Jagode

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pitanje kakva je konstrukcija plastenika i može li izdržati sneg u zimskim uslovima, ovo mi izgleda kao jedini razlog skidanja folije.
Izbor đubriva i hemije je dosta velik i svi oni imaju svoje šeme i hoće da pomognu (u većini slučajeva) i to treba iskoristiti. Ja posle čišćenja idem sa bakrom, sledeće prskanje verovatno kvadris a posle zavisi i od vremena. Ridomil ili aliet protiv fitoftore. U plasteniku ti problem može praviti botritis.
 
Imam dosta plastenika, a u ovaj posao sam usao, cisto iz radoznalosti. Imao sam svoju jagodu ( poljsku) ona se ozilila, pa sam nju rasadio. Radim neke druge poslove, i nisam hteo bas da reskiram, u pogledu ulaganja. Probas brate sa klasicnom, pa ako uspes, uspes.
Upucen sam u sortiment, jednostavno sam probao i isplatilo se.
Plastenik jagode, sa daleko manje rada i ulaganja, daleko vise novca izbaci, nego bilo koje povrce da gajis na toj povrsini.
Zivice nisam kupovao, plastenike imam, ulazes samo u hemiju i ambalazu, normalno svoj rad neracunas.
Po, zavrsetku berbe skidam foliju, jer nevidim razlog da tokom letnjih i zimskih meseci folija trune na konstrukciji.
Kao sto sam gore pisao ako, u pribliznom roku kao prosle god. odradim sve radnje, stizem na trziste sa ovom jagodom daleko pre poljske jagode.
Znam da malo zvuci cudno ali, tako je to. :cao:

Post je spojen: [time]1267139579[/time]
_________________________________________________
nebojsa je napisao(la):
Pitanje kakva je konstrukcija plastenika i može li izdržati sneg u zimskim uslovima, ovo mi izgleda kao jedini razlog skidanja folije.
Izbor đubriva i hemije je dosta velik i svi oni imaju svoje šeme i hoće da pomognu (u većini slučajeva) i to treba iskoristiti. Ja posle čišćenja idem sa bakrom, sledeće prskanje verovatno kvadris a posle zavisi i od vremena. Ridomil ili aliet protiv fitoftore. U plasteniku ti problem može praviti botritis.



Da, jedan od razloga je i taj , sto se tice folije, ali i takodje nevidim razlog celo leto stradjava folija.
U polj apotekama sam uzimao djubrivo 20:20:20 i njega koristio.
Od preparata ridomil, akord, dional,,,

Nisam imao problema sa bolescu u prvoj godini, nadam se da ce tako i ostati, imao sam devijaticne jagode verovatno zbog temperature u plastenicima.
 
bas cudno :haha: ali svaka cast, samo napred :D
Post je spojen: [time]1267139634[/time]
_________________________________________________
devijaticne:haha: ako mislis na jagode nepravilnog oblika to se obicno desava zbog loseg oprasivanj, bar kod mene, probaj ta u plasteniku ubacis bumbare, nisu skupi ali su dosta evikasni.
 
Da, mislim na nepravilan oblik. Nisam radio sa bumbarima, ali i visa temperatura pod folijom?
Mada, samo neka se ponovi prosla god i sve ce biti. :cool: :cool:
 
po kojoj ceni si davao jagode. Ja imam preko 1h na foliji i prosirujem jos 50ari cim vreme dozvoli. max cenu sam imao 100din a rod mi je bio oko 25t :bravo:
 
Svaka cast :D :D
25 april, prvo branje 220 din, prodato kuci, nakupcu.
Prodavana je po 200 par branja, domace je slabo (nije bilo) na trzistu. Bilo je uvozne, ali nije se kupovala.
Kada je prvo branje odradjeno kod tebe:haha: datum
Mogao sam na tone prodati, ali visa sila :D :D
 
pa nisi imao mnogo ranu berbu u odnosu da si imao pod plastenikom, meni je negde oko 20 maja stigla i prosek cene mi je bio 90din. ne zalim se :ppozdrav: na tu kolicinu i ove god da bude ta cena bice super, mada sad ocekujem bar 30t ali videcemo :D
 
Video sam tvoj foto, odlicna je proizvodnja. :D
Kao sto sam rekao sve je poceto u jagodi vise iz probe, ali videcemo do kraja.
Kod mene su neki, poljsku jagodu poceli prodavati oko 15-16 maja. Par ljudi je radi, vecinom se bavimo povrtarstvom. :cao:
Koje su sorte kod tebe?
Da je neka od uvoznih sorti, verovatno bih bila ranija, i imala veci prinos.
Jedan plastenik je 150m2.
 
Sve sorte su uvozne i frigo zivici i najranije sorte ali je klima kod nas kasna, zadnja jagoda, zadnja sljiva... blace podrucje izmedju jastrebca i kopaonika, tako da meni stize na foliji kad krusvcu prodje pola berbe bez folije
 
Na veliko proizvodnja se isplati. Kod nas je slabo zastupljena jagoda. U mom mestu sam jedini koji gaji.
Isto tako i, u okolnim mestima nije nista , bolje.
Kakav je prinos jagode u drugoj godini? Dali, da se nadam vecem prinosu, ili je priblizno? :sta:
Razmisljam da ubacim Kleri, par plastenika za 1011 god, ako budem prosirivao.
Trenutno me zeza ovo vreme da odradim pokrivanje ove jagode, ali nadam se da ce stici priblizno kao prosle godine.

Pozdrav"
 
Prinos u 2 i 3 godini su ti najaci, cak u 3 je najbolji rod. Ja ti ne bi savetovao clery, jer nije rodan, najvise daje 550g i to u extra uslovima. Probaj albu ili asiu one u dobrim uslovima daju do 1.2kg.
pozzz :ppozdrav:
 
@ kurkela
Počeo sida govoriš o poljskoj jagodi a ja sve kontam kad su to Poljaci počeli da rade jagodu :sta: :haha: tek posle sam skontao šta misliš.
Vidim da si iz Šapca a kažeš da niko u okolini ne radi jagodu što mi je jako čudno. Verovatno nisi u toku. Šabac i okolina ima dosta površina pod jagodom ali je to sve primitivno i jako lošeg kvaliteta. Stiže negde u trećoj dekadi maja, i to velike količine jako loše jagode ali dovoljno da svima obori cene :udri:
Što se tiče folije verujem da je više ti oštetiš dok je skineš i ponovo staviš, pa je motaš, savijaš, rizikuješ da je miševi grickaju... nego da je bila na konstrukciji.
 
Da, mislio sam na jagodu,koja se gaji na otvorenom. :haha:
Moje mesto se nalazi na putu Sa - Obrenovac, i u mom kraju ima veoma malo povrsina pod jagodom.
Ali, ovamo prema Ceru gaji se naveliko, ali je vecinom ova klasicna domaca jagoda. Ima verovatno i uvozne ali, daleko manje. Sa, ovom mojom jagodom sam prezadovoljan. Prosle, god su svi, bili iznenadjeni da u aprilu ima domace u prodaji. ::svaka cast::
Kvalitet je bio solidan tako da je jedan nakupac, sve odkupio. Imao sam na desetine poziva za prodaju, ali nisam imao toliko robe.

Pozdrav
 
Pozdrav svima.Od skora sam postao clan foruma i pregledao sam sve ovo o jagodama.Imam nameru da posadim jagode pa se kolebam imedju plastenika i na otvorenom.Naravno razlika bi bila u kolicini sadnica na otvorenom i pod pvc.Vidim da u prinosu i nema toliko razlike.Koliko vidim razlika je u vremenu donosenja ploda.U odluci me koleba i to sto u mojim krajevima ima i dosta nepogoda pracenim gradom.Prosle godine je u tri navrata naneo mnogo stete na malinama kao i drugim kulturama.Ako se odlucim za plastenicku proizvodnju mozeli mi neko reci nesto o vertikalnom sadjenju u saksijama, konkretno o vrsti sadnice pogodne za ovo gajenje i kolicini ploda.Clan foruma -Boomsyte -je pomenuo da se baca na sadnju novih 50 ari jagoda cim vremenski uslovi dopuste to, pa me interesuje moguli jagode saditi sad a ne u leto i koliko je to dobro.Hvala vam unapred.
 
Dobro ti nama došao Alexandre.
Da krenemo redom. Prvo ja bih ti predložio da radiš na otvorenom. Ti si na većoj nadmorskoj visini i vegetacija verovatno kasni u odnosu na ostatak Srbije. Nema smisla ulagati u plastenik da bi ti stigla ranije a u stvari stigla bi ti u vreme kad je najveća ponuda jagode. Imaš sličnu situaciju kao boomsyte i iskoristi to. Negde sam već pisao o tome da prvo stiže jagoda iz plastenika iz nizijskih krajeva, zatim sa otvorenog i na kraju jagoda iz brdskih krajeva. Na taj način trgovci imaju duži period jagodu u ponudi.
Drugo. Što se tiče vertikalnog uzgoja na to zaboravi pogotovo kao početnik.
Treće. Ako grad redovno tuče ti si na konju. Lepo osiguraš na dobru cifru i sve četiri u vis. Mrtav sam ozbiljan. Zaradićeš više od nas.
Četvrto. Boomsyte može sada da sadi jer ima svoje sadnice. Ti ih verovatno nemaš pa bi ti preporučio da sadiš na leto. Još jedan razlog je taj što svaku grešku sa početka posle platiš višestruko pa bolje sve pripremi na tenane i posadi na leto. Zbog klime kod tebe bolje posadi početkom jula da živići imaju što više vremena da se razviju.
Ovo je moje mišljenje ali pare i posao su tvoji pa kako god odlučiš :ppozdrav:
 
Nisam imao problema sa bolescu u prvoj godini, nadam se da ce tako i ostati, imao sam devijaticne jagode verovatno zbog temperature u plastenicima.
@Kurkela
Devijacija ploda ti je zbog nedostatka bora mozda su ti i cvetovi otpadali.
U toku cvetanja ide kroz sistem (Multi Mikro Bor feed)malo ga je teze naci.
 
Pozz

U pocetku cvetanja jagoda je odbacivala deo cvata. Da, je sve ostalo neznam kako bih, sve odrzala biljka.

Neki strucnjaci su mi nesto slicno predlagali (imao sam iskustva sa paradajzom), probacu sa vuksalom.
 
Pozdrav svima Vama koji sadite jagodu,u znoju lica svog.
Sve ste u pravu osim kada niste.
-Kada navodnjavate NASUŠNO je jedno sokoćalo koje se zove irimetar ili tenziometar.Pomoću njega se kontroliše
koliko i kada treba dati vode biljkama.Jako je važan i onaj ko ga ima može lako da dozira i prihranu.
-Jako je važna analiza tla na mikro elemente u proizvodnji jagoda.
-Folijarna prihrana i zaštita;
-U zaštićenom prostoru su neophodni leteči oprašivači a to znači više i kvalitetnije odn. više novaca.
-Prostor između redova zastirite pasterizovanom slamom(vrelom vodenom parom).
-itd...itd.
A da,a druga breba?
 
@ Deda Lala
Ko, gde, i pošto radi analizu na mikroelemente?
Za sve si manje više u pravu ako govorimo o plasteničkoj proizvodnji. Samo gde nađe pasterizaciju slame, pa nećemo proizvoditi šampinjone i bukovaču.
 
Pozdrav"


Sve, to je odlicno.
Trenutno, iskreno govoreci u ovoj oblast i sa nekim (recimo minimumom ulaganja) kao u mojoj proizvodnji meni je dobro. Normalno, da treba osavremenjavati proizvodnju.
Kod nas je sve nestabilno i malo je ljudi koji ce uloziti neka ozbiljnija novcana sredstva u proizvodnju.
Za mnoge je nepoznanica, ljudi gaje na otvorenom polju prolaze solidno, plastenicke jagode je malo.
Ko ima plastenike, obicno gaji povrce, koje se uvozi sa svih strana. Tesko je sada ponovo ulaziti u neku novu proizvodnju.
Ali, nikada se nezna u neko dogledno vreme ::svaka cast::
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh