PDA

View Full Version : Izgradnja štale za ovce i koze - Sam svoj majstor

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 2 [3]

milantina
06-03-12, 17:37
Ja prikupljam polako materijal za stalu, komplet od drveta jedino taj pod nikako da se opredelim sta da radim i sta da stavim... razmisljam i o tamponu od sodera. Ovaj objekat su razrusile totalno, sve sto je zidano od cigle poruseno, jedino im sad ostao ovaj deo od drvenih paleta i greda. Hteo nehteo moram da pravim drugi. Znaci drveni stubovi (za njih mi fali jos neka telefonska bandera) i grede 10x10 imam i neke deblje, zidovi ce biti od euro paleta i krov cu isto patosirati euro paletama s tim sto cu preko odraditi naj verovatnije kondor izolaciju. Sa severne strane (najduzi zid) radicu plevnju za seno tako da im severac nece duvati. Sa juzne strane cu staviti prozore i ispred objekta ograditi za ispust kad dodju sa pase.

Горштак
10-03-12, 16:33
Ако би стављао вуну као изолацију, чиме се прска или на који други начин се чува вуна да не пропадне, а да се у њој не множе разне бубе и тд...?

Sava21
10-03-12, 16:46
Neko od kolega je pominjao da vunu u izolaciji tretira sredstvima kojima kupa ovce,sto ostane od kupanja natopi vunu u zidovima.Ektanon ili nesto slicno.

Горштак
19-03-12, 13:31
Има ли неко искуства са стављањем вуне као изолација по зидовима, поготово ако су бетонски блокови...

Matkee
19-03-12, 20:31
Kako mislite kolega da stavljate vunu u betonske blokove ? Mene takođe zanima da li neko ia iskustva sa ovim, da li je dovoljno zaštititi prostoriju izolovanu vonom sa rastvorom ektanola koji ostane od kupanja ovaca ?

milos 58
14-04-12, 17:40
Brundalo super objekat

dragan82
24-04-12, 12:53
Ove jasle kao sto ima nas kolega entuzijasta su najveci promasaj kod svih koji imaju takav tip jasle. Prvo ovca prilikom uzimanja hrane iz takvog tipa jasle , treba drzati glavu u neprirodan polozaj , drugo izvlaci iz jasle sve po jednu travcicu , nikako ne moze da jede sa puna usta , trece pleva pada dole , a ta pleva je nesto najukusnije za ovce, cetvrto zob nikako ne moze da se stavi u takve jasle.
Ovce trebaju umati jasle kao i krave , u jasle trebaju uci celom glavom . Jasle trebaju biti funkcionalne , da moze da stane bala i da moze lepo da se rasturi (rucno) po celoj duzinu jasle , a da pri tom ne dodje do velikih gubitaka , da se ne izgubi pleva iz bale . Kao i to 1no jasle treba biti univerzalno da se iz istog uzima i zrnasta i habasta hrana.

milossoumi
24-04-12, 23:02
---------- Poruka napisana u 09:02 ---------- Prethodna poruka je at 09:01 ----------

dragane za ove jasle si u pravu i od svih ipak su one najprostije najbolje korito,pola metra siroko,petnest santima duboko i resetke de provuce glavu i nema rasip,nema guranja,na ovakvim jaslama ko kod entuzijaste ovan samo sagne glavu i ko od sale pomeri deset ovaca dok se najede,plus rastur,plus gvisci i jagnjad nemogu od ostalih da jedu,upravu si,ja imam ovakve iste i pojedose mi dusu,za neki dan pravim nove inace ovce su kolega lepe,svaka cast

dragan82
24-04-12, 23:09
Mnogo se lako prave , mozda su jednostavnije od ovih da se naprave. samo ti treba vrbova daska , jer je ona za nas ( na zalost , jer nemamo pare za camovu) naj povoljnija sa cenom . Ali nema veze , mi smo sve uradili sa vrbovu dasku. cekic testera i ekseri. Evo pokusacu da je nacrtam . Pssst iso sam na kurs za AUTOCAD. videcemo sta sam naucio u skoli.

---------- Poruka napisana u 23:07 ---------- Prethodna poruka je at 23:06 ----------

Ja se unapred izvinjavam ako moji crtezi nebudu bili bas idealni.

---------- Poruka napisana u 23:09 ---------- Prethodna poruka je at 23:07 ----------

http://t.imgbox.com/aaq5EFC4.jpg (http://imgbox.com/aaq5EFC4)

Ovako izgleda moj ovcarnik bez krova i bez jasli.

milossoumi
24-04-12, 23:25
ipak sam pristalica objekta bez hranidbenog hodnika,nego jasle na zidove i hranjenje spola,ne da se ulazi u stalu,al nisam bas nacisto,moram da odem na neku farmu da pogledam sta je bolje,pogotovu za virtemberg,da su neke manje ovce pa ajd

dragan82
24-04-12, 23:48
Ne gubi se puno na ovakav nacin , jer sa ovim dimenzijama objekta , mi cistimo 2x godisnje. Ali je to limit, ipak da nam je malo siri prostor gde su ovce bilo bi jos komotnije. Odgovarao bi jos i bolje ovaj prostor kada bi nama bile pokretne jasle po visini. Da pojasnim moj nejasan rukopis. ovo je idealan objekat kada bi se cistilo svakih 5meseci.
Nama je mali objekat , pa zato se tebi cini da nam hodnik oduzima prostor. Nemozes ni staviti previse ovaca zajedno , jer prilikom jagnjenja desi se da mlada ovca izgubi svoje jagnje i posle muke zive dok je ponovo upoznas sa svoje jagnje. U situacijama gde su jasle u sredini tora ( imamo mi i takve situacije, samo nisam hteo da kacim slike). Tu je jedan od vecih problema kad se stavi seno ili bilosta u jasle onda sve ovce se guraju preko mene i sve me isprljaju. Ja jos gore je kad je medju tim ovcama ovan koji udara. Ovako sa hodnikom malo se gubi u prostoru , ali se mnogo dobija na drugu stranu.

milossoumi
24-04-12, 23:54
ma stavis jasle na zidove i neulazis,hranis sa spoljne strane,a za jagnjenje obavezno posebni boksevi,a zna se kolikoide ovaca na metar kvadratni,

dragan82
25-04-12, 00:02
Na 0.9m2 ide 1 ovca. Tako kaze literatura , ali ja ti necu potvrditi da li jesu ili nisu upravu , jer zaboravio sam tacne dimenzije mojih bokseva. sa spoljne strane je idealno , ali zimi nemogu biti jasle spolja , jer objekat moras zatvoriti. Mi pored dasaka( zidovi su nam od daske) naredjamo baliranu slamu. nije nesto idealno , ali radimo kako nam finansije dozvoljavaju.

dejan26
25-04-12, 00:12
Soumi na 1m kvadratni ide pola dobre Wirtemberg ovce!

milossoumi
25-04-12, 00:18
znam ja to dejo,kad budem pravio profi objekat videcu,nemci imaju dobar sistem sa spoljnim jaslama za zimu koji mi se svidja,pa do tad cu odluciti za sad su mi jasle spolja,i mnogo mi se svidja,

dejan26
25-04-12, 00:49
Apsolutno uwek jasle napolje,da se hrane spolja!

dragan82
26-04-12, 11:14
Evo najzad sam uspeo da prebacim crtez sa AUTOCADa iz formata dwg u format jpg i tako da ga postavim na ovaj forum.

Evo i slika mojih JASLI.

http://t.imgbox.com/aadlUELE.jpg (http://imgbox.com/aadlUELE)

Rale 83
26-04-12, 11:24
Dragane jel ova daska pred ovu preponu za konje sluzi da bi ovce lakse preskocile ?

---------- Poruka napisana u 11:24 ---------- Prethodna poruka je at 11:22 ----------

Video sam na fotohrafijama (sada ne mogu da pronadjem gde) nesto sto navodno skoro 100% spreci rasturanje.
Ispred jasli nalazi se resetkasta ograda tako da zivotinja mora ispruzi vrat da dohvati seno. A ispod jasli ide kecelja od jakog gumiranog platna sve do ograde i tu se dize tako da dosegne zivotinjama pod vrat. Koze koje su najveci rasturaci(po literaturi) uhvate njuskom hranu i vuku. Deo im je u ustima i to sazvacu a veci deo koji bi pao na zemlju padne u kecelju.
POsto ne mogu da nadjem fotografiju nacrtao sam ovo po secanju. Gumena kecelja je crvene boje
http://img241.imageshack.us/img241/1176/jaslesakeceljomoe8.jpg (http://imageshack.us/)
Posto ne postoje mere onda napravis pomicnu vertikalnu ogradu i primices i odmices od jasala dok ne nadjes pravu daljinu.
Evo ovo je dosad najbolje resenje

dragan82
26-04-12, 13:18
Evo polako ali sigurno napredujem sa mojim crtezom . Videces malo kasnije sta i kako.

---------- Poruka napisana u 13:18 ---------- Prethodna poruka je at 11:35 ----------

Evo napredujem polako.

http://t.imgbox.com/aavpyXDl.jpg (http://imgbox.com/aavpyXDl)

Rale 83
26-04-12, 18:35
Pokazaosam supruzi Pita jel ovo na gelenderima saksije za cvece :lol: pami sine ideja da moze u tim saksijama da se zasnuje lucerka za pasu :lol:
Dragane ne valja crtaj opet Lkl{{
Izvinte za :){{

Vesko B
26-04-12, 18:37
milossoumi sto prica i ja mislim da je to najpametnije znaci bez ulaska super,kada bi ja pravio pravio bi tako

dragan82
26-04-12, 19:46
Rale kako si me nasmejao. :lol::lol: Onda ja necu i pokazati mojoj sta sam nacrtao.

Vlasko B moze i spolja jasle , ali moras zimi zatvoriti supu. Jer zimi je hladno , da na -20 duva promaja kroz supu.

milossoumi
26-04-12, 20:06
jasle budu spreda obicno,sa strane je bitno da ne duva a to sto je otvoreno koliko da mozes da ubacis balu komotno to nesmeta,treba imati i malo ventilacije,mene je licno naterao ovan da hranim ovako,nije ubica al nesmem da mu verujem jer je veliki,a kazu i zbog bolesti i zaraze da je tako bolje,pogotovo ko ima svinje,kokoske,krave.....

dragan82
26-04-12, 20:10
Dacu sve od sebe da nacrtam i taj model Tor , Supe. Leti je stvarno potrebno da bude svezije za ovce , ali zimi : kako god mi da zatvaramo , vetar i hladnoca ulaze.

Tar
26-04-12, 20:21
mene interesuje sljedeće treba da napravim objekat za maksimalno 1-2 koze i eventualno njihove jariće za svoje potrebe..Zamislio sam da to uradim od drveta imam drvene stubove,udario bih po njima štafle 5x8 i dasku debljine 2 cm..Krov bih uradio od trapeznog lima ili crijep..Interesuje me kolika treba biti površina takvog objekta da im bude ono tamam,da li moze zimi takav objekat zadovoljit potrebe koza,neko kaže samo obloži kukuruzinom okolo..interesuje me pod kontao sam da ubacim hrastovu dasku da li to ili nesto drugo kamen,sljunak ili sta vec beton kazu ne valja..
Mogao bih uraditi i zidani objekat od blokova al nekako ne mogu da se nakanim na zidanje,šalovanje i ostalo :)
Pa eto znači vaši prijedlozi,sugestije bio bih vam zahvalan

Prijatelju koza je izrazito društvena životinja tako da ne valja ako je sama. Znači bar dve. Odličan je pod od nabijene zemlje ali mora da bude uzdignut od terena.Što više to bolje. Spoljnu vodu skloni od objekta jarkom. Treba ti dobra ventilacija ali ne sme promaja. Znači ventilacija u gornjoj zoni. Treba ti dobro prirodno svetlo. Ako koze nećeš da puštaš na pašu svaki dan ili ne planiraš veliki ispust onda ti treba 3m² po kozi a prozori oko 20% površine poda. Bilo bi dobro da je prozor a i ispust okrenut na južnu stranu. Štalu napravi što višlju. Što više vazduha manja je koncentracija amonijaka = zdravije životinje. Koze dobro podnose hladnoću, bolje od vrućine a krov je najtopliji. Zato možeš da napraviš mali tavan i tamo da držiš seno, slamu...Nema potrebe da stavljaš lim ili crep jer se oboje ludački greju. Umesto toga daske i tetrapak foliju tako da srebrna strana bude okrenuta na spolja = odbija svetlo i toplotu. Ako ti je to ružno i hoćeš lep krović onda ide daska pa neka vodonepropusna folija ili ter pa uzdužne letve od 5 cm pa poprečne za crep. Ako je krov na jednu vodu to se odlično ventiliše jer duva promaja između crepa i daske ako ne zatvoriš čela.........

MIRKOPOZEGA
26-04-12, 20:49
E ovo sa povrsinom od 3m" je po mom ukusu;D},kao i ostali deo teksta,Bravo majstore.Osim seno na tavanu

Rale 83
26-04-12, 23:47
Ja zamisljam mlko drugacije , objekat istok zapad , krov na 2 vode plus bi spustio i na istocnu stranu zbog kosave , visina bocnih stranica - od krova do zemlje 2m , objekat bi opsio okolo zicom za armiranje betona sa okcima 10x10 pa onda bale slame i sa zapadne strane bi napravio kapije prko cele sirine dabi mogo ulaziti ulaziti sa mehanizacijom radi ciscenja .
Pod bi podigo sa rizlom tucanikom 15 cm pa na njega stavio 5 cm peska i poravnao zabom (masina za nabijanje podloge) i onda poredjao cigle , hranidbeni hodnik 1,4m podignut 40 cm od zavrsnog nivoa poda boksova betoniran ograda oko hranidbenog hodnika sa onim savienicevima od 1/2 cola (vertikalne cevi pod uglom od 30 stepeni) .
Pojilice 5 kom sa krejanjem za zimski period +5 obicne za letnji period .
Plus ozidani prostor za jaganjce , Objekat bi morao biti 150M2+ , i verovatno oko 9+ metara sirine

---------- Poruka napisana u 23:47 ---------- Prethodna poruka je at 23:37 ----------

A moze i ovako nesto da se spusti nize i preuredi
http://poljoprivredni.oglasi.rs/oglas/425176/ostalo+backi+jarak

dragan82
27-04-12, 01:44
http://t.imgbox.com/aab2xXdo.jpg (http://imgbox.com/aab2xXdo)

---------- Poruka napisana u 01:44 ---------- Prethodna poruka je at 01:40 ----------

http://t.imgbox.com/aaecJl4Q.jpg (http://imgbox.com/aaecJl4Q)

sarbanac
27-04-12, 07:29
Da dam mali komentar za jasle. Neznam što se toliko mučite oko toga kad ima rešenje. Ja sam u temi o jaslama pisao. Kolega Kvicoje je postavio sliku ra detaljima. Rešenje je iz knjige Fride Bauman. Moguče je to rešenje primeniti i za hranidbeni hodnik. Univerzalne su za sve vrste hrane. Preko deset ovčara koji su videli kod mene koriste ovaj model i svi su prezadovoljni. Pogledajte.

Tar
27-04-12, 09:48
Ja zamisljam mlko drugacije , objekat istok zapad...

Požarevac tu razbija košava. Ona je u principu jugoistočni vetar ali to se menja prema lokaciji u zavisnosti od konfiguracije. Negde je više južni, negde istočni... Orijentacija ulaza i ispusta prema jugu je preporučena zbog zdravlja životinja. Za ovce neznam ali koze su su u stanju da dobro sintetišu vitamin D ako su na suncu. Svaki zimski dan kada ne duva sa juga i ako je vedro je dobar da se štala otvori i da sunce prodre unutra, to jest da grla mogu po želji na sunce..čak i kada je minus. Tamo gde često duva košava treba se tome prilagoditi.
Ne vidim nikakvu prednost poda od cigle. Pod od nabijene zemlje je bolji jer bolje apsorbuje i otpušta vlagu. Ako se uradi ravno što i nije teško nema problema pri mašinskom čišćenju.
Hr. hodnik ili hr. traka je najpraktičnije rešenje za sada. Uopšte nije presudno odakle se puni, Suština je da ovce ili koze moraju da jedu tamo gde je hrana a ne mogu da je izvlače i bacaju pod noge.

Seno na tavanu je nešto za šta ima i za i protiv. Prvi nedostatak je što ako ventilacija nije baš kako treba seno povlači miris amonijaka a može da povuče i vlagu. Drugi razlog je mogućnost požara. Ako je instalacija El. dobro izvedena i ako se ne puši u objektu onda ne vidim kako može da dođe deo požara. Punjenje tavana senom i slamom nije bitno komplikovanije od punjenja visokog senika. Zato je svakodnevno donošenje hrane(bala) pesma. Samo se spusti bala sa tavana pravo na hodnik. Znači nema nošenja, nema kolica, nema veze kakvo je vreme napolju i sl...druga dobra stvar je što je senik na tavanu super izolator. Kada je napolju 30-40° sam krov može da ima temperaturu preko 70. To podiže temperaturu u štali = manji prirast, manje mleka .....

Na kraju da kažem nešto o betonu. Po meni je to najbolji mogući pod jer može lepo da se opere i onda lako dezinfikuje. Sad će svi da graknu kako je beton hladan. Beton nije ni hladan ni topao. On je loš izolator. Ako je zid od betona on je leti vruć a zimi hladan. Beton na zemlji imaće temperaturu zemlje. Proverio sam kod jednog drugara koji ima malu prostoriju za pečenje prasića i jaganjaca. deo poda je betoniran a tamo gse se peče su cigle, svi znaju zašto. Izbušili smo rupe i u cigli i u betonu tankom vidijom i zaboli šipkasti termometar. nema razlike u desetinku stepena. Mana je cena a još i mreže......

snezni covek
27-04-12, 23:10
Sto se betonskog poda tice,to nebi bilo pametno zbog nemogucnosti oticanja suvisne vlage,pa bi mikroklima za ovce bila ubitacna.Mora se praktikovati dobro dreniranje objekta od atmosverskih padavina,tako da nabijena zemlja u ovcarniku uvek bude suva,to jest da moze da upije mokracu.Video sam jedan skoro idealan objekat na forumu savetodavne sluzbe,negde u okolini Loznice,ne umem da ga postavim na forum,ali zadovoljava masu potreba i nije skup.Objekat je va dve vode,jedna je za ovce sirine 9 m.a pod drugom vodom sirine 6 m. seno,zito garaza...Samo bih ja ostavio ulaze iz senika u ovcarnik.Nije ni skup mnogo,cini mi se.To je iz prirucnika Fride Bauman.Zivotna mi je zelja da imam 100 ovaca,pa bih znao kako bi.Za sad za dve ovce i dva jagnjeta mogu i u kupatilu da ih drzim.
Pozdrav svima.

Rale 83
27-04-12, 23:23
@TAR
Vi kad napisete post , to je napisano do kraja , Svaki segment , svaki delic slagalice , cinjenice , zakljuci , vidise bogato znanje i iskustvo .
Cinimise da je Kosava severoistocni vetar koji na srbiju duva sa obromaka karpata al to nemenja nista u vasem postu i ovaj moj deo nije bas pogodjen kosavom kao okolina pored dunava.
Nov ovcarnik bih napravio u jednom od 4 pasnjaka tako da mi konfiguracija terena i raspored objekata nalazu da ispust bude na zapadu i severu , zimski ispust je veoma dobra stvar i sigurno cu ga iskoriscavati kod ovnova , podmladka i ovaca na muzi , tj nebi bas pustao visoko sjagnjene ovce napolje da se nakvase ili jagnje napolje ako nemora.

entuzijasta
27-04-12, 23:26
Sto se betonskog poda tice,to nebi bilo pametno zbog nemogucnosti oticanja suvisne vlage,pa bi mikroklima za ovce bila ubitacna.Mora se praktikovati dobro dreniranje objekta od atmosverskih padavina,tako da nabijena zemlja u ovcarniku uvek bude suva,to jest da moze da upije mokracu.Video sam jedan skoro idealan objekat na forumu savetodavne sluzbe,negde u okolini Loznice,ne umem da ga postavim na forum,ali zadovoljava masu potreba i nije skup.Objekat je va dve vode,jedna je za ovce sirine 9 m.a pod drugom vodom sirine 6 m. seno,zito garaza...Samo bih ja ostavio ulaze iz senika u ovcarnik.Nije ni skup mnogo,cini mi se.To je iz prirucnika Fride Bauman.Zivotna mi je zelja da imam 100 ovaca,pa bih znao kako bi.Za sad za dve ovce i dva jagnjeta mogu i u kupatilu da ih drzim.
Pozdrav svima.

http://www.youtube.com/watch?v=TI_I9ZpBmwM Mislis na ovu farmu?

Rale 83
27-04-12, 23:33
Zbog mikroklime i pravim ovakav objekat , zasad imam tri objekta 1 stari ovcarnik sirina 4m ispust po celoj duzini 2m sa tremom , prozori 40x40 objekat pogodan za vansezonsko parenje a katasrofalan za ciscenje , moja ocena osrednji
2 preuredjena stala za krave , beton dole , puno amonijaka , malo svetlosti , samo 1 vrata za ciscenje i ulaz , ocena los
3 objekat smo jesenas ja i supruga preuredili deo senjaka , malo daski .... visina zida 120 cm , vetar struji iznad ovaca , dole je zemlja i prostirka je 90% suva , nedostatak je sto je krov visok pa kad veje sneg uz kosavu hoce da unese snega unutra , ovce su u mnogo boljoj kondiciji od ovih u objektu 2 a ishrana je ista , moja ocena je 4

MIRKOPOZEGA
27-04-12, 23:37
Ispust za ovce,a cemu to sluzi,osim da se ovce ukaljaju,pogodan za stvaranje uslova za sepavost,bilo da je betonski ili zemljani,jedino da je povrsine jedne dobre livade,kada je mraz(zimski uslovi)onda je to ok,al kada je kisa,blato i sl onda je situacija jako losa,betonski ispust takodje lose resenje,zimi se tesko cisti na kisi se ovce prljaju i leze u sopstevenim fekalijama,ili gaze po njima sto opet nije dobro za papke.U losim vremenskim uslovima ovce nece izaci napolje ukoliko su site i zadovoljne,E da ne zaboravim ispust bi morao biti nadkriven da bi to bio dobro

Rale 83
27-04-12, 23:49
mirko
taj ispust bi bio sljivak + bukova suma na 70ari , malko se prosetaju potrce , a i kretanje poboljsava protok krvi kroz vime, ramisljam otvorim vrata pa ako oce da se prosetaj nek setaju a koja nece nemora , sta mislis?

Tar
28-04-12, 07:36
@TAR.....................
Cinimise da je Kosava severoistocni vetar koji na srbiju duva sa obromaka karpata al to nemenja nista u vasem postu i ovaj moj deo nije bas pogodjen kosavom kao okolina pored dunava. .....................

Rale, druže,
pecao sam godinama na Dunavu pa ako ja ne znam ništa o košavi moje kosti znaju..:lol:
Šalu na stranu. Košava se definiše kao jugo-istočni vetar. Planine i brda samo lokalno skreću vetar ili prave levkove iz kojih izlazi pojačan kao kod Golubca da ne govorimo o Ramu gde duva tako da često baca šlepove na obalu...Zato se i kaže "duva kao kod Rama"..Ali da ne bi bilo to je tako jer ja kažem.., evo šta piše Wikipedia : Košava (wind), southeastern wind that blows in northern Serbia. Znači osnovni pravac(kod nas) je jugo-istočni ::namigivanje::.
http://img510.imageshack.us/img510/6287/kosava1dl8.jpg

snezni covek
28-04-12, 08:27
[QU
OTE=entuzijasta;506035]http://www.youtube.com/watch?v=TI_I9ZpBmwM Mislis na ovu farmu?[/QUOTE]
E bas taj sam gledao,ali nisam imao ovaj snimak,vec sam coveka zvao telefonom.Moze masinski da se cisti,lepo osvetljen,pregledan,pristupacno sve,mogucnost prosirivanja...

entuzijasta
29-04-12, 10:57
Da naravno sve pohvale, isao sam vise od 10 puta kod njih, moj ovan sad potice sa njihove farme kao i 4janjice, jako lepo i uredno domacinstvo, idila je posedeti sa njima sat vremena. Meni jedino sto je upadalo u oko jesu mali jaganjci koji prolaze kroz ove otvore tj jasle i izlaze u ovaj hodnik inace objekat je za 10

dejan26
29-04-12, 22:12
Upravo zbog toga treba izbegavati direktno hranjenje sa poda hranidbenog hodnika,jer malci prljaju hranu a i ljudi obucom isto!Hodnik kroz sredinu a lewo i desno funkcionalne jasle i milina!

Tar
30-04-12, 12:50
Upravo zbog toga treba izbegavati direktno hranjenje sa poda hranidbenog hodnika,jer malci prljaju hranu a i ljudi obucom isto!Hodnik kroz sredinu a lewo i desno funkcionalne jasle i milina!

Štala sa hr. hodnikom ima sasvim drugu organizaciju od standardne štale. Ako je hodnik samo prolaz a postoje jasle onda je to gubitak prostora i čini hr. hodnik besmislenim.

Rale 83
30-04-12, 22:05
@Tar
Kad zamoliobih vas da kad budete imali vremena napravite jednu skicu i opis objekta od 150m2 onako kakav bi vi napravili za jedno stado , znaci ovnovi , jaganjci , siljezad-dviske kako ih ko zove i ovce u 2 boksa zbog sinhronizacije ,
do juna - jula kad budete imali vremena

ПАСТИР
01-05-12, 12:33
Потребно ми је ваше мишљење - савет. Требам да, у наредних две-три недеље, преправим отворени дрвени трем у шталу за козе. Трем је димензија 11х7 метара. Има бетонски темељ и подну плочу на којима су дрвене греде - стубови, који носе двоводни кров који је покривен црепом. Мислим да трем затворим ОСБ плочама, споља и изнутра. Између плоча би ставио неку термо изолацију (стиродур или сл.).
Е, сада, проблем ми је следећи: ако би ставио унутра само ОСБ плоче, које су од дрвета, бојим се да ће козе релативно брзо роговима уништити (оштетити, пробушити) дрвене плоче? Размишљао сам да 1,5 м од пода опшијем поцинкованим лимом, не би ли тако заштитио дрвене плоче од уништавања, али не знам колико је то паметно?
Шта ви мислите?

Sava21
01-05-12, 21:24
Po mom misljenju osb ploce nemoj stavljati,propasce ti kroz koju godinu od kise i snega.bolja ti je blazujka,i cvrsca,samo joj dobar"rostilj"napraviti,tj.stubove,doduse ona je i znacajno skuplja,ali sa njom mozes i temelje za zgrade da salujes.Naravno daske colarice su uvek dobro resenje.Spolja udaris terpapir ili neku slicnu stvar da ih oblozis i miran si.

ПАСТИР
02-05-12, 08:01
Хвала ти пуно Sava21 (http://poljoinfo.com/member.php?4465-Sava21) , блажујку сам некако сметнуо са ума. Јесте, то је добро решење, а што се цене тиче није тооолико велика разлика.
Него, да се стави блажујка споља и изнутра, остаје отворено питање лимене опшивке. Шта мислите о томе?

miladinovic
02-05-12, 09:15
najbolje resenje koje sam video je drvena stala,2 sloja daske 2 cm debljine,pravi se sendvic a izmedju ide mesavina piljotine i dehidrovanog kreca,zdravije a toplije resenje ne postoji bar da ja znam...ventilacija dobra se podrazumeva

ПАСТИР
02-05-12, 09:46
И ја сам, после предлога за блажујку, размишљао и о дасци. У суштини цене, ако се купује материјал, су приближне исте (разлика је реда величина 100-тињак евра). Е сада, трајност, функционалност и брзина израде је нешто сасвим друго.
Мислио сам да споља, преко плоча (зато сам и мислио плоче), ставим грађевински лепак+мрежица+кречење. Тако би избегао премазивање дрвета бар сваке друге године.
Него, шта би са лименом опшивком? Има ли неко искуства с тим?

Sava21
02-05-12, 10:15
Ja tu limenu opsivku stavljam kod svinja,da ne grizu vrata,moze biti dobro resenje,samo da ga mokraca ne nagrize,mada mozda i nije potrebna.kad blazujka izdrzi beton izdrzace i tvoje koze,ako vidis da ne moze sama blazujka lako ces naknadno staviti lim.

ПАСТИР
02-05-12, 14:00
Додуше моје козе не гризу врата, али све дрвено растуре до нивоа атома :lol: . Може и тако - по потреби касније додати, али ја више волим да урадим па сам миран. Да касније немам потребе нешто да померам, преправљам ...
У сваком случају, Sava21 (http://poljoinfo.com/member.php?4465-Sava21) , много ти хвала за практичне савете.

lle de france
06-05-12, 14:15
http://thumbnails65.imagebam.com/18876/830c9a188751846.jpg (http://www.imagebam.com/image/830c9a188751846) http://thumbnails7.imagebam.com/18876/fc3c2c188751859.jpg (http://www.imagebam.com/image/fc3c2c188751859)

ПАСТИР
06-05-12, 17:01
А дали је ова "штала" фотографисана у близини Аранђеловца или негде другде?

lle de france
06-05-12, 19:09
ovo da nasi imaju izdali bi ko magacinski prostor nebi drzali ovce u njemu jer je veci prihod i manja muka

ПАСТИР
07-05-12, 10:01
ovo da nasi imaju izdali bi ko magacinski prostor nebi drzali ovce u njemu jer je veci prihod i manja muka

:lol::lol::lol:

Можда зато и нема(мо)ју.

enesss89
07-05-12, 21:24
View My Video (http://tinypic.com/r/11a9w6w/6) Ewo kako sam ja poceo nedavno praviti stalu 9 metara dugu a 5 metara siroku ovo je samo izgled kako sam formu napravio sutra cu pokrivati crijepom i malo je spustiti jer nije mi ovo dovoljan pad, stala me nece izaci ni 300 KM a moci ce stati ja kontam 50-ak ojagnjene ovce preko zime u nju.

MIRKOPOZEGA
07-05-12, 21:39
Lose "kontas" ako mislis ubaciti 50 ovaca sa jagnjadima,jos te tvoje tako krupne,Za crep minim pad od 25%.(tj na svakih 1m duzni 25 cm visinske razlike)

enesss89
07-05-12, 21:47
Mirko i postavio sam ovo da dobijem neki savjet, kad postavim crijep na krov snimit cu pa da vidis jel dobar pad, u svaki stub kad sam iskopao dubinu pola metra zalio sam ga betonom da bolje drzi i povezao sve krajeve armaturom i to salijo tako da nema sanse da se pomakne.

MIRKOPOZEGA
07-05-12, 21:52
Ja ti lepo rekoh ako je rog" duzine 3 m( a trbalo bi biti tako nesto 3-3,2m) visina na slemenu ako je na dve vode" 75 cm minimum u odnosu na gredu koja nosi rog kako je vec zovete,Aj strucnjak ,evo ti savet,ako postavis sa losim padom nema potrebe da slikas,spremi kofe da hvatas vodu kad se bude sneg otapao

enesss89
07-05-12, 21:54
Hvala ti lijepa i poslusat cu te :D

Rale 83
07-05-12, 23:37
View My Video (http://tinypic.com/r/11a9w6w/6) Ewo kako sam ja poceo nedavno praviti stalu 9 metara dugu a 5 metara siroku ovo je samo izgled kako sam formu napravio sutra cu pokrivati crijepom i malo je spustiti jer nije mi ovo dovoljan pad, stala me nece izaci ni 300 KM a moci ce stati ja kontam 50-ak ojagnjene ovce preko zime u nju.
Ako ti tu stavis 50 ovaca , ja novu necu ni praviti , stacemi , ja nebi tu vise stavio od 15 kom

MIRKOPOZEGA
07-05-12, 23:48
Ja na 32 kvadrata mucim muku sa 11ovaca i njihovim jagnjadima

rajko gmilanovac
08-05-12, 10:47
Enes da bi dobio pad od 27% ako mislis pokrivati crepom moras izracunati duzinu roga a to majstori najprostije rese ovako: sirina objekta puta 6 i dobijes duzinu od sljemena do vencanice na to dodas jos bar 60cm da predje streha i nebrini evo primer ako ti nije jasno : sirina objekta 5m puta 6 dobijes duzinu roga od 3m na to dodaj jos bar 60cm i za objekat tog tipa duzina roga ti je 3,6m pad 27% i nebrigaj.

enesss89
08-05-12, 10:48
Nek stane u nju 30 komada ja sam opet zadovoljan, postavio sam ovo da vidim vase misljenje i hvala vam a ovce bih u njoj bile samo od januara do aprila kad su velike hladnoce, preko ljeta bi bila prazna.

Rale 83
08-05-12, 12:35
Potpuno se slazem za ovaj podatak od 2-2,2m2 po ovci sa jagnjetom.To se u praksi najbolje pokazalo i u mom objektu.Kada nema jaganjaca dosta prostora je prazno, ali kada krene jagnjenje ,milina, samo pomicne ograde, najbolje od paleta i pomeras kako ti treba.
@enesss89
Vidi druze ovo je podatak za ovce sa 1 jagnjetom - jasle korito itd , posto su tvoje ovce krupnuje od 60 kg i koficijent jagnjenja ti sigurno pozamasan u 9x5=45 metara kvadratna moras racunati na 3 metrara kvadratna i vise po odraslom grlu sa jagnjadima , jos kako su ti ovce debele to ce i ovako biti guzva , i na ovih 15 kom bi trebala visina da bude pozamasna zbog isparenja i stetnih gasova , tj ventilacije i mikroklime

Petrovo
08-05-12, 13:24
ja bi tu udario sto jace bagremove stubove duzine 4 metra zalijes ih tako da bi dobrio visi objkeat stime vecu prozracnost i bolje ozracenje

enesss89
08-05-12, 13:36
Ewo sad cu postaviti video sta sam danas uradio nisam jos zavrsio krov jer kisa me otjerala u kucu.

---------- Poruka napisana u 13:36 ---------- Prethodna poruka je at 13:27 ----------

View My Video (http://tinypic.com/r/2evepub/6) To su moji skromni objekti bez puno ulaganja, imam i jos betonsku stalu ali moja rasa ne podnosi betonske stale tako da sam se odlucio na ove drvene jer meni je bitno preko zime samo da ih ne bije mraz i snijeg tj. da su samo u natkrivenom kad se budu jagnjile.

MIRKOPOZEGA
08-05-12, 17:57
Enes da bi dobio pad od 27% ako mislis pokrivati crepom moras izracunati duzinu roga a to majstori najprostije rese ovako: sirina objekta puta 6 i dobijes duzinu od sljemena do vencanice na to dodas jos bar 60cm da predje streha i nebrini evo primer ako ti nije jasno : sirina objekta 5m puta 6 dobijes duzinu roga od 3m na to dodaj jos bar 60cm i za objekat tog tipa duzina roga ti je 3,6m pad 27% i nebrigaj.

majstor Rajko,sa onih mojih pomenutih 3-3,2 metra sam mislio bez strehe,a na 25% minimum,Vidis rajkane i kontras ponesto ubode:lol:,pozdrav druze

ПАСТИР
09-05-12, 12:28
Štala sa hr. hodnikom ima sasvim drugu organizaciju od standardne štale. Ako je hodnik samo prolaz a postoje jasle onda je to gubitak prostora i čini hr. hodnik besmislenim.

Tar (http://poljoinfo.com/member.php?56-Tar)
молим те, кажи нешто више о смислу хранидбеног ходника, заинтригирао си ме.

Čibi
09-05-12, 13:31
Hranidbeni hodnik je vrh!!!! Nema prosipanja!!!!! Samo napred, to je pravo...

bato87
09-05-12, 19:05
Meni je najvaznije da se objekat moze cistiti masinski a ne vilama. Malo aktivnosti od prosle nedelje.

http://www.dodaj.rs/t/M/ld/2JfwVIcT/1/imag0108.jpg (http://www.dodaj.rs/?M/ld/2JfwVIcT/1/imag0108.jpg)

Matkee
06-07-12, 01:31
Temperature su danima oko 35 C, noću se temperatura spusti, a najava dužem zahlađenju i većim padavinama nema.
Elektricne instalacije, suva trava, detelina, slama, za nevolju je dovoljna samo jedna varnica.
Gledao sam na nekim stranim sajtovima ovakave protivpožarne sisteme, lako je postavljanje, a mislim da nije preterano velika investicija, šta mislite o ovome u ovčarnicima ?

http://www.samsvojmajstor.com/portal/sites/default/files/im009776.jpg

Sava21
06-07-12, 17:01
Kolika joj je cena?i kako se aktivira?ugradanja bi trebala da je jednostavna,jedna cev duz celog plafona ovcarnika i na svaki metar po jedna prskalica.ili vise cevi,zavisi naravno od kapaciteta.

Matkee
06-07-12, 21:34
Kolika joj je cena?i kako se aktivira?ugradanja bi trebala da je jednostavna,jedna cev duz celog plafona ovcarnika i na svaki metar po jedna prskalica.ili vise cevi,zavisi naravno od kapaciteta.

Upravo tako, u suštini sve zavisi od širine objekta, a šire su verovatno potrebne dve, tri ili više cevi po dužini.
Cenu nisam proverio, a aktivira se tako što zidovi epruvete ( malo plavo na slici ) sami pucaju na 68 stepeni Celzijusove skale, automatski se aktivira ventil koji kroz donji deo rasprskuje vodu.
Nisam siguran da ovo ima negde kod nas, ali sigurno može da senabavi negde u inostranstvu.

dragan82
06-07-12, 22:09
Ovde u CH svaka fabrika mora da ima te rasprsivace. Nikad se nisam raspitivao za cenu , ali siguran sam da su ovde preskupi, u F ili u I mislim da su mnogo , mnogo jeftiniji.

Matkee
07-07-12, 00:22
Treba se raspitati na koliko se razdaljine postavlja pa je lako izračunati cenu celog protiv požarnog sistema, ali mislim da ovo vrdi svaki dinar, mnogo je štala izgorelo, a šteta je bila često 100 % jer za tih 20~30 min koliko treba vatrogascima sve se već pretvori u pepeo.
Kolega dragan82 (http://poljoinfo.com/member.php?1834-dragan82) da li možete da proverite kolika je cena ovakvih rasprskivača kod vas ?

dragan82
07-07-12, 00:28
Pa ja jako redko idem u te velike prodavnice gde se prodaje gradjevinski materijal. Ali imacu u vidu da kad budem u blizini , navraticu.

Tar
07-07-12, 12:04
Tar (http://poljoinfo.com/member.php?56-Tar)
молим те, кажи нешто више о смислу хранидбеног ходника, заинтригирао си ме.

Ovo nisam video ranije pa sa malim zakašnjenjem....
Hr. hodnik je uveden pre svega zbog olakšanoh hranjenja - znači hodnikom ide mikser, kolica.. i sipa seckako seno ili silažu levo i desno. Osim toga isti mikser se napuni slamom pa kada su životinje u ispustu on ide hodnikom i basca seckanu slamu levo i desno...to su bili glavi razlozi ali ispostavilo se da nema rastura i da je hrana čista što je važno. Danas se i manje štale prave asa hodnikom.
Još jednu stvar sam primetio. sada su velike vrućine i seno je presušeno jer je mala rel. vlaga. na hodniku ostane ogromna količina izmrvljenih listića,. To bi iz jasala padalo na pod. na hodniku ostaje, pa kada pojedu ono što im najviše prija one razgrnu stabljike koje ih manje interesuju i pređu na "brašno od sena" koje leži na betonu..
Kada se rastura hrana ne dolazi se u kontakt sa životinjama ni sa prljavom prostirkom. Nema guranja ni prljanja.

mudric milan
07-07-12, 15:33
Drago mi je Olivere da si se javio u vezi štale jer tvoja štala je pravi primer štale za koze i verovatno ovce jer što sam video kod tebe sve je urađeno da olakša ishranu koza,da bude što manje rastura hrane kao i izđubravanje objekta.Po mom skromnom mišljenju štala je super.Svako drugo hranjenje koza bez hranidbenog hodnika iziskuje daleko više rada i vremena pa je nezamiislivo da se i radi drugačiji sistem ishrane.Pozdrav Milan!

majilovac
07-07-12, 17:53
matke druze;to su zavrsne glave protivpozarnog sistema,sa time radim i znam to u prste,ima ih vise varijati,temperatura je ta koja odlucuje njihovo otvaranje,nalaze se od 76 stepeni pa do 500 stepeni,zahvat bacanja vode je 2m u precniku od te glave ili 4 metara izmedju,za ovaj sistem je potreban pritisak vode vise od 4 bara,sistem se lako montira ali glavni ventil kroz koji voda dolazi je skup,on ima funkcije da daje alarme i upozorava ako se slucajno sistem aktivira,ako resis posalji poruku pa cu ti proracunati dimenzije i reci kako i sta,pozdrav

lle de france
07-07-12, 18:35
ma slama kad plane ko to da ugasi nedaj boze da do toga dodje samo to je ko hepokockica

Matkee
09-07-12, 10:32
matke druze;to su zavrsne glave protivpozarnog sistema,sa time radim i znam to u prste,ima ih vise varijati,temperatura je ta koja odlucuje njihovo otvaranje,nalaze se od 76 stepeni pa do 500 stepeni,zahvat bacanja vode je 2m u precniku od te glave ili 4 metara izmedju,za ovaj sistem je potreban pritisak vode vise od 4 bara,sistem se lako montira ali glavni ventil kroz koji voda dolazi je skup,on ima funkcije da daje alarme i upozorava ako se slucajno sistem aktivira,ako resis posalji poruku pa cu ti proracunati dimenzije i reci kako i sta,pozdrav

Poručili smo 15 m3 šljinka, očekujemo i ostatak materijala, konačno krećemo sa gradnjom ovčarnika, postaviću slike u temu i prikazati ceo postupak izgradnje od prvog ašova, planiram to da instaliram, mislim da to mnogo može da pomogne u takvim situacijama, kolega majilovac (http://poljoinfo.com/member.php?3960-majilovac) čujemo se svakako. >:({

ma slama kad plane ko to da ugasi nedaj boze da do toga dodje samo to je ko hepokockica

Slažem se kolega sa vama, ali u takvim situacijama mnogo, mnogo znače ovakvi sistemi.

Dr.Gruja
28-07-12, 12:33
Evo par slika od ovcarnika pravljenog ove godine od naseg novog clana sulic!

http://www.dodaj.rs/t/2i/L1/1wehKXYT/1/abcd0043.jpg (http://www.dodaj.rs/?2i/L1/1wehKXYT/1/abcd0043.jpg) http://www.dodaj.rs/t/2f/rc/1gVtx7cp/1/abcd0042.jpg (http://www.dodaj.rs/?2f/rc/1gVtx7cp/1/abcd0042.jpg) http://www.dodaj.rs/t/3V/X2/1AWdkZ8c/1/abcd0046.jpg (http://www.dodaj.rs/?3V/X2/1AWdkZ8c/1/abcd0046.jpg) http://www.dodaj.rs/t/2n/eu/7sFWHdm/1/abcd0050.jpg (http://www.dodaj.rs/?2n/eu/7sFWHdm/1/abcd0050.jpg) http://www.dodaj.rs/t/34/Tv/3iGijIjw/1/abcd0049.jpg (http://www.dodaj.rs/?34/Tv/3iGijIjw/1/abcd0049.jpg)

Dzogi_89
30-07-12, 20:49
objekat je za svaku pohvalu,ovo je milina za videti meni se bas svidja.........

milossoumi
05-08-12, 22:32
Objekat je lep,ali mi se ne svidja sto su jasle unutra i mora imati kontakt sa ovcama kad ih rani i sto voda sa krova pada uz objekat,a daske kojim je obsiven nisu premazane barem bitumenom,primecujem da objekat nema ni pojilice tako da bi ti nedostaci valjalo da se uklone,zbog veka trajanja objekta i lakse brige o zivotinjama.

milossoumi
14-08-12, 09:00
http://www.dodaj.rs/t/2O/VR/1QG2rByP/objekat-001.jpg (http://www.dodaj.rs/?2O/VR/1QG2rByP/objekat-001.jpg)
http://www.dodaj.rs/t/2C/13P/4WX9Gj9H/objekat-002.jpg (http://www.dodaj.rs/?2C/13P/4WX9Gj9H/objekat-002.jpg)
http://www.dodaj.rs/t/2B/jy/4bj0DvkM/objekat-003.jpg (http://www.dodaj.rs/?2B/jy/4bj0DvkM/objekat-003.jpg)
http://www.dodaj.rs/t/1z/QY/4Q4zBwMi/objekat-004.jpg (http://www.dodaj.rs/?1z/QY/4Q4zBwMi/objekat-004.jpg)
http://www.dodaj.rs/t/2w/lI/1Nabt2OJ/objekat-005.jpg (http://www.dodaj.rs/?2w/lI/1Nabt2OJ/objekat-005.jpg)
Objekat je 9*6m,visine 3m,imace jos dve nastresnice po cetiri metra sa strana,inace uradjeno sve ovo za 9 radnih dana,sa temeljom,bez temelja za sest i krenuo da salujem plocu i pletem gvozdje sa majstorom.

miladinovic
14-08-12, 09:23
Brzo ide nema sta...crveni blok je mnogo bolje i zdravije resenje od betonskog(ja sam se zeznuo s njima...)
takodje velika vrata da moze da udje traktor i da cisti su obavezna,jos jedna moja velika greska sto to nisam ostavio...

sarbanac
14-08-12, 11:07
Nemoj ploču ni slučajno

Pastirboy
14-08-12, 11:20
Ploca od betona je najgore resenje za tavanicu ovcarnika,to je zagarantovana propast!

---------- Poruka napisana u 11:15 ---------- Prethodna poruka je at 11:11 ----------

Soumi a koliko ovaca planiras staviti u taj objekat?Vidim da pratis savremene trendove u ovcarstvu pa mi nije jasno zasto si se odlucio za blok i beton.??

---------- Poruka napisana u 11:20 ---------- Prethodna poruka je at 11:15 ----------

Runo virtemberga je jako podlozno 'znojenju' zimi i tesko se susi tako da to za sobom povlaci citav niz negativnosti...a to narocito dolazi do izrazaja kod objekata od cvrstog materijala sa problematicnom ventilacijom!

miladinovic
14-08-12, 11:35
Dobrodosli @pastir i mihailo vidim da niste pocetnici,dobro je da imamo i novih clanova...
imam 2 objekta od betonskog bloka,potpun promasaj,i treci gde su jagnjad ponekad od seljacke cigle(neuporedivo su tu bolji i zdraviji kad borave)
na jednoj stali je ploca od dasaka a na drugoj nema tavanice samo krov...
gde ima tavanice problem je kondenz zimi,u ovoj gde nema situacija je daleko bolja
iz mog licnog iskustva,nikad betonski blok i tavanica ili ploca nikako,znam da se tako gubi tavanski prostor al sve ima svoju cenu...

Pastirboy
14-08-12, 11:44
Hvala Miladinovicu na dobrodoslici i ovom iskustvu u vezi tvog objekta!Velika ovca,velika produkcija vodene pare+blok+beton+ploca/tavanica na 3m=EXPRES LONAC(izuzev ako nece biti vise od 10grla unutra)

---------- Poruka napisana u 11:44 ---------- Prethodna poruka je at 11:42 ----------

Ima jos pomoci ako poslusa iskusne ljude,da nalije venac od betona na blokove,pa da uradi drvenu konstrukciju od 1m,pa na to krov na 2 vode bez tavanice,cela zatvori,bocne strane samo kad je jaka zima.

sarbanac
14-08-12, 13:13
Dobrodošlica za nove kolege. Ako je Miloš odličio da lije ploču ima pomoći. Na bar četri mesta ostavi otvore na ploči a od ploče na gore ozida klasične odžake i da budu viši od najviše tačke na krovu za 50cm. Tako će odvoditi višak vlage i biće smanjen kondez. Nestavljam se niučiji rad al ovakvi objekti za ovce su čisto bacanje para. To je zlatna uzda na magarcu. Ovcama ne čini dobro već štetu a košta. Tako se radilo za krave pa sad nauka ustanovila da su najbolji montažni objekti sa zidovima od bala slame. Naši stari nisu vermali nauku al držali stoku u košarama pa krava živela po 25god. Ove sadašnje ako dožive 5 god premija. Puno toga smo odbacili radi prestiža i pomodarstva a na svoju štetu i pogoršali uslove držanja stoke.

entuzijasta
14-08-12, 15:08
Ali te krave sto su gajili tvoj i moj deda i pradeda davale su 5l mleka na dan, ove sad daju 20-40 pa i vise, normalno da im to skracuje zivotni vek, sumnjam da im je bilo lepse zimi u naslonima bez prozora zatvorene sa svih strana

vojvođanin
14-08-12, 15:28
Bitno je da nema promaje i da ne pada na njih.Za mene su zidovi mrtav kapital, a u kombinaciji sa betonom, bazeni za amonijak...ali svako svoje zna.

sarbanac
14-08-12, 15:36
Ma bilo bi dobro da zna. Ja kad sam hteo da radim ovčarnik išao kod dr Vujića za plan. Čovek se nasmeja i kaže čiča napravi to od daske i gledaj da ne košta puno. E sad ko ima masla i po du**tu se maže a ko nema njemu usta pucaju od vetra.

Petrovo
14-08-12, 16:14
Ja imam isro stari objekat gradjen od stare zemljane cigle topal nema vlage ali je plafon nizak te cu ispred njega napraviti kao mali tor sa nastresnicom gdje ce ovce boraviti a kad pozele mogu uci u stalu to mi je predlozio stric stari znalac za ovce kaze ovca kad se zimi zapuse to je znak da je i zdrava i da joj je ugodno samo da nije na goloj livadi bukvalno

Sika
14-08-12, 16:14
Sa ovog objekta idu tremovi gde ce biti ovce,samo dok ne prosiri stado.Inace objekat je napravljen za skladistenje mehanizacije i hrane.A ovcarnik ce tek da pravi. :)

vojvođanin
14-08-12, 16:25
Sa ovog objekta idu tremovi gde ce biti ovce,samo dok ne prosiri stado.Inace objekat je napravljen za skladistenje mehanizacije i hrane.A ovcarnik ce tek da pravi. :)

Pa što ne reče.Mi smo izgleda svi pomislili, da će da ih zatvara u "bunker".

Velimir
14-08-12, 16:34
Е ово је било добро, оплевише по бетону и блоковима а човек нигде не написа да је штала у питању :-)

Sika
14-08-12, 16:38
Vala bas,mada ipak je chet o ovcarstvu trebao je da napise o cemu se radi a ne da ja ispravljam njegove brljotine. :)

vojvođanin
14-08-12, 16:41
Vala bas,mada ipak je chet o ovcarstvu trebao je da napise o cemu se radi a ne da ja ispravljam njegove brljotine. :)

Lakše ti je da ispravljaš, nego da te je zvao da savijaš (armaturu).

Sika
14-08-12, 16:46
Ma pametan je on,cuva me za plocu. :lol: Lkl{{

Pastirboy
14-08-12, 17:02
Au,pa sta je ovo u temi o ovcama stavio supu za mehanizaciju................pa Soumi stvarno podlo mi se primili.:lol:

Sika
14-08-12, 17:04
Ponovo kazem,neko vreme ce ovce biti u njemu,kao i ispod tremova,ali gledano na daleke staze nece sluziti za ovce. :)

milossoumi
18-08-12, 22:04
E ovako ovo nije ovcarnik al ce da sluzi godinu za to.Objekat ima na bocnim zidovima po dva manja prozora plus manja vrata,ogromna vrata za traktor na prednjem zidu i na zadnjem prozor od dva metra,visina objekta je tri i tako da sam bio u slicnomn objektu i od amonijaka nema ni gram,bitna je promaja,plus sto ovce ce imati ispust pod nadstresnicama gde ce biti i jasle tako da je to sasvim ok,ali se slazem da je beton za ovce promasena investicija,vise mi se svidja savremeniji objekti od metalnih stubova i lakih krovova i samo u krug opasano nekih 1,6m ili betonskim plocama ili blokom zidano,ono resto cirada i otvaranje i zatvaranje po potrebi.Tako nesto pravim sledece godine.Drugo moze i ona jeftinija varijanta,sve od drveta,i to mi se svidja.Objekat je namenjen za zitarice i da moze da se kipuje prikolicom u njemu,zbog situacije da nema radne snage i prelaska kombajna na sistem bunkera,vise se dzakovi kod nas ne vezuju.Imace i veliko potkrovlje gde je predvidjeno da moze da ide oko 40 tona zitarica,koristi se armatura 12,14,18,sa trecinom celika u sebi,zengije osmice,5 kom u metar,grede i stubovi sa ispustima i duplom armaturom plus ojacani fertovi i preko svega toga 5 mreza armature 5mm.Ko ga bude rusio nekad ima da me kune.

- - - - - - - - - -

http://www.dodaj.rs/t/1/Il/4YggQEl1/armatura-001.jpg (http://www.dodaj.rs/?1/Il/4YggQEl1/armatura-001.jpg)
http://www.dodaj.rs/t/1P/KD/2aWiKxn2/armatura-003.jpg (http://www.dodaj.rs/?1P/KD/2aWiKxn2/armatura-003.jpg)
http://www.dodaj.rs/t/2m/F4/G8ngwBr/armatura-004.jpg (http://www.dodaj.rs/?2m/F4/G8ngwBr/armatura-004.jpg)
Eto cisto da vidite kako izgleda armatura ploce,greda i fertova koja se radi za nosivost od 600-650kg po metru kvadratnom.
Bez vrhunskog majstora ovo vezivanje je prakticno nemoguce,slozio ga covek ko da su drvca sibice,a ne rebrasto i obogaceno celikom gvozdje od 12 i 16mm.

Matkee
24-08-12, 12:59
Evo da i ja postavim par slika kao što sam obećao, ovčarnik je trebao da bude gotov, ali sam povredio prst desne ruke pa je sve odloženo dok sve lepo ne bude kao pre. Lkl{{
Objekat će biti 8 x 5,2m ove, a 2013 ili 2014 u zavisnosti od toga koliko će brzo selo dobiti kanalizaciju 12 ili 16 x 5,2m. Desetak dana sam nasipao teren, natapao vodom i valjao.
Sutra ujutru ako Bog da krećemo sa betoniranjem.

http://www.dodaj.rs/t/10/q4/11OKFirR/img2023.jpg (http://www.dodaj.rs/?10/q4/11OKFirR/img2023.jpg)http://www.dodaj.rs/t/l/9x/2ncBuZkv/img2024.jpg (http://www.dodaj.rs/?l/9x/2ncBuZkv/img2024.jpg)

malaksalo
25-08-12, 10:57
http://www.dodaj.rs/t/2n/eu/7sFWHdm/1/abcd0050.jpg (http://www.dodaj.rs/?2n/eu/7sFWHdm/1/abcd0050.jpg) http://www.dodaj.rs/t/34/Tv/3iGijIjw/1/abcd0049.jpg (http://www.dodaj.rs/?34/Tv/3iGijIjw/1/abcd0049.jpg)[/QUOTE]

Jednog dana ako resim pravio bi ovakav ovcarnik ili slican.Zanima me koja strana je naj bolje da bude otvorena?Severna, juzna ili istocna a mozda i zapadna.Mislim zbog sunca da ne bije u njh direktno preko ovih toplih dana a mozda nece valjati ni zimi kada bude navejavalo ili dubao neki vetar?

vojvođanin
28-08-12, 21:44
Moj objekat je okrenut ka zapadu,i nema problema ni sa suncem ni sa vetrovima.

Mihailo78
29-08-12, 12:59
Kolega Vesko B je u temi Safolk ovce postavio slike sa farme odgajivača Djerdj Hancka, meni se najviše dopao izgled tog objekta ( naravno i grla su izuzetna ). Funkcionalan, prostran i izgrađen od jeftinog materijala. Čini mi se da je otvoren ka jugu, to bi za mene bilo najprihvatljivije rešenje, s tim da se preko leta dodatno otvori i poneka daska sa severne strane . Naravno za jagnjenje u zimskom periodu da se ima neki manji, topliji objekat .

Vesko Beli
01-09-12, 14:12
jeste Mihailo to je super resenje,jeste otvoren ka jugu a podascan na severu,mada daske nisu jedna do druge vec imaju razmaka pa zato sa spoljne strane preko zime dolazi najlon koji se skida u prolece.....

goranue
10-12-12, 14:31
Hteo sam da pitam za jedan savet,odnosno da izlozim problem koji imam sa smestajem ovaca.Naime imam dva ovcarnika jedan manji komplet od drveta,osim krova koji ima crep.U njemu ovce uglavnom borave leti jer im je izuzetna hladovina i prijatno unutar,ali je malo manji pa nemaju bas previse prostora,a u zimskom periodu nije bas toplo kada je veliki minus.
Drugi objekat je stala u kojoj su predhodno bili bikovi,pa sam je ja preuredio za ovce.Ona je komplet od betonskih blokova,postoje dva proyora i jedna vrata,naravno od drveta.Objekat ima punu plocu na kojoj smestam seno,a krov je od crepa.Sve je to i vise nego prostrano za njih i iyuyetno toplo u ovim hladnim mesecima.Medjutim posle 10dana boravka ovce postaju mokre,sto je veliki problem slozicete se.Predpostavljam da je u pitanju kondenzacija,jer drugi izvor vlage ne postoji.Pokusao sam da to resim tako sto sam umesto jednog prozora stavio metalnu mrezicu 1mm x 1mm ali i dalje sve isto.O kakvom se ovde problemu radi i da li ima neko resenje.Da li je ovde neophodan neki ventilator ili sta vec?
Hvala puno na buducim komentarima.

vojvođanin
10-12-12, 15:25
Predpostavljam da je i pod od betona, što je najgora moguća kombinacija za ovce.
Koliko bi ventilatori pomogli nisam siguran, verovatno bi se smanjila vlažnost.Moj savet bi bio, ako si u mogućnosti na proleće pravi objekat od drveta ili cigle, ali bez betona.Ovcama ne smeta hladnoća, bitno je da nema promaje i da su na suvom, a za sve ostalo se priroda pobrinula (vuna).

goranue
11-12-12, 09:07
Predpostavljam da je i pod od betona, što je najgora moguća kombinacija za ovce.
Koliko bi ventilatori pomogli nisam siguran, verovatno bi se smanjila vlažnost.Moj savet bi bio, ako si u mogućnosti na proleće pravi objekat od drveta ili cigle, ali bez betona.Ovcama ne smeta hladnoća, bitno je da nema promaje i da su na suvom, a za sve ostalo se priroda pobrinula (vuna).

Pa da i pod je od betona naravno.Ali nikako mi nije jasno kako je bikovima kojih je unutra bilo izmedju 5 i 10kom bilo sve super,nikada nisu bili mokri niti bilo sta drugo?Nije mi bas uputno da pored ovako kvalitetnog objekta pravim novi,da li postoji neko resenje?

Iskon
11-12-12, 23:44
Pozdrav, do sada se nisam ukljucivao u ovu temu, ali planiram da gradim objekat pabih Vas zamolio da mi rezimirate iskustva. Da li da pod bude od zemlje, cigle ili betona?
Zidovi od dasaka ili blokova?
Krov krep, lim ili salonit?

Unapred hvala.

vojvođanin
12-12-12, 07:51
Pročitaj par stranica unazad i pogledaj ovo http://poljoinfo.com/showthread.php?487-Izgradnja-%C5%A1tale-za-ovce-i-koze-Sam-svoj-majstor&p=547613&viewfull=1#post547613 i sve će biti jasno.

savopunck
13-12-12, 14:17
ja kad bi pravio a mozda ce i biti tako zidam od blokova 3 zida koliki povrsina zidanog tolko i ispust i to pokriveno 2 vode
a ako bi ulozio malo vise ianad zidanog senik mislim da bi tako bilo najbolje
a pod od betona to je glupost najveca bolje da izbetonira stazu do ovcarnika>:({

Matkee
13-12-12, 22:40
Snegovi su pali pa i vremena ima više, evo slika objekta koji smo gradili 2012. godine.
doslo je do malih promena, dimenzije su 12 x 5,2 m, najniža tača je 3,2 m, a najviša 4,2 m.
Postaviću još slika, još dosta smo stigli da uradimo, ali veliki deo je ostao za narednu 2013. godinu.

http://www.dodaj.rs/t/3t/8i/2xjDedAy/img2025.jpg (http://www.dodaj.rs/?3t/8i/2xjDedAy/img2025.jpg)

http://www.dodaj.rs/t/2x/AI/2dKGAdGz/img2026.jpg (http://www.dodaj.rs/?2x/AI/2dKGAdGz/img2026.jpg)

http://www.dodaj.rs/t/2u/gL/3irO9tqi/img2027.jpg (http://www.dodaj.rs/?2u/gL/3irO9tqi/img2027.jpg)

http://www.dodaj.rs/t/c/Yu/4fH4xl3z/img2028.jpg (http://www.dodaj.rs/?c/Yu/4fH4xl3z/img2028.jpg)

http://www.dodaj.rs/t/1r/W7/5RBbXk1/1/img2030.jpg (http://www.dodaj.rs/?1r/W7/5RBbXk1/1/img2030.jpg)

http://www.dodaj.rs/t/2R/11/2CndgyxB/1/img2031.jpg (http://www.dodaj.rs/?2R/11/2CndgyxB/1/img2031.jpg)

http://www.dodaj.rs/t/G/8i/19exzQDj/1/img2032.jpg (http://www.dodaj.rs/?G/8i/19exzQDj/1/img2032.jpg)

http://www.dodaj.rs/t/2o/xO/20LYJVS7/1/img2033.jpg (http://www.dodaj.rs/?2o/xO/20LYJVS7/1/img2033.jpg)

http://www.dodaj.rs/t/2H/ll/2VnCYgas/1/img2034.jpg (http://www.dodaj.rs/?2H/ll/2VnCYgas/1/img2034.jpg)

http://www.dodaj.rs/t/3/PR/38UViayk/img2040.jpg (http://www.dodaj.rs/?3/PR/38UViayk/img2040.jpg)

a pod od betona to je glupost najveca bolje da izbetonira stazu do ovcarnika>:({
Demokratski forum, samo šta ja mislim da grešite.
Ploču i temelje smo radili izjedna po savetu majstora, temelje smo kopali 25x50 cm u njih je išao binor, teren je iskopan na 20 cm, nasuto 5 cm tucanika, danima zalivano i sabijano, mreža 6 mm i ploča 15 cm.

savopunck
14-12-12, 13:52
deokratski forum, samo šta ja mislim da grešite.
Ploču i temelje smo radili izjedna po savetu majstora, temelje smo kopali 25x50 cm u njih je išao binor, teren je iskopan na 20 cm, nasuto 5 cm tucanika, danima zalivano i sabijano, mreža 6 mm i ploča 15 cm.

ako sam vas dobro razumeo vas ovcarnik ce imati betonski pod
ako je to tacno mogu da tvrdim dakolko god bacili prostirku bice mokro pod njima ne odma za par sati pogotovo u prolece kad se nazderu mlade trave i imaju redji izmet
temelji za zidove normalma stvar drukcije ne moze
kod mene ispod njih zemlja i bogami zna da bude gadna situacija
mislim ja sam sa ovcama prvo su bile koze od svoje 10 god i muzo i izvodio na pasu bile su na kanapu dve vezane a ostale na slobodi i par ovaca a cale je maltene rodjen medju ovcama oni su u baranji 70-tih i ranije imali 300 ovaca par magaraca koza do ih titovi nisu oduzeli tako da iskustvo imamo a sad nek radi ko kako oce >:({

Sava21
14-12-12, 14:22
Nazalost Matke,potvrdjujem,i ja sam letos par dana drzao jagnjad u supi sa betonskim podom,bala suve slame koju sam im prosuo po podu za noc postane sva mokra.Ne kazem da ces i ti isto tako prodji,znam da si pominjao da tvoj objekat ima pad,verovatno ce se bolje cediti.ali eto neko moje iskustvo.

Matkee
14-12-12, 14:25
Upravo tako, moj ovačarnik već ima betonski pod.
Probali smo i sa zemljom i sa ciglama i sa betonom, nikako ne treba žaliti na prostirci, ali prvo mora da prođe kroz jasle, o kvalitetu stajskog đubriva ne bih iskreno govorio. U godinama kao što je ova đubrivo na ciglama je bio suvo gotovo kao i prstirka koja se ubacivala, svega 10-15 cm od 50 koliko je bilo u ovčarniku je ličilo na nešto, dakle oceđivanje je preveliko. Čišćenje ovčarnika sa zemljom, a da ne pominjem ciglu je mnogo, mnogo teže, mašina tu teško da može da se radi.
Upravo tako, sve ima svojih prednosti i mana, a neka svako radi kako voli i hoće. >:({

Sava21
14-12-12, 18:05
I kod mene je bilo nenormalno suvo djubre kad smo cistili podavila nas prasina,valjda se od velikih vrucina i suse i ovciji izmet pretvara u prasinu,da sam se samo setio pre ciscenja da sam natopio stajnjak vodom,tako bi vec licilo na nesto.

Matkee
14-12-12, 19:46
Videćemo, ovcama nikada ne dajemo zelenu travu ( sem kada ih odvozimo na ispašu ), obično sačekamo ba uvene bar 24h.
Pad od skoro 2 % nije dovoljan da bi se to sve ocedilo, mislim da je veća prednost visina objekta.
Evo još slika koje sam danas napravio.

Moram da dodam da se i ovom prilikom zahvaljujem kolegi Vladanu Miljkoviću ( miljko (http://poljoinfo.com/member.php?159-miljko) ) koji je potrošio sate i nesebično delio svoje zanje sa mnom. >:({

http://thumbnails102.imagebam.com/22590/671444225890941.jpg (http://www.imagebam.com/image/671444225890941)

http://thumbnails105.imagebam.com/22590/2bb9e3225891079.jpg (http://www.imagebam.com/image/2bb9e3225891079)

http://thumbnails106.imagebam.com/22590/303160225891150.jpg (http://www.imagebam.com/image/303160225891150)

http://thumbnails101.imagebam.com/22590/9391a5225891212.jpg (http://www.imagebam.com/image/9391a5225891212)

http://thumbnails104.imagebam.com/22590/ac6b4c225891269.jpg (http://www.imagebam.com/image/ac6b4c225891269)

http://thumbnails102.imagebam.com/22590/28ae18225891302.jpg (http://www.imagebam.com/image/28ae18225891302)

http://thumbnails102.imagebam.com/22590/574fb8225891359.jpg (http://www.imagebam.com/image/574fb8225891359)

http://thumbnails103.imagebam.com/22590/82fa10225891454.jpg (http://www.imagebam.com/image/82fa10225891454)

Sava21
14-12-12, 20:01
Lepo ovo izgleda,dopada mi se,cisto je i uredno,i ja sam kod mojih sad zatvorio ceradom,ali me je prvi sneg zeznuo,ja bio na poslu i kad sam se vratio imam sta da vidim,snega u ovcarniku kolko volis.kolika je sirina prolaza za jaganjce?

Matkee
14-12-12, 20:39
Tek će to da bude kako Bog nalaže i nas je sneg iznenadio pa ga je bilo u starom ovčarniku oko 30 cm.
Imao sam i ovde problema sa snegom, jer je zbog jakog vetra nabacio malo, ali ništa strašno.
Nisam stigao da završim sva plesna pa sam improvizovao kanapom.
Prolaz takođe nisam završio, tu treba da dođe jedna daska kojom bih podešavao visinu, širina je fiksna 220 mm.
Ako finansije budu dozvolile, sledeće godine spuštamo drugu vodu krova, betoniranje prilaza, elektrifikacija.... Lkl{{

kvicoje
14-12-12, 20:52
Videćemo, ovcama nikada ne dajemo zelenu travu ( sem kada ih odvozimo na ispašu ), obično sačekamo ba uvene bar 24h.

Matke pojasni mi malo ovo da ovce odvoziš na pašu tj. čime ih odvoziš?

Sava21
14-12-12, 21:27
Jel nije uzano ovo 220 mm?odlicno je za malu jagnjad,ali kad porastu i dodju do 2 meseca da im ne bude tu tesno.kod mene je visina prolaza ista,stim da je sirina sigurno oko 30 cm.taman da udje i jagnje od 30 kg.

Matkee
14-12-12, 23:58
Matke pojasni mi malo ovo da ovce odvoziš na pašu tj. čime ih odvoziš?

Malo je komplikovano, ali nam nije problem dok imamo "malo" grla. Imamo plac od 2000 m2 na kraju sela, sa ocem ne mogu da se dogovorim oko tog placa šta da radimo, planirao sam da posečem neke velike orahe srušim neku pušnicu, povadim betone....uzorem i posadim nešto od čega bi napravio kvalitetnu "senažu", odvozimo ih prikolicom, napasamo i vraćamo.
Ove godine smo zbog nedostatka hrane i loše cene jagnjećeg mesa bili prinuđeni da pet muških grla za klanje odvezemo u čopor kod prijatelja, vratili smo ih čim smo prikupili dovoljno hrane, komplikovano, ali kada čovek ima vremena i volje, sve se uradi. >:({

Jel nije uzano ovo 220 mm?odlicno je za malu jagnjad,ali kad porastu i dodju do 2 meseca da im ne bude tu tesno.kod mene je visina prolaza ista,stim da je sirina sigurno oko 30 cm.taman da udje i jagnje od 30 kg.

Mislim da neće biti problem, kada jagnjad ne budu mogla da se provlače tu je već vreme za odbijanje od majki, kolega me je savetovao tako, a i u knjizi Vitomira Kostića i Radović Radeta sam tako pročitao.

adamir
30-12-12, 21:35
pozdrav novisam clan foruma isve pohvale za sve vas pocetniksam u svemu ovome pase nadam dobrom savjetu dabi imao neku srednju novcanu korist posto nisam nigdje zaposlen kojije minimum broj ovaca ikoliki objekat mora biti nadamse vasem odgovoru hvala

Sava21
30-12-12, 21:49
Evo,recicu ti ja ukratko.prvo moras da znas sta zelis da radis sa ovcama,da li mleko ili meso,u zavisnosti od toga ide i odabir rase,a potom prica o objektu.E,sad,posto je zima,nema se puno posla posveti se edukaciji,na ovim stranicama imas puno diskusija koje ce ti pomoci i oko izbora i oko objekta,uhvati pa prelistaj sve zanimljivije teme,sigurno ces naci odgovore na tvoja pitanja.a ako negde bas zaskripi javi se,

iksi
08-01-13, 14:45
ovakvu stalu za ovce planiram da napravim http://www.dodaj.rs/f/2x/vV/1QLILeZm/untitled.png

PKB
09-01-13, 16:17
Nista mi nije jasna ova tvoja skica heeh Lkl{{Lkl{{Lkl{{

iksi
09-01-13, 16:25
ajd sad cu da stavim drugu

Matkee
09-01-13, 16:56
Po meni mnogo veliki boksovi za ovnove, ali čekamo drugu skicu. >:({

iksi
09-01-13, 17:28
postavljam drugu skicu samo da je nadjem

Sava21
09-01-13, 18:00
Nema ni boxova za jagnjenje...

iksi
09-01-13, 18:03
To je samo jedan deo stale ima jos jedan deo za jagnjad.

Stronac
11-01-13, 00:24
evo da se ukljucim malo u temu. ovo je moja stala za koze
https://lh3.googleusercontent.com/-WlySfoBYuJ0/UO9FrlAppMI/AAAAAAAAAEc/PE6oWPAzYMQ/s128/DSC_0101.jpghttps://lh3.googleusercontent.com/-T-gujLTJQSA/UO9FrO9LHjI/AAAAAAAAAEU/x-TeHXjtYQ0/s128/DSC_0102.jpghttps://lh5.googleusercontent.com/-ehALv0gVTUk/UO9FrUGgVmI/AAAAAAAAAEY/lVlB8UqEy8A/s128/DSC_0103.jpghttps://lh6.googleusercontent.com/-kuXJbi6Q-44/UO9Fx6BzJWI/AAAAAAAAAEs/rsHNhHcF4RU/s128/DSC_0104.jpghttps://lh6.googleusercontent.com/-fl2QHaZQoks/UO9FzauRwFI/AAAAAAAAAE0/HU1mfn1S5lo/s128/DSC_0105.jpghttps://lh3.googleusercontent.com/-bwn9CikcnoE/UO9F2PZPCvI/AAAAAAAAAE8/PAA6id3rC9g/s128/DSC_0106.jpghttps://lh5.googleusercontent.com/-UTZDL4enUBA/UO9F7k23YRI/AAAAAAAAAFE/5jvI0sUwbuA/s128/DSC_0107.jpghttps://lh3.googleusercontent.com/-9PJxnzKNxAY/UO9F9QD6tlI/AAAAAAAAAFM/mDRIDT-SSHs/s128/DSC_0108.jpghttps://lh4.googleusercontent.com/-rM3SKuuZY2k/UO9F-zMZPYI/AAAAAAAAAFQ/h_mI4qTkqZo/s128/DSC_0109.jpghttps://lh4.googleusercontent.com/-QNkkaDBW8NE/UO9GBYGz2_I/AAAAAAAAAFc/O-PldHxc4r4/s128/DSC_0112.jpgstala je izgradjena pre 3 godine, jedino sto je bager kopao temelj, i gradjevinska firma osalovala i izlila stubove. ostalo sve sami radili.

- - - - - - - - - -

Tej cu to da vidim kad zakucaju pravi mrazevi......

ja sam zidove radio sa fosnama od 5cm debljine i kad su se sasusile, uzeo pur pjenu i pistolj za nju i polako izmedju fosni Lkl{{ to jest tata a ne ja

ПАСТИР
17-01-13, 09:56
Stronac (http://poljoinfo.com/member.php?16050-Stronac) ,
гледам нешто ове твоје сличице, ал' ништа не видим. Дал' може нешто мало "крупније"?

Stronac
17-01-13, 10:52
https://picasaweb.google.com/106575440863710779256/FarmaKozaAS?authkey=Gv1sRgCI7kqr-P4r_scA#

evo link, imaju tu slike

ПАСТИР
17-01-13, 11:12
Хвала.
Видим да је то у питању фарма (Фарма коза "АС"), колико имате коза? Каквог су порекла и квалитета?

PKB
17-01-13, 15:46
Au svaka vam cast ,pravo bogatstvo.

Peca R
17-01-13, 18:40
https://picasaweb.google.com/106575440863710779256/FarmaKozaAS?authkey=Gv1sRgCI7kqr-P4r_scA#

evo link, imaju tu slike
Lepo ovo izgleda ali menjaj jasle

mudric milan
17-01-13, 19:33
Stronac farma je ok ali Peca ti je dao primedbu koja će ti uštedeti para!

PKB
17-01-13, 19:39
Kakav tip jasala mu predlazete ,stavite neke primere .Koristice svimaLkl{{

mudric milan
17-01-13, 20:37
Dosta primera je na forumu objašnjeno ali samo su one jasle dobre kad životinja mora neku dodatnu radnju da izvrši kad izvlači glavu iz jasala ako se odbiju jasle sa zaglavljenjem glave.

Stronac
18-01-13, 11:04
osnovali smo farmu pre 3 i po godine. kupili smo tad stado od 20 grla koza i jedan jarac. Doduse koze kokje smo kupili bile su starosti oko 4-5godina. Trenutno imamo 43koze, vremenom smo stare koze klali a mlade ostavljali, tako da ima jos par starih koza i dosta mladih. Sto se tice kvaliteta, zadovoljan sam za sad, koza u prosjeku dnevno dadne neke 3-4 litre. Nadam se da cu u narene dvije godine sve stare koze da izdvojim iz stada i da napravim stado nako kakvo ja zelim i onda se nadam vecoj mljecnosti i jos boljem kvalitetu. Jest da smo i mi u jednu ruku jos tu pocetnici, jer u mojoj pokrajini niko nema da se bavi kozama, to jest ima, al je to po jedna dvije koze. Tako da nema neko ko bi mogao davati dobre savjete i reci neka svoja iskustva. Poreklo koza je iz francuske. Ljudi koji su prije drzali uvezli koze.

- - - - - - - - - -

a sto se tice jasala, sad ce se narednih dana raditi nove jasle. cim bude gotovo bice i slike>:({

mudric milan
18-01-13, 13:33
Stronac koze starosti 4-5 godine su u najjačoj laktaciji pa ako je još uvoz kako kažeš iz Francuske ta koza nebi smela biti ispod 6 ltara u najjačoj laktaciji.Imaš li ti papire od uvoza jer danas ljudi izmišljaju mnogo lijepe priče kao neki i na našom forumu.Kažeš da si iz Donje Mravice kod Prnjavora taj krak dosta dobro poznajem ali se ne sećam imena tog sela u kom je to pravcu.Pošalji mi privatnu poruku sa adresom ako me put navede tamo da te posjetim ako nije problem!

Stronac
18-01-13, 17:29
jest da su tad najbolje, al vlasnik koza od kojeg smo mi kupili nije ni hranio ni odrzavao najbolje..mi ih uselili u stalu, pojeli za cijeli dan(od nekih 11 ujutru kad smo ih uselili)tri plasta sijena (traktorski plast na vilama) od toga mozda samo dva manja naviljka da su rasturili, ja nisam mogo vjerovati da toliko gladne mogu biti. bile premrsave. znaci zalosno bilo pogledati...

sirimavo
19-01-13, 16:46
Stronac svaka vam cast prelepo ste uredili objekte osim jasala slozio bih se recite mi kako se snalazite za plasman sireva pretpostavljam posto u vasem okrugu nema koza onda verovatno nema ni kulture koriscenja kozijih proizvoda.

Stronac
21-01-13, 18:28
Ide se u Banja Luku na pijacu i tu se prodaje, I nesto malo po prnjavoru, Ali narod ovde nije naucio jesti kozije proizvode, radije on dadne 0,60-0,80€ za litru kupovnog mlijeka iako ni blizu nije sto se tice kvaliteta kozijem. al sve u svemu, ono sto proizvedemo to i prodamo tokom cijele godine.

vladakrug
02-02-13, 22:59
Svaka cast na temi!

ikac031
03-02-13, 00:30
Evo nekih primera stala
http://www.dodaj.rs/t/3w/Vn/hZqVsDC/12335768761.jpg (http://www.dodaj.rs/?3w/Vn/hZqVsDC/12335768761.jpg)
http://www.dodaj.rs/t/1Y/12w/3d2voSRy/bergerie.jpg (http://www.dodaj.rs/?1Y/12w/3d2voSRy/bergerie.jpg)
http://www.dodaj.rs/t/2Z/t/2fwl5KJz/exploitation-img4.jpg (http://www.dodaj.rs/?2Z/t/2fwl5KJz/exploitation-img4.jpg)
http://www.dodaj.rs/t/S/JM/4495SiON/p1040227.jpg (http://www.dodaj.rs/?S/JM/4495SiON/p1040227.jpg)
http://www.dodaj.rs/t/o/To/y0LbchL/p1040259.jpg (http://www.dodaj.rs/?o/To/y0LbchL/p1040259.jpg)
http://www.dodaj.rs/t/2w/sp/1bzbsQNg/rtemagicpp1050137.jpg (http://www.dodaj.rs/?2w/sp/1bzbsQNg/rtemagicpp1050137.jpg)
http://www.dodaj.rs/t/35/po/vcKJykt/sz1jpgm.jpg (http://www.dodaj.rs/?35/po/vcKJykt/sz1jpgm.jpg)
http://www.dodaj.rs/t/n/W6/3F7VHF2d/sz3jpgm.jpg (http://www.dodaj.rs/?n/W6/3F7VHF2d/sz3jpgm.jpg)
http://www.dodaj.rs/t/2a/cd/1ZuVK9mN/ziegenstall.jpg (http://www.dodaj.rs/?2a/cd/1ZuVK9mN/ziegenstall.jpg)

PKB
03-02-13, 11:46
Daj nam neke skromnije primere nismo mi trenutno iz takve bajke !!!

mudric milan
03-02-13, 13:27
Nemoraš da izgradiš tako veliku štalu ali bitan je tip štale,jasle napajanje.Ti hoćeš da ti neko nacrta štalu za tvojih nekoliko koza!

PKB
03-02-13, 13:45
Ne nego da vidimo slike i skromnijih izdanja ,lepo pise u naslovu teme sam svoj majstor !! Ovo su sve projektovane stale !!!!!!!!!!!!!

ikac031
03-02-13, 17:26
Ove slike sam postavio prvenstveno da bi posluze kao ideja prilikom gradnje nasih skromnijih objekata. Sve ove stale mogu bez proracuna i projektovanja sami da odradimo. Nisu ni one idealne, ali imaju razne sitnice koje mogu da se primene. U ostalom necemo doveka praviti supe na bagremovim stubovima pokrivene raznim materijalima ( salonit ploce, ondulina,najlon...)!!!!!!!!!!!!!!!!

PKB
03-02-13, 18:22
Nekazem ja taman posla ,nego i neka slikaju ljudi svoja resenja nek se neustrucavaju . Ove slike ukazuju na to u kakvim smo mi situacijama i koliko mozemo da priustimo ,kazem samo da smo trenutno velika vecina daleko od takvih poduhvata .

mudric milan
03-02-13, 20:35
Ikac podržavam te ali nažalost video si da napredne ideje ne prolaze lako.Nisi ti ovo prikazao da ovakve štale prave oni koji nemisle ozbiljno da se bave sa kozama i drže se one seljačke "koza ne košta ništa" već za one kojima je dovoljna neka fotografija pa da to prenesu kod sebe u veličini koja njima odgovara za njihovu proizvodnju.Meni je satelitska antena pomogla da uradim ono šta sam uradio jer kad vidim kako radi Nemac ili Francuz i pomislim zašto ja to nebi mogao.

Barbu
03-02-13, 21:05
Ikac podržavam te ali nažalost video si da napredne ideje ne prolaze lako.Nisi ti ovo prikazao da ovakve štale prave oni koji nemisle ozbiljno da se bave sa kozama i drže se one seljačke "koza ne košta ništa" već za one kojima je dovoljna neka fotografija pa da to prenesu kod sebe u veličini koja njima odgovara za njihovu proizvodnju.Meni je satelitska antena pomogla da uradim ono šta sam uradio jer kad vidim kako radi Nemac ili Francuz i pomislim zašto ja to nebi mogao. Pozdrav svima , vidim da se prica o stalama za ovce sto po meni jos nije vreme za ulozenje novca u to jer su mnogi pukli i na kraju nista . Nemac ima DRZAVU koja brine o njemu kako da radi i prodaja robe , to je kao kad GLAVA KUCE BRINE O OSTALIM U PORODICI, DA SVAKO TREBA DA ZNA STA IMA DA RADI I ZARADI . OD NASE DRZAVE MI NEMAMO SKORO NISTA JEDINU ZARADU IMAJU TRGOVCI ILI PREDPRODAVCI . IA IMAM ZA OVCE NAPRAVLJENO OD TRSKE SUPE STO JE NAJ JEFTINIJE

mudric milan
03-02-13, 22:54
Barbu mi svi vidimo kako je u Nemačkoj ili u nekoj drgoj evropskoj zemlji a da nismo ni bili tamo.Ne misli država u Nemačkoj ili Italiji o otkupu poljoprivrednih proizvoda već se proizvođači organizuju.Kod nas je to nemoguće jer bilo je negativnih primera oko izvoza jabuka od deset proizvođača nađe se jedan koji uprska stvar to nije do države već do naroda.Mi smo u kapitalizmu država ne sme da organizuje otkup poljoprivrednih proizvođača jer smo se tog "zla" rešili.Ja sam proizvodio sir i prodavao direktno restoranima nije mi bikla potrebna država i mogu reći da mi se je posao isplatio.Možda ja nemogu da ocenim veličinu te zarade ali ipak msmatram kad vam koza uz vašu pomoć zaradi cca.1000 Eu za godinu dana mislim neto zarade da to i nije baš tako loša zarada možda bi to i bilo više kako vi kažete da država treba pomoći.Ali moje lično mišljenje i ako se mnogi sa njim možda i neće složiti da država nebi trebala da pomaže poljoprivrednike jer nije logično da u nekim firmama ljudi primaju 15000 dinara mesečnu platu jer moraju da učestvuju u subvencijama za nekog poljoprivrednog proizvođača koji prima subvencije za 100 hektara zemlje a on jadan tu zemlju nikad ni nije obrađivao.

Stronac
04-02-13, 00:12
Pozdrav svima , vidim da se prica o stalama za ovce sto po meni jos nije vreme za ulozenje novca u to jer su mnogi pukli i na kraju nista . Nemac ima DRZAVU koja brine o njemu kako da radi i prodaja robe , to je kao kad GLAVA KUCE BRINE O OSTALIM U PORODICI, DA SVAKO TREBA DA ZNA STA IMA DA RADI I ZARADI . OD NASE DRZAVE MI NEMAMO SKORO NISTA JEDINU ZARADU IMAJU TRGOVCI ILI PREDPRODAVCI . IA IMAM ZA OVCE NAPRAVLJENO OD TRSKE SUPE STO JE NAJ JEFTINIJE

tako nekako kolega, na primjer, ja sam proveo otprilike pola svog zivota u austriji, to je nekih 10godina, i u zadnje vrijeme, postoo sam se poceo aktivno da bavim poljoprivredom, sam pricao sa njjihovim seljacima
evo mozda jedan zanimljiv primjer, turisticko mjesto u kojem sam ja bio, ima oko 75 hotela i mali milion apartmana, u jednom momentu prima 13000 turista..nebitno, vlasnici tih hotela su duzni da prvo kupe meso, mlijeko, sir i sve ostalo sto njihovi seljaci(oni ih tako zovu) proizveu pa tek onda ono kupovno id mesnica i prodavnica.
tako da mi nemoze niko reci da na zapadu, drzava ne brine o svojim seljacima. Evo primjer iz Holandije. Tata moj je to jednom napisao vec ovde na forumu al ne znam gdje, covjek ima farmu od 1200koza sa 2ha zemlje. drzava se brine za to da svu svoju robu sto skuplje proda a repromaterijal sto jeftine dobije...neto prihod njegov je 150,000 i nesto hiljada eura godisnje, a kod nas....jooooooooooj..metak i ubijaj po redu....on meni neda podsticaj za kozu...kaze ti nju jos ne muzes...(to bilo u mjesecu novembru a ona i ostalih 16 se ojarilo u mjesecu februaru)..ja njega pitam, a sa da ja to drzim za tov, da uopste ne muzem, kaze to nepostoji -.-

al odosmo u off sa temom

vladale.rs
04-02-13, 07:22
mudriniću stvarno volim da čitam tvoje komentare.kolko im otvaraš oči tolko ih sami zatvaramo.ovo se odnosi drugima ja nebi srbiju menjao za 10 nemačke kriva nam drzava ma krivi smo sami u mozak kako se na tog nemca isplati proizvodnja a na nas ne.kod nas je problem na kozu ništa vu netreba na svinju na kravu krudeljke vu daj će vidiš 45lmleko oće će vidiš k.pravim i osvrt vođenje politike od strane nekompetentnih ljudi,stavljaju advokata za stočara.....

baki73
04-02-13, 17:31
Alo kolege stočari.Ako se nešto ne isplati raditi onda to ne radiš a ako bar misliš da se isplati onda radi ali rad.kakve šupe kakva trska kakvi bakrači,ja kad nešto neznam pogledam kod komšije.Video sam mnoge koji kažu da imaju farmu a ono tor iz 19.veka i očekuje da neko ozbiljniji dođe i kupi proizvod od njega,e pa neće.Tačno je da ne možemo parirati velikim farmama ali bar deo toga možemo primeniti kod nas,jasla iz kojih se ne rastura hrana su ista i na farmi od 1000 koza i na onoj od 20 samo su manja,zato ne tražite neko prostije rešenje jer time ništa nećete dobiti, prihvatite nešto novo i bolje.
ja sam hteo ovakav pod
http://1.2.3.10/bmi/www.dodaj.rs/t/n/W6/3F7VHF2d/sz3jpgm.jpg
ali pošto je preskupo,video sam kod kolege Bosnian ove i odradio
http://1.2.3.9/bmi/i49.tinypic.com/2ih1egz.jpg

PKB
04-02-13, 18:19
Baki 73 sa koliko si ti kapitala konkretno uso u posao sa kozama videli smo i objekte i koze ,ali nisu svi u takvoj situaciji kao ti !!! Moras gledati sire ne samo ako si ti u situaciji da ulazes ogromne pare mnogi nismo u takvoj situaciji ,nekaze niko da treba da bude bilo sta iz 19 veka ,ali shvati ODAKLE neko da ulozi tolike pare da napravi nesto o cemu vi pricate za takav objekat treba brdo para !!!

baki73
04-02-13, 22:38
kolega PKB čemu odmah ljutnja i prozivanje,moja se poruka više odnosila na člana barbu,koji kaže da sada nije vreme za ulaganje i da je dobra štala od trske i priča priče kako je u nemačkoj,,, ej bre mi smo u Srbiji shvatite to već jednom.A što se tiče vas kolega PKB tražili ste da neko postavi slike sa jaslima a kad je kolega ikac 031 postavio slike tebi se to ne sviđa,zašto ne gledaš jasla nego celi objekat.na tvoje pitanje koliko sam uložio mogu ti reći poprilično,e sad ako hoćeš da ti objašnjavam kako i odakle to je drugo,mogu ti samo reći da to nisam lako zaradio i da to cela porodica oseća i odriče se nekih stvari da bi se uspelo u nečemu.ja sam imao gotov objekat samo sam ga preuredio i to samo polovinu,ostalo ću kad budem mogao ali onako kako treba.na kraju krajeva iz pročitanog sam shvatio da je kolega mudrić počeo baš od nule i bez nekog kapitala ali je uspeo u svom poslu,verovatno ni on ne može da uradi objekte kao sa slika ali je uradio kvalitetna jasla kod kojih nema rastura usavršio ishranu i proizvodnju sira itd.
e sad ti shvati ovo kako hoćeš,ja ti želim sve najbolje i puno uspeha u poslu ali mora se nešto savremenije primeniti da bi uspeli u ovome.

PKB
05-02-13, 16:32
I ja kazem maltene isto da je ovo Srbija i da je sve kod nas jako tesko .Zelim ti mnogo uspeha i da ostvaris sve zacrtane planove i to u sto kracem roku.

Krajisnik
07-02-13, 14:07
Evo za kolegu koji me je pitao za betonske table odgovor i prakticno resenje spajanja stubova bez kupovine istih.Table izlijes po tvojoj volji debljine i duzine i visine.Treba ti sprajceva drvenih za podupiranje tabli.Kupis plasticnu juvidor cev,preseces je duzno da dobijes kao dva oluka.Iskopas rupe za stubove,izlivelises table.Juvidurke vezes paljenom zicom ispod tabli i iznad tabli.Nalijes beton malo redji da bude ici ce nalivanje brze.Izlijes prvi red tabli danas.Dok to povuce za drugi dan postavis drugi red tabli,podupres vezes zicom na jos jednom mestu cev i nalijes drugi red tabli.Eto resenja.Stubovi su dosta skupi a juvidorku kad kupis cetiri metra imas salunga dosta.Malo jeste sporije ali za sebe kad radis puno je bolje i jesftinije.Obavezno dva pruta zice u stubove i na kraju ostavis da strce.Ako imas komsije kao ja obavezno dva reda bodljikavu zicu :-)
.Ja bih vas zamolio da ne ostavljate komentare tipa nemoguce itd to je oprobana tehnika,ko veruje neka radi ko ne veruje neka proba.Videcete na prolece ogradjujen livadu ispod kuce 46 ari kojom tehnikom-čudićete se.Pozdrav
http://img228.imageshack.us/img228/9840/ograda.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/228/ograda.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Stronac
26-02-13, 22:18
evo, promenio sam jasle, to jest, izbacio jasle i prepravio u hranidbeni hodnik https://lh4.googleusercontent.com/-49xbLZOi0as/US0lZCJAj8I/AAAAAAAAAMg/uYO8XPpm1Zs/s905/DSC_0186.jpg

nema da sijenu izbacuju sebi pod noge, samo mogu svakom da preporucim ovo, ko bude sebi sam pravio stalu

baki73
26-02-13, 22:42
Slična jasla su i kod mene,samo što sam ja iskoristio već postojeće betonske koje su bile za junad i dogradio ih, takođe

nema rastura,ja sam prezadovoljan...

http://i51.tinypic.com/2a0nebp.jpg http://i56.tinypic.com/k0smep.jpg

Stronac
26-02-13, 23:00
ja cu na ljeto samo jos da izbetoniram srednji dio stale, gdje koze ne budu..pa ce biti kako ja mislim dosta lakse za odrzavat i urednije dosta

goranue
07-03-13, 09:09

jedna interesantna stvar sa betonskim objektom o kome sam pricao i sa vlagom.naime unutar su mi bile tri ovce sa jaganjcima ukupno znaci 9 grla,jedna ovca je cist w,druga mesanac w i pramenka i treca sarole.posle mesec dana boravka unutra rezultat je sledeci:jaganjci suvi svi kompletno,w ovca i mesanka mokre,a sarole potpuno suva.nista mi nije jasno,jedino sta mi pada na pamet da je velika razlika u sastavu vune?sta vi mislite?

Stronac
07-03-13, 11:58
ako imas betoniran pod, uzmi i prvo prostri po cijelom podu 10-15cm piljevine i onda slamu, nema sanse da bude bil sta mokro;D}

nemanja_st01_58
07-03-13, 14:20
Što je finija vuna to su ovce više mokre i znoje se. Merino je posebno osetljiv na vlagu (a w je potomak merinosa)
kod grube vune nema problema

goranue
08-03-13, 09:27
ako imas betoniran pod, uzmi i prvo prostri po cijelom podu 10-15cm piljevine i onda slamu, nema sanse da bude bil sta mokro;D}

mislim da me niste razumeli kolega.u stali nista nije mokro ni pod ni plafon ni zidovi,cak bi se moglo reci da je previse suvo-tvrdo.prostirka apsolutno suva,samo su ovce mokre!

- - - - - - - - - -

Što je finija vuna to su ovce više mokre i znoje se. Merino je posebno osetljiv na vlagu (a w je potomak merinosa)
kod grube vune nema problema
sarole ima malo specificnu vunu i naravno razlicitu od w,nekako vise podseca na krzno,pa ne skuplja vlagu iz tog razloga...

Krajisnik
11-03-13, 19:24
Ljudi jel moze neko da mi kaze u vezi sa kozama-kad se pravi jasle za koze sa pregredama vertikalnim,letve tj daske ili sta vec su gore sire dole uze gde zavuku vratove kad jedu seno.Jel moze neko da mi kaze odprilike koliko je gornja mera proreza za glave a koliko donja tj koliko razmaka ide gore a koliko u uzem delu dole.Hvala

zlajo
11-03-13, 19:49
Krajišnik neznam da lj sam te razumeo ako praviš jasle u obliku "V" onda je to proizvoljno odrediš širinu gore gde ubacuješ sena a na dnu može i na nulu
Razmak vertikalnih letvica najbolje se pokazalo (kod mog drugara ja mu radio metalne jasle za ovce) negde oko 10 centimetara plus minus 2 centimetra
On to objašnjava ovako ako koza,ovca (nema rogove) provuče glavu unutra mnogo rasturi a malo pojede a može i da zaglavi rogovima ,nedaj bože, pa da se povredi ili čak i ugine,a ovako camo njuška ulazi u jasle i izvlači seno i manje rastura,biće mi drago ako sam pomogao

Krajisnik
12-03-13, 20:01
Hvala.Pomoc je svaka dobro dosla.Jarici stizu 1 aprila (kao sala aprilska) pa prepravljam mesto boravka.Danas pocele prepravke.

Peca R
12-03-13, 20:20
kad pravis jasle gledaj da napravis tako da koze zavuku glavu u njih,tako nista ne prospu,mislim da su bolje horizontalne nego vertikalne pregrade..srecno

Krajisnik
14-03-13, 14:36
Ipak sam napravio ovako pa kako mu bog da.Nadam se da ce jaricima biti ugodno u novome domu.
http://imageshack.us/a/img853/244/p1403131422.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/853/p1403131422.jpg/)
http://imageshack.us/a/img10/2903/p1403131421.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/10/p1403131421.jpg/)
http://imageshack.us/a/img822/7849/p1403131420.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/822/p1403131420.jpg/)

bjelokapic
17-03-13, 21:27
baki,

a mozes li meni poslati izgled objekta,jasala i izmuzista,bio bih ti zahvalan krecem u posao sa kozama,planiram za pocetak 100 koza kapitala imam 100 000 km od banke (50 000 evra)....ima li neki sajt gdje da to pogledam, a pisao sam tamo,kad bude kamen temeljac pozvacu vas svih od jadrana do djevdjelije da se malo druzimo koji mognete da dodjete.

moji kontakti su: mail...: adnan_sahist@hotmail.com tell: +38761 428 226

pozdrav,

adnan

Piksi
30-03-13, 07:08
adnane nek ti je sa srecom pocetak posla.zelim ti da uspes!

mudric milan
06-04-13, 21:02
Andnane morao sam da se uključim obavezno štalu napravi sa hranidbenim hodnikom a preporučujem ti jasle kao što imaju kolege Stronac,Baki i Tar.Bitno je jedno da koza mora da napravi neki manevar da bi izvukla glavu iz jasala i u tom manevru skoro obavezno zine i hrana ostaje u jaslama.Kod ishrane životinja jedna od bitnih mera je smanjenje rastura.Mnogi daju savete a neznaju da neznaju kako treba da se radi i to je najveći problem ovog našeg foruma.

Krajisnik
06-04-13, 22:54
Kod ovih mojih jasala za jarice evo vec drugi dan ispod njih nema ni slamcica sena.Prezadovoljan sam ali sam morao da dodam jos dve letve horizontalno da sprecim izlazenje u jasle.Problem resen,rastur nula.

abadaba
26-06-13, 10:13
moj u stalu ovce, pod zemlja i ima neki kamen kad ocistim mucim ide mi zivce kamen. plan pravim beton pod, ali kolebam procitao sam drugi forum samo drvo zasto? zar nesme beton pod hlado?

Sava21
26-06-13, 15:30
Hladno i nema kuda da odlazi mokraca od ovaca,a i zimi bi bilo mnogo vlage.samo zemljani pod za ovce,nista drugo.

Šulić
26-07-13, 19:02
Evo par slika od ovcarnika pravljenog ove godine od naseg novog clana sulic!

http://www.dodaj.rs/t/2i/L1/1wehKXYT/1/abcd0043.jpg (http://www.dodaj.rs/?2i/L1/1wehKXYT/1/abcd0043.jpg) http://www.dodaj.rs/t/2f/rc/1gVtx7cp/1/abcd0042.jpg (http://www.dodaj.rs/?2f/rc/1gVtx7cp/1/abcd0042.jpg) http://www.dodaj.rs/t/3V/X2/1AWdkZ8c/1/abcd0046.jpg (http://www.dodaj.rs/?3V/X2/1AWdkZ8c/1/abcd0046.jpg) http://www.dodaj.rs/t/2n/eu/7sFWHdm/1/abcd0050.jpg (http://www.dodaj.rs/?2n/eu/7sFWHdm/1/abcd0050.jpg) http://www.dodaj.rs/t/34/Tv/3iGijIjw/1/abcd0049.jpg (http://www.dodaj.rs/?34/Tv/3iGijIjw/1/abcd0049.jpg)

Ovo je moj ovcarnik samo je sada premazan sa mesavinom nafte i cistog motornog ulja.

Sava21
26-07-13, 21:05
Kolega,jel ti se desava da ti zimi nanese sneg unutra?

Beca
29-07-13, 19:05
Evo juče sam napokon preterao ovce u novi ovčarnik, dimenzije 7x5m ali nameravam na proleće proširenje, početak radova je bio sredina aprila. Ima tu još nekog posla, prvo za vikend da napravim dobre jasle, ali mi je važno bilo da po ovoj vrućini noću nisu u štali, pošto tamo imam još kojekakvih živuljki ...Da dodam samo da se zahvaljujem mom 78-godišnjem ocu na velikoj pomoći, jer je ravnopravno sa mnom radio ovo i doobro fizički potegao da se ovo što pre završi.

http://img138.imageshack.us/img138/5262/3d1s.jpg

http://img16.imageshack.us/img16/2374/teu7.jpg

http://img560.imageshack.us/img560/9860/ot7y.jpg

http://img855.imageshack.us/img855/7494/u2jj.jpg

http://img706.imageshack.us/img706/9043/3xac.jpg

http://img12.imageshack.us/img12/4562/bf6a.jpg

http://img856.imageshack.us/img856/3355/il4s.jpg

http://img90.imageshack.us/img90/5745/mswk.jpg

http://img547.imageshack.us/img547/5935/w7ej.jpg

http://img266.imageshack.us/img266/4986/ncpf.jpg

http://img94.imageshack.us/img94/9678/0qaz.jpg

http://img12.imageshack.us/img12/9729/f7fg.jpg

http://img835.imageshack.us/img835/114/h58n.jpg

http://img51.imageshack.us/img51/6672/naqp.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=vD2HhraxgWQ&feature=youtu.be

>:({

Sava21
29-07-13, 22:05
Lep objekat,a lepe i ovce.svidja mi se ovo.Mozes li nam reci nesto o tome koliko te je kostala izgradnja?

Beca
30-07-13, 07:12
Hvala Savo21, ovčarnik je koštao oko 1250 - 1300 E ( Građa borova 550E + Cevi 170E + Salonit sa ondulininim slemenjačama, šafovima i gvožđem Fi 12 x 6 metara za španovanje oko 350E+ 50 kolica betona + 6 kubika tucanika, 1500 kom. iver vijaka jer su sve daske aku bušilicom zavrnute radi kasnijeg prepakivanja kad se rasuše, zatim beskonačnih zavrtnjeva, navrtki ....).
Što se ograde tiče, 55 m pletene žice 6x6cm i 40 bagremovih kolaca od 2m još nekih 170E. Tu još ide jedan red bodljikave žice do zemlje i dva reda gore, ali nju imam. Ruke, noge kao i kičmu ne računam ::namigivanje:: , kao što je i red kod nas ....

slavis
30-07-13, 07:37
lepo odradjeno a vidim da imaju i dobru hladovinu , tako da su dobile hotel sa pet zvedica (jos da ugradis kameru da jagnjenje pratis iz sobe ) . nadam se da ces imati hranidbeni hodnik i da ce ti jasle biti pokretne i da najvaznije ovce su odlicne sa jednom manom - malo ih je.

Beca
30-07-13, 08:22
Jasle planiram da odradim nešto slično kao što je uradio i član foruma Matkee,

http://poljoinfo.com/showthread.php?370-Izrada-kvalitetnih-jasli-za-ovce&p=602861&viewfull=1#post602861

kome sam malo dosađivao oko podataka o istim i zahvaljujem na odgovorima >:({. Evo i sam sam improvizovao trenažer, u ispustu gde su bile ranije, od korita za šurenje svinja, koje ima visinu 40cm i širinu 70cm, stavio daske u korito i dodavao ploče ispod korita da bih video koja im visina i dubina jasala najviše odgovara
http://img29.imageshack.us/img29/8554/i07s.jpg

http://img824.imageshack.us/img824/2058/38tm.jpg

Što se tiče pohvala za ovčarnik, ako vam se nešto svidi njih mogu da primim zajedno sa ocem, a što se tiče ovaca, za njihov izgled zaslužna je dugogodišnja selekcija člana foruma Zemun, tako da sve pohvale idu još uvek njemu, a ja se nadam da ću tek za izgled njihovih unuka moći da kažem da sam bar malo zaslužan...mada se ipak više uzdam u ovna :lol:

A broj je taj trenutno koji je, jer su i one, njih 6, kupljene početkom Aprila. Nadam se da će se broj povećati, nameravam ako sve bude ok da držim 12-15 grla, ali sada za veći broj grla jednostavno nisam imao više :-\::namigivanje::

slavis
30-07-13, 10:53
ova jasla ne valjaju . jagnjad ne mogu da jedu iz njih, dakle moras ih praviti

Beca
30-07-13, 12:46
Korito je poslužilo samo da bih utvrdio mere koje su me zanimale, i dalje će zadržati svoju namenu, poslužiće da premostim do vikenda kada planiram da napravim nove drvene jasle.
I u štali gde su do sada bile ovce su imale svoje jasle, nisu jele iz korita
http://img818.imageshack.us/img818/9089/1b5r.jpg
samo se nadam da ću sada napraviti puno bolje. Što se tiče jaganjaca, samo da ih bude, njima se pravi pregrada gde će samo oni moći da prođu, i naravno jasle dobijaju prema sebi i za kabasto i za granule.

Dr.Gruja
30-07-13, 14:24
Za http://www.dodaj.rs/f/1N/d2/hig7XuR/abcd0006.jpgSvetog Arandjela sam bio kod clana Sulic evo par slicica ovcarnika [IMG]http://www.dodaj.rs/f/W/eY/lZr72MR/abcd0004.jpg http://www.dodaj.rs/f/2D/9a/2gaW6fHl/abcd0005.jpg http://www.dodaj.rs/f/1M/12V/3ht9LJzb/abcd0002.jpg http://www.dodaj.rs/f/2b/bg/1qYYaT55/abcd0003.jpg

slavis
30-07-13, 15:25
ovaj objekat je odlican tako reci bez mane

Mare SM
27-08-13, 14:02
Evo i naseg objekta i blaga u njemu...

http://www.dodaj.rs/f/1o/ch/33EWTPKH/1/2012-08-06-130313.jpg
http://www.dodaj.rs/f/1U/ue/3RN0ThN1/1/2012-08-06-125659.jpg
http://www.dodaj.rs/f/3Q/l3/4rYc0kWZ/1/2012-03-16-133433.jpg

Sava21
28-08-13, 11:18
Video sam par ovakvih objekata,bas ovako zidan sa ispustom,vidim da je dosta zastupljen,verovatno se pokazao dobro.Koliko imate ovaca kolega?

Mare SM
28-08-13, 11:28
Objekat se za sada dobro pokazao... Trenutno imamo nesto preko sto ovaca plus jagnjad, sa tendencijom porasta, plan nam je da idemo do 200 komada ovaca bez jaganjaca, jer su nam toliko dozvoljavaju smestajni kapaciteti, a i proizvodni(ispasa i obradiva zemljiste).

dulebdp
30-08-13, 21:02
Društvo jedno pitanje za vas :Koliko oodraslih ovaca mogu da smestim u ojekat od 40 m kvadratnih ?

Mare SM
30-08-13, 21:13
Za ovcu sa jagnjetom ti je potrebno 1,5 kvm, tako da za tvoj objekat optimalan broj ovaca bi bio oko 25.

worm
22-09-13, 11:47
Propala ograda starog ispusta koja je bila od pletane zice na drvenim stubovima pa resili da odradimo novu i malo bolju ogradu

http://img13.imageshack.us/img13/8067/9ru1.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/13/9ru1.jpg/)

http://img27.imageshack.us/img27/9748/w4iu.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/27/w4iu.jpg/)

Dok je lepo vreme poceo sam da premazujem preradjenim uljem da ne propadne drvo

http://img34.imageshack.us/img34/4936/0lwq.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/34/0lwq.jpg/)

dragan82
22-09-13, 12:05
Drvo najvise propada tamo gde se zadrzava voda, a to je tamo gde su spojevi. Zato ako se ne zastiti na ta mesta sve ostalo je dzaba.

Šulić
03-12-13, 17:01
Kolega,jel ti se desava da ti zimi nanese sneg unutra?

Ne ubaciva mi vetar sneg u ovcarnik!

mladja kg
21-01-14, 17:41
imam crvenu vrbu oko 25 m3 pa bih da istruzem daske za ovcarnik koja debljina da ostavim 3 cm mislim da je ok

- - - - - - - - - -

a ovcar dimenzije
10×3

slavis
22-01-14, 15:10
ako je u pitanju sirovo drvo onda treba obratiti paznju na rasusivanje, a kada ih budes zakivao onda ih zakivaj jednu pored druge jer kada se rasuse taman ostaje dovoljno prostora da cirkulise vazduh

kandelabar
23-01-14, 19:11
ja sam danas počeo da radim kozarnik od drveta mislio sam betonski d zidam ali posto mi je opterecenje tla veliko onda sa mdrveni..postavio sam danas 6 stubova dimenzije su 3,80 x 3,10 m ..STubovi su hrastovi,daska nesto hrastova nesto bukova pa cu vidjeti kako da kujem mozda neke kosnike da ubacim za krov i pod još nisa mnista skontao koji pokrivač da li crijep ili lim ako ima neko nekih savjeta za drveni objekat da mi kaze dok nisam započeo dalje radit :D

slavis
24-01-14, 15:12
po limenim krovom je vrucina da umres i to ce ti se odraziti na mlecnost

kandelabar
24-01-14, 19:06
mislio sam podaskat po štaflama pa onda lim preko toga jer mi je nekako napredniji sad sad završi se poso nego li crijep..

kandelabar
01-02-14, 20:52
ne zna msta da radim u krovistu imam sad udarene gredice 5x8 i da li da podaskam to pa na dasku letvu 3x5 i crijep ili da udarim odozdo prvo dasku a na gredice 5x8 da ide letva i crijep buni me smo netiliranje topli vazduh hladni vazduh kondenz

Circus Maximus
06-02-14, 07:22
ne zna msta da radim u krovistu imam sad udarene gredice 5x8 i da li da podaskam to pa na dasku letvu 3x5 i crijep ili da udarim odozdo prvo dasku a na gredice 5x8 da ide letva i crijep buni me smo netiliranje topli vazduh hladni vazduh kondenz
Ево да ти кажем нешто из мог искуства.Ја сам козарник(комплетан од дрвета) покрио даскама па преко тога поставио дебљи најлон и на крају старо сено.Ево већ 2 године немам никаквих проблема.Када год имам вишка траве или лошег сена ја га набацам на кров.Добра изолација,нарочито се осети лети када су врућине у козарнику је пријатно.Е,да,кров је на једној води(само иманагоб на једну страну)

Deex
11-02-14, 11:34
ja sam danas počeo da radim kozarnik od drveta mislio sam betonski d zidam ali posto mi je opterecenje tla veliko onda sa mdrveni..postavio sam danas 6 stubova dimenzije su 3,80 x 3,10 m ..STubovi su hrastovi,daska nesto hrastova nesto bukova pa cu vidjeti kako da kujem mozda neke kosnike da ubacim za krov i pod još nisa mnista skontao koji pokrivač da li crijep ili lim ako ima neko nekih savjeta za drveni objekat da mi kaze dok nisam započeo dalje radit :D

Nadam se da nije kasno za odgovor, lim je veoma zgodan za pokrivanje, zavrnes sa nekoliko sarafa i gotovo. Problem sa limom je sto se stvara kondenz i kaplje unutra kao da nije ni pokriveno. Napolju hladno, unutra toplo a kad udjes u stalu treba ti kisobran, meni je garaza za kultivator uradjena od drveta i pokrivena limom pa mi kultivator kisne i kad napolju nema kise a sve zbog razlike izmedju spoljne i unutrasnje temperature. Zamisli jos da je unutra 10-15 ovaca ili koza koje svojim disanjem i toplotom svog tela zagrevaju tu prostoriju a napolju minus. Morao bi uraditi izolaciju ispod lima da bi to funkcionisalo.

Mihailo78
12-02-14, 16:43
Ako ima dovoljno visine i dovoljno strujanja vazduha ispod lima ne bi trebalo da bude problema, nadam se.
I ja sam planirao da objekat za ovce pokrijem limom ali ih neću ušuškavati, južna strana će biti uvek otvorena, samo ću deo gde se zimi jagnje malo zatvoriti.

Deex
27-02-14, 09:56
Ako ima dovoljno visine i dovoljno strujanja vazduha ispod lima ne bi trebalo da bude problema, nadam se.
I ja sam planirao da objekat za ovce pokrijem limom ali ih neću ušuškavati, južna strana će biti uvek otvorena, samo ću deo gde se zimi jagnje malo zatvoriti.

Kolega nemojte pomisliti da vas odvracam, vi cete svakako uraditi onako kako vi mislite da je dobro a ja cu samo pokusati da prenesem moja iskustva. Evo bas nocas je kod mene u Loznici bilo vedro sa slabim mrazom od nekih minus 2 stepena. Oko 7h jutros krenem u garazu po cizme pa da obidjem i nahranim ovce i koze. Garaza mi je 7.5m siroka sa 6m duzine, ulaz na severnoj strani, sa te strane zatvorena osb tablama a ostale 3 daskom (i to nekom krivom pa ima i po 3-4cm lufta izmedju). Imam oko metar nadstresnice celom sirinom garaze da mi ne kisnu vrata i osb table i ne pakuju se smetovi ispred njih. Jutros se vec sunce pomolilo i dok sam otvarao vrata kapalo mi je za vrat tu ispod nadstresnice a unutra da ne pricam. Moj macak obozava da spava na sedistu od motokultivatora ali ne i kad ujutru i predvece krene tako da rosi i kaplje. Pored tolikog lufta izmedju dasaka na zadnjoj strani sam ostavio otvor od nekih 1.5m sirine i malo vise od 2m visine kroz koji prebacujem seno u taj deo placa gde su ovce, znaci postoji maksimalno strujanje vazduha i opet mi unutra strasno kaplje pri svakoj promeni temperature.

Opet ponavljam nemojte pomisliti da vas odvracam, ja sam samo sa vama podelio svoje muke koje imam sa limom a vi svakako uradite onako kako mislite da je naj bolje za vas, pozdrav >:({

Eh zaboravih jos reci, boks za ovu crnu curicu sa mog avatara je uradjen od metalnih cevi sa izvarenom armaturnom mrezom i pokriven limom. Zapadna i polovina severne strane su ogradjene daskom zbog zavetrine i hladovine u popodnevnim letnjim mesecima a istocna, juzna i polovina severne je mreza. Njena kucica je prikacena na boks sa spoljne strane i takodje od daske, spolja daska, pa unutra stirodur pa jos jedan sloj daske. Krov daska, stirodur, najlon pa tek onda lim preko svega. Tako izolovana kucica je uvek suva a u boksu koji je samo limom pokriven kaplje kao i u garazi.

IDF Davidovic
27-02-14, 10:09
Da li ima neko iskustva sa onim talasastim plocama, salonit mislim da se zovu?
Da li je tu moguce da se stvara kondenz, cena je isto kao i lim a slicno se postavlja?
Znaci opet isto, da bude veca visina krova i da se ostave otvori, samo da se stavi salonit.
Znaci ni za hranu (detelina) nije pametno da se stavi lim...
Kod mene je lim isto ali je objekat pravljen pre 15 god pa je mala visina, nisam ja pravio bilo bi drugacije...
Evo vec dva jutra unutra voda dole, silnu slamu sam stavljao i ne vredi. A ne smem puno da otvaram zbog promaje .

Deex
27-02-14, 10:38
Da li ima neko iskustva sa onim talasastim plocama, salonit mislim da se zovu?
Da li je tu moguce da se stvara kondenz, cena je isto kao i lim a slicno se postavlja?
Znaci opet isto, da bude veca visina krova i da se ostave otvori, samo da se stavi salonit.
Znaci ni za hranu (detelina) nije pametno da se stavi lim...
Kod mene je lim isto ali je objekat pravljen pre 15 god pa je mala visina, nisam ja pravio bilo bi drugacije...
Evo vec dva jutra unutra voda dole, silnu slamu sam stavljao i ne vredi. A ne smem puno da otvaram zbog promaje .

Salonit je mnogo bolje resenje, obzirom da se kod nas prodaje neki ukrajinski dimenzija 175x110 mora se samo uraditi veci nagib krova jer nije neki kvalitet tog salonita. Preklop 10 cm i strmiji krov odradjuju posao, cardak mi je tako pokriven i u tavanu pakujem seno. Ako je blazi pad zna da provuce vlagu i prokisne a na strmijim krovovima nema problema. Na garazi mi je i bio prvo salonit, nije kondenzovalo ali je prokisnjavalo zbog previse malog pada pa sam ga skinuo i stavio lim, da sam znao kakav je lim samo bi ga zasrafio preko salonita i bio bi miran

slavis
27-02-14, 11:07
slazem sa sa ovim sto je deex napisao i to je sve potvrdjenoiz moje prakse

Mihailo78
27-02-14, 11:26
Hvala Deex, verujem ti . Možda ako bi visina ovčarnika bila 3 ili 4 metra ne bi rosilo ? Kao što je objekat kod kolege Čuletića, pretpostavljam da je on pokrivao salonitom : http://i44.tinypic.com/x1x6bd.jpg .
(http://i44.tinypic.com/x1x6bd.jpg)

IDF Davidovic
27-02-14, 12:30
Haha, sad sam ja Culeticu poslao pp da vidim kolja je visina.
Kod Culetica je dosta provetren - otvoren objekat pa ne verujem da moze da bude kondenza.
Za krovni nagib pise: od 7 do 17 stepeni preklop 200 mm, preko 17 posto 150 mm.
Ja planiram da nagib kod mene bude oko 12 stepeni. bilo da stavljam lim ili salonit. visina oko 3,5 m nizi stubovi, vislji oko 4, 5m
Razmak izmedju 4 m. (to je 12 stepeni). zid bi bio oko 2, 2,5m a 1 metar otvori za ventilaciju. Kao kod Miljkovica.
Sa hranidbenim hodnikom. Nacrtacu pa cu postaviti. Mozda nekom pomognem. I od budale moze nesto da se nauci :)

- - - - - - - - - -

Izvinite sto pisem post za postom ali evo odgovor od Culetica:
"Sredina je oko 4 m, a stubovi sa strana su 2, 5 m, nema kondenzacije, imao sam tamo u Obrovcu ali samo gdje je bio lim. "
U obrovcu mu je bio isti objekat samo ga je premestio...

Mihailo78
27-02-14, 12:38
Znači ipak ništa od pokrivanja limom...

IDF Davidovic
27-02-14, 12:53
Ja se sad razmisljam. Da stavim vecu visinu i lim i da rosi, sta posle? Da skidam. Minirao bih ceo objekat.
Salonit je isto kao i lim. Kao sto rece Deex malo veci pad i nema brige.
Nigde ne treba zuriti, prvo sve videti, isplanirati i onda samo gradnja.
Ako se pravi pa posle ne valja ovo, ne valja ono to nije posao.
Ja polako skupljam informacije i kad krenem nema stajanja. Stubovi betonski, sam lijem, armiram, sve.
Gradje ima za 5000 dinara koliko hoces u sumi. Stafle, salonit i polako. Opet sve sam, sa majstorima ne razgovaram.
Planiram veliki objekad, za 80-100 ovaca, sve po propisima. Napravicu tako da moze da se produzuje i necu odmah sve
da zavrsim nego pola pa posle jos pola. Ako imam vremena do uvece cu da nacrtam. ovako nesto:

http://www.youtube.com/watch?v=H_q6sc5ptW0&list=PLlvSu0yrHNhjyoaeTLyrukCMNoMyRn1Yc&index=54

pozdrav

Mihailo78
27-02-14, 13:07
Ovo na snimku je idealan objekat. Koja li je širina od jasala do zida , pretpostavljam 4 m ili šire ? Najbolje je rešenje hranidbeni hodnik,sve ostalo je mučenje...

IDF Davidovic
27-02-14, 15:53
Oko 4 m sa jedne i druge strane. Hodnik oko 2. Ja samo ovo priznajem sve ostalo...
Na kraj gde se zavrsava hodnik da se ostave 2 kapije i da se tuda ulazi traktorom da se cisti.
Sve jednostavno a sve reseno. Za dve tri godine se napravi sve a posle radis i uzivas. Moze i da se pregradi da budu ovce po grupama.

bato87
27-02-14, 17:38
Krov daska, stirodur, najlon pa tek onda lim preko svega. Tako izolovana kucica je uvek suva a u boksu koji je samo limom pokriven kaplje kao i u garazi.
A ako bi se uradio krov kao na kucici, znaci sa takvom izloacijom na ovcarniku?? Izaslo bi skuplje ali bi bila i izolacija tako da bi bilo manje variranje temperature u ovcarnika u toku zime i leta nego da je samo lim ili salonit ploce ^-^

Deex
27-02-14, 18:44
A ako bi se uradio krov kao na kucici, znaci sa takvom izloacijom na ovcarniku?? Izaslo bi skuplje ali bi bila i izolacija tako da bi bilo manje variranje temperature u ovcarnika u toku zime i leta nego da je samo lim ili salonit ploce ^-^

Nisam imao priliku da vidim svojim ocima ali mi komsija pricao da ima da se kupi neki dupli lim sa stiroporom izmedju, kaze da su pokrivali neku proizvodnu halu sa tim. Mozda neko od vas zna nesto vise o tome pa da nas edukuje oko cene, kvaliteta a i prodajnih mesta. Verujem da bi to bio idealan pokrivac

slavis
27-02-14, 22:12
salonit u jednom sloju je sasvim dovoljan i ekonomski opravdan , sve preko toga je nepotrebno bacanje para

IDF Davidovic
28-02-14, 02:00
ako je lim cca 600-700 din kvadrat taj sendvic panel je bar 2x skuplji po m2.

slavis
28-02-14, 06:12
ali nemas problem kondenzacije, takodje moze i tegola, laka je za postavljanje a boljeg je kvaliteta od salonita. cene koje su ja ne znam jer sve objekte koji su mi trebali u domacinstvu smo izgradili ranije

Deex
01-03-14, 09:14
ali nemas problem kondenzacije, takodje moze i tegola, laka je za postavljanje a boljeg je kvaliteta od salonita. cene koje su ja ne znam jer sve objekte koji su mi trebali u domacinstvu smo izgradili ranije

Tegola je takodje veoma dobro resenje samo cena daske dosta dize cenu krovnog pokrivaca u poredjenju sa salonitom. Za salonit su potrebni rogovi i nesto gredica da bi se montirao a za tegolu mora dobra daska da se ceo krov popatosi. Ipak mislim da tegola nije za stado, plasim se da bi se ovcice i kozice strasno pogospodile u takvom dvorcu Lkl{{

kandelabar
02-03-14, 20:19
http://www.dodaj.rs/f/K/QL/4oxmHtCz/stala5.jpg
http://www.dodaj.rs/f/3a/uv/43nEyXAh/stala6.jpg
http://www.dodaj.rs/f/3q/122/1Ng3zXBb/stala8.jpg
http://www.dodaj.rs/f/1r/1I/3zsKrxS4/stala7.jpg

- - - - - - - - - -

objekat 3,8 x 3,0 daska stubovi hrastovi krov crijep izvršen pokov daska ostavljen hodnik od 1,0m i sva boxa unutra urađene jasle ostaje još ulazna vrata i da se uradit tor za ispust sa vanjske strane gdje su prozori..koliko bi mogao drzati ovdje grla ??

ikac031
02-03-14, 21:31
Ima na trzistu limova sa filcom koji sprecavanje padanje kondeza sa lima.
Evo linkova sa sendvic panelima
http://www.plantec.co.rs/Technopanel/news/cenovnik-panela-tehnopanel-45652425c1588
http://www.argus-eng.co.rs/proizvodi/07Paneli/cenovnik%20paneli.htm (http://www.argus-eng.co.rs/proizvodi/07Paneli/cenovnik%20paneli.html)

Mihailo78
06-03-14, 19:10
salonit u jednom sloju je sasvim dovoljan i ekonomski opravdan , sve preko toga je nepotrebno bacanje para
Slažem se .

abadaba
11-03-14, 16:19
Koji drvo pod resetka ?

kandelabar
11-03-14, 19:10
hrastova letva i žanji hačko 2-3cm razmaka

bato87
20-03-14, 12:14
Objekat Kurt Schmelcher-a, odgajivaca W ovaca
http://www.kurt-schmelcher.de/bstall1.jpg
http://www.kurt-schmelcher.de/bstall2.JPGhttp://www.kurt-schmelcher.de/bstall3.JPGhttp://www.kurt-schmelcher.de/bstall6.JPGhttp://www.kurt-schmelcher.de/bstall8.JPG
http://www.kurt-schmelcher.de/bstall9.JPGhttp://www.kurt-schmelcher.de/bstall10.JPGhttp://www.kurt-schmelcher.de/bstall12.JPGhttp://www.kurt-schmelcher.de/bstall13.JPGhttp://www.kurt-schmelcher.de/bstall16.JPG

Mihailo78
21-03-14, 18:04
Ima li još neka slika unutrašnjosti objekta ?

bato87
21-03-14, 19:27
Ove stale ne, ali evo par slika unutrasnjostidrugih objekata.
http://www.hau-stallsysteme.de/bilder/details/schafe-futterband-1.jpg

Verovatno boksovi za jagnjenje
http://www.hau-stallsysteme.de/bilder/details/schafe-1.jpg

http://www.hau-stallsysteme.de/bilder/details/schafe-3.jpghttp://www.hau-stallsysteme.de/bilder/details/schafe-gangraufe-2.jpghttp://www.hau-stallsysteme.de/bilder/details/schafe-gangraufe-1.jpghttp://www.hau-stallsysteme.de/bilder/details/schafe-gangraufe-3.jpghttp://www.hau-stallsysteme.de/bilder/details/schafe-traenketechnik-1.jpg

Bosnian
21-03-14, 20:39
Stala kao iz bajke. Od kud su ove fotografije?

bato87
21-03-14, 21:00
Stale su kao iz bajke ali nazalost sa nasim standardom i stanjem u ovcarstvu su jos dugo nedostizne. Slike su sa raznih sajtova iz Nemacke.

Stala Richard Kiemer-a iz Nemacke.

http://www.schafzucht-kiemer.de/images/phocagallery/Stallbau/thumbs/phoca_thumb_l_stall-23.jpghttp://www.schafzucht-kiemer.de/images/phocagallery/Stallbau/thumbs/phoca_thumb_l_stall-35.jpghttp://www.schafzucht-kiemer.de/images/phocagallery/Stallbau/thumbs/phoca_thumb_l_stall-37.jpghttp://www.schafzucht-kiemer.de/images/phocagallery/Stallbau/thumbs/phoca_thumb_l_stall-38.jpghttp://www.schafzucht-kiemer.de/images/phocagallery/Stallbau/thumbs/phoca_thumb_l_stall-39.jpghttp://www.schafzucht-kiemer.de/images/phocagallery/Stallbau/thumbs/phoca_thumb_l_stall-40.jpghttp://www.schafzucht-kiemer.de/images/phocagallery/Stallbau/thumbs/phoca_thumb_l_stall-42.jpghttp://www.schafzucht-kiemer.de/images/phocagallery/Stallbau/thumbs/phoca_thumb_l_stall-44.jpghttp://www.schafzucht-kiemer.de/images/phocagallery/Stallbau/thumbs/phoca_thumb_l_stall-45.jpghttp://www.schafzucht-kiemer.de/images/phocagallery/thumbs/phoca_thumb_l_stall-schafe1.jpghttp://www.schafzucht-kiemer.de/images/phocagallery/thumbs/phoca_thumb_l_stall-schafe6.jpghttp://www.schafzucht-kiemer.de/images/phocagallery/thumbs/phoca_thumb_l_stall-schafe7.jpg

vojvođanin
23-03-14, 18:41
Šta mislite koliko je je čekao građevinsku dozvolu?

mladja kg
23-03-14, 20:10
jes stala Svabo Smita al zato im mi cistimo stale

bato87
23-03-14, 20:34
Šta mislite koliko je je čekao građevinsku dozvolu?

Sigurno krace nego u Srbiji. Bas veceras slusam na tv da bi u Srbiji dobio gradjevinsku dozvolu potrebno je 105 dokumenata!!!

vojvođanin
23-03-14, 20:44
Kupiš par ženskih jaganjaca i kreneš u proceduru.Kad završiš sa sakupljanjem papira i dobiješ dozvolu imaš i oko 50-tak ovaca za objekat.::jako_besan::

bato87
23-03-14, 20:52
Jos ne racunas 10 jagnajdi sto si morao da prodas od tih ovaca da bi izvadio sve te dozvole...

IDF Davidovic
04-04-14, 21:25
[QUOTE=bato87;834140]Stale su kao iz bajke ali nazalost sa nasim standardom i stanjem u ovcarstvu su jos dugo nedostizne. Slike su sa raznih sajtova iz Nemacke.

Stala Richard Kiemer-a iz Nemacke.

a za ovu stalu nebi bilo dovoljno da ceo forum proda ovce. Sta da drzimo posle tu svi zajedno? :D
kad vidis ovako nesto da ti dodje da places od muke...

abadaba
28-05-14, 16:04
hrastova letva i žanji hačko 2-3cm razmaka moze svinjski pod resetka plastika?

Bosnian
28-05-14, 23:55
hrastova letva i žanji hačko 2-3cm razmaka
Hrastova letva za resetkasti pod ni u kom slucaju, vremenom se deformise.

abadaba
29-05-14, 16:10
Ako stavi pod hrast resetka, zar ne treba postavi slama?

Sava21
29-05-14, 16:23
Ako stavis resetku ne treba slama.ali nemoj hrast,kaze kolega da nije dobar za pod.

bato87
19-06-14, 16:14
Ako sam dobro shvatio ova firma se bavi pravljenjem stala za stoku http://www.oekl-bauen.at/

Njihove farme za ovce, u objasnjenju imaju i cene koje su za nase uslove strasno astronomske. Nadam se da ce slike koristiti pa da se moze prekopirati neka ideja i na nase objekte.

http://www.oekl-bauen.at/cms/bauwettbewerb/2012/preistraeger/betrieb-schneider.html
http://www.oekl-bauen.at/cms/bauwettbewerb/2010/nominierungen/betrieb-gmeiner.html
http://www.oekl-bauen.at/cms/bauwettbewerb/2012/nominierungen/betrieb-fehringer.html

Za koze

http://www.oekl-bauen.at/cms/bauwettbewerb/2010/einreichungen/betrieb-weber.html
http://www.oekl-bauen.at/cms/bauwettbewerb/2010/einreichungen/betrieb-gittmaier.html
http://www.oekl-bauen.at/cms/bauwettbewerb/2010/preistraeger/betrieb-wellinger.html

German hunting terrier | Jagdterrier