Jagode

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
ako ima mrava po biljkama obratite paznju dobro da li ima vasiju na poledjini listova ili ok cvetova
 
Pozdrav!
Posto sam potencijalni uzgajivac jagoda na otvorenom, za pocetak me interesuje nabavka sadnog materijala npr. sorte clery , gde se moze nabaviti, kakva su vasa iskustva sa ovom sortom sto se tice uzgajanja? Koje vrste sadnica su pogodnije za sadnju na otvorenom frigo ili kontejnerske i koje sorte?

Zatim tu je i folija, sistem za navodnjavanje i ostali potreban pribor gde ste nabavili?
 
:cao: Ja završavam berbu jagoda sorte Clery u niskim tunelima, prva im je godina i moje prvo iskustvo. Nisam baš zadovoljan rodom ali izgled i krupnoća su bili fantastični, sve prva klasa. Ubrao sam oko 750kg na oko 4000 biljki (1 dunum) ::lose::
 
@ giuseppe

A koliko si očekivao da ćeš ubrati od toliko biljaka. I šta je uticalo na manji rod? Pitam jer me i samog zanimaju niski tuneli.
 
@ novii
Očekivao sam 0,5-0,6 kg po živiću kako piše u literaturi i da nema izraziti potencijal rodnosti, što znači da druge sorte daju mnogo više :cao:
 
Pozdrav svima!!
Nadam se da cu i ja jednog dana biti tako uspesan proizvodjac kao i Vi --- procitao sam sve momentare ove teme i odusevio se da postoji nesto ovako na netu.
Moji roditelji imaju neki zasad jagoda od 20 ar. ali to nemoze ni da se poredi sa ovim vasim zasadima... stari nacin, kopaju se... nisu na foliji. nemaju sistem za polivanje... ma da vam ne pricam.
Nego ja u okviru tog zasada imam neku sortu ali ne znam kako se zove i da li ima jos proizvodjaca u Srbiji koji gaje tu sortu.
Hteo bi da posaljem sliku ali nesto nece... kako se postavlja slika.
 
Od: nebojsa

Pozdrav.
Reci mi na koji način rešavaš korove između redova u jagodama. Meni je njiva bila jako zakorovljena što se nije videlo kad sam je uzeo u arendu
Puna je semena korova a šta se onda dešava netrebam ni da ti pričam. Koliko sam imao ambrozije, mislim da sam je sejao nebi je više bilo

Kako?? Malo hemija radi malo trimer i to otproilike i dovodi do koliko toliko korektne parcele :cao:
Naime kada mi radnice skinu brkove ako je vreme povoljno uzmm ledjnu prskalicu pa udri sa 3 % glifosatom ( bilo kojim) da im :udri: :udri:, a kasnije pre berbe obicno pokosimo pa tako naizmenicno hemija-kosenje
Sve zavisi od padavina i vremena za prskanje jer mora da je malo mirnije vreme da bi delovalo
:cao:
 
E, jbg, ja sam mislio da imaš neko pametnije rešenje :haha:
Slično tako sam i ja radio, samo što sam ja prvo ručno pokosio a kasnije održavao trimerom a posle čišćenja kad vetar dozvoli prskao totalom. Mislim da je najlakše poprskati totalom posle šišanja jer je najmanja opasnost da dospe na živiće. Kod mene je još bio problem što su mi korovi prorasli kroz slamu koju sam stavljao između redova pa je to bila živa muka sve pokupiti. Lišće+stolone+korov+slama. Kolika je to gomila bila :haha:
Imao sam dosta korova i u otvorima pored živića a i na foliji gde god je bila rupica. Koštalo me i para i vremena i živaca. Čista njiva ti uštedi pola vremena u poslu sa jagodama.
Imam neku ideju da napravim neku spravicu za prskanje između redova. Bila bi to neka konstrukcija sa točkom i sa nekim štitnicima i koju bi mogao da guram između redova a na kojoj bi bila obična ručna prskalica :sta: Nije ni meni baš skroz jasno kako bi to trebalo da izgleda.
Koristi li neko motokultivator za obradu međurednog prostora?
 
Evo ovo sam danas slikao. Ima zrelih a ima dosta i zelenih. Ako bude još koji topliji dan biće jagoda ::super::

2i6nas6.jpg
 
Da li je nekoprekrivao prostor između jagoda ili okolo sa drvnom piljevinom sa gatera umesto folije ?
pozdrav svima ?
 
Ja nisam a nisam ni video da to ovde kod mene neko radi. Za tako nešto treba stvarno puno piljevine a ovde kod nas slabo toga ima. Nije to loše ali ja sam za varijantu folija+piljevina između redova. To bi za ova naša alkalna zemljišta bilo dobro jer piljevina zakišeljava zemljište. Međutim na kiselim zemljištima treba biti obazriv a obično u predelima gde ima šume (a i piljevine) zemljišta su kisela.
Jesi li video negde da ljudi to rade?
 
Da sam video nebih pitao ,samo sam negde pročitao, a piljevine imam na tone , drugo vrlo često srećem divlju na trulim stablima .
 
jagodari kojim sredstvom prskati jagode na otvorenom protiv korova, da li to utice na rod . poz i hvala
 
Jagode možeš prskati samo Fusilejdom protiv uskolisnih korova. Ako prskaš propisanom dozom nije štetan za jagodu. Između redova možeš nekim totalnim ali moraš paziti da ne poprskaš jagode. Ne postoji herbicid koji je selektivan za jagodu. Širokolisne korove oko živića rešavaš samo plevljenjem.
 
Mene interesuje da li mogu da posadim jagode sledeceg leta u vocnjaku koji cu sad posaditi.Posto treba 4 godine da mi rodi vocnjak a razmak izmedju redova je 5 metara,moja zamisao je da posadim jagode izmecu dok mi vocnjak nepocne radjati.
Sta mislite da li ce smetati vocnjaku to?Ne bi prilazio puno vockama.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh