizvodnjom jagoda :D

http://poljoinfo.com/vocnjak-i-radovi-na-njemu/jagode/msg85295/#new

GoranA
09-01-10, 14:15
Zainteresovan sam da podignem plastenik i započnem proizvodnju povrća. Moram priznati da nisam upućen u trenutno stanje tržišta, pa me zanima može li mi neko pomoći. Planiram podizanje plastenika veličine 500m2. Zanima me koja je kultura najisplativija, kao i cene rasada paradajza, paprike, salate i krastavaca, kao i broj potrebnih radnika koje je potrebno angažovati. Voleo bih da mi neko sa ličnim iskustvom odgovori koliko je ovakav posao isplativ, jer sam do sada nailazio najrazličitije informacije, a ovim planiram da se bavim ozbiljno, pa me interesuje da li vredi ulagati.

Pozdrav svima i hvala unapred! :)

madella
19-01-10, 18:56
Pozdrav kollega! U zadnjih par godina skoro da i nema novih povrtlara u mome okruzenju. Bavim se plastenickom proizvodnjom 20 god. Od nulle sam poceo na 500 m2. U danasnje vreme ta povrsina nije dovoljna za neko ozbiljnije bavljene proizvodnjom, jer ne obezbedjuje stalnu proizvodnju i dovoljno robe da si stalno na pijaci. Grejaje trebate da imate, ili bar zastitu od mraza, inace je jako rizicno. Na tih500 m2 treba vam 2000 rasada parike, to je najisplativiji proizvod, rasd Bobita ili Blondi paprike za punjenje kostaju 25 do 35 din za martovsku sanju. Njih treba voditi na dve grane. Radnu snagu na ovoj povrsini necete moci finansirati , da bi vam ostalo malo zarade, samo Vi i Porodica dovoljna je. Izvinite ako sam bio suvise direktan , ali moje iskustvo ovo pokazuje. Cujemo se. Pozdrav

lakan
25-01-10, 18:17
Isplativost proizvodnje u plastenicima nemoze kod svakog proizvodjaca da bude ista.Ja proizvodim paradajz oko 750 korena i krastavac oko 650 korena prihod mi je bio oko 300.000,00 dinara.Rashodi su bili oko 60.000,00 dinara.Rasad proizvodim sam imam mali staklenik u kome proizvedem u dve ture oko 6000 biljaka sav visak prodam i pokrijem sve troskove.
Posle krastavca i paradajza sejem kornisone i od njih mi ostane oko 100.000,00 dinara.Na kraju da vam kazem da sav ovaj posao odradjujemo ja i moja supruga sav proizvod prodajemo kuci nakupcima i prodavnicama.proizvodnju rasada bi hteo da povecam ali nema sigurnog plasmana.

radovanbaci
14-02-10, 12:39
Zdravo ljudi... Ja sam novi, imam plastenik od 160 kvadrata... Posadio bih paradaiz, ali vas molim za savet tipa: koji i gde je najbolje da kupim rasad?

vosi
14-02-10, 19:28
MADELLA da li radis rasau paprike drugim licima?

lakan
15-02-10, 12:55
Prvo bih te pozdravio i pozeleo dobar i zadovoljavajuci prinos.Ja se vec duze vreme bavim povrtarstvom kako u zatvorenom prostoru toko i na otvorenom. U plastenicima gajim paradajz i krastavac a posle toga kornosone.Rasad proizvodim sam imam staklenik koji je veci nego moji zahtevi te proizvodim rasad i za prodaju.Ako si zainteresovan za neki vid saradnje ili saveta evo dajem ti brojeve telefona da se isprocamo kao ljudi. 013/ 627-451 ili 063/ 228-602 Pozdravljam te javi se da razmenimo misljenja,a ako zelis rasad javi se sto pre .

vosi
15-02-10, 20:15
pa jesam zainteresovan samo sto si daleko pa mi se ne isplati ici 150 km po rasade >:({

profan
20-03-10, 19:51
Takođe pitanje za MADELLA : da li imaš viška rasada Bobite, rasadio bih posle uskrsa?

Za ostale članove pitanje da li neko ima iskustva sa paradajzom Nemo Neta i Nemo Tami pošto se razmišljam da ih probam, iako do sada Belle nije bio loš.

Deda Lala
22-03-10, 21:46
Seme oba hibrida prodaje Virginija ,011/2269043.
Bio sa na njhovim danima polja,prikaz je bio impresivan a čuo od sam od povrtara samo reči hvale za oba hibrida.
Da se razumemo ne zastupam ni jednog proizvođača ni trgovca,već interese struke.

jhon dere
22-03-10, 22:38
Deda Lala kad si bio kod Srdjana? koje godine ? I jasam pre išao na te dane polja , i to što sam video je stvarno :D ali to meni ništa neznači , mislim ja tu vidim kako treba da izgleda "propisno" odnegovan paradajz i paprika , al mene bi više zanimalo da se vidi bolestan paradajz , znači kako izgleda paradaj koji naprimer boluje od " toga i toga " i izgleda tako i tako i mere za zaštitu su te i te .

E takvi dani polja ili "otvorenih plastenika" bi bili edukativni-poučni .
A to što ja gledam paradajz i papriku u plasteniku koji izgledaju savršeno a niko mi nekaže sa čim svim je to prskano da bi bilo takvo to je po meni ... ::lose::
Takvih "dana otvorenih polja" nema nigde ni kod Srdjana ni kod Momirovića ni ostalih , a mislim da bi bilo korisnije videti bolestan paradajz i papriku pa da ti neko kaže štaje to i čime se leči .
Nemogu reći da Srdjan i Virdžinija nisu tu da ti pomognu , jesu stalno al dok ja opišem šta se dešava pa dok nadjemo "pravi lek " ode mast upropast , sve sam ja to "fasovao" dok nisam počeo da koristim koprivu od tada mi saveti stručnjaka nisu potrebni ::namigivanje::

A što se tiče Srdjanovih hibrida jasam zadovoljan evo i dokaza već godinama uzimam od njega semena

http://poljoinfo.com/povrtarski-proizvodi/sta-sejati-sledece-godine-od-povrca/msg89570/#msg89570

profan
22-03-10, 23:08
Jel Vi to stvarno ozbiljno za tu koprivu il je to samo neka "povrtarska legenda"? Pročitao sam nešto malo al mi još nije najjasnije u koju svrhu je koristiti. Kod nas se još može naći koprive po jendecima pa ako vredi neću oklevati!

jhon dere
22-03-10, 23:26
profan ne oklevaj ni malo nego vidi da koprivu negde "udomiš" znači da raste samo ona ništa više , ja moju lepo i uredno zalivam KPK i da vidiš kakva je ima skoro 2 metra i to lepo sečeš od dole jedno 5cm ostaviš i ubaciš u neki sud sa vodom da malko zapeni i svaki dan dodaš malo koprive u sud malo otočiš i tim prihraniš biljke i da te glav neboli >:D

Post je spojen: 1269296967________________________________________ _________
slikaću ti sutra kako to izgleda (kpk) , još je mala al da vidiš kad krene da raste ...
ja tu koprivu čak i jedem kao salatu >:D

profan
22-03-10, 23:49
:D Hvala na savetu i preporuci. Probaću sigurno! Pozdrav >:D

paprikar84
01-04-10, 17:34
-imam zemlju 40mx40m pa me zanima koliko bi od te povrsine moglo da se pokrije plastenicima?
-koja je razlika izmedju "obicnih" i "spajanih" plastenika?
-koji je posljednji period u godini za sadnju (bez grejanja) neke od kultura?
-kog oblika mora da bude firma koja se osniva za ovu delatnost?

novii
02-04-10, 10:02
U kratkom vremenskom periodu si napisao dve skoro iste poruke na forumu, a tom prilikom si postavio previše uopštenih pitanja, na koja ćeš teško dobiti odgovor

- celu tu površinu možeš da pokriješ plastenicima
- šta su obični, a šta spajani plastenici
- svaka kultura ima svoj period kada se najkasnije može posejati da dospe za branje bez grejanja
- pa ako mislis sam prodavati robu ne treba ti firma, a kao najniži oblik možeš registrovati samo poljoprivredno gazdinstvo.

Uglavnom za to što ti planiraš se može napraviti da bude super isplativo, ali to košta. Međutim pošto si pitao za gajenje kultura bez grejanja, mogu samo pretpostaviti da us ti finansiska strestva ograničena do izvesne cifre.

topalovic
02-04-10, 21:20
kao sto rece "novii" mnogo pitanja u startu ajde da ti dam neke odgovore u kratkim crtama
-obicni plastenici su obicno u domacoj radinosti tj kupis cevi sam ih savijas i stavljas duzinu i sirinu po svojoj zelji, a ovi spojeni ili tako zvani blok plastenici su za ozbiljnije prozvodjace koje se bave profesijonalno a narvano i kostaju dosta
-preko cele godine mozes imati proizvodnju bez grejanja procitaj malo teme pa ces videti koje je to povrce blitva salata luk spanac-zimi itd
-firma ti nije uopste potrebna sve svoje proizvode mozes prodavati na pijacama i kvantasima i bez firme >:D >:D >:D

paprikar84
02-04-10, 22:30
Hvala na odgovorima.. Znam da sam preterao sa pitanjima ali bili su mi potrebni odgovori na ova pitanja kako bih u startu video da li uopste treba da razmisljam o ovom poslu..

Ako moze neko da mi kaze koliko (okvirno) treba novca da bi se krenulo u ovaj posao (4 plastenika bih podigao).

topalovic
02-04-10, 23:07
pa okvirno za plastenik od 20m treba ju ti cevi f22mm koje kostaju od 420-470din/po cevi i trebati folija od jedno 30kgx 175din za kilogram ovo je dimenzija za plastenik od 8m tj korisna sirina 6,5mx duzina po volji.Treba ti i rasada sad vec zavisi sta hoces da radis dobar paradajiz kosta od 20din do 40din a ako ti treba ranijeg paradajiza za plastenik javi se na pp imam ja visak >:D

Kurkela
02-04-10, 23:19
Takođe pitanje za MADELLA : da li imaš viška rasada Bobite, rasadio bih posle uskrsa?

Za ostale članove pitanje da li neko ima iskustva sa paradajzom Nemo Neta i Nemo Tami pošto se razmišljam da ih probam, iako do sada Belle nije bio loš.

Pozdrav"
Nekada sam sadio Izraelske hibride (mislim) Qvin, da se zove, odlican je.

Nemo Neta je nesto sitnija.

topalovic
02-04-10, 23:28

Pozdrav"

imas u temi http://poljoinfo.com/povrtarski-proizvodi/aaa/30/ pisano je o tim hibridima

jhon dere
02-04-10, 23:52
za plastenik od 8m tj korisna sirina 6,5mx
Kako to misliš? Ako misliš da ima sa strane malo tu se sadi nešto nisko , luk ljute paprike i slično to mi malo nije jasno 8m plastenik a korisno 6,5m ?

Ja isto sadim samo nemo netu , pošto ide višlje ili stručno rečeno "indeterminantni hibrid" dok je queen niski ili " determinantni hibrid" , tu izbor zavisi od visine plastenika . Ali jedno znam da ako se queen kači na konstrukciju plastenika (plastičnu) ruši plastenik pod težinom plodova 100% .

Queen ide do 500gr jedan paradajz a nemo neta do 220gr , sve zavisi od tržišta - kupaca šta traže , mada ide sve samo da je što jeftinije :lol: ( {"{": )

topalovic
03-04-10, 00:09
pa ovako ako je folija 8m sirine onda kad se nabaci na cevi koje su 8m sirine unutrasnji prostor(korisna povrsina) je 5.6m jer plastenik mora biti visok bar oko 1.6cm

jhon dere
03-04-10, 12:09
Aha ok , razumeo sam šta kažeš - misliš . >:({

profan
03-04-10, 18:16
^-^ Na 8 m cevi može folija od 8m jedino ako se i cevi ukopavaju. Kod mene su cevi (lukovi) od 8 m pa kad sve montiram dobijem tunel širine 4,8-4,9 m i max visine2,3-2,4 m. Čak i za papriku mi je 1.3m nisko jer prošle sezone Bobita mi je bila do grudi (oko 1.5 m!!) >:D

cabage
05-04-10, 14:01
Nikome ne bih preporučio plastenik bočne stranice niže od 2 m jer provjetravanje je jako bitno. U niskom plasteniku nema mogućnosti dobrog prozračivanja, a na temperaturama višima od 35 otpada cvijet i na paprici i na paradajzu. A i kako se kretati i brati u niskom plasteniku. Kako raditi zaštitu.
Kad se već pravi plastenik treba voditi računa da on donese i nekakvu zaradu. Treba gledati da se prođe što jeftinije, no nikako ići u ekstreme prilikom uštede na materijalu. Ono što ste vidli na slikama što ja pravim ovih dana je minimum minimuma da se može unutra proizvoditi kvalitetno. Još se bojim da to vjetar neće sve skupa odnijeti ili nešto pokidati.

topalovic
05-04-10, 16:09
^-^ Na 8 m cevi može folija od 8m jedino ako se i cevi ukopavaju. Kod mene su cevi (lukovi) od 8 m pa kad sve montiram dobijem tunel širine 4,8-4,9 m i max visine2,3-2,4 m. Čak i za papriku mi je 1.3m nisko jer prošle sezone Bobita mi je bila do grudi (oko 1.5 m!!) >:D

pa cevi se pobiju oko 20cm u zemlju izmedju cevi je sirina oko 5.60m a visina oko 1.5-1.6

ssseva
12-04-10, 12:49
A jel te cijevi samo pobodeš u zemlju,ili ih i malo zaliješ betonom?

jhon dere
12-04-10, 14:38
obavezno zaliješ betonom da ga netražiš posle po komšiluku ako naidje neka oluja

ssseva
14-04-10, 17:49
ja sam napravio 500 kvadrata plastenika sa bagremovim stubovima..i evo četvrta godina još se drže dobro {"{":

jhon dere
14-04-10, 20:30
ssseva a koliko si ukopao stubove ?

ssseva
15-04-10, 20:36
Napravio sam neko svrdlo,tako da nisam zaoštravao stubove,a rupe su duboke oko 50cm.
To mi je bila najjeftinija varijanta. Krov je naravno od cijevi pola col
Post je spojen: [time]четвртак, 15. април 2010. 02:37:51 MST[/

jhon dere
20-04-10, 16:32
Jedno pitanje Šta radite kada je ovakvo vreme kao danas , znači vetar duva kao lud a sunce greje , kada otvorim plastenik duva unutra opasno a ako zatvorim vrućina ...
Šta raditi u ovom slučaju ?

lakan
20-04-10, 19:35
mora da se otvori plastenik ali sa obe strane.U junu i julu bice i toplije a vetar duva i leti tako da mora da bude otvoren plastenik.

lazarevics
07-05-10, 14:11
pozdrav svima
zamolio bih vas sve za pomoć tek sam ove godine napravio plastenik i zasadio paradajz ali mi sada počinje da svrće listove od zemlje i na nekim ima po krajevima lista žutila ^-^

jhon dere
07-05-10, 14:43
počinje da svrće listove od zemlje i na nekim ima po krajevima lista žutila

Paradajz hoće , ako su velike vrućine da savije listove onako na gore da se odbrani od sunca , a za ovo žuto možda je plamenjača ako si puno zalivao ...
Najbolje bi bilo da postaviš slike da se vidi kako izgleda , ovako možemo samo da nagadjamo a može biti svašta . >:D

lazarevics
08-05-10, 11:44
evo slika pa pomozite ima par slika i paprike i nju je nešto napalo ^-^ ^-^ ^-^

http://www.fotorola.com/uploads/f0ffcf07ca.jpg
http://www.fotorola.com/uploads/c8c4184ee5.jpg
http://www.fotorola.com/uploads/9f0b5f4d98.jpg
http://www.fotorola.com/uploads/53217bcd31.jpg
http://www.fotorola.com/uploads/75dd25d6df.jpg
http://www.fotorola.com/uploads/b6db43b508.jpg
http://www.fotorola.com/uploads/b9a9f7d8db.jpg
http://www.fotorola.com/uploads/75b71fb357.jpg
http://www.fotorola.com/uploads/9bed9f46ce.jpg
http://www.fotorola.com/uploads/55f5ec4483.jpg

vosi
08-05-10, 14:40
ja sam prošle godine imao isto čudo na paprici i rekli su mi da prskam sa bakarni-oxihloridom i gle čudo posle 3-4 prskanja mi je prestalo(mislim da i kod tebe na paprici isto to).A ovo na slici br.2 čini mi se da je mozaični virus(ako se ne varam)

lazarevics
08-05-10, 14:46
bakarni-oxihloridom
jeli to prah neki ili tečnost

A ovo na slici br.2 čini mi se da je mozaični virus(ako se ne varam)
čime se prska

vosi
08-05-10, 18:48
bakarni oxihlorid ti je prah a možeš čini mi se da prskas i protiv mozaičnog virusa sa istim ili sa nečim drugim na bazi bakra(ali najbolje da pitaš nekog u poljoapoteci, sigurno će ti više reći.)

topalovic
08-05-10, 21:52
smanji vlagu u plasteniku i meni deluje na klasicnu plamenjacu (paprika) a na paradajizu je nedostatak magnezijuma i mozes ga poprskati nutri-borom tu imas oko 5% lako pristupacnog magnezijuma a bor i onako pospesuje oplodnju cvetova >:D

vosi
08-05-10, 22:34
topaloviću ovo ti sigurno na paprici nije plamenjača(prošle godine sam imao isto to,samo što kod mene i vrh biljke uhvatilo ovo čudo,a ne osuši se nego samo kao da uvene i posle odpadne a ja sam ga zaustavio sa bakrom, i sve do početka cvetanja sam prskao samo sa time)ali nemojmo nagadjati nego bolje čovek da pita nekog stručnog >:({

jhon dere
08-05-10, 23:18
Ja mislim da tu ima više problema ,
na prvoj slici paradajza to što je naopačke to ajde da kažemo i nije neki problem ako je biljka zdrava možda je od vrućine neznam tačno .
Ona druga slika de su žućkasti vrhovi paradajza to je nedostatak nečega u prihrani .
A ovo ostalo je neka bolest .
Listam literaturu ali ... :<<> nevidim baš rešenje neko , tu treba neko ko je malo stručniji , da mi sad nepričamo jedni ovo drugi ono pa dok ti to sve isprobaš pa vidiš ko je bio u pravu ... da nebude kasno .

topalovic
09-05-10, 08:00
e sad nisam hteo mnogo da pisem a sad moram :lol: prva slika nije nista paradajiz se brani kada mu je mnogo toplo i on savije list da smanji povrsinu isparavanja vode i odlikuje se kao osobinom hibrida znaci nemora svaki hibrid da savija list.Zutilo na slici je nedostatak magnezijuma i lako se resava ako ima mnogo ovakih biljaka,nutri bor ima oko 5% magnezijuma.Treca slika ako je samo donje lisce ovako a gornje koje izrasta iz krunice nije onda je to povredjeno tokom sadnje paradajiza,jer je rasad verovatno bio mlad i nije kaljen.Slike na paprici su klasicna plamenjaca vidi se po listu kao da je neko spalio list(pa zato je i dobila ime plamenjaca)sve ovo mozes lako resiti nekim sistematikom recimo akrobatom ili ridomilom dodatkom nekog folijarnog djubriva >:({

jhon dere
09-05-10, 11:35
Evo slika kako izgleda nedostatak odredjenih elemenata u prihrani
http://i39.tinypic.com/iz3k87.jpg

lazarevics
13-05-10, 12:01
imao sam Bordovske čorbe i njom sam poprskao za sada je sve ok jedino neznam dali bi možda trebao da popršćem sa RIDOMILOM GOLD MZ 68WG radi preventive i još da vas pitam kada se počinje kidati zaperci

jhon dere
13-05-10, 12:12
zaperke skidaš stalno , dok su manji lakše ih je skinuti

topalovic
13-05-10, 12:52
zaperke nemoj zalamati nego otkini da ostanu parce i tako nece poterati neko vreme

lazarevics
13-05-10, 12:54
jeli mogu odmah još nije počeo da cveta

topalovic
13-05-10, 13:10
naravno sto pre budes kidao pelcere biljka ce biti snaznija jer dosta hrane i energije ode na pelcere

vosi
14-05-10, 22:34
ja nikad ne kidam zaperke

profan
15-05-10, 14:08
{"{": Bogami kod mene se to radi svaki drugi treći dan na paradajzu a ni paprika nemož da prođe bez toga. Štaviše na paprici (babura)zakidam i grane tako da ostanu dve i onda ih puštam s tim ako se zametne više od jedne u kolencu višak skidam. Za koji dan kad prođe ovaj hledni talas treba da poskidam svo lišće ispod rašlji zbog ventilacije a bogami i paprika je veličine 3-5 cm. Nadam se da će prve stići oko prvog.

vosi
15-05-10, 14:16
pa profo ti radiš u plasteniku a ja na otvorenom

delboj
15-05-10, 19:24
i ja sam pocetnik pa nemojte zamerit na za vas glupim pitanjima.
inace svaka cast i za forum a i za vas koji dobro radite (vidi se po slikama).
ovih dana (danas me :'({ zeznula) montiram plastenik 24*5 m a verujte da mi je znanje blizu 0.
pa ako moze neki savet, predlog, sta bi moglo u skorije vreme da se seje ili kad je sledeci termin za neku setvu.
hvala unapred

topalovic
15-05-10, 22:14
za plastenik si zakasnio sto se tice rane setve a mozes sejati sta god pozelis i u koje hoces vreme,ako si hobista onda ti vreme i nije bitno a ako hoces da uzmes neki dinar onda si zakasnio nista do jeseni

delboj
16-05-10, 00:05
onda cekam jesen
a ima li neka kultura na kojoj bi se mogao okrenuti koji dinar do tad?
hvala

topalovic
16-05-10, 08:22
pa jdedino salata ali i nju mozes raditi i na otvorenom ja ti preporucujem kristalke jer one slabo teraju u cvet :D

jhon dere
16-05-10, 10:16
ili rotkvice

delboj
16-05-10, 11:57
rotkvice me deluju interesantno. imali kakvih iskustava u vezi nje (ne sumnjam da ima)
kad sta kako
pozdravljam
danas u srbobranu opet vreme katastrofa :'({

lazarevics
17-05-10, 17:49
ljudi možda je ovo glupo pitanje ali pošto sam ja početnik u ovome moželi mi neko reći kada kidam zaperke kod paradajza koliko grana ostavljam a koliko se kida

topalovic
17-05-10, 20:11
zavisi dali je ideterminatan ili determinatan koliko zelis da imas glavnih stabala itd

profan
17-05-10, 21:46
pa profo ti radiš u plasteniku a ja na otvorenom
Znam komšija, al odgovor je više bio namenjen Lazarevics-u. Sa druge strane ti verovatno koristiš neke sorte (hibride) koji su pogodni za otvoreno polje i nemaju potrebu za zalamanjem. Inače video sam sliku koju si okačio neki dan, svaka čast, i nadam se da nećeš imati štete od ovog us..nog vremena. Nego al bi ti tu lego jedan veći tunel kad bi mogao. Pozdrav i sve najbolje.

Post je spojen: понедељак, 17. мај 2010. 13:00:06 MST_______________________________________________ __

ljudi možda je ovo glupo pitanje ali pošto sam ja početnik u ovome moželi mi neko reći kada kidam zaperke kod paradajza koliko grana ostavljam a koliko se kida
>:D U tvom slučaju savetujem ti da ideš na jedno stablo bez obzira dal imaš determinanatan ili indeterminantan hibrid. Ostavljanje na dva stabla zna da bude zeznuto ako nemaš iskustva (mada to nije ništa strašno) jer se može desiti da dobiješ gomilu sitnih plodova. Ja obično radim indt. paradajz na jedno stablo koji završavam posle 7-8 grane (otkidam vrh). Kod dt. hibrida koji su uglavnom rani radim na dva stabla i to 4+2 cvetne grane. Od njih mi se najbolje pokazao Magnus. 8)

lazarevics
21-05-10, 11:36
evo ljudi još slika(ako smetaju izbrisaću) dali sam uradio pravu stvar ili sam uništio biljke ^-^ ^-^ ^-^ dali sam mnogo pelcera pokidao

http://i220.photobucket.com/albums/dd244/lazarevics/Paradajz6.jpg

http://i220.photobucket.com/albums/dd244/lazarevics/Paradajz5.jpg

http://i220.photobucket.com/albums/dd244/lazarevics/Paradajz3.jpg

http://i220.photobucket.com/albums/dd244/lazarevics/Paradajz2.jpg

http://i220.photobucket.com/albums/dd244/lazarevics/Paradajz1.jpg

http://i220.photobucket.com/albums/dd244/lazarevics/Paradajz.jpg

http://i220.photobucket.com/albums/dd244/lazarevics/Paprika2.jpg

http://i220.photobucket.com/albums/dd244/lazarevics/Paprika1.jpg

topalovic
21-05-10, 13:59
Pa ti si kidao i liske i pelcere lisce netreba kidati dok ne pocne da zri paradajiz i sledeci put kacaj slike manjeg formata >:D

lazarevics
21-05-10, 14:37
@topalovic drug hoćeli mu naškoditi ?!?!?!?

jhon dere
21-05-10, 14:52
lazarevics neće mu škoditi ništa ali nisi poskidao sve zaperke ?

http://i47.tinypic.com/315d30i.jpg
vidiš
http://i48.tinypic.com/27yqvt5.jpg

Post je spojen: 1274446513________________________________________ _________
http://i47.tinypic.com/m90pia.jpg

lazarevics
21-05-10, 15:02
hvala prijatelji >:({ nisam sve zato što sam pretpostavio da radim krivo ali sada znam šta treba kidati

jhon dere
21-05-10, 15:11
Vidi znači izmedju lista i glavnog stabla tu se pojavljuju zaperci i to skidaš i teraš biljku na jedno stablo i pazi da neotkineš vrh biljke ili cvetnu granu , a ovo lišće od dole skidaš posle kad ti bude paradajz zreo i počneš da bereš-prodaješ .

Post je spojen: 1274447863________________________________________ _________
I još nešto veće zaperke kad skineš možeš da ih staviš u neku posudu sa vodom i neka stoje tako na nekom malo tamnijem mestu , da nebudu baš na suncu da neuvenu , i oni će pustiti korenje pa ih možeš presaditi posle negde ako imaš mesta .

lazarevics
21-05-10, 20:17
@jhona DERU hvala na savetima prijatelju

topalovic
21-05-10, 21:22
lazarevics

Moj ti je savet kada kidas pelcer (koji raste ispod pazuha lista)ostavis mali deo pelcera ,znaci noktom ili nekim ostrim predmetom 4-5mm od pazuha ostavis kao panjic zato sto pelcer kada ga samo otkines za par nedelja opet istera.Treba da znas koji ti je pardajiz dali je visoki ili niski-zbunasti,moje neko iskustvo je takvo da ja svaki paradajiz koji gajim ostavim prvi najaci pelcer i pustim dve cvetne grane i onda ga zakinem a na glavnom pustim cetiri cvetne grane i njega zakidam.To radim iz jednog prostog razloga jer kada mi stize paradajiz da zre onda berem drugu katarku na glavnom stablu i prvu katarku na pomocnom,pa pa onda trecu na glavnom i drugu na pomocnom stablu znaci berem duplo vise paradajiza nego da je vodjen na jedno stablo.Ovo ne preporucujem ljudima koji gaje paradajiz iz hobija jer njima je bitno da ga imaju celo leto i jesen.Price su za malu decu da ce on ostati sitan jer dobra ishrana pravi cuda u u paradajizu toliko od mene nadam se da ste me razumeli sta sam hteo da kazem.

lazarevics
21-05-10, 23:47
hvala @topalovicu druže i ja sam taj koji se bavi iz hobija i hteo sam da to bude zdrava hrana sa bio zaštitom,znači to što uberem da mogu da konzumiram bez pranja ako me shvataš >:({

profan
23-05-10, 10:55
>:D evo slike gde se lepo vide spratovi paradajza (osim vrha-nije stalo). Slikano je pre neki dan. U pitanju je Nemo Tami.
http://i48.tinypic.com/2cfv9k9.jpg

W.S.C.
26-05-10, 09:43
lazarevics

Moj ti je savet kada kidas pelcer (koji raste ispod pazuha lista)ostavis mali deo pelcera ,znaci noktom ili nekim ostrim predmetom 4-5mm od pazuha ostavis kao panjic zato sto pelcer kada ga samo otkines za par nedelja opet istera.Treba da znas koji ti je pardajiz dali je visoki ili niski-zbunasti,moje neko iskustvo je takvo da ja svaki paradajiz koji gajim ostavim prvi najaci pelcer i pustim dve cvetne grane i onda ga zakinem a na glavnom pustim cetiri cvetne grane i njega zakidam.To radim iz jednog prostog razloga jer kada mi stize paradajiz da zre onda berem drugu katarku na glavnom stablu i prvu katarku na pomocnom,pa pa onda trecu na glavnom i drugu na pomocnom stablu znaci berem duplo vise paradajiza nego da je vodjen na jedno stablo.Ovo ne preporucujem ljudima koji gaje paradajiz iz hobija jer njima je bitno da ga imaju celo leto i jesen.Price su za malu decu da ce on ostati sitan jer dobra ishrana pravi cuda u u paradajizu toliko od mene nadam se da ste me razumeli sta sam hteo da kazem.

Koliki rod u proseku ostvaris na taj nacin?6-7 kila po stablu?

topalovic
26-05-10, 16:43
u proseku do 9-10 kg po struku (ali na dva stabla)

lazarevics
27-05-10, 20:41
moželi mi ko reći uzrok ovoga žutila po krajevima lista
http://i220.photobucket.com/albums/dd244/lazarevics/krastavci.jpg

tibor.danji
27-05-10, 21:04
pozdrav cini mi se u mojoj literaturi :ostecenja od previsokog nivoa soli usled predoziranja azotom ,
----slicni simptomi /ali posto kod tebe nema peska /ili se varam/ moguci :simptomi nedostatka kalijuma uzgajanog na pesku !!

Post je spojen: 1274987491________________________________________ _________
Na listovima krastavca uzgajanog u plasteničkoj proizvodnji vrlo često dolazi do pojave žutila i bledila ivice lista (sl.4.), zatim žutila koje zahvata širi rub ivice lista (sl.5.), ili žutilo koje je ravnomerno rasporedjeno izmedju nerava lista koje i pri najjačim simptomima ostaju tamno zelene. (sl.6.).
U prvom slučaju reč je prekomernom nivou soli koji se javlja zbog preteranog djubrenja azotom. Izbalansirana primena hranljivih elemenata može ublažiti ovu pojavu na krastvacu.http://i49.tinypic.com/29cw6me.jpg

topalovic
27-05-10, 22:07
moram se sloziti sa tibor.danji da je to prevelika kolicina azota probaj da ga malo vise zalivas da bi se so i azot sprao u dublje slojeve i moja je preporuka koristi haifina djubriva 21x11x21 pokazala su se najbolja za krastavac >:D

delboj
15-06-10, 01:09
tek juce mi je montiran plastenik. znam da je kasno za sve do jeseni, ali pitam ako neko zeli da pomogne nekim savetom. neznam ni na jesen sta bih sejao (cekam savete) a pitanje je imali ista da se sadi sad za jedno 10-15 dana
(posto moram prvo da dezinfikujem zemlju) a da se koliko toliko isplati jer glupo je da plastenik stoji dzabe. moje misljenje je bolje ista nego nista.
dakle 2 pitanja 1.sadnja sad otprilike za desetak dana
2. jesen-zima(kad sta, ustvari uopsteno za buducnost jer zelim da se posvetim ovom poslu)
sve predloge usvajam razmatram prihvatam. zahvaljujem svima na pomoci.
inace plastenik je 24*5*2.5 ima kap po kap, sistem za orosavanje, zemlja odlicna,bunar, trziste odlicno jer robu bih sam prodavao(dobra lokacija) a sve sto pretekne ide radnjama jer imam dosta vlasnika radnji koje poznam.

jos jednom hvala svima i pisite mi i ovde i na pm.
cekam odgovore,savete,predloge >:D >:D

topalovic
15-06-10, 07:52
pa mozda bih mogao da posejes jesenji paradajiz ja mislim da ti jos nije kasno,recimo hibrid vedeta pokazala se odlicna za jesen >:D

delboj
15-06-10, 09:28
hvala lepo. primam i dalje savete, iskustva, saljite samo

dze2010
15-06-10, 16:48
Mozete li mi reci kada se od prilike sije krastavac kornison za rasad a kada u plastenik i kada bi bilo najbolje da dospije za trziste?

Hvala unapred....

topalovic
15-06-10, 21:44
najbolje poceti sa setvom krajem jula pocetkom avgustva pa u nekim godinama se moze sejati i do kraja avgusta

dze2010
16-06-10, 16:53
to vazi za sjeme za rasad ako sam dobro razumjeo?

Zavrsavam konstrukciju za plastenik od 125 kvadrata
8*16*3.8m nije nesto posebo veliki ali za pocetak bice ok

Pa sam planirao kornisone za prvu kulturu, sta mislite o tome?
Sa necim se mora krenuti..

delboj
16-06-10, 19:34
i meni to deluje interesansto ali sam kao i ti totalni pocetnik.
cekamo savete i instrukcije >:({

DULEmajstor
06-07-10, 19:03
Ja imam mali plastenik za sopstvene potrebe. . Imam prednost sto zivim u banji koja je 2. po toploti vode u Srbiji i uz pomoc te vode grejem plastenik i imam svoj paradajz gotovo cele zime . Niti lozim niti nocu dezuram.

Dr.Gruja
27-07-10, 23:49
Da li ima jos negde ovakvih plastenika ^-^ sta mislite o ovom povrtaru :lol: :lol: :lol: http://i25.tinypic.com/11t9c9c.jpg http://i30.tinypic.com/w6tums.jpg http://i31.tinypic.com/5z1ger.jpg http://i25.tinypic.com/4shfld.jpg

Kurkela
28-07-10, 00:46
Ako imas e mail vlade Srbije, posalji im, ove slike da vide, do cega su ljude doveli. ::lose::

ZALOSNO!

delboj
28-07-10, 09:19
rodjeno za kradju :lol: :lol: :lol:

Dr.Gruja
28-07-10, 23:31
Pa oni su mu i dali bezpovratni kredit pre dve tri godine da to uradi, cak ni prve nije sve bilo u fulu, a vrata nikad nisu ni bila stavljana. {"{": ::novac:: ::sramota:: ::sramota:: ::sramota::

Ako imas e mail vlade Srbije, posalji im, ove slike da vide, do cega su ljude doveli. ::lose::

ZALOSNO!

Gljivar
29-07-10, 16:21
Nitko ne spominje Roma paradajz. Dali ga netko sadi? U Spanjolskoj je prilicno popularan zbog superiornog ukusa i zavidne velicine ploda. Postize odlicnu cijenu, a ako je uzgajan organski, jos i vecu. Takodjer imam jednu sugestiju: okrenite se inozemstvu. Odbacite sve te silne kemikalije i uzgajajte organski i prodajte strancima, ako je domace trziste nerentabilno. U Barceloni, "standardni" paradajz je 3 eura po kili u ducanima. Hidroponicki 6 eura, a certificirani organski starta od 8 eura po kili. Proizvodjac dobija 60% od te cijene.

Urod od 50-60 kg po kvadratu u plasteniku bi trebao biti standardni prosjek. Ako nije, razmislite ponovno o upotrebi kemikalijama. Mozda je vrijeme da se smanje.

Deda Lala
29-07-10, 22:40
@Gljivar
Е мој пријатељу овде у модерној Србији живе неки чудни људи,све се туку око знања и науке.
А када споменеш удруживање као да си кугу споменуо.
Пре неки дан сам на једном предавању о техникама узгоја парадајза изнео податак да би трбало да имају по 1 ару принос парадајза бар 3 тоне.Прво су ме згрануто гледали ,а онда су сви у глас проговорили или повикали:Знаш ли ти колико пара треба за то и колико треба да се ради за толики принос?Знам ја да може и треба и 5-6 тона по 1 ару одговорих и тек је онда настао лом.Од наставка предавања не би ништа.Сутра дан сам домаћину којиме је позвао и све организовао не би ли и његови сељани нешто научили натенане испричао чак и
оно што се уобичајено ни не предаје,све са практичном обуком и обуком за анализу тла и још неке баштованске форе.Нећу да поменем где се овај тужни догађај збио,не због мене,већ због мог доброг домаћина,коме желим да успе у послу ако се буде придржавао датих упутстава.Враћајући се кући у Београд,свратио сам у један манастир и помолио се за здравље и напредак оних других.Ко зна ,непознати су путеви Господњи.

Kurkela
29-07-10, 23:52
Mnogoooo ce vode proteci Dunavom, dok se to realizuje.

U praksi sve izgleda drugarcije. Sve koci pomalo. Svi gledaju da te upropaste i ti onda sa takvim ljudima da osnivas uduzenja. UZ duzno postovanje, nije sve bas tako kod nas u Srbiji.

Ko je radio samo jednu godinu, bilo koje proizvodnje, u Srbiji zna sa kakvim se problemima srece.

Nemoze se sve napisati slovima. Kada bih vam neke primere naveo mojih kolega proizvodjaca (rodjaka, familije)
kakvi su i sta su spremni da urade coveku, verujem da bih vrlo brzo odustali od edukacije naseg naroda.

Sa dvadeset osam godina zivota, ja se pitam dali sam lud ili su ovi oko mene ludi.

pozz

kekec
30-07-10, 07:51
@Gljivar
Е мој пријатељу овде у модерној Србији живе неки чудни људи,све се туку око знања и науке.
А када споменеш удруживање као да си кугу споменуо.
Пре неки дан сам на једном предавању о техникама узгоја парадајза изнео податак да би трбало да имају по 1 ару принос парадајза бар 3 тоне.Прво су ме згрануто гледали ,а онда су сви у глас проговорили или повикали:Знаш ли ти колико пара треба за то и колико треба да се ради за толики принос?Знам ја да може и треба и 5-6 тона по 1 ару одговорих и тек је онда настао лом.Од наставка предавања не би ништа.Сутра дан сам домаћину којиме је позвао и све организовао не би ли и његови сељани нешто научили натенане испричао чак и
оно што се уобичајено ни не предаје,све са практичном обуком и обуком за анализу тла и још неке баштованске форе.Нећу да поменем где се овај тужни догађај збио,не због мене,већ због мог доброг домаћина,коме желим да успе у послу ако се буде придржавао датих упутстава.Враћајући се кући у Београд,свратио сам у један манастир и помолио се за здравље и напредак оних других.Ко зна ,непознати су путеви Господњи.

Mozda ih prvo treba nauciti kako da naprave jestiv paradajiz. Citavo leto nisam pojeo jedan sladak i dobar komad. Moje najomiljenije povrce a sigurno ga vise necu jesti ovo leto. Jednostavno nema smisla. Crveni se reko bi covek savseno unutra zelen i nezreo, nema nikakvog ukusa. Cime ga bre prskate ljudi !!!! Ili da ga kupujem ko lubenicu. Misko preseci ti to na pola da vidimo kako to izgleda unutra.
Spolja gladac, iznutra jadac.
Toliko od jednog vrlo nezadovoljnog potrosaca.

nebojsa
30-07-10, 11:33
@ kekec

Odosmo malo off topic ali moje iskustvo je totalno suprotno od tvoga. Ja ne pamtim kada sam jeo bolji paradajz nego ove godine. Možda ja imam sreće. Ko zna druže šta vama donose u BG i odakle. Misliš da onog na kvantašu boli uvo šta kupuje i prodaje. Bitna je samo razlika u ceni t.j. zarada. Kod nas po manjim mestima skontaš ko je proizvođač a ko nakupac i kad nađeš dobru robu ne menjaj tezgu. Ovi preprodavci svaki put imaju drugačiju robu.

@ Deda Lala

Ima ljudi koji hoće da uče i prihvataju nove tehnologije ali je mnogo više onih koji bi da rade kako je njihov deda radio a da žive onako kako je njihov otac živeo. Ona "zlatna vremena" naše poljoprivrede su prošla. Tržište funkcioniše i kažnjava svaku improvizaciju. Navike se teško menjaju ali ako se ne menjaš sam menjaće te drugi. Ljudi ne shvataju da se znanje plaća, i to debelo, i ne znaju da cene kada dobiju savet besplatno. Možda bi svaki savet trebalo dobro naplatiti pa bi se ljudi drugačije i ponašali i možda bi im nešto i ušlo u glavu. Sa ljudima je jako teško raditi.

Deda Lala
30-07-10, 22:26
Тема овог дела форума је исплативост гајења поврћа у заштићеном простору.По оном што зна моја маленкост
ВЕОМА ЈЕ ИСПЛАТИВА.Ствар је у томе хоћете ли да радите како треба или нећете, уз што мање хемије или што би било још боље потпуно избацити хемију и вратити се заборављеним знањима.Слажем се ,више рада али и бољи квалитет а приноси су исти или већи.Арома ,боја ,постојаност плода се подразумева.Одлука је
искључиво на вама.
И још нешто ,сваки озбиљан произвођач треба да има свог саветодавца-технолога.Знам,треба их платити али
ни ви не радите за ексере.Свако треба да добије свој део.Ко на време подмазује механизам тај дуго вози без проблема.

Gljivar
31-07-10, 02:09
Da, mentalie je problem. treba medjutim razmisliti o jednoj stvari. Stranci, i bogatiji domaci ljudi sto su imali priliku da zive u inozemstvu i da vide kakvi se rezultati mogu postici, dodju i vide da su domaci proizvodjaci neefikasni i malo proizvode. Vide prostor i priliku. "Gledaj one balkance tamo, nista ne rada a to sto rade je smijesno. A zemlja kvalitetna i moli da ju obradjues..."

I kad oni ulete, ako domaci nisu spremni i ustanju da pariraju, nema te subvencije koja ce ih spasiti od organiziranih, skolovanih i motiviranih stranaca.

Primjer sto mi prvi pada napamet, jer nema puno poljoprivrednih primjera jos u Hrvatskoj, je jedan mali hotel na otoku Solta. Djeluje kao spanjolska hacienda, spektakularno. Dok je bioo u domacim rukama, poslovali su sa gubitkom SVAKU godinu. Kad su bankrotirali, dosao je neki Austrijanac i otkupio ga za vrijednost dugova.

Tip sada radi i mlati novac u nezamislivim kolicinama.

Kako njemu ne smeta korumpirana vlada, losi zakoni, velika konkurencija?

Rjesenje je jednostavno. Mi, arognatni i lijeni, balkanci se moramo otvoriti cinjenici da svijet i tehnologija idu naprijed. Moramo pratiti te trendove i usvajati nova znanja jer ako zaostanemo, zgazit ce nas spremniji, skolovaniji, vjestiji. A ubrati 3 tone paradajza sa 500 kvadrata nije danas vise nikakva filozofija nego stvar dobre organiziranosti i discipline.

Tko skida manje, taj bolje da se bavi vezenjem ili kucanskim poslovima jer za poljporivredu nije. Danasnji poljoprivrednik mora imati znanje i vjestine poput fakultetski obrazovanih strucnjaka. I odlucnost da se drzi nauke jer nista drugo nece donijeti rezultate. Ne mora covjek ici na fakultet, ali mora uciti i stalno unapredjivati svoje znanje. Samo tako ce proizvodnja uvijek biti konkurentna i donositi zaradu.

A ako su neplatise problem, uvijek ima inozemstvo gdje se placa u kesu na licu mjesta. Ako placaju cekom, isporuka robe se radi samo kada se cek realizira na tvoj racun.

Za pristup inozemstvu udruzenje je JEDINI nacin jer stranci (Svedjani ili Francuzi iz mog iskustva) kupuju na veliko pa mali proizvodjac ima manje sanse.

Ali, ako nas je grupa, svak prodaje svoje ali za strance smo jedan prodajni punkt sa velikom kolicinom sto oni traze. Uspjeh je zagarantiran.

Sa plastenicima trzista poput Austrije, Njemacke, Francuske, skandinavskih zemalja (najbogatije zemlje na svijetu, a 6 mjeseci u mraku i pod ledom. Koji je nas problem na jugu...? Ljudi i mentalitet neradnika.), Engleske, sva proizvodnja ce otici. To je 600 miliona ljudi sto svaki dan MORAJU jesti.

Svjeze paprike ili paradajz, rotkvice, krastavci, Srbija i Hrvatska zajedno ne mogu nahraniti to trziste danas iako imamo odakle. Sjecam se izjave jednog svicarskog agronoma iz ranih osamdesetih kada je rekao, da bi on mogao hraniti cijelu Evropu iz Vojvodine. Pravilnom organizacijom i uz odgovarajucu kolicinu samodiscipline, organska proizvodnja je buducnost i najutjecajniji trend u razvijenim zemljama. Ovaj forum je odlicna kolekcija informacije. Neke stvari sto sam vidio vec pokazuju visoki stupanj razumijevanja potrebe za promjenom. Kada bi to postao jedini trend, Srbija bi se mogla proglasiti zemljom iskljucivo organske proizvodnje i prakticno stampati novac u plastenicima. Organska i non-GM (genetski modificirana, za mladje citaoce) proizvodnja su dva kljucna elementa.

Zajednicki pristup inozemnom trzistu je treci. Kako to ostvariti a pritom ostati individualni proizvodjac?

Onako kako to rade Italijanski i Francuski tartufari. U sezoni tartufa, oni organiziraju sajmove za prodaju. Individualni tartufari su clanovi jedne organizacije i zajedno organiziraju prodajni sajam. Svaki individualac ima svoj stand, ali za kupce to je jedno mjesto na kojem imaju pristup velikoj kolicini tartufa.

U udruzenju nitko nema "vodecu" rijec. Moji proizvod i moja cijena su moja stvar. Udruzenje ima samo JEDNU funkciju: da privuce sto vise kupaca na jedno mjesto gdje ce proizvodjaci lakse prodati robu jer su kupci komprimirani u masu i ONI su konkurencija jedan drugome.

Konkurencija medju proizvodjacima ne postoji u dobro organiziranim udruzenjima. Svi posluju po istm standardu proizvodnje i ako si sposban, tvoji su proizvodi na istoj razini (visokoj) sa tvojim kolegama. Nema zavisti i nema podmuklog spletkarenja. Clanovi nesposobni da zadovolje standard ili lete van ili traze pomoc da se dignu na nivo ostalih.

Kupci su ti sto se bore medju sobom za vse proizvode. Znaju da je udruzenje eticki stabilno i da oni kupuju to sto im udruzenje nudi. Kvaliteta ima svoju cijenu: ono sto je kupac spreman platiti. A kupac koji zna da mu ja prodajem uvijek top kvalitetu jer to je moj standard proizvodnje, trci nazad po jos.

Tko sumnja, neka pogleda cijenu tartufa. Ogromna je. Ili, primjerenije, cijenu organskih paradajza u inozemstvu. 4 eura prosjek. U supermarketima dostizu do 7 eura i nestaju brze nego jeftini masovno proizvedeni ne-organski, geneticki modificirani paradajzi.

lazarevics
31-07-10, 09:25
Pozdrav svima evo imam problem sa ovom crvom ili šta već na paradajzu a prelaz mi i na papriku kako da ga se rešim do sada nisam koristio nikakve hemikalije znači prirodno sazreva.
http://i220.photobucket.com/albums/dd244/lazarevics/DSC03279.jpghttp://i220.photobucket.com/albums/dd244/lazarevics/DSC03280.jpghttp://i220.photobucket.com/albums/dd244/lazarevics/DSC03281.jpg

Kurkela
31-07-10, 21:56
Moje misljenje je da na ovom forumu ima svega samo ne proizvodjaca. Nazalost.

Pa, nisu nasi proizvodjaci toliki neradnici. Prodjite malo kroz Leskovacki, Sabacki kraj, pa cete videti kako se ljudi muce i proizvode. Normalno da ima izuzetaka, kao i u svakoj proizvodnji. Ako vam kazem da proizvodjac najmanje ima zarade u celom lancu proizvodnje, mogi nece verovati. Mnogi laici ce gledati nedeljom raznorazne poljoprivredne emisije, u kojima voditelji pricaju mahom nebuloze kako treba i sta treba. Gospodo u praksi nije bas tako. Ulozite ogroman rad, novac i na kraju vasu robu nemozete da prodate. Poklanjate bud zasto.
Pre tri - cetiri godine gajbica paradajza u jeku sezone je kostala citavih 100 dinara po kvantasima. Niko nije tada bio pametan da nesto predlozi proizvodjacima. 10 dinara za 1 kg, van svake pameti.
Vazno je da su granice otvorene za uvoz, i da imamo " ZDRAVU KONKURENCIJU" , pa imamo uvoz povrca i Turske, Spanije, Grcke, Makedonije... Verujte imam dosta rodjaka posebno iz Beograda koji imaju isto misljenje kao neki na ovom forumu. Oni kazu " pa to treba ovako, treba gajiti ovo, pa ono" jednom recju svi su pametni.
Mnogi prate nove trendove u proizvodnji, sto je za svaku pohvalu, normalno ima i onih koji rade na primitivan nacin.
Niko se nezapita dali je taj primitivni proizvodjac sposoban da izfinansira neku bolju proizvodnju.
Da postavi uvozne plastenike, poslednje generacije, da uvede grejanje, zaposli stucna lica:lol:

Mnogi ce reci, proizvodjac mora da uzme kredit od banke, da se udruzi...
Draga moja gospodo, nije sve bas tako, kao sto se misli.
Dosta prepreka ima koje obican covek nemoze da prevazidje.
Ko se na svojoj kozi nije uverio, nemoze davati neke realne odgovore.
Na kraju, nebih da ljudi koji budu ovo citali steknu pogresno misljenje o ovom, mom postu
U velikoj meri se slazem sa vama, prevashodno sa ljudima od struke, sa kojim i sam saradjivam, ali laici i potrosaci, koji nemaju nikakve predstave o ovoj oblasti neshvataju sa kakvim se problemima susrece ova grana poljoprivrede.

Deda Lala
31-07-10, 22:18
Законе предлажу, наручују, пишу и и изгласавају они који наше производе купују у продавницама или на пијаци од прекупаца.
Наш проблем је у томе што неудружени и разједињени можемо само да пљујему уз ветар.

Прочитајте Причу о седам прутова.

Gljivar
01-08-10, 01:44
Deda Lala je u pravu. A evo ono sto sam rekao ranije za strance kako ce preuzeti poljoprivredu:

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/117501/Kinezi-gaje-povrce-u-juznoj-Srbiji

Kinezi su organizirani. Rade zajedno. Poznajuci ih po onome sto vidim ovdje u Spanjolskoj, ovi ratari su dovedeni (doslovno) od strane onih sto su otvorili biznise po Srbiji, a mozda i sire, da rade i proizvode njihovu hranu. Najam hektara 600 eura na godinu? Evo i mene nazad i u Srbiju. Uzeo bih deset hektara, sve pokrio plastenicima i uzgajao intenzivno. Problem je sto bih ja sa plastenicima prakticno unistio lokalne poljoprivrednike jer mi je iskoristivost terena 365 dana u godini, a troskovi na duzi rok (5 godina pa nagore) manji. Uz pravilnu organizaciju prosjecni prinos bi bio veci za min. 20% po zetvi od prinosa sa nepokrivenih oranica, a zarada visestruka...

Primjetite da su svi radnici kinezi. On NE zaposljavaju lokalno stanovnistvo. Buduci zaposleni ce takodjer biti kinezi. Kineze u Spanjolskoj zovu "zidovi dalekog istoka".

Sa razlogom. Jednom kad su ti u zemlji, iscijedit ce svaki dinar sto mogu a ostavit ce gotovo nista.

Dr.Gruja
01-08-10, 09:38
Gljivar ti zaboravljas da se u SRIJI moze svasta proizvesti ali se ne moze prodati po dobroj ceni, evo momentalno je zagusenje na kvantaskoj pijaci u Beogradu sa paprikom dobar deo ce zavrsiti u kontejnerima za smece. ::lose::

Gljivar
02-08-10, 12:00
Dr. Gruja, ne zaboravljam. Naprotiv. Pitanje je ovdje: zasto?

Izazovna vremena, kao ova kriza danas, su vrijeme rasta za pametne i sposobne. Pogledaj jos jednom onaj clanak o kinezima. Jos planiraju i prosirenje...

Usred Srbije sto baca povrce na trznici, nakon loseg dana.

Jeli vidis paradoks u svemu tome? kinezi dosli iz kine i bave se poljoprivredom uspjesnije od domacih.

Opet pitanje: zasto?

Zato sto rade zajedno.

Post je spojen: 1280751282________________________________________ _________
Vec par ljudi me pitalo ima li neka tehnika za pvecanje prinosa paradajza, krastavaca i spinata u plasteniku. Paradajz mozete povecati do 20% upotrebom crvene mulch plastike. Bilo koja plastika ce posluziti ako je crvena (vrece za smece npr.) ali je najbolja ako je specijalno radjena za to jer emitira pravilnu frekvenciju crvene boje za stimulaciju paradajza.

http://www.howstuffworks.com/framed.htm?parent=irrigation.htm&url=http://members.tripod.com/vegstuff/

Original je poluprozirna plastika.

Zelena plastika je dobra za zeleno povrce, a srebrna (alu folija ce odlicno posluziti) je dobra za sve u krajevima gdje nema dovoljno svjetla, jer reflektira svjetlo u biljke.

Kurkela
02-08-10, 14:22
@ Gljivar

Malo da se pridruzim raspravi.

Zasto su Kinezi dosli kod nas, da proizvode hranu?
Ti ljudi su veoma siromasni i nemaju sta da izgube u zivotu. To nam dodje kao sto nasi, ljudi idu u Austriju, Nemacku na rad. Rade svakakve poslove. Oni se zadovoljavaju tom zaradom, jer da su ostali u svojoj zemlji, nebih imali neko resenje. Preveliko je ulaganje, a dobit je sve manja.

Kakvo resenje predloziti coveku koji ulozi sve u proizvodnju pr. breskve, otera na kvantas kamion robe, tamo lezi par dana, nista neproda, pola robe propadne, sta taj covek da radi?

U mom kraju je radilo par Rumuna na dnevnice. Ovde rade i pred zimu vracaju se kuci. Tamo kada odu su glavni, puni para za razliku od njihovih zemljaka koji nisu isli nigde preko granice.
I ovo je paradoks, dosli u Srbiju i zaradili, za nas mala lova, ali za njih i tekako velik novac.

bojcetic
02-08-10, 22:16
Najam hektara 600 eura na godinu? Evo i mene nazad i u Srbiju. Uzeo bih deset hektara, sve pokrio plastenicima i uzgajao intenzivno.

600evra za Hektar ^-^ ^-^ ^-^
Dodji kod mene u selo. Opstina Sombor, Zapadnobacki okrug, Vojvodina. Dogovoricemo se oko 10ha za 6000 evra odmah!

Dr.Gruja
02-08-10, 22:42
Pa ovaj nas lokalni veliki lopov inace direktor propale zemljoradnicke zadruge bi ti dao za 600 e. i ove plastenike, svejedno mu zvrje u parlogu. :lol: :lol: :lol:http://i25.tinypic.com/11t9c9c.jpg http://i30.tinypic.com/w6tums.jpg http://i31.tinypic.com/5z1ger.jpg http://i25.tinypic.com/4shfld.jpg

A ako dobije jos jedan bespovratni kredit mozda ce ih ponovo i pokriti pa da sirak i ostali korovi rastu u zasticenom prostoru. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Kurkela
02-08-10, 23:15
@Dr.Gruja

Sto nerece da je bivsi direktor, ja mislio neka beda {"{": {"{":

Stvarno smo potonuli do dna {"{":

Gljivar
03-08-10, 12:09
Bojcetic, Dr. Gujin prijedlog je bolji... ::namigivanje::

Kurkela, lako je moguce da su to kinezi sirotinja. Samo, odakle sirotinji novac za avionske karte, najam 6,5 hektara, renta za kuce, hranu, struju, vodu...

Tko je sirotinja u svojoj zemlji u stranoj zemlji je dvostruko veca sirotinja. Ako mislis da je otici u stranu zemlju jeftinije nego ostati u svojoj, jako se varas. Jako, jako, jako...

Treba prezivjeti prvu godinu bez prihoda kada uzmes zemlju. A i kome ces prodati u Srbiji, ti kao kinez? Nit znas ljude, nit znas jezik.

Ja sam otisao u Spanjolsku i za znanjem jezika i sa nesto novca (20 000 eura 1998). Trebalo mi je dvije godine da vratim potroseni novac. Ne zarada. Samo povrat mog vlastitog novca sto sam ulozio u novi zivot.

Poanta: apsolutno sam uvjeren da ti kinezi nisu sirotinja. Naprotiv. Iz mog osobnog iskustva znam da sirotinja danas ne moze poduzeti tako riskantan put u totalno stranu i nepoznatu zemlju.

Primijeti takodjer da planiraju prosirenje. Investirat ce u jos zemlje. Domaci proizvodjaci bacaju svoje proizvode jer nemaju kome prodati a oni, STRANCI, rastu i re-investiraju.

Kako to?

Nemoj mi reci da su kinezi bolji zemljoradnici i bolji biznismeni...?

Mislim da je vrijeme samosazaljenja proslo i da je sada trenutak da se situacija promijeni. U duhu kineske poslovice: "Putovanje od 1000 kilometara pocinje sa jednim malim korakom."

A iz svog vlastitog iskustva takodjer znam da uspjeh nije tako daleko kao sto mozda izgleda u pocetku. Tko je spreman raditi na svom vlastitom uspjehu, nece propasti. Uspjeh nije jedna grozicava sezona u kojoj je tvoj glavni cilj prodati urod. Uspjeh je izgraditi rentabilan posao.

Nije ta trznica na kvantasu jedina na svijetu. A meni djeluje da su je se svi uhvatili kao da je jedina slamka spasa.

Ne znam kada je zadnji put slamka ikoga spasila od utapljanja, a na ovu se hvata cijela Srbija. U medjuvremenu, cak sam i ja ovdje cuo da Austrijanci U (Kragujevcu?, Krusevcu?) imaju otkupnu stanicu i kupuju SVE voce i povrce sto im se ponudi.

I svejedno ne mogu kupiti sve sto mogu prodati u Austriji.

I tako Austrijanci kupuju JEFTINO jer znaju da srpski seljak ne moze i/ili ne zna da bi u Austriji dobio puno bolju cijenu pa prave bogatstvo na razlici, a domaci proizvodjaci ratuju sa jeftinim nakupcima na nekoj zabacenoj poludivljoj trznici.

Austrija ima bijednih 8 miliona stanovnika i svejedno konzumira sve sto oni tamo u toj otkupnoj stanici uspiju oteti od lokalnih ratara.

Opalite im cijenu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!

Nije li to bolje nego plakati na kvantasovoj trznici nad propalom/neprodanom ljetinom.......?

Mislim, ako ja znam sta bi ste vi sve mogli, zasto domaci proizvodjaci sjede nemocno i idu iz gubitka u gubitak? Zar vas tako malo interesira bolji prihod, veci uspjeh?

Znanje ne dolazi samo od sebe a uspjeh dolazi samo sa znanjem. Zivimo u doba informacije. U nedostatku drugih uvjeta, znanje je nas najbolji prijatelj i najbolja sansa za uspjehom.

Nema jednostavnijeg nacina nego otici u jednu ambasadu i raspitati se u njihovoj trgovinskoj komori, jer svaka ambasada ima trgovacke predstavnike - tome, pored spijuniranja, sluze ambasade - o njihovim uvznicima poljoprivrednih proizvoda. Otkriti kako se krecu cijene vaseg proizvoda na trzistu i kontaktirati (telefonom, ako znate jezik, je uvijek najbolji nacin) sto je vise moguce tih uvoznih firmi.

Udruziti se zajedno u vasoj regiji i poslati pozivnice tim firmama na vas lokalni otkupni sajam. Sajam sto cete organizirati zajedno sa vasom lokalnom privrednom komorom jer to je dobra prilika za promociju i unaprijedjenje poljoprivredne indusrije i prezentacije inozemstvu gdje je vise novca.

Nema te lokalne privredne komore sto se nece ukljuciti. Ako je projekt imalo interesantan.

Zasto? Zato sto ste zajedno (proizvodjaci) jaci. A kada lokalne komore vide misice, zatresu im se koljena kao mladim djevojkama i potrce u susret.

Tako stvari funkcioniraju. Samo morate poduzeti taj prvi mali korak. I krenuti na putovanje.

Dr.Gruja
03-08-10, 17:39
Kurkela nije on bivsi jos uven je na toj funkciji ima zdruga jos malo neke stecene imovine od pre 30ak godina pa nece da ode dok sve ne ra....e ali u svoj veliki dzep a ti plastenici su licno njegovi pa pere pare kroz njih, kao zaradjuje pare na plastenickoj proizvonnji povrca ...........ili korova ^-^ ^-^ ^-^. >:({ {"{": ::novac::

@Dr.Gruja

Sto nerece da je bivsi direktor, ja mislio neka beda {"{": {"{":

Stvarno smo potonuli do dna {"{":

Deda Lala
03-08-10, 22:18
@Gljivar
Пријатељу,свака ти је на месту.Но,бојим се да ни ти ниси добро схваћен.
Пре доста година на тадашњој београдској телевизији је гостовао неким чудом један израелски политички
високодостојанственик.При ало се о свему и свачему и у једном тренутку је израелац рекао како смо ми и израелци и слични и различити:"Слични смо јер волимо воће .Када се израелац попне на воћку он пружи руку да се и други попну и засладе се воћем.И ту свака сличност престаје.Када се србин попне на воћку
сто других пружа руке увис,не да се попну горе на воћку ,већ да оног што је горе доле свуку"
Што се кинеза тиче,све се ради плански.Сами кинези све раде по замисли владе Н.Р Кине. И кад се негде завуку ту се и укорењују.Заједнице су им затворене ,језик споразумевања претставља проблем,не плаћају порез,немају фискалне касе,зна се када пролази инспекција ,она не сме да кажњава већ само да ако нађе неисправност препоручи усмено да се она отклони.О свему томе јако води рачуна влада те велике и јаке
земље и вероватно да о томе постоје под велом тајности посебни билатерални уговори.ДА НИЈЕ ТАКО ЗАР БИ КИНЕЗИ РАДИЛИ ТАКО КАО ШТО РАДЕ.
Тема овог дела форума је исплативост гајења биљака у заштићеном простору .

Производња поврћа у заштићеном простору има за циљ да се обезбеде оптимални услови за гајење поврћа,које ће омогућити планирану бербу у моменту када су због мање понуде цене на тржишту веће.
Током фебруара,марта и априла,свеже поврће је за 4,3-7,8 пута скупље него када стигне поврће гајено на отвореном.Хектар поврћа гајеног на отвореном простору претставља еквивалент 30-80 хектара пшенице, а хектар поврћа гајеног у заштићеном простору претставља еквивалент чак 600-900хектара пшенице.
Ово нисам ја измислио,већ су то резултати истраживања која се врше већ дуже времена.

Kurkela
03-08-10, 22:26
Kada su toliko bogati, sto dodjose kod nas?

Mali milion ljudi nasih, kupuje avionske karte i ide na rad u strane zemlje. Pa nije valjda da su i oni bogatasi kao ovi Kinezi.
Nije bas tako u praksi, kao u teoriji.
Niko nekaze da su Kinezi bolji radnici od nas. Nisu ni nasi sigurno bolji u stranim zemljama, od lokalnih stanovnika.
Nas narod je u ovom nezgodnom vremenu, na sve nacine se dovijao i svasta pokusavao da radi, ali na zalost vrlo mali broj je nesto uspeo da postigne.
Svaka cast na tih 20 000 eura, nas narod sa tim novcem nebih isao u inostranstvo, na rad. Takvi primeri u Srbiji su retki.
Dali vi zaista mislite da Austrijanci dolaze u Srbiju samo zbog kvaliteta? Ne!!!
Dolaze da pokupe robu jeftino. Oni dolaze sa svojom cenom, ako hoces da prodas, prodaj ako zacenis oni odose na drugo mesto (zemlju) Dosli su i Nemci u Sabac pa malinu odkupljuju po 35 din, kao i ovi lokalni trgovci. Oni rade na sigurno. Sta da rade proizvodjaci mleka? Da se udruze, sta da izvezu:lol: Nesto da izvezete iz ove zemlje, koliko treba dozvola da dobijete?
Nas narod ima znanja, ali i drzava mora malo da posveti paznje tom proizvodacu.

@Deda Lala

Voleo bih da i nasa vlada izadje sa svojim planovima, pa i mi da radimo nesto planski. Ako, tako nastupa vlada Kine. Bez podrske drzave, nazalos tesko da se nesto moze odraditi u pravcu izlaska na strana trzista.

topalovic
03-08-10, 22:36
Gljivar
moram da ti odgovorim na ovih par postova posto nisam bio kuci desetak dana,kao prvo lako je nekom pricati kako je zaradio milione treba ga pitati kako je zaradio "prvi".Ima u srbiji dosta "seljaka" koji nisu za motiku nego za racunar i znanje.I znamo mi da paradajiz vise rodi na tamno crvenoj foliji sa kompijuterom koji u odredjeno vreme dozira hranu kroz sistem za zalivanje.Nama je problem na prvom mestu drzava a na drugom novac.Drzava je korumpirana do maksimuma pa oni gore u vladi da hocu nas povrtare da pomognu nebi omogucivali (da ne nabrajam) ovima sto imaju hipermarkete bez akcize,carine i pelemana da uvoze ovoliko povce NJIMA NIJE U INTERESU DA NAS VIDE UDRUZENE njima odgovara ovaki sitni proizvodjaci.Kod mene u kraju bar jedno pet puta je pokusana da se formira zadruga i uvek se odustalo zbog papira,zakona i drugih gluposti.Da je srece svaka lokalna samouprava bi o trosku opstine formirale javne zadruge obucile ljude i prepustile zadruge tim obucenim ljudima svaka opstina bi nasla interes u tome(veca zaposlenost,transport,usluga itd) ali njima kao sto rekoh nije u interesu udruzivanje.Novac je druga veoma bitna stvar u povrtarskoj proizvodnji jer za pocetak treba ogromna kolicina novca da bi se krenulo u proizvodnju.Kod mene se treca generacija u porodici bavi proizvodnjom povrca znaci "rodio sam se u povrtnjaku" i iso sam na razne seminare i dane polja i mogu vam reci da je za mene to sve GLUPOST a evo i zasto svako reklamira svoje hibride koje uvozi a po drugima pljuje reklamiraju svoju foliju a druga nista nevalja.Pa sto nenaprave zajednicko ogledno polje pa da vidimo sta je i cije je bolje to meni sve lici na onu staru "svaki ciga svoga konja hvali" pa zato i jede se paradajiz koji je spolja crven a unutra zelen.A za kineze pa kod nas ima po broju prijavljenih stranaca oko 300 000 do 400 000 hiljada kineza sto domacih sto tranzitnih pa jeste videli na bloku 76 sta oni jedu,piletinu i ono njihovo egzoticno povrce.Oni moraju da se hrane a neko i za njih mora da proizvodi povrce.E druga je prica sto mi nismo proizvodili za njih nego su morali da dovedu svoje bastovane ,izgleda da im je tako jeftinije.

Kurkela
03-08-10, 22:46
@ Topalovic

Konacno jedan kolega povrtar
Imali smo zadruge, pa su ih privatizovali, a sada ponovo sve iz pocetka. ^-^

Jedno je sprovesti neku zamisao u praksu, a sasvim drugo davati savet, misljenje.

bojcetic
03-08-10, 23:14
@topalovic
Sve je to tako, ali ljudi gledaju na prvom mestu CENU. Juce na Kalenicu paradajz 100 dinara. Lepe krupnoce i zreo potpuno, sto bi rekli "domaci". U HyperCort-u 75 dinara crven odlicno krupan, ali iznutra zelen potpuno. Ukus nikakav. I sta ce kupac kupiti? Pa vecina ce kupiti taj po 75 samo zbog CENE {"{":.

topalovic
03-08-10, 23:44
@topalovic
Sve je to tako, ali ljudi gledaju na prvom mestu CENU. Juce na Kalenicu paradajz 100 dinara. Lepe krupnoce i zreo potpuno, sto bi rekli "domaci". U HyperCort-u 75 dinara crven odlicno krupan, ali iznutra zelen potpuno. Ukus nikakav. I sta ce kupac kupiti? Pa vecina ce kupiti taj po 75 samo zbog CENE {"{":.

pa onda nisu krivi proivodjaci neko uvoznici sto ne stave dekleraciju na proizvod ja jos nisam video paradajiz u hipermarketu sa dekleracijom odakle je uvezen kada je uvezen rok trajanja i td

German hunting terrier | Jagdterrier