PDA

View Full Version : Bolesti kod kunića

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : [1] 2 3 4 5

novii
05-01-09, 19:22
Pošto vidim da se počelo malo više pisati o kunićima, otvotiću ovu temu da se malo razmenu iskustva o lečenju kunića.

Jedina bolest kunića sa kojom sam se do sada susretao jeste bilo to kada im se pojavi šugarac u ušnim kanalima. To sam lečio tako što bih štapiće sa vatom potopio u jestivio ulje i par puta ima namazao uši iznutra. To je uvek rešavalo problem.

mityoo
05-01-09, 19:36
Ja sam ulje spricom bez igle "dozirao" u usi cca 0,5-1ml po zecu ali samo obolelim jedinkama!

mityoo
05-04-09, 01:29
Sad mi se pojavilo pre jedno mesec dana obolenje jetre... Veterinar kaze da je to tzv."ciroza" jetre koja se manifestuje belim pegama na jetri! Meso je za upotrebu ali jetra nije! Cime to lecite? Ja sam po preporuci veterinara davao sulfadimidin 5 dana ali je obolenje ostalo! Dali ima neko iskustva sa pomenutom bolescu?

ivanhoe
05-04-09, 12:59
Sta vidis dok je ziv ^-^ Fala bogu nevideh takosto :-*

mityoo
05-04-09, 16:54
Nista se neprimecuje dok su zivi! Inace su fizicki zdravi i meso je za upotrebu jedino se jetra baci! Ali steta je i za jetru!

nije
17-04-09, 07:45
aaaaaajde mityoo..nemoj da si na kraj srca...to je samo zečija jetrica ( za prave gurmane...poslastica )
te ciroze koje se pominju gore, mogu ali i ne moraju da budu uzrok pega ( belih ) na jetri...ali, valja se proveriti još ;D}
u slučaju da im je hrana oskudevala sa nekim oligoelementima, što ne bi trebalo da je slučaj u našim krajevima....široko....bogato...postoji još jedna " opaka " bolest, a ne bi bilo loše da da se kaže koja i na tu temu...čuvena kokcidija, samo morem nus pojava...od zapalenja ušnih školjki pa do nosne pečurke...roptanjem grla ( oni teži slučajevi ) itd.
znači mityoo...neka kunići imaju svežu vodu uvek dostupnu, možeš im s vremena na vreme dodavati i vrlo malo, kap dve jabukovog sirćeta ( ocata )...po kazivanju naših predaka...i, narodski rečeno , Bog te veseli bre ;D}

toni
05-05-09, 15:15
pozdrav kunicari. aktivan san na forumu ovcarstvo i kozarstvi ali uzgajam i kunice. ta "ciroza" je malo upitna. mislin da je to ipak jetrena kokcidioza.(postoji jetrena i crijevna) zbog toga ti je dao sulfadimidin. jer kad bi se ciroza licila sulfa preparatima onda bi svi pijanci imali zdravu jetru!!
sta se tice ušne suge. naj naj bolji preparat je "taktik" koristi se za šugu ovaca...

ivanhoe
05-05-09, 16:09
Zejtin(valjda) isto pomaze 8) Srecom nisam trebo probati ::namigivanje::

mityoo
05-05-09, 23:01
Ja sam koristio zejtin i pomaze...(za usnu sugu) A pege na jetri nisam uspeo da iskorenim... Otprilike svaku trecu jetru bacim! Nisu sve jedinke obolele ali je bolest jos uvek prisutna! Pomagajte!

ivanhoe
06-05-09, 15:37
Ako je vec jetra daji ono sto valja i nasoj,gvozdje- Stabaljike spanaca,cekle ako ti je preostalo,lisce sargarepe,koprivu,maslacak,ostatke boranije...
Koncentrat izbaci jer se koriste otpatci proizvodnje alkohola.(Wc daskovace o cemu smo caskali kad si nam se prikljucio >:({ )

mityoo
06-05-09, 20:54
Ma koncentrat nisu ni videli! Jedu samo hranu iz sopstvene proizvodnje! Jecam, zob, kukuruz, suncokret, soju... i uvek ostavim od najlepse deteline!

ivanhoe
06-05-09, 22:48
Jecam=PIVO
I jos se cudis staje sa dustabanlijama. :lol: :lol: :lol: >:({
Od Fe mi nesta pametnije ne pada napamet
_________________________________________________P ost je spojen: 1241698918________________________________________ _________
Danas razgovarah sa covekom loji je to imao.Kaze:"Treba spreciti da gaze i prljaju hranu i vodu,Isto namestiti visoko da zec mora da se propinje,Dobro ocistiti kaveze Ostatke hrane odmah uklanjati"

slovakbre
24-05-09, 18:19
Ajde kunićari da se i ja uključim malo u diskusiju.I ja imam dosta kunića mešane rase npr.imam 6 ženki od kojih u jednom turnusu dobijem oko 50 kom malih zečića.Sa ušima nemam problema ali mi se često dešava da kada ih odbijem od majke nakon 1 mesec dođe do nekog naduvavanja pa neki i odapnu.Hranu dajem samo detelinu kukuruz i ovas (kada imam) vodu im često dajem svežu i u nju dodajem malo hipermangana i čini mi se da to funkcioniše jer u poslednje vreme sve je OK.Preventivno dajem s vremena na vreme sulfadimidin pa ponekad streptomicin.Interesuje me ako neko ima neko bolje iskustvo neka slobodno napiše sigurno će biti od koristi i za druge. :D

ivanhoe
24-05-09, 20:02
Ja njim redovno dajem i koncentrat da se ne zezam sa lekovima

mityoo
24-05-09, 20:35
Ja ih hranim iskljucivo domacom hranom, sto da kupujem kad imam...

ushor94
20-08-09, 23:33
Ovako, moja baka ima problem sa svojim kunićima....
Na ušima (sa unutrašnje strane), na njušci pa čak i na očni kapcima njenih kunića su se pojavili nekakvi plikovi..
bila je kod veterinara i onje rekao da je to šuga, i prepisao je neke kapi koje po svemu sudeći ne pomažu.. zamolio bih nekogpoznavaoca da mi objasni očemu je reč, i kako da se izleči....

mityoo
21-08-09, 00:15
Koje velicine su plikovi? Da nije miksomatoza(ujed komaraca)?

barakuda
21-08-09, 00:49
hmm... probaj da kupis vinogradarski sumpor i puder i pomesaj u razmeri 1:1 i tu smesu nanesi na iritirana mesta. To bi trebalo da ubije parazite i zec bi trebao da prestane da se cese i jos vise unistava kozu. Probaj to na jednom kunicu pa ako uspe uradi i za ostale.

Samo treba biti oprezan kad stavljas na njusku posto moze da udahne, da se razdrazi i da te ujede.

ushor94
21-08-09, 15:26
Otprilike izgleda kao ujed komarca, ali problem je u tome što veličina varira..

Post je spojen: 1250879690________________________________________ _________
Hvala za savete, veterinar će ponovo da ih obidje sutra, pošto sumljaju na miksomatozu, a nadam se da nisu u pravu pošto to može da bude opasno....

mityoo
20-09-09, 21:49
Jel neko zna kakva je ovo bolest?
Pojavila se kod kolege, pa neznam sta da mu preporucim...
http://i34.tinypic.com/2r3gig2.jpg

http://i38.tinypic.com/ous138.jpg

http://i36.tinypic.com/314ff6c.jpg

szeky
21-09-09, 05:49
Myxomatoza, mada nije najteži oblik-preživeće >:D

peto1
02-10-09, 00:43
Mozda ce preziveti, ali ga treba izolovati od ostalih. Dali ihje pelcovao protiv Myxomatoze.

dario bulic
02-10-09, 03:03
sto se tice bolesti kunica kod nas veterinara nema koji zna o kunicima i kad im kazes oni kazu ih to je malo nije krava ne isplati se tako da lupaju sa bolestima a od lekova daju samo sulfadimidin i sve im je miksomatoza posto su za nju samo culi tako da ako vidite bolest odstranite ih bolje nego da se oni uce na njima i da bacate pare a cime lecite shugu koja se pojavljuje na krznu meni se na jednom pojavila pre par meseci i ja sam izlecio sa antidermakotikom ali zelim da cujem i sta drugi predlazu

mityoo
02-10-09, 12:54
Nije preziveo, pojeli smo ga... Mixomatoza je bila u pitanju ali je nisam odmah poznao jer nije direktno od ujeda komaraca nego je preneta sa zeca na zeca, a hvala bogu kad sam je doneo stavio sam je u krajnji kavez pa nije imala dodira sa ostalim zecevima....

peto1
02-10-09, 13:41
Koje sramote nikog ne pozvati na rucak. Sine to nije u redu. ::lose::

mityoo
02-10-09, 14:53
Pa nije bas tako.... Bilo nas 12-tak posto smo imali neko slavlje........

peto1
02-10-09, 22:10
Sto se tice slavlja ni to nam nije strano. 8) Znas onu " Al se nekad dobro jelo bas"

Nego da predem na jedno pitanje koje je ozbilnije. Posle revakcinacije dve zecis su mi se razbolele sa simtomima miksomatoze i time zavrsile zivotni vek. Ostali su zdravi barem na izgled, usi im lepo stoje i ne kunje i dosta trckaraju. Dali se to nekom jos desilo i sta bi to moglo da bude.

dario bulic
03-10-09, 01:46
moglo bi d abude da je vakcinama istekao rok i da st edzaba davali desavalo se nekim mojim poznanicima ::namigivanje::

peto1
03-10-09, 07:28
Nije istekao rok sve je po JUS-u ali se desilo. Na jednoj zecica se pjavilo posle 2 dana a na drugoj posle 8 dana. Ostale su u redu. Da kucnem u drvo.

szeky
03-10-09, 10:20
To je reakcija na vakcinu, dešava se... >:D >:D

peto1
03-10-09, 12:43
Hvala na odgovorima. Jedna briga manje. ^-^ Ako neko jos zna ponesto slobodno neka napise svoja iskustva.

Jer uvek je bilo da 100 ljudi vise zna od jednog.

Pozdrav!!!

mims
03-10-09, 20:09
Može biti i da je reakcija na vakcinu, ali i ako je došlo do infekcije u vreme oko davanja vakcine, ako je došlo do infekcije pre - infekcija se već razvila a vakcina je preventiva a ne lek, ili ako je infekcija bila neposredno posle pa organizam nije stigao da razvije imuni odgovor.

peto1
03-10-09, 20:20
Sam vrag ce znati sta im bi. Ostali su normalni, samo da steta ne bude veca. Ove sam i onako alalio.

peto1
11-10-09, 01:07
I ovako mogu da produ nemarni odgajivaci zecova.

http://www.youtube.com/watch?v=E-AZwz9yn10&feature=player_embedded

Ja sam jos dobro i prosao.

SaskoMk
10-11-09, 01:13
Zdravo svima , vec duzeg vremena pratim ovaj forum al evo i mene da napisem nesto od muke.
Imam Flemish giant i Nemacke Sarce , gajim kunice vec duze vreme al sad mi se desilo nesto cudno, jedan od mladunaca ( Nemacki Sarac) 2.5 meseci star naj napredniji i naj krupniji komad od pred neko vreme,poceo je da ima omeksan izmet i slepljene loptice,i da mu krkoce creva kad pije vodu zasad nema nekih promena u ponasanju osvim sta je mirniji od drugih, imao sam slucajeva na klasican i intezivan proliv al ovo neznam staje pa ako neko zna staje i kakoje pomozite molim vas, i preporucite neki lek Puno pozdrava iz Skopje

barakuda
10-11-09, 05:16
Neznam da ti preporucim lek, ali preporucujem ti da ga odma odvojis od ostalih, za svaki slucaj.

Karalic
10-11-09, 13:58
Odmah izolacija! I javi nam kako se odvija dalji tok. Dali ima promena u boji dlake, kakva mu je stolica, ponasanje... Dali konzumira hranu i vodu u normalnim kolicinama? Pisi i javljaj se. Mozda i bude neke pomoci. pozdrav!

Toma13
10-11-09, 15:04
Pozdrav ljudi! Znam da ovaj post nema veze sa temom, ali teme je trenutno najsvježija pa ću se ubaciti. Postoji li mogućnost otvaranja posebne kategorije o kunićima na forumu? Onako, da sve bude na hrpi, da se lakše snalazimo i pronalazimo i starije teme budući da je forum pravo vrelo informacija!

SaskoMk
10-11-09, 15:56
Odmah izolacija! I javi nam kako se odvija dalji tok. Dali ima promena u boji dlake, kakva mu je stolica, ponasanje... Dali konzumira hranu i vodu u normalnim kolicinama? Pisi i javljaj se. Mozda i bude neke pomoci. pozdrav!

Boja dlake muje ista kao i pre, jede i pije isto kao i pre jedini problem je sto muje stolica mekana i siva po boji i ulepjene su kuglice, nema neke promene u ponasanju sisa sa usima cistise skace itd,preporucili su mi da stavim sircad u vodu za pice jel moze to da pomogne nesto ?? al samo jedno mi je cudno jede pije i naj napredniji je najveci a ova situacija traje neke dve nedelje dalije, i otad je dosta iszrastao i vidljivo je veci od ostalih ^-^ a jel moguce uzrog toga da bude voda toest stavljam malo vode u koncentrat da nebude suv?

ivanhoe
12-11-09, 15:35
Kolko sam shvatio sena ne dobijaju ::lose:: Visok %proteina isto stvara slicne probleme,domesaj bar trecinu quruza, Bice i jeftinije hranjenje :-*

peto1
12-11-09, 17:27
Posto sam poceo da se bavim gajenjem zeceva izgleda da sam se prihvatio jos jednog problema vise.

Imam i ja nekih problema sa jednom zecicom kja je sad od pre neki dan pocela da kija i na nosu se pojavila neka tecnost kao slina, sta bi to moglo da bude i dali se necim moze izleciti. Inace ih hranim samo granulatom i vode koliko god hoce .

Zahvaljujem na odgovorima unapred.

mityoo
12-11-09, 19:30
Upala nosne supljine, u najvecem broju slucajeva izaziva se prasinom u hrani koju udahne dok jede a leci se lekom FLUMEKVINkoji se rastvara u vodi

peto1
12-11-09, 19:38
@mityoo

Brz si ko strela zato imas >:({ 8)

SaskoMk
12-11-09, 21:39
Kolko sam shvatio sena ne dobijaju ::lose:: Visok %proteina isto stvara slicne probleme,domesaj bar trecinu quruza, Bice i jeftinije hranjenje :-*

Ma dajem seno kako nedajem, al pomalo posto Flemisi i nemacki mladunci su zajedno a flemisi treba vise na koncetrate drzati dabi do 5 meseca dobacile bar 6 kila posle 5 meseci su malo spori,al sad odkad im stavljam sirce u vodu poboljsala se situacija stolica je tvrga al sitnija :lol: bilo kako bilo videcu u narednih dana kako ce da bude

szeky
12-11-09, 21:42
Posto sam poceo da se bavim gajenjem zeceva izgleda da sam se prihvatio jos jednog problema vise.

Imam i ja nekih problema sa jednom zecicom kja je sad od pre neki dan pocela da kija i na nosu se pojavila neka tecnost kao slina, sta bi to moglo da bude i dali se necim moze izleciti. Inace ih hranim samo granulatom i vode koliko god hoce .

Zahvaljujem na odgovorima unapred.

Samo da ne bude pastereloza ::lose:: ::lose:: ::lose::

peto1
12-11-09, 21:50
@szeky

Samo da ne bude pastereloza.

AJ molimte prevedi to meni na srpski da i ja svatim u cemu je problem.

szeky
12-11-09, 22:29
@szeky

Samo da ne bude pastereloza.

AJ molimte prevedi to meni na srpski da i ja svatim u cemu je problem.

Kod zaraženih kunića uginuće nastupa za 3-4 dana
zaraza se prenosi preko sline prilikom kijanja direktno ili preko hrane- bakterije lete na sve strane. Može javiti u perakutnom, akutnom ili hroničnom obliku
Simptomi su akutni rinitis,kronična upala disajnih puteva i pluća, curenje oka...
Preventiva: odgovarajuća ventilacija,odstraniti amonijak,dezinfekcija i stroga higijena prostora gde se kunić nalazi.

peto1
12-11-09, 23:02
@szeky

Ma zecinjak im je ko hotel hajat. Metalna konstrukcija,na tri sprata, zicani pod ispod i pregrade takode od pocinkovane zice limeni valov kuji se svaki dan pere 2 puta i otpad ide u kanalizaciju. Neznam sta im jos treba vise. Ventilacija radi tako da se nikakav miris ne oseca u prostoriji. Dva venilatora jedan ubacuje vazduh pod plafonom, drugi izbacuje vazduh kod poda. Ima li jos nesto sto bi trebao da odradim?

szeky
12-11-09, 23:20
@szeky

Ma zecinjak im je ko hotel hajat. Metalna konstrukcija,na tri sprata, zicani pod ispod i pregrade takode od pocinkovane zice limeni valov kuji se svaki dan pere 2 puta i otpad ide u kanalizaciju. Neznam sta im jos treba vise. Ventilacija radi tako da se nikakav miris ne oseca u prostoriji. Dva venilatora jedan ubacuje vazduh pod plafonom, drugi izbacuje vazduh kod poda. Ima li jos nesto sto bi trebao da odradim?

Ma ne sekiraj se, ja za 25 godina dok sam gajio kuniće, skoro sve bolesti su se pojavili osim pastereloze- o tome sam samo čitao- a siguran sam da nisam imao takve uslove gajenja kao ti, ali sam pazio kod kupovine da ni slučajno ne kupim kunića od bilo kakvog odgajivača da ne bi zarazio svoje :<<> :<<>
Kijanja je bilo ali ne i pastereloze :D

peto1
12-11-09, 23:41
Kupi sam ih od proverenog odgajivaca Panonski beli vakcinisani i sve po redu, al izgeda da ce biti ono sto mityoo Kaze da je od prasine u genulatu jer samo ih time hranim. Ostalima zasad nije nista samo ova jedna zenka me pocela masirati ovih zadnjih dana. Danas sam dao ovoj zenki u vodu jabukovo sirce to mi je rekao jedan stariji covek iz NS koji isto gaji zecove kaze da ce to pomoci. Videcemo pa sta bog da.

mityoo
13-11-09, 00:31
Ako se ne pojavi kod svih zecova u roku par dana vec je samo pojedinacni slucaj onda je sigurno upala nosa od prasine! A flumekvin nece da skodi ako ga dobija par dana pa makar i nebio odgovarajuci lek,,, Bolje da mu sto pre das flumekvin nego da cekas da utvrdis dali je stvarno to pa da ti se dotle ugusi, jer zec nezna da dise na usta!

peto1
13-11-09, 00:38
@mityoo

To je zenka i sve su zenke u posebnim kavezima sa kotilicama. Otici cu sutra do veterinara tu je i apoteka nadam se da imaju flumekvin pa da stavim u vodu nek se ozdere. >:({ >:({

mityoo
13-11-09, 01:03
Svako jutro svez rastvor leka i za 4-5 dana izleceno!

peto1
13-11-09, 12:39
Svako jutro svez rastvor leka i za 4-5 dana izleceno!

Jutros odradena prva tura, inace kod nas 100gm flumekvin kosta 280dindi. Ako valjano odradi sta treba nije ni skup. Neznam koliko kod vas kosta.

ivanhoe
13-11-09, 13:02
sigurno upala nosa od prasine!
Nemora znaciti. jednostavno mu dodje ko i nama.
Svi dobijaju istu hranu.prosli put mi 1 od sildana namenjenih klanju zabalavio ne htedoh ga leciti jer bar 2 nedelje nema klanja (karenca) pare mi trebale,za 2-3 dana prestade.Otad na sporadicna kijanja ne obracam paznju

SaskoMk
13-11-09, 17:46
primetio sam jos nesto kod kunica,ispod vrata ima grudvice male sicusne ne vide se od krzna mogu samo da se osete sa dodirom, male su i sicusne , a i njih ima vec duzeg vremena,dalije neki parazit il stalije ko zna, kod ostalih nema nista danas stolica muje opet bila meka i spojena a primeti o sam da posle davanja krompira naredni dan to se desava i to samo kod njega,a sad brinu me te grudvice, sta moze to da bude??

ivanhoe
14-11-09, 00:35
I ja imam tu manu da previse mazim blago ali to jos neprimetih.

mityoo
14-11-09, 01:10
Negde sam citao da krompir presan nije preporucljivo za zeceve, mozda je zbog toga meksa stolica...
Pisalo je da treba obariti krompir....

SaskoMk
14-11-09, 12:06
Negde sam citao da krompir presan nije preporucljivo za zeceve, mozda je zbog toga meksa stolica...
Pisalo je da treba obariti krompir....

ma nedam ja sirov krompir nit obaren,nego dobro skuvan al sta bude nek bude nema promena u ponasanju krzno muje super,igra skace jede pije pa sad sta mu bog da :)

SaskoMk
05-12-09, 13:45
imam jedan problem, zecica treba da se koti danas ili sutra,vec nekoliko dana unazad primetio sam da ima sitnu stolicu i meku danas sam primetio da ima nesto ko proliv nije bas proliv al stolica je omeksana i nije u kuglice vec jedna celina, sta da radim jel opasno il nije jel mogu da joj dam neke lekove pre kocenja??

ivanhoe
07-12-09, 13:52
Lekovi se uglavnom nedaju skotnim zenkama

SaskoMk
28-12-09, 22:12
jedna zecica je obolela naj verovatno od paserelozu tesko dise i krkoti kad jede,ima kivavicu e sad ona doji mladunci su stari 12 dana pa se kolebam dal da joj dam lekove il da nedam toest moram da dam lekove ali kako ce se to odraziti na mladunce

ivanhoe
28-12-09, 23:07
jedna zecica je obolela naj verovatno od paserelozu tesko dise i krkoti kad jede,ima kivavicu e sad ona doji mladunci su stari 12 dana pa se kolebam dal da joj dam lekove il da nedam toest moram da dam lekove ali kako ce se to odraziti na mladunce

Na brzaka sam pregledo knjige i net ali na tu bolest nisam natrcao ^-^
Ovo -krkoti- jel joj nos napunjen?
Probaj im u vodu dati C vitamin, deteline, mrkve, cevkle, da je ojacas
Posavetuj se sa veterinarom za kucne ljubimce posto su zecevi cesto ljubimci.

SaskoMk
29-12-09, 00:08

Na brzaka sam pregledo knjige i net ali na tu bolest nisam natrcao ^-^
Ovo -krkoti- jel joj nos napunjen?
Probaj im u vodu dati C vitamin, deteline, mrkve, cevkle, da je ojacas
Posavetuj se sa veterinarom za kucne ljubimce posto su zecevi cesto ljubimci.

Ма и ја сам од журбе погрешно написао Пастерелоза зечица кива отежано дише, и ХРЧИ кад једе е сад дал да јој дам NEOQUIN да не утиче штетно на младунце а и да утиче свакако морам да лечим

mityoo
29-12-09, 00:23
Ja sam davao po sistemu, bolje da propadnu mladunci nego da im odapne mater, jer se onda i malima crno piše, i nije im ništa falilo!

SaskoMk
29-12-09, 01:07
Незнам дал је паметно да дам ампицилин ал нешто мора да се уради ал ако дам ампицилин преко млека че да заштити младунце

peto1
29-12-09, 14:59
@ SaskoMk

Pregledaj malo ovde.

http://poljoinfo.com/kunicarstvo/kunici-literatura/

Post postavio nas cenjeni saradnik Bibliotekar

~ Roman Kopanjski - Uzgoj kunića

dario bulic
30-01-10, 19:52
Ma koncentrat nisu ni videli! Jedu samo hranu iz sopstvene proizvodnje! Jecam, zob, kukuruz, suncokret, soju... i uvek ostavim od najlepse deteline!

tako i treba to je super ishrana samo napred

Post je spojen: 1264874266________________________________________ _________

Ako se ne pojavi kod svih zecova u roku par dana vec je samo pojedinacni slucaj onda je sigurno upala nosa od prasine! A flumekvin nece da skodi ako ga dobija par dana pa makar i nebio odgovarajuci lek,,, Bolje da mu sto pre das flumekvin nego da cekas da utvrdis dali je stvarno to pa da ti se dotle ugusi, jer zec nezna da dise na usta!
ne moze tu pomoci taj lek ne postoji jos lek za to nosili moji drugari u labaratoriju na analizu iscedak i nasli bakteriju dali odgovarajuci antibiotik i nista ne pomaze to se pojavi i nakon nekog vremena prodje bar kod nas

SaskoMk
30-01-10, 22:28
ne moze tu pomoci taj lek ne postoji jos lek za to nosili moji drugari u labaratoriju na analizu iscedak i nasli bakteriju dali odgovarajuci antibiotik i nista ne pomaze to se pojavi i nakon nekog vremena prodje bar kod nas

Ma tesko da je tako pojavise i proge, zarazeni Zec je nosioc virusa pa moze da se desi kad virola dobije odgovarajuce uslove da potamani sve sto imas u zecnjaku stali i dvoriste,onaje i zoogena pa nedaj boze i ljudi oboljavaju, neke lece sa penicilinom a neki pokusavaju sa nekim drugim veterinarnim lekovima veterinar obavezno prepise sulfadimidin :lol: ko da je to lek za sve boleste. Kodmene se pojavila Pastereloza i 90% su oboleli ":":{ potvrdio sam bolest sa analizom na veterinarni fakultet.Nijednog zeca nisam izgubio ;D} pokusavao sam sa veterinarnim lekovima al nije imalo poboljsenje i otislo je dosta pare najzad pokusao sam sa humanim lekom ^-^ 0,5ml svaki dan u sistem 20 dana i glej svi su ozdravili dok kod komsije sta ih je lecio sa skupim veterinarnim lekovima pocrkali sve a mene je lek kostao 0.40 centi :lol: ::novac:: i svi su mi ostali zivi i zdravi leka ima al veterinari hm vise im se isplati da prodaju skup sulfadimidin nego da ti kazu pravog leka

peto1
30-01-10, 22:37
@ SaskoMk

"humanim lekom" Ajd malo o tom humanom leku jerbo nisam bas skonto o kakvom leku govoris.

SaskoMk
30-01-10, 22:40
@ SaskoMk

"humanim lekom" Ajd malo o tom humanom leku jerbo nisam bas skonto o kakvom leku govoris.

pod humanim lekom podrzbirase lek koji je za upotrebu isklucivo kod ljude :) ako hoces da znas koji lek pisi na pp.al ti kazem dosad jedini lek koji je unistio tu poganu bolestinu

dario bulic
31-01-10, 01:15

Ma tesko da je tako pojavise i proge, zarazeni Zec je nosioc virusa pa moze da se desi kad virola dobije odgovarajuce uslove da potamani sve sto imas u zecnjaku stali i dvoriste,onaje i zoogena pa nedaj boze i ljudi oboljavaju, neke lece sa penicilinom a neki pokusavaju sa nekim drugim veterinarnim lekovima veterinar obavezno prepise sulfadimidin :lol: ko da je to lek za sve boleste. Kodmene se pojavila Pastereloza i 90% su oboleli ":":{ potvrdio sam bolest sa analizom na veterinarni fakultet.Nijednog zeca nisam izgubio ;D} pokusavao sam sa veterinarnim lekovima al nije imalo poboljsenje i otislo je dosta pare najzad pokusao sam sa humanim lekom ^-^ 0,5ml svaki dan u sistem 20 dana i glej svi su ozdravili dok kod komsije sta ih je lecio sa skupim veterinarnim lekovima pocrkali sve a mene je lek kostao 0.40 centi :lol: ::novac:: i svi su mi ostali zivi i zdravi leka ima al veterinari hm vise im se isplati da prodaju skup sulfadimidin nego da ti kazu pravog leka
i mi smo lecili humanim pa nije mogli nije dalo nikakve rezultate

MikiPalić
03-02-10, 23:22
Najbolji lek jeste pravilna ishrana,redovan objekat (ili kavez) i higijena istog....
i nema bolestina....provereno....
i uz preventivno davanje leka bez preterivanja...provereno....

TAJBERI
27-02-10, 21:24
Bojane, jako mi je zao zbog toga sto se desilo. Ja ti nazalost ne mogu pomoci, jer ne znam bas puno o kunicima, ali se nadam da ce ti neko od poznavalaca moci pomoci.

Hvala na odgovoru jutros, i nadam se da ce se sve dobro zavrsiti kod tebe.
Puno srece >:D

dario bulic
27-02-10, 21:43
danas nakon zakasnjenje od 7 dana vidim zecica se usred kaveza napinje,iako sam mislio da nije posla skotna sta se desava koti jedno zece velicine za tri naravno mrtvo i dalje se nista ne desava.Evo proslo je 5 sati od tad nista bojim se da nije neki poremecaj da nisu rest ostali u njoj.Zceica vidim jede sta preporucujete i dali je ko imao slicno iskustvo. ^-^

i meni se desilo jednom isto i to pre vremena izaslo i posle nista posle sam je pario i sve je bilo ok

MikiPalić
27-02-10, 22:22
Kako se borite sa vlagom ljudi?...bojim se da nekrenu bolestine nakon ovih kisa...strepim svaki dan...imali neko problem sa tim?a jos veci je problem sto su bolestine vecinom rezistentne na ove danasnje lekove koji se daju preventivno...

Gabesz20
27-02-10, 22:29
danas nakon zakasnjenje od 7 dana vidim zecica se usred kaveza napinje,iako sam mislio da nije posla skotna sta se desava koti jedno zece velicine za tri naravno mrtvo i dalje se nista ne desava.Evo proslo je 5 sati od tad nista bojim se da nije neki poremecaj da nisu rest ostali u njoj.Zceica vidim jede sta preporucujete i dali je ko imao slicno iskustvo. ^-^

Ne boj se,meni se to desilo zadnji put,retko to da ostane nesto u njoj,!Cim ona jede ti nemas problema,dok zec jede i pije dotle problema veceg nema!

Megi
28-02-10, 01:24
Odgovor za druga u Makedoniji.
Lek se zove "enrocin"10%.U obliku kapi je.Nakapaj u neku casicu 30 kapi i injekciono joj daj u usta da direkntno popije ujutru i uvece tri dana.
Podkozno joj daj 1ml.vitoligama. da joj podignes imunitet.
Od nje ne ostavljaj potomke i sto pre je se resavaj.

Post je spojen: 1267313254________________________________________ _________
Odgovor za coveka kome se zenka tesko koti, ako nije uginula i jos se muci mozes da joj pomognes injekciono sa rezgonalom ili borgalom onda sve izbaci iz sebe,cesto se desi da se mali popreci pa nemoze da izgura,ako se negadis navuci rukavicu i probaj da joj pripomognes prstom,jeste ogavno ali uspeva.

Megi
28-02-10, 22:36
kao da se nista nije dogodilo jedno mladunce veliko za tri naravno mrtvo zecica jede pije ne primecujem neke razlike malo mi je cudno da je samo jedno,ok prvi kot nije se spremila nije prvaila gnezdo moze se dogodi... ali samo jedno mladunce malo cudno.Cudno je da je kotenje trajalo 6 dana duze od obicnog mislim nisam dozivljavao tako nesto dosad.

Ako je ostalo u njoj nesto dobice sepsu i uginuce,moze cak i posle nedelju dana.

manitu75
13-03-10, 12:02
Pozdrav kunicari ! Bio sam skoro kod jednog poznanika koji gaji kalifornijske i novozelandske. U objektu ima 30 komada raznih uzrast. Kunici su u kavezima. higijena je na zavidnom nivou. 2 kunica uzrasta 1,5 meseci imaju sluzav izmet, izgleda kao gel providno zuckaste boje. Kunici ne jedu, slabo piju vodu, oci su im polu zatvorene. Zive tako vec 7 dana. Kaze mi da je to vec imao i da mu nisu uginuli, ali da posle izvesnog vremena pocnu da jedu i dobiju obican proliv. Kasnije slabo napreduju. Ja se do sada nisam susretao sa takvim problemom, a u literaturi nisam nasao koja je adekvatna terapija. Molio bi ako neko ima resenje, da ga podeli sa nama. Unapred zahvalan .

Megi
13-03-10, 14:23
Problem je hrana,ustvari to je neki oblik kokcidoze,ima vise lekova za vise oblika takve bolesti,ko ima konkretan problem neka mi se javi na privat,nije svejedno kad koliko i kada.

zima
13-03-10, 19:14
Meni se cini da je to kokcidioza ali ja nisam imao jos takav problem probaj da im stavis sulfadimidin u vodu onu malu flasicu od 100ml na 5litara vode cuo sam da tako se lece

Gabesz20
16-03-10, 12:17
Danas sam kod jedne zenke primetio, da ima drugaciji izmet nego do sada. Proliv nema, nego je izmet mekan i lepi se poprilicno, e sad da li je moguce da je to zbog male jace hrane, od juce sam im malo pojacao hranu, veci procenat peleta su dobili, jer su pred kocenje! no videcemo valjda ce biti sve u redu!

janobrahna
19-03-10, 22:50
I ja sam imao problema sa kokcidiozom al sad je uspesno lecim sa lekom ESB3 u kombinaciji sa streptonicinom u koji je dodat ivitamin C.Sugarce u usima sam izlecio inekcijama Ivermectina.

peto1
19-03-10, 22:55
Koliko si platio za Ivermectina. Jesi sam davao vakcinu ili vetrinar. Kod nas ima da se kupi pa me interesuje cena. u NS je boca 1150 dindi.

janobrahna
19-03-10, 23:23
Boca Ivermectina je oko 1000 dinara. Sam sam davao inekcije 0,1 ml. na 2 kg telesne mase.

peto1
19-03-10, 23:27
Dali se mogu pelcovati mladi kada se odvoje od majke i onda da budes miran da se nece pojaviti. Pitam jer sam totalni pocetnik pa me svasta ineresuje u vezi sa kunicima. Isto kao i protiv Mixsomatoze kada ih odvajas od majke pelcujes i miran si.

janobrahna
19-03-10, 23:46
Pelcovao sam samo zarazene jedinke i to odrasle. To je bilo pre jedno godinu dana i od tad se sugarac nije pojavio.
Po mom mislenju zasto nebi mogli i mali da se pelcuju ako su zarazeni.

blaue wiener
19-03-10, 23:47
Pozdrav svim odgajivacima kunica!
Ja sam Djordje iz Cacka i gajim becke plave kunice.
Izvinjavam se sto ovako upadam u temu ali tek pre neko vece sam nasao ovaj forum.
Kod nas je bocica Ivermectin-a u veterinarskim apotekama oko 800din. mada u komercijalnoj prodaji je to mnogo jeftinije. Ja inace studiram veterinu u Beogradu pa imam malo vise "privilegija" oko tih nabavka.
Inekcija ide podkozno a ja dajem 0,1ml na 1 kg telesne mase i posle 7 dana ide revakcina, vakcinisem u prolece i jesen i naravno mlade dok malo krenu sa rastom.

janobrahna
20-03-10, 00:27
Kad studiras veterinu molio bih te da mi odgovoris dal postoji neki lek protiv kokcdioze koji moze da se daje inekcijama.

blaue wiener
20-03-10, 01:49
Vakcina postoji ali mislim da toga nema u Srbiji, bar ja nisam cuo da je neko vakcinisao. Vecinom se koriste sulfapreparati uz dodatak nekog antibiotika.

Megi
20-03-10, 13:19
Mani te se ljudi ivermektina,oce da ostanu kunici sterilni,pogotovo opasno kod muzjaka.Verujte mi imam dosta iskustva o tome i vodimo polemiku godinama o tome.Dobije jako lepo krzno i da je se kunicima pred izlozbe ali to neostavljas sebi za rasplod.
Ampula neostomosana kosta 100 din razmuti se u pola litre vode i to sipas u usi tri dana ujutru i uvece i isprskas kavez,garantovano se ne pojavljuje ako je suga krzna onda tako tretiras krzno.
Suga usiju zna biti i genetski tako da treba pratiti i poreklo i na vreme otkloniti iz maticnjaka.Ima jos mnogo caka ali necu o tome na forumu.Ko neresi na ovaj nacin neka se javi na privat.

janobrahna
20-03-10, 20:58
Koristio sam ivermektin vise puta , narocito prilikom nabavki novih zenki ili muzjaka i nikad mi se nije desilo da neki od njih ostanu sterilni.

koni
20-03-10, 21:41
Ivermektin koristimo i mi ,bez ikakvih problema.

blaue wiener
21-03-10, 00:30
Ivermectin je antibiotik sirokog spektra zato me ne bi cudilo da kada moze da "sredi" puno bolesti da je velika verovatnoca da i nesto zezne, da kao propratna pojava moze da se pojavi sterilitet. Savet da dajem Ivermectin mi je dao jedan kolega veterinar pre nekih 6-7 godina, dugogodisnji kunicar, i pokazao se odlicno. Ja moje kunice redovno vakcinisem, vakcinisao sam i kunice kod drugih odgajivaca i do sada nije bilo nikakvih problema.

Megi
21-03-10, 09:33
Kod nas (kad kazem nas mislim na udruzenje) stizala su iz inostranstva rasplodna grla u top formi sa prosekom ocena 97 bodova pa i vise,pokazao se problem sa sterilitetom i to novozelandskih crvenih,orijasa, fala dragom bogu ni kod mene nije to bio slucaj sa Beckim Plavim ali opreza nikad na odmet,postoji mnogo drugih mozda i efikasnijih sredstava a mnogo bezazlenijih jer suga je uglavnom uzrok sredine,prljavstine i mikroklime u kojoj se nalazi pa prvenstveno treba s te strane voditi prevenciju.Tako su nas ucili godinama na staziranju za sudije,pa se i mi baziramo na to da pocetnicima u ovom hobiju i ljubavi prema kunicima izbegavamo tretiranje nasih ljubimaca ovakvim teskim sredstvima,ja cak ni psu to nedajem.Ali to je moje misljenje i stav ljudi koji se godinama bore i rade sa kunicima cak i dok se nije znalo za ivermectin.

Gabesz20
23-03-10, 00:32
Jedno pitanje, jel ima neko, il da li zna neko gde se moze nabaviti vakcina protiv ujeda komaraca?? Meni samo trebaa za 6 komada vakcina!

mityoo
23-03-10, 10:25
Ima da se kupi samo od 10 i 20... Kod nas u Adi ima kod privatnog veterinara!

Gabesz20
23-03-10, 11:09
Koja je cena??

mityoo
23-03-10, 12:33
Neznam, kad sam zadnji put kupovao onda je 20vakcina bilo 660din...

Gabesz20
23-03-10, 12:55
Neznam, kad sam zadnji put kupovao onda je 20vakcina bilo 660din...

I sam ih cepis ili??

tomos rider
23-03-10, 14:20
i mene zanima...moze li se to poslati postom?

mityoo
23-03-10, 15:58
Sam ih pelcujem, a poštom nije dobro jer se vakcina čuva u frižideru!

doko
25-03-10, 19:40
Drugovi imam jedan manji problem barem mislim da je mali, primetio sam kod jednog mladog muzjaka belgijanca da mu oko jednog oko opala dlaka, nema ranu malo crvenilo i to je to, jel imao neko slican problem i kako resiti..unapred hvala

Megi
25-03-10, 21:52
Namazi mu oko malo sa hidrociklinom ili hlorofenikolom dva tri dana,a prethodno isperi cajem od kamilice,verovatno ima upalu pa ga to iritira i cese.Ako ne uspe javi se na privat.

čuna
28-03-10, 21:58
jedina bolest koju sam susreo kod mojih zeceva je ušna bolest ili kako se to već kaže

Post je spojen: 1269802902________________________________________ _________
jel je imao ko problema po ljeti da se zec napunhe i ugine

Megi
29-03-10, 22:40
Da to je tezi oblik kokcidoze,laksi je ako dobije proliv onda ga jos mozda i spasis ali kod prvog slucaja spasa nema,za adekvatni lek javi se na privat.

doko
31-03-10, 09:41
megi jel se preporucuje ostavljati zenku koja je bila bolesna od kokcidioze ali je izlecena?

Megi
31-03-10, 22:21
Ako mozes ikako da izbegnes onda nemoj ostavljati,jer je to samo zaleceno i pitanje kad ce aktivirati,obicno to bude kada se okoti i mali budu 14-15 dana tada jede mnogo vise hrane i postoji velika sansa da ce joj se vrati.Pa ce crkne i ona i mali jer jos nejedu sami.
Osnovno i najvaznije je da za maticno jato ostavljas najjace,najotpornije i najzdravije normalno sve to jos prati i genetika.

mityoo
01-04-10, 00:35
Ja imam jednu ženku koja je preživela mixomatozu, jako lepo neguje mlade i dosad uvek 7-8 malih....žao mi je da je škartiram...

Megi
01-04-10, 16:10
Mixomatoza je nesto drugo u odnosu na kokcidozu,dali je bila vakcinisana sa cime i kada.

edmon
01-04-10, 17:29
Pozdrav svima.Pre 9 meseci ponovo sam poceo da drzim kunice poslednji put sam ih drzao do 2002.Moze li neko da mi odgovori kada moze da se vakcinise odrastao kunic protiv mixomatoze mislim ovde na period skotnosti pre parenja, posle parenja kada doji?Usvari Dali ima perioda kada ne sme? pozzz

Inace ste super...., mnogo novoga sam procitao na forumu

Post je spojen: 1270132212________________________________________ _________
Pozdrav svima.Pre 9 meseci ponovo sam poceo da drzim kunice poslednji put sam ih drzao do 2002.Moze li neko da mi odgovori kada moze da se vakcinise odrastao kunic protiv mixomatoze mislim ovde na period skotnosti pre parenja, posle parenja kada doji?Usvari Dali ima perioda kada ne sme? pozzz

Inace ste super...., mnogo novoga sam procitao na forumu

mityoo
01-04-10, 17:30
Dobila je mixomatozu od drugog zeca još kad je bila mali zeka (mojom greškom) jer nisam imao karantin, a nisam ih pelcovao(prilikom odbijanja od sise) jer je bila kasna jesen, pa nije bilo opasnosti od komaraca!

goranumcarac
01-04-10, 20:44
pozdrav svim kunicarima,imam jedno pitanje,dali se nekome desavalo da kunic ima krmelje ispod ocijui dali je to opasno i sa cime bi to mogao da sprecim?

Megi
01-04-10, 23:31
Mityoo ako je stvarno imala onda je stvarno mozes ostaviti za rasplod jer je stvorila prirodan imunitet.

Post je spojen: четвртак, 01. април 2010. 13:35:02 MST_______________________________________________ __

pozdrav svim kunicarima,imam jedno pitanje,dali se nekome desavalo da kunic ima krmelje ispod ocijui dali je to opasno i sa cime bi to mogao da sprecim?

Ispiraj kamilicom 2-3 puta na dan i mazi hidrociklinom ili hlorofenikolom.Tretiraj par dana i bice to ok.

mityoo
01-04-10, 23:38
Mityoo ako je stvarno imala onda je stvarno mozes ostaviti za rasplod jer je stvorila prirodan imunitet.

Jel taj imunitet trajan ili kao kod vakcine protiv mixomatoze posle određenog vremena nestane? Dali da je pelcujem onda ili nije potrebno?

Megi
02-04-10, 00:18

Jel taj imunitet trajan ili kao kod vakcine protiv mixomatoze posle određenog vremena nestane? Dali da je pelcujem onda ili nije potrebno?

Pelcuj je slobodno nece da joj skodi,ali mislim da ove godine ce bude velik problem sa pelcovanjem,jedini koji ga je pravio je Vetzavod Zemun medjutim ove godine izgledi su takvi da mixoveta nece biti u proizvodnji.Zato apelujem na forumase da paze sa cim pelcuju jer trenutno sve sto je u prodaji je od prosle godine,odnosno istekao je rok trajanja,navodno vakcine ima u Madjarskoj ali je preskupo 20 doza iznosi negde oko 1400 din,sto bi bilo oko 70 din po kunicu.Ima jos vremena cemo da vidimo.

MikiPalić
02-04-10, 00:55
nijedna vakcina nije skupa ako pogledas koliko vredi jedan kunic,jos ako je u pitanju kvalitetno maticno jato...samo da je bude pa nek je 70 din...sta da se radi kad se mora mora se...treba videti sta je jeftinije ,a sta skuplje dali vakcina ili uginli kunic...

toni32
02-04-10, 14:44
pozdrav svima
Pre neki dan sam primetio da edna zecica od 3 meseci e podujena , ne jede i slabo pije vodu samo ti lezi , a danas sam primetio da i dva zeca od 2 meseca takogje imaju isti simptome kao zecicu
dobro dosla bilo kakvi odgovor.

Megi
02-04-10, 18:42
pozdrav svima
Pre neki dan sam primetio da edna zecica od 3 meseci e podujena , ne jede i slabo pije vodu samo ti lezi , a danas sam primetio da i dva zeca od 2 meseca takogje imaju isti simptome kao zecicu
dobro dosla bilo kakvi odgovor.

Klasicna kokcidoza i to je zbog hrane,sa cime hranis,daj joj neosulfox p 5 dana pauza 2 dana pa ponovis 3 dana.Izbaci hranu koju trenutno dajes,daj hleba.Njoj u usta daj 2-3 ml rastvora neosulfox p,na vrh kafene kasike ubacis u rastvor vode otvoris joj usta i sa spricom uneses u usta tako da popije,ujutru i uvece par dana,mozda se izvuce za male ne garantujem.

toni32
02-04-10, 21:17
Pa ovako posto kunice cuvam 5-6 meseca
ujutro daem koncentrat za kunice pomesan sa kukuruzem jacmom ovesom i pcenicu ili samo ovesom i uvece detelinu

choopo
06-04-10, 00:09
Megi kralj si !!!

Gabesz20
06-04-10, 13:37
Mozda neko pametniji, jedna zecica ima lepljiv izmet, znaci nije proliv, nego je lepljiv,i bas vise bazdi ^-^ sta bi moglo biti problem:lol:

Megi
09-04-10, 18:17
Mozda neko pametniji, jedna zecica ima lepljiv izmet, znaci nije proliv, nego je lepljiv,i bas vise bazdi ^-^ sta bi moglo biti problem:lol:

a sta jede.

Gabesz20
09-04-10, 20:10
Koncentrat, trikital, jecam, hleb... to je ta smesa sto ja daljem! I trenutno zbog malih sam oduzeo od nje detelinu zbog malih, inace dobiju svako vece detelinu odrasli zecevi!

Megi
09-04-10, 21:30
Koncentrat, trikital, jecam, hleb... to je ta smesa sto ja daljem! I trenutno zbog malih sam oduzeo od nje detelinu zbog malih, inace dobiju svako vece detelinu odrasli zecevi!

Izbaci joj hleb 2-3 dana,smanji tritikal,a povecaj zob.Daj joj nesto od sulfopreparata par dana radi preventive,ako nenadjes neosulfox p onda joj daj 5 dana sulfamidin sa neovezemicin n.Pravi pauzu 2 dana pa ponovi tretman 3 dana.Inace se radi o slaboj vrsti kokcidoze koja se cesto pojavljuje kod majki koje doje male a konzumiraju vise hrane,vrlo lako moze biti i do koncentrata.Daj joj ovo sto sam napisao pa mi javi sta si resio,vrlo je moguce da ce izgubiti mleko pa ce mali da otpadaju jedan po jedan.

Gabesz20
09-04-10, 21:57
Ok! Sto se doenja tice, to vec nije tolki problem, mali su 28 dana i one vec samostalno jedu! E sad ovaj neosulfox jer problem ako dobiju i mali? Mislim zbog toga sto je zenka jos sa malima par dana! I gde mogu dobiti ovaj neosulfox?

MikiPalić
09-04-10, 22:19
Ok! Sto se doenja tice, to vec nije tolki problem, mali su 28 dana i one vec samostalno jedu! E sad ovaj neosulfox jer problem ako dobiju i mali? Mislim zbog toga sto je zenka jos sa malima par dana! I gde mogu dobiti ovaj neosulfox?

Neosulfox P imas u subotici Ul. Brace Radica kod kruznog toka preko crkve u veterinarskoj stanici "VETERINAR"...

Gabesz20
09-04-10, 23:29
Okej, fala!

Post je spojen: субота, 10. април 2010. 00:42:14 MST_______________________________________________ __
Uhh sad vidim da je Megi u predhodnom postu pisao da se rastvor Neosulfoxa daje u usta spricem, a ne u vodu :lol: A ja pitam da li je problem ako i mali dobiju! A dobro ne mogu sve da procitam >:D

Evo bio u gradu i dobio sam sulfamidin, ovog Neosulfoxa nije bilo!

edmon
11-04-10, 19:55
Pozdrav. Imam pitanje ako je neko imao slicno iskustvo neka mi pomogne.Kunic muzjak 4,5 meseci Ukrsten Nz.beli i Kalifornijski poceo je pre dva dana da drzi odnosno vuce glavu na levu stranu i tako stalno ne ispravlja je.Sta to moze biti? hvala u napred

pozz

Post je spojen: 1271006351________________________________________ _________

Pelcuj je slobodno nece da joj skodi,ali mislim da ove godine ce bude velik problem sa pelcovanjem,jedini koji ga je pravio je Vetzavod Zemun medjutim ove godine izgledi su takvi da mixoveta nece biti u proizvodnji.Zato apelujem na forumase da paze sa cim pelcuju jer trenutno sve sto je u prodaji je od prosle godine,odnosno istekao je rok trajanja,navodno vakcine ima u Madjarskoj ali je preskupo 20 doza iznosi negde oko 1400 din,sto bi bilo oko 70 din po kunicu.Ima jos vremena cemo da vidimo.

Ja sam uspeo da nadjem vakcinu istekao joj je rok 3m ali su mi svi veterinari rekli da slobodno pelcujem da je dobra posto je propisno cuvana , cak sam zvao i Zemun i tamo su mi rekli da je to ok.imam jos 20 doza nadam se da ce biti sve ok.

Megi
11-04-10, 23:50
Pozdrav. Imam pitanje ako je neko imao slicno iskustvo neka mi pomogne.Kunic muzjak 4,5 meseci Ukrsten Nz.beli i Kalifornijski poceo je pre dva dana da drzi odnosno vuce glavu na levu stranu i tako stalno ne ispravlja je.Sta to moze biti? hvala u napred

pozz

Post je spojen: 1270973951________________________________________ _________

Ja sam uspeo da nadjem vakcinu istekao joj je rok 3m ali su mi svi veterinari rekli da slobodno pelcujem da je dobra posto je propisno cuvana , cak sam zvao i Zemun i tamo su mi rekli da je to ok.imam jos 20 doza nadam se da ce biti sve ok.

Da ali onda moras duplo da im das.

Megi
11-04-10, 23:54

pozz

Eserihija Coli (bakterija) mu je napala nervni sistem odnosno kicmenu mozdinu.Nema leka kolji dok jos mozes,iskrivice je skroz pocese da gubi ravnotezu,pada ce ,nece moci da jede i pije.

edmon
11-04-10, 23:56

pozz

Post je spojen: 1270941551________________________________________ _________

Da ali onda moras duplo da im das.

A kada da im dam drugi put?

Megi
12-04-10, 00:00
Moze da se koristi,nije poznata bilo kakva reakcija,ali ga za svaki slucaj kuvaj u paprikas nemoj ga peci.Vozdra...

edmon
12-04-10, 00:01

pozz

Eserihija Coli (bakterija) mu je napala nervni sistem odnosno kicmenu mozdinu.Nema leka kolji dok jos mozes,iskrivice je skroz pocese da gubi ravnotezu,pada ce ,nece moci da jede i pije.

Hvala.Ali vakcinisao sam ga pre neki dan protiv mixomatoze jel mogu da ga zakoljem zbog toga ?Jel moze takvo meso da se koristi?

edmon
12-04-10, 00:13
Hvala.

Gabesz20
12-04-10, 00:23
Evo drugi dan dajem Sulfamidin, i vec ima boljitka kod zenke, pocinje da bude normalan izmet ::svaka cast:: Samo mi je malo skup sulfamidin 100 ml u bocici je 120 din.

Megi
12-04-10, 22:23
nemoze i jare i pare.

Gabesz20
12-04-10, 23:25
nemoze i jare i pare.

Pa to si u pravu :lol:

mityoo
13-04-10, 09:08
Imam 2 mala počeli su sinoć da šmrcaju, i iz nosa im curi nešto bezbojno, a jutros sam primetio o da imaju proliv(guzica im je ulepljena...) Šta da preduzmem? Koja je to bolest? Sa ovim se dosad nisam sretao!

edmon
14-04-10, 20:19
Imam 2 mala počeli su sinoć da šmrcaju, i iz nosa im curi nešto bezbojno, a jutros sam primetio o da imaju proliv(guzica im je ulepljena...) Šta da preduzmem? Koja je to bolest? Sa ovim se dosad nisam sretao!

meni se to desilo prosle godine sa dva komada od sveze trave u rano prolece kao sada.Jedan je uginuo .

zima
18-04-10, 14:11
Pozdrav drugari >:D
evo ja danas doziveo prvi pobacaj 5dana pred kocenje kod jedne zenke {"{": ali mi nije jasno imala je samo dva mala i izbacila je neke kuglice koje sam ja protumacio kao male u zacecu ali nije mi jasno od cega su odumrli. Imam objasnjene da su pre jedno 10dana uleteli psi preko baste od komsije i kidisali na kaveze ":":{ dali je moguce ovo od straha ^-^ i dali ce moci sada da ostane skotna ^-^
evo prilazem i fotku
http://i43.tinypic.com/989iza.jpg
evo i nesrecna majka koja je moram napomenuti zdrava i sve je u redu nema nikakve promene
http://i41.tinypic.com/102tp5f.jpg

zima
19-04-10, 09:58
pa moguce da je tvoja teorija tacna ali muzijaka ovog koristim jedno godinu dana i vec ima na stotinu potomaka i nikad se ovako nesto nije desilo. Neznam dali sam trebao napomenuti da je ovo trebalo biti prvo kocenje kod zenke pa mozda je zenka losa !

sladjana
20-04-10, 01:11
Pozdrav svima.Ja sam za lecenje suge u usima kunica dobila od veterinara rastvor antidermakotik ili kako se sad zove po novom benzoderm.Ima li neko iskustva sa ovim lekom?Jedna bocica je 275 din ali nije bitno ako deluje.

dario bulic
20-04-10, 02:04
Pozdrav svima.Ja sam za lecenje suge u usima kunica dobila od veterinara rastvor antidermakotik ili kako se sad zove po novom benzoderm.Ima li neko iskustva sa ovim lekom?Jedna bocica je 275 din ali nije bitno ako deluje.

deluje koristio sam davno i pomoglo je

frki1
20-04-10, 08:36

Za liječenje šuge u ušima može se koristiti obična svinjska mast koja se namaže kuniću u uši. Ona zatvara pore i šugarac nema kisika.Ili se može koristiti jestivo ulje u koje se doda sumpor u prahu i onda se namaže štapićem za uši-provjereno

szeki-telep
20-04-10, 23:03

Post je spojen: 1271794039________________________________________ _________
Pa u Novom sadu na Telepu(blizu Dunava) baš i nema nešto vremena Pošto su tek sad raspisali tender za zaprašivanje a komarci se već legu.

mityoo
20-04-10, 23:33
U Adi ima vakcine, 600 dinara 20 doza ali rok trajanja im je istekao u januaru....

zabac
21-04-10, 23:03
Dobro vece svima.Na sam dan okota ovnolikoj zenki je pocelo da curi iz usta i nosa retka sluz.Toliko je curelo kao da polivena vodom.Ovo joj je cetvrti okot,prvi put je okotila 14,pa 12 i 11 mladih.Ovog puta stomak joj je bio ogroman kao da ih je 20-tak unutra.Uginula je pre pola sata pa me zanima da li je neko imao takva iskustva?

perje
22-04-10, 14:18
Šteta.
Mom prijatelju se isto to dogodilo. Nismo ustanovili uzrok. On je odma čim je ženka uginula, izvadio mlade iz nje (9 komada), pretrljao ih dlakom druge zečice i stavio ih njoj u gnijezdo. Možda se čini malo čudno,ali svi su preživjeli.

Megi
22-04-10, 23:48
Lici na viroznu upalu pluca koja nije dosla odjednom ali je eskalirala kada je ona najneotpornija i najslabija.Jer je to uglavnom kod ove bolesti zavrsna faza.Druga mogucnost je sok usled teskog kocenja a uginula je srcke.Otvoris, pogledas pluca i znaces o cemu se radi,da bi mogao preventivno reagovati na ostale maticne jedinke.

zabac
25-04-10, 13:57
Da li valja da se vakcinisu zenke koje su skotne i one koje doje mlade?

Megi
25-04-10, 23:12
Da nisu poznate bilo kakve reakcije.Sa tim da treba voditi racuna o tome da se zenka netreba kotiti za dan ili dva zbog stresa da nebi pobacila.Hoce da se desi da joj se oduzmu zadnje noge jer u visokoj skotnosti jako je slaba na donji deo kicme,i dovoljan je mali trzaj da ostane nepokretna.

zabac
26-04-10, 00:01
Ok,hvala na savetu.Kako se snalazite za vakcine?

perra
26-04-10, 03:30
Nov sam na ovoj temi. Od skoro som poceo da cuvam kunice, Pre neki dan sam primetio kod jednog kunica protrese glavu levo desno. dali je neko primetio slicno i dali ima iskustva sa tim da nije neka bolest? Normalno jede. Odgovorite molim vas. Unapred hvala.

zid-024
26-04-10, 08:40
vrlo je bitno kako trese glavu (levo-desno ili gore-dole) i koliko puta.
posto si rekao da trese levo-desno, sledece bitno pitanje je koliko puta to uradi u "jednom tresenju"
obrati paznju pa javi sta radi zekan

peto1
26-04-10, 12:28
@ perra

Pogledaj da nema u usima neke kraste, usnu sugu onda oce da se tako ponasa. Ako ima onda pero i malo ulja i namazi unutrasnji deo oko kraste i mora da je prode.

Gabesz20
26-04-10, 13:04
Ja sam imao isto tako jos prosle godine jednog malog koji je tresla glavu levo desno, ali je proslo tu nju, verovatno se radilo nekoj upali, lepo je odrasla i otisla u tepsiju >:({ ;D}

perra
27-04-10, 17:56
zid-024 danas sam ga posmatrao i video sam zavisi nekad jednom nekad dvaputa ali ne radi cesto. dali je nesto opasno ili ne? Ili mu to tako dodje da mu zasmeta neka musica ili ga pocesa nesto pa zato to radi. Ponasa se savim normalni i zeli da se igra i mazi i jede normalno sve sto mu dam jede. Hvala na saradnji.

Sinke
29-04-10, 13:58
Zna li neko da li je potrebno preventivno vakcinisati zečice, kada se to radi, kojom vakcinom, koliko ona košta itd. ? Imam ih priličan broj, u zatvorenom su, ali se opet bojim pa bi da ih zaštitim.

choopo
29-04-10, 16:41
Pozdrav, zekana je okotila 9 lepih,mladih i sve je za sada ok.Imaju 3 nedelje i odavno izlaze iz kotilice i polako jedu hranu kojom se hrani zečica.Mešam joj Gebijev koncentrat jer sam taj našao u Jagodini sa zobi,ječmom i suncokretom,a dajem joj i seno lucerke.Interesuje me preventive radi da li će malim zasmetati u ovom periodu nešto od ovog? Imam i sulfadimidin natr.sol 16% koji se dodaje u vodu.Nisam za sada dodavao to,a ako bih to uradio preventive radi da li će zasmetati zečici ili mladima u ovom periodu.Ponavljam mladi imaju tri nedelje. Hvala svim dobronamernim odgajivačima koji bi mi svojim savetom pomogli !!!

SasaK
29-04-10, 21:55
peto1 koje ulje se koristi za usnu sugu??Hvala unapred

mityoo
29-04-10, 22:25
Jestivo ulje!

peto1
29-04-10, 22:32
Jestivo ulje!

Eto mityoo me preduhitrio.

adamov zoran
30-04-10, 18:25
gde da kupim vakcinu za zeceve da li ima negde u slobodnoj prodaji

mityoo
30-04-10, 20:28
gde da kupim vakcinu za zeceve da li ima negde u slobodnoj prodaji
Neverujem da ćeš naći ali ako negde nađeš javi da i mi znamo gde ima!

BOJANSD
30-04-10, 20:53
Vakcina ti treba samo ako si farmer.
Kunic retko kada oboljeva kod onih koji ih sa ljubavlju gaje.
Higijena je 80 posto medicine koju kunici traze , selekcija 10 posto .
Ne dozvolite kunicarima da vam donesu bolesti npr. parenjem.
Sto se tice suge u usima ima u pet-sopovima kapi za to ,a leci se i kantarion zejtinom , jer ovaj sugavac nestaje sa nedostatkom vazduha.
Ja nisam veterinar , ali ni jedan veterinar nije izlecio potpuno sugu kod kunica.
Ona dopire i do mozga i jako se tesko leci , jer se vraca.
Ako se pojavi preuzmite krivicu i preduzmite radikalne mere.

mityoo
30-04-10, 21:18
Vakcina ti treba samo ako si farmer.
Kunic retko kada oboljeva kod onih koji ih sa ljubavlju gaje.
Higijena je 80 posto medicine koju kunici traze , selekcija 10 posto .
Ne dozvolite kunicarima da vam donesu bolesti npr. parenjem.
Sto se tice suge u usima ima u pet-sopovima kapi za to ,a leci se i kantarion zejtinom , jer ovaj sugavac nestaje sa nedostatkom vazduha.
Ja nisam veterinar , ali ni jedan veterinar nije izlecio potpuno sugu kod kunica.
Ona dopire i do mozga i jako se tesko leci , jer se vraca.
Ako se pojavi preuzmite krivicu i preduzmite radikalne mere.
A mixomatoza? Jel to znači da ako voleš zecove neće biti komaraca? :lol: :lol:

BOJANSD
30-04-10, 22:13
Ako jedu zelenu masu bice manje komaraca- sala naravno.
Nemojte se hvatati za rec , ljubav je preduslov .
Ako je nema eto ekonomije ,hemije stresa i bolesti za tren kod kunica.
Bolesti nema godinama , a ne vakcinisem kunice.

mityoo
01-05-10, 00:34
Ja moram jer imam leti puno komaraca.... Pogotovo kad nema prskanja protiv komaraca!

edmon
01-05-10, 21:19
BOJANSD

Druze kad ti bude mixomatoza potamanila sve kunice-ne daj Boze- mislim da ces malo drugacije razmisljati.Mislim da ih vise volim ako ih zastitim na vreme, a ne da ostavim pa bice sta bude.

Gabesz20
01-05-10, 23:15
To ste u pravu, bolje da se zastiti nego kasnije da se izgubi mnogo!! :<<>

peto1
01-05-10, 23:21
Sad je jedini problem naci vakcinu. U NS nema nijedna poljo apoteka. Ako neko zna gde se moze naci vakcina neka se javi.

mityoo
01-05-10, 23:28
Sad je jedini problem naci vakcinu. U NS nema nijedna poljo apoteka. Ako neko zna gde se moze naci vakcina neka se javi.
U poljoapotekama nije ni bilo! Treba tražiti po veterinarskim apotekama i ordinacijama...

Gabesz20
01-05-10, 23:29
Nema ni jedna poljo apoteka?

peto1
01-05-10, 23:35
U poljoapotekama nije ni bilo! Treba tražiti po veterinarskim apotekama i ordinacijama...

Pa na njih sam i mislio. ali ih nema.

Megi
01-05-10, 23:46
Ma sta ce vam vakcina ljudi to je neko izmislio kako bi vam uzeo pare,i to je za farmere za vas je kako neko tu na forumu rece dovoljno da volite kunica i nemoze mu niko nista kao u onoj pesmi "Nemoze nam niko nista jaci smo od sudbine" ljubav i priroda ce nadvladati.

BOJANSD
02-05-10, 00:40
Ja moje kunice necu vakcinisati jer nisam toliki strucnjak i ne znam za ovu bolest , nijedna bolest hvala Bogu nije mi desetkovala kunice vec 10 godina.
A da se vakcine izmisljaju upravo zbog farmi istina je , kao sto se izmisljaju i za ljude- da nije iz humanosti mozda.
Pa i to je biznis sto bi ameri rekli.
Ja im sigurno necu biti musterija.
Od kada ta praksa sa vakcinacijom svega i svacega
Odgovor je prost od kada se proizvode bolesti.
Ja imam svoje prostije metode , obecavam da cu vas obavestiti ako izgubim kunice.

Post je spojen: недеља, 02. мај 2010. 00:30:20 MST_______________________________________________ __
A sto se tice prozivanja i hvatanja za rec ljubav , znam da je nasem cenjenom sudiji stran taj pojam- pojam novac mu nije stran.Druzenje uz veceru pred izlozbu da ne precizirm , a mogu.
Zdravlje kunica po njemu je samo moguce uz prisustvo , antibiotika ,hemikalija , vakcina ,i sminkanja pred izlozbu.

edmon
02-05-10, 20:18
Vakcine mogu da se naruce iz Madjarske preko nekih veterinarskih ambulanti, ali ni oni nece da salju male kolicine pa bi trebalo vise narudzbina da bude od jednom da bi se to realizovalo.Ja sam moje vakcinisao sa vakcinama kojima je istekao rok u januaru (mnogi su mi rekli da je to ok, cak i u Z. zavodu), nadam se da ce biti sve u redu.

Megi deli savete resava nase ozbiljne probleme sa kunicima ljubazno, profesionalno i besplatno na forumu i za to sam mu zahvalan kao i svi ostali na forumu nadam se .A novac, ko ga ima viska?

Inace stigla su mi dva panonca od Konija juce.Poceli su danas da jedu i oslobodili su se. :D

Megi
02-05-10, 22:46
Nerazumem sta ima lose u veceri i druzenju,verovatno sam ja na toliko druzenja ivecera bio da neki koji me ovde prozivaju neznaju toliko ni racunati bez digitrona,ja se sa time ponosim,koliko ulazem truda i ljubavi u ono sto radim a kunici su samo jedan deo toga znaju samo oni koji me poznaju,a nekima bi ovde bilo bolje da nelupaju gluposti i zbunjuju ljude koji hoce nesto da urade jer takve nebuloze pisati je ravno razmisljanju deteta u vrticu,kada covek gleda sa strane izgleda jako smesno i neozbiljno.Sa ovakvim komentarima necete privuci ozbiljne ljude na ovaj forum a verovatno je to nekima i cilj kako bi oni mogli da pametuju.
I na kraju:ceo svet se vrti oko love sto nebi i ja,uz ljubav moze i korist.Pa kad je bal neka je maskenbal.

Post je spojen: 1272830239________________________________________ _________
A sto se tice sminkanja za izlozbu bolje bi bilo da uzmes jedan prirucnik i procitas o pripremi kunica za izlozbu a ne da se hvalis neznanjem.A u ostalom moras i imati nesto sto mozes nasminkati,jer ono sto si ti prikazao nemoze nasminkati ni jedna poznata kuca za sminku.Toliko od mene necu vise da se eksponiram na ovaj nacin,onaj ko hoce pomoc zna kako ce je dobije.Ne vredi ljudi ,ti nekom dizes glavu na sto a on je uporno gura pod sto,sto je jos gore povlaci i tudje glave za sobom.

Miljana_bg
02-05-10, 22:59
Morala sam da se ukljucim u diskusiju , ne zeleci da pricam mimo teme.
Ako postoje neslaganja to je korisno.
Ja takodje nisam vakcinisala nikada svoje novozelandske , te smatram da tu potrebu imaju oni koji su ulozili mnogo vise.Kunici su mi takodje potpuno zdravi.
Ako neko misli drgacije ne trebamo ga vredjati....

deve
02-05-10, 23:08
ne koristnom forumu umesao se novac, jos samo i neka politicka stranka i da propadne sve kao i da nije bilo. U temi od bolestima kunica stiglo se do svega samo o bolestima najmanje. Dajte ljudi pratite sta se malo ovde pita i koji saveti ili pomoci mogu da se dobiju.

Megi
02-05-10, 23:15
Ma daj Deve ti kao da si pao s marsa pa ne znas o cemu ja to pisem,i kao da neznam o cemu treba pisati u ovoj temi.Ljudi moji pa vi stvarno neznate sta je miksomatoza ili se ovako grubo salite.

peto1
02-05-10, 23:19
Niko ovde nikog ne vuce za uvo da se mora vakcinisati kunici, ali preventiva je jedna stvar a bolesni kunici druga.
Sto malu decu vakcinisu sa silnim vakcinama kada su zdrava, valda preventivno da se ne zaraze sa bolestima koje mogu dobiti a lecenje je onda mnogo duze i mukotrpnije. Tako i sa kunicima ko hoce neka vakcinise a ciji su zdravi netreba. Samo da ne bude jednom skuplja dara nego mera.

Samo malo o bolestima koji za cas odnesu dugogodisnji rad.

http://www.youtube.com/watch?v=E-AZwz9yn10&feature=player_embedded

Miljana_bg
02-05-10, 23:32
U terapiji ove bolesti pokušalo se sa različitim lekovima sulfonamidima, kemoterapeuticima, antibioticima i sl. do danas nema leka za ovu bolest.
Ali je zastupljenost mala i istina je da se samo preventivno moze delovati barem u Srbiji.
Ocemu onda da govorimo...
Vakcina nije registrovana kod nas i ne postoji pa vam ostaje alternativa.

peto1
02-05-10, 23:44
MYXOVET
Sta onda prodaje veterinarski zavod Zemun A.D. Beograd Batjnicki drum 4.

mityoo
02-05-10, 23:54
Ma pustite ih... jednom kad im mixomatoza desetkuje kuniće kao što sam ja prošao pre par godina, drugačije će razmišljati! A kad jednom vide kako se zecovi muče u bolesti, neznam šta će onda iz ljubavi da urade? Oće iz ljubavi da ih ubiju, da im skrate muke ili će iz ljubavi prema istim tim kunićima da ih puste da se pate, dok ne uginu!

BOJANSD
03-05-10, 00:20
Ne ne mozemo osporiti postojanje bolesti .
Mozemo naciniti izbor , ako do ovoga dodje lek ne postoji a ni dilema sta se radi.
Moj odgovor miljani je da kada vec nemamo te probleme , ne treba ni da ucestvujemo u ovoj temi.
Ceo nazovi problem je u tome sto sam ja hobi uzgajivac , pa je normalno da se potpuno razlikujem od farmera.
Pa su i moje prevencije drugacije , i odnos prema kunicima.
Nikome ovde ne zelim lose , ali cu svoja misljenja iznositi.
Dakle ja ne vakcinisem imam razlog , mozda gresim , znam da za ovu bolest leka nema , vakcina ima i to je sve u ovoj temi od mene.

MikiPalić
03-05-10, 04:04
Mixomatoza je virusno oboljenje kako ja barem znam za koju je jedino lek preventiva tj vakcinacija...
nikakvi antibiotici i itd. nemaju veze sa lecenjem virusnih infekcija(samo kada su upitanju sekudarne tj bakterijske koje se nadovezuju na virusne)...a nadmetanje tj takmicenje u lepoti kunica mogu da organizuju gospoda global modelari,operateri itd...u vidu jednog virtuelnog takmicenja...a pritom bi se mogla otvoriti i rubrika o zdravoj ishrani kunica i lekovitih svojstva biljaka...virus nebira koju ce jedinku napasti...odnegovanu sa vise ili manje ljubavi tj lepe ili ruzne...

choopo
06-05-10, 15:51
Strašno je korisno da ovde imamo ljude koji imaju toliko iskustva,znanja i koji ga dele bez rezerve sa potpunim početnicima i hobi uzgajivačima.Naročito pošto je literatura toliko endemična da ne možeš lako do nje i da neke stvari možeš naučiti samo od ljudi koji su se sretali već s tim.Naravno,svako ima prava na svoje mišljenje i odluku i snosi odgovornost u skladu s tim.Ja sam zahvalan da ljudi žele podeliti svoje znanje jer sam i sam takav!

sladjana
07-05-10, 16:55
Zna li neko gde se u Beogradu moze kupiti ta vakcina protiv mixomatoze?Ja je nigde ne mogu naci.I ima li ko odavde da ima Nemacke Sarce,kupila bih odraslu zenku?Ja sam iz Zeleznika ,pa ako ima ko u blizini neka mi se javi.Hvala

peto1
07-05-10, 17:08
MYXOVET
Veterinarski zavod Zemun A.D. Beograd Batjnicki drum 4.

MikiPalić
07-05-10, 21:28
Da ponovimo jos jednom:

"MYXOVET Veterinarski zavod Zemun A.D. Batajnicki drum 4"

Cisto da jos jednom napomenemo.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

peto1
07-05-10, 21:33
@ MikiPalić

To sto sam napisao je zbog sladjana koja nije citala unazad nego samo napred. Pa posto je iz BG neka malo proseta pa da vidi mozda oni imaju na prodaji. Jer se u BG prskaju komarci a u ostalim gradovima ako njima malo pretekne.

sladjana
09-05-10, 00:50
Au bre Peto pa nisam ja kriva sto kod tebe nece da prskaju ha ha.Nista se ne brini,kod nas su komarci ko rode .Prskaju ih tek kad nas dobro izujedaju.A ovde u Zelezniku je blizu suma i neko malo jezero za koje slabo ko zna.Sad je to vise kanalizacija nego jezero.Fala Bogu nije mi bas tako blizu al i to je dovoljno.To ti je najvece leglo komaraca koje sam ja videla.Kad idemo po tu travu za kunice ojadise nas komarci i ako to nije blizu tog jezerceta.A jesam citala unazad a ne samo unapred pa me ne grdite bez razloga,nego mi je komsija rekao da ne trazim ni tamo te vakcine da sad ni oni nemaju.Al provericu licno ovih dana pa cu vam javiti jesam li ih nasla.Pod obavezno.

peto1
09-05-10, 06:29
@ sladjana

Niko tebe ne grdi nego mene sto se ponavljam. Kod mene je Dunav udaljen vazdusnim putem jedno kilometar gde je isto suma sa barama i komaraca ima ko sase. Ove godine jos nisu prskali a dal ce ne zna se. Preventive radi nije na odmet pelcovanje. Naravno ako ima i scim. Drzim kunice u zatvorenom prostoru i imam komarnike pa valda nece biti komaraca. @->--

mityoo
09-05-10, 08:28
Meni su stigle laste u šupu gde su zecovi, tako da se nadam da će da odrade svoj posao kao i prethodnih godina!

sladjana
13-05-10, 15:50
Peto proverila sam.Nema vakcina Mixsoveta u Zemunu kod nas.Kazu da ih vise ne proizvode i da ih nema u slobodnoj prodaji.Miki Palic odmah da brises one tvoje smejalice odozgor :lol: :lol: :lol:

szeki-telep
16-05-10, 18:07
Jecam=PIVO
I jos se cudis staje sa dustabanlijama. :lol: :lol: :lol: >:({
Od Fe mi nesta pametnije ne pada napamet
_________________________________________________P ost je spojen: 1241666518[hrJel ti ono gajiš činčile?]Javi se!
Danas razgovarah sa covekom loji je to imao.Kaze:"Treba spreciti da gaze i prljaju hranu i vodu,Isto namestiti visoko da zec mora da se propinje,Dobro ocistiti kaveze Ostatke hrane odmah uklanjati"

zid-024
16-05-10, 21:51
Ove godine ih Zemunci nisu ni pravili, a i sve da su je proizveli 31.12.2009.,
rok trajanja joj je 3 meseca.
Mislim da je vec bilo reci o tome.
Da li je neko nasao kakvu zamenu/alternativu strane porizvodnje?

peto1
16-05-10, 22:16
Ko drzi u zatvorenoj prostoriji komarnik je jedno od resenja.

zid-024
16-05-10, 22:18
Ko drzi u zatvorenoj prostoriji komarnik je jedno od resenja.

Uvek ce komarci uci pri otvaranju/zatvaranju vrata.
Kod mene kao da ih je neko nalepio na komarnik, pa sve cekaju da neko naidje i otvori vrata-komarnik.
Dakle, ako neko zna nesto o vakcini, neka pise ...

peto1
16-05-10, 22:24
Kupis sprej za komarse i malo ih naranis pre ulaska i jedan problem manje. Sa sprejom netreba preterivati moze da naskodi i kunicima.

MikiPalić
16-05-10, 22:37
ja ih nevakcinisem dok necujem da se negde pojavila bolest...ako nema zemunskih ima iz madjarske i gotovo,nesto je skuplje ali jebiga sta ces tako je...nemam neku ogromnu kolicinu pa da mi je to veliki finasijski izdatak...ja nikad nisam stavljao mrezu oni i onda udju samo ne u tolikoj meri...cuo sam da ljudi stavljaju posude sa naftom kao to tera...i sprej,preradjeno ulje itd...dobra vakcina je majka mara...dal je ima ili nema,bice uvek se moglo nabaviti...

zima
17-05-10, 12:58
gde moze da se nabavi ona iz madarske i po kojoj ceni ^-^

doko
17-05-10, 14:00
Ja sam nabio od coveka koji donosi iz madjarske po ceni od 1000 din, doza za 20 komada samo treba biti oprezan posto vakcina mora biti na hladnom tj. u frizideru

choopo
17-05-10, 17:01
Da li neko sam vakciniše ili zovete veterinara? Ako da kako?

Roller
17-05-10, 23:18
Драге колеге кунићари, на жалост лоша вест... На неколико места у Новом Саду се појавила миксоматоза!!! {"{":

Чувајте куниће!!!

mityoo
18-05-10, 00:05
Ja ih sam vakcinišem! Veterinar uzima 50din po zecu!

NEBOJSA1977
20-05-10, 10:51
ovaj ... reko da pitam , cito sam ispocetka, pa reko da utvrdim cinjenice, zecica slabo jede, izgubila je na tezini, ima meku stolicu koja joj se lepi po krznu, cini mi se kokcidoza. znaci da joj dajem sulfamidin, promenim ishranu ( dajem joj sada detelinu kukuruz pshenicu i hleba) i da se pomolim bogu??
hvala

Gabesz20
20-05-10, 11:03
Jeste kokcidoza je u pitanju! Jel doji male? Jel se zna javiti zenkama vrlo cesto pogotovo kad doje a uzimaju vise hrane! Das joj neosulfox p lek, daj joj pet dana pa pauza dva dana i opet ponovis 3 dana!Al dobar je i sulfamidin, mada su i meni prvo preporucili ovaj neosulfox p. Procice to nju samo sto pre joj daj nesto od ovih sulfo preparata. >:D

NEBOJSA1977
20-05-10, 11:55
Jeste kokcidoza je u pitanju! Jel doji male? Jel se zna javiti zenkama vrlo cesto pogotovo kad doje a uzimaju vise hrane! Das joj neosulfox p lek, daj joj pet dana pa pauza dva dana i opet ponovis 3 dana!Al dobar je i sulfamidin, mada su i meni prvo preporucili ovaj neosulfox p. Procice to nju samo sto pre joj daj nesto od ovih sulfo preparata. >:D

pa to mi je zenka koja je mlada i nikada nije imala okota, ali ima tu lepljivu stolicu i slabo jede, ali sam joj dao malo maslacka da je pokusam pokrpiti. e sada neznam jel ta kokcidoza prenosna na ostale zecheve, jer sam naso u wikipedia.org da je to prenosiva bolest, ali se kod nekih pojavljuje a kod nekih ne. hvala na savetu

Gabesz20
20-05-10, 12:10
Daj samo sto pre nemoj cekati nista od navedenih preparata, i videces dal ce pomoci pa napisi na forum sta je sa njom za jedno 5 dana.

NEBOJSA1977
21-05-10, 00:53
Daj samo sto pre nemoj cekati nista od navedenih preparata, i videces dal ce pomoci pa napisi na forum sta je sa njom za jedno 5 dana.

sto se tiche saveta oko leka to je ok, i hvala sto mi odgovarate, ali sam hteo da pitam:sta izaziva kokcidozu, mislim hteo bih da vidim gde sam se zeznuo. uskoro pravim par exelance mini farmu pa bih hteo da vidim sta je najbolje od uslova koje mogu da napravim a da mi se uklapaju u organic proizvodnju. hvala jos jednom

MikiPalić
21-05-10, 01:00
Ukratko...ima i na netu...uzrocnik ove bolesti je parazit(jednocelijski organizam i latinski izrazi i bla,bla)koji parazitira na zidovima creva i u zucnim kanalima jetre...simptomi su nadutost,proliv itd sve zavisi sta napadne...mali je procenat jedinki koje ostanu zive...najbolji lek je preventiva...davanje nekih preparata na bazi sulfamidina ili nekih drugih kokcidiostatika(sada na trzistu ima sto sta da se nabavi)...

szeki-telep
21-05-10, 09:41
Naj-naj preventiva je higijena kunićnjaka bilo da su u kavezima ili na nekoj prostirci.Znači redovno čiščenje,onemogućavanje unosa zaprljane hrane i vode.Ima tu i još optimalne vlage i temp. vazduha(ako se može na to uticati),dobra provetrenost prostorije(ne promaja).Poz.

NEBOJSA1977
21-05-10, 10:32
cenim vashe savete, hvala josh jednom.

edmon
21-05-10, 12:40
I ja sam imao problema poslednjih nedelja sa kokcidozom i jos uvek se borim.Dobijaju obicno mladi 7-8 nedelja uglavnom jer su onda najosetljiviji, granule su im jako jake vecina ne sadrzi kokcidiostatike a njihova crevna flora je nedovoljno razvijena.

Gabesz20
21-05-10, 13:22
Preventivno dati neki sulfopreparat posle odvajanja ja mislim da bi trebalo da pomogne sto se tice kokcidoze, i naravno cistoca na prvom mestu.

MikiPalić
21-05-10, 15:59
cao drustvo
danas odem da nahranim zeceve sta se desava muzjak oko godinu dana star tezine nekih 7kg lezi mrtav ...pre 4 dana ja i deca smo videli iz auta jednu livadu stali i nabrali malo vise trave koja je stajala pored zecnjaka, nekih dva tri dana sam ih time hranio uz to davao i granule i seno sta znam sta sam pogresio :( istu hranu je jela i zenka koja ima mlade i njima se nista nije desilo.

Srčka ga je pogodila...

edmon
21-05-10, 16:07
Mozda mu dosadilo pa izvrsio samoubistvo ::namigivanje::salim se , mozda je pojeo nesto jako lose iz te trave .....

szeki-telep
21-05-10, 23:15
Preventivno dati neki sulfopreparat posle odvajanja ja mislim da bi trebalo da pomogne sto se tice kokcidoze, i naravno cistoca na prvom mestu.
Ja ih odvajam sa 6 nedelja i ako im ne dam odmah preventivno neki kokcidiostatik u maloj dozi,u 7-8-moj nedelji obavezno fasuju kokc.

Gabesz20
22-05-10, 00:21
Zato i kazem, i preporucujem svakom da posle odvajanja 5 dana neka se da neki preparat protiv kokciode. Nije ni to 100% sigurnost, ali veca je sigurnost!

choopo
27-05-10, 23:05
Neko je alarmirao za novosadsku regiju navodno mixomatozu.Da li je to provereno i šta raditi? Kako vakcine nema kod nas,verovatno veći uzgajivači to nabavljaju s one strane grane u Mađarskoj. Koja je cena i kako doći do nje,mislim mi manji uzgajivači? Fala

peto1
28-05-10, 19:11
Zasad nisam cuo od nekog da mu se tako nesto pojavilo ili nece da kaze. Zato je vreme da se kunici hrane proverenom hranom i vakcinisati, to je jedina preventiva i naravno da se obezbedi objekat od komaraca.

szeki-telep
28-05-10, 20:42
Nisam ni ja čuo od nikoga za mixomatozu ovde kod nas,a Roller ako može, neka kaže nama novosađanima na PP da ne fasujemo.(mada su moji vakcinisani)

MikiPalić
28-05-10, 23:10
Kod mene se juce pojavila miksomatoza...tako da cuvajte se...ja cu ovih dana da izvakcinisem sto imam...ako nebude kasno...

to mislim na palic i na suboticku regiju...

zid-024
28-05-10, 23:19
ček, ček, ček malo,
to si lično video, tj. da li je proverena informacija?

kad se već priča o vakcinaciji, da li neko želi da podeli sa kolegama informaciju, sa cime vakcinise, tj. sa kojom vakcinom, gde nabavlja, cene i slicno .....

peto1
28-05-10, 23:25
@ MikiPalić

Jel kod vas na Palicu ima komaraca, zar ne prskaju, ili se samo pojavilo. Nisi ih dosad vakcinisao nikad ili samo ove godine.

@ zid-024

Vakvina je Myxsovet, samo ga trenutno nema. Jedino iz Madarske da se donese.

zid-024
28-05-10, 23:29
Kod mene se juce pojavila miksomatoza...tako da cuvajte se...ja cu ovih dana da izvakcinisem sto imam...ako nebude kasno...

to mislim na palic i na suboticku regiju...

da premotam jos jednom, kod tebe u komsiluku ili
kod tvojih kunica
mislim da nisam razumeo najbolje ... ^-^

MikiPalić
28-05-10, 23:53
Kod mene jedan se zarazio...capio ga komarac...samo sam ga odmah uklonio...prosao sam tako isto pre tri godine ali se nije prosirila na ostale...na zapadu nista novo...

nesekiram se mnogo...sad nemam neku veliku kolicinu....

za vakcinu cu videti u ponedeljak

Gabesz20
29-05-10, 03:14
Ako neko nego nabavi vakcinu ja mislim da bi trebala da bude jedna ampula za 20 komada kunica, ja cu samo zenke da vakcinisem to se svakako prenosi na male! .Inace ja sam prosle godine vakcinisao kunice, i bez problema sam nasao vakcinu kod Grge veterinara, Miki Palic zna de se nalazi ta veterinaranska ambulanta.

zid-024
29-05-10, 11:44
E pa to je extra vest, sto Miki Palic zna gde se nalazi Grgo veterinar ::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast::

Mozda i drugim ljudima treba slicna informacija ... ;D}

Recimo da postoji odredjena razlika u odnosu na proslogodisnje stanje sa vakcinama ....
Za pocetak, u drzavi je niko ne pravi, pa pretpostavljam da je svaka prodaja istog klizanje na ivici zileta ...

Cuo sam da ima da se nabavi:

- Ceska - vakcina deluje na mixomatozu i hemoralgicnu bolest
(proizvodjac Bioveta), 12 evrica/20 komada,

- Francuska - vakcina za mixomatozu
8.5 evrica/20 komada

Ukoliko neko ima povoljnije/ekonomicnije resenje za resavanje bolesti, neka pise.

Zahvaljujem se svima koji ce da preskoce duhovite odgovore po pitanju resavanja problema sa komarcima, gde se problem sastoji u ulaganju para u kupovinu peckalice i slicno ... :<<>

zdravko84
29-05-10, 13:23
miksomatoza kako da je prepoznam kod kunica? kako se manifestuje

peto1
29-05-10, 14:03

8.5 evrica/20 komada

Ukoliko neko ima povoljnije/ekonomicnije resenje za resavanje bolesti, neka pise.

Gde toga ima da se nabavi. Ako si cuo sigurno ima i neka dodatna informacija o mestu.

Gabesz20
29-05-10, 14:42
E pa to je extra vest, sto Miki Palic zna gde se nalazi Grgo veterinar ::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast::

Mozda i drugim ljudima treba slicna informacija ... ;D}

Recimo da postoji odredjena razlika u odnosu na proslogodisnje stanje sa vakcinama ....
Za pocetak, u drzavi je niko ne pravi, pa pretpostavljam da je svaka prodaja istog klizanje na ivici zileta ...

8.5 evrica/20 komada

Zahvaljujem se svima koji ce da preskoce duhovite odgovore po pitanju resavanja problema sa komarcima, gde se problem sastoji u ulaganju para u kupovinu peckalice i slicno ... :<<>

Pored secanske crkve kod kruznog toka se nalazi Ambulanta...

MikiPalić
29-05-10, 19:50
ljudi bice kako bude...ima vakcina...samo je vreme ucena...ko nam kriv sto nismo na vreme uzeli... :-X

sladjana
03-06-10, 15:08
Vakcina u Bg uopste nema.Nema gde nisam zvala da pitam.Mnogi su mi rekli da ih dzaba trazim jednostavno ih nema.Mogu se uzeti kao sto je ovde vec neko rekao samo u Madjarskoj.Samo mi nije jasno...te vakcine uopste nisu registrovane kod nas,cak kazu da nisu dovoljno ispitane.Proizvodili su ih a sad ih ne proizvode.Nista mi nije jasno.To je ipak tako ozbiljna bolest a pocela se sve vise pojavljivati.Da li ste znali da smo po zakonu duzni obolele kunice od ove bolesti ukloniti kako to oni kazu na neskodljiv nacin.To jest,ako saznaju da je jedan kunic bolestan ondah dodju i pobiju sve kunice i one koji nisu bolesni.Tako mi je rekla veterinarka sa vet fakulteta iz Beograda.A neki veterinari kod nas pisu o mogucem lecenju.MA NISTA MI VISE NIJE JASNO.Kod nas se nista ne zna kao i u ostalom.Samo mi nije jasno zasto su prestali sa proizvodnjom te vakcine za tako opaku bolest?da li ja preterujem sa nervozom?Vise nista ne znam.

mityoo
03-06-10, 16:13
Ja imam 2 ženke koje su prebolele mixomatozu i sad su u reprodukciji, dosad su se 3 puta kotile

sladjana
03-06-10, 18:58
Svaka cast Mityoo kako si uspeo?Cime si ih lecio?Ja citala nesto o tome.Kazu ako prezive da imaju hronicni oblik te bolesti.Jel se kod tebe to ne desava?

mityoo
03-06-10, 19:38
Neznam, uglavnom bolest nisu dobili od komarca nego od zaražernih zecova. Kad sam primetio bolest, pelcovao sam sve, ali bukvalno sve jedinke..... par komada su dobili simptome bolesti, i par dana su kunjali, ali su se na kraju oporavili, a kako su mi tada i dve ženke otišle pod nož iz drugih razloga, nije mi ostalo drugog nego da ih ostavim za priplod.... I nisam se pokajao,obe su dobre i brižne majke....

zdravko84
03-06-10, 21:12
nek mi napise neko kako se manifestuju bolesti kod kunica, kako da provalim da im nije dobro..

szeki-telep
04-06-10, 00:29
Mixomatoza se manifestuje upalom očnih kapaka,inkubacija je 2 do 10 dana,bolest se veoma brzo širi.Otekline se šire nanos,usne,uši i polne organe.zaražen kunić odbija hranu i vodu,rapidno mršavi a dlaka mu je nakostrešena, neugledna,ružna.Virusna bolest,ne prenosi se na druge životinje i čoveka.Bolesne primerke treba poklati i zakopati duboko ili spaliti.Kunićarnik raskužiti.

mityoo
04-06-10, 06:52
Sa zeca na zeca se prenosi velikom brzinom, tako da računajte da ako imate jednu obolelu jedinku, da su vam sve zaražene!

MikiPalić
04-06-10, 16:14
Uzrocnik miksomatoze pripada grupi takozvanih pax virusa,
koji je u Evropi prvi put uocen 1952. godine. Ova bolest,
koja se tada pojavila na jednoj privatnoj farmi kunica
u blizini Pariza, danas je rasprostranjena na 5 kontinenata.
U Jugoslaviji je miksomatoza ustanovljena prvi put 1973.
godine, i to u okolini Novog Sada, da bi se danas raširila
po celoj zemlji. Uzrocnik bolesti se prenosi kontakom bolesnih
i zdravih životinja, ali je najcešce prenose insekti. Razne
vrste komaraca, buva i krpelja, sisajuci krv bolesnih jedinki,
mehanicki prenose virus sa životinje na životinju. Sirenju
bolesti ponekad doprinose i druge životinje: glodari,
macke, psi, ptice, itd., koje same ne obolevaju, vec samo
prenose uzrocnik bolesti.Vreme od unošenja virusa u organizam do pojave prvih
znakova bolesti (inkubacija) traje kod miksomatoze 3 do 7
dana. Oboleli kunici su neveseli, uglavnom leže, slabo jedu
i mršave. Prvi karakteristicni znaci se javljaju na ocima u
vidu ucestalog žmirkanja, koje je posledica preosetjivosti na svetost.
Sluznice ociju su usled zapaljenja zažarene, a
javlja se i otok ocnih kapaka. U ovoj pocetnoj fazi bolest
se obicno može ustanoviti pregledom ušnih školjki. Naime,
ako se ušne školjke prosvete baterijskom lampom ili posmatraju
prema izvoru svetlosti, na njima se zapažaju manje
ili vece crvene površine. U daljem toku bolesti dolazi do
slepljivanja ocnih kapaka obilnim iscetkom, a na ušima se
sa spoljašnje i unutrašnje strane javljaju otoci velicine zrna
graška do oraha. Otoci su najbrojniji u korenu ušiju. Ove
cvorove cine takozvane »miksomske« celije po kojima je
bolest i dobila ime. Pod težinom cvorova ušne školjke ne
stoje upravno vec padaju na stranu što je simptom koji se
lako zapaža. Nekoliko dana od pojave prvih znakova bolesti
slicne promene zahvataju usne i nos, pa glava pomalo lici
na glavu lava i tada se naziva »lavlja glava«. Osim toga
bolesni kunici cesto šmrkcu, zapaža se sluzav ili gnojan izliv
iz nosa, neretko se razvija i zapaljenje pluca. Kod mužjakamože nastati otok mošnica sa cvorovima velicine zrna graška,a kod ženki otok stidnice. Sem na pomenutim mestima zadebljanja
kože se mogu naci i na ledima, šapama i drugimdelovima tela. Zbog neuzimanja hrane i naglog slabljenja vec 8. dana posle infekcije dolazi do uginuca. Mladi kunici
uginu i ranije pre nego što su se razvili svi simptomi bolesti,
a stariji kunici boluju nešto duže, da bi i kod njih
smrt nastupila obicno posle 10 do 14 dana.Osim opisanog akutnog toka, ponekad se miksomatoza
javlja i u hronicnoj formi. Tada bolest traje mnogo duže, i
to ponekad bez karakteristicnih otoka po koži, a veci broj
životinja preživi...

-Ovo mozete naci u knjizi Mr inz.Romana Kopanjskog "UZGOJ KUNICA"

Da se ne opterecujete mnogo sve ima na netu...

NEBOJSA1977
05-06-10, 00:07
hvala za ovaj kvalitetan opis mixomatoze, mnogo mi znaci da znam ponesto o ovoj bolesti. >:({

MikiPalić
05-06-10, 00:23
hvala za ovaj kvalitetan opis mixomatoze, mnogo mi znaci da znam ponesto o ovoj bolesti. >:({

nema nasta...treba se zahvaliti autoru koji je ovo napisao...

mityoo
07-06-10, 09:19
Kome treba vakcina, ja mogu da nabavim za 1200 dinara dozu za 20zecova, pa da dodje lično po nju ili da pošaljem u NS kod člana Peto1! Javite se u toku dana na PP jer je sutra dan za naručivanje, a vakcina stiže 15.06. Vakcinu treba isplatiti do 12-tog, jer i ja moram da platim naručenu količinu unapred!

NEBOJSA1977
08-06-10, 08:55
ja bi uzeo tu jednu dozu od 1200 ali kako da je transportujem do nisa kada vakcina mora da se transportuje u takozvanim specificnim uslovima. valjda nemoze na pouzeche?

mityoo
08-06-10, 09:25
Nemože! Ja je transportujem u termosu za kafu koji napunim kockama leda, ubacim vakcine i napunim termos do vrha ladnom vodom! Tako može da se transportuje do 48 sati ako je dobar termos!

German hunting terrier | Jagdterrier