Silokombajn

Mi pravim silazu dvadeset godina radimo sa jednorednim silokombajnem lifsm kemper kupili smo ga vov 90 ili 91 terali smo ga IMT 540 ursuzem c360 i na kraju rakovicom 65 .Stojim iza toga da ga rakovica tera punim gasom drugom sporom pa cak i prvom sporom ako je jak i gust kukuruz .
Ne bi nikome preporucio da ga kaci na manje traktore dosta je tezak za nosenje pa moze i da strada poluga . Sa tupim i ojedenim nozevima daje veci otpor traktoru , zato ja svake godine stavljm nove nozeve svakog sezonskog dana lanac i lezaje podmazujem dva puta a jedanput kontrolisem ulje u reduktoru nozeve ostrim po potrebi u kontra smeru od pozadi.
Kod mog brata od tetke 15-ak km od mog sela pravio mu je silazu jednom njegov drug sa potingerom i IMT 539 , svatio sam da je dosta laksi bolje ga vuce i brze od mog ali u kvalitetu i obradi usitnjenosti silaze za mojim zaostaje 100%.
Tako sto se mene tice po mojoj proceni za svoje potrebe je mnogo bolji lifam nego potinger ili sipov silokombaj.
Evo i slike mog silokombajna
ncjrec.jpg

5d2ujt.jpg

ws1d1j.jpg

2nk7xox.jpg
 
Dobra je to mašina.Ima ih nekoliko komada u našem selu.Jedino mu problem prave korovi,pogotovu ujutro pri jakoj rosi.Namotava ih oko one spirale,počinje da guši,onda grejanje a teško se ta namotana masa uklanja.
 
sumar, 539 je preslab za bilo kakvo siliranje pa mislim da i to ima veze, al da se potinger i mengele lakše vrte na kardanu od sipa je istina, ali i tu ima caka.
Recimo mengelu kupuješ po brojevima, ovisi koliko jak traktor imaš. Prije sam siliro s sipom i ursusom 3 spora, bome se znojio i stalno pun gas jer je drukčije nije htio lomit zrno kako treba.
Sad imam mengelu, mb200, to je manji, idem istom brzinom ali ne zbog traktora nego zbog kombaja, a traktoru je puno lakše i radim na 2000okr/min motora.
Mengela ima uvlačne valjke pa batvo ulazi određenom brzinom i nemože brže, dok sip to guta nenormalno i radi dosta krupniju silažu.

I mengela je dosta teži za nosit na polugama, i nema točak kao sip.
 
Citam prethodne postove i vidim da niko od vas ne spominje Pottinger MEX GT? Ja sam video samo jedan primerak ovakvog kombajna kada sam trazio spravu za sebe ali je cena za njega 2007. godine bila 2000 evra a godiste cini mi se '95. Ako sam dobro razumeo, to je unapredjeni MEX II? :D

Ja posedujem kombajn Deutz-Fahr MH 650 S (tada mi se cinilo kao best-by i nisam pogresio). Kombajn je 80 i neko godiste (iako imam knjigu od njega, i dalje ne mogu da provalim), ima 10 helikoidnih nozeva i mogucnost stelovanja na 4 razlicite duzine seckanja (2 brzine uvlacenja i kombinacija 5/10 nozeva) i jako dobro razbija zrno (kod mene radi na rezimu za najkrace seckanje) samo sto ima jednu manu-dosta tesko se vuce (iako je tezak-probao sam da ga podignem sa IMT 533 i moze!) i bogme IMT 577 radi I. sporom u dobrim kukuruzima a jako retko II. Za mene je pojam 'dobar kukuruz' kada iz 2 reda od po 400m napunim do kraja prikolicu od 6t!
Da ne zaboravim, upravljanje lule je kombinacija hidraulike (levo-desno) i sajle (klapna gore-dole). Evo i par slika:




A ovo je taj kukuruz (ja sam visok 187 cm pa prosudite koliki je kukuruz) LG Alicunde:



[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=MY9o1XkfV9Y[/youtube]
 
mi radimo oko 15 hektara...
do sada smo radili sa linfamom po 7-8 dana
vukla ga je rakovica 65 prvom, al je bilo zito boli glava...
sad smo uzeli samohodnog tri reda....
 
malo sam se kasnije ukljucijo u diskusiju oko siliranja u vezi POTINGERA MAX 3 .Neznam kako silira mengele nisam video.jesam silirao plehove ali dok su bili novi nozevi ,asada ih fali 5, stize i fotka pa vi prosudite kako radi mah 3
 
ja imam klasov silokombajn kao milos d.t na sedmoj strani, samo nemam one zastitne limove sa strane, ima dva diferencijala koji ubrzavaju prenos, noz je u obliku bubnja i razdvojen je od ventilatora osovinom na kojoj se nalaze dva srafa koji imaju istu funkciju kao na zamajcu prese..
pre toga sam koristio sipov i razlika je ko nebo i zemlja - sipov mi je gasio rakovicu 60 u prvoj sporoj gas povucen do kraja, ali je i kukuruz bio extra zp735, dok klasov ide u trecoj sporoj u prosecnom kukuruza na 2/3 gasa isto rakovica
 
Cao drugari
Da li neko zna gde se moze nabaviti pik-up za Claas jaguar 30 da bih mogao da radim senazu.
Hvala unapred
 
Izvinjavam se zbog prethodnog posta, nadam se da sam sada ispunio sve uslove. . . :cao:
Evo i ja da pitam, pošto ovde nisam naišao na Zmajeve silokombajne, a moj otac je namerio da kupi jedan od njih, interesuje me vaše mišljenje o njima? :cao:
 
cika_jova je napisao(la):
pre toga sam koristio sipov i razlika je ko nebo i zemlja - sipov mi je gasio rakovicu 60 u prvoj sporoj gas povucen do kraja, ali je i kukuruz bio extra zp735, dok klasov ide u trecoj sporoj u prosecnom kukuruza na 2/3 gasa isto rakovica
Meni sip nije gasio ursusa, išo sam 3 sporom al mu je bilo do jaja :udri:
Sad sa mengelom MB200 idem isto 3 sporom al nema da motor zadimi a silaža daleko sitnija i ljepša. Jedino što je mengela dosta težak na hidrauliku a nema točak. Ima uvlačne valjke koji doziraju i ne guta kao sip. Postoji širi raspon veličina koji si biraš s obzirom na snagu traktora, ja sad nemogu brže od 3 spore jer on nemože gutat..
Kod kuće nekad siliram i s imt-om 533 kad dovezem izrezane uvratine, dok sipa nije mogo vrtit, kad uleti par batava, spusti mu okretaje i začepi surlu. Jedino što ga 533 nemože nosit, leti prednji kraj po zraku i hoće na bok.
 
Nazad
Vrh