Zadruge

branko

Super Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16 Mar 2008
Poruka
8.378
Lokacija
Stara Pazova
Zadruge su tema o kojoj zadnjih tri-četiri ministra pojoprivrede često govore, kao o jedinoj mogućnosti opstanka sitnih posednika u tzv. "tržišnoj utakmici".

Da li je neko od vas, članova foruma, u nekoj zadruzi, ili udruženju?
 
@Čugi

Molim obrazloženje... :D

Ne mislim na kooperisanje sa zadrugama, nego da li je neko član nekog udruženja proizvođača, kao što napr. postoji udruženje povrtara u Begeču i Gložanu...
 
Ljudi su se opekli u zadruge , udruženja , kooperacije ... i nemju poverenja. Jer su ih najčešće vodili ljudi koji su bili najglasniji i voleli da se laktaju . A ne ljudi od znanja , ugleda i obraza !
 
I uglavnom su radili vise za svoj dzep nego za dobrobit zadruge!
 
Mada se nađe i po koji uspešan primer, to takođe treba naglasiti. Na žalost jako je malo takvih.
 
novii je napisao(la):
Mada se nađe i po koji uspešan primer, to takođe treba naglasiti. Na žalost jako je malo takvih.
To su oni retki izuzeci koji potvrdjuju pravilo!
 
@ mityoo - I vi ste imali jaku zadrugu (jednu od najjačih čini mi se u SFRJ ) , dok je nisu dokrajčili !
 
I spickali skoro svu imovinu! E to se desi kad se ne radi domacinski! :zli: :nono: :zli: ::lose:: ::lose:: ::lose::
 
za koji dan idem na predavanje iz oblasti zadrugarstva i po meni osnivanje zadruge je jedna veoma mocna stvar za seljake.
 
Pa valjda direktore biraju zadrugari ili :sta:
Nemam neka iskustva sa zadrugama (ni posredna), ali znam da to na zapadu dobro funkcioniše. Naravno naglasak na onom "zapad" jer se kod nas po nepisanom pravilu sve dobre ideje brzo izjalove.
Jel neko možda pokušao sa formiranjem udruženja (registruje se kao udruženje građana a ne kao preduzeće) pa da se ne taj način pokuša postići neka povoljnost bar pri nabavci repromaterijala. Mislim da nije isto kad nas 20 ili 50 ili 100 dođe kod nekog trgovca ili kad dođe svako posebno. Toliko mušterija u paketu bi voleo svaki trgovac. Bez uloga, bez direktora, bez zajedničke imovine koja se arči kako kome padne na pamet. Čisto samo velika grupa ljudi (koliko nas je samo ovde redovno) koja traži rabat za veću količinu robe. Nekažem da sam otkrio Ameriku ali me interesuje ima li neko slična iskustva. Meni je to palo na pamet jer i ja i moje kolege koje se bave jagodama i povrćem hiljade evra dajemo na vodotopiva đubriva, hemiju i drugo a i svako od vas u svojoj proizvodnji.
Koliko sam razvezao biće dobro da iko ovo pročita a kamoli šta drugo :haha:
 
Ma nije problem u ideji ona je :D nego u nasem mentalitetu da smo mi samo onda zadovoljni kad nekog zeznemo ili zaj....o! A to nas i gura nazad gde god da pogledas!
 
@ mityoo
Znam ja za naš mentalitet, ali moraćemo da se menjamo. Ako se ne promenimo sami pre ili kasnije promeniće nas neko drugi.
@ didi
Neznam kako to može papirološki da se odradi, ja sam govorio o suštini. A suština je da sam prateći ovaj forum zaključio da mnogi od vas obrađuju zaista velike površine zemlje. Ako tako dobro sarađujete na forumu, razmene iskustva, saveti, šale... nevidim zašto tako dobro nebi sarađivali u nečemu što svima može doneti neku korist. A upravo je korist cement koji treba ljude da drži i u nekakvim zadrugama. Ako ima koristi ljudi će sami prići, ako nema sve se raspadne. Nisam siguran da je kod nas na tržištu takav monopol da trgovci nebi dali nekakav rabat na količinu. Znam da je kod nas u Kuli pre 7-8 godina bilo osnovano udruženje povrtara i da su uspeli da se dogovore o rabatu sa jednim dobavljačem semena i đubriva. Mislim da se nije bog zna šta uradilo jer ih je bilo suviše malo da bi nabavljali neke značajnije količine ali to je druga priča. Koliko nas ima ovde registrovanih? Trebalo bi razmisliti, najlakše je reći to ovde nemože da upali i odmah dići ruke od svega.
Ja malo glasno rezmišljam ali zato služi forum, pa kad je već tema otvorena... :osmeh:
 
Najbolje mesto za direktne (licem u lice) dogovore je za većinu nas NS sajam.
Treba o tome razmišljati.

Za par dana bi trebalo da se ovde kod mene održi osnivačka skupština takvog udruženja, kome imam nameru da pristupim.
Javljaću vam utiske.
 
Nekada su mislili da je zemlja ravna ploča a sad i deca znaju da je okrugla. Naravno da je trebalo vremena da se to prihvati a neki su i spaljeni na lomači. Tako će biti i sa zadrugarstvom. Normalno je da neka i propadne, da neradi kako treba, da se i pokrade (pa Srbija je ovo bre) ali pitanje je vremena kada će većina shvatiti da je "zemlja okrugla".
 
Nebojsa dobro kaze bas kao na zapadu,sto vise clanova a svi moraju imati isti statut u zadruzi,ulazi se sa nekim "depozitom" koji na kraju ako nebudes zadovoljan mozes da povratis i istupis napolje iz zadruge.Uloga nekog direktora ili tog glavnog lica nece biti da on odlucuje i barata svim i svacim nego za to ima skupstina clanova jedan clan jedan glas i direktor se menja skoro svake godine.Kod mene u opstini se razmislja sa osnivanjem takve poljoprivredne zadruge,pa je tim povodom doso covek iz zadruznog saveza Vojvodine i lepo on to pojasnio tako da bi to trebalo da funkcionise,najvaznije je da se mi lepo dogovorimo o pravilima "zakonu" unutar zadruge i ako se to postuje to je to. :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh