PDA

View Full Version : Sistem pdv-a?

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 [2] 3 4

Spajki
07-02-11, 18:19
A da li mi ulazi u trosak gazdinstva?

srkitransporter
07-02-11, 19:58
pazi nisam siguran, iskreno da ti kazem ne znam puno o PG kako to ide i sta uopste vodite od knjiga, jedino mvpadinu da pitas on ima gazdinstva... >:D

Spajki
08-02-11, 00:30
ok,hvala,nadam se da ce nam uskoro odgovoriti ;D}

srkitransporter
08-02-11, 11:40
nema na cemu, za PDV samo pitajte sta god vas zanima... >:({

mvpadina
12-02-11, 22:34
Ipak da Vam se javim, da ne bih prepričavao otvorite Zakon o PDV-u i čitajte od člana 27 biće Vam jasnije, i da Vam kažem kad sam postavio pitanje i u poreskoj upravi i na seminarima da li postoji nomeklatura šta bi poljoprivrednik mogao da odbije kao prethodni porez, odgovor je bio da poljoprivrednik najbolje zna šta mu je potrebno od sredstava za poljoprivrednu proizvodnju, i kad čitate isti Zakon videćete član 34 i videćete kolko je on opsežan o poljoprivredi, što se tiče kupovine poljoprivrednog zemljišta nemate pravo odbitka PDV-a pošto i na samom ugovoru o kupoprodaji nije prikazan. Da li treba da ga prikazujete kao troškove najbolje pitajte svog knjigovođu on će Vam to najbolje objasniti ja bih rekao ne, dobar knjigovođa će me razumeti i tako imate više troškova nego dobiti preračunajte samo amortizaciju itd.

Post je spojen: 1297632824________________________________________ _________
I da se nadovežem, ako imate dobrog advokata koji Vam pravi ugovor o kupoprodaji poljoprivrednog zemljišta i ne navodi realnu vrednost već umanjuje na ugovoru recimo 10.000 dinara plaćate manju taksu za overu ugovora i poreska uprava utvrđuje porez po svojoj tabeli 2,5% ali ako imate realnost pred sobom overa ugovora može dostići i do 12.000 din i u tom slučaju poreska uprava ne gleda svoju procenu već prihvata vrednost iz ugovora u prevodu ne treba Vam ni pdv zgubićete otprilike 15% od vrednosti zemljišta, ovaj slučaj morate da radite ako kupujete zemljište kreditom od banke onda Vam nema spasa još plus uknjiba hipoteke koja može biti od 12.ooo dinara pa naviše...

srkitransporter
13-02-11, 23:04
nisam bas ukapirao ovo?? ^-^ koliko ja znam ako je u ugovoru navedena cena niza od cene koju oni imaju tamo u svojim knjigama(kao neka procenjena vrednost zemlje) onda oni koriste svoju cenu, ali ako u ugovoru pise cena iznad te njihove onda prihvate cenu iz ugovora(ili ti visu)...to je sto se tica poreza na prenos, a overa ugovora moze dostici maximalnu cenu od 25.000dinara(zavisi od vrednosti ugovora) i dobar advokat ce ti uvek reci da napises pravu cenu ugovora, s tim se nije za za...ti kao sto svi rade..

mvpadina
14-02-11, 20:01
Ako ispoštuješ Zakon o poljoprivrednom zemljištu i imaš saglasnost komšija da nisu zainteresovani za kupovinu susedne parcele nema ko da ti obara ugovor a to znači da ti možeš kupiti parcelu za jedan dinar, a što se tiče poreza na prenos apsolutnih prava tu si u pravu poreska uprava od opštine do opštine im različite vrednosti zemljišta, ako napišeš veću cenu u ugovoru nego što je ona procenjena od strane poreske uprave, priznaje se cena iz ugovora, u ugovoru ne mora da stoji vrednost zemljišta-parcele već u sadržaju ugovora navesti jedan član a to je " Vrednost ugovora za taksu je 20.000. dinara" i na osnovu toga ćeš platiti overu, konkretno do 10.000 vrednosti ugovora overa je 1050 dinara

Post je spojen: 1297662793________________________________________ _________
Odgovor za idklecin:Obavezan si da poreskoj upravi podneseš PPDG-1, akontaciono gde ćeš navesti otprilike kolko ćeš ostvariti dobit od poljoprivrednih proizvoda zatim u drugom delu kolko su ti očekivani troškovi poljoprivredne proizvodnje, podesi tako troškove da ti dobit ne bude velika, jer sa velikom dobiti platićeš veći porez na dohodak (akontaciono) za celu godinu, to ti je jedini porez koji ćeš da plaćaš mesečno, ako ti očekivana dobit je veća diže ti se i osnovica plaćanja PIO i zdravstva pazi šta radiš sa PPDG-1, posavetuj se sa knjigovđom on to dobro zna.

Post je spojen: 1297694053________________________________________ _________
Jel ljudi jel može neko da mi sredi da budem član, još uvek sam novi korisnik, zezaće me ovi moji klijenti sredite mi sa urednikom biću Vam zahvalan. MARTIN

Post je spojen: 1297719364________________________________________ _________
::spreman na sve::

Spajki
15-02-11, 09:11
To se zasluzuje!!
Sala mala, kad predjes odredjeni broj poruka postaces clan >:D

miroslav k
20-02-11, 14:11
To se zasluzuje!!
Sala mala, kad predjes odredjeni broj poruka postaces clan >:D

ili uplatis ovde crvenu i postaces prijatelj foruma
http://poljoinfo.com/index.php?topic=11082.0

mvpadina
20-02-11, 17:34
Prijatelju samo da znaš da ja kao preduzetnik gde god da uplatim jednu crvenu, vraćam sebi bar tri u džep pa ti vidi dal se isplati ::spreman na sve:: ::spreman na sve:: :

Post je spojen: 1298221737________________________________________ _________
Izvini mislio sam da me zezaš nisam stvarno znao za donaciju, tek sam naknadno otvorio sajt.

Stejin
23-02-11, 22:52
Meni su rekli da ja na kraju godine moram da izracunam tacnu dobit i da drzavi na nju platim 43% porez, na primer za dobit od milion dinara ja drzavi moram da dam 430 hiljada dinara, jel to moguce?
Ako je tako, onda se to nikako ne isplati.

milan_spay
23-02-11, 22:57
Sa nebesa pa u rebra :<<>

Post je spojen: 1298498282________________________________________ _________
http://poljoinfo.com/index.php?topic=2.msg285259;topicseen#new

mvpadina
25-02-11, 20:26
Gde nađe tih 43%, tačno je da treba da se na kraju godine treba platiti porez na ostvarenu dobit ali ta dobit je kod Vas poljoprivrednika jako mala ako se obračuna amortizacija, troškovi repromatrijala itd... u stvari pitaj svog knjigovođu koji će ti voditi knjige, prilikom podnošenja Bilansa uspeha tu se vidi dobit i na tu dobit plaćaš 10% poreza jednokratno, ta cifra je otprilike za jedno gazdinstvo od 50 ha možda oko 60.000 dinara znači na kraju treba da uplatiš jednokratno 6000 dinara. Verovatno se pitate zašto je dobit tako mala ali uzmite amortizaciju samo za sve mašine koje imate u popisnoj listi i izračunajte 15% godišnje amortizaciju a na traktore i mašine sa pogonskim motorima do 20% videćete da bez obzira na dobre cene poljoprivrednih proizvoda da nemate veliku dobit, druga je stvar što vi poljoprivrednici ne računate ni svoj rad ni amortizaciju i mislite da kad prodate proizvode odbijate repromatrijal da vam je to dobit ne daleko ste vi još od dobiti. I još jednu stvar kad kažete "meni su rekli" (konkretno za STEJINA) ko su ti ljudi koji su ti rekli, dali oni uopšte se bave ovim poslovima? ::spreman na sve::

Stejin
25-02-11, 21:07
To mi je konkretno rekao jedan racunovodja iz mog mesta koji jedini vodi papire za poljoprivrednike kod nas, i receno mi je da do tog konacnog obracuna na kraju godine ne mogu sa racuna da dizem pare samo platu koju sebi odredim koja bi trebala da bude minimalna, ako se ne varam 17 hiljada dinara. Samo ne znam kako on zamislja da ja zivim sa tih 17 hiljada dinara mesecno.
Hvala na odgovoru.

talianu
25-02-11, 21:25
Promeni knjigovođu >:D

srkitransporter
25-02-11, 21:26
a kad nema covek drugog u selu, alo to je tuga sta taj knjigovodja prica... {"{": {"{": {"{":

talianu
25-02-11, 22:08
Pa nije Novi Sad preko sveta!

Stejin
25-02-11, 23:33
Novi Sad mi je na 10 min kolima, i selo mi nije uopste malo, 15- tak hiljada stanovnika, i nije toliko ruralna sredina ali je on nazalost jedini covek koji se bavi vodjenjem papira za poljoprivrednike. I uvek te put nanese njemu, njega sam prvo pitao za savet pa mi je izneo te price. Ostale racunovodje imaju standardan odgovor nisam to nikad radio, bolje nemojte, ili dajte mi malo vremena da se upoznam sa tim kako to ide...

srkitransporter
26-02-11, 02:15
ja sam u pet postova napisao "samo dobar knjigovodja i nema zime"... e sad sta je tebi raditi u tom slucaju... ^-^ ljudi shvataju ovaj posao(knjigovodja)jako olako i svi misle da mogu da rade ali danas to nije kao pre, sve je mnogo slozenije i samim tim trazi i vece obrazovanje koje retko koji knjigovodja poseduje, ali bez obzira oni rade i misle da znaju... {"{":

mvpadina
26-02-11, 21:58
Kolko ja vidim iz ove priče možda ti nisi dobro razumeo svog knjigovođu, ali jasno je da ti kao poljoprivrednik nemaš otvoren žiro račun, znači da možeš da raspolažeš kešom-gotovinom, niste izgleda na istoj talasnoj dužini ti i tvoj knjigovođa, jedino ako te je prijavio u aenciji za privredne registre o čemu sam pisao već više puta, onda je u pravu (pišem Vam rečima koje ćete razumeti), ne smatram sebe dobrim knjigovođom ali vodim samo poljoprivredu i svom snagom želim da bar u mom selu da je podignem na viši nivo o čemu mogu potvrditi moji klijenti ali ako tvoj knjigovođa dosad vodi samo preduzeća i ostale preduzetnike mislim da mu nije jasna poljoprivreda i napominjem Vas da do 15.03. treba da podnesete poreski bilans, bilans uspeha, PPDG-1 i popisnu listu osnovnih sredstava prema poreskoj upravi prema mestu prebivališta. ::spreman na sve::

sorin
02-03-11, 14:31
Kolko ja vidim iz ove priče možda ti nisi dobro razumeo svog knjigovođu, ali jasno je da ti kao poljoprivrednik nemaš otvoren žiro račun, znači da možeš da raspolažeš kešom-gotovinom, niste izgleda na istoj talasnoj dužini ti i tvoj knjigovođa, jedino ako te je prijavio u aenciji za privredne registre o čemu sam pisao već više puta, onda je u pravu (pišem Vam rečima koje ćete razumeti), ne smatram sebe dobrim knjigovođom ali vodim samo poljoprivredu i svom snagom želim da bar u mom selu da je podignem na viši nivo o čemu mogu potvrditi moji klijenti ali ako tvoj knjigovođa dosad vodi samo preduzeća i ostale preduzetnike mislim da mu nije jasna poljoprivreda i napominjem Vas da do 15.03. treba da podnesete poreski bilans, bilans uspeha, PPDG-1 i popisnu listu osnovnih sredstava prema poreskoj upravi prema mestu prebivališta. ::spreman na sve::

I izgubili ste pravo na regrese ako se prijavite u APR, ako ne gresim?

mvpadina
04-03-11, 22:47
ODGOVOR ZA MINDJUŠAR IZ PRIVATNE PORUKE:Druže da ti ne prepričavam i da ne misliš da te lažem otvori na sajtu Zakon o PDV-u i pročitaj član 37 i 38 i biće ti jasnije.Dali će poreska uprava izvršiti kontrolu o tvom prometu to ne znam ali ja volim da pročitam zakon i toga se držim, uvek si mogao da otvoriš račun na ženu, majku, oca i da raspodeliš pa da ne dođeš do 4 miliona, budi mi pozdravljen. ::spreman na sve::

talianu
05-03-11, 12:45
Od ove godine sam u PDV-u,još nisam dobio rešenje iz poreske za plaćanje penzije i zdr.(rešenje o ulasku u PDV-jesam. oko 10 januara 2011)
Za prva dva meseca nisam uplatio PIO i ZDR kao ni za tekući,ja bih želeo da uplatim da ne bi imao problema kod subvencije.Knjigovođa mi kaže da sačekam rešenje.
Da li ja mogu kao i do sata otići u poresku videti koliki je dug za PIO i ZDR i uplatiti (gotovinom).
Molim za savet >:D

sorin
05-03-11, 17:26
@talianu

dok ti ne stigne resenje o zaduzenju za tekucu godinu (meni je prosle godine stiglo tek u avgustu 2010, za 2010)
uplacujes akontaciono sumu koju si uplacivao prethodne godine, znaci 15.02, 15.05, 15.08 i 15.11, cetiri tromesecne rate.

Za subvencije se trazi izmirene obaveze PIO za 2010 godinu, a ne za tekucu.
Za novoregistrovana gazdinstva obaveza uplate PIO krece od dana registracije, i da bi novoregistrovan poljoprivrednik podneo zahtev za subvencije mora da bude u sistemu PIO minimum 6 meseci za tekucu godinu.

Ovo su informacije koje su meni dali, ipak valja to proveriti i u trezoru.

Koliko mi je poznato, nije uslov da uplatis i naknadu za odvodnjavanje, ali nikad se ne zna. Nase je da sve poplacamo nebi li nesto dobili, a onda cemo videti kako ce se ministarstvo smilovati da nas opari?

mvpadina
05-03-11, 18:08
Izvini SORIN ali ako uđeš u sistem PDV-a socijalne doprinose, doprinose za PIO i porez na dohodak obavezan si da uplaćuješ mesečno, to jest do 15 u toku meseca kao i svaki preduzetnik, poreska uprava Vas tretira kao preduzetnika bez obzira na delatnost, i obavezno kad tražite povraćaj PDV-a morate imate izmirene sve obaveze jer u protivnom sledi opomena a posle opomene i blokada računa, kvartalna uplata po rešenju odnosi se na poljoprivrednike koji nisu u sistemu PDV-a.
Odgovor TALIJANU idi u poresku upravu obavezno i uplati akontativno jer kad ti stigne rešenje od poreske uprave ono će se odnositi na datum početka godine i kad rešenje unesu u kompjuter ti ćeš biti dužan od 01.01.2011. što znači da ćeš platiti kamatu na dug koja je 0,1% dnevno, obračun se vrši dnevno i sama kamata ulazi dnevno u osnovicu što znači da sama kamata nije baš zanemarljiva. ::spreman na sve::

talianu
05-03-11, 18:26
E to je i problem!
Sorine ,ja imam problem da uplatim (jer nemam rešenje), znam da je uslov za dobijanje bio uplaćen PIO za predhodnu godinu ali čitajući onaj flajer MP stekao sam utisak da treba i akontno da uplatimo za 2011 godinu.
gospodi Martine ajde pojasni mi malo ovo porez na dohodak to mi nije jasno. Pozdrav
Da napomenem da mi u rešenju za ulazak u PDV stoji da nemam mesečnu obavezu nego kvartalnu(tromesečnu) >:D

sorin
05-03-11, 19:29
Nemas ni resenje za 2010 godinu/ Jesi li uplacivao 2010?

meni je obaveza bila nekih 11.500 tromesecno

U resenju za PDV gazdinstva, kvartalno radis zbir poreza koji si platio kupovinama (repromaterijal, semena, vestak, nafta, cetke i metle, hrana za zivotinje, troskove poslovanja) kao i pdv koji si ti drugima naplatio kroz prodaju polj. proizvoda. kad prodajes OBAVEZNO obavesti kupce da si u sistemu PDV i trazice ti fakturu u kojoj obracunas cenu bez pdv-a i na to DODAS 8 posto koje treba da ti uplate

To treba da ti radi knjigovodja, to je klasican obracun poreskog kredita.

Sve dok ti je promet manji od 20.000.000 radis tromesecni obracun. kad predjes tu cifru, radis mesecno.
jesi li odradio ostale obaveze? Popis osnovnih sredstava i sl?

talianu
05-03-11, 21:21
2010 nisam bio u sistemu,tek od 2011.Dobio sam rešenje o ulasku u sistem od 10.01.2011.
Zatim je knjigovođa predala u poresku papire za PIO i ZDR. E to mi nije došlo nikakvo rešenje i još ne plaćam ništa PIO i ZDR a ja hoću da platim.
Sve vezano za ulazne i izlazne fakture mi je jasno kako funkcioniše i kada se obračunava.
popis sredstava i sl. ^-^ ^-^ Nisam radio a ni nezna o čemu se radi >:D

vlada1990
05-03-11, 22:50
ovako ja proizvedem 100t kukuruza...to je 1800000rsd imam registrovano gazdinstvo nisam u sistemu...e koliko ja moram drzavi da platim poreza na tih 1800000 ?

talianu
06-03-11, 00:04
Nisi naveo da li računaš osnovnu cenu kukuruza od 18 din!

Ako si u sistem dobijaš 18 din+ 8 %,tih 8% din treba da platiš državi.
Ako nisi u sistemu dobijaš 18 din+5% ništa ne plaćaš jer si platio porez na repromaterijal.
Tebi se na osnovnu cenu daje 5% poreza .
Prelistaj temu od početka dosta se pisalo >:D

sorin
06-03-11, 05:12
Ti prodas 100 tona kukuruza po 18 din/kg i fakturises sledece kupcu:
Kukuruz merkantilni 100.000 kg po 18 din = 1.800.000
pdv 8% = 1.800.000 x 0.08 = 144.000
kupac ti placa na racun 1.944.000 din.
ovih 144.000 si duzan da uplatis drzavi ukoliko nemas poreski kredit, uplatu vrsis
kada na kraju kvartala obracunas ukupni poreski saldo, sto znaci:

u okviru tog tromesecja si kupio materijal, opremu i sl. primer:
kupio si naftu za vrsidbu (2000 litara) po 108 din/l i platio si 216.000 dinara ukljucujuci i PDV na tu naftu u iznosu od 18% sto iznosi 32.949,15 din
kupio si radilicu za traktor koja se pokvarila i platio si je 40.000,00 sa PDV 18% gde ti je cist PDV 6.101,00
kupio si jos kojesta u medjuvremenu (sve u tekucem tromesecju) i platio si PDv na sve te stvari

Poreski kredit ti je

32.949,15 za naftu
6.101,00 za radilicu
------,-- za ostale stvari
saberes sve to i dodjes do cifre KOLIKO SI UPLATIO DO DANA OBRACUNA
toliko drzava duguje tebi
oduzmes to od cifre koju ti dugujes drzavi (u ovom slucaju za kukuruz 144.000,00) i to treba da platis
Prema tome, ako si u nabavkama platio vise nego sto dugujes, ne placas drzavi nista.
Zato za sve kupovine treba uzimati fakture ili gotovinske racune pa ce knjigovodja da proceni sta ulazi u odbitne kategorije i da sabere sve to. sxto vise nabavki to bolje, tako da se se isplati biti u sistemu PDV samo ako radite investiciono, dakle pare koje zaradite ulazete u dalju proizvodnju

Post je spojen: 1299385422________________________________________ _________
@talianu

Popis sredstava ti je lista opreme koju koristis. Traktori, prikljucne masine, mesaona stocne hrane, i sve ostalo
Ako nije na tvom imenu (recimo, traktor je registrovan na tvog oca) pravis ugovor o zakupu
Na taj nacin to postaje tvoje osnovno sredstvo za proizvodnju i svi troskove doticne masine
su troskovi proizvodnje i time postaju odbitne stavke.
Ne mozes primera radi da odbijes trosak gore navedene radilice za traktor ukoliko nemas traktor, logicno!

Na kraju godine, sve sto si prodao - sve sto si kupio ti je dobit. na tu dobit placas POREZ NA DOBIT u iznosu od 10%

Ako si prodao robe za 3.000.000 a platio reprometerijal, seme, naftu, arende i ostalo recimo 2.800.000 ostaje ti dobit
3.000.000-2.800.000 = 200.000 dinara
na to placas porez na dobit od 10% sto iznosi 20.000 dinara za godinu dana.

steve73
06-03-11, 06:50
sorin ! puno puno pametni odgovora, HVALA i u ime drugih! :D

talianu
06-03-11, 13:26
Kome ja treba da se obratim za popis sredstava ^-^
Nije me knjigovođa ništa obavestio!
Ako sam te dobro razume,pre neki dan sam kupio gume za traktor (zadnje) znači da mi neće vratiti PDV zato što traktor nije na moje ime?
Jel ovo važi za sve u Srbiji ili od lokalne poreske službe( kod nas svi rade kako im se prohte).

sorin
06-03-11, 15:17
napravis ugovor o zakupu sa vlasnikom, nije ti kasno za to. Spisak osnovnih sredstava pravis sam, otkud zna knjigovodja sta sve posedujes!
Ja sam pravio ugovore i naveo sam i novcanu sumu koju placam ocu za mehanizaciju jer i to na kraju godine smanjuje dobit a 'ostaje u kuci'
Cini mi se da ti knjigovodja i nije bas informisan?

talianu
06-03-11, 17:14
Pa i nije što se tiče poljoprivrede ili kod nas tako funkcioniše.
Vodi kod mene u selu još dva gazdinstva( ima nas 5 koliko ja znam) i nikad nisu imali problema.
Samo mi nije jasno jel ja taj spisak osnovnih sredstava treba da podnesem poreskoj ili...?
Najmanji mi problem da napravim spisak osnovnih sredstava i uzmem (inače ih i koristim) od vlasnika u zakup (tast i njegov tast).
Hvala za odgovore malo sam naporan ali veruj tako slabo teku informacije (poreska,knjigovođa) da je to strašno.

sorin
06-03-11, 19:03
ne izvinjavaj se, svuda je tako. Ja imam srecu da mi knjigovodja samo to radi pa je informisana. Mislim da je 'interni' ugovor, ne podnosi se u poresko ali ako to nemas a dodju u kontrolu ne valja!
Jos mi je rekla knjigovodja da se ne treba bojati kontrole jer njima je to posao kao i nama zemlja.
Samo pitaj, rado cu pomoci, uostalom svi smo zato na forumu

talianu
06-03-11, 20:24
Valjda bi trebalo da se podrazumeva čim su vlasnici mehanizacije u mom gazdinstvu registrovani da mi ne treba ugovor (imamo istu adresu stanovanja) ,bar je sa zemljom takav slučaj ali avaj
uradiću ih što pre >:D

Spajki
09-03-11, 19:54
Da li u tu mehanizaciju od koje se skida amortizacija godisnje, ulazi sva mehanizacija koju posedujes ili samo ona koja je kupljena posle ulaska u pdv sistem?Knjigovodja mi kaze samo ona koja je kupljena posle ulaska u sistem za koju imas racun?? ^-^ Nekako nisam na istim talasnim duzinama sa knigovodjom :<<> dajte neki savet?

talianu
09-03-11, 21:02
A kako se skida amortizacija?
Sorine
Pričao sam danas sa čovekom iz sela koji je već nekoliko godina u PDV i on mi savetuje da ne uzimam mehanizaciju u zakup od tasta nego da ostanem bez mehanizacije(traktora).
Razlog da bi mogao da pravdam troškove usluga obrade zemlje.
E sad nije mi jasno jedna stvar(zaboravio da pitam),ako ja recimo platim uslugu kako se prikazuje PDV?

Post je spojen: 1299702124________________________________________ _________
Malo ima nelogičnosti, da li osoba koja nije u PDV-u može uopšte da radi uslugu mislim da izda račun za uslugu?

mvpadina
09-03-11, 21:34
Poreski obveznik koji nije u sistemu PDV-a ako ti izda račun, ne možeš da odbiješ PDV pošto nema na računu prikazan PDV, isto ti je i ako kupiš delove iz prodavnice koja nije u sistemu PDV-a, odgovor za SPAJKI za svu mehanizaciju se odbija amortizacija koji si stavio na popisnu listu sa tržišnom vrednošću na primer TORPEDO 75 vrednost 450.000. dinara amortizacija 15% godišnje, vrednost koja ti ulazi u trošak. Ako ne uzmete mehanizaciju u zakup ne možete ni pravdati delove-potrošni matrijal na tu mehanizaciju samo nije mi jasno (nemoj da uzimaš mehanizaciju u zakup radi pravdanja usluga)

talianu
09-03-11, 21:42
izostavio sam jednu reč
radi pravdanja troškova usluge.

Post je spojen: среда, 09. март 2011. 14:45:05 CST_______________________________________________ __
Martine ,meni nije jasno kome ja treba da prikažem tu popisanu listu?

Spajki
09-03-11, 22:06
Poreski obveznik koji nije u sistemu PDV-a ako ti izda račun, ne možeš da odbiješ PDV pošto nema na računu prikazan PDV, isto ti je i ako kupiš delove iz prodavnice koja nije u sistemu PDV-a, odgovor za SPAJKI za svu mehanizaciju se odbija amortizacija koji si stavio na popisnu listu sa tržišnom vrednošću na primer TORPEDO 75 vrednost 450.000. dinara amortizacija 15% godišnje, vrednost koja ti ulazi u trošak. Ako ne uzmete mehanizaciju u zakup ne možete ni pravdati delove-potrošni matrijal na tu mehanizaciju samo nije mi jasno (nemoj da uzimaš mehanizaciju u zakup radi pravdanja usluga)

Za ovo prvo pitanje:ne mozes da odbijes pdv jer nije iskazan ali moze da udje u trosak,jel tako?
Sto se amortizacije tice ti spominjes 15%,ona mi govori o 10% godisnje ^-^ ??
primer belorus vrednosti 600000 dinara i imam nameru da mi bude u eksploataciji jos 5 godina.600000/5=120000 dinara x15% godisnje=18000 dinara bi trebalo da je vrednost koja bi mi godisnje usla u trosak na ime amortizacije za ovaj traktor.Da li je ista stvar i sa prikljucnim masinama (plug,setvospremac,sejalica,tifon za navodnjavanje...) ili samo pogonske masine(traktor,kombajn)?

mvpadina
10-03-11, 21:50
Za prvo pitanje odgovor je da može i po zakonu mora, ali da li je to vredno toga pošto imate više troškova sa obračunatim PDV-om (čitaj između redova ne mogu baš sve da ti pišem nije po zakonu)
Što se tiče amortizacije pogonske mašine u teškoj eksplotaciji mogu se obračunati i do 20% godišnje (traktor konkretno) dok mašine koje nisu u celoj godini u eksplotaciji do 15% godišnje to i prikazuješ u popisnoj listi normalno ako imaš više traktora i svaki imaju svoju namenu amortizaciju raspodeli prema učinku traktora (radnih sati) i normalno da ne prikazuješ na svaki traktor 20%. ::spreman na sve::

Post je spojen: 1299790428________________________________________ _________
Odgovor TALIANU: Popisni listu prikazuješ zajedno sa završnim računom znači PPDG-1 (u kojem je prikazana amortizacija iz popisne liste osnovnih sredstava),PB 2 ( u kojem je takođe prikazana amortizacija iz popisne liste) i bilans uspeha u kojem je opet prikazana amortizacija, što znači da popisna lista Vam prikazuje troškove amortizacije. ::spreman na sve::

talianu
10-03-11, 22:01
To me je interesovalo ,hvala Martine >:D

Spajki
10-03-11, 22:41
Hvala na odgovorima >:({

DusanA
15-06-11, 21:19
Da li neko zna kako poljoprivrednici placaju porez na dobit? I do kog iznosa se ne placa, ili preko kog iznosa dohotka se placa? Za zaposlene se placa ako su plate preko 2.000.000,00din, to znam, ali kako za poljoprivredu, to ne znam?

tamara1611
16-06-11, 00:43
10 posto,po zavrsnom racunu

DusanA
16-06-11, 10:00
Da, znam da je 10% , ali ne znam da li ima iznos do kojeg se ne placa ? Tj iznos preko kojeg se placa. Na primer prihod je 2.500.000,00, do 2.000.000,00 se ne placa, a na onih 500.000,00 placas 10% ili ti 50.000,00 din. Da li ide tako ili nekako drugacije ?

mvpadina
16-06-11, 13:02
Da, znam da je 10% , ali ne znam da li ima iznos do kojeg se ne placa ? Tj iznos preko kojeg se placa. Na primer prihod je 2.500.000,00, do 2.000.000,00 se ne placa, a na onih 500.000,00 placas 10% ili ti 50.000,00 din. Da li ide tako ili nekako drugacije ?

Dušane rekao si da imaš knjigovođu zašto se ti opterećuješ time, ti ne plaćaš 10% dobiti na celokupni promet već na preostalu dobit ako si dao bilans uspeha , verovatno ti je tvoj knjigovođa završio odnosno morao je do 15.03. nađi me u Kovačici da ti objasnim od 8.00-14,00

DusanA
16-06-11, 14:29
Ma ok, jasno mi je, pitao sam da li se od dobiti ( ne od celog prometa) racuna neki limit, kao sto je za plate bilo, ko ima vise od 2.000.000,00 din na godisnjem nivou, placa porez na dobit na tu razliku od preko 2 miliona, a ko nema, nikom nista, to sam pitao. Da li i sa gazdinstvima ide tako. Inace ja sam od skoro u pdv.

mvpadina
16-06-11, 18:26
Dušane ne idemo istim šinama moraš da poznaješ bilans uspeha na kraju godine, verovatno misliš o visini poreza na dohodak građana koji se plaća u odnosu na dobit u toku godine, t sad kad si ušao u sistem PDV-a prikazao si PPDG očekivanu dobit ako si je prikazao veliku normalno da ti je poreska uprava obračunala veći porez na dohodak ali akontativno, prikazana veća dobit ti utiče i na visinu plaćanja PIO zato pazite šta radite, kad uradiš bilans uspeha na kraju 2011 godine prikačuje ti se rešenje poreske uprave za 2011 godinu i ako si platio više poreza nego što ti dobit diktira bićeš u plusu sa porezima ali kolko ja poznajem materiju vi poljoprivrednici kad obračunate vaše troškove , amortizaciju teško da možete imati veliku dobit ne bih da ti pričam o pjedinostima moraš da pričaš sa svojim knjigovođom on to vrlo dobro zna, eto ukratko znam da možda nemaš pravi odgovor koji si tražio ali to ti je suština i nemoj da pričaš o nekoj dobiti od 2.000.000,00 jer takvu nećeš imati u poljoprivredi jedino ako radiš preko 300 ha.

Ivan.Stanojev
21-07-11, 02:04
@mvpadina
Vidim da ste expert za knjigovodstvo PG, pa bih imao pitanje za Vas. Kontaktirao sam sa par knjigovođa koji od skoro vode PG ali rade samo PK1, KIR, KPR Obračun PDVa i bilans (kao za szr u PDV bez osnovnih sredstava). Interesuju me detalji oko obračuna amortizacije. Gledao sam pravilnik o amortizaciji ali nije mi jasno na šta sve može da se obračuna am. Mora da bude u vlasništvu, stpe su mi jasne, ali da li je propisana starost. Kad kupiš polovan traktor od 10 godina za 5000e, da li možeš računati amortizaciju ili ...
Pozdrav i
Hvala unapred

Ivan.Stanojev
22-07-11, 12:41
@mvpadina
Imam još jedno pitanje.
Da li poljoprivrednici koji su u sistemu PDV (plaćaju porez na dohodak građana 10% od iskazane dobiti u završnom računu), plaćaju i 14% porez na katastarski prihod?
Bilo bi logično da za zemljište plaćaju samo porez na imovinu ( 0,4% na 6ostruki isnos katastarskog prihoda) jer bi u suprotnom bili dvostruko oporezovani na dohodak građana.
Pozdrav

mvpadina
22-07-11, 22:25
Odgovor na prvo pitanje. Kad su poljoprivrednici počeli da ulaze u sistem PDV-a (od 2006 godine), na seminarima računovodstvene prakse preporučivalo se da se poljoprivrednicima vodi prosto knjigovodstvo a verovatno i knjigovođe sa kojima si ti kontaktirao su dobro upućeni u taj posao pa stoga i dobro rade ali ko hoće može da vodi i dvojno knjigovodstvo. Što se tiče obračuna amortizacije na osnovna sredstva mora se obračunavati amortizacija u finansijskom izveštaju na poreskom bilansu kao i obračun amortizacije u poreske svrhe jer je na bilansu uspeha prikazuješ kao troškove, mnoge knjigovođe izbegavaju da obračunaju amortizaciju jer u tom slučaju bilans uspeha dolazi do gubitka ali zaboravljaju da prikažu robu na zalihama (kukuruz na lageru, pšenica itd) i kad se to sve sabere teško da i jedan poljoprivrednik radi sa gubitkom.

Ako si gledao pravilnik o obračunu amortizaciji verovatno si mislio da ćeš naći neku nomeklaturu sredstava koja bi ti dala smernice šta se podrazumeva pod osnovnim sredstvima ali takvih stvari nema. Neću da ti citiram Zakon ali poljoprivrednik najbolje zna šta mu je osnovno sredstvo a kad ne izlazi iz tih okvira dobro je (putnički program ne može da se prikaže kao osnovno sredstvo).

Poljoprivrednici plaćaju 10% poreza obračunat po poreskoj osnovici po završnom računu otvori obrazac PB2 i pogledaj kolonu 57, 59 i 63 biće ti jasno a što se tiče poreza na katastarski prihod poljoprivrednici u sistemu PDV-a ne plaćaju. Porez na imovinu plaćaju i kolko ja znam on nema veze sa delatnošću a prebačen je na lokalne samouprave - opštine.

diklofen
12-11-11, 07:41
Planiram da kupim nov traktor.nemam uslova da uđem u sistem PDV-a.Drugar mi ulazi u PDV u januaru mesecu.Interesuje me kakva je procedura da uzmem traktor na njegovo ime i ostvarimo taj povraćaj.I ako on ulazi u januaru od kad bi važili računi datumski?

mcbaycow
12-11-11, 10:08
Pa ukoliko bi ste uzeli traktor na njegovo ime, to bi malo komplikovalo stvari i Vama i njemu, ali nije ne izvodljivo.
Ako drugar uđe do 10og januara, račun bi mogao da bude najranije od 1.1.2012. i to na njegovo ime, da se registruje i da glasi račun, i da uvek stoji kod drugara u šupi, jer verovatno će dolaziti inspekcija da proveri to, pa traktor mora biti kod njega.
Postoji još jedna varijanta, a to je da se traktor vodi na drugara, a da onda vas dvojica potpišete kao neki ugovor o korištenju, i time bi ste mogli da izmuvate nešto da traktor bude kod Vas.
S obzirom na to da pratim teme, pa samim tim pretpostavljam da zelite da uzmete YTO i da Vam pdv nije veći od 5k e treba uzeti sve u obzir, da li se iplati cimati se. Drugaru će se to svakako isplatiti na kratke staze, a i Vama, ali morate voditi računa.

Eto toliko od mene, a verujem da ce Vam gosn. mvpadina dati iscrpnije rešenje... Lkl{{

diklofen
12-11-11, 10:17
Pa druže meni 5000 evra nije malo.To što će biti registrovan na njega nije apsolutno nikakav problem.Ukoliko i dođe inspekcija reće da je traktor na njivi i zovnu će me da ga doteram i stvar rešena.Znači u suštini račun kad bi bio posle 15 januara na njegovo ime bilo bi sve uredu tj. moglo bi se odraditi'

mcbaycow
12-11-11, 10:26
Pa naravno da nije malo. Da on ima rok sad ne znam, mislim do 10.1.2012. da se prijavi u sistem pdv i onda će se voditi kao pdv obveznik od 1.1.2012. Tako da račun može glasiti počev od 1.1.
Pre svega toga morate se posavetovati sa budućim drugarevim knjigovođom. Ali taj neki ugovor što sam rekao bi bilo lepo čisto rešenje, ali ostavi da se javim g. mvpadina, da čujemo njegovo mišljenje.

mims
12-11-11, 12:04
Samo taj povraćaj nije baš tako jednostavan, koliko ja znam, nego se odbija od kapitalne dobiti nije to da ti odneseš račun u poresko pa ti se vrati 18% nazad.

mcbaycow
12-11-11, 14:16
Pa ne razumem te baš najbolje, ali u principu on odnese račun knjigovođi on mu zavede i oni mu izvrše povraćaj tih sredstava, sa tim što će mu vratiti onoliko para koliko bude imao +, ukoliko on bude prodavao robu u tom tromesečju (pretpostavljam da će biti u kvartalnom obračunu) onda će se prebijati i taj + će mu biti isplaćen. E sad biće mu isplaćeno ako je račun izdat i zaveden do 31.3. tek negde 25.maja. odnosno 45dana od dana prebijanja valjda, a to je 10april. (nisam siguran za ovo poslednje, ali tako isplaćuju oko 25.5. obično baš poslenjeg dana).

Zrenjaninac
12-11-11, 17:23
Upravo tako kako je @mcbaycom rekao.Stim da poreski obveznik mora imati izmirene sve obaveze i povraćaj pdv je tačno u dan tj. 45dan.
@Diklofen tako kako si planirao tako i odradi.Samo po meni ja bih video ako bih mogao da uđem u sistem pdv jer je dobra stvar a i ti nećeš ostati samo na ovaj traktor već slede i ostale priključne mašine koje verujmi koštaju skoro kao i traktor.

diklofen
13-11-11, 19:05
Pa kad je rok za prijavljivanje u sistem PDV-a?Čuo sam da se to radi samo u januaru mesecu?

Zrenjaninac
13-11-11, 19:10
Ili automatski imaš pravo kad pređeš 4 miliona.U januaru se prijavljuješ od 1-10 ako imaš promet od 2-4miliona a do 15 ako imaš preko 4 mil.Ne mogu da verujem da nemožeš da skrpiš 2 mil. i lepo u januaru uđeš i da te vidi Bog.Ali pazi 2 mili ti treba kad odbiješ 5% pdv.

diklofen
13-11-11, 19:22
Nije problem u 2 ili 4 miliona već u tome što ih nisam išao preko računa.Gazdinstvo je na ženu i to gasimo iduće godine.Ja meni otvram novo i još jedno pride.Mnogo mi je jednostavnije da idem na drugara.Videću hoće li hteti da mi izdaju račun od recimo 1.2.2012., a da traktor uzmem za desetak dana, kako bi bilo sigurno.

talianu
22-11-11, 20:48
Diklofen ,račun mora biti posle datuma dobijanja rešenja.
Nije bitno kako si platio,bitno da imaš gotovinski ako si platio kešom.
Malo je nezahvalno raditi kao što ti planiraš na drugara.Nije neizvodljivo.
Ja lično mislim kao i član zrenjaninac da ti je najbolja varijanta da se sam prijaviš posle 1.1.2012 i rešiš problem.
A veruj lakše ti je stići do 2oooooo+ Pdv i mirno spavaj a za ostalo nađi dobrog knjigovođu i uživaj.
Čujem da neki političari najavljuju uslov 10.000.000 din sledećih godina zato ako planiraš da investiraš ne boj se.
Ja u prva tri obračunska perioda nisam ništa od robe fakturisao samo sam uzimao repromaterijal uvek sam u + ali nisam tražio da mi isplate.
Kako se postupa sa robom na lageru da li neko zna.Pravnica u firmi sa kojom radim me zvala i rekla da misli da sam u prekršaju^-^ i da se posavetujem sa knjigovođom.
Jer navodno i za tu robu na lageru moram regulisati porez. Da li je neko imao slično iskustvo?

milan_spay
22-11-11, 20:54
Čekaj malo, kako "regulisati" porez na robu koje nije fakturisana?
Za takvu robu imaš potvrdu o lageru i kada je prodaš tj. fakturišeš onda se i obračunava PDV.

diklofen
22-11-11, 20:54
Novina je da moraš napraviti promet preko računa pa se tek onda prijaviti.Znači da bi se ja prijavio recimo 10.01.2012. morao bi da od 01.-10. imam promet preko računa.U drugara ne sumljam ,a sve se ostalo da rešiti.Danas je bitno od države što više uzeti ,a što manje dati.

milan_spay
22-11-11, 20:58
Promet preko računa svakako već praviš, zar ne?

talianu
22-11-11, 21:39
Čekaj malo, kako "regulisati" porez na robu koje nije fakturisana?
Za takvu robu imaš potvrdu o lageru i kada je prodaš tj. fakturišeš onda se i obračunava PDV.
To i ja znam nego me ona zbunila.Možda moramo regulisati uslugu? tj (uslugu lagerovanja^-^)

diklofen
22-11-11, 21:44
Ne.Izbegavam da idem preko računa.Odem u zadrugu oni spreme pare i ja stavim u torbu i kući.Nema čekanja u redu,pa najave zapodizanje sopstvenih para,pa provizija......

Zrenjaninac
22-11-11, 21:56
To i ja znam nego me ona zbunila.Možda moramo regulisati uslugu? tj (uslugu lagerovanja^-^)

Moraš regulisati uslugu lagerovanja tj. ti oni treba da ti fakturišu a ti odradi da li kompezaciju ili platiš kešom ili preko računa i tu imaš odbitnu stavku pdv.

talianu
22-11-11, 23:03
Onda je na to izgleda mislila,hvala ZRenjanina>:({c

diklofen
19-12-11, 16:43
reci te Vi meni kako se ipslaćuje PDV kod tromesečera.Znači ako je rok za ovo tromesečje sve što se preda do 10.01.2012. a ja recimo predam račun od traktora ovih dana(pre tog zadnjeg roka) kad se mogu očekivati pare?

talianu
19-12-11, 16:52
45 dana od završetka kvartala. Četvrti kvartal se završava 31.12 tako da novac možeš očekivati od 15 februara.

---------- Poruka napisana u 16:52 ---------- Prethodna poruka je at 16:50 ----------

Do 10.01 je rok da se predaju računi iz prethodnog kvartala ako je datum 1.1 spada u prvi kvartal 2012

diklofen
19-12-11, 17:05
Znači ako predam pre 1.1.2012. pre će leći pare?

talianu
19-12-11, 17:06
Da da ,datum treba da je najkasniji 31.12.2011

diklofen
19-12-11, 17:09
Još jednom hvala-druže.

Farmer II
24-12-11, 14:11
Da li se ko je u sistemu PDV-a odbija porez na zakupljlenu drzavnu zemlju?

Postavio sam ovo pitanje ovde, posto sigurno nisam jedini koga bi zanimao odgovor...?

diklofen
24-12-11, 14:13
Kod nas se ne obračunava nikakav PDV na izlicitiranu državnu zemlju.Znači koliko piše u oglasu cena je ta i gotovo.Nikakve račune sa obračunom PDV-a ne dobijamo već ostaje samo uplatnica od pošte ili banke gde smo izvršili uplatu.

mindjušar
31-12-11, 10:43
Na kupovinu i zakup zemljišta se neiskazuje PDV

dragan.kovacev
06-01-12, 01:27
ja prosle godine nisam hteo da podnesem prijavu za ulazak u pdv u ovom roku 10.01 jel nisam bio siguran dal cu nesto kupovati od mehanizacije, kad sam resio da uzmem traktorce vrlo jednostavno sam usao u pdv...otisao u firmu u kojoj prodajem robu i trazio da mi izda racun od prodate robe u iznosu od preko 4 000 000 do tog 29.08 i vec sutra dan sa racunom i formularom podneo zahtev u poreskoj upravi u vrscu.za 7 dana sam dobio resenje da sam u pdv-u.za dvadesetak dana sam uplatio traktor i u roku podneo zahtev za povracaj pdv-a. u taj obracunski perio mi uslo samo 2 300 000 sto je placeno kesom i povracaj je legao tacno 25.11 a ostalih 900 000 sam placao robom-psenicom sa lagera, pa je bilo nekih komplikacija i nismo stigli do ubacimo do 10.10...

e sad rekla mi gospodja knigovodja da od ovog preostalog pdv-a sto treba da uplate 25.02 necu dobiti nekih 50 000, dali je to od dobiti da mi naplacuju 10% ili sta? nisam je bas naj bolje razumeo? od kad sam usao nisam jos nista radio preko racuna, samo taj pdv sto sam skinuoLkl{{

mindjušar
06-01-12, 07:38
Nerazumem najbolje,ali 2300000 u kešu i ti u sistemu PDV,pa ja i račun od 500din plaćam preko računa

talianu
06-01-12, 10:11
Minđušar i ja uglavnom plaćam kešeom pa uzimam gotovinske lakše mi je nego dsa trčim nom-stop u Banku.Uglavnom je sve regularno pokriveno.
Dragane ko ti je knjigovođa?Može i na pp.

mindjušar
06-01-12, 11:05
Moj knjigovođa (supruga) kaže da smo u obavezi da račune plaćamo bezgotovinski,ja imam terminal,pa plaćanje vršim od kuće sa računara,a gotovinske račune (imam jako malo) knjiži samo kao trošak,a PDV neuzima u obzir,tako radi i u firmi ,i kaže da je tako jedino ispravno

Soyacorn
06-01-12, 11:33
Ili automatski imaš pravo kad pređeš 4 miliona.U januaru se prijavljuješ od 1-10 ako imaš promet od 2-4miliona a do 15 ako imaš preko 4 mil.Ne mogu da verujem da nemožeš da skrpiš 2 mil. i lepo u januaru uđeš i da te vidi Bog.Ali pazi 2 mili ti treba kad odbiješ 5% pdv.

Imam pitanje, dali samo IMAŠ pravo da udješ u PDV ili MORAŠ da udješ u PDV ako premašiš 4 mil. ?

draganNb
06-01-12, 11:44
Samo jedna ispravka ako se ulazi preko 2 mil.odbija ti se porez od 8%.meni je tako knjigovodja rekao,ja sam podneo zahtev za ulazak u PDV od ove godine

mvpadina
06-01-12, 11:47
Evo da ti niko ne prepričava:

Члан 38. Обвезник који је у претходних 12 месеци остварио укупан промет већи од 4.000.000 динара дужан је да, најкасније до истека првог рока за предају периодичне пореске пријаве, поднесе евиденциону пријаву надлежном пореском органу.
Евиденциону пријаву подноси и обвезник који при отпочињању обављања делатности процени да ће у наредних 12 месеци остварити укупан промет већи од 4.000.000 динара, у року из става 1. овог члана.
Надлежни порески орган обвезнику издаје потврду о извршеном евидентирању за ПДВ.
Обвезник је дужан да писмено обавести надлежни порески орган о изменама свих података из евиденционе пријаве, најкасније у року од пет дана од дана настанка измене.
Обвезник је дужан да наведе порески идентификациони број (у даљем тексту: ПИБ) у свим документима у складу са овим законом.

Soyacorn
06-01-12, 11:58
Kada piše "dužan je" znači da mora da prijavi? Koliko sam razumeo. Pošto ima kod nas puno onih koji probijaju taj limit ali kažu da možeš ući u PDV samo ako ti to želiš ili ako imaš interes.

Spajki
06-01-12, 13:20
Mnogo je jeftinije prijaviti se i uci u sistem NEGO da te oni (inspektori)pronadju i uvedu u sistem pdv-a.

mindjušar
06-01-12, 13:22
Kako su Bečejci disciplinovani,kad imaju opaku babu za inspektora

Spajki
06-01-12, 13:25
Hehe,da je samo baba...

mindjušar
06-01-12, 13:31
Baba je šef,kad zavrne dva kruga inspektorima,da vi'š,al iće još malo u penziju,bar tako čika Gustav kaže

dragan.kovacev
06-01-12, 16:07
Nerazumem najbolje,ali 2300000 u kešu i ti u sistemu PDV,pa ja i račun od 500din plaćam preko računa

za 2 300 000 sam trazio povracaj to je kes za kupovinu traktora, a usao sam sa 4 000 000 kao i svi ostali, ali nije preko racuna 4 000 000, nego sam uzeo od firme fakturu da sam im predao robe u vrednosti 4 m, i tako sam prikazao u poresku da sam napravio promet od 4m...hteo sam da kazem da se i tako moze uci u pdv kada ti je to hitno, a nisi radio preko racuna i da nebi cekao zakonski rok za prijavu...

dali se sad razumemo?

mindjušar
09-01-12, 19:57
Aha! Kod nas nema ništa za keš,otkad je uveden sistem PDV,sve ide isplata žitarica na račun

---------- Poruka napisana 09-01-12 u 19:57 ---------- Prethodna poruka je 06-01-12 at 16:52 ----------

za 2 300 000 sam trazio povracaj to je kes za kupovinu traktora, a usao sam sa 4 000 000 kao i svi ostali, ali nije preko racuna 4 000 000, nego sam uzeo od firme fakturu da sam im predao robe u vrednosti 4 m, i tako sam prikazao u poresku da sam napravio promet od 4m...hteo sam da kazem da se i tako moze uci u pdv kada ti je to hitno, a nisi radio preko racuna i da nebi cekao zakonski rok za prijavu...

dali se sad razumemo?

Za gotovinske račune knjigovođa vodi blagajnu,a ulazni računi iz blagajne mogu da se knjiže SAMO kao trošak,a njihov PDV se neuzima u obzir

mladenmaso
09-01-12, 20:10
Imali ko na forumu iz BIH da je u pdv

prnjavor3
09-01-12, 20:13
štaje komšo ako te nešto zanima dođi na kafu i predavanje a ako hoćeš otićemo u BL pa češ sve čuti

mladenmaso
10-01-12, 18:59
štaje komšo ako te nešto zanima dođi na kafu i predavanje a ako hoćeš otićemo u BL pa češ sve čuti
kad oces
danas sam bij kod cete malo se informiso

Duško58
10-01-12, 19:27
@Soyacorn (http://poljoinfo.com/member.php?692-Soyacorn)
Onoga momenta kada predjes sumu od 4.000.000,00 dinara ostvarenoga prometa duzan si da podneses zahtev za uvodjenje u sistem PDV-a ili krsis zakone o PDV-u i fiskalnim kasama. Placas kaznu zbog neblagovremenog evidentiranja i placanja PDV-a u zakonskom roku.

diklofen
10-01-12, 19:38
Ulaze li u tu sumu recimo subvencije,refakcije za gorivo i kredit za repromaterijal koji leže na isti taj račun?

prnjavor3
10-01-12, 19:45
kad oces
danas sam bij kod cete malo se informisoizaberi dan oa mi javi

mladenmaso
10-01-12, 20:11
a gdje u bl

talianu
10-01-12, 22:32
Ulaze li u tu sumu recimo subvencije,refakcije za gorivo i kredit za repromaterijal koji leže na isti taj račun?
Ne ulaze.samo:-\

mindjušar
10-01-12, 22:36

neulaze,ali se za 4.000.000,00 gleda proteklih 12meseci(ne kalendarska godina) od bilo kog dana unazad

Soyacorn
12-01-12, 11:11
Ako ne ulaze u tu sumu subvencije , refakcije i krediti uplaćeni na moj račun onda mogu mirno da spavam.

diklofen
12-01-12, 11:13
Pa i ja onda mirno spavam i znam da sam dobro kalkulisao.

mindjušar
12-01-12, 12:01
Ali kad uđete u sistem PDV,onda je i subvencija i refakcija prihod

draganNb
12-01-12, 14:44
Onda se i na njih obracunava porez? knigovodja mi to nije rekao

mindjušar
12-01-12, 15:03
Ulaze u prihod,pa uložiš ih i ne povećava dobit

Spajki
12-01-12, 18:27
Ne znam kako kod tebe ali nama regresi i sve od ministarstva na ulazi u prihod.

mindjušar
12-01-12, 19:48
A u šta bi ulazilo,kad prilikom predaje zahteva za refakcije akcize na gorivo i zahteva za regres zadužuješ ministarstvo za određeni iznos,i kad ti uplate to je prihod,jel poznaješ Gustava,Spajki?

Jugos
12-01-12, 21:01
Nema smisla za subvencije jer na njih ne ide pdv.

Zrenjaninac
12-01-12, 21:04
Ni meni se ne prikazuju subvencije u prihod.

mcbaycow
12-01-12, 21:31
mindjusar je upravu, Gustav je i moj knjigovodja i zna covek. Ulazi u prihod, ali se ne obracunava pdv...

talianu
12-01-12, 21:40
U jbg,ko da smo u različitim kantonima pa svaki ima svoju poresku politiku.
I kod mene ne ide u prihode.

mindjušar
12-01-12, 21:49
Kako da se obračunava PDV na nešto na šta nije iskazano(premije,regres,akciza)?

Neki bi trebali da stave prst na čelo i da se zapitaju stvarno,kome su dali da vodi knjige,AL KAPONE je zbog toga otišao u zatvor što nije imao dobrog knjigovođu

Nema tu kantona,sistem je isti za sve,ima samo savestan knjigovođa i loderi

branko
12-01-12, 21:52
Subvencije ulaze u končni zbir za obračun poreza na prihod.

Zrenjaninac
12-01-12, 22:02
Subvencije se uplaćuju po drugom modelu ,a porez na dobit se računa samo od polj.preduzeća koja uplate iznos od prodaje ili neke druge delatnosti usluga. Po tome bi ulazilo kao prihod i ako ja uzmem i uplatim na račun neku svotu para npr.za ratu kredita.

mindjušar
12-01-12, 22:03
Branko,takav porez nepostoji,u prihod ulazi sve što se uplati na račun osim kredita,trošak je sve što se kupi za gazdinstvo(repromaterijel,delovi,goriva,maziva,zak up,registracija,PIO,ZdrO,rate kredita,....)troškovi od kupovine neidu direktno na trošak,već samo njihova amortizacija(vrednost iz liste osnovnih sredstava-ili računa x koeficijent amortizacije(5-30%god)) PRIHOD-TROŠAK=DOBIT,e na to ide 10% porez na dobit,22%PIO,12.3%ZdrO i što ostane to je zarada,i JEDINO taj iznos može da napusti račun bez pokrića >:D

Spajki
12-01-12, 22:04
Ebem li ga,moj knjigovodja radi ovako...A svi se oni medjusobno konsultuju oko svega.

mindjušar
12-01-12, 22:11
Subvencije se uplaćuju po drugom modelu ,a porez na dobit se računa samo od polj.preduzeća koja uplate iznos od prodaje ili neke druge delatnosti usluga. Po tome bi ulazilo kao prihod i ako ja uzmem i uplatim na račun neku svotu para npr.za ratu kredita.

To je druže pozajmica osnivača,i to kad posle dobiješ neku uplatu na račun podigneš u paru i kroz blagajnu gazdinstvo razduži osnivača Lkl{{

branko
12-01-12, 22:22
Ja sam šturo i razumljivo napisao. Samo treba da naglasiš da je računica: (PRIHOD-PDV)-(TROŠAK-PDV)=DOBIT.
I u poreze još dodaš i izdvajanje za nezaposlene 1%.

mindjušar
12-01-12, 22:25
PDV nema veze sa ovim delom priče,to podrazumevam

nisi šturo nego si pobrkao lončiće,i neko ko uči pojmove zbuniće se samo tako

branko
12-01-12, 22:28
Druže, ne mogu pobrkati lončiće kad imam u kući knjigovođu sa 20 godina staža.

mindjušar
12-01-12, 22:36
Nisi jasno napisao,nemoj se odmah naći uvređen,to je kao zaraza kad živiš sa knjigovođom,kao i ja :lol:

branko
12-01-12, 22:40
Nisam uvređen drugar, nego striktno pazim da se ne zeznem i uđem u PDV, po savetu istog. Takva muka mi ne treba.
Nije država uvela PDV zbog naše dobrobiti, nego zbog svoje.

mladenmaso
19-01-12, 14:12
potrebna dokumentacija za ulaz u PDV-sistem kao poljoprivredni proizvodjac u BiH (R.Srpska)

1. potvrda da se bavis poljoprivredom (na osnovu ove potvrde izradjuje se pecat)
2. uvjerenje iz poreske urave o izmirenim obavezama prema poreskoj
3. posjedovni listovi
4. kucna lista (ovjerena)
5. potvrda iz APIF
6. kopija l.k. (ovjerena
7. kopija tekuceg racuna (ovjerena)
8. 25 km. takse

sve to nosite kod knjigovodje i on isounjava zahtjev za ulazak u sistem PDV-a

srkitransporter
19-01-12, 14:58
ko sve danas ne vodi knjige. kao sto Mindjusar kaze, Al Kapone je pao zbog knjigovodje, ne znam sto niko ne shvata ozbiljnost tog posla!

paorpaor
29-01-12, 09:38
Malo sam prelistavao temu ali nisam nasao nista o dizanju para sa racuna ako si u PDV-u.
Kako i na koji nacin dizete pare, mislim konkretno na bankomatu (salteru banke). Recimo da ti treba da kupis detetu cipele i jaknu.

pankin
29-01-12, 09:58
dižeš pare normalno samo ne možeš te stvari koje nisu za polj.gospodarstvo da prijaviš kao trošak ili da dobiješ povrat pdv-a za to.i ne možeš na primer gajbu piva da platiš virmanom

paorpaor
29-01-12, 10:17
Mene ubedjuju da ne mogu da dizem pare sa racuna ako nemam pokrice, to jest racuna.
Meni je to nelogicno jer kako onda da kupujem garderobu, pice i hranu, sredstva za higijenu jer to sve nije osnovno sredstvo u poljoprivredi.

DusanA
29-01-12, 17:37
Ma,mozes da dizes, sve jedno je da li si u pdv ili ne, jos bolja stvar, od ove godine moze cak i vise nego ranije, ranije je limit bio 100.000,00 din, sada moze 600.000,00, a ako najavis mozes kolikogod hoces, tvoje pare, tvoja volja.

dragan.kovacev
29-01-12, 23:42
i ja odonomad digo malo para, crkla ves masina, malo na zlatibor, i sad nemogu kuci zavejalo ovde sta da vam kazem:lol: to me bog kaznio sto sam digao pare od pdv-a :)))))))))))))))))))))))))))

CAFEZ
30-01-12, 23:32
i ja odonomad digo malo para, crkla ves masina, malo na zlatibor, i sad nemogu kuci zavejalo ovde sta da vam kazem:lol: to me bog kaznio sto sam digao pare od pdv-a :)))))))))))))))))))))))))))
za zlatibor imas pare a da se pruzis za masinu to nemas. zato se i vencajes sa rusom

dragan.kovacev
30-01-12, 23:58
nek si mi i reko, tako mi i treba>:({

DusanA
03-02-12, 09:31
Sistem PDV-a je dobar, posebno ako se vise trosi, meni je prosla godina bila investiciona i isplatilo se, sledeca, ne znam, moracu da smislim gde da portosim novac :lol:

milan_spay
03-02-12, 10:42
Novac možeš da podižeš bez pravdanja zato što nisi registrovan u APR-u (agencija za privredne registre).
To znači da je tvoj PIB tvoj JMBG i tvoj status: REGISTROVANO POLJOPRIVREDNO GAZDINSTVO PERIĆ PETAR (fizičko lice) U SISTEMU PDV.
Za sve što kupuješ uzimaš i PDV RAČUN - GOTOVINSKI RAČUN; a sve ostalo je knjigovođin posao koga plaćaš, prosto rečeno.

mindjušar
03-02-12, 14:22
Jeste,ali sve što podigneš i nepotrošiš namenski za gazdinstvo,bez pokrića,ulazi ti u dobit,nevidim smisao podizanja gotovine kad sve može preko računa da se plati

paorpaor
03-02-12, 15:51
Knjigovodja mi je i sam priznao da u pdv-u ima dosta nelogicnosti i rupa. Jos jedna stvar mi nije jasno a to je da li mi i novokupljene masine ulaze ili ne ulaze u trosak. Recimo traktor ili neka od prikljucnih masina. Knjigovodja kaze da ne jer se to vodi kao osnovno sredstvo. Prema tome onda ni vestak ni seme nisu trosak jer su i to osnovna sredstva za proizvodnju.

mindjušar
03-02-12, 15:54
Neulazi u trošak cena mašine,samo pripadajuća amortizacija
A seme,veštak,gorivo,guma,vulkaniziranje,maziva,le aj,remen,antifriz,registracija,PIO,ZdrO,zakup,por ez na zakup,porez na dobit,izvod iz katastra,overa ugovora,itd,jednom rečju SVE što je potrebno da gazdinstvo funkcioniše,se knjiži kao trošak,i to su obrtna sredstva,obrću se svake godine,a osnovna sredstva se koriste više godina,i u zavisnosti od tipa namene osnovnog sredstva,knjiži se pripadajuća amortizacija,koja se kreće od 2.5-30%

talianu
03-02-12, 18:30
Koja je poprilično velika.

prnjavor3
03-02-12, 21:33
vidiš ja fakturišem sve što kupujem i što je vezano za poljoprivredu od n.p.r lanca za bika do kombajna.Neznam kako je kod vas

---------- Poruka napisana u 21:33 ---------- Prethodna poruka je at 21:32 ----------

i na sve dobijam povrat u roku 60 dana

DusanA
03-02-12, 21:40
Pa, isto je i ovde imamo prihode i rashode, na razliku, ako su prihodi veci od rashoda placa se porez na dohodak. Meni sve ulazi u troskove, od hrane, sapuna, semena, djubriva, traktora, znaci sve sto se potrosi u jednom gazdinstvu je rashod, i na sve to mi se vraca 8 ili 18 % pdv, isto tako za sve sto prodam, ja placam drzavi pdv. Sistem je dobar, posebno ako se vise trosi.

branko
03-02-12, 22:08
Nije mi jasno kako možeš nešto što je lično za tebe (hrana i sapun) da ukalkulišeš kao troškove gazdinstva?

mindjušar
03-02-12, 22:16
To može da knjiži kao prezentaciju,u visini od 0.5% od prihoda,a neuzima se PDV u obzir

DusanA
03-02-12, 22:17
Moj knjigovodja kaze da moze, sve osim kafe i alkohola, i tako smo i radili do sada, odem u tempo, metro, nakupujem sve sto mi treba za kucu, odnesem knjigovodji i ona preda sve te racune za povracaj pdv-a. To je trosak gazdinstva, sto ne bi moglo, mi smo gazdinstvo, trosimo za sebe.

talianu
03-02-12, 22:20
Ni meni u trošak ne ulazi,struja,telefon,hrana,piće ,sapun... samo što je vezano za poljoprivrednu proizvodnju.
Tako je knjigovođa insistirala i kraj.
Pola stvari plaćam kešom pa uzimam gotovinske račune.Priznaju ih kao i da sam plaćao nalogom svejedno je.Povraćaj još nisam nikad tražio.

---------- Poruka napisana u 22:20 ---------- Prethodna poruka je at 22:18 ----------

Jedan moj prijatelj u selu ima farmu 200 grla on je već par godina u PDV-u i kao što kaže Dušan sve mu ulazi u trošak.
Samo da napomenem da nam je isti knjigovođa.

mindjušar
03-02-12, 22:21
Ni račun od struje,vode,telefona,osim ako gazdinstvo nema ugovor o zakupu npr pomoćnog objekta za potrebe kancelarije pa u ugovoru stoji da gazdinstvo snosi troškove el.energije,vode,telefona,interneta....ali se i na taj ugovor plaća porez

hehehe,za sve postoji legalna varijanta

DusanA
03-02-12, 22:26
Ja predajem i racune za struju, telefon, odnosenje smeca, sve sto je na to gazdinstvo. Sve racune joj odnosim, ona kaze da sve sto je vezano za domacinstvo moze da prodje kao trosak domacinstva, ako ja placam PDV za robu koju ja fakturisem, ( prodajem), isto imam pravo da vratim PDV za robu koju sam ja kupio. Meni je to logicno.

mindjušar
03-02-12, 22:31
Ništa od toga moj Dušane nije na gazdinstvo,nego na ime,osim ako se ne napravi da bude tako,domaćinstvo i gazdinstvo je isto kao dupe i mesec

DusanA
03-02-12, 22:38
Stvarno ne znam, moguce je da je tako kako ti kazes, ali mi vracamo PDV, ovo sada ce biti vec 4-ti put, evo i u ovom obracunskom periodu ce mi vratiti nesto novca, koji cu ja odmah da podignem.
Poljoprivredno gazdinstvo je u PDV, ne znam razliku izmedju domacinstva i gazdinstva, kada kazem domacinstvo, mislim na nas kao celu porodicu.

branko
03-02-12, 22:48
Imaš ti sreće što finansijska policija ne obilazi gazdinstva i još uvek ne kontroliše poslovanja istih.

talianu
03-02-12, 23:12
Rekoh ja, ko da smo u različitim kantonima a ne u jedinstvenom poreskom sistemu::)

mindjušar
03-02-12, 23:23
A ja opet podvlačim da je to samo stvar knjigovođe
Na kraju će biti kao kod Šiptara kad su panduri pretresali kuću,pa na prizemlju našli pištolj,kaže I JA SE ĆUDIH,kaže pandur ajmo sad u podrum,NEMOJTE,kaže Šiptar,SVI ĆEMO SE ĆUDITI

paorpaor
04-02-12, 08:28
Ocito je da nam je drzava "banana" i da svako pdv tumaci kako hoce.
Meni je sasvim ne logicno da ja ne mogu da kupim detetu garderobu ili bilo sta drugo sto je ne poljuprivredno ako sam u sistemu pdv-a. Nema nikakve logike da ne mogu da dizem pare sa svog racuna jer ja nisam firma i ne isplacujem platu.

DusanA
04-02-12, 08:37
Evo citam resenje koje sam dobio od poreske uprave, lepo pise, ODOBRAVA se povracaj PDV-a, ima potpis i pecat. Ako je njima ok, znaci da moze i da je legalno, da ne valja ne bi ni proslo.

---------- Poruka napisana u 08:37 ---------- Prethodna poruka je at 08:29 ----------

Garderobu ne kupujem ni ja, ali kucnu hemiju, hranu, racune, to da. A novac moze da se dize sa racuna, neograniceno, odakle ti to da ne moze ?

paorpaor
04-02-12, 08:56
Moj knjigovodja izgleda zna nesto sto niko drugi ne zna.

diklofen
04-02-12, 09:03
Ne nego neki izgleda komplikuju više nego što bi trebalo.Ja gledam moje drugare to sve nekako ide bez problema i malo pa malo oni dobiju neke pare do PDV-a.Došla inspekcija pregledala i otišla.
Drugar na kog sam predao da dobijem povraćaj za traktor dobio rešenje za isplatu i čak još plus neki dobar višak od svog povraćaja.Sve ukupno oko 6000evra.Još u rešenju piše da je sve u redu i da naknadne kontrole neće biti.

mindjušar
04-02-12, 21:45
I da dođete kod njih na >:({ cugu :lol:

Igor
05-02-12, 20:27
Meni je najvece ulaganje radna snaga tj nadnicari koji se isplacuju na ruke.. Kako to pravdati ako bi usao u sistem PDVa?

branko
05-02-12, 20:30
Sklopiš sa njima ugovor o delu.

mindjušar
05-02-12, 20:31
Ugovor o privremenom-povremenom radu,ili ugovor o dopunskom radu,pa plaćaš na račun,bez osiguranja

prnjavor3
05-02-12, 21:34
Ni kod mene nemože struja,telefon,hrana i ostalo tako kaže knjigovođa samo što je vezano za poljoprivredu a baš ću sutra nazvati upravu za indi. oporezivanje i pitati

Spajki
05-02-12, 22:10
Izgeda da je to od knigovodje do knjigovodje drugacije.Paore,mozes dizati pare sa racuna bez problema i koliko hoces.Sve sto si naplatio u ime robe ili usluga ti je prihod nebitno da li si ga potrosio placanjem preko racuna ili si ga digo u kesu i otisao na more.Sve sto potrosis vezano za poljoprivredu,seme djubre,naftu,delove,lezajeve,ulje,mast...kancelari jski materijal papir,uplatnice,spajalice,kompjuter,kanc stolica,selotejp...ti je trosak od kog imas povracaj pdv-a.Razlika izmedju nas i privrednika je sto mi nismo registrovani u APR-u i ne moramo pravdati svaki dinar sa racuna.

paorpaor
05-02-12, 22:16
Spajki ja ti verujem i ja dizem pare i to mi je sasvim logicno, ali meni knjigovodja u fazonu kao dizi ti, ali ako te inspekcija uhvati...

Spajki
05-02-12, 22:25
He,he,ako te uhvate u nekom prekrsaju (daleko bilo),odgovarate oboje,a ti se onako neobavezno raspitaj jos kod nekog knjigovodje kako oni gledaju na to.Tvoj i knjigovodjin potpis je na poreskim izjavama tako da...

Marceta
05-02-12, 22:46
Razlika bi trbalo da bude u tome kako plaćate poreze i doprinose,ako plaćate paušalno znači poreznici vam razrezuju porez i doprinos trebalo bi da možete da novce sa računa trošite kako hoćete.A ako vam knjigovođa izračunava poreze i doprinose onda se pazite jer sve što potrošite mimo onoga što ima veze sa poljoprivredom knjiži se kao dobit i raste vam osnovica za plaćanje poreza i doprinosa.

talianu
06-02-12, 00:25
He,he,ako te uhvate u nekom prekrsaju (daleko bilo),odgovarate oboje,a ti se onako neobavezno raspitaj jos kod nekog knjigovodje kako oni gledaju na to.Tvoj i knjigovodjin potpis je na poreskim izjavama tako da...
Mislim da grešiš odgovara samo onaj koji potpisuje.
U mom slučaju ja sve potpisujem.

---------- Poruka napisana u 00:25 ---------- Prethodna poruka je at 00:20 ----------

Spajki ja ti verujem i ja dizem pare i to mi je sasvim logicno, ali meni knjigovodja u fazonu kao dizi ti, ali ako te inspekcija uhvati...o
Samo diži, pravdaš se da ti banka daleko i da zbog toga koristiš gotovinski način plaćanja.
Naravno ako stegnu nabaviš račune (gotovinske) za naftu je najlakše (ne može se kontrolisati jel si potrošio 30 ili 70 l po ha).
Uglavnom kako mi je pričao jedan knjigovođa iz Subotice nemaju neki model da nas detaljno kontrolišu jer nismo registrovani u APR-u.

mindjušar
06-02-12, 06:45
Mora se kontrolisati,mora imati svoje normative proizvodnje i da troši repromaterijal,i goerivo u okviru tih granica

prnjavor3
06-02-12, 08:08
sve se mora pratiti nemožeš jedne godine potrošit LUPAM 2000l. nafte na n.p.r 30 ha. i 30 t. gnoiva a iduće godine na istu površinu duplo više nisu ni oni ludi.Za dizanje para neznam kako vi a ja ih dižem kad mi trbaju i trošim ih namjenski i ne namjenski za proizvodnju,njima je bitno da ti kad trebaš da uplatiš porez da to i uradiš bez kašnjenja.Kolika je kod vas kamata(dnevna) akio kasnite sa uplatom poreza kod mene je 0,6%

mindjušar
06-02-12, 08:34
NORMATIV PROIZVODNJE
MERKANTILNE PŠENICE 7 t/ha U POLJOPRIVREDNOM GAZDINSTVU
PAL MILINSKI

- ljuštenje sojišta gruberom na 10cm - potrošnja goriva 8 l/ha
- osnovno đubrenje mineralnim đubrivom NP ili NPK sa naglašenim P (fosforom) u količini 300- 400kg/ha - potrošnja goriva 3 l/ha
- plitko oranje do 15cm – potrošnja goriva 14 l/ha
- predsetvena priprema setvospremačem dva provoda 14 l/ha
- setva deklarisanog semena pšenice,setvena norma po preporuci za datu sortu,u količini od 200-270 kg/ha - potrošnja goriva 5 l/ha
- valjanje kembidž valjkom neposredno posle setve – potrošnja goriva 4 l/ha
- valjanje kembridž valjkom posle zimskih mrazeva u rano proleće – potrošnja goriva 4 l/ha
- I. prihrana azotnim đubrivom KAN 200-250 kg/ha – potrošnja goriva 3 l/ha
- prskanje – I. tretiranje fungicidom za preventivu od mogućih oboljenja+ folijarno đubrenje,sve dozirano po uputstvima za primenu istih - potrošnja goriva 3 l/ha
- II. prihrana azotnim đubrivom KAN 100-150 kg/ha – potrošnja goriva 3 l/ha
- prskanje herbicidom protiv korova + folijarno đubrenje,sve dozirano po uputstvima za primenu istih
- potrošnja goriva 3 l/ha
- prskanje II. tretiranje fungicidom za preventivu od mogućih oboljenja vlata u cvetanju + insekticid za zaštitu od moguće pojave raznih insekata koji oštećuju list zastavičar i vlat + folijarno đubrivo,sve dozirano po uputstvima za primenu istih – potrošnja goriva 3 l/ha
- žetva pšenice žitnim kombajnom sa sitnilicom slame – potrošnja goriva 21 l/ha
- prevoz pšenice od njive do otkupljivača, traktorom sa agregatiranom prikolicom – potrošnja goriva 12l /ha
- ljuštenje strništa posle žetve gruberom do 10cm – potrošnja goriva 8 l/ha
- podrivanje zemljišta na 50-60cm – potrošnja goriva 22 l/ha
- po potrebi prskanje strništa totalnim herbicidom,potrošnja preparata po uputstvu za dati preparat – potrošnja goriva 3 l/ha

e ovo je moj normativ za proizvodnju pšenice,a ko ovo nema,inspektori primenjuju svoje tabele,koje nimalo nisu racionalne

paorpaor
06-02-12, 09:04
Mindjur ti se neki mnogo mudar covek, a postovi su ti jako korisni..

sorin
06-02-12, 09:28
Meni knjigovodja rekla da se racunaju samo direktni i indirektni troskovi proizvodnje (poljoprivreda, stocarstvo, povrtarstvo), a uvodim i racune - struja, voda, komunalno, cak i internet. Kupovina nove masine ne ulazi u rashode u punoj vrednosti vec samo deo koji se amortizuje (potrosi) u tekucoj godini. Dobra je stvar sto se amortizuju SVE masine koje koristite, cak i one kupljene pre ulaska u PDV, tako da se amortizuje i stari kombajn, traktor, sve zivo sto imate. Ako koristite recimo 2 kuce, od kojih jedna nija vasa, napravite ugovor o zakupu bez naknade, tako da svi racuni za taj objekat ulaze u PDV jer to nije domacinstvo vec namenski za gazdinstvo, a s obzirom da je bez naknade ne placate porez na ugovor o zakupu.
Jos jedna caka je prenos zaliha iz prosle godine, recimo kukuruz koji se iz 2010 prenosi i prodaje u 2011 se ne knjizi sav u 2011 vec samo razlika u ceni, ali i zalihe iz 2011 se knjize drugacije. Ako neko zna nek pojasni detalje
Moze se raditi i VEZIVANJE SREDSTAVA za smanjenje dobiti, jer ako se odredi da recimo svake godine pravite vezivanje npr 4.000 evra da biste posle 4 godine kupili traktor, to se knjizi kao rashod. Opet ko zna, neka kaze svoja saznanja!

mcbaycow
06-02-12, 09:50
Jos jedna caka je prenos zaliha iz prosle godine, recimo kukuruz koji se iz 2010 prenosi i prodaje u 2011 se ne knjizi sav u 2011 vec samo razlika u ceni, ali i zalihe iz 2011 se knjize drugacije.

Ne razumem aj pojasni, ili neko drugi ko zna... Ja za ovo prvi put cujem...

mindjušar
06-02-12, 09:52
Mindjur ti se neki mnogo mudar covek, a postovi su ti jako korisni..
jel to kompliment ili podjeb...nje?

sorin
06-02-12, 10:00
Ne razumem aj pojasni, ili neko drugi ko zna... Ja za ovo prvi put cujem...

Pa valjda zato jer taj kukuruz si proizveo u prethodnoj fiskalnoj godini, i prakticno si u narednu uneo vrednost (cenu tog kukuruza).
Na primer, ako si 1.01 imao 1000 kg kukuruza po ceni od 12 din/kg UNEO si 12.000 dinara, a ako ga prodas po 14 din negde u toku godine, onda ostvaris razliku od 2.000 (14.000 prodato, 12.000 uneto) i to ti je PRIHOD od tog kukuruza. Ni meni nije bas jasno to treba knjigovodja da mi objasni, pa ako neko nesto zna lepo bi bilo da objasni.
Takodje, kaze da se u zavrsni racun unose novci kao i kompletan lager, znaci sve sto imas na lageru se preracunava po nekim cenama ma dan 31.12 i to se predstavlja kao prihod. Dobar je taj PDV ali ima puno nepoznanica!
Opet kaze da se i zasejane povrsine vrednuju, jer zasejana njiva sa psenicom takodje ima neku vrednost koja nije samo vrednost semena i bacenog vestaka...Pomagajte!

mcbaycow
06-02-12, 10:16
Pa to možda ima veze sa završnim računom, ali nikako nema veze sa fakturisanjem, jer ja ako ga u 2011. nisam fakturisao, moram ga fakturisati u 2012. po realizovanoj ceni... nema razlika kao što si pisao... E sad kada se bude radio završni račun za 2012. onda, ako su unosili taj preneti kukuruz iz 2011. i obračunavali ga u z. račun 2011. onda će dodati tu cenovnu razliku. Ali to ne treba da te brine, to će sve knjigovođa rešiti...

Još nešto da dodam, a to je da one stare mašine koje ti ulaze u gazdinstvo i na koje ti se računa amortizacija, kada se budu prodavale i ako se nekad budu prodavale, mora se fakturisati i platiti pdv, znači faktični će se i na njih platiti pdv kao i na robu koju prodajemo....

sorin
06-02-12, 10:31
Da to za stare masine si u pravu verujem, ali ako su se amortizovale onda nemaju vrednost, jednostavno se otpisuju ili rashoduju

Za zalihe si isto u pravu, nema veze kako se knjize uvek se isto fakturisu.

mcbaycow
06-02-12, 10:36
Pa za mašine ne znam tačno, ali mislim da posle 5god. kao što kažeš se otpisuju....

Znači ti si ovo što si mislio za prenos lagera, isključivo mislio kako se završni računi prave...? To ne znam, ali verujem da je baš tako nekako...

paorpaor
06-02-12, 10:46
jel to kompliment ili podjeb...nje?
Ako kazem da je kompliment mozda se uobrazis, a podjeb sigurno da nije..
Imas korisnih postova pa u skladu sa tim..

mindjušar
06-02-12, 11:03
Ako kazem da je kompliment mozda se uobrazis, a podjeb sigurno da nije..
Imas korisnih postova pa u skladu sa tim..

Neki nemisle tako,alü nema veze
Ako je roba na sopstvenom skladištu,radi se samo popis

talianu
07-02-12, 01:00
Vidiš,svaki knjigovođa radi na svoj način.
Moja je na početku godine popunila neku tabelu normativa tip:
Ukupno 1500000 nafte,800000 veštaka,400000semena,300000 delovi ...itd.
Palika svaka čast na ovakvoj evidenciji,sviđa mi se jel za sve kulture radiš tako ?
Delovi?Amortizacija?

mindjušar
07-02-12, 06:19
Amortizacija se računa po odluci o osnovnim sredstvima,za svaku mašinu,njivu,objekat,delovi se ne normiraju,jer se to nemože planski predvideti
Da imam i za soju normativ,a drugo i nemam šta u setvenoj strukturi

sorin
07-02-12, 09:36
@mindjusar

Ajde ako nije tesko stavi i normativ za soju

meni knjigovodja kaze da se zemljiste (njive) ne amortizuju, jali to tacno?

mindjušar
07-02-12, 16:26
Svi ćemo se ćuditi

---------- Poruka napisana u 16:26 ---------- Prethodna poruka je at 11:47 ----------

NORMATIV PROIZVODNJE
MERKANTILNE SOJE 3.5 t/ha U POLJOPRIVREDNOM GAZDINSTVU
PAL MILINSKI

- osnovna obrada – oranje do 30cm – potrošnja goriva 28 l/ha
- zatvaranje zimske brazde setvospremačem – potrošnja goriva 7 l/ha
- rasipanje mineralnog đubriva EUROFERTIL PHYSIOMAX 975 u količini 100-120 kg/ha – potrošnja goriva 3 l/ha
- predsetvena priprema setvospremačem – potrošnja goriva 7 l/ha
- setva deklarisanog semena soje pneumatskom sejalicom sa depozitorima za unošenje mineralnog đubriva u redove (zonu setve),setvena norma 50-60 kg/ha,u zavisnosti od preporuke za datu sortu,utrošak mineralnog đubriva NPK sa mikroelementima 160-200 kg/ha – potrošnja goriva 6 l/ha
- valjanje kembridž valjkom,za ujednačeno nicanje kako useva,tako i korova radi učinkovitijeg suzbijanja – potrošnja goriva 4 l/ha
- prskanje herbicidom,ili kombinacijom više herbicida, za suzbijanje širokolisnih korova + folijarno đubrivo, sve dozirano po uputsvima za primenu istih – potrošnja goriva 3 l/ha
- međuredna obrada – špartanje – potrošnja goriva 5 l/ha
- prskanje herbicidom za suzbijanje uskolisnih korova + folijarno đubrivo,sve dozirano po uputstvima za primenu istih – potrošnja goriva 3 l/ha
- međuredna obrada – špartanje – potrošnja goriva 5 l/ha
- žetva soje kombajnom – potrošnja goriva 22 l/ha
- prevoz merkantilne soje traktorom sa agregatiranom prikolicom,od njive do otkupljivača – potrošnja goriva 9 l/ha

I tu je opravdano i gorivo i seme i hemija i đubrivo i sve

DusanA
07-02-12, 18:46
Ako se zemlja amortizuje, sta ce biti za 10 godina kada otpise svu svoju vrednost, odlazi u minus, posto je amortizovana i vise nema nikakvu kjigovodstvenu vrednost. :lol:

bojcetic
08-02-12, 02:14
@mindjusar
Koji je razlog sejanja iskljucivo soje i psenice, a ne recimo i kukuruza, suncokreta...

mindjušar
08-02-12, 06:40
"ako ti kažem,moram te ubiti posle" :lol:

diklofen
19-02-12, 19:47
Drugar je od novembra u PDV-u.Račun za kupljen traktor je predao 28.12.2011. godine.Krajem januara je dobio rešenje da treba da mu se isplati suma xxxxx.Kada da se očekuje taj novac?

talianu
19-02-12, 19:50
U roku od 45 dana (do 15.02)ali izgleda sada kasne.

diklofen
19-02-12, 19:52
Pa bili su ti praznici pa možda zato.Tako sam i ja mislio ali nisam bio siguran.

Zrenjaninac
19-02-12, 20:01
Oko 25.02.2012 će biti isplata a ne 15.02.

paorpaor
19-02-12, 20:02
I ja cekam da isplate pa da platim setvospremac.

Zrenjaninac
19-02-12, 20:07
Isplata se vrši 90% 55 tog dan a 10% 50tog dana.Tako da je to od 20-25 u mesecu.

diklofen
19-02-12, 20:09
Pa sad će to....taman koji evrić za seme i ostalo.

techa
20-02-12, 23:03
Ako si u sistemu i pazaris neku mehanizaciju iz firme sa urednom dokumentacijom da li imas povracaj ako je mehanizacija polovna?

Spajki
20-02-12, 23:15
Ako je firma u sistemu pdv-a mozes da ostvaris povracaj.Ako nije u sistemu pdv-a, firma ne sme i ne moze da ti iskaze na racunu niti da ti naplati pdv.Tada ti ta suma ulazi samo u trosak.

DusanA
22-02-12, 12:34
Da li su nekom legle pare od povracaja pdv za IV kvartal 2011. ?

talianu
22-02-12, 13:11
Taman sam hteo isto da pitam.I mene interesuje.

diklofen
22-02-12, 21:24
Drugaru još nije jer bi zvao sigurno.

milan_spay
22-02-12, 21:27
Činim i se da je Zrenjaninac ranije napisao oko 25. i kasnije, što su i meni danas potvrdili iz poreske...

Jugos
22-02-12, 21:34
Ja sam skoro uvek dobijao 26.

DusanA
24-02-12, 20:04
Meni je danas legao povracaj pdv-a

Zrenjaninac
24-02-12, 20:12
Legao povraćaj pdv-a

diklofen
25-02-12, 12:28
Sinoć legle pare od PDV-a.

talianu
25-02-12, 12:59
Samo meni izgleda nisu^-^

cicimoric
27-02-12, 17:26
I meni legle pare.

talianu
27-02-12, 20:21
Danas dobio rešenje da su odobrene ali para u banci nema.
Knjigovođa pogrešila prvo zaokružila da neću posle pisala žalbu i ispravila jel moguće da zbog toga kasni?

DusanA
03-03-12, 21:23
Mozes da raspodelis novac, ali ne mozes maticni broj., a preko maticnog broja oni mogu da pronadju sve tvoje racune, ako neko uopste i hoce da ih trazi. Ako budu traziil, naci ce.
Ja sam u PDV, i razmisljam na tu temu.
Ali ako imas prijavljeno 50ha u gazdinstvu, mogu na osnovu nekog prosecnog prinosa da vide koliko se novca slilo na racune i da vide da li je to manje nego prosek, sto znaci da nisi sve prodao zvanicno. A, ako dodju u inspekciju, nesto ce i da pronadju. To nas ceka, samo je pitanje da li ce biti za godinu-dve ili kasnije.

diklofen
03-03-12, 21:24
Pa naravno da neću sav novac gurati na jedan račun.Na svakog člana gazdinstva može po jedan račun i eto već situacija bolja.

ddragan
03-03-12, 21:45
Bez obzira znaju oni bolje nego ti i ja sa kim zivis,ko sta radi i kolike prihode imas.

mindjušar
03-03-12, 21:46
Diklofen druže to je isto sve,kao da je tvoj račun,to ti nije spas

Peet
03-03-12, 21:52
Ako nije prijavljen broj racuna kod njih u ministarstvu onda budite bez brige da nece da proveravaju dali imaju, gde imaju i koliko racuna moji drugi ukucani.

mindjušar
03-03-12, 21:59
Pa neće to ministarstvo poljoprivrede da proverava,nego ministarstvo finansija,članovi gazdinstva su na istoj adresi sa nosiocem gazdinstva,tako da znaju oni to sve,a na svakom pojedinom računu se vidi šta je uplata od plate,penzije,itd,a šta je od poljoprivrede,nemojte se zajebavati,ozbiljne su to stvari

machak
03-03-12, 22:03
Sve te transakcije ostaju zabeležene u bazama podataka i ako sada niko ne gleda ne znači da neće za godinu ili dve. I to ne tako da neki ćata sedi i burla po podacima već automatskom pretragom. Pokušaj izbegavanja poreza je ozbiljan prekršaj, razmislite dobro da li vam se isplati rizikovati.

diklofen
03-03-12, 22:07
Nije to ni blizu ozbiljnog ako ga tako ne shvatiš i unapred se predaš.Tu ima toliko velikih rupa da slon može proći ,a ne ja što sam mali kao miš.

Peet
03-03-12, 22:21
Kakve veze ima minist. finansije recimo za nekim racunom u nekoj od bilo koje banke. Ako ja sa otvorenim gazdinstvom imam prijavljen racun u Vojvo. Banci a bilo kome iz domacinstva otvaram racun u nekoj levoj banci, kome ljudi pada na pamet da cacka mecku? pa da proverava nesto bez veze kad je to sve sto kaze Diklofen jako sitno u odnosu na mnoge druge stvari.

machak
03-03-12, 22:22
@diklofen
Ako te uhvate ozbiljan je, ako ne nije. Koliki je PDV, pretpostavljam da je 8% u poljoprivredi, odbije ti se sav PDV sa ulaznih računa i za kupovinu mehanizacije. Ne želim da te učim šta da radiš ali ovo čitaju i drugi pa neka stave sve na papir i sračunaju da li ime se isplati rizik za tih par procenata profita.

mindjušar
03-03-12, 23:02
Off topic je,ali jako se lako poveže sve,a zna se ako ima na adresi gazdinstvo,i ako se lupam na 10 računa ukućana pojavi uplata od poljoprivrede da to sve proizvod PG,a tu ni "na crno" nepomaže,jer imaju tabele prihoda i znaju više nego što mislite,pitajte Bečejce kako ih baba postrojava,drugar je sa 20ha gazdinstva (od toga godinama desetak ha paprike) dobio kaznu,i retroaktivno od 01.01.2005.da plati PDV,a "razbacivao"i on i na svoje,ženine,mamine račune (koštala ga zajebancija preko 2.000.000RSD)
Neželim nikog zastrašivati,nemora da se desi nikom nikad,ali treba imati saznanje i o najgorem

ljakse
03-03-12, 23:11
Jedno pitanje šta je situacija samnom ko ima 3 PIO gazdinstva na istoj adresi sa približno istim hektarima po svakom gazdinstvu,i normalno priliv isto raspoređen na približno jednake delove???

sorin
03-03-12, 23:46
Sve dok su ta tri gazdinstva zakonski aktivna, nemas nikakav problem sa racunima, svako je gazdinstvo nezavisno.

Onog trenutka u bilo kojih 12 meseci kad prebacite na racunima promet od 4.000.000 dinara OD PRIHODA OD POLJOPRIVREDE automatski ulazite u sistem PDV i u obavezi ste da vodite knjige. promet se vidi u centralnom registru NBS na osnovu vaseg JMBG, tako da tu zezanja nema, bez obzira koliko racuna imate!
E sad koliko je PDV dobar ili los, to je pitanje. Lose je sto vam treba knjigovodja i to je rashod. Dobro je sto razlika 8% i 5% pokriva te troskove u startu, tako da vam knjigovodja dodje dzabe, a od vas zavisi koliko ste u stanju da tog "radnika" iskoristite. meni knjigovodja obavlja sve, od setnje po salterima do obnove setvenog plana, overe zdr. knjizice, dogovora oko faktura, uplata, isplata, skladistara i svih ostalih, a prati i konkurse i sajt ministarstva. Jos je samo nisam terao na njivu traktorom :-X

A da je PIO los, ne bi oni podigli granicu sa 2.000.000 na 4.000.000, usput ja sam pokrio PDV obaveze normalnim nabavkama, iako nisam kupio nijednu masinu, tako da to uopste nije problem. A takodje, na kraju i znate sta ste radili koliko ste zaradili i gde su vam novci!

mindjušar
03-03-12, 23:58
samo da ispravim sorin,skupa 4.000.000 u prethodnih 12 meseci,pošto je ista adresa

sorin
04-03-12, 00:05
Ako nisu prijavljeni u isto domacinstvo, onda svako posebno ide valjda?

oldtimer
04-03-12, 00:11
Obavezno je uci u sistem PDV-a sa prometom preko 5 miliona, a dobrovoljno preko 4 miliona.

talianu
04-03-12, 00:15
Dobrovoljno možeš sa 2 miliona + 8% tj 2160000 a obavezan si u roku od 5 dana ako pređeš 4 mil.

oldtimer
04-03-12, 00:22
Letos sam proveravao u poreskoj, rekose mi 5 miliona... E sad "ako su lagali mene..."

talianu
04-03-12, 00:29
Šta je po sredi ne znam ,znam kad sam ulazio u PDV da je uslov bio kako sam naveo nije mi poznato da se nešto menjalo.

mikulaš
04-03-12, 00:31
samo da ispravim sorin,skupa 4.000.000 u prethodnih 12 meseci,pošto je ista adresa
Potpuno netačno, šta ima veze ako su na istoj adresi, tri gazdinstva su tri različita vlasnika i svako radi za sebe i svako odlučuje za sebe dali će ući u pdv ili dali će preći 4mil dinara. I nikako i niko nemože da ih spoji u jedno gazdinstvo ako oni neće.

ljakse
04-03-12, 01:30
Potpuno netačno, šta ima veze ako su na istoj adresi, tri gazdinstva su tri različita vlasnika i svako radi za sebe i svako odlučuje za sebe dali će ući u pdv ili dali će preći 4mil dinara. I nikako i niko nemože da ih spoji u jedno gazdinstvo ako oni neće.mikulaš@I ja mislim da je tako kako si ti rekao,od nas trojice niko nije nosilac gazdinstva za ostalu dvojicu,nego svako ima posebno PIO gazdinstvo.A adresa ko adresa na istoj smo,šta da mu radimo.Ima tu i druge varijante,da smo svi na različite adrese ali i onda može da se poveže ko je kome otac,majka,ćerka,sin,brat,snajka,supruga...ne vidim nikakvu logiku vezano za adresu.:){{Otišli smo od teme priljatelji moji,valjda će nas prebaciti u odgovarajuću temu.Al eto desi se nehotice da se raspričamo o nečemu na sasvim drugoj "adresi".

goxgi
04-03-12, 11:37
Meni u poreskoj u NS-u isto rekli 5 miliona... A mislim da je svako gazdinstvo za sebe i da nema veze jedno sa drugim. Npr. ja i moj rodjeni brat smo u istom dvoristu, ali razlicite kuce, ista adresa, ali je svako gazdinstvo za sebe, zivimo i radimo svako svoje...Tako da ne vidim kako mogu oni da nas spoje i sracunaju...glupost...

A subvencije definitivno se ukidaju, tako sam cuo. PIO isto, akciza za naftu isto, bice samo regres po kilogramu... Uzas, mislim da cemo morati da blokiramo drzavu...

mindjušar
04-03-12, 12:46
Raspitajte se malo momci,poljoprivredno gazdinstvo podrazumeva porodično gazdovanje,a u okviru jedne porodice više gazdinstva može funkcionisati "nepovezano" samo na različite adrese,pa makar to inače sve bilo na istoj adresi,ali na papiru moraju biti različite,koga zanima mogu poslati na pp broj knjigovođe koji je u toku sa problematikom

oldtimer
04-03-12, 17:58
Letos kad sam se raspitivao, rekose mi 5 miliona, sad na forumu, a i na netu vidim 4 miliona, tako da sam zbunjen dosta...I nazovem tetku, koja radi u Poreskoj, i rece mi zena da je 2 miliona minimum za dobrovoljni ulazak...Kad sam pitao za max, kaze mi moze koliko hoces, ne proveravamo mi to...
I onda se zacudila sto ja imam mogucnost da udjem, a nisam usao...kaze to je bolje za tebe...

DusanA
04-03-12, 18:09
Meni je u prosloj godini bilo bolje zato sto sam vise potrosio nego sto sam prodao, pa sam dobio nazad od 8-18% od traktora, pluga, djubriva, goriva itd. Ali, ove godine nista ne investiram tako da cu ja da platim PDV najverovatnije. Zavisi koji ti je cilj ulaska u sistem. Ako planiras da kupujes masine, isplati se svakako.

oldtimer
04-03-12, 18:26
Imam neke planove, ali nista toliko vredno da zbog toga udjem u sistem. Dobra je i ta strana PDV-a, sto imas povracaj, pa te stalno tera da ulazes novac, samim tim i napredujes...

KishRobert
04-03-12, 18:31
Mozes li da izadjes iz njega?

oldtimer
04-03-12, 18:33
Mozes, ako mislis da vise neces ostvarivati prihod preko 2 miliona, podneses zahtev da izadjes. Jedino je problem ako si imao neki povracaj poreza, moras 2 godine da ostanes u sistemu, inace moras da vratis pare...

sorin
04-03-12, 18:55
@DusanA, nemora da znaci da ces ove godine platiti PDV jer svakako prodajemo po 8% a vecina stvari (osim semena i vestaka) kupujes po 18%, tako da ti za 1 dinara prohoda sleduje 2,25 dinara rashoda, a verujem da ces ako imas vece prihode opet nesto kupiti. Tesko da ce neko od nas u poljoprivredi da kupi BMW-a, pre ce nekog IMT-a, ili ce napraviti novu supu...takvi smo ti mi

Ma najvece lopine u ovoj zemlji su zaradili na PDV-u, nemoze ni nama da bude los valjda

talianu
04-03-12, 20:21
Ponavljam opet dok je PDV stopa 8% i 18% nama poljoprivrednicima je odlično kad nam izjednače stopu onda neće biti dobro.
Kiš možeš posle dve god da izađeš ali moraš snositi posledice.
Ako se ne varam da je neko pisao da recimo od dana kupovine traktora moraš ostati 5 godina pa da izađeš i ne snosiš posledice,ovo ne tvrdim jer ne znam da li je tačno.

Farmer II
07-03-12, 18:36
Da li gazdinstva u pdv-u imaju prava da zaposle radnika sa biroa, da radnik bude prijavljen?

mindjušar
07-03-12, 18:46
Naravno,da

draganNb
07-03-12, 18:53
I da povuce pare,koje drzava daje za zaposljavanje radnika?

mindjušar
07-03-12, 19:31
E to se raspitaj na birou,zavisi kad im kakav paket

drobi
17-03-12, 21:39
I da povuce pare,koje drzava daje za zaposljavanje radnika?

Nacionalna sluzba daje 100 hiljada,pokrajina 130hiljada.
Problem je samo u tome da ni jedna grana poljoprivrede se ne subvencionise ove godine.

sorin
17-03-12, 22:51
U kom svojstvu moze da bude zaposlen radnik u PG?

mindjušar
18-03-12, 10:25
Rukovaoc polj.mašina,zaštitar,agronom,fiz.radnik(dizajner ),....itd

sorin
18-03-12, 13:25
Hvala. Pitam jer su mi jednom prilikom rekli da fizicko lice u PDV ne moze da zaposljava, sto mi je zvucalo suludo

mindjušar
18-03-12, 14:11
Taj svira ku..u

talianu
19-03-12, 23:11
I meni konačno legao novac od povraćaja za IV kvartal.Malo su kasnili ali ipak uplatili.

dragan.kovacev
28-03-12, 00:01
rekla mi gospoja knjigovodja da slobodno dizem pare od PDV-a, bilo za djubrivo, dizel itd. da se ne ustrucavam^-^
e sad vi meni recite, na gazdinstvo koje mi u pdv-u registrovano je 30ha, a realno radim 70ha, dali moram realnu kolicinu djubriva da fakturisem za tih 30ha ili da recimo da se ne ustucavam pa rknem 2 vagona i budem dobar koliko oces, onda mi ni netrebu subvencije:lol::lol:

sinisa1979
28-03-12, 01:03
Rkni dva vagona slooobodno! I jos jedno 10.000 lit nafte pored ove regresirane,za seme nakupi racuna po komsiluku a mozes dati i oglas u novine sa full tvojim licnim podacima! Eeee drugar.... Pa zar bi ti dozvolio da ti radnik kaze : Ej traktor je potrosio 25lit/kj na oranje,a sam znas da ti traktor ne trosi vise od npr15! Moj savet i moje misljenje ne izazivaj srecu!

dragan.kovacev
28-03-12, 01:51
koliko max djubriva na 30ha? 12 000kg to bi valjda proslo.

German hunting terrier | Jagdterrier