Jagode

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@ nebojsa , hvala za savet probacu na prolece poz :cao:
 
@ Hipija
Znam da to ljudi praktikuju. Toliki razmak je dovoljan da se komotno postavi jedan red jagoda a možda i dva. Voćnjaku to neće smetati ali možda hoće tebi. Moraš računati da ćeš ti tuda prolaziti i raditi oko voća a i oko jagoda pa napravi takav raspored da ti posle nebude problem. Drugo što mi se čini da bi mogao biti problem je to što je zaštita za voće i za jagodu različita pa bi se moglo desiti da ti je jagoda u berbi a da moraš prskati voće što nebi bilo dobro zbog karence. Ali s obzirom da ti voće prvih godina i ne rađa verovatno se i zaštita može nekako uklopiti.
 
Jel komšija Miletić prodao biznis?
Post je spojen: [time]1259509347[/time]
_________________________________________________
@ Hipija
Sad tek vidim da si iz Zmajeva. Imaš između Zmajeva i Ravnog negde na pola puta sa leve strane jedan takav voćnjak sa jagodama između redova. Neznam koje voće je u pitanju ali mislim da je manji razmak nego što ti planiraš da sadiš.
 
Jeste Nebojsa upravu si cesto prolazim tuda i stalno mislim da je tu samo jagoda posadjena,a kad malo bolje razmislim ima tamo i voca i to mislim sljiva,ali hvala u svakom slucaju oticu tamo da vidim i da popricam sa gazdom. :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
@ Hipija
:ppozdrav:
@ ivanhoe
Ja sam čuo da prodaje. Nedavno sam dobio od njega i e-mail sa ponudom za nekakav posao pa sam to povezao.
 
Poznajuci mu karijeru preterano se ne bi cudio.Najbolje je prodati kad posao cveta.
Djordjevici su utome pokazali primer ::novac::
 
Pozdrav!
Da li mogu neke dodatne info o tome da gosp.Miletic prodaje biznis...?
Inace sam iz B.Luke i moja firma bi trebala od iduce godine da saradjuje sa njegovom plantazom...
Da li je neko imao iskustva sa njegovom sadnicom ( kontejnerskom)...?
Mozda neka vasa iskustva, posto vidim da ste u blizini...
Pozdrav iz RS-a!
 
Kako misliš da sarađujete? Jel podižeš zasad ili bi da pravite biznis sa trgovinom?
 
Mi smo firma koja se bavi repromaterijalom u poljoprivredi, a od iduce godine krecemo sa proizvodnjom ( i mi se opametili ::svaka cast:spavam:...
Posto smo usli u neke realizacije podizanja zasada, a imamo u planu i privatnu savjetodavnu sluzbu, javila se ideja za zasnivanjem jednog zasada jagodastog voca...a zatim i proizvodnje sadnog materijala...
Stupili smo u kontakt sa gosp.Mileticem jer je on zastupnik nekih sorti jagoda ( jedini u okruzenju)...
Kad sam bio njegov gost pokusao sam da se sto vise upoznam sa njegovom proizvodnjom i tada mi je predlozio kontejnerske sadnice za uzgoj jagode na otvorenom polju ( na foliji...naravno) ...
To bi bio jedan manji exper. zasad, ali sve info o iskustvima sa njegovim sadnim materijalom su dobro dosla...
Plan podizanja sa kompl.troskovima je u kompjuteru...sa kontejnerskim jos nije niko imao iskustva na otvorenom polju... bar kod nas u RS-u...
Sto se tice ponude sadnog materijala u BiH, u najmanju ruku je katastrofalan, obisao sam ljetos bar 10tak tzv. distributera i reklama je jedno a kad pogledate sadni materijal...-2...
 
Nebi ja rekao da ste se vi opametili ako sa trgovine prelazite na proizvodnju :haha:
Šalu na stranu. Proizvodnja sadnog materijala nije baš šala pogotovo ako bi da to sve bude legalno. Što se tiče Miletića koliko ja znam on ima licencu za dve sorte jagode koje je vreme odavno pregazilo, Elsanta (NL) i Zenga Zengana (D), i on to kao vešt trgovac još uvek gura. Ima on u ponudi i druge sorte (kontejnerski rasad) ali "bez papira" tako da neka legalna trgovina preko granice sa tim nemože da padne. Sadnice za matični zasad on nemože da proizvede tako da ni tu nemože biti neke trgovine. Ali vi trgovci ćete naći već neki teren za saradnju :osmeh:
 
Pozdrav svima, ovaj dio od jagoda doveo me je na ovaj forum.
Ove godine zasadio sam malo manje od 200 metara jagoda za probu. Puno se još učim i još više neznam, pa vas pitam. Kako se vi borite proti ovoj životinji na slici? (ne poznajem srbskog imena, nije to krt, na slovenačkom zove se voluhar)
2rwnf5i.jpg


Na internetu piše svašta, od buke vetra koja mu smeta :haha: , da sadiš beli luk koji mu smrdi, staviš u rov kosu, vazduh iz motora,...
Najefikasniji za njegovo uništavanje su pas, mačka i jež, a problem je u tome da ima on izpod folije više rovova nego ih je bilo na Željavi :sta:.
Zanima me, kako ga uništavate, da ne uništite pored njega još foliju?

Zanima me i koje otrove upotrebljate za prskanje?
 
Janez kad saznaš javi i nama :haha:
Kod nas se kaže voluharica, slična je mišu. Borimo se kako znamo i umemo, ja mogu reći prilično neuspešno. Ja sam koristio cink-fosfid mamce (na žitu). Teško se izboriti sam. Ako se i komšije ne uključe u borbu oni opet pređu kod tebe.
 
Ajde, da i mi vidimo zasto Vi, proizvodjaci, stalno kukate... :haha:
Sve u svemu, granica nije problem nikad bila za " ozbiljne privrednike" :zli:...
Na stranu šala,( kao što ti kazes),ono sto mene interesuje je kvalitet datog kontejnerskog materijala, jer, kao sto ja znam ko sta radi u BL, isto tako, Vi znate ko sta radi gore na sjeveru...
Ukoliko ce njegov materijal donijeti rod o kojem on prica ( npr.700-800gr po zivicu)...naravno, uz max. primjenjenu agrotehniku, onda to moze biti vrlo isplativo, narocito na ovim prostorima gdje je intenzivnost te proizvodnje na vrlo niskom nivou.
Znam da da je za maticnjak potreban super-elitni sadni materijal, da Miletic nudi na svojim brosurama Waiting bed, kontejnerske minitray i trayplant i neke dr.stvari...
Ono sto je meni interesantno, znajuci da se sadnja kont.sadnica obavlja u septembru i oktobru u plastenicima ili u februaru i martu u plastenicima ili otvorenom, a berba je nakon 2-3 meseca, kako bi to izgledalo da je posadim krajem jula, naravno skidam cvetove za rod u jesen, i baziram se na proizvodnju, kao sa frigo- sadnicama, za prvi rod na proljece iduce godine?
Nadam se da razumijes na sta mislim...
Izvinjavam se zbog duzine texta... ::lose::
 
janez jasam imao probleme sa rovkama
a5ci6r.jpg

toje nešto izmedju krtice i miša i rešenje su granule koje se koriste za miševe sipaš u rupe i nebrini , a isto tako su ispod folije pravili tunele i jeli salatu redom
 
@ jhona DERU
Koje granule si koristio, kako se zovu, pričaj čoveče :haha:

@ Sinisac
Znaš kako kažu jevreji "u radu je spas, raditi se mora, ali u trgovini su pare" :osmeh:
Proizvodnje na otvorenom se odvija upravo kako si rekao. Bile to frigo ili kontejnerske sade se u leto, do zime se razvijaju i na proleće dobiješ prvi rod. Između sadnje i berbe ide to kidanje cvetova i stolona i još puno rada i puno uloženih para ali u grubim crtama to je to.
Korišćenjem tray i waiting bad sadnica, kao više kategorije sadnog materijala, može se u zaštićenom prostoru tempirati datum berbe. Korišćenjem sadnica više kategorije se na otvorenom može dobiti rod i u godini sadnje t.j. sadiš na leto i već te jeseni imaš neki manji rod. Kod slabijih kategorija to ne možeš jer moraš da im kidaš cvetove da bi se one što bolje razvile.
 
@ jhona DERU
Koje granule si koristio, kako se zovu, pričaj čoveče
Od ova dva bilo koji
15dkn61.jpg

jasam konkretno koristio ovaj levo , sipaš u svaku rupu po jednu supenu kašiku i posle par dana proveriš dali im "fali još" , a zvao sam i proizvodjače da pitam ako mi ostanu u zemlji granule dali može doći do trovanja ako biljka "pokupi" otrov i rekli su mi da nemože i da biljke neće unositi otrov , da budem bez brige
a sa tim "prihranjujem" i pacove i miševe i sve redom , i deluje a cena je 50din kesica :cao:
 
nebojsa je napisao(la):
Nebi ja rekao da ste se vi opametili ako sa trgovine prelazite na proizvodnju :haha:
Šalu na stranu. Proizvodnja sadnog materijala nije baš šala pogotovo ako bi da to sve bude legalno. Što se tiče Miletića koliko ja znam on ima licencu za dve sorte jagode koje je vreme odavno pregazilo, Elsanta (NL) i Zenga Zengana (D). To više niko ne gaji u razvijenim jagodarskim rejonima ali on to kao vešt trgovac još uvek gura. Ima on u ponudi i druge sorte (kontejnerski rasad) ali "bez papira" tako da neka legalna trgovina preko granice sa tim nemože da padne. Sadnice za matični zasad on nemože da proizvede tako da ni tu nemože biti neke trgovine. Ali vi trgovci ćete naći već neki teren za saradnju :osmeh:

Dobar dan :)

malo me zbunjuje tvoj post sa Mileticem i njegovim sortama .
Potrazio sam kod Nemackih prodavaca sadnog materijala i nasao sledecu listu :sta:

I nasao sam obe sorte koje ti kudis ? a nemci ih uveliko prodaju za PROFESIONALNU sadnju Jagoda :haha:


Deutsche Sorten / Nemacke sorte

Mieze Schindler

Senga Sengana


Julietta


Primera


Junita


Cosima


Englische Sorten / Engleske sorte

Symphony



Holländische Sorten / Holandske sorte

Elsanta


Korona


Polka


freie Sorten / Slobodne sorte

Honeoye


Kent
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh