Jagode

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pozdravljam sve sto si napisao ne kazem da u prve dve godine nema dobiti i nisam bukvalno mislio samo na jagodu,proizvodjac koji stupa u neku proizvodnju neke kulture a pritom iskustvo(nula) kao i nerazradjeno trziste,mislim da u te prve dve godine moze svasta da se desi ::lose::,svako ima svoje misljenje i svesku,cujemo se u svakom slucaju da razmenjujemo iskustva. :ppozdrav:
 
Naravno, zato je i napravljen ovaj forum, da napravimoooooo velike pare, samo nam to jos niko nije rekao kako :haha: :haha: :haha: :haha:, salim se malo. Gadno je kad nemas iskustvo a svi oko tebe te savetuju i svi su pametni ::lose::, ne kazem da te lose savetuju ali znam po meni kad sam kretao pre 10-ak godina, te ova sorta te ona, te folija ne valja, te ono sredstvo je dobro, puna glava informacija a neznas sta da radis, pa mi pukne film i sve uradim na svoju ruke i za sad me bog pogledao :D, iz godine u godinu sve bolje i bolje :ppozdrav:.
Aj malko da menjamo temu, ja se ozbiljno razmisljam da podignem jedno hektar borovnice a tek o tome nemam pojma ali jedno sto znam da je ogromna kinta :haha: :haha: :haha:, pare ljude kvare a ja volim da sam iskvaren :haha: :haha: :haha:
 
@boomsyte :bravo: sto bi rekli pogodio si pravo u centar. Cuo sam da su Nemci zaintersovani da gaje eko-malinu u tvom kraju da li imas kakvih informacija o tome :ppozdrav:
 
@ boomsyte
Drži se ti druže jagode.Ne menjaj konja koji dobija da ne bi bilo :sjasi: :haha:
Malo se šalim ali samo malo. Ta priča o borovnici mi liči na još jednu za****nciju da se ljudima uzmu pare. Kao što je nekad bilo sa puževima, nojevima, činčilama i drugim zverkama i biljkama. Bio sam u BG na jednom seminaru gde je prof. Nikolić (jedan od vodećih stručnjaka za jagodasto voće kod nas) sa poljoprivrednog fak. u Zemunu govorio baš na temu borovnice. Ukratko poenta njegove priče je bila "man'te se ljudi ćorava posla". Čovek kaže da Amerika (i Južna i naročito Severna) ima borovnice da preplavi svet i to jeftine. Kod njih je jedno vreme bila slična kampanja gde se na sva zvona propagiralo konzumiranje borovnice. Kao neverovatno je zdrava za sve moguće (naravno i jeste) naročito za neke "muške stvari" :haha: . Potražnja je neverovatno porasla :haha: a samim tim i površine pod borovnicom. Kasnije je tražnja opala (valjda kad se ljudima popravila krvna slika) i proizvođači su bili primorani da se bace na osvajanje sveta. Poenta je da se mi sa njima ne možemo takmičiti ni sa količinom ni sa cenom tako da kao neki ozbiljni igrači ne prolazimo. Sve one priče kao 800 din/kg u nekim megamarketima samo treba da podstaknu naše seljake da iskrče malinjake i sl. i da udare borovnicu.
Naše tržište je i malo i platežno nedovoljno sposobno da primi neke velike količine borovnice. Na svetskom tržištu nemamo šanse jer nismo konkurentni. Za jedan broj ljudi koji posade to će verovatno doneti zaradu, daleko od toga da neće. Ali čovek kaže da je bilo kakva masovna proizvodnja osuđena na propast. Njegova preporuka da se mi u Srbiji držimo maline i jagode, da tu proizvodnju forsiramo, osavremenjujemo i unapređujemo jer smo tu konkurentni.
 
@nebojsa slazem se sa tobom sto se tice proizvodnje maline i jagode . Nasi bi rekli takav ga uskus nema nigde u svet. Naime imam podatak da je rekorder za 2008 god. iz Arilja imao proizvodnju maline 0.47 ha oko 24.000-25.000 kg !!!! da neomasim ali tu negde .
Pa prosto mi nestade knedla u grlu sta li taj covek radi kako li joj baje :sta:
Ako ga ima takav na foruma nek se javi da ga celivam :ppozdrav:
 
@ Vojin
Lepo si cuo vojine ali ne maline nego jagode :D, JA sam bio prvi koji je podigao 50a jagoda na foliji, i ne mogu da ti opisem koliko je inspektora iz madjarske, nemacke dolazilo da gleda ali je jedan problem sto samo traze industriju a to je zenga ::lose::. Nas kraj je proglasen za ekoloski cistom sredinom i da se gaje organik proizvodi sto i jeste tako ali je mali problem plasman. mi imamo one stare sorte jabuka koje se ne prskaju, tipa budimka, saromka itd i za njima evropa otkida ali sve to ide u refuzu po ceni od 3-5 din ::lose:: ::lose:: ::lose::. A sto se jagoda tice prica je bila veoma uzbudljiva i interesantna ali samo u pocetku dok te navucu. Prvo cena, pa super otkup dok odjednom TRAS, cena 30din :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono:. Ona se bere bez peteljke i samo za berace ti treba 15-20 po kg.Sreca pa sam ja bio prvi pa sam i izvukao extra kintu, pa sam sad prvi sa italijanskim sortama i opet skidam kajmak :haha: :haha: :haha:. Juce me zvali iz opstine, ima neki sastanak nekog danskog saveza, i planiraju da ulazu u proizvodnju jagoda u nas kraj i najverovatnije cu ja biti predstavnik jagodara :D. O malinama neznam nista i iskreno sam rekao da malinu i kupinu nikad u zivotu :haha: :haha: :haha:.

@ Nebojsa
U pravu si za borovnicu ali ne skroz. Npr cena 1h sa svim troskovima je oko 20000e. Ona 4 godine daje 20t borovnice. Vec imaju udruzenja u cacku (nisam siguran) ali koji rade izvoz u pakovanjima po 100, 200, i 500g. Oni ti garantuju otkup, kvalitetne sadnice, cena je minimum 3.5e po kg. Sto da ne probam,mislim da ima i subvencije od drzave ali je i to nebitno, ti u 4god, nek imas i 15t i da je prodas po 2e pa si u plusu a da ne pricamo da ona vec 2godine da rod od 3-5t, tako da sam iskreno bas zagrejan. Jagodu naravno necu da menjam, bar dok je ovakva cena ali teba probati i nesto drugo :D, ja imam skoro 10h pod vocem, sljive, dunje, tresnje, visnje, breskve,kajsije, jabuke, i mislim da bar jedno voce mora da ti bude u + u toku godine jer ako se opredelis na samo jedno i ono losa cena ili ne rodi ili grad (pu pu pu da ne prizivam nesrecu :haha:), ti si pukao, kao npr u tvom slucaju rutave bube ::lose:: ::lose::. Tako da ove godine planiram 55ari tresanja i 50ari jagoda ali prvo cu da vidim sta ce ovi danci da ponude :haha: :haha: :haha:. NIsmo mi nikakva konkurencija ni za malinu a kamoli za jagodu. Argentina je prepuna sa malinom ali jedino sto nas spasava, sto ni jedna zemlja ne moze da proizvede tako slatku i kvalitetnu malinu kao mi, jer nasa klima je jedna od najpovoljnijih u evropi sto se tice jagodicastog voca ali. Uvek ima ali :haha:, ja sam radio u hladnjaci kao magacioner i gledao sam cene izvoza, npr nasa malina prve klase je kostala oko 3e u izvozu a argentinska oko 1e. U startu smo prsli sa cenom, tako da o konkurentnosti nema sta da pricamo :haha:
 
ima i ja jagode,ko hoce neki savet neka se javi,ja uzeo prosle godine 1500e sa 2000 sadnica :ppozdrav: :ppozdrav: ::suncanje::
Post je spojen: [time]1266700210[/time]
_________________________________________________
ljudi samo jagode,nemate brige,kakvi bakraci,holandjani,tajkanci,burgunci,LJUDI samo arbajt i na pijacu,ja prodavo na pijaci dnevno po 500 kg,da sam mogao poneti ,vise jos bi prodao minimum 200 kg,i to sve po 1.2e,meni se isplatilo,a za 30 din ja neznam ko to prodaje :haha: ::svaka cast:: ::000::
 
@ zed

Da si procitao forum znao bi o kojim jagodama je rec :haha: :haha: :haha:, pricali smo o organskoj proizvodnji i industriji a to je zenga, ti si prodavao po 1.2e na pijac, krcmio a ja sam po 1500-2000kg prodavao ispred kuce po 100din. :cao: :cao:. JA ove godine ocekujem minimum 30t jagoda prve klase pa nek bude cena koja oce, jer prve godine sam bio u plusu 11000e (cisto) a ono sto si ti izneo uzeo si 1500e a gde su ti troskovi:haha: Ja imam oko 46000 sadnica i ove godine sadim bar jos 20000 :D, tako da ako ti terba neki savet slobodno se javi :haha: :haha: :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
@ zed
Meni treba savet kako da od 2000 sadnica dobijem 500 kg jagoda dnevno. Mislim da znam sve ozbiljnije proizvođače jagode u okolini. Tu sam blizu pa mogu da skoknem do tebe da vidim kako to izgleda :ppozdrav:
@ boomsyte
Ma naravno, samo ti probaj. Kad već imaš toliko voća probaj i borovnicu. I ako ti pare nisu problem, naravno. Rašunaj i na potrebnu radnu snagu. I još nešto za borovnicu ti je potrebna zemlja određenog kvaliteta jer ona nije tolerantna kao jagoda. A što se tiče kojekakvih ugovora i garancija pazi da ne prođeš kao oni sa puževima. I njima su garantovali 5 e/kg pa na kraju ispalo 1,5 e/kg. Ugovor se tako napravi da si ti jeb*na strana u svakom slučaju. Oprez sa tim ugovorima i uvek imaj rezervnu varijantu.
Kada kažem da smo konkurentni ne mislim da smo mi nekom konkurencija, već samo da imamo uslova da proizvedemo robu jednakog ili boljeg kvaliteta po nižoj ceni. Moraš razlikovati ta dva pojma :D
 
@ Nebojsa

Mozda bre zed kupovao od komsija jagodu :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: ali ako je stvarno brao 500kg dnevno pitam ga i ja za savet kako je to izveo (jedino ako je brao jednom u 10 dana :haha: :haha: :haha:). Videcu za borovnicu se jos razmisljam za puzeve sam znao, gajio ih moj brat od tetke i naravno prsao kao zvcka :haha: :haha: :haha:.
SAd razlikujem ova dva pojma do sada nisam :bravo: :bravo: :bravo: :bravo:.
Pozz druze :ppozdrav:
 
I ja bi savet ako moze,koja se to djubriva koriste za tako veliki prinos.
A za matematiku cista desetka ako za 2000kom.*1.2e dobijes 1500e!!!(2400e).??
Kako sam mogao primetiti covek je nosio na pijacu samo 500kg a onih 200kg mu je ostalo kod kuce ili nije obrao sve :haha:.
Pozdrav Zed malo sale nije na odmet,ali to si mogao izvesti samo ako si uzimao jos od nekog i tvoje pa prodavao,ili si se samo lose izrazio. :ppozdrav:
 
sasa j je napisao(la):
A za matematiku cista desetka ako za 2000kom.*1.2e dobijes 1500e!!!(2400e).??

Daj sasa ne zezaj coveka :haha: :haha: :haha:, lepo je rekao da je od 2000 sadnica a ne kg :haha: :haha: :haha:.
Ali ako je covek gostoprimiv vrlo rado bih dosao kod njega da mi objasni tehnologiju da sa 2000 zivica nabere 500 kg a da mu ostane jos 200 kuci :haha: :haha: :haha: :haha:
Sala mala zed ali morao sam malo :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: :haha: :haha: :haha:
 
@ omegapn

Po meni je to cista glupost i navlakusa gora nego za puzeve. Cena jednog SAdnog materijala takve jagode kosta oko 2e. VEcim delom ti se i ne prime (Prijatelj je probao,) tako da mozes cisto iz hobija da posadis 20-ak sadnica a za ozbiljniju proizvodju to ti ne bi preporucio..
 
Pozdrav drustvo!

Zovem se Milos, zivim u okolini Sapca.

Bavim se uzgajanjem jagoda u plastenicima ( druga godina), Imam 8 plastenika sa oko 10 000 sadnica.
Ovi vremenski uslovi me sprecavaju u podizanju folije na jagodu. Interesuje me dali kasnim ove godine sa radovima, posto sam prosle god. pokrivao jagodu 3 marta, a poceo berbu 25 aprila.


Pozdrav"
 
Pozdrav, Miloše.
Ja radim jagodu samo na otvorenom pa ti ne mogu dati neki konkretan savet. Vreme za podizanje mini tunela zavisi, bar koliko sam ja informisan, od toga koliko je bilo toplih dana. Bitna je suma temperatura ali ne znam konkretno ni kolika je ta suma ni iznad koje temperature se računa, t.j. da li je počela da tera nove listove. Pošto je bilo toplih dana ona je već počela da radi, bar je kod mene tako. Jbg ako ne možeš sada da postaviš nemoj ni da se jediš, stavi kad budeš mogao i gotovo.
Jel to znači da skidaš foliju tokom zime pa stavljaš na proleće ili se radi o novom zasadu na koji stavljaš konstrukciju i foliju?
 
Pozdrav, Nebojsa!

Prosle godine sam imao cetiri plastenika jagode. A, krajem leta sam zasadio jos cetiri.
Krajem sezone (berbe) foliju skidamo sa konstrukcije. Rano u prolece pocinjemo pokivanje.
Prosle godine smo pokrili pocetkom marta, i jagoda je bila odlicna. Ali, 10-15 dana ranije pokriti, bila
bih prava stvar. Interesuje me, radi orjentacije, jer kod mene se niko nebavi gajenjem jagode u zatvorenom
prostoru. Mada, nadam se da necu okasniti ni pocetkom marta.

Pozdrav"
 
Pa u principu ne možeš zakasniti samo što kasnije pokriješ kasnije će i stići (kako sam samo pametan :haha: ). Koje sorte imaš, kakav si prinos imao? Daj neku fotku :bravo:
 
Nesto smo eksperimentisali,sa sadnim materijalom. Imao sam nesto svoje jagode, onako za kucu, pa smo te preprosle god. rasadili. Cisto radi probe. Ali ispostavilo se da je ispalo odlicno. Sto se tice kvalitet ploda je odlican. Ovo, smo probali onako usput, jer imamo dosta plastenika ( ranije gajili paradajz, papriku,,,). Nismo bili spremni uloziti lovu u neku proizvodnju, novu za nas. Ova jagoda kod mene je (mislim) Italijanka.
Pokazala se odlicna.
Sto se fotki tice, slikacemo nesto, pa cemo ubaciti kasnije, dok malo krene proizvodnja. Trenutno i nema sta da se vidi. :haha:
Koju vi sortu imate, kolika povrsina?
Interesuje me cime je tretirate od sada do branja:haha: :sta:
Koje vestacko djubrivo koristite? :sta:

Galenika fitofarmacija ima odlicne preparate.

Pozz"
 
Veliki pozdrav od mene,ali mi nesto nije jasno.
Kako to da imas osam plastenika i 10000sadnica a da ne znas koja je sorta,nesto mi nije logicno kao i da si jagodu (Kako je nazivas za kucu)ubacujes u plastenik a nije nikakav hibrid i pritom proizvedes toliko zivica,kad ih rasadjujes gde ih cuvas a vidim da skidas foliju mada ne znam zasto to radis.Ako nije problem ukratko da pojasnis cisto da saznam nesto novo...!
Pozdrav
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh