PDA

View Full Version : Jagode

Advertisement

Strane : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11

sopot
24-11-10, 08:37
nebojsa,

Oko 4.00

Kenan Bajraktarevic
24-11-10, 09:32
Zdravo,
ime mi pise u avataru i zelim vam prijatno jutro.

Iz BiH sam, i imam 7 duluma zemlje nedaleko od save, kanim prokopat bunar za navodnjavanje, ali sto je najbitnije kanim se baviti uzgojem jagoda. To je područje Brčko Distrikta. Novi sam u ovome, ali znam da u blizini nemam gdje da kupim sadnice, kao i brojnu dodatnu opremu za prskanje, unistavanje korova i slicno... stoga kako da se bavim uzgojem ako nemam potrebnu opremu? da li se moze nabaviti negdje u blizini brčkog? {"{":

Kada sam vidio ovaj forum kao da sam progledao, jer kod nas u BiH teško ko vam može dati bilo kakav savjet u vezi uzgoja jagoda. Pricao sam i sa ljudima koji su nekada bili predsjednici udruženja od kojih sam saznao da imaju samo 2 vrste jagoda ^-^ ^-^

planiram sljedece ljeto da posadim jagode na svih 7 duluma pa me zanima koliko mi sadnica treba, koju vrstu da koristim i mnogo pomoći jer tek danas sam shvatio kolika je njega potreba jagodama... što naravno prije nisam ni znao.

Izvinjavam se zbog dugog posta, zelim vam prijatan dan >:({

boomsyte
24-11-10, 11:45
@ KENAN

Dobro nam dosao, moj savet ti je da odvojis jedno 2h vremena i da procitas ceo forum, imas odgovore na skoro svako pitanje pa cak ako se dobro secam mislim da smo i pricali o sadnom materijalu u BiH. PA ako ti posle procitanog foruma nije nesto jasno slobodno pitaj :D >:({

Kenan Bajraktarevic
24-11-10, 20:09
Mene interesuje racunica isplativosti prije nego što počnem da se bavim time. Npr. 7 duluma, planiram da posadim oko 10.000 sadnica (ispravite me ako je ovo malo ili puno). Koliko me kosta oranje pomenute zemlje, koliko kostaju sadnice neke "uobicajene vrste". Da li mogu biti udaljen 2h autom od mjesta sadnje i baviti se time uspješno. Koliko je kostao kilogram jagode prosle godine? Podsticaj je 5000 KM za 5duluma za uzgoj jagodičastog voća. Zatim cijena folije, sistema navodjavanja itd itd. Neki okvirni troskovi i koliko mogu dobiti po jednoj sadnici grama i tako. Unaprijed velika hvala :'({

nebojsa
24-11-10, 21:26
@ Kenan Bajraktarevic

Dobro ti nama došao >:({
Kao što reče boomsyte na forumu imaš baš sve što te zanima za prvu informaciju a i mnogo više. Ide zima pa prelistaj sve polako i naći ćeš sve što te zanima. Evo ukratko par informacija. Za 7 duluma (0,7 ha ako se ne varam) ti treba oko 28-30.000 sadnica zavisno od oblika parcele i toga kako se postave gredice. Cena sadnica je 20-25 centi. Sa udaljenosti od 2 h vožnje nećeš moći uspešno da se baviš ovom proizvodnjom osim ako ne angažuješ nekog ko je tu u mestu da ti odrađuje deo posla.
Što se tiče kalkulacije proizvodnje imaš na prvih par strana ovog foruma pa pročitaj da ne ponavljamo ko papagaji Lkl{{

U Tuzli imaš dosta jako udruženje Bosper pa kontaktiraj njih. Siguran sam da će ti reći sve što te interesuje vezano za cene itd, ipak su bolje upoznati sa stanjem na tvom terenu.

Kenan Bajraktarevic
24-11-10, 23:37
nebojsa dobro te nasao >:({

hvala ti velika, ne znam samo kako da nisam cuo za njih a razgovarao sam sa oko 10-ak ljudi ":":{ naravno odmah cu ih kontaktirati pa cemo smisliti nesto ::namigivanje::

koju sortu bi mi preporucio, kao "najlaksu za uzgoj", a da ne zahtjeva preveliku brigu
unaprijed hvala svima, veliki pozdrav i cestitke za toleranciju mladih
::svaka cast:: ::svaka cast::

BERAAA
29-11-10, 10:50
ljudi pomagajte,primetio sam da jagodama nedostaje calcijum da li sada smem da poprskam ili da sacekam prolece .i

FruitBoy
29-11-10, 14:09
Sad ako tretiraš nećeš imati nikakvog efekta, jagoda je u fiziološkom mirovanju! Na proleće to istretiraš!

dadoxxl
29-11-10, 15:52
[quote=Kenan Bajraktarevic ]
nebojsa dobro te nasao >:({

hvala ti velika, ne znam samo kako da nisam cuo za njih a razgovarao sam sa oko 10-ak ljudi ":":{ naravno odmah cu ih kontaktirati pa cemo smisliti nesto ::namigivanje::

Imas u Celicu velike proizvodjace jagoda i malina

Kenan Bajraktarevic
30-11-10, 10:59
Dadoxxl,

znam za njih naravno, opet hvala ti i valjda bude nešto od ovih mojih jagoda ::svaka cast::

BERAAA
30-11-10, 17:06
@ boomsyte

citao sam na forumu da bacas zgoreli stajnjak na jagode. da li da bacim na one jagode sto sam u oktobru posadio.

FruitBoy
30-11-10, 21:18
boomsyte je u zimskom snu, kao i njegove jagode ::):lol: :lol: ::)

Po meni i nekoj logici na osnovu boomsyte tehnologije nije na odmet ušuškati jagode zgorelim stajnjakom. Pored otapanja i odavanja hraniva, sigurno će pružiti i neku toplotnu zaštitu, toliko cenjenu i željenu u toku zime! >:({
boosyte, ispravi me ako grešim! ::namigivanje:: >:({

boomsyte
01-12-10, 01:54
hahahahahahah :lol: :lol: :lol: :lol: rano je jos za zimski san, pa nije ni sneg pao :lol: :lol: :lol:, nemam sta da ispravljam sve si ispravno rekao :D :D :D a dali ima tu logike ni sam neznam :lol: :lol: :lol:, to najbolje ko je dokolan nek uradi eksperiment, 2 folije nek stavi stajnjak a dve da ne stavi i nek uporedi plodove u berbi i kolicinu :D e sad odo da spavam :lol: :lol:

boomsyte
02-12-10, 04:49
c c c c c svi spavaju a kad pocne berba jagoda tad svi u frci :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

sopot
02-12-10, 10:56
a jel ti spavas nekada brate mili

milanmozgovo
02-12-10, 13:11
pozdrav ljudi >:D >:D >:D evo i mene.sta vi mislite da umesto male tunele stajavljam balone o vodu plasticne?kolko bi to dalo efekta da brze stignu:lol::lol:?? >:({ >:({ >:({

boomsyte
02-12-10, 13:36
@ sopot
druze moj pa danas je luksuz spavati :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:, nema odmora doktraje obnova >:({

@milan

Mislim da ni ti sam neznas sta pokusavas da uradis :lol: :lol: :lol:, kakvi te bre baloni i burici spopali, ne izmisljaj neku toplu vodu tako gde ne treba :lol: :lol: :lol: :D

FruitBoy
02-12-10, 13:44
Ni meni nije jasna ova tehnologija, definitivno. Molim te, da budeš malo precizniji!
A što se tiče spavanja, spavaćemo kad umremo! :D Nema odmora, dok traje obnova, što kaže tetka Đana! :lol: :lol: :lol: :lol:

milanmozgovo
02-12-10, 14:57
.pokusavam nesto ako moz djabe da se uradi .ovako da balon od 5 litra prazan isecem na pola i pokrijem sadnicu i tako privlaci toplotu i brze stigne jagoda al ste sad razumeli? stavio sam jedan na probu i veoma je toplo ispod njega.sta mislite:lol::lol:?

delboj
02-12-10, 15:53
ja probao tako na sljivu pa dobio odma rakiju. :lol: :lol: :lol:

salim se naravno, ideja mozda nije losa, ja jos ni ovo najosnovnije nisam savladao tako da nisam kompetentan da dam odgovor.

FruitBoy
02-12-10, 17:31
Interesantna ideja, nema šta. Fora je samo napraviti dobru zaštitu što boljim izolatorom! Posle ima da probamo rakiju od jagoda! :lol: :lol: :lol:

boomsyte
02-12-10, 17:40
nemojte se muciti samo svratite ja vec imam rakiju od jagode :lol: :lol: :lol: :lol:, jbg prosle god zakacio grad u berbu i ode oko 600kg u rakiju >:({ >:({ >:({ a so se milanove tehnologije tice mislim da ce pre da dobije dzem kad ugreje sunce :D :D mada i to nje losa ideja odmah plasiras na trziste gotov proizvod :lol:

FruitBoy
02-12-10, 17:52
Je l valja ta rakija, pošto još nisam probao takvu? ^-^

milanmozgovo
02-12-10, 19:47
a nece bude dzem cu ja da naprajm mali otvor. nego problem ima jer su ivice ostre pa ce se pocepa foliju pa moracu samo da stajm samo na 5 6 ara sto nema foliju.zezajte ce vimo kad stavim sliku kad stignu jagode ::lose:: ::lose::

boomsyte
02-12-10, 20:11
@ fruitboy

PA iskreno nije losa, mada sam malo zakasnio sa pecenjem pa je poecla malko da kisi ali ima lep ukus, ona provrela u buretu za max 10 dana a ja ni berbu nisam zavrsio i posle u neki posao uleteo i ispekli je posle skoro 2 meseca ::lose:: ali cisto da kazem da sam pekao rakiju od jagode :D :D :D

@milan
Salim se malo nemoj da se ljutis odmah, ali misli da ti je to samo mucenje, kao prvo to je plastican balon, predpostavljam ni od vode od 5-6l, oni su lagani, mali vetar ima da ih nosi, kao drugo mislim da je to preveliko maltretiranje da seces par 1000 balona a mislim da nece dati neki efekat mada ako imas volje probaj pa nam iznesi tvoje iskustvo, nikad se nezna sta moze tu da ispadne :D a i plasim se da jagoda nece imati dovoljno prostora da se razvija ali o5 ocekujemo u maju tvoje rezultate :D

FruitBoy
02-12-10, 20:43
Pećemo mi na godinu rakiju od jagoda, praviti džem, to je baš perverzija! :D

mladjoni1982
02-12-10, 21:11
Pozdrav svima na forumu!!! Interesuje me da li se isplati gajiti jagodu u plasteniku (na supstratu) bez grejanja i kolika je potrebna minimalna povrsina plastenika da bi bilo rentabilno??
Unapred hvala na dgovorima!

FruitBoy
02-12-10, 23:33
Pozdrav svima na forumu!!! Interesuje me da li se isplati gajiti jagodu u plasteniku (na supstratu) bez grejanja i kolika je potrebna minimalna povrsina plastenika da bi bilo rentabilno??

Ne bih ti to preporučivao da radiš, previše je rizika u samoj proizvodnji, posebno ako misliš da radiš vertikalni uzgoj. Cela ta proizvodnja nosi sa sobom mnogo momenata na koje se mora obratiti pažnja (navodnjavanje, ishrana, zametanje plodova, zaštita). Bolja varijanta bi ti bila da podigneš jagode na foliji, na banku pod plastenikom veličine ne manje od 500kvm. Ja planiram jednu takvu stvar da uradim, samo sa još većim plastenikom.

boomsyte
03-12-10, 02:03
@mladjoni1982

Zavisi sta je za tebe druze rentabilno, meni se sad guzica otvorila i malo mi sto imam 1,5h nego pokusavam da podignem jos 4h do godine :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:, uzgajanje jagoda u plasteniku zahteva veliko znanje i iskustvo, mala greska moze skupo da te kosta ::lose:: ::lose:: ::lose::, zato ti je moj iskreni savet prvo pocni malo na otvorenoiom10-20ari cisto da se upoznas sa uzgojem jagoda, bolestima, stetocinama i slicno, da upoznas trziste pa ces posle sam videti sta ti je isplatljivo >:({ >:({ >:({ >:({

mladjoni1982
03-12-10, 08:00

Ne bih ti to preporučivao da radiš, previše je rizika u samoj proizvodnji, posebno ako misliš da radiš vertikalni uzgoj. Cela ta proizvodnja nosi sa sobom mnogo momenata na koje se mora obratiti pažnja (navodnjavanje, ishrana, zametanje plodova, zaštita). Bolja varijanta bi ti bila da podigneš jagode na foliji, na banku pod plastenikom veličine ne manje od 500kvm. Ja planiram jednu takvu stvar da uradim, samo sa još većim plastenikom.

Ne nisam mislio da radim vertikalni uzgoj, mnogo treba da se ulzi a ja nemam iskustva, tako da bi to bila propast. Bas sam tako nesto i mislio, plastenik a jagoda na zemlji.

Post je spojen: 1291359673________________________________________ _________
Hvala na odgovorima momci!!!

milanmozgovo
03-12-10, 16:16
ma neljutim se jes :lol: :lol: probacu pa sta bude nemam sta da radim zima je pa cu proam i to.neko cu ih povezem da gi vetar ne duva .valjda cu saberem tolko do mart..

BERAAA
03-12-10, 20:22
evo malo da se pohvalim. ovo su moje jagode posadjene u oktobru,sorta je arosa .http://i56.tinypic.com/245erls.jpg
http://i51.tinypic.com/2r7o7sn.jpg
http://i56.tinypic.com/14d108x.jpg

nebojsa
03-12-10, 21:10
@ BERAAA

Pa što u oktobru?

boomsyte
03-12-10, 21:13
jaojjjj valjda nece da mraz utice na njih, ovo si verovatno rucno postavljao a ako mi se cinu i rupe si busio, ne mogu lepo da procenim ali mislim da su male ^-^

BERAAA
03-12-10, 22:09
ma kakav mraz :lol: :lol: :lol: u oktobru sam sadio zato sto nisam mogao pre. jeste rucno je postavljena folija ,rucno su izbusene rupe ja mislim da je ovo super , naravno dA moze bolje tome tezim ali za pocetak je dobro . :D :D >:({ >:({ ::namigivanje:: ::namigivanje::

sasa j
03-12-10, 23:49
@Milane
Po meni kako ja planiram na prolece,pametnije ti je da stavis foliju preko(tunel)nije mnogo skupo,Kao sto kaze Boom to ti je veliki posao prvo prikupiti toliko flasa iseci pa ih fiksirati.Ne dobijas nista s'obzirom da biljka preko zime miruje a na prolece prekrijes sa strecom malo prihrane i eto fine jagode.Pozdrav

Sinisac
08-12-10, 10:52
Ajde kad svi lepite sličice da lepim i ja...
Slikano 05.12. 2010.

http://i56.tinypic.com/feq81u.jpg
http://i53.tinypic.com/73gtol.jpg

Clery, Arosa, Madlene, 3-5 bokornica, sadnja obavljena 30. 07.
Nebojša je bio na parceli...pozdrav osnivaču teme i Ave Nebojša!!!
Od ove godine još 25000 kom ide u proizvodnju.
Agrotekstil na proleće nakon čišćenja...
Ja mislim da je pristojna šuma do jagoda, ipak je decembar, šta Vi mislite? ::super::

nebojsa
08-12-10, 11:35
@ Sinisac

Pozdrav druže >:D
Šta se radi? Ja sam na zimskom raspustu :lol:

Jagode izgledaju odlično, 3-5 izdanaka je ok. Kad su one ovako dobro zatvorile foliju to obećava dobar rod. Agril stavi na kleri, eventualno i na madlen, arosu nemoj pokrivati nema smisla forsirati kasnu sortu da ti stigne ranije. Svaka čast za nove planove. Pozdravi koleginicu. Možda banem za nikoljdan ali malo je verovatno jer idu svi moji pa mora neko da čuva kuću i loži vatru :lol:

andjelic015
09-12-10, 19:27
Sinisac
Svaka cast. Tako treba da se radi. Jaqgoda ti je sada odlicna.

FruitBoy
10-12-10, 17:15
;D} ;D} :D >:({

pragmaticar
10-12-10, 21:12
Gaji li neko u plasteniku jagode?
Ja bih možda bio zainteresovan da kupujem,ne znam kakva se cena očekuje...

nebojsa
10-12-10, 21:32
E moj druže, pa u sred berbe se ne zna koja će cena biti sutra a ne par meseci unapred.

delboj
11-12-10, 10:40
dali je normalno da se malo lisce povalja (skroz padne kao da vene) po foliji. uglavnom ovo duze, verovatno je to od hladnoce ali ajd da pitam jer sam to danas primetio.

pragmaticar
11-12-10, 20:35
E moj druže, pa u sred berbe se ne zna koja će cena biti sutra a ne par meseci unapred.

Pa dobro...ja reko da pitam možda neko zna šta se očekuje Lkl{{
Nisam se bavio prodajom do sada,tek nameravam,ne znam dal ću se od prodaje voća leba najesti al ajde da probam,blizu mi kvantaš pa zato Lkl{{

sopot
12-12-10, 10:34
Nebojsa,
jel 4.5 mnogo los za jagodu

skal
12-12-10, 10:35
a tibi ono da.....malo zaradiš na tudoj muci...pa svako moze odneti na kvant ko se bavi ozbiljnom proizvodnjom

sopot
12-12-10, 10:36
dali je normalno da se malo lisce povalja (skroz padne kao da vene) po foliji. uglavnom ovo duze, verovatno je to od hladnoce ali ajd da pitam jer sam to danas primetio.

verovatno - sigurno je hladnoca, ali i da je nesto drugo zaboravi na brige do februara i ciscenja.

pragmaticar
12-12-10, 13:23
a tibi ono da.....malo zaradiš na tudoj muci...pa svako moze odneti na kvant ko se bavi ozbiljnom proizvodnjom

Da zaradim na tudjoj muci:lol:
Pa neću ja nikom ukrasti ništa.Ko hoće da ide na kvantaš nek ide,ko neće ne mora.
Svašta...drugi rade,muče se,ja ništa i zaradjujem...kakav je to rezon?Stvarno smo čudan narod.

delboj
12-12-10, 13:25

pa nosi onda sam. sto prozivas coveka?

Post je spojen: 1292156842________________________________________ _________

verovatno - sigurno je hladnoca, ali i da je nesto drugo zaboravi na brige do februara i ciscenja.

hvala na paznji. sve sto radim zasnovano je na informacijama, savetima sa ovog foruma i bukvalno mi je znanje bilo 0- a sada je malo bolje ali opet za svaku sitnicu ja se ovde obratim i stvarno svaka cast svima; >:({ >:({

FruitBoy
15-12-10, 18:34
Alo braćo jagodari! :lol: :lol: :lol:
Ako je jagoda u fiziološkom mirovanju, ne morate vi da budete....šta radite, čime se bavite? :D :D >:({

boomsyte
16-12-10, 14:46
heheeheh pozdrav svima >:({ >:({, fruitboy mislim da se trenutno svi bave grejanom rakijom i grickanjem suvog mesa pomesanog sa kiselim kupusom :lol: :lol: :lol: :lol: moj omiljeni posao u zadnjih nedelju dana :lol: :lol: :lol:

delboj
16-12-10, 16:57
i kod mene isto. samo sto ja grejem vino.
a rakiju hladim. >:({ >:({

FruitBoy
16-12-10, 17:16
E pa aj od onda uzdravlje >:({ >:({ >:({ >:D

darko111
26-12-10, 19:54
Veke podolgo vreme ja sledam i citam temava i samo da vi kazam Sekoja Vi Cest! :D boom, nebojsa i site ostanati clenovi i iskusni jagodari, mnogu vi blagodaram sto tolku nesebicno gi spodeluvate site informacii i sekogas ste tuka da pomognete. Uste ednas Golem Pozdrav do site! >:({ >:({ >:({

nebojsa
27-12-10, 00:33
Nema potrebe da se zahvaljuješ, tu smo da pomognema ali i da podelimo iskustva. Zato opusti prstiće i slobodno kucaj po tastaturi :D

darko111
28-12-10, 15:35
pozdrav nebojsa >:D ke bide i kucanje po tastatura ama sega za sega sum totalen amater ::vadjenje_repe:: treba da zemam ( vo narednive mesec ili dva) 2000m2 zemja sto mi e ostavena vo nasledstvo, pa zdravje samo i ako Bog dade od prolet startuvam 8) inace sega samo intezivna edukacija, pa koga ke imam i jas nekoe iskustvo da spodelam, tuka sum >:({

delboj
28-12-10, 19:14
>:({

FruitBoy
28-12-10, 21:37
:D >:({ >:({

milanmozgovo
31-12-10, 10:22
jagodari ostaresmo za jednu godinu ka i nas rad sa jagodama.neka u u sledecu novu god udjemo sa puno srece i zdravlja. a ida na prolece se malo oparimo od onog sto smo radili i ovde zajedno pomagali jedno drugo.sta da kazem vise nego ako radis sve ce bude .samo nas nekad nece ali jbg zivot je takav. srecna nova godina svima na forumu. >:({ >:({ >:({ziveli vi men pozdrav >:D >:D

nebojsa
31-12-10, 13:56
Sve najbolje i od mene >:({
Da sledeće godine bude para ko što je bilo kiše ove godine :lol:

FruitBoy
31-12-10, 14:54
I od mene sve najbolje, >:({
Sve najlepše u Novoj ::namigivanje::

Ras
31-12-10, 14:59
:-* :-* :-* 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) ::novac:: ::novac:: ::novac:: ::novac:: ::novac:: :D :D :D

dejantmitrovic
31-12-10, 15:37
Od mene takodje sve najbolje u novoj godini svim jagodarima ,a sada idemo na > ::vino:: ::vino:: ::vino::

boomsyte
31-12-10, 18:05
Prvo zelim svima srecu jer oni na titaniku su imali i zdravlje i para pa im to nije nista pomoglo ( :lol: :lol: :lol: :lol:) pa onda zdravlja i para i naravno najbolji, najveci i najkrupniji rod jagoda u 2011. puno pozdrava i zelim Vam svima da se veceras provedete kao nikad do sada. ::vino:: ::vino:: ::vino:: ::vino:: ::vino:: ::vino:: ::vino:: ::vino:: >:({ >:({ >:({ >:({ >:({ >:({ >:({

Kukac
02-01-11, 11:44
Sve najbolje u Novoj godini i da Vam jagode budu kao kruske i da kostaju bar 200 din/kg. >:({ >:({

delboj
02-01-11, 19:38
pridruzujem se cestitkama >:({

jbranko86
03-01-11, 12:47
SRECNA SVIMA NOVA GODINA I PREDSTOJECI PRAZNICI !!! I da jagodu malo izvozimo na strano trziste, a cena da bude neki euro :)

andjelic015
03-01-11, 16:26
Pozdrav svima i neka vam nova godina dones sve najbolje u poslovima kojima se bavite. :D.. ::novac:: ::novac:: ::novac:: ::novac:: ::svaka cast:: 8) 8) :-*

sopot
04-01-11, 09:18
SRECNA NOVA GODINA i od mene

milanmozgovo
04-01-11, 09:20
Pozdrav ljudi.vidite dizu voce. dali ce i nasu jagodu da neki ceni na otkup 100 din.juzno je juzno. a nase je nase :D :D :D

FruitBoy
04-01-11, 11:59
Tema za nagađanje! :lol: :lol:

sopot
04-01-11, 19:08
Biti ili ne biti, pitanje je sad

milanmozgovo
04-01-11, 19:17
pa kad nema sta da radimo moz i da nagadjamo sta fali. ^-^

boomsyte
05-01-11, 03:04
da da verovatno ce drzava da nam daje 18% od izvoza nase jagode :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

milanmozgovo
05-01-11, 07:05
oce dace dace ::novac:: ::novac:: ::novac:: ":":{ ":":{ ":":{

futurefarming
05-01-11, 17:08
Pozdrav jagodari i srećna vam Nova >:({, puno sreće i da godina bude mnogo bolja nego prošla, i za jagodu i za sve ostalo!

Vidite, ja imam strogog ćaleta koji nije birao sredstva da me nauči redu (http://i51.tinypic.com/s3j5mp.gif) pa sam tako prvo pročitao celu temu :D. Odmah da vas pitam, da nije možda bio otvoren neki nagradni konkurs pa ko napravi najdužu temu dobije gratis tastaturu? Malo humora ne škodi, jeste se raspisali za medalju ali je tema ekstra, svaka vam čast ;D}

Pošto su mi od čitanja skoro pobelele i zenice možda mi je promaklo ali nisam shvatio kako nameštate da, prilikom postavljanja folije, rupe na traci za navodnjavanje dođu tačno ispod otvora na foliji ^-^
Ako ne grešim, na nekom linku koji je postavljen u temi vidi se postavljanje traka istovremeno sa folijom, ali nemaju svi tako složene mašine.

Da li neko od vas ima iskustva sa reflektivnim folijama, znam da su pretežno pravljene za plastenički uzgoj ali možda je neko koristio pa je voljan da podeli utiske? Takođe, bio je i klip sa postavljanjem providne folije umesto crne a ne kapiram koja bi bila prednost takve ^-^

Posebno pitanje ću postaviti u temi o azotnoj kiselini. (Još jednom da vas pohvalim, imao sam brdo pitanja ali za 99% sam našao odgovore ::svaka cast::)

boomsyte
05-01-11, 19:33
@futurefarming
Evo druze ja cu ti odgovoriti, sto se masine tice, imas i par klipova sasvim prosta masina. Imam na masini http://www.youtube.com/watch?v=6grB_TUgH6s,a na ovom snimku kako postavlja http://www.youtube.com/watch?v=bJkA1qb6qrw skoro sve objasnjeno, imam kao neke male kruzice koji se steluju za razlicite folije, jer kako god okrenes ima neki standard a to je 30-40cm red od reda tako da sam i ja na masini napravio to pomeranje, a sto se tice providne folije mislim da nisi video dobro, to su nove silver folije, mada sad kao izbacili i neku novu crvenkastu (to sam nasao negde na netu kad sam spartao po italijanskim zasadima) ali za sada je ipak najprakticnija crna i perforirana (izbusena) od 50-70 mikrona. A sto se tice azotne kiseline nisam strucan da odgovorim tako da se nadam da ce neko ko je bolje upoznat sa tim, odgovoriti. >:({ >:({ >:({ >:({ >:({ >:({

futurefarming
06-01-11, 00:29
Hvala boom >:({

Mislim da je bila providna ali možda je u pitanju demonstracija da se vidi kako se postavlja ili nešto, nije ni bitno. U z. hitu imaju tu crvenu za paradajz, njemu crvena boja godi, ne znam da li utiče na jagodu a tamo sam pročitao da imaju i ovakvu:

Srebrno/braon, termičke, malč folije, za gajenje krastavca i jagode, debljine 25 mic. širine 1m, 1,2m,1,4m. Srebrno/braon folija zadržava sve osobine provodljivosti, zahvaljujući braon boji naličja, dok srebrna boja lica, osim refleksije svetlosti, doprinosi i smanjneju napada lisnih vaši, bele mušice i crvenog pauka. U prirodi reflektovane difuzne svetlosti nalazi se ključ repelentnog efekta prema insektima, što je i iskorišćeno u sistemima integralne zaštite bilja (IPM).

Tanka je za jagodu ali bi za krastavac mogla biti ok.

nebojsa
06-01-11, 00:45
Ja sam sa prof. Bajkinom sa NS fak. pričao na temu crna ili srebrna folija i čovek mi do slovce kaže da kad sve druge stvari u proizvodnji dovedem do maksimuma tek onda razmišljam o tome. Dakle dosta drugih stvari mnogo više utiče na prinos i kvalitet od boje folije.

FruitBoy
06-01-11, 13:53
Ja sam sa prof. Bajkinom sa NS fak. pričao na temu crna ili srebrna folija i čovek mi do slovce kaže da kad sve druge stvari u proizvodnji dovedem do maksimuma tek onda razmišljam o tome. Dakle dosta drugih stvari mnogo više utiče na prinos i kvalitet od boje folije.

Potpisujem! :D

Usput srećan Badnji dan svi Pravoslavnim vernicima! >:({

milanmozgovo
06-01-11, 21:39
hristo se rodi. >:({ >:({ >:({

FruitBoy
07-01-11, 18:19
Vaistinu se rodi >:({

milanmozgovo
10-01-11, 14:00
ljudi al normalno da na poneki struk tek pomalo izbijaju pupoljci.e da nije malo rano ? il mozda je do sortu jagode ^-^ ^-^

boomsyte
10-01-11, 18:58
Sve je moguce vidis da zima uopste nije bila hladna i vrlo lako moze da se desi da po negde krene vegetacija

nebojsa
10-01-11, 21:38
@ milanmozgovo

Moguće je, svaki topliji period jagoda će iskoristiti da "potera" malo. To po meni i nije baš najbolje ali šta je tu je.

FruitBoy
10-01-11, 21:45
Pa nikako ne može da bude dobro. Može samo lešniku da koristi. Njemu treba par lepih dana u januaru ili februaru, da bi se izvršila oplodnja u zatvorenom pupoljku! :D :D

milanmozgovo
10-01-11, 22:05
pa sta da radim al da sacekam pa da od prvog stavljam tunele?da nije rano ^-^ ^-^bice zaje..o

bushny
11-01-11, 08:07
pozdrav jagodari i sretna nova
imam jedno pitanje dali moze da se koristi crveno ulje za prskanje jagoda? >:({ >:({

nebojsa
11-01-11, 10:50
Niti sam čuo da ga neko preporučuje niti da ga neko koristi ^-^

FruitBoy
11-01-11, 14:50
pa sta da radim al da sacekam pa da od prvog stavljam tunele?da nije rano ^-^ ^-^bice zaje..o

Mislim da ne treba još da stavljaš tunele, da je rano. boomsyte će ti možda najbolji odgovor dati, al skoro sam siguran da će se složiti sa mnom. >:({

dejantmitrovic
11-01-11, 16:49

http://i53.tinypic.com/2yo785i.jpg ako mislis na te tunele mislim da se oni postavljaju dosta kasnije , a ako mislis na klasican plastenik na njega folija ide tek krajem februara.

opportunityline@gmail.com
11-01-11, 17:19
Interesuje me da li je neko imao iskustvo u vezi vremena sadnje jagoda. Konkretno kleri koji je posadjen 24. jula i kleri koji je posadjen 10. avgusta iste godine. Kolika razlika moze biti u rodu prve godine?

FruitBoy
11-01-11, 19:37
Interesuje me da li je neko imao iskustvo u vezi vremena sadnje jagoda. Konkretno kleri koji je posadjen 24. jula i kleri koji je posadjen 10. avgusta iste godine. Kolika razlika moze biti u rodu prve godine?

Pa ako su gajene u istim uslovima, ne bi trebalo da bude statistički većih razlika. Mada, ova koja je ranije sađena je sigurno bolje razvijena i kod nje bi trebalo da imaš malo više roda. S obzirom da je kleri u pitanju, onda bi taj rod trebao da bude dosta krupan!

nebojsa
11-01-11, 21:30
@ opportunityline@gmail

Ima tu nekoliko stvari koje su bitne. Da li se radi o frigo sadnicama ili kontejnerskim ili čak zelenim? Ako su frigo sadnice koja je klasa u pitanju i jeli u oba termina ista klasa?

Ako su frigo sadnice, iste klase u oba termina sadnje, te dve nedelje mogu biti vrlo značajne. Pogotovo u ovakvoj jeseni kakva je bila, gde su i septembar i oktobar bili dosta ispod proseka sa temperaturom. E sad ne mogu ti reći koliko % će se razlikovati prinos ali prati pa možeš ti nama reći kolika je bila razlika. Ali biće je sigurno.

milanmozgovo
12-01-11, 09:54
jagodari da vas pitam dali moze jagoda normalno da radi u u saksiji sirine 16cm i dubine 17cm?

boomsyte
12-01-11, 14:09
ne vidim razlog zasto nebi moglo, mislim da ima sasvim dovoljno prostora da se lepo razvije korenov sistem.

nebojsa
12-01-11, 14:30
@ milanmozgovo

Ne znam zašto pitaš, da li misliš na ozbiljnu proizvodnju ili ti treba samo za ukras. One saksije od stiropora su mislim 4-5 l a idu 4 biljke tako da je to tu negde. Međutim nije problem samo veličina saksije nego je veći problem što tako posađenu jagodu moraš hraniti "na kapaljku".

milanmozgovo
12-01-11, 15:26
vidite nesto se razmisljam da prvo posadim na foliji jagode pa da onda nabavim saksije sa te dimenzije za jednu sadnicu jer mislim da ako stavim 2 nece moz da drzi rod 4 god il koklko vec ide?pa da onda postavim iznad te folije saksije ali da saksije nanizem na zicu na odredjenu duzinu pa kolac pa tako opet .i tako da ispada . da ima duplo redove na foliji 2 i gor na saksije 2 reda.e sad muci me jedno dali da stavljam supstrat da kupim u balama zemlju ? ili da izorem nadjubrim isitnim pa da tu zemlju stavljam u saksije? sta je bolje sta mislite? a sto kazes nebojsa da nemoz kap pokap ? jer saksija do saksiju ide? sta mislite ljudi kako vi izgleda ^-^ ^-^

delboj
12-01-11, 17:00
cenim svaku ideju i uopste nije losa ideja. samo sad ocekuj opoziciju da se javi

FruitBoy
12-01-11, 21:06
Ne znaš dok ne probaš! ^-^

nebojsa
12-01-11, 22:02
@ milanmozgovo

Ne bih da budem neka "opozicija", samo ću navesti neke stvari o kojima trebaš da razmisliš i da se preračunaš.

Prvo nemoj ni da razmišljaš da radiš bez pravog kvalitetnog supstrata. Drugo u toj zapremini saksije ja ne bih stavio više od jedne biljke i to max. 2 godine, o 4 godine nemoj ni da razmišljaš. Treće nemoj da se zavaravaš da ćeš da prođeš sa nekom konstrukcijom od žice i kolja. Tu mora biti malo ozbiljnija konstrukcija. Bolje da to rešiš kako treba ili nemoj ni da radiš jer obično sve što se radi priručnim sredstvima posle izađe skuplje.

Kad sam rekao "na kapaljku" nisam konkretno mislio na sistem navodnjavanja već na to da jagodi u supstratu t.j. saksiji sve što je potrebno moraš dodati a to nije baš lako sve izbalansirati, pogotovo početniku. A kad smo već kod navodnjavanja nećeš moći to rešiti običnom trakom već samo ubodnim kapljačima.

Ako nisu neke velike pare u pitanju probaj. Poštujem svaku ideju samo je treba razraditi. Ako nađem neke fotke poslaću ti da vidiš kako bi to moglo da izgleda.

boomsyte
13-01-11, 02:06
@milan

Podrzavam sve sto je Nebojsa rekao i dodao bih jos nesto, kako bi vrsio zastitu jagoda? Ako stavis to iznad folije onda je jedina solucija rucno ^-^ , a iskreno mislim da saksije na otvorenom, sa supstratom, sistemom za navodnjavanje koji mora da bude ubodni kapljac pored svake biljke, NEISPLATIVO, to je samo isplativo u plasteniku, jer dobijes dosta ranije plod i naravno i vecu cenu, ja sam bio na oglednom polju profesora Momirovica i video sam nesto slicno sto ti pokusavas da napravis ali je on napravio stalak za dzakove u kojima je supstrat i na jednom dzaku ako se dobro secam idu 6-8 sadnica i naravno u plasteniku.

milanmozgovo
13-01-11, 09:02
pa moracu plastenik da stavim nema drugo a za ti kapljaci moram da razmislim. a de ima se kupe ti kapljaci?i kolko moz godine jagoda da radja u saksiji??

delboj
13-01-11, 11:35
verovatno isto

mossa
13-01-11, 13:57
@milanmozgovo
prijatelju nebi ti preporucio da saksiju sa supstratom radis na otvoreno to je samo trosak i dosta inprovizacije gde radis u leru, ako ne i u nazad. Kazem ti iz iskustva, jer sam ja probao na otvoreno u saksiju pa nije se isplatilo, jedino ako mislis da iz nje vadis rasad onda i boze pomozi, a ovako ti ne savetujem. samo u plasteniku i ne bez Ph i EC metra (ako planiras da radis u saksiji.) Jagoda ti radja dva roda u saksiji sa kvalitetnim frigo sadnicama (jesen-prolece). Pozdrav, i jagodari ko je slavi srecna Vam nova godina!

nebojsa
13-01-11, 14:22
Pa ja nisam ni skontao da se priča o otvorenom polju ^-^
Oma zaboravi na to

milanmozgovo
13-01-11, 17:18
cekaj sta znaci ph i ec metar? ^-^moracu u plastenik nema drugo resenje?ali koji supstrat ide za u saksije??

mossa
13-01-11, 19:56
@milanmozgovo
to su ti instrumenti za merenje supstrata i vode u takvom uzgoju, a supstrat se koristi poseban za tu vrstu uzgoja, malo prodji internetom i sve ces da nadjes. Ima i u zelenom hitu u zemunu.

sopot
13-01-11, 22:25
Milance iz Mozgovo, ne trci be, nego prvo na otovreno pa onda dalje

milanmozgovo
13-01-11, 22:34
to sad samo razmisljam pa tamo avgusta cu da odlucim dali praviti. a de ce jagoda brze da stigne dali pod tunele ili u plastenilk ^-^ ^-^ >:({ >:({

boomsyte
14-01-11, 02:49
mislim da plastenik vodi :D :D :D :D a jos ako napravis u plastenku tunele to je :D :D :D :D >:({

delboj
14-01-11, 17:31
u svakom slucaju :-X

riciboy
16-01-11, 17:07
http://i51.tinypic.com/doovn8.jpg
snimljeno u septembru kad sam posadio jagode. planiram da ih zatvorim oko 20-og februara.

Post je spojen: недеља, 16. јануар 2011. 10:13:49 CST_______________________________________________ __
http://i56.tinypic.com/xp64hh.jpg
http://i54.tinypic.com/28tcowp.jpg
prosle godine, na otvorenom, 2-og Maja. Ove ce valjda biti ranije.

milanmozgovo
16-01-11, 20:45
a ce mi objasnis zasto od februar zasto ih nisi odma zatvorio??

delboj
16-01-11, 21:51
verovatno da nebi ranije krenule

riciboy
16-01-11, 22:02
tako je , ako dobiju toplinu krenuce, a onda ce cvetati kada nema insekata da bi izvrsili polinaciju (oprasivanje), a moguce je ,ne daj boze, i neki jaki mrazevi , ipak je zima.

boomsyte
16-01-11, 22:54
Super izgleda interesujeme samo koja je ovo folija,mislim koliko mikrona i koliko ja siroka ?
a reci mi koja je ovo sorta, lici mi na clery ali o5 mi nisu tog oblika ^-^

milanmozgovo
16-01-11, 23:17
znaci to mu donekle isto dodje kao i tuneli po 20 feb pokrivanje.

sopot
17-01-11, 12:02
Tunel ili agril pitanje je sada ^-^

milanmozgovo
17-01-11, 16:35
bice tunel jer cujem bice kise dosta. :'({ :'({ >:({

riciboy
17-01-11, 17:59
Pre tri godine kad sam uzeo sadnice od coveka koji ih gaji na otvorenom imao je Clery, Miss i Zenga. E sad i ja ne mogu potvrditi sta je tacno. Ali nije vazno jer ih lokalno trziste voli. Sjajni su i ukusni. Potrudicu se da ove godine nadjem sorte Asia i Alba.

FruitBoy
17-01-11, 20:22
bice tunel jer cujem bice kise dosta. :'({ :'({ >:({

Ja baš mislim da neće biti puno kiše! ^-^

milanmozgovo
17-01-11, 23:42
jeb....ga tako se prica .ja sam propatio ":":{sad vala necu :<<> neka pada do ujtru pod krov se :'({.da se neponovi prosla bruka bilo bar kod mene.

FruitBoy
18-01-11, 16:52
Sve u svemu, jebena su ovo vremena ":":{

milanmozgovo
18-01-11, 19:10
pa ajd kazi kad su bila dobra u polljoprivredi ??samo neznam kako je bilo sa jagodu. al mozda ce ni kaze iskusan jagodar a to je bomsite vec 10 god gura i ne zali se. ::novac:: ::novac:: ::novac::

sopot
18-01-11, 19:32
ja prodavao ove godine u proseku 275 dinara :lol:

milanmozgovo
18-01-11, 19:39
aaaaaa nije lose :D :D znaci ove god kako ljudi kuku da nema pare bice 300 ::novac:: ::novac:: ::novac::

sasa j
18-01-11, 20:12
@Kurkela odgovor iz teme salata
Sa jagodom sam dobro prosao sto se tice cene sa ovom iz plastenika ali kolicina koju sam ocekivao i ona koju sam dobio predprosle godine na otvorenom ne moze da pridje ovoj iz plastenika,stoga sam resio da je izbacim prvo sto mi zauzima ceo plastenik tokom cele godine,gde povrca mogu da okrenem dve i tri ture,a jagodu kad pogledam kolicinu unutra i jacu cenu,kolicinu napolju i slabiju cenu dosao sam na to da mu ispada otprilike isto s'tim sto mi plastenik ostaje slobodan.Jednostavno sam imao dosta problema sa jagodom koja je bila unutra(mnogo bolesti)par dana pa neka trulez je spopadne.Jedini problem sto se tice jagode na otvorenom to je da ako su velike kise naj....be totalno,ove godine sam resio da je pokrijem sa strecom tako da cu joj dati vecu toplotu tokom dana,luftiranje zato sto folija nece ici do zemlje i relativno zasticene plodove od grada i direktne kise.Sta si radio sa plastenicima?

Kurkela
18-01-11, 20:22
Plastenike sam skinuo i uzcistio bastu.
Tu cu ove godine saditi paradajz i krastavce.
Za ovo leto planiram ponovnu sadnju.
Bio sam zadovoljan sto se tice jagode, nisam imao problema sa bolestima.
Nisam stigao da nabavim zivice za proslu sadnju.
Imali smo dosta poslova da odradimo, tako da smo preskocili godinu. >:({

FruitBoy
18-01-11, 22:31
Pa generalno gledano, jagoda je kultura koja najpre donosi obrt sredstava, odnosno s njom se ::novac:: ::novac:: najlakše vrate. Cilj ne samo u ovoj proizvodnji, već i u svim ostalima je imati kvalitetan proizvod. Samo tako se može biti konkurentan na tržištu, i samo tako se može ostvariti veća prodajna cena!
Ako nešto od ovoga fali, onda nešto nije dobro rađeno. Nije fora ni imati ogromne površine, već imati toliko koliko se može lepo održavati! To je, po meni, sva mudrost! :D

vladam
18-01-11, 22:38
Primetio sam da u mom kraju pocinju da stavljaju agril, kakva su vasa iskustva sa tim?

boomsyte
19-01-11, 02:39
@ Vladam
Druze imas skoro sve o agrilu na forumu moras ga malko prelistati da nebi ponavljali svakom novom clanu ko pokvarene ploce :lol: :lol: :lol: :lol:,

Sto se tice jagoda zadnjih 10god je uvek bilo dosta ::novac:: ::novac:: ::novac:: ::novac:: :D, uvek se, sto je najbitnije prodavala e sad je bilo samo pitanje po kojoj ceni, ali kako se god sabere, od 1h ce Vam u svakom slucaju ostati vise ::novac:: nego od 10h zita ili nekog drugog voca, npr sljiva, jabuka, jedino voce koje je na ceni posle jagoda su maline i tresnje, za malinu nisam neki ljubitelj a tresnju imam oko 250 stabala i za max mesec dana sadim jos 500 >:({ >:({ >:({ >:({. Sto se tice plastenika prednost je ako uspes u tehnologiji, cena ce biti :D :D ali malo li pogresis, najvise mislim na grejanje cena nece biti toliko velika, ja npr imam prijatelja koji jagodu dobija u martu iz plastenika i posteno ubija pare ali i ulaze mnogo a imam koji dobija u maju, malte ne samo 10 dana ranije od mene tako da bas i nema neku cenu, ja sam ipak ljubitelj otvorenog malo je veci rizik od velikih kisa i grada ali osiguranje je tu pa se posle molimo da padne grad :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

FruitBoy
19-01-11, 20:11
Boomara objasnio neke stvari, tj. činjenice! :D :D >:({ >:({

MajorSoul
19-01-11, 22:57
Pozdrav svima >:D

Zovem se Sale i iz Beograda sam, zeleo bih da pocnem da se bavim uzgojem jagoda pa ce mi trebati saveti. Koliko sam dosada procitao isplativije je i skroz efikasnije krenuti sa uzgojem otvorenog tipa.
Trebace mi vasa pomoc, sta god da imate od literature bio bih vam zahvalan da mi posaljete na email:
salecem@gmail.com

Hvala svima! >:({

delboj
20-01-11, 10:19
da si rekao manja su ulaganja umesto da je isplativije skroz i efikasnije krenuti sa uzgojem otvorenog tipa onda ok. :lol:

pitanje je samo koliko mozes da ulozis u biznis, razmisli logicno, cemu onda plastenici i staklenici,,, ^-^ ^-^

Post je spojen: 1295515306________________________________________ _________
otidji na sajt zeleni hit i imas tamo dobru brosuru koju skines sebi na komp i mislim da je tamo sve objasnjeno sve kako treba. pozdrav

boomsyte
20-01-11, 11:37
@ delboy

Zato sam i rekao ako se promasi u tehnologiji :lol: :lol:m naravno da su plastenici buducnost, video sam ih dosta savremenih ali je ipak tu potrebnoooooooo mnoooooogooooooooo ::novac:: ::novac:: ::novac:: ::novac:: a mi trenutno nemamo trziste koji bi pokrilo te troskove, moj drug je u engleskoj brao jagode po kilogramu je dobijao 1funtu a mi ne moze da prodamo jagodu po toj ceni zar ne ^-^, u te plastenike su ulozeni milioni ali se i izvlace milioni jer imaju odlicno trziste, zato sam ja pristalica klasicne proizvodnje koliko toliko imas sigurnu prodaju. Zamisli ulozis u neki ozbiljan plastenik mnogo para i prodajes jagodu po 2-3e, jeste lepa cena ali kad stavis koliko si uozi nema neka racunica, dok u inostranstvu, oni min prodaju 5-8e van sezone, a ide nekad i preko 10e i sto da ne podizu savremene plastenike :D

MajorSoul
20-01-11, 11:45
Lepo ste to napisali, tako da cu i ja verovatno krenuti sa uzgojem na otvorenom. Skinuo sam onu literaturu od profesora Momirovica, vidim da je lepo opisano kako krenuti i sta je sve potrebno tako da cu prvo da detaljno procitam sve pa cu onda ako budem imao pitanja da vam malo dosadjujem ::namigivanje::

FruitBoy
20-01-11, 16:41
Svaki početak je težak, al ne treba se predavati! :D >:D

MajorSoul
20-01-11, 17:18
>:({ Ne predajem se ja nikad

delboj
20-01-11, 21:50
samo ti dosadjuj, ja sam dosadjivao i stvarno dosadjivao al ovde ljudi uporni pa na sve odgovaraju i pomazu ::svaka cast::
tako da se spremam i ja za novi talas pitanja ali sam vec stekao neka znanja pa i ja mogu pripomoci tu i tamo >:({

MajorSoul
20-01-11, 22:45
Hvala za podrsku.

sopot
20-01-11, 22:46
Pricam sa covekom koji cesto ide u Italiju kaze da je Italijani pocinju da gaje jagodu samo po jednu sezonu. Kaze nagruvaju je i isforsiraju toliko da im se isplati da je posle prvog roda vade pa sve ponovo.

FruitBoy
20-01-11, 23:56
To je sigurno jako zdrava jagoda....
Lud narod, definitivno! ::lose::

boomsyte
21-01-11, 02:34
100% organic hemicalic :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

MajorSoul
21-01-11, 07:16
Strasno! Sto kaze Boomsyte 100% prirodno hemijska :lol:

knez
21-01-11, 10:08
Imao sam par pitanja u vezi sadnog materijala sa jagodama koje sam juce postavio bas ovde ali sada nemogu da nadjem ni moje pitanje ni vase odgovor ako ih je bilo,no dobro postavicu vam ponovo ista pitanja.
1.Gde se mogu naci te frigo sadnice A++ i te stalno radjajuce?(prvenstveno me interesuju sertifikovane)
2.Koja je njihova cena?
3.Imam neku staru sortu malo je zapustena pa dali bi vredelo sada da je presadim stavim pod mini tunele da bi mi stigla za rod na prolece(da napomenem dogrevao bih tunele)?

Post je spojen: 1295601064________________________________________ _________
Dali neko zna adresu sajta instituta u Čačku i njihove cene sadnog materijala za ovu godinu?

sopot
21-01-11, 12:05
knez
sa sadnicama je nastao haos ove godine tako da se nista ne zna.Koliko sam cuo dosadasnji uvoznici su napravili neki picvajz sa Italijanima zato su i kasnile. Kako ce biti ove godine ostaje da vidimo. Ja cekam mog poznanika da pokusa da izboksuje uvoz, dosta je korektan a i sadnice su mu super (mada do sada nije bio prva ruka) ali cena za Albu mu je bila standardna bar za 600, pa ako nesto bude u kontaktu smo
P.S. Pogotovo sto si mi zemljak :lol:, Odakle si iz Raske (Supnje, Vlasovo, Varevo......

knez
21-01-11, 13:08
Pa baš nisam tacno iz Raške nego iz Brvenika to ti je 10km od Raške prema Kraljevu,ma verovatno znaš gde je to.

boomsyte
21-01-11, 16:49
@ kneza
Cene nece odstupati sigurno od prethodnih godina a to je za 500-600 - 0.2E po sadnici a za 700-800, to zavisi od uvoznika ali od 0.17-0.18 E po sadnici pa koliko bude euro u trenutku kupovine to mu je cena u dinarima a to je od 17-21din, pricamo za frigo sadni materijal.

Sto se tice presadjivanja iskreno ne vidim da nesto mozes tu da izvuces, tj koliko je star zasad koji planiras da presadis i koja je sorta ako znas ?

knez
21-01-11, 17:40
Ma nemam pojma koja je sorta,samo znam da je prethodnih godina ekstra radjala i to na istom zemljištu pa sigurno da nepreteram 10 godina e sad zadnje dve godine plodovi su sitni,zakržljali ali idalje slatki kao šecer.Kažem neka stara sorta ali bih pokusao da je sačuvam ako je moguce.

Post je spojen: 1295628128________________________________________ _________
E sad jos nesto,znateli koje bi bila cena živica sadnice u institutu Čačak?

FruitBoy
21-01-11, 17:56
Aj skontaj koja je sorta! ;D} >:({

milanmozgovo
21-01-11, 18:06
ljudi ajd da malo prodiskutujemo o sadnicama ako sad npr kupis frigo sadnice .i od te kad puste pelceri posadis kolko ce to manje da donese rod nego frigo?i u cemu je stvar i dali bi mi mogli sam da proizvedemo rasad ?da skoro isto bude kao friko ?i kako oni uopste dolaze do takvog semena i rasada.ja sam cuo da skidanjem semena sa jagode dobija se pelcer dali je to tacno?? ^-^ >:({

knez
21-01-11, 18:53
Izgleda da niko nema odgovore na moja pitanja.

sopot
22-01-11, 08:33
knez
Ta ako ti radja 10 godina ostavi je obavezno ali kao ukras :lol: :lol:. Proizvodnja radi prodaje zahteva menjanje sadnica na tri eventualno cetiri godine. Neznam sta planiras i kako uzgajas ali bez obzira da li je na otvorenom ili zatvorenom, potrebana su odredjena ulaganja (folija, sistem i td.) koja sigurno ne mozes da povratis ako budes presadjivao jagodu staru deset godina.
Ne znam kakvo je stanje u Zelenom hitu ja sa njima nisam saradjivao, nadji njihov sajt pa pitaj za sadnice.

milanmozgovo
Ma nije bre to problem, posadis, kada puste pelcer vadis, guras u sanducar i cekas sledecu sezonu. Jedan kod nas to probao pa se za..bo. da ne kazem nesto drugo, jos ih hvalio kako su najbolje sa sve plavom etiketom.
Da je to tako jednostavno verovatno bi se ljudi u nas vec bavili sa tim.
Idi na sajt www.coviro.com ili vivai mazzoni ne znam tacno, ali na nekom od ta dva imas film o proizvodnji frigo sadnica pa pogledaj.

milanmozgovo
24-01-11, 17:44
niko izgleda nista nezna o onome sto sam napisao ^-^

boomsyte
24-01-11, 18:06
evo druze pogledaj klip kako firma SALVI SALVI VIVAI proizvodi sadnice
http://www.youtube.com/watch?v=U6wSIdJE1-0

milanmozgovo
24-01-11, 19:03
al cekaj kako oni dodju do rasada ?jel oni to posade pa dezifikuju i tako one se razmnoze i posle uzimaju pare il?

FruitBoy
24-01-11, 21:56
Ta procedura je malo složenija i sastoji se u sertifikaciji sadnog materijala, odnosno, proizvodnji istog od baznog bezvirusnog materijala. Sam ciklus nije nimalo jednostavan, posebno procedura i cena dobijanja baznog matrijala.

boomsyte
24-01-11, 22:50
Da je tako prosto svi bi radili :lol: :lol: :lol:

Jednostavno oni proizvedu kako mi zovemo matricnjak, koji proizvodi prvu reprodukciju sadnog materijala, naravno da i ti mozes da posadis frigo zivic kao matricnjak ida dobijene zivice posle presadis, ali ipak je ovo sadnica koja je prelezala 2-4 meseca u hladnjaci, zasticena je od svih mogucih bolesti mada nije uvek tako, desava se i da dodje sa virusima, ako planiras ozbiljnu proizvodnju ondasu tu frigo, mada mozes da probas i sam svoju rasad da proizvedes mozda i bolje ispadne, nema pravila, moj prvi zasad je bio iz 6-8 reprodukcije zivica i pozao se extra, i sa krupnocom ploda i sa kolicinom :D

milanmozgovo
25-01-11, 14:02
cekaj a to uznes seme od jagodu osusis i posadis ^-^ ^-^.a zasto ti aco to ne radis kupis frigo one se rzmnoze i tako ustedis na novac ovako izlazi na pare mlogo??mada ti drzava vraca neki deo ali ::lose:: ::novac::

Post je spojen: 1295960676________________________________________ _________
a na koju temperaturu zivici se zamrzavu?

FruitBoy
25-01-11, 15:44
Prva faza u dobijanju zdravog sadnog materijala je mikroprpagacija, odnosno oslobađanje materijala od virusa. Novonastale biljčice se drže u specifičnim uslovima i kad budu sposobne za razmnožavanje, vrši se njihovo umnožavanje vegetativnim putem. To je predosnovni materijal. Osnovni ili bazni materijal je onaj koji se dobija umnožavanjem prethnog. Takav se čuva u specijalnim komorama, greenhouse-ima, tu se čuvaju i neguju. Kad dostignu adekvatnu veličinu, koriste se za vegetativno razmnožavanje i dobijanje sertifikovanog materijala. Ovo je uopštena procedura dobijanja najkvalitetnijeg materijala!

boomsyte
25-01-11, 18:37
PA ISKRENO KADA SE SABERE DOKLE GOD DRZAVA VRACA ISPLATE SE FRIGO ZIVICI, NPR 1 GODINE MENE SU ZIVICI KOSTALI 16.5DIN, EVRO JE BIO 81DIN A VRATILI MI 15DIN PO ZIVICU PA TI VIDI STA JE ISPLATIVIJE + DOBIJAS 50% POVRACAJ ZA SISTEM NAVODNJAVANJA, SAD JE MALO EVRO SKOCIO ALI KAD SABERES O5 SE ISPALTI KAD TI VRATE ZIVIC TI IZADJE OKO 5DIN. jeDINO JE FRKA STO TREBA U POCETKU MNOGO DA ULOZIS I DA MOLIS BOGA DA SI ISPUNIO SVE USLOVE, MENE SU OTKACILI OVE GOD ZA SITNICU A NISAM JA KRIV {"{": {"{": {"{": {"{": {"{": {"{": {"{": AL NEK SMO ZIVI I ZDRAVI PPA KAKO BUDE >:({ >:({ >:({

FruitBoy
25-01-11, 19:15
Živ bio >:({ >:({ >:({

boomsyte
25-01-11, 20:30
Izvini te na mom brzopisu :lol: :lol: :lol: uvek na brzinu uletim i tek posle vidim da sam malko jeo slova :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

dejantmitrovic
25-01-11, 21:01
@ boom a sto su te otkacili koji si problem imao .

ja sam predao sve sto je bilo potrebno i izlazio mi je poljo . inspektor i sve je ok . Raspitivao sam se u Sabac i ocekujem ovih dana da me pozovu na potpisivanje ugovora.

FruitBoy
25-01-11, 21:37
@boomsyte, oprostićemo ti ovaj put :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

boomsyte
25-01-11, 23:00
Pa pazi problem, njiva na kojoj sam sadio jagode, vlasnik je umro i nisam mogao da ubacim u trezor tj da je registrujem u moje poljo gazdinstvo. Dok se sudski resilo vlasnistvo to je vec bio maj, i kako ja sad da ubacim kad je rok bio do kraja marta ? Obrazlozio sam ceo problem, imam i sudsi zapis sta se desavalo ali cvr odgovor je samo zao nam je niste ispostovali proceduru i ja ih pitam pa kako da ispostujem kad je bio smrtni slucaj i sta mislis koji sam odgovor dobio ISTI :lol: :lol: :lol: :lol:, sad cekam da mi odgovore, pazi kad se nisu ustrucili ni odgovor da mi posalju da sam odbijen nego sam morao da okrecem 10brojeva dok nisam dosao do pravog i odgovornog za jagode. DA nisam imao neke veze nebi ni znao da sam odbijen, znaci katastrofaaaaaaaaaa, cekam odgovor pa kao mogu zalbu da ulozim ili da probam da predam za jesenju sadnju ove godine, videcemo. Iskreno mi zao da se oprostim od 4000e :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

milanmozgovo
25-01-11, 23:56
aaaaaaaaaauuuuuuuuuu sta reci lepo ti rece isplati se ako ti daju povracaj. >:({ :D

sopot
26-01-11, 09:16
Nemoj Boom tako, pa jel pricaju na televiziji da drzava sve vise i vise pomaze vocarstvo :lol: :lol:. E sad, desi se pogresi covek :lol:
Sada pitanje za sve> Da li ste za to da otvorimo novu temu na primer da se zove Bolesti jagode, gde bi kacili slike i objasnjavali bolesti sa kojima se svi susrecemo (neko manje neko vise) kako bi na jednom mestu imali sve o bolestima, lakse ih prepoznavali i znali kako i kojim sredstvima da ih {"{":. Licno mislim da bi to bilo pametno, jer bi sve bilo na jednom mestu od vrsta bolesti do svih preparata za tretiranje sto bi nam omogucilo da ne pretrazujemo sve strane na ovoj temi kojih masala ima mnogo.

nebojsa
26-01-11, 10:54
Ja sam ZA. I to ne samo tema o zaštiti nego i đubriva i sve drugo. Mloooogo se ova tema razvila, možda bi sa administratorom moglo da se odradi da se iz ove teme polako neke stvari prebacuju u posebne teme ^-^

boomsyte
26-01-11, 12:43
I ja sam za, ali da se samo odnosi na bolesti, zastitu i prihranu. Nebojsa mislim da bi ipak ti o5 trebao da zapocnes, pa i da na novu temu predjemo 100 strana ali samo sa prihranama, da bude sto manje bolesti :D :D :D :lol: :lol: :lol:

milanmozgovo
26-01-11, 13:12
pa ajd nebojsa pocni pa da pocnemo :lol:

FruitBoy
26-01-11, 13:57
Tema sa ubedljivo najviše odgovora! :D >:({ >:({

riciboy
26-01-11, 16:27
Dobra ideja, ja sam ZA :D

Kukac
26-01-11, 18:59
Za ::svaka cast:: >:({

dejantmitrovic
26-01-11, 19:06
Naravno i ja sam za .

Post je spojen: 1296065448________________________________________ _________
@boom
Pazi i ja sam imao slicnih problema , posto je ćale prijavi da će na toj parceli biti kukuruz i okrenuo sam preko 50 telefona i sa kim nisam pricao slao razne molbe i ništa, dok nisam kontaktirao sa Bobanom ili Bojanom iz Šabca iz uprave za agrarna plaćanja i on mi je rekao da ja njima sve pošaljem od papira što je potrebno i jednu molbu da mi uvaže to što sam sadi jagodu a ne kukuruz jer su bili nepovoljni vremenski uslovi , nivo podzemnih voda i sl.
Tako da mi je rekao da če se videti šta će biti sa tim .
I na kraju su uvažili posle dosta peripetija .

sopot
26-01-11, 20:41
Posto smo svi za, a ti Nebojsa batlija, otvaraj temu sto pre cekamo te sa spremljenim slikama i ostalim materijalom :D

Post je spojen: 1296071023________________________________________ _________
BOOM, kako ti ta jagoda sa slike jos nije istrulila ? :lol: :lol:

milanmozgovo
26-01-11, 21:49
ljudi a kako vi se cini ovo..kako bi dalo efekat oprasivanje da se stavi jedna kosnica u plastenik kad jagode pocnu da cvetaju?i da se dogreva .da stigne pre ^-^ ^-^ >:({

nebojsa
27-01-11, 00:29
BOOM, kako ti ta jagoda sa slike jos nije istrulila ? :lol: :lol:

Signum bato :lol: :lol: :lol:

@ milanmozgovo

O tome sam i ja razmišljao. Ne može da omane.
A gde ti je bre to mozgovo ^-^ :lol:

Post je spojen: 1296085039________________________________________ _________
Ne mogu ja ništa, nisam ja administrator.
A stvarno nisam ni slutio da će se tema ovoliko razviti

boomsyte
27-01-11, 04:01
Ma imam i ja broj od bojana, culi smo se 5x ali je problem sto oni nikako ne mogu da me ubace u bazu takav je program , moram da se zalim na veci nivo, bojan je ok lik ali videcemo sta ce biti jos mi nisu poslali odgovor da su me odbili da bi mogao da ulozim zalbu. Sve ostalo je resivo ali ne mogu da me ubace u proces povracaja srerdstava kad program nema tu parcelu u bazi podataka. Ma nek smo zivi i zdravi, ako bog da da ove god posejem 6h jagoda pa nemora ni dinar da mi vrate u zinat :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Post je spojen: 1296101691________________________________________ _________
tih bre nikog nema da komentarisemo o bitnim stvarima za jagodu,(u 5 ujutru :lol:) nista onda odoh ja da spavam :lol: :lol: :lol: :lol:

milanmozgovo
27-01-11, 08:50
to mozgovo ti je bre 200 km prema nisu od beograd ka jugu. opstina aleksinac ja sam ispred aleksinac . a ta kula de je ^-^ ^-^. pcele bi bile najbolje zatvoris plastenik i cepanje malo kube neko veliko da mos bala da stane i da vis grejanje.ja cu naprajim to kube cu da sastavim 2 bureta od200 litra. >:({ >:({

VLADOVUK
27-01-11, 13:53
Pozdrav svim jagodarima!!!!! Ako ima neko iz Bosne da prati ovaj forum molio bih ga da mi kaze gdje se u Bosni mogu nabaviti sadnice tj gdje su najkvalitetnije a pritom i najpovoljnije haha...I jos nesto kakvi su uslovi za povracaj ulozenih srestava...

FruitBoy
27-01-11, 14:29
@VLADOVUK mislim da ima neko iz Bosne ko je ovde pisao o prodajnim mestima. Prelistaj malo ovu temu, pa nađi! :D

knez
27-01-11, 15:45
Nikako nemogu da saznam cenu frigo sadnog materijal u institutu za voćarstvo Čačak.Znali neko?

milanmozgovo
27-01-11, 15:50
da pitam al je isto kad pcela oprasuje i kad bumbar to radi:lol:

boomsyte
27-01-11, 15:55
@ knez sad je i tesko da saznas to tek u martu ili aprilu

@ milan
Verovatno je isto mada svi preporucuju bumbare, vverovtno zbog vece povrsine oprasivanja ^-^

futurefarming
27-01-11, 15:58
Jagoda:
Bumbari, kao i pcele, slecu na osnovu cveta jagode i zahvaljujuci krupnijem telu odjednom vrše oprašivanje svih prašnika. Za razliku od bumbara, sitnije pcele ne mogu ovo izvesti, što prouzrokuje pojavu deformisanih plodova.
1 košnica na 1000m2 .

http://poljoinfo.com/index.php?topic=1544.0

knez
27-01-11, 16:10
[quote=boomsyte ]
@ knez sad je i tesko da saznas to tek u martu ili aprilu

Hvala puno na informejsn!

FruitBoy
27-01-11, 16:55
Al ako nemaš bumbare, dobre su i pčele.....samo što mora više da ih bude za istu površinu! :D

boomsyte
27-01-11, 17:12
pa nije problem ni bumbari da se kupe sta je to za 1h ti je potrebno od 10-15 kosnica a cena prava sitnica od 1000-1500e :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

knez
27-01-11, 17:30
pa nije problem ni bumbari da se kupe sta je to za 1h ti je potrebno od 10-15 kosnica a cena prava sitnica od 1000-1500e :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ide leto pa ih juri i hvataj po livadi., :lol:

futurefarming
27-01-11, 17:48
Divlje i solitarne pčele su jednako dobri oprašivači a ne koštaju ništa, malo trske za "košnicu". >:D

http://i56.tinypic.com/155jxaa.jpg

Jagodari, otvarate li tu novu temu ili čekamo proleće? :lol:

milanmozgovo
28-01-11, 14:08
znaci ako je plastenik 8 sirina i oko 50 dizina treba 2 kosnice pcela ili jedna ? >:({ >:({.to je negde 4 ara . ta tema ce se otvori kad pocne da boli glava .zni cim ogre sunce eto frke {"{": ":":{ >:({

delboj
28-01-11, 14:19
jel za plastenik obavezno mora da se nabavljaju pcele ^-^
ili mogu jagode same sebe da oprase?

boomsyte
28-01-11, 15:12
Pa mogu ali ipak je mnogo bolji procenat kad se ubace bumbari

Kukac
28-01-11, 15:44
Mislim da bumbari rade na nizim temperaturama. ^-^

U toj novoj temi o bolestima bi mogla da ide i prihrana.

riciboy
28-01-11, 17:31
Mi ovde radimo sa bumbarima za oprasivanje paradajza. U principu, bumbari oprasuju kad je umerena temperatura u plasteniku, ali ako je visa temperatura onda bumbari ostaju u kosnici i krilima hlade mlade i jaja. Ali oni znaju svoj posao i ne treba nas zabrinjavati.
Ali mogu podrzati "futurefarming" , usloviti da se divlje pcele usele u neke "kosnice" u blizini jagodarnika i verujem da nece biti problema.

nebojsa
28-01-11, 18:54
@ futurefarming

Reci mi jel ono sa pčelama stvarno tako funkcioniše? Jesi li to već negde viđao? Izgleda mi kao odlično rešenje. Da li je dovoljno da se te "košnice" ostave pored njive da se pčele u njih nasele ili ih treba ostaviti na neko drugo mesto (šumica, trstik, negde uz vodu...).
Sad sam našao na netu podatak da je za 1 ha dovoljno 500 ženki solitarnih pčela koje odrade isti posao kao 3 košnice sa 60.000 radilica medonosnih pčela ^-^

milanmozgovo
28-01-11, 21:20
a sta su to solitarne pcele ;D} ;D}

futurefarming
28-01-11, 21:43
Par osnovnih informacija:
http://hr.wikipedia.org/wiki/Solitarne_p%C4%8Dele
http://www.4shared.com/document/nWqqje6a/Sevar_mr_Marija_-_Solitarne_pc.htm

Nemam iskustva iz prakse ali sam malo listao po literaturi. Nije preporučljivo obične pčele unositi u plastenik, zato se i koriste bumbari a za uzgoj na otvorenom je najbolja kombinacija bumbara i divljih pčela. Naime, obične pčele su probirljive i, kao što neko reče na forumu, -vole da tračaraju- :D tj. kad se jednoj ne svidi cvet ona to razglasi celoj košnici i onda sve pčele izbegavaju taj deo paše ili vrstu cveta a bumbari i divlje to ne rade. Takođe, bumbari su, zbog svoje veličine i izdržljivosti, bolji oprašivači.

mossa
29-01-11, 18:57
vec pet godina koristim bumbare u plasteniku i isplati se svaki dati evro. u dva plastenika od oko 250 m2 kupujem dve najmanje kosnice i odrade posao u plasteniku i onda ih iskoristim i za ono malo jagoda sto imam na otvoreno. mada tada vec ima velikih domacih bumbara, al kad su vec tu neka rade. najmanju kosnicu placao sam 65-75 evra. to je ono sto znam iz iskustva. pozz

dejantmitrovic
29-01-11, 22:16
Ja takodje ove godine sam resio da ubacim bumbare u plastenik sa jagodama jer prosle nesto nije bilo pcela i strasno lose su se oprasile tako da dosta cvetova mi se i nisu zametuli , a dosta plodova je bilo deformisano .Tako da mislim da ce se bumbari ove godine sigurno isplatiti .

meeker
29-01-11, 22:31
Pre dve godine postavljao stubove u malinama negde u martu, u maju sam postavljao (vijacima) pomoćne letve. Sve rupe koje su već bile izbušene na drvenim stubovima bile su naseljene i začepljene zemljom, pa sam morao ponovo pročišćavati. Da li su to bile pomenute solitarne pcele zbilja ne znam, al je moguće. Inače maline su vrlo medonosne pa pčela i bumbara u cvetanju ima zilion.

dejantmitrovic
01-02-11, 18:07
Sta mislite da li bi bilo pametno ubaciti kosnicu sa obicnim pcelama u plastenik.Jer kada jagode cvetaju u plasteniku hladnije je vreme i desi se da nema pcela tako da bi u plasteniku bilo toplo i predpostavljam da bi pcele bile aktivne .

milanmozgovo
01-02-11, 18:53
sta mislite dali ce da steti trina ako prospem po parceli de su jagode .hte0 bi to da uradim da nenice trava oko njih .i dali je neko to radio il je video negde ^-^ >:({

nebojsa
01-02-11, 21:29
Jel trina ustvari piljevina, strugotina od drveta? Znam da se koristi za prekrivanje međurednog prostora ali nisam ni čuo ni video da to neko kod nas radi. Nisam siguran kako bi se piljevina ponašala na kiši t.j. da li bi kišne kapi bacale tu sitnu piljevinu po plodovima. Druga stvar o kojoj bi po meni trebalo voditi računa je to što piljevina zakišeljava zemljište što bi za nake krajeve sa inače niskim pH mogao biti problem.

milanmozgovo
01-02-11, 22:29
strugotina piljevina da od drveta .bolje necu. a sta bi bilo kad bi umesto folije za jagode stavio agril umesto nje.da nebi bio problem trava ispod njega? >:({ >:D

FruitBoy
01-02-11, 23:18
Ja baš i nisam čuo da neko stavlja piljevinu, tako kako si naveo...

nebojsa
01-02-11, 23:36
@ milanmozgovo

Ti ćeš druže na kraju i toplu vodu izmisliti :lol:
Šalim se malo. Nemam pojma zašto bi uopšte stavljao agril umesto malč folije. Korovi bi rasli jer agril propušta svetlost a propušta i vodu.

milanmozgovo
02-02-11, 09:54
nebojsa raspitujem se sad zima ::) pa se razmislja o svacemu. >:({ >:D

delboj
02-02-11, 10:26
jagode su mi se lepo razbokorile. samo primecujem da na nekim zbunovima ili kako da ih vec nazovem, tamo gde su izrasli novi korenovi vratovi vidi se malo zilice korenja, mozda je i banak malo propao pa zbog toga...
e sad me zanima dali je to ok i normalno ili da zadjem (nije u pitanju ni velik broj sadnica a ni velika povrsina. plastenik)
i malo zastrem zemljom to mesto gde se vidi koren ^-^

nebojsa
02-02-11, 11:41
Pa nebi bilo loše da to uradiš ako imaš vremena i ako te ne mrzi. Hoće to da se desi, zemlja se slegne i korenov vrat ostane iznad. I kod mene se to dešava sa frigo sadnicama, ali sa kontejnerskim ne.

delboj
02-02-11, 20:18
imam vremena, pogotovo ovih dana i na pretek, a i ne mrzi me, pa cu to da onda zadjem i odradim. da da to su frigo sadnice. hvala na brzom odgovoru >:({

sopot
04-02-11, 10:47
delboj
a sta si sadio koje vrste

delboj
04-02-11, 19:11
alba

sopot
05-02-11, 11:36
Albica je vrhic!
Meni je prosle godine stigla kada i Kleri ali mnoooogo obimnije

boomsyte
06-02-11, 23:22
Da nema mozda neko zrele jagode :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Kukac
07-02-11, 15:33
@Boom

Imam ja zrele jagode
Ali u zamrzivacu :lol: :lol: :lol:

delboj
07-02-11, 21:42
Da nema mozda neko zrele jagode :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

opet si pio onu tvoju rakiju od jagoda :lol: :lol: :lol:

boomsyte
07-02-11, 22:37
Pa jele mi se mnogo jagode pa rekoh da pitam mozda neko ima :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

FruitBoy
09-02-11, 20:16
Nisi jedini kome se jedu jagode! :lol: :lol: :lol:

Jagodica
10-02-11, 19:11
Posaljite malo i nama :D >:D ::svaka cast::

boomsyte
11-02-11, 04:27
Neko spomenuo slanje jagoda ocu i ja :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:, ljudi kakva vam je situacija u jagodama, jesu li poceli bokori da se ravijaju, ovo toplo vreme mi se uopste ne svidja {"{": {"{": {"{": {"{":

zoricadj
11-02-11, 21:48
Veliki pozdrav jagodarima!Mnogo sam naučila čitajući forum, zahvaljujem se što delite svoja iskustva sa početnicima, jer tako možemo da izbegnemo neke greške koje bi sigurno napravili.Pozdrav od novog člana

delboj
11-02-11, 22:06
kod mene su poceli da se razvijaju. valjda nece neka zima velika da naleti opet/
kakve su vremenske prognoze, jel neko to prati >:D

sopot
12-02-11, 09:27
Jel poceo neko sa radovima

boomsyte
12-02-11, 13:38
Kojim radovima? Ja jedino cekam kad da pustim prvu prihranu, lisce je sve ocisceno u oktobru, jagodice su nadjubrene tako da nema posla do kraja marta :D

FruitBoy
12-02-11, 17:13
Zimski san u toku ::) ::) >:({

dejantmitrovic
13-02-11, 15:06
Ja razmisljam da li postavljati foliju na plastenik ili cekati jos koji dan.Mislim da ako vreme dozvoli to cu ostaviti za sledeci vikend. A u polju jedan manji deo sam jesenas ocistio a ovaj drugi deo videcu mozda i ovih dana uradim ako bude lepo vreme .

bushny
13-02-11, 18:44
pozdrav društvu evo slikao sam prekjuče pa da se pohvalim :lol: :lol: :lol: http://i52.tinypic.com/2h4l4z4.jpg

riciboy
13-02-11, 18:53
Celu zimu gledam kako se jagode muce, hoce da krenu a onda zadesi se hladniji bran. Danas sam odlucio i zatvorio plastenik. Pa sta bude. ::spreman na sve::

savasava
15-02-11, 00:04
Pozdrav svima,nekoliko dana citam sve o temi 'jagoda'... ;D}Recimo da sam puno toga shvatio iz citanja vasih poruka i stoga resio da vam se pridruzim.Ovog leta pocinjemo sa 50 ari jagoda na otvorenom i ako bog da,sledece godine u ovo doba bicemo milioneri... :-*

nebojsa
15-02-11, 01:14
Da, da... >:({

http://i55.tinypic.com/24d0ras.jpg

boomsyte
15-02-11, 01:23
Nebojsa za sliku imas ::vino:: ::vino:: ::vino:: ::vino:: ::vino:: ::vino:: ::vino:: ::vino:: ::vino:: ::vino:: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

delboj
15-02-11, 21:40
gde me nadje :lol:

zoran niš
16-02-11, 12:10
Pozdrav svim jagodarima !!!

Procitao sam celu Vasu prepisku i oduševljen sam time što su svi Vaši odgovori na probleme koji se javljaju uvek ozbiljni i poželeo sam da budem deo Vaše družine. Pošto je pravilo da se prvo upoznamo pišem: zasadio sam 2009. god. 3000 sadnica, 1000 u plasteniku (visina 3,5 m.) a ostalo na otvorenom na foliji. U plasteniku su frigo sadnice Sonata, a na otvorenom kontejnerske Elsanta. Zasad je delovao izuzetno do početka berbe kada se prvo u plasteniku pojavilo oboljenje, koje stručnjaci nisu prepoznali sve do trenutka kada je počelo masovno uvenuće.(grinje) Kako je berba bila u toku nisam smeo da ponovim prskanje i zarazene biljke su stradale. Na otvorenom je stradalo 90% zasada odmah posle prvog roda. Na mestu gde su jagode stradale nije bilo ni korova.
Zasad sam popunio novim sadnicama i čekam početak sezone da vidim kako će se sada odvijati, od čega zavisi da li će biti povećanja broja sadnica ili ne.

nebojsa
16-02-11, 13:10
Pozdrav novom članu ekipe >:({
Od čega ti je stradalo toliko sadnica na otvorenom?

zoran niš
16-02-11, 13:16
Pozdrav

Nikada nisam utvrdio tacno, stručne službe su odnele uzorke na analizu ali rezultate nisam dobio. Pretpostavka je da su sadnice bile loše, ali sam deo kupljenih sadnica ustupio prijatelju, kome nije stradala ni jedna.

nebojsa
16-02-11, 13:22
Ne mora biti do sadnica. Jesi li gledao kakve su sadnica na preseku korenovog vrata? Šta ti je bila predkultura?

zoran niš
16-02-11, 15:58
Prvi simptomi su bili bleda boja listova i slabo pojavljivanje novih. Sve sadnice koje nisam isčupao su obnovile lišće ali zbog sumnje na fitoftoru sve sam izvadio. Mesto je tretirano ridomilom 2x, a zatim su posadjene nove sadnice. Sumnja je bila i na podlogu jer je kao predkultura bila detelina, ali je jedan ceo bank ostao neoštećen(sve sadnice), sa veoma dobrim prinosom i bez znakova ikakvog oboljenja. Kod prve pojave bolesti stručnjaci su dozirali intenzivnu prihranu i folijarno i preko sistema, ali je jedine rezultate pomaka na bolje dalo posle prvog tretmana armadom, posle drugog tretmana simptomi bolesti su nestali. Da li će to biti i ove sezone videćemo.

boomsyte
16-02-11, 16:17
@ zoran nis
Dobro nam dosao, >:({ >:({ >:({
Detelina kao pred kultura ti je ogroman plus za jagodu :D, ali mi nikako nije jasno zasto se desilo susenje, meni je bio slican problem ali je to najvise bilo zbog lose sadnje, koren nije mogao da napreduje kako treba i samo su pocele naglo da se suse, kada si cupao jagode jesi li mozda primetio nesto na korenu ^-^, da nemas mozda neku sliku. kakav ti je bio list mozda je i neka bolest napala, da si omasio neko bitno tretiranje, slika ipak govori vise od hiljadu reci :D

zoran niš
16-02-11, 16:29
Stručnjaci su utvrdili da je detelina najgora predkultura,pojedino korenje koje sam poslao na analizu institutu je imalo blago crvenkastu boju i suv korenov vrat, drugi nisu imali te simptome ali su biljke imale potpuno iste simptome. Napominjem da se to javilo u punom rodu i da su prvi plodovi bili impozantni, a količina zadatih bila iznad svakih očekivanja. U plasteniku se bolest pojavila dijagonalno u odnosu na uzdužnu osu plastenika, a ostale biljke su bile bez simptoma.

Kukac
16-02-11, 20:51
Pozdrav @Zoran nis

Kod bolesti korena - fitoftore, red stele i ostalih najjaci simptomi bolesti se javljaju u punom rodu i pri velikim vrucinama zato sto korenov sistem nije dobro razvijen, jos ako ti je zemljiste alkalno eto ti problema a sve mi lici na ph jer ti je sareno zahvatila bolest. Treba pogledati ph vrednost zemljista na tim mestima gde ti je bila losa jagoda u odnosu na ph onog dela gde je bila dobra jagoda. Ja se patim sa alkalnim zemljistem i javljaju mi se delovi zemlje potpuno razliciti po rodnosti i zdravlju jagode i to tako sve u straftama.

zoricadj
16-02-11, 21:32
Pozdrav svima na forumu! Imam jednu dilemu, pa molim za savet:prošle godine smo posadili oko 1500 sadnica-frigo živiće ALBU i ROXANU, i primile su se extra,samo desetak korena se osušilo. Imamo i sistem kap po kap,a sada planiramo da polovinu stavimo pod plastenik-konstrukciju smo već postavili. Muči me samo da li da šišamo lišće ili samo da očistimo listove kad krene vegetacija. Zaista vas molim za savet ^-^

nebojsa
17-02-11, 15:47
@ zoricadj

Pa možeš ti to nazvati kako hoćeš, šišanje, čišćenje... Uglavnom svo staro, promrzlo, bolesno lišće mora napolje. Mladi listovi koji su u međuvremenu krenuli se ostavljaju.

ivkovic1978
18-02-11, 15:10
pozdrav svima kolko vas ima.jel neko pokrio jagode agrilom.ako nije kad planira

milanmozgovo
18-02-11, 15:54
ja cu tunele ali nebi pre 1 marta >:({

zoricadj
18-02-11, 17:18
@ Nebojsa,
Hvala na odgovoru,pitala sam to i iz još jednog razloga-pravili smo bankove sami, bili su odlični, ali nam je crna folija bila previše tanka,pa se to sve pocepalo; nešto samo po sebi, od vetra, svraka, pasa lutalica itd. Sada moramo da nenjamo foliju,a najbolji period je na početku vegetacije, pa ćemo to da uradimo kada čistimo staro lišće.
Jedva čekam da se vreme prolepša i da krenemo da radimo,a vi? Jagode su prelepe, ja sam nekoliko sezona radila u Italiji u okolini Ćezene na jagodama i ništa mi to nije bilo teško. :-* Istina,oni imaju poseban sistem branja jagoda,a to veliki proizvođači mogu i ovde da iskoriste.
Pozdrav svima >:D

delboj
18-02-11, 17:23
imam i ja jedno pitanje. dali da pocnem sa ciscenjem jagoda u plasteniku koji inace necu dogrevati. jel to jos rano jer sam citao da bi trebalo to odraditi bas sad. a opet sam negde citao da temperature jutarnje treba da budu oko +5.
pa sad dali da cekam toplije vreme ili mogu sad za vikend to da resim. i ako ih ocistim dali odmah da poprskam bakrom a mislio sam i zaliti sa ridomilom. e sad me zanima dali je taj moj plan ok?
i jos nesto da pitam. prva prihrana ide sa vise fosfora a zanima me kad da nju odradim. odmah sad za vikend kad ocistim ili ona ide nevezano sa tim. recimo za desetak dana.
hvala unapred

zoricadj
18-02-11, 17:41
Ponovo ja >:D
Interesuje me,ako neko ima jagode koje ove godine prvi put rađaju, kao moje, sta PRVO treba da uradim što se tiče prihrane i zaštite,a da ne napravim neki propust 8). Znam da će sigurno biti grešaka, ali ako je moguće, da ih nekako izbegnem... ::namigivanje::

German hunting terrier | Jagdterrier