PDA

View Full Version : Izgradnja štale za ovce i koze - Sam svoj majstor

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : [1] 2 3 4

brundalo
07-01-09, 14:20
Kako san zadnjih dana zatrpan pitanjima od ljudi sa foruma a vjerovali ili ne i od korisnika koji nikad nisu uputili ni jednu poruku na forumu (valjda ih je sram - a zasto?) koji se raspituju o izgradnji stale za blago po sistemu sam svoj majstor to pokrecem ovu temu di cemo moc makar virtualno sagradit stalu a onda neka svak sebi radi. Volija bi da se svi ovdi koje zanima ova tema ukljucite da vidimo koje su prednosti i nedostaci onoga sto cu ja objavit a takodjer posto je i to dio posla da se jave ljudi koji znaju nesto o elektrici i instalacijama. Ja cu za pocetak stavit par slicica a veceras slijedi nastavak. Nakon toga cu objavit i nacrt za izradu manje stale a ako koga zanima i par sitnijih i krupnijih objekata koji sluze u ovome poslu.
Napominjem da su sve slike vlasnistvo firme ciji je link www.usa-barn.com.
Ali kako mi zivimo u uvjetima u kojima zivimo to se posto je objavljeno tamo moze prenit i ovdi. Konacno ogradili smo se i prenili cije je vlasnistvo
http://www.usa-barn.com/images/photos/photo184.jpg
http://www.usa-barn.com/images/photos/photo198.jpg
http://www.usa-barn.com/images/photos/photo199.jpg
http://www.usa-barn.com/images/photos/photo200.jpg
http://www.usa-barn.com/images/photos/photo202.jpg
http://www.usa-barn.com/images/photos/photo203.jpg
http://www.usa-barn.com/images/photos/photo204.jpg
http://www.usa-barn.com/images/photos/photo205.jpg
http://www.usa-barn.com/images/photos/photo207.jpg
http://www.usa-barn.com/images/photos/photo208.jpg
http://www.usa-barn.com/images/photos/photo209.jpg
http://www.usa-barn.com/images/photos/photo210.jpg
http://www.usa-barn.com/images/photos/photo211.jpg
http://www.usa-barn.com/images/photos/photo234.jpg
http://www.usa-barn.com/images/photos/photo235.jpg
http://www.usa-barn.com/images/photos/photo236.jpg
http://www.usa-barn.com/images/photos/photo237.jpg
http://www.usa-barn.com/images/photos/photo238.jpg
Sutra cemo nastavit sa oblaganjem limom. Ima malo previse slicica >:({

GOCE-MK
07-01-09, 23:40
brundalo bravo za temu ja sad sam kupijo novi plac pa cu da gradim novu stalu i bas super bi mi doso neki savet samo gledaj da bude nesto eftinije he he pozdrav

cesmina
08-01-09, 09:45
Brundalo super tema
Primjetio sam da na slikama stavljaju drvene grede direktno u zemlju,to nije dobro jer če brzo drvo strulit a grede su nosači.Mislim da je skuplja varijanta sa stavljanjem zeljeznih nosača u beton pa onda na njih grede u krajnjem ishodu jeftinije rjesenje.
pozdrav

brundalo
08-01-09, 13:14
brundalo bravo za temu ja sad sam kupijo novi plac pa cu da gradim novu stalu i bas super bi mi doso neki savet samo gledaj da bude nesto eftinije he he pozdrav

Brundalo super tema
Primjetio sam da na slikama stavljaju drvene grede direktno u zemlju,to nije dobro jer če brzo drvo strulit a grede su nosači.Mislim da je skuplja varijanta sa stavljanjem zeljeznih nosača u beton pa onda na njih grede u krajnjem ishodu jeftinije rjesenje.
pozdrav

Odmah odgovor obojici.
Po meni je ovo zasad jedno od najeftinijih rijesenja. I ja cu gradit po ovom sistemu, ali sa nekim izmjenama. Naime u mene je kamen i tesko i vrlo skupo bi bilo busit rupe cca 1-1,2 m dubine. Zato san se odlucija za usadjivanje drvenih greda u celicne cijevi istih dimenzija i visine 30cm iznad tla na koje ce bit zavarena celicna ploca i koja ce se zavidavat(zasarafit) za temelje. Na taj cu nacin izbjegnut truljenje greda ukopanih u zemlju, iako i sa danasnjim tehnologijama postoji dugotrajna zastita drva. Medjutim posto vrag nikad ne spava to san se ja odlucija za prvi sistem sa kojim ako se dogodi nesto vrlo lako je poduprit porecnu gredu (vjencanicu) i umjesto eventualno istruljenog stupa posatviti novi. Napominjem da je ovo ujedno itzv modularni nacin izrade stale di se jednostavno po potrebi stala moze produzivat kako stado bude raslo.

cesmina
08-01-09, 16:26
Stala je dobra ali me zanima kako ces rjesiti pod-poplociti,betonirati ili?
ta stala sa slika nema nikakve izolacije 8) u dalmaciji bi skuhalo blago unutra kako ces izolirat?
dali si mozda u grubo izracuno cjenu objekta sa slika?

cesmina
08-01-09, 16:39
evo naso sam na netu interesantnu stranicu(u tražilicu upisat haas inženjering)navodno vodeca firma na kontinentu

brundalo
08-01-09, 20:17
Stala je dobra ali me zanima kako ces rjesiti pod-poplociti,betonirati ili?
ta stala sa slika nema nikakve izolacije 8) u dalmaciji bi skuhalo blago unutra kako ces izolirat?
dali si mozda u grubo izracuno cjenu objekta sa slika?

evo naso sam na netu interesantnu stranicu(u tražilicu upisat haas inženjering)navodno vodeca firma na kontinentu

Nece skuhat blago zato sta u mene blago liti ima hladovine koliko hoce. Druga stvar je sta su ovo samo osnove, zato san i pokrenija temu da zajednicki dodjemo do najboljeg rijesenja. a moze se na zidove postavit s unutrasnje strane i stiropor ili kamena vuna. napominjem da je ovo samo ideja koju triba razradit.
Hass inzinjering - ako imas love na bacanje - izvoli. Naime oni za izgradnju lauf stala ili takvih slicnih traze koliko san cuja oko 300.000 Eura. Ovaj gori objekt bi po svemu kosta, naravno ako covik radi sam i uz pomoc familje i prijatelja skupa sa svin materijalom ovakva kakvu vidis na slici cca 6000 eura. Naime ja san drvenu gradju nabavija jos lani, sad mi je ostala limarija. Sta se tice poda ovce bi bile na nabijenoj zemlji priko koje dodje slama i ono sta ostane u jaslama a nece da pojedu. toga materijala kod ovaca i koza nikad ne fali i tebi ostaje ustvari samo redovno cistit. na to redovno mislin bar jednom sedmicno ili cak u 15 dana.
Tribas znat da su ovce i koze u biti vro skromne zivotinje i za ulozeno daju puno vise nego krave. Neki dan je bilo na TV da neki frajer ima 20 krava i da dnevno isporuci 150 litara mlika. Pa di mu je racunica. Bolje i isplatljivije bi se proveja da ima 50 koza....

cesmina
08-01-09, 21:02
ma nema blaga do koze i ovce
sto se tice haasa samo da ljudi vide principe ucinilo mi se interesantno.vjerojatno je usa-a sistem naj jednostavniji i naj funkcionalniji,tipicno za amere nema nepotrebnih komplikacija.
zanima me kako rješavaš izmet odma u zemlju ili(koliko izmeta bude jer blago ti je poveče).mislim da ovca godišnje deponira 1t gnoja

cesmina
08-01-09, 21:09
ako neko ima neki link ili sam koristi solarne panele ili vjetrenjače u sirani ili štali nek podjeli iskustva
pozdrav

Tar
08-01-09, 21:29
@cesmina
Jedna od kljucnih sprava u mlekarstvu je laktofriz. Celukupnu kolicinu mleka treba da spustis sa telesne temp. na +4°C za max 1 sat. Ne vidim kako bi to moglo pomocu alternativnih izvora. Osmi toga i da pokrijes ceo krov solarnim panelima, obe zimske muze ti padaju po mraku. Moj zakljucak je da mlekara na sunce i vetar ne moze.
Medjutim, blago proizvede dovoljno "materijala" iz koga se dobije znacajna kolicina biogasa sto bi po nekim nacelnim tvrdnjama trebalo da bude dovoljno da se preko agregata dobije dovoljno struje. Jedini problem je skupa pocetna investicija.
Drugi problem koji ne spominjes je voda. Svako grlo trazi 5-10 litara vode dnevno + voda za pranje mlekare(pranje laktofriza, sirarskog kotla, kalupa, krpa......). Imas li ti dovoljno vode?
Kada se koristi bio gas potrosnja vode je jos veca.

@Brundalo
ti to moras tacno da znas. Za tvojih 120 grla koliko vode dnevno trosis?

brundalo
08-01-09, 21:55
@ cesmina - sta se tice solarnoga i vjetrenjaca to za pocetak zaboravi kod prerade mlika. Nadan se da si neki dan gleda poljoprivrednu emisiju i vidija sta se desilo ljudima negdi u slavoniji. Zajeba ih je izvodjac i projektant obecavsi in struju iz alternative pa sad stalu od par miljuna kuna mogu bacit u 3 PM. Reka je covik da ce krave parkirat prid ministarstvo i onda je ministar reka da ce oni pomoc uvest struju. Ja nosim mliko doma, a i ovi moj kolega bodul sa Dugog otoka. Inace ja iman solarno i plin tamo di san dosad muza ovce a sad cu to pribacit na ovu novu rampu za muzu. Sad se pitas kakvo solarno? Obican kazan od bojlera kapaciteta 120 litara san opitura u crno i to mi suzi za pranje muznog uredjaja. Sunce ga od 4-10 miseca moze zagrijat tako da voda bude kuvana. Zimi se voda dogrijava plinom a sad razmisljan o maloj pumpi za prepumpavanje vode u bojler na akumulator koji bi punila solarna celija. Inace u Samoboru ima jedna ekipa koji su napravili vjetrenjacu koja radi struju i ja iman clanak o tome i objavit cu ga cim mi skener proradi skupa sa shemom. Inace ta vjetrenjaca radi i kao pumpa kojom se pumpa voda iz busotine. Meni je ovdi sad jedan prijatelj rasljar pa cu ga nagovorit da vidi ima li vode u mene. Sta se tice vode recimo da san ja dobro opskrbljen gušternama(catrnjama, cisternama) ali ovu godinu nije bilo vode pa san najeba totalno.
Sta se tice potrosnje vode ona ti je ogromna. Sta za napojit ovoliki broj blaga, sta za pranje svega u muznoj sezoni ide ti otprilike oko 1000 litara dnevno pa ti racunaj. Ako si blizu mora, razmisli o desalinizatoru, a njih ti ima kupit na solarno, onih za jahte.
@ Tar izvini tek san veceras vidija da si me u jednom postu pita sta je SuSu trava pa ti evo sad odgovaran. To ti je sudanska trava >:({
Sta se tice muže po mraku to nema veze sa solarnim jer oni akumuliraju struju u baterije tako da ce eventualno trosit struju iz baterija a muzni uredaji ionako nisu jaki potrosaci (ovaj sta ja iman je 750w)

vla
08-01-09, 22:00
Brundalo majstore,
Daj detalje o toj vetrenjaci koja proizvodi struju i pumpa vodu, jer i mene interesuje.Ja koristim agregat za struju i pumpu za vodu na naftu, a imam vetra na pretek, kosava duva sa Dunava pa razbija.

brundalo
08-01-09, 22:04
Brundalo majstore,
Daj detalje o toj vetrenjaci koja proizvodi struju i pumpa vodu, jer i mene interesuje.Ja koristim agregat za struju i pumpu za vodu na naftu, a imam vetra na pretek, kosava duva sa Dunava pa razbija.

Ocu prijatelju u iducih par dana sigurno >:({

Tar
08-01-09, 22:10
Sta se tice muže po mraku to nema veze sa solarnim jer oni akumuliraju struju u baterije tako da ce eventualno trosit struju iz baterija a muzni uredaji ionako nisu jaki potrosaci (ovaj sta ja iman je 750w)

Muzni uredjaj 750 vati i sta bi sa laktofrizom.........a sta sa kotlom za sirenje..+ sijalice. Pa onda za to nisu obicni akumulatori jer oni ne trpe da se prazne vec posebni, mnogo skuplji...?

brundalo
08-01-09, 22:43

Muzni uredjaj 750 vati i sta bi sa laktofrizom.........a sta sa kotlom za sirenje..+ sijalice. Pa onda za to nisu obicni akumulatori jer oni ne trpe da se prazne vec posebni, mnogo skuplji...?

Tar slabo pratis na satu he he. Ali nisi vidija sta san gori napisa. To zasad moze eventualno koristit struju za muzni uredjaj, zatim kao pumpu za eventualnu busotinu i el pastira a ostalo nek nosi doma

GOCE-MK
09-01-09, 00:10
hocu da pitam neko sto koristi agregat na farmi za motor za voda za mozalicu koja jacina agregat koristi i kako je zadovojan ili ako ima da predlozi neka boja varijanta POZDRAV

popovic
09-01-09, 00:20
Goce : za svetlo ,muzilicu i pumpu za vodu ti treba mali agregat ,max.oko 2KW (ako ti ne radi sve od jednom)

vla
09-01-09, 00:25
Nabolji su dizel agregati, ne benzinski.Duze traju i ne zagrevaju se previse pri radu.Ja koristim stari Hondin, uvoz is D, 3 KW, napaja strujom sve, ali kao sto popovic rece, jedno po jedno. Sada je nafta pojeftinila pa je lako.

brundalo
09-01-09, 00:39
Ja iman jamahu 2,5 kw staru 30 godina benzinca i pali i radi iz prve i ko violina >:({ >:({

popovic
09-01-09, 00:44
Ja imam lombardini-diesel 4,5KW ,kupio sam ga novog pre par godina i radi kao sat.

Tar
09-01-09, 11:27
Tar slabo pratis na satu he he. Ali nisi vidija sta san gori napisa. To zasad moze eventualno koristit struju za muzni uredjaj, zatim kao pumpu za eventualnu busotinu i el pastira a ostalo nek nosi doma

@Brundalo
Nista ja ne razumem prijatelju. Kakava muzilica na akumulator? Lepo sam pitao a na sta ce se pokretati laktofriz?
Ti sam kazes da mala mlekara kosta 30000€ i ko to tek planira a ne planira ozbiljnu struju(i trofaznu) taj ne planira dobro. To sto ti imas 1 km od kuce do stale i tamo nemas struju je jedan od razloga sto se mucis. Ako sam dobro razumeo ti predlazes da se mleko muze na farmi pa de "se nosi doma". Sa tako malom muzilicom(od 750 vati) koliko vremena treba da se pomuze 100-ak grla ? Operi vime, izmuzi, dezinfikuj vime, pa sledece grlo. Pa onda treba kante vuci i utovariti, pa prevesti pa istovariti ,pa istociti i nema sanse da za 1 sat spustis temperaturu.Znaci kada sutra dodje inspektor i kaze da tehnologija ne zadovoljava (HACCP), onda nije to neki birokrata koji zajebava nego to stvarno ne zadovoljava. Neka su to prosecna grla koja daju 450 litara god. Na vrhuncu laktacije daju 3 litra i to ti je sa 100 grla 300 litara, znaci 150 ujutro i 150 uvece. I tako svaki dan tegliti kante. I onda samo malo te "seknu" ledja i cela operacija je ugrozena. Propade mleko. Nesto mi to dodje primitivno. Kome se tako zadesilo ili je nasledio takvu situaciju to je druga prica , ali ko planira nesto da pravi a racuna na alternativne izvore ili agregat i/ili tegljenje kanti......? ? ? Pa ko danas planira da se bavi mlecim grlima treba da planira da za god-dve najkasnije napravi postolje za muzu odakle mleko direktno ide u laktofriz....itd.
Ono sto hocu da kazem je da danas treba razmisljati o video nadzoru stale pa jednim delom i zahvaljujuci tome smanjiti smrtnost pri jarenju(jagnjenju), a ne kako pomocu akumulatora upaliti neku skiljavu sijalicu?
I kao sto prijatelju Brundalo znas danas ljudi (a ima toga i u Hrvatskoj i u Srbiji) uvode muziku u stale i dobijaju nekoliko procenata mleka vise...Takodje (kao sto znas) svaki projekat za stalu podrazumeva jos bar dve prostorije: jednu sa laktofrizom i wc.......................................

brundalo
09-01-09, 14:54
@ tar potpis na izreceno ali izgleda da je doslo do nesporazuma. Ja san reka da bi moga eventualno na agregat pokretat muzni uredjaj ili mozda na solarno (750w) ali da mliko mora nosit doma ka sta ja radin. ja san u takvoj situaciji kakvoj sam i samo ja znan kako je ladit mliko na otvorenom polju. A sta se tice aparata za muzu moj je jacine 750w i moze tirat 4 kante bez frke a svaka kanta 2 ovce/koze. Te muzilice povuku struju kad ih startas ali kad napune bocu vakumom.....
Sto se tice mog nosenja mlika doma za to su 2 razloga. 1 elektroprivreda (HEP) toliko skupo naplacuje prikljucak da je to milina. Meni dalekovod prolazi 5 metara od terena di mi je blago, ali ja bi triba sagradit novu trafo stanicu, pa ukopat kabel, pa ovo pa ono. racunali smo da bi kostalo oko 300000 eura. A drugi razlog je taj sta je ovo turisticko misto i sta je zabranjeno držat blago u krugu 800 metara od sela. Ja san tako bija prisiljen smislit rucne laktofrize i zasad radnja radi i to je to. A sta mislis kako velike mljekare otkupljuju mliko i onda ga voze u centralu. Ovo sta ja radin je slicno.

Tar
09-01-09, 15:56
Dobro, to smo rascistili. ;D} >:({
Ako bude srece pa krene moj projekat blago ce biti max 100m od kuce. Ne zove se to dzabe blago, i ako nije vec u sefu mora biti pred ocima.. Lkl{{ i uz pomoc video nadzora(sitnica od para).

Da zavrsimo ono nabrajanje, sta sve ima u stali.
Prostor za koze 1.5m² po kozi ako koze u stali samo spavaju. Onda bi ispust ili bar deo morao da bude pokriven da mogu malo da mrdnu kada su kise i sl. Nigde nisam nasao ali cenim 3m² u intenzivnom nacinu. Prostor izdeljen pomicnim pregradama. Deo za jarceve, najbolje posebna prostorija. Karantin za nova grla koja ulaze u stado ili ona koja obole a ima sanse da se izlece. Prostorija(ili deo) za izmuziste, prostorija za laktofriz, wc sa umivaonikom za onoga ko radi, apoteka i mini ambulanta. Prostorija-magacin za koncentrat. Odatle se daje na izmuziste. Stala treba da bude opremljena pojilicama sa grejacima. Treba da ima velika klizna vrata na jednom kraju tako da mali traktor sa prednjom viljuskom moze da cisti djubre.......
Sto se tice provetravanja i za to postoje normativi kao i za osvetljenost stale prirodnim svetlom. Povrsina prozora min 20% od povrsine poda.
U nastavku stale, najbolje pod istim krovom senik ili senara, tako da se hrana ne kvasi ako je neko nevreme, kisa....
Takodje vazna je orijentacija stale u odnosu na sunce i lokalne vetrove. Za koze je sunce jako vazno zbog sinteze nekih vitamina i opsteg zdravlja narocito zimi a leti ga ionako ima previse pa su potrebni zakloni ,nadstresnice, hladovina.
Pored toga oni koji imaju racunaju na deo prihoda od jarica za klanje trebalo bi da imaju higijensku prostoriju za klanje i priredjivanje(ima standard i za ovo)....

vla
09-01-09, 18:35
Tar,pomenuo si standarde za prostoriju za klanje i preradu mesa na farmi.Koji su to standardi, normativi i koja je regulativa oko toga.Gde se mogu naci propisi?
To je jedan od nacina uvecanja prihoda na farmi kod uzgoja ovaca i koza, posebno je interesantna proizvodnja preradjevina/kobasice,stelja itd.
Unapred zahvalan na informaciji.

Tar
09-01-09, 19:00
Nazalost nisam se za to mnogo interesovao pa ovako "iz glave" ne znam gde sam to nasao. Nije bila prerada mesa vec samo prostorija za klanje, dranje i vadjenje utrobe. Onako napamet, mora da bude u plocicama i mislim da je kritican odvod prljave vode (zbog krvi valjda). U vise projekata video sam da je predvidjena posebna prostorija.
Ali nije to sve. Do 100 grla smatra se seoskom farmom a preko toga proizvodnom farmom pa mora da bude uredjeno groblje uginulih zivotinja i nacin drzanja stajnjaka je mnogo strozi......

Za ostalo ako se setim ili naletim.....kacim.

brundalo
09-01-09, 20:24
Decki ja iman nesto materijala o tome za mini sirane i mini klaonice a posto mi fala bogu sutra stize skener bit ce materijala. Istina ta regulativa se odnosi na RH ali kako su ti propisi uskladjivani sa onima iz Eu to i vas kolege iz Srbije ceka isti posa, zato bi bilo dobro ako mislite investirat da to ucinite sa propisima iz Eu.
ovo sta kaze Tar o 100 grla u Hr ne vazi za mlijecno blago. Ovdi se racuna kolicina proizvedenog mlijeka bez obzira na broj blaga. Inace bez obzira na broj blaga tribat ce postovat nitratnu direktivu EU (otpadne vode, gnojnica)

Tar
09-01-09, 20:30
Koji je limit ili granicni slucaj u Hr. koja kolicina proizvedenog mleka.
Meni je za ovo oko broja grla reka strucnjak iz instituta za stocarstvo.

brundalo
09-01-09, 20:33
Koji je limit ili granicni slucaj u Hr. koja kolicina proizvedenog mleka.
Meni je za ovo oko broja grla reka strucnjak iz instituta za stocarstvo.

Neznan tocno ali za mini sirane na OPG je ja mislim 15000 litara ili cak 50000 ali provjerit cu pa cu javit

brundalo
09-01-09, 20:45
Evo decki pronasao sam

MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE I ŠUMARSTVA

Na temelju članka 22. stavka 1. Zakona o veterinarstvu (»Narodne novine«, broj 70/97. i 105/01.), ministar poljoprivrede i šumarstva donosi

PRAVILNIK
o veterinarsko-zdravstvenim uvjetima kojima moraju udovoljavati objekti registrirani za obradu, preradu i uskladiŠtenje proizvoda Životinjskog podrijetla na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima

(NN 149/03)

Članak 1.

Ovim Pravilnikom propisuju se posebni veterinarsko-zdravstveni uvjeti koji se odnose na uređenje, opremu, način rada, djelatnike i higijenu u objektima registriranim za obradu, preradu i uskladištenje proizvoda životinjskog podrijetla na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima (u daljnjem tekstu: OPG).

Članak 2.

Dozvoljava se obrada, prerada i uskladištenje proizvoda životinjskog podrijetla u objektima na OPG-ima registriranim za:

1. obradu mlijeka i proizvodnju mliječnih proizvoda (sira);

2. punjenje i pakiranje meda;

3. sortiranje i pakiranje jaja;

4. proizvodnju tradicionalnih mesnih proizvoda:

– trajnih suhomesnatih proizvoda i slanine;

– trajnih i kuhanih kobasica;

– čvaraka i domaće svinjske masti.

Odobrena djelatnost iz stavka 1. ovog članka može se obavljati i u prostorijama za obradu, preradu i uskladištenje proizvoda životinjskog podrijetla, smještenim u sklopu stambenog objekta.

Članak 3.

U objektima/prostorijama iz članka 2. ovog Pravilnika dozvoljeno je koristiti sirovine odnosno proizvode dobivene isključivo od životinja:

– uzgojenih na vlastitom OPG-u; ili

– koje su najmanje tri mjeseca u tovu na vlastitom OPG-u.

Klanje životinja iz vlastitog uzgoja ili tova na OPG-u za potrebe proizvodnje namirnica za prodaju dozvoljeno je isključivo u klaoničkim objektima registriranim u skladu sa Zakonom o veterinarstvu.

Članak 4.

Uporaba objekata/prostorija iz članka 2. ovog Pravilnika, kao i opreme namijenjene za proizvodnju namirnica, dozvoljena je samo uz prethodnu registraciju objekta, u skladu sa Zakonom o veterinarstvu.

Objekte/prostorije i opremu iz stavka 1. ovog članka nije moguće koristiti u druge svrhe.

Članak 5.

Za odobrenje djelatnosti i upis u Upisnik odobrenih objekata, u skladu sa Zakonom o veterinarstvu, potrebno je priložiti:

– tehničko-tehnološki projekt s tlocrtom i opisom prostorija;

– položajni nacrt prostorija;

– opis opreme;

– sirovinsku bilancu;

– asortiman proizvoda;

– postupke sanitacije objekta i opreme;

– opis opskrbe vodom za piće.

Članak 6.

Za provođenje svakodnevnih postupaka sanitacije prostora/prostorija, opreme i pribora, prije, za vrijeme i nakon završetka rada, a u svrhu sprečavanja kontaminacije namirnica, odgovoran je vlasnik objekta.

Članak 7.

U objektima iz članka 2. ovog Pravilnika određen je maksimalni godišnji opseg proizvodnje, i to:

1. prerada svinjskog mesa u količini od 7.500 kilograma odnosno maksimalno 50 svinja godišnje;

2. prerada ovčjeg, kozjeg i kravljeg mlijeka do 50.000 litara godišnje;

3. proizvodnja meda do 1.000 kilograma godišnje.

Članak 8.

Namirnice proizvedene na OPG-u mogu se stavljati u promet na sljedeći način:

1. prodajom na vlastitom OPG-u;

2. u vlastitoj turističkoj ponudi u okviru ugostiteljskog objekta;

3. u vlastitoj ili zajedničkoj trgovini (više proizvođača) izvan OPG-a, na određenoj lokaciji koja je odobrena kod nadležnog tijela;

4. na tržnicama ili prodajnim izložbama.

Članak 9.

Osobe koje rade u proizvodnim prostorijama, u kojima dolaze u izravni dodir sa sirovinama i proizvodima za vrijeme rada, moraju:

– brinuti o osobnoj higijeni i čistoći;

– nositi svijetlu radnu odjeću i obuću;

– kosu zaštititi kapom ili maramom.

U radnoj odjeći i obući nije dozvoljeno napuštati prostorije odnosno prostor za proizvodnju namirnica.

Osobe koje rade u proizvodnji namirnica moraju biti zdravstveno pregledane u skladu s važećim propisima Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske.

Članak 10.

Površina oko objekta iz članka 2. ovog Pravilnika mora biti pokrivena betonom ili asfaltom, a krug ograđen prikladnom ogradom.

Članak 11.

Otpad životinjskog podrijetla koji nastaje u proizvodnji na OPG-u treba:

– sakupljati u za to određene zatvorene kontejnere;

– odstranjivati iz proizvodnih prostorija odnosno prostora odmah nakon završenog rada;

– osigurati propisan način neškodljivog uklanjanja.

Članak 12.

Otpadne vode nastale tijekom proizvodnje treba odvoditi izravno u kanalizaciju ili sabirnu jamu.

Članak 13.

Objekt na OPG-u koji je kod nadležnog tijela registriran za proizvodnju tradicionalnih mesnih proizvoda, ovisno o tehnologiji proizvodnje, mora imati:

1. rashladnu komoru ili hladnjak za hlađenje i čuvanje mesa odgovarajuće veličine i kapaciteta;

2. prostoriju za proizvodnju dozvoljenih proizvoda od mesa;

3. prostoriju za dimljenje i zrenje;

4. rashladnu komoru ili hladnjak za čuvanje gotovih proizvoda;

5. ormar za držanje začina, dodataka i ostalih potrepština u proizvodnji;

6. prostor ili ormar za čuvanje materijala za pakiranje i opremanje.

Članak 14.

Objekt na OPG-u registriran za preradu mlijeka mora imati:

1. prostoriju za sabiranje;

2. prostoriju za proizvodnju sira (sirarnicu) s opremom za hlađenje i uskladištenje;

3. prostoriju za oblikovanje i cijeđenje te zrenje sira (zrionicu);

4. hladnjak za gotove proizvode.

Članak 15.

Objekt na OPG-u registriran za sortiranje i pakiranje jaja treba imati:

1. hladnjaču ili hladnjak za držanje jaja, ovisno o kapacitetu proizvodnje;

2. prostor za sortiranje i pakiranje jaja.

Članak 16.

Objekt na OPG-u registriran za punjenje i pakiranje meda mora imati:

1. prostoriju za prihvat te punjenje i pakiranje meda;

2. prostor za uskladištenje meda.

Članak 17.

Objekti iz članka 2. ovog Pravilnika moraju imati:

– podove i zidove od materijala koji omogućuje lako čišćenje, pranje i dezinfekciju;

– izdvojeni prostor ili ormar za držanje pribora i sredstava za mehaničku i kemijsku sanitaciju;

– izdvojen prostor ili ormar za skladištenje materijala za pakiranje (kartonska ambalaža, papir za pakiranje, posude, folije itd.);

– materijal za pakiranje mora biti skladišten na policama ili podmetačima, a razmak od podne površine mora iznositi najmanje 30 cm;

– potrebnu ventilaciju (prirodnu ili umjetnu);

– obveznu zaštitu od ulaska insekata, glodavaca i neugodnih mirisa.

vla
09-01-09, 20:54
U Srbiji drzanje do 100 grla ovaca i koza ne podleze regulativi, sve preko toga mora se registrovati kao Farma, u skladu sa zakonom kod uprave za veterinu Min.poljoprivrede .Velike investicije,komplikovana procedura a nista ne dobijas, jer si i dalje u istom polozaju u odnosu na svercere i crno trziste stoke koje niko ne kontrolise i suzbija.
Nema selekcijske ni maticne sluzbe, pa grla ne mozes registrovati,staviti usne markice, ostvariti premije.Za secanje: uginice velikog broja rasnih ovaca pri maticenju i stavljanju usnih markica.Epilog: osteceni vlasnici a nadlezni cute kao da se nista nije dogodilo.
Slike iz zivota - nasa stvarnost.

vla
09-01-09, 20:56
Brundalo majstore, hvala,prava stvar

zzec
12-01-09, 17:43
brundalo,
ima li jos fotografija tj kako izgleda sve to na kraju:lol:

GOCE-MK
12-01-09, 19:25
pa ako ima neko slika ili neki proekt sa tvrde gradbe ili sa neke interesantne stale neka okaci da vidimo moze da dobijemo neke ideje POZDRAV

popovic
13-01-09, 18:06
Evo da nastavim tamo gde je nas Brundalo stao.

popovic
13-01-09, 18:10
MOzda i ovde ima neke ideje

zzec
13-01-09, 19:39
mozes li nam pokazati slike gde se vidi kako je reseno da dnevna svetlost udje u objekat?

brundalo
13-01-09, 20:22
@popovicu hvala na zamjeni >:({
@zzec Dnevna svjetlost je rijesena na taj nacin sto je na krovu na par mjesta umjesto limenog pokrova postavljen prozirni plasticni pokrov. Medjutim ja cu raditi takozvanu otvorenu stalu gdje ce jedna duza stranica, ona okrenuta zapadu biti skroz otvorena odnosno na njoj nece biti lima ili mozda samo do visie 1 metar. U prilogu evo i skica za jednu manju stalu sa svim potrebnim unutra
http://www.moj-album.com/slike/11598142/r3VzVaW6e7T1fjOZ.gif

brundalo
13-01-09, 21:25
A evo i primjera kao sto je prostor za ishranu janjadi/jaradi koji moze posluziti i kao mini stala
http://www.moj-album.com/slike/11598142/o3vkIvveVmxjZOXq.v.png
Zatim mini mljekara
http://www.moj-album.com/slike/11598142/HRAIDj3L1C95SAoO.v.png
kao i jos jedna mini stala
http://www.moj-album.com/slike/11598142/GZ9rClz8dpHr3OBT.v.png
I na kraju tlocrt staje za 150 koza koji usput receno nije bas po moom gustu ali....
http://www.moj-album.com/slike/11598142/894BRXUGARbv6Jzu.v.png

Inace ona prva mini stala ili prostor za ishranu janjadi/jaeadi je pokretna stvarcica i moze se premjestat po terenu po potrebi.
Paznja sve mjere americkih nacrta su u stopama i incima a ovaj nas tlocrt je radjen u metričkom sistemu

Šošara
14-01-09, 01:47
@ popovicu
Brate ja dobrih vila gde ima da se kupe ovakve ;D}

http://poljoinfo.com/index.php?action=dlattach;topic=715.0;attach=1268; image

popovic
14-01-09, 01:50
Brate ,zena je pored mene reci cu ti kasnije.

popovic
14-01-09, 01:51
Ps. Srecna ti Nova Pravoslavna

Šošara
14-01-09, 01:55
Srecna Nova Pravoslavna 2009.
Sve najbolje u zivotu i radu.

Ja sam za vile pitao :D

Čugi
28-04-09, 18:05
Juče sam počeo sa radovima, slike će stizati polako kako budem napredovao :-*
http://www.dodaj.rs/f/1M/65/2olGUryN/27042009.jpg

cvećar
28-04-09, 21:03
Srecan rad i svako dobro. Ocekujemo dalje slike. I malo telsta sta se radi...

Šošara
29-04-09, 17:41
Cugi jel imas ti radnu i gradjevinsku dozvolu. ::namigivanje::

Malo se salim. >:D

Srecan rad da bude i da bude puna stala.Neka je sa srecom. >:({ >:({ >:({

Čugi
30-04-09, 20:00
Ma sa ovom lopovskom državom nemam ništa, ovo je za sopstvene potrebe ::namigivanje::

Sve je spremno za nalivanje stope, ali to će morati da sačeka posle prvog maja >:({
Inače dimenzije objekta (bez ispusta) su 13,5 x 3,7m
http://i398.photobucket.com/albums/pp67/Chugi_79/29042009.jpg
http://i398.photobucket.com/albums/pp67/Chugi_79/30042009.jpg

Čugi
14-06-09, 21:18
Malo sporo ide zbog nedostatka vremena, ali napredujemo polako. :-*
http://i40.tinypic.com/28im8mq.jpg
http://i44.tinypic.com/n4ikp3.jpg

cvećka
15-06-09, 00:24
bravo,majstore ;D} >:({

Volintena
11-11-09, 08:54
Onda, kako sad izgleda štal(ic)a? Jel gotova? Može koja slik(ic)a?

zoran1984
03-12-09, 16:16
Ljudi, imam odlican tekst sa slikama u pdf formatu, samo mi kazite kako da ga ubacim

lle de france
04-12-09, 01:10
evo naseg ovcarnika i senjaka samismo radili
http://i45.tinypic.com/zsq1qv.jpg
http://i46.tinypic.com/2wnxzbd.jpg
http://i49.tinypic.com/2vt3x3s.jpg

dace bog na prolece mnogo bolji objekat

lle de france
04-12-09, 01:28
hvala >:({ >:({

Tar
04-12-09, 07:41
Ljudi, imam odlican tekst sa slikama u pdf formatu, samo mi kazite kako da ga ubacim

Nema potrebe da ubacujes ceo tekst sa slikama. U par reci daj sadrzaj i svoj komentar i onda postavi link.

Maestro
04-12-09, 08:48
@zoran1984
dobra sugestija od tar-a. Kako je najlakse napraviti link: kompletna adresa sajta i stranice na kojoj se nalazi taj *.pdf format ispisuje se na adresnoj liniji, odnosno bar-u (prvo mesto od gore na explorer-u). Markirati ceo sadrzaj adrese, desni klik, ili Ctrl+c - opcija copy i preneti na forum odgovor sa desni klik, ili Ctrl+v - paste. Bez ljutnje, ako je sve ovo poznato!
>:D i >:({

lle de france
04-12-09, 09:15
http://tinypic.com/

probaj preko ovog da smanjis slike

zoran1984
04-12-09, 18:10
Ljudi, ja sam skinuo te fajlove sa neta (sada ne znam adresu). a u pdf formatu su i ne mogu nista da izvucem iz njih. Znao bih kako da zakacim internet adresu da je znam. U svakom slucaju, posaljite mi privatnu poruku (neki su to vec uradili i dobili te radove) pa cu vam poslati fajlove. Ili mi kazite neko resenje da ih zakacim na forum. Izvinjavam se zbog mog neznanja! Inace, radovi su: smestaj koza, ishrana jaradi, odrzavanje papaka, tehnika i higijena muzenja, planiranje potreba krme za vasu farmu. Pozdrav

lle de france
04-12-09, 19:35
poslo sam ti gore de da smanjis druze

Tar
08-12-09, 21:40
Ljudi, ja sam skinuo te fajlove sa neta (sada ne znam adresu). a u pdf formatu su i ne mogu nista da izvucem iz njih. Znao bih kako da zakacim internet adresu da je znam. U svakom slucaju, posaljite mi privatnu poruku (neki su to vec uradili i dobili te radove) pa cu vam poslati fajlove. Ili mi kazite neko resenje da ih zakacim na forum. Izvinjavam se zbog mog neznanja! Inace, radovi su: smestaj koza, ishrana jaradi, odrzavanje papaka, tehnika i higijena muzenja, planiranje potreba krme za vasu farmu. Pozdrav

Zoran mi je poslao materijale. Nije bilo tesko naci linkove. Nesto od ovoga je vec navedeno na forumu. U svakom slucaju vredi da se pogleda. Posto tu ima svega linkove kacim i tamo gde im je mesto, na "korisni linkovi...."

http://www.hzpss.hr/adminmax/publikacije/Smjestaj%20koza.pdf
http://www.hzpss.hr/adminmax/publikacije/Tehnika%20i%20higijena%20muznje.pdf
http://www.hzpss.hr/adminmax/publikacije/Planiranje%20potreba%20krme%20za%20kozarsku%20farm u.pdf
http://www.hzpss.hr/adminmax/publikacije/Koju%20krmu%20jedu%20vase%20koze.pdf
http://www.hzpss.hr/adminmax/publikacije/Ishrana%20jaradi.pdf
http://www.hzpss.hr/adminmax/publikacije/Odrzavanje%20papaka.pdf

zoran1984
08-12-09, 22:18
Sve me postide... ::svaka cast:: ja sam te fajlove nasao poodavno, ali sam zaboravio adrese i nikako da ih nadjem. Ipak, tebi je bilo potrebno nekoliko minuta... Iako koristim kompjuter ceo zivot, nekad se jednostavno ne snalazim. {"{":

Tar
09-12-09, 14:11
Pa to se zove koperacija. Kad neko zapne, neko pomogne. Najvaznije je da svi mogu da pogledaju tekstove.
>:({

deko
31-12-09, 15:37
zdravo jas sam iz makedoniju hocu da se bavim sa kozarstvo ali imam uslove za stalske koze mnogo zelim da se bavim sa to ali nemam neko iskustvo ali ovaj forum pratim vec dugo vreme i sam naucio mnogo stvari i sa vasom pomoc mislim da bi postigao nesto mada da nasa drzava i nie bas stabilna za te stvari ali mislim da je kozji sir dosta trazeni.Mnogo bi bio zahvalan ako mi neko da bar neke kratke informacije za to koliko bi me kostalo infesticije i sa kolika brojnost na koze da pocnem i sa kakvim rasom.MOLIM ZA SAVET I KRATKI UVOD U KOZARSTVU. :D

ivanhoe
31-12-09, 17:46
Prelistaj malo forum ima puno toga
Prijatan docek i sretnu i uspesnu Novu Godinu zelim u svoje i u ime ureddjivackog tima

Puky
26-01-10, 13:05
http://i49.tinypic.com/ildjcn.jpgpočetak!

Post je spojen: 1264475383________________________________________ _________
http://i50.tinypic.com/2yulpap.jpgsredina!

Post je spojen: 1264504424________________________________________ _________
http://i48.tinypic.com/2mmzo74.jpgzavršetak!

Tar
26-01-10, 13:38
Lepa stalica. Verovatno nije skupa?
Imam neke primedbe.
Malo, jako malo dnevnog svetla. Za ovce ne znam ali za koze je minimum da 20% povrsine poda bude u prozorima.
Ova vrata okrenuta prema brdu su kao i pod u nivou zemlje......Kada lupi jak pljusak eto pune stale vode. Trebalo je malo podici....ali sada sta je tu je pa treba napraviti neke drenaze ili dobar jarak!
Kako se klima menja sve je vise ekstremnih situacija pa je strah od jakih pljuskova vise nego realan.

Kada bi se javio Brundalo dao bi vam vrlo jake razloge, iz iskustva, zasto o ovome mora da se vodi racuna.

miladinovic
26-01-10, 13:38
Elegantno:)

Puky
26-01-10, 13:56
štala je sad stara godinu dana,ima još jedan prozor sa druge strane a dupla vrata su otvorena do pola da ne prekrivaju prozor, kao na slici, vodu sam riješio sa kanalom ispred štale i sad je dobro. ::suncanje::

miladinovic
26-01-10, 14:27
Ako su ovce danju napolju velicina prozora nema neku previse veliku ulogu

Tar
26-01-10, 14:47
Zato sam se i ogradio da ne znam za ovce. Mada kako se vidi na onim slicicama iz Austrije i za ovce je vazna svetla stala..?
Koze ne bi trebalo da idu na pasu po rosi. Od momenta svitanja do dizanja rose ima vremena onoliko. Ne idu na pasu kada pada kisa....Tako da se meni cini da treba imati bar veci ispust pod krovom. A ako se to pravi zar nije jednostavnije imati svetlu stalu.
Ni ovce ni koze nisu pecinske zivotinje pa je logicno sto nauka kaze da im treba dosta svetla.

Maestro
26-01-10, 14:50
@Puky
Koje dimenzije (DxŠxV), koliko kubnih metara daske i koliko komada (koje dimenzije gredica) utrošeno? Vidi se da je većina stubova od oblica (verovatno sopstvena šuma). Ako se dobro vidi pokrivač je neka vrsta salonita ili slično?
Koliko cca. ::novac::, naravno bez sopstvenog rada koji nikada ne uračunavamo!

Inače, ::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast:: za ideju i kvalitet izrade!

Tar
26-01-10, 15:19
da pogadjamo?

6 X 8.5m ? ^-^

Puky
26-01-10, 17:17
7x9m oblice su samo potporni stopovi jer su krovne grede,7m dužine,a na krovu su alumunijske ploče potrošeno je 3 kubika dasaka a greda se više ne siječam sve smo sami radili i potrošeno je oko 2,5 tisuče eura.

Maestro
26-01-10, 19:20
@Tar

Lepa stalica. Verovatno nije skupa?
Imam neke .....
Što se tiče cene totalna nepreciznost za razliku od dimenzija! :lol:

@Puky
Hvala na info. Veoma lepo i korisno, ali previše novaca. No, bitno je da je svrsishodno! Srećno

Karalic
26-01-10, 22:29
Puky, Majstore... Pod hitno, ali pod hitno u ruke sekiricu i skidaj koru jer ako se skine kora , drvo traje i sto godina. Ali ako se ne skine ista , onda si ga naj...o. Ima da istruli na jedan! A posebno ako se uzme da je vlaznost sve prisutna u stalama, kako leti tako i zimi. I svaka cast na stali. >:D

Tar
02-02-10, 18:02
Dragi mpoji "Kozaci" i ovcari pa i govedari..
Moze stala da bude tip-top a da bude jeftina.
Na primer od slame.
Super jeftino, izolovano i od hladnoce i od toplote.
Malterisano blatom (glinom),
otpornije na vatru od drvene. Ovakve kuce imaju atest USA asocijacije vatrogasaca a osiguravajuce kuce osiguravaju.
Sada su u modi takve kuce, prave vile. Super zdrave. Ovo je vrlo slicno catmrama koje smo nekad imali a lakse se pravi. Ne mora kuca ali moze stala.
Malo drvene konstrukcije, cetvrtaste bale, zica i rabic mreza. Pa udri. Uz to moze da se koristi i staklena mrezica za demit fasade manje od 30dim/m². Ima i aditiva za glinu pa postaje mnogo otpornija na vodu kada se osusi. Ili mesto kreca neka jeftina akrilna boja za fasadu.
http://images.google.com/imgres?imgurl=http://www.celebratebig.com/pacific-northwest/ellensburg-strawbale-construction-workshop/strawbale-construction-workshop-barn-interior.jpg&imgrefurl=http://www.celebratebig.com/pacific-northwest/ellensburg-strawbale-construction-workshop/index.htm&usg=__7z2rrRMksRpsz0qdkJyGHyKGGWw=&h=426&w=640&sz=184&hl=en&start=14&um=1&itbs=1&tbnid=yrJl1-1Yy9WI6M:&tbnh=91&tbnw=137&prev=/images%3Fq%3Dstrawbale%2Bbarn%26hl%3Den%26rlz%3D1C 1CHNG_enRS338RS338%26sa%3DN%26um%3D1
Ovo je jedan primer ali ima po internetu toliko toga. Ukucate strawbale i samo ispada.

cvećar
02-02-10, 19:22
Честитке Тар,

Одличан и добар пример. Већ сам размишљао о штали са "набојем" (споља пруће а унутра блато) али ова варијанта је још боља. Треба осмислити простор и кровну конструкцију. Ово је посебно добро за козе јер су оне захтевније зими. Само да не осете сено и ... ^-^

Karalic
02-02-10, 20:06
Svaka cast Tar ::svaka cast::
Moram da se nadovezem sada a u vezi Tvog komentara od pre neki dan da se kozarstvom moze baviti samo na nacin kada se ulozi veliki novac ( trake , tuneli..)
Naprosto se sada vidi da se moze baviti kozarstvom i onaj deo populacije koja i nije bas solventna, zar ne? Jer, slozices se da je ovo bas jeftino , a iznad svega funkcionalno resenje >:({

Tar
02-02-10, 21:49
Svaka cast Tar ::svaka cast::
Moram da se nadovezem sada a u vezi Tvog komentara od pre neki dan da se kozarstvom moze baviti samo na nacin kada se ulozi veliki novac ( trake , tuneli..)
Naprosto se sada vidi da se moze baviti kozarstvom i onaj deo populacije koja i nije bas solventna, zar ne? Jer, slozices se da je ovo bas jeftino , a iznad svega funkcionalno resenje >:({

O, jojjjjjjj!
Naprotiv tvrdio sam da moze jeftino ali da treba funkcionalno.
Tuneli? Ne znam sta je to.
Za traku sam reka da je dobra, skupa i da je po meni hranidbeni hodnik bolje resenje.
Ako se stala organizuje tako da su bosovi levo i desno onda u sredini imas prolaz. Taj prolaz je hranidbeni hodnik i nikakve dodatne jasle ne trebaju.
Iste onakve daske kao sto je stavio ...frans samo jedu sa betona. Ako nems beton stavi karton, foliju, stavi daske na pod....ma radi sta hoces. Samo treba shvatiti da taj prolaz moze da bude hodnik i onda kada stavis hranu u njega ON TO I POSTAJE. Da li se najzad razumemo?
I taj hodnik je cist jer kada nosis hranu ne gazis po brabonjicima i prljavoj prostirci. Em je bolje em je lakse em je za zivotinje zdravije. Sta tu nije jasno?

lle de france
02-02-10, 22:56
zato sam i ubacio slike od hodnika to je po mom misljenju dobro i bice u moim novim objektu
jer kad se nosi hrana 40 ovaca poleti na tebe da te obali i svoga te izgaze ko tolko ovaca nema on nezna sta je onaj ko ima dve moze da ih drzi de hoce a onaj sto ima dosta i ide na vece kolicine treba da razmislja na savremenije i cistije uslove bar je to moje misljenje

pozdrav svima

miladinovic
03-02-10, 00:18
Ma Tar sve je jasno za hranidbeni hodnik,puno znaci a utrosak prostora je min 0.5m x duzina stale m2
Stala moze bit jeftina,ovo sa balama je zanimljivo,mada ja sam vise za sistem daska,gore neki jeftin krov,a zimi pored daske sloj od bar 20 cm slame(to pricvrstiti nekako vec),nema zime ni promaje ni vlage,ventilacija elegantna i to je to.
Takvu stalu tzv krovinjaru pokrivenu najlonom i suvom paprati koristili smo do pocetka ovog milenijuma,jos uvek stoji kao eksponat:):)doduse malo oronuo

Karalic
03-02-10, 01:58
Tuneli? Ne znam sta je to.?

Tar , greska prilikom kucanja- lapsus lingve {"{":... hodnici , hranidbeni.... Potpuno se slazem da je u svakom slucaju bolji hranidbeni tunel ili traka nego jasle...
Nego, sta ja da radim sa misevima kojih i ovako imam u izobilju... A tek sta da radim ako se odlucim za ovu vrste izolacije od slame, za novu stalu koju pravim na prolece.. Macka ne dolazi u obzir :<<>

miladinovic
03-02-10, 04:58
macka je najbolja preventiva,ako to ne onda razni mamkovi i otrovi ali ipak maca je zakon

Tar
03-02-10, 11:16
@karalic
ako se koristis engleskim moras malo da trazis ali video sam da postoje postupci kako da se izbegne pojava miseva i buba. Bube moraju da eliminisu zato sto se ovako prave SUPER, stvarno prelepe kuce za stanovanje, cak na vise spratova!

Za stalu, za miseve je mislim dovoljna rabic mrezica koja ide preko kao armatura za blato.To ne moze da pregrize. Mislim da mis ne bi grizao ni STAKLENU mrezicu (ona je od staklenih vlakana pa ulepljena necim) za demit fasadu.

Ko hoce ovako da gradi treba malo da prouci. Bale se "siju", zicom ili kanapom za baliranje. Trebalo bi da se slazu kao cigle na preklop. Mogu da se blago zamalterisu blatom izmedju redova. Neki svaku balu prikucaju pritkom za predhodne(verikalno)...U svakom slucaju od a-š, stotine fotografija detaljna uputstva, sve postoji na netu.
Mozda da trazite od moderatora da otvori temu "stale od slame" pa kako ko pronadje nesto neka kaci tamo i projekte i postupke i na kraju ce se skupiti kompletan materijal i za one koji ne koriste engleski.

Za macke ne znam ali ako je stala svetla, a treba da bude, onda kokoske hoce i treba da ulaze i tako dobijete besplatno ciscenje od muva i njihovih larvi.

alfa 9
03-02-10, 19:46
mozda cu probati na prolece stranice napraviti od bale,navucem lepak i mrezu za stiropor,iovako radim demit fasade,mozda ce ovo biti hit >:({

Tar
03-02-10, 20:08
mozda cu probati na prolece stranice napraviti od bale,navucem lepak i mrezu za stiropor,iovako radim demit fasade,mozda ce ovo biti hit >:({

..to i ja mislim. Samo bih ipak uradio prvo rabic i blato da koliko toliko "izgletuje" slamu pa onda za finis lepak i mrezica. Jeftinije je blato od lepka.
I jos nesto. Napravi se jednostavna igla id neke celicne sipke (ona od suncobrana je dobra) i njom se sije i zica i kanap.
Vazno je horizontalno busiti balu i povezati unutrasnju i spoljnu mrezicu. Tako nema sanse da malter otpadne. Verovatno je dovoljno 5 veza na m²?
Ovo je totalno razradjen postupak pa skoro svaka operacija moze da se uradi na vise nacina.

alfa 9
03-02-10, 20:39
pa i to sto kazes prvo blato,samo neznam dal ce ga uhvatiti lepak kasnije,lepak sam mislio jer je dosta cvrst! medjutim nije to tako jednostavno,nije ni igra,jer moze svasta se desavati. inace ljudi na slici kako rade,jako mi se svidja >:({

Tar
03-02-10, 20:47
Uzmi jednu balu, komad rabica i blato (glina sa plevom), izgletuj i ostavi na neko mesto gde ne mrzne. kada se osusi namazi primer koji je bas dzabe, pa kad malo prosusi lepak i staklena mrezica. Takva proba je vazna kad se upustas u nesto novo. Moj predlog je da istovremeno probas 2-3-4 varijante na istoj bali. Kada se osusi lupkaj, lupaj , da vidis sta si dobio. Bolje proba nego skupa greska.

Post je spojen: 1265174490________________________________________ _________
Evo jedne kucice izvedene od slame. Vidi se kako se radi. Ovde nema rabica vec se koristi produzni malter sa seckanim vlaknima....http://www.solarhaven.org/Construction.htm

Post je spojen: 1265203504________________________________________ _________
enterijer vile zidane slamom. kad moze vila......
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Wine_Country_Estate_-_SMS_Straw_Bale.JPG

Post je spojen: 1265232708________________________________________ _________
5 albumcica po 10 fotografija = 50 fotografija gradnje jedne manje kuce. Svaka fotografija moze da se uveca
http://www.houseofstraw.com/photos2.htm

kaza$
04-02-10, 11:59
Grubi recept za Indijanski Malter:

3 dela peska
1 deo raskvasene gline
0.75 dela sveze kravlje balege. Oni su koristili balegu bizona.
Ovde bukvalno moze da se kaze ISTO SRANJE a da se ne bude nepristojan. :lol: pozeljno je da je balega od zivotinja koje pasu ili od sena.

To je osnovno.
Od vlakana jos moze da se doda seckana slama, svinjeske cekinje.......a cela masa moze da se pojaca lepkom od brasna.

lepak od brasna:
3 kasike brasna pomesati sa toliko hladne vode da se dobije retko testo kao za palacinke. Onda se uz mesanje ulije u 2.5 deci vruce vode. Vri par minuta (uz mesanje) i kada se prohladi dodaje se u "malter"
Ovo je mala kolicina lepka ali vazna je proporcija. Kolicina koja se dodaje u zemljani malter zavisi od kvaliteta gline i utvrdjuje se probom.

Radoznalko
12-05-10, 20:13
Pozdrav novi sam na forumu i prije svega pozdrav svim forumasima >:({

Imam jedno pitanje i nadam se da ce te mi u kratkom vremenu dati prve savjete

Ispod kuce imam mali plac 7,5 x 7,5 i zelim ga iskoristiti i napraviti malu stalicu .Moje pitanje bi glasilo kolika mi je stallica potrebna da drzim 6 ovaca ?? Ja sam mislio 2,5 x 3,5 a da ostalo iskoristim da one mogu izaci na svjez vazduh ,jeli ok moj plan:lol: umalo da zaboravim jeli mogu tu stalu podijeliti na 2 boksa pa da imam 4 ovce i 2 koze??
Svaka pomoc je dobrodosla i zato veliko hvala

miladinovic
12-05-10, 21:24
Razmisli i o stanju u prolece ,ako Bog da imas 4 ovce i npr 8 jagnjadi od njih,i 2 koze i bar 4 jareta od njih,e sad to sve treba smestiti u taj prostor
Iako im je tesno nije frka bitno je da sve imaju lepo da jedu i da je provetravanje i prostirka dobra(na ovo isto ces obratit paznju pri gradnji,pojilice,jasle,prozor koji je i ventilacija i mora bit bar na 1,8 m visine zbog promaje i sl)
Po mom misljenju ako sve lepo isplaniras 2,5 x 4 m jje sasvim ok
Srecna gradnja

Radoznalko
12-05-10, 22:15
@Miladinac

Hvala na savjetima ,hoces da kazes da i ovce ,jagnjad,koze i jarice mogu smjestiti u 2 x 4?? a ovo tehnicko jasle,svjetlost i sl nema brige to cu dobro pripremiti sve >:({ :D ;D}

miladinovic
12-05-10, 22:31
nema na cemu,to je moje misljenje obzirom na tvoj skucen prostor,naravno da ce im bit potesno i da ces ih pustat u toku dana vani na to sam racunao da odrasla grla ovaca tu samo spavaju
2,5 x 4 i to su unutrasnje dimenzije slobodnog prostora(10 kvadrata) u koji ne ulazi mesto gde su jasle
ima ovde ljudi koji znaju sve to pa ce napisat i oni ponesto nadam se

Matkee
09-06-10, 02:27
>:D imam u planu da podignem objekat 6 x 5 m ( i da ga proširim sledeće godine npr. 6 x 10 m ). Imam nekoliko pitanja ^-^, da li je potrebna neka izolaija pored daske colarice ( objekat ce biti sa jedne bočne strane izgrađen od cigle ), pošto će krov biti na "dve vode" ne znam da li prostor pod krovom mogu da iskoristim za smeštaj balirane hrane ( zbog đubriva, isparenja itd. ), kompletan objekat, osim tog jednog "zida" će biti izgrađen od drveta, da li mogu spolja da ga zaštitim preradjenim uljem, stubove koje koristim za kostur sam kupio od pružnih majstora, to su šliteri kuvani u ulju, 100 godina im ne može biti ništa :lol: unapred hvala...

Edin Crnalić
09-06-10, 09:12
Gospodine Matkemafija, večina objekata kako kod tako i u svijetu izrađena je od drvene građe. Moj savjet je da dobro pročitate već objavljene postove na forumu i posjetite ponuđene linkove na na web-u i sve će vam biti jasno. Dobićete i odgovor o idealnoj temperaturi u ovčarniku pa ako ste locirane na hladnijem i vjetrovitom području sasvim je logično da trebate razmišljati o izolaciji. Zato kad potkivate izdove daskom to činite sa unutrašnje strane pa kad nakupite svoje vine koja se i onako baca ili prodaje za siću iskoristite nju kao izolator!!!!

milosica
09-06-10, 21:24
slusaj sta cu ti ja reci. sve sto si zamislio je uredu. pocecu od prostora pod krovom. digni krov jedno metar metar i po od plafona tako da imas kao za potkrovlje. tu ces moci staviti oko 200 bala hrane. dasku spolja na zidovima slobodno premazi preradjenim uljem. napravi da ti se ceo objekat zatvara a po potrebi (leti) da je barem pola otvoreno. to napravis tako sto ces od istih dasaka napraviti prozore velike. najbolje je da ulaz u stalu i veliki prozori budu okrenuti prema istoku zbog kise i sunca. to ti je otprilike to ako te nesto interesuje slobodno pitaj ovo sto sam ti napisao je iz licnog iskustva moja mala stala je takva i prezadovoljan sam. nemoj citati bas previse teoriju u praksi je skoro sve drugacije. kod nas temperatura silazi do -20 i nikad nisam imao problema sa teperaturom a nemam nikakvu izolaciju. veliki pozdrav

Matkee
10-06-10, 01:23
:D hvala vam na savetima, pogotovo tebi milosica. Drugar mi je skicirao po njemu "idealnu" štalu. Predvideo je "potkrovlje" od 1 m ::svaka cast:: baš kao što si rekao. samo da prođe ovaj junski rok, pa ću polako od polovine jula početi gradnju, za sada se prikuplja materijal, postaviću slike kako budem napredovao. ::namigivanje::

milosica
10-06-10, 18:35
samo radi kako sam ti rekao. ovcama nije toliki problem hladnoca koliko vrucina i promaja. bitno je da se one jagnje i da se dobro naplati ostalo moze i u hodu da se odradi. pozzzzzzzz veliki iz VOJVODINE

Matkee
10-06-10, 20:24
naravno komšija iz Bačke, to je najbitnije. hvala na savetima i pozzz ::namigivanje::

entuzijasta
03-09-10, 19:26
a malo slika unutrasnjeg dela? >:({

moravacgiga
04-09-10, 21:53
http://i56.tinypic.com/1496nmq.jpg[/
http://i56.tinypic.com/2rh4a2s.jpg[/[/img]
http://i56.tinypic.com/10nyxsm.jpg[/[/IMG][/img]

markodanube
06-09-10, 16:24
zdravo narode , mozda vas zanima jedna stranica , nazalost na engleskom ali crtezi su internacionalni :-) :lol: :lol:

http://www.cps.gov.on.ca/english/sh4000/index.html

farmer
26-09-10, 14:22
evo i ja sam ponovo tu,jesen stize pocinju i poljo radovi a ja ujedno zvrsavam i kozarnik 14x12 metara i ujedno kraj toga objekta i malu mljekaru i ostavu za sir 14x4 sto sve cini 16x14 metara prostora.od toga su koke dobile 8 kvadrata a stala ce biti useljiva ako bog da 15.10 ove godine.projekat sam radio i 95 posto radova u mojoj reziji.naravno bilo je tu prijatelja i moja uza rodbina.slike ce biti u toku dana tj cim sin ustane

Post je spojen: 1285523690________________________________________ _________
na profilu sam samo postavio nekoliko slika od stale

Tar
29-09-10, 22:46
Taj mora da je mnogo umoran kada spava 3 dana. Ne budi dete neka spava! :D

futurefarming
13-10-10, 01:27
zdravo narode , mozda vas zanima jedna stranica , nazalost na engleskom ali crtezi su internacionalni :-) :lol: :lol:

http://www.cps.gov.on.ca/english/sh4000/index.html

Odličan link. >:({

http://thumbnails23.imagebam.com/10189/c8dce3101880576.jpg (http://www.imagebam.com/image/c8dce3101880576) http://thumbnails28.imagebam.com/10189/0bb509101880583.jpg (http://www.imagebam.com/image/0bb509101880583) http://thumbnails23.imagebam.com/10189/97e31a101880585.jpg (http://www.imagebam.com/image/97e31a101880585) http://thumbnails4.imagebam.com/10189/f0b960101880588.jpg (http://www.imagebam.com/image/f0b960101880588) http://thumbnails26.imagebam.com/10189/9e98bd101880592.jpg (http://www.imagebam.com/image/9e98bd101880592) http://thumbnails31.imagebam.com/10189/61b457101880596.jpg (http://www.imagebam.com/image/61b457101880596) http://thumbnails13.imagebam.com/10189/cedf9f101880605.jpg (http://www.imagebam.com/image/cedf9f101880605) http://thumbnails26.imagebam.com/10189/f5657f101880611.jpg (http://www.imagebam.com/image/f5657f101880611) http://thumbnails26.imagebam.com/10189/9e33de101880618.jpg (http://www.imagebam.com/image/9e33de101880618) http://thumbnails9.imagebam.com/10189/9d50e6101880643.jpg (http://www.imagebam.com/image/9d50e6101880643) http://thumbnails28.imagebam.com/10189/dbab62101880647.jpg (http://www.imagebam.com/image/dbab62101880647) http://thumbnails23.imagebam.com/10189/1c0350101880648.jpg (http://www.imagebam.com/image/1c0350101880648) http://thumbnails15.imagebam.com/10189/83c264101880651.jpg (http://www.imagebam.com/image/83c264101880651) http://thumbnails21.imagebam.com/10189/14b65c101880655.jpg (http://www.imagebam.com/image/14b65c101880655)

Tar, ovo je extra stvar, ja bih ovako kuću pravio a kamo li štalu. :D Više puta sam razgovarao sa ortakinjom iz norveške, ona studira arhitekturu u americi, skoro da niko više ne gradi kao mi Balkanci, niti ima potrebe niti je ekonomski isplativo zidati kuću da traje hiljadu godina, 1-2 generacije maksimum i kraj, ide novo vreme, novi trendovi i želje, zašto potomke ograničavati a još je X puta jevtinije od klasične gradnje.

Post je spojen: 1286991019________________________________________ _________
Nisam pitao važnu stvar, na koji način se sprečava truljenje slame pri ovakvoj gradnji? Nešto nisam siguran da nema dotoka kiseonika pa da ne može da truli. ^-^
Po istom principu bi se i vuna mogla koristiti za izolaciju.

futurefarming
15-10-10, 17:47
Pošto ovih dana radim izolaciju krova kod ćaleta, pričao sam sa majstorima na ovu temu, kažu, prava stvar, nema teorije da slama istruli. >:({

Tar
15-10-10, 18:52
Važno da je slama u startu što suvlja i onda nema problema. U USA u jako sauvim predelima Arizona, Novi meksiko...ove kuće se prave kao "samonoseće". To znači da se prvo prave zidovi pa ide "serklaž" od dasaka pa se na to postavlja krov, što je najjeftinije. Tamo gde su kiše cešće, kao kod nas, pravi se drveni ram koji nosi krov koji se pokrije pa se slamom radi ispuna. To je nešto skuplje. Blato sa plevom, čekinjama je vrlo čvrst malter a završni sloj je sa dodatkom kreča i krečnim premazom. Ko nije totalni EKO čistunac može za završni sloj da koristi kombinaciju blato i neki akrilik. Totalno vodoodbojno a ipak diše... Kuće su vrlo zdrave leti hladne zimi tople......

CAR
15-10-10, 23:15
a kad se misi zalegu i gnjezda naprave u toj slami

perje
15-10-10, 23:18
E vidiš, to nikom nije palo na pamet :D
Onda stavljaš nove bale, svake godine :lol:

futurefarming
15-10-10, 23:37
Ne kažem da to ne bi bilo zabavno ali ipak se stavlja mreža pri malterisanju tako da ništa od mišje farme. >:({

CAR
16-10-10, 00:15
Je.em ja to nije to meni sigurno pa zavuku se iza lamperije u dnevnom boravku a ne u stali neka neka drvo ili blok su zakon.

futurefarming
16-10-10, 00:32
Po meni, to ti je stvar proste matematike, koliko te košta zid od slame a koliko onaj od blokova, od razlike u ::novac:: možeš nekom da platiš da ručno vadi miševe. :lol: Sprdnja naravno. Sve se to da srediti, može i nešto da se doda u smesu za malter a posebno povedeš računa o kvalitetu mreže. Uostalom, miš ne mora da prođe kroz zid da bi ušao u kuću, tako da ti blok i ne pomaže mnogo.

Matkee
16-10-10, 02:02
a može jednostavno da kupi uređaj koji emituje talase koji glodare teraju od mesta na kome je uključen u struju i da reši problem glodara i ostalih kućnih napasti, msm da smo ga platili pre dve godine nešto oko 5000 RSD, u jesen je mišica znala da nam se uvuče negde u kući i napravi katastrofu, sada ih nema ni za leka... :D

CAR
16-10-10, 15:00
Sretno sa pravljenjem takve stale"nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari" >:({.

telnett
16-10-10, 15:46
Važno da je slama u startu što suvlja i onda nema problema. U USA u jako sauvim predelima Arizona, Novi meksiko...ove kuće se prave kao "samonoseće". To znači da se prvo prave zidovi pa ide "serklaž" od dasaka pa se na to postavlja krov, što je najjeftinije. Tamo gde su kiše cešće, kao kod nas, pravi se drveni ram koji nosi krov koji se pokrije pa se slamom radi ispuna. To je nešto skuplje. Blato sa plevom, čekinjama je vrlo čvrst malter a završni sloj je sa dodatkom kreča i krečnim premazom. Ko nije totalni EKO čistunac može za završni sloj da koristi kombinaciju blato i neki akrilik. Totalno vodoodbojno a ipak diše... Kuće su vrlo zdrave leti hladne zimi tople......

Da sam imao nesto viska para i vremena napravio bi sigurno brvnaru po tom systemu u vocnjaku pa mogao da kazem i ponesto o misevima , za sada ne mogu . Jedino sam probao da navucem eko malter na jednu balu sa strane ( rapavi deo ) sastavljen od peska slame i zute zemlje . To je bilo toliko tvrdo da kada sam kuckao po njemu bilo kao da sam kuckao po gips ploci i nije otpadalo ;D}. Izvesno je da treba napraviti veci obod na krovu da nebi zaksnjavalo . Ima dosta toga na netu samo stavite na google " House of Straw " pa moze da se vidi ponesto vise o tome a ako ne razumete ima translate.google.com pa je i to reseno . Ako bude zdravlja i po neki dinar za tu stranu dogodine nice kucica od slame u vocnjaku .

Sto se tice krova zanimljiva je tema za takve stvari "reciprocal roof" prevesti neznam, od ovoga nema jeftinije ::namigivanje::

http://www.google.com/images?client=opera&rls=en&q=reciprocal%20roof&oe=utf-8&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&hl=en&tab=wi

Furgo
16-10-10, 16:30
Momci ideja o stalama radjenje na nekonvecionalni nacin.zidovi ozidani slamom su ne tako nove i kao trend su prisutne 15 -tak god.(posebno u USA- WA),same su po sebi izvrsne,brze,jeftine i funkcionalne.
Postoje mali milion varijanti oko bala slama( neke se spoljasne strane ne maltersiu blatom i varom vec se koristi samo crna terk hartija ili neka nova resenja-platna za temelje, onda hidroizalacione lepenke (kostaju oko cca 1eurm2 a su jako trajne, vazno je da se pre slaganja bale
kvalitetno tretoraju s nekoliko fungicida (sirokog spektra).
Cak postoje i slobodni zidovi,koji se ne vezu posebno,to su obicni pregradni zidovi-palete prvi red polozene na recimo 1/2 od paleta koji se ozidaju tokom jeseni i jednostavno skinu u prolece ,te se slama iskoristi za postilku -ide se na tome (u toplijim zonama) pogotovo kod ovcarnika da nema juzne strane zida -da je potpuno otvorena( ima par studija oko toga s mn pozitivnog iskustva).
Za ovce je vazno ne biti mokre od isparenja balege i mokrace ,biti suhe bez direktnog vetra u njih-ne promaja.
Veoama dobra ideja koju bi trebali primenjivati ,nista slozeno.....jeftina ,funkcionalna i brza stala-ovcarsnik,sto da ne i kravarnik,krave su polarne zivotinje i tendencija lauf staja nije slucajna...

telnett
16-10-10, 19:15
"( neke se spoljasne strane ne maltersiu blatom i varom vec se koristi samo crna terk hartija ili neka nova resenja-platna za temelje, onda hidroizalacione lepenke"

Poenta je koristiti sto manje preradjivane sirovine koje su na dohvat ruke i tipicne za okolinu gradnje !

Tar
17-10-10, 09:09
@telnett
reciprocal znači recipročan. U ovom slučaju to bi moglo da znači naizmenično. Na sledećoj slici se vidi suština:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Three_stick_reciprocal_frame.JPG
Ovakav krov je OK za baštenske kućice, za vikendice, pa i za veće zgrade iz segmenata. Problem je što ne može da se koristi za štalu ( može za štalicu ).
Složićemo se da je 10 krava neki minimum ako želiš kravama da se baviš. Neki ekvivalent je 100 mlečnih koza. Pričam o poslu ne o hobiju niti o držanju koza usput uz druge stvari.
da bi gajio 100 koza po savremenim normativima treba ti 300m² neto površine. Ne računajući hranidbeni hodnik, izmuzište, deo za pripremu koncentrata....Kao što smo videli na primerima savremenih štala najracionalniji oblik je štala sa dva dugačka boksa i hr. hodnikom u sredini. Uobičajeni standard za hr. hodnik je 3 m. Kao što smo rekli za 100 koza treba 300 m² u dva boksa = 2 X 150. Ako je širina boksa 5m onda je dužina 30m a sa izmuzištem i pom prostorom 35m. Širina stale 2 X 5 + 3 = 13 m. Okvirno štala za 100 koza je 13 X 35m. Po formii po dimenzijama odgovara za najklasičniju formu krova. Raspon od 13m se premosti : zid -5m boks -stub - hr. hodnik 3m - stub- 5m box - zid.
Pravo pitanje je kako jeftino pokriti krov.
I još nešto da bi se muzlo 100 koza treba držati 130.

lle de france
24-10-10, 18:03
pocetkom oktobra je pocela izgradnja nove zgrade za ovce i masine
izgradnja je u toku nadamo se do zime da pokrijemo ako dozvoli vreme
http://i52.tinypic.com/bhei3c.jpg
http://i53.tinypic.com/358qako.jpg
http://i52.tinypic.com/abhuvc.jpg

zgrada je radjena od betonski elemenata 25x7.5m

futurefarming
24-10-10, 18:10
Ovakvi elementi se obično koriste za ogradu, dobro si se setio, ::svaka cast:: samo udri.

CAR
24-10-10, 19:41
Svaka cast i Golfu ce dobro doci ako je dizel ne samo stadu >:({ .

Zoko
24-10-10, 19:57
svaka cast samo napred >:({ lep kraj!

Milanche
24-10-10, 20:20
u bas kul ::svaka cast:: jesu li tvoje pcele/?

Bosnian
25-10-10, 15:54
Pocetak radova pocetkom oktobra, krov vjerovatno (ukoliko vrijeme dozvoli) iduci vikend.http://i51.tinypic.com/149uz2x.jpghttp://i54.tinypic.com/2drz9cg.jpghttp://i54.tinypic.com/308gqig.jpghttp://i54.tinypic.com/2s14ttx.jpghttp://i56.tinypic.com/1q5x12.jpghttp://i55.tinypic.com/1zyu2ps.jpghttp://i55.tinypic.com/24g9i1g.jpghttp://i56.tinypic.com/2l8dhkh.jpghttp://i53.tinypic.com/2qbyv6d.jpghttp://i54.tinypic.com/308wfx5.jpghttp://i55.tinypic.com/r1ltt1.jpghttp://i54.tinypic.com/v3ls38.jpghttp://i53.tinypic.com/x3z7m0.jpghttp://i54.tinypic.com/1g4t41.jpg

miladinovic
25-10-10, 17:30
Resetkasti pod :D,cekamo iskustva prakticna:)
Nek te vreme posluzi da to lepo zavrsis druze

Karalic
25-10-10, 18:44
Bravo :D
Sa nestrpljenjem cekamo zavrsetak, a samim tim i slike >:({
P.S. Koja je dubina stopa u zemlji (temelj) i kojih je dimenzija.

futurefarming
25-10-10, 21:11
Resetkasti pod :D,cekamo iskustva prakticna:)
Nek te vreme posluzi da to lepo zavrsis druze

I ja kažem, bravo za rešetkasti pod, to će biti banja! ;D}

CAR
25-10-10, 22:10
A proklem izdjubravanja kako rijesiti?

Bosnian
26-10-10, 12:03
Hvala za ove komentare lijepo ih je cuti (vidjeti). Stope su 60x60 cm i dubina 50 cm. Objekat je 10 x 6 m. Sve je jako dobro armirano mislim da se vidi na nekoj fotki,konstrukcija stale je od hrastovog drveta (sve nosive grede i direci),grede na vrhu (uzduz i poprijeko stubova) su borovina, dok ce krov biti naravno jelovina i naravno pokrivanje crijepom. Rukovodio sam se time da sto vise bude zastupljeno prirodnog materijala. Problem izdjubravanja me je izmedju ostalog i rukovodio da se odlucim na ovu ideju.Uvijek se vodim time da je bolje uciti se na tudjim greskama ili testirano dobre stvari od drugih samo prepisati.Imam par primjera u komsiluku resetkastog poda te analizirajuci njegove prednosti i mane u odnosu na klasicne stale (gdje su mi jos uvijek grla) veoma rado sam se opredijelio za ovo rjesenje. Prvo (po meni i najbitnije) je cinjenica da su papci u ovaca uvijek u suhom i prozracnom prostoru, netreba ni napominjati sta to znaci za zdravlje zivotinja. Rijesen problem oko obezbijedjivanja prostirke u fizickom i finansijskom pogledu te izbacili ozbiljan hazard obzirom da znamo koliko prostirka moze biti veoma pogodna sredina za udomljavanje brojnih bakterioloskih oboljenja ne samo papaka nego i kojekakvih sekreta - izlucevina iz organizma ovaca itd. Moj najveci (fizicki) problem generalno u ovcarenju je izdjubravanje stala mislim da dijelite moje misljenje. U ovom slucaju kroz pod ce prolaziti samo brabonjak.Njegovo izdjubravanje u odnosu na izdjubravanje iz klasicnih stala je pjesma obzirom da je u zatvorenom prostoru suh je u rasutom stanju i jednostavno ga lopatom kupite. Takodjer, kvalitet stajnjaka je neuporedivo boljeg kvaliteta nego li onaj iz stala u kojem je 60-70 % prostirke. Moji prijatelji ga uglavnom preko svojih potreba prodaju povrtlarima za plastenicku proizvodnju jer im je jako zgodan (i velika je potraznja za njim). Osnovni nedostatak (ako ga tako mozemo nazvati)je sto se prilikom janjenja treba obezbijediti prostirka kako nebi doslo eventualno do nahlade ovce i janjeta (usljed odredjenog strujanja vazduha), te kako nebi u janjadi propadali papci u medjuprostore letvi.No za otprilike mjesec dana ili i prije u janjadi porastu dovoljno papci tako da se prostirka (u boksu gdje se vrsi janjenje) skida i janjci normalno hodaju po podu.

Maestro
26-10-10, 13:40
::svaka cast:: Bosnian, objekat, kada bude završen, će biti veoma lep, a pre svega svrsishodan.
Ako dobro procenjujem dimenzije, na najstrmijem delu korišćena su dva betonska stuba, verovatno po metar dužine što daje dobru visinu, za razliku od dela gde je samo jedan stub i "parčence" drugog (naravno sve ovo zbog "vagresa"), pa će čišćenje djubriva lopatom, biti u nekom "polusagnutom-robovskom" položaju?! Slažem se, medjutim, da se ne čisti svaki dan!

U svakom slučaju čestitke ::svaka cast:: i da se objekat što pre završi, da ne naglašavam uz obavezne fotke po fazama kao i do sada (majstorski) dato. Bilo bi, naravno, lepše da ih poredjate u nekom drugom programu, pogledajte npr.: http://poljoinfo.com/caffe/postavljanje-slika-na-forum/msg134161/#msg134161 (već su mi se žalili naši forumaši da ne mogu da ih "otvore" i pogledaju).

Takodje (mislim da bi i ostali to želeli da saznaju) vrsta i dimenzije materijala od kojih će se praviti rešetka, kao i dimenzije same rešetke.

;D} >:({

Karalic
26-10-10, 15:34
Bosnian, za sada u svakom slucaju zasluzujes cestitke na odradjenom poslu :D

Naravno, cekamo sa nestrpljenjem slike ( po etapama) >:D

Bosnian
26-10-10, 15:57
Maestro dobro ste primijetili betonske cijevi su po 1 m s tim da poprecna i uzduzna greda sa po 12cm i standardna letva (3 cm) daju dodatnih 27 cm visine poda od tla.. Takodjer, dobro ste primjetili da je na najnizem dijelu visina nedovoljna za uspravan polozaj prilikom ciscenja medjutim i to je rijeseno time sto ce na prva 4 polja (4 x 0,80 razmak izmedju poprecnih greda) biti postavljene montazne ljese (resetke) koje ce se moci podici ili skinuti te tada ce se (kada dodje vrijeme za ciscenje) naravno moci raditi uspravno. Ljese (resetke ce pokrivati po dva polja (2 x 0,80 cm) i duzinom po 2,4 m (znaci dvije takve resetke ce pokrivati ukupnu raspolozivu sirinu jer su vrata planirana 1,20 m). Razmak izmedju letvi na resetkama ce biti 1,70 ili 1,80 cm i letve ce biti obavezno od borovog drveta (zbog dokazane izdrzljivosti pomenutog drveta). O enterijeru cemo blagovremeno kada dodje za to vrijeme, najbitnije mi je uhvatiti jos malo dobra vremena da se pokrije a ostali radovi su od sekundarnog znacaja, jer mi se nezuri sa uredjenjem unutrasnjosti (imam dva objekta gdje mi trenutno borave grla) i iz tog razloga necu zuriti da nebih napravio neku tehnicku gresku. U principu nevolim popravke niti improvizacije. Hvala za sugestiju za nacin postavljanja fotografija pokusacu poraditi nesto na tome.

entuzijasta
26-10-10, 16:31
imas li u planu i betoniranje ispod objekta gde ce se padati djubre?
taj stajnjak koji bude ispod njih, hoce li im praviti problem isparavanja amonijaka, kakvo bude djubre kad se nakupi, suvo ili retko kao kod svinja? bas me zanima i nestrpljivo iscekujem zavrsetak ovog objekta jer nikad se u zivotu nisam susreo sa ovakvim nacinom drzanja ovaca >:({
jos mi nije jasno kako ce ovce podneti promaju koje ce sigurno biti ako ne zatvoris okolo ovaj dole deo gde je stajnjak?

Bosnian
26-10-10, 16:52
Ne necu betonirati dio ispod poda, prisustvo amonijaka mislim da nije ni u tragovima, promaja ne postoji (ali postoji odredjeno strujanje zraka koje odnosi sav razgradjeni amonijak) jer ce se dio ispod poda obavezno zatvoriti. Temperatura u unutrasnjosti tokom zime je odgovarajuca (naravno kada je minimalno 50 % ispunjenost objekta), s tim da je predvidjeno postavljanje grijnih lampi za period janjenja (za svaki slucaj) i takodjer, planirane su automatske pojilice. Sto se tice ljetne temperature ona je idealna za grla. Djubrivo (cisti brabonjak) je u ovisnosti od godisnjeg doba manje ili vise suh,npr.u ljetnom periodu je skoro u potpunosti suh i nemoze se nicim drugo cistiti do lopatom (i to onom rudarskom velikom lopatom) dakle toliko bude suh da normalno tako velikom lopatom bez pretjeranog napora ubacujet stajnjak u traktorsku prikolicu i sl. Jedina mi je dilema ostala tehnicka izvedba jasli odnosno korita u koje ce ubacivati kabasta odnosno koncentrovana hrana. S toga ne zurim sa enterijerom.

Alexa
26-10-10, 17:26
iskreno,ja sam skeptican... ^-^ ali,hajd' da vidimo kako ce izgledati i rezultate koje ce dati! >:({

entuzijasta
26-10-10, 18:01
sto se tice jasli moras videti neke iz kojij je rastur hrane ''nemoguc ili skroz minimalan'' jer javice ti se problem sto padne na pod zatvorice rupice kroz koje prolazi izmet...
a imas li ti neku sliku ovcarnika koji vec funkcionise na ovom principu ili ovo radis iz glave? :lol:
ako imas nemoj biti lenj ubaci >:({

Bosnian
26-10-10, 18:27
Naravno da funkcionise ovo barem u mom kraju nije nikakva novina, ovo je samo bolje ili ljepse dizajnirano u odnosu na neke druge stale kod mene, sustina je ista i svako ko imalo ima bolje terenske uslove odlucit ce se za ovakvu varijantu, ako ni zbog cega a onda zbog izdjubravanja. Slike nemam ali sam vec napisao da koristim tudja iskustva i ako uhvatim vremena slikacu pa postaviti. To i sto eventualno malo raspu sijena propada kroz pod.

CAR
26-10-10, 20:42
Svaka cast na trudu ali brrrr ^-^ .

rajko gmilanovac
27-10-10, 13:52
Zanima me koji ce biti razmak izmedju letvica na podu dovoljan da djubre prolazi a opet dovoljno mali da nesmeta ovcama pri hodanju pitam zato sto nemam iskustva u tome a objekat mi dozvoljava da napravim prepravku poda >:({

Karalic
27-10-10, 19:50
Slike, slike...Samo nam slike mogu detaljno pojsaniti.

Slika govori ko hiljadu reci!
>:({ >:({ >:({

Bosnian
03-11-10, 11:56
Pocetak kraja (prve i najbitnije faze) izvinjavam se zbog formata fotki (pokusacu kad uhvatim vremena ubaciti ih na drugi nacina)http://i56.tinypic.com/2cr92k8.jpghttp://i55.tinypic.com/193443.jpghttp://i52.tinypic.com/2w3dok2.jpghttp://i52.tinypic.com/s5aaf7.jpghttp://i55.tinypic.com/2cs6j3l.jpghttp://i56.tinypic.com/21mya6f.jpghttp://i55.tinypic.com/30toqb9.jpghttp://i56.tinypic.com/1fva7q.jpg

miladinovic
03-11-10, 15:34
Like:)

Karalic
03-11-10, 21:18
Lepo... :D
Ali, daj da vidimo pod, to nas najvise zanima >:({ >:D

vla
03-11-10, 22:20
Ovčarske farme sa rešetkastim podom su projektovane u Francuskoj 80-tih godina, ali napuštene u tehnoloskom smislu zbog mnogih problema.U istočnoj srbiji je velika ovčarska farma projektovana po istom principu, ali sada napuštena, još jedna je bila u zapadnoj srbiji sa wirtemberg ovcama, ali je i ona neslavno prošla.
Loše strane su: povrede ovaca i jagnjadi, oboljevanja papaka i deformacije zbog nemogućnosti dezinfekcije drvenog poda, kratak vek drvenog poda, skupa izgradnja zbog konstrukcije i ojačanja poda, veliki rastur hrane, komplikovano izđubravanje, itd
Sveukupno više negativnih nego pozitivnih strana

CAR
03-11-10, 23:51
Veliki tor sa nastresnicom je zakon tko netrazi dlaku u jajetu.To je moje misljenje i iskustvo ja takvu stalu imam vec25 godina ali za junad napravljena tako da je malo veci razmak u medju rostovima koji su armirani beton tako da svaki put kad izdjubrim je onda predezifinciram i dosta primokre slame nasterem da rupe zatvorim.Ipak nadam se da kolega zna sta radi.

Bosnian
04-11-10, 12:50
Robert Kaplan (mozda i najveci ili medju najvecim zivucim ekonomskim strucnjacima trenutno u svijetu) prije dvije godine na jednom biznis forumu okupljenoj gospodi (iskljucivo krema biznis svijeta) je izrekao antologijsku recenicu. Parafraziram. Postovani biznismeni nemojte se zavaravati i misliti da to sto imate najmoderniju opremu, najsavremenije masine, alate, jednom rijecju najkvalitetniju infrastrukturu, da imate pravo da se nadate uspjehu u konacnici, u najboljem slucaju to ce vam u vasem ukupnom poslovanju ucestvovati do max.30%, odnosno drugim rijecima, vasi ljudski resursi sa kojima vi raspolazete uticu najmanje 70, 80 a nerijetko i 90 % na vase ukupno poslovanje, odnosno vasu dobit. Zavrsavam parafraziranje. Sta zelim istaknuti? Duboko vjerujem da su se neke kolege u prethodnim postovima samo salile u suprotnom preprorucujem im da se duboko zabrinu u pogledu njihove percepcije ukupne problematike ovcarenja. Zasto? Ako pojedine kolege misle da je resetkasti, konvencionalni ili bilo koji drugi pod u stalama za ovce zasluzan za propast ili uspjeh farme, onda to dovoljno govori o njihovom shvatanju problematike. Postovani kolega farme propadaju zbog drugih razloga koji apsolutno nemaju nikakve veze sa time kakav im je pod i da li ga uopce imaju. Ako vec zelite detaljisanje onda moze i to:prvo, kada uhvatim vremena nabacicu nekoliko fotki stala sa resetkastim podom u svom ukruzenju u objektima gdje je do sada prodefilovalo na hiljade grla i niti jedno nije prinudno zaklano zbog kojekakvih povreda nanesenih od strane resetkastog poda. Drugo, resetkasti pod je direktno proporcionalan smanjenju oboljenja papaka (ako mislite na zaraznu sepavost), a ako mislite na nemogucnost dezinfekcije pitam vas, da li je lakse izvrsiti dezinfekciju u svakom momentu poda na kojem nemate stelju od djubriva ili onaj gdje trebate prvo izbaciti sloj djubriva (od min.50cm), pa isti oprati, provjetriti i tek onda dezinficirati?Trece, kada je u pitanju vijek trajanja, takodjer poslacu vam fotke unutrasnjosti stale u kojoj je resetkasti pod i koji traje 10 (deset) godina i u kojoj je covjek tek ove godine izmijenio par letvi u jednom boksu.Cetvrto pokusajte nabaciti na papir troskove temelja i poda mog objekta a pokusajte isto to uraditi sa klasicnim gradjevinskim materijalom pa nam posaljite (na forum) kalkulaciju, peto, neznam kako resetkasti podu utice na rastur hrane, ja koliko znam za rastur hrane su odgovorne jasle, e sada vi vjerovatno imate takve jasle da vam odredjena kolicina hrane iz njih ispada pa je vracate u jasle ili je ovce jedu s poda, ali to nema veze sa podom, i na poslijetku, nacin izdjubravanjavo me upravo opredijelio na ovakvo tehnicko rjesenje. Ja veoma dobro znam kako je izbacivati sloj djubriva od 50, 60, 70 cm, pa i preko toga, a znam kako je kupiti cisti suhi brabonjak obicnom lopatom (po mogucnosti sto vecom jer je brabonjak suh veoma lagan).

Matkee
04-11-10, 20:35
svaka čast ::svaka cast::, koje su dimenzije objekta i da li imaš predstavu koliko te je sve izašlo od samog početka ? ::namigivanje::

Karalic
04-11-10, 21:19
Sve je to lepo, ali misljenja sam da cu moci da dam konacan sud o restkastom podu tek nakon postavljenih slika.

mudric milan
06-11-10, 11:09
Bosnian,ovo što radiš i iznosiš sigurno si u pravu jer upravo problem fizičkog rada u iznošenju đubra primorava me da
prekinem sa proizvodnjom.Što se tiče diskusija na temu objekta,jasala uzgoja ovaca i koza moje mišljenje je da se pojedinci na ovom forumu samo zabavljaju sa nama proizvođačima.Znam da ih ima dosta koji kao što si rekao ovce i koze hrane sa podua ili imaju one jasle iz kojih stoka samo izvlači seno na pod.-,tj. bacaju pare a neznaju zašto nemaju zaradu.
Nije mi cilj da se raspravljam sa pojedinim filozofima sa foruma o njihovim savetima jer mnogi ili nemaju stoku ili imaju nešto grla i od toga svog posla nemaju nikakve koristi već rade samo iz hobija.Ovih dana sam kontaktirao sa mnogim kozarima od Prokuplja pa do Čantavira i iznenadio sam se kad sam saznao da ljudi drže po 30 koza a niti prodaju mleko
ni sir kažu sve se potroši u kući.
Pozdrav Milan!

Blagaj
07-11-10, 10:09
Prije svega cestitke i da bude hairli!Po zavrsetku radova volio bih da te posjetim i vidim objekat,pa ako je moguce da napises svoju adresu, jer ocito je da nisi u-nego pokraj Visokog.Jos jednom-sretno i naprijed!

strile
07-11-10, 12:26
Bosnian,ovo što radiš i iznosiš sigurno si u pravu jer upravo problem fizičkog rada u iznošenju đubra primorava me da prekinem sa proizvodnjom. ........

Milane,
imam samo 50-tak ovaca i kada sam počeo sa 2 ovce đubre sam izvozio u kolicima.
Čim je prešlo 20 komada, svake godine platim čovjeka koji dođe sa IMT 533 i prednjim utovarnim vilama , sve đubre iznese na hrpu u 30-tak metara udalčjeni vrt, a ja tijekom naredne godine kad se to pretvori u crnu rahlu zemlju kolicima razveze.
Ako u tvojoj okolini nema nitko takav prednji utovarivač(hidraulični), onda budi siguran da se isplati da ga kupiš.Kod nas se može naći z acca 1000 eura, a i manje .

Tar
07-11-10, 17:35
Ima tekstova u kojima se promoviše rešetkasti pod. Medjutim iz nekog razloga to se nije raširilo. Koji su to razlozi može samo da se predpostavlja. Kada je reč o kozama u aktuelnim opisima organizacije farmi ili na internet sajtovima nema ni jedne prof. orijentisane farme koja ima ovako rešen pod. U Srbiji ima više modernih farmi koje sam obišao ili sam se upoznao sa njihovom dokumentacijom. Neke su rađene sredstvima EU uz uslov da ispunjavaju njihove standarde. Sve one, uključujuci najnoviju i najmoderniju(kod Šida) imaju hranidbene hodnike , grla se drže na stelji i predviđene su za izđubravanje traktorom(traktorče sa kašikom).
Jedan od razloga za ovakav pod bi mogao da bude nedostatak slame na nekom terenu. Recimo u Dalmaciji ili na ostrvima. U nekim zemljama gde je deficit slame balira se lišće i/ili borove iglice, dovozi se piljevina sa pilana.....
Dobro, a ovčije i kozije je izvrsno, stajsko đubrivo je DAR a ne problem i nikada ga nema dovoljno. Nema ozbiljnije proizvodnje kvalitetne stočne hrane bez dobrog stajnjaka. Slama pa čak lišće i piljevina pomešani sa izmetom i mokraćom , kada djubre sazri, samo doprinose kvalitetu zemljišta i smanjuju potrebu za veštačkim đubrivima koja su nužno zlo i na duži rok degradiraju zemljište.

CAR
07-11-10, 20:22
Ma ja svoj djubar pilam motorkom i vozim van ekipa se skupi janje se ispece i za dan izadje van.Bude oko 50 prikolica.

lle de france
07-11-10, 20:44
evo nastavak radova danas su podignuti rogovi a pokriva se kikindom crepom
http://i56.tinypic.com/20iawxi.jpg
http://i55.tinypic.com/158bm6c.jpg
http://i53.tinypic.com/2pshu91.jpg
http://i55.tinypic.com/6t1n4g.jpg
http://i54.tinypic.com/wbykra.jpg
izvnjavam se za losije slike posto je slikano telefonom a pado mrak

Zoko
07-11-10, 22:11
lepo lepo samo napred :D

deda Čampi
07-11-10, 23:19
Vidim da se tu gradi punom parom i citam o raznim teorijama i ostalom , pa hajde da i deda nesto napise , onako , dobronamerno , moze ?

Sve je to lepo zamisljeno , radite , trosite materijale ali nisam zadovoljan !!!

Ovcarnik od BOSNIA , mi nikako nije dobar , zasto ??
To je kao cardak ni na nebu ni na zemlji , puno drveta utroseno , nema dobru statiku , resetkasti pod ce da mu pravi probleme - promaja , amonijak iz djubra ispod poda ce se dizati prema gore i gusiti ovce , tesko ce se cistiti kada se zastopaju resetke , nemoze se strojem u ovcarnik , od mokrace ce trunuti grede koje nose celu konstrukciju , problem uvoza hrane ................

Ovaj ovcarnik sto ga radi Il de france , mi je bolji jer je na zemlji i imat ce bolji pristup , ciscenje , hranjenje i staticki je dobar.

Ne ne mudrujem vec ja to vidim ovako , a obisao sam puno farmi u Njemackoj , Belgiji i Nizozemskoj .
Treba uciti od njih , jer ispred nas su u svemu.
Da ne pisem mnogo i ne polemisemo , evo par linkova najpoznatije firme koja izradjuje opremu za uzgoj ovaca i koza ,
gde se moze videti i oprema za ovcarnike ali i ovcarnici i kako ih treba izgraditi , cirkulacija vazduha , osvetlenje i niz drugih faktora koji uticu na zdravlje ovaca i njihov prirast.

Pogledajmo i mozemo izvuci dobre zakljucke iz ovih materijala ;

http://www.allie.de/pdf/download/2010/PatSuWRi10D_Spz_Schafe.pdf

http://www.allie.de/pdf/download/2010/PatSuWRi10DoP_Web.pdf

Zamolio bih vas da ovaj moj komentar ne shvatite krivo , vec je pisan sa dobrom namerom.
Oni su poceli i zavrsiti ce ali oni koji ce tek poceti da grade neka se bolje informisu i neka razmisle o nizu faktora ;

- smjestaj , kubikaza zraka , osvjetlenje , oprema , dovoz hrane , ciscenje - masinsko , pokretne ljese , odvajanje janjaca , odvajanje siljezadi , odvajanje ovnica za tov i ........................

Da jos komentarisem i pod u ovcarniku !!!
- zemlja , nije dobra jer se napije mokracom i uvijek se isparava amonijak , posle svakog ciscenja mora se dovoziti sloj zemlje kojeg smo kod ciscenja izbacili
- resetke , skupe i nisu prakticne jer se brzo zapune senom ili slamom i od njih nikakove koristi , trunu
- betonski pod je najbolji jer ; moze se cistiti strojem , izvrsiti dezinfekcija posle ciscenja, ...............

Eto , tko ce zeljeti razmislit ce , pogledati ove prospekte u pdf formi i normalno doneti i zakljucak.
Topla voda je davno izmisljena .

Sretno u gradnji.
deda

CAR
07-11-10, 23:46
Ovo tako lijepo izgleda ali koji su za ovim letili nisu daleko dogurali.

futurefarming
07-11-10, 23:58
deda Čampi, dobar je ovaj materijal. Na 111. strani ovog drugog PDF ima skica jednog rešetkastog poda ali zanimljivo urađeno, nisam siguran da li je metalni ili betonski, ima i te betonske plastike razne pa se i s tim može nešto kombinovati. >:({

Iskreno, meni se ideja rešetkastog poda dopada, samo bi je malo dopravio, ali već znam da vam se to rešenje ne bi svidelo tako da ću preskočiti pisanje.

deda Čampi
08-11-10, 00:04
Ovo tako lijepo izgleda ali koji su za ovim letili nisu daleko dogurali.

Ne razumem sta si hteo sa tim da kazes :lol:
Zasto ne koristiti sve sta je dobro i dokazano , a ovo sigurno jeste.
U ovakovim objektima blago ima sve uvete za normalan zivot a vlasniku treba malo vremena da obavi sve poslove na laksi nacin.
Ako cemo o cenama , da to sve ima i svoju cenu , ali tko ima vise grla mora i da ih smesti da ih ne izgubi radi nebrige ili neadekvatnog smestaja.
Takovima koji imaju sugave i sepave ovce treba sve oduzeti jer ne koristi njima a ni drustvu takav odnos prema blagu je nehuman.

Svi koji i malo razmisljaju poceli su da se koriste iskustvima onih koji su ispred nas i grade se lepe farme.
Druga je stvar nasih politika , interesa uvoznih lobija i dali nam se sve sto radimo i isplati.
Medjutim , bilo da ce netko imati 50 ili 500 ovaca ili koza mora razmisliti o smestaju i opremi za hranjenje da nema velike gubitke u hrani.

Dali sam u pravu.
Najmanji problem je kupiti stado ali najvaznije je i te ulozene pare vratiti kroz odgojenu jagnjad ili mleko. A to se moze samo ako se razmisli pre nego se nabavi stado.

Post je spojen: 1289167960________________________________________ _________

deda Čampi, dobar je ovaj materijal. Na 111. strani ovog drugog PDF ima skica jednog rešetkastog poda ali zanimljivo urađeno, nisam siguran da li je metalni ili betonski, ima i te betonske plastike razne pa se i s tim može nešto kombinovati. >:({

Iskreno, meni se ideja rešetkastog poda dopada, samo bi je malo dopravio, ali već znam da vam se to rešenje ne bi svidelo tako da ću preskočiti pisanje.

Ne dopadaju mi se resetke iz ovih razloga ;

- nemozes cistiti strojem , drugo je kod goveda gde imaju sistem trake za izdjubrivanje a umesto slame stavljaju piljevinu ili nista.
- nesmemo zaboraviti i da u ovcarniku treba da bude i jedan sloj djubra - stelje , koja kada fermentira u zimi greje ovcarnik i cuva noge i stomak ovcama.
- da bi amonijak mogao da izadje u vrhu ovcarnika mora da imamo otvore ili da je zid ovcarnika visok iznad ovaca - cca 1,60m da ima cirkulacija vazduha a da nije propuh.

Eto to su najveci razlozi ali i opravdani.
Osim toga ovcarnik je u nivou sa zemljistem i sve oko njega sta se radi moze da se uradi bez problema u jednom nivou je.

Tar
08-11-10, 10:47
@lle de france

..., malo previše super ...mislim tu bi moglo da se živi... :lol:

-da li je ovo predviđeno za štalski uzgoj?
-Da li su ovi otvori okrenuti ka jugu?
-kako misliš da rešiš te otvore a da u štali bude dovoljno dnevnog svetla?
-kako misliš da donosis seno a da ne kisne..?
-ako misliš da držiš na tavanu ( a na to liči ) onda treba da izoluješ protiv vlage jer će seno i/ili slama vući vlagu i miris amonijaka(kao što je rečeno). Tako ćeš smanjiti kubaturu pa treba bolje provetravanje..? ? ?
-Ako si iz nekog razloga hteo apsolutno da odvojiš grupe zašto nisi napravio montažne zidove (pregrade) (drvo+jeftini vlagootporni šper), to bi ti omogućilo da menjaš i potrebama prilagođavaš veličinu bokseva?
Poenta je da prostor može da se prilagodi potrebama a ne potrebe prostoru.

@deda Čampi
sve što ste napisali o zahtevima savremenih štala ( svetlo, ventilacija, m² po grlu, hranidbeni hodnik, maš. izđubravanje...) stoji i već je više puta ovde ponavljano. Za sada izgleda uzalud. Jednim delom to je razumljivo kod onih koji drže po neku ovčicu ili kozicu usput za sebe. Mada ni takvo gajenje, bez većih ambicija, nije opravdanje za neuaslovno držanje životinja.

deda Čampi
08-11-10, 11:26
@deda Čampi
sve što ste napisali o zahtevima savremenih štala ( svetlo, ventilacija, m² po grlu, hranidbeni hodnik, maš. izđubravanje...) stoji i već je više puta ovde ponavljano. Za sada izgleda uzalud. Jednim delom to je razumljivo kod onih koji drže po neku ovčicu ili kozicu usput za sebe. Mada ni takvo gajenje, bez većih ambicija, nije opravdanje za neuaslovno držanje životinja.

Tar , sve je meni jasno ali nemogu da shvatim da kada se netko odluci da gaji ovce ili koze nije kontaktirao struku , pogledao razna resenja kako da mu bude stala i sve pratece uz nju.
Nije mi jasno da to nemogu iskoristiti kod gradnje ili da prilagode svojim uvetima i prostoru , vec svako od njih postaje Arhitekta i zagovara da je njegovo resenje najbolje.

NESHVATLJIVO

Jedan radi - cergu , jedan radi bungalov a nitko nece da uradi pravu stalu u kojoj moze , sto ti napisa , da uradi sve sa pokretnim lesama , prostorom za janjenje , karantenu , mesto za ovnove.
Zanima me samo kako ce da rese jasle u takovim objektima i gde ce da budu.
Dali ce koristiti seno u rinfuzi , malim balama ili rolo , sve to zahteva u startu da se i to zna i tako prilagodi ulaz i oblik jasli.

JBG , tako je to kada smo MI najpametniji.
Moja uzrecica je ; Prestanimo biti cobani vec prihvatimo iskustva drugih i postanimo farmeri

Takove treba pustiti neka zavrse svoje ovcarnike i uvere se ali dolaze neki novi klinci koji bi trebali uz pomoc kompjutera da udju u taj svet napredka i da shvate bit problema a ne da slusaju kako je njihov deka - Radojica , gajio ovce a oni se jos nisu rodili.

Prosla su ta vremena , treba raditi manje ali dobro i ostvariti prihod uz minimalna ulaganja , iskoristiti zemlju maksimalno - umetne livade i dobra hraba a to se moze ako se poslusa struka i toga se pridrzavamo.

Eto , znam da se pisalo o svemu pomalo , video sam , ali reagirao sam na ove fotografije.
Covek uzeo pare , materijal i gradi , svaka cast ali zasto u startu GRESI , e to mi bi zao - nezna ili je tvrdoglavko !!!

Bosnian
08-11-10, 12:07
Kolega Ile de...svaka cast samo naprijed odlicno izgleda.
Kolega deda Čampi, vi mnogo znate, bas nam je drago sto forum dobi takvog strucnjaka!

deda Čampi
08-11-10, 12:49
Kolega deda Čampi, vi mnogo znate, bas nam je drago sto forum dobi takvog strucnjaka!
Ja se ucim na primerima boljih od mene i takovi su mi uzori.
Medjutim svako od nas ce raditi prema svojim mogucnostima ali koncepcija treba biti uvek da je funkcionalno i dobro.
Evo mog objekta za mojih 20 ovaca , kako sam ga ja zamislio.
U jednom dvoristu je na sredini , sa jedne strane ovce a sa druge janjci kada ih odbijem sa sise.
Jasle su u sredini a hrana se ubacuje da udjem u te jasle - SVEDSKI STOL , ubacim travu ili seno i ne idem medju njih.
Razmak na jaslama je na 15 cm i svaka ovca ima svoje stajno mesto
Uradio sam metalne ramove i dao pocinkovati pa je odlicno. Glave su u jaslama i ne bacaju van seno.
Parkiram traktor sa prikolocom u suho i gotovo za par minuta
To je NADSTRESNICA sa jaslama , dobra za leto i zimu.
Lako se cisti strojem sa svake strane i svi zadovoljni , uvek su na zraku tako da nema suge ni bakterija.
Ovako rade oni koji imaju malo kao ja , sirotinja , ali nekih zakonitosti se treba pridrzavati.

http://www.bartolovi-dvori-hr.com/web_bart/galerija_slika/Izgradnja_nadstresnice/Izgradnja_nadstresnice.html

http://i51.tinypic.com/14jluh4.jpg
Moj stagalj , kapaciteta 1300 bala , sa supom gde ovce samo spavaju.

http://i55.tinypic.com/juye4h.jpg
Nadstresnica sa jaslama , gde celu godinu ovce jedu vani , treba postaviti pocincane rame sa pregradama svakih 15 cm.

http://i54.tinypic.com/20sbk4.jpg
Smjesu zitarica i minerala dobivaju u limenoj kopanji , posebno da mi ne smetaju dok pripremam hranu u jaslama a i blize mi je kod mjesaone.

http://i54.tinypic.com/69ooiw.jpg

http://i55.tinypic.com/25gqbee.jpg

Evo mojih SLOVENKI ! !

KARMEN
08-11-10, 13:50
Bravo, deda Čampi, prvo da ti čestitam za uzgojo i trening ovčarskih pasa. Kod nas u Sloveniji se o vama kaže puno pozitivnih riječi ;D} (imam 2 avstralska ovčara 8) 8)). Kao drugo, čestitam za štalo i tvoje SLOVENKE >:D.
U vezi sa uzgojom ovca na rešetkama nemam iskustvi, u Sloveniji to niko ne radi, ali samo malo da komentiram, kod nas je treba nakjasnije do godine 2012 prekiniti sa uzgojom kokoška u boksima na rešetkama i početi sa "talnom uzgojom" >:({. I to zbog stresa i maltretiranja životinja :D. Tako da bi trebalo razmisliti, ako je takva uzgoja za životinje zdrava i humana. Ali u tome ste vi veči stručnjaci.

lle de france
08-11-10, 14:36
@tar ti mislis da ja zivim od ovaca zgradu pravim za moje namene a prvi boks je samo da se ovce jagnje zimi a leti ima boks druge namene...svako pravi ono sto mu odgovara
ako bi radio samo za ovce radio bi je ovako
http://i55.tinypic.com/t8raeo.jpg
a sad imam ovu od dasaka ne vidi se cela na slici
http://i56.tinypic.com/28sq1rt.jpg

Tar
08-11-10, 15:21
Ma OK, znači ovo nije štala već samo pomoćni boks.

Skica štale je prava s tim što sa leve strane fale neka veća vrata na svakom boksu za ulazak traktorčeta sa kašikom. U tom slučaju se one pregrade sklone pa se ceo boks izđubri.

Ima još jedan problem doduše samo za koze i one ovce koje se muzu. Na ovom crtežu ovce ili koze idu na mužu i vraćaju se hranidbenim hodnikom pa ga isprljaju. Taj problem još nisam video da je negde idealno rešen.

deda Čampi
08-11-10, 15:28
OK , hajde da komentarisemo ovaj nacrt ovcarnika , u dobroj nameri da oni koji pocinju razmisle o ovim predpostavkama , moze ?

http://i55.tinypic.com/t8raeo.jpg

Moje primedbe toj shemi , vidi se da ju je crtao netko tko nije bio u ovcarniku.

- 1) - pogledajmo jedan boks koji je uz hodnik dugacak 8m - 1m vrata = 7m , i na toj strani do hodnika su jasle , na tu duzinu bi trebalo stati 30 ovaca , kako , ako jednoj ovci treba na stajnom mestu 30-40cm. To nemoze da se izvede jer 30 x 30cm = 9 m.
Boks je predvidjen da u njemu budu i janjci , gde ce oni da jedu ? , oni moraju imati ogradjen svoj prostor gde ce im se dati otava i koncentrat ali da ovce nemogu da im to pojedu.

- 2) - pogledajmo gde je projektant postavio izmuziste i laktofriz za mleko , u objekat , to nije dobro radi somatskih stanica , temperature i mleko moze povuci miris ako objekat nije provetravan i cist.
Izmuziste je smesteno tako da ovce ne idu iz svojih boksova u kruznom toku na njega vec ce nastati zbrka , lose postavljeno , mora ici van objekta da ovce idu u krug i nazad u svoj boks a i lakse ga je van objekta oprati i izvrsiti dezifekciju i odvod te vode.

- 3) spremnik koncentrovane hrane , zasto tu , gde ce biti vlage i zasto nije tamo gde je mesaona ili mlin za zito.
Ovako ce u ovcarniku samo stvarati buku kada ce se mleti.

- 4) jedna od velikih gresaka ove sheme je sto nije predvideo sa obe strane objekta gde se ulazi u hodnik i velika vrata da se moze sa strojem uci i cistiti ovcarnik.

Eto , to su moji komentari i ako bolje razmislite imaju prakticnu potvrdu da sam u pravu.
Za ovakav nacrt - shemu u biznis planu ce vam netko tko nezna nista o ovcama uzeti pare.
Dakle , razmislite i krenite od broja ovaca koliko cete ih imati a onda ce se znati mere koje trebate , gde ce doci pokretne lese za janjce a izmuziste i sve drugo pratece moze biti van ovcarnika ako se napusti kroviste i sve u suhom i na dohvat ruke ali dobro postavljeno.

Dali sam u pravu , matori ipak nesto znade , hihihiiiii

futurefarming
08-11-10, 15:33
- nemozes cistiti strojem , drugo je kod goveda gde imaju sistem trake za izdjubrivanje a umesto slame stavljaju piljevinu ili nista.

Prijatelji, cenim i znanje i iskustvo, samo molim da mi objasnite zašto trake za izđubrivanje ne rade posao kod ovaca, video sam kako to funkcioniše kod goveda pa sam pomislio da bi se moglo malo prilagoditi i za ovce. >:({

deda Čampi
08-11-10, 15:44
Prijatelji, cenim i znanje i iskustvo, samo molim da mi objasnite zašto trake za izđubrivanje ne rade posao kod ovaca, video sam kako to funkcioniše kod goveda pa sam pomislio da bi se moglo malo prilagoditi i za ovce.

ZASTO

Zato sto to zahteva posebne temelje u betonskoj izvedbi , resetke i sam mehanizam , koji nije jeftin a i trazi redovno servisiranje jer amonijak i mokracne soli rasturaju metale.
Za tu cenu koliko kosta taj mehanizam mozes da kupis mnogo toga sta ti treba u ovcarniku.
I sta si bre zapeo za taj sistem , dali si ga kada rastavljao i servisirao , to je robija. Moras da mices sve resetke i onda da sve operes i servisiras.

Razlog zasto taj sistem nije dobar za ovcarnike je i taj sto ovce izvuku uvek sena koje kada padne ili ga izgaze ostaje na podu a onda dolazi do lepljenja sa izmetom i resetke i taj sistem nemaju svoju ulogu-svrhu.
BACENE PARE

Betonski pod , kada se stelja podigne 40-50 cm onda se cisti ovcarnik i to djubrivo se odmah zaore jer ako se stavi na gomilu gubi svoju kvalitetu - Dusik.
Znaci , cisti se pred zimu i u prolece - 2 x godisnje.

futurefarming
08-11-10, 15:59
Samo pitam Deda, ne sekiraj, neću graditi ni tvrdoglavo ni na brzinu nego sve po PS-u. Hvala na savetima. :D

Tar
08-11-10, 18:18
- 4) jedna od velikih gresaka ove sheme je sto nije predvideo sa obe strane objekta gde se ulazi u hodnik i velika vrata da se moze sa strojem uci i cistiti ovcarnik.

Ne razumem zašto mašina za čišćenje treba da ulazi na oba kraja? Po meni sa jedne strane je izlaz u ispust i tu ulazi mašina a na suprotnom kraju je ulaz (sa vratima) u senik(nastavak stale) i deo za pripremu koncentrata.Krov na seniku može da bude znatno vislji. Tako se manipulacija sa hranom odvija unutra i nema veze sa vrem. uslovima. Ja bijh u tom nastavku držao i slamu za prostirku.

Kod koza u intenzivnom uzgoju treba 3m² po grlu a neće im biti viška ni u poluintenzivnom (što mi je bliže). Tada je boks širok 6m a dužina je 0.5 po grlu tako da je pristup "jaslama" to jest hranidbenom hodniku vrlo komforan. Negde po sredini štale bočno je dodat prostor za izmuzište i (važno čekalište) Tako samo mala traka od cca 120 cm preseca hr. hodnik. To je 2 x po 60 cm, više nego konforno za odlaznu i povratnu stazu. Kako je hr. hodnik cca 40cm cm višlji od boksa onda bi hodnik na mestu ukrštanja sa stazom bio presečen za širinu staze. Bio bi premošćen sa dva kapka po 60 cm koji bi se dizali da omoguće prolaz kada se ide na mužu. To mi je prva ideja kako da izbegnem ukrštanje putanje grla do i sa muže i putanju transporta hrane.
Tako bi štala za 100 grla imala dva velika boksa podeljena na dva dela, znači 4 x po 25 koza. 25 kozica lako stane u malo čekalište...Izmuzište sa 12(+1 ":":{) mesto, mlekovod do prostorije za aparaturom i laktofrizom. Eventualno proširenje posla se rešava istim takvim(simetričnim objektom) tako da je izmuzište veza, most između dve štale.

Alexa
08-11-10, 19:43
Ne postoje dve iste osobe,dva ista dvorista,svako ima svoja iskustva i zna svoje navike. Kolega Bosnian je verovatno razmislio pre nego je poceo da gradi,tako da nema potrebe da mu sada nabacujemo svoja misljenja i teorije. Ako je covek video da to funkcionise,zasto mu ne bi verovali...on deli slike sa nama,pa cemo na kraju iz prve ruke saznati njegova iskustva. Ja sam vec rekao da sam skeptican,ali najvise sto se tice punjenja resetki senom,sve ostalo se lako resava,po meni.
Drugo,niko ovde ne slika i ne prikazuje svoje objekte i idejna resenja,vec samo neke seme,u fazonu kako bi-kad bi-ako bi....
Takodje,sto se tice sklanjanja visoke stelje,svi se drzite traktora i utovarivaca,a bas me zanima koliko vas ga ima. Ja imam oko 100tinak ovaca,cisti se jednom godisnje,i to rucno moze da se odradi za dva dana,sa fizikalcima,i ispada najjeftinije >:({

lle de france
08-11-10, 20:00
ja sam samo ubacio ovu skicu primer nebi imo izmuziliste niti planiram da muzem
gledo sam farme de su strane ozidane a cela od drveta koja se vade da udje ult da cisti
to su farme de je od 200-500 ovaca tu ima puno djubreta ko ce to rucno da ocisti
treba uraditi objekat sa sto manje muke oko ciscenja i hranidbe ovaca

Karalic
08-11-10, 21:25
Deda, zaista su Ti lepe slike...Ali , to je samo spoljni deo a nas sve ovde mnogo vise interesuje unutrasnji deo.
Nadam se da Ti nije tesko da slikas malo iznutra, kako si sve to resio...
Pozdrav >:({

perje
08-11-10, 21:42
Nikako da stignu slike rešetkastog poda {"{": Ja nemam ovce, ali ima djed par ovaca pa me zanima malo :D

Tar
08-11-10, 22:00
Ne postoje dve iste osobe,dva ista dvorista,svako ima svoja iskustva i zna svoje navike. Kolega Bosnian je verovatno razmislio pre nego je poceo da gradi,tako da nema potrebe da mu sada nabacujemo svoja misljenja i teorije. Ako je covek video da to funkcionise,zasto mu ne bi verovali...on deli slike sa nama,pa cemo na kraju iz prve ruke saznati njegova iskustva. Ja sam vec rekao da sam skeptican,ali najvise sto se tice punjenja resetki senom,sve ostalo se lako resava,po meni.
Drugo,niko ovde ne slika i ne prikazuje svoje objekte i idejna resenja,vec samo neke seme,u fazonu kako bi-kad bi-ako bi....
Takodje,sto se tice sklanjanja visoke stelje,svi se drzite traktora i utovarivaca,a bas me zanima koliko vas ga ima. Ja imam oko 100tinak ovaca,cisti se jednom godisnje,i to rucno moze da se odradi za dva dana,sa fizikalcima,i ispada najjeftinije >:({

Držanje ovaca, koza,.....nije umetnost pa da svako može to da radi kako "on to vidi".
Postoje neki standardi, oni se vremenom usavršavaju u korist životinja i u korist odgajivača. Tim standardima treba težiti čak i ako su trenutno nedostupni u potpunosti. Ovo nije mesto samo za kačenje slika već i za diskusiju o tome šta je dobro a šta ne. A kada neko već okači slike predpostavljam da očekuje i komentare.
U poljoprivredi kao i u svemu ostalom treba se ugledati na najbolje a ne na komšije. Pogotovo u ovčarstvu i kozarstvu jer smo tu na dnu lestvice po rezultatima.
Danas i ja na P.Brdu i ti u Babušnici i CAR u Lici imamo skoro trenutnu informaciju šta se i kako radi u svetu, i kakvi rezultati se postižu. Nešto ot toga ne može da se primeni jer je još uvek izvan naših ::novac:: mogućnosti ali puno toga može. Pre svega organizacija i način razmišljanja. Da li ćemo nešto naučiti i primeniti zavisi samo od nas.

p.s.
fizikalci ? To je problem u većem delu Srbije, čak i sada u krizi. Ako se stvari samo malo poprave radna snaga na selu biće veliki problem. Pri planiranju mora se voditi računa da se štala ne pravi za danas već da neko vreme traje. čak i da sada radna snaga nije problem zašto štala ne bi bila napravljena tako da sutra može mašinom da se radi? To nije skuplje samo je stvar dobrog planiranja.

deda Čampi
08-11-10, 22:08
Karalicu , prijatelju , nema tu nikakove mudrosti. Svako od nas ce da uradi kako zeli i moze.
Stavio sam link od firme koja pravi opremu i objekte za uzgoj ovaca i koza.
Oni su zakon , sto se toga tice.

Ja sam masin bravar i varilac i uradio sam takovu opremu u nadi da cu svojim postenim radom uspeti da educiram uzgajivace i da im ponudim tu opremu.

Odradio sam sve sto trazi marketinska struka ; katalog , web stranicu , uradio uzorke , bio na prezentacijama i sajmovima , poslao svima kataloge , usao u bit problema i .................

I sta se desilo , COBAN OSTAO COBAN , veruj mi da nikom nista nisam uradio osim 3 izmuzista a boks za odrzavanje stada sam prodao nakon 6 godina.

Svi bi nesto , svima treba , ali da im netko dade djaba i stalno nemaju pare .

ZAMISLI , ima 1000 ovaca a nema para , hihihiiii

To je nas mentalitet i nitko nece investirati u nista vec bi svi janjce a ovce im sepaju i puze na kolenima.
Znam sve dobro , jer mo dolazi prijatelj iz Subotice pa idemo zajedno - on sisa ovce a ja obrezujem papke. To je uzas kakovih bolesnih ovaca ima i sepavih a on kaze da je u Vojvodini i Srbiji jos gore.

I kada sve to znas , kome da nesto nudis , samo gubis vreme i polemizira se.

Na ovom forumu ima izvanrednih tema i diskusija i ljudi su shvatili da se moraju okrenuti struci i da moraju uloziti da bi bili sigurniji , da im bude lakse itd.

Medjutim uvek i imas onih koji mudruju i sto kaze neko - bla-bla.

Teoretiziranje , takovima bi mogao pisati knjigu ali cemu ih uvjeravati u nesto sto oni nece prihvatiti.

Pored objekta , znanja , najvaznija je oprema i psi.
Oprema sprecava gubitke hrane , lakse je raditi poslove oko cjepljenja , obrezivanja papaka , sisanja , razvrstavanja itd.
Tko ima opremu i psa moze sam sve da uradi sa svojim stadom.

Pogledaj ovo , tko ima ovakav boks za odrzavanje stada ;
http://i55.tinypic.com/9jki9k.jpg

Razvrstavanje ;
http://i51.tinypic.com/16m6ae1.jpg

http://i56.tinypic.com/2uyrn1v.jpg

http://i52.tinypic.com/zsplw7.jpg

http://i51.tinypic.com/10nugyo.jpg

Izmuziste sa 8 stajacih mesta

http://i56.tinypic.com/2qu0v93.jpg

Eto to je moj fah i trebao je biti moj doprinos u razvoju ovcarstva u Hrvatskoj i sire , ali nije islo.

COBAN OSTAJE COBAN

A o ovome da ni ne govorim ; http://www.youtube.com/watch?v=qGB39AxVSyI

http://www.youtube.com/watch?v=D5u9KuINpcI

SHVATAS , nekome je dovoljno jednom da vidi a nekome treba cela vecnost.

lle de france
08-11-10, 23:37
moje misljenje za ciscenje ultom i da docaram sta ocu reci
skupo zadovoljstvo
http://i51.tinypic.com/2luam0y.jpg
http://i55.tinypic.com/15yivb9.jpg
http://i55.tinypic.com/x3iuxi.jpg

Karalic
08-11-10, 23:52
Deda, e sad je kraj , nema dalje...
Posle Tebe i Tvojih slika , sve je ostalo smesno.
Steta , ugasi nam temu..
Pozdrav sa Kosmaja
>:D

deda Čampi
08-11-10, 23:56
To je prava ovcarska stala + jasle sa pokretnom trakom za seno.

TO JE TO

To je i mnogo para , ali zasto ne iskoristiti idejna resenja visine zidova , svetlost . transportni hodnici , pokretne ljese.

Mislim da je dovoljno ovo videti i odmah dobiti volju da nesto gradimo.

Ovde netreba vise komentara ni pitanja , sve se vidi.

FANTAZIJA OD STALE

Post je spojen: понедељак, 08. новембар 2010. 16:04:06 CST_______________________________________________ __

Steta , ugasi nam temu..
Pozdrav sa Kosmaja

Idi bre , uvek ima dalje
Tko nesto voli ici ce na kraj sveta da vidi , da nauci i da ugradi kod kuce i neka u avliji pricaju , hihihiiiii

Sad ste resili stalu a sada predjite na jasle i ostalu opremu.
Treba da se diskutuje , jer tako se uci.
Vidis kako covek vise nije COBAN , klik-klik na kompu i nadje stalu , i sta da ti kazujem

OBRAZOVASMO SE , a tako i treba jer ovake informacije koje ovde dobijes tvoj i moj deda su trebali da idu na pasu celi vek i jos nisu shvatili nista

Ostadose COBANI

A vide sada , svak po malo i mozes bre knjigu da uradis ako ovo kopiras.

To drugari , zelim vam svima dobre janjce i mnogo uspeha u uzgoju tih cupavih zivotinjaaaa

futurefarming
09-11-10, 00:08
Priznajem da sam zadivljen, iskreno. :D >:({ Ali, da budem i malo neskroman, koliko bi ovaj lep i kvalitetan objekat koštao, ako mi neko može reći bar okvirnu procenu? >:D

deda Čampi
09-11-10, 00:18
CUJ NJEGA , hihihiiiii

Ocemo li na radnu akciju kod tebe da ga dignemo do prvog snega :D
Daj molim te ne sanjaj , to su pare da boli glava , mnogo breeeeeeeeeeeee
A i sta ce tebi taki veliki , uradi manji , ali precrtaj ovaj i bit ces zadovoljan.

Ako imas pare , doci ce iz firme koja se time bavi i uradit ce ga za mesec dana.
E ako ces da ga radis , dolazim sa jaganjcem na raznju i ima da se zna ko je bre gazda u carsiju. ::svaka cast::

futurefarming
09-11-10, 00:22
Meni veliki i ne treba, već mali ali takav, lep, funkcionalan,...

A, pošto nemam ni najmanju predstavu koliko za to treba ::novac:: onda molim da mi pomognete oko cene velikog pa ću znati koliko bi me proporcionalno koštao mali. >:({

entuzijasta
09-11-10, 00:31
ono "staklo" to je neka vrsta plastike ? i koliko to kosta na 1 metar kvadratni, ako neko zna?

Alexa
09-11-10, 01:54
Kada sam pomenuo slike,mislio sam na prakticna resenja. Ovcarstvo je vise madjionicarski posao u nas,ako nije u pitanju hobi...a sto rece jedan moj profa,sve ispod 580 kom je hobi...(ne znam odakle mu ta cifra). Tendencije ce se uvek menjati,danas ono sto izgleda da je buducnost,sutra ne mora biti,npr PKB farme,koje su pravljene za jednu rasu,a danas se cuva druga pa se javljaju problemi...
Po meni,treba voditi racuna o provetravanju objekta,suncu,oceditosti terena,visini objekta,a ostalo(jasle,hodnike,izmuzista!!,senare,pregrade i pregone...)covek pravi spram svojih i potreba zivotinja,kao i svojih mogucnosti. Mozda ce ovaj objekat sa resetkastim podom na kraju biti idealan za susenje duvana,ko zna... >:({ >:({

Maestro
09-11-10, 08:25
Karalicu , prijatelju , nema tu nikakove mudrosti. .................................. Odradio sam sve sto trazi marketinska struka ; ..................................
I sta se desilo , COBAN OSTAO COBAN , veruj mi da nikom nista nisam uradio ................................. uzas kakovih bolesnih ovaca ima i sepavih a on kaze da je u Vojvodini i Srbiji jos gore.................kada sve to znas , kome da nesto nudis , samo gubis vreme i polemizira se.

Na ovom forumu ima izvanrednih tema i diskusija i ljudi su shvatili da se moraju okrenuti struci i da moraju uloziti da bi bili sigurniji , da im bude lakse itd.

Medjutim uvek i imas onih koji mudruju i sto kaze neko - bla-bla.

Teoretiziranje , takovima bi mogao pisati knjigu ali cemu ih uvjeravati u nesto sto oni nece prihvatiti.
..........................................
SHVATAS , nekome je dovoljno jednom da vidi a nekome treba cela vecnost.

Deda, pa šta reći osim 3 x ::svaka cast:: za "majstora na kub"!!! Savremenim jezikom ovih današnjih klinaca: "Brate, vrh .... do jaja, da mi rikne keva" !!!

Mislim da delim mišljenje većine ako ako kažem da nam treba još ovakvih post-ova u budućnosti !!!

Steta , ugasi nam temu..
Pozdrav sa Kosmaja

Karalicu, pa skoro da je tako (Steta , ugasi nam temu..), mada, nadam se, da će ove fotke i video materijal iznedriti još više kvalitetnih diskusija, pre svega argumentovanih (najbolje primerima i fotografijama sopstvenih objekata, kao npr. naš prijatelj sa obronaka planine Venčac - Ile de france), a manje suvom teorijom i kritikom u stilu "hajde da nešto napišemo, pa ako prodje ...."?!

U svakom slučaju, nastavljamo dalje u očekivanju da se na naš Forum registruje još ovakvih članova kao deda Čampi !!!

deda Čampi
09-11-10, 18:09
Maestro , pa pobogu covece ti stvarno pretera. Nafalio si me kao da sam neznam ko , ko Bred Pit , a ja deda - opicen i lud.

Hajde da ubacim malo slikica kako sam ja radio ovu moju sirotinju za mojih 20 ovcica.

Znaci , pored staglja , po pola dvorista da imam dvoriste u dva dela da mogu da odvajam ; janjce od ovaca , kada sisam ili obrezujem papke, cistim jednu stranu ili nesto radim pa da imam gde da preteram da mi ne smetaju.

Vanjske jasle - nadsteresnica je predvidjena da tu ovce jedu cele godine , da su na zraku , da lako donosim hranu i cistim okolo. U letu - kad je sunce jako ili kad je kisa , mogu da se skolone na suho.
Spavaju u supi pored staglja ; u zimi i po noci ako primetim besnu lisicu , dok ju ne koknem.

Nisam jos zavrsio ali predvidjeno je da jos uradim sa desne strane jos nastavak u "L" , da mogu sa traktorom dovesti travu i da je sve u suhom , tako da si pripremim za dva obroka ; veceru i dorucak. Kada se digne rosa , nakosim traktorom i opet parkiram tu za iduce obroke.

Jasle su u obliku stola , odignute od zemlje 40cm do vrha daske gde ide seno/trava , da ne mogu da razbacuju. U toku rada se i te prednjice , koje ce na svakih 15 cm imati cevku , tako da svaka ima svoje mesto ali da se nemoze gurati u stranu da izgura slabiju ovcu ili siljezicu. Sirina tih jasli/hodnika , je 1m , jer kada ce biti janjaca oni ce biti sa druge strane , znaci svi ce da jedu iz njih. Te prednjice jasli cu vruce pocincati da ne korodira.

Eto kako je deda zamislio sirotinjski ovcarnik i resio pregon , hranu itd.
Da moze bolje , moze , ali za mene i ovih 20 komada to je H sa *****
Mozete da komentarisete dokle god hocete , ovo je dobro i provereno.

Evo slikica :

http://i54.tinypic.com/2h5rvye.jpg

http://i54.tinypic.com/14t1wtg.jpg

http://i56.tinypic.com/2v0mj5i.jpg

http://i51.tinypic.com/2cdgz68.jpg

http://i55.tinypic.com/19849d.jpg

http://i55.tinypic.com/qsw269.jpg

http://i53.tinypic.com/f2khnq.jpg

http://i56.tinypic.com/2h4b50i.jpg

http://i52.tinypic.com/qq1x8y.jpg

http://i54.tinypic.com/fd7okp.jpg

http://i55.tinypic.com/2192y6s.jpg

http://i56.tinypic.com/2h4l5km.jpg

http://i55.tinypic.com/1z5unwl.jpg

http://i54.tinypic.com/11uuf12.jpg

http://i56.tinypic.com/1r3nly.jpg

Eto i iz SATELIT me vide , moj ranc i robija pored sume a druga tacka su livade gde skolujem kerove.

http://i53.tinypic.com/rstpub.jpg

ZadovolJni ?

lle de france
09-11-10, 18:27
@maesto izvinjavam se ako sam nesto pogresio nevolim da polemisem mnogo da se raspravljam
volim da imam i da radim drago mi je da ima ovde par ljudi od koi se moze nauciti dosta
zanat se ne uci nego se katde od maistora

cukaneca
09-11-10, 19:16
http://i52.tinypic.com/qq1x8y.jpg
Pohvale za objekat i funkcionalnost istog uz jedan mali komentar - na gornjoj slici se vidi ograda na ovčarniku od otpada od struganja gradje i najbitnije pod hitno skidaj koru sa drveta jer se tu prvo pojave oni mali djavoli ":":{

deda Čampi
09-11-10, 19:23
Dobra primedba ali deda je te okrajke pospricao sredstvom za podkornjake - DRVOCID

A osim toga to je privremeno , tu dolaze vrata od daske da se moze zatvarati da ne duva propuh.
JBG , nemoze se sve odmah uraditi , treba pare , hihihiiii , bit ce , bit ce.

I ostalu gradju treba poprskati jer mekano drvo je mamac za te male ":":{
Neznam dali ste kada u vecernje sate sedili kod objekta a ono se cuje kako ti mali ":":{ jedu moju dasku ili rog.
U jutro se moze naci piljevine na zemlji ispod.

Ja to dobro znam jer pored mene je 1400 hektara borove sume , i razgovarao sam sa sumarima o tom problemu.
Ti mali ":":{ pojedose sumuuuuuuuu
Neverovatno ali mora se prskati da se sacuva suma.

Eto , jos jedna informacija za one koji pocinju graditi - poprskajte prije postave , lakse je jer kada dignete , necete sigurno da se penjete gore i da prskate.

Bravo majstore , dobra opaska. :D

Setio sam se da imam i fotku kako pod korom urade gnezdo

http://i51.tinypic.com/2ef2szn.jpg

Alexa
09-11-10, 19:34
@ deda
opa bato! :D :D :D kod nas bi se reklo "meraklijski" :D super je

Zoko
09-11-10, 19:50
bez starca nema udarca.Deda svaka ti cast :D :D :D

futurefarming
09-11-10, 19:50
Savremenim jezikom ovih današnjih klinaca: "Brate, vrh .... do jaja, da mi rikne keva" !!!

Uze mi Maestro reči iz usta. :D :lol: Napred Deda, svaka čast! ;D}

cukaneca
09-11-10, 19:53
-Setio sam se da imam i fotku kako pod korom urade gnezdo-
'Koga zmija ujede'... Ključne reči su 'pod korom' te stoga prskanje bez skidanja iste nema punog efekta. Ovo govorim iz iskustva i mislim da bi trebao pod hitno da je skineš. Odosmo u off izvinjavam se kolegama.

zorami
09-11-10, 19:59
lepo nema sta svako pravi po svojim mogucnostima samo napred :D

deda Čampi
09-11-10, 20:21
DA , dugujem vam jos i senik/stagalj pokazati .

Dimenzije ;
- sirina 7,5 m , a supljina gde ide seno je 6m , ostalo je hodnik prema supi gde su ovce.
- duzina je 12 m + 4m supa za ovce

Izgradio sam ga na sledeci nacin.

Osnova-stupovi su od metalnih cevi , koje u Naftaplinu zovu - kolone fi 160 , na njih je navareno plosno zeljezo 80x5x400 , na razmak od 1m .

Na vrhu je metalna ploca od 10-12mm sa vijkom od M16 , na koji posle dolazi greda .

Na plosno koje je na stupu dolazi hrastova STAFLA / DEBLJA letva 5x8 cm , na koju ce se posle zabijati daska.

Kada sam zalio stupove betonom u zemlji , posle sam zasalovao po celoj duzini na visinu 60 cm i zalio betonom viseci temelj da mi sve stupove poveze a i da daska nije nisko do zemlje jer od kise se podljeva i trune.

Postavio sam gradju , stafle , valovite ploce , omazao sve drvo sa sirovom naftom u koju sam ubacio drvocid i zatim sve obio daskom koju sam posle omazao takodjer , iz vana i iz nutra

Tada ostaje samo finisiranje , vrata , farbanje cjevi itd.

Ubacio sam u senik jedan kamion sodera , poravnao i nagazio !!
ZASTO ?
Da mi se ispod sena ne nastane stakori a i izbjegao sam vlagu od zemlje.

Evo malo slika , da vidite kako je to deda uradio.

http://i52.tinypic.com/24qi8tz.jpg

http://i51.tinypic.com/23r8l0h.jpg

http://i55.tinypic.com/24zlzcp.jpg

http://i52.tinypic.com/fk0e43.jpg

http://i51.tinypic.com/6iem9g.jpg

http://i54.tinypic.com/346rqet.jpg

http://i54.tinypic.com/2e17eyo.jpg

ETO PUNO JE - 1200 malih bala 18-25 kg sena

Mozda vam ideja sa metalnim stupovima pomogne a i staticki je bolje od drvene konstrukcije.

pozdrav od dede

Post je spojen: 1289327078________________________________________ _________

-Setio sam se da imam i fotku kako pod korom urade gnezdo-
'Koga zmija ujede'... Ključne reči su 'pod korom' te stoga prskanje bez skidanja iste nema punog efekta. Ovo govorim iz iskustva i mislim da bi trebao pod hitno da je skineš. Odosmo u off izvinjavam se kolegama.

ZNAM BURAZERU , rekoh ti da je privremeno i zakucano pred zimu.
JBG , treba imati pare i dasku , hihihihiiii
Sad imam dasku ali ja sam ti sam a i 63 pune , pa molim te lepo.
Stignem ako ne RIKNEM , hihihiiii
Sve OK nitko se ne ljuti.

Maestro
09-11-10, 22:06
Maestro , pa pobogu covece ti stvarno pretera. Nafalio si me kao da sam neznam ko , ko Bred Pit , a ja deda - opicen i lud.

................................
Zadovoljni ?

Moj deda Čampi,
i skoro generacijo (stariji si samo pola decenije), nije to hvaljenje, već samo iskazivanje pažnje i divljenja tvom trudu i radu koji je uložen da bi se stvorilo sve ono što si pokazao, a imao šta i da pokažeš, mislim da se većina članova Foruma slaže.

Mislim da se "gadno varaš" ako "misliš" da si Bed Pit ^-^, jer on češka Džoliku, a mi se "zamajavamo" sa ovcama i kučićima !!! :lol:, :lol:, :lol:.
Medjutim, siguran sam da se i ti kao i ja ne bi za stalno menjali sa njim - doduše moglo bi za neku noć, onako da se dekice malo "omrse" ?! Jesam neki Urednik, ali to mi ne daje za pravo da idem toliko u :){{ !!!

U svakom slučaju lepi pozdravi i još fotkica, šema, dimenzija i ostalog, jer će većina nas, iz toga, sigurno nešto naučiti !

lle de france
09-11-10, 22:11
evo resetkastog poda radjen kod guce u vajatima mozda je neko i bio tamo

http://i53.tinypic.com/xkn2tw.jpg

Post je spojen: 1289338471________________________________________ _________
na farmi kompas u kragujevcu slikano pre par godina

http://i56.tinypic.com/mrtxz8.jpg
http://i53.tinypic.com/9zlli8.jpg
http://i51.tinypic.com/ngsf36.jpg

lle de france
14-11-10, 01:55
pozdrav iz srca sumadije danas je pokriven objekat jos neke betonaze i privodi se kraju

http://i51.tinypic.com/29xybrn.jpg
http://i54.tinypic.com/29gmo8x.jpg
http://i55.tinypic.com/x3fmfa.jpg
http://i53.tinypic.com/16kaxr9.jpg
http://i56.tinypic.com/2qkm5qb.jpg

CAR
14-11-10, 07:24
O lijepo bogami >:({ i sretan rad.

Milanche
14-11-10, 07:26
bas lepo svaka cast :D

deda Čampi
14-11-10, 07:56
E majstore , svaka vam cast , oce li i "Rogonja" pasti :lol:?

Haj neka je sa srecom , i za tu priliku , eve od dede ;

CEPAJ -

http://www.youtube.com/watch?v=JCu_UDNGM3E

Rokaj , ho ho hopa , hopaaaaaaa

Gde je ta rakijaaaaaaaaaaaa ? ? ?

lle de france
14-11-10, 14:00
nije bio rogonja imalo nesto drugo :lol: :lol: :lol: :lol:

http://i55.tinypic.com/2ahthzs.jpg
http://i52.tinypic.com/bdnxph.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=bDpOS9IiBCY

miljko
14-11-10, 14:20
fino momci, samo napred
dobar objekat, practican raspored u ovcarniku kao i povrsine za proizvodnju harane su neki od glavnih preduslova za dobru ovcarsku proizvodnju

deda Čampi
14-11-10, 15:51
Cuj njega , molim teeeeeeeeeee
On jos o teoriji a PRASE se kasapi od jucer !
Svasta
Sad je bal , stignete o ovcama , hihihiiii
Daj malo i veselja , jes da je forum , ali pusti bre ljude da odanu :

http://www.youtube.com/watch?v=na4a3OK7rpw]

Kad su sve uradili ovako lepo , i zavrsit ce do snega.
A , sta kazes , bili ovaka jedna pasala na stolu ?

miladinovic
14-11-10, 23:45
Odlicno odradjeno :D,da dugo sluzi svrsi a stado da je brzo otplati

Karalic
15-11-10, 02:23
Svaka cast, samo napred...
>:({ >:({ >:({ >:({ >:({

Maestro
15-11-10, 17:51
nije bio rogonja imalo nesto drugo :lol: :lol: :lol: :lol:

Bravo majtore, tako treba, da se zamezi, ali i da se podmaže "lavićem" da bolje klizi !!!

Za objekat sve pohvale, da bude berićetan sa puno blizanaca i trojki !!!

P.S. Važi za sve koji postavljaju YouTube video materijal:

TAG-ujte svaki link. Imate Uputstvo na: http://poljoinfo.com/ovcarstvo-i-kozarstvo/tag-ovanje-youtube-link-ova-!!!/

lle de france
15-11-10, 19:59
hvala svima na cestitkama idemo dalje ne odustajemo nadamo se boljim vremenima zato spremamo objekte..bez dobri uslova i hrane nema dobrog stada ::000:: ::vino::

lle de france
04-12-10, 00:41
http://i56.tinypic.com/242wf0x.jpg
http://i54.tinypic.com/2qu6teh.jpg
http://i56.tinypic.com/2n0nb0l.jpg
http://i54.tinypic.com/2s7tb1w.jpg
jagnjiliste je u zavrsnoj fazi jos treba da se odrade boksovi
ovo su jasle za ovce koje se jagnje slede slike kad se zavrsi

miladinovic
04-12-10, 00:49
ovo ce u najavi biti ekstra:)

entuzijasta
04-12-10, 03:47
samo da ti nisu previse duboke ove jasle?

nicolai
04-12-10, 21:42
Lijepo Dragane,samo napred...

lle de france
12-12-10, 20:52
http://i54.tinypic.com/2j4x0gn.jpg
http://i54.tinypic.com/xlgeww.jpg

alfa 9
12-12-10, 20:57
lepo lepo, ajmo jo par slika da vidimo >:({ >:({

rajko gmilanovac
12-12-10, 21:01
Znaci stado je vec useljeno svaka cast sa srecom >:({

miladinovic
12-12-10, 21:10
Extra:),da se hiljade u novoj stali:)
Slobodno zamalteri rupice izmedju betonskih elemenata nizih da en vice promaja kad su mala jagnjad tu

majilovac
12-12-10, 21:13
svaka cast,da su korisne

KARMEN
13-12-10, 13:42
Deda Čampi nije više meĐu nama ^-^ ^-^?

rajko gmilanovac
07-01-11, 21:25
http://img2.imagetitan.com/img2/small/43/43_kopija(7)odslika0011.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=43_kopija(7)odslika0011.jpg)http://img2.imagetitan.com/img2/small/43/43_slika0009.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=43_slika0009.jpg)http://img2.imagetitan.com/img2/small/43/43_slika001619.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=43_slika001619.jpg)

http://img2.imagetitan.com/img2/small/43/43_slika0017.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=43_slika0017.jpg)http://img2.imagetitan.com/img2/small/43/43_slika0018.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=43_slika0018.jpg)http://img2.imagetitan.com/img2/small/43/43_slika0119.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=43_slika0119.jpg)

Moj rucni rad od nacrta pa do zavrsnih radova sagradjeno 2006-e ::namigivanje::

Matkee
07-01-11, 21:43
http://img2.imagetitan.com/img2/small/43/43_kopija(7)odslika0011.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=43_kopija(7)odslika0011.jpg)http://img2.imagetitan.com/img2/small/43/43_slika0009.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=43_slika0009.jpg)http://img2.imagetitan.com/img2/small/43/43_slika001619.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=43_slika001619.jpg)

http://img2.imagetitan.com/img2/small/43/43_slika0017.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=43_slika0017.jpg)http://img2.imagetitan.com/img2/small/43/43_slika0018.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=43_slika0018.jpg)http://img2.imagetitan.com/img2/small/43/43_slika0119.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=43_slika0119.jpg)

Moj rucni rad od nacrta pa do zavrsnih radova sagradjeno 2006-e ::namigivanje::

svaka čast rajko, može neka skica sa dimenzijama, ako se nevaram pravio si i hranidbene hodnike, koliko te je sve izašlo ?

rajko gmilanovac
07-01-11, 22:04
Gornji deo je ostava za hranu i dimenzija 18x5m u sklopu njega je (slika 3) s leva na desno ostava za zrnastu hranu 4x5m zatm ostava za kabasti deo 10x5x3,5m i sada vec zavrsena garaza za prikljucne masine sa cardakom za klip kukuruza kapaciteta 10t taj zadnji deo je 4,5x5m. U nastavku sa donje strane je stala dimenzija 14x7 sa centralnim hodnikom iz kojeg idu tri hranidbena hodnika koji ujedno mogu biti i pregrade u objektu. Hranidbeni hodnici neidu celom sirinom stale tako da u zavisnosti od potreba sala moze imati od jednog do cetiri boksa. Da napomenem iz stale se direktno moze uci u bilo koju od prostorija za ostavu hrane tako da se posao vrlo brzo zimi odradi. Kostala je oko 3000e imao sam malo svoje gradje ostalo sam kupio ali sam koristio dosta jeftinih materijala kao sto su polovan crep camove daske od paleta i sl inace osim kvalitetnog temelja sve ostalo je iskljucivo od drveta tako da ovce imaju idealne uslove. Mana: rucno izdjubravanje.

Matkee
07-01-11, 22:15
Gornji deo je ostava za hranu i dimenzija 18x5m u sklopu njega je (slika 3) s leva na desno ostava za zrnastu hranu 4x5m zatm ostava za kabasti deo 10x5x3,5m i sada vec zavrsena garaza za prikljucne masine sa cardakom za klip kukuruza kapaciteta 10t taj zadnji deo je 4,5x5m. U nastavku sa donje strane je stala dimenzija 14x7 sa centralnim hodnikom iz kojeg idu tri hranidbena hodnika koji ujedno mogu biti i pregrade u objektu. Hranidbeni hodnici neidu celom sirinom stale tako da u zavisnosti od potreba sala moze imati od jednog do cetiri boksa. Da napomenem iz stale se direktno moze uci u bilo koju od prostorija za ostavu hrane tako da se posao vrlo brzo zimi odradi. Kostala je oko 3000e imao sam malo svoje gradje ostalo sam kupio ali sam koristio dosta jeftinih materijala kao sto su polovan crep camove daske od paleta i sl inace osim kvalitetnog temelja sve ostalo je iskljucivo od drveta tako da ovce imaju idealne uslove. Mana: rucno izdjubravanje.

svaka čast, ne previše skup, dobar i višenamenski objekat >:({ >:({ >:({

Bosnian
24-01-11, 18:19
Polahko se privode kraju radovi, jeste da nije neka dinamika, ali nije mi ni zurba ne gori ovce imaju smjestaj (doduse radim kad stignem od osnovnog posla).

http://thumbnails30.imagebam.com/11656/4177fe116558626.jpg (http://www.imagebam.com/image/4177fe116558626) http://thumbnails34.imagebam.com/11656/8b62b4116558669.jpg (http://www.imagebam.com/image/8b62b4116558669) http://thumbnails27.imagebam.com/11656/ded49b116558720.jpg (http://www.imagebam.com/image/ded49b116558720) http://thumbnails36.imagebam.com/11656/c91b8a116558767.jpg (http://www.imagebam.com/image/c91b8a116558767) http://thumbnails37.imagebam.com/11656/76d152116558845.jpg (http://www.imagebam.com/image/76d152116558845) http://thumbnails34.imagebam.com/11656/9a99d2116558892.jpg (http://www.imagebam.com/image/9a99d2116558892) http://thumbnails30.imagebam.com/11656/13da77116558937.jpg (http://www.imagebam.com/image/13da77116558937) http://thumbnails30.imagebam.com/11656/628e67116558988.jpg (http://www.imagebam.com/image/628e67116558988) http://thumbnails9.imagebam.com/11656/ca46ec116559037.jpg (http://www.imagebam.com/image/ca46ec116559037) http://thumbnails16.imagebam.com/11656/c099fc116559086.jpg (http://www.imagebam.com/image/c099fc116559086) http://thumbnails30.imagebam.com/11656/7be32c116559148.jpg (http://www.imagebam.com/image/7be32c116559148)

Nadam se da sam korektno (tehnicki) postavio fotke?

Matkee
24-01-11, 18:46
@Bosnian svaka čast, jako lepo izgleda.... ::svaka cast::
sviđa mi se ovaj rešetkasti pod... ::namigivanje::

Bosnian
24-01-11, 19:14
Hvala

miladinovic
24-01-11, 21:33
@Bosnian :D,i lepo prezentovane slike da neko kome se svidja lako moze da to prekopira

crni tekir
24-01-11, 21:51
@Bosnian~VRHUNSKI~odradjeno.Svaka cast druze. ::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast::Zelim ti da ti se rad,trud i ulozeni novac isplati i visestruko vrati. >:({

Maidovski
24-01-11, 23:40
Svaka cast,objekat je prva liga >:({ :D

elmir
24-01-11, 23:55
objekat je extra zelim farmeru svako dobro u daljnem radu >:({ :D

crni tekir
25-01-11, 00:39
@Elmir~vide li brate sto je dobar onaj hotel kodBosniana?Zamisli batice u onoliki objekat ubaciti 50~tak jaradi,pa to bi se u momentu pretvorilo u gimnasticku salu. :lol:

entuzijasta
25-01-11, 00:56
kad planiras useljenje? iskreno jedva cekam da vidim kako ce ovo da funkcionise >:({

cukaneca
25-01-11, 08:08
Bosnian, kako planiraš izvlačenje djubriva ispod objekta? Neće li stoci smetati strujanje vazduha /promaja/ kroz te rešetke?

majilovac
25-01-11, 10:11
svaka cast za ovcarnike,lepo kolege

Tar
25-01-11, 10:31
.......Zamisli batice u onoliki objekat ubaciti 50~tak jaradi,pa to bi se u momentu pretvorilo u gimnasticku salu......... :lol:

U našim uslovima mislim da takav objekat ne dolazi u obzir za mlečne koze. Koze su jako osetljive na promaju. Verovatno i ovce ali one ipak imaju runo(?). To znači da bi objekat sa donje strane morao da bude dobro zadihtovan, jer sa gornje mora da ima ventilaciju. U štalama zo koze (verovatno i za ovce) ventilacija, (promaja) se obezbeđuje na 2.5 m od poda u donjoj zoni ne sme da bude promaje. Čini mi se da je teško obezbediti dobro dihtovanje oko celog donjeg dela štale.
I kada to sve obezbediš rešetkast pod nije topao kao dobra stelja?
Za koze ne samo da je potrebna stelja već se ona cele zime ne čisti (duboka stelja) da bi se obezbedilo što bolje "podno grejanje".
Za mlečne koze ne valja ni letnja vrućina pa se koze hlade ležeci na podu koji je sada svežiji od okoline. Ako je temperatura vazduha u hladu na primer 30°C onda je u takvom ovcarniku ona 30 i iznad i ispod. Dok nabijena zemlja ili beton teško pređu 15-20°C......
Što se ovaca tiče neznam ali je činjenica da ovakve štale iako odavno poznate nisu zaživele u većem broju. Pitanje je zašto?

Sancho
25-01-11, 11:47
Pitanje za kolegu Bosniana:Da li si negdje vidio ovakav objekat, pa si na osnovu viđenog radio, ili si sam to smislio ?

Karalic
25-01-11, 11:56
Za oddjubravanje ima otvor u podu...Ali, kako ce uklanjati djubre ispod poda , to treba videti.
Ali, zato ima da duva na sve strane, nema sanse da ovce ili koze ostanu u zivotu zimi.. Neka mu Bog bude u pomoci, ali ja sam skeptican prema resetkastom podu koji je udaljen od poda skoro metar..Sve i da je negde na moru, pa bi bilo kriticno preko zime a kamo li tek u Bosni.
Sve u svemu , sacekacemo pa cemo da vidimo sta ce biti od svega.

Sancho
25-01-11, 12:50
Ipak Bosnian nemoj čekati da vidiš šta će biti jer ćeš dočekati samo gubitke. Nikako ne smije biti propuh, a posebno da duva odozdo.Kada spustiš rešetke onda će izgubiti svoju funkciju, ali će i veoma brzo struliti.U takvim drvenim objektima najbolji je pod nabijena zemlja.
Jednom prilikom(u objektu temperatura ispod nule) sam vidio da ovca prije jagnjenja kopa prednjim nogama rupu u stelji koja je duboka oko 30cm i topla. Ujutro sam zatekao ovcu pored rupe, a u rupi živo , zdravo i suvo jagnje.

miladinovic
25-01-11, 12:51
U temi Sjenicka imate sliku grla na resetkastom podu i ja sam bio skreptik dok to nisam video

Sancho
25-01-11, 13:23
U temi Sjenicka imate sliku grla na resetkastom podu i ja sam bio skreptik dok to nisam video

Jest ali je u pitanju zidani objekat koji je topliji , a sasvim sigurno nije na stubovima pa da duva ispod .

Bosnian
25-01-11, 13:53
Evo tek uhvatih vremena da napisem koji redak. Kao prvo zelim se zahvaliti na lijepim rijecima moram priznat da godi kad vas rad i trud neko prepozna (vjerujem da niko nije imun na laskanje).
Pokusacu i da odgovorim na nekoliko postavljenih pitanja. Objekat ce biti useljiv kada zavrsim, naravno ja se nadam vjerovatno na proljece, medjutim to ipak zavisi od nekih mojih obaveza (koje su mi neuporedivo vaznije nego li sam objekat). Objekat sam sam osmislio istina koristeci odredjena tehnicka rjesenja od drugih (koji su takodjer radili ovaj tip poda).
Svakako da ce i donji dio (dio ispod poda) biti zatvoren kako bi se strujanje vazduha moglo u potpunosti kontrolisati (kada je potrebno isto sprijeciti ili po potrebi ubacivati svjez zrak).
Kako izdjubravati: vrlo jednostavno i opet se ponavljam, dominantno, ovaj problem (izdjubravanje) me opredijelio na ovaj tip poda (uz sve ostale prednosti koje on ima u odnosu na konvencionalni o cemu sam pisao u ranijim postovima na ovu tematiku), tako da kolega koji me pitao za isto moze procitati (mislim novembarski postovi).
Nadalje, koze su mi jako drage zivotinje ali ne kao ovce i za njih se ne interesujem tako da neznam detalje oko smjestajnog prostora za njih pa prihvatam kolegine sugestije da ovaj moj objekat nije adekvatan za koze. Ukoliko ste gledali fotografije koje smo kolega Miladinovic i moja malenkost postavili u podforumu Sjenicka ovca, a koje sam ja napravio boraveci kod doticnog uzgajivaca mozete primjetiti resetkasti pod (kolega Zemun ga je na "prvu" primjetio), sto nimalo nesmeta, naprotiv, odgajivac ima vjerovatno najbolju Sjenicku ovcu koju sam ja vidio do sada.
Takodjer, u jednom postu (mislim da je podforum Ile de France...) kolega Miladinovic je postavio klip mislim da se radi o farmi iz Brazila mozete vidjeti resetkasti pod. Nadaleko poznata farma Han Pijesak ima resetkasti pod. A na kraju, pokusacu da ubacim neke fotografije (neznam da li cu uspjeti pa molim Moderatora da mi pomogne ako ne uspijem) jedne od najvecih farmi u bivsoj drzavi farma Kupres koja je kapaciteta i svojevremeno je brojala 10.000 grla je takodjer bila na resetkastom podu.
Fotografije su skenirane ubacene u Word pa sam ih ja ponovo skenirao tako da je kvalitet upitan ali se nadam da se sustina moze vidjeti.
I na kraju da zakljucim, nimalo nezelim reci da je ovo moje tehnicko rjesenje najbolje, cak ni dobro, to je samo ono sto sam ja htio da napravim. Svako ima pravo da komentarise na sebi svojstven nacin i da iznosi svoja iskustva, ni najmanje nezelim otvarati polemike sirih razmjera niti nekog ubjedjivati da je to "the best of". Zao mi je ne mogu ubaciti pomenute fotografije, potrazicu savjet moderatora kako da to uradim.

Tar
25-01-11, 15:51
........Nadalje, koze su mi jako drage zivotinje ali ne kao ovce i za njih se ne interesujem tako da neznam detalje oko smjestajnog prostora za njih pa prihvatam kolegine sugestije da ovaj moj objekat nije adekvatan za koze...............

reagovao sam na jariće i ogradio sam se za ovce koje su po mom mišljenju otpornije na hladnoću.

A sad nešto načelno. Svi primeri koje spominješ su manje više bivši. Brazil je van razmatranja jer tamo gde se u Brazilu gaje ovce klima je "hotelska"
Ja nisam posebno tražio objekte za ovce već sam slučajno pored objekata za koze naletao na objekte za ovce. Jako malo ima objekata sa reš. podom. Toliko malo da se mogu smatrati incidentom. Jedino što opstaje to je industrija koja u programu ima razne varijante rešetkastog poda i to pokusava i dalje da prodaje.

Maestro
25-01-11, 16:08
Evo tek uhvatih vremena da napisem........................................... ......A na kraju, pokusacu da ubacim neke fotografije (neznam da li cu uspjeti pa molim Moderatora da mi pomogne ako ne uspijem) jedne od najvecih farmi u bivsoj drzavi farma Kupres koja je kapaciteta i svojevremeno je brojala 10.000 grla je takodjer bila na resetkastom podu.
Fotografije su skenirane ubacene u Word pa sam ih ja ponovo skenirao tako da je kvalitet upitan ali se nadam da se sustina moze vidjeti.
....................................niti nekog ubjedjivati da je to "the best of". Zao mi je ne mogu ubaciti pomenute fotografije, potrazicu savjet moderatora kako da to uradim.

Pre svega, čestitke za, pomeni, izvanredan objekat. Za diskusiju je, kao što se i vidi iz dosadašnjih post-ova, da li će i kolika promaja biti, ali očigledno za to ima dobrih rešenja za hladnije dana. Mnogo je sve ovo elegantnije zbog čišćenja (izdjubravanja)! No, ostavimo to praksi da pokaže, pa da se post-ujemo sa Bosnian-om, u ovo vreme sledeće godine!

U vezi postavljanja fotki koje bile u Wordu, a tgreba ih upload-ovati na Forum. Odgovor dajem ovde da bi i druge kolege znale, ako dodju u situaciju da tako nešto rade.

Osnovno je da nema potrebe skenirati sa papira pa prebacivati u neki od photo formata i na taj način gubiti na kvalitetu!!!

Ako je fotka ubačena u Word kao na ovoj slici ispod - Slika 1.

http://thumbnails26.imagebam.com/11669/d4ddc2116687018.jpg (http://www.imagebam.com/image/d4ddc2116687018)

Dovoljno je fotku na neki način obeležiti (markirati), napraviti desni klik mišem na istu i napraviti Copy, otvoriti običan program Paint iz Windows-a, stati na belu pozadinu desni klik i napraviti Paste.
Zatim otići u padajući meni File (gore u levom uglu) - Slika 2.

http://thumbnails33.imagebam.com/11669/2d8173116687705.jpg (http://www.imagebam.com/image/2d8173116687705)

kliknuti i napraviti Save As, kada se otvori prozor u prozorčiču dole Save type as - Slika 3 Tačka 1., izabrati JPEG ili GIF - Slika 3 Tačka 2., iznad dati naziv fajla i sačuvati ga kao fotografiju.

http://thumbnails28.imagebam.com/11669/d67511116687043.jpg (http://www.imagebam.com/image/d67511116687043)

Rešen problem, a dobili ste kvalitetnu fotku za stavljanje na Forum!

Bosnian
25-01-11, 17:17
Pokusacu po uputama. Oprostite za nesto losiji kvalitet 10 skeniranih fotografija (farma Kupres - naslovi fotografija nisu bitni), ostalih pet (napravljenih prije mjesec dana) mislim da su korektne.

http://thumbnails13.imagebam.com/11670/462d07116698626.jpg (http://www.imagebam.com/image/462d07116698626) http://thumbnails30.imagebam.com/11670/75d8f5116698633.jpg (http://www.imagebam.com/image/75d8f5116698633) http://thumbnails30.imagebam.com/11670/182e14116698643.jpg (http://www.imagebam.com/image/182e14116698643) http://thumbnails35.imagebam.com/11670/3c02fc116698656.jpg (http://www.imagebam.com/image/3c02fc116698656) http://thumbnails32.imagebam.com/11670/3beb26116698673.jpg (http://www.imagebam.com/image/3beb26116698673) http://thumbnails27.imagebam.com/11670/c7b21e116698680.jpg (http://www.imagebam.com/image/c7b21e116698680) http://thumbnails9.imagebam.com/11670/a6c1d5116698697.jpg (http://www.imagebam.com/image/a6c1d5116698697) http://thumbnails26.imagebam.com/11670/0d7fa3116698706.jpg (http://www.imagebam.com/image/0d7fa3116698706) http://thumbnails37.imagebam.com/11670/0b349b116698714.jpg (http://www.imagebam.com/image/0b349b116698714) http://thumbnails35.imagebam.com/11670/fcaec3116698720.jpg (http://www.imagebam.com/image/fcaec3116698720) http://thumbnails16.imagebam.com/11670/84ada6116698755.jpg (http://www.imagebam.com/image/84ada6116698755) http://thumbnails28.imagebam.com/11670/1f7dca116698800.jpg (http://www.imagebam.com/image/1f7dca116698800) http://thumbnails28.imagebam.com/11670/e0d152116698838.jpg (http://www.imagebam.com/image/e0d152116698838) http://thumbnails30.imagebam.com/11670/8316df116698867.jpg (http://www.imagebam.com/image/8316df116698867) http://thumbnails32.imagebam.com/11670/c13994116698900.jpg (http://www.imagebam.com/image/c13994116698900)

Tar
25-01-11, 18:01
Mislim da su fotke vrlo instruktivne.
Tu se vidi popuno drugi pristup od ovog koji smo mi razmatrali. Tu nema podignutog rešetkastog poda već se u potpuno zatvorenom objektu, koji izgleda ima betonski pod, ovce drže na "paletama". Potpuno druga stvar.
Kako je rešeno izđubravanje na toj farmi? Automatski, poluautomatski, podizanjem paleta...............šmrkovima u osočnu jamu..?
Ceo sistem izgleda kao totalno intenzivno držanje a u takvom sistemu to možda ima smisla?
Jedino ne znam, koliko smisla ima intenzivan način na Kupresu.

Vidim da se ovde neki odnose prema stajskom đubrivu kao da se ne radi o najkvalitetnijem i najzdravijem đubretu?
Stajsko đubre je dopunski proizvod koji se vraća u proizvodnju hrane i tako smanjuje troškove proizvodnje.
Jedino đubrivo dozvoljeno u organskoj proizvodnji.
Jedino đubrivo koje ne ispošćuje i ne degradira zemljište.

Post je spojen: уторак, 25. јануар 2011. 10:04:24 CST_______________________________________________ __
Zaboravi sam da kažem da se u dokumentima FAO rešetkasti pod predlaže samo u tropskim i subtropskim krajevima.
Eventualno i tamo gde nema slame pa je slamnta stelja osetan trošak.

Bosnian
25-01-11, 18:49
Ta farma kao i vecina drugih drzavnih privrednih subjekata je (iz "razno-raznih razloga") "van stroja". To da li su ovce na paletama ili na nacin kako sam ja predstavio je varijacija na temu postovani kolega. Neznam doista te detalje oko nacina izdjubravanja jer dok je sve to funkcionisalo ja sam se zanimao sasvim drugim stvarima (bio sam premlad ). Nerazumijem vase pitanje za intenzivan nacin na Kupresu malo mi to djeluje podcjenjivacki (mozda grijesim). Trenutno farma nije u pogonu, a uvazeni kolega, nekada je to bila najmodernija farma na prostoru bivse Jugoslavije na kojoj su primjenjivane nasavremenije svjetske tehnologije u ovcarstvu i na kojoj su se vrsila mnoga naucna istrazivanja od domacih, tada u svijetu poznatih i priznatih strucnjaka u ovoj oblasti. Da ne detaljisemo mnogo otici ce u nedogled.Takodjer, ne razumijem vasu konstataciju za tretiranje stajskog djubriva. Ja jako dobro znam vrijednost ovcijeg stajnjaka. A to sto se tice prijedloga FAO organizacije, bolje da ne polemisemo, kroz posao sam jako puno naslonjen i na FAO i na mnoge druge organizacije koje se bave ukupnom problematikom proizvodnje hrane i znam mnogo "strucnjaka" koji rade ili su radili za FAO. Umjesto zakljucka, moj posljednji post u ovom smislu (jer nemam vremena da ga bespotrebno trosim na kojekave prepiske do unedogled). Zaista nezelim da neko shvati da mi je namjera da svoje ideje i rjesenja namecem drugima. Ponavljem nezelim kazati da je moja tehnicka izvedba ni dobra a kamo li najbolja, ona je samo onakva kakvu sam ja u svojoj glavi zamislio i fala bogu evo skoro priveo kraju. Svim kolegama "dusebriznicima" koji se brinu za zdravlje mojih grla u ovom objektu, zelim zahvaliti i pozvati ih da posjete isti u bilo kom godisnjem periodu.

Tar
25-01-11, 20:07
Skroz pogrešno shvaćeno. Mogao sam da napišem da je apsurdna intenzivna proizvodnja na Vlašiću na Zlatiboru, na Šar plabini na Staroj planini, na Durmitoru pa je tako apsurdna i na Kupresu. Sve su to oblasti koje mogu da prihvate mnogo hiljada X više ovaca no što ih sada ima. A intenzivna proizvodnja je možda dobra za Holandiju i Nemačku ili Englesku ? Kažem možda, jer je savremeni trend da se grla polako izbace iz intenzivne proizvodnje.( Odlična emisija, kompletna istorija mlekarstva(krave) u Engleskoj od 2. rata do danas na History kanalu pre neki dan.)
Ti kažeš savremena, pa onda kažeš pre 20 i više godina. Time je sve rečeno. Na stranu što ne verujem mnogo u podatke iz onih vremena. Tada je politika bila daleko ispred struke. Mi ovde pokušavamo obrnuto.
"Svetski priznati stručnjaci" tako ti kažeš. Stručnjaci su oni koji postignu rezultate a ne oni koji pišu političke referate. Čitao sam sve što sam mogao da nađem o ishrani, o nezi, o razmnožavanju, o uslovima držanja, o rasama, o meleženju i nigde se ne pojavljuje neki rad stručnjaka iz bivše Yu niti referenca na neki rad. To je taj deo. A drugi važniji je da niti su dobro sačuvane i prečišćene autohtone rase niti su u ex Yu zaživelo neko ozbiljnije ovčarstvo na bazi uvoznih rasa. To su dva jedina moguća pristupa koji se ne isključuju.
Drugo nema razloga da se ljutiš. Nisi ti ovde tema već jedan tip štale. Nekom se sviđa a nekom ne sviđa. U čemu je problem? Nije lepo da se kolegama koje drugačije misle obraćaš kao "dusebriznicima". Moje primedbe su dobronamerne i odnose se na moguće probleme kako ih ja vidim. Ti možeš argumentima da ih pobiješ ili da kažeš ja mislim ovako i da terš svoje što je OK. Možda moje primedbe mogu nekome da pomognu u donošenju odluke i to je sve.

E sad, na kraju, u vezi tvoje konstatacije " da li su ovce na paletama ili na nacin kako sam ja predstavio je varijacija na temu postovani kolega". To naravno nije tačno. Razlika je ogromna. Tvoja štala nema pod, ima rešetku. Ova štala u Kupresu ima pod a ovce su podignute pa je paleta bila odlična asocijacija. Ako ne uviđaš razliku onda da probam ovako:
-Zamisli da živiš u sobi a izmedju sobe i suterena je rešetkasti pod na kome spavaš.
-Nasuprot tome imaš sobu koja ima pod a spavaš na rešetkastom krevetu, paleti
da li je to varijacija istog? ^-^

Bosnian
26-01-11, 13:27
Nisam doista imao namjeru ali morao sam reagovati ne kako bih nahranio svoj ego nego jednostavno nemogu dozvoliti da neki elementi i konstrukcije iz prethodnog posta (uvazenog kolege) ostanu tek tako i neprokomentarisani (indirektno braneci svoju profesiju - nekog ko se bavi naukom).
1. Vremenski kontekst neke pojave neodredjuje njezinu savremenost (u kontekstu nase diskusije), taj fenomen je uslovljen nekim drugim obiljezjima (prevodim vam kolega; nesto je prije 20, 30 ili vise godina moglo imati karakteristike savremenosti pa cak i za danasnje uzuse-kriterije. Tadasnja farma je imala tada kvalitetniju i savremeniju infrastrukturu nego mnoge danasnje vase "savremene" farme, npr. pokretne trake za ishranu, vjestacka oplodnja, geneticki inzenjering itd. kada u pola tadasnje Evrope farmeri to nisu ni vidjeli),
2. Ko je taj koji moze tvrditi (sem vas kolega) da nesto od prije 20, 30 ili vise godina nije bilo ili jos uvijek je savremeno, odnosno da je sve ovo u danasnje vrijeme po definiciji savremeno- apsurd,
3. Ja sam skeptican u danasnje podatke, onim od prije 20, 30 i vise godina NASLIJEPO VJERUJEM. (posao mi je takav da se svaki dan bavim kojekavim podacima i odlicno znam kakve se sve malverzacije i konstrukcije mogu praviti i prave, a treba li uopce napominjati odnos ozbiljnosti, korektnosti, tacnosti, istinitosti, moralu, etici, kulturi i cemu sve ne, nekada i danas - besmislica),
4. Stavili ste pod znake navoda svjetski priznati naucnici, ja vas molim da pozorno pregledate dokumente koje vam saljem u prilogu ove 4. tacke (narocito pogledajte na jednom dokumentu u dnu sitnim slovima pise kada je vrseno istrazivanje ako ne vidite ja cu vam reci rad je objavljen 1953 godine). Sta zelim ovim reci? Postovani kolega samo cete na kratko moci vidjeti sta je uvazeni prof. dr. Fahrudin Hrasnica radio prije 60 godina, tada je isti profesor bio jedinica mjere za nauku u stocarstvu u Evropskim i svjetskim razmjerama posebno u dijelu genetike,Profesori Palian, Koncar, Maksimovic, Bajcetic itd. su imena evropskih razmjera. Prof. dr. Causevic (cije sam ja naucno unuce) inace asistent prof. Hrasnici je bio voditelja na dijelu projekta iz oblasti ovcarstva u to doba jednog od najvecih americkih projekata u oblasti poljoprivrede koje je americka vlada finansirala van SAD-a, njegov saradnik (koji je kod prof. Causevica magistrirao i doktorirao je sada glavni koordinator projekata iz oblasti poljoprivrede u Norveskoj za podrucje Balkana, itd. da ne zamaram vise.

http://thumbnails33.imagebam.com/11681/ad20f0116805302.jpg (http://www.imagebam.com/image/ad20f0116805302) http://thumbnails28.imagebam.com/11681/81d3ca116805313.jpg (http://www.imagebam.com/image/81d3ca116805313) http://thumbnails13.imagebam.com/11681/8a5036116805324.jpg (http://www.imagebam.com/image/8a5036116805324) http://thumbnails36.imagebam.com/11681/b31352116805346.jpg (http://www.imagebam.com/image/b31352116805346) http://thumbnails13.imagebam.com/11681/7c9a6e116805360.jpg (http://www.imagebam.com/image/7c9a6e116805360) http://thumbnails19.imagebam.com/11681/e097f2116805381.jpg (http://www.imagebam.com/image/e097f2116805381) http://thumbnails27.imagebam.com/11681/a2229f116805402.jpg (http://www.imagebam.com/image/a2229f116805402) http://thumbnails8.imagebam.com/11681/cde2b4116805412.jpg (http://www.imagebam.com/image/cde2b4116805412) http://thumbnails35.imagebam.com/11681/cde2b4116805428.jpg (http://www.imagebam.com/image/cde2b4116805428) http://thumbnails14.imagebam.com/11681/c2fe8a116805441.jpg (http://www.imagebam.com/image/c2fe8a116805441) http://thumbnails13.imagebam.com/11681/9d0f77116805457.jpg (http://www.imagebam.com/image/9d0f77116805457) http://thumbnails11.imagebam.com/11681/157c5e116805482.jpg (http://www.imagebam.com/image/157c5e116805482)

Toliko o vasim "strucnjacima"
5. Ne ljutim se ni najmanje (sastavni dio mog posla je da svakodnevno slusam tudja oponiranja),
6. Dusebriznici, da kako nego tako ako mi savjetuju da se ne upustam u avanturu jer ce mi grla uginuti od hladnoce i promahe (parafraziram post),
7. Ja napisah da cu prostor ispod poda objekta zatvoriti, postovani kolega
Umjesto zakljucka
Svi oni koji dobro pamte (ja ne jer sam bio premlad) bivsu nam zajednicku drzavu mogu potvrditi konstataciju da je ista pored jos svega nekolicine evropskih zemalja bila jedinica mjere za razvijenost posebno u oblasti o kojoj polemisemo. No, nas je problem taj sto kada su drugi dozivljavali ekspanziju i renesansu u svim zivotnim sferama, jedan dio nas je brinuo brigu srednjovjekovne Evrope; sacuvati zivu glavu, po mogucnosti porodicu, kucu itd. I nikada ama bas nikada ih vise necemo dostici-na nasu zalost.
Ja vas molim da mi ako ne ovako javno, a ono barem na pp posaljete svoje reference samo da to nebudu prepjevavanja kojekakvih novinskih clanaka i televizijskih prica.

Tar
27-01-11, 15:01
. ....kada u pola tadasnje Evrope farmeri to nisu ni vidjeli),

Pošto si ti naučnik, a ja nisam , umesto kolega oslovljavaću te sa kolega sa foruma. E pa, kolega sa foruma, za nekoga ko pretenduje da se bavi naukom nedpopustiva je tako velika , metodološka, greška. Kolega sa foruma, jedna velika, ogledna, elitna(ili”elitna”), svojevremeno savremena, državna farma treba da se poredi sa nekom drugom, velikom, savremenom, elitnom farmom a ne sa farmerima. To što je ti ipak porediš je tipična “frojdovska greška” i govori da ti podsvesno znaš njene prave domete, jer kažeš da “u pola tadasnje Evrope farmeri to nisu ni vidjeli”, što znači da su u drugoj polovini videli . Sam dokazuješ da je ta velika, ogledna, elitna(ili”elitna), svojevremeno savremena, državna farma na nivou onoga što radi pola farmera u Evropi a gde su evropske, velike, ogledne, elitne, savremene( da ne spominjem državne) farme?
Kolega sa foruma, kada se nekom stručnjaku pokušava dati težina onda se ne skeniraju stanice nekog referata iz lokalne biblioteke, već se daju reference, njihovi “svetski značjni” radovi . Verujem da ima naših (ex Yu) dobrih stručnjaka koji uspešno rade napolju. Ovaj koga si naveo je na političkoj funkciji blizu izvora novca
Nemoj da me pogrešno shvatiš, verujem da je bilo učenih ljudi posvećenih svom poslu ali ,”svetski stručnjaci”? Neke navodiš po imenu i prezimenu a neke samo po prezimenu. Kolega sa foruma po prezimenu mogu da se navode stvarno svetski značajni naučnici kao što je Galilej ili Njutn ili Ajnštajn ili Mendeljejev ili Pavlov ili Tesla ili Pupin ili Milanković. To su svetske opštepoznate veličine.
Kolega sa foruma moram da naglasim, sve i da su navedeni nešto vredno napisali u stočarstvu važe rezultati a ne referati. A kad smo već kod toga na jednoj od stranica koje si skenirao stoji loša fotografija neke žene sa kantama koja pretače mleko na traci za hranjenje, a ispod piše “muža ovaca za proizvodnju sira”. Iz te "stručne" konstatacije proizilazi da postoji posebna muža za mleko, posebna za kiselo mleko a posebna za sir. To je svarno svetski doprinos. Na stranu što bi autoru tog “svetskog rada” trebalo objasniti da pretakanje mleka nije muža, savremenost i elitnost celog postupka se ogleda i u pretakanju mleka iz kante u kantu na pokretnoj traci. Kada bi to radio u pravoj savremenoj farmi inspekcija bi farmu morala da zatvori.

I na kraju, oko nekih drugih za ovu temu potpuno nevažnih stvari bi možda mogao da se složim oko nekih drugih naravno ne ali za takve razgovore postoje drugi forumi.
Kolega sa foruma, ja sam u raznim manje ili više vatrenim polemikama na ovom forumu dosta naučio. Nekada sam bio u pravu nekada ne. Cenim merodavnog sagovornika koji me isprovocira da moram da da tražim reference i dokaze za svoje stavove u radovima i iskustvima objavljenim na internetu ili literaturi. Ti si mi uskratio to zadovoljsvto jer tvoj post sadrži i sopstvene negacije. Onako u šali moglo bi se reći “samoubilački” post! ::namigivanje::

Bosnian
27-01-11, 16:04
Prekidam raspravu, sjajni ste, bajni, pobijedjen sam, potpisujem kapitulaciju,moj drugi rodjendan ce biti kada (ako me bog pocasti) vas jednog dana sretnem i upoznam. S postovanjem Vam

Maestro
27-01-11, 16:14
. ....kada u pola tadasnje Evrope farmeri to nisu ni vidjeli),

Pošto si ti naučnik, a ja nisam , umesto kolega oslovljavaću te sa kolega sa foruma. E pa, kolega sa foruma, za nekoga ko ...........................................Kolega sa foruma, ja sam u raznim manje ili više vatrenim polemikama na ovom forumu dosta naučio. Nekada sam bio u pravu nekada ne. Cenim merodavnog sagovornika koji me isprovocira da moram da da tražim reference i dokaze za svoje stavove u radovima i iskustvima objavljenim na internetu ili literaturi. ...............................

Tar,

hajde molim te, najljubaznije, završi sa ovim..... stvarno već nema smisla ....... veruj mi, biće, za sve nas, daleko korisnije i bolje!!!

Tar
27-01-11, 17:59
rekao sam šta sam imao pa čak i da me dalje obrtanje ove teme ne inspiriše.

German hunting terrier | Jagdterrier