Problem sa srebrnim jelkama koje su se počele sušiti

worm

Član
Učlanjen(a)
20 Apr 2010
Poruka
2.993
Lokacija
Банатско Карађорђево
Potrebna pomoc, ispred kuce imam dve velike srebrne jelke, stare su 23 godine i odjednom su pocele da se suse od sredine krosnje tj od stabla ka spoljasnjem delu. Sta se desava sa njima da nije neka bolest u pitanju i ima li im pomoci ? ? ?
 
Veliki četinari znaju to da odrade da bi odbacili unutrašnje grane , zbog gustine krošnje. Sada je vreme da se odseku suve grane, a u proleće bi trebale da poteraju nove grane. Ovo važi ako je biljka zdrava.

Dobro bi nam došla koja fotka.
 
Ja imam sličan problem sa tujama,dosta unutrašnjih grana se ovog leta osušilo.Pričao sam skoro sa jednim stručnjakom i on mi kaže da je to posledica suše.Verovatno je to i kod tebe problem.
 
Četinarima je neophodna vlaga u vazduh, pa im neophodno orošavanje. Ono, širok mals pa po krošnji prskanje. Sve dok je koren živ ima nade za oporavak, ali je neophodno da se ispune osnovni uslovi za tu biljku. Takođe postoji mogućnost nedostatka gvožđa u zemlji. Takvo gvožđe za četinare ima da se uzme u manjim pakovanjima. mada je potrebno utvrditi razlog. Da nisu strižibube se uvukle, ima ih koje se naseljavaju po četinarima.

Suša je katastrofalna ove godine.
 
Кривозуби поткорњак је прворазредна напаст за све јеле.Постоји "шпеција " којом се утамањује али се тешко налази у малопродаји.Наше комшије кукају до неба јер им се ове године јеле масовно суше.Ова појава није сасвим истражена.
Никола је у праву ,мора се појити и хранити и дрвеће а каткад и почесто орошавати.Хелатно гвожђе се поставља на неколико места око стабла у рупе које се копају на дубину корена.па се рупе затрпају.Понекад је потребно подићи земљу око стабла све до корена па нађубрити ђубретом које је потребно одређеној биљци и вратити ископану земљу назад.Исто се ради и када је година јако сушна па треба брзо реаговати и унети влагу и ђубриво у тло да се биљке не осуше.Јесте мало већа гимнастика али се скоро увек исплати.
 
Šumarstvo-listopad 2011. Sušenje jela u drvnim sastojinama...
Мало је округло па на ћоше али има делова чланка који Вам могу бити интересантни jeр описује процес који вас мучи.За лек предлажу превентивну сечу.Тако кажу и Чеси.Но то важи за шуме а за поједина стабла у вртовима може бити да има и лека али се треба мало потрудити и употребити и неке мало необичне и неконвенционалне методе које понекад и помогну.
 
Господине Worm, стање уопште није страшно како изгледа. Смрче и јеле сваке јесени одбацују иглице старије од 3-4 годние, зависно од врсте. Ове године су биле велике врућине и суша па одбацују иглице настале из двије године. Битно је да се не суше иглице настале ове године. На примјер већина борова одбацује прошлогодишње иглице па имају ријетку крошњу.
 
Nazad
Vrh