Silokombajn

cukaneca

Banned
Učlanjen(a)
21 Sep 2008
Poruka
2.088
Lokacija
kambodza
dajem silazu ovih dana stoci i nisam najzadovoljniji. radio sa slovencem i ispalo dosta krupno. cuo sam da potingeri seku dosta sitno i sa malim opterecenjem na traktor. sta kazete vi..
 
Odg: silokombajn

Ima moj komsija jednorednog potingera i radi sasvim fino. Radio je sa torpedom 90ks i imao je sta da vuce.
 
Odg: silokombajn

Zar se dužina (krupnoća) ne može podešavati ? :sta:
 
Moj ujak ima Kemper Lifam i imas disk i na njemu nozevi i sto je veci zazor izmedju nekog poklopca i nozeva to krupnije sece .. tako da mozes da podesis kako ti najvise odgovara.. ne treba silaza da bude previse sitna!
 
Kojom se vozi silo kombajn . Mislim u km/h ili kod ursusa kojem stepenu prenosa , za prosečan kukuruz !
 
Da a ja se patio 3sporom u zetoru kad smo silirali "skart" parcelu?!? :sta: :sta:
 
Kombinacija imt 560 kemper-lifam 1 i 2 sporom pun gas ! znaci ako je ekstra ogroman kukuruz onda 1 spora a ako je srednje velicine 2 i ponekad 3 spora zavisi koliko je gust!
 
e sad ... nemam pojma sa 560 pitaj ove koji ga imaju oni znaju! sa belorusom 820 od 3-4 km ... ovo nije 100% sigurno pitacu ujaka! pa cu vam reci sutra!
 
Kiki Zetor 6911 sa jednorednim majevicinim silo kombajom 2 spora uvrh glave ako je kukuruz za nesto! Ako je slab ili redak onda moze 3 a ako je postrna setva losa onda 4 spora! Ali ako teras 2 sporom i osetis da je traktoru "dosta" onda 4 reda u redovnoj duzi = puna zmajevka navrh!
 
Dobro to sigurno , da treba vrteti . Nisam imao još sreće da se susretnem sa tim mašinama , tako da nemam predstavu o brzinam , kapacitetima . Ljudi hvala na inf. :cao: Ali dajte još , koji su najbolji ...
 
Ja nemam silokombajn ali godinama pravimo silazu tako da mogu da iznesem ono sto sam video kod sebe.
Kod mene su radile sledece masine:

1.SIP (lak za traktor, sece prilicno krupno, jednostavno odrzavanje, dosta su jeftini).
2.FAHR (osrednje opterecuje traktor, sece sitno, problem je izbacivanje silaze iz levka tako da se cesto zagusuje izduvna cev).
3.LIFAM (zaobidji ga) (smrt za traktor a ako ga tera jak traktor sa brzim kardanom onda ti taj silokombajn nece dugo trajati , sece dosta sitno, sam sistem zupcanika je dosta slozen i tezak za odrzavanje, dosta prosipa klipove koji su zreli jer mu je heder lose resen).
4.POTTINGER (model mex 2 je moja preporuka) (lak za traktor, sece sitno, kod mene su oni za sada najcenjeniji te su stoga prilicno skupi).
5.GALLIGNANI (dvoredni samohodni i ovaj nam silira poslednjih 5-6 godina) (ovo je pravi izbor za one koji mogu da obezbede dosta posla za njega, motor je 150 KS tako da radi bez problema bez obzira na sklop, ima varijabilnu transmisiju kao i kombajni, sece srednje krupno, nema potrebe da se prosecaju redovi)
 
Koji su bolji ima čini mi se sa dve vrste sečke sa diskom i sa bubnjem (neznam tačno nazive) ?
 
na lifamu ima disk i od dole i na njemu se nalaze cini mi se 4 noza za odsecanje i ima dva bubnja napred kojima uvlaci stabljiku u deo gde se secka silaza, zatim se silaza sprovodi do ventilatora koji silazu ubacuje u cev i izduvava je napolje!

Dok je kod SIP-a to reseno malo drugacije na pic up-u ima dva velika bubnja , na dnu oba bubnja navareni su nazubljeni diskovi a ta dva diska su uzubljeni jedan u drugi i kad stabljika dodje izmedju dva bubnja jednostavno je diskovi presecaju!
 
To da li ima secku u obliku diska ili bubnja nije presudno.
Pottinger ima secku u obliku diska kao i SIP ali su nozevi dosta duzi kod Pottinger-a i on odlicno radi.
Fahr ima bubanj i dobro sece ali je problem sto nema poseban ventilator za izbacivanje mase vec koristi vetar od secke koji je slab.
Svi savremeni samohodni silokombajni (Claas, Krone, NH, JD) imaju secku u obliku bubnja i odvojen ventilator za izbacivanje mase.
 
Negde sam čitao da za jednu vrstu treba veća snaga , mislim da sa diskovima ?
 
Dovoljno je 60-65 ks ali ga ne uzimajte ni pod tackom razno, osim ako radite par hektara za sebe i imate traktor za bacanje. Njihovi prenosi su slozeni i desava se da zupcanici prezupce, tako da ni mnogo jaci traktor nije resenje vec Pottinger.
Meni je ranije radio covek sa novim Lifam-om i novom Rakovicom 65 ali je to toliko mucenje za traktor da mi ga bilo zao.
Po ceo dan je taj traktor dimio od ogromnog opterecenja tako da mu se cela izduvna grana usija. Cak se video i plamen od 10-ak cm na auspuhu.
Kretao se prvom sporom ponekad i na kvacilo. Problem kod Lifama je to sto ima tanak horizontalni disk koji sluzi i kao secka i za odsecanje stabljika. Otvor izmedju secke i ventilatora za izbacivanje mase je toliko mali da je prosto neverovatno kako on uopste i progura masu kroz njega.
Jedan covek je imao uparen Lifam i 558 ali je izbegavao da radi za pare. Cak je i davao silokombajn ko hoce da radi sa svojim traktorom ali su ljudi bezali od njega.
 
Nazad
Vrh